RONDE-TAFELCONFERENTIE GESLOTEN Overdracht van souvereiniteit uiterlijk 30 December te Amsterdam Saragat-socialisten treden uit de coalitie-regering van De Gasperi VLEES, KAAS, RIJST EN TEXTIEL VAN DE BON MILITAIR TOESTEL RAMT VERKEERSVLIEGTUIG L Status van Nieuw-Guinea blijft een jaar gehandhaafd nog Koningin Juliana hoofd der Unie Brood, melk, margarine, varkensvlees en kolen worden niet duurder Overeenstemming op alle punten Belgisch Elftal voor Zondag 55 personen verliezen het leven bij vliegveld van Washington Vier compagnieën komen nog dit jaar op voor herhalingsoefeningen Tot hoofd en hart Accoord over amnestie Mr. C. L. W. Fock Twintig jaar geëist tegen Blumenthal .Het weer Piloot volgde bevelen niet op In 1950 wordt 18.000 man opgeroepen WOENSDAG 2 NOVEMBER 1949 73ste JAARGANG No. 24604 Hedenmiddag is in de Ridderzaal ie 's-Gravenhage de Ronde-Tafelconfereniie mei Indonesië besloten mei een plenaire ziiiing onder voorziiierschap van minisier-presi- deni dr W. Drees. De documenten waarin de resultaten van de conferentie zijn vervat zijn door de drie delegaties aanvaard en goedgekeurd. In de overwegingen van de z.g. mantel-resolutie wordt ge zegd: „De resultaten van de Ronde-Tafelconferentie zijn vervat in overeenkomsten en brieven, al welke documenten aan deze resolutie zijn gehecht." Voorts worden de overeenkomsten opgesomd. Deze zijn: 1. Het charter van de souvereiniteitsovérdrachi; 2. Hei Uniesiatuut met de bijlage en bijzondere overeen komsten omtrent de voornaamste onderwerpen van toe komstige samenwerking; 3. De overgangsovereenkomsi mei de daaronder begrepen bijzondere overeenkomsten houdende regeling van de on derwerpen welke als gevolg van de souvereiniieiisover- drachi voorziening behoeven. Omtrent een aantal afzonderlijke onderwerpen hebben de delegaties hun standpunten in een briefwisseling aan elkander meegedeeld. De overeenkomsten treden in werking op hei ogenblik van de souvereiniteiisoverdracht, welke zal geschieden in een plechtige bijeenkomst ie Amsterdam ie houden uiterlijk op 30 December 1949. De UNCI of een ander orgaan van de V.N. zal in Indonesië toezien op de nakoming van de op de R.T.C. bereikte over eenkomsten. Unie-statuut Unie-hof van arbitrage Buitenlandse betrekkingen Militaire overeenkomst GEVOLGEN VAN DE DEVALUATIE Bloedige botsingen in Calabrië Secretaris-generaal van Algemene Zaken RANTSOENBON KOFFIE BRUINKOOLBRIKETTEN DUURDER Alléén koffie en kolen nu nog gerantsoeneerd Heer en meester over handerden Jaden In een communiqué over de laatste vergadering van de Centrale Commissie der R.T.C. wordt medegedeeld, dat op alle nog resterende punten, o.a. betreffende het zelfbeschikkingsrecht, volle dige overeenstemming werd bereikt. Extra treinen naar „Holland-België ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 95 cents per week. f 1-52 per maand, f 4.55 per kwartaal HAABLEMSCHE COURANT BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk. Stumphtusst: 45. tel 3998 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: J. 3. W. Boerrlgter. Hoofdredacteur: Drs^ H. W M. van Rurv Wnd. hoofdredacteurs W. Severin. gen, tweemaal per jaar en voorts zo dik wijls de deelgenoten zulks nodig achten, conferenties. Tenzij anders overeengekomen zullen daaraan drie ministers van iedere deel genoot deelnemen. De ministers ter con ferentie blijven verantwoordelijk aan de eigen organen der deelgenoten op de voet van de eigen staatsinstellingen der deelgenoten. De conferentie van minis ters stelt naar gelang van de behoefte commissies in, waarin de beide deelge noten op basis van pariteit leden be noemen. Het charter van de souvereiniteits- •verdracht luidt als Volgt: „Het Koninkrijk der Nederlanden draagt de volledige souvereiniteit over Indonesië onvoorwaardelijk en onher roepelijk over aan de republiek der Verenigde Staten van Indonesië en er kent deze mitsdien als een onafhanke lijke en souvereine staat. De republiek der Verenigde Staten van Indonesië aanvaardt de souvereini teit op de voet van de bepalingen van haar constitutie, welke ter kennis is gebracht van het Koninkrijk der Ne derlanden." Hierbij aansluitend wordt •n een volgend artikel gezegd: „Ten aanzien van de residentie Nieuw-Gui nea is overeengekomen: „Gezien het feit, dat het nog niet mogelijk is ge bleken de standpunten van partijen nopens Nieuw-Guinea overeen te bren gen, waardoor deze een geschilpunt blijven; gezien de wenselijkheid de Ronde-Tafelconferentie op 2 November te beëindigen, dat de status quo van de residentie Nieuw-Guinea zal worden gehandhaafd met de bepaling dat bin nen één jaar na datum van- overdracht der souvereiniteit aan de RIS het vraagstuk van de staatkundige status van Nieuw-Guinea zal worden bepaald door onderhandelingen tussen de RIS en het Koninkrijk der Nederlanden." In een briefwisseling tussen de dele gaties wordt door de voorzitter van de Nederlandse delegatie gezegd: „De zin snede van het charter luidende: „De status quo van de residentie Nieuw- Guinea zal worden gehandhaafd" be tekent, dat de residentie Nieuw-Guinea onder de regering van het Koninkrijk der Nederlanden zal blijven." In een antwoord van de delegaties van de B.F.O. en de republiek wordt dit be vestigd. Het Unie-statuut begin met de volgende preambule: „Het Koninkrijk der Nederlanden en de republiek der Verenigde Sta ten van Indonesië besloten hebbende op basis van vrijwilligheid, gelijk heid en volledige onafhankelijkheid een vriendschappelijke samenwer king tot stand te brengen tussen el kander en tot verwezenlijking van de toekomstige samenwerking in het leven te roepen de Nederlands-In donesische Unie; zijn overeengekomen in dit Unie statuut de grondslag te leggen van hun onderlinge verhouding als onaf hankelijke en souvereine staten, daar bij van oordeel zijnde, dat niets in dit statuut aldus mag worden uit gelegd dat enige daarin niet genoem de vorm van samenwerking of sa menwerking op enig daarin niet ge noemd gebied, waaraan de beide deelgenoten in de toekomst behoefte mochten gevoelen, zullen zijn uitge sloten." Het karakter der Unie wordt dan als volgt geformuleerd: „De Nederlands- Indonesische Unie verwezenlijkt de ge organiseerde samenwerking tussen het Koninkrijk der Nederlanden en de repu bliek der Verenigde Staten van Indo nesië op basis van vrijwilligheid en ge lijkheid in status met gelijke rechten. De Unie doet geen afbreuk aan de status van elk van de beide deelgenoten als onafhankelijke en souvereine staat." Het doel der Unie wordt genoemd de samenwerking der deelgenoten ter be hartiging van hun gemeenschappelijke belangen. Beide deelgenoten verbinden zich hun staatsbevel te baseren op de beginselen van democratie en te streven naar een onafhankelijke rechtspraak. Alle beslissingen der Unie worden ge nomen bij overeenstemming tussen de beide deelgenoten. Aan het hoofd der Unie staat Hare Majesteit Koningin Juliana, Prinses van Oranje Nassau en by opvolging haar wettige opvolgers in de Kroon der Ne derlanden. Het hoofd der Unie verwe zenlijkt de idee van vrijwillige en duur zame samenwerking tussen de deelge noten. Voor de uitvoering van de doelstellin gen der Unie houden de daartoe door elk der deelgenoten aangewezen ministers of personen, die naar de eigen staats instellingen der deelgenoten gelijke of gelijksoortige verantwoordelijkheid dra- De beide deelgenoten zullen een goed contact en een geregelde samenwerking tussen de wederzijdse parlementen van de deelgenoten bewerkstelligen. De eer ste bespreking van vertegenwoordigers van de parlementen zal plaats hebben binnen acht maanden na de totstand koming van het voorlopig parlement van de R.I.S. De Unie zal beschikken over een perma nent secretariaat met een secretaris-gene raal van elk der deelgenoten. Besluiten op de conferentie van ministers worden genomen bij eenparigheid van stemmen tussen de vertegenwoordiging van het Koninkrijk der Nederlanden enerzijds en die van de R.I.s. anderzijds. Met de besluiten van de conferentie kan aldus worden gehandeld: besluiten van de conferentie tot het uitvaardigen van ge meenschappelijke regelingen behoeven goedkeuring door de beide parlementen der deelgenoten. Na goedkeuring door de beide parlementen zal het hoofd der Unie con stateren dat overeenstemming bestaat tus sen de beide deelgenoten en wordt de ge meenschappelijke regeling vervolgens in het officiële Staatsblad van elk der deelgeno ten afgekondigd. Door die afkondiging ver krijgt de gemeenschappelijke regeling rechtskracht. De gemeenschappelijke rege lingen zijn onschendbaar. Ten aanzien van de andere besluiten van de conferentie kan het hoofd der Unie op verzoek van de conferentie eveneens constateren dat overeenstemming bestaat tussen de beide deelgenoten. Er is voorts een Unie-Hof van arbitrage rechtsprekend in naam van het hoofd der Unie. Het Hof neemt kennis van rechtsge schillen door een der deelgenoten tegen de ander dan wel door beide deelgenoten ge- Tijdens een plenaire zitting van de U.N.C.I. te Batavia hebben gedelegeer den van Nederland en de republiek twee afzonderlijke overeenkomsten getekend, welke resp. betrekking hebben op een algemene amnestie voor politieke ge vangenen en op de bevoorrading van het republikeinse leger te velde. Ver wacht wordt, dat deze amnestie spoedig in een gemeenschappelijke proclamatie zal worden uitgevaardigd. Van Nederlandse zijde zou de belofte gedaan zijn per dag drie gulden uit te betalen aan een kwart millioen republi keins-Indonesische manschappen. zamenlijk aanhangig gemaakt welke hun grondslag vinden in het Unie-statuut, in enige overeenkomst tussen de deelgenoten of in gemeenschappelijke regelingen. Het Unie-Hof bestaat uit drie door Ne derland ertdrie door de R.l.S. te benoemen leden, die worden benoemd voor tien jaar. Tot voorzitter wordt jaarlijks bij afwis seling een Nederlander en een Indonesiër door en uit de leden van het Hof gekozen. De leden leggen de eed af ten overstaan van het hoofd der Unie. Het Hof beslist bij meerderheid van stemmen. Bij staking der stemmen zal. tenzij beide deelgenoten an ders verzoeken, het hoofd zich tot de pre sident van het Internationale Gerechtshof of tot een andere bij meerderheid van stemmen aan te wijzen internationale in stantie wenden met het verzoek iemand van een andere nationaliteit tot bijzonder lid van het Unie-Hof te benoemen, die aan de beraadslagingen zal deelnemen met de rechten van een gewoon lid. Over het staatsburgerschap wordt „on verminderd hetgeen hierover gezegd is in bijzondere overeenkomsten tussen de deelgenoten" bepaald: „De nationaliteit van staatsburgers van de ene deelge noot zal geen bezwaar zijn voor het be kleden van ambten in het rechtsgebied van de andere deelgenoot behoudens ten aanzien van: 1. ambten waarvan de be kleder verantwoordelijk is tegenover een vertegenwoordigend lichaam behou dens uitzonderingen die de wet mocht bepalen; 2. die politieke, gezagdragende rechterlijke en leidende ambten die door de wet worden aangewezen. Ten aanzien van de uitoefening van burgerlijke rechten en de werkzaam? heid op maatschappelijk terrein zal elk der deelgenoten zich steeds ten volle re kenschap geven van de speciale belan gen binnen zijn rechtsgebied van de staatsburgers en rechtspersonen onver kort de bevoegdheid van ieder deelge- not om regelingen vast te stellen die nodig zijn hetzij voor de bescherming van zijn nationale belangen hetzij voor de bescherming van economisch zwak ke groepen. In geen geval zullen de staatsburgers en rechtspersonen van de ene deelge noot in het rechtsgebied var. de andere deelgenoot een ongunstiger behandeling ondervinden dan staatsburgers en rechtspersonen van een derde staat. Ter behartiging van de belangen der deelgenoten in elkanders gebied worden door de regeringen der deelgenoten. Hoge Commissarissen benoemd. Zij heb ben de status van diplomatieke verte genwoordigers en bezitten de rang van ambassadeur. De kosten der Unie worden voor de helft door ieder der deelgenoten gedra gen, voor zover bij overeenkomst niet anders is bepaald. Het Unie-statuut en de daarbij beho rende overeenkomsten alsmede de ge meenschappelijke regelingen en te slui ten overeenkomsten kunnen ter re gistratie aan het secretariaat der Ver enigde Naties worden aangeboden over eenkomstig art. 102 van het Handvest. In eet» briefwisseling worden dan nog de volgende punten vastgesteld; 1. Dat Nederland voor en namens het Koninkrijk der Nederlanden als deelge noot in de Unie mag handelen, indien de uitkomst van het voortgezet overleg met Suriname en de Nederlandse An tillen daartoe leidt. 2. Elk der deelgenoten zal in zijn eigen nationaliteitswetgeving bepalen dat dienstneming bij een der deelgeno ten of by een publiekrechtelijk lichaam binnen zijn rechtsgebied door staatsbur gers van de andere deelgenoot geen ver lies of beperking van nationaliteit ten gevolge heeft. De Nederlands-Indonesische Unie ver wezenlijkt de samenwerking op het ge bied der buitenlandse betrekkingen. De conferentie van ministers kan voorzien in de instelling van een gezamenlijke of gemeenschappelijke vertegenwoordiging in het internationale rechtsverkeer. Met vooropstelling van het beginsel dat ieder der deelgenoten zijn eigen bui tenlandse betrekkingen onderhoudt en ziln eigen buitenlandse politiek bepaalt, zullen zij er naar streven hun buitenlands beleid zoveel mogelijk te coördineren en dienaangaande overleg te plegen. Geen der deelgenoten sluit een ver drag, waarbij de belangen van de andere deelgenoot zijn betrokken dan na over leg met die deelgenoot. Hetzelfde geldt van het verrichten van andere interna tionale rechtshandelingen. Indien een der deelgenoten bij enige vreemde mogendheid geen diplomatieke vertegenwoordiging heeft geaccredi teerd, zal hij bij voorkeur zijn belangen door de diplomatieke vertegenwoordi ging van de andere deelgenoot bij die vreemde mogendheid doen behartigen. Op verzoe.k van een der deelgenoten kan de andere deelgenoot technische as sistentie verlenen voor het onderhouden van zijn buitenlandse betrekkingen. Aan het Unie-statuut is tenslotte nog toegevoegd een opsomming van de alge meen menselijke rechten en vrijheden in negentien punten, waartoe de deelgeno ten zich verbinden. Ieder der deelgenoten draagt volledige verantwoordelijkheid voor de defensie van zijn eigen grondgebied. De gemeen schappelijk getroffen regelingen worden door ieder der deelgenoten op zijn eigen rechtsgebied zelfstandig uitgevoerd. De samenwerking zal bestaan in het verle nen van steun, wanneer de andere deel genoot hierom vraagt, en voorzover di: met de belangen van zijn eigen defensie overeen te brengen is. Deze steun kan bestaan in opleiding van officieren en gespecialiseerde mili taire krachten, het ter beschikking stel len van personeel, van materieel en het bieden van gelegenheid tot en hulp bij het onderhoud en dé reparatie van ma terieel van de andere deelgenoot. De deelgenoten zullen militaire mis sies uitwisselen. De voorwaarden, waar onder dit zal geschieden en de nadere taken dier missies zullen in onderling overleg worden geregeld. De beide deel genoten treden in Overleg ingeval van dreiging van een aanval op beide deel genoten of op een hunner. fVervolg op pao 3) In een nota, die Maandag aan de Tweede Kamer van de Staten-Generaal is aangeboden, heeft de minister van Financiën een beschouwing gegeven om trent de invloed van de devaluatie op de ramingen, welke de onlangs inge diende begrotingsontwerpen bevatten. Omtrent de door de regering te volgen loon-, prijs- en subsidiepolitiek wordt nog overleg gepleegd met de Stichting van de Arbeid. Over enkele voorlopige resultaten van dit overleg kan o.a. het volgende worden medegedeeld. Ten aanzien van de subsidies heeft de regering zich bereid verklaard af te zien van de voorgenomen vermindering en in plaats daarvan als voorlopige maatregel een zodanige Verhoging toe te passen, dat voor een aantal essentiële artikelen de prijzen ongewijzigd kunnen blijven. Hierbij is gedacht aan de prijzen van brood, melk, margarine, varkensvlees en kolen en voor wat betreft grondstoffen aan veevoeder. Genomen over het komende halfjaar is hiermede een bedrag van naar schat ting 150 mill, gemoeid. De bedoeling hiervan is niet dat weer definitief zou worden teruggekeerd tot het stelsel van omvangrijke subsidiëring, maar uitslui tend wordt verhinderd, dat thans een plotselinge prijs- en loonstijging zou optreden, die achteraf niet gerechtvaar digd zou blijken. NaaSt deze maatrege len op korte termijn strekt het overleg zich uit tot de gevolgen, die de deva luatie op de lange duur met zich mede zal brengen. Het is daarbij wel gebleken, dat omtrent deze gevolgen thans nog on- Het bestuur van de Italiaanse anti-communistische socialistische eenheids partij van Giuseppe Saragat heeft Maandag medegedeeld, dat het besloten heeft de leden van deze partij uit de coalitieregering van De Gasperi terug te roepen. Twee der ministers van de partij van Saragat, namelijk Saragat zelf, vice- premier en minister van de Koopvaardij, en Ivan Lombardo, minister van Industrie en Handel, hebben hun ontslag by de minister-president ingediend. De derde Saragat-minister, Roberto Tremelloni, zonder portefeuille, vertoeft in Parijs. Men verwacht dat hy terstond naar Rome terug zal keren. Bij de verkiezingen in April 1948 ver kreeg de partij van Saragat 33 zetels in de Kamer van Afgevaardigden en 23 in de Senaat. Saragat heeft gisteren verklaard, dat zijn partij ondanks het plotselinge af treden van de drie socialistische minis ters het Atlantisch Pact en het algemeen beleid van de regering-De Gasperi zou blijven steunen. Hij zei dat de plannen voor een fusie van de gematigde socia listen voorrang zouden hebben boven voortgezette deelneming aan de regering. De Gasperie heeft Saragat en zijn col lega's verzocht hun functie te blijven waarnemen totdat door het partij-con gres een uiteindelijke beslissing over de samenwerking genomen zou zijn. Men gelooft, dat de aftredenden hierin zullen toestemmen. De leden van de communistische ar beidersfederatie C.G.I.L. hebben gedu rende tien uren het werk neergelegd uit protest tegen het feit, dat Zondag in, Calabrië twee arbeiders werden gedood en dertien gewond. Bij de stad Crotone in Calabrië kwam yet n.l. tot een bot sing tussen arbeiders en de politie, die de arbeiders trachtte te bewegen het land, dat zij bij Crotone hadden bezet, te verlaten. Volgens het Italiaanse pers bureau ANSA bestookten de arbeiders de politie meL handgranaten en geweer vuur. mogelijk valt te zeggen, hoever zij zullen reiken. Daarom verdient het de voorkeui om, nu voor de meest essentiële arti kelen van het levensonderhoud maat regelen ter voorkoming van prijsstij ging zijn getroffen, ten aanzien van de overige artikelen eerst de ontwikkeling gedurende enige tijd nauwkeurig gade te slaan. Ten aanzien van de gevolgen van de devaluatie, die de consequenties zijn van de, door de regering onder de nieuwe omstandigheeden te volgen joon-, prijs- en subsidiepolitiek en die welke te verwachten zijn van een even tuele Wijziging in het binnenlandse prijspeil, merkt de minister van Finan ciën in het algemeen nog op, dat alhoe wel hier, met name wat betreft de ge volgen op korte termijn, nog grote on zekerheden bestaan, hij van oordeel is. dat op lange termijn bezien van de ge volgen van een eventuele wijziging in het binnenlands prijspeil naar alle waarschijnlijkheid een verbetering van het begrotingsbeeld zal zijn te ver wachten. In de nota beperkt hij zich tot het geven van een overzicht van de be langrijkste wijzigingen in de rijksbe groting, zowel in die voor 1949 als in die van 1950, welke een onmiddellijk gevolg zijn van de devaluatie. Bij Kon. Besluit is mr. C. L. W. Fock, raad-adviseur in algemene dienst bij hef departement van Algemene Zaken met ingang van 1 November j.l. be noemd tot secretaris-generaal van dat departement. Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat de bon met de opdruk B.D. een rantsoen", welke o.m. wordt uitgereikt aan uit Indonesië repatriërende militai ren, is aangewezen als rantsoenbon voor koffie. Deze bon geeft recht op het ko pen van 125 gram koffie. De prijs voor welke bruinkoolbriket ten door de kleinhandel mogen worden verkocht of te koop aangeboden, is ver hoogd met f5 per ton of f0.50 per een heid. Minister-president dr. W. Drees, die Moh. Hatta, voorzitter der republikeinse hedenmiddag om twee uur de R.T.C. delegatie ter R.T.C. sloot. De Nederlandse regering is van oordeel, dat de beschikbare hoeveel heid verbruiksgoederen in het al gemeen een peil heeft bereikt, waar op een redelijke voorziening moge lijk is, ook zonder regelingen van rantsoenering en distributie van overheidswege. Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening kan dientengevolge bekend' maken, dat de nog van kracht zijn de rantsoeneringsmaatregelen voor vlees, kaas en rijst kunnen worden beëindigd, waarbij als officiële da tum van het einde der rantsoenering 6 November 1949 wordt gesteld. Textiel komt morgen al vrij. Dit betekent, dat met ingang van die datum bij de aankoop van texiiel- goederen door het publiek geen tex- tielbescheiden (bonnen, punten, ver gunningen) behoeven te worden in geleverd. Koffie en kolen blijven dus op de bon. Met dit vrijgeven van de distributie gaan gepaard vrije, hogere prijzen voor kaas en rundvlees en een prijsverlaging van 50 cent per kg. voor varkensvlees. Slechts voor de koffie blijij; de rantsoe nering voorlopig bestendigd, omdat de aankoop hoofdzakelijk in het dollarge- bied moet geschieden. Op eenvoudige wijze kan in dé regeling van de distribu tie van koffie worden voorzien. Hoewel de grote exportmogelijkheden op zichzelf een rantsoenering van de binnenlandse consumptie van kaas zou den rechtvaardigen, acht de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening het ongewenst voor de distribu tie van één enkel artikel een omvang rijk, over het gehele land verspreid, dis- Voor het Amsterdamse Bijzonder Ge rechtshof heeft gisteren terecht gestaan Hans Karl Christian Blumenthal, S.S.- Hauptstumführer en plaatsvervanger van de bekende LagCs. Hij werd be schuldigd van oorlogsmisdrijven en mis drijven tegen de menselijkheid. O.m. zou hij actief medegewerkt hebben aan de eerste Jodenrazzia op 14 Juli 1942 en de moord op de schrijver A. M. de Jong. Verd. ontkende enige schuld; hij was wèl de plaatsvervanger van Lages, be- nalve voor zaken die de „Ausenstelle fur Jüdische Auswanderung" betroffen. Prof. Cohen, destijds voorzitter van de Joodse Raad, deelde o.m. mede, dat verd. de leiding had bij de razzia van Juli 1942. „Hij was heer en meester over honderden Joden die in de Euterpestraat werden binnen gebracht'. De advocaat-fiscaal, mr. J. Besier, zei in zijn requisitoir dat Blumenthal heeft meegedaan aan het ganse bedrijf van de SD in alle mogelijke misdaden jegens de Nederlandse bevolking. Hij achtte een langdurige gevangenisstraf hier op zijn plaats en requireerde twintig jaar gevangenisstraf mét aftrek van de in voorarrest doorgebrachte tijd. tributie-apparaat in stand te houden, waarmede vele millioenen zouden zijn gemoeid. De verschillende maatregelen zijn incidenteel genomen, omdat uitstel van da afschaffing van de distributie niet langer verantwoord was te achten. Het interdepartementaal overleg in zake lonen en prijzen met de Stichting van de Arbeid, dat door deze maatregv- len niet wordt doorkruist, duurt echter voort en zal met de nieuwe situatie re kening houden. Verwachting tot Donderdagavond: Over het algemeen tamelijk veel bewolking, maar slechts op enkele plaatsen wat lichte regen. Aanvan kelijk weinig wind, later, voor namelijk langs de kust matige Zuid- Westelijke wind. Vannacht in het Zuiden van het land nog plaatselijk nachtvorst. Overdag ongeveer dezelf de temperatuur als vandaag. Zon: 7.37—17.09. Maan: 10.184.53. Het Belgisch elftal, dat Zondag 6 November te Rotterdam tegen Neder land speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Meert (Anderlecht). Achter: Aemaudts (Berchem) en Grl- lard (Standard). Midden: Van der Auwera (R. C. Mechelen), Carré (F. C. Luik) en Mees (Antwerp). Voor: Lemberechts (F. C. Mechelen), Govard (F. C. Luik). Mermans (Ander lecht), Freddy Chaves (Gantoise) en A. de Herdt (Berchem). Reserves zijn Dhaenen (Tilleur). Vail- lant (Anderlecht), Valet (Anderlecht) en Coppens (F. C. Mechelen). In vergelijking met het Belgisch elf tal, dat Zondag 2 October te Brussel met 30 van Zwitserland won. is slechts één wijziging voor de wedstrijd van 6 November aangebracht. Govard namelijk, die op het ogenblik buitenge woon in vorm is, heeft de plaats inge nomen van Coppens. De laatste is nu bij Je reserves opgenomen. In verbandl met het te verwachten drukke reizigersvervoer op Zondag 6 No vember a s. in verband met de wedstrijd NederlandBelgië in het Feijenoord- stadion is een aantal extra treinen inge legd. De dienstregeling is: Amsterdam CS.Rotterdam stadion (Haarlem-Heemstede-Leiden-Den Haag- Rotterdam D.P.) vertrek Amsterdam 10.57, 12.00 en 12.30. Den Haag H.S.Rotterdam stadion (Delft-Schiedam-Rotterdam D.P.) ver trek Den Haag 11.43, 12.20 en 13.20. Utrecht C.S.Rotterdam stadion (Gou- da-Rotterdam Maas) vertrek Utrecht 10.35 (stopt in Woerden) en 12.09. Van Rotterdam stadion vertrekken extra-treinen: naar Amsterdam C.S. 16.20, 16.29, 16.50; naar Den Haag H.S. 16.25, 16.41, 17.20; naar Nijmegen 17.45. Bezoekers van de wedstrijd kunnen plaatsbewijzen naar Rotterdam-Feijen- oord nemen, daar deze Zondag ook gel dig zijn voor Rotterdam-Stadion. Een Skymaster van tie Amerikaanse luchtvaartmaatschappij „Eastern Air Lines"t komende van New York met 51 passagiers aan boord en een bemanning van vier leden, is gisteren boven het vliegveld van Washington in botsing gekomen met een, militair toestel. Bei de machines spatten voigens ooggetui gen in de lucht uit elkaar. Gedeelten van de viermotorige DC 4 kwamen te recht in de rivier de Potomac. Alle 55 inzittenden vonden de dood. De piloot van het militaire vliegtuig, de Boliviaanse kapitein Bridaux, had van de verkeerstoren order gekregen te blijven rondcirkelen om het passagiers vliegtuig eerst te laten landen. Het sehynt, dat Bridaux de orders niet ver staan of verkeerd begrepen beeft. De Raad voor de Luchtvaart deelde mede, dat de Douglas op het ogenblik van de ramp bezig was te dalen en op het punt stond te landen. Bridaux was echter te dicht achter de Douglas gaan vliegen volgens het personeel van de controletoren. De Boliviaan begon toen een landing uit te voeren zonder daar- (Van onze Haagse redactie) In een dezer dagen verschenen Koninklijk Besluit wordt bepaald, dat dit jaar vier compagnieën voor herha lingsoefeningen zullen worden opgeroe pen. De duur van deze herhalingsoefe ningen bedraagt voor administratief personeel negen dagen; voor kwartier makers zes dagen en voor overige dienstplichtigen vier dagen. In verband hiermede vernemen wij van bevoegde zijde, dat het hier een proefneming be treft, waarbij herhalingsoefeningen op zeer kleine schaal worden gehouden, uitsluitend met het doel de uitvoerende maatregelen van deze herhalingsoefe ningen aan de practjjk te toetsen, zo wel voor wat betreft het materieel als het personeel. De vier compagnieën komen achter eenvolgens op in vier verschillende de len van het land in het tijdvak van 31 October tot en met 26 November a.s. Zij worden geformeerd uit dienstplich tigen van de lichting 1945 en latere lich tingen, welke dienstplichtigen destijds hun dienstplicht merendeels hier te lande hebben verricht. In het legerplan 1950, zoals dat aange kondigd is in de Memorie van Toelich ting op de Begroting van Oorlog voor 1950, wordt omtrent het houden van Ihe.rbalingsoefeningen gezegd, dat het in de bedoeling ligt in de toekomst de lichtingen in twee ploegen op te roe pen tot een totale sterkte van rond 3900 man; zulks voor wat betreft de Ko ninklijke Landmacht. Het tptaal aantal in opleiding te nemen dienstplichtigen zal in 195Ó echter in verband met over gangsmaatregelen slechts 2200 bedra gen. De dienstplichtigen zullen na het volbrengen van de eerste oefening met groot verlof vertrekken, na te zijn in gedeeld in eenheden, welke bij mobili satie zullen worden gevormd. Hun militaire vaardigheid zal door het hou den van herhalingsoefeningen op peil worden gehouden. Wat 1950 betreft, kan een korte her halingsoefening worden verwacht voor het mobilisabel maken van uit Indone sië teruggekeerde eenheden. Het ligt in de bedoeling, dat een aantal onder delen ter gezamenlijke sterkte van 18.000 man in drie groepen van 6000 man elk gedurende 20 dagen (kader en offi cieren) en 16 dagen (manschappen) zal worden geoefend. Deze laatste oefenin gen kan men beschouwen als te zijn de oefeningen nodig voor het om schakelen van de tropische oorlogvoe ring naar een (eventuele) West-Euro- pese oorlogvoering. Oud wordt men door zijn idealen in de steek te laten. toe verlof gekregen te hebben, ramde de Douglas bij het passeren, verloor zijn staart en stortte neer, aldus de controletoren. Een sergeant van de luchtmacht, die met een bootje de rivier op gezonden was, zag de Boliviaanse piloot drijven. Hij werd in de boot getrokken, zei zijn naam en vertelde, dat hy de piloot van de P 38 was en raakte toen bewuste loos. Bridaux is zwaar gewond in een zie kenhuis opgenomen en is er nog niet van op de hoogte gebracht, dat er bij het ongeluk doden te betreuren zijn. De 29-jarige kapitein, Bolivia's beste vlie genier, is directeur-generaal van de Bo liviaanse burgerluchtvaart. Hij zou in het ziekenhuis verteld hebben, dat hij in contact stond met liet vliegveld vóór de botsing, maar dat zijn stroom niet constant was. Een persoon die hierbij aanwezig was, zei niet te weten of Bridaux doelde op zijn radio of de stroom van zijn motor, maar hij dacht, dat het op zijn radio betrekking had. Een ooggetuige zei, dat toen het ge vechtsvliegtuig met het passagierstoe stel in botsing kwam, het als een bil jartbal terugkaatste. „De botsing gaf een geluid als van een heldere gong. Het grote toestel vloog een eind door en'boorde zich 30 seconden later in de grond", zei hij. „Ik zag een vuurbol en een rooksliert ongeveer 100 meter boven de grernd en 'daarna viel er een vliegtuig", verklaar de een andere ooggetuige. „Ik parkeer de mijn auto en rende naar de rivier oever. Ik zag hoe men een vrouw en en kele mannen uit het wrak haalde. Zij waren verschrikkelijk verminkt Ik kon het niet lang aanzien". ■De wrakstukken van het passagiers toestel lagen over een grote oppervlakte verspreid. Een wiel van het landings gestel van de Douglas dreef op grote afstand in een sloot De door Bridaux bestuurde machine was juist door de Boliviaanse regering van de V.S. aangekocht en maakte een proefvlucht boven Washington. Stukken bagage uit de Skymaster waren rondom in de bomen terecht ge komen. De romp van het vliegtuig zelf kwam op de oever van de Potomac neer en gleed daar af met de neus om laag het water in. Dit was de eerste grote ramp, welke zich op het vliegveld van Washington heeft, voorgedaan. Het is tevens de grootste ramp in de geschiedenis van de Amerikaanse burgerluchtvaart. Te Yeovil (Engeland) is Maandag een nieuw type marine-gevechtsvliegtuig op een blok huizen neergestort. De test- piloot, die met het toestel van het vlieg veld van de West land Aviation Compa ny was opgestegen, werd gedood. Be halve de piloot kwamen ook een kind en zijn moeder, die zich in het huis bevon den. waarop het vliegtuig terecht kwam, om het leven, evenals een meisje, dat juist op de fiets langs kwam. Vier piloten vonden Maandag de dood door een botsing bij San Antonio (Texas V.S.) in de lucht tussen twee lesvlieg- tuigen van het type T-6. Beide toestel len stortten brandend neer en kwamen ongeveer een halve mijl van elkaar Of de grond terecht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1