Episcopaat moet in handen van Zapotocky eed afleggen Niet alle troepen kunnen binnen half jaar thuis zijn AMERIKAANS SUPERFORT IN ZEE GESTORT Voor vele werkers zal in Indonesië goede werkgelegenheid bestaan TRAGISCH OMGEKOMEN GEZIN TE MEDEMBLIK BEGRA VEN m Tot hoofd en hart li Staat bemoeit zich met de benoemingen Mysterieuze verdwijning Het compromis inzake Nieuw-Guinea Het weer Everse rechtsachter i.p.v. Van Bun Uur vóór de wedstrijd door de tunnel Sociale regelingen voor leden K.N.I.L KINDERBIJSLAG VOOR ZELFSTANDIGEN Dringend beroep op het parlement .vrijdag 4 november 1949 73ste JAARGANG No. 24606 KERKSTRIJD IN TSJECHOSLOWAKIJE Controle op kerkelijke instellingen En werkelijke toedracht GRAAF DE-RECY IN ARREST Beschuldigd van verduiste ring en fraude RADIOREDE VAN' LEGERCOMMANDANT Vliegtuigbotsing bij eiland Wight Standpunt der regering Progressie wordt verlengd Drukwerken door de lucht naar Indonesië Taak loopt ten einde «Goederentrein rijdt op olietrein Enorme ravage NIEUW MATERIAAL VOOR DE N.S. DR. PREES OVER RONDE-TAFELCONFERENTIE Sultan Hamid: al te somber Niet Heel de stad in stilte en rouw ENGELSE DRIFTERS 1095 DESERTEURS DEBARKATIE „WATERMAN" Ook Belgisch elftal gewijzigd Aa Zondag te Rotterdam BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiussti 45. tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 «uf 's avonds 21544 Directeur: 1. J. W Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H W M van Rufl. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mIHImeter» hoogte, ingezonden mededelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m -hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder oogave ven redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week. f 1 -52 per maand, f 4_55 per kwartaal. De Tsjechoslo waakse aartsbisschop, mgr. Josef Beran, en alle Tsjech iscrie bisschoppen zullen de eed van trouw aan de regering moeten afleggen, in handen van premier Antonin Zapotocky, aldus een decreet, dat gisteren in de Tsjechische staatscourant werd gepubliceerd. Hulpbisschoppen, abten en paters provinciaal zullen de ëed moeten afleggen in handen van kerkminister Alexej Cepicka. De bisschoppen hebben echter reeds verklaard, dat zjj de eed niet zullen af leggen en ook geen salaris van de staat zullen aanvaarden. De regering heeft gisteren voorts be paald, dat door de leiding der Hoorns- Katholieke Kerk in Tsjechoslowakije lijsten moeten worden opgesteld met kandidaten voor vacante priester-func ties. De regering zal dan uit deze lijsten haar eigen keus maken. Voorts zal de regering voortaan con trole uitoefenen op alle kerkelijke in stellingen in Tsjechoslowakije. Deze re- gcringscontróle strekt zich ook uit tot alle voormalige kerkelijke bezittingen, Welke vallen onder het thans doorge voerde stelsel van landhervorming en tot vroegere eigendommen der Kerken, Welke worden getroffen door nationa lisatie-maatregelen. Indien de geestelijkheid weigert bij benoemingen van priesters de door de staat gestelde voorwaarden het af leggen van de eed van trouw aan de Tsjechoslowaakse republiek, politieke betrouwbaarheid van de candidaten en het aanvaarden van betaling door de staat na te komen, zal de staat, in dien binnen veertien dagen geen over eenstemming is bereikt, de kerkelijke autoriteiten verzoeken de betrokken priesters te ontslaan. Indien een derge lijk verzoek van de regering niet binnen veertien dagen is ingewilligd, zal de regering de niet vervulde priestersplaat sen als vacant beschouwen. Priesters, die door de Kerk zijn aan gesteld zonder vooraf door de staat te Onlangs kondigde Radio Praag aan, dat Karei Kavina, een neef van aarts bisschop Beran, die ccn jaar in West- Duitsland in ballingschap geleefd zou hebben, vrijwillig naar Tsjechoslowakije Was teruggekeerd. Een nieuw staaltje Van Sovjet-propaganda. De ware lotge vallen van Kavina komen namelijk he lemaal niet met dit verhaal overeen. Karei Kavina, de neef van de in zijn Paleis geïnterneerde aartsbisschop van Praag, Mgr. Josef Beran, wist op 20 Juli 1049 bij Grafenau de grens van de Amerikaanse zone van Duitsland te overschrijden. Men stuurde hem naar 'net bureau van de Internationale Vluch telingenorganisatie te Münchcn. Precies een week later, dus op 27 Juli, verliet hij het onthcemdenkamp om wat bood schappen te doen: er was geen enkele reden om aan te nemen dat hij niet met zijn lot tevreden zou zijn. Hij liet al zijn persoonlijke eigendommen, als bij voorbeeld zijn koffer en zijn regenjas in "net kamp achter. Hij zou over een Uur weer terug zijn. Maar hij kwam niet terug.. Wegens zijn verwantschap met aarts bisschop Beran vreesde men dat hij ont voerd was. Een uitgebreid onderzoek van he politie had geen resultaat. Dezer, da gen, ruim drie maanden latêr, werd hij voor de microfoon van de Tsjechoslo- Waakse radio gehaald. Drie maanden Waarin hij naar alle waarschijnlijkheid grondig onder handen werd genomen. Daarmee werd wel zeer aannemelijk ge blaakt dat hier inderdaad 'van ontvoe ring sprake was. Zijn verblijf van zeven hagen in Duitsland werd door Radio Praag tot een jaar verlengd,' zijn ge heimzinnige „terugkeer" zou vrijwillig *ijn gebeurd. Zo bedriegen communisten. De Parijse politie heeft gisteren de Fran- afgevaardigde graaf Antoine de Recy gearresteerd, terwijl hij het parlementsge bouw verliet. De Recy is een oorlogsheld en vroeger aide-de camp van generaal Hen- li Giraud. De parlementaire onschendbaar heid van De Recy was op diens eigen var leek opgeheven. Hij wilde zich in de ogen ven de wet rechtvaardigen. Hij wordt er h van beticht, medeplichtig te zijn aan Je verduistering van schatkistobligaties 'er waarde van 100.000.000 francs. Verder Wordt hij o.m. beschuldigd van het frau- huleus gebruik van officiële zegels, ver valsing van documenten, het gebruik van valse documenten, enz. zijn benoemd, zullen er niet op kunnen rekenen in hun positie te worden ge handhaafd, want de staat beschouwt die positie in een dergelijk geval vacant zolSng van regeringswege geen priester is benoemd. Deze laatste bepaling betekent, dat de Staat de recente benoeming door het Vaticaan van Mgr. Stefan Barnas ot coadjutor voor Mgr. Voltassak van Spis. die ziek ligt, niet zal erkennen als niet bewezen kan worden, dat die benoeming tevoren door de regering is bekrachtigd. Tijdens een spionnageproces voor de staatsrechtbank te Praag werden van de vijf beklaagden twee ter dood en de drie anderen tot dwangarbeid van ver schillende duur veroordeeld. Dé steeds toenemende terreurmetho den van de Tsjechoslowaakse regering hebben in talrijke Slowaakse dorpen krachtig verzet uitgelokt van de zijde der boeren. Het gevolg hiervan is, dat in vele gemeenten het standrecht is af gekondigd. Eenheden van de Slowaakse gendar merie en politie hebben geen gevolg ge geven aan het bevel van de regering met wapengeweld de godsdienstoefe ningen te verstoren, doch schaarden zich aan de zijde der bevolking. Toen in Drahovce, bij Piestany, communisti sche raddraaiers tijdens een godsdienst oefening de kerk binnendrongen en de gelovigen wilden dwingen de kerk te verlaten, werden zij door de politie met geweld uit de kerk verwijderd. Als re presaillemaatregel werden 170 bewo ners gearresteerd en met onbekende be stemming weggevoerd. Daar de Slo waakse bevolking zich echter niet laat intimideren en in steeds grotere getale de- kerken bedoekt, hebben de commu nistische leiders hun aanhang bevolen om op een of andere- manier de gods dienstoefeningen te verstoren. Thans brengen zij katten en honden mee en gaan tijdens de preek roken en kaarten. 9 In een radiorede voor de troepen heeft de Legercommandant in Indonesië, luit.- generaal Buurman van Vreeden, een Uit eenzetting gegeven van de ter R.T.C. ge troffen regelingen ten aanzien van de po sitie der militairen, waarbij hij er de na druk op legde, dat de parlementen de overeenkomst nog moeten goedkeuren. „Wat hef hier aanwezige personeel van de K.L. aangaat, werd overeengekomen, dat er zoveel mogelijk naar zal worden ge streefd, dat binnen een termijn van zes maanden na de souvereiniteitsoverdracht deze troepen kunnen repatriëren. Van Ne derlandse zijde werd voorzien, dat dit niet mogelijk zal blijken; het personeel van de K.L. mag er dus niet geheel vast op reke- Deze onheilspellende groepmet donker-rode vlaggen toegeruste, motorrijders snelden ter gelegenheid van de Tsje0hoslowaak.se Nationale Onafhankelijkheidsdag over het W enceslausplein te Praag langs president Gottwald, die een parade af nam. Het waren dezelfde mannen, leden der vliegende patrouilles van de arbeiders militie, die in Februari vorig jaar aan de staatsgreep deelnamen. Het Amerikaanse ministerie van Bui- inlandse Zaken heeft gisteren bekend S®maakt, dat de Verenigde Staten bereid „op een redelijke basis" verzoeken Van Joegoslavië om benzine voor bur- Kervliegtuigen en onderdelen van vlieg- "h'gen te kunnen aankopen, in overwe- '•'hg te nemen. Een Amerikaans Superfort van het type B 29 is gisteravond bij de Bermu da-eilanden brandend in zee gestort. Tien der dertien inzittenden kwamen om het leven. Het Britse ministerie van Luchtvaart meldde gisteravond, dat het een bericht, had ontvangen, dat er bij het eiiand Wight een botsing had plaatsgevonden tussen twee vliegtuigen van de Royal Air Force, een viermotorige Lancaster bommenwerper en een twee-motorige Mosquito lichte bommenwerper. De twee vliegtuigen zijn in zee gestort. De plaats, waar het ongeluk zou ge leurd zijn, is ongeveer 15 K.M. ten Zui den 'van de Britse luchtvaart- en ma rinebasis Portsmouth. Er waren in totaal negen personen aan boord, van wie er hedenochtend nog geen was opgespoord. Met beti-ekking tot de kinderbijslag- °orziening van zelfstandigen merkt de ®gering in haar Memorie van Ant- oord aan de Tweede Kamer op, dat ,c?.e minder eenvoudig ligt dan de kin- oijslagrègeling, welke voor loon- heiders is getroffen. t °e regering meent, dat de oplossing oralshog niet gezocht moet worden in liij.een hoor alle zelfstandigen gelijke- Ve omvattende regeling, maar dat fe r moet worden aangeknoopt bij «ttoa ?en' clie bedrijfstaksgewijze tot de h unnen komen en waarin met in bijzondere omstandigheden, welke k;., le bedrijfstak gelden, rekening is 'nen worden gehouden. re§elingen, welke in eerste in- SetrrvM 0p vriJwlllige basis moeten zijn Wttol e,n' zouden dan krachtens een dtïifo 'voorziening voor alle be de^ ®G"°ten verbindend kunnen wor- Sedaeht r.d' De reSering beeft deze vOorW tufgewerkt in een aantal thans P1®6 conclusies, waaromtrent daarvo„ gevoelen is gevraagd van de oor m aanmerking komende or ganisaties van zelfstandigen. Na ont vangst van deze adviezen en het mon deling overleg, dat hierop zal volgen, zal de regering haar definitief stand punt in deze vaststellen. Nu het overleg met de Stichting van de Arbeid nog gaande is, is het de regering niet mogelijk mededelingen ce doen over eventuele relatieve aan passingen van het loonpeil. Hetzelfde geldt met betrekking tot progressie in de kinderbijslagregeling. Wel kan zij aldus haar antwoord op een vraag uit de Tweede Kamer mededelen, dat zeer binnenkort een ontwerp van wet zal worden ingediend, strekkende tot verlenging van de wetten van 21 De cember 1946 en van 5 Januari 1949, zodat de thans bestaande regeling voorlopig van kracht blijft. j Angst voor de toekomst is veel erger '4 dam het lot van het heden. ter Sinds 1 November is het mogelijk per luchtpost gedrukte stukken (w.o. ook brailledrukwerken, akten en pakjes naar Indonesië te versturen. Bij verzending van pakjes wordt aantekening aanbe volen. nen omstreeks Juli 1950 weer thuis te zijn. Dit hanpt samen met de beschikbare scheepsruimte en andere factoren". Ten aanzien van het K.N.I.L. deelde de Legercommandant de volgende bijzonder heden mede over de afvloeiing van de Indonesische leden, die niet wensen over te gaan naar de strijdkrachten van de R.I.S.: „De pensioengerechtigden kunnen met pensioen gaan. Zij, die in vaste dienst zijn en 15 jaren of meer diensttijd achter de rug hebben, krijgen een evenredig pen sioen. Zij, die geen recht op enig pensioen hebben, doch in vaste dienst zijn, krijgen wachtgeld gedurende een termijn van tweevijfde van hun diensttijd met een mi nimum van 1 en een maximum van 5 ja ren bedragende tachtig procent van de activiteitsbezoldiging voor de eerste zes maanden, voor de volgende twaalf maan den zestig procent, en voor de rest veertig procent. De militairen in kort dienstverband ont vangen hun normale K.V.-toelage, mdien het kort verband is uitgediend, anders ont vangen zij het reeds verdiende deel plus 20 pet. *Op de Europese militairen van het K.N.I.L., die noch naar de Koninklijke Landmacht, noch naar de strijdkrachten van de R.I.S. w.ensen over te gaan is de afvloeiingsregeling van toepassing zoals die geldt bij de Idonesische militairen van het K.N.I.L. De Legercommandant besloot na gewag te hebben gemaakt van de Nederlandse militaire missie: „Dit is in grove trekken hetgeen klaarblijkelijk als maximum ter R.T.C. bereikt kon worden. Hoewel de re gelingen nog geheel moeten worden be studeerd, meen ik thans reeds te mogen zeggen, dat de sociale regeling voor het Indonesische personeel van het K.N.I.L., dat niet naar de strijdkrachten van de R.I.S. wenst over te jaan, mij bevredigend voorkomt". De Staatssecretaris van Oorlog, mr. W. H. Fockema Andreae, heeft zich gis teravond in een toespraak tot de troepen in Indonesië gericht, waarin hij een uitvoerig overzicht gaf van de thans ver kregen overeenkomsten. Vervolgens wees hij erop, dat de taak der troepen ten einde loopt. Worden de terugtrekkende bewegin gen en wordt de reorganisatie van onze strijdkrachten ordelijk en snel uitge voerd, wordt het vertrouwen in de Nederlandse militairen gerechtvaardigd, zoals het in de vorige jaren ook in In donesië bij de bevolking van het eilan denrijk veelvuldig is gevoeld, dan hel pen wij mede om de basis van vriend schappelijke samenwerking ook op mili tair gebied te leggen, waaraan Indonesië behoefte heeft en waarnaar Nederland verlangt. Hij besloot als volgt: „Ziet niet terug naar wat is geschied en laat u niet leiden door haat, noch door wrok. Kijkt vooruit en gelooft in de kracht van uzelf, ir. de bereidheid van uw vroegere tegen stander om de vriendschap in de toe komst een nieuwe vorm te geven en treedt aan, gij allen gezamenlijk, om het woord waar te maken, dat met instem ming van onze geliefde Koningin door Nederland werd gegeven". De twee geheel in elkaar gedrukte locomotieven die op hei traject Koevorden-Gramsbergen met elkaar in botsing kwamen. De oliewagens van de trein vielen door de schók van de berm op een weiland. De machinisten wisten tijdig van de locomotieven te springen en redden daardoor het leven. Donderdagmiddag om even over vij ven zijn op het spoortraject Coevorden- Gramsbergen twee treinen op elkaar in gereden. Een goederentrein komende uit de 'richting 1 Coevorden raakte n.L in botsing met een stilstaande olietrein van de B. P. M„ als gevolg van een verkeerde stand van de wisseis. De twee locomotieven werden geheel in elkaar gedrukt; de wagens ontspoorden en kwamen door elkaar te liggen op de rails. Enkelevielen de berm ai en geraakten op het weiland naast het spoorwegtraject. Ook de oliewagens raakten van de rails af. Eén der ketels werd door het geweld der botsing van ie wagens afgeslagen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De machinisten konden op tjjd van de machines springen en zo het le ven redden. Zeven nieuwe gestroomlijnde electri- sche vierwagentreinen zuilen voor hét einde van dit jaar aan de Nederlandse Spoorwegen worden afgeleverd. Vóór 1 Mei 1950 zal opnieuw een dergelijke serie in dienst worden gesteld. In de loop van 1950 zullen nadien nog veertien dezer treinstellen uit de Nederlandse fabrieken rijden, zodat de N.S. voor 1951 zullen kunnen beschikken over 28 nieu we electrische vierwagentreinen. Van April 1950 af zullen maandelijks enige der vijftig bestelde Franse op vier assen aangedreven electrische locomo tieven worden afgeleverd. Tezelfdertijd zal de aflevering beginnen van de be stelde 25 Amerikaanse Westinghouse- aldwins In een communiqué van de republi keinse delegatie in Batavia wordt ge zegd, dat zjj zich accoord verklaart met het compromis om de status van Nieuw- Guinea één jaar na de vorming van de souvereine Verenigde Staten van Indo nesië vast te stellen. Dit betekent niet, aldus het communiqué, dat de republi keinse delegatie en de delegatie van de B.F.O. in Den Haag van hun eis, dat Nieuw-Guinea deel zal uitmaken van de R.I.S. hebben afgezien. „Als w|j er in slagen, de ter R. T. C. bereikte overeenkomst ten uitvoer te leggen in de geest, waarin zij is opgesteld, dan zal daaruit naar m«n overtuiging een vruchtbare samenwerking tussen Nederland en Indonesië voortspruiten", al dus dr. Drees in een onderhoud met A. N. P.-Aneta. Van groot belang achtte dr. Drees het feit, dat op de conferentie twee dingen zijn bereikt: een volledige overeenstemming in het Indonesische kamp tussen republikeinen en federalis ten en de uiteindelijke overeenstemming tussen de Nederlanders en «ie Indo nesiërs. Naar zijn verwachting zal de publicatie van de resultaten der conferen tie veel wegnemen van de spanning, die in Indonesië nog steeds bestaat, ook al ontveinst hjj zich niet, dat rust en orde daar wellicht nog niet overal onmid dellijk zullen terugkeren en dat dit vermoedelijk slechts allengs zal geschieden. Hij gaf toe, dat er nog onzekere factoren bestaan voor wat betreft de positie der Nederlandse ambtenaren en van andere groepen werkers, doch, zeide hij: „Ik ben er van overtuigd, dat voor de Nederlandse werknemers in Indonesië altijd de mogelijkheid zal blijven bestaan voor het vinden van een voldoening gevende werk kring) er. ik weet, dat de Indonesische leiders het op prijs stellen, indien Nederlanders met vakbekwaamheid in de nieuwe staat zullen willen ar beiden, hoewel het uiteraard niet meer dan logisch is, dat op de lange duur de Indonesiërs zoveel mogelijk van de hogere en hoogste ambten en posities zelf zullen willen innemen. Maar ik ben er zeker van. dat er in de komende decennia werkgelegenheid zal bestaan voor een belangrijk aan tal Nederlandse werkers op die ter reinen, voor de voorziening met de nodige werkkrachten waarvan de In donesiërs zelf nog niet de nodige men sen hebber." Ten aanzien van de "bereikte mili taire overeenkomst verklaarde de premier, dat de Nederlandse regering geen andere wensen en belangen heeft dan zo spoedig mogelijk de troepen uit Indonesië terug te trek ken, nn hun taak daar ongeveer ten einde is. Voor vervoer van de troe pen naar Nederland, zal worden gebruik gemaakt van Engelse sche pen. Tenslotte deelde de premier mede, dat een dringend beroep gedaan zou moeten worden op medewerking van het parlement, teneinde te bereiken, dat een zo belangrijke aangelegenheid als de ratificatie van de resultaten der conferentie vlug genoeg zal kunnen ge schieden om de overdracht van de sou- vereiniteit op of voor 30 December, ge lijk overeengekomen is, mpgelijk te ma ken. Op een persconferentie, waarop Sul tan Hamid II. voorzitter der B.F.O.-de legatie. zich gisteren over de resultaten der R.T.C. heeft uitgesproken, zei hij o.a.: „Ik verzoek u, niet al te somber te zijn over de toekomst van Indo nesië, b.v. dat daar chaos 4a 1 gaan heersen, dat wij allemaal onder de republiek zullen komen en dat het land geheel en al communistische worden-zal. want ik ben er van overtuigd, dat er voor deze bezorgd heid geen reden bestaat". Hij zette verder uiteen, dat de kwes tie Nieuw-Guinea de Indonesiërs zéér hoog zit, waarbij hij wees op het man daat, door alle deelgebieden aan de In donesische afgevaardigden ter R.T.C. meegegeven en waarin staat, dat dit gebied tot de R.I.S. zal moeten beho ren. Vervolgens zei Sultan Hamid, dat de ratificatie van de ter R.T.C. bereikte overeenkomsten mogelijk moeilijk zijn zal, doch zeker zal plaats vinden, waar aan hij toevoegde: „Indien men de Unie de bedoelde inhoud wil geven, zullen wij moeten samenwerken. Wij vrezen echter dat, indien door het drijven van bepaalde groepen in Nederland afzon dering van Nieuw-Guinea als afschei- dingsgebied voor de Nederlanders zal plaats vinden, de Unie in gevaar 2al komen". Veel lof zwaaide hij toe aan de UNCI, die „voortreffelijk werk heeft verricht" en sprak de hoop uit, dat de huidige Ne derlandse regering het roer nog lang in handen zal houden in het belang van de goede verhoudingen. Als een permanente oplossing inzake Nieuw-Guinea noemde Sultan Hamid de mogelijkheid, dat de souvereiniteit zal (Van onze speciale, verslaggever) Vier kisten daalden Donderdag in het late middaguur neer in het gro te, dubbele graf, dat gedolven was op de Algeméne Begraafplaats te Medemblik: het gezin De Leeuw, vader, moeder en beide kinderen, dat Zondagmorgen op zo tragische wijze in de vlammen omkwam, was verenigd in de schoot der aarde. Tevoren was de lange begrafenis- stoet, die achter beide lijkauto's niet minder dan vijftien volgwagens tel de,- door ingeze'tenen van Medem blik'ter beschikking gesteld van ver wanten en vrienden, nog eenmaal door de stad gereden. Voor de uit gebrande woning in de Nieuwstraat hield zij twee minuten stil: het stof felijk overschot van het rampzalig gezin verwijlde nog eenmaal bij het huis, waar aan een familiegeluk van twaalf en 'n half jaar zo plotseling en zo wreed een einde kwam. En langs de weg, die de stoet volgde op weg naar het kerkhof, waren de mensen samengestroomd, heel de stad op de ze stralende Novemberdag verenigd in stilte en rouw. De kisten met het stoffelijk overschot van de vishandelaar Klaas Gerrit de Leeuw en zijn echtgenote Frederika de Leeuw-v~. d. Baren, alsmede van hun beide kinderen, Frederika en kleine Klaas Gerrit, werden Woensdagavond van het Provinciaal Ziekenhuis over gebracht naar het hotel ,,'t Wapen van Medemblik", waar een chapelle ardente was ingericht. Tal van stadgenoten en mensen uit de omgéving hebben hier in de loop van Donderdagmorgen een laat ste groet aan de doden gebracht, die zij aan zij waren opgebaard, de kisten be dekt met bloemstukken en kransen, die getuigden van het meeleven in brede kring. Op de linten las men een groet van het gemeentebestuur van Medem blik, van de vishandel, van verenigin gen, van buren en vrienden. De meis jes van de Naaischool hadden bij Fre- die, hun medeleerlinge, bloemen neer gelegd, en voor de kleine jongen deden het 't personeel en de kinderen van de Nuts Kleuterschool. Op de Visafslag aan de haven, waar de heer De Leeuw een geregelde afnemer was geweest, hing de vlag halfstok. Voor de stoet uittrok verenigden ver wanten, vrienden en belangstellenden zich om de Hervormde predikant, ds. A. M. v. d. Neut, die naar aanleiding van de geschiedenis van Job een woord van troost sprak en van overgave aan Gpds H. Wil, in het bijzonder tot de vérwanten, de moeder vooral van mevr. De Leeuw, zo zwaar getroffen door dit viervoudig verlies juist op de dag, dat zij met dochter, schoonzoon en klein kinderen de koperen bruiloft zou vie ren. De Heer heeft gegeven, de Heer heeft genomen, de naam des Heren zij geloofd: in de geest van deze woorden van Job moet de gelovige troost vinden in het uitzicht op Heni, die zich ook hier niet vergist heeft. Buiten had zich inmiddels de be volking der stad in groten getale ver zameld en zwijgend zag men toe hoe de kisten werden uitgedragen en zich de stoet vormde, waarin ook een grote groep buren te voet meetrok. Na te hebben stilgehouden voor het gruwzaam uitgebrande huis in de Nieuwstraat, waar het drama zich Zondagmorgen afspeelde, werd langs worden overgedragen aan de R.I.S., doch dat daarna, b.v. voor een periode van hon derd jaar, de zorg voor de practische be stuursvoering en de economische ontwik keling aan Nederland zon worden gelaten. De vice-voorzitter van de republikeinse delegatie, Rum, heeft in een vraaggesprek voor de radio o.m. verklaard, dat er harde noten gekraakt moesten worden, maar dat de wil van de partijen, met de waardevolle bijstand van de UNCI, onverzettelijk is ge weest. Al waren er ups en downs in de mogelijkheden van een oplossing, de goede atmosfeer bleef bewaard. Dr. Van Royen was ervan overtuigd, dat de internationale wereld de resultaten van de R.T.C. met enthousiasme zal begroeten. Er zal zelfs een neiging aan de kant van de V.N. en in het bijzonder van de Veilig heidsraad bestaan om zich op de borst te kloppe-i en met de eer van wat er be reikt is te gaan strijken. De afgelopen nacht kwamen zestien Engelse drifters in IJmuiden binnenval len met hun vangsten haring van de Engelse wat Deze haring was in de voorafgaande nacht gevangen en werd vers en zonder ijs aangevoerd. Zes drif ters losten hun haring in de markt, terwijl die van de overigen rechtstreeks per wagon naar Duitsland werd door gezonden. Door de grote aanvoer van haring zakte de prijs aanmerkelijk en werd per kist f 1113 betaald. Het is voor het eerst sinds jaren, dat de drifters weer in IJmuiden lossen. Het vorig jaar zijn er ook wel drifters in IJmuiden geweest, maar deze kwa men toen alle^i om hun voorraad net ten aan te vullen. Direct na het lossen van de vangst zijn de schepen weer naar zee vertrok ken om vanavond weer aan schot te kunnen gaan. Het is ideaal rustig wem- en morgen volle maan, d.w.z. grijp je kans. want over een paar dagen is de Engelse walharing verdwenen. De minister van Oorlog heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat het totaal aantal der door de Krijgsraad te velde wegens desertie berechte, voor Indonesië bestemde, militairen over 1948 684 bedraagt. Over het eerste, tweede en derde kwartaal va* 1949 bedraagt het totaal aantal 411. Het troepenschip .Waterman" wordt in de loop van hedenavond in de havem van Rotterdam verwacht. De ontscheping begint Zaterdag 5 November a.s„ de» morgens 9 uur. Verwachting tot Zaterdagavond: Droog weer met enkele overdrij vende wolkenvelden, voornamehjk in de Noordwestelijke helft van het land. Langs de Waddenkust tijdelijk krachtige wind tussen Zuidwest en Zuid, eldere zwakke tot matige Zui delijke wind. Vannacht en morgen ochtend opnieuw op vele plaatsen nachtvorst, voornamelijk in het Zuid oosten van het land. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zon: 7.41—n.M. Maan: 16.40—7.18. Westerhaven en Turfhoek naar het Keem gereden, waar ook op de be graafplaats tal van belangstellenden het stoffelijk overschot opwachtten. Aan het graf gaf burgemeester Peters uiting aan deernis en medeleven in Medemblik bij deze zwaarste ramp, die sinds mensenheugenis de stad heeft getroffen. Hij gaf met enkele woorden een beeld van de overledenen: Niek de Leeuw, de reus met een klein hart, goed voor zijn medemensen en vol liefde voor vrouw en kin^, vooral voor zjjn jongen, die zijn oogappel was en die hij, half verstikt reeds, nog in zijn laatste ogenblikken met zijn eigen lichaam heeft trachten te beschermen tegen de verbrandings- dood. En naast hem de vrouw, die een zegen was voor haar man; zij had nog de kans zich te redden, maar ook zjj wilde het uiterste wagen om man De begrafenisstoet trekt door Medem blik langs het verbrande huis. en kinderen te helpen. Wat zich pre cies in die tragische ogenblikken heeft afgespeeld, waarin een gélukkig gezin door de dood werd overvallen, zal wel een raadsel blijven, waarvan slechts Eén de oplossing kent, de Almachtige, Wiens wegen onnaspeur lijk zijn. Namens het Actie Comité „Medem blik Vooruit" sprak de voorzitter, de heer B. Poggerman, waarna een broer van de heer De Leeuw, de dank der familie overbracht. Met een woord van ds. v. d. Neut werd de plechtigheid be ëindigd. Velen wierpen een laatste blik in het graf, waar moeder en dochter, vader en zoon met elkander ter ruste zyn gelegd. i De keuaecommissie van de K.N.V.B heeft eeh wijziging aangebracht in het Nederlands elftal, dat Zondag te Rot terdam tegen België speelt. Van Bun heeft last van een onwillige spier en daarom is hij vervangen door Everse van Neptunus. Als reserve is thans toe gevoegd Steenbergen van S.V.V. Aangezien een medisch onderzoek heeft uitgewezen, dat de Berchem- speler de Herdt, die als linksbuiten stond opgesteld in het Belgisch elftal, wegens een blessure niet zal kunnen spelen, is de Belgische voorhoede be langrijk gewijzigd. Freddie Chaves zal nu de linksbuitenplaats bezetten, ter wijl Van Vaerenberg (Anderlecht) linksbinnen zal spelen. Evenals bij vorige Interland-voetbalwed strijden heeft de Rotterdamse politie uit gebreide maatregelen genomen, opdat het grote aantal bezoekers, dat de wedstrijd •Nederland—België op 6 November komt bezoeken, tijdig in het Feljenoordstadion aanwezig kan zijn. Aangezien de capaciteit van de Maas tunnel en de bruggen beperkt is, doet de politie een dringend beroep op het auto rijdend publiek tenminste één uur vóór bet begin van de wedstrijd door de Maas tunnel of over de Maasbruggen te zijn. Dit is wel te begrijpen, als men bedenkt, dat ongeveer zeven achtduizend auto's worden verwacht, terwijl de Maastunnel per uur ongeveer 2500 auto's kan verwer ken. Bij het gebouw van het GEB aan de Rochussenstraat zal het verkeer worden gesplitst en wel zodanig, dat aHe per sonenauto's door de tunnel zullen worden gedirigeerd. Het overige verkeer wordt via de Maasbruggen naar het stadion geleid. Wanneer, ondanks deze maatregelen, toch nog verkeersopstoppingen bij de tunnel voorkomen, wordt een gedeelte van dit verkeer direct naar de Maasbruggen ver legd en, indien nodig, zullen zelfs belde tunnelbuizen voor het aankomend verkeer worden gebruikt. Om deze maatregelen te kunnen uitvoe ren zullen ongeveer drie vierhonderd politiemensen in touw zijn. Vijf radio- auto's, o.a. aan weerszijden van tunnel en brug, die in contact staan met een cen trale post, zullen worden opgesteld. Bij het Feijenoordstadion zijn de par keerplaatsen uitgebreid. Na afloop van de wedstrijd moet men rekening houden met een vertraging van ongeveer een kwartier.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1