BRONZEN GLOED VAN NAJAARS ZON OVER WITTE KRUISEN ERIC IN HET RIJK VAN HET MIDDEN l JUBILEUM ALBERT VAN DALSUM a Ttoitsal Zó is mijn zoon I Klaprozendag m Wij luisteren naar OORLOGSGRAVEN IN NEDERLAND Mgr. A. van Oorschot bisschop gewijd Figuur van Thomas Becket in grote stijl in „De moord in de kathedraaltot leven gebracht Slechte vertaling van een prachtig stuk PLAN VOOR PRACTISCH STUDIE-INSTITUUT VOOR TOEKOMSTIGE TECHNICI V.V.D. en Indonesië Consul-generaal van India te Djocja I J MAANDAG 31 OCTOBER 1949 PAGINA 3 Hoogtijdagen van stilte en inkeer, van mijmering, van vrede Bijzondere plechtigheid te Tilburg Dr. L. J. M. BEEL Voorz. van Katholieke Gezinszorg? VAN VERDUISTERING VERDACHT Twee motie* op algemene vergadering JEUGDIGE DIEVEN Geld gestolen van vrouw, die aan 't bidden was C&icdeH? - PLEISTER De vliegramp op de Azoren HERNIEUWING OPDRACHT AAIT H. HART EN MARIA Tijdens het Heilig Jaar Zuinig met electriciteit door CLARENCE BUDINCTON KELLAND Vertaling van H. DE GRAAFF t In de roman „Het eeuwige vuur" (Der Gottsucher) van de Oostenrijkse schrijver Peter Rosegger komen de bewoners van het woudboerendorp Trawies, hoog in de bergen, elk jaar volgens oude traditie naar de plaats, waar hun doden rusten. Zij gaan langs de graven en wekken hun dierbaren op om die éne dag met hen te verkeren: Mijn vader, ik roep U! Mijn moeder, ik roep U! Mijn jongen, ik roep je! Met hun doden klimmen zij op naar de alm, waar levenden en doden zich verenigen rond het voorvaderlijk vuur, dat hier op deze dag ontstoken wordt. In de eerste Novemberdagen gaan ook wij naar de graven onzer doden: dit uur is hün uur en in die wondere gemeenschap van strijdende, lijden de en zegepralende Kerk keren zij, die ons ontvielen, tot ons weer. Mijn ouders, ik roep U! Mijn kind, hier ben ik! Mijn jongen, ik roep je! zeggen wij aan hun graf; zoals in het verhaal de doden van Trawies gaan ook onze dierbaren met ons mee, deze dag in het bijzonder met ons verenigd in de troostende afglans van het Eeuwig Licht, dat uit straalt gelijkelijk vóór ons allen. ■He tiende maal sinds het uitbreken van de tweede, wereldbrand verjaren de doden van deze strijd. Bijkans overal ter wereld vindt men hun gra ven, maar nergens als hier in Neder land zijn zij in ere, worden zij om ringd met zoveel zorg en piëteit. Veer tigduizend geallieerde soldaten rusten naast onze eigen oorlogsdoden in Ne derlandse aarde. In Amersfoort, Am sterdam, Bergen, Bergen op Zoom, Brunssum, Groesbeek, Holten, Margra ten, Mierlo, Milsward, Mook, Neder- weert, Nijmegen, Oosterbeek, Over- loon, Sittard, Uden, Venray, Valkens- waard, Woensel vindt men hun kerk hoven, die onder de hoede staan van het Nederlandse Oorlogsgraven Comité. Tal van graven op deze kerkhoven zijn door particulieren geadopteerd, hun liefdevolle zorg is een grote troost voor de verre verwanten der doden, van wie de meesten wel nimmer gelegen heid zullen hebben de laatste rust plaats van hun dierbaren te zien. Voor hen is een foto van dat graf tussen bloeiende rozen of in het laat seizoen bedekt met eikenloof en chrysanten, 2oals in vele gevallen aan de familie werd toegestuurd een laatste kostbaar •ouvenir, in grote dankbaarheid aan vaard. Herfstbloemen en in Zuidelijker streken het flakkerend licht van duizenden kaarsen getuigen in deze dagen van onze verbondenheid met hen die voorgingen, een verbonden heid', sterker dan de dood. In onze kerken weerklinkt het weemoedig optroarende, toch triomfantelijk Dies Irae. Langs de paden der grote en kleine kerkhoven, overal in stad en dorp gaan onze schreden tussen de zerken, waar de natuur deelt in onze rouw en haar welkend blad over de graven strooit. Lang' staan wij stil bij de rustplaats van onze dierbaren, een moeder, een vader, een broeder, een zuster, een .kind, een verloofde. Bij hen vooral, die jong van ons werden weggenomen, te jong voor ons men selijk begrip: Mijn kind, hier zijn weMijn jongen, ik roep je En het is of zij, die van ons heen gingen, in dit ogenblik op de roep stem van he.t verlangen, door de kracht van stil gebed tot ons komen, °f wijde bloemengroet, die wij bren gen, in hun armen schikken, bij het licht der kaarsen, die wij ontsteken. Nog eenmaal de blik ontmoeten vein ogen, voor altijd gesloten. De gemeenschap van levenden en do den is een dor schoonste geheimen van onze Kerk. In deze dagen vieren wij dit troostend geheim als een hoogtij in heel de jaargang. Het is het feest van stilte en inkeer, van mijmering, van vrede. Er zijn zoveel tragische graven gedolven in de jaren, die. achter ons liggen Over die graven, de zerken en monumenten, welke hem dekken, de duizenden kleine witte kruisen, onver gankelijke merktekens in het Neder landse land, strijkt de bronzen gloed van de najaarszon als het fluïdum der Eeuwigheid. De zon, dé sterren, de sei zoenen, al wat leeft en beweegt gaat zijn eeuwige loop. Alleen de wolken géan de weg terug, de lente- en zomer wolken, de herfstlucht van thans, hun schaduwen strijken over de graven als de. herinnering, het heimwee, dat altijd terug reikt naar die jeugd, de bloem van zoveel naties, welke te vroeg naar menselijke berekening werd terugge nomen door de gulzige aarde. Op 5 November Klaprozendag houdt het Oorlogsgraven Comité een grote inzameling, waaruit zij de kosten bestrijden wil van de verzorging der meer dan 40.000 ge allieerde oorlogsgraven op Neder landse'bodem, het opsporingswerk naar graven, dat nog altijd wordt verricht, het contact met verwan ten der hier te lande gevallen sol daten, enz. Het comité rekent hier bij niet alleen op dankbare vrij gevigheid, wanneer straks de bus sen rondgaan, maar het vraagt ook mensen om die bussen te hanteren, bereid „om één dag te geven in ruil voor een heel mensenleven". In lange rijen liggen zij daar, als uitgezaaid in eindeloze voren, welke de ploeg van het noodlot voor hen trok in de Nederlandse aarde. Wij, Christenen, buigen het hoofd bij deze graven en bidden God, dat uit dit kostbaarste zaad de Vrede kiemen mag, dit offer ons tot heil mag strek ken voor tijd en eeuwigheid. Daarom gaan de gedachten in deze dagen niet slechts uit naar de graven der eigen gevallenen en van hen, die aan onze zijde vielen in de strijd hün rust plaats wordt bedekt met alle bloemen, die het najaar schenkt maar wen sen wij ook vrede voor hen, die rusten op het grootste en tegelijk eenzaamste kerkhof, dat binnen onze grenzen te vinden is, de dodenakker in de Lim burgse Peel onder Venray, waarheen de 32.000 Duitsers, die in oorlogstijd in Nederlandse bodem begraven zijn, wor den overgebracht. Reeds 21.000 liggen er thans bijeen, ver van de bewoonde wereld: een gelvend veld van kleihe kruisen verstard in de oneindigheid van het landschap. Op de graven van de voormalige vij and worden geen bloemen gelegd, noch zullen er kaarsen branden. Evenmin wordt er iemand toegelaten. Maar ook hier zullen in deze dagen stemmen fluis teren van moeders, echtgenoten, verloof den, stemmen van heel ver: Mijn jongen, ik roep je. En hoog tegen de herfstlucht verheft er zich het ruwhouten kruis, op gericht in het centrum van dit grafveld; het strekt het troostend gebaar van zijn armen gelijkelijk uit over vriend en vij and, over allen, die in de bloei van hun jaren ver van hün grond begraven wer den. F. Th. Dat mgr. Antonius Christianus Adria- nus van Oorschot W. P., titulair bis schop van Cene en apostolisch vica ris van Mbeya (Eng. Oost-Afrika) Zondag niet in zijn geboorteplaats Heeswljk, maar in Tilburg de bis schopswijding ontving, is mede te dan ken aan de bijzondere banden, die de familie Van Oorschot met Tilburg verbindt. Van de zes zonen der fami lie riep God er vier tot het priester schap. Te Tilburg was een van hen vele jaren kapelaan in de parochie Noordhoek en later pastoor op Broek-' hoven, een ander was kapelaan in de parochie Goirke en kwam daar door een ongeluk om het leven, de derde werd de bouwpastoor van de Kerk van het Allerheiligst Sacrament. Het was kennelijk een grote eer en vreug de voor hem, dat in deze fraaie, fees telijk met bloemen versierde kerk zijn broer de bisschoppelijke waardigheid- mocht ontvangen. Het „Ecce sacerdos" van Jos Danto- nello, gezongen door het parochiale zangkoor o.l.v. J. v. Gestel, weerklonk toen de consecrator, mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogen- bosch, de kerk binnentrad, gevolgd door de méde-consecratoren mgr. J. W. M. Baeten, bisschop-coadjutor van Breda en mgr. J. Pessers S.V.D., apostolisch vicaris van Timor en de wijdeling. Nadat de bisschopswijding met het gebruikelijke ceremonieel was ge schied, begaf de wijdeling zich naar zijn enige zus Cunera en zijn beide getrouwde broers om hen en hun ge zinnen zijn eerste bisschoppelijke ze gen te schenken. 's Middags was er een zeer druk be zochte receptie in de pastorie. Op Allerheiligen zal mgr. Van Oor schot een pontificale H, Mis opdragen in- zijn geboorteplaats, waar hij heden avond feestelijk zal worden ingehaald door alle plaatselijke verenigingen. Naar wij vernemen is oud-minister dr. I,. J. M. Beel aangezocht voorzitter te wor den van de Nationale Katholieke Gezins zorg. Dr. Beel heeft het bestuur medegedeeld, niet afwijzend te staan tegenover zijn can- didaatstelling, doch voegde hieraan toe, dat hij in verband met zijn drukke werkzaam heden eerst over enige maanden een defini tieve beslissing zal kunnen nemen. 67. Veel lijd om zich over deze merkwaardige reactie van Lotus van Jade te verwonderen had Eric echter niet, want de prinses voerde hem haastig mee door de hoge gangen van het keizerlijk paleis. Wachten bogen diep toen zij voorbij gingen en werden genadig door Tai toegeknikt, die in deze omgeving zeer voorname allures begon te ontwikkelen. Doch de prinses sloeg weinig acht op hen. Zij haastte zich verder, tot zij een grote deur bereikte, welke met zware drakenjiguren versierd was. Breed zwaaiden de deuren open onder de handen van enkele deurwachters, en dan zag Eric een reusachtige, prachtig ingerichte zaal, aan welker einde een oude, rijk geklede figuur zat. „Vader!" De ogen van de vele dienaren en hoogwaardigheidsbekleders, die de keizer omringden, richtten zich in verwondering op het slanke meisjesfiguurtje in de deur opening. Met een zachte kreet van vreugde rees de oude man op; zijn ogen werden groot van blijde verrassing. „Lotus Lotus van Jade stamelde hij, terwijl hij zijn dochter, die op hem was toegevlogen, in zijn armen sloot. Glimlachend keek Eric toe, terwijl hij zich bescheiden op de achtergrond hield. Toen de prinses echter in opgetogen bewoordingen zijn daden begon te roemen en haar vader vertelde hoe zij alleen aan hem haar behouden terugkomst dankte wendde hij zich enigszins gegeneerd af. Hij hield er niet van in het openbaar ge- prezen te worden. Tai daarentegen wierp de aanwezigen een neerbuigende blik toe, als wilde hij er iedereen nog eens terdege van overtuigen dat het uitsluitend aan hem te danken was dat alles zich zo ten goede had gekeerd. „Een wijs man vermag veel uit te richten," merkte hij met bestudeerde noncha lance op. „Helder, als goede wijn waaruit de droesem bezonken is, wordt het leven onder zijn handen. Zoals de oude dichter reeds zei Doch Eric schoof hem met een glimlach terzijde. „Onze moed was maar zeer gering in verhouding tot die van uw dochter," merkte hij op. „Wij stelden er een eer in haar begeleiders te mogen zijn." „Woorden schieten te kort om jegens u tot uiting te brengen wat in mijn hert aan dankbaarheid leeftantwoordde de keizer. „Doch ge kunt er zeker van zijn dat ik een middel zal vleten te vinden om u rijkelijk te bek>nen." De Amsterdamse Centrale Recherche heeft de opsporing en aanhouding ver zocht van de directeur, L. J., van het postverzendhuis „Saddlery's", gevestigd in de Nieuwe Spieghelstraat 46 te Am sterdam. Deze wordt verdacht van ver duistering van een bedrag van ca. 3000 gulden teij nadele van een aantal van zijn leveranciers en ook van particulie ren voor wie hij cadeaux naar Indonesië zou verzenden. Militairen in Indonesië konden via het postverzendhuis geschen ken naar hun familieleden zenden en omgekeerd werd de verzending van ge schenken uit ons land naar Indonesië verzorgd. Zowel van winkeliers in de hoofdstad als van een particulier buiten Amsterdam kwamen klachten binnen. Bij de in beslag genomen wanordelijke administratie vond de recherche nog verschillende brieven, waarin gerecla meerd werd. De recherche hoopt, dat naar aanleiding van publicatie in de pers eventueel nog andere gedupeerden zich zullen melden. Albert van Dalsum's 40-jarig toneeljubileum is weer achter de rug met alle feestelijkheden daaraan verbonden, waarvan verreweg de belangrijkste was de opvoering van T. S. Eliot's spel „De moord in de kathedraal", waarin de jubilaris in grote stijl de figuur van de aartsbisschop Thomas Becket tot leven heeft gebracht, Het stuk, dat in Engeland honderden malen met groot succes werd gespeeld en ook in Nederland wel eens de aandacht van toneelspelende studenten heeft getrokken, verbeeldt de strijd tussen de bisschop en zijn koning en vriend Hendrik 11, die in de twaalfdè t>euw regeerde en in zijn pogingen om de rechten der Kerk te beknotten de bisschop en oud-kanselier tegenover zich vond zogls een paar eeuwen later een andere Hendrik een xtjidere Thomas op zijn weg zou vinden. 'Evenals More stierf Becket de marteldood. Hij werd door vier ridders van de koning in de kathedraal vermoord, nadat hij geweigerd had voor de tweede maal in ballingschap te gaan of anderszins de koning ter wille te zijn. heeft namelijk in opdracht van de K.R.O. enige tijd gewerkt aan een vertaling van „Murder in the Cathedral", doch moest zijn taak onderbreken, toen hij vernam, dat geen andere vertaling dan die van pater Kern mocht gebruikt wor den. En dat zit weer als volgt: T. S. Eliot heeft het vertaalrecht van zijn stuk af gestaan aan de Vlaamse pater J. Boon CssR, die de vertaling overdroeg aan pater Kern en dus mede verantwoorde lijk is voor de erbarmelijke mislukking. De Nederlandse tekst van „Dë moord in de kathedraal" zou de titel „De moord in de schouwburg" volkomen kunnen motiveren. De vertaling is houterig, grof, het tegendeel van poëtisch, bovendien arrogant door misplaatste en geenszins met de oorspronkelijke tekst correspon derende rijmen en wordt ontsierd door barbarismen, die om beurten uit Oost en West zijn komen opdagen. Die ver taling had best van pater Boon zelf kun nen zijn, de auteur van een aantal vroom-larmoyante kolderstukken, waar in zelfs de goede bedoeling onvindbaar schuil gaat in een oorverdovende bom bast, die van geen wijken weet en die blijkbaar zo doeltreffend op pater Kern is overgeslagen, dat hij Zaterdagavond in de Amsterdamse Stadsschouwburg nog nasmeulde. Eliot heeft zijn spel een neo-klassie- ke vorm gegeven, strak van stijl, sterk op het innerlijke drama gericht. Hij omringt zijn held met drie piresters, die de kerk en vier verleiders die de ele menten van zijn zielestrijd vertegen woordigen en later als zijn reële moor denaars optreden; voorts met een koor van vrouwen die het volk van Kantel berg symboliseren en in de trant der klassieke reien de handeling inleiden, fadeslaan en van commentaar voorzien. liot's taal daarentegen is hedendaags van allure, klinkt de toeschouwer ver trouwd in de oren maar verbindtzich inmiddels door haar verheven vorm en gedachte op natuurlijke en tevens ver rassend pikante wijze met de stijl van het drama. Deze verbinding wordt een helder hoogtepunt in de verantwoording der moordenaars, die na de moord vóór het gordijn versc'nijnen om het publiek hun kijk op de gebeurtenissen en bet slachtoffer duidelijk te maken. Hier krijgt het spel een uiterst actuele wen ding, die de „wilde staatszucht" als een in de loop der eeuwen steevast terug kerende bron van moord en doodslag aan de kaak stelt. In de voortreffelijke voorstelling van Albert van Dalsum cum suis, die de prachtige, summiere, maar recht op de kern gerichte en gevoelig belichte de cors van Wim Vesseur tot hun beschik king hadden, kon het spel van Eliot helaas niet tot zijn recht komen. De eni ge oorzaak daarvan was de jammeriijke vertaling van pater Kern S.J., welke vertaling mirabile dictu de voorkeur heeft gekregen boveTi de poëtische in terpretatie van Michel v. d. Plas. Hoe dit mogelijk was vertel ik u in de vol gende onwaarschijnlijk klinkende me dedeling, waarvan echter de waarheid door Gabriël Smit kan bevestigd wor den. Deze aartsengelachtige dichter Neen, Eliot heeft niet de volle maat gekregen en dat lag niet aan de spe lers. Van Dalsum speelde Thomas Becket met een bedwongen innerlijk vuur en diepe overtuiging. Jacques Snoek, Cas Baas en Egbert van Pari don stonden hem als de drie priesters toegewijd terzijde. Johan Fiolet, Paul Huf, Louis van Gasteren en Ben Groenier, eerst als de verleiders, daarna als de moordenaars, gaven uit stekend spel te zien (bij Huf een tikje te veel solo en uiterlijk van allure). Wim Vesseur had behalve het decor nog het kleine rolletje van de bood schapper voor zijn rekening genomen en de vrouwen van Kantelberg werden aangevoerd door mevr. Royaards Sandberg, Marie Hamel, Elise Hop mans en Antoinette de Visser. Het leek mij, dat zij allen te veel decla meerden en haar teksten meer som bere nadruk gaven dan Eliot heeft bedoeld. Wat dit betreft, had men wellicht (met mate) iets kunnen overnemen van de toon, waarin de moordenaars hun brutale sophismen debiteerden. Tot slot: laat geen toneelliefhebber onder onze lezers zich er van weer houden de zeer mooie voorstelling, die Van Dalsum en de zijnen van Eliot's drama geven, te bezoeken. Want het is hier een kans om in weerwil van een mislukte vertaling 'een rijk toneelwerk te aanschouwen en dankbare hulde te betuigen aan een der grootste toneel spelers, die Nederland heeft gekend en die na veertig jaar zijn kunstenaar- chap in volle kracht bevestigt. Dbg. „De practische vorming der middelbare technici,' na volbrachte studie, in het be drijfsleven en bij de overheidsdiensten en bedrijven' was het onderwerp, waar over de heer L. Neher, directeur-gene raal der P.T.T., Zaterdagmiddag sprak. Hij hield deze rede op een congres van „Het Nederlands instituut voor middel bare technici' en hogere technici met een middelbare vorming, die in Den Haag werd gehouden. Te vaak worden de M.T.S.-ers be schouwd als „gereed product". Dit is niet juist, aldus spr. De jonge technicus is pas dan waardevol vakman, wanneer hij de nodige ervaring in het bedrijfsleven heeft opgedaan. De heer Neher wees op het belang, de technicus, op kosten van de zaak, een volkshogeschool te laten bezoeken. Door een goede leiding zal het zelfvertrouwen van de jonge technicus steeds groter worden. Spreker meent de vraag, of dit alles wel op de weg van de onderne ming ligt, bevestigend te moeten be- antwoordei. De volgende spreker, ir. E. L. de Groot, besprak vervolgens een door hem opge steld plan voor een instituut, waar M.T.S.-ers gedurende hun derde studie jaar practisch kunnen werken. De heer De Groot heeft zich dit insti tuut gedacht in de omgeving van Am- hem. De opzet is, dat iedere M.T.S.-er uit het geheje land daar gedurende 24 weken van zyn practische studiejaar in echte „bedrijfjes" gedurende 414 uur per dag werkt en gedurende 4}£ uur per dag cursussen volgt op technisch, commer cieel en psychologisch gebied. De rest van het studiejaar zou de M.T.S.-er werkzaam kunnen zijn in grote bedrij ven, waar hun plaats een geheel andere is en waar hij kan ondervinden, hoe de toestanden in deze bedrijven zijn. In het instituut zijn alle leerlingen intern. Albert van Dalsum als Thomas Becket, gepolst door een der baronnen (Louis van Gasteren) om te helpen de macht over te nemen In een zestal echte bedrijfjes, waarin steeds 60 tot 80 leerlingen werkzaam zijn in een twee ploegen-stelsel, krijgen zij direct nuttig en verantwoordelijk werk te verrichten. De bedrijfjes dienen onder leiding te staan van onze vooraan staande Nederlandse bedrijven. Iedere dochteronderneming werkt met 10 tot 20 man vast personeel van het moederbe drijf. Gedurende vijf dagen per week werkt iedere „volontair" 4% uur per dag in de fabriek en 4 li uur per dag in een school. Iedere leerling heeft een andere leerling tot maat, met wie hij afwisselt. Te Amsterdam is Zaterdag een buiten gewone algemene vergadering van de V.V.D. gehouden. Met algemene stem men werd een motie aangenomen van de afdeling Den Haag luidend: „De algemene vergadering van de V.V.D. spreekt haar instemming uit met de rede, door de voorzitter van de Tweede Kamerfractie op 16 Augustus 1.1. in de Tweede Kamer uitgesproken; vraagt zich ernstig af, of het regerings beleid thans zodanig is, dat de voor waarden in de verkiezingscampagne gesteld, voor medewerking aan de grondwetswijziging en ondersteuning van het regeringsbeleid, nog aanwezig zijn en wijst daarbij op de volgende punten: inhoud en vorm van de Unie; de positie van de Kroon; de financieel- economische verhoudingen; de garan tie voor rust, orde, veiligheid en men selijke rechten; de samenstelling van de R.T.C. waarop de minderheden niet vertegenwoordigd zijn; de status van Nieuw Guinea, Chet prijsgeven van het bestuur van Nieuw Guinea, in welke vorm dan ook mederegëring van een derde macht daaronder begrepen dient te worden afgewezen), spreekt haar vertrouwen uit, dat geen mede werking aan de reconstructie van het Koninkrijk, waarbij o.a. deze punten niet bevredigend worden geregeld, zal worden verleend, zelfs al zou de letter van de grondwet niet worden aange tast". Met nagenoeg algemene stemmen werd hierna een tweede motie van de afdeling Den Haag aangenomen, waarin er op gewezen wordt, dat ondanks eventuéel slagen der Ronde-Tafelconferentie, het gevaar bestaat, dat Indonesië zal afglij den naar communistische overheersing. De Haagse recherche heeft proces-ver baal opgemaakt tegen zeven kinderen in de leeftijd van 12 tot 14 jaar, wonende te Scheveningen, die Zondag 23 October j.I. van een vrouw, die zich naar de R.K. kerk aan de Scheveningseweg had begeven, en daar in gebed was, twee portemonnaies met ongeveer f 13.uit de handtas namen. Het geld werd door de knapen verstopt, die daarna bij de uitgang van de kerk de vrouw opwachtten en haar vroegen of zij iets kwijt was. Op aandringen van de jon gens keek zij in de tas en bemerkte toen haar verlies. De jongens gaven daarna de ledige portemonnaies aan de vrouw terug, terwijl zij er bij vertelden, dat twee jon gens de portemonnaies hadden wegge gooid en met de tram waren weggegaan. De recherche stelde een onderzoek in en kwam al spoedig de waarheid te weten. Enige van deze jongens bekenden boven dien, ingebroken te hebben in een tent aan de Scheveningseweg en zich te goed ge daan te hebben aan snoeperij en limonade. HuMklturlj tnilnriuntf' Per vliegtuig is Zaterdagochtend te Djocja aangekomen dr. Alia Gapan, de consul-generaal van India in Indonesië, voor het voeren van besprekingen met president Sukarno en de Sultan van Djocja. In officiële kringen wordt ge meend, dat deze besprekingen verband houden met het onderhoud tussen Pan dit Nehru en de heer Palar te Nfw York. De republikeinse minister van voor lichting a.i., Ruslan Abdulgani, heeft aan Aneta verklaard, dat de „aide-mé- moire, die Vrijdag door Susanto aan de H.V.K. werd overhandigd, tot doel heeft de onzekerheid ten aanzien van de re publikeinse houding, waaraan de Neder landse regering in haar - aide-mémoire van 20 October uitdrukking gaf, te doen verdwijnen". t Ten aanzien van de inhoud verklaarde Abdulgani, dat de republiek het vaste voornemen blijft koesteren de uitvoe ring van de overeenkomst tot staken der vijandelijkheden zo goed mogelijk te doen slagen. „De republiek kan niet de mening van de Nederlandse regering delen, als zouden bestuursaangelegen heden niet van de uitvoering van het eease-fire kunnen worden gescheiden". De stoffelijke overschotten van de 48 personen, die bij de ramp met de Franse constellation op de Azoren om het leven zijn gekomen, zijn geborgen en zullen naar Frankrijk worden overgebracht. De meeste slachtoffers waren onherkenbaar verminkt en slechts op grond van op hen gevonden papieren te identificeren. Het merendeel vertoonde geen sporen van verbranding. Volgens een der directeuren van de Air-France zou het ongeluk niet aan een „menselijke fout" geweten kunnen wor den, doch mogelijk aan het falen van instrumenten. Deskundigen van 't vlieg veld Santa Maria zijn van meningdat de piloot een vuurtoren op het eiland San Miguel heeft aangezien voor het lichtbaken van het vliegveld. (Van onze Romeinse correspondent) Naar wij vernemen zal de H. Vader in de loop van het H. Jaar de toewijding van de mensheid aan het H. Hart nan Jezus en aan het Onbevlekt Hart van Maria op plechtige wijze hernieuwen. De eerste toewijding verrichtte Paus Leo XIII bij het begin van deze eeuw, Pi us XII de tweede in 1942. De belangrijkste pelgrimage, die tot nu toe is aangekondigd, is die van 30.000 Spaanse gelovigen, die de Heiligverkla ring van B. Claret zullen bijwonen. Een andere tocht 20.000 pelgrims wordt voorbereid door de Spaanse Katholieke Actie. Men verneemt nog, dat de pre sident van de Ierse Republiek, Sean O'Kelly, n.•et allé ministers naar Rome zal komen. N In verband met ons bericht van Vrijdag dat gedurende de wintermaan den met de electriciteit de uiterste zui nigheid moet worden betracht, deelt men ons mede, dat dit geldt voor de periode van 1 November1 Februari. 22 Hier in de bergen was het veel koeler, «och niet zo koet of Straights dorst naar hier was nog even groot. We dronken «us een paar glazen. >>ïk moet nog wat zout en voeder- Koeken gaan kopen." zei Straight. „Het neeft geen zin dat jij ook in de zon 10opt. Over een half uur ben ik terug." Hij ging naar buiten en ik maakte hët gemakkelijk. Ik heb nog altijd de Sewoonte gehad om met een boek in •nyn zak rond te lopen en ik was blij, ?®t ik daarvan deze keer niet was afge- *eken. ik was verdiept in mijn lectuur v°fn ik in het vak naast mij een stem oorde, die een glas bier bestelde. Het w, ??.n stem> waarin ik mij met geen ikheid kon vergissen, u klopte dus mijn boek dicht en stak Jiaa m'in 7ak- Ik stond op en ging het tafeltje volgende op he.t mijne. „Goeden morgen, miss Jones," zei ik. Ze keek op en er verschenen grappige rimpeltjes om haar bruine ogen. Ze toonde noch schrik noch Verbazing. „U duikt ook overal op, mijnheer Strawn," zei ze. „U moogt nog van geluk spreken, dat ik het ben die opduik, en niet de ver keerde," zei ik. „En op grond waarvan weet u dat u de juiste bent?" informeerde zij schelms. Ik liet mij neer op de stoel tegenover haar en nam haar aandachtig op. Haar gezicht was precies zoals ik het mij her innerde. Ze had iets over zich dat ik niet beter kon betitelen met als distinc tie. Ze had volstrekt niet het voor komen van iemand, die door de recher che werd gezocht, of die zich zou af geven met iemand als de pas vermoorde Bergamo. Natuurlijk verloor ik niet uit het oog, dat je in deze tijd moeilijk kunt beoordelen met wat voor soort mannen sommige meisjes wel omgaan. Een goed costuum en een overvloedig diner schijnen tegenwoordig meer aan trekkingskracht te -bezitten dan nette gewoonten en een fatsoenlijke houding. Het valt niet te ontkennen, dat de stijve conventies, waarin het vorige geslacht is opgegroeid, om een revolutie schreeuwden. Maar de jongedames van tegenwoordig schijnen bij voorkeur hun vingers in een wespennest te steken. En het was best mogelijk, dat Maggie Jones al verdronken was, eer zij water ge voeld had. Hoewel ik het bleef betwij felen. Daarbij kwam, dat ze van zich af wist te spreken. Ze was avontuurlijk, toegegeven, en buitengewoon levens lustig, maar niet voor één gat te vangen. Ik kon me niet voorstellen, dat ze zich door een gevernist uiterlijk om de tuin zou laten leiden. „Hoe ben je in vredesnaam m zon mierennest geraakt?" vroeg ik uit de grond van mijn hart. Ze trok haar wenkbrauwen op. „Die zelfde vraag kan ik jou stellen," zei ze. „Door jouw toedoen," zei ik. „Niet zonder jouw medewerking,' 'ant woordde zij. „Als je gewild had, had je je handen in onschuld kunnen wassen." Ze haalde luchtig haar schouders op. „Wat mij betreft, is er geen sprake van vrijwilligheid," zei ik. „Ik ben een voudig geprest." „En daar houd je niet van, nietwaar? vroeg ze. „Je bezit geen greintje strijd lust, wel?" Per slot van rekening wordt een man niet graag door een aardig meisje voor sloom aangezien. Eeuwenlang hebben zangers en dichters de dapperheid als een deugd bezongen, zodat de mensheid er op den duur zelf aan is gaan geloven. De meeste mannen maken liever naam als een Don Juan dan als een waardige navolger van Michel Angelo of Pasteur. Dat is natuurlijk een dwaze misvatting, maar men dient er nu eenmaal rekening mee te houden. Ik voelde mij dus vernederd bij de ge dachte, dat dit meisje mij voor een bange wezel aanzag. Ik geloof, dat ze inzag, dat ze mij in het nauw gedreven had, want ze boog zich over de tafel en raakte met haar vingers de rug van mijn hand aan. „Zo heb ik het niet bedoeld, mijnheer Strawn. Ik besefte alleen maar, dat con flicten niet stroken met de aard van geleerden." „Xenophon," zei ik, „schreef zijn Ana basis, maar hij was tegelijkertijd zelf een van de tienduizend. Menige dichter is op het slagveld gesneuveld. Mannen der wetenschap hebben niet geaarzeld om in het belang van d'e waarheid hun leven te offeren. Dapperheid, miss Jones, is geen privilege voor krachtpatsers," Zij lachte en er was iets in haar lach, dat mij roerde. „Ik capituleer," zei ze. „Maar ik dacht dat het juist een bewijs van intelligen tie was, verwikkelingen te vermijden." Dat was een slimme opmerking, die mij danig in verlegenheid bracht. Maar met mijn minderwaardigheidscompléx durfde ik geen debat beginnen. „Er is .iemand bij mij op bezoek ge weest," zei ik dus ter afleiding. „Een gezellige afwisseling in je een zaam bestaan," zei ze. „Hij heette Jenner," zei ik, „en hij zocht naar mijn vrouw." „Voor zulke gebeurtenissen moet je altijd een vrouw achter de hand heb ben," zei ze. „Dus onze kleine samen zwering is doorzien." „Ze gaan erg grondig te werk," zei ik „Hij heeft me een foto laten zien." „Van mij?" „Niet van jou. Ik was erg blij dat hij niet van jou was. Het was een foto van een Vestzak-Venus in optima for ma. Hij scheen erg in zijn nopjes te zijn toen ik hem vertelde dat jij het niet was." „Was ze erg lieftallig?" vroeg Mag gie. „Buitengewoon." „Was die mijnheer Jenner werkelijk mijnheer Jenner van de recherche?" vroeg zij. „Wat heeft je vader gezegd?" „Ik heb hem npg niet getelefoneerd," moest ik bekennen. „Nu heb je de kans," zei ze. „Ik blijf wachten op antwoord." „Kan ik dat als een belofte beschou wen? Gewoonlijk pleeg je namelijk de plaat te poetsen." „Ik beloof het," zei ze. Ik ging naar de telefooncel in de vestibule en vroeg New York aan. De verbinding kwam vrijwel direct tot stand. Mijn vaders secretaresse was aan de lijn. „Mis Newton," zei ik. „Ik zou graag mijn vader spreken." ,,Een ogenblik," antwoordde zij, en even later klonk vaders zakelijke stem in mijn oor. „Hallo, vader," zei ik. „O, ben jij het, mijn zoon. Blij toe je stem te horen. Hoe gaat het in het wilde Westen?" „Beter dan ik verwacht had. Ik ben bezig wat van uw geld uit te geven." „Zo? Hoev.eel, en waarvoor?" (Wordt vervolgd) MAANDAG HILVERSUM II. 415 m. Na 18 uur ook 245 en 1875 m.: 18.20 Sport, 18.30 Gram., 18.45 Leeslamp, 19.00 Nieuws, 19.15 En gelse les, 19.30 Strauss, 19.40 Radiokrant, 20.00 Nieuws, 20 15 Bach, 21.15 Jongeren, 21.55 Gram.. 22.00 Evangelisch commen taar, 22.10 Solistenconcert, 22.45 Avond overdenking, 23.00 Nieuws, 23.15 Concert- gebouwork. HILVERSUM I. 301 m.: 18.00 Nieuws, 18.15 Varia, 18.20 Toon Hermans, 18.30 Striidkr., 19.00 Toneel en jeugd, 19.30 Kerkdienst, 21.00 Paul Godwin-sextet, 21.30 Lezing over de Unesco, 21.45 Gil bert Roussel, accordeon. 22.00 „P.S. 22.30 Tschaikowsky, 23.00 Nieuws, 23.15 Dansmuziek. DINSDAG HILVERSUM II, 415 m. Vóór 10 uur ook 245 en na 18 uur ook 245 en 1875 m. 7.00 Nieuws, 7.15 Tschaikowsky, 7.45 Morgengebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Ochtend concert, 9.00 Hoogmis, 10.15 Waterstan den. 10.20 Handel, 11.00 Gevar. gram., 11.35 Lichtbaken, 12.00 Angelus, 12.03 Jeugd, 12.30 Mededelingen, 12 33 Lunch concert, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws, 13.20 Lunchconcert, 14.00 Piano, 14 30 Onder ons, 15.00 Zang, 15.30 Kareolseptet, 16.00 Zonnebloem, 16.30 Nederlandse bedevaart naar Kevelaer, reportage. 17.00 Vertelling, 17.15 Wigwam. 17.45 Gram., 18.20 Causerie door Z. Exc. prof. dr. Th. Rutten, 18.30 Causerie, 19.00 Nieuws, 19.15 Actualiteiten, 19.25 Dit is leven, 19.40 Jeugd, 20.05 Gewone man, 20.12 Musica Sacra, 21.45 Klankbeeld, 2215 Kamermuziek, 22.47 Avondgebed, 23.00 Nieuws, 23.15 Avondconcert. HILVERSUM I, 301 m.: 7.00 Nieuws, 7.15 Gymn., 7.30 Ochtendblad, 8 00 Nieuws, 8.15 Ochtendblad, 8.40 Dubbel- ster van de dag, 8.55 Vrouw, 9.00 Hersen- gymn., 9.30 Aubade, 10.00 Morgenwij ding, 10.15 Arbeidsvitaminen, 1050 Kleu ters. 11.30 Zieken. 12.00 Gram., 1250 Mededelingen. 12.33 Platteland, 12.40 Piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Central Band R.A.F., 13.45 Koor. 14.00 „Met naald en schaar 14.30 Radiomatinee, 16.15 Mu zikale causerie, 16.30 Jeugd. 17.25 Lichte muz., 17.45 Regeringsuitz.. 18.00 Nieuws, 18.15 Piano. 18.30 Strijdkr., 19.00 Kleu ters, 19.15 Padvinders. 19.40 Paris vous parle, 19.45 Regeringsuitz.. 20.00 Nieuws, 20.05 Zoeklicht, 20.15 Bonte Dinsdag- avondtrein, 21.30 Gram., 21.45 Buiten lands overzicht, 22.00 Central Band R.A.F.. 22.30 Strijkork., 23.00 Nieuws, 23.15 Operaconcert. WOENSDAG HILVERSUM II, 415 m. Vóór 10 uur ook 245 en na 18 uur ook 245 en 1875 m. 7.00 Nieuws. 7.15 Te Deum, 7.45 Woord voor de dag, 8.00 Nieuws, 8.15 Muziek bij het werk, 9.00 Zieken. 9.30 Water standen. 9.35 Morgenconcert, 10.30 Mor gendienst. 11.00 Mozart, 11.20 Jongeren, 12.00 Herhalingen uit de Steravond. 12.30 Mededelingen, 12.33 Orgel, 13.00 Nieuws, 13.15 Koor, 13.20 Sangh en spel, 14.00 Opera „Orpheus en Eurydice", 15.00 Jeugdconcert, 16.00 Beethoven. 16.15 Jeugd. 1.30 Accordeon, 17.45 Regerings uitzending. HILVERSUM I, 301 m.: 7.00 Nieuws. 7.15 Gymn., 7.30 Strijdlied, 7.33 Oog in al, 7.38 Melachrino-orkest, 8.00 Nieuws. 8.18 Oog in al. 8.23 Gram., 8.50 Huts vrouw, 9.00 Mozart. 10.00 Kinderen en mensen, causerie, 10.05 Morgenwijding, 10.20 Kookpraajte. 10.35 Huisvrouw, 11.00 Nonstop. 12.00 Orgel. 12.30 Mededelingen, 12.33 Platteland. 21.38 Gram., 12.55 Ka lender, 13.00 Nieuws, 13.15 Vicentino, 13.40 Z.-Amerikanase klanken. 34 00 Gesproken portret, 14.15 Jeugdconcert, 15.00 Kinderkoor, 15.20 Jeugdhoorspel, 15.50 Instruciteve muziek, 16.00 Jeugd- cabaret, 17.30 Orgel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3