Wij volk van Indonesië De Indonesische marine ERIC IN HET RIJK VAN HET MIDDEN t. Positie Nederlandse troepen: die zich bevinden op gebied van een bevriende regering VERANTWOORDELIJKHEID VEILIGHEID BERUST GEHEEL BIJ DE R.I.S. Alle burgerlijke overheidsdienaren in Indonesië in dienst van R.I.S. Vijf Roetheense bisschoppen doen dwangarbeid in Siberië REORGANISATIE K.N.I.L President Heuss belooft Berlijn niet te zullen vergeten Grondwet R. I.S. bevat de erkenning van Godhumaniteit nationaal besefdemocratie en sociale rechtvaardigheid BATAVIA WORDT DJAKARTA Nederland draagt 2 corvetten over NA DE OVERDRACHT DER SOUVEREINITEIT Nederland stelt voor de Indonesische luchtmacht personeel en materieel beschikbaar Republiek neemt alle bestaande rechten en plichten over PUROL in huis! Strijdkrachten uit dienst plichtigen en vrijwilligers Geldsanering in Indonesië gewenst Bij overdracht der souvereiniteit Regeling voor ontslag en wachtgeld V.S. eisen terugroeping uit Washington van twee Tsjechische functionarissen Dr. Bos weer op vrije voeten Westelijke geallieerden vormen geen Duits leger WOENSDAG 2 NOVEMBER 1949 PAGINA 3 Aanhangsel DE-VERENJGDE STATEN VAN INDONESIË IN WORDING £232323 oost inooHesiëI xf -Daeran grenzen EE3 Nipt federaal gebied Personeel K.N.I.L. Luchtstrijdkrachten Ned. militaire missie Onder gezag van Ned. regering en uitgevoerd door Legercommandant Zaak komt spoedig voor Nieuwe ploeg mijnwerkers uit Italië Schoolbestel en dienstplicht in voormalige grensgebieden Eerst thans is de tekst van de voorlopige constitutie van d« R.I.S. ondertekend door de delegaties van de B.F.O. en de republiek, voor publicatie vrijgegeven. Daar wij de voornaamste punten hieruit reeds hebben gepubliceerd, menen wy thans met de volgende aanvullingen te kunnen volstaan. In de preambule wordt gezegd: „Wy, volk van Indonesië, sinds tientallen jaren hecht verenigd in de stryd om de onafhankelijkheid, in blijvende vast beradenheid voornemens het recht te laten gelden om als vrije, souvereine natie te bestaan; thans door Gods Zegen en door zyn Genade tot dit gezegend en heilig moment in onze geschiedenis gekomen; regelen mits deze onze onafhankelijkheid in een handvest van onze staat van republikeins-federatieve structuur, hetwelk tot grondslag heeft de erkenning van de Almachtige God heid, van humaniteit, nationaal besef, democratie en sociale rechtvaardigheid teneinde in de maatschappy en in de volkomen souvereine rechtstaat vrij- Indonesië het geluk te verwezeniyken van welvaart, vrede en vrijheid." namens haar de bestuursbevoegdheden uitoefent, welke voor de overname der souvereiniteit worden uitgeoefend door Nederlandse organen in Nederland. Vervolgens wordt medegedeeld, dat de zetel van de regering geves tigd is te Djakarta (Batavia). De na tionale vlag zal zijn de rood-witte vlag, het volkslied „Indonesia Raja" en de nationale taal de „Bahasa In donesia". In de overgangsbepalingen wordt o.a. nog gezegd, dat de op het tijdstip van inwerkingtreden van de voorlopige con stitutie bestaande wettelijke regelingen en administratieve voorschriften van kracht blijven zolang en voorzover zij niet door wetgeving en administratieve voorschriften krachtens deze constitutie zijn ingetrokken, aangevuld of gewij zigd. Deze wetten en bestaande regelin gen werken bovendien alléén voorzover zij verenigbaar zijn met de door de Ron de-Tafel-Conferentie bereikte overeen komsten en voorzover zij niet strijdig zijn met de bepalingen van deze consti tutie. De regering wijst onverwijld een gedelegeerde in Nederland aan, die in afwachting van nadere voorzieningen Omtrent de verhouding van de V.S.I. tot de deelgebieden, zegt de grondwet, dat de federatie bestaat uit „onderling gelijkwaardige en ge lijkgerechtigde deelstaten", dat bij de voltooiing van de federale struc tuur als leidend beginsel geldt, „dat de langs democratische weg in vrij heid uitgesproken wensen der be volkingen van de betrokken gebie den beslissend zijn voor de door die gebieden uiteindelijk in de federatie in te nemen status." De van Indonesië bij de souvereini- teitsovername overgenomen eigendom men, vorderingen en andere rechten, komen onderscheidenlijk toe aan de V.S.I. en aan de deelgebieden, naar ge lang daarmee verbonden overheidszorg bij de V.S.I. of bij de deelgebieden be rust. De bij de souvereiniteitsovername overgenomen verplichtingen zijn die der Voor de beveiliging ter zee van In donesië zal tengevolge van de souve- reiniteitsoverdracht de R. 1. S. uitslui tend verantwoordelijk znij. Voor de Kon. Marine als Nederlands apparaat zal geen Nederlandse taak in Indone sië bestaan, weshalve de Kon. Marine uit Indonesië zal worden teruggetrok ken. De Nederlandse regering is bereid op verzoek van de regering van de R. I. S. ste.un te verlenen bij de uitoefening van de taken ter zee voorzover de R. I. S. nog niet in staat is deze taken met eigen middelen te vervullen. Deze steun is van afdoend karakter. De Nederlandse regering is eveneens bereid op verzoek steun te verlenen bjj de opbouw van de Indonesische ma rine. De termijn waarbinnen de Ne derlandse zeestrijdkrachten uit In donesië zullen worden teruggetrok ken, wordt op één jaar gesteld, ten zij de regeringen in onderling over leg anders beslissen. Gedurende, de terugtrekperiode kan op verzoek de Nederlandse Marine de volgende taken verrichten: Steun aan maritieme organen van de R. I. S.; be last met patrouillediensten, mijnen- opruimdiensten, hydrografie en steun me.t onderdelen van de marinelucht vaart. „De Nederlandse regering is bereid op de dag der souvereiniteitsover- dracht twee korvetten der Kon Ma rine in eigendom over te dragen aan de R. I. S. Voorts is de Nederlandse regering bereid verder een tweetal kor vetten alsmede ander varend en vlie gend materiaal over te dragen. Tenslotte is de Nederlandse regering bereid om een jaar na de overdracht der souvereiniteit een torpedoboot aan de regering van de R. 1. S. over te dragen. De zakelijke voorwaarden, waaron der deze overdrachten zullen geschie den zullen onderwerp van nader ovreleg zijn tussen de deelgenoten. De eigendommen van de Neder lands-Indonesische regering gaan over naar de regering van de R. I. S. De regeringen zullen zo spoedig mogelijk overleg openen over de voorwaarden van de overdracht van de daarvoor in aanmerking komende Nederlandse eigendommen. De buiten de marinebasis Surabaje gelegen maritieme inrichtingen in In donesië blijven voorlopig onder be heer van de Kon. Marine. In gemeen schappelijk overleg wordt geleidelijk het beheer overgedragen aan de ma- Dr. A. Houwink, de nieuwbenoemde President-directeur van de Javasche Bank, heeft op zijn doorreis van West- Indië naar Nederland in een interview medegedeeld, dat de mogelijkheid be stond, dat geldsanering noodzakelijk zal blijken te zijn ter bereikng van een mo netair evenwicht in Indonesië. Dit her stel van het monetaire evenwicht is vol gens dr. Houwink een van de voornaam ste problemen, waarvoor Indonesië zieh thans gesteld ziet. Dr. Houwink verklaarde, dat over matige geldschepping in Indonesië moet worden tegengegaan en dat daar voor bezuinigingen en geldsanering waarschijnlijk'beide noodzakelijk zul len zijn. Een definitief oordeel zal hij echter pas kunnen uitspreken, wan neer hij meer tijd heeft gehad om de financiële vraagstukken van Indonesië te bestuderen. Het is wel zeker, aldus dr. Houwink, 0at doorvoering van een geldsanering in ®en maatschappij als Indonesië een zeer moeilijk probleem is, dat niet aangepakt kan worden op dezelfde wijze als in Ne- drtflancl kan geschieden. In verband met voorgestelde nationalisatie van de avasche Bank zeide hij, dat het in het V®1meen wenselijk zou zijn, dat niet te lis6;. haast gemaakt werd met nationa- a"es in Indonesië. rine van de R.I.S. met in aanmerking neming van het volgende: a) De ma ritieme inrichtingen moeten blijven functionneren om een goede taakver vulling ter zee te waarborgen, b) On afhankelijk van de vraag of de marine van-de R.I.S. dan wel de Kon. Marine een inrichting beheert blijft de inrich ting functionneren ten behoeve van de R.I.S. en van de onderdelen der Kon. Marine, welke in Indonesië aan wezig zijn op grond van deze over eenkomst. Bij de vervulling van hun taak voe ren de eenheden van de Kon. Marine de Nederlandse vlag en oorlogswim pel en de vlag van de R.I.S. Een afdeling zeemacht van de mili taire missie zal op verfoek van de re gering van de R I S. worden uitgezonden tot steun by de opbouw van de federale marine. In afwachting van de afvoer van de Kon. Marine zal deze niet operationeel worden ingezet dan voorzover zulks door de regering van de R.I.S. wordt gevraagd en dit de instemming heeft vah de Ne derlandse regering. De marinebasis Surabaja omvat het land en watergebied benevens zich daar op bevindende werven, kampen, havens, vliegvelden, etablissementen, installa ties als anderszins welke liggen binnen de begrenzing als aangegeven op eer. bijgevoegde kaart. Op het tijdstip van de overdracht van de souvereiniteit wordt de basis marine-basis van de R.I.S. De beheerder van de basis is ver antwoordelijk voor handhaving van orde en veiligheid binnen de basis. Hij is hierin verantwoordelijk aan de minister van Defensie van de R.I.S. Het bij de Kon. Marine in dienst zijn de burgerpersoneel wordt bij de over dracht van de souvereiniteit overgeno men door de R.I.S. De kosten van de Kon. Marine, inclusief het corps mari niers, komen ten laste van Nederland gedurende de periode van terugtrek king. De grondwet schrijft voor dat de strijd krachten van de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië worden gevormd door vrijwillig dienenden en dienstplich tigen. De federale wet regelt de verplichte dienst in de strijdkrachten. De regering heeft het bestuur over de defensie. De president is opperbevelheb ber doch de regering kan zo nodig de strijdkrachten stellen onder een algemeen bevelhebber waartoe de minister van de fensie kan worden aangewezen. De deelgebieden hebben geen eigen strijdkrachten. Voor bijzondere gevallen kunnen voor verzekering der openbare orde, rust en vei ligheid door de regering van de V.S.I. strijdkrachten ter beschikking worden ge steld van deelgebieden welke onder gezag der régèring blijven. In een aanhangsel worden de onderwer pen, waarover de centrale regering be voegdheid heeft, limitatief opgesomd. Deze onderwerpen zijn o.m.: regelingen inzake nationaliteit en ingezetenschap van de re publiek der V.S.I. van Indonesië, immigra tie en emigratie, regeling van burgerlijk en handelrecht, regeling van het strafrecht en vergoeding van oorlogsschade en bui tenlandse betrekkingen. De dankbaarheidsbetuigingen van de keizer en zijn gevolg schenen Tai hoezeer hij zich aanvankelijk ook gestreeld mocht voelen tenslotte enigszins te vervelen, want hij wendde zich voorzichtig af. „Duizendmaal vergeving," mompelde hij in zichzelf, terwijl hij behoedzaam weg sloop. „Wellicht kan men het kruipen door onderaardse stinkholen en het bevechten van verdwaasde magiërs en onwaardige draken nog onder de bezigheden van een wijs man rangschikken, maar te veel dankbaarheid schaadt de Wijsheid. Een waar filosoof dient zich verre te houden van rijkdom en roem. Bovendien Mij dunkt onder een paleis bevinden zich doorgaans kelders wijnkelders hm Ge woonlijk verschaft men zich toegang tot dat soort kelders via de keuken En het is erg warm Dorstig warm, mag men gerust zeggen Toen sloot de deur zich achter hem. Niemand sloeg acht op zijn vertrek. Aller ogen waren gericht op de Noorman. De keizer stelde hem verschillende vragen en ook Lotus van Jade deed alles om zijn aandacht vast te houden. Soms speelde een kleine glimlach om haar lippen „Heer Eric," zei de keizer tenslotte, de vreemde naam met moeite uitsprekend, „mijn onwaardig huis stadt geheel ter uwer beschikking. Wellicht wilt ge de goedheid hebben de hoogste mandarijnenorde van het Hemelse Rijk te aanvaarden. Ook het Paviljoen der Duizend Safieren Fonteinen wil ik u gaarne ten-geschenke geven, en De Noorman onderbrak hem glimlachend. Zoals ik u reeds verteld heb kom ik uit het Noorden, waar ik koning ben, o Majesteit," antwoordde hij. „Reeds te lang heb ik mijn rijk alleen gelaten. Ik moet mij spoedig weer op reis begeven. Zeer erkentelijk ben ik u voor alles wat uw goedheid mij aanbiedt, en gaarne zou ik alles aanvaarden, doch tot mijn spijt zal ik binnen enkele weken u moeten verzoeken mij te laten vertrekken." De donkere ogen van Lotus van Jade vulden zich met tranen toen zij deze woorden van haar redder vernam. Eric trad enige passen terug. „Ge wilt u zeker nog enige tijd ongestoord met uw dochter onderhouden," zei hij. „Sta mij toe dat ik mij terugtrek. Ik ga eens kijken waar onze wijze vriend ge bleven is." Ten aanzien van de landstrydkrachten zegt de overeenkomst dat zy zo spoedig mogeiyk uit Indonesië worden teruggetrokken dan wel gereorganiseerd. Inge volge de overdracht der souvereiniteit berust de verantwoordelijkheid voor de in- en uitwendige veiligheid van Indonesië by de souvereine regering van de R.I.S. Bij het terugtrekken der onder Nederlands bevel staande landstryd krachten zullen de betrokken Nederlandse en Indonesische instanties in onder linge samenwerking zorg dragen dat de militaire territoriale verantwoordelijk heid op ordelyke wijze wordt overgedragen. De op afscheep wachtende Neder landse strijdkrachten zullen niet operationeel worden gebruikt dan voor zover zulks door R.I.S. wordt gevraagd en met instemming van de Nederlandse regering. Leden van de strijdkrachten, welke op het moment van de souverelniteits- overdracht in Indonesië aanwezig zijn en gevormd en uitgerust zyn door of onder het gezag der Ned.-Indonesische overheid, kunnen volgens nader te be palen regelen worden overgenomen in de krijgsmacht der R.I.S. De overdracht van daarvoor in aanmerking kpmeude roerende en onroerende goederen zal in onderling overleg geschieden op een ordelijke en zakelijke basis. Ten aan zien van het samentrekken der onder Nederlands bevel staande landstrijd krachten zegt de overeenkomst, dat zulks zo spoedig mogelijk dient te ge schieden in bij onderling overleg vast te stellen gebieden (rayons), waarvoor gebieden in aanmerking komen, gelegen in de buurt van havens en beschikkend over legeringsruimte. De onder Nederlands bevel staande strijdkrachten hebben de positie „van gasten, die zich bevinden op het grondgebied van een bevriende rege ring", welke alle mogelijke faciliteiten levert. Deze strijdkrachten biyven verder onder hun eigen commandan ten en behouden hun organieke be wapening en uitrusting. De regering van de R.I.S. blyft vér antwoordelyk voor orde en rust bin nen de rayons. De K.L. zal na de overdracht van de souvereiniteit binnen de kortst moge- lyke tijd uit Indonesië worden ver scheept voor welk doel Nederland en de R.I.S. alle beschikbare middelen zul len benutten. Mocht blijken, zoals de Nederlandse regering tot haar leedwe zen voorziet, dat gebrek aan scheeps- ruimte of andere technische moeilijk heden beletten dit doel binnen een pe riode van zes maanden te bereiken, dan zal de Nederlandse regering volgaarne de autoriteiten van de R.I.S. in de ge legenheid stellen, naar believen kennis te nemen van de door de regering van het Koninkrijk voor de repatriëring der K. L. getroffen voorzieningen en ver richte inspanningen. Na de souvereini- teitsoverdracht wordt een gezamenlijke technische commissie ingesteld om de technische mogelijkheden voor het re patriëren der K. L. te bestuderen. De Ü.N.C.I. kan terzake medewerking ver lenen Met ingang van het tydstip van de souvereiniteitsoverdracht wordt een re organisatie uitgevoerd, welke in de eer ste plaats ertoe zal strekken de daar voor in aanmerking komende leden van de door de Ned.-Indische overheid ge vormde en uitgeruste troepen de gele genheid te geven zo spoedig mogelUk naar de krUgsmacht der R.I.S. over te gaan. De administratieve en justitiële bevoegdheden, die in de voor de souve reiniteitsoverdracht bestaande Indonesi- b 80RNEC NIEUW- -Zè- V'"\UUIWfcA^ m B-maaiiEg SUMATR BORNE 1 U I» KOTfl WARIN6IN CART0-4920 Alle burgerlijke overheidsdienaren in Indonesië, onverschillig of zy in vaste of tydeiyke dienst dan wel in kort dienstverband werkzaam zijn, zullen by de overdracht van de souvereiniteit door de regering van de R.I.S. worden overgenomen, aldus verneemt A.N.P.-Aneta's diplomatieke correspondent. In verband met deze overeenkomst, die ter R.T.C. tot stand is gekomen, zal de R.I.S. alle op het ogenblik der souvereiniteits-overdracht bestaande rechten en plichten voor Indonesië ten aanzien van deze ambtenaren zowel als van gewezen ambtenaren en van hun nagelaten betrekkingen van de tegenwoor dige Indonesische regering overnemen. De R. I. S. heeft, zoals eerder ge meld, op zich genomen tijdens een overgangsperiode van twee jaar geen verandering, die voor de betrokkenen een ongunstig effect zou hebben, aan te brengen in de rechtspositie van overheidsdienaren voor zo ver en zo lang zy de Nederlandse nationaliteit bezitten. Volgens de inlichtingen van de diplomatieke correspondent heeft de R. I. S. gedurende die overgangsperiode echter wel het recht ambtenaren te herschikken of te selecteren. Ont slag op verzoek zal volgens de overeen komst door de R. I. S. steeds worden verleend. Voor zover dit gebeurt tij dens de overgangsperiode, zullen de be trokkenen geen aanspraken kunnen maken op een verdere uitkering door de R. I. S., maar bèstaande verplich tingen van Nederlandse zijde worden hierdoor natuurlijk niet aangetast. Bij ontslag op verzoek na de overgangs periode, als gevolg van wijzigingen in de dienstvoorwaarden van zodanige aard dat voortzetting van de diensten van de betrokkenen naar de mening van de regering der R. I. S. redelijker wijze nie.t kan worden verlangd, zal een op het tijdstip van het ontslag geldende afvloeiingsregeling worden toegepast. Bij eervol ontslag niet op verzoek (zowel tijdens als na de overgangspe riode) om redenen van dienstbelang buiten schuld of toedoen van de be trokkene, zal deze afvloeiingsregeling eveneens gelden. Voor de overheids dienaren in vaste dienst is een regeling gemaakt, waarbij voorzien is in hun op-wachtgeld-stelling voor een periode van ten hoogste vijf jaar of zoveel korter als nodig is om hen in staat te stellen een normaal pensioen te krijgen. Al deze regelingen gelden echter nie.t voor burgerlijke overheidsdiena ren, die in dienst zijn van de Neder landse Marine of van het K. N. I. L., noch voor geestelijken, die in hun gods dienstige waardigheid door de rege ring van deR. I. S. als overheidsdie naren worden betaald sche wetgeving aan de H.V.K. ten op zichte van deze strydkrachten zyn ver leend, worden gedurende de reorgani satie uitgeoefend door of namens de Koning der Nederlanden. Bij de reorganisatie zal er naar wor den gestreefd dat de overgang van de in Indonesië gevormde strijdkrachten zoveel mogelijk onderdeelsgewijs zal plaatsvinden. Onderdelen dezer strijd krachten, welke de commandanten reeds voor de overdracht van de sou vereiniteit uit leden dier strijdkrachten hebben samengesteld en voor overgang gereed gehouden zuller met ingang van de dag na de overdracht van de souve reiniteit behoren tot de krijgsmacht van de R. I. S. De reorganisatie zal ge schieden binnen een periode van zes maanden, aanvangende op de dag waar op de voorwaarden van dienstneming bij de landstrydkrachten van de R. I. S. bekend gemaakt zullen zijn en met het einde der reorganisatie houdt het K. N. I. L. op te bestaan. Het militair personeel van de in In donesië door de Indonesische overheid gevormde landstrijdkrachten is na de overdracht der souvereiniteit deels be stemd om in diénst te treden bij de R. 1, S., deels om in dienst te treden bij het Koninkrijk der Nederlanden en overigens bestemd om af te vloeien. Dienstneming bij de R. I. S. of bij het Koninkrijk geschiedt geheel op basis van vrijwilligheid. Indien het militair personeel van het K. N. I. L. zonder dienstonderbreking in dienst treedt bij de R. X. S. of het Koninkrijk der Ne derlanden, wordt de bij het K. N. I. L. doorgebrachte diensttijd ten volle in rekening gebracht. Voor de beveiliging in de lucht in Indonesië zal uitsluitend de R.I.S. ver antwoordelijk zijn. Voor de onder Neder lands bevel staande luchtstrijdkrachten zal als Nederlands apparaat geen Neder landse taak meer in 'Indonesië bestaan weshalve deze zullen worden terugge trokken. De Nederlandse regéring is bereid op verzoek van de R.I.S. steun te geven in de vorm van ter beschikking stellen van personeel en materieel voorzover de R.I.S. deze hulp nog behoeft. De veiligheid van het Nederlandse personeel werkzaam op vliegbases onder R.I.S. commando valt onder verantwoor delijkheid van de regering van de R.I.S. Verder zijn voor de luchtstrijdkrachten overeenkomstige bepalingen van toepas sing als voor de land- en zeestrijdkrach ten. De taak van de Nederlandse militaire missie bestaat uit medewerking verle nen aan de regering van de R.I.S. bij de opbouw en de opleiding van de strijd krachten, alsmede adviserend op te treden in vraagstukken van militaire aard. De overeenkomst inzake de mili taire missie wordt aangegaan voot een periode van drie jaren. Zij kan ver lengd worden. De missie vormt een geheel en omvat een afdeling Zeemacht, een afdeling Landmacht en een afdeling Luchtmacht. De regering van de R.I.S. geeft aan de Nederlandse regering haar wensen te kennen inzake samenstelling van de missie. Radio Vaticana heeft volgens U.P. gisteren gemeld, dat vyf bisschoppen van de Roetheense Kerk dwangarbeid verrichten in Siberië. De Russische autori teiten hebben, in 1945 de Roetheense Katholieke Kerk in de Oekraïne ontbon den en de bisschoppen van deze kerk berecht. Volgens Radio Vaticana zyn deze vyf bisschoppen: de metropolifaan van Leopoii, mgr. Joseph Siipyj, die tot tien jaar dwangarbeid werd veroordeeld, de hulpbisschop van Premizlia, mgr. Gregorio Laketa de apostolisch vicaris van Velinia, mgr. Nicola Czarneckyj, die ais smid werkzaam is de hulp bisschop van Leopoii, mgr. Budka, die tot acht jaar dwangarbeid werd ver oordeeld en wiens gezondheid thans zwak is, en de hulpbisschop van Stanislaopoli, mgr. Latyszewsky, die op het ogenblik als nachtwaker in een fabriek werkt. In verband met de overeenkomsten op militair gebied, welke ter R.T.C. zijn aangegaan, deelt de regering het vol gende mede: Zoals uit de overeenkomst betreffende de Nederlandse landstrijdkrachten blijkt, zal het K.N.I.L. na een periode van reor ganisatie als zodanig ophouden te be staan. Gedurende de reorganisatie, welke zal geschieden onder het gezag van de Nederlandse regering en zal worden uit gevoerd door de Legercommandant in Indonesië, blijven de dienstvoorwaarden voor het thans bij het K.N.I.L. werk zame personeel gehandhaafd. In de overeenkomst ter R.T.C. getrof fen is voorzien, dat gedurende en bij afloop van deze reorganisatie-periode personeel van het KNIL, dat het Indo nesische staatsburgerschap verkrijgt, over zal kunnen gaan naar de strijd krachten van de Republik Indonesia Serikat op basis van vrijwilligheid, waarbij door hen een nieuw dienstver band met' de regering van de R.I.S. zal worden aangegaan en waarbij in acht genomen zal worden de diensttijd door betrokkenen bij het KNIL reeds vervuld. Ten behoeve van de Indonesische mili tairen van het KNIL, die niet wensen over te gaan naar de strijdkrachten van de R.I.S., zijn in de ter R.T.C. gesloten overeenkomst bepalingen opgenomen, regelende hun aanspraken op pensioen of wachtgeld. Het personeel van het KNIL, dat het Nederlandse staatsburgerschap bezit en het Indonesische staatsburgerschap niet verkrijgt noch wenst te verkrijgen, gaat gedurende of aan het einde van de reorganisatieperiode op basis van vrij willigheid over naar de Koninklijke Landmacht. Deze overgang zal nadere uitwerking vinden in régelen, door oe' minister van Oorlog te geven en in over-r- flj leg met de minister van Overzeese Ge biedsdelen en de personeelsorganisatie van de KL en het KNIL, waarbij als richtlijn zal gelden, dat met de dienst tijd van de betrokkenen, doorgebracht bij het KNIL, volledig rekening zal wor den gehouden. De secretaris van de voormalige Haag. se burgemeester, drs. W. Bos, is uit voor lopige hechtenis ontslagen. Dit ontslag is het gevolg van een beslissing in raad kamer van de arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage. Men achtte verder geen termen aanwezig drs. B.. die sinds half Mei van dit jaar in voorar rest zit, gevangen te honden. De beslissing is een gevolg van het verzoek van de gedetineerde in vry> heid te worden gesteld. Het onderzoek is thans zo ver gevorderd, dat zeer bin nenkort de datum van de terechtzitting, waarin de deviezensmokkel van drs. B. en waarschijnlijk ook die van zijn mede- pkchtigen wordt behandeld, kan worden vastgesteld. Bij brand- en snijwonden, Pijnlijk* kloven, Ruwe handen en Schrale huid. Radio Vaticana voegde er aan toe, dat de tachtig-jarige bisschop van Sta nislaopoli, Mgr. Gregorio Chomyszyn, die tot tien jaar dwangarbeid was ver oordeeld, twee jaar geleden in de ge vangenis van Kief is overleden. De bis schop van Premizlia, Mgr. Giosafat Kocyloswkyj, is volgens Radio Vaticana, in een tehuis voor ouden van dagen overleden. Het Tsjechische episcopaat heeft van de regering de garantie geëist, dat de Kerk op eigen terrein autonoom zal blijven en dat de wetten op staatscon- tróle op de Kerk zullen worden inge trokken, meldde Radio Vaticana Maan dagavond. In een uitzending in de Tsje chische taal maakte Radio Vaticana voor het eerst gewag van het door ons reeds gepubliceerde en uit acht punten be staande document van het Tsjechische episcopaat, waarin wordt aangevoerd, dat de kerkwetten, die gisteren van kracht zijn geworden in strijd zyn met de grondwet. De V. S. hebben Maandag geëist, dat Tsjechoslowakije onmiddellijk twee Tsje chische functionarissen in Amerika zal terugroepen. Het zijn Edwin Munk, de consul-generaal in New York en Jan Horvath, concierge van de Tsjechische ambassade in Washington. Bij het be kendmaken van de uitwijzing volstond net State Department met te zeggen, dat de twee Tsjechen „persona non grata" zijn. Het is echter duidelijk, dat dit een represaillemaatregel is voor de uitwij zing van Amerikaanse attaché's uit Praag. Een nieuw contingent in Italië „gewor ven mijnwerkers", bestaande uit meer dan honderd man, zal deze week aan de slag gaan op de Staatsmijnen Emma en Wilhelmina. In totaal zijn tot dusver on geveer vijfhonderd Italianen geworven door de Staatsmijnen. Inmiddels zijn er een kleine veertig naar Italië terugge keerd. Naar schatting 80.000 West-Beriyners hebben Maandagavond ontroerd de West-Duitse president, Theodor Heuss, horen beloven, dat Beriyn niet ver geten zal worden. „Beriyn zal altijd bjj ons biyven behoren ook al wordt de stad van ons gescheiden door bepalingen van de internationale wetgeving", zei Heuss. Heuss, die voor het eerst een officieel bezoek aan Beriyn bracht, zei, dat Beriyn eens weer de hoofdstad van een vereend Duitsland zal worden. Hij beloofde dat ook de bevolking van Oost-Duitsland niet in het vergeetboek zal geraken. De president legde er de nadruk op, dat ook in West-Duitsland nog een en ander te wensen is overgebleven. Als voorbeelden daarvan noemde hij het be zettingsstatuut, de ontmantelingskwestie en in het algemeen de controle van de geallieerden. „Maar wij hebben geen concentratiekampen. Wij kunnen vrijuit spreken, wy hebben persvrijheid en kun nen vry verkiezingen houden", zei hij. De grootste ovatie ontving de grijze West-Duitse president, toen hij de Ber- lijners prees om hun standvastigheid tij dens de blokkade van hun stad door de Russen. De burgemeester van West-Ber- lijn, Ernst Reuter, drong er opnieuw by prof. Heuss op aan, de stad tot de West- Duitse republiek toe te laten.* Hij no digde prof. Heuss uit zijn residentie naar Berlijn over te plaatsen. „Indien dit ge beurt", zo zei hij, „dan zullen wij be loond worden voor onze inspanning. In deze stad klopt het hart van de gehele vrije wereld". De president had tevoren een aantal besprekingen gevoerd met de Ameri kaanse, Britse en Franse commandant van de stad en met de gemeenteraad, waarna hem het ereburgerschap werd aangeboden. Des avonds werd ter ere van de president een speciale opvoering van „Fidelio" van Ludwig van Beet hoven gegeven in het gemeentelijke operagebouw. Generaal Sir Brian Robertson, de Britse hoge commissaris, heeft te ken nen gegeven, dat de Westelijke ge allieerden een herziening van het ont mantelingsprogramma onder ogen zul len zien, indien aan de eisen door an dere middelen voldaan kan worden. Hij deelde echter op een persconfe rentie mee, dat het onwaarschijnlijk was, dat zijn regering accoord zou gaan met plannen, dat Duitsland de herstelbetalingen uit de lopende pro ductie of uit de voorraden zou verrich ten. Zowel van Britse als van Amerikaanse zijde zijn officieel de berichten tegen gesproken, dat de Westeiyke geallieer den plannen zouden hebben, om weer een Duits leger op de been te doen bren gen. Arnold, minister-president van Noord- RUnland-Westfalen, beeft te Dnsseldorp bekend gemaakt, dat hy bU de federale Duitse regering wil interveniëren, indien er enige waarheid schuilt in de geruch ten, dat de Nederlandse regering voor nemens is bet Nedcrlaiidse schoolbestel en de dienstplicht in te voeren in de voormalige Duitse grensgebieden, die dit jaar by Nederland zyn gevoegd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3