van LENT's Inwijding van het nieuwe orgel te Bloemendaal OMWENTELING IN DE TECHNIEK VAN HET VERF AFBRANDEN Zilveren docenten Triniteitslyceum Handgranaat ontploft te Santpoort Te veel borrels op verjaardagpartijtje Werkwillige stakers" voor de rechter Feestelijke plechtigheid Roode Kruis-oefening in Haarlem „INTIMA HERINGA WUTHRICH Nieuwe pastoor in Lisse en Voorhout Vader van negen hinderen gedood, Haarlemmer ernstig gewond MAANDAG 7 NOVEMBER 1949 PAGINA 2 STADSNIEUWS De jeugd is er veilig bij KAPSTOKKEN Herfst.... Slipgevaar AUTOBEDRIJVEN TRUUS KLOES Zang en luitspel PUBLICO zegels? Tijdens staking bij andere patroon gewerkt mat Wiener Sangerknaben heemstede „Hij, zij en Hottentot" rr Elecfrische Installaties Grondverwarming Pastoor J. C.»de Groot gaat Lisse verlaten Oud-kapelaan Kramer „De zilveren fluit" Gedrang om Cor Ruys VAN DUTVENBODEN De „Prent-brander" een novum Kath. Vrouwenbeweging Demobilisanten emigreren Tzonne naar de Barendsz- zee HOOFDDORP Donors schenken hun bloed HAARLEMMERMEER „Witte Kruis" NOORDWIJKERHOUT Blijde thuiskomst ROOFOVERVAL OP STATION MEPPEL Scheepvaartberichten Beurs van Amsterdam Beurs van New York Leraren zijn de contemplatieven van de intelectuelen. Hun werk ligt in de beslotenheid van de school en in de stilte van de studeerkamer Vele geruchtmakende successen in wat men „het grote leven" pleegt te noemen, zouden tenslotte terug te voeren zijn tot geduldig, rustig of enthousiast ge sproken woorden in lang vergeten les sen. Een leraar is zich van zijn cultu reel grossierswerk niet bewust; hij be rekent de vruchten van zijn arbeid evenmin als de zon dat doet of de re gen. Even moeilijk als je een Kartuizer op de preekstoel krijgt, even moeilijk krijg je een leraar vóór het voetlicht. Slechts een jubileum geeft een kans.... Morgen, Dinsdag 8 November, vieren drie leraren aan het Triniteits-Lyceun.' hun zilveren ambtsjubileum pan dit col lege en nu moet maar eens even iets weg van de sluier die behoedzaam over een paar vruchtbare levens hangt. Zie allereerst mijnheer Frits Gieling, de scheikundige. Als oud-Canisiaan heeft hij nog steeds iets van de char mante geslotenheid van de Jèzuïet. Zijn vriendelijkheid is even stabiel als de permanente blondheid van zijn haar dos. Hij is een mens-geworden con sciëntie; zijn ziel is recht als zijn ge stalte en de huiselijkheid vgn zijn ge sprekken doet niet vermoeden, dat hij de diepste geheimen doorziet in de ele menten van het dagelijks leven. Hij zou met één handbeweging de school in de lucht kunnen doen vliegen, maar hij doet het niet; hij zou met een van zijn geheimzinnige flesjes heel de Ka tholieke jeugd van Haarlem kunnen doen bezwijmen, maar hij doet het niet; hij zou regen in Bols en zonneschijn in goud kunnen veranderen, maar hij doet het niet. Hij gaat trouw de doordachte gang van zijn plicht; de elementen zijn veilig in zijn beheerste handen en als Nederland niet sterft aan zijn artsen, als de bruggen blijven gehoorzamen aan de ingenieurs en fabrieken de men sen rokerig blijven dienen, dan is dit te danken aan de wijsheid van de man die vanuit zijn arena het klas-amphithe- ater gespannen hield. En dan mijnheer Paulides: de man die onder zestig eeuwen historie niet ge bogen gaat. wiens tred licht is, als be stond er voor hem slechts toekomst en belofte. De geschiedenis heeft hem met het bloed harer veldslagen niet be smeurd en hem niet geïnfecteerd met haar onrecht. Hij speelt met Pausen en Keizers als met stukken van een schaakspel. Zijn wijsheid had Hendrik IV Canossa kunnen besparen, de Zon nekoning had bij hem eenvoud kunnen leren en hij had Napoleon tijdig kun nen waarschuwen. Zijn zachtmoedig heid is bestand geweest tegen duizend oorlogen; geen chronique scandaleuze heeft iets in hem kunnen ontluisteren en geen politieke intrigues hebben hem geslepen kunnen maken. Dagelijks draagt hij, in uit- en inwendige vrede, in hoofd en tas zijn wetenschap van Bloemendaal naar de Zijlweg vice-ver sa. De toekomst kan van hem leren eens behoorlijke historie ta worden. Modem in noten en old finished v.a. 19.90 Oud-Hollands eiken gebeeldh. v.a. 42. Kruisstraat 2 Kruisstraat 22 ALLES VOOK DE STOFFERING VAN UW WONING (Adv.» En tot slot de heer Romaan Verber- ne, de man van het nimmer verstoor de evenwicht en van de sluitende ba lans. De vertrouwensman van allen! De economische biechtvader der docenten! Hij kent alle geheimnissen van dienst jaren en kinder-toelagen, belastingbil jetten en procenten; hij bewaart die zwijgend in zijn hart. Hij heeft deel aan de edelmoedigste momenten van de Rector. Wie is er die zijn leven niet dankt aan deze welwillende tovenaar met getallen. Door weer en wind trekt hij dagelijks vanuit het laatste huis van de wereld, zonder haast en zonder traagheid, per fiets naar zijn departe ment van Financiën, kaarsrecht, in een rechte hoek met de horizantaliteit van zjjn aristocratische sigaar. Vijfentwin tig jaar leert hij de Haarlemse katho lieke jongelingschap in eer en deugd rijk worden. Correct als een kasboek is zijn leven, zonder klad en zonder door haling. Wie hem met papieren ziet lo pen (en wie ziet dat ooit niet?) weet dat zijn wèl en wèe, bij tijd en eeuwig heid, beschreven staat en voelt zich vei lig bij gratie van de Wet en de vader lijke bescherming, die spreekt uit zijn rustig gebaar. Het zijn drie bijzondere persoonlijk heden, die thans even in zilveren luis ter de aandacht trekken. Zij mogen te rugzien op een prachtig stuk leven, waarvan de verdiensten nooit door een mens precies zullen zijn na te gaan. Hun invloed sijpelt echter door, onge merkt, tot diep in volgende geslachten. Dat wordt zelden overwogen, zeldza mer nog uitgesproken. Maar waar is het!! En daar mag katholiek Haarlem zich over verheugen. Het kan ook in zekere zin gerust zijn en optimistisch. Zo lang er nog zulke opvoeders zijn, die als gave, aparte persoonlijkheden, in voorbeeld en lessen, doceren, behoeft de toekomst niet enkel zorgen te baren. De jeugd is er veilig bij! Op 1 September IJ. bij de aanvang van de nieuwe cursus, was het 25 ja ren geleden, dat de heren F. A. Gieling, G. J. Paulides en R. Verbeme benoemd werden tot leraar aan het Triniteits lyceum t. Haarlem, resp. voor de vak ken Scheikunde, Geschiedenis en Han delswetenschappen. Niet alleen het feit van dit zilveren jubileum, maar wellicht meer nog de wijze waarop de genoemde docenten in deze 25 jaren hun taak vervulden voor de katholieke jeugd van Haarlem en omgeving, maakt het begrijpelijk dat de gemeenschap van het Triniteitslyceum in een blije en spontane feestviering uitdrukking wil geven aan haar dank baarheid en hoogachting voor ae per soon en het werk van deze drie leraren- jubilarissen. Uiteraard is het begin van een school jaar niet het meest geëigende ogenblik voor een dergelijk feest. Het is daarom dat de viering werd uitgesteld tot Dins dag 8 November. Morgen zal daarom om 9 uur in de Dekenale Kerk aan de Jansstraat een Solemnele Hoogmis tot intentie 'van de jubilarissen worden opgedragen terwijl de officiële huldiging door de school gemeenschap zal plaatsvinden in de Stadsschouwburg, des middags om 13 uur. Na afloop van de huldiging zal door het Toneelgezelschap Leto een blijspel worden opgevoerd. j.K. Zijn Uw banden glad? Alle maten uit voorraad leverbaar! Heemstede, Tel. 28810 Raadhuisstr. 53-65 - H'steedse Dreef 201 De muziekavonden, waarop oude liederen met luitbegeleiding worden gezongen, zijn>yerre van talrijk, hebben hoogstens een enkele maal per seizoen plaats. Dit speciale genre liederen met begeleiding op een oud tokkelinstru- ment, ligt blijkbaar slechts weinig vo calisten gunstig. Het is dan ook moeilijk zich in een sfeer van eeuwen her te verplaatsen, de geest van zulke oude liederen in hun grote verscheidenheid o.a. legenden, balladen, danswijzen en volksliederen vatv verschillende nationa liteiten en rassen uit meerdere tijdperken goed aan te voelen en zich eigen te maken. Bovendien vormt het zich zelf begelei den voor velen een bezwaar( En juist dit begeleiden levert bij goed begrip van de spelmogelijkheden een groot voordeel op. Er kan een precies gelijkluidende op vatting. in zang en spel worden verkre gen. Is de zanger een bekwaam luitspe ler, tevens een goed kenner van de ac- coorden- en contrapuntleer, dan zal de begeleiding een integerend deel van het lied worden, het karakter verduidelijken en illustreren, al zij het maar met slechts enkele accoorden, een simpele tegen stem, kort vóór- en naspel. Wederom werd men hiervan overtuigd op de liederenavond door Truus Kloes in de Renaissance-zaal vaan ons Frans Halsmuseum gegeven. Op eenvoudige wijze, maar steeds met sterk-innerlijke beleving, zong en speel de deze artiste een grote verscheiden heid van liederen. Elk lied hield de aan dacht gespannen, elk onderwerp beleef de men tot in de finesses mede. Vooral vielen de goed getroffen tegenstellingen in eenzelfde lied op. B.v. zang en dans in het Poolse wiegelied, de angstige moeder en de onvermórwbare heerser in een Ballade uit „Haarlems Oudt-Lied- boek" op. Daarnevens de illustrering van de speellieden in het Joodse Jakobslied en van het klokje in ,,L'Angelus". Voldeed het geestige lied: „Alter En- gelreigen" in hoge mate, het sterkst im poneerde mej. Kloes ons toch nog met een verheven en begeesterend lied, zo als „Christus is opgestanden". Het was een avond van hoog kunst genot, die een grotere belangstelling dan de heden betoonde verdiende. Zou het niet dienstig zijn, een kunstenaresse als Truus Kloes bij de „middelbare" jeugd te introduceren? Er worden toch jeugd- concerten gegeven! OL. KOOP M Zij waren twee werkwilligen geweest, de 66-jarige vader J. J. B. en de 26-ja rige zoon. Beiden zijn stukadoors uit Haarlem. Tijdens de stukadoorsstaking in Amsterdam Van 9 Mei tot 4 Juli j.L hebben zij hun werk neergelegd, om te voorkomen gemolesteerd te worden. Daar zij toch geld moesten verdienen, zijn zij in Arnhem bij een stukadoor gaan werken. Na enige weken hebben zij aan hun vorige werkgever een ont- slagbewijs gevraagd. Deze weigerde dit te geven. Wel werd overeengekomen, dat. als deze werkgever hen terugriep, zij dadelijk bij hem het werk zouden hervatten. Het Gewestelijk Arbeids bureau heeft geweigerd in deze zaak bemiddelend op te treden! Beide ver- economische zitting voor het verbreken van de arbeidsverhouding zonder toe stemming te verantwoorden. De zoon zcide dat zijn vader en hij genegen waren geweest, te werken. Dewerkgever. de aannemer van stu kadoorswerken F. J. van D„ achtte het onmogelijk, dat beide verdachten tij dens de staking hun werk voort zetten. Hij zag geen schuld in hen. Op de vraag van de Officier van Justitie, wat de achtergrond van deze staking is geweest, antwoordde de ge tuige, dat de werknemers de werkgevers wilden dwingen hoger loon uit te be talen dan toegestaan was. De patroons hadden afgesproken, geen ander personeel in dienst te nemen. De Officier herinnerde er in zijn re quisitoir aan, dat van justitiële zijde aangespoord was, string tegen de sta kers op te treden Deze Amsterdamse staking was, aldus de mening van de Officier, juridisch niet aanvaardbaar. Beide verdachten hebben in juridische zin hun arbeidsverhouding verbroken zonder geldige redenen. Het verbreken van de dienstverhouding vindt plaats, zo dra de werknemer in dients van een an dere werkgever treedt Verdachten heb ben zich niet op overmacht kunnen be roepen. f20.subsidiair 10 dagen hechtenis, plus één week voorwaarde lijk met twee jaar proeftijd werd ge- eist. De verdediger, mr. J. Verlooy. merkte op, dat zijn cliënten gewerkt hebben, zolang het mogelijk was! Zij hebber zich niet met de stakers solidair ver klaard! De stakers kregen geen over- bruggingsgeld. Pleiter zeide met nadruk, dat volgens zijn overtuiging, beide verdachten de eerste arbeidsovereenkomst niet verbro ken hebben. Ook niet in juridische zin De Hoge Raad heeft uitgemaakt, dat als werkwilligen door overmacht niet kunnen werken tijdens de staking, zij zich niet aan een strafbaar feit schul dig maken. Wat de werkwilligen in die periode doen, komt er niet op aan, aldus spr. Of zij gean vissen of even bij een andere baas werken, dat is dan het zelfde. Pleiter was de overtuiging toe gedaan. dat beide verdachten zich niet aan een strafbaar feit hebben schuldig gemaakt. Deshalve vroeg hij ontslag van rechtsvervolging. De economische rechter, Mr. v. d. Berg, achtte de tenlastelegging bewezen. Hij was het met de Officier van Jus titie eens, dat de arbeidsverhouding verbroken wordt, zodra de werknemers bij een andere -verkgever gaan 'erken. Spr nam aan, ctet deze verdachten goed willend zijn geweest. Daarom legde hij conform de eis een boete van tien gul- éea of vier dagen op. Spreekt men over de parochiekerk van de Allerheiligste Drieëenheid te Bloemendaal, dan is. een der eerste ge dachte, die opkomen, meestal in ver band te brengen met zieken. Geheel heb ben we er ons dit keer niet van kunnen vrijmaken, al is dit niet in tra gische zin op te vatten. Er is een zieke uitgedragen, maar.... een gezonde voor in de plaats gekomen. Om kort te zijn: de Bloemendaalse kerk bezit een prac- tisch geheel vernieuwd orgel, iets wat voor deze kerk geen overbodige luxe be tekent. De dag der inwijding en inge bruikneming van het instrument viel samen met de dertigste verjaardag van het parochiële zangkoor. Zondag 6 No vember was er feest naar aanleiding van beide heuglijke feiten. In het bijzijn van vele geestelijken en genodigden werd de wijding verricht door pater dr. Caecilianus Huigens O.F.M., onder wiens leiding de vernieu wing en verbouwing, van het orgel ge schiedde. Na een inleidend woord op de middagplechtigheid door pastoor L. Beune begaf dr. Huigens, geassisteerd door de twee oudste kapelaans der pa rochie, de weleerw. heren J. Roozen en W. Juffermans, zich naar het, orgel en verrichtte hij de wijding met' het toe passelijk ceremonieel. Hierna kon de eerste bespeling aanvangen, verzorgd door de organist-directeur der kerk Kees Bornewosser. De orgelbouwers Vermeu len uit Alkmaar hebben geen gemakke lijke taak gehad, in de deze kleine en lage ruimte een instrument te bouwen, dat zich volkomen zou aanpassen. Zij zijn er gedeeltelijk in geslaagd, hoewel er zeker na het gehoorde van deze mid dag wensen overblijven. Kees Bornewasser opende zijn pro gramma met het orgelkoraal van J. S. Bach „Valet will ich dir geben", waarin men direct het gehele werk van het orgel kon horen. Strak in tempo en doorzich tigheid in stemvoering speelde de orga nist, die uit het goede hout gesneden is. Ook in de Trio Sonate in d kl. terts van dezelfde componist bewees hij de geest van de ware muzikant te bezitten. Enige traagheid van aanspreken, speciaal in het pedaal, maake de uitvoering er van voor hem niet bepaald gemakkelijk Onder een kort lof, wat hierop volgde, sprak pater dr. P. J. de Bruyn uit Arn hem in een gloedvolle rede, met als hoofdgedachte; „Dat in alles God ver heerlijkt worde". Na een inleidend woord, waarin hij oorsprong en de korte ontwikkeling van het orgel schetste, werd o. m. de functie van de orgelpijp, onmisbaar -in het geheel, toegepast op eder mensenleven. Hoe onbeduidend schijnbaar ook, iedereen moet zorgen een waardige ..pijp!' té zijn in het grote „orgel", dat God lof en dank brengt. Het orgel met goed functionnerende pijpen is het sym bool der eenheid van de vreugde en naastenliefde in de mensenharten. Na het lof bespeelde Albert de Klerk met een variërend programma het pas gewijde instrument. In de variaties van J. P. Sweelinck over het lied „Onder een groene linde" gaf hij ondanks een hinderlijke technische stoornis, die hard nekkig bleef in het instrument, weer een staaltje van meesterlijke techniek- beheersing. Het Andante in Es dur (K.V. 616) van W. A. Mozart (een stukje zo weggelopen uit een symphonie van deze grote meester) viel op door de kleur schakeringen, die De Klerk met de re gisters aanbracht en zodoende ons dui delijk in kennis bracht met de mogelijk heden, die er zijn. Het slotwerk „Sept pièces en fa majeur et fa mineur" van César Franck kreeg in deze ruimte niet het gewenste effect, door hef volkomen ontbreken van enig acoustiek vermogen der kerk. Jammer, dat hier veel van de hoogst kunstzinnige intenties, die Alb. de Klerk aan gaf, eigenlijk abrupt als het ware weggerukt worden. De poëzie, één der schoonste eigenschappen bij Franck, kwam niet door. Dit euvel kan vanzelfsprekend niet op de debetzijde gesteld worden van de organisten of orgelbouwers. De enige oplossing zou zijn een andere kerk bouwen, waar wel rekening gehouden wordt met de acoustiek. Voor geïnteresseerden volgt hier tot slot de dispositie: op het Ia klavier: Prestant 8v, Holpijp 8, octaaf 4, nasard 2 2/3 en Kromhoorn 8. Op klavier II: Saiicional 8, Fluit 4, en Flagolet 2. Ver der Subbas 16v en Koppelingen I-H, Ped i, Ped II en I-II 16v. JAN LAARVELD Een geweldige explosie in hét Haar lemse energiebedrijf aan de Oudeweg was oorzaak van het feit, dat een pas serende trein uit de rails werd geworpen en in brand raakte. Er waren een zes tigtal gewonden en het vuur greep gre tig om zich heen. Dit alles „gebeurde" Zaterdagmiddag om tien minuten over vier. Zo spoedig mogelijk werd de af deling Haarlem van het Roode Kruis en de bedrijfsbrandweer van de Centrale Werkplaats gealarmeerd. En daar begon de grote Roode Kruis-oefening, die de afdeling Haarlem organiseerde. Een ze vental andere afdelingen van het Roode Kruis in Kennemerland, o.a. die van Alkmaar, Castricum en Heiloo, nam verder aan deze oefening deel, zodat na aankomst van alle afdelingen ongeveer 200 mensen op het terrein van de „ramp" aanwezig waren, om de „slacht offers" hulp te bieden. Men had voor deze oefening de be schikking gekregen over vier treinstel len, die waren geplaatst op de spoordijk van het zijlijntje naar de gasfabriek. In deze trein waren de zestig gewonden on dergebracht, die allen een kaartje bij zich droegen, waarop stond, welke ver wondingen —r dat waren zeer uiteenlo pende zij hadden opgelopen. Sommigen van hen waren tussen planken vastge spijkerd, zodat de Roode Kruis-mannen (en vrouwen, want die waren er ook» soms voor moeilijke opgaven stonden In de trein werden de gewonden dat waren padvinders voorlopig verbon den, waarna ze indien nodig per brancard naar de zgn. aankomst- en sorteringstent, die op een nabijgelegen weiland stond,, werden gebracht, waar een dokter hen nazag en verwees naar de hoofdverbandplaats of het noodzie kenhuis, dat in het schaftlokaal van het gebouw van de gemeente-reiniging was ondergebracht en waar 13 ephte bedden stonden. In deze lokalen werden de ge wonden behandeld, waarna zij te bed werden gebracht of verder vervoerd. Om in de trein te komen konden de Roode Kruis-mensen niet vanaf de Oudeweg over de spoordijk lopen, wam deze was „geblokkeerd". Zij moesten het weiland door en dan een bruggetje slaan over, de sloot naar de dijk. Dp brandweer van de Centrale. Werkplaats hield zich bezig met het blussen van een echt vuur, dat enkele meters voor de trein was aangelegd. Ook de mobiele afdeling van het Roode KrtiSs was druk in de weer, getuige de grote ambulance wagens, die op en neer reden. Het is te hopen, dat deze oefening een goede lering is geweest en het bewijs heeft geleverd, dat het Roode Kruis bij elk ongeval op de juiste wijze weet op te treden. ~.T-.-. De kraaminrichting van de Zusters van de Allerheiligste Heiland te Heemskerk nadert haar voltooiing. Het wordt een modelinrichting van groot belang voor geheel Kennemerland. Dr. M. D. A. Arends, vrouwenarts, gaf de aanwijzingen voor de inrichting, de aanschaffing van een instrumentarium en verdere beno digdheden. De aannemers, firma C. Nelis te Beverwijk, voerde het werk uit. Volgen-e maand hoopt men de inrichting te kunnen openen. De bevolking van Heemskerk toont haar meeleven, door deze week gelden bijeen te brengen om de Zusters een der instrumenten als geschenk te kunnen aanbieden. De kroon gaat gezet worden op het werk voor de volksgezondheid van deze „wijk-zusters" van het Wit-Gele Kruis in midden-Kennemerland. Dat was ook een onprettig slot van oen verjaardagspartijtje, op die avond van de zevende October. De 57-jarige grondwerker M. G. had tot laat in de avond in de woning van een goeie ken nis diens verjaardag gevierd en was toen op zijn fiets gestapt om de terugtocht naar huis te aanvaarden» Hij had echter een groot aantal borrels gedronken en de gevolgen bleven niet uit. Het stuur van de fiets lag zeer onvast in zijn han den en het duurde dan ook niet lang of hij reed pardoes tegen een trottoirband en viel languit op straat. Een surveillerend politieagent, die de wielrijder op zo vreemde wijze had zien vallen, ging eens poolshoogte nemen. Hij rook bij de man een sterke alcoholgeur en constateerde dat de gevallene in ken nelijke staat van dronkenschap verkeer de. Toen hij de man vroeg waar hij woonde, kreeg hij ten antwoord, dat het hem niet aanging dat te weten. De agent toonde zich echter niet voor de poes en wilde de man mee naar het politiebureau nemen. Vlot ging dat echter niet, want deze trok in tegenovergestelde richting en schopte de agent tegen zijn enkel. Een paar maal viel G„ die totaal be neveld was, op de straat en een voorbij ganger, die de agent behulpzaam wilde zijn, kreeg bij zo'n val nog ernstige schade aan zijn nieuwe costuum. Doch eindelijk werd het bureau bereikt, waar de dronken man een nachtje veilig ach ter slot werd gezet. Vanmorgen verklaarde G. voor de po litierechter, dat hij zich niets meer van deze geschiedenis kon herinneren. Hij wist alleen, dat hij naar een verjaardag- feest was geweest, dat hij na afloop op zijn fiets was gestapt en een tijdje later op de grond was gevallen. Van weder- spannigheid tegenover een politieagent wist hij niets af. De agent, die als getuige werd gehoord, wist zich te herinneren, dat verdachte op die avond bij zijn wederspanningheid „doelbewust" had gehandeld. De schop, die hij had moeten incasseren, had hem een gekneusde enkel en drie weken ge dwongen verlof bezorgd. Daarna wees hij nog op de schade, die de behulpzame voorbijganger heeft moeten lijden. De officier van Justitie eiste terzake van wederspanningheid tegenover een ambtenaar in functie drie weken gevan genisstraf. „Bent u al eens veroordeeld?" vroeg de officier van Justitie aan ver- 'dachte. „Lang geleden eens een keer," was het antwoord. Daarop viel de rech ter in: „Ik lees hier op het strafblad dat u reeds zeven veroordelingen achter de rug hebt! Hebt u nog iets op de eis van de officier te zeggen?" Verdachte: „Ja, ik vind, dat hij beter een voorwaarde lijke straf had kunnen eisen, dat zou wel een betere uitwerking hebben!" De rech ter maakte er echter tien dagen onvoor waardelijke gevangenisstraf van. Het tweede concert van het Weense knapenkoor trok evenals het eerste een volle zaal. Het programma bevatte vol gens de traditie: Latijnse gezangen, soli, Duitse koor- en volksliederen en een opera'tje. Ditmaal „De bruiloft bij kaars licht" van Offenbach, tot nu toe een voor Haarlem onbekend, zeer mooi en amusant werk. De knapen acteerden veel vrijer en ongedwongener dan de vorige maal. Dit lag niet alleen aan de meer komische aard van het stuk, doch aan de grotere speelruimte, die hun was toegemeten. De zang klonk somwijlen nog subtie ler dan voorheen en dat niet alleen in hét toegiftje: Wiegenlied van Mozarl. maar ook in de fraai bewerkte volks liederen. Het publiek luisterde ondet ademloze stilte en toonde zich verrukt! Zeven, acht concerten per week ge durende een paar maanden. Hoe houden die tere stemmen dat uit? Welke be roepszanger zingt zoveel avonden achter elkander? De R. K. Toneelgroep „Berkenrode" gaf Zondagavond in het R. K. Vereni gingsgebouw een buitengewoon geslaag de opvoering van het blijspel „Hij, zij 'en Hottentot", naar het Amerikaans be werkt door C. van Kerckhoven Jr., en bewees daarmede, hoe zij omhoog is ge- gaon in haar prestaties. Iets over de .in houd van het spel Sem Harrington wordt aangezien voor „de" grote rijder, terwijl hij in werkelijkheid geen paardenliefheb ber is. Daaromheen groeperen zich een aantal paardenliefhebbers en -lietheb- sters, een zeer merkwaardige butler, een stalknecht en een kamenier en natuurlijk speelt ook de liefde eer^ grote rol. Gé Kromhout was als Sem Harrington wel de man die het allerbeste spel gaf, waartoe zijn rol hem dan ook volop kan sen bood. Hij werd daarbij goed gese condeerd door Lou Hopstaken als Cweek, een onovertroffen butler. Dat Sem met de grote prijs ook Peggy wint, zeer tot ongenoegen van Larry Gilford, de medeminnaar, zeer goed ge speeld door Frans Vasen, spreekt van zelf. Een uitstekende rol speelde ook Toos v. d. Linden als Peggy Fairfax. LAMPENSPECIAALZAAK Een leeslamp achter de fauteuil is een nuttig en aangenaam bezit. Keuze uit zeer vele modeyen. Prijzen vanaf 29.50. KRUISSTRAAT 42 HAARLEM - TEL. 10311 (Adv.) HAARLEM (Adv.) De benoemingen van de bisschop heb ben vandaag twee belangrijke wijzigin gen gebracht in de parochies van Lisse en Voorhout. De parochie van de H.H. Engelbewaarders te Lisse ziet haar pas toor, de zeereerw. heer J. C. de Groot, vertrekken naar Leiderdorp, terwijl de St. Bartholomeus-parochie te Voorhout in de zeereerw. heer A. Kramer de op volger begroet van de onlangs overleden pastoor W. J. Wannenhoven. Het ging vanmorgen door de Lisser parochiegemeenschap als een lopend vuurtje, dat pastoor De Groot door de bisschop benoemd was tot rector te Lei derdorp. Sedert 24 November 1941 be stuurt deze de parochie van de H.H Engelbewaarders aan de Beekbrug en sedertdien zetelt hij in de pastorie naast die machtige koepelkerk. In de acht jaren pastoraat hebben de mensen van de Beekbrug pastoor De Groot leren kennen als een meelevend en hartelijk priester en het is daarom niet zonder- vermoed dat ze hem naar Leiderdorp zien vertrekken. De pastoor had o.m. de zorg voor de congregaties en had grote be langstelling voor het werk der jeugd organisaties. Iedereen, die over hem sprak, wist, dat hij ook een goed schaker was. De pastoor was vandaag nu niet de schaakmeester, maar de pion die van hogerhand verplaatst werd. In Leider dorp zal hij het rectoraat voeren over de stichting „De Goede Herder", waar de functie van rector vacant was door liet overlijden van rector Th. Westgeest. De nieuwe pastoor is de zeereerw. heer H. C. A. M. Roelvink. Deze werd geboren in Amsterdam op 6 Februari 1896 en werd priester gewijd op 10 Juli 1922. Zijn eerste standplaats was te Delft (H. Hipolytus), waar hij als as sistent werkzaam was. Achtereen volgens was hij kapelaan te Heemskerk, Bloemendaal (met de geestelijke zorg voor „Meer en Berg" te Santpoort) en tenslotte te Hillegersberg (H. Lidwina). Op 11 October 1941 volgde zijn benoe ming tot pastoor van de parochie van Maria Visitatie te Bleiswijk, waar pas toor Roelvink dus acht jaren het her dersambt. uitoefende. In Voorhout zijn alle gedachten nog bij pastoor Warmenhoven, die op de avond van Allerheiligen overleed en die de parochianen Vrijdag plechtig ten grave hebben gedragen. Maar vanmor gen was daar reeds het bericht dat de bisschop een nieuwe pastoor had aan gewezen, namelijk de zeereerw. heer A. Kramer. Dat was dan een bijzondere verrassing, want pastoor Kramer is geen onbekende voor de parochie van Voor hout Vroeger namelijk heeft deze reeds als kapelaan in de parochie gewerkt. Pastoor Kramer werd te Zuid-Schar- woude geboren op 6 Maart 1896 en priester gewijd op 29 Mei 1920. Achter eenvolgens was hij kapelaan te Ou- dorp, Den Burg (Texel), Bodegraven, het Amsterdamse Begijnhof, Voorhout (22 September 1928 tot 10 Augustus 1929), Leiden, (H. Petrus), en Den Haag (H.H. Martelaren van Gorkum) Op 19 Augustus 1939 volgde zijn benoeming tot pastoor te Lewedorp. Kostelijk veldslagen'werden er gister avond in de hal van de Stadsschouw burg geleverd. De bureauliste bleef achter haar loket onverstoord en de directeur, de heer Deinum, deed zijn best om iedereen rustig te houden al lukte dat niet helemaal. Buiten was de schouwburg geheel ingesloten door auto'srij-Zondag! De zaal was dus eivol en de velen, die er niet in konden komen dropen af in de spoelende regen. Al deze belangstelling was voor Cor Ruys, die de Amerikaanse comedie „De Zilveren Fluit" voor het eeret in Haar lem speelde. Wie zegt: „Cor Ruys is al tijd gezellig, kan me niet schelen wat voor stuk hij kiest" heeft een- gezellige avond gehad, maar wie toch ook wel een „beetje stuk" wil zien zal min ot meer onvoldaan gebleven zijn. Men maakt kennis met een aantal oudjes, die in de sombere tuin tussen de kerk en het tehuis op hun dood wachten. Dan komt er plotseling een breedsprakige vreemdeling, die beweert zeven en zeventig te zijn, maar in wer kelijkheid even in de veertig is. Met zijn fantasie brengt hij levensvreugde in het gemeenschapje en het hoofd van de jonge directrice op hol. Hij wordt tenslotte ontmaskerd, maar gaat heen als een vriend die men liever had be houden. Het gegeven' is niet onaardig bedacht, maar de schrijver heeft bij de uitwer king zijn toevlucht gezocht 'tot een serie goedkope glossen, die de even opgeroe pen poëzie herhaaldelijk met een bijl aan'splinters slaan. Het lachen was ech ter niet van de lucht, want Cor Ruys verbeeldde een kostelijke zwerver, waarin men graag geloven wilde. Om hem heen zag men rake types van Nell Koppen, Sara Heyblom, Wim v. d. Brink e.a. Annie de Larwe speelde de zweven de directrice kinderlijk en Gysbert Ter- steeg schiep een onwaarschijnlijk naïeve dominee. v. W. Een hevige ontploffing van een hand granaat, die tot ver in de omtrek ge hoord kon worden, kostte vanmorgen om kwart vóór elf te Santpoort een arbei der, vader van negen kinderen, het le ven, terwijl een collega van hem zeer ernstig gewond werd. Geruime tijd geleden werd begonnen met het uitbaggeren van de vijver van het landgoed „Beeckestein", dat gelegen is aan de Rijksstraatweg onder de ge meente Velsen. De bagger werd op de kant geworpen, maar tijdens de werk zaamheden werd een dertigtal projectie len aangetroffen, die alle echter onscha delijk gemaakt konden worden, Aan de firma G. A. Veldhuijzen te Santpoort werd opdracht gegeven de bagger met een transportwagen te vervoeren. Van morgen waren vijf arbeiders bezig de bagger in de wagen te scheppen, toen zij een handgranaat zagen liggen. De arbeider S., wonende aan de Delftkade te Haarlem, raapte de granaat op, doch op hetzelfde moment ontplofte het ding met een har de knal. De man werd zeer zwaar gewond aan het onderlijf, terwijl hem tevens de hand, waarmede hij de granaat had opgenomen, en een gedeelte van de pols werden afge rukt. Een tragische dood vond daarbij zijn collega M„ wonende aan de Dompvloetsiaan te Bloemendaal. De scherven drongen-'met kracht in zijn lichaam en één ervan trof hem in het hart. De man was op slag dood. Hij laat een vrouw en negen kinde ren achter. Een derde arbeider, die ook in de nabijheid was, kwam er wonderlijk goed af. Twee anderen stonden te ver verwijderd om enige letsel te kunnen bekomen. Dadelijk waarschuwden erikele voor bijgangers, die op het geluid van de ont ploffing waren toegelopen, de politie, die zeer snel ter plaatse was. De slacht offers werden met de ambulancewagen naar het St. Anthoniusziekenhuis te IJmuiden-Oost vervoerd. KEUZE UIT 100 DESSINS TAFELKLEDEN Ged. Oude Gracht 108110 Woninginrichting, Tel. 17165 (Adv.) (Van onze verslaggever) De heer 3. Prent, chef van de Afde ling Werkplaatsen van de Dienst Pu blieke Werken in Amsterdam, heeft een uitvinding gedaan. Een uitvinding, die zeek toepasselijk „Prent-brander" heet en die, als alles wél verloopt, de open gasvlam of de benzine-brander bij het afbranden van verf gaat vervangen. Een uitvinding ook, die naar men ons van deskundige zijde verzekerde een om wenteling zal teweegbrengen in de tech niek van het schildersvak. De kwestie is, dat de methode, die tot op heden bij het „afbranden" van verf wordt gebruikt, een niet onaanzien lijk brandgevaar oplevert. Hetgeen over duidelijk wordt gedemonstreerd als men weet, dat zowel de brand in het Konink lijk Paleis te 's-Gravenhage als die in de Havenloodsen in Rotterdam werd ver oorzaakt door genoemde schilderswerk zaamheden. De uitvinding van de heer Prent nu ruimt het gevaar uit de weg, beperkt het althans tot een minimum. De „Prent- brander" is een soort metalen doos een vierkante strijkbout, zouden wij zéggen waarvan de bodem verhit wordf door propaangas, vermengd met zuurstof. De schilder nu heeft niet an ders te doen, dan het apparaat tegen het hout. dat hij „ontverven" wil, te druk ken en vervolgens de gesmolten verflaag met zijn mes weg te steken. De „Prent- brander" is nietalleen „brandveilig", maar zo werd ons. van vaktechnische zijde verzekerd hij biedt ook talrijke andere practische voerdelen, waarvan het voornaamste dit is, dat hij het hout oppervlak niet Verkoolt. Hetgeen ook De autobussen voor de excursie van de afdeling Haarlem van de Kath. Vrouwenbeweging naar de K.R.O. op Woensdag 9 November vertrekken des middags om 14.30 uur vanaf de Nassau- laan. Vandaag vertrekken 50 gedemobili seerde Nederlandse militairen per ge charterd vliegtuig van de K.L.M. als emigranten uit Batavia naar Nieuw-Zee- land. Zij zullen inv erschillende delen van Nieuw-Zeeland in de landbouw te werk worden gesteld. De stoomtrawler Tzonne SCH 93, die voor een half jaar door de Commissie Beheer Vaartuigen aan de rederij Pet ten in exploitatie is gegeven, is Zater dag naar zee gegaan met bestemming de Barendsz-zee. Aanvankelijk waren er nog wat moeilijkheden met de op varenden over het al dan niet maken van twee reizen na elkaar zonder verlof in de thuishaven, maar deze konden worden opgelost, zodat de Tzonne, die al een paar keer op het punt heeft ge staan naar het Verre Noorden te gaan, thans eindelijk naar deze visgrond on derweg is. Bij de laatste gelegenheid tot bloed transfusie gaven 300 donors hun bloed, het geen gezien het aantal opgeroepenen 800 niet aan de verwachting heeft voldaan. Burgemeester Jansonius reikte aan de heer M. E. F. Hendrikse de landsteiner- penning over. In de dezer dagen gehouden algemene ledenvergadering van het „Witte Kruis" werden als afgevaardigden gekozen naar de algemene ledenvergadering van Noord- Holland de heren Hofman en Engel. De begroting voor het jaar 1950 werd na enige bespreking met algemene stemmen goed gekeurd. Ter bespreking van de aanvul lingsnota betreffende de kraamverzorging en zuigelingenzorg zal mogelijk deze maand een extra-ledenvergadering worden gehou den. De heer Matzinger werd benoemd tot administrateur. Zaterdagmiddag ongeveer 2 uur arri veerde de militair C. van Lieshout var» de 7 December Divisie, die met het troepentransportschip „Waterman" uit Indonesië is teruggekomen, bij zijn ouderlijke woning, hartelijk verwel komd door ouders, broer en zusters. Een ereboog was bij de woning opgericht en zoals gebruikelijk, wapperde de nationals driekleur aan de nabijgelegen •'zn Om 4 uur brachten de muziek corpsen „St. Jeanne d'Arc" en „Harpe Davids" een serenade. beter schilderwerk garandeert. De heer Prent heeft reeds in binnen- en buitenland octrooi op zijn uitvinding die, zoals alle echte uitvindingen iets heeft van het ei van Columbus aan gevraagd. Aangezien voor een massa-vervaardi- ging van de nieuwe apparaten een aan zienlijke hoeveelheid propaangas nodig is, heeft men zich gewend tot de Stan- dard-A.P.C.; deze onderneming heeft zich bereid verklaard in dezen haar volle medewerking te verlenen. De fa. A. J. W. Sybrands heeft de fa bricatie van de „Prent-brander" in han den en de N.V. A. Bok en Zn. te Am sterdam brengt hem in de handel Vrijdagavond te ongeveer tien uur, juist op een rustig ogenblik, verscheen een ongeveer 23-jarige jongeman voor het plaatskaartehloket van het station te Meppel. Voordat de lokettiste, die al leen aanwezig was, er op verdacht was, sloeg de man met een klinker de ruiD van het loket in. Hij deed een greep in de geldkist en verdween daarna op de fiets. Later bleek, dat hij ƒ528.— uit de kas had meegenomen. Er is een vrij goed signalement van de dader be kend, doch tot op heden kon hij nog niet worden gearresteerd. AAGTEKERK 5 n- Freemantle. AALS- DIJK 6 n. N. Orleans. ABBEDIJK 5 n. San tos. AGAMEMNON 5 n. Cumana. AKKRUM- DIJK p. 5 Bermuda. ALBLASSERDIJK p 5 Key West. ALCHIBA 6 bij P. Palmas. ALCYONE 6 te Dubai. ALDABI 6 te Santos. ALGENIB 5 V. R'dam n. N. Orleans. ALM- DIJK 6 te Bremen. ALPHERAT n. R. de Janeiro. AMS!ffiLDIJK 6 bij Lands End. AMSTELVEEN 5 v. Madras. ANDIJK p. 6 Dover. ARENDSDIJK 4 te N. York. ARIAD NE 6 n. Gibraltar. ARKELDIJK 6 v. Ant-' werpen. ARMILLA 5 n. Pladjoe. AVERDIJK 6 te Phyladelphia. BAARN 6 n. Antofagas- ta. BACCHUS n. N. York. BANTAM 7 te Aden. BARENDRECHT 7 te Hull. BENNE- KOM 5 v. Christobal. BONAIRE 7 te Para maribo. BOSCHFONTEIN 6 te Tanga. BOS- KbOP 7 te Trinidad. CELEBES 6 te Ham burg. CERAM 5 n. Calcutta. COLYTTO 5 n. IJmuiden. CORILLA 6 n. Curacao. CO- RYDA p. 5 Perim. DALERDIJK 6 te R'dam. DELFSHAVEN p. 6 Madeira. EEMDIJK 6 te Antw. EMPIRE BRENT p. 7 Finisterre. ESSO R'DAM p. 5 Lissabon. ETREMA 4 n. Alexandrië. GAASTERKERK p. 5 Gibraltar. GAROET 5 te P. Said. GOOILAND 7 te Ba tavia. HEEMSKERK 6 te Suez. HERA 6 n. Aruba. HERCULES p. 6 Algiers. HYDRA 6 n. Antw. INDRAPOERA 6 te Suez. IRIS 6 te Lissabon. JACOB CATS p. 5 Sicilië. J. v. d. VONDEL 6 te Narvik. K. ONNES 6 v. Limbam. KELBBRGEN p. 6 K Vilano. K. BAROE 7 te Ampanan. LARENBERG p. 5 Toulon. LEERSUM p. 6 Ccillys. LOMBOK 6 te Kantang. LOOSDRECHT 6 te Basrah. MALVINA 5 te Miri. MARIEKERK 5 V. Aden. MARKEN 7 v. R'dam. MERWEDE n. Kaapstad. MIRZA 5 v. Miri. MODJO- KERTO p. 5 Perim. MURENA p. 6 OuessanL NIJMEGEN p. 6 K. Bon. ONDINA 7 te Miri. ORANJE p. 6 Burlinghs. ORPHEUS p 7 K. St. Vincent. PERN A 5 te A'dam. .P. LAUT 6 v. Batavia. POLYDORUS 6 te Aden. PR. FR. HENDR. 5 te Antk. PR. WILLEM III 6 op Enemier. PR. WILLEM TV p. 6 B. Isle. RANDKERK 5 v. Mom- bassa. REMPANG 6 te Genua. RIDDER KERK p. 6 Finisterre. ROEBIAH 5 te Ko- ralaml. RONDO 3 te Portland. ROTTI 6 te Semarang. RIJNLAND 6 te Hamburg. SAMARINDA 6 n. Batavia. SARANGAN 5 n. Semarang. SIBAJAK 6 bij AseensioneiL SLAMAT 5 te Singapore. SLOTERDIJK 5 te Bat. SOESTDIJK 5 n. N. Port News. SOMMELSDIJK 7 te N. York. ST. ARNHEM 5 n. Umuiden. ST. DORDRECHT 4 te Stet tin. STENTOR 5 n. Algiers. STREEFKERK p. 6 Gibraltar. STUYVESANT p. 5 Dover. SUMATRA 5 bij Colombo. TAMO 5 te Mon tevideo. TARAKAN 6 voor de Miesi. TA- RIA p. 6 K. Bougaroni. THESEUS a. Palermo. VAN DER WAALS 6 te P. Said. VEENDAM p. 6 Broh. Rock. VOLENDAM p. 6 P. de Galle. WELTEVREDEN 6 te Dji- boeti. WESTLAND 6 te Santos. W. RUYS p. 6 Finisterre. ZEELAND p 6 K. Bon. ZU-I DERKRUIS 6 v. P. Said. (Nlet-offlciêle koersen) Vorig Opening Slot 7/11 3% Nederl 1948 3-3% Nederland 1947 3 Ned 62-64 bel tac Inschr Grtbk 46 3 pCt Ned. Handel Mij cert A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft cert Van Gelder Kon. Hoogovens cert Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon Petroleum ..Amsterdam" Rubbei Holl. Amerika U1n Kon. N. Stoomb Mb Ned. Scheepv Unie H.VA. Deli Mb cert 100% 98% gb 99ft 97 ftgl 161 185gb 120% gb 150% 158 208% 2411/4 gb 293 239 gl 98 96% 187(4 241 313% 312(4 149% 141eX-n 131% 158% 156 141 167 138 159% 156% 140% Anaconda .Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co. Radio Cotp Republic S\eei snell Union Oil 'outhern Pacific outhem Railway 1 ictewater C S Steel ex cttv. 5/11 29 30% 58% 38% 68% 13% 50 5?% 18% ,12% 22% 383/4 47% 33% 24% 24%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2