Wet Oorlogsschaderegeling ERIC IN HET RIJK VAN HET MIDDEN Zó is mijn zoon Opnieuw fruitoorlog in Limburg Truman ontslaat admiraal Denfeld Eerste twee jaar geen wijziging in bepalingen voor Ned. ambtenaren Ie' Nummerbewijzen voor auto's worden kentekenbewijzen Minister Lieftinck komt zijn opponenten tegemoet Bestuur Kamerfractie van de K. V.P. HATTA VERTREKT DE VOLGENDE WEEK Detaillisten ernstig in gebreke Minister kon niet langer met hem samenwerken Mgr. Münch, Apostolisch Nuntius in Duitsland Franco terug in Madrid Ta Weiter stelt vragen Solex-rijwiel naar het fietspadf Brand in textielfabriek PAGINA 3 Vruchtbaar contact met Nederl. bedrijfsleven Versterking Iberisch blok Inkrimping der marine door CLARENCE BUDINCTON KELLAND 9 DE TOEKOMSTIGE REPUBLIK INDONESIA SER!KAT DROOGLEGGING ZUIDERZEE Begin 1950 hervatting NATIONALE RESERVE Grote bijeenkomst te Utrecht Over datum van overdracht Koortsachtige activiteit ter R.T.C. „Negen mannen" achten garantieverklaring noodzakelijk I ZEVENDE VERKEERSDAG DER K.N.A.C. Vertaling van H. DE GRAAFF Schade f 300.000.— DÉFILÉ KONINKLIJKE MARECHAUSSEE BEVESTIGING VAN VONNIS GEËIST (Van onze parlementaire redacteur a.i.) Door het Kamerdebat van Donderdag: over de materiële oorlogsschaden speelde als interessante kwestie de vraag hoe en waar minister Lieftinck en de K.V.P. eikaar zouden vinden. Aan het feit, dat er een brug geslagen zou Horden, behoefde niet zo ernstig getwijfeld te worden, doch na de verklaring van de heer IJsselmuiden, dat het wetsontwerp zonder een ingrijpende wijzi ging voor de K.V.P.-fractie niet aanvaardbaar zou zyn, zag men toch wel met belangstelling tegemoet waar zich de bereidheid van de bewindsman om een Veer te laten zou openbaren. Dit nu is geschied ten aanzien van de wensen, geformuleerd door mr. Oud, die gepleit had voor een betere premieregeling niet betrekking tot de zogenaamde onrendabele toppen bij de wederopbouw van onroerend goed. De minister verklaarde zich bereid in plaats van de premieregeling voor tien jaar een vaste uitkering met 10 procent korting op de onrendabele top te stellen voor direct. Ook scheen deze middag meer begrip te groeien voor de betekenis van de enkele dagen geleden schriftelijk overgelegd ministeriële uiteenzetting over deze materie. Dit dan bracht de heer IJsselmuiden tot het uitspreken van de hoop op verder overleg in constructieve zin. Wel had prof. Lieftinck te voren ver klaard, dat een motie met een stok ach ter de deur Zijne Excellentie bedoel de overleg, waarbij van tevoren vast zou staan, dat hij zou moeten capitu leren hem niet zinde, maar de woord voerder van de K.V.P. antwoordde in tweede termijn, dat dit een onjuiste interpretatie van zijn Dinsdag afgeleg de verklaring was. Hij had maar dui delijk willen stellen, dat de bewinds man zich niet in de houding van de katholieken moest misrekenen. Daar mede was dus de motie van de K.V.P. begraven voor haar geboorte en de heer IJsselmuiden toonde zich ver heugd, aat. na de verklaringen in de schriftelijke stukken, dat de materiële oorlogsschade in geen geval méér zou mogen kosten, door de tegemoetkoming in het antwoord van de minister de sfeer verbeterd was. Deze antwoordrede van de bewinds man heeft, de ingewikkelde rnaterie en zijn voorliefde voor breedvoerige be togen in aanmerk^" genomen, betrek kelijk kort geduurd: ongeveer drie uur. Met een zekere gretigheid nam Zijne Excellentie de degen op, o.m. om het misverstand uit de weg te ruimen -Is zou hij in 1945 wèl het beginsel van integrale vergoeding hebben gehuldigd en sindsdien zijn afgegleden. Zeker zo belangrijk was echter daar naast nog wel zijn in de avopdzitting afgelegde verklaring, dat in tegenstel ling tot wat talloze malen gezegd is, de Londcnse regering nooit een toezegging tot integrale vergoeding heeft gedaan. De minister durfde dit zo stellig bewe ren, want hij heeft het mr. Donker en de Parlementaire Enquête-Commissie la ten uitzoeken; dit idee moet dus door vriendelijke beloften van enthousiste bevrijders in het brein der getroffenen ten onrechte hebben posi gevat. Betoogd was in de Kamer, dat het sociaal aspect van de onderhavige ma terie eigenlijk niet gedoogt, dat zij bij Financiën wordt ondergebracht; de mi nister vond toch maar beter van wel: hij is misschien iets meer aan een zijner ambtsgenoten gewend aan het letten op de dekking der uitgaven. Voorts kreeg men een uiteenzetting te beluis teren over het verschil tussen rechts grond dit is voor de bewindsman een zekere richtinggevende gedachte en rechtsnorm, d.w.z. de concrete toepas sing daarvan. De bewindsman vond ook de oorlog, waar Nederland aan ten prooi is gevallen, geen gemeenschaps daad en beschouwt de strijd meer als een feit, dat geconstateerd moet wor den; derhalve een van buiten komende daad, op grond waarvan voor de getrof fenen geen juridische aansprakelijkheid te construeren valt. Bij de vijand zou men moefen'zijti'voor één rêchtsvorde- ring! Op dij- punt was de minister niet bijster overtuigend en de heer Weiter sloeg daar bij de repliek wel aardig op aan met de vraag hoe men met deze theorieën de getroffenen wil overtui gen. Ach, zei prof. Lieftinck in laatste termijn, men zou hun moeten vertellen: in vele landen en tijden is de leuze voor integrale vergoeding aangeheven, doch daar is dan ook nooit iets van terecht gekomen; hetgeen wel precies paste in de schildering, in een der redevoerin gen gegeven, van het fatalisme, dat bij vele gedupeerden heeft post gevat: „Ze nemen je toch!" Zedrüjke aansprake lijkheid van de gemeenschap erkende prof. Lieftinck intussen wel. Van het K.N.P. vernemen wij, dat tot eerste secretaris van het bestuur der K.V.P.-Kamerfractie niet benoemd is dr. ir. W. Droesen, doch de heer Th. D. Koersen te Amsterdam. Dr. ir. Droesen werd tweede secretaris. Op het eind van de eerste week van November zal Hatta, leider van de re publikeinse delegatie ter RTC, naar In donesië vertrekken. Hy zal via Egypte reizen en aldaar zijn reis een korte tjjd onderbreken. In de tweede week van No vember zal hij dus in Indonesië terug gekeerd zijn. Een voorgenomen bezoek aan Birma moest wegens tijdsgebrea vervallen. Dit deelde de republikeinse vice-president mede in een interview met een correspondent van ANP-Aneta Hattta roemde het harde werken van de Centrale Commissie en noemde als een van de vertragende factoren de om standigheid dat niet steeds de nodige gegevens ter beschikking waren, o.m. bij de financieel-economisch.-; besprekingen, waarvoor gegevens uit Indonesië moes ten worden opgevraagd. De contacten met het Nederlandse bedrijfsleven en vertegenwoordigers van Nederlandse instellingen buiten de conferentie om noemde Hatta „vruchtbaar". Ten aan zien van de verhouding van Indonesië tot de Aziatische nabuurlanden ver klaarde Hatta, dat gestreefd zal worden naar stabilisering van hétgeen op de bijeenkomsten in New Delhi werd be- t eikt. Sprekend over het economische pro gramma van de RIS zeide Hatta, dat de hoofdproblemen van de economische opbouw zijn de transmigratie en de in dustrialisatie. Op Java dient in de eer ste plaats gewerkt aan de reconstructie van hetgeen vernietigd is en het inten siveren van de rijstproductie in die ge bieden, die in de afgelopen jaren van strijd niet productief genoeg zijn ge bleken. Als voorbeeld noemde Hatta biprbij het gebied van Besuki. (Van onze correspondent) Op verzoek van de K.A.B.-Limburg hebben enige, in de Limburgse fruit- wereld algemeen erkende, deskundigen, die zelf geen belanghebbenden zijn, 13 October j.l. op onopvallende wijze een onderzoek ingesteld naar de fruit- qualiteiten en fruitprijzen in veertig winkels in Heerlen, Kerkrade, Maastricht, Sittard, Terwinselen, Chèvremont, Spekholzerheide en Schaesberg. Uit de rapporten, die na dit onderzoek door ieder van deze deskundigen zyn opgemaakt, blijkt, dat het gekochte fruit doorgaans, wat de kwaliteit betreft, zeer heterogeen van samenstelling was. Op de veiling zouden dergelijke sorteringen onherroepelijk als fabrieksfruït geclassificeerd worden. Het is gebleken, dat de fruitdetaillisten in de meeste gevallen fruit van betere kwaliteit mengen met fruit van slechte kwaliteit. Het valt niet te verwonderen, dat bjj een dergelijke handelwijze een wanverhouding kon ontstaan tussen veiling- en winkelpryzen. Rekening houdende met de ten tijde van het onder zoek geldende veilingprijzen, konden winstmarges worden vastgesteld van 200 en zelfs van 300 Zo werd b.v. val van goudreinet (veilingprijs 10 a 12 cent) verkocht als moesappel voor 35 cent per kg. Slechts bij hoge uitzondering kon van redelijke prijzen en toelaatbare winsten gesproken worden. Dergelijke uitzonde ringsgevallen werden in Sittard aange troffen. Hier was inderdaad goed fruit te krijgen tegen redelijke prijzen. In Maastricht daarentegen was de kwaliteit in het algemeen weliswaar goed, maar de prijzen waren veel en veel te hoog. In de gehele mijnstreek was de situa tie allertreurigst. Het fruit, dat de des kundigen hier in vrijwel alle winkels aantroffen, vertoonde nauwelijks gelijke nis met het goede fruit, dat dagelijks op President Truman heeft gisteren ad miraal Louis E. Denfeld van zijn post als chef van de vloot-operaties ont heven. Op een persconferentie deelde Truman mede, dat hij gehandeld had op aan raden van Francis Matthews, minister fan Marine, die van oordeel was dat admiraal Denfeld „in het belang van het land „ander werk" gegeven diende te worden". Men heeft in Washington voortdurend over ontheffing van admiraal Denfeld horen spreken sedert deze in de com missie voor de strijdkrachten op 13 Oc tober scherpe critiek op de huidige Amerikaanse militaire politiek heeft uit geoefend. Truman maakte een memorandum van Matthews bekend, waarin de minister van Marine zegt, dat de betrekkingen tussen hem en admiraal Denfeld zoda nig waren geworden, dat het „volko men onmogelijk voor hem geworden Has het departement van Marine te lei hen op een wijze die hij voor de natio- De H. Vader heeft de bisschop van Jamestown (V.S.) Mgr. Aloysius Münch, benoemd tot Apostolisch Nuntius by de Duitse Federale Regering in Bonn. Zo- *ls men weet, fungeerde deze Noord- Amerikaanse bisschop reeds enige tijd Apostolisch Visitator van Duitsland. De H. Stoel, die op het standpunt staat, hat het in 1934 met Duitsland gesloten concordaat nog steeds van kracht is, is hiermede overgegaan tot de benoeming van een' opvolger van de laatste nun- bus in Duitsland, Mgr. Cesare Orscnigo, hie in 1945 in de Beierse plaats Eichstatt, Haar hij gedurende de laatste gevechten om Berlijn een toevlucht had gevon den. is overleden. De benoeming van Mgr. Münch als hunüus is des te opmerkelijker, omdat hiermede een Amerikaans staatsburger huntius in de Pauselijke diplomatie Hordt opgenomen. In Duitsland en bij ae regeringen der bezettende mogend- 2' zal deze benoeming bovendien °g bijzondere indruk maken, omdat de v^?siollsche Stoel aldus als eerste een •.ledige diplomatieke vertegenwoordi ging naar de Federale Republiek van °nn heeft gezonden. tunr?nco *s van zVn hezoek aan Por- keet i PfT vlie9tuig in Madrid terugge- dnt r, Spanje overheerst de mening, fiesn Flanco tydens zijn bezoek heeft bij i™, ?,OEer aansluiting van Spanje kiL„ Atlantisch Pact en over verster- van het Iberische blok. keer*" geleêenheid van Franco's terug- hav 2*? ln sPanje een nationale feest- fniiaj en kantoren hadden vrij Co 5 was feestelijk versierd. Fran- Verwoii op het vliegveld van Madrid ksbirau °md door alle leden van zijn nale veiligheid van het hoogste belang achtte". Volgens dit memorandum deel de Matthews reeds op 4 October aan Denfeld mede te vrezen dat diens nut als chef der vloot-operaties was geëin digd. Tien dagen later zei admiraal Denfeld in de commissie, dat het militaire unifi catie-programma niet zo als het behoor de werd uitgevoerd. Hy zei dat de vloot geen „volledig aandeel" in de nationale verdediging had gekregen en dat men in hoge politieke regionen meermalen blijk had gegeven van oordeel te zyn, dat er geen mariniers-korps en geen ma rine-luchtvaart diende te zyn. Denfeld verklaarde zich verder tegen het bouw- program van de B 36 bommenwerpers. Admiraal Denfeld is sinds Dec. 1947 chef der vlootoperaties geweest. Truman maakte niet bekend welke nieuwe func- die Denfeld zal krijgen. Er gaan ge ruchten dat hij door vice-admiraal For rest Sherman zal worden opgevolgd. Op de persconferentie weigerde Truman dit echter te bevestigen. De sterkte der Amerikaanse mari ne zal evenals die van het leger ver minderd worden, zo heeft de inspecteur voor de begroting van defensie mede gedeeld. De huidige sterkte van onge veer 516.000 man zou met 56.200 man schappen en officieren verminderd wor den en wel tegen 30 Juni van het vol gende jaar. Eerder in de week heeft de minister voor het leger, Gordon Gray, verklaard, dat de legersterkte van 660.000 op 630.000 man gebracht zou worden. de veilingen wordt aangevoerd. De fraaie etalages gaven meestal een on juist beeld van wat in de winkels te koop was. De meeste winkeliers hadden diverse kwaliteiten door elkaar ge mengd, waarbij de mindere kwaliteiten overheersten. Er werd dikwijls veel te rijp en zelfs rottend fruit verkocht. Er waren win keliers, die reeds winterappels verkoch ten, die nog niet op de veiling mochten worden aangevoerd. Handfruit werd als stooffruit verkocht en omgekeerd. De prijzen waren schandelyk hoog en de winstmarge was enorm. Het rapport besluit met de opmerking, dat zeer vele detaillisten door dergelijke praktijken ernstig in gebreke blijven hun eigen belang en dat van de gemeen schap te dienen. In deze omstandigheden kan er geen sprake van zijn, dat wij onze beschul digingen aan het adres van de detail handel intrekken De fruitdetaillisten, blijkbaar gerustgesteld door het offi ciële verweer van de R.K. Midden standsbond op 2 en 3 October, waarbij zij van alle schuld werden vrijgepleit, en door het achterwege blijven van alle rumoer rondom de fruitkwestie sinds dien, zijn intussen hun oude praktijken opnieuw begonnen, aldus de K. A. B. in Limburg. 65. Een onbeheerste woede maakte zich van de kleine filosoof meester toen hij zag, hoe de gemaskerde de prinses wederom trachtte te ontvoeren, terwijl Eric onder tussen als een tijger strijd leverde met zijn onvermoeibare belagers aan de voet van het reusachtige, onbewogen naar omlaag starende beeld. Woede vooral tegen Ts'au Ts'au, die met boosaardige voldoening vanuit zijn zitplaats in de handen van het beeld neerkeek op de strijd beneden hem. Waarschijnlijk was het Tai's drift die hem de afstand verkeerd deed schatten. Kletterend sloeg zijn strijdhamer tegen het porcelein, dat met ijzingwekkend gekraak begon te scheuren. Ts'au Ts'au stootte een jammerende kreet uit. Angst kwam over hem terwijl hij naar boven keek. Grote brokken porcelein kwamen naar omlaag. Afwerend hield de Groene Magiër de armen omhoog, dan wankelde hij en stortte ruggelings in de diepte onder zijn troon. Diepe scheuren trokken naar alle kanten door het beeld heen, dat eerst langzaam, maar toen steeds sneller in stukken en brokken begon uiteen te vallen. De grond golfde en dreunde en vanuit het diepst van de aarde klonk een dof, dreigend gerommel. Grote steenklompen stortten vanaf de rotswanden naar beneden, midden tussen d» strijdenden, die verbaasd en dodelijk verschrikt ophielden met vechten en haastig een goed heenkomen zochten. Dichte wolken van steengruis stoven rond. Met een sprong stond Eric naast Lotus van Jade en ontrukte haar andermaal aan haar ontvoerder, die op dat moment echter meer dan genoeg zorgen voor zichzelf had om het vege lijf te reddenEn. terwijl de grond onder hun voeten steeds wilder golfde en de omringende rotswanden begonnen te wankelen, sleurde de noor man het angstige meisje met zich mee naar Tai, die op een afstandje hen zenuw achtig stond ov te wachten. „Weg!" hijgde de kleine filosoof. „Met het beeld is de magische macht, die deze plaats in stand hield, vernietigd! Alles stort ineen! Vlucht!" En terwijl steeds grotere steenklompen met donderend geraas neersloegen en grot na grot dreunend instortte, joegen de drie vluchtelingen door de wild kolkende waaiers van stof en gruis naar voren DEELSTATEN ZELFSTANDIGE STAATK. EENHEID STATUS WORDT NOG NADER GEREGELD 5AHAN 0ORNTO RIOUW SUMATR dUW NDJAR INDONESIË Bovenstaande kaart geeft een overzicht van de staatkundige indeling van de Republik Indonesia Serikat zoals deze na de overdracht van de souvereiniteit van kracht zal worden. Over de status van Zuid-Assahan zal nog nader worden overlegd tussen de vertegenwoordigers van Oost-Sumatra en de Republik Indonesia. Waarschijnlijk wordt dit gebied bij een van deze genoemde deelstaten gevoegd. De positie van Nieuw-Guinea wordt eveneens later geregeld. (Van onze Haagse redactie) Het schijnt thans wel vast te staan dat in het begin van het volgend jaar. de drooglegging van de Zuiderzee her vat zal worden. De kans is daarbij vrij groot dat het eerst begonnen zal wor den met het Oostelijk deel van de Zuid-Oost-polder. Een definitieve be slissing zal echter eerst genomen wor den, wanneer de Zuiderzeeraad zijn advies hierover aan de regering heeft uitgebracht. Een en ander zou niet meer lang op zich laten wachten. Het lijkt 'wel aannemelijk, zo deelde men ons hieromtrent nog mede, dat de wer ken gefinancierd zullen worden uit gel den afkomstig van het Marshall-plan. Men is thans volop bezig met het op nemen van terreinen en het maken van bestekken, terwijl de grondwerkzaam heden nagenoeg achter de rug zijn. Er wordt namelijk naar gestreefd de wer ken zodanig voor te bereiden dat, wan neer de beslissing gevallen is, men on middellijk met het grote werk kan be ginnen. Begint men inderdaad, zoals dat in de lijn der verwachtingen ligt. met de drooglegging van het genoemde Ooste lijk deel, dan zal Harderwijk het punt zijn van waaruit de werkzaamheden geleid zullen worden. Zaterdag 12 Nov zal in de Stads schouwburg te Utrecht door de Ko ninklijke Nederlandse Vereniging „Ons Leger" een' bijeenkomst worden belegd van vertegenwoordigers van alle orga nisaties in den lande, welke op enige wijze belang hebben bij de. vorming van de Nationale Reserve. Naar aanleiding van het A.P.-bericht, dat de overdracht van de souvereini teit aan de V. S. van Indonesië waar schijnlijk 20 December a.s. zal geschie den, heeft het Tweede-Kamerlid de heer Weiter aan de ministerpresident ge vraagd, of zulk een bericht niet voor barig is, aangezien overdracht van de souvereiniteit volgens de grondwet niet kan plaats hebben dan krachtens een wet en dat thans uiteraard nog niet bekend kan zijn, welke beslissing de wetgever zal nemen, noch wanneer die zal worden genomen. Voorts heeft de heer Weiter gevraagd of, ter geruststelling van de publieke opinie, in verband met het uitbetalen van een bedrag van nabij f 700.000 per dag aan de T.N.I.-troepen, een duide lijke en voor geen tweeledige uitleg vatbare verklaring niet gewenst is. De Centrale Commissie der R.T.C. werkt met koortsachtige activiteit om de nog resterende punten van verschil uit de weg te ruimen. Donderdagmiddag en -avond heeft de Centrale Commissie besteed aan de oplossing der moeilijk heden, die nog bestonden in de militaire commissie, n.l. de kwestie van de vloot- basis Surabaja en het tijdschema van terugtrekking der Nederlandse troepen. Zoals bekend houdt de republ. delegatie vast aan de door president Sukarno on langs gestelde periode van zes maanden na de souvereiniteitsoverdracht voor het terugtrekken der Nederlandse troepen. Van Nederlandse zyde betwijfelt men of dit technisch, gezien n.l. de mogelijk heid van het verkrijgen van voldoende scheepSruimte, mogelijk is. De moeilijkheden in de Sociale Com missie zijn alle opgelost. Zoals bekend was het naar het gemeenschappelijk oordeel van de drie delegaties wenselijk om gedurende een overgangstijd „van nader te bepalen duur geen wijzigingen ten ongunste te brengen in de bestaande personeelsbepalingen voor zover het de ambtenaren van Nederlandse nationali teit betreft". Van Nederlandse zijde werd voorge- De Nederlandse schildersbent verenigde zich Donderdag in het 1. C. C. te Amsterdam, om de geboortedag te vieren van Piet van Wijngaarden, die 75 jaar werd. Een tentoonstelling van zijn werken is daar ingericht. Van links naar rechts de schrijverschilder en tekenaar Jan Poortenaar en de Amsterdamse schilders Jan Sluyters, de Amsterdamse joffer Lizzy Ansingh en Piet van Wijngaarden. 20 „Ik luister," antwoordde hij. „Nee," zei ik, „ik luister." „Zoals u wilt. U hebt een coupé ge reserveerd in de trein naar Chicago. De conducteur verschijnt en u betaalt een kaartje voor een lieftallige „onge dame en reist verder met zijn tweeën. De con ducteur denkt minstens dat hij een sooi t Cupido is. Een kerel met een roman tische inslag. Heeft zelf zeven kinderen. Helpt twee kibbelende echtelieden weer op. het rechte pad en redt hun levens geluk. Ik had mevrouw Strawn graag even willen feliciteren en daarom ben ik hierheen komen vliegen." „Waarom toont de recherche zoveel belangstelling?" vroeg ik. „We hebben juist een bureau voor huwelijksverzoeningen geopend," grijns de hij. „Nu, kan ik mevrouw Strawn spreken?" „Ik vrees van niet," zei ik. „Ik dacht het al," zei hij spijtig. „Is de verzoening niet doorgegaan?" „Nee" zei ik. „En bent u alleen van Chicago naar Phoenix gereisd?" „Inderdaad," antwoordde ik. „Is mevrouw Strawn in Chicago ge bleven?" „Ik zou het niet kunnen zeggen." „Uw medewerking is niet al te groot," merkte hij op. „Laat de medewerking eerst maar eens van uw kant komen," zei ik. „Om welke reden wilt u, ehmevrouw Strawn spreken?" „Bent u lang verloofd geweest?" was zijn wedervraag. „Hoe lang kent u el kaar al?" „De tijd is om," zei ik. „Het vraag- uurtje is voorbij." „Er bestaat zoiets van een wet," zei hij. „Mijn laars." „En die wet gaat over het hulp veri lenen aan vluchtelingen." „Laat me het bevel tot inhechtenis neming zien," zei ik. „Het zou natuurlijk een heel stuk schelen als ik wist wie de vluchteling is en waarvoor hij is gevlucht." „Er is geen bevel tot inhechtenisne ming", bekende hij. „De kwestie is maar", zei ik, „kan iemand, van gerechtelijk standpunt be zien, al Voortvluchtig zijn vóór dat hij van een overtreding of misdaad oe- schuldigd is? Daarover zal ik eerst een advocaat moeten raadplegen". „Er bestaat ook nog zoiets als getui genis weigeren". „Getuigenis van wat?", vroeg ik. „Geen mens kan gedwongen worden tegen zichzelf te getuigen. Hij kan ook niet gedwongen wor.den inzake wat dan ook te getuigen, zolang hij niet weet, wat de aanklacht behelst. Daarin wordt hij gesteund door de grondwet". „Wilt u dan misschien deze vraag be antwoorden?", vroeg hij. „Had u, eh, mevrouw Strawn al eens gezien vóór dat u in die trein stapte?" „De getuige moet het antwoord schuldig blijven", zei ik. „De dame in kwestie schijnt nogal in druk op u gemaakt te hebben", zei Jen- ner. „Een gunstige indruk", zei ik. „Dat blijkt" antwoordde hij droog jes. „Zoudt u er iets voor voelen de kennismaking voor te zetten?" „Dat zou ik u zo niet een-twee-drie kunnen zeggen". „Stel dat dat het geval was", zei hij, en ik in uw geval zou niet aarzelen dan zou ik eieren voor mijn geld kiezen en wat meer loslaten". „Waarom?" „Omdat", zei hij, en zijn stem had een sarcastische ondertoon, „omdat, als ik haar niet vind, u vandaag of morgen wel eens bij haar lijkschouwing uitge nodigd zou kunnen worden. Hetgeen een voortijdig einde zou betekenen van wat wellicht een hartelijke vriendschap belooft te worden". (Van onze Haagse redactie) In dezelfde omgeving als waarin minis ter Van Schaik precies een jaar geleden de benoeming van een nieuwe minister voor Verkeer en Waterstaat bekend maakte, heeft die „nieuwe minister", mr D. Spitzen, de zevende Wegverkeersdag van de K.N.A.C. gisteren geopend. De minister deed hierbij mededeling van enige vernieuwingen in de wegverkeers- wetgeving nadat hij hiervan een kort historisch overzicht gegeven had. De nummerbewijzen der motorrijtui gen zullen vervangen worden door ken tekenbewijzen, waardoor het accent zal vallen op de voertuigen zelf; het zullen a.h.w. persoonsbewijzen voor de auto zijn. Hierbij zal men speciaal letten op de constructie, soort en kwaliteit van de auto. Een uitzondering zal gemaakt wor den voor de rijwielen met hulpmotor, de z.g. Solex-fietsen. De moeilijkheden, die deze vervoermiddelen voor het snel verkeer op de weg opleveren, geven aan leiding om daarvoor het fietspad te openen. De voetgangers zullen ook als wegge bruikers in het verkeer betrokken wor den. De tijd, dat zij rechteloos en plicht loos zijn, moet voorbij zijn. Ook de voetganger moet een behoorlijke ver keersdeelnemer zijn. Verder deelde de minister mede, dat de tijdsduur van het ontnemen van een bevoegdheid tot rijden met vijf jaar verlengd zal wor den. Ter uitvoering van de wegverkeers- wet zal men, in tegenstelling tot voor heen, één algemene maatregel van bestuur nemen. Het verdiende, naar het oordeel van de minister ernstige overweging ook een maximum snelheid buiten de kom vast te stellen. De economie zou hier ook een woordje „Verklaar u nader", zei ik. Luister hier, Strawn", zei Jenner. „Je hebt een blanco straflijst. We heb ben ons degelijk op de hoogte gesteld. We weten bijvoorbeeld precies wat voor een overhemd je op de elfde Juli 1941 hebt gekocht. Wij weten wat je in de oorlog gepresteerd hebt, met de data erbij. We weten wat voor soort boeken je leest en hoeveel je weegt en dat je niet van uien houdt Je hebt een brandschoon verleden. Bezoedel t niet. En wees niet dom". Ik heb uw, eh, politiepenning ge zien", zei ik. „Zon metalen plaatje. Iedere handige oplichter kan zich zo'n urne verschaffen". „Is dat alles?", vroeg hij. Hij stak een hand in zijn binnenzak en toonde mij zijn papieren. „Zelfde bezwaar", zei ik. „Hebben jullie hier telefoon?", vroeg hij. „Nee „In de buurt?" „Bij Wickenburg, geloof ik", ant woordde ik. Voor het eerst mengde Straight zich in het gesprek. „Butterick heeft een lijn aan laten leggen", merkte' hij op. „Die zullen we liever niet gebrui ken", zei Jenner. „Erg interressant", zei ik. „Waarvoor hebt u een telefoon nodig, als ik vrager mag?" „Om een telefoongesprek te voeren zei hij. „Met wie?", wilde ik weten. „Met een zekere Mike Strawn", zei hij en zijn ogen glinsterden even. in mee moeten spreken. Verder zal ge streefd worden naar een differentiatie van rijbewijzen vanwege het grote verschil in motorrijtuigen. De medi sche keuring zal aanmerkelijk strenger worden. Op deze wegverkeersdag, die geopend werd door de voorzitter der K.KA.C. jhr. mr. Smits van Oyen, spraken ver der prof. dr. ir,. F. J. Nellensteyn, die een uiteenzetting gaf over de profilering van autobanden en van wegdekken en prof. jhr. dr. D. J. van Lennep, die sprak over het „bijna-ongeluk" als verkeers- opvoedende factor. Twee zenuwartsen uit Franeker, de heer J. C. van Andel en mevr. O. van AndelRipke, spraken over „verkeer en kleuterjaren". De heer Van Goor gaf een uiteenzet ting over de zorgen en belemmeringen van het motorwegverkeer, waarbij hij vooral critiek had op de verhoging van de bijzondere benzinerechten met 50 pet., waardoor de bijzondere lasten op het motorwegverkeer zouden worden ver hoogd rond 130 tot 170 millioen, in totaal dus met 30 pet. en wel met de bedoe ling daarmee andere belastingen te kun nen verminderen. Per motorrijtuig zou den deze lasten worden opgeschroefd tot f 700 per jaar. De recente devaluatie had eerder aanleiding moeten geven de lasten te verlagen. De voordracht van mr. G. A. Dijkmans van Gunst handelde over het interna tionale aspect der Wegenverkeerswet- geving in verband met de Wereldconfe rentie van Augustus-September 1949 te Genève. Tenslotte werden de resultaten bekend gemaakt van de enquêtes, die de K.N. A.C. heeft ingesteld naar de radiotele fonie van en met vervoermiddelen; de urgentie der wegenbouwplannen^ en de z.g. hoorn-, pijl- en spiegelenquête. „Wat heeft mijn maken?", vroeg ik. „Als je hem zelf opbelt, zal hij het je zelf wel vertellen". „Afgesproken, dat doe ik', zei ik „Wanneer?" „Bij de eerste de beste gelegenheid zei ik. T Hij haalde zijn schouders op. „intus sen zou ik wel eens een kijkje m dit huis willen nemen, als er geen bezwaar tegen bestaat", opperde hij. „Hebt u een machtiging daarvoor? „U begrijpt wel, dat ik die niet heb „En wat verwacht u te vinden? "tv wil zo maar eens neuzen zei hij'. „Misschien heeft zij je wel iets in bewaring gegeven". „Ik sta nogal op myn rechten zei ik „Dat vreesde ik wel. Dat meisje schijnt niet voor de poes te zijn.' „Hebt u haar dan niet gezien?", wil de' ik weten. „Alleen van een foto". „En die hebt u zeker niet bij u? „Toevallig wel", zei hij, en haalde n portret uit zijn binnenzak. Het was een tamelijk kleine foto, maar het beeld was scherp en goed ge troffen. Het toonde een meisje, dat in alle opzichten aanspraak kon maken op de titel Vestzak-Venus. „Het spijt me", zei ik, „maar dit is niet de persoon in kwestie" (Wordt vervolgd) steld de duur van deze overgangstijd te bepalen op drie jaren, terwyl van Indo nesische zijde een periode van één jaar werd voorgesteld. Thans is een compro mis gevonden, n.l. twee jaren. Naar in Nederlandse politieke kringen wordt vernemen, zijn de „negen-mannen" in de Nederlandse delegatie unaniem van oordeel, dat de Nederlandse regering tegelijk met het aanbieden van deze overeen komst aan de Tweede Kamer een aanvulling zou moeten voorleggen in de vorm van een garantie-verklaring, waarbij de Nederlandse regering de financiële waarborgen na deze twee jaren voor de ambtenaren van Ne derlandse nationaliteit van de rege ring van de R.I.S. overneemt. Of schoon de regering hieromtrent haar standpunt nog niet heeft bepaald, zijn waarnemers van oordeel, dat een dergelijke garantieverklaring goede kansen maakt bij de Nederlandse regering. In de Staatkundige Commissie bestaat nog slechts het vraagstuk Nieuw-Guinea. Gisteren hebben de voltallige delega ties van de Republiek en de B. F. O. in gemeenschappelijke vergadering het concept van de voorlopige constitutie, opgesteld door een werkgroep uit de beide delegaties, besproken. Men is hier bij niet met bespreking van het gehele concept gereed gekomen. Over de posi tie van het gebied Zuid-Asahan is niet gesproken. De besprekingen over het concept zouden vandaag worden voort gezet. In het concept, dat reeds door de ple naire vergadering van de B. F. O. was goedgekeurd, was bepaald, dat Zuid- Asahan en Labuhan Batu zouden beho ren tot de negara-Sumatera Timur. Dr. Ph. J. Idenburg en mr. K. Verboe ket zullen Zondag a.s, naar Indonesië vertrekken teneinde de regering yap Indonesië in te lichten over de star.a van zaken ter R.T.C. en de daaruit voortvloeiende spoedige souvereiniteits overdracht. De mogelijkheid bestaat, dat ook ko lonel De Lange dezer dagen naar Indo nesië vertrekt om de militaire autori teiten op de hoogte te stellen van de asultaten der R.T.C. Gisteravond kort na acht uur werd brand ontdekt in de aan het Twente- Rijnkanaal te Enschede gelegen fabriek van textielproducten „Havetex", waar textielgrondstoffen en poetskatoen wor den vervaardigd. In een oogwenk stond het gedeelte van de fabriek, waar de machines staan opgesteld, in lichter laaie. Enkele arbeiders konden nog voorkomen, dat het vuur oversloeg naar het voorste gedeelte der fabriek, waar goederen ter verzending waren opgesla gen, doch zij konden een branddeur, welke toegang gaf tot het tot de nok toe gevulde magazijn niet meer dicht krij gen. Het vuur sloeg naar het magazijn over, waar de gehele, zeer brandbare voorraad, een prooi der vlammen werd. De brandweer kon tegen de vuurzee niets uitrichten; het grootste gedeelte der fabriek werd dan ook verwoest. De schade kon nog niet precies worden vastgesteld, maar bedraagt zeker f 300.090. Terwyl de regen neerviel defileerden hedenmorgen de manschappen van het wapen der Koninklijke Marechaussee op het Plein vóór het gebouw van de Hoge Raad der Nederlanden. Dit défilé, dat werd afgenomen door de minister van Oorlog en Marine mr. W. F. Schokkmg. werd gehouden ter gelegenheid van het 135-jarig bestaan van het wapen. Voor het bordes van het gebouw van de Hoge Raad was aan de straatzijde een verhoging aangebracht. Daarop bevon den zich met minister Schokking, de mi nister van Binnenlandse Zaken, mr. F. Teulings. de secretaris-generaal van het ministerie van Justitie, mr. J. C. Ten- kink, als vertegenwoordiger van de mi nister, de chef van de generale staf, ge neraal mr. H. J. Kruis, de plv. chef van de generale staf luit.-generaal M. R. H. Calmeyer en de Commissaris der Ko ningin in de provincie Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper. Aan het défilé namen zeven eskadrons te voet deel. Het eerste eskadron, het standagrd-eskadron. was gekleed in de bekende blauwe uniform met de kolbak. De overige zes eskadrons waren in het nieuwe uniform met de witte helm ge kleed. Achter de eskadrons te voet volg den twee eskadrons motorrijders. Een eskadron pantserwagens besloot het geheel Voor de Maastrichtse rechtbank heb ben in hoger beroep gediend de zaken tegen drie Maastrichtse bibliotheek houders en kiosk-exploitanten en twee Sittardse kranten-kioskhouders, die in dertijd door de kantonrechters van Maastricht en Sittard wegens het ten toonstellen van tijdschriften, die als prikkellectuur werden aangemerkt, waren veroordeeld tot geldboeten van 20.—. De zaak voor de Maastrichtse recht bank werd behandeld met gesloten deuren. De substituut-officier van Jus titie, mr. Gelinck. eiste bevestiging van het vonnis van de kantonrechters.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3