Buslijn 2 bracht verlies van 26 cent per kilometer Reemers Zal er voortaan ook 's avonds vergaderd worden? ULwiföjajZ KOHJ'tCzKS ULO-leerling pleegde diefstal in villa te Aerdenhout DIT JAAR 150.000 BEZOEKERS VAN OPENLUCHTTHEATER Nieuwe geruchten over Von Paulus Twaalf doden in één week '4 Service No. 1, maar een dubbeltje is te weinig Wijziging verkeerslichten AGEXDA ST. MC ©LAAS- AANBIEDING Aan de nieuwe burgemeester de beslissing Twee jaar geëist Juni 1950 tienmaal Midsummernightdream Zandvoort Si VRIJDAG 28 OCTOBER 1949 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Verbetering voor het verkeer KADERDAG KAMER CENTRALE HAARLEM K.V.P.-vraagstukken in behandeling Burgerlijke Stand Heemsteedse Christelijke Oratoriumvereniging Samson van Handel Kennemer Luchtvaart Club „ACHTER DE WOLKEN SCHIJNT TOCH DE ZON" Succesvol begin van Thalia in jubileum-seizoen R.K. Sigarenwinkeliers WEES VERSTANDIG, LET HET GELD KLAAR! Kruisstraat 35 TOURING ZANDVOORT Half jaar voor hulp bij desertie TWEE BRANDJES EN EEN AANRIJDING Kerst-actie in Haarlem-Noord „Verenigde Katholieke Dammers" GEMEENTERAAD HEEMSTEDE St. Willibrordusfeest K.A.B. Kring Noord Jubileumfeestavond N.Z.H. Technische hulp aan Bennebroek Geen audiëntie Thuisfront-actie in Oost Haarlemse Hulpbank 100 jaar Contactavond jeugd Directeur Gew. Arbeids bureau Spoedig weer thuis De rondvraag Gezamenlijke actie tegen benden op Oost-Java LICHT VERDEELD Beurs van Amsterdam Beurs van New York Het besluit van de directie der N.Z.H. om lijn 2, die een verbinding onderhoudt tussen het Amsterdamse kwartier via de Patrimoniumbuurt naar Haarlem-Noord, per 1 November op te heffen, heeft nogal reacties ver wekt. Deze buslijn is slechts enige maanden geleden in exploitatie ge nomen. omdat de bewoners van, de buurten er om gevraagd hadden. De N.Z.H. meende in deze lijn een goede exploitatiemogelijkheid te zien, maar is wel zeer bedrogen uitgekomen, daar de bussen bijna de gehele dag sterk onderbezet waren. De papieren hebben uitgemaakt, dat dit lijntje de maatschappij 26 tot 27 cent per kilometer schade heeft gebracht. Merkwaardig is nu, dat er klachten ko men over de voorgenomen opheffing. Een lezer oppert de mogelijkheid om lijn 5, die ook het Amsterdamse kwartier be nadert, door te trekken en er als het ware een ringlijn van te maken. Bij in formatie is ons gebleken, dat de bus maatschappij niet van plan is om nieuwe stroppen te gaan dragen. De bewoners van de Amsterdamse buurt zijn niet geïsoleerd. Zij kunnen naar de Oostvest hoek Spaarnwouderstraat gaan, om daar in buslijn 5 te stappen. Tegenover het Kwakeltje aan de Amsterdamse Vaart is een halte gemaakt voor de bewoners van het Oostelijk einde van het kwar tier. Ook deze halte heeft zelfs niet veel te betekenen. De bewoners van het Am sterdamse kwartier zullen zich dan ook de moeite moeten getroosten, om enkele minuten te lopen naar de halten. Wat Noord betreft, hoewel buslijn 2 nog meer comfort kon geven, mag men daar zelfs na opheffing niet klagen over voldoende service. Op de Rijksstraatweg rijden de buslijnen 1, 5 en 6 met een behoorlijke frequentie. Van verschillende zijden zijn ons ook brieven gezonden over de busfrequentie op uren voor het begin van een concert of van een toneelvoorstelling in de Stadsschouwburg. Talrijke stadgenoten menen, dat de N.Z.H. meer extra-mate rieel moet inleggen. Ook wanneer der gelijke uitvoeringen, geëindigd zijn. De heer Th. Hetem. chef exploitatie der N.&H.. verklaarde ons, dat de maat schappij op dit gebied doet wat mogelijk is en dat zij dagelijks aan de hand van rapporten bestudeert wat nog gedaan moet worden. Ook hier, zo zei hij, spelen de weers omstandigheden een grote rol. Als het regent wil ieder met de bus en als de N.Z.H. dan een volgende maal bij helder weer hetzelfde matereel inzet, moeten er bussen leeg wegrijden. Nu kan men van de gedachte uitgaan, dat een open baar vervoerbedrijf er is, om de burgerij te dienen, maar deze maatschappij moet van de andere kant zien de touwtjes aan elkaar te knopen. In het uitgebreide bussennet is een millioenen-kapitaal ge stoken en hoewel het maken van winst niet nagestreefd wordt, mag toch wel een Op verzoek van de verkeerspolitie heeft de P.T.T. enige wijzigingen ge bracht in de werking van de verkeers lichten op de Grote Markt. Tot nu toe was de situatie zó, dat de auto's, die in de Barteljorisstraat hadden gewacht op het groene licht en daarna via de Ko ningstraat doorreden naar de kruising KoningstraatVerwulftGed. Oude Gracht, daar opnieuw het verkeerslicht op rood vonden staan. Door het vroe gere systeem van drempelwerking kon hierin geen verandering worden ge bracht. Nu de drempels, door de ver nieling tijdens de oorlogsjaren niet meer werkten en naar het oordeel van de verkeerspolitie aan het tegen hoge kosten laten repareren van deze drempels geen behoefte bestaat, kon in het schakelsysteem enige wijziging wor den gebracht. Hierdoor is bereikt dat het verkeer dat uit de Barteljorisstraat komt en de Koningstraat doorrijdt al tijd groen licht vindt op het kruispunt Ged. Oude GrachtVerwulft. Als ge middelde snelheid var. het verkeer heeft men 25 a 30 km. gerekend. Dit betekent dus minder oponthoud voor de auto's en minder ophoping van verkeer voor de verkeerslichten op dat punt. Ook in de werking der verkeerslichten op het Stationsplein heeft men enige wijziging gebracht. Tot nu toe werkten de drie lichten niet geheel gelijk. Het meest rechts aangebrachte verkeerslicht (zijde Kruiswegviaduct) bleef langer branden dan de twee andere. Dit was vroeger nodig omdat het rechtse licht toen uit sluitend bestemd was voor het rechtsaf gaande verkeer. Inmiddels heeft het gemeentebestuur besloten het verkeer op het Stationsplein voor de verkeers lichten geheel vrij te laten, dus geen indeling in vakken voor de richtingen rechtsaf, rechtuit en linksaf. Daar het dus thans toegelaten is om door de rechter doorgang aan de zijde van de Kruisweg aj te slaan was het nodig alle drie verkeerslichten aan die zijde gelijk te schakelen. De Kamercentrale Haarlem der Katho lieke Volkspartij houdt Zaterdag 29 Oc tober een kringkaderdag in het Missie huis te Driehuis. Om half drie zal de voorzitter, de heer L. fiourhan, de vergadering openen, waarna het Tweede Kamerlid Peters een inleiding zal houden over het wezen en de noodzaak van de K.V.P. De kringpropagandaleider van Lim burg, Pierre Dolman, behandelt de taak van het kader in de afdelingen. Omstreeks vijf uur zal men gezamen lijk aan een koffietafel aanzitten. Om half zeven zal het debat over de inleidingen beginnen, waarna de dag omstreeks half negen besloten wordt met een Lof in de kapel van het Missie huis. De lofgezangen worden door het jongenskoor uitgevoerd. GETROUWD: T. J. Wolters eiï R. Pe- ra, H. J. Habers en A. A. van der Voort, F. Westervaarder en H. A. Heerens, J. Schipper en A. S. Jacobs, H. Valken en C. T Kleyn, H. G. Mertens en M. Esteie. GÉBORÉN: A. van der Heijden— Hazewinkel, z; T. StolpStolp, z; J. A. van DuurenStiphout, d; M. Postma van 't Hof, d; L. Bogaard—van der Linden, d; H. M. DorlandBrits, d; M. Reijnders—Remmers, d; H. van der Reepvan Poecke, d; J. H. Parson Klupper, d; C. H. Vermeeren—van War merdam, d. OVERLEDEN: J. M. van der Stadt— Kranenburg, 88 j„ Leeuwendalerstraat; J. PoelenjeeSmink. 86 j., Mr. Corne- lisstraat; W. EppleBraun, 73 j., Gast- huisvest; K. SnippeZijlstra, 69 j.. Col termanstraat. rendement van dit kapitaal verondersteld worden. Behoorlijk reservematerieel is dage lijks mobiel. De bewoners van Bloemendaal vinden het niet prettig, dat zij de grote Crossley- bussen met conducteurs slechts 'n enkele maal bij de halten treffen. Zij menen, dat op uren, die een evenement in Haar lem voorafgaan, deze service wel ge geven kan worden. De heer Hetem stelt daar het volgende tegenover: indien zo'n bus met conducteursbediening tweemaal het traject gereden heeft en eigenlijk pas weer nodig is na een uur of drie. zijn de uitgaven veel groter dan de ont vangsten. Men behoeft geen econoom te zijn om dit te kunnen berekenen. Practisch geheel Haarlem maakt ge bruik van de tienrittenkaarten van een gulden, wat wil zeggen, dat de vervoers- prijs even laag is als voor de oorlog Wanneer de prijs van een tiereritten- kaart hoger gesteld mocht worden, dan zou daar ongetwijfeld nog meer service, veelal riskante service, uit voortvloeien Er zijn inderdaad, zo ging de heer Hetem verder, vele mensen, die graag wat meer zouden betalen om op hun wenken be diend te worden en bijvoorbeeld zeker van een zitplaats willen zijn, maar er is ook een grote groep, wellicht de grootste, die een dubbeltje al mooi genoeg vindt Als n één dag eens op ons bureau zoudt verblijven, aldus de -exploitatie chef, en de stapels brieven zoudt zien, die wij uit alle kringen der bevolking ontvangen, die zowel tips, waarderingen als klachten inhouden, dan zoudt u ver zuchten: hoe komen ze er uit en hoe spelen ze het klaar om het nog zoveel mensen naar de zin te maken. Handel componeerde in het begin van zijn loopbaan in hoofdzaak opera- werken, die hij in Londen met een door hem zelf gesticht en geleid gezel schap opvoerde. En ware het niet, dat de tegenpartij van het Koninklijk Hof waarbij men ook de „Hofcomponist" Handel rekende door intriges het publiek afkerig maakte van genoemd gezelschap, dan zou wellicht nooit het dertigtal Handel-oratorium zijn ge schreven. althans niet die meesterwer ken, welke ontstaan zijn na de ophef fing van die opera-instelling. De onderwerpen voor zijn opera-wer ken koos Handel, op een enkele uit zondering na. uit de Griekse goden wereld. Die uitzondering gold de z.g. geestelijke opera ..Esther", welke na een verbod van de Engelse geestelijk heid niet meer in de schouwburg werd uitgevoerd. Dit werk nu, zo zonder actie, décor en costumering, kan wor den beschouwd als de voorloper van Handel's oratorium-stijl. Aan dit genre kunstwerk ligt bij Handel gewoonlijk verhalen van hel denfiguren uit het Oude Testament ten 'grondslag. „De Messias" maakt hierop een uitzondering. Dit werk bezit geen handeling, is een beschouwing over het leven van de Heiland. Is de mu ziek van „De Messias" lyrisch, die van de andere werken is vanzelfsprekend episch (heldhaftig), soms ook drama tisch of tragisch van karakter. Alhoewel bij oratorium de invloed van de toneelentourage wordt gemist, beeldt Handel zijn onderwerp met mu ziek alleen toch zeer duidelijk uit, tovert hij ons als het ware de hande ling voor ogen. Niet te verwonderen is het, dat men oratorium-werken van Handel, zoals Judas Maccabaëus, Jo- sua, Saul en het nu uitgevoerde Sam son als een opera in concertvorm gaat beschouwen. Voor een koor bezit een dusdanig werk een grote aantrekkelijkheid, want het vervult er geen bijkomstige, doch een zeer belangrijke rol in, het neemt namelijk deel aan de handeling. Daar om wordt van het koor, nevens een klankrijke vertolking van zijn partij, meer dan iA andere gevallen een ster ke innerlijke beleving van het onder werp geëist. Aan deze eis voldeed de Heemsteed se C.O.V. grotendeels. Als zij hieraan iets te kort schoot, was het meestal in zeer bewerkte of polyphone onderdelen. De overigens goede en evenredige koorklank verloor aldaar ook een wei nig van zijn mooie timbre. Koor- nummers, die boven alles uitblon ken, waren de indrukwekkende smeek bede: „Hear, Jacob's God" en de ge markeerde bevestiging van Gods wet. Het koor der maagden verdient een aparte vermelding. Tenor Han le Fèvre vervulde de omvangrijke titelrol en trof de wijd uiteenlopende stemmingen zeer juist weer. De bassen Hoekman en Hiils- mann zongen de partijen van Manoch, de vader van Samson en van de reus Harapha op imponerende wijze. De „boodschapper" van Samson's dood miste voldoende uitbeeldingskracht om met dit tragische voorval diepe indruk te maken. De hierna gespeelde en ge zongen treurmis bracht echter de ver eiste sfeer aan. De sopraan Greet Brouwenstein_ viel in voor mevrouw van Doorn-Linde man en voldeed bijzonder in de alles begeesterende slot-aria: de oproep tot de Seraphijnen met hun bazuinen. De alt Akke de Vries beeldde de Micat rol diep treffend uit en de jeugdige sopraan Tineke van Raalte gaf als „Israëlitische vrouw" blijken van mu zikaliteit en voldoende stembeheersing. De H.O.V. volgde de dirigent George Robert zo nauwkeurig mogelijk. Zowel in de begeleiding als in de ouverture. Treurmars en tussenspelen gaf het or kest veelal van fraai spel te genieten. Enkele rhythmische oneffenheden tus sen zang en spel ontgingen de dirigent niet: ogenblikkelijk leidde hij alles weder in het goede spoor. Haarlem's grote concertzaal was bij na geheel gevuld met bezoekers uit Heemstede en omgeving. Uit de bijvals betuigingen kon men duidelijk opma ken, dat deze uitvoering in hoge mate had voldaan. OL. KOOP. Zondag a.s. zal de Kennemer Lucht vaart Club voor en in de pauze van de belangrijke voetbalwedstrijd Schoten Meteor, welke op haar terrein aan de Kleverlaan gespeeld zal worden, een demonstratie geven met benzinemotor modellen met lijnbesturing. Tevens zal getracht worden het Nederlands record, dat op naam staat van Veenhoven uit Amsterdam met 114 km per uur, te breken. BIOSCOPEN: Rembrandt: Fietsendieven (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: t Zal je niet gebeuren (a.l.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Donker Afrika (14 j.), 2, 4.15. 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Ergens in China (voiw.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Ditte een mensenkind (volw.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne- tbeater: Triomf der doodskoppen (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Vrijdag 28 October: Stadsschouwburg: R.K. Tneelvereniging Thalia met „Achter de wolken schijnt de zon', 8 uur. Zaterdag 29 October: Cultuurcentrum Stompe Toren (Spaam- woude): Uitvoering piano-duo Kempers- Falkner en zang van Didi Sanders, 8 uur. Stadsschouwburg: Toneelgroep Comedia niet „Goud en Antiek", 8 uur. Kees Spierings en R. Feenstra schre ven een stuk uit het gewone, alledaagse leven, spelend onder gewone, eenvoudige mensen. En om het publiek bij voorbaat de zekerheid te geven, dat alles in het reine zou komen, gaven zij er de titel aan: „Achter de wolken schijnt toch de zon". Maar al kunnen wij het niet be paald alledaags en zeker niet gewoon vinden, dat op moeders verjaardag de ene onverkwikkelijke scène op de andere volgt en een bijna onafwendbare ramp een gehele familie dreigt te -ruïneren, de Thalianen vonden in ieder geval in deze eendagstxagedie, waarin de humor soms verlossend werkte en een populaire amourette haar gelukkige bekroning vond, een dankbaar stuk, waarin zij het niet al te moeilijk hadden en hun speel- talenten ten volle konden uitbuiten. En dat hebben zij dan ook terdege en met succes gedaan, hetgeen een gelukkig be gin betekent van Thalia's jubileum-sei zoen. Het hele drama speelt zich af in een sober kruideniersgezin, waar vader en moeder Weyts nog slechts steun vin den bij hun dochter Annié en de com mensaal Jasper de Bont. De jongste zoon Karei is de deur gewezen om zijn wan gedrag en Jan, de oudste, die hoofd boekhouder is op de fabriek, waar Jas per als arbeider werkt, is getrouwd met een rijke vrouw. Deze laatste heeft haar man wel zó in haar macht, dat het stel zich zoveel mogelijk verwijderd houdt van het eenvoudige ouderlijke huis. Conflicten blijven natuurlijk niet uit, vooral waar Annie en de „sjofele" arbei der Jasper een verhouding met elkaar hebben, die méér dan simpele vriend schap is. Karei doet tenslotte nog een (zware) duit in het zakje, wanneer blijkt, da' hij een fraude heeft gepleegd. Dat alle maal speelt zich, zoals reeds gezegd, af op moeder's verjaardag, maar op de late avond breekt dan gelukkig maar figuurlijk de zon toch nog door. Zie daar de tragedie, die de mensen van Thalia gisteravond in de Stadsschouw burg voor het voetlicht brachten en waarin honderden vrienden van deze vereniging hebben meegeleefd als waren zij er -zelf in betrokken. Martien Langeveld gaf ons het beeld van een kruidenier, zoals wij die iedere huisvrouw zouden toewensen: levendig, degelijk en met een rijke humor, zelfs in de moeilijkste omstandigheden en het was vooral aan hem te danken, dat het spel van Spierings en Co. meer kreeg dan waarop het recht heeft. Bertha Tamis-Koevoets zag zich als de moeder wel de moeilijkste rol toebedeeld, maar vooral in de twee laatste bedrijven kwam zij goed los en paste zij vol komen in het kader van dit familie drama. Vlot en charmant, maar bovenal natuurlijk bewoog zich Joke v. d. Berge over het toneel en met veel flair ver tolkte zij de rol van de dochter Annie. Dat vroeg van Han v. d. Veldt als Jasper de Bont veel inspanning om zich bij haar aan te sluiten. En al slaagde hij daarin niet helemaal, toch maakte hij de figuur van de bescheiden kostganger wel aannemelijk. Piet Loerakker als de zoon Jan en Alie Duits van Straten als zijn vrouw vormden wel het meest ge schikte duo om de verwaande schoon dochter en de pantoffelheld-zonder-hart uit te beelden. Vaal Smit had de on dankbare taak om voor de zondebok Karei te spelen, maar hij volbracht die naar behoren. Riet Hetens mocht zich als het lispelende winkelmeisje een enkele keer op het toneel wagen, doch dat was voldoende om haar een volgen de keer wat meer werk te geven. Dat de toeschouwers hun waardering niet onder de stoelen schoven moge even vanzelfsprekend zijn als het feit. dat regisseur Koolbergen daarin mocht delen. De Thalianen kunnen met een gerust hart op de afloop een extra glas Samos drinken. H. De R.K. Bond van Sigarenwinkeliers verzoekt haar leden op Dinsdag 1 Nov. hun winkels te sluiten. Dat is de enig juiste oplossing voor U en Uw kolenleverancier Vakgroep Detailhandel Brandstoffen Haarlem en omstreken (Adv.) HEDEN VERKOOP OUD-HOLLANDSE DOEKEN (140 X 140) 138.75 Beperkte voorraad V. DUTVENBODEN Ged. Oude Gracht 108-110 - Tel. 17165 (Adv.) Steden legpuzzle in doos, bestaande uit 100 stukjes, van 75 voor 25 ct. 4 gezelschapsspelen in couvert 10 ct. Groot gezelschapsspel in doos van 1.10 voor 39 ct. Gezelschapsspel in 10 titels, extra grote uitvoering, van 1.60 voor 100 ct. Damstenen in doos van 95 voor 25 ct. Prentenboekjes v.a. 2 stuks 9ct. Ga naar ZEGELS Het algemeen bestuur van de stich ting „Touring Zanövoort" vergaderde op 26 October j.l. Ingekomen was een adres van de Gerei, N.H. en R. K. Kerkgenootschappen om geen snel heidsraces op Zondag e Houden. Beslo ten werd te berichten, dat een derge lijke maatregel, welke tengevolge zou hebben dat de wedstrijden op Zaterdag zouden moeten worden gehouden, thans nog niet overwogen kan worden, omdat de Burgemeester van Alphenweg nog aan het begin van zijn exploitatie staat. In een later stadium is het bestuur be reid te overwegen of bij wijze van proef ook een of meer wedstrijden op Zater dag gehouden zullen worden. Aan de K.N.M.V. zal worden gevraagd haar le den te verzoeken onnodig geraas van motoren in het dorp zoveel mogelijk te vermijden. De heren Keur en .uongayroux hadden een voorstel ingediend om de verpach ting van de consumpties op het circuit bij openbare inschrijving te doen ge schieden onder voorwaarde, dat de pachter zijn artikelen uit Zandvoort zal betrekken. Dit voorstel kon niet aanvaard wor den. omdat B. en W. reeds op 27 April 1949 terzake een contract hebben ge sloten met de heer IJ. Westra te Am sterdam voor een jaar met vier optie jaren, onder bepaling, dat deze vrij is in de keuze van zijn leveranciers. De heer Westra heeft van zijn recht van optie gebruik gemaakt. Het dage lijks bestuur zal met de heer Westra in overleg treden teneinde te bereiken, dat zoveel mogelijk Zandvoortse ingezetenen voor de levering van goederen worden ingeschakeld. De heer ir. P. G. van Kuijk was aftre dend lid van het dagelijks bestuur. In diens plaats werd gekozen de heer G. Tates. Aangaande het orgaan der stichtirg „Eb en Vloed" werd besloten de uitgifte voort te zetten, voorlopig 's winters 1 x per maand en des zomers 1 x per 14 da gen. De begroting voor 1950 yan de stich ting werd opgemaakt en aan B. en W. ter vaststelling aangeboden. Het Amsterdamse Gerechtshof ver oordeelde vanmorgen de 37-jarige huis schilder K. B. uit de Haarlemmermeer, die zijn neef de dag voordat deze als soldaat met de „Groote Beer" naar In donesië moest vertrekken, in zijn wo ning had laten onderduiken, tot tien roaanden gevangenisstraf, waarvan, vier voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en aftrek van de preventieve hechtenis Leverancier van aile Ziekenfondsen Gierstraat 27 - Tel. 16764 (Adv.) Het politierapport van vanmorgen vermeldde twee brandjes. Gistermiddag om drie uur sloeg de vlam in twee bakken met vet, die stonden in een zgn. friteerfornuis in een ijssalon aan de Rijksstraatweg. De brand werd met een paar emmers water geblust, zodat de gealarmeerde brandweer niet be hoefde op te treden. Verder ontstond er gisteren brand in de oliestookinrich ting van een woning aan het Frederiks- park. De inrichting werd uitgeschakeld en de zaak was afgedaan. Op de Schoterweg nabij de Dr. Leydsstraat vond Donderdag een aan rijding plaats tussen een vrachtauto en een personenauto. Ter plaatse is de weg opgebroken en de vrachtauto stond al daar geparkeerd. Men was bezig met het afladen van stenen. De bestuurder van de personenauto moest bij het passeren remmen. De wagen slipte daarop door de gladheid van de weg en botste tegen de vrachtauto. De per sonenauto werd aan de voorzijde zwaar beschadigd en moest door een kraanwagen worden weggesleept. Er kwamen geen persoonlijke ongelukken In samenwerking met de K.A.V. en de K.A.J. zal het bestuur van de K.A.B. Kring Noord op 10 en 11 December a.s. ter voorbereiding op het Kerstfeest een groots opgezette Advents- er. Kerstten toonstelling houden in de gymnastiekzaal aan de Emmastraat. Het doel hiervan is de leden van advies te dienen op welke wijze deze tijd in de huiselijke kring te vieren. De leden kunnen aan deze ten toonstelling deelnemen door inzendin gen van zelf vervaardigde Advents kransen, Kerstgroepen, Kerststallen én tafelversieringen. De leerlingen vande Huishoudschool, o.l.v. de Eerw. Zusters, hebben haar medewerking toegezegd. De mooiste inzendingen zullen door een deskundige jury bekroond worden. De K.A.V. heeft het initiatief genomen een aanvullend baby-pakket te verstrekkén aan de vrouwen van de leden die in dé periode van 20 December tot en met 6 Januari moeder zullen worden. De leden van het Kringbestuur en van de K.A.J. hebben het plan opgevat Kerst groepen en Kerststallen te maken ten behoeve van degenen, die niet in staat zijn zich een eenvoudige Kerstgroep aan te schaffen. In samenwerking met de parochiële instanties zullen Kerst pakketten worden samengesteld voor zieken en armen van de beide paro chies. Deze actie heeft de goedkeuring en actieve medewerking vém de heren pastoors van beide parochies. Wilt U weten op welke wijze U mee kunt werken? Komt U dan Zondag 30 October a.s. na de Hoogmis tot één uur in het K.A.J.-gebouw aan de Linge- straat of in het clubhuis aan de Raad huisstraat, waar de commissie voor de Kerstactie zitting houdt. Ook kunt U deze week de gehele dag inlichtingen inwinnen bij het voorlopige adres: secretariaat K.A.B. Kring Noord. H Mulierstraat 60. Een dezer dagen speelde VKD 2 te Hillegom tegen Hillegom 2. De VKD- ers weken niet van het goede pad af en bleven door een flinke overwinning aan de kop. De gedetailleerde uitslag luidt: Hillegom 2VKD 2: 1. A. van Strien G. A. Hesselman 02; 2. F. LubbeJ. Lucas 11; 3. N. AssendelftA. Zeg- waart 02; 4. J. van BerkelN. N. 02; 5. A. van HorickTh. Bandsma 20; 6. D. AlgeraG. Kraak 02; 7. H. HeemskerkP. Beelen 20; 8. W. Schra- maJ. v. d. Kroft 02; 9. N. N. n. o. N. Koomen 02; 10. J. IkinkJ. Koop man" I1, totaal 614. De uitslagen van de partijen voor de onderlinge competitie luiden: M. Her benJ. van Berkum 11; Th. van WortG. Kamp 02; A. MastelingW. Koole 11; D. A. RumpTh. van Hoe- sel 20; H. RumpG. Faaij 20; P. HollenbergG. Faaij 20. Woensdag spelen VKD 1 en 3 thuis resp. tegen Halfweg 1 en Diagonaal 1 uit Santpoort. Aanvang resp. half acht en acht uur. De Haarlemse Rechtbank zal de komende dagen moeten proberen om het probleem op te lossen, dat zij gisteren in de vorm van een 18-jarige ULO-scholier voor zich geplaatst kreeg. Deze jongen pleegde onder meer dit jaar in samenwerking met een jonger vriendje een inbraak in een villa te Aerdenhout en de vraag werd gisteren opgeworpen, of de jongen zulks deed uit misdadigheid of om verlichting te geven in de financiële zorgen thuis. De vader lag namelijk reeds enkele jaren in een sanato rium en de moeder was opgenomen in een ziekenhuis. De acht kinderen moesten maar proberen er van te maken wat er van te maken viel. De jeugdige J. T. trok op een avond met een vriendje er op uit en samen fietsten zij naar Aerdenhout. Zij kwamen bij een alleenstaande villa aan en het vriendje op perde het plan om eens te kijken, of er daar binnen niets van hun gading was. Zij bel den eerst aan om zekerheid te hebben, dat er niemand thuis was, en toen zij geen ge hoor kregen, besloten zij hun slag te slaan. Zij verbrijzelden enkele ruitjes, zodat het In Café Zomerzorg te Bloemendaal kwam gister.en het bestuur van de Stichting Openluchttheater bijeen ten einde de resultaten van het afgelopen seizoen onder de loupe te nemen. De bijeenkomst had een min of meer feestelijk karakter. Aanwezig waren o.m B. en W., de oud-directeur van Openbare Werken, de heer J. de Jong en zijn opvolger, de heer IJ. Dijkstra, de heer Th. Hetem, namens de N.Z.H. T.M. en enkele andere genodigden De voorzitter van de Stichting, wet houder A. van Geluk, deelde mede, dat tussen 1 Januari en 30 September van dit jaar 150.000 personen het Openlucht theater hebben bezocht, alleen om er te wandelen. Daar zijn 1700 jaarkaarten by inbe grepen. Verschillende gezelschappen betaalden vijftien cent inplaats van een kwartje per entree. De verschillende voorstellingen, die in de afgelopen zo mer werden gegeven, kunnen financieel gèen succes genoemd worden, hoewel de entréeprijzen laag waren vergeleken met die van andere openluchttheaters. Er was bijna geen voorstelling of er moest geld bij. De grote belangstelling van het Nederlandse publick voor het openluchttheater op zichzelf, heeft het echter mogelijk gemaakt, te reserveren voor de toekomst. Dit jaar stonden enige kleine uitbrei dingen op het programma, verbetering van de electrische installatie en het maken van een dansvloer. De verlichting is nog niet op het peil, dat de moderne toneeltechniek eist. Et- zal dan ook voor het nieuwe seizoen opnieuw een groot bedrag moeten wor den uitgegeven ter afdoende verbete ring. Ook zal overwogen worden de twee zijvlakken voor zitplaatsen gerëed te maken. De belangstelling voor de bloeiende bollen langs de bermen is zo groot ge weest, dat er dit jaar opnieuw meer dan 100.000 bollen geplant zullen worden. Met de opgedane ervaringen zal er nog schoner resultaat verkregen worden. Wat de plannen voor het zomerseizoen betreft, deelde de voorzitter het vol gende mede. Indien er financiële over eenstemming bereikt kan worden met het Nederlandse impresariaat, zal de toneelgroep „Young Vic", die dit jaar met zoveel succes „As you like it" heeft opgevoerd, in de maand Juni tien avon den een voorstelling geven van de „Midsummernightdream", onder auspi ciën van het „Holland Festival". Er zijn hoge kosten aan deze voor stellingen verbonden, maar het bestuur hoopt, dat de belangstelling van het pu bliek even groot zal zijn als voor het andere spel van Shakespeare. Enige ma len zal een ballet optr. Jen. De H.O.V. zal verschillende keren een concert ge ven en met Nederlandse toneelgezel schappen wordt onderhandeld. Of dr weer filmvoorstellingen zullen plaats vinden, is een vraag. vriendje naar binnen kon gaan en de deur voor de ander kon openen. De beide knapen liepen de villa door en namen en passant een en ander mee. Dat bestond dan onder meer uit een versterker, twee cassettes, gpa- mofoonplaten en wat zilvergeld. Met be hulp van een combinatietang en een schroe vendraaier, die zij ergens in huis hadden gevonden, braken zij nog een kistje open dat echter leeg bleek te Zijn. De jongens hoorden plotseling gerucht en snelden naar boven en toen zij de stappen naar boven hoorden naderen, deden zij de kamer op slot en wisten zij via een balcon te ontsnappen. In Haarlem werden zij ech ter diezelfde avond door een politieagent aangehouden en toen was de zaak gauw bekeken. De jongelui waren overigens nogal des kundig te werk gegaan, want om geen vin gerafdrukken achter te laten hadden zij handschoenen aangetrokken. Zo kreeg de Haarlemse Rechtbank het geval gisteren voor zich, toen de 18-jarige T. zich moest verantwoorden. De officier van Justitie zeide, dat hij iets dergelijks wel gewend was van zware jongens en waar het rapport verklaarde, dat de jon gen geen geestelijk defect had, was hij van mening, dat er aan de knaap nogal veel moest „bijgeschaafd" worden. De jeugdgevangenis in Zutfen achtte hij daartoe de beste gelegenheid en hij requi- reerde dan ook twee jaar zonder aftrek. Mr. Roggeveen schilderde uitvoerig de omstandigheden als hierboven aangegeven en wees er tenslotte op, dat er geen sprake was van diefstal, doch van een poging daar toe, die toevalligerwijs was verijdeld. De Rechtbank zal hierover op Donderdag 10 November uitspraak doen. De aanmelding voor deelname aan het ontbijt op Zondag 6 November a.s. heeft een dusdanige vorm aangenomen, dat het bestuur zich genoodzaakt heeft gezien een grotere zaal te nemen, daar het K.A.J.-gebdüw in de Lingestraat te klein is geworden. Het ontbijt zal nu plaats vinden in de gymnastiekzaal aan de Eemstraat. Tot en met Zaterdag 29 October a.s. bestaat gelegenheid voor eer. beperkt aantal leden zich alsnog bij het bestuur op te geven voor deel name aan het gemeenschappelijk ont bijt. Door de overgrote belangstelling voor de opvoering van „Hof Terhove op Zondagavond 6 November in het ge bouw „St. Bavo" zijn thans reeds alle kaarten uitverkocht. Het bestuur dringt er bij de bezoekers op aan tijdig aan wezig te willen zijn. De huldigingscommissie van het ju- bileumfonös van het personeel van de N.Z.H. geeft 11 November een jubileum feestavond in het Concertgebouw. Vijf tien jubilarissen zullen dezeavond ge huldigd worden. Aan de feestavond werken mee het N.Z.H.-Muziekcorps en het cabaretgezelschap van Fred, Fagel, aat de revue „Geef ze de ruimte" zal opvoeren. Aanvang 's avonds half acht. De gemeenteraad van Heemstede kwam Donderdagmiddag onder voor zitterschap van de waarnemende bur gemeester, de heer E. J. van Lent, in vergadering bijeen. Als eerste punt vermeldde de agenda de beëdiging van dr. E. Brongerema als raadslid. Hij nam in de raad zitting voor de P. v. d. A. Na de vaststelling van de notulen van de vorige vergadering volgde het punt ingekomen stukken en mededelingen, waarbij alleen het schrijven van de vakgroep van assu rantie-agenten discussie uitlokte. Hierin werd medegedeeld, dat het voorkomt, dat gemeente-ambtenaren in hun vrije tijd het beroep van verzeke ringsagent uitoefenen. De gemeente werd verzocht hier tegen op te treden. De heer Kooymans (A. R.) vroeg zich af, of het niet beter was deze kwestie eerst in breed verband te bespreken om er dan later nog eens op terug te ko men. De heer Reinders (P. v. d. A.) bracht de mogelijkheid naar voren om dit geval bij de Nederlandse Gemeenten ter sprake te brengen. De voorzitter verklaarde dat dit punt de volle aandacht van het college heeft. Daarna kwam het voorstel betreffen de de bouw van 14 duplexwoningen aan de Javalaan aan de orde. De bouwkos ten worden geraamd op 138.000. De raad was het eens met het voor stel van B. en W. om ter verkrijging van een renteloze opbouwhypotheek met de staat een crediet-overecnkomst aan te gaan. Er waren geen bezwaren tegen het voorstel om het bedrag uitgaven voor openbaar lager onderwijs over het jaar 19481949 voorlopig vast te stellen. De raad ging accoord met het voorste] om gelden beschikbaar te stellen voor aanschaffing van banken voor de Jaco- ba-school aan de LanCkhorstlaan. Het R. K. Parochiaal Kerkbestuur van de H. Bavo had een dergelijk verzoek ingediend wegens te verwachten stijging van het aantal leerlingen van de Jacoba- school. Besloten werd met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten overeen te komen, dat het crediet in rekening courant, ingevolge de overeenkomst met de bank op 28 Februari gesloten, voor het jaar 1950 wordt vastgesteld op 250.000, behoudens nader, voor zover nodig en na bekomen goedkeuring, overeen te komen wijzigingen. Besloten werd enige wijzigingen te brengen in de overeenkomst met de ge meente Bennebroek over de hulp van Technische Diensten van Heemstede aan deze gemeente. De 2500, die Benne broek vergoedt ter betaling van het ge- meentepersoneel, worden voor 1950 ver hoogd tot 3500. De werkzaamheden, die verbonden zijn aan de voorbereiding van het tekenwerk voor het maken van bestekken voor en het toezicht op de uitvoering van werken ten laste yan de kapitaaldiénst en tekenwerk in vér band methet uitbreidingsplan zullen niet meer gemeenschappelijk worden geregeld. De praktijk heeft uitgewezen dat het zo het beste is. Het gemeente bestuur van Bennebroek is hiermede accoord gegaan. Daarna kwam aan de orde het punt: uitnemen van terreinen, gelegen ten Westen van de Raadhuisstraat en ten Zuiden van de Kerklaan, waarop wonin gen zijn gebouwd, uit het Grondbedrijf. Besloten werd het Grondbedrijf voor deze terreinen, ter grootte van 7778 m2. f 81.220 te vergoeden. Op de vraag: Wie bepaalt de grondprijs?, werd geant woord, dat de prijs is bepaald in over- Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 1 November a.s. geen au diëntie verlenen Zaterdag wordt in de parochie van de H. Joannes de Doper het h.atste deel van de pakkettenactie voor Katholiek Thuisfront gehouden, ue Thuisfront- auto komt die dag in de Amsterc-um- straat en in de straten ten oosten van deze straat. Het bestuur van de Haarlemse Hulp bank recipieerde Donderdag ter gele genheid van het honderdjarig bestaan van de bank in hotel Lion d'Or. Bij de genen, die hun gelukwensen kwamen aanbieden, bevonden zich de heer W. Happé, wethouder van Sociale Zaken, de heer Fuhri Snethlage namens de Spaarbank en de heer G. Scholte na mens het Borgstellingsfonds. Op initiatief van kapelaan Blom, mo derator van het katholieke jeugdwerk te Zandvoort, zal heden (Vrijdag)avond om 8 uur in het Patronaatsgebouw een contact-avond worden gehouden voor de jeugd van de parochie. Allé meisjes en jongens, ouder dan 17 jaren, worden vriendelijk uitgenodigd, de avond bij te wonen. Tot directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau, bijkantoor Zandvoort, is benoemd de heer J. B. C. M. Spronk te Haarlem, ambtenaar van het Gew. Arbeidsbureau te Haarlem. De heer Spronk nam reeds sinds Mei j.l. deze functie waar. Veldmaarschalk Friedrich von Paulus, die de Duitse troepen bjj Stalingrad aanvoerde heeft zijn dochter per brief kaart medegedeeld, dat hjj spoedig uit Rusland thuis hoopt te zijn, zo deelt het Duitse nieuwsbureau D.P.A. mede. Er zijn herhaaldelijk berichten bin- nehgekomen, volgens welke Von Pau lus aan het hoofd zou staan van door de Sovjet-autoriteiten gesteunde orga nisaties of een geheim Duits leger on der Russisch commando zou leiden. Deze berichten, aidus Reuter, werden echter niet bevestigd. Ook is gemeld, dat Von Paulus het commando zou voe ren over een communistische eenheid in China. leg met het prijzenbureau en het mi nisterie van Wederopbouw. De heer N. van Doorn werd met al gemene stemmen benoemd tot onderwij zer aan de Dreefschool. Alleen de heer Kamerbeek (V.K.L.) was tegen de goed keuring van het voorstel om de gasra- diatoren in de aula op de algemene be graafplaats te laten vervangen door gas- ojaars, welke een rechtstreekse aan- en afvoer op de buitenlucht hebben en niet zoals de radiatoren zuurstof uit de lucht in de aula halen en daardoor een be nauwde atmosfeer in dit lokaal veroor zaken. De heer Kamerbeek zag liever dat het werk aanbesteed wer.d en niet door de gemeente verricht. De heer Hopstaken (K.V.P.) meende eerst dat uitbesteding voordelige^ zou zijn, doch na de uiteenzetting van wethouder Dis selkoen had hij geen bezwaren meer. Tenslotte ging de raad accoord met het voorstel om goed te vinden, dat uit het bij raadsbesluit van 27 Januari toege stane crediet van f 2000 voor cursussen ir, eenvoudige huishoudkunde ook be streden zullen worden de kosten van een cursus in koken en voedingsleer aan een groep leerlingen van de naaischool aan de Molenwerfslaan. De heer Reinders (P. v. d. A.) bracht bij de rondvraag naar voren, dat hij had bemerkt, dat een woning aan de Oos- terlaan nu reeds ruim zes weken gedeel telijk leeg staat, hoewel er woningnood is De oorzaak zit volgens hem in het feit, dat de woning voor een te hoge prijs wordt aangeboden. De woningtoe wijzingcommissie had volgens spreker meer op haar qui-vive moeten zijn. De voorzitter was met het geval op de hoog te en verklaarde, dat de afdeling huis vesting reeds op de hoogte was. Voor het huis was echter al een bewoner ge vonden. De voorzitter vond het ook niet juist, dat huizen in deze .tijd lang leeg staan, doch er kunnen bepaalde omstan digheden zijn, dat zo iets normaal kan voorkomen. Het transformatorhuisje in de Van Merlenlaan zal van de ontsierde reclameplaten ontdaan worden, aldus een toezegging van de voorzitter. De heer Verhoeven (K.V.P.) stelde voor, inplaats van 's middags, voortaan 's avonds te vergaderen. Het was de voorzitter en hem bekend, dat de me ning van de raad hierover fifty-fifty was: de ene helft wilde 's middags en de andere 's avonds vergaderen. De heer Verhoeven kwam nu met het idee om de ene keer 's middags en de andere keer 's avonds bijeen te ko men. De voorzitter wilde het afhande len van deze kwestie overlaten aan de nieuwe burgemeester, die nu wel niet zo lang meer op zich zal laten wach ten. De heer v. d. Brink (V.V.D.) achtte het strikt noodzakelijk, dat er weer een lantaarn wordt geplaatst bij de onbe waakte overweg op de Boekenrodeweg. De weg komt daar verder voor nieuwe bestrating in aanmerking, aldus deze spreker. De voorzitter zegde de aan dacht van B. en W. toe. Reuter meldt uit Batavia, dat onder delen van het Nederlandse en het re publikeinse leger zijn overeengekomen, gezamenlijke plaatselijke acties te on dernemen tegen in Oost-Java opere rende ongeregelde benden. In deze streek zijn n.l. de deserties van onder nemingswachters en koelies de laatste tijd veelvuldiger geworden. Toen ver leden week Wonogiri werd ontruimd zijn, kort voor de aankomst van de republikeinse troepen aldaar, elf Indo nesiërs, die voordien voor de Neder landers hadden gewerkt, door guerilla- strijders gedood. Reuter meldt voorts als officiéél op gegeven verliezen aan Nederlandse zij de in de guerillastrijd tussen 9 en 15 October een aantal van twaalf doden en twee vermisten. AMSTERDAM, 27 Oct. 1949. Bij betrekkelijk geringe koersafwij kingen was de stemming op de aande lenmarkt vandaag min of meer ver deeld. Aand. Fokker waren vandaag even eens in herstel en konden een 6 pet. r.ogere koers bedingen. Van de overige industr. waarden bleven Unilever en Philips prijshoudend in de markt liggen. Holl. Kunstzijde industr. moest 2 pet. prijsgeven. Het hoofdfonds Kon. Olie gaf het hele beursuur slechts weinig fluctuaties te zien. Het slot was na een goed prijshoudende opening eerder een tikje luier. De Scheepvaartmarkt kon zich over het geheel goed handhaven en bewoog zich merendeels op de vorige prijzen. Bij de Ind. fondsen liep HVA tijdelijk met 4 pet. terug, doch kon de markt ver laten met een reactie van 1% pet. Cert. Deli Mij. liepen 3 pet. terug. Ook de Rubbermarkt was zwakker en moest voor de meeste soorten 1 a 2 pet. prijsgeven. Voorts waren ook aand. Delispoor en Ned. Ind. Spoor gedrukt met koersverliezen in beide soorten van 1 pet. Bij Ind. bankaand. moest Kolo niale Bank 4 pet. prijsgeven. (Niet-officiële Koersen) Vorig Opening slot 28/10 100'/, 98 gl 3(4 Nederl. 1948 3-3'/, Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac Inschr. GrtbK. '48 3 pCt Ned. Handel Mt). cert A.K.U. Van Berkels Patent Calvê-Delft 'cert Van Gelder Kon. Hoogovens cert Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubbet Holl. Amerika Uan Kon. N. Stoomb. Ml] Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Oeli Ml], cert 98 P9ft 961Jgl ÏSI'A 190'4 gb 120 Vt 151 15654 207go 243i 290gb 2424>i gl 312(4 139(4 1G6 136 160 159(4 139 (4 gl 189 243 242(4 312 141 100(4 155(4 138 Anaconda Coppei Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Coppei Montgomery Ward North American Cc Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway tmewatér U.S Steel ex dlv 26/10 2874 30 54% 37% 66(4 14% 18% 52 17% 13 21% 39% 44% 32% 24% 25 27/1° 29 29/4 54 94 38 67 52*4 17% 12% 22 40 45(4 33

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2