TWEEDE KAMER AANVAARDT OORLOGSSCHADEREGELING ERIC IN HET RIJK VAN HET MIDDEN IVOROL IHIT DOMEIN PER VROUW Allemelen maand De Mode zit vol TRUCS Zó is mijn zoon Kabinet is niet homogeen r Wij luisteren naar KOOL op het MENU Boeren met wagens kaas weer naar huis Behandeling onverwacht snel ten einde Geen uitsluiting van collaborateurs NIEUWE ZONDAGSWET LANDELIJKE BENELU*- MANIFESTATIE IN A DAM Dinsdag begroting in de Tweede Kamer RIJNBRUG BIJ ARNHEM OP HAAR PLAATS POTEN VAN HIJSBOK GEBROKEN J WEK DE GAL IN UW LEVER OP Japanner wint Nobelprijs Studenten in geweer tegen tandheelkundig instituut VRIJDAG 4 NOVEMBER 1949 PAGINA 3 Gemeenschappelijk beleid is echter goed mogelijk Zeer knappe goocheltoer van onze ingenieurs FABRIEK AFGEBRAND PRIJZEN VARKENS VLEES Geen handel op Goudse kaasmarkt Veertig personen kanden zich in veiligheid stellen PROTEST TEGEN AFGRA VING VEST TE HOQRN door CLARENCE BUDINCTON KELLAND Verlating van H. DE GRAAFF Moeder en zuster van Sukarno niet in arrest Wél echtgenoot van Sukarno's zuster Belgisch jeugdelftal voor Zondag (Van onze parlementaire redacteur a. i.) Zonder hoofdelijke stemming heeft gisteren in de namiddag de Tweede Kamer het wetsontwerp op de Materiële Oorlogsschaden goedgekeurd. Na de Algemene Beschouwingen van de vorige week is hiermee de behandeling van dit w. o. onverwacht snel tot een eind gekomen. De spijkers met koppen waren dan ook reeds geslagen in het tussentijds overleg tussen de commissie van voorbereiding en de regering en nog sterker dan bij de behandeling van de P. B. O. heeft men het hier dus ervaren, dat het binnenskamers kanaliseren van een amendemen- tgnstroom voert tot concessies van beide kanten, tot vaak ingrijpende verande ringen, welker betekenis zich zodoende aan de waarneming van belangstellen den dreigt te onttrekken. Zo hebben, om slechts twee van de belangrijkste punten te noemen, minis ter Lieftinek en zijn opponenten elkaar bij dit nader overleg gevonden op het stuk van de door mr. Oud verlangde af koop- of premieregeling en is er een compleet scheidsgerecht in het w.o. bij gekomen om meer waarborgen te schep pen voor het beroep tegen genomen be slissingen. Met deze en andere resultaten op pa pier was de room van het,debat er af en kwam het zwaartepunt van de dis cussie voordat de verschillende techni sche uitkeringskwesties bij de artikels- gewijze behandeling de revue passeer den nog eens te liggen op twee princi pes, de draagwijdte van het ontwerp rakend. Daar was allereerst de heer v. d, We tering (C.H die zich beijverde voor uit kering ook aan gedupeerde Indische Nederlanders, die immers ook moeten meebetalen in de kosten van de mate riële oorlogsschade. De KVP-spreker IJsselmuiden zag ech ter in het binnenhalen van deze cate gorie getroffenen in de wet een prece dent, dat nog tal van consequenties zou opleveren: waarom dan alleen de uit Indonesië gerepatrieerden en wie weet hoeveel Indische Nederlanders er nog met schadelijstpn zullen terugkeren! Er is wel een rechtsgrond op schadever goeding in deze gevallen, maar ze pas sen niet in deze wet, merkte de heer Hoogcarspel (CPN) op en nadat ook de heer Ten Hagen (PvdA) en minister Lieftinek daar het hunne aan hadden toegevoegd, bleek de heer v. d. Wetering bereid tot retireren, zij het dan dat hij vroëg om een principiële erkenning van een aparte regeling voor deze getrof fenen. Die heeft hij gekregen, maar ze klonk nogal vaag. Eenzelfde botsing tussen wat op het eerste gezicht alleszins billijk lijkt en hetgeen bij rustige overweging toch op ernstige bezwaren stuit, voltrok zich De regering heeft de Tweede Kamer doen toekomen haar Memorie van Ant woord op het voorlopig verslag der Ka mer over de begroting 1950. Hieruit blijkt, dat het kabinet niet homogeen is in die zin, dat de ministers in hoofd trekken gelijk zouden denken over de grote vraagstukken van staatkundige, geestelijke, economische en sociale aard. Men kan ook niet verwachten» dat bij 'hun beleid en bij de motivering daarvan de ministers het accent altijd gelijk zouden leggen. Men zou moeilijk ministers van karakter en overtuiging kunnen vinden, indien men eiste, dat elk van hun uitingen door alle andere leden van het kabinet zou'kunnen wor den onderschreven. Wat wél verlangd mag worden is, dat men ondanks me» ningsverschillen komt tot een gemeen schappelijk en samenhangend beleid, waaraan allen hun medewerking ver lenen, waarbij men voor moeilijkheden niet terugschrikt, dat in de volksverte genwoordiging voldoende steun vindt, en dat vruchtbaar is voor ons volk. Het kabinet meent, dat dit tot nog toe mo gelijk is gebleken en vertrouwt, dat dit ook verder het geval zal zyn. Dat in de benoemingen van Staats secretarissen, die tot nu toe hebben plaats gehad, een politieke disqualifica- tie van enige partij zou liggen, moet de regering met nadruk ontkennen. De vei^ioudingen in het kabinet zijn door die benoemingen ook niet verschoven. Het is te verwachten, dat op de duur meer Staatssecretarissen zullen worden benoemd. Concrete plannen bestaan te dezen opzichte op dit ogenblik echter niet. De voorstelling van zaken als zou de minister van Economische Zaken op economisch gebied het roer geheel heb ben omgewend, zonder dat het kabinet in zijn geheel dit heeft weten te voor komen, is onjuist. Er wordt °P gewezen, dat de in de industrialisatienota voorkomende uit spraak van genoemde minister, dat de industrialisatie in de Nederlandse maatschappelijk-economische verhoudin gen vooral de vrucht moet zijn van private economische beslissingen,-geens zins als een bewijs voor een omkeer in de opvattingen van de regering mag worden aangehaald. Bedoelde uitspraak werd immers reeds bij de behandeling van de Rijksbegroting 1949 gedaan. Het is evenmin gerechtvaardigd uit bedoel de uitspraak een tegenstelling af te lei den tussen het standpunt van dit ka binet inzake de ordeningsgedachte en dat van vorige kabinetten. bijeen communistisch voorstel om hen, die zich op on-Nederlaridse wijze hebben gedragen, van de vergoedingen uit te sluiten: Het betoog van de heer Hoogcarspel kwam er op neer, dat hij het niet aannemelijk achtte collabora teurs, die de oorlogsellende voor ons land nog hebben verergerd, te laten meedelen in schade-uitkeringen. Daarover ontspon zich om te beginnen een discussie tussen prof. Lieftinek en de indiener van Ijet amendement over het moeilijk te hanteren criterium: wie heeft zich precies blijkens een vonnis on-Nederlands gedragen. Maar ook na een scherpere formulering van het amen dement bleven er bezwaren van alle kanten. De minister zelf achtte het onjuist de administratie van de wet' bjj de stoel van de- rechter te plaatsen en voerde daar nog bij aan het minder sterke argument, dat deze volksgroep dan wel eens zou kunnen verpauperen. Daar is dan wel andere»hulp voor te vinden en daar behoeven nog geen rechtsaanspraken aan ontleend te worden, werd Zijne Excellentie ge antwoord. Niettemin mag men blij zijn, dat hoe acceptabel als ge voelsargumenten de theorie van de heer Hoogkarspel ook klonk ook niet nog eens een reprise van de ge hele zuiveringsaffaire met zjjn amen dement aan de oorlogsschaderegeling is toegevoegd. Het werd verwdfpen met 78 tegen 7 stemmen; met de com munisten mee gingen de heren v. d. Feltz (CH) en Ritmeester (VVD). Na deze debatten in de principiële sfeer belandde men, met een spreektijd gerantsoeneerd tot vijf minuten, ten slotte toch in de practische regelingen. Van de 71 amendementen hadden er evenwel slechts enkele op nog geen 10 artikelen het eerder genoemde overleg overleefd. Ingetrokken door de in diener, nadat hij had ervaren dat er toch geen verdere concessies uit zouden komen, werden de amendementen van de heer Droesen (KVP) die een mini mum voor de vergoeding aan huisraad- schade had willen stellen en blijvende waardevermindering van de grond .vol ledig vergoed had willen zien. Ook de heren Ten Hagen en IJsselmuiden na men de door hen voorgestelde wijzigin gen terug. Laatstgenoemde kreeg nog eens een veelzijdige dus met de Stichting van de Arbeid incluis sa menstelling van de commissie toege zegd, die adviseert over de verlening van credieten, en de heer v. d. Feltz mocht andermaal vernemen, dat de be windsman speciale aandachtzal schen ken aan zwaar getroffen gebieden, waarbij inzonderheid gedacht werd aan Walcheren. Geen van de leden verlangde hoof delijke stemming en zo werd de veel besproken regeling in haar geheel met al de wijzigingen, welke er in de loop van bijna twee jaren in zijn aange bracht, met één enkele hamerslag door de Kamer aanvaard. Overziet men de gehele behandeling van het wetsontwerp, dan blijkt het debat toch aanmerkelijk minder heftig te zijn uitgevallen dan wel eens voorspeld is De KVP heeft haar verlangen naar integrale vergoeding niet gerealiseerd gezien; de minister echter is op enkele onbelangrijke punten tot tegemoetko ming bereid gebleken. In haar Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer zegt de regering, dat het met vertegenwoordigers van de ker ken' gepleegd overleg over het ontwerp tot vaststelling van een nieuwe Zondags, wet zijn einde nadert. De regering hoopt 't ontwerp binnen niet te lange tijd, bij de Kamer aanhangig te kunnen maken. In het ontwerp zal er naar worden ge streefd een juiste afbakening te vinden tussen het belang van de Zondagsrust en dat van een gepaste ontspanning op die dag. Teneinde de spoedige totstandkoming der Economische Unie te bevorderen wordt in Amsterdam onder auspiciën van het Comité Benelux 's-Gravenhage, op 18 Nov. a.s., des namiddags om 4 uur, in de grote aula van het Indisch Insti tuut een grote landelijke Benelux-mani- festatie gehouden. De vergadering wordt voorgezeten door jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland. Prof. G. A. Ph. Weijer zal spreken over „Het algemeen aspect van Benelux". Prof. dr. G. M. Verrijn Stuart behandelt daarna „Het monetair aspect van de Benelux". Vooraanstaande personen uit alle tak ken van de nationale bedrijvigheid der drie landen zullen de manifestatie bij wonen. Daarnaast zijn behalve de Neder landse ministers enkele Belgische en Luxemburgse ministers uitgenodigd, on der wie de heren Eijskens Paul van Zee land, Dupong ep Bech, evenals de leden van de Raad van State en der Staten- Generaal. (Van onze parlementaire redacteur a. i.) Op voorstel van de voorzitter heeft de Tweede Kamer gistermiddag besloten a.s. Dinsdag een aanvang te maken met de algemene beraadslagingen over hoofdstuk I van de Rijksbegroting 1950; hierbij zal ook de devaluatie-nota aan de orde komen. De spreektijd zal niet worden gerantsoeneerd; eventueel slechts bij de replieken. A.s. Woensdag komen de leden in comité-generaal bij een om de verbouwing van het Kamer gebouw te bespreken. (Van onze redacteur) „Daar ligt ie dan", zei gistermiddag omstreeks twee uur een van de uitvoer ders bij de bouw van de nieuwe Arn hemse Rijnbrug. Hij veegde daarbij zijn koude handen aan zijn broek af en keek alsof hij zo juist een mud aardappelen van de ene kant van de kelder naar de andere kant had gedragen. In werke lijkheid had hij met zijn mannen deze brug, 3'A mlliibèn kilo staal en beton, opgevijzeld en in weinig meer dan tien uur zeven meter opgeschoven naar haar definitieve plaats vóór de opritten. Twee weken geleden werd met de verschuiving van dit enorme gevaarte een aanvang gemaakt. Nadat de brug halverwege naar haar definitieve plaats was gerold, begon men met het afbreken van de resterende Baileybrug en eergis teren was de weg voor de nieuwe brug geheel vrij.. Nu de Arnhemse Rijnbrug op haar plaats is gebracht en onze ingenieurs een van de knapste goocheltoeren met staaT en beton, ooit in de geschiedenis vertoond, hebben uitgehaald, zal het niet lang meer duren voordat de permanente oeververbinding tussen Noord en Zuid tot stand zal zijn gekomen. Tot begin December moet het verkeer, dat merk waardig genoeg tijdens de verschuiving gewoon doorgang heeft gevonden, ge noegen nemen met één enkele rijbaan voor beide richtingen. Volgende week reeds wordt een begin gemaakt met het storten van het betondek voor een twee de rijbaan, die over ongeveer drie we ken in gebruik kan worden genomen. Het zal echter nog wel twee maanden diiren, voordat de nieuwe Rijnbrug ge heel gereed is en alle hulpconstructies zijn opgeruimd. Twee motorspuiten van de met groot materiaal uitgerukte brandweer, die met tien stralen het vuur bestreed, konden niet verhinderen, dat gister avond tussen negen en elf uur het fa brieksgebouw van de N.V. Bergsche Houtwaren- en Meubelfabriek te Utrecht totaal afbrandde. Omtrent de oorzaak van de brand tast men in het duister. Zoals reeds medegedeeld, zullen met in gang van 6 November nog alleen maxi mumverkoopprijzen gelden voor varkens vlees 1 en voor uitsluitend uit varkensvlees bereide vleeswaren. Vlees en beenderen van runderen, schapen, geiten en paarden mogen dus tegen vrije prijzen verkocht worden. De nieuwe maximumverbruikersprijzen zijn per k.g. (tussen haakjes de oude ma ximumprijs): fricandeau £3.(f3.40), ma gere lappen f3.(£3.40), carbonade f2.70 (f3.20), vers vet spek f 1.90 (f2.60), vers mager spek f2.10 (f2.60), kinnebaklappen f 1.90 (f2.60), .vette lappen f 1.90 (f2.60), poten f 0.80 (f 1.20), staarten f 0.80 (f 1.20), rauw vet f 1.90 (f 2.60). Voorwaardelijk goedgekeurd varkensvlees mag tegen ten hoogste f 1.65 (f2.per k.g. worden ver kocht. De prijs voor poulet en gehakt is gelijk gebleven, n.l. f2.20. Voor vleeswaren, uitsluitend bereid uit varkensvlees, gelden de volgende maxi mumverbruikersprijzen per 100 gram: Bacon met zwoèrd f 0.33, bacon zonder zwoerd f 0.38, blaasham f 0.45, boerenham f 0.42, gedroogd en gerookt vet spek, vet pekelspek f 0.22, gekookt mager spek met zwoerd en gerookt mager spek zonder zwoerd f 0.32, gerookt mager spek met zwoerd f 0.29, mager pekelspek f 0.24, pro- cureurspek f 0.35, gekookte achterham f 0.43, gekookte schouderham f 0.38, ge kookte staartham f 0.47, hampunten en nootham f 0.40, rauwe staartham f 0.44, ver se worst, uitsluitend bereid uit varkens vlees f 0.25 70. Tai's neusgaten sperden zich gulzig open toen hij de geuren opsnoof, die van de lange etenstafel opstegen. En ook Eric kon niet nalaten goedkeurend te glim lachen. De keizer maakte een uitnodigend gebaar. „Ik hoop, dat onze nederige spijzen uw verheven tongen niet al te zeer geweld zullen aandoensprak hij hoffelijk. Tijdens de maaltijd spraken zij nogmaals over de avonturen, die achter hen lagen. Vooral de geheimzinnige, zwarte figuur, die steeds weer alles in het werk had gesteld orri de prinses'in handen te krijgen, hield hen bezig. „Ik vraag me nog steeds af, wie deze man is geweest," zei Eric peinzend. „Ik heb steeds het vage gevoel gehad hem vroeger eerder ontmoet te hebben." Hij fronste nadenkend de wenkbrauwen. „Het is jammer. Ik had graag de oplossing van dit mysterie geweten. Maarik vrees, dat de enige, die ons deze ooit zou kunnen ver schaffen, begraven ligt onder het puin van Ts'au Ts'au's ingestorte grotten Doch wellicht had Eric minder stellig gesproken als hij de bestofte, zwarte figuur had kunnen zien, die op dat ogenblik, gezeten op een lichtelijk kreupel paard, de hofstad naderde. Hij wankelde in het zadel van vermoeidheid, maar slaagde er toch in een kleine woning te bereiken, die zich vlak bij de hoofdpoort bevond. „Eerst een goede rust," mompelde hij. Daarna zullen wij verder zien. Ja, koning der Noormannen, daarna zullen wij verder zien!" Maar in het paleis hief Eric, geheel onkundig vhn deze gebeurtenis, zijn beker op: „Op het welzijn van uw dappere dochter en het prachtige Hemelse Rijk." „Op de ontembare moed van een edelmoedig Noormannenvorstbeantwoordde Lotus van Jade, in plaats van haar vader, zijn wens. „Op alle Vreugden van alle rijken ter wereld!" riep Tax en lachend stootten zij aan. de ivoor.tandpasta Doet Uw tanden glanzen als ivoor. De moeilijkheden, waarmee de kaas handelaar op het ogenblik te maken heeft, hebben zich gisteren duidelijk op de Goudse kaasmajrkt gemanifesteerd. Honderden boeren uit de omgeving van Gouda, die zoals gewoonlijk Donderdag met hun wagens naar de markt kwamen, zijn weer met volle wagens terugge keerd. De kaashandelaren moeten a.s. Zater dag hun voorraden opgeven in verband met de tegen a.s. Maandag te verwach ten heffing op de voorraden (de kaas handelaren verwachten een heffing van 30 cent per kilo) en de opheffing va d„ maximumprijzen. De heffing op de voorraden is bedoeld ter vervanging van de melkprijstoeslagen. De aanvoer op de Goudse markt be droeg gisteren 206 partijen. Er werd echter vrijwel geen handel gedreven. Ook in Woerden waren er Woensdag evenals in Gouda tengevolge van de te verwachten heffing geen noteringen. Donderdagmiddag 3 uur zou op de scheepswerf van de fa A. L. te Sliedrecht de nieuwe drijvende hijsbok „Heroj", ver vaardigd voor Joegoslavië, beproefd wor den. Het lag in de bedoeling deze bok, die een capaciteit van 350 ton hefvermogen zou hebben, a.s. Zaterdagmiddag defipitief te doen proef hij sen in de Merwehaven te Dordrecht. Door tot nu, toe onbekende oorzaak stortten, terwijl een hef last van plus minus 360 ton in de takels hing, de 35 meter lange poten van de bok met oor verdovend lawaai naar beneden. Veertig personen, onder wie arbei ders, technici en bouwers, konden, toen het gevaarte naar beneden kwam, zich voor het merendeel tijdig in vei ligheid stelle^. Enigen hunner bekwa men echter niet ernstige verwondin gen. Naar de oorzaak wordt een onderzoek in gesteld. De bovenbouw van de hijsbok, welks capaciteit groter was dan de des tijds verongelukte „Ajax", welke door de zelfde firma werd vervaardigd, is nage noeg geheel vernield. (Eigen bericht) Naar wij vernemen heeft de Bond Heemschut telegrafisch geprotesteerd bij het gemeentebestuur van Hoorn tegen het afgraven van' de Vest aldaar, waar toe geheel onverwachts de eerste spade in de grond gestoken is. VRIJDAG HILVERSUM II, 415 -m. - Na 18 uur ook 245. en 1875 m. - 18.00 Zapakara's, 18.15 Waarom Arjos, causerie, 18.30 gees telijke zang, 18.45 Twintig jaren De- drijfspensioen, causerie. 19.00 nieuws, 19.15 regeringsuitz., 19.30 philh. orkest. 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.05 ver- zoekprogr., 20.45 „Bij het haardvuur op de witte hei", .21.20 Scala orkest, 21.30 strijkork., 22.00 Requiem, 22.45 Avond- overdenking, 23.00 nieuws, 23.15 gram.. 23.45 Tsjechisch lied. HILVERSUM I, 301 m. - 18.00 nieuws, 18.15 felicitaties, 18.30 strijdkr., 19.00 denk om de bocht. 19.15 piano, 19.30 Ramblers, 20.00 nieuws, 20.05 dingen van de dag, 20.15 N.B.C.-ork., 20.45 verzoek- progr., 21.20 klankbeeld, 21.50 bultenl. overzicht, 22.05 Pennies from Heaven, 22.40 Vandaag", causerie, 22.45 Avondwh- ding, 23.00 nieuws, 23.15 Tsjechische muziek. ZATERDAG HILVERSUM II. -415 m. - Vóór 10 uur ook 245 en na 12 uur ook 245 en 1875 m. 7.00 nieuws, 7.15 Maria ter ere, 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 pluk de dag 9.00 huisvrouw, 9.30 waterstanden, 9.35 „In wit en technicolor", 10.00 kleu ters, 10.15 philh. ork„ 11.00 Zonnebloem, 11.45 orgel, 12.00 Artgelus, 12.03 lunch concert, 12.30 mededelingen, 12.33 lunch concert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 nieuws 13.20 muziek voor de jeugd, 14.00 zang school. 14.20 Engelse les, 14.40 Klaas van Beeck, 15.30 kroniek van letteren en kunsten, 16.05 Zevenklapper, 16.30 Gre goriaans. '17.00 Wigwam. HILVERSUM I, 301 m. - 7.00 nieuws. 7.15 gymn., 7.30 strijdlied, 7.33 oog in a), 7.38 gram.. 8.00 nieuws, 8.18 oog in al, 8.23 operette-melodieën, 8.50 orgel. 9.10 Beethoven, 10.00 Tijdelijk uitgescha keld, causerie, 10.05 Morgenwijding, 10.20 feuilleton, 10.35 arbeiders, 11.35 Beethoven, 12.00 Vincentmo, 12.30 mede delingen, 12.33 Weens ork., 12.55 kalen der, 13«00 strijdkr.. 13.30 Hoagy Carml- chael, 14.00 Frickley Colliery band 14.30 A.J.C.. 15.00 philh. ork., 16.15 „Komt. u binnen", 16.30 gitaar, 16.45 jeugd en sport, vraaggesprek, 17.00 jazz, 17.30 klankbeeld. Het is weer November geworden, 's Morgens hangen zilveren spin- newebben aan heggen en hekken, vochtig van de nachtelijke herfstnevels. De bruine en gele bladeren vallen traag neer van de bomen en vormen een prachtig getint tapijt op ae wegen. De bladeren sterven. Bij dit triestige weer passen al bijzonder gedachten aan de dood. „Echt Allerzielen- weer," zeggen de mensen. Novembermaand, Allerzie- lenmaand. Want al is 2 'No vember dan de dag, die bij uitstek gereserveerd blijït voor de herdenking van onze dierbare doden, toch mo gen we ook de andere No vemberdagen de Gelovige Zielen niet vergeten. Zoals het bladerdek der bomen langzaam afsterft, terwijl de boom in leven blijft en het volgende jaar opnieuw zich tooit met groen en bloesem, zo sterft het" menselijke lichaam, maar de ziel leeft eeuwig voort. Het he.rfst- jaargetijde is bijzonder ge schikt om ons de verganke lijkheid van het leven in herinnering te brengen, maar voor elk gelovig mens is de gedachte aan die verganke lijkheid onafscheidelijk ver bonden me.t het eeuwige en onvergankelijke leven' 'aer ziel: De ziel leeft voort en haar kunnen wij, gelukkig, ook als het lichaam gestor ven is, door gebed en' ver sterving nog helpen. Dat wij dat voor onze dierbare over ledenen zullen doen spreekt wel vanzelf. Wie zaï zo on dankbaar zijn, dat hij zij* vader of moeder, broer of zus in het gebed vergeet, als zij zijn gestorven? Maar er zijn nog zoveel anderen, aie een beroep op ons mogen mi kunnen doen. Hoevelen Rebben hun leven gegeven voor hun vaderland, dat ook het onze is? En heeft Chris tus zelf ons niet geleerd om ook voor onze vijanden te bidden? Talrijk velen ook zijn ge storven en hebben geen na bestaanden. Zonder ons ge bed zullen zij de zonden- straffen in het vagevuur geheel moeten uitboeten. Maar door dé gemeenschap der heiligen zijn ook zij met ons verbonden. Laten wij daarom ook nu en dan eens 's avonds in het gezin het ro zenhoedje bidden voor de meest verlaten zielen. De Novémbermaand moge voor de Gelovige Zielen een vreugdevolle maand zijn, mede door ons gebed. De shawl is asymmetrisch om geknoopt en het parelsnoer is er langs gewonden. Om een donker, eenvoudig herfstman- felpak op te vrolijken. Met spercie- en snijbonen is het bijna gedaan en de spruitjes en boerenkool laten nog even op zich wachten. Intussen kiest de huisvrouw uit de beschikbare najaars- groenten als andijvie, stoof peren, bieten, koolraap. Ook de koolsoorten komen nu weer inplaats van de zo mergroenten. Kool moet men kort koken, twintig minuten cot een half uur is voldoen de; doet men er langer over, dan kookt men de kool dood. Met andere woorden de voedingsstoffen verdwijnen. Rode kool heeft een langere kooktijd nodig, ongeveer Urie kwartier a een uur. Het nadeel van te lang ge- Men kan werkelijk niet zeggen, dat de tegen woordige mode m haar hoogste vorm erg een voudig is. Asymmetrische lijnen, waaierende panden en slippen en allerlei ge compliceerde bijzonderheden maken haar zelfs vrij on rustig. Een onrustige mode is de neerslag van een on rustige tijd met onrustige mensen. Maar bij die mode trucs zijn er ook enkele die zeer practisch zijn. Zo zagen wij bij een van onze Ne'der- landse modehuizen een keu rig zwart wollen jurkje, dat successievelijk te dragen was, met grote witte kraag én manchetten, en dan joyeus of feestelijk was, of met een enkele zwarte kraag van hetzelfde, die afneembaar was, en die 't jurkje niet eens veel stemmiger maakte. Aan een donker effen rok waren de twee uitspringen de plooien vóór met kleine knoopjes als aan een toog gesloten, zodat de rok strak was; knoopte men de rij los, dan had men ineens een rokje met wijdte en sier lijke versiering door de knoopjesgarnering langs de plooi. Wij zagen swaggers met driekwart mouwen, waarvan men de manchet kan neer- De mode sit dit sei zoen vol trucs en trou vailles. De groen bro- caten moccassin, met edelstenen versierd bedoeld als een cock tail-schoeisel, wordt avondschoen door toe voeging van de goud leren sandaal. Itali aans ontwerp. slaan tot een lange mouw, en regenhoedjes, waarvan men bij een zonnig moment de neergeslagen klep naar boven klapt, en van de soort helm greer een aardig rond hoedje maakt Voor schouwburg of diner draagt de mondaine vrouw graag een cocktaiL jurk met rok boven dé enkels. Wil ze „gekleder" zijn, in groter gala, dan slaat ze een op de voet vallende rok om van een of ander feeëriek materiaal. Zelfs de schoentjes passen zich bij deze metamorphose aan. zo als de foto laat zien. Over de brocaten. hakloze schoen, de zogenaamde moccassin, wordt voor „meer gekleed" een goudleren sandaaltje ge schoven! Vindingrijke vrouwen zul len op dit gebied nooit uit gedacht zijn. De Amerikaan se van de fpto wil eens iets anders dan anders met haar zijden shawl. Ze knoopte hem asymmetrisch om en draagt haar parelketting er overheen. Aardig om te zien en voor wie er plezier in heeft om 't na te volgen. ASTRID. kookte kool is ook, dat ze onverteerbaar wordt. Kool kookt men ook in weinig water, zodat men de voe dingsstoffen, die door het koken naar buiten ko men, niet mét het afgietwa- ter door de gootsteen weg werpt. Wie van een fris hapje houdt en de sla lang zamerhand mist, kan Brus sels lof fijn snijden en rauw aanmaken als sla. Ook van alle koolsoorten behalve boe renkool zijn slaatjes te ma ken. Hier volgen enkele re cepten voor 4 personen Rode koolsla. rode kool, 2 zure appe len (klein stukje ui), iets. suiker, wat slasaus of een sausje van olie en azijn, fijngemaakte aardappel, mosterd, peper en zout. De kool wassen en zeer fijn schaven of snijden. De appelen raspen of fijnsnip - peren (evenals de ui) Kool, appelen (en ui) vermengen en door het sausje roeren. Stamppot van rauwe an dijvie of zuurkool 2 kg. aardappelen, pl.m. 400 gr. andijvie of zuurkool, wat melk, boter, margarine of vet naar smaak, peper, zout en water. De aardappelen schillen, wassen, in stukken snijden en in weinig water met zout gaar koken in een goed ge sloten pan. De groente van lelijke bladeren ontdoen, wassen en zeer fijnsnijden. (Zuurkool van eigen inmaak behoeft men niet te was sen). De aardappelen, als ze gaar zijn, fijn stampen, ver mengen met wat boter, mar garine of vet en melk, zo dat de purée smeuig, maar niet te nat wordt. Tot slot de groente door deze purée roeren en nog even mee- verwarmen, maar niet te gaar laten worden. Uitgebakken spek smaakt bij deze stamppot bijzonder goed: men dient dan echter wel een melkgerecht voor toe te geven om de maaltijd voldoende eiwitrijk te ma ken Chinese kool. 2 Chinese kolen, 1 ui, 15 gr. (1% eetlepel) bloem, wat boter, margarine of vet, een theelepeltje kerrie, zout, water. De ui fijnsnipperen en met de kerrie fruiten in een oraadpan in wat boter, margarine of vet De kool wassen en zeer fijn snijden, wat zout aan de ui toevoe gen De groene gaar smoren, terwijl men haar af en toe even omlegt. Wanneer de kool gaar is (na 15 a 20 minuten), de bloem er door roeren en nog even mee verwarmen, tot het vocht gebonden is. U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal to uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL- LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovèrtroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. (Adv.) 25 Ze scheen geen gebrek aan geldmid delen' te hebben. Ik wachtte op haar in een café en na een uur keerde zij terug met een- goedkope handtas, die onge twijfeld gevuld was met lippenstiften, doosjes crème en dergelijke levensbe- nieften. „Miss Jones", zei ik, „ik heb een nog beter idee dan Straight". „Heus?" „Ja. Ik koop voor u een kaartje naar Chicago. Vanavond kunt u nog weg". Haar enige antwoord bestond uit een irriterende glimlach en ik wist dat mijn hoop ijdel was geweest. Het heeft geeri zin tegen het onvermijdelijke te vech ten. „Dan stel ik voor", zei ik, „dat we ons, totdat de trein .vertrekt, gedragen ols twee mensen, die werkelijk alleen maar op de trein wachten" We brachten dit voorstel met veel succes in practijk; we zetten onze pro blemen tijdelijk van ons af en gedroe gen ons inderdaad, wat men pleegt te noemen: gezellig. We maakten er, zo te zeggen, het beste van. Ik deed de ont dekking, dat zij erg charmant kan zijn. Ik bedoel daarmee dat ze de kunst ver stond, luchtig en toch niet zinledig te babbelen. Het leed geen twijfel dat ze een degelijke opvoeding had genoten en ik kwam aan de weet, dat zij met goed gevolg college had gelopen. Ik probeer de listig het gesprek op New York en Long Island te brengen, maar ze ver meed handig ook maar één naam of adres te noemen. Ze bezat de gewoonte de krant te lezen en ze deed dat niet zonder verstand; ze scheen zich dan ook een eigen mening gevormd te hebben over brandende, vraagstukken, zoals de atoomhom en de loonkwestie. Ze bezat zelfs een gezond oordeel wat betreft be lastingwetgeving en inflatie. Ik leidde uit haar woorden af, dat ze uit een con servatief milieu kwam, maar dat ze zich zelfstandig nieuwere denkbeelden ver worven had. Niet dat ze er radicale opvattingen op- na hield. Om kort te gaan, ze was een onderhoudend en vrij moedig iemand. Wij aten (niet al te best overigens) en begaven ons naar het station om de aankomst van onze trein af te wachten. Van één ding was ik intussen overtuigd geraakt, namelijk, dat als Maggie Jones ooit secretaresse van Bergamo geweest was, die man, voor een oplichter al thans, meer dan gewone eigenschappen moest hebben bezeten. „Mag ik een vraag stellen?" wilde ik weten, „en mag ik dan op een eerlijk antwoord rekenen?" „Ga je gang," zei ze. „Ben je seretaresse van Bergamo ge weest?" „Ik ben nooit zijn secretaresse ge weest," antwoordde zij. „Dank je." „En jaloers ben ik ook rooit geweest," 'zei ze liefjes. De oude Oosterling, die sinds men senheugenis kruier te Ash Fork was en nog is, keek met zijn gewone, ondoor grondelijke blik naar Maggie's handtas. „Kom maar mee," zei hij en bracht ons dwars over de raijs naar onze coupé in de trein naar Phoenix. Hij liet de tas onderaan de treden van het portier neerploffen en accepteerde met onver stoorbaar flegma mijn fooi. We instal leerden ons in de verende kussens en legden de mijlen naar Congress zwijg zaam af. Toen we op de plaats van onze be stemming uitstapten, wachtte .Straight ons op met de vrachtauto. Hij had nog een tweede, reusachtige sombrero bij zich, die liïj4 aan Maggie overhandigde, „Stop hier je haar onder," zei hij, „en gedraag je als een cowboy." Hij reeds in snelle vaart dver de smalle, kronkelige weg en wees Maggie af en toe op dingen van belang, Ten slotte bereikten we onze eigen grond Toen we de laatste rotshoek omsloegen en de vallei en het ranch-huis voor ons lagen, slaakte Maggie onwillekeurig een kreet. „Bevalt het je?" vroeg Straight „En of," zei Maggie. Straight liet de wagen bij een hek in 'de omheining stoppen. We stapten uit en liepen naar de overdekte veran da. Straight deed de deur open en ik deed een stap'opzij om Maggie te laten voorgaan. Ze bleef staan en keek me vragend aan. „Wat is er?" vroeg ik. „Draag je me niet over de drempel?" vroeg ze ondeugend. XI De eerstvolgende dagen verliepen be trekkelijk rustig. De boorploeg voor de putten arriveerde en de boormachine werd op een met zorg uitgekozen plek opgesteld; er kwamen ook zware ma chines voor het verzetten van grond, die hun daverend bedrijf begonnen op de grote vlakte, die ons eerste bevloeiings- object zou worden. Straight en ik big ven later op dan gewoonlijk, doordat Maggie's aanwezigheid en gesprekken iets gezelligs aanbrachten. Ze bleek dus niét zo'n sta-in-de-weg als ik wel ge vreesd had. Op de derde dag kwam er een lucht postbrief van mijn vader. Hij was ge schreven in zijn gebruikelijke stijl en er stond in, dat hij hoopte dat ik het goed maakte en dat hijzelf goed gezond was en het erg druk had. Hij koesterde ook hoopvolle verwachtingen ten aan zien van onze plannen met de ranch. Over ons telefoongesprek en zijn aan maning, de boel erbij neer te gooien en naar huis te komen, repte hij met geen woord. Maar hij had wel een kranten knipsel bijgevoegd. Het was een kort bericht en, wat mij betrof, raakte het kant noch wal. Er stond in, dat een zekere mijnheer Lemuel Provence uit het ziekenhuis was ontslagen, waarin hij tengevolge van een motor-ongeluk was opgenomen geweest. Doctor Pror vence, zoals er verder stond, was een v/elbekende autoriteit door zijn kennis van met de wet strijdige organisaties. Hij was door talloze Amerikaanse en buitenlandse universiteiten onderschei den en de ziel van een vereniging, die zich tot doel stelde misdadige benden op te sppren en uit te leveren. Waarom mijn vader dit bericht bij zijn brief sloot, was mij een raadsel; ofschoon ik, hem kennende, wist, dat hij er zijn reden voor had. In elk geval had die dr. Provence iets te maken met dat comité, waarvan mijn evader voorzitter was. Ik liep naar de omheining, waarachter zich de broodmagere koebeesten ver drongen. De droogte had haar stempel op hun lijven gedrukt. De arme dieren waren niet'in staat, zelf voedsel te zoe ken en we moesten ze uit de hand laten eten. (Wordt vervolgd) De Nobelprijs voor natuurkunde is dit jaar toegekend aan de Japanse professor Hideki Yoekawa, die voor scheikunde aan «de Calif ornische geleerde W. F. Giaugue. Er wordt dit jaar geen Nobel prijs voor literatuur uitgereikt, daar geen der candidaten de absolute meer derheid verkreeg. De Japanse professor Hideki Yoekawa. Nobelprijswinnaar voor natuurkunde, ontving deze onderscheiding wegens zijn theoretische onderzoekingen op" he; ge bied der kernenergie, welke gericht wa. ren op het ontdekken van de wetten, die de onderlinge aantrekking van de deeltjes van de atoomkern nucleones genaamd beheersen. Hij heeft tevens theoretisch het bestaan der mesonen be wezen. Prof. Yoekawa, die 42 jaar oud is, verblijft thans in de V.S., waar hij zijn onderzoekingen yoortzet. In dé tweede wereldoorlog was hij professor aan de universiteit van Tokio. Enige uren na het neerlaten van de atoombom boven Hirosjima in 1945 gooide de Ame rikaanse luchtmaoht een brief van Ame rikaanse natuurkundigen uit voor prof. Yoekawa, waarin hem verteld werd dat de bom een atoombom was, en waarin hem werd gevraagd haar betekenis aan het Japanse volk uit te leggen. Enige tijd geleden werd gemeld, dat de moeder en de zuster van president Sukarno te Blitar zouden zijn gearresteerd. Naar uit een nader onderzoek is gebleken, zkn .in deze plaats echter geen vrouwen gear resteerd. De moeder en de zuster van Su karno hebben verklaard, dat zij nooit in arrest zijn geweest en dat tegen haar ook geen andere maatregelen zijn uitgevaardigd, waardoor zij in haar bewegingsvrijheid zijn belemmerd geworden, aldus verneemt de correspondent van Aneta in Oost-Java. Wèl werden te Blitar enkele personen gearresteerd in verband met het feit. dat zij tot staking hadden aangezet, onder wie Hadiworedjo, de echtgenoot van Sukarno's zuster. De meeste arrestanten werden intussen weer in vrijheid gesteld. (Van onze correspondent) Een dertigtal tandheelkundige studen ten heeft Woensdagavond op opvallende wijze een bezoek gebracht aan een café op Vreeburg, waar vertegenwoordigers van een Rotterdamse tandheelkundige inrichting een aantal toekomstige pa tiënten van dit instituut van advies dien den De studenten protesteerden fel tegen de „schandelijk misleidende en met de beroepsethiek in "strijd zijnde reclame", welke de inrichting o.m. door adverten ties in verschillende dagbladen maakt. Deze reclame beveelt de behandeling door het Rotterdamse instituut aan, we)ke door het plaatsen van een plastic gebit, onmiddellijk na het pijnloos trekken, slinken van de kaak zou voorkomen. Aan de hevige polemiek, die tussen lien en de vertegenwoordigers ontstond, werd door een aantal politieagenten een einde gemaakt. De studenten werden ditmaal op beminnelijke wijze verwij derd. Met de a.s. tandartsen verdwenen ook het merendeel der wachtende patiën ten, wat een dl te overmoedige demon strant een glorieuze overwinning van de wetenschap noemde. Dat de strijd ernstig wordt opgevat, moge blijken uit het feit, dat een extra bus dezelfde studenten Donderdagavond naar Gouda voerde, waar de polemiek tijdens het daar gehouden spreekuur werd voortgezet. 'Het Belgisch jeugdvoetbalelftal, dat Zondag te Dordrecht tegen de Neder landse jeugd in het veld komt, is als volgt samengesteld: Doel: Govsert (F.C. Mechelen); ach ter: Bossin (St. Truijden) en Schroeyen (Beerschot); midden: Rubens (Daring), Geelen (Standard) en Van Huffel (Gan- toise); vóór: Van Gestel (Lyra), Decor- te (R.C. Gent), Corbeel (F.C. Mechelen), Straetmans (White Star) en Faes (Ber- chem).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3