WOLLEN DEKEN KORT 4 PLAID KORT HONDERDEN VO GELS ZINGEN IN DE VISHAL I Het bewogen leven van de Haarlemse Distributiedienst J. TH. KORT IN UW AUTO J. TH. KORT VOOR i)E ST NIGOLAAS! favoUet 250 ambtenaren in 1945, van wie 70 pet. thans weer in oude beroep is teruggekeerd De roofoverval van vijf jaar geleden GROTE AGENDA Twee verenigingen exposeren gezamenlijk Herïnneringsbank in de Hout VLEESOORLOG? WEEFSTOFFEN v.«. f2.35 „IMTIMA HEROPENING' P. A. TAMMER Winnaars sportprijsvraag Blijft Indonesië op agenda V.N.? 31 St VRIJDAG 4 NOVEMBER 1949 PAGINA 2 Die avond in Juni HAARLEM HEEMSTEDE ZANDVOORT Burgerlijke Stand Gebruik HAARLEM HEEMSTEDE ZANDVOORT C „PAS OP DE STILLE WATERS" Feestelijke vertolking van Ludamus HAARLEMS GEMENGD KOOR Een succesvol Opera-concert SUBTIELE EXPOSITIE BIJ LEFFELAAR Autopeds, driewielers en kinderrijwielen Ook op gemakkelijke betalingsvoorw. Vraagt inlichtingen: RUWZELHUIS „WILHELMINfl" KROCHT 6 t/o Heifia - Telefoon 10353 Bekroond opschrift wordt aangebracht MOEDERMELK Door het snijden van bocht ernstig ongeluk veroorzaakt Wie' mist groot bedrag aan bankbiljetten? Wie zag clit ongeval? Slachten is nog niet vrij gegeven HILLEGOM R.K. Sportver. „Concordia" Onze brandweer LISSE Pluimveevereniging Grote collectie VAN DUIVENBODEN CONTANTE BETALING rr LAMPENSPECIAALZAAK Visiranola kreukvrij Wollen ruit 140 cm. breed Mantelstof Grote keuze shawls ZATERDAGMIDDAG 3 UUR van onze geheel gerestaureerde en gemoderniseerde winkel KLEVER1AAN176 TAMMER op het gebied vap Radio's en Stofzuigers. TAMMER voor aparte en moderne verlichting. TAMMER voor alle electrische apparaten. TAMMER altijd het nieuwste. TAMMER steeds het beste. TAMMER betekent; Service. WASSENAAR komi vanaf morgen lijdelijk ook in HAARLEM-ZUID, Wagenweg f'o ScLo1 Heslaan Haarlems Beddenspecialist Scheepvaartberichten MARKT IN REACTIE Beurs van Amsterdam Beurs van New York Met een kort bericht is het einde van de Haarlemse Distributiedienst aange kondigd en we zijn er misschien achte loos aan voorbij gegaan. Ruim tien jaar hebben de ambtenaren, die deze dienst uitmaakten, voor ons wel en wee ge zorgd. Wat het „wel" betreft, denken we aan de bonkaarten voor de legale en ille gale burgerij, en wat het „wee" betreft, aan de lange rijen en de korte ambte lijke briefjes, die een afwijzing inhiel den. Alle distributiekantoren zijn nu opge heven. maar in de annalen van het Ne derlandse distributiestelsel in de tweede wereldoorlog zal Haarlem met ere zijn opgeschreven, omdat het aan de onder duikers. waar dan ook, in de gevaarlijk ste periode zo goed als iedere hulp kon verlenen. Het voorspel begon, toen Nederland gemobiliseerd was. Op niet minder dan negen en negentig punten van de ge meente werden rijksnooddistributiekaar- ter. uitgereikt. Op 1 September 1939 be gon de dienst met vijf mensen in een perceel aan de Gedempte Oude Gracht, waar tot dan toe een Spaarkas gevestigd v/as. Een viertal ambtenaren van het ge meentelijk corps verleende assistentie in de middaguren. Half October werden al agentschappen ingericht in de SteeA- bokstraat en in het gymnastieklokaal in de Badhuisstraat. Een zeer groot werk was het in orde brengen van de stam kaarten. die de grondslag van de distri butie vormden, maar waarmede de dienst alc zodanig zich niet bemoeide. In 1943, 1945 en 1946 waren tussen de 240 en 250 ambtenaren ingeschakeld, waarbij nog honderd te Heemstede. Bicemendaal en Zandvoort geteld moe ten worden. Een legertje zat regelmatig in de Vleeshal om de nieuwe kaarten uit te reiken. Toen in 1944 de Arbeitsein- satz werd afgekondigd, verlieten vélen het kantoor om onder te duiken en bo vendien waren ze spoedig overbodig, om dat er practisch mets uit te delen was. In de hongerwinter zoten de ambtena ren drie dagen in de week in een lokaal zonder verwarming bonnen uit te reiken, die voor andere doeleinden bedoeld wa ren, maar voor pulp- en suikerknollen werden aangewezen. Zo werd op 17 Ja nuari 1945 een bon voor drie kilogram suikerbieten geldig verklaard. Regelma tig kwam ook een bon uit voor een k'logram aardappelen, maar die kon niet gehonoreerd worden. En nu zijn er op 1 December aan staande nog maar drie ambtenaren. Op 1 October waren het er ongeveer dertig. Men wist ons mede te delen, dat 70pCt. van de voormalige distributieambtena ren weer in de oude betrekking is terug gekeerd. In de Zijlstraat liquideert een man van-verdienste deze erfenis van de laatste-oorlog, namelijk de heer Barthel. Deze heer Barthel was in de oorlogs jaren kassier van het bureau, en bezat dientengevolge de sleutel van de kluis, waarin de stapel bonnenpakken op allerlei gebied safe waren opgeslagen. Hij was een goede bekende in de illegaliteit en dus had men al enige malen met hem een overval bespro ken. Steeds hield hij deze overval tegen, omdat hij meende, dat het bu reau zo veel goeds voor de illegaliteit kon verrichten door de betrouwbaar heid der hoge en lagere ambtenaren, dat er meer bedorven dan bereikt zou worden. De nood werd echter te hoog, er moesten duizenden bonnen komen en daarom besloot men op een Vrijdagavond in de maand Juni 1944 de overval in scène te zetten. Iedere avond sloot een agent van po litie de kluis met Barthel samen, waar na zij de sleutel naar het hoofdbureau van politie brachten. Die avond gebeur, de dat ook, maar de kassier had wat vergeten en ging nog even terug. De argeloze agent had niet in de gaten, dat de kluis wel gesloten werd, maar toch op. een kier open bleef staan. Dat v/as nodig omdat er van 's morgens af reeds een illegaal werker in verbleef, die de pakken bonnen voor verzending gereed maakte. Barthel stapte naar het station en dook onder, wat zijn vrouw en kin deren reeds vroeger op de dag hadden gedaan Men kent de verdere geschie denis. Een werkster begon te gillen, er werd groot alarm gemaakt en in de Zijlstraat werd een der overvallers een vlieger aangeschoten. Wat men misschien niet weet, is, dat van de zes overvallers slechts één de vrijheid heeft meegemaakt. Koop uw een waar men zich zo lekker in kan rollen, bij (Adv.) GEBOREN: A. J. de HaanKlamer z; P. J. PolmanVan den Berg z; M. Pol dermanRademaker z; A. M. Vloemans Kion z; A. M. C. van der VetDamave z; M. ThuisVan Veen z; J. van der VeldtVan Tongeren d; M. Lubbersen Van Dijk d; M. E. JanssenIngenhoest d; M. BomKoorn d. ONDERTROUWD: H. P. Valentijn en G. E. Petersson; A. J. Vink en C. P. M. van Schie. GEHUWD: L. F. van Galen en P. C. GT Verhoef; J. H. Vermeijs en M. T. G. Coenegrachts; H. Kuvener en D. G. Martin; J. A. de Vries en E. C. Aerts; C. J. Schwithal en C. M. Blok; D Keet man en C. H. M. van der Erf; J. Braak man en M. Planting; J. J. Tekamp en M. C. B. W. de Graaf; J. Steegman en W. G. Bos. OVERLEDEN: D. M. Klijzing, 70 j„ Wilhelminastraat; M. HezemansDe Vleeshouwer, 76 j., Tempeliersstraat. Mannen als Lages en Viebahn hebben zich met de zaak bezig gehouden en een reorganisatie van de dienst was het gevolg. Deze reorganisatie vingen de goede ambtenaren bijna allen on der leiding van de heer A. van Driel en de heer J. Scholte echter op, zodat on danks nieuwe arrestaties nog veel ge daan kon worden. Nu dan het distributiekantoor gesloten wordt, denkt u nog even aan de meer dan vijftig artikelen die op de bon wa ren; aan de schoenenbon die h nooit hebt ontvangen en aan de fietsbanden, die naar een ander gingen; aan de extra rantsoenen, die voor een deel goed te recht kwamen en voor een deel gingen naar families, die met de vijand heulden. Laten wij hopen, dat wjj in ons leven voor een herhaling van dat alles ge spaard blijven. Éiglttli een van (Adv.) BIOSCOPEN: Rembrandt: Fietsendieven (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Berlin Express (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Kennis making gezocht (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Pauline in gevaar (14 j.), 2.50, 7 en 9.15 d.; City: Rode schoentjes (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: De noodlottige reis (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Vrijdag 4 November: Stadsschouwburg: R.K. Toneelvereniging Ludamus met „Pas op stille waters", 8 uur. Concertgebouw: Concert H.O.V., 8 uur. Zaterdag 5 November: Stadsschouwburg: Annie van Ees in „Boefje", 8 uur. Frans Halsmuseum: Luit spel van Truus Kloes, 8 uur. De dilettanten-toneelvereniging, die haar publiek iets goeds wil voorzetten en zich niet tevreden stelt met die al ledaagse stukken, waarvan ef dertien in een dozijn gaan, kan bij wijze van spreken altijd terecht bij Calderon. Pedro Calderon de la Barca om hem slechts eenmaal bij zijn volle naam te noemen heeft vooral de laatste jaren in veler gunst gestaan om zijn zgn. autos sacramentales. Maar ook de comedie heeft hij aangegrepen om al röat zijn geest beroerde fris en feestelijk uit te schrijven. Zijn thema is daarbij veelal eenvou dig, waar'alles draait om de liefde, om geven met alle hoofsheid en ridderlijk heid uit het Spanje van de zeventien de eeuw. Zijn humor bestaat voorna melijk in de verwarring der personen, de ongewenste tussenkomst van een vader. die het zijn dochter bijzonder moeilijk maakt, en in de ontknoping, wanneer de identiteit van een zijner fi guren wordt óntdekt. En tussen al die intriges laveert een onnozele huis knecht. die het midden houdt tussen een lakei en een nar. Zo was het ook gisteravond, toen de katholieke toneélvereniging „Ludamus" in de Stadsschouwburg Calderon's spe! ,Pas op de stille waters" in de uit stekende vertaling van Bernard Ver hoeven voor het voetlicht bracht. Een spel ook van het hogere plan, dat zijn eigen moeilijkheden had. Maar deze waren de mensen van Ludamus vrij wel geheel meester en zo konden wij getuige zijn van een vlotte en koste lijke vertolking. De hele historie draait om twee jonge dochters, de levenslustige en hupse Eu genie en de ingetogen en bescheiden Clara, wier vader de eerste aan een neef wil uithuwen. Doch de oude heer heeft buiten de waard gerekend, of liever, buiten een stel andere lieven- den. Allemaal betrekkelijk simpel dus, maar door Calderon met een rijke hu mor omkleed. Gé Hurkmans kweet zich op alleszins behoorlijke wijze van zijn vaderlijke taak, daarbij heel ver dienstelijk gesecondeerd door Dora van der Linden als de huishoudster. Ans Veling en Sonja Lubbers vormden als de twee zusters een uitstekend duo, de een rustig als het stille water, de an der bruisend Van leven. Voor de dui delijkheid ware het echter wel te wen sen, dat zij meer aandacht besteden aan haar articulatie.Een gelukkig trio vormden ook Guus Bo.ersma,- Dick Ste vens en Jan van Eeden als drie aan bidders, van wie vooral de eerste alle hoofsheid en charme hanteerde, die aan het stuk zo'rt bijzondere bekoring ge ven. Ad Spruyt moest nu eenmaal de imbeciel en lomperd Toribio uitbeelden, maar wij vragen ons af, of dat nu werkelijk zo theatraal moest gebeuren. Kostelijk was het spel van Herman Tros als de knecht Hernando. Misschien ging hij in zijn onbescheidenheid soms wat al te ver, waardoor het spel van anderen min of meer verloren ging. Wim de Ree tenslotte qn Elly Janse maakten het stel naar behoren com pleet Jan Kraakman heeft als regisseur weer eens laten zien, wat goede regie vermag, err met deze enkele woorden is eigenlijk het hele succes van de avond aangegeven. Misschien, dat men vanavond een andere oplossing weet te vinden om de pauzes tussen de taferelen te vul len. De ovatie en bloemenhulde aan het eind van het spel waren niet ten onrechte. H Dirigent Booda wisselde in het vorige seizoen de reeks oratorium-uitvoeringen eens af met een opera-concert. De toe loop van zijn getrouwe bezoekers naar dit concert was groter dan ooit te voren, er moest zelfs een herhaling volgen. Dit verschijnsel .laat zich ge makkelijk verklaren. Acht Haarlemse koren voeren regelmatig passies, orato riums en. andere werken met koor, soli en orkest uit. Daartegenover staan slechts enkele opera-opvoeringen. Wil men verscheidene van dergelijke opvoerin gen bijwonen, dan is men op de hoofd stad aangewezen of men moet genoegen nemen met z.g. opera-concerten, waar op geliefde fragmenten, soli zowel als koren zonder actie, décor en costuum en gewoonlijk ztmder orkest, wórden uitgevoerd. Dat Booda na het enorm grote succes van de vorige maal, nog eens zo'n Con cert geeft, is te begrijpen het succes is verzekerd en een nadelig saldo voor de Koorvereniging uitgesloten maar we hopen toch, dat hij, die nevens zovele standaard-" ook waardevolle nieuwe werken ten gehore bracht, Haarlems kunstzinnig publiek behalve Bach's Weinachtsoratorium weer eens iets nieuws, iets belangrijks, zoals de door hem uitgevoerde werken van Vin cent d'Indy en Zoltan Kodaly zal brengen. Het koor, dat jarenlang als - orato riumkoor is getraind, kende niet alleen zijn partijen door en door, maar zong tnet een gevoel, begeestering en aan passingsvermogen een eerste klas operakoor waardig! Het koor „Wach' auf" uit Wagner's „Jteistersinger" voldeed al reeds door de impo sante, volkomen evenredige klank, het „Spinnchor" uit „Der Fliegendo Hollander in het bijzonder door de fraaie nuancering (wat klinkt die alt partij mooi getimbreerd!) en boven alles blonk nog ver het Kerkkoor van de „Cavalleria Rustic^ia" uit (wat wendde hier de tenorpartij een fijn mezza voce aan!). En de solisten? De sopraan Greet Koeman en de tenor Chris Scheffer 'kwamen eerst met Wagner-nummers, fiie qua geluid en uitbeelding niet geheel voldeden De Juwelen-aria uit Faust ligt deze sopraan beter. Die klonk weel derig! Bij deze aria werd een weinig geacteerd, wat de opera-solist blijkbaar nodig heeft om zich vrij en oprecht te kunnen uiten. In het tweede deel ging het crescendo. De solisten acteerden nog in meerdere mate en men genoot van de Bel canto en de dramatiek van Verdi's „Traviata" en Mascagni's „Ca valleria". Beide artisten glorieerden met hun uitbeelding, het diepst troffen de Verdi-duetten, waarin ze dan ook als het ware met Italiaans bloed en vuur zongen. Men miste natuurlijk het volume en de kleur van de orkestbegeleiding, doch Emmy van Eden deed door haar intens muzikaal spel dit gemis groten deels vergetefl. Haar spel gaf steun, schonk zelfs menigmaal stuwkracht aan het koor. Terecht liet men haar telkenmale in. de spontaan gebrachte hulde delen. Dirigent Booda had het koor op hoogst verdienstelijke wijze vertrouwd gemaakt met dit, zo geheel ander genre muziek Het programma bevatte geen tekst. Een korte inhoudsverklaring was bij enkele nummers niet overbodig geweest. OL. KOOP. Het geschilderde of plastische naakt van de menselijke gestalte kan mooi, zuiver en decent zijn indien de kunste naar er in is geslaagd aan zijn toeschou wer het naakt-zijn als een vanzelfspre kendheid voor te dragen. Een rijke kunsthistorie kent hiervan voorbeelden t« over; in onze oudere kerkelijke kunst zijn de cherubijntjes lichamelijk niets dan sprankelende, ^buitelende, naakte kindertjes. We zeggen dit in verband met de ten toonstelling van de schilder Van Dul- meh Krumpelman, die in deze weken bij Leffelaar (Grote Markt) loopt en waar enige naaktschilderingen van kin dertjes te zien zijn, die iets aanvanke- lijk-ondefinieerbaars hebben, dat ze "vervelend maakt. Enige nadrukkelijkheid of bedoeling kan Van Duimen niet verweten wor den;- op zoek naar de vreemde reactie komt het ons voor, dat het vanzelfspre kende, ook voor de poserende quasi- argeloze kindertjes, hier ontbreekt. Ze staan er wat onwennig bij, of, en dit geldt op enige uitzonderingen na ook voor al zijn kinderkopjes, zijn kinderen hebben iets wrangs, iets gedrukts, ge kwelds zelfs; zij schijnen problemen te moeten verwerken, die niet des kinds zijn en de blijheid en de openhartige blik aan het kind hebben ontnomen, in deze kinderfiguurtjes ervaren we niet de kinderlijke geest; in verdrietige er varingen zijn ze blijkbaar hun jaren vooruit. Het is de schildersgeest, die in dit subtiele onderwerp- tekort is geschoten. De schilderwijze doet boven dien wat provisorisch aan en bereikt nérgens het peil van gaafheid en uit- balancering als in de tors van het meis je in 't gras (11). De hierboven gehoem- de gelukkige uitzonderingen zijn 't por tret-aquarel Meisje met gladiolen en de tekeningen van de twêe boerenmeis jes en het zich drogende meisje (27 en 28). De voordracht is in dit laatste cok minder illustratief en het feit, dat het eenvoudige tekeningen zijn zonder kleur, zal aan de uitzonderingspositie, niet vreemd zijn. Ook de Badende jon gens zijn meer schilderij dan illustra tie geworden en hebben daardoor ge wonnen. Een belangrijk deel van de exposi tie wordt ingenomen door reisschetsen en we zijn blij deze te hebben mogen zien. Stuk voor stuk paren deze --en volkomen illusie aan een opmerkelijke vakroutine. Vismarkt aan de Taag is een spon taan stuk Zuidelijk leven en de aqua rellen zijn bekoorlijk gedaan In deze serie excelleert het Portugese land schap Cetubal, dat met het hoogst noodzakelijk gebruik van kleur en te kening een maximum aan expressie heeft gekregen. De tentoonstelling is de gehele maand te bezichtigen. L. T. (Adv.) De Vishal op de Grote Markt her bergt weer eens onder haar dak, dat in de afgelopen vyeken' keurig geres taureerd is, een bijzonder aantrekke lijke tentoonstelling. Was het een half jaar geleden een expositie van aqua riumvissen, than^ houden de Club van Volièrehouders en Vogelvrienden „On derling Genoegen" en de Vereniging van Jtleur- en Postuur-kanariekwekers „De Gekleurde Zanger" een tentoon stelling, waarop in totaal "ongeveer 850 vogels van diverse variëteiten te be wonderen zijn. Traditiegetrouw heeft de heer E. H. Tenekinck, oud-hoofdcommissaris van politie, deze jaarlijks terugkerende ten toonstelling met een geestige toespraak geopend. Dit jaar gebeurde deze- plech tigheid in restaurant Brinkmann, waar in de eerste plaats het woord werd ge voerd door de heer C. H. v. d. Aar, de voorzitter van „Onderling Genoegen". Spreker begon met H. M. Koningin Ju liana en Z. K. H. Prins Bernhard te be danken voor de twee geschonken leg penningen voor het' mooiste en het op een na mooiste exemplaar „eigen teelt" ter tentoonstelling. Daarna werd uiteengezet, dat het bestuur dit jaar het voornemen heeft gehad, de tentoon stelling internationaal te laten zijn, doch moeilijkheden mef het verkrijgen van vergunningen voor het invoeren van buitenlandse vogels en de hoge kosten van het vervoer zijn de oorzaak geweest dat dit plan practisch geen doorgang heeft kunnen vinden. Er zijn uit het buitenland alleen drie Engelse inzendin gen binnen gekomen. Doch ondanks deze tegenvaller blijft de tentoonstelling de moeite al waard door de prachtige in zendingen uit het binnenland. Want niet alleen de Haarlemse leden exposeren hun lievelingsdiertjes in de Vishal, maar ook talrijke liefhebbers uit alle delen van hei land. De afdeling Vlaardingen van de Ned. Bond van Vogelliefhebbers is met haar 61 inzendingen bijvoorbeeld zeer sterk vertegenwoordigd. De heer Tenekinck wees in zijn ope ningswoord op het boeiende van de vogelsport, in het bijzonder van het kweken van de dieren. De liefhebber maakt eerst alles voor de kweek in ge reedheid en wacht dan. Zal er wat komen? Of niet? Wordt zijn geduld be loond, dan komen er eitjes en misschien later de dartele jongen. De echte lief hebber heeft dan zijn beste tijd en kan volop genieten van zijn edele sport. Spr. vond het jammer, dat de internationale tentoonstelling niet door heeft kunnen gaan, maar bracht naar voren, dat er toch heel wat in de Vishal te genieten valt. De kwaliteit van de vogels is er op vooruit gegaan en daar komt het toch vooral op aan. Als ik wel ingelicht ben. zo ging de heer Tenekinck verder, dan is het juist, dat de voorzitter van „On derling Genoegen" met Indonesische vertegenwoordigers ter R.T.C. heeft ge sproken over mogelijke inzendingen uit Indonesië voor een volgende tentoon stelling. De hoop uitsprekend, dat zij vele bezoekers moge hebben, opende de heer Tenekinck de tentoonstelling. De voorzitter dankte spreker voor zijn vriendelijke woorden en daarna verkreeg de bondsbestuurder de heer Van Loon het woord. Hij had de levende inven taris van de Vishal reeds gezien en was er opgetogen over. Daarna stak het gezelschap de Grote Markt over om een rondgang te maken langs de tientallen kooien, waarin de di- vese vogels naar hartelust tjilpten en floten. De tentoonstelling is tot en met Maandag te bezichtigen. De legpennin gen van Koningin Juliana en Prins Bern hard zijn resp. gewonnen door de heren C. H. v. d. Aar te Haarlem en H. Hid- dink te Hellendoorn. Woensdag 20 Februari 1946 werd een begin gemaakt mennet herstel en de vernieuwing van de Haarlemmer hout, die in de oorlog zwaar was toe getakeld. Alle leerlingen van de U.L.O.- scholen trokken met muziek voorop naar de Hertenkamp, waar officiële personen officiële woorden spraken. Op de jeugd werd een beroep gedaan er met het gemeentebestuur voor te wa ken, dat het jonge natuurschoon be waard zal b#jven. De scholieren kon den meedoen met het ontwerpen van een geschikt opschrift, dat op een her- inneringsbank bij een der door de jeugd geplante nieuwe bomen zou worden aangebraqht. De prijs werd gewonnen door Elsje v. d. Meij en haar tekst zal nu Maan dag op de herinneringsbank, door mid del van een groen bord met gele let ters, worden vereeuwigd. Haar rijm luidt: Schoonheid in de Hout, Ging door de nood verloren; Nu wordt de oude pracht Door Haarlems jeugd herboren. De directeur van Hout en Plantsoe nen doet een dringend beroep op alle wandelaars in de Hout om dit opschrift fris te houden. Laa{ men er niet op krassen of snijden. De herinnering' is daarvoor te gevoelig en te symbolisch. De Mariastiehting heeft dringend be hoefte aan moedermelk voor zes kin deren, die in de couveuse verpleegd worden. Opgave van adressen aan de kinderafdeling van het Ziekenhuis, tel. 13810. De laatste storm heeft aardig huisge houden onder de grote betonblokken die de pieren van IJmuiden moeten bescher men. Aan de kop van de Zuiderpier moeten 12 nieuwe blokken van 20 ton elk opnieuw gelegd worden. £oto: Een drijvende bok met twee blokken beton van 20 ton elk deponeert' deze onder aan de kop van de Zuiderpier.. Wegens het toebrengen van lichame lijk letsel door schuld had zich de 34- jarige monteur M. L. W. N. uit Haarlem voor de Haarlemse rechtbank te verant woorden. Op de 12e Mei was verdachte op een motorfiets met een snelheid van veertig km. het terrein van Schiphol opgereden. Enige arbeiders liepen op het vliegveld drentelend heen en weer. Vlak bij de ingang van het stationsgebouw nam de monteur, die volgens getuigen bijna op het linker gedeelte van de weg reed, de bocht te klein. Door deze grove verkeersfout werd de 45-jarige grond werker E. G. uit de Haarlemmermeer door de motor gegrepen. Het slachtoffer kreeg een diepe snijwond aan zijn rech terbeen en een gecompliceerde been breuk. Verdachte trachtte te suggereren, dat het slachtoffer zelf schuld aan het on geluk heeft. E. G. zou bij het oversteken getwijfeld hebben. Toen hij zich plotse ling een halve slag omdraaide, zou de schop, die hij op de schouder droeg, in aanraking gekomen zijn met de motor rijder. Dat zou dari, zo is de lezing van verdachte, de oorzaak van het ongeluk zijn. Enige getuigen verklaarden, dat het ongeluk niet gebeurd was als ver dachte de bocht ruimer had genomen, waartoe a 1 Ie gelegenheid was. De officier van Justitie stelde zich voor, dat verdachte pardoes op het slachtoffer ingereden is. Daarom heeft E. G„ die hem zag aankomen, getwij feld. De officier noemde het snijden van een bocht „een van de grootste blun ders" die een motorrijder begaan kan. De eis was drie weken gevangenis straf. Uitspraak over veertien dagen. Degene, die Maandag 31 October in Haarlem een groot bedrag aan bankbil jetten heeft verloren, kan inlichtingen verkrijgen bij de Haarlemse politie. Woensdagmorgen om kwart voor zeven werd een wielrijdster, die na het open gaan van de spoorbomen in westelijke richting over de overweg aan de Pijls laan reed, aangereden door een haar achterop komende auto. De dame viel en bekwam een hersenschudding en schaafwonden. Haar rijwiel werd groten deels vernield. De auto en de automo bilist zijn onbekend gebleven. Aan ge tuigen van dit ongeval wordt verzocht zich 'te melden bij de politie. Het personeel van de Haarlemse po litie heeft voldoende geld bijeengebracht voor het verzenden van veertig Kerst pakketten naar de militairen in Indo nesië. Door de opheffing van de distributie bepalingen voor vlees dreigen vele sla gers in moeilijkheden te geraken door de vreemde bepalingen van het Bedrijf schap voor Vee en Vlees. De situatie is n.l. zo, dat het vlees we! vrij kan worden verkocht, doch het slachten is nog niet vrijgegeven en ook de verdeling onder de slagers via de blokleiders blijft gehandhaafd. Het vreemde is echter, dat de slagers geen vlees kunnen afnemen, wanneer zij niet een reservebedrag bij de bank kun nen deponeren hetwelk thans ongeveer 130 pet. van de waarde der oorspronke lijke toewijzingen bedraagt. Enige tijd geleden kwam n.l. de bepaling af, dat voor 50 pet. reserve moest worden ge steld, daarna nog eens 20 pet. en nu weer 50 pet. van het totale bedrag. Nu lijkt het voor een leek vrij gemak- gelijk, want nu het vlees in de- winkels vrij kan worden verkocht zou men lo-. gischerwijze kunnen veronderstellen, dat de slagers kunnen afnemen naar be hoefte niet alleen doch ook naar momen tele draagkracht. „Neen", zegt het Be drijfschap, „u moet afnemen wat voor u gereserveerd wordt, of u krijgt nfèts" Wanneer een slager niet in staat is de boven geschetste financiële waarborg te stellen, dan blijft het vlees voor reke ning en risico van de betrokken slagers op de verdeèlplaats hangen. In Lisse (waaronder ook vallen Hillegom, De Zilk e.a. plaatsen) was Dinsdagavond de situatie zo, dat 7 van de 19 slagers aan hun verplichtingen konden voldoen, van 12 bleef dus het vlees hangen. Men kan dus begrijpen, dat er in sla gerskringen onrust en wrevel is over de genome^ maatregelen en dat men zich «afvraagt, of het dan altijd moeilijk moet gebeuren waar het gemakkelijk kan. Of moet men een en ander zien als de laat ste dictatoriale stuiptrekkingen van de eerlang verdwijnende Bedrijfschappen? De R.K. Sportvereniging Concordia houdt Zondag a.s. haar feestavond voor leden en donateurs in hotel „Flora". Opgevoerd zal worden „De Verkochte Bruid". Daar de zaal niet geheel gevuld zal worden door genoemde leden en donateurs is er gele genheid voor anderen deze uitvoering bij te wonen, waartoe kaarten zijn te krijgen in „Flora". Van de commandant van de Vrijwillige Brandweer Hillegom werden wij er op ge wezen dat onze mededeling „dat de brand weer binnen een kwartier water gaf" toen het huis aan de Stationsweg op Dinsdag 25 October in brand stond, wat ruim genomen is. Naar de mening van genoemde com mandant zouden er slechts 3*6 minuut zijn gepasseerd tussen het ogenblik van alarm en watergeven. Over het onderwerp „Hoe exposeer ik mijn hoenders?" sprak de keurmeester N. J. Dol Woensdagavond voor de Pluim vee- en Konijnensportvereniging „Lisse en Omstreken". De heer Dol besprak daarbij de verschillende rassen. Het ligt voor de hand, aldus de heer Dol, dat we aan de donkere rassen niet zoveel werk hebben als aan de lichte. Bij de donkere rassen hebben we speciaal aandacht te besteden aan de poten en kop. De heer Dol waarschuwde om geen kleur stof te gebruiken. Ontdekt de keurmees ter dit, dan wordt het dier totaal uit geschakeld yoor bekroning; zelfs loopt men nog kans een flinke straf op te lopen van de Raad van Beheer. Wat de witte rassen betreft, deze vragen veel werk. Hier is wassen beslist noodzakelijk. Hierna gaf de heer Dol een demonstratie welke met veel aan dacht .gevolgd werd. Betreffende de tentoonstelling werd medegedeeld, dat de heren De Winter Uit Kwakel en Pasehier uit Noordwijk alsnog zijn aangewezen als keurmeesters voor de duiven. Twee nieuwe leden werden geballoteerd: GED OUDE GRACHT 108 110 WONINGINRICHTING - TEL. 17165 (Adv.) dat is noodzakelijk. Uw brandstoffen- handelaar is geen bankier; ook hij moet contant betalen. Vakgroep Detailhandel Brandstoffen Haarlem en omstreken (Adv.) maken van vazen Schemerlampen op originele wijze KRUISSTRAAT 42 - HAARLEM - TEL. 10311 (Adv.) Eerst even kijken bij BARTELJORISSTRAAT 27 KLEVERLAAN 176—178 HAARLEM TELEFOON 14753 n „Horeca", het blad van de café- en hotelhouders, heeft een advertentie gestaan van de volgende inhoud: Te koop aangeboden een in prima staat verkerende BABY-KLUTSMACHINE hoog 50 c.m. Bij hotelbezoek met baby dient men dus voorzichtig te zijn! Wij hebben het grapje niet ontdekt, maar een medewerker van het maand blad tot bevordering van de zedelijke Hoofddeugd van Matigheid. En nu ont gaat ons het verband. lansweg t/o Station (Adv.) Resultaten Zondag 30 October le prijs 10.J. Gomes, Elzen straat 10, IJmuiden-Oost. 8 pnt. 2e prjjs 7.50): D, Nanne, M. v. Heemskerkstraat 34, Heemskerk, 8 pnt. 3e prijs 5.L. v. Etten, Hoflan- derweg 7, Beverwijk, 8 pnt. 4e prijs 2.50): C. Koek, Assendel- verstraat 54, Haarlem, 7 pnt. Negen inzendingen met 7 punten wer den uitgeloot. De speciale correspondent van de New Yórk Times en de correspondent van de New York Herald Tribune berichten beiden uit Lake Success, dat Indonesië zal blijven staan op de agenda van de Algemene Vergadering. Dit punt wordt nog als „potentieel gevaarlijk be schouwd". De* Amerikaanse kranten hebben veel ruimte besteed aan het sluiten van de R.T.C., waarbij sommige bladen zoals de New York Times zelfs de volledige tekst van het uniestatuut publiceerden. De Sovjet-bladen lieten zich vandaag laatdunkend uit over het accoord der R.T.C. „Een zaakje van de Hatta-groep met de Nederlandse imperialisten," schrijft een der bladen in de kop en in het ar tikel wordt gezegd: „De door de conferentie genomen be sluiten bewijzen, dat het doel van de organisatie dezer conferentie is bereikt n.l. het Amerikaans-Nederlandse im perialistische juk in Indonesië te hand haven en sterker te maken." - AAGTEKERK 4 te Colombo. AALSDXJK 3 n. Galveston: AGAMEMNON 3 te La Guaira. AKKRUMDIJK 3 bij Bermuda. ALBLASSERDIJK 4 te N. Orleans. AL- CHIBA 3. bij Madeira. ALCINOUS p 2 Ceylon en 3 Minicoi. ALMKERK p. 3 Balearen. ALWAKI 3 te Hamburg AM- STELDIJK 3 bij Flores. AMSTELVEEN 3 te Madras. ANDIJK 4 n. Mexico. ARKEL- DIJK 4 n. N. York. ARMILLA 4 te Surab. ARNEDIJK 3 bij C. Race, BACCHUS 3 te Maracaibo. BALI 3 n. A'dam. BANTAM 3 v. P. Said. BENNEKOM 4 n. Christobal. BOSKOOP 4 n. Christobal. BREDA 3 n. Hamburg. BRITSUM p. 1 Azoren. CASTOR 4 te Paramaribo. CERAM 3- te Madras. CLAVELLA 3 n. Mombassa. DELFSHAVEN p. 3 Finisterre. EDAM 3 bij C. Race. 'EEM- land p. 4 Ouessant. FRIESLAND 4 te Ma cassar. GAASTERKERK 9 te A'dam. GOR- DIAS 4 te Alexandrië. HAARLEM 3 te Christobal. HERSILLIA 3 n. Barbados. ILOS p. 3 Dungeness. JAPARA 3 n. Batavia. J. v. d. VONDEL p. 4 Udnie. K. BAROE 2 te Tandjong Priok. K. GEDE 3 v. Batavia. LAURENSKERK 4 n. Muscat. LISSEKERK 3 te Khoramshar. LUTTERKERK 4 te Cal cutta. MALVINA 3 Miri. MATARAM 7 n. Tarakan. MENTOR 4 n. Wight. MUIDER- KERK 3 n. Dakar. MURENA p. 3 K. Vin cent. NEDERLAND 3 te Helsinki. OSSEN- DRECHT p. 3 Ouessant. OVERIJSEL 2 n. Karachi. P. LAUT 4 te Semarang. POLY PHEMUS 4 v. Batavia. P. FR. HENDRIK 3 bij Scillies. PR. J. W. FRISO 3- bij Sciilies. REMPANG p. 3 K. St. Vincent. RIDDER KERK 4 n. Kobe. SALATIGA 5 te Rangoon. SAMARINDA 4 te Manilla. 'SAPAROEA p. 3 Azoren. SARANGAN 31 te Surabaja. SI- BAJAK p. 3 Dakar. SLOTEHDIJK 3 v. Sin gapore. ST. ARNHEM 3 v. R'dam. ST. MAASTRICHT p. 3 Sagres. SUMATRA n. 3 Sabang. TAWALI 3 n. Semarang. THE SEUS 4 te Gibraltar. TIBIA 4 v. Abadan. TOSARI 3 v. Suez. *W. BARENDSZ (wal- visv.) p. 3 Beachy Head. WATERMAN 3 bij Ouessant 4 bij H. v. Holl. WINTERS WIJK 3 n. R'dam. ZEELAND 3 bij Alexan- ,drië. ZEEMAN 3 te Vancouver. AMSTERDAM, 3 Nov 1949. De Indische fondseh hebben zich vandaag op het verhoogde niveau van gisteren niet kunnen handhaven. Op de ochtendbeurs was de tendenz reeds wat gemakkelijker geweest en de officiële markt opende he- den dienovereenkomstig. Kort voor het sluiten van de markt viel een vrij scherpe reactie waar te nemen in de leidende soor ten, waarvoor de beroepshandel gisteren de 'meeste belangstelling had getoond. (Niet-officiële Koersen Vorig slot 3(4 Nederl 1948 100 3-3% Nederland 1947 98%gL 3 Ned 62-64 bei fac 99"s Inscnr Grtbk 46 3pCt 37 1 Ned. Handel Mid cert 97ftgl A.K.U. lB7g'o Van Berkels Pa tem 120 Calvè-Delft eert ió0i/2gb Van Geldei 159% Kon Hoogovens een 209 Unilever cert 243 Ned. Kabel 293 Philips 242 Kon Petroleum 313 (i „Amsterdam' Rubbei 148', i Holl. Amerika Lijn 167 Kon N. Stoomb Mn 135 Ned Scheepv Unie 158gb H.V.A. 1581/2 Deli Mij eert 142(4 Opening 4/11 98(4 97 186 243 31391 150(4 135 160 158/4 143 3/11 Anaconda Coppei 28% Bethlehem SteeJ 30 (4 Jhrysier Corp 58% General Electric 38(4 General Motors 68% Hudson Motors 13 Kennecott Coppei 50% Montgomery Ware 52 _2 North American Co 18% Radio Corp. 13% Republic Sveel 21% Shell Union Oil 39% Southern Pacific 46% Southern Railway 32% Tidewater 24 U.S Steel 24% ex dav. 2/1* 2994 31 5994 38 695» 1794 24

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2