Feestelijke intocht en ontvangst in de parochie It/eum22&- KADERDAG KAMERCENTRALE K.V.P. TE DRIEHUIS INDUSTRIALISATIE NIET ALLEEN EEN GEMEENTE-, MAAR OOK ALGEMEEN STREEKBELANG Fraaie successen van R.K. clubs in Haarlemse Voetbalbond Openstelling duingebied onder Zandvoort Distributiedienst verdwijnt De SINT NICOLAAS- VERKOOP Mg Wijding door r. Ammerlaan Jonge Toonkunstenaars HERINGA WUTHRICH Premieregeling woningsplitsing INTIMA" Drama van Indonesiëkern van het debat Onze gezinspolitiek Bundeling van krachten in Bloembollenstreek BOUWVOLUME IN GEVAAR A. W. KORST JENS f2% MAANDAG 31 OCTOBER 1949 PAGINA 2 NIEUWE KLOKKEN IN OVERVEEN W. IIIIAltllS opent 1 NOVEMBER zijn RIJWIELSTALLING ROZENSTRAAT 33 Maandstalling it 1." Wim Brunnig, tenor Winkeliers opgelet Burgerlijke Stand Electr'sche Installaties Grondverw arming Premie bedraagt 60 pet. der splitsingskosten De SpaarnestadT.Y.B.B, Inbraak in haltekantoor N.Z.H. LAMPENSPECIAALZAAK De partijen in de kamer HEEMSTEDE Een nieuw jeugdgebóuw ZUIVER WOLLEN PLAIDS Kruisstraat 22 PROBLEMEN DIE DE AANDACHT VRAGEN Bollencultuur op hoogte punt Coördinatie Is de bevolking industrial- minded? Zorg voor woonruimte Particuliere ondernemers zullen het alleen verbruiken Met ingang van 1 December Verduistering en oplichting Dinsdag 1 November Allerheiligen GESLOTEN begint Woensdag 2 November Tot en met 5 December alle werk dagen geopend van 9 tot 6 uur. Enorme sortering IMPORT- SPEELGOEDEREN VOOR BETER SPEELGOED Kennemers 4 6 8 VSV 4 4 TYBB 2 Geel Wit Sp.stad HFC 4 Beverw. 3 Tafeltennis N.K..S. Zwemcompetitie Kring Haarlem Beurs van Amsterdam Beurs van New York Een grote vrachtauto uit Aarle- Rixtel hield Zaterdagmiddag om streeks drie uur stil op de Zijlweg na bij de Julianalaan. Met vereende krachten werd de lading, twee kost bare bronzen klokken, bestemd voor de parochiekerk in Overveen, overge bracht op een met groen en bloemen bestrooide wagen, die bespannen was met twee paarden. De klokken werden versierd met geurige bloemen en slin gers en daar begon de triomfantelijke intocht in de parochie. De gehele parochiële jeugdbeweging, in uniform en met vlaggen en vaandels, en de schooljeugd vergezelden de klok ken op het laatste, het feestelijke ge deelte, van haar tocht naar hun woon plaats. de toren van Overveens paro chiekerk. Het muziekkorps „Euphonia" blies vrolijke marsmuziek en werd bij gestaan door de verkennersband, die ook in de feestelijke stoet meeliep. Keurig in uniform gestoken Kabou ters genoten de eer rondom de met klokken geladen wagen te lopen. Stevig hielden zij de slingers vast, die er aan bevestigd waren. Verkenners, voortrek kers, gidsen, kortom de gehelel manne lijke en vrouwelijke jeugd van de pa rochie liep in de stoet mee en zorgde voor een waardige ir tocht. Zo ging het door de gehele parochie overal stonden de parochianen be langstellend langs straten en lanen totdat de kerk bereikt werd. Daar wer den de klokken voor de Wijding, die de avond daarop zou plaats vinden, opge steld. Vanaf de plaatsen, die de be hulpzame politie-agenten, die langs de gehele route van de optocht voor een keurige afzetting gezorgd hadden, hun gewezen hadden, keken de kinderen ge- interesseerd toe. Zeer vele parochianen waren in de kerk aanwezig bij de plechtige wijding. Zondagavond verricht door Mgr. N. Am merlaan, de vicaris-generaal van het bisdom. De grootste klok, die de toon gis heeft, ontving de naam Albertus. Johanna is de naam van de kleinste, die de toon g heeft. Pastoor J. Th. van Ga len en pastoor W. M. Bosch van Aer- denhout assisteerden monseigneur bij de wij dingsplechtigheden. Na de wijding zette de vicaris-gene raal in een korte predicatie de bete kenis van deze plechtigheid uiteen en wees hij verder op het doel van de klokken. Hij hoopte, dat de parochi anen aan haar uitnodiging om naar de kerk te komen, gehoor zullen geven. Geassisteerd door de kapelaans van de parochie celebreerde mgr. Ammer laan daarna een plechtig Lof. Op het priesterkoor waren aanwezig pastoor van Galen, de pastoors van Aerdenhout en Zandvoort en rector de Rooij uit Den Haag. Woensdag zal men de klokken in de toren hijsen. De grootste weegt 614 K.G. en heeft een klepel van 28 K.G.; de kleinste weegt 325 K.G. en heeft een klepel van 14 K.G. De lange stoet, waarin de twee nieuwe klokken van de R. K. kerk in Overveen door de parochie werden gedragen Voldoende ruimte In de duinen an de Amsterdamse Waterleiding onder Zandvoort is men bezig met de aanleg van een rijwiel pad, dat Zandvoort met Noordwijk zal verbinden. De wat rleiding-directie had aanvankelijk bezwaar ui vrees voor verontreiniging van net waKrontgin- ningsgebied. Men zal hieraan tegemoet komen door het rijwielpad aan beide •zijden door hekwerk af te^sluiten. Hi.r- ooor wordt een van do fraaiste duinge bieden van Nederland voor het toeris me opengelegd. Een Haarlems comité stelt jonge toon kunstenaars in de gelegenheid zich in een intiem milieu voor een kleine schare kunst- minners plus de pers te laten horen. Zij doen bij zulk een optreden routine op, kunnen zo nodig de z.g. plankenkoorts overwinnen en verkrijgen al vast enkele recensies. Doch niet alleen voor de jonge toonkun stenaars, maar ook voor de bezoekers, waaronder menigmaal zich oudere toon kunstenaars, o.a. dirigenten bevinden, le vert zo'n kunstavond een voordeel op. Men leert er in de meeste gevallen veelbe lovende. zeer talentvolle jonge artisten kennen. Thans de tenor Wim Brunnig. be geleid door Corry de RooVierdag, die te vens enige piano-soli speelde. Tenor Brunnig beschikt over een zeer omvangrijk, vooral bij de aanwending van het mezza voce, mooi getimbreerd geluid. En wat het volume aangaat, dit kan een grotere zaal geheel vullen. Of grote ora torium-partijen hem gunstig liggen, kunnen we niet beantwoorden, daar Brunnig hoofd zakelijk liederen zong. In een aria uit Handel's „De Messiah" gaf de zanger wel blijken van goede adem- beheersing en behoorlijk verzorgde coio- ratuurzang, maar in de liederen openbaar de hij zich als een uitstekende voordrachts kunstenaar. Rèeds het eerste lied ,JDer Doppelganger" van Schubert werd sterK doorvoeld weergegeven en ook de liederen van Brahms en Wolf genoten een muzikale uitbeelding. Daarboven uit blonken echter nog een viertal liederen van Fauré en Debussy (de Aria van Azaël uit Debussy's „L'enfant prodique" miste nog ten dele het hoogst tragische karakter). Deze liederen, bijzon der het „Claire de lune" van Fauré, verkre gen de vereiste charme, het transparante klankbeeld en daardoor de benodigde sfeer. Tot het verkrijgen van die echt-Franse geest werkte de stemmingsvolle pianobege leiding van mevrouw de Roo in niet geringe mate mede. Trouwens in de andere zang nummers werd door haar stijlvol spel mede een goed geheel verkregen. De pianiste droeg als soli een Fuga van Bach, Intermezzi van Brahms en een So natine van Leon Orthel voor. Alhoewel zij de Brahmswerkjes zuiver muzikaal speelde, sprak toch de Sonatine het sterkste aan Dit moderne genre schijnt deze musicienne zeer gunstig te liggen. Het zaaltje in het Frans Hals-museum was niet verwarmd en in verband hiermede duurde de pauze (bijna een half uur) veel te lang. OL. KOOP. De biljetten, die nodig zijn om een vergunning te verkrijgen voor etalage- verlichting in de maanden November, December en Januari kunnen de win keliers afhalen bij de Kamer va Koop handel op het Nassaup.ein, Zonaer ver gunning mag vanaf 1 November geen licht in de etalage ortstoken worden. GETROUWD: 29 October: J. H. Veldkamp en C. M. van Dam; F. J. Hunter en M. A. Heeres. GEBOREN, 27 October: M. Vooges- van den Berg, z; D. M. W. Robbers-van Oosten, d; 28 October: M. J. B. T. Plan ken-van Ingen, z; J. van Herwaarde- Pool, z; A. C. Aders-Bonarius. z; L. Vos-Zwiers, d; C. Meijer-Slis, d; E. A. Vet-Mascini, d; A. C. van der Wijk-van Kampen, d; A. C. Mentjox-Besseling, d; M. Graaff-Oostvonder, d; 29 October: S. Komduur-Duijff, d; M. M. Vuijst-Vis- ser, d; B. Wijtkamp-van Kleef, d. OVERLEDEN, 28 October: J. J. de Grcot, 75 j.. Rustenburgerlaan; J. Hof man, 77 j„ M. van Heemskerkstraat. HAAgUM (Adv.) Voor het splitsen van bestaande wo ningen in twee of meer volwaardige woningen alsmede voor de verbouw tot woning van oorspronkelijk niet daartoe bestemde gebouwen kan een premie van overheidswege worden toegekend. Deze premie bedraagt 60 pet. der splitsingskosten, met dien verstande, dat geen premie wordt toegekend voor zover deze kosten per woning, welke door splitsing boven het oorspronkelijk in enig pand aanwezige aantal wonin gen wordt verkregen, meer dan ƒ4200. of minder dan 201.bedragen. Onder te splitsen woningen vallen niet alle woningen, welke door meer dan één gezin bewoond worden of kunnen wor den, doch in het algemeen uitsluitend grote panden, welke onvoldoende ruim te bieden voor splitsing in twee of meer afzonderlijke woningen. Aanvragen om in het genot van een premie te worden gesteld, moeten wor den ingediend bij het gemeentebestuur. Zij kunnen in afwijking van het vroeger bepaalde reeds thans weder worden gedaan. Met de voorgenomen werkzaamheden moet een bevredigen de toestand worden verkregen, die de kosten rechtvaardigt. Nabij de Jan Gijzenvaart reed een autobus Zondagavond op de Rijksstraat weg een wielrijdster aan. Met een her senschudding werd zij naar de Maria- stichting gebracht. Dinsdag, Allerheiligen, spelen de elf tallen van Drukkerij De Spaarnestad en TYBB hun traditionele wedstrijd op het HFC-terrein. Deze wedstrijd begint hglf drie. In de nacht van Zatero.ag op Zondag is ingobroken in het haltekantoor van de N.Z.H. in de Tempeliersstraat. Ver moedelijk is men met gebruik van een valse sleutel binnengekomen. Men heeft daarna een trommeltje opengebroken en daaruit f 18 ontvreemd Zaterdagmiddag viel een tienjarige jongen van anderhalve meter hoogt? uit een raam van een woning in de Floresstraat. Hij viel met zijn hoofd op de straat er. kreeg een hersenschud ding. Woensdag 2 November zal Ds. G. J. Waardenburg, 's middags half vier, in het museum „Het Huis van Looy", KI. Houtweg 103, een tentoonstelling ope nen van tekeningen naar het interieur vah de Grote Kerk, vervaardigd door Willem Horsman. zijn de Doordat wij zelf vervaardigen mogelijkheden onbeperkt. Wij pehandelen elk verlichtingsprobleem. XRUISSTR. 42 - HAARLEM - TEL. 10311 (Adv.) Het Kamerlid Peters kon dar. Zater dag in het Missiehuis te Driehuis op de Kaderdag der Kamercentrale te Haar lem angstvallig gezwegen hebben on-r de Indonesië-politiek, uit de debatten die op zijn rede volgden bleek duidelijk dat de meer dan honderd bestuurderen dit vraagstuk het belangrijkste achten. Daverend applaus onderstreepte de woorden van een vader, die in een be heerst en met nadruk uitgesproken be toog de uitzending van onze jongens naar Indonesië jesprar. ir. verband met de ontwikkeling der laatste weken. Mijn eerste zoon, aldus deze K.V.P.'er, sou na twee jaar dienen uit Indië terugke ren. Het zijn drie jaar geworden. Nu staat de tweede zoon op het punt te ver trekken, maar ik ga me waarachtig - vragen of dit verantwoord is. Wij heb ben twee acties gehad, daarbij is het bloed van onze zonen gevloeid voor de nationale zaak. En nu geven we land streek na landstret-. weer teru.» en we lopen de kans, dat onze zonen straks doodgeschoten worden met de wapens, die de regering aan de T.N.I. welwillend zendt. Uit de berichtgeving is niet meer wijs te worden en de voorlichting is zodanig, dat er een grote warboel het gevolg van is. Een ander kaderlid vroeg of wij nu inderdaad maar hebben te doen wat Washington voorschrijft. Weer een an der wilde tot pension- Ing vai. de oO- jarigen overgaan om de gerepatrieerden plaats te kunnen geven en een derde in formeerde naar de sociaal-economische toekomst van Insulinóe. De inleider kon slechts van het „dra ma Indonesië" gewagen, het drama waarin een eens welvarend, maar door een niet gewilde oorlog arm geworden Nederland tussen de raderen van de wereldpolitiek gekneld wordt. Hij kon als Kamerlid geen inlichtingen'geven over de berichten betreffende de R.T.C., omdat het Parlement er buiten staat Dit was voor een der aanwezigen wêer aanleiding er op te wijzen, dat wij ons op een hellend vlak bevinden als het Parlement teveel opzij gezet wordt door de regering. Men ziet, dat er leven in deze kader- bijeenkomst zat, dat niemand een blad voor de mond hield, maar dat ook nie mand, zowel vóór als achter de groene tafel, bevredigd was over het probleem „Indonesië." De inleider riep bezwerend Uit: „Stel in hemelsnaam de K.V.P. niet verant woordelijk voor dit drama. Zij kon en kan er niets aan veranderen." En de voorzitter, de heer L. Bouw man, bracht hulde aan onze soldaten, die hun plicht blijven doen, ondanks de gesluierde toekomst. Daarop volgde dan weer ern applaus nóg intenser dan even te voren. Maar laat ons terugkeren naar het begin der vergadering. De heer Peters begon zijn inleiding met vast te stellen, dat de Kamerfractie der K.VJP., de grootste op r.lle mogelijke wijzen tracht haar programma in realiteit om te zet ten. Het gaat echter verre van een leien dakje, omdat we in verschillende zaken practisch alleen staan. De K.V.P. en de P. v. d. A. hebben een programma, dat op verschillende punten samenvloeit L e sociale paragrafen kloppen vrijwel, ma r de economische gaan needs verder vafl elkaar liggen. Wij stellen ons teweer tegen nationalisatie. Zo begaan dv Ne derlandse Spoorwegen beslist oneerlijke concurrentie tegenover de binnenscheep vaart. Do anti-reVolutionnaiten hebben in het Indonesische vraagstuk een stafre houding aangenomen, die tot onvrucht baarheid moest leiden en samenwerking bemoeilijkte. De Christ. Hist, zijn meer soepel, maar uitgesproken anti-katho liek, welke mentaliteit zich bij stem mingen! in de Kamer regelmatig mani festeert. Dè communisten voeren geen nationale politiek, maar worden door Moskou gedirigeerd. Zij willen leed eh lijden om er propaganda voor Stalin uit te distilleren. De V.V.D. heeft in wezen eert liberaal karakter. Dat deze partij zich óp dé Grondwet kon beroepen oht de wet op de Pübliëkréehtèlijke Bedrijfsorgani satie af te stemmen, zal haar zeker wel kom geweest zijn. Van de kleine par tijen noemde spr. die van de heer Wei- ter. Een man, die zijn Kame.-zetel ten volle wdard is en die de parlementaire Btof op een benijdenswaardige wijze be heerst. Meer en meer is echter geble ken, dat de breuk me: de K.V.P. niet alleen moest ontstaan door de gevoerd# Indië-politiek, maar ook door de sociale richting van deze partij. In deze wirwar, ging de heer Péters voort, staan wij met onze rotsvast» overtuiging, dat we de waarheid heb ben. Daaruit vol't een dure plicht. H.t is ook de taak van onze politieke orgt.- nisatie om Gods geloof te doen behou den en te propageren. De K.V.P. is de enige partij die prac- tische gezinspolitiek voert. Zij staat alleen in haar pogen aan de kleine zelfstandigen kinderbijslag te verlenen, zij heeft te strijden tegen de bewuste kleine-huizénbouw, waardoor het Zuiden in een steeds grotere impas se geraakt, zij moet steeds weer het grote gezin in bescherming nemen. Haar streven vraag de daadwerkel _- ke belangstelling van het katholieke volk, besloot spr. en het kader heeft de taak dit streven in brede kring bekend te maken. In de fraaie kapel van het Mlsaiêhuis woonden de aanwezig daarna het Oc- toberlof bij, waarbij het Jongenskoor zich op bewonderenswaardige wijzé liet horen. In de vooravond sprak de heer Pierre Dolmans, kringpropagandaleider van Limburg, over de taak van het kader in de afdelingen. De voorzitter mocht in zijn slotwoord met recht zeggen, dat deze dag uitste kend geslaagd was. Gesterkt en op vele fronten van munitie voorzien gingen de K.V.P.-leiders huiswaarts. Naar wij vernemen, heeft het kerkbe stuur van de parochie van O. L. Vrouw Hemelvaart het perceèl „Meerwijck" aan de Laan v. Insulinde aangekocht om dat in te richten als jeugdgebouw. 26.15 - 36.75 - 43.25 KmiMtru ALLES VOOR DE VAN DINSDAG 1 NOV. STOFFERING UW WONING GESLOTEN (Adv.) Ons vorig artikel besloten wij met de opmerking dat rivaliteit tussen de betrokken gemeenten bij voorbaat moet wórden verworpen. Plaatsten wij deze opmerking in het kader van onze stelling betreffende het Nijverheidsonderwijs in de Bloembollenstreek, zij moet worden uitgebreid tot het gehele probleem. Wanneer men uitgaat van het gezichtspunt dat de bloembollenstreek zich niet beperkt tot een bepaalde gemeente doch bestaat uit een agglomeraat van 'dorpen die alle op dit punt dezelfde noden ep moeilijkheden hebben, dan is het redelijk, en niet anders dan een uiting van het gezond verstand, aan te nemen dat dan ook iedere rivaliteit tussen de onderdelen van het geheel ver werpelijk is. Aangenomen althans dat geen dezer onderdelen zich het recht voorbehoudt nu of in de toekomst een zekere hegemonie in de streek op te eisen. Kort gezegd komt het dus hierop neer, dat industrialisatie nimmer mag worden gezien als een bepaald dorpsbelang, doch uitsluitend moet worden beschouwd als streekbelang. veel hoger was dan het landelijk gemid delde. Daarnaast kwam hij tot dezelfde gevolgtrekking als wij in onze artikelen hebben ontwikkeld, dat de bloembollen cultuur zijn maximale groei heeft be reikt, niet alleen vanuit conjunctuur oogpunt, doch ook op technische gronden. De parallelliteit tussen de slotsom van de heer Maas en die van ons ligt daar mede voor de hand, de noodzaak n.l. van het scheppen van nieuwe mogelijkheden tot werkvoorziening voor de zich steeds uitbreidende bevolking van de bloem- oollenstreek. Gevraagd- naar zijn mening over de houding der streekgemeenten afzonder lijk kon de heer Maas zich niet verhe leen dat datgene, wat deze gemeenten zien als "hun directe eigen belang, niet altijd strookt met het algemene streek belang. Immers, het gaat niet om de bevolking van één of enkele plaatsen, het gaat om die van een gehele streek waarvan de noden en moeilijkheden moeten worden weggenomen of vermin derd. Een wedloop van onderdelen om het eerste uit de impasse te geraken is uit «len boze omdat daardoor de pogin gen van de andere, niet zo gelukkige aelen. worden belemmerd. Wellicht speelt hierbij de angst van de gemeentebesturen om het in in-, dustrieterreinen geïnvesteerde kapi taal, waarvan men het risico zo spoe dig mogelijk wenst te elimineren, een rol. Dit heeft hen in het verleden er soms toe gebracht tegen elkander op te bieden en toch het doel voorbij te schieten. Angst is nu eenmaal altijd een slechte raadgeefster. De afwezig heid van elke samenwerking heeft trouwens al eens tot gevolg gehad dat een zekere industrie geheel voor de streek is verloren gegaan. Hoewel vallende buiten de strekking van deze artikelenreeks, kan gesteld worden dat in het bloembollendistrict de vorminlg van één streekgemeente, waarover in een nog niet zo ver ver wijderd verleden voorzichtige stemmen zijn opgegaan, geen geheel en al onver antwoorde daad zou zijn. Tijdens de periode waarin wij de be handelde problemen hebben bestudeerd, stootten wij echter herhaaldelijk op 'de houding van afzonderlijke gemeentebe sturen, die het algemene streekbelan/g in de weg staat en zelfs in het verleden gunstige resultaten heeft doen uitblij ven. Waar wij dit punt belangrijk ach ten, hebben wij gemeend niet beter te kunnen doen dan een aantal vragen voor te leggen aan. een instantie, die met han den en voeten aan het probleem is ge bonden, die instantie n.l., die naar de aard van haar doelstelling is aangewezen, niet alleen voor het verlenen van „be middeling" bij tewerkstelling van ar beidskracht, doch ook (en dit wordt maar al te vaak over het hoofd gezien) een instituut is dat de arbeids-„voor- ziening" van een bepaald district heeft te verzorgen. Wij vonden de heer G. F. B. Maas. directeur van 't arbeidsbureau te Lisse," bereid enkele vragen met ons te bespreken. Het mag als algemeen bekend worden verondersteld, dat de heer Maas zijn taak als directeur van het Arbeidsbureau niet en bagatelle opvat. Benoemd in 1945, op het gebied van beroeps-arbeids-voor- ziening wetenschappelijk geschoold, ging de heer Maas aan het werk. Het in de archiewen van het Arbeidsbureau nog aanwezige cijfermateriaal was zeer on voldoende, gedeeltelijk een gevolg van bezettingsmaaregelen, doch na speuren en zoeken, eerst bij de gemeentelijke in stanties van Lisse, later in de administra ties van de andere gemeenten, kwam de heer Maas aldra tot een zeer sprékende conclusie, n.l. deze, dat het gemiddeld? wet icosheidscijfer gedurende de jaren voor de oorlog in de blaembollenstreek Wij vroegen de heer Maas naar zijn mening hoe hierin verbetering te bren gen. Het antwoord dat hij ons gaf was zeer positief, en wat meer zegt, aan de praktijk getoetst. De heer Maas achtte een „Stichting Industrievestiging Bloem bollenstreek" van primair belang. Een zodanige stichting heeft b.v. in 's Herto genbosch goed en doeltreffend werx verricht. Aan deze stichting zouden dan moeten deelnemen: 1 het particuliere bedrijfsleven, met inbegrip van de agrarische sector, 2 de Kamer van Koophandel, 3 de E. T. I. (Economisch-Technolo- gisch Instituut), 4 de Gemeentebesturen, 5 het Arbeidsbureau, 6 vertegenwoordigingen van de Standsorganisaties. Tenslotte zouden door deze samen werking ook de historische en tradi tionele rechten van de bloembollencul tuur worden gewaarborgd, hetgeen wij immer ais noodzaak hebben voorgestaan. Een zodanige stichting, waarin dus èn technische, èn overheids- én sociaai- ethische interessen zijn vertegenwoor digd, zal kunnen waken tegen onver- a'ntwoorde stappen van afzonderlijke belangen. Zij kan selectief werken met betrek king tot de soort industrie. Hierdoor zal kunnen worden voorkomen dat af zonderlijke gemeenten, teneinde hUn in vesteringen veilig te stellen, soms min- kieskeurig zouden zijn. In een streek met een voor 90 het Christendom be lijdende bevolking van zeer behoorlijk gehalte, is dit een opgave van de eerste orde. Ook de vertegenwoordiging van de Standsorganisaties zal hiervoor een waarborg zijn. De propaganda kan centraal zijn, waardoor vanzelf al een tegen elkaar opbieden wordt vermeden. De stichting zal voorts fungeren als Centrale coritrö- le-apparaat met betrekking tot de ge- investeerde kapitalen. Eeri doelmatige spreiding van de in dustrie kan beter worden bevorderd. Zij kan voorts selectie toepassen door er voor te waken dat vestiging van indus trie geschied met weinig werkverschaf fingsmogelijkheden doch grotè behoef te aan ruimte. Zij zou b.v. kunnen overgaan tot het stichten van industrieflats (voor ate liers e.d.), waardoor met een minimum aan kosten voor daartoe geëigende be drijven een maximum van nuttige ruim te kan worden gebouwd. Meermalen wordt de opmerking gehoord als zou de (historisch) agrari sche bevolking van de bloembollen streek niet industrial-minded zijn. De leidingen van de sinds kortere of lan gere tijd gevestigde industrieën getui gen echter met hun, reeds op ervaring gestoelde overtuiging, van het tegen deel. Het is bovendien een niet teweer- spreken feit, dat het gemiddelde ge halte van de arbeiders in de streek ver uitgaat boven het landelijk gemiddelde. Wij menen met recht te mogen be weren, dat dit een gevolg is van het feit, dat de bevolking voor 90 pCt. po sitief christelijk is georiënteerd, en wel op een wijze, die dieper gaat dan de oppervlakte. Daardoor zal de industrie weineg risico lopen met scholing of omscholing van arbeiders, omdat ook het plichtsbesef, dat zijn wezenlijke oorzaak vindt in po sitief christendom, in het algemeen bij de arbeiders diep is geworteld en mede „arbeidslust" en leert .arbeidsvreugde" stimu- Voorts nog een enkel woord over het wonirtigprobleem in verband met indus trievestiging. Reeds eerder hebben wij betoogd, dat nieuwe industrie in de eer ste tijd arbeiders in de sleutelposities veelal van buiten zal moeten aantrek ken. Hiervan kan zelfs de vestiging var* nijverheid afhankelijk zijn. Voor deze werkkrachten zal woonruimte aanwezig moeten zijn, ook in gevallen waar wo- ningruil riet mogelijk blijkt. Wij besef fen zeer wel de grote moeilijkheden, welke moeilijkheden kunnen groeien naarmate een bepaalde industrie groeit. Wij weten ook, dat de gemeenten dit zelf niet in de hand hebben, maar wair het gebiedende eis is zullen deze gemeenten wel alles in hèt werk moeten stellen, om aan de vraag te voldoen. Ook al zullen hiertoe schijnbaar onneembare barrières moeten worden overmeesterd, dere dan incidentele emigratie, is normaliter het begin van morele en religieuze dege neratie. Teneinde de bevolkingsaanwas ter plaatse zeil blijvend te kunnen tewerkstel len is industrialisatie tevens ethische nood zaak. Voor het katholieke bevolkingsdeel klemt dit te meer door de verwachting dat dit niet slechts in aantal, doch ook in be- volkingspereentagè groeien tal. C. De groei van de beroepsbevolking verdeelt zich zowfel over mannén sis over vrouwen. Er zal dus industrie moeten wor den gevestigd die, behalve mannelijke ook vrouwelijke arbeiders aantrekt, voor zover dit element geen plaat# vindt in de huis houdelijke beroepén. Voor de vrouwelijke arbeiders zal de vestiging van textielate- liers moeten worden bevorderd, zijnde eeri nijverheid die deze sekse werk verschaft naar aard en aanleg. D. Naast dè industrie moet de bloembol lencultuur als gelijkwaardig hoofdelement blijven gehandhaafd. Een arbeidsreserve voor deze bedrijfstak moet beschikbaar zijn. De industrie is niet gebaat met sei zoenarbeiders, zodat deze reserve moet worden beperkt tot de kleinst mogelijke omvang opdat de werkloosheid gedurende de wintermaanden zoveel mogelijk wordé ingedamd. Hier ligt een taak voor de ge zamenlijke StandEbrganisaties. E. Industrialisatie schept niéuwe sociale, mediséhe en rècreatieve behoeften, alsmede de noodzaak van nijverheidsonderwijs. Voor hét scheppen van recreatie-mogelijk heden is op de eerste plaats de overheid aangewezen De sociale èr (beroeps)medi- sche zorg is een taak voor Hét bedrijfs leven in al zijn geledingen. Het nijverheids onderwijs zal in overleg tussen overheid en bedrijfsleven ter plaatse moeten worden gestimuleerd. T. Industrialisatie is niet alleen belang voor de afzonderlijke gemeenten doch op de eerste plaats streekbelang. Iedere riva liteit op dit gebied móét worden voorko men. Coördinatie van belangen in eed Stichting Industrievestiging Bloembollen streek, samenwerking van alle belangheb benden is noodzaak. Wij dienen hiermede het probleem der industrialisatie in bet bloembollendistrict, dat zó zeer de aandaeht vraagt van «ver heid én burgerij, in eerste aanleg te hebben benaderd. Wij verhelen ons niet dat wij deze kwes tie niet töt in alle finesses hebben kunnen belichten. Want, hoewel wil onze verhan delingen hebben gebaseerd ojp de drie voor naamste streekgemèénten, Hulegom, Ltsse en Sassenheim, wij Wéteh dat ih enkele andere plaatsen, evenzéer behorend tot de bloembollenstreek, doer andere structuur van bet bestaande bedrijfsleven, andere ligging ten opzichte van de gfote steden, de zéken in details anders liggen. Wij stel len ons voor binnen enkele weken enig* afwijkende aspecten te behandelen èn ho pen dan tévens te kannen ingaan op ziens wijzen van anderen. Het probleem is z6 belangrijk dat het alleszins waard it van alle, maar dan ook ALLE zijden te worden bev" P. Naar wij vernemen bestaat er in de provincie Noord-Holland grote onge rustheid mèt betrekking tot het aan de provincie met uitzondering van Am sterdam voor 1950 toe te kennen bouw volume voOr woningbouw. Voor 1949 werden 4000 woningen toegestaan, waarvan 1000 geprefabriceerde wonin gen; voor de traditionele bouw bleef derhalve een volume voor 3000 wonin gen over. Algemeen verwachtte men, dat de toewijzing voor 1950 groter zou zijn en het was dan ook een grote te leurstelling te moeten vernemen, dat de toêwijzing aan Noord-Holland (excl. Amsterdam) is verlaagd tot 2600 wo ningen; het aandeel van de „Prefasa is niettemin groter dan in 1949, zodat het volume, dat beschikbaar is voor de traditionele bouw, minder dan 1500 woningen bedraagt, derhalve sedert 1949 meer dan gehalveerd is! Een andere omstandigheid maakt de situatie nog ernstiger: de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft in September j.l. de maximum inhoud van particuliere woningen, te bouwen met Rijkssteun ingevolge de Financieringsregeling 1948, verlaagd van 500 tót 370 M.3, onder bepaling dat de aanhangige bouwplannen nog in be handeling mogen blijven, mits de bouw op 1 Juli 1950 is voltooid. Heb gevolg hiervan' is, dat nu nog zoveel particu liere bouwplannen in behandeling zijn, dat deze het nog beschikbare bouw volume voor 1950 vrijwel geheel zullen opsouperen. Dat betekent, dat in Noord-Holland, Uitgezonderd Amsterdam, in 1950 bijna geen volume beschikbaar is voor wo ningbouw door woningbouwverenigin gen en voor herbouw van verwoeste en gesloopte percelen. Dit betekent dat de woningbouw in gêtroffen gemeenten als Velsen en Den Helder in 1950 ernstig gestagneerd zal worden en de erbarme lijke woningtoestanden in de gemeen ten als b.v. Haarlem in 1950 verder zul len verslechteren, een perspectief, zo somber, dat men mag verwachten, dat de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting alsnog een groter bouwvolume voor 1950 aan dé provincie gal toekennen. (Ongecorrigeerd) Naar wij vernemen zal met ingang van 1 December de distributiedienst in Haarlem worden opgeheven. Er kon nog geen zekerheid worden gegeven, dat voor die datum alle goederen van de distributieregeling zouden zijn. Zo dit niet het geval is, is het niet onmogelijk, dat een en ander in handen zal worden gegeven van de desbetreffende vakgroep. Verdacht van verduistering van een rijwiel heeft de politie aangehouden de 32-jarige losarbeider S. v. Sch. De man heeft bekend. Eveneens, dat hij een Haarlemse winkelier had opgelicht. De buit was een hoeveelheid shag en siga retten. uit: DUITSLAND, FRANKRIJK, BEL Glë, ENGELAND, TSJECHO- SLOWAKIJE, ITALIë en JAPAN. HOUTPLEIN 6 TELEF. 18992 HAARLEM (Adv.) De dag van gisteren heeft voor de R.K. elftallen naast de gebruikelijke teleur stellingen toch diverse verrassend goede resultaten opgeleverd. Zo behaalde DEM 2 z'n eerste zege en blijft Concordia op het goede pad voortgaan. Prachtig weer de Vogelenzang zich en ook Van Nispen. deed van zich spreken. Trouwens, in vrijwel alle afdelingen waren onze ploe gen uitnemend op dreef en in vele ge vallen spreken zij een ernstig woordje mee in de strijd om het kampioenschap. In afdeling IA blijft het met onze enige vertegenwoordiger, ADO 2, niét best gaan. Ook nu weer werd verloren van Zandvoortmeeuwen 4 met 32 en de Heemskerkse club bezet nog steeds de onderste plaats. Spaarndam herstelde zich en leidt weer in deze afdeling. Spaarndam 5 8 DSK 6 8 RCH 4 6 8 St.vog. 3 5 6 2'meeuwen 4 5 6 DIO 2 6 6 Nw. Vennep 4 3 Beverw. 2 6 3 Haarlem 3A 4 2 ADO 2 5 2 Twee overwinningen van onze R.K. Clubs in afdeling IB en de een telde net zo zwaar als de ander. DEM 2 be haalde de eerste winst bij Spaarnevogels en won daar met 2—1, zodat de Wijke- haren nu toch eindelijk de goede rich ting willen uitgaan. Concordia hield de race met RCH 5 uitstekend vol en won ditmaal van EDO 4, al was het maar een dubbeltje op z'n kant. Heemskerk had Concordia de leiding bezorgd, maar nog voor rust had EDO gelijk gemaakt. In de tweede helft scoorde Aarts num mer 2 en 3, waarna EDO 4 de eindstand op 32 bracht. Met RCH 5, dat ook weer won, blijft de strijd om het kampioen schap in een zeer interessant stadium. RCH 5 6 12 EDO 4 6 4 Concordia 5 10 Heemstede 6 4 Haarlem 4 5 7 Kinheim 2 4 2 Waterloo 5 6 Sp.vog. 5 2 HFC 3 6 t DEM 2 6 2 In 2 A deed TYBB 2 uitstekend werk door bij een der ernstigste concurrenten een 22 gelijkspel te bereiken, waar door de kans blijft bestaan. Ook de 32 zege van Geel Wit over VSV 4 is het vermelden waard en de Pauselijken stij gen op de ladder. Zou nu de juiste op stelling zijn gevonden? 4 5 5 6 4 St.vog. 4 Bl.daal 3 VI. Vog. 3 Kinheim 3 Van Nispen liet ons weliswaar in de steek met de uitslagen, maar toch ver namen wé, dat dit elftal met niet minder dan 80 van Haarlem 6 had gewonnen. Een overwinning ondertussen, welke zeer van pas komt. De Hoofddorp Boys verloren echter met 21 van Zandvoort meeuwen 5, maar het grote nieuws was de eerste nederlaag van Hillegom 2. Hillegom 2 6 9 Hoofdd. B, 5 5 Z'meeuwen 5 6 9 v. Nispen 5 4 OG 2 4 6 Halfweg 2 6 4 Schoten 3 5 6 HFC 5 5 2 RCH 6 6 6 Haarlem 6 4 0 VL Vog. 2 4 5 TYBB 3 doet 't even goed als het tweede elftal en speelde zeer verdien stelijk tegen het lang niet zwakke WH 1—1 gelijk. Mèt Velsen 3 bleef het suk kelen, wént tegen Kennemers 6 werd op eigen terrein met de oneven goal ver loren. De onderste plaats dreigt nog steeds. TYBB 3 5 8 VVB 3 6 6 Kennemers 6 5 7 Terrasv. 2 5 5 Ripperda 2 DCO i 6 7 WE 2 3 3 5 6 Velsen 3 5 2 VVH 6 6 Schoten 4 4 0 In afdeling 2D schijnt Vogelenzang weer helemaal op dreef. Dit elftal be hield de bovenste plaats dank zij een sprekende zege van 40 over HBC 3, maar de concurrent EDO 5 klopte DSS 2 met 20, zodat de spanning er volop in blijft. Vog.zang EDO 5 Hillinen 2 DIO 3 HBC 3 SVY THB 2 DSS 2 Haarlem 5 Kennemers 6 6 4 5 5 De uitslagen luiden: Jeugdafd.: A: Schoten a—Térrasvogels a 3—1, Haarleïn a—EDO a 1—3, K'land a Stormvog. a 21: Z'meeuwen aBe verwijk a 51, VSV aKennemers a 3—0, RCH a—HFC a 6—1. Adspiranten: B: Concordia a—v. Nis pen a 15; D: OG aVelsen a 00, Geel Wit a—DEM a 1—0, ADO a—DSS a 0—1; G: OG b—Velsen b 010, Geel Wit b DEM b 1—7; J: Velsen e—DEM c 0—3, Velsen d—DEM d 0—1, DEM e—ADO b 0—10, DEM fADO c 1—3; L: Concor dia bv. Nispen b 21, HBC dCon cordia d 83, DIOS bConcordia c 41; N: NAS b—OG c 0—0, HBC e—Velsen f 6—2; S: DSS e—Geel Wit d 5—0, Velsen h—TYBB g 3—8, Velsen g—TYBB h 1—1. De grote zaal van 't Sanderingsinsti- tuut was Zondagmiddag vol van het ge- lik-tak van de balletjes op de tafels en van 't geroezemoes van de stemmen van de vijftig jongens en meisjes, die aan dit eerste, door 't distritsbestuur van de Neder 1. Kath. Sportbond georganiseer de juniorentournooi deelnamen. Het was tenslotte L. de Heer die be slag wist te leggen op de eerste prijs bij de jongens. De tweede prijs was voor J, Veerkamp, de derde voor H. v. d. Drift en de vierde voor J. Bloem. Bij de meisjes werd A. Hogeslag win nares, R. Sambroek legde hier beslag op de tweede prijs. De verenigingsprijs ging naar HBC. In de eerste klasse begint reeds teke ning in de strijd te komen. Zowel Win fried 2 als HBC 1 wonnen deze week weer hun wedstrijden. HBC 1 won van Te Zaanen en van Prowano met 73, terwijl Winfried 2 de moeilijke wedstrijd tegen de kampioen van het vorig jaar. Rapidity, met 64 tot een goed einde bracht. In de tweede klasse' A bleef GTTC 1 op het goede pad en won van Prowano 2 met 6—4. HBC 2 klopte Hotac 2 met 64. In twee B wist Winfried 3 door een 64 zege op GTC 2 de puntjes in huis te halen. In het Sportfondsenbad werd Zater dagavond de eerste ontmoeting georga niseerd van de zwemcompetitie kring Haarlem van de Koninklijke Neder landse Zwembond. De stand der competitie is: Jongens adspiranten: HVGB 168,6 punten; DWT 188,1 pnt.; Haarlem 190,2 pnt.; HPC 202,8 pnt.; DWR 210 pnt.; VZV 21-3 pnt. Dames: DWR 428,4 pntDWT 441 pnt.; HVGB 452 pnt.; Haarlem 460 pnt.; HPC 460,7 pnt. en VZV 513,3 pnt. Heren: Haarlem 501,4 pnt.; HPC 508,7 pnt.; HVGB 509,7 pnt.; DWT 513,5 pnt.; DWR 556,7 pnt. en VZV 575 pnt. Tot besluit van deze wedstrijden werd gespeeld de waterpolo competitiewed strijd HPC 1DWR 1 (heren). Na een spannende strijd won DWR met '43. (Niet-olflclële Koersen) Vorig Opening slot 31/10 3% Nederl. 1948 3-3% N 3 Ned. 62-64 Del. fac. Nederland 1947 Inschr. GrtbK '46 3 pCt Ned. Handel Mij. eert. A.K.U. Van Berkels Patent Calvê-Delft eert Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Hoil. Amerika Ujn Kon. N. Stoomb Mij Ned. Scheepv. Unie H .VA. Dell Mij. eert. 98(Vgl 907a 97 162 188 120'4 1501/4 156'-4 2O6V2 241% 290gb 240 311% 141 166% 136 160%gl 156% 137 gl 98 *07 l7l6 188% 242% 242% 313 135% Ai 160%, I50%exa 29/10 Anaconda Copper 28% Bethlehem Steel 30% Chrysler Corp. 58 General Electric 38% General Motors 68 Hudson Motors 14 Kennecott Copper 48% Montgomery Ward 52% North American Co 17% Radio Corp. 12% Republic Steel 21% Shell Union Oil 39 Southern Pacific 44 Southern Railway 32% Tidewater 23% U.S. Steel 25 ex div. 28/1° 28% 29% 56% 38% 67% 14 17% 12% 21% 39% 44% 32% 23 29

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2