TUSSEN TWEE POLEN Zó is mijn zoon MINISTER WIL VOORTGEZET LAGER ONDERWIJS NIET OPDRINGEN Duitse Rijnvaart herstellende patiënt Nieuwe interimregeling met Suriname Deelneming in handel met Indonesië Wij luisteren naar Voorbereidende klasse voor hendie naar de ambachtsschool gaan Zal conflict met Nederland kunnen worden bijgelegd? r~ Prof, Brouwer overleden Pas op Uw Borst Verlaging van bioscoop belasting? m Ignatius College wint Harpoenbeker WOENSDAG 2 NOVEMBER 1949 PAGINA 5 WIJZIGING LAGERONDERWIJSWET Geen beperking aantal uren in de achtste klasse Tien jaar voor Van Meghelen Mgr. Hopmans 35 jaar bisschop Positie van Nederland vastgelegd Voorzitter Nederlands Kankerinstituut Kind veroorzaakt brand C.A.O. IN DE PAPIER- INDUSTRIE mwm RESERVE-OFFICIEREN DER MARINE DEMOBILISEREN 20—0 IS GENOEG Weer bokswedstrijd met dodelijke afloop Van Bun van de partij Bekerwedstrijden van 26 September op 20 November Overschrijving nodig voor spelers uit Indië SchultePeters winnen te Brussel Sportsnippers I's Memorie van Antwoord op het Voorlopige verslag der Tweede Kamer ®ver het ontwerp tot wijziging van de Lager-onderwijswet 1920 is thans ver schenen. De minister van O., K. en W. schaart zich geheel aan de zijde van de in het voorlopig verslag aan het woord zijnde leden, die van mening zijn, dat voor die leerlingen, die na de gewone la gere school geen ander voortgezet on derwijs ontvangen, de V.G.L.O.-school het bij uitstek aangewezen instituut is deze leerlingen, voor dat zij de maatschappij ingaan, een zekere graad van algemene vorming en bepaalde be kwaamheid te doen verwerven, onaf hankelijk van de gedachte aan een later te verwerven positie. De minister koestert geen vrees, dat de daarmee samenhangende pro blemen, waarvoor ook in het buitenland '°t dusver geen goedeoplossing is ge- Vonden, niet zullen worden opgelost, maar Solang dit niet het geval is, zou men haar zijn mening het voortgezet gewoon lager onderwijs geen grotere ondienst bewijzen, dan het de ouders door wette- hjke maatregelen op te dringen. Niet al leen, omdat het Nederlandse volk het Voortgezet gewoon lager onderwijs als een maatregel van de bezettende macht ZaS en misschien thans nog ziet, ook, en Zeker niet in de laatste plaats, omdat het Voortgezet gewoon lager onderwijs de leerlingen niet veel kon bieden en er }veinig attractie voor hen van uitging, is 'egen dit onderwijs in. ons volk een grote Veerstand ontstaan. Het aantal onderwijzers is voorts aan he krappe kant en de gebouwenquaestie veroorzaakt ook moeilijkheden. Het onderwijs in een zevende en acht ste leerjaar van een school voor gewoon lager onderwijs moet als een noodmaat regel worden beschouwd. De minister is daarom bereid, waar dit ook maar enigs zins mogelijk is, de toestemming te ver lenen, dat de school voor gewoon lager onderwijs slechts uit zes klassen zal be staan. Op de in het voorlopig verslag gestel de vraag hoeveel V.G.L.O.-scholen in totaal zijn gesticht en welk aantal daar van weer is gesloten, kan de minister mededelen, dat het totaal der gestichte v.G.L.O.-scholen 333 bedraagt, van welk aantal er 63 voor 1 Juli 1947 en 53 na dat tijdstip zijn gesloten. Ten aanzien van hetgeen in het voor lopig verslag over de leerplichtwet tvordt «opgemerkt, moge de minister al lereerst in herinnering roepen, hoe in de eerste jaren na de oorlog de leer plichtwet op allerlei wijzen is ontdoken. Ten aanzien van het aantal processen- verbaal van de inspectie van het Lager Onderwijs kan hij mededelen, dat in 1946 'dim 8600 en in 1949 bijna 6000 pro cessen-verbaal werden opgemaakt. De minister acht, hoezeer dit ook te betreu ren valt, het voorschrift van een acht jarige lagere school noodzakelijk. Voor wat betreft de aansluiting van de ambachtsschool aan de lagere school is de minister na rvp beraad tot de con clusie gekomen, dat onder de huidige omstandigheden in het belang van de leerlingen en in het belang van de in dustrial isatie de invoering van een voor bereidende klasse aan de ambachtsschool de aangewezert oplossing is. Afgescheiden van de vraag of een leerplicht voor de kleuters wenselijk moet worden geacht staat het wel vast, dat daaraan op dit ogenblik niet wordt gedacht. Overigens kan de minister in dit verband mededelen, dat een wets ontwerp op het kleuteronderwijs inmid dels aan zijn departement in gereedheid is gekomen. Het ontwerp is aan de daarvoor in aanmerking komende in stanties ten advieze gezonden. Op grond van hetgeen daarover in het voorlopig verslag is opgemerkt en mede naar aanleiding van de in de laatste maanden gehouden besprekingen, meent de minister het voorstel inzake het beperken van het aantal uren in de achtste klasse te moeten terugnemen. Algemeen wordt daarvan een ongunstige werking voor de V.G.L.O.-school ver wacht. Hij acht het thans beter in het achtste leerjaar van een school voor gewoon lager onderwijs en in het tweede leer jaar van een V.G.L.O.-school een gelijk aantal uren te eisen. Voor beide school jaren stelt de minister het tot heden gebruikelijk aantal van 22 uren voor. Drie weken geleden heeft de Bijzon dere Raad van Cassatie behandeld de zaak tegen P. J. van Megchelen, die tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek was veroordeeld, omdat hij op instigatie van. de vijand de functie van hoofdrédacteur van het „A.N.P." heeft aanvaard en in pro-Duitse zin deze instelling heeft ge leid. De procureur-fiscaal mr. baron Van Tuyll van Serooskerken, had geconclu deerd tot veroordeling tot een gevange nisstraf voor de tijd van twaalf jaar. Uitspraak doende heeft de Bijzondere Raad gerequireerde veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Dinsdag was het vijf en dertig jaar geleden, dat de thans 84-jarige bis schop van Breda, mgr. P. Hopmans, de bisschopswijding ontving. Op verzoek van de jubilaris werd elke uiterlijke viering van dit feest achterwege gela ten. Wel bereikten monseigneur van ve le zijden schriftelijke en telegrafische gelukwensen. Vierhonderd jaar geleden verdreef Hendrik de Achtste de Carmelieten van hun klooster te Aylesford. Thans zijn zij er weer teruggekeerd. Een schen king van 25.000 pond maakte dat mogelijk. Hier passeren zij de oude brug van Aylesford op weg naar het klooster. De Rijnvaart-conferentie, waartoe de geallieerde autoriteiten na de Neder landsDuitse handelsbesprekingen van September j.l. de bij de Rijnvaart be trokken landen hebben uitgenodigd, zal in de maand November gehouden kun nen worden. Duitse scheepvaartkringen hopen,, dat dan het sedert Januari van dit jaar tussen Nederland en Duitsland bestaande meningsverschil inzake de vrijheid 1 der Rijnvaart uit de wereld zal kunnen worden geholpen. Omdat in Duitsland een overvloed aan transportmiddelen en een tekort, aan transporten ontstaan zijn, heeft men indertijd het besluit genomen de Duitse deviezenpositie en de Duitse Rijnvaar- ders te beschermen door middel van de bepaling, dat geen buitenlandse scho pen meer zouden worden gebruikt wanneer Duitse scheepsruimte be schikbaar was. Deze bepalingen zijn sindsdien weliswaar verzacht en gelden nu nog slechts het transport binnen Duitsland zelve, doch Nederland heeft in September in Frankfurt op ondub belzinnige wijze blijk gegeven aan net beginsel van de vrijheid op de Rijn, neergelegd in de honderd jaar oude Mannheimer Acte, vast te houden. Dit beginsel is weliswaar erkend, doch over de interpretatie is men het toen niet eens kunnen worden. In scheepvaartkringen te Duisburg acht men overeenstemming mogelijk en men voelde niets voor een nieuw pro tectionisme, zo verklaarde men. Men verwachtte evenwel van Neder landse zijde begrip voor het feit, dat de Duitse Rijnvaart een. herstellende patiënt is, die slechts geleidelijk aan de volle druk der concurrentie kan Doe het zelf - Was te verwachten - Geheime zender Knappe serveersters voorgesteld - Niezende varkens Geen duel tegen ^dames Totaal pijnloos Koe met raampje Een bijzonder geval Een dokter heeft bij de slager John Sykes in Raleigh (V.S.) de blinde darm weggenomen door de snede, die de patiënt zichzelf had toegebracht. De 25-jarige Sykes was een varken aan °et uitbenen, toen zijn mes uitgleed en hem de zij openreet. „Veel pijn voelde ik Het," vertelde Sykes. De bediende legde een eerstehulp-verband op de wonde en öykes ging naar het ziekenhuis. Onder leg stopte hij echter nog bij zijn huis, 0m met zijn vrouw en twee kinderen te Praten. In het hospitaal ontdekten de doktoren, dat de wonde bijna gelijk was aan de snede, die bij een blindedarm operatie gemaakt wordt. Het slagersmes had ook de blindedarm geraakt. De dok- ler besloot toen, om die meer meteen ^eg te halen. Op schriftelijk bevel van het hoofd bureau van politie heeft de direc- teur van de Italiaanse gevangenis 'e Brescia, twee mannen, beschuldigd van het maken van valse sterling-bank- h'ljetten, vrijgelaten. Later bleek, dat de brieven niet van het hoofdkwartier af komstig, doch eveneens vervalst waren. William Moody, die in de staatsge vangenis te Houston (Texas, V. S.) zijn straftijd van vijftig jaar "."•zit, heeft de laatste vier jaar kans ge- z'en, om via een geheime zender contact houden met zijn vrouw. Hij maakte |6oruik van drie zenders een in het wachtlokaal, waar hij nu en dan als ver- Vouwde gevangene wérkte, en twee ver. Porgen in zijn bed. Via deze .zenders gaf "h zijn vrouw de inlichtingen, die zij odig had om aftrek van zijn straftijd te Afkrijgen. Moody werd indertijd ver over0^ wegens een gewapende roof- I7> en restaurant in Philadelphia heeft na een proef van twee dagen de geplaatste opmerkingenbus maar w„er 'ate.n weghalen. De reden hiervan d hat in 72 van de 75 briefjes, die in den tW6e dagen in rle Pus gestopt wer sten Werd voorgesteld knappere serveer- omA3,3?1 te stellen- Er werd geen enkele °rkmg over de menu's gemaakt. II \Tvarkens 'n Hadeland in centraal- ■L/ Noorwegen zijn aan het mezen hme.t„geslag®n' Vele niezende varkens dat nf Teeds worden afgemaakt, om dat ai61? de bevinding ié gekomen, 'hoeiiuu aal overerfelijk is en daarbij Veronn i genezen- Het niezen wordt de n door kraakbeen aanwas in bemonnri ,waa„rd°or het ademen wordt zieknf n veronderstelt, dat de varkn«.m*T uit Zweden geïmporteerde ns Noorwegen is binnengekomen. I Hanjse leraar Roger Nordmann U heeft zijn plan opgegeven, twee meisjes-secondanten te gebruiken da£>ZIJni duel 9p de Pis1001' dat Donder- heeft Piaats vinden. Zijn tegenstander teoi namelijk geprotesteerd, dat hij Vecht een van de meisjes zou moeten schr indien Nordmann niet zou ver- Vi„ tegenstander, maitre Tixier. re„^ancour, beweert dat de formele - "^S Van hef rlunllaron tirillon rlnf nan laatstgenoemde niet verschijnt of wei gert te strijden. „Dat zegt de rechts geleerde, „zou lastig kunnen worden". Nordmann gaf toe en heeft nu twee mannelijke secondanten gekozen, om de twee meisjesstudenten te vervangen, die hij eerder had aangewezen. Het' duel was het gevolg van opmerkingen die Nordmann dezer dagen had gemaakt, toen hij getuigde in het proces van Albert Gaveau, die er van beschuldigd wordt tijdens de oorlog een Gestapo agent te zijn geweest. Tixier-Vignancour is Gaveau's verdediger. Intussen is Nord mann, die zegt, dat hij nog nooit met iets anders geschoten heeft dan een waterpistool, begonnen te oefenen in een schietzaal. Amerikaanse tandartsen zijn op het denkbeeld gekomen, bij de be handeling van kinderen zelfs de pijn te verdoven, die ontstaat door de prik met de injectienaald van het ver dovingsspuitje. Ze smeren het tandvlees op de plaats, waar wordt' geprikt, in met een goedje, dat die plek na enkele ogenblikken ongevoelig maakt. Ook ge ven ze kinderen uren voor de behan deling iets in, waardoor de kinderen kalm worden en niet bang zijn, vóoraj als de behandeling lang moet duren. Edwin Johnson, een 34-jarige eige naar van een chemische fabriek te Londen is Woensdag in een diepe kuip met kalium-cyanide gevallen en heeft zijn onvrijwillig bad in dat dode lijk gif overleefd. Hij herinnerde zich, dat inwendig gebruik van een zeer mi nimale hoeveelheid van het gif binnen enkele minuten dodelijk is en hield daarom mond en ogen stijf dicht, toen hij viel. Hij werd in de bijna een meter diepe kuip geheel ondergedompeld. Toen hij er weer uitgekropen was, snel de hij naar een kraan, gorgelde en spoel de zijn mond. Daarna wies hij zich, trok zijn regenjas aan en reed in zijn auto zo snel hij kon naar huis en nam daar een bad. Hij heeft geen gif binnenge kregen en kan het dus navertellen. De gifstof had in de korte snelle rit naar zijn huis zijn regenjas geheel wegge vreten, zei hij, en de bekleding van zijn auto op de plaats, waar hij achter het stuur had gezeten, geheel ontkleurd. Het kalium-cyanide had zijn huid ech ter niet aangetast. Het Washington State College is een koe rijk, die men van binnen kan bekijken. Een der professo ren van het college, dr. Ernest Stone, heeft n.l. twee jaar geleden een gat van 12 bij 4 cm. in de buik vdn het beest gesneden en daar een raampje in aangebracht, zodat zijn studenten de werking van de maag kunnen bestu deren. De koe, die acht jaar oud is en „Bossie" heet, is een gezond beest Zij eet goed en bracht in het voorjaar een welgeschapen kalf ter wereld. Een acteur uit Frankfurt moest de zer dagen te Marburg in een stuk voor generaal spelen. In zijn baga ge bevond zich een generaalsuniform en eén portret, waarop hij in dat uniform was afgebeeld. Bij aankomst op het sta tion van Marburg sprong de acteur uit de trein voor deze geheel tot stilstand was gekomen. Prompt greep een poli tieman hem in zijn kraag en beet hem toe: !,U weet toch wel, dat het verboden is van een rijdende trein te springen". Twee agenten sleepten hem vervolgens naar de wacht om zijn bagage te door snuffelen. Zo gauw zij echter het por tret en het uniform zagen sprongen zij in de houding en een van hen zei: „Neem ons niet kwalijk, generaal. Dit is natuurlijk een bijzonder geval". worden blootgesteld. Dit te meer, daar de Duitse RÜnvloot minder goed ge outilleerd is en zware fiscale lasteD heeft. Het Nederlandse argument, dat de Srotectie in strijd is met de Mann- eimer Acte, wordt aan Duitse zijde afgedaan met de redenering, dat deze acte met het beginsel van vrijheid op de Rijn slechts een vrijheid van navi gatie zou bedoeld hebben en geens zins maatregelen heeft willen voorko men. die voortspruiten uit financiële en economische overwegingen, zoals de Duitse deviezenpositie. Voor wat het andere probleem, dat van de inschakeling van de Rijnhavens in het internationale Duitse verkeer, betreft, kan Nederland, zo zei men, van de zijde der Duitse Rijnvaarders slechts medewerking verwachten. Men voelt in Duisburg wel mede met de moeilijke positie van Hamburg, dat zijn voornaamste achterland door de afsluiting der Elbe verloren heeft doch maatregelen ten behoeve der Hanze-stad mogen niet op kosten der Rijnvaart gaan. Aan Duitse zijde bestaat grote vol doening over de stappen tot verdere normalisering der verhoudingen door de opheffing der geallieerde Rijnvaart missies en de Inland Waterway Traffic- organisatie te Duisburg. De werkzaam heden der Rijnvaart-missies zullen in consulair verband worden voortgezet. In Bad Neuenahr zal op 31 October een conferentie beginnen tot regeling van bet internationale sleepverkeer op de Rijn en in het bijzonder tot aan passing der sleeplonen. Hier zullen voorts voorbesprekingen worden ge voerd voor de conferentie over unifor mering der arbeidsvoorwaarden in de Rijnvaart, die begin November in Ge neve wordt gehouden. BU de Tweede Kamer is ingediend de gewijzigde interimregeling voor Su riname. De thans voorgestelde rege ling is gelijkluidend aan de ingetrokken regeling op twee onderdelen na. Voorgesteld wordt artikel 155 van de geldende Surihaamse staatsregeling on gewijzigd te handhaven. Zowel van de toevoeging aan dat artikel voorgesteld bij het oorspronkelijk regeringsontwerp als van die, aangebracht door het amen dement van de heren Schermerhorn c.s., is afgezien. Voorts wordt voorgesteld aan artikel 181, houdende voorschriften omtrent het aanbrengen van wijzigingen in de interim-regeling bij Landsverordening, een uitbreiding té geven. Deze kom: hierop neer, dat ook artikel 168, lid 7, der interimregeling, dus zoals dit na de aanneming van het amendement van de heer De Kort c.s. door de Twee de Kamer is aanvaard, bij Landsveror dening kan worden gewijzigd en wel in dier voege, dat de tekst van dat lid ge lijkluidend zal zijn aan de tekst waar over in Juni j.l. door de eerstonderge- tekende met de delegatie der Staten van Suriname overeenstemming werd bereikt. In deze oplossing is enerzijds de be slissing der Kamer geëerbiedigd, an derzijds aan Suriname de gelegenheid geboden terug te vallen op de door de regering in het mondeling overleg aan vaarde regeling. Daartoe zal een mini mum van twee derde van het aantal leden der Staten hebben mede te wer ken. Door de regering zal het nodige wor den gedaan ten einde na de Ronde Ta- tel Conferentie NederlandIndonesië en in het licht van de resultaten daar van zo spoedig mogelijk te geraken ;ot de vaststelling van de definitieve nieuwe rechtsband tussen Nederland, Suriname en de Antillen. Nederlandse staatsburgers, rechtsper sonen, producten, schepen en andere ob jecten genieten in Indonesië niet minder gunstige behandeling dan die van enig derde land. Vreemdelingen van alle na ties zullei^ gelijke rechten genieten in de deelname in de handel met Indonesië en in .de economische activiteit en de industriële ontwikkeling in dit land. Echter erkent de R.I.S., dat ten volle rekening behoort te worden gehouden met de bizondere belangen van de Ne derlandse staatsburgers en rechtsperso nen binnen Indonesië en voorts, dat geen discriminatie zal plaats vinden ten aan zien van genoemde belangen, onverkort het recht der R.I.S. om zodanige regelin gen te treffen als nodig zijn ter bescher ming der nationale belangen of ter be scherming van economisch zwakke groe pen. Het vorenstaande geldt wederke rig tussen Nederland en Indonesië. Ten aanzien van het handelsver keer tussen Nederland en Indonesië zijn beide landen bereid een systeem van wederkerige voorkeursbehan deling in overweging te nemen. Een dergelijk systeem dient tot beider voordeel te strekken en mag niet in strijd komen met internationale overeenkomsten. Dinsdagmiddag is prof. dr. B. B-rouwer, voorzitter van het Nederlands Kankerin stituut, plotseling in het Antoni van Leeu wenhoekhuis te Amsterdam overleden. Prof. Brouwer stond op het punt de hul digingsplechtigheid te leiden ter gelegen heid van het dertigjarig jubileum als bio chemicus van dr. Waterman. De plechtig heid vond na deze droeve gebeurtenis geen voortgang. Prof. Brouwer werd 23 Maart 1881 te Amsterdam geboren. Hij .studeerde aan de universiteit in de medicijnen. In 1906 be haalde hij het artsdiploma. In 1909 promo veerde hij op een proefschrift, getiteld: „Doofstomheid en de acustische banen". Drie jaar later werd dr. Brouwer be noemd tot onderdirecteur van het centraal instituut voor hersenonderzoek, terwijl hij ook als geneesheer practisch werkzaam bleef. In 1923 volgde zyn benoeming tot hoog leraar in de neurologie aan de Amsterdam se universiteit. Een pioniersdaad, die van verdragende betekenis is geworden, was prof. Brouwers introductie der chirurgie van het zenuwstelsel alg eigen specialisme. Dat zijn initiatief volkomen slaagde, blijkt wel uit het feit, dat thans in Nederland reeds vier neurochirurgen werkzaam zijn. Van de zeer belangrijke wetenschappelijke onderzoekingen, die prof. Brouwer heeft verricht, mogen in het bijzonder genoemd worden zijn werk over de projectie van het netvlies in de hersenen, in samenwerking met prof. dr. W. P. C. Zeeman, en zijn studies over de bouw van de kleine herse- nen en de onderste olijfkern. In 1920 reikte de Nederlandse vereni ging voor psychiatrie en neurologie aan prof. dr. Brouwer als eerste de gouden Ra- maer-medaille uit. Zes iaar later werd hij tot lid van de academie van wetenschap pen gekozen, waarvan hij later algemeen secretaris geworden is. In April 1946 kreeg prof. Brouwer eer vol ontslag als hoogleraar op grond van het zuiveringsbesluit. Niet alleen de wetenschap fcad prof Brouwer's warme belangstelling. Vooral ook de muziek had zijn liefde. Tevens stond hij als oud-cricketer. voetb^Jler en ex-scheidsrechter van- de K.N.V.B. steeds op de bres .voor de Nederlandse sport. De Nederlandse regering erkende de grote verdiensten, die proL Brouwer de wetenschap heeft bewezen, door zijn be noeming tot ridder in de orde van de Ne derlandse Lee\iw, terwijl hem ook tal van buitenlandse onderscheidingen zijn toege kend. Maandag was een zevenjarig kind met lucifers aan het spelen in een open hooi schuur van, de gebr. Van Gils te Dorst (N.-Br In deze schuur was ongeveer 10.000 kilo graan opgeslagen. Nadat het kind een stropijpje had aangestoken, sloeg het vuur over naar de opgeslagen ongedorste gerst en in korte tijd stond de gehele schuur in lichter laaie. De ge hele hooischuur met het graan ginig ver loren. De verzekering dekt slechts voor een klein deel de schade. WOENSDAG HILVERSUM n, 415 m. - Na 18 uur ook 245 en 1875 m. - 18.00 koor, 18.30 jeugd, 18.45 Aanpakken, causerie, 19.00 nieuws, 19.15 regeringsuitz., 19.30 sport. 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.05 Dienst, 21.15 Concertgebouworkest, 22.25 gram., 22.45 Avondoverdenking, 23.00 nieuws, 23.15 avondconcert. HILVERSUM I, 301 m. - 18.00 nieuws, 18.15 varia, 18.20 zang, 18.30 strijdkr., 19.00 pari. overzicht, 19.15 klankbeeld over Klaproosdag, 19.30 causerie, 19.40 weekkroniek, 19.45 Wereldraad van ker ken, 20.00 nieuws, 20.05 dingen van de dag, 20.15 soc. nieuws, 20.20 Prom.-ork., 21.00 viool en piano, 21.15 hoorspel, 22.15 piano-duo, 22.45 wetenschappelijke cau serie. 23.00 nieuws, 23:15 Swing and sweet, 23.45 gram. DONDERDAG HILVERSUM II. 415 m. - Vóór 10 uur ook 245 m. - 7.00 nieuws, 7.15 lichte ochtendklanken, 7.45 Morgengebed, 800 nieuws, 8.15 pluk de dag, 9.00 huisvrouw, 9.30 waterstanden, 9.35 lichte gram., 9.40 schoolradio, 10.00 Bach, 10.15 Morgen dienst, 10.45 geestelijke zang. 11.00 Zon nebloem. 11.45 schoolradio, 12.00 Ange lus, 12.03 lunchconcert. 12.30 medede lingen, 12.33 lunchconcert, 12.55 Zonne wijzer, 13.00 nieuws, 13.20 jeugdige de butanten spelen voor de jeugd, 13.45 Roeromme, 14.00 Prom.-ork., 14.45 vrouw, 15.45 viool, 16.00 lezin g,16.45 orgel, 17.00 jeugd, 17.30 geestelijke zang, 17.50 re geringsuitz. HILVERSUM I, 301 m. - 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 ochtendblad. 8.00 nieuws, 8.15 ochtendblad, 8.40 ster van de dag, 8.55 vrouw. 9.00 gram., 9.30 Soft and sweet, 10.00 Morgenwijding, 10.15 arbeidsvitaminen, 10.50 kleuters. 11.00 carillon en orgel, 11.45 voor de tuin, 12.00 lichte noten, blijde tonen, 12.30 mededelingen. 12.33 Spionnetje, 12.38 dameskoor, 13.00 nieuws, 13.15 Harmo- netto, 13.45 Brahrps. 14.00 met naald en schaar, 14.30 cello en piano, 15.00 zieken. 16.00 „Van vier tot vijf", 17.08 jeugdconc. Bestrijdt een beginnende hoest direct met de snelwer kende en slijmopiossende (Eigen berich.) De vragen, door vele Kamerleden in het Voorlopig Verslag van Binnen landse Zaken gesteld naar aanleiding van de 50 vermakelijkheidsbelasting op de bioscoopvoorstellingen, alsmede de verklaring van de minister dat hij op verzoek wel bereid is deze belasting te herzien, heeft 'het hardnekkig ge rucht doen ontstaan, dat er inderdaad een streven is tot verlaging van ge noemde belasting over te gaan. Men erkent n.l. de onbillijkheid die schuilt in het feit dat de minister Va.i Binnenlandse Zaken bij circulaire het zogenaamde sensationele vermaak (cir cus, variété e.d.) met 50% belast, terwijl daarnaast in het financiële verhoudings- besluit 1940 die 50% niet meer wordt genoemd. Daar spreekt men alleen nog van 35% voor de bioscopen. Eer. en an der schijnt verband te honden met een geheime afspraak der ondernemers van het z.g. sensationele vermaak geen ge meenten aan te doen die meer dan 20% belasting heffen. Aangezien het Rijk geen hogere be lasting geconditionneerd had, haastten de „geboycotte" gemeenten zich, de vermakelijkheidsbelasting tot 20% te verlagen. Dit wekte verwondering en verontwaardiging bij de bioscooponder nemers, die op deze wijze tot dr hoogst belasten behoorden, terwijl zij plaatse lijk de meeste gelden geïnvesteerd heb ben. Vandaar de onrust en het rumoer, waarvan men de neerslag in het Voor lopig Verslag aantreft. Tussen werkgevers en werknemers in de papierindustrie zijn reeds enige maan den lang onderhandelingen gaande om te komen tot het afsluiten van. een col lectieve arbeidsovereenkomst (CAO). De werkgevers blijven zich echter vast houden aan een uniforme regeling (met de voor sommige bedrijven langere werktijden) en hebben de werknemers organisaties doen weten, dat men, in dien deze regeling niet kan worden ge troffen, niet geneigd is om tot het slui ten van een CAO over te gaan. Deze mededeling heeft -onder de arbeiders in de papierindustrie onrust en ontstem ming verwekt. Van de zijde der arbei dersorganisaties zal alsnog alles in het werk worden gesteld om tot een oplos sing te komen. AKKER'S Eens trokken de Nederlandse Voortrek kers Zuid-Afrika binnen en vestigden zich in het lanft, dat later aan de En gelsen verloren ging. Op een heuvel, hoog boven de passen waarlangs de huifkarren reden, is nu een gedenkte ken opgericht, dat in December ont huld zal worden. Men verwacht daar dan duizenden nazaten der „Voortrek kers", die verspreid zijn over heel Zuid-Afrika t.v -f' u SM «mem» w - w v i w i_ s van het duelleren willen, dat een idant in staat moet zijn de plaats Zlln Drinciuaal in te nemen, indien door CLARENCE BUDINCTON kelland Vertaling van H. DE GRAAFF 23 Ik vertelde hem in het kort onze plannen en hoeveel ze waarschijnijlk zouden kosten. Hij liet mij uitspreken zonder me een enkele keer in de rede te vallen, ,,'t Lijkt me een gezonde zaak," zei hij, toen ik klaar was. „Die Straight lijkt me een verstandige ke rel." Ik nam een klank waar in zijn stem, die er alleen maar was wanneer hij ergens tevreden over was. „Nog meer op je hart, m'n zoon?" „Kent u een zekere Jenner?" vroeg ik. „Hij beweert van de recherché te zyti „Die ken ik, ja." „Zoudt u hem mij misschien willen beschrijven?" Hij gaf mij een nauwkeurige be schrijving. Het verraste mij, want ik had er nooit erg in gehad dat mijn vader zo op bijzonderheden lette." „Hoe komt het dat u kennissen bij de recherche hebt?" vroeg ik. „Ik heb overal kennissen, zelfs onder de Chinezen," zei hij. „Ik ben voorzit ter van een soort commissie. En onze zakenrelaties strekken zich uit tot in Mexico en Zuid-Amerika." Er volgde een korte pauze en ik meende, dat ik hem onderdrukt hoorde lachen. „Hij wilde zeker het een en ander over je vrouw weten?" „Allemensen!" zei Ik. „We zullen die episode van je uit stapje maar niet tegen je moeder ver tellen," zei hij. „Het zou haar mis schien schokken. Eerlijk gezegd heb ik er zelf ook van opgekeken." „Dat treft," zei ik. „Ik heb er name lijk ook van opgekeken. Kent u een zekere Butterick?" „ik heb van hem gehoord." „En een Bergamo?" „Wijlen mijnheer Bergamo," zei hij. „Butterick is onze buurman," zei ik. „Dan moet ik zeggen dat je mooie Duren hebt, mijn zoon. Als ik dat van tevoren geweten had, betwijfel ik of ik Je daarheen gestuurd zou hebben." „Wat is er eigenlijk aan de hand, vader?" vroeg ik. „Waarom wordt dat meisje door de recherche gezocht?" „M'n zoon," zei hij, „zorg dat je er buiten blijft. Boor je putten en drijf je ranch. Je zult dat meisje waarschijnlijk nooit terug zien. Beschouw het als een aardig voorval en laat het daarbij." „Het noodlot schijnt anders te wil len," antwoordde ik. „Dat meisje wacht i namelijk op mij in de bar." Ditmaal viel er een langer stilzwij gen. „M'n zoon," hernam mijn vader toen, „laat die jongedame waar zij is. Maak je door de zijdeur uit de voeten en poets de plaat." „En terug naar New York?" „Ja," viel hij ineens driftig uit. „Kom als de weerga terug naar New York." „En moet ik de ranch en al onze plannen opgeven?" „Neem het eerste het beste vliegtuig," beet hij. „Onmogelijk, vader. „Waarom?" „Omdat ze mij in de luren hebben willen leggen," antwoordde ik. „En dat bevalt me niet. Butterick en zijn bende zouden denken dat ik bang geworden was. Dat kan ik niet op me laten zitten. Zoudt u in zo'n geval de benen nemen, vader?" „Dat heeft er geen snars mee te ma ken," tierde hij. „Dat heeft er wel degelijk iets mee te maken," zei ik. „Bedankt voor de in lichtingen. Ik ga terug naar de bar." „Hé daar! Wacht even!" Hij schreeuw de bijna, doch ik hing kalm de hoorn op en wandelde terug naar mijn plaats aan het tafeltje van Maggie Jones. Ze trok haar wenkbrauwen vragend op. „En?".zei ze. s, „Jenner is echt," zei ik. „Dat dacht ik wel," antwoordde zij. „En je hoeft er niet aan te twijfelen dat hij je vinden zal," zei ik. „Hij heeft me nog niet gevonden," zei ze. „Bedankt voor het glaasje bier. Ik geloof, dat ik maar ga." Maar juist op dat ogenbMk trad Straight binnen. Hij kwam op ons toe en zijn gezicht stond grimmig. „De albi no is in de stad met een paar van zijn lelijke vrindjes," zei hij. „Dan moest ik maar zien dat ik ver dwijn," zei Maggie. „Maar niet terug naar vanwaar je gekomen ber.t," zei Straight. „Omdat ze daar een mannetje neer gezet •lebben om op je te wachten. Ik heb namelijk een beetje voor luister vink gespeeld. Ze zijn van plan je uit te nodigen voor een logeerpartijtje op Rancho Paloma en ze zullen zo vrij zijn met een weigering geen genoegen te nemen." Ik boog mij opzij en rekte mijn nek om op straat te kunnen kijken. Dat was een volkomen natuurlijke reactie. Ik wilde alleen maar weten of ik Bolitho soms zou zien. Dat was niet het geval, doch ik zag wel iemand anders. Onbe zorgd, de handen in de zakken, als had hij niets anders ter wereld te d'oen, kuierde daar mijnheer Jenner voorbij. „Het krioelt hier van de achtervol gers," zie ik. „Daar g?at Jenner." Maggie breidde haar handen uit en haalde haar schouders op. „Welnu, dappere ridders," zei ze. „Ik schijn in de knoei te zitten. Hoe denken de hel den mij hieruit te redden?" „Ik geef mijn mening graag voor een andere," merkte Straight droogjes op, „maar als ik niet in de gaten wilde lo pen, dan zou ik in de eerste plaats zor gen dat ik uit dit samenzweerdershol kwam." „Logisch geredeneerd," beaamde ik. Straight wendde zich tot de buffet knecht. „Pinky", zei hij, „als er soms nieuwsgierige mensen komen: wij zijn hier niet geweest. Begrepen?" Hij ging ons voor naar achterin het hotel. „Wacht hier tot ik terugkom", zei hij en verdween. Maggie en ik bleven ach ter en voelden ons niet al te zeer op ons gemak. „Je schijnt een bijzondere gave te bezitten om andere mensen in moeilijk heden te brengen," merkte ik effen op. „O, dit is nog niets," zei ze. „Wacht maar eens tot ik op mijn best ben." Meer spraken wij niet, totdat Straight terugkeerde, met een sleutel in zijn hand. „Een bof, dat ik hier een paar ken nissen heb," zei hij. „De hotelklerk is in het complot. Ga naar boven en blijf daar totdat ik jullie kom zeggen dat al les veilig is." We gingen de trap op en betraden de kamer, die de klerk ons aanwees. Ik keek Maggie aan. Dit werd me te veel van het goede. „Geen mens wil mij iets vertellen," begon ik. „Jij niet. en mijn vader niet, en die Jenner evenmin. Waarom ben je voortvluchtig? In welk opzicht ben je betrokken bij de moord op Bergamo? Welke van de twee Vestzak-Venusser. ben je? Wat zit er in dat valies, dat je me opgedrongen hebt? Als ik goed genoeg ben om als ledepop gebruikt te worden en als schietschijf voor een al bino-scherpschutter, ben ik dan niet goed genoeg om de reder, daarvoor te weten? Ik weet niet eens of ik wel of niet in strijd met de wet handel." (Wordt vervolgd) Naar het A.N.P. verneemt, kunnen reserve-luitenants ter zee van de Kon. Marine, die vóór 1 Januari 1948 zijn opgekomen, op korte termijn de dienst verlaten. Deze maatregel is genomen om tegemoet te komen aan de wensen van vele reserve-officieren en officieren van speciale diensten der marine, die weer terug willen in de burgermaat schappij. De officieren van deze categorie, die thans geen verzoek tot ontheffing in dienen, zullen allen ech.er gedurende het tweede halfjaar 1950 van de wer kelijke dienst ontheven worden. Enkele honderden leerlingen van het Ignatius-College te Amsterdam, het Tri- niteitslyceum te Haarlem en het Aloy- siuscollege te Den Haag waren gister middag op het nieuwe uitgebreide sport complex van de Stichting Ignatius-Col lege bij de Kalfjeslaan even buiten Am sterdam bijeen om er het traditionele schoolfeest, het tournooi om de Har poenbeker te verspelen. Verleden jaar won het Ignatius-College en ook gisteren sleepte het de prijs met 38% punt in de wacht. Op de tweede plaats eindigde het Triniteitslyceum met 29 punten, als der de werd het Aloysiuscollege met 22% punt geklasseerd. Voor de onderafdeling Twente van de KNVB werd de voetbalwedstrijd Den Ham 3SVVN 4 gespeeld. Met de regel maat van een klok werd de stand in de eerste helft door SVVN opgevoerd tot 200. Dit vonden de Hammenaren te erg en daar ze bang waren voor nog groter débacle in de tweede helft, kwa men ze met het voorstel voor de dag om het hierbij maar te laten. SWN vond het wel goed. De Hammenaren werd de raad gegeven eens met de scheidsrechter over dit voorstel te pra ten. Dit gebeurde en de arbiter was ook van mening, dat een 200 voorsprong welletjes was. Er werd dan ook beslo ten Uet maar hij deze éérstev helft tV-* laten. We geloven echter, dat de scheidsrech ter een beetje buiten zijn voetbalboekje is gegaan en zijn benieuwd wat de Bond in deze zal beslissen: de gehele wedstrijd overspelen of later weer aan de tweede helft beginnen met de stand 200 in het nadeel van Den.Ham 3. Wederom heeft zich thans in de Italiaan se boks wereld een ongeval met dodelijke afloop voorgedaa. Ditmaal moest de jeug dige Italiaa Rino Bettola, na een wedstrijd naar het ziekenhuis van Saroma worden overgebracht, waar hij is overleden. De politie en de sportautoriteiten hebben een onderzoek ingesteld naar de doods oorzaak van de 20-jarige pugilist. De Ita liaanse bladen eisen een krachtig ingrij pen van de boksbond in Italië, teneinde dergelijke dodelijke ongevallen te voorko men. Rino Bettola is de tiende bokser sedert Januari van dit jaar, "die op deze manier het leven verloor. Kort na het begin van de wedstrijd Lim- burgiaM.V.V. heeft Van Bun Zondag jX het veld wegens een onwillige spier moe ten verlaten. Het ongemak was van licht* aard en men verwacht dat hij in een paar dagen weer volkomen fit zal zijn. Naar Van Bun vertelde heeft hij de K.N.V.B. mee gedeeld, dat men voor de wedstrijd tegen België op hem kan rekenen. Op 20 November zullen voor de K.N. V.B. de bekerwedstrijden worden ge- i speeld, die op 26 September niet zijn doorgegaan. Het programma van de tweede bekerronde komt voor die datum geheel te vervallen. Ook een voetballer, die het laatst is uitgekomen voor een bij de Voetbal Unie in Indonesië aangesloten vereni ging, heeft een overschrijvingsvergun ning nodig voor het spelen in een bij de K.N.V.B. aangesloten vereniging, aldus meldt de Sportkroniek. Het Nederlandse koppel SchultePeters, dat Zondag j.l. te Zilrich een fraaie over winning behaalde ln de 100 4cm.-wedstrijd wist de koppelkoers. welke te Brussel over 3 uur werd gereden, eveneens op fraaie wijze te winnen. De uitslag luidt: 1. SchultePeters, af gelegd in 3 uur 136.535 km. Op eén ronde: achterstand: 2. Kint—Van Steenbergen, S. BruneelLapebie, KublerBruyland. De voetbalwedstrijd tussen de Rode Duivels en Londen eindigde in een ge lijk spel, 00. Een vriendschappelijke voetbalwed strijd tussen de Racing Club de France en Arsenal eindigde in een 21 over winning voor de Engelsen. In een vriendschappelijke hockey wedstrijd won het elftal van de Bata vieren met 10 van de ploeg uit Ant werpen, nadat de rust met blanke stand was ingegaan. De schoolstegzwemster Nel van Vliet, houdster van enkele wereldrecords, zal Vrijdag 11 November a.s„ des middags half drie, in het gemeentehuis te Hil versum in het huwelijk treden met de heer L. Koudijs Jr. De partij van mevrouw Heemskerk in de laatste ronde van het schaaktournooi te Barcelona werd afgebroken. Als mevr. Heemskerk wint, bezet zjj de derde plaats in dit tournooi.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 5