BIDAULT maakt het nieuwe Franse kabinet bekend OP DE SPITSUREN ZUINIG MET ELECTRICITEIT In de Centrale ter Bestrijding van Falsificaties OOK PARIJS WORSTELT MET VERKEERSPROBLEMEN BELGISCHE SENAA T AANVAARDT VOLKSRAADPLEGING Geknars in de scharnieren Beperking van étalage- en winkel verlichting; géén lichtreclames Tot hoofd en hart Nationale Vergadering verleent met ruime meerderheid investituur Het weer SURABAJA VLOOTBASIS VOOR ONZE MARINE Echter onder gezag van de R.I.S. Nehru's hulp gevraagd in Indo-China? m OOK NEDERLAND Z0NDENB0K IN PRAAG Franse Constellation vermist Deviezenfraude 72 Guerilla-strijders gedood Alle falsificaten komen er met tekst en uitleg in een encyclopaedic bijeen De „negen jaren" worden wel eens vergeten Wederom extra vlees Vele liberalen voor de wet VRIJDAG 28 OCTOBER 1949 73ste JAARGANG No. 24601 Zuivering in OostrDuitsland en Noorwegen De partijen echter verschillend Oost-Berlijnse politie-chef gearresteerd H. VADER SPREEKT TOT DE ZIEKEN Maandag 21 November Uitwijzing van Franse diplomaten - - passagiers, o.w. Ginette Neveu en Cerdan Dartd-lslam valt convooien aan BESTUURSVOERING OP JAVA Als de kat van honk is.... Volgens socialisten negeerde konin Leopold zijn ministers AMERIKAANSE VLOOT OEFENT MET V 1-RAKETTEN O BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postcjlro 143480 Bijkantoor Beverwijk Stumohiusstr 45 tel 5998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur. J. J. W Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H. W M van Runt Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter- hoogte. Ingezonden meaedelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m -hooaie De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents oer wqek. f 1 -52 per maand, t 4.55 per kwartaal Wat wij reeds enige malen te dezer plaatse hebben beweerd naar aanleiding van bepaalde Verschijnselen in de binnenlandse po litiek enerzijds en het beleid inzake Indonesië anderzijds, werd deze week wel bijzonder nadrukkelijk gemani festeerd, zowel in een officieel par lementair stuk als op een vergade ring van marine-officieren in Den Haag. Wij doelen op de voortdurend koeler wordende verhouding tussen de twee grootste politieke (en tevens regerings-) partijen: de K.V.P. en de P. v. d. A. Dinsdagavond heeft de heer Vor- rink, voorzitter van de, P. v. d. A„ sprekend op de zojuist genoemde ver gadering, gewaagd van de mogelijk heid. dat zijn partij zich zou terug trekken uit de regering om daarna automatisch in de oppositie te gaan. Hij opperde deze eventualiteit niet als een bewering op zich, doch in verband met zijn verklaring, dat de P. v. d. A. ook in dat geval bereid zou blijven tot het brengen van offers voor de landsverdediging, nodig in verband met de dreiging uit het Oos ten. Hoe dan ook, zijn woorden laten niets aan duidelijkheid te wensen over, wanneer men deze beziet in het licht van meerdere op eenzelfde ten- d.enz wijzende symptomen. En daarmee komen wij als vanzelf te spreken over het onlangs versche nen Voorlopig Verslag van de Twee de Kamer, uitgebracht over hoofd stuk I van de begroting voor 1950. Want ook in deze aanloop op de ko mende begrotingsdebatten komen meerdere verklaringen voor, die in het hierbedoelde verband voldoende opmerkenswaardig mogen- heten om ze niet zonder meer te loor te doen gaan in de luidruchtigheid der debat ten, waarmee het wetsontwerp op de materiële oorlogsschaden wordt ge ëntameerd. Wat het meest opvalt in dit praeludium op de critische be schouwingen over het algemene rege ringsbeleid is. dat de huidige poli tieke situatie met een ongewone open hartigheid door de parlementsleden uit de doeken wordt gedaan. En het is daarbij niet moeilijk, ondanks de vage en vooral niet nominale uit drukking van „vele leden" en „enige leden", te achterhalen uit welke hoek de wind waait en waarheen deze gaat. Zo kan fnen daarin lezen een onver bloemde aanval van de P. v. d. A. op de K.V.P,, die ervan beschuldigd wordt' de samenwerking tussen de twee grootste partijen te hebben los gelaten ten detrimente van de stand vastigheid van het landsbestuur. En als een der pijnlijkste onverteerbaar heden komt dan voor de dag de be noeming vgn enige staatssecretaris sen, waarbij niet voldoende rekening zou znn gehouden met de wensen en de rechten van de P. v. d.A. Dat de bij haar toch al niet in de gratie staande minister van Economische Zaken een geestverwant als staats secretaris kreeg toegevoegd, schijnt de P. v. d. A. daarbij bijzonder dwars te zitten. Vervolgens worden het hui dige economische beleid in het alge meen en de industrialisatiepolitiek in het bijzonder gelaakt, omdat daarbij een te grote rol zou worden toege kend aan de ..private economische be slissingen." Wij kunnen ons voorstel len, dat zulks een doorn is in het oog van de P.v.d.A., die niet gaarne ziet hoe het particulier initiatief zijn rech ten herneemt na het afnemen van de noodzaak tot streng gereguleerde eco nomie. Intussen werden er van de andere zijde enige dingen gezegd, welke je gens de socialisten pijnlijk steekhou dend waren. Zo vroeg men zich af, sprekend over de noodzaak van na tionale en internationale samenwer king, of het srrialisme, ook interna tionaal gezien, daarvoor wel de juiste mentaliteit bezat. Wanneer men be denkt, dat de socialisten zich nog al tijd stilzwijgend beschouwen als de pioniers der internationale verbon denheid, dan wordt het duidelijk hoe pijnlijk deze opmerking hen moet treffen, te meer wanneer men deze ziet tegen de feitelijke achtergrond Van een in vele landen groeiende aversie jegens de socialistische eco nomie. De komende begrotingsdebatten zul len ons nog nader leren, maar het eerste geknars in de scharnieren is reeds hoorbaar. Woensdag is een zuivering begonnen Van de Noorse communistische partij- bureaux. „Trotskyisten, bourgeois-na- tionalisten, en Titoïstische elementen" zullen uit de partij verwijderd worden. Uitgesloten is o.a. de voormalige secre taris-generaal van de partij, generaal Peder Furuboth. aldus meldt het com munistische blad „Friheten". In Oost-Duitsland is onder de niet- communistische partijen een groot scheepse zuiveringsactie aan de gang. Het bestuur van de liberaal-democra- «sche partij in West-Berlijn, dat in de Provincie Mecklenburg twintig plaatse- "jke leiders van de partij telt; zijn ge arresteerd. Een groot aantal liberaal- democratische leiders heeft zich „on dergronds begèven'. Ook in de provin cies Thüringen en Saksen-Arhalt zou den liberale en christelijk-democrati - Che leiders zijn gearresteerd. Het met Britse vergunning verschij Pende dagblad ..Telegraf" beweerde gis- *ren, dat de beruchte Berlünse politie- ®ef pa„i Markgraf door de Russen ^stgehouden wordt in een gevangenis een der buitenwijken. De Franse kabinetsformateur Georges Bidault heeft gisteravond, nadat hem door de Nationale Vergadering de investituur was verleend, zijn kabinet bekend gemaakt. Het ziet er als volgt uit: Georges Bidault (M.R.P.), minister-president)Henri Queuille (radicaal), vice-premier en minister van Staat; Jules Moch (socia list), vice-premier en minister van Binnenlandse Zaken; Pierre-Henri Teitgen (M.R.P.), minister van Staat; René Mayer (radicaal), Justitie; Robert Schu- man (M.R.P.), Buitenlandse Zaken; Maurice Petsche (gematigd), Financiën; René Pleven (nagenoeg radicaal), Defensie; Yvon Delbos (radicaal), Onder wijs; Robert Lacoste (socialist), Handel en Industrie; Christian 'Pineau (socialist), Openbare Werken; dr. Pierre Segelle (socialist), Arbeid; Pierre Sehneiter (M.R.P.), Gezondheid; Pierre Pfimlin (M.R.P.), Landbouw; Jean Letourneau (M.R.P.), Overzeese Gebiedsdelen; Claudius Petit (nagenoeg radicaal), Wederopbouw; Louis Jacquinot (gematigd), minister voor de oud gedienden; Eugène Thomas (socialist), Post en Telegrafie. Dit zijn dus achttien ministers, van' wie er zes lid zijn van de republikeinse volkspartij (M.R.P.), vijf van de socialistische, drie van de radicale partij, twee nagenoeg radicalen en twee gematigden. Verwachting tot Zaterdagavond: Koude nacht met weinig wind, hier en daar mist en plaatselijk flinke nachtvorst. Morgen overdag zwakke tot matige wind uit richtingen tussen Oost en Zuid. In de loop van de dag toenemende bewolking, maar op de meeste plaatsen nog droog-weer. Wei nig verandering in temperatuur. Zon: 7.28—17.18. Maan op: 15.25 uur Een van de nog overgebleven punten van verschil in de militaire commissie ter R.T.C. is thans tot oplossing gebracht, zo verneemt het A.N.P. De Nederlandse Marine zal Surabaja als vlootbasis hou den. Deze vlootbasis komt echter geheel onder gezag van de R.I.S. De basis be staat in de werkplaatsen en emplace menten van de Marine in deze stad. De commandant van de Marine zal de ver antwoordelijkheid dragen voor, de be waking van deze gebouwen en emplace menten. Hij is hierin echter op zijn beurt verantwoordelijk aan de minister van Defensie van de R.I.S. Radio Vaticana bericht, dat Z. H. de Paus op Maandag 21 November Zijn eerder uitgestelde radio-toespraak zal houden tot alle zieken ter wereld. Met 367 tegen 163 stemmen verleende de Vergadering hem de investituur. De vereiste meerderheid was 310. Bidault kreeg veel meer stemmen dan zelfs zijn vurigste aanhangers hadden verwacht. In November 1947 kreeg Robert Schu- man 412 stemmen. Sindsdien heeft de Assemblée vijf Franse premiers beves tigd. Geen hunner kreeg echter meer dan 352 stemmen. Bidault's program loopt, speciaal wat het binnenlands beleid betreft, vrijwel parallel met dat van zün onfortuinlijke voorgangers Moch en Mayer, die, hoe wel ook zij het vertrouwen van de Na tionale Vergadering hadden gekregen, er niet in slaagden een kabinet samen te stellen. In zün program stelt Bidault in het vooruitzicht een stabilisatie van de valuta, vermindering der staatsuit gaven, een eenmalige bonus voor de laagstbetaalde arbeiders, vrije collectieve onderhandelingen, verzoening en bemid deling in arbeidsgeschillen en „regule ring" van het stakingsrecht der ambte- Het was oorspronkelijk de bedoeling van de vijftigjarige president van de M.R.P. geweest met een kabinetslijst in de zak voor het parlement te kunnen verschijnen, maar dit voorrecht bleek Bidault tenslotte niet beschoren, omdat hij het njet de partijleiders niet eens kon worden over de ministeries van Defensie, Justitie en Staat. Bidault betoogde, dat de ernst van de binnenlandse en buitenlandse proble men, waarvoor Frankrijk zich gesteld ziet, het dringend noodzakelijk maakt na een crisis van meer dan drie weken een kabinet samen te stellen. Bidault beloofde steun aan het be wind van Bao Dai in Indo-China en verklaarde, dat Frankrijk iedere gele genheid te baat zou nemen om de vrede in Indo-China te herstellen, welke uit lating beschouwd wordt als een indi recte verwüzing naar de mogelijkheid van bemiddeling door Pandit Nehroe, de premier van India. Bidault stelde maatregelen tot het on wettig verklaren van stakingen door de politie en andere binnenlandse veilig heidsdiensten in het vooruitzicht en be loofde amnestie en strafverlaging voor jeugdige delinquenten. Zijn buitenlandse politiek zou geken schetst worden door loyaliteit aan het Atlantisch Pact en goede betrekkingen met een democratisch Duitsland. Bidault legde verder de nadruk op de noodzakelijkheid van een waarlijk Ver enigd Europa. Het was Duitslands zaak, zo zeide hij, binnen een Verenigd Europa zijn eigen toekomst te scheppen. l De Tsjechoslowaakse regering heeft Donderdag in een nota aan de Franse ambassade te Praag het vertrek binnen 12 uur geëist van de militaire attaché Georges Helliot en zijn assistent Marcel Salabert. De nota beschuldigt beide di plomaten er van, dat zü met een diplo matieke koerier 4 k.g. uraniumerts uit Tsjechoslowakije naar Frankrük ge zonden hebben en gepoogd hebben in lichtingen over de Tsjechische uranium- mijnen te verkrügen. Een transatlantisch vliegtuig van de Air France wordt sedert vier uur van morgen boven de Atlantische Oceaan vermist, zo deelde het hoofdbureau van de Air France te Parijs mede.. Naspo ringen van vliegtuigen, die van de Azoren zyn opgestegen, hebben tot het aanbreken van de dag nog geen succes opgeleverd. In het toestel bevinden zich 36 passagiers, onder wie de bekende Franse violiste Ginette Neveu en de éx-kampioen boksen middengewicht, Marcel Cerdan. De bemanning bestaat uit 9 koppen. Het toestel, een constellation, werd om vijf minuten voor vier vanmorgen verwacht cp het vliegveld Santa Ma ria op de Azoren. Om tien minuten voor vier, vijf minuten- vóór het zou landen, had het zijn positie nog aan het vliegveld gemeld. Het weer was helder en alles verliep normaal, zo meldde de marconist in zijn laatste De- richt. Daarna is mets meer van het vliegtuig vernomen. De constellation is gisteravond om negen uur van het vliegveld Orly opgestegen voor e-tn vlucht naar New York. De Air France onderhoudt sedert 1 Juli 1946 een transatlantische dienst en heeft tot dusverre 8986 maal de oceaan overgestoken. Bij geen dezer vluchten heeft zich tot nu toe een ongeval voor gedaan. Autoriteiten van de Air France zeiden, dat het verliezen van het radiocontact met het toestel wellicht veroorzaak! is door atmosferische storingen boven het Noordelijk deel van de Atlantische Oceaan, waardoor radioberichten niet doorkomen. (Van onze correspondent) Naar wij vernemen, zijn dezer dagen ten nadele van een te Deventer ge vestigd transportbedrijf frauduleuze handelingen aan het licht gekomen. Het onderzoek zou hebben uitgewezen dat hier sprake is van een deviezenfraude. Hoe groot het hiermee gemoeide bedrag is. kon nog niet worden vastgesteld. Hangende het onderzoek worden voor lopig geen nadere mededelingen ver- I strekt. De betrokkene schijnt voort- I vluchtig te zijn. Een voormalige employé van de Fran se ambassade, Gervais Garette, en twee Tsjechen zijn in verband met deze gearresteerd. Woensdag is het vertrek van een Ame rikaanse assistent-attaché geëist en enige dagen eerder van een andere Ameri kaanse diplomaat. Een lid van de Ame rikaanse ambassade te Praag, die geen diplomatieke status had, was daarbij ge arresteerd. Na de Verenigde Staten, Frankrük en Engeland, Is thans ook Nederland tü- dens een proces beschuldigd het Tsje choslowaakse volk op te zetten tegen het communistische regiem. Tüdens dit geheim gehouden proces zün ver schillende Tsjechen, die op een of an dere wüze te maken hadden gehad met wat omschreven werd als de „Neder landse affaire", ter dood veroordeeld, of kregen levenslang of andere zware straffen. Van ondergrondse zijde uit Praag ver neemt het K.N.P., dat sinds korte tijd op alle brievenbussen in de omgeving van de buitenlandse legaties in de Tsjecho slowaakse hoofdstad door de politie een nauwlettende controle wordt uitge oefend. Het ministerie van Binnenlandse Zaken in Tsjechoslowakije heeft name lijk ontdekt, dat buitenlandse particu liere correspondentie het land binnen komt via de diplomatieke post en later met Tsjechische postzegels wordt door gezonden. Het personeel van de buiten landse legaties wordt gevolgd ten einde het te kunnen betrappen op het posten van de gewraakte brieven.- Verschillende personen, die iets uit te staan hadden met op deze wijze verzonden brieven, zijn reeds gearresteerd. In het Leopold-station te Brussel reed Woensdag een trein verder dan de ge woonte is. Een verkeerde wisselstand is er waarschijnlijk de oorzaak van. De trein beklom de treden van de trap, die naar de uitgang leidt. Het station werd flink beschadigd en een aantal personen gewond. Hier ziet men de trein, die het hogerop zocht. Guerillastrijders van de Dural-Islam hebben Donderdag tweemaal cónvooien vrachtauto's van het handelsverkeer tus sen Tasikmalaja en Garut (West-Java) aangevallen, aldus meldt het Neder landse legercommuniqué. De aanvallen werden afgeslagen en de convooien ver volgden ongedeerd hun weg. In de afgelopen zes dagen zün bij botsingen met Nederlandse patrouilles 72 guerilla-strüders van de Darul-Islam gedood. Hedenmiddag heeft de voorzitter van de republikeinse delegatie in Indone sië, mr. Susanto Tirtoprodjo, een be zoek gebracht aan de H. V K., de heer Lovink, in diens paleis. Van republi keinse zijde werd aan Aneta medege deeld, dat tijdens dit bezoek een aide- mémoire werd overhandigd, dat kan worden beschouwd als het definitieve antwoord van de republikeinse rege ring op de. Nederlandse voorstellen in zake de bestuursvoering op Java. Mr. F. M. A. Schokking, de nieuw be noemde burgemeester van Den Haag Evenals in de meeste Europese lan den is ook in ons land het electrici- teitsverbruik na de oorlog sterk geste gen en heeft dit het voor-oorlogse ni veau reeds aanzienlijk overschreden. In 1948 bedroeg het Nederlandse ver bruik 4.106 millioen kwh. thans be draagt het electriciteitsverbruik 174 pet. van dat van vóór de oorlog. De maximale belasting der centrales in 1939 bedroeg 745.000 kw. Hoewel ock ïeeds in 1948 maatregelen werden ge troffen om de belasting der centrales tijdens de spitsuren te beperken, steeg de hoogste belasting der centrales in December van dat jaar tot boven de (Van onze Haagse redacteur) Wanneer de Belgische mijnheer M., die dezer dagen te Den Haag bij de uitgifte van valse honderdjes is gearresteerd, nu eens niet zijn keus had laten vallen op een nieuwe das, maar bijvoorbeeld een pijp had gekocht, zou de hele valsemuntersbende, die de vorige week in de kraag is gegrepen, thans misschien nog op vrije voeten zijn. De Belg trof het namelijk slecht, want hij kwam terecht bij een filiaal van de firma, die de week tevoren ook al een vals biljet van hon derd gulden had ontvangen. Het personeel was dus op z'n qui vive. Wel nam dz verkoopster er genoegen mee, toen een deugdelijk bankbiljet uit de portefeuille van de koper te voorschijn kwam, maar de chef werd toch gealarmeerd. Hij ging mijnheer M. achterna en bracht hem in contact met een in de nabijheid surveil lerend agent. Een nieuwe schakel was gevonden en thans zijn zestien leden van een valsemuntersbende gearresteerd. sporen. De tweede belangrijke affaire was die van 9500 valse honderdjes, zo pas tot klaarheid gebracht. In totaal zün er sinds de bevrijding meer dan dertig fabrieken van vals .waarde- materiaal ontdekt. Enkele tientallen ambtenaren van de Centrale ter Bestrijding van Falsifica ties, van plaatselijke politiecorpsen en van de marechaussee zitten inmiddels met wat fletse ogen achter hun bureau: het speurwerk van een continubedrijf, dat de verhoorders, onderzoekers en posters dag en nacht opeisteMen kwam te staan voor een muur, waar achter het „waardepapier" aanvanke lijk was ingemetseld, doch latex weer verwijderd. In Luik belandde men by een drukker, die de vlam in zijn voor raad had gestoken. De politie weet daar echter wel raad op: in bijvoorbeeld een geval als het laatste worden de asresten ingespoten met een chemische stof en het is frappant hoe duidelijk de cijfers van een bankbiljet dan weer leesbaar kunnen worden. We zouden de foto, welke deze bewering illustreert, graag hierbij afdrukken, doch de Rijks centrale vertrouwt niet alle lezers er zouden wel eens belangstellenden op deze publiciteit kunnen afkomen, die er te veel van leren Maar wanneer nu eens deze Belgi sche geldscharrelaar niet in de voor hem fatale herenmodezaak terecht was gekomen, welke tijd had men dan deze heren kunnen geven voor het voortzet ten van hun practijken? Wel, de erva ring leert, dat het spel toch doorgaans maar betrekkelijk kort duurt. Al heel gauw komt vals geld op een postkan toor of bij een serieuze kassier in de geldkist, waar speurende ogen de cir culatie een halt toeroepen. Dan moet natuurlijk de weg terug worden gere construeerd. Een oorlog brengt, zo is gebleken, een hausse in dit bedrijf. Na 1918 begon Ne derland als eerste land met centralisatie van het opsporingswerk en daaraan is te danken, dat de Internationale Sectie voor de Bestrüding van vals geld in Den Haag is ondergebracht: alle falsificaten van de gehele wereld komen met tekst en uitleg in een encyclopaedic op de Raamweg bijeen. de opsporing in Nederland zelf betreft, beschikt men al van te voren over de namen van vervalsers. Wie zich in de afgelopen jaren met valse bonnen- handel e.d. onledig heeft gehouden, kan, omdat hij knepen van het vak nu een maal kent, gemakkelijk voor de verlei ding bezwijken. Of men bij voorkeur met groot" geld opereert? Dit is niet het geval. Een smid gaf zijn jongste beaiende een paar maal twee valse zin ken kwartjes in zijn loonzakje. Hij be weerde aanvankelijk er maar een tien tal gemaakt te hebben. Bij nader onder zoek bleken het er tienduizend te zijn in een vijfjarige valsemuntactiviteit ge slagen op eigen atelier. Ook in de valse rijksdaalders zit mu ziek. Daarvan weet de Amsterdamse tramconducteur mee te praten, die door zijn oplettendheid de maker van dit geld betrapte: 60.000 stuks beliep de oplage van deze drukker. Daarmee heeft men een grote zaak op kunnen Nu hebben de rechercheurs weer even rust, doch ieder ogenblik kan de telex nieuwe manoeuvres van de specialisten in vals geld signaleren. De waakzaam heid reikt intussen zeer ver: zo wordt er bijvoorbeeld ook op toegezien dat niet omderwille van de. reclame imita tie-bankbiljetten worden gebruikt. Al les wat maar gedrukt of geschreven wordt over geldvervaardiging schijnt namelijk sommige lieden op het idee te brengen: dat kon ik ook wel eens gaan deen! Om dit verhaal niet verkeerd te doer, uitpakken, eindigen we dus maar met de artikelen 208 en 209 van het Wetboek van Strafrecht. Voor zover men zijn pa pieren geld bekijkt, gaat de interesse bij velen doorgaans niet verder dan tot de voorzijde op de achterkant van een bankje van vijf-en-twintig leze men echter de strenge tekst, ingebouwd tus sen wonderlijke lijnfiguren: „Hij, die met het oogmerk om deze als echt en onvervalst uit te geven of te doen uit geven, bankbiljetten namaakt of vervalst en hij, die opzettelijk als echte bankbil jetten uitgeeft of met het bovengenoem de oogmerk in voorraad heeft of binnen het rijk in Europa invoert bankbiljet ten, die hij zelf heeft nagemaakt of ver valst, of waarvan de valsheid of verval sing hem, toen hij ze ontving bekend was, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste negen jaren Altijd zullen er mensen zijn, die deze negen jaar wel menen te ktmnen riske ren het oprollen van het jongste valse munterscomplot is er échter om te be wijzen, dat het nemen van dit risico al tijd, en eerder vroeg dan laat, op een desillusie uitloopt één millioen kw. Verwacht wordt, dat de belasting in de a.s. wintermaanden die van 1948 nog aanzienlijk zal over treffen. In de komende wintermaanden van 1 December tot 1 Februari is daar om gedurende de spitsuren (van 7 tot 9 uur 's morgens en van 4 tot 6 uur 's mid dags) de uiterste zuinigheid met het gebruik van electrische energie ver eist. De volgende bepalingen zijn ter bezuiniging op het electriciteilsver- bruik tijdens de spitsuren uitgevaar digd: Het branden van lichtreclames tijdens de spitsuren is niet toegestaan. Etalage- verlichting tijdens de spitsuren is ver boden, tenzij de winkelier een schrifte lijke overeenkomst met het electrici- teitsbedrijf heeft aangegaan om de eta lage- en winkelverlichting tijdens deze uren tot de helft te beperken. Buiten verlichting van openbare gebouwen, horecabedrijven en amusementsinrich- tingen is tijdens de spitsuren verboden. Verlichting en verwarming in electrische treinen en trams moeten tot de helft worden beperkt. Het is nodzakelijk dat werkzaamhe den, waarbij electrische energie wordt gebruikt, buiten de spitsuren plaats vinden; zo mogelijk de werktijden wor den verschoven opdat het electriciteits verbruik tijdens de spitsuren kan wor den beperkt; fabrieken, die behalve over een aansluiting op het openbare electri- citeitsnet nog over een eigen opwek- bedrijf beschikken, dit opwekbedrijf zo veel mogelijk in de spitsuren gebrui ken. In de kantoren kan het electriciteits verbruik worden beperkt door: het ge bruik van electrische kachels te ver bieden; zo weinig mogelijk licht te ont steken tijdens de spitsuren; het schoon maken van de kantoren, waarbij over het algemeen zeer veel licht wordt ge bruikt, zoveel mogelijk buiten de spits uren te doen plaats vinden. Ook particulieren dienen het electri citeitsverbruik tijdens de spitsuren te beperken door gedurende deze uren de uiterste zuinigheid met electrische ver lichting te betrachten. Van bijzonder belang is tijdens deze uren in het ge heel geen electrische straalkachels te gebruiken en het gebruik van radio's, electrische strijkijzers en andere electri sche huishoudelijke toestellen te ver mijden. Het is van groot belang, dat alle elec- triciteitsverbruikers in de wintermaan den hun volle medewerking verlenen bij de beperking van het electriciteits verbruik tijdens de spitsuren, opdat de electriciteitsvoorzieninq niet In gevaar wordt gebracht, zo schrijft het •minis'.-- rie van Economische Zaken. In verband met de verwachting, dat in de komende weken op de door het Bedrijfschap voor Vee en Vlees inge stelde slachtveemarkten zeer veel vee zal worden aangevoerd, zal het Bedrijf schap de overneming van slachtrunde- xen beperken. In de week van 31 Oc tober tot en met 5 November zal het Bedrijfschap alleen slachtrunderen in de beste kwaliteitsklassen overnemen. Deze beperking is noodzakelijk ondanks het feit, dat ook voor de komende week de gedistribueerde hoevelheid vlees met 50 zal worden verhoogd door aanwij zing van een nieuwe extra-vleesbon voor houders van A- en B-kaarten (vol wassenen en kinderen van vijf jaar en ouder). Bon 367 algemeen geeft met in gang van heden recht op het kopen van honderd gram vlees. In 1945 bewogen zich door de straten van Parijs per dag 180.000 voertuigen. Thans is dit aantal gestegen tot 300.006 en daardoor is de grootste ver keerschaos geschapen diqde lichtstad ooit heeft gekend. Het is waar, de boule vards zijn breed en de pleinen ruim, maar de stad telt daarnaast talloze oude en nauwe straten en hier raast het ver keer doorheen met grote snelheid naar de hoofdstraten. Het gevolg hiervan zijn opstoppingen, die de politie met haar schrille fluitjes, haar witte stokken en een behoorlijke dosis gallische beweeg, lijkheid voortdurend moet trachten te ontwarren. Zelfs op de zo brede Champs Elysées is het geenszins iets bijzonders als men tijdens dê avondspitsuren lange rijen auto's bumper aan bumper ziet staan, niet in staat om hun weg te ver volgen. Het toenemende verkeer in de straten heeft ook het ongevallencijfer doen op lopen. De slachtoffers zijn vooral fiet sers en voetgangers. Uit officiële bere keningen blijkt, dat de gevaarlijkste uren die van vijf tot zeven op Vrijdag avond zijn. Waarom schijnt niemand te weten. Tot dusverre is noch de politie, noch de stedelijke overheid er in geslaagd, het probleem op te lossen. Wel zijn plannen ontworpen voor het aanleggen iiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiniiiiiiiiiiiuiiiiuHiinmuMii van meer parkeerplaatsen en het con strueren van tunnels onder drukke kruispunten, maar daar zou een bedrag van 500 millioen francs mee gemoeid zijn en aangezien de Franse bruin dat op het ogenblik niet kan trekken, heeft men die plannen voorlopig maar opge borgen. Men heeft ook gedacht aan het verbieden van bepaalde straten voor zware vrachtauto s, en aan een parkeer verbod voor drukke straten in het cen trum der stad, maar deze denkbeelden hebben een storm van verontwaardiging doen opsteken, weinig minder hevig dan het volumineuze getoeter, dat dagelijks opstijgt uit de opeengepakte auto's. Men verwijt de chauffeurs van de autobussen, dat ze teveel op het midden van de weg rijden, de taxichauffeurs dat ze dwars door de verkeersstromen heen laveren op zoek naar hun vrachtjes en de politie, dat zij onvoldoende ge traind is om de verkeersproblemen aan t.e kunnen. De meeste autobestuurders geven natuurlijk de fietsers en de voet gangers de schuld. Deskundigen uit het buitenland noemen het Parijs verkeers probleem onoplosbaar, maar velen van hen zijn van oordeel, dat althans een deel van het vraagstuk wortelt in de traditionele Franse eigenschap, malin<* te hebben aan het gezag. Maar al te veel autobestuurders rijden naar eigen believen, passeren aan de verkeerde kant, rijden met drie naast elkaar als er eigenlijk maar plaats is voor twee en trekken zich niets aan van voorrang bij kruispunten. Zodra de verkeersagent het niet ziet, worden de verkeersregels openlijk met voeten ge treden en er zijn bestuurders, die het eenvoudig tijdverspilling vinden, voor het rode licht te stoppen als de weg vrij lijkt en er geen politie-agent in de buurt is. Een autobestuurder in Parijs heeft dan ook in de eerste plaats een wagen met uitstekende remmen en een machtige toeter nodig en wat hem zelf betreft: hij moet stalen zenuwen hebben en zijn hoofd niet verliezen in de gekste si tuaties, die zich kunnen voordoen. Intussen blijft Parijs waarschijnlijk de enige stad ter wereld, waar het verkeer niet altijd zo snel passeert als de ver- keers-agent wel zou willen. Een nijdige wenk met de witte stok en een krach tige snijdende stoot op de fluit is het gewone teken, dat hy van mening is, dat de automobilist niet vlug genóeg opschiet. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) Na een debat, dat tengevolge van een scherpe rede van de socialistische oud minister Vermeylen vrij heftig was ge worden, heeft de Belgische Senaat gis teren het wetsvoorstel tot het houden van een volksraadpleging over de ko ningskwestie aangenomen met 109 stem men voor (katholieken en 17 liberalen) en 65 tegen (socialisten, communisten en 6 liberalen). Vier door de socialisten ingediende amendementen werden ver worpen. Senator Vermeylen legde in zijn be toog de nadruk op de houding van Ko ning Leopold, die herhaalde malen zo zegde hij een politieke daad had gesteld zonder dkarbij door de hand tekening van een zijner ministers gedekt te zijn. Hij noemde in dat verband de capitulatie, de beslissing van de Koning in Mei 1940 om niet met zijn ministers uit te wijken, en ook diens „politiek tes tament" van Januari 1944, waarin de Koning van de ministers in Londen „amende honorable" vergde en van de geallieerden de onafhankelijkheid van België „eiste", terwijl hij zulke taal niet tegen de bezetter had gebezigd. Senator Vermeylen zag in dat alles een streven van de Vorst tot het voeren van een per soonlijke politiek, een mentaliteit, die hij ook nog bevestigd zag door de pu blicatie van 'sKonings recente nota om trent de capitulatie. Van katholieke zijde betreurde tnen het, dat sommige sprekers de konings- Men verzacht eigen leed het krach tigst door dat van anderen te' ver- lichten.I kwestie zelf ip het debat hadden betroK- ken. Oud-minister Struye antwoordde aan de heer Vermeylen, dat de Prins- Regent en de regering van Nationale Unie na de bevrijding-blijkbaar geen be zwaren in al het hoger genoemde had den gezien, daar zij toen officieel uit drukking hadden gegeven aan hun wen sen voor 's Konings spoedige terugkeer. Eerste minister Eyskens wees er van zyn kant op, dat men zeer goed tegen de terugkeer van de Koning kan zijn en toch het voorstel tot volksraadpleging kan goedkeuren. Hij beklemtoonde, dat de Koning en het parlement na de volks raadpleging hun eigen conclusies zullen moeten trekken, en gaf verder blijk van vertrouwen in de houding, die de Konini" dan zou aannemen. Intussen verwacht men, dat de volks raadpleging, indien zij wat waar schijnlijk is ook in de Kamer zal worden aangenomen, toch niet eerder dan in de eerste weken van het volgend jaar zal kunnen plaats vinden. Raketten, gebouwd naar het model van de Duitse „V-l", met een lengte van 9 meter en een gewicht van 7 ton, voorzien van een straalmotor en in staat om atoombommen mee te voeren, zullen van Amerikaanse duikboten wor den afgeschoten en per radio worden bestuurd bij oefeningen, die op 7 No vember ter hoogte van Hawaii worden gehouden, zo heeft een woordvoerder van de staf van de Amerikaanse Stille- Oceaanvloot meegedeeld. Deze raketten zullen met een snel heid van 640 tot 800 km. per uur en op een hoogte van 1200 meter boven een vloot van 70 oorlogsschepen, ver deeld over een afstand van 20 km., vlie gen. De schepen hebben tot taak de ra ketten door middel van hur. luchtdoel artillerie neer te halen. Indien zij hier in niet slagen, zullen jachttoestellen van de moederschepen opstijgen, om te t*chten de raketten neer te schieten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1