NOG GEEN ACC00RD OVER NIEUW-GUINEA VIER DODEN BIJ BRAND TE MEDEMBLIK Uniestatuut thans gereed Gemeenschap der Heiligen Delegaties staan thans lijnrecht tegenover elkaar Moeder met hind in de armen durfde niet uit het raam te springen Voorlopige constitutie door Indon. delegaties geparafeerd 50.000 Chinese nationalisten vluchten naar Formosa AAN HONGAARS-JOEGOSLAVISCHE GRENS VALLEN SCHOTEN Het weer Tot hoofd en hart Tussenvoorstel van de Unci Suryadarma over lucht macht der R.I.S. Geheime instructies buitgemaakt Engeland en Amerika zullen overleg plegen bij de erkenning van Mao Zes uur lang ratelen automatische vuurwapens van Hongaarse grenswachten „EEN UITDAGING" meent Belgrado Twee marine-officieren doodgeschoten Twaalf jaren voor Holdert Vier kilometer door auto meegesleurd MAANDAG 31 OCTOBER 1949 73ste JAARGANG No. 24603 Hoogspanning in Pert Haag Morgen, Dinsdag 1 Nov., Allerheiligen, zal ons blad verschynen. DE DIRECTIE. 127 priesters in vrijheid 'gesteld SP» Communistische organisatie gevaar voor nieuwe staat SCHREIEDER NIET IN ONS LAND Vierhonderd paar nylons zoek ERNSTIG VERKEERSONGEVAL Eén dode en twee zwaar gewonden NIEMAND WAAGDE DE SPRONG En jongetje verdronk BULGAARSE MINISTERS IN ARREST In het land zouden onlusten zijn uitgebroken ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter» hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week. f 1.52 oer maand, f 455 oer kwartaal NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45, tel. 5998 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur 3. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. ven Rutfc Wnd. hoofdredacteurs W. Severin. Men behoeft geen tegenspraak te vrezen, wanneer men, zoekend naar de diepste oorzaken van de maatschappelijke ontreddering onzer da gen, een volslagen gemis aan gemeen schapszin aanwijst als een zeer zwaar wegende en algemene factor van deze wanorde. In zijn denken en dosn heeft de mens zich geïsoleerd, losgemaakt van zijn medemensen. Hij gaat zijn eigen weg, alleen bedacht op eigen voordeel, alles en iedereen opofferend aan zijn persoonlijke belangen. Dat een dergelijke levenshouding alle geordende samenleving radicaal onmo gelijk maakt, spreekt van zelf en is een heel oude waarheid. Maar de mens is een eigenaardig wezen, dat eerst door schade en schande wijs wordt. Eeuwen lang hebben allerlei stelsels, hetzij door overschatting van de rechten der afzon derlijke individuen, hetzij door een leer, die 's mensen hoogste doel stelde in de goederen dezer aarde, het verantwoor delijkheidsgevoel van de eenling ten op zichte van de gemeenschap steeds meer verzwakt en tenslotte geheel doen ver dwijnen. Eerst toen tengevolge daarvan de maatschappelijke orde in een hope loze impasse was geraakt, leerde men zijn fout inzien. Daarom zijn dan ook alle pogingen tot herstel in hun diepste grond te herleiden tot een hernieuwd aankweken van ge meenschapszin. Op alle gebied is het streven der mensen gericht op samen werking, solidariteitsgevoel, eenheid. De oude waarheid, dat de mens van nature een maatschappelijk wezen is, op dui zenderlei wijzen van anderen afhanke lijk, dat de een niet zonder de ander k a n bestaan, die oude waarheid is op nieuw ontdekt. Door schade en schande! Waardoor eens te meer overduidelijk be wezen is, dat noch de eenling noch de gemeenschap straffeloos de door God gestelde orde kan verwaarlozen. Het is echter niet voldoende zich uit sluitend uiterlijk aan deze orde te houden. Wil een dergelijke gedragslijn een blijvend resultaat sorteren, dan moet zij wetens en willens gekozen wor den omdat God ze voorschrijft, dan moet het motief een innerlijke, over tuigde onderwerping aan Gods opper heerschappij zijn. Zonder dat is een ui terlijke onderwerping van geen waarde niet alleen, maar zij bezit bovendien totaal geen levensvatbaarheid en zai spoedig plaats maken voor destructieve inzichten. Samenwerking, gemeenschapszin, een heid, dit is alles zonder twijfel over eenkomstig Gods gebod. De wereld streeft daarnaar, met alle kracht. Maar zij maakt de zeer grote wezenlijke fout dit streven niet afhankelijk te stel len van Gods gebod. Daarom ontbreekt haar het zuivere motief, de onwankel bare, onvergankelijke basis, de alles overkoepelende, alles samenbundelende kracht, die de mens als een principiële zich zelf consequent blijvende eenheid tegenover de problemen van het leven plaatst. De mens is geheel goad of hij is a ei e maal niet goed. God kan geen genoegen nemen met een gedeeltelijke toewijding. Hij heeft Zich zelf geheel gegeven om de hele mens te verlossen: daarom eist Hij ook met het volste recht de volledige gehoorzaamheid van de hele mens aan a 1 Zijn wetten. Schepping en Verlossing hebben een eeuwige band van afhankelijkheid gelegd tussen de mens en God. Maar evenzeer tussen de mensen onder ling. Voortgekomen uit de Scheppende Macht van de Ene, hemelse Vader, zijn allen broeders. Broederschap zegt af hankelijkheid. In de tweede Schepping, in de bovennatuurlijke orde der genade, door de Verlossing in het leven geroe pen, is deze dubbele band nog aanmer kelijk versterkt. Zijn hoogste uitdruk king vindt hij 'in het onuitsprekelijk verheven Kindschap Gods en de ge meenschap der Heiligen, waardoor al le mensen, uit kracht van de heiligma- kende genade, één grote, machtige een heid vormen in de goddelijke liefde, één groot, allen omvattend gezin met één Vader. Dit is de oude waarheid, de onvergan kelijke leer der Kerk, waaraan de we reld geen aandacht meey besteedt. Wel wil zij de eenheid, maar dan als een bovenbouw zonder fundament. Alle bouwlieden bouwen tevergeefs, zo de Heer het huis niet bouwt, zo de hoek steen: Christus verworpen wordt. Deze hoeksteen, dit fundament, dat de boven menselijke, goddelijke basis vormt voor alle waarheid, is de Kerk, waarin Chris tus zelf voortleeft op aarde, waaraan Hij al Zijn goddelijke genadegaven heeft toevertrouwd, de Kerk, die in alle om standigheden van het leven geroepen is leiding te geven en de mens tot zijn eeuwige bestemming te voeren in on voorwaardelijke gehoorzaamheid aan God. Die Kerk nu is een onverbreekbare, eeuwige eenheid, waaraan tijd noch plaats ooit enige afbreuk kan doen. Zodat levenden en doden, door de heilig- makende genade kinderen van God, eeuwig broeders zijn en blijven, en als zodanig in een onvergankelijk boven natuurlijk contact met elkaar verbonden zijn. Deze oneindig troostrijke en bemoedi gende waarheid zijn wij gewoon aan te duiden door te spreken van de zegevie rende, de lijdende en de strijdende Kerk. Tot. de zegevierende Kerk behoren allen, die tijdens hun leven trouw zijn geble ven aan God, in staat van genade ge storven zijn en nu de eeuwige beloning in de hemel genieten. De lijdende Kerk omvat de zielen in het Vagevuur, die, alvorens de hemel te betreden, nog een loutering hebben te ondergaan; de strij dende Kerk vormen alle geldig gedoop- ten, die nog op aarde leven. Het contact nu, dat tussen deze drie „afdelingen" van Christus' Kerk bestaat, xs een band van onverbrekelijke een heid, van hechte saamhorigheid, die ein deloze mogelijkheden van onderlinge hulp en bijstand biedt. In haar leer en vermaningen, heel bijzonder in haar ori- qyertroffen liturgie, stelt de Kerk, als een echte, liefhebbende moeder, alles in het werk om de onderlinge omgang Van haar kinderen zo vruchtbaar moge lijk te maken. Steeds weer legt zij in haar gebeden en ceremoniën de volle hadruk op de eenheid van deze drie „afdelingen". De heiligen in de hemel Zijn onze stralende voorbeelden van een goed volbrachte levenstaak, maar tevens de machtige voorsprekers bij God voor de lijdende en strijdende Kerk. De zie len in het Vagevuur, niet bij machte «ch zelf te helpen, zijn geheel afhan- (Van onze parlementaire redacteur) Gedurende het gehele weekend hebben de leidende figuren van de R.T.C. met elkaar vergaderd onder levendige deelneming aan de besprekingen van de U.N.C.Ï. De laatste vergadering begon Zondagavond om half elf en eindigde diep in de nacht, doch overeenstemming over de hangende punten was niet bereikt. Die punten betreffen de kwestie Nieuw-Guinea en het zelf beschikkingsrecht. Op beide staan de Indonesische delagaties aan de ene en de Nederlandse delegatie aan de andere zijde lijnrecht tegenover elkaar. Het is voornamelijk de B.F.O. en in het bijzonder dan Anak Agung als ver tegenwoordiger van de Negara Oost- Indonesië, die de souvereiniteit over Nieuw Guinea voor de R.I.S. opeist. De republikeinen verlenen de B.F.O. slechts steun om opportuniteitsmotieven, doch hun innerlijke overtuiging heeft net standpunt van de B.F.O. niet. Zij mo gen dan besloten hebben de B.F.O. zeer vérgaand te steunen, indien deze laatste aan het wankelen wordt gebracht, is het weinig waarschijnlijk, dat de republi keinse delegatie haar in haar verzet zal stijven. Daartegenover staat de Neder landse delegatie, die onder persoonlijke directieven van minister van Maarse- veen onverzettelijk vasthoudt aan de eis dat Nieuw-Guinea aan de Nederlandse Kroon zal blijven. Verwachting tot Dinsdagavond Vannacht en morgenochtend matige of zware nachtvorst, behalve in de onmiddellijke nabijheid van de Noordzeekust, en slechts hier en daar mist. Overdag droog en bijna overal zonnig weer, maar in de mijnstreek van Zuid-Limburg waarschijnlijk aanhouden van de misttoestand. Meest zwakke wind uit Oostelijke richtingen en ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. Dinsdag: Zon: 7.3417.13. Maan: 16.00—2.32. Woensdag: Zon: 7.36—17.11. Maan: 16.09—3.43. kelijk van de liefdevolle voorspraak van de zegevierende en strijdende Kerk. En wij, gedoopten op aarde, kunnen niet alleen de bijstand van de heiligen in roepen, onze eigen toekomst beveiligen door zoveel mogelijk te bidden en te offeren voor onze lijdende medebroeders, maar tevens zijn wij in staat door een godvruchtig leven en ons gebed onze medeleden van de strijdende Kerk tot machtige steun te zijn. Niet tevreden met ons het hele jaar door aan deze troostrijke waar heid te herinneren, heeft de Kerk zelfs twee aparte dagen gewijd aan de herdenking ervan. Allerheiligen en Al lerzielen. Op deze feesten vraagt zij onze volle aandacht voor de onderlinge verbon denheid van al haar leden. De grote vraag is, of het geloofspunt van de Ge meenschap der Heiligen, dat de eenheid en saamhorigheid van de drie „afde lingen" der Kerk van Christus zo uit drukkelijk leert, in onze harten voldoen de levend is, om de onbegrensde genade, die hier voor het grijpen ligt, een kans te geven! Wij moeten dan beginnen met eerlijk te zijn t.o.v. ons zelf. Ook wij, Christus' uitverkorenen, zijn aangetast door de zelfzuchtige geest van de wereld. Die hebben wij dus tegen! Dat vermindert echter geenszins onze zware verplich ting de bovennatuurlijke eenheid van alle gedoopten, dood of levend, tot vruchtbare werkelijkheid te maken. Hoe is het gesteld met onze omgang, ons verkeer, ons contact, dat toch blij vend en goed verzorgd moest zijn, met de heiligen in de hemel? Wij bedoelen hier absoluut niet uitsluitend die me debroeders, die tengevolge van hun heilig leven op aarde door een officiële verklaring van de Kerk de eer der al taren zijn waardig gekeurd. Neen, hei ligen in de hemel zijn óók onze ver wanten, vrienden en kennissen, die hun bestaan op aarde hebben doorgebracht in ongekreukte trouw aan God en hun doopbeloften. Voor dezen hoeven wij niet meer te bidden; wij zijn volkomen gerechtigd tot hen te bidden, hun voor spraak in te roepen bij God, precies op dezelfde wijze als wij de Heiligen ver eren, die de Kerk aan allen ten voor beeld stelt. Voor een waarlijk gelovig mens i s er geen scheiding. De boven natuurlijke band b 1 ij f t en moet, naar Gods bedoeling, zijn vruchten dragen Is ons leven vol van daadwerkelijke, liefdevolle hulp aan de zielen in het Vagevuur? Toch moest het zo zijn! Benutten wij de overrijke gelegenheid, die de Kerk ons biedt, om aflaten te verdienen voor de gelovige zielen? Bid den wij ook voor hen, voor wie nie mand bidt? Of vergeten wij zelfs de genen, die hier op aarde nauw met ons verbonden waren? Het ligt toch wel voor de hand, dat die zielen, die door onze hulp de eeuwige zaligheid zijn ingegaan, daar eenmaal onze grootste voorspreeksters zullen zijn. Zowel de heiligen in de hemel als de gelovige zielen in het Vagevuur zijn al len onze medebroeders, die ons zijp voorgegaan in de eeuwigheid. Dit betekent, dat wij hen eens zullen volgen. Vandaag of in een meer of minder verwijderde toekomst. Waar het voor ons op aankomt, vóór alles, is de gemeenschap der heiligen te beleven in haar volle rijkdom. Dat is niet alleen de basis voor ons eigen leven, de uitbouw van het H Doopsel, maar tevens het fundament, dat dé wereld mist. Hier hebben wij voor te gaan met het goede voorbeeld Gezonde gemeenschapszin kan niet bestaan zonder deugdelijke, bovenmen selijke grondslag. En deze grondslag is de eenheid van alle mensen in God. Zo begrepen grijpen de feesten van Allerheiligen en Allerzielen in hun diepste betekenis ver heen over wat men louter godsdienstig gebied pleegt te noemen. Zij moeten dat doen, om dat Gods waarheid het hele leven om vat. Moge Zijn genade ons inzicht verhel deren zowel voor ons persoonlijk leven als voor het welzijn van de maatschap pij. Naar ons van verschillende zijden be vestigd werd, heeft de U.N.C.I. een tus senvoorstel gedaan, hetwelk hierop neer komt, dat de status quo betreffende Nieuw-Guinea voor een jaar gehandhafd zal worden en het gebied dus voorlo pig buiten de souvereiniteitsoverdracht gehouden zal worden en om te beginnen onder de Nederlandse Kroon zal blijven. In de loop van dit jaar zal men dan verder onderhandelen. Van Indonesische zijde is daar tegenovergesteld, dat Nieuw- Guinea aan R.I.S. zal worden overge dragen, doch dat deze voorlopig het be stuur zal laten aan NederlandDit laatste voorstel is voor Nederland on aanvaardbaar. Met het voorstel van de U.N.C.I., die eensgezind doch voorzichtig in de lijn van de Nederlandse wensen schijnt te opereren, kan Nederland zich voorlopig wél verenigen. Tot een oplossing is het echter tot dus ver niet gekomen, al hoopt men wel, dat de Indonesische delegaties onder de hardnekkigheid van Nederland en de invloed van de U.N.C.I. alsnog zullen toegeven. In de kwestie van het zelfbeschik kingsrecht moet men onderscheid ma- ken tussen de gebieden, die het interne zelfbeschikkingsrecht voor zich opeisen, Zuid Asahan en Labuhan Batu op Oost-Sumatra, en gebieden die aan spraak maken op het extern zelfbeschik kingsrecht (Minahassa en Ambon). ïn het eerste geval zijn de moeilijkheden practisch opgelost, doordat de republi keinse en de B.F.O.-delegaties het reeds onderling erover eens zijn ge worden, dat deRepu bliek de facto zal erkennen de tegenwoordige status van deze beide gebieden als deel van de Negara Oost-Sumatra. Over de rest zal men later het wel onderling eens trachten te worden. Doch onoplosbaar is tot dusver ge bleken de kwestie van de Minahassa en Ambon, die beiden een volksstemming wensen over de vraag, of deze gebieden bü Oost-Indonesië zullen blijven dan wel rechtstreeks met Nederland ver bonden zullen worden. Voor dit laatste is een sterke stroming in beide gebie den gaande. Van Nederlandse zijde is nu geëist, dat de R.I.S. volksstemmingen in deze gebieden zal garanderen, liefst vóór de souvereiniteitsoverdracht, doch aange zien dit met het oog op de zeer weinige weken, die nog voor deze gebeurtenis resten, technisch onmogelijk is, in ieder geval zo spoedig mogelijk daarna Nederland stelt voorts, dat deze stem mingen niet onder Nederlands doch onder internationaal toezicht gehouden zullen worden, en Nederland dat overigens de ernstige bezwaren van een inwilliging van de wens van Minahassa en Ambon, inzonderheid voor de gebie den zelf, zeer wel inziet staat met deze eis sterk, omdat hij slechts uit drukking geeft aan het democratische beginsel, dat bij de vrijwording van In donesië richtsnoer is. Van Indonesische zijde wordt er echter heftig verzet te gen aangetekend. Ook in deze kwestie is men elkaar niet nader gekomen. Er werd vanmorgen door alle par tijen in eigen kring weer onder hoog spanning vergaderd. De communistische president van Tsjechoslowakije, Klement Gottwald, heeft Zaterdag 127 rooms-katholieke priesters vrijgelaten die gevangen ge nomen waren omdat zij geopponeerd hadden tegen de nieuwe kerkwet. In een officieel communiqué werd gezegd, dat deze priesters berouw getoond en beloofd hadden de communistische re gering trouw te zijn. Daarom zouden zij zyn vrijgelaten. Van keVkelijke zijde is nog geen commentaar ontvangen, zodat moeilijk kan worden nagegaan, waarom de priesters in werkelijkheid zijn vrij gelaten. In ieder geval bewijzen de of ficiële berichten, dat er inderdaad vele priesters in de gevangenis zijn gewor pen. UW*»: w (Van onze redacteur) Zondagmorgen heeft in de Nieuwstraat te Medemblik een ernstige brand gewoed, die vier mensen het leven heeft gekost. Om kwart over negen hoorden de buren van G. de Leeuw, die een visbakkerij heeft, gerinkel van glas. Toen zij gingen kijken, zagen zij de visbakkerij geheel in brand staan. Voor een van de ramen van de bovenverdieping stond de vrouw met een van haar beide kinderen in de armen. Hoe men haar ook trachtte te bewegen, met de kleine naar beneden te springen (de hoogte was eirca vier meter), of ten minste het ldnd naar beneden te werpen men had een deken gereed om het op te vangen de vrouw gaf aan dit verzoek geen gehoor. De terstond ge alarmeerde brandweer was spoedig ter plaatse. Zij kon niet verhoeden dat het gehele pand uitbrandde. De belendende percelen werden echter gespaard. Het uitgebrande huisje te Medemblik, waar vier mensen de dood vonden Onder presidum van de voorzitte van de week, mr. J. H. van Maarseveen, is de Centrale Commissie van de R.T.C. Zaterdagmorgen, -middag en -avond bijeen geweest in tegenwoordigheid van de U.N.C.I. Het eerste punt, dat besproken werd, betrof het Unie-statuut, dat thans ge heel gereed is. Vervolgens werd de overeenkomst in zake samenwerking op het gebied der buitenlandse betrekkingen vastgesteld. Inzake de uitwisseling van Hoge Com missarissen werd beslist, dat deze bij nota-wisseling zal worden geregeld. Ook het laatste verschilpunt inzake de toe scheiding der staatsburgers word uit de weg geruimd. Tenslotte kwam nog de tekst van de resolutie, waarbij de documenten ter plenaire zitting zullen worden geformaliseerd, gereed. Zaterdagmorgen is de voorlopige con stitutie van de Republik Indonesië Se- rikat door de leiders der delegaties uit deelgebieden van Indonesië geparafeerd. De delegatie van Sumatra's Oostkust heeft de constitutie niet geparafeerd De chef van de staf der republikeinse luchtmacht, air-vice-commodore Suryadar ma, die als technisch luchtvaartdeskundige de Ronde-Tafelconferentie bijwoont, heeft aan een correspondent van het A.N.P. ver klaard, dat het in de eerste vijf jaren na de overdracht der souvereiniteit het doel van de R.I.S. zal zijn, een zeer beweeglijke luchtmacht in het leven te roepen, bestaan de uit vijf eskaders gevechtsvliegtuigen en drie tot vijf eskaders transportvliegtuigen. Het zal, zei hij, een lange tijd vergen alvorens Indonesië, als een jonge natie, een luchtmacht zal bezitten, die kan voldoen aan de eisen, welke worden gesteld door de verdediging van een zo uitgestrekt eilandenrijk; de ontwikkeling er van zal voornamelijk afhankelijk zijn van wat er uit begrotingsoogpunt aan gelden voor zal kunnen worden uitgetrokken. Om deze reden zal aanvankelijk de beweeglijkheid van het luchtwapen moeten goedmaken wat er op het stuk van kracht aan ont breekt. Nederlandse mili.airen hebbea gehei me instructies van een Indonesische guerilla-eenheid in Oost-Java, Degabun- gan Pembela Proclemasi, buitgemaakt, waarin verklaard wordt, dat de VSI een „marionettenstaat, gevormd door imperialisten en kapitalisten", zal zijn, aldus Reuter. Dr. P. J. Koets deelde aan verslagge vers mede, dat de organisatie door com munisten geleid werd en een werkelijk gevaar voor de nieuwe staat beteken de. In de documenten, die 25 Juli ge dateerd waren, werd medegedeelr dat vier Amerikaan^ troeper chepen en oorlogsmateriaal waren aangekomen voor gebruik tegen Chinese communis tische strijdkrachten. De instructies aan de militaire en politieke commandan ten hielden in, dat zij zich gereed moe ten houden „op het psychologische mo ment, naar binnen en naar buiten" een aanva] te doen op economische bases en strategische j-eden, di« zijn opgeno men in het „imperialistische defensie schema in het gebied van de Sti'-e Oceaan." en zal dit eerst doen wanneer de status van Zuid-Asahan definitief is -vastge steld. In de geparafeerde tekst van "de constitutie wordt bepaald, dat de sta tus-quo van Zuid-Asahan ten opzichte van Sumatra's Oostkust voorlopig zal gehandhaafd blijven. De tekst van de constitutie zal voor publicatie worden vrijgegeven tegelijk met de documenten van de R.T.C. op de plenaire vergadering van 2 Novem ber. De slotzitting van de Ronde-Ta fel-Conferentie, die Woensdagmid dag om twee uur in Den Haag be gint, zal in haar geheel door de V.A.R.A. worden uitgezonden. Het avondprogramma zal in aansluiting daarop ook in het teken van de R.T.C. staan. Na de blussing begaf men zich in de woning en vond daar de verkoolde res ten van de man, de vrouw, het zoontje, en het dochtertje. De familie De Leeuw zou juist Zondag de 12]4-jarige echt vereniging herdenken en daarvoor naar Amsterdam gaan. De buren van de familie De Leeuw hebben kort na het uitbreken van de brand, die dadelijk dikke, zwarte rookwolken ontwikkelde, waargeno men, dat mevr. De Leeuw een deken en een laken uit het raam van de eerste verdieping gooide, klaarblijke lijk om zich daarlangs te redden. Zo wel de deken als het laken vatte ech ter dadelijk vlam. Intussen sloegen geweldige vlammen uit de ramen van de benedenverdieping. De vrijwillige brandweer van Medem blik, die spoedig met groot materiaal ter plaatse was, had binnen één-kwar tier het vuur geblust. Waarschijnlijk heeft de aanwezigheid van bakolie voor het bakken van vis de brand zo snel en hevig doen rond- grijpen en ook de zeer sterke rookont wikkeling wjjt men hieraan. De onmiddellijk gewaarschuwde Of ficier van Justitie uit Alkmaar was spoedig ter plaatse in gezelschap van de districtscommandant van de brand weer en enige rechercheurs. Enige tijd later kwam ook de districts-inspecteur van de brandweer. Onmiddellijk werd begonnen met het onderzoek naar de «4.Ï. De familie De Leeuw, die bij de brand te Medemblik op zo tragische wijze om het leven is gekomen De communistische Chinese troepen rukten volgens U.P., gisteren Zuidwaarts op naar de laatste nationalistische steun punten op het schiereiland Kwang Tsjou Wan. Zij hebben contact gemaakt met de wanordelijk vluchtende 50.000 man ster ke troepen van gen. Lioe-An Taji en brachten ernstige verliezen toe aan die strijdmacht voor die zich kon inschepen naar Formosa. In Tsoenking heeft de nationalistische regering plannen bekend gemaakt voor uitbreiding van de sterkte van het natio nalistische leger tot twee en een half milloen man. De huidige sterkte is een half milloen, „Het is waarschijnlijk dat Groot-Brit- tannië en de Ver. Staten in overleg zul len handelen, wat betreft de erkenning van de Chinese communistische rege ring", verklaarde de Britse ambassadeur te Washington, Sir Oliver Franks, bij zijn aankomst te Los Angeles. Voorts zeide hij; „De Brits-Chinese handelsbetrekkin gen zijn veel uitgebreider dan die tussen China en de V.S. en om het oprecht te zeggen onze belangen zijn daarginds veel groter". Op de vraag wat de hou ding van Groot-Brittanië zou zijn, indien Hongkong werd aangevallen, antwoordde Het Joegoslavische ministerie van Binnenlandse Zaken heeft Zaterdagavond bekend gemaakt, dat Hongaarse grenswachten Donderdag j.I. over de Hongaars- Joegoslavische grens hebben gevuurd. Het vuur werd over een breedte van twee honderd meter met automatische wapens afgegeven. Het incident vond plaats nabjj Donji Miholjac, ongeveer 200 km. ten Noord-Westen van Belgrado. In het door het Joegoslavische ministerie van Binnenlandse Zaken uitgegeven communiqué wordt het incident beschreven als „een uitdaging, welke ten doel heeft de betrekkingen tussen Joegoslavië en het door de Cominform gesteunde Hongarije te verscherpen", terwijl voorts wordt verklaard, dat de Hongaren er naar streven „oorlogspropaganda aan te wakkeren". Het incident is het ernstigste, dat tot nu toe aan de Hongaars-Joegoslavische grens heeft plaats gevonden. De Hongaarse grens chten openden het vuur Donderdagavond negen uur en eerst Vrijdagochtend drie uur staakten zij het vuren. Er werd niet alleen ge schoten, doch er zijn ook projectielen af. gevuurd en handgranaten geworpen. Het vuur is niet door de Joegoslavische troepen beantwoord. Deze bleven in hun stelling liggen, gereed om aan verdere ontwikkelingen het hoofd te bieden. Er werd niemand gedood of gewond. Het Joegoslavische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bij de Hon gaarse legatie een protest ingediend in verband met deze gebeurtenissen. De Joegoslavische gedelegeerde in de politieke commissie der V.N., Bebler, onderbrak Zaterdag het debat over Griekenland, en las de persberichten voor over het grensincident. In een uit Belgrado afkomstig telegram werd hier aan toegevoegd, dat de Joegoslavische troepen gereed waren „om iedere inval op hun grond af te slaan". Men is te Belgrado van mening, dat onder meer de volgende militaire voor zorgsmaatregelen door de Joegoslavische autoriteiten zijn genomen: 1. Normaal komen er in het najaar nieuwe recruten onder de wapenen, die hun militaire dienstplicht moeten on dergaan. Thans is deze oproeping ge paard gegaan met .iti onder de wa penen roepen van reservisten, die over het algemeen nog geen dertig jaar zijn. 2. Een groot aantal reservisten is niet „afgezwaaid", doch onder de wapenen gehouden. Zij hebben deelgenomen aan manoeuvres van het Joegoslavische le ger, welke in het begin van deze maand op grote schaal in Servië zijn gehouden. Volgens een bericht uit Triëst in het conservatieve Engelse blad „Sunday Graphic" zou Albanië Tito misschien gaan steunen. „Generaal Hodja, Stalins „gauleiter" in Albanië, voert in het ge heim onderhandelingen met Tito, tegen wiens toenemende macht tegenover de bedreigingen van Moskou de vorige week nog op. hysterische wijze door het Kremlin is 'gefulmineerd", aldus het blad. „Berichten uit Rome wijzen er op. dat de sterke communistische partij in Albanië wankelt in haar loyaliteit ten opzichte van de zweep van Moskou en zich mogelijk, naar het voorbeeld van een Tito-gezinde groep, zal losscheuren van het Sovjet-imperium. Tito zou be reid zijn met voedingsmiddelen en ma terialen, waar hij eigenlijk zelf zozeer behoefte aan heeft, voor de steun van Albanië te betalen. Wie trouw is in het kleine, zal bij grote moeilijkheden tot heldendaden m staat zijn. J Franks: „Wij zouden ons verdedigen en er zou worden gevochten, hetgeen oorlog zou betekenen. Ik heb er natuurlijk geen idee van, wat de bedoelingen van de Chinese communisten aangaande de Brit se kolonie zijn". Volgens radio-Tsoenking, geciteerd door de Indiase radio, hebben commu nistische troepen Woensdag j.L een aanval van tien uur op Formosa ge daan. De nationalistische stellingen bleven intact. Volgens de plaatselijke pers te Hong kong hebben vijf nationalistische oor logsschepen. die aan de blokkade in de Paulrivier deelnemen, besloten naar het andere kamp over te lopen. De oorlogs bodems zijn de havens van Kanton en van Kongmoon, welke beide in handen van de communisten zijn, binnengelopen. „De Javabode" meldt, dat de 3 Mei j.L in de omgeving van het vacantie-oord Pra- pat aan het Tobameer door de T.N.I. ont voerde twee marine-officieren kortgeleden in het kamp, waar zij gevangen zaten, zijn doodgeschoten, naar het heet bij een poging tot ontvluchting. Dit werd door de overste van de T.N.I.Kawilarang, aan generaal Scholten medegedeeld, aldus „De Java bode". Het blad voegt hieraan toe, dat ge noemde overste niet kon ingaan op het ver- zoëk van generaal Scholten om de stoffe- liike overschotten van beide Nederlandse officieren nit te leveren. De uitlevering werd althans geweigerd. (Van onze Haagse redacteur) De Maastrichtse recherche, de Kon. Marechaussee en de Bijzondere Rechts pleging spraken hedenmorgen het in de pers verschenen bericht tegen, als zou Joseph Schreieder illegaal in Nederland vertoeven. oorzaak van de brand. Men acht kort sluiting het meest waarschijnlijk. Hoewel de man enigszins debiel is hij bracht enige tijd door in een inrichting voor geesteszieken vond men geen enkele aanwijzing, die er op duidt, dat hij de brand gesticht heeft. De verslagenheid in Medemblik is natuurlijk zeer groot. Alle vermakelijk heden en café's waren Zondagavond van zes uur af gesloten. Het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam veroordeelde hedenmorgen de 42- jarige voormalige directeur van het dag blad „De Telegraaf", Henry Holdert, tot een gevangenisstraf voor de tijd van twaalf jaar met aftrek van de voorlo pige hechtenis sinds 22 December 1946 en ontzetting uit het recht tot het be kleden van ambten en het dienen bij de gewapende macht voor de duur van het leven. In de sententie achtte het hof bewe zen: 1. dat verd. heeft dienst genomen bij de Waffen-SS; 2. dat hij van Augus tus 1942 af opzettelijk gedurende de oorlog in de hoedanigheid van verant woordelijk directeur de leiding van en het beheer over de N.V. drukkerij „El sevier" heeft gevoerd en het dagblad „De Telegraaf" heeft doen drukken en daarmede heeft medegewerkt aan de verbreiding van het nationaal socialis me; 3 dat verd. de heer G. J. van de Linde aan de Sicherheitspolizei heeft verraden. De raadsman van verd., die bij de uit spraak niet aanwezig was. had na zijn pleidooi opnieuw een onderzoek naar de geestvermogens van zijn cliënt ver- zocht. Het Hof achtte hiertoe echter geen redenen aanwezig Zaterdagmiddag reed de RoosendaJer K. op de weg van Kruisland naar Roosendaal met zijn vrachtwagen een drietal aan de rechterkant van de weg fietsende jongelui aan. Een hunner, de 19-jarige A. de Wit uit Kruisland, bleef aan de wagen hangen en werd vier kilometer ver meegesleurd, zon der dat de chauffeur iets bemerkte In de S-bocht vlak voor de grote weg Roosen daal—Wouw wist men de chauffeur te doen stoppen. De jongeman was er zeer ernstig aan toe. Eén van zijn voeten was geheel verbrijzeld en hij had veel bloed verloren. Hij werd onmiddellijk naar het ziekenhuis Chantas te Roosendaal overgebracht. Op het ogenblik is zijn toestand nog zo ern stig, dat men voor zijn leven vreest. Een zeeman heeft bij de politie te Am sterdam aangifte gedaan, dat hij is opge licht door een koopman, aan wie hij 400 paar nylons voor 2200 had verkocht. De koper, die is aangehouden maar na ver hoor weer vrijgelaten, vertelde de politie, dat men kwestie had gekregen over de koopprijs en dat hij de nylons toen in het water had geworpen. De zeeman, die be weerde, dat de nylons waren ingeklaard, gelooft dit verhaal evenmin als de politie Een persoon werd gedood en twee zwaar gewond toen de personenauto van de heeiv W. Bellinga uit Wagenborgen, die op de weg tussen Hoogkerk en Leek slipte, tegen een boom botste. Een der inzittenden, de heer H. Tuizinga, te Groningen, werd vrij wel op slag gedood, terwijl twee der ande re inzittenden, mej. A. de Graaf te Haar lem en de heer E. 3uitenkamp te Slochte- ren ernstig gewond werden en in zorgwek kende toestand naar het academisch zie kenhuis te Groningen moesten worden over gebracht. De toestand van de beide slacht- offers was hedenmorgen bevredigend. Toen Zondagmiddag in Zaandam een 7- jarig knaapje van de Prins Hendrikkade in het water van de Zaan viel en zijn twee lingbroertje met zijn zusje alarm sloegen, begon het vrij talrijke publiek, dat in de buurt een wandeling maakte, naar de dren keling te dreggen. Niemand begaf zich echter te water, met het gevolg dat het jongetje verdronk. Het slachtoffertje is Henny Beyer van de P. J. Troelstralaan te Zaandam, die op de los- en laadwal aan de kade wilde kijken wat er in een der veilingkisten zat, die langs het water waren opgesteld. Hij ver loor daarbij zijn evenwicht en viel in het water. De Bulgaarse bladen meldden gisteren dat luitenant-generaal Ivan Kinof, staf chef van het leger, en Boyan Buiganof, hoofd van de politieke leiding van het leger, bij decreet van het presidium van de grote nationale vergadering „onthe ven zijn van hun functie, aangezien zij andere posities zullen krijgen". Vermoe delijk zijn zij gearresteerd. Volgens radio Belgrado zijn kortgele den in Bulgarije onlusten uitgebroken. Bij incidenten zouden negen politieagen- ten zijn gedood. In de uitzending werd het Joegoslavische blad „Borba" aange haald, waarin de onlusten werden toege schreven aan een economische en levens middelen-crisis, veroorzaakt door de Co- minformpolitiek van de Bulgaarse rege ring. Reeds 200 personen zouden zijn ge arresteerd. Onder hen zouden zich drie gewezen ministers bevinden,, n.L de voormalige minister van Financiën, Ivan Stepenof, de voormalige minister van Openbare Werken, H. Skelarof en de voormalige minister voor de Industrie, Petko Kjoenin. Al deze arrestaties zouden verband houden met de spionnage-activiteit van Kostov, voormalig plaatsvervangend pre mier, die in Maart van zijn post is ont heven wegens het volgen van een „on oprechte en onvriendelijke politiek ten opzichte van Rusland". Hij is drie maan den later uit de communistiscne partij gezet en vervallen verklaard van zijn zetel in de nationale vergadering wegens „anti-Stalinistische activiteit".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1