AANSPRAKEN OP NIEUW- GUINEA NIET OPGEGEVEN Eindelijk juichen de Belgen Indonesische minderheden willen bij Nederland blijven f „Het zal moeilijk zijn de R. T. C.- resultaten te doen begrijpen Nederlands elftal verslagen: 1-0 Bewogen vergadering te Amsterdam Met groot verlof WIJ WILLEN GEEN OORLOG li LOOP VAN TWEE RIVIEREN IN OERAL ZOU ZIJN VERLEGD Tot hoofd en hart Overmaking van gelden naar Indonesië Voorbereidingen voor de overdracht .Het weer DE TERUGKEER VAN KONING LEOPOLD Een derde wereldoorlog zou het einde van het kapitalisme betekenen Arbeidsproductiviteit zou zijn gestegen PRAAGSE KERKWET OPNIEUW VEROORDEELD Noodweer in Suriname Doden uit de oorlog herdacht NOODLANDING VAN EEN DEENS VLIEGTUIG Ruim f 100.000.- verduisterd Openstelling rijwiel bewaarplaatsen MAANDAG 7 NOVEMBER 1949 73ste JAARGANG No. 24608 RUM TE BATAVIA Goedkeuring van accoord Ten hoogste 200.per maand Drie Ned. doden bij treffen met Oarul Islam Zwager van Sukarno in vrijheid gesteld Inspecteur vermoord Schout-bij-nacht Schaper naar Indonesië Belgische socialisten roepen arbeiders tot verzet op CLEMENTIS NAAR PRAAG TERUGGEROEPEN? Rokossofsky naar Polen 99 99 MALENKOV HERDENKT OCT OBER-REVOLUTIE Atoomenergie voor explosie van grote rotsformaties gebruikt Zes opstand"-leiders terechtgesteld Zelfs Tito feliciteert DRONKEN MAN MET TAXI ERVAN DOOR Herdenking in Nieuwe Kerk in de hoofdstad Toestel kon Schiphol niet meer bereiken Candidaat-notaris in arrest BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqlro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45. tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. W. Boerriqter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer mmirrveter- hoogte, ingezonden mededelingen dubbel terief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooqte. De administratie behoudt zich het recht voor adverteotiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week. f 1 -52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Rum, die Zondagmiddag op Kemajo- ran te Batavia is aangekomen, zou van daag reeds naar Djoe.ja vertrekken om over de R. T. C. verslag uit te brengen San president Sukarno en de -epubli- keinse regering. In een onderhoud met de pers op Ke- majoran zei hjj, dat als resultaat van de R. T. C. het Indonesische volk als het volk van een souverein en onaf hankelijk land de volkerenfamilie zal binnentreden en „dat wij in staat zullen zjjn, ten spoedigste de welvaart van het Indonesische volk te herstellen, welke verloren was gegaan. Met Nederland zullen wij eerlijk samenwerken op basis van gelijkheid en vrijwilligheid, in het belang van beide volken, in de Neder lands-Indonesische Unie. Als vrije na tie kunnen wij een bijdrage leveren aan de vrede en de welvaart in de wereld." Rum zei verder: „Het zal moeilijk zijn, in Indonesië de ter R. T. C. bereikte overeenkomst te doen be grijpen. Wij zelf zijn niet helemaal tevreden met de bereikte resultaten, want wij blijven in een conflict-po sitie: wij hebben onze aanspraken op Nieuw-Guinea niet opgegeven." Verantwoordelijke republikeinse kringen te Djocja hebben aan Aneta verklaard, dat het zo goed als ze ker is, dat het republikeinse kabinet de overeenkomsten van de R. T. C. zal goedkeuren. Dezelfde kringen meenden, dat Sukarno om practische en technische redenen 't voorlopige republikeinse parlement (K. N I. P.) niet bijoen zal roepen, doch de over eenkomsten ter ratificatie in 't werk comité van het K. N. I. P. zal voor brengen. In Djocjasc kringen meende men, dat na de souvereiniteits-overdracht net be langrijkste is de terugtrekking van de Nederlandse troepen uit Indonesië en de inlijving van Nieuw-Guinea in de R. 1. 'S. Men gaf zijn ontevredenheid te ken nen, dat de Indonesische delegatie ter R. T. C. haar „economisch-financiële pij len" reeds had afgeschoten, voordat overeenstemming over het gebied van In aansluiting op de mededeling, dat de controle op postpakketten aan mili tairen in Indonesië is verscherpt in ver band met geconstateerde gevallen van bankbiljettensmokkei, wordt van offi ciële zijde nog de aandacht gevestigd op een door de Nederlandsche Bank ge troffen regeling, op grond waarvan maandelijks gelden naar Indonesië kun nen worden overgemaakt tot een bedrag van t«n hoogste f 200 per maand voor betalingen van niet-commerciële aard. Onder betalingen van niet-commer ciële aard dienen o.m. te worden ver staan: betalingen wegens ondersteunin gen, kosten van verpleging van familie leden of militairen, geschenken en stu diekosten. Men wende zich hiervoor tot een bank, welke tegen geringe kosten gelden voor deze doeleinden kan over maken. „Nu," aldus heeft dr. Koets volgens Aneta te Batavia medegedeeld, „de R.T.C. als geslaagd kan worden be schouwd en men voor het feit gesteld wordt, dat de souvereiniteit op korte termijn zal worden overgedragen heeft de voorlopige federale regering zich gericht tot de delegaties van de republiek en de B.F.O. met het verzoek vertrouwenslieden aan te wijzen, die in het federale regerings-apparaat, in het bijzonder op de departementen, zich een oordeel zullen kunnen vormen over de organisatie en over de vraagstukken, die op het ogenblik aan de orde zijn." Gehoopt wordt dat van Indonesische zijde zeer spoedig personen zullen wor den aangewezen, die op regeringsniveau zullen kunnen spreken over het alge mene beleid. Dr. Koets uitte de wens, dat het te vormen,nationale comité van voorbereiding voor de overname der souvereiniteit zich met deze vraagstuk ken zal .gaan bezig houden. Twee man van de Koninklijke Land macht sneuvelden en een zwaargewon de is later overleden, toen in desa Tem- belang nabij Brebes, in Midden-Java. een patrouille in een hinderlaag viel van een Darul Islam-bende van meer dan tweehonderd goed gewapend lie den. De bende leed zware verliezen; zeven man werden gedood. de toekomstige R. X. S. was bereikt, doch men begreep ook, dat de Indonesische delegatie genoodzaakt was haar eisen ten aanzien van Nieuw-Guinea te ver laten, omdat, zo meende men, indien de ze kwestie bij de V. N. zou worden voor gebracht, Indonesië ten aanzien hiervan geen „overwinning" zou behalen In politieke kringen te Djocja houdt men zich bezig met de vraag, wie pre sident moet worden van de republikein se deelstaat, indien Sukarno wordt ge kozen tot president van de R. I. S. De correspondent van Aneta te Djocja seint, dat in bijna alle politieke kringen de Sultan van Djocja dan candidaat zai worden gesteld. Een moeilijkheid doet zich echter voor, hoe deze kwestie moet worden geregeld, indien de Sultan een functie krijgt in de regering der R I. S aangezien men in verscheidene politie ke kringen van mening is, dat het be kleden van een functie in de R. I. S. niet verenigbaar is met het bekleden van een ander ambt in een der deel staten. (Van onze sportredacteur) Is er eigenlijk wel een sportredacteur voor nodig om de lezer te vertellen, dat de Belgen in hun negende na-oorlogse voetbalwedstrijd tegen Nederland ein delijk hun eerste zege hebben behaald? Waarschijnlijk niet. Dat weten de re dacteuren Buitenland en Financiën evengoed als hij en de zetters, opma kers, expediteurs, bezorgers en adver tentiecolporteurs niet minder. Zelfs de gezworen klanten van de kunstrubriek zullen wel stiekum het nieuws hebben gehoord in de voortreffelijke uitzen ding met muzikale omlijsting van de KRO, die zo zoetjes aan een reputatie op dit gebied heeft gekregen. Verder is er de Rotterdamse ver keerspolitie om U te vertellen dat ze duizenden auto's naar en van het stadion heeft geleid en dat het allemaal van een leien dakje ging; De Bilt had 't tevoren al over „brekend wol kendek en perioden van zonneschijn"; onze parlementaire redacteur is de aan gewezen man om te vertellen dat be langrijke personages als de ministers Spitzen en Lieftinck, Mohammed Hatta en Sultan Hamid II van Pontianak op de ere-tribune zetelden en de bakker heeft vanochtend waarschijnlijk al uit gelegd, dat de 10 nederlaag in deze (Van onze verslaggever) In „Krasnapolsky" te Amsterdam is Zaterdagmiddag een drukbezochte, harts tochtelijk bewogen vergadering, gehou den van vertegenwoordigers van de be volkingen van de Minahassa, Timor en Ambon (Grote Oost) onder de titel „In donesische minderheden klagen aan". Met algemene stemmen werd een motie aangenomen, waarin geprotesteerd werd „tegen de gedwongen aansluiting van honderdduizenden Nederlandse onder danen met name van de Persatcean Ti- moer Besar bij de Republiek- Indonesia, en zelfbeschikkingsrecht voor deze volkeren werd geëist, meer in het bij zonder een plebisciet, alvorens Je sou vereiniteit in de betrokken gebieden wordt overgedragen. De vertegenwoordiger van de minder heden in Oost-Indor»esië bij de r-'--ide Tafelconferentie, de heer L. Polhaupessy, wiens rede door allerlei uitroepen en een spontaan gezongen „Wilhelmus" werd onderbroken, zette uiteen, dat mer. zeer gastvrij door de Nederlandse re gering was ontvangen. „We mochten overal komen, alleen de Ronde Tafel conferentie was, in strijd met alle be loften, o.a. door de Hoge Vertegenwoor diger van de Kroon afgelegd, verboden terrein voor ons. En daarvoor waren we juist gekomen. We zijn nog steeds Nederlandse »n- De zwager van president Sukarno, die indertijd te Blitar werd gearresteerd, is 4 November in vrijheid gesteld. De bende, die de laatste tijd terreur uit oefende in het gebied van Masamba in het Noordelijk deel van Zuid-Celebes, heeft 2 November de 27-jarige inspecteur van de Faroka-fabrieken, de heer Th. Pluyter, ver moord, die toevallig te Paioppo vertoefde toen een bende daar een politiepost over viel. derdanen en we hebben het recht zelf te bepalen waartoe wij willen behoren We zijn geen vee, dat in een of ander hok kan worden gedreven. Wij willen blijven in het Koninkrijk der Nederlan den. De driekleur blijft onze vlag, het Wilhelmus ons volkslied, de Koningin onze vorstin. Wij wensen niet ingeperst te worden.in de Staat van Oost-Indone- Insgelijks spraken nog vier andere sprekers. Zij herinnerden er aan, dat talrijke Ambonnese soldaten gesneuveld zijn in Nederlandse dienst. Ter herden king hiervan werd een minuut «tilte in acht genomen. Verscheidene klachten werden vervolgens geuit. Zo is wel de eerste steen gelegd voor de heropoouw van de tijdens de oorlog gebombardeer de kerk in de Minahassa, maar Dij die mste steen is het gebleven. Het oor- 'ogsgedenkteken op Ambon met net op schrift; „Door de eeuwen trouw' (aan Nederland) is nog steeds niet onthuld „Wij worden opgeofferd aan de Marshall- dollars", zo was het verweer der spre kers. Bij beschikking van de minister van Oorlog tullen uiterlijk met ingang van 1 December 1949 met groot verlof wor den gezonden een deel der dienstplich tige korporaals, alsmede de dienstplich tige soldaten der eerste klasse en sol daten, die vóór 1 Januari 1948 voor eer ste oefening zijn opgekomen en minstens twaalf maanden in werkelijke dienst zijn geweest. Tevens wordt op gelijke datum groot verlof verleend aan verschillende categorieën der legerluchtmacht. Dit alles geldt uitsluitend voor hier te lande ingedeelde dienstplichtigen. Naar wij vernemen is schout-bij-nacht vlieger H. Schaper vlagofficier Marine- Luchtvaartdienst, naar Indonesië ver trokken voor een inspectiereis langs de aldaar verblijvende eenheden van de Marine-Luchtvaartdienst. De vijf en zestig duizend toeschouwers, die het Feijenoord-stadion te Rotterdam kan bevatten, verlaten het strijdperk. Zij waren de gelukkige bezitters van een toegangsbewijs en zagen hoe het Nederlands elftal voor het eerst na de oorlog van de Belgen verloor. Verwachting tot Dinsdagavond: Wisselende bewolking met vooral m de kustprovincies nu en dan buien. Plaatselijk met hagel en sommige met onweer. Gedurende de nacht tijdens opklaringen hier en daar nachtvorst, overdag ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en West. Zon: 7.46—17.00; Maan: 17.48—10.59 De Belgische socialistische partij heeft in haar gisteren te Brussel gehouden jaarlijkse partij-congres besloten een beroep te doen op de Belgische arbei ders „om zich, met alle te hunner be schikking staande middelen, te verzetten tegen een terugkeer van koning Leopold op de Belgische troon". Op het congres is voorts een resolutie aangenomen, waarin wordt verklaard, dat, indien de bestaande plannèn der Belgische regering om een volksstem ming te doen houden over het al dan niet terugkeren van koning Leopold op de Belgische troon, zullen worden uit gevoerd, „de organisaties van socialis tische arbeiders haar plicht zullen ver vullen door met alle haar ter beschik king staande kracht de democratie te verdedigen". In de resolutie wordt verder nog ver klaard dat de socialistische partij zich niet verzet tegen het koningschap in België, doch dat zij er slechts bezwaar tegen heeft dat koning Leopold weer op de Belgische troon zou terugkeren. Naar het doorgaans goedingelichte En gelse Zondagsblad „Observer" uit goede bron verneemt is de Tsjechische minis ter van Buitenlandse Zaken Clementis, die zijn land heeft vertegenwoordigd in de Algemene Vergadering van de V. N., uit Lake Success teruggeroepen. Reeds eerder werd gemeld, dat tijdens de recente grote zuiveringsactie in Tsjechoslowakije een aantal ambtenaren van het ministerie van Clementis is gearresteerd. Clementis verblijft momenteel nog steeds te Lake Success. Naar Radio-Moskou meldt, is maarschalk Rokossofsky, een der voornaamste Sovjet- Russische bevelhebbers in de tweede we reldoorlog, op verzoek van de president van Polen ter beschikking van de Poolse regering gesteld. Maarschalk Rokossofsky zal aan het Poolse leger worden toege voegd. Teorgi Malenkov, lid van het Sovjet Politburo, heeft gisteravond te Moskou voorspeld, dat een derde door de imperialisten te ontketenen wereldoorlog het einde van het kapitalisme zou betekenen. Op de jaarlijkse vergadering aan de vooravond van de verjaardag van de October Revolutie zei hij in een redevoering, welke 67 minuten duurde: Wij willen geen oorlog en zullen al het mogelijke doen om hem te voorkomen. Malenkov is een van de beste sprekers in de Sovjet-Unie. Hij heeft een krachtige en duidelijke stem met een goede voordracht. Ofschoon hij vlug spreekt, was elk woord van zijn rede duidelijk in de grote zaal en over de radio te verstaan» Het Boishoi Theater te Moskou, waar de bijeenkomst werd gehouden, is een van de mooiste gebouwen in Rusland. Voor het gebouw zijn tussen de mid delste van de acht pilaren prote portretten van Lenin, Stalin, Marx en Engels aangebracht. De grote zaal biedt plaats aan meer dan twee duizend mensen. Achter het podium hangen portretten van Lenin en Stalin, geflankeerd door de vlaggen van de verschillende republieken van de Sovjet-Unie. Links en rechts van het toneel staat een vlag van de Sovjet-Unie. Gisteravond stond bij elke vlag een erewacht van het Russische leger. stokers ons bang kunnen maken". Ma lenkof zei nog, dat de Sovjet-Unie zal blijven werken voor ontwapening en voor een onvoorwaardelijk verbod van atoomwapens. De overwinning van de Chinese communistische legers heeft, zo zei Malenkof, historische betekenis. Hij herinnerde er aan, dat Lenin in 1923 zei, dat „de uitslag van de worsteling in de wereld tussen het kapitalisme en het communisme op den langen duur be paald zal worden door het feit, dat Rus land, India en China een geweldige meerderheid van de bevolking tellen". Malenkov wees er op, dat de bevol king van de landen onder een commu nistisch bewind thans 800 millioen men sen bedraagt. Malenkov vertelde, dat er in de V.S. steeds meer tekenen zijn, welke wijzen op een naderende econo mische crisis van een omvang als in 1929. Malenkov beweerde, dat de Rus sische industriële productie in de laatste 20 jaar vernegenvoudigd was, terwijl de productie in het kapitalistische Europa daarentegen in het geheel niet toegeno men was. Malenkov zei verder in zijn herden kingsrede, dat de Russische industriële en agrarische productie reeds hoger is dan voor de oorlog. Hij verklaarde, dat de industriële productie in October van dit jaar 50 pet. hoger was dan de ge middelde maandelijkse productie in 1940. De graanoogst, zo vervolgde hij, bedraagt in 1949 ruim 2, millioen ton meer dan die van 1948, welke 114.5 milliard be droeg. „De Sovjet-wetenschap is gericht op de vrede en de vooruitgang van ons va derland", verklaarde Malenkov, die se cretaris van het Centrale Comité van de Russische Communistische Partij en Vice-voorzitfer van de ministerraad is. Malenkov zei: „Nog nooit is ons land in zijn gehele geschiedenis omringd door landen, die zo vriendschappelijk ten op zichte van onze staat zijn". Hij wees op de volksdemocratieën: Polen, Tsjecho slowakije, Hongarije, Roemenië en Bul garije. In het Oosten noemde hij de Mon goolse Volksrepubliek en de jonge Ko reaanse republiek. „En op de laatste plaats: in plaats van een China, dat door buitenlandse kapitalistische plun deraars tot slavernij gebracht was, heb ben wij nu in het Oosten een grote en bevriende buurstaat, de Vrije Chinese Volksrepubliek". Malenkov zei, dat het doel van het eerste na-oorlogse vijfjarenplan reeds voor de gestelde datnm bereikt zal zijn. „In de afgelopen 10 maanden bedroeg de productie vergeleken met het vorig jaar 20 pet. meer. De arbeidsproducti viteit is 14 pet. hoger dan verleden jaar Dit jaar zullen 150.000 tractoren aan de landbouw worden afgeleverd", verklaar de Malenkov. „De atoomdiplomatie van Amerika is nu ten volle aan het licht gebracht. De V.S. dachten, dat zij een monopolie had den, maar in feite bezit de Sovjet-Unie het atoomwapen". Deze verklaring werd met luid ge juich begroet. „Wij willen geen oorlog, maar laat niemand denken, dat oorlogs- Het met Russische vergunning ver schijnende Bcrljjnse blad „Nacht-Ex press" schrijft in zijn nummer van Za terdag, dat Rusland de explosie van atoomenergie gebruikt heeft om de loop van twee rivieren in de Oeral te ver leggen teneinde een groot landbouwge bied te openen. „In dit overweldigende project is he: mogelijk gemaakt de loop van de Sibe rische rivieren Ob en Yenissei te ver leggen door grote rotsformaties in de Oeral en de Kaukasus met atoomener gie tot ontploffing te brengen", ver klaarde het blad. Gezegd werd, dat dit verstrekkende 'plan van de Russische "igenieur Davydov voorzag in de irri gatie van uitgestrekte laaglanden tussen 3e Kaspische Zee en het Aralmeer. ..Hierdoor zijn 30.000.000 hectarerf vrucht baar land geworden". Volgens het blad heeft de stroom van- de beide verlegde rivieren de bouw van twee nieuwe stuwdammen nodig gemaakt, wel ker b., dro-clcctrische centrales jaarlijks 82 milliard kilowattuur zullen kunnen leveren. Het blad schreef, dat tengevolge van ingenieur Davydov's plannen voor een vredelievend gebruik van atoom energie „uitgestrekte delen van de Sibe rische woestijn tot korenvelden en bloeiende tuinen zullen worden". De Nacht-Express voegde hieraan toe: „Thans heeft de wereld een verklaring voor de officiële Russische verklaring van 25 September j.l., waarin verwezen werd naar de atoomexplosie in de Sov jet-Unie". Nabij Amersfoort heeft Prins Bern- hard Zaterdag deel genomen aan de Hubertusjacht van de Koninkl. Jacht- vereniging, die on der gunstige weers omstandigheden ge houden werd. Intus sen onderhielden Koningin Juliana en Prinses Beatrix zich met de kinde ren van een Amers- foorts Kindertehuis, die voor deze gele genheid met vlag getjes naar de heide getrokken waren, niet alleen om de schichtige paarden, de onrustige jacht honden en de le vendigheid van de meute te zien, maar vooral om de ko ninklijke gasten van nabij te kunnen aanschouwen. De Rooms-Katholieke bisschoppen van Tsjechoslowakije hebben aan de rege ring een petitie gericht, waarin zij vra gen om een herziening van de nieuwe Kerkwetten, die zij opnieuw veroorde len, „daar zij op ongrondwettige wijze de Kerk oeroven van het recht de Ker kelijke aangelegenheden te behartigen." De petitie is ondertekend door de Aartsbisschop van Olomouc, dr. Josef Matocha, en andere leden van het Epis copaat, maar niet door dr. Jesef Beran, Aartsbisschop van Praag. Naar de mening dezer bisschoppen eerbiedigen de nieuwe wetten de auto nomie van de Kerk niet bij de regeling van religieuze aangelegenheden, terwijl het nieuwe Staatsdepartement voor Kerkelijke aangelegenheden het recht tot „onbeperkte inmenging" heeft ont vangen. „Wij zijn zeer bevreesd voor de onoverzienbare gevolgen. De regering moet de Rooms-Katholieke Kerk een krachtige wettelijke basis verlenen en het recht tot onafhankelijk optreden in eigen Kerkelijke aangelegenheden door het jritvaardigen van een collectie ve godsdienstwet", aldus de petitie, die door de kerkelijke voorlichtingsdienst werd gepubliceerd. De Tsjechoslowaakse regering heeft Zaterdag zes leiders van een „opstand" doen terechtstellen, zo maakt het offi ciële nieuwsagentschap Praag bekend. De terechtgestelde., waren voormalige padvinders- en padvindstersleiders en voormalige legerofficieren. Joegoslavië heeft gisteren, ondanks het feit dat het bij het Kremlin in onge nade gevallen is, zijn gelukwensen aan Moskou gestuurd in verband met de 32ste verjaardag van de Russische re volutie. Tanjoeg, het officiële Joegosla vische persbureau, berichtte gisteren, dat dr. Ivan Ribrfr, de president van het presidium van de Nationale Assemblée, een telegram gestuurd had aan zijn Sov jet-ambtgenoot Shvernik. Hierin werden de „hartelijke groeten en de beste wen sen voor het welzijn van het volk van de Sovjet-Unie" gezonden. Drie mannen uit Oud-Beijerland lie ten zich door de 38-jarige chauffeur van de R.T.C., W. van O. uit de Hendrik de Keijserstraat te Rotterdam naar Nieu- werkerk aan de IJsel brengen. Ofschoon de heren in Rotterdam reeds het een en ander gedronken hadden, moest er in Nieuwerkerk voor een café worden ge stopt, waar zij naar binnen gingen. De 26-jarige A. V. was het eerst weer bij de taxi terug en verzocht de chauffeur zijn vrienden even te halen. Deze ging naar binnen, waarna V., die kennelijk te veel had gedronken, er met de taxi vandoor ging. Zigzaggend ging de wagen in de richting Rotterdam. Twee tegen liggers, die de slingerende wagen zagen naderen, konden echter een aanrijding niet voorkomen. Niettemin bleef de taxi nog altijd doorrijden. De taxi-chauffeur had inmiddels met een vrachtauto de achtervolging ingezet. Het gelukte hem 200 meter voorbij de spoorwegovergang op de Terbregseweg de autobestuurder tot stoppen te dwin gen; bij deze manoeuvre werd de wagen flink beschadigd. Toen de ongewenste passagier de taxi niet wilde verlaten, sleurde de opgewonden chauffeur hem uit de wagen en gaf de man een paar opstoppers, die zó hard aankwamen, dat deze met een hersenschudding in het Bergwegziekenhuis terecht kwam. In de afgelopen week heeft op ver schillende plaatsen in Suriname een noodweer gewoed, dat gepaard ging met blikseminslag en windhozen. O.a. is de bliksem ingeslagen in de woning van de heer J. Drielsma. lid van het College van Algemeen Bestuur voor Financiën. In het district Suriname werd een vrouw door de bliksem ge dood. Wanneer wij onze tong niet aan ban- j j \^den leggen, dan bindt de tong ons^j niet bijzonder grootse wedstrijd meer de schuld was van de Oranje-voorhoede, dan van de verdediging. Maar om te vertellen hoe de zaak verder in elkaar zat en wat er valt op te merken over Roozenburg. Everse en de rentree van Kraak, ja daarvoor was Uw sportredactie au grand complet naar Rotterdam getrokken. Wat zij te vertellen, heeft staat uitvoerig vermeld op pagina 4. Zaterdagmiddag werd in de Nieuwe Kerk te Amsterdam de nu reeds tradi tionele jaarlijkse internationale herden kingsdienst gehouden, om de nagedach tenis te eten van de gesneuvelden der geallieerden legers, die op Nederlands grondgebied zijn gevallen. Hooggeplaats te autoriteiten en militaire attaché's uit binnen- en buitenland waren aanwezig. Acht Nederlandse soldaten hielden de wacht bij de katafalk, die tijdens de dienst was opgesteld. Terwijl de Ko ninklijke Zangvereniging „Maastrechter Staar" toepasselijke gezangen ten gehore bracht, werden er kransen aan de voet van de katafalk neergelegd. Onder an dere namens de Nederlandse regering door Z. Exc. de minister van Oorlog, verder door de ambassadeurs van China, Canada. Groot-Brittannië, België en de Verenigde Staten, vertegenwoordigers der gezantschappen van zes andere lan den en de burgemeester van Amsterdam. Ds. B. van Ginkel, Ned. Herv. predi kant te Amsterdam, hield een korte toe spraak. Hij wees op het symbool van de klaproos, de enige bloem waarvan de groene buitenbladeren moeten afvallen, wil de Wocm zelf zich ontplooien. Hij paste dit toe op de oorlogsgevallenen, die hun leven moesten geven, opdat een vrije wereld kon ontwikkelen. Johan Schmitz declameerde een ge dicht van Michel van der Plas, welk vers even later in een prachtige Engel se vertaling door de grote ruimte klonk. Het mooiste moment van deze overigens indrukwekkende dienst was echter toen een Franse predikant, na het klinken van The Last Post en na de dodenher denking, waarbij een minuut stilte in acht werd genomen, het Onze Vader in zijn eigen taal op zinvolle wijze uit sprak. (Van onze verslaggever) Zaterdagmiddag heeft een Deens één- motorig particulier vliegtuig, op weg van Denemarken naar Londen, een noodlanding gemaakt op een weiland achter de Fordfabrieken te Amsterdam. Het vliegtuig had met sterke tegenwind te kampen waardoor de benzine-voor raad opraakte vóór dat men Schiphol kon bereiken. Bovendien had het vlieg tuig geen radio aan boord, waardoor de bestuurder zich moeilijk omtrent de plaats van Schiphoi kon oriënteren. De noodlanding geschiedde vlot. De beide inzittenden, een Engelse en eer. Deense zakenman (de eerste bestuurde het vliegtuig) bleven ongedeerd. Zij waren zeer verkleumd en zijn in de Fordfabrieken op verhaal gekomen. Hun vliegtuig werd intussen door de Amsterdamse politie bewaakt. De pa pieren der inzittenden bleken in orde te zijn. Nadat van Schiphol uit benzine was gebracht net voldoende om Schip hol te kunnen bereiken is 't vliegtuig weer opgestegen. Het is op Schiphol ge land waar het aan het gebruikelijke douaneonderzoek werd onderworpen. De inzittenden zijn de nacht in Amster dam overgebleven en hebben Zondag de reis naar Londen al vliegend voort gezet. De 47-jarige candidaat-notaris J. 14. S. uit Den Haag, beheerder van vermo gens en bewindvoerder over diverse nalatenschappen waartoe hij bij testa ment 'was aangewezen, is door de re cherche gearresteerd. Men heeft name lijk ontdekt, dat S., die tot 1942 op het kantoor van een notaris werkzaam was, op ernstige wijze misbruik heeft ge maakt van het hem geschonken ver trouwen. Hij heeft van 1942 af tot he den een bedrag van ruim t 100.000 van de aan hem toevertrouwde vermogens ten eigen bate aangewend. Een groot deel van dit geld besteedde hij ,om de kosten van een te hoge le vensstandaard te dekken, terwijl een ander deel door hem voor particuliere beleggingen werd gebruikt; door bet ene gat met he.t andere te stoppen sloot hij leningen af. Hij gaf dan de mantels van effecten, welke hij onder beheer had, in onderpand. Zijn administratie verkeert in een dermate chaotische toestand, dat het juiste bedrag van het verduisterde niet is op te geven In verband met de noodzaak van be zuiniging op het electriciteitsverbruifc gedurende de spitsuren, Maandag t.m. Vrijdag van 79 uur 's morgens en van 46 uur 's middags en des Zaterdags van 79 uur 's morgens is het nodig gebleken de werktijden in vele bedrij ven te wijzigen. Aan deze wijziging hebben de exploitanten van openbare middelen van vervoer zich zoveel mo gelijk aangepast. Tal van werknemers begeven ziek per rijwiel naar hun werk. Teneinde deze categorie onnodige onaangename gevolgen van de verschuiving der werktijden te besparen, doet het mi nisterie van Economische Zaken, m overleg met de sectie rijwielstalling- exploitanten van de vakgroep detail handel in rijwielen, een dringend be roep op alle houders van rijwielstallin gen om de tijden van openstelling der rijwielbewaarplaatsenzoveel mogelijk aan te passen aan de gewijzigde werk tijden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1