Eerste Belgische zege sinds Maart 1940 Voorhoede heeft de wedstrijd voor Nederland verloren GOED SLUITENDE DEFENSIE LAATSTE KRACHTSINSPANNING ZONDER RESULTAAT Ook Belgische jeugd de zege Stille angst en toen. vreugde In laatste periode kansen genoeg op gelijk spel GOVARD scoort enig doelpunt in eerste speelhelft Kraak weer in prima vorm Nederlanders met 2-0 verslagen rn FREDDY CHAVES, BEZORGD; GOVARD EEN MINUUT „HELD" MAANDAG 7 NOVEMBER 1949 PAGINA 4 - - onze sportredacteur) Een béétje timide is hei meren- (Van ROTTERDAM 6 November deel van de 65.000 toeschouwers vanmiddag toch wel uit het Feijenoordstadion huiswaarts getogen. Niet vanwege de nederlaag op zich. Die had men immers al vier jaar lang zien aankomen en tenslotte was hei nóg mooi, dat pas in de negende wedstrijd gebeurde, wat men al in de eerste gevreesd had. Maar ze vonden hei toch maar wat jammer, dat het trotse record eigenlijk onnodig, meenden zij naar de maan was. Acht wedstrijden lang waren de Belgen mei heel die verbeien speelwoede, welke ze kunnen op brengen, op dit record losgetrokken, maar even vaak wist Oranje in enerverende krachtmetingen een reslantje aan weerstandsvermogen bijeen te schrapen, waarmee een bescheiden zege of tenminste een gelijk spel, veilig kon worden gesteld. Totdat vandaag eindelijk het record als een trotse eik werd geveld door hei gloeiend schot waar mee rechtsbinnen Govard na 23 minuien Kraak passeerde en dat voldoende was om de Belgen eindelijk aan hun overwinning ie helpen, nu de Nederlandse voorhoede, voor het eerst sinds de oorlog, niet in staat bleek om de Belgische zusierlinie van repliek ie dienen. Sedert Maart 1940 hadden ze daarop gewacht, onze voetballende Zuiderburen. Roozenburg schiet bijna raak Kraak redt NederlandBelgië 01 AmsterdamBrussel 50 R'damAntwerpen 23 UtrechtBrugge 81 Ned.België (jeugd) 02 Kentering Niet sterker dan anders Onderling begrip Nederlandse Luchtmacht verliest van België Engels B-elftal naar Nederland Grote zege van Utrecht op Brugge: 81 Canadezen in Apollo-hal y BOVEN: Bijna is doelman Meert in zijn ijver de bal voorbij gelopen, maar nog juist kan hij zich er meester van maken. ÓNDER: Roosenburg is er door. maar de bal niet.' (Van een onzer speciale verslaggevers) BOTTERDAM 6 November Een vluchtige blik op de klok en het scorebord bon er nog net af; de bal was toch op het middenveld en er dreigde geen onmiddellijk gevaar voor het doel van Kraak of dat van Meert. Nog één kwartier en nog altijd de 0 voor de Nederlanders tegen de één der Belgen. De eerste nederlaag dus?Geen tijd voor overpeinzingen. Op datzelfde ogenblik eiste het groene veld met zijn twee en twintig spelers weer alle aandacht op. Op de tribunes daverden weer de aanmoedigingen voor Voor Lenstra! De Fries heeft op de zijlijn de bal bemachtigd en zet vóór; Roozenburg stopt hem, neen, stapt er overheen en krijgt hem voor zijn linkervoet vrij; een schothet stadion zucht teleurgesteld, want dat schot is een paar centimeter te hoog gericht. Via de bovenkant van de lat komt de bal met een hoge boog in het veld terug. Verkeken die kans. den tussen de verbouwereerde Belgen, die geen oranjeman verwachtten en zich als laatste redmiddel nog juist voor de bal konde% werpen om onheil te voorkomen Deze situatie, die op het nippertje in het voordeel van de. gasten was uitge vallen, bracht wat meer vuur in de ge lederen van de Belgische achterhoede. Na twaalf minuten spelen ondervond Lenstra dit, toen hij een meesterlijke wandeling met de bal aan de voe.ten ruw zag afgebroken door Gillard, die de Fries wat te hardhandig te lijf ging Van Schijndel mocht een vrije trap ne men op de rand van het strafschopge bied, doch het leer vloog huizenhoog over. Met deze aanvallen van beide kanten was de balans weer in even wicht gebracht, in het veld gaven de ploegen elkaar practisch niets toe. Maar was hiermee niet het bewijs geleverd, dat het nog altijd kon? Het was een stimulans, dat schot van Roosenburg. Nog sneller rende Clavan over de hele breedte van het veld, nog meer stuwden. Van Schijndel en De Vroet hun voorhoede, die het laatste restje energie in de strijd wierp om het begeerde doelpunt te scoren. De span ning steeg, de minuten verstreken, de aanmoedigingskreten vormden zich tot één overweldigende lawine, de kansen kwamen, de schoten werden feller en beter gerichtmaar nee, het wilde toch niet lukken.... het doek was ge vallen en de Belgen hadden gewonnen. Tot de laatste minuut hadden ze er voor gevochten, was er nog hoop, maar nu de scheidsrechter hei. eindsignaal had gegeven en de Belgen op de tri bunes en op het veld elkaar om de hals vlogen, ja. nu bleef er voor de oranje- hamden niet anders over dan zich er bij neer te leggen en de tegenstanders een hartelijke felicitatie te gunnen, hetgeen prompt gebeurde. Ja. van de laatste vijftien minuten had het moeten komen, want toen pas kregen de oranjehemden meer kansen dan ze in de vijf kwartier ervóór had den gehad. Toen pas zag men het ra derwerk op volle toeren werken met de verrassing, de snelheid en het élan, waarmee het technisch veel betere te genstanders in het .verleden had ver slagen. Een 1O-achterstand heeft dan niets te betekenen en kan evenals in hetzelfde stadion tegen Frankrijk in korte tijd veranderen in een flinke voorsprong Men vond het dan ook geen ramp, toen de nul achter het woord „België" voor de rust al werd vervangen door een L Er kon nog zoveel gebeuren en men wachtte slechts op het moment, dat het Nederlandse elftal zou losko men, ook al stonden de kansen voor het oranjeteam ditmaal minder gunstig en waren de Belgen schotvaardiger dan anders. In dë eerste minuut al, bij de eerste aanval van de. gasten op het doel van Kraak, noteerden wij een kogel van Coppens en twee minuten daarna moest de IJmuidenaar een zweefduik naar de hoek ondernemen om een ver schot van Mermans onschadelijk te maken. Men keek zijn ogen uit over zulk een schot vaardigheid van de Belgische voor hoede in de eerste phasen van de strijd. Na zeven minuten spelen kwam de eerste kans voor het Nederlands elftal om de score te openen. Een lange through pass door de Belgische verde diging bracht de bal naar de linker vleugel, Clavan snelde toe en kreeg een v schietkans. Mis echter, want het leer ketste op zijn schoen en vond zijn be stemming ergens tussen' de toeschou wers van de staantribune. De vaart zat er inmiddels in ook in de voorhoede van het Nederlandse elf tal, die de verdediging van de Belgen geen gelegenheid liet op temperatuur te komen en steeds iets eerder bij de bal probeerde te zijn. Timmermans was na tien minuten zo gelukkig, heel even maar lag het leer stil voor doelman Meert, er was ogenschijnlijk geen ge vaar. De Belgische keeper maakte zich daarom niet druk en ook zijn helpers in de verdediging sprongen wat non chalanter met het veelbesproken ron de voorwerp om. Timmermans stond op enkele meters afstand, rook zijn kans en sprong als een kat naar voren, mid- Na twee en twintig minuten spelen moest Kraak handelend optreden en hij deed dit op de manier die men juist in hachelijke situaties van hem kent: feilloos en imponerend. Bij een scrim mage voor het Nederlandse doel kwam de bal even alleen te liggen. Twee spe lers zagen het van enkele meters af stand. Aan de ene kant Kraak, aan de andere kant Mermans. De Belg was er dichter bij en snelde toe. Maar ook doelman Kraak deed enkele stappen naar voren en zag daardoor kans zijn doel kleiner makend de kogel van Mermans weg te stompen Een schitterende save dus. Maar weer kwamen de roodhemden terug, niet gevaarlijk dacht men, want alleen Go vard stond, omringd door drie Neder landers, op schootsafstand van de IJmuidenaar. Toch kreeg hij echter het leer in zijn bezit, passeerde een tegen stander, raakte in de. knoop met Schij - venaar, die de bal vallend met de hand wegduwdeprecies voor de voeten van dezelfde Govard, die geen moment wachtte en de Nederlandse doelman van de rand van het strafschopgebied met een onverwacht keihard schot on der de lat verraste. Precies drie en twintig minuten waren er gespeeld. Stand 0—1. Vijf minuten voor rust wankelde het defensieblok wéér op zijn voetstuk. Go vard was tot diep in de vijandelijke linies doorgedrongen, stond plotseling ge heel alleen voor Kraak en had zeker voor een twee op het scorebord ge zorgd, wanneer de Nederlandse doel man niet als een projectiel uit een ka tapult naar voren was geschoten en de bal van Govard's schotgrage schoen had geplukt. Me.t een zucht van verlichting hoorde de Nederlandse supporter het fluitsignaal voor de rust Het beslissende moment. De Belgi sche linksbinnen Govard (derde van links) heeft Kraak met een! hard schot gepasseerd en Lembe- rechts (tweede van rechts) komt juichend toelopen om m zijn vreugde te delen. V. L n. r. de Nederlanders Schijvenaar, v. Schijn del, Evers, Devroet, Terlouw en Kraak. De tweede helft zou na een kwartier oponthoud wel weer een ander beeld geven en inderdaad, de oranjehemden hadden elkaar van achter hun kóp thee veelbetekenend aartgekeken. „Zo gaat het niet, het moet anders". En het ging anders, want onmiddellijk na de her vatting bestookte Roosenburg de Bel gische doelman met een verrassend scho' en kwam Schaap juist enkele decimeters aan zijn sprong naar de bal te kort om de gelijkmaker in het net te deponeren. Langzaam maar zeker veroverde het oranjeteam een veldoverwicht, dat het vrijwel de gehele rest van de tweede helft behield met als climax de laatste vijftien minuten. Daarvóór hadden de oranjemannen ook kansen, zeer zeker, maar de perioden tussen de werkelijk goed uitgevoerde aanvallen waren toch te groot om van een hevig offensief te kunnen spreken. Zo speelde het oranjeteam zich naar het laatste kwartier, nu en dan een stoot wagend naar het beoogde doel: Grondig verkennen, om daarna, toen dë tijd drong, met ongebreideld en thousiasme. af te stormen op de ves ting, die op alle punten was gepeild en toch hecht was bevonden. Coppens kwam naar achter en kreeg tot taak Lenstra in deze laatste phasen te bewaken. Maar Lenstra stond niet op de plaats, die in het programma was aangegeven. De Fries wandelde orgens voor het doel van de Belgen en Roosenburg snelde langs dë lijn. Cla van vond men in zijn enthousiasme overal waar men hem nodig had en ondanks deze wanorde in de voorste gelederen van het Nederlandse team zag men de draad, die zeer goed naar een doelpunt kon leiden. Vijf minuten voor tijd stormde Len stra langs de lijn, zwenkte naar binnen en legde de bal op zijn eigen feilloze manier voor de voeten van Schaap, die alleen voor open doel stond, slechts de voet naar voren behoefde te brengen, doch vergat te reageren. Er was vreugde op het veld..:, neen, niet aan onze kant. Maar laat oris in 's hemelsnaam niet gaan philosoferen over de kansen, welke de Nederlandse aanval ook in deze wedstrijd weer heeft gehad, om de Belgische hope finaal aan gruzels te slaan. Het supporterslegioen kon van pure opwinding haast niet op zijn kostbare plaatsen biijven zitten, toen in het laatste kwartier de wat slordig en misschien ook wel wat nerveus geworden Belgbn, eindelijk met de rug tegen de muur gingen. Maar toen was er na het gebrek aan doorzet tingsvermogen in de eerste speel periode, zo'n ^blslagen gemis aan schotbekwaamheid en paraatheid-op- het-juiste-moment, dat de herleefde hoop tenslotte als een ondermijnde plumpudding ineenzakte, toen 'n mi nuut of drie vóór tijd Oranje kenne lijk de wapens strekte. Nu zou men in de verleiding kunnen komen om uit die veelheid van kan sen, alsmede uit Nederlands overwicht gedurende het merendeel van de hele tweede helft, de conclusie te trekken, dat een gelijk spel toch eigenlijk de ver houding weer het best zou hebben weer gegeven. Laat ons die fout echter niet maken. Het doelpunt dat de strijd be sliste is aan Belgische zijde gevallen en zolang méér dan de kans juist de af werking daarvan het resultaat van de wedstrijd bepaalt, is er geen sprake van, dat Nederland méér dan de neder laag zou hebben „verdiend." Deze waar heid als twee-maal-twee is zó dikwijls vastgesteld wanneer de Belgen ondanks hun technisch overwicht, toch niet ver der kwamen dan een nederlaag of een draw, dat we haar niet kunnen ver waarlozen nu de zaken anders staan. Even' onjuist zou het zijn uit dit re sultaat de conclusie te trekken, dat de eindelijk zegevierende Belgen ditmaal sterker waren dan tevoren. Hun over winning is toch inderdaad wel het ge volg van het feit, dat het Nederlands elftal verzwakt is en waar deze ver zwakking eigenlijk alleen de voorhoede heeft getroffen, moge de lezer hieruit de conclusie trekken', dat wij de oor zaak van de nederlaag noch op de kracht der Belgen, noch op de kwaliteit van onze actherhoede schrijven, maar op rekening van de vo.orhoede die, ge lijk we reeds 'vertelden niet in staat was ook maar één doelpunt te maken, het geen in de negentien naoorlogse wed strijden alleen nog maar te Parijs tegen Frankrijk het geval was geweest. In deze voorhoede ontbrak precies zoals wij vreesden hef element dat haar op bepaalde momenten zou mee slepen. Lenstra, die technisch gespro ken de aangewezen man was om het aanvalskwintet op te stuwen was juist deze middag niet zo bijzondei actief en de vlotte samenwerking tusen hem en Schaap, zoals die bestond in de proef- wedstrijd tegen de Middlesex Wande rers, ontbrak nu absoluut. Daaronder leed ook Schaap. De Gooi- speler bewees herhaalde malen zijn technische vaardigheid, maar die schoot helaas te kort, toen hij kort voor het einde een listig voorzetje van Lenstra zó in het Belgische doel kon schuiven; vlak na de hervatting gleed hij bij een iets minder gemakkelijke kans juist even te vroeg onderuit om een soort gelijke situatie uit te buiten. Het kan zijn dat z'n snelheid iets is opgevoerd, maar hij kwam nog dikwijls te laat en vooral zijn buurman Roosenburg heeft herhaaldelijk ondervonden dat dit één o 3» van de zwakheden is, waarmee mer. al tijd gestraft wordt. Roosenburg name lijk heeft gezwoegd als een ploegpaard en zijn laatste krachten gegeven. Maar hij heeft het te moeilijk gehad. Zijn techniek is ook al niet zo brillant vooral zijn kopper: niet en deze te kortkomingen viélen tegen de vast houdende Carré met enthousiasme al leen niet goed te maken. Uiterst ver dienstelijk maakte de Sneeker midden voor zich, door het spel herhaaldelijk uiteen te trekken en hij schiep er ook wel eens kansen mee, maar wi; menen toch dat zijn eigen kans op het behoud van deze plaats, ondanks zijn weldadig enthousiasme, door de algemene indruk van zijn optreden niet voor 100 pCt. is gediend. De linkervleugel heeft de liefhebbers zo nu en dan wel eens doen watertan den, maar toch was Timmermans bij voorbeeld geen schijn van de succesvolle debutant in de wedstrijd tegen de Fran sen en Clavande Hagenaars op de tribune zullen zich de vele doelpunten welke hij aldus voor zijn club maakte voor de geest hebben geroepen', toen de linksbuiten tweemaal achtereen met de bal aan zijn voeten schuin voor Meert opdook. Hij faalde beide malen en schoot in de laatste periode van dichtbij nog eer.s hoog over. Veel verder is het met de schotvaardigheid van deze Im kervleugel niet gekomen. Een genoegen om te zien was de ma nier waarop de achterspelers „hand-in- hand" de stormlopen' van de Belgen af sloegen. Op die manier kon de een of ander in .de hitte van de strijd gerust eens een misstap begaan. Een van zijn makkers zat er immers onmiddelijk achter om het gat. te stoppen Hoe goed dat ging blijkt wel uit het feit, dat de Belgen tenslotte maar éénmaal kans hebben gezien hen te overspelen en dat het aantal werkelijke kansen daarnaast eveneens aan de zeer lage kant is ge bleven. Terlouw was betrouwbaar als altijd en ditmaal ook minder robuust dan gewoonlijk; de strategische midde len waarmee Schijvenaar zich Weerde tegen de snelle Lemberechts zijn gezien de weinig directe gèvarert die van rechts kwamen, niet zonder succes ge bleven; Everse heeft naar onze smaak een ernstig pleidooi gehouden voor zijn opstellen tegen de Denen in December a.s. Hij had betrekkelijk snel de rust erï het zelfvertrouwen van Schijvenaar overgenomen en vooral in de tweede helft trad hij sterk op de voorgrond. Kraak heeft vanmiddag alle twijfel aan zijn conditie opgeheven door eer wedstrijd te spelen, als in zijn beste dagen. Hij was snel en beslist, de monstreerde keer op keer de be kwaamheid in z'n optreden vóór de lat en verrichtte verschillende ff aie saves eronder. Het keiharde schot waarmee Govard de Belgen de zege schonk was onhoudbaar. Van Schijndel en De Vroet speelden het best in de tweede helft. De SVV'er was stukken beter op. dreef dan in de oefenwedstrijd er. vooral op het lar st zat hij er herhaaldelijk fel op, zó fel, dat hij een paar maal mee-opereerde in de voorhoede. De Vroet toonde al in de eerste helft herhaaldelijk zijn goede wil door het spel ver open te gooier., maar zijn lange passes naar Lenstra waren toen nog wat kort en doorzichtig en de voortreffelijk spelende Gillard zat er steeds tussen. Ook De Vroets stuwkracht deed zich in het laatste kwartier hét duidelijkst gevoelen. Als toen eens Maar nee, die speelde op hetzelfde ogen blik ergens in Italië. Ook dat was een belangrijke factor in deze wedstrijd! Gistermiddag werd te Delft een voetbal wedstrijd gespeeld tussen een elftal van de Belgische en de Nederlandse luchtmacht. De ontmoeting eindigde in een 20-over- winning voor België. Na afloop werd in restaurant „De Prinsenhof" een receptie gehouden, waarbij vele burgerlijke en mi litaire autoriteiten aanwezig waren, onder wie luitenant-generaal Giebel, chef-staf van de Nederlandse luchtmacht. De Belgische doelman Meert, geflankeerd door spil Carré, stompt de bal het vrije veld weer in. Enkele uren voor de voetbalwedstrijd te Rotterdam begon te Dordrecht de jeugdontmoeting Nederland-België Het was een frisse levendige partij voetbal die de talrijke toeschouwers op het DFC-terrein werd voorgezet. Beide partijen demonstreefden goed open spel en een uitstekende techniek. Het ver band in de Belgische ploeg was echter veel beter dan in het elftal der oranje broeken en deze Homogeniteit heeft de Belgen tenslotte een 2O-overwinning gebracht. Het schieten was aan beide zijden zwak. Bij de Belgen kwam alleen Cor- beel af en toe tot een goed schot; zijn medespelers maakten echter voortdu rend de oude fout. Het werd hun ove rigens niet erg gemakkelijk gemaakt want de defensie van de Nederlandse jeugdploeg speelde een goede wedstrijd. Doelman Gerberink blonk weer uit door zijn goede opstellen en vangen. In de middenlinie speelde Klaassen een prima wedstrijd. Het was jammer dat midvoor Stephan zo slecht op dreef was, want de Nederlandse voorhoede en Stephan in het bijzonder, kreeg verschillende goede kansen, die onbenut bleven. De eerste helft was met blanke stand geëindigd. Na de hervatting ging het anders. De Belgen, die nu het wind- voordeel hadden, waren sterker en hoe langer hoe meer gevaarlijke momenten ontstonden voor het doel van Gerberink. Het was tenslotte Corbeel, die met een hard schot, nadat eerst de bal uit een vrije schop terugsprong, doelpuntte. (0—1). Drie minuten later was het 0-2, toen Corbeel van de vleugel een hoog maar ongevaarlijk schot loste, dat ech ter van de lat voor de voeten van links buiten Faes sprong, die er verder wel raad mee wist. 6e voetbalwedstrijd België BLuxem burg eindigde in een 32-zege voor de Belgen. De Football Association heeft het be stuur van de KNVB verzocht dit sei zoen wederom een wedstrijd te doen spelen tussen het Nederlands elftal en het Engelse B-team in een nader te be palen stad van ons land. Van de zijde van de Voetbalbond is men in beginsel met dit voorstel accoord gegaan en de ontmoeting zal, indien alle organisato rische moeilijkheden zullen zijn over wonnen, op Woensdag 17 Mei worden gespeeld. De Zuid-Afrikaanse Voetbalbond is van plan in 1950 een voetbalelftal naar Nederland te zenden voor een wedstrijd tegen een Nederlands team. Het bestuur van de KNVB houdt het nog even in beraad. terdag in de traditionele wedstrijd tegen Brugge met 81 gewonnen. De Belgische ploeg, bestaande uit spelers van F. C. Brugge en Cercle Brugeois, viel zeer tegen. In het veld werd aardig spel te zieö gegeven, het koppen was beter verzorgd, doch in technisch opzicht en in schot- vaardigheid was het Utrechts elftal 'ver in de meerderheid. Het begin was sensationeel, daar binnen één minuut \yitkamp (Hercules) door eett hard schot Utrecht de leiding gaf. In de Belgische ploeg was de achterhoe de bepaald slecht, terwijl in de voorhoede Verte en Massijn uitblonken. Het Utrechtse team speelde een goede wedstrijd in eett hoog tempo. Zaterdagavond 12 November wordt in de Apollohal te Amsterdam een interes sante ijshockey wedstrijd gespeeld. Dan komen namelijk de Canadezen, die bin nenkort zullen aantreden bij de we reldkampioenschappen ijshockey te Lon den, een proefwedstrijd spelen tegen d® Ijsvogels. De gelederen van de Amster dammers zullen voor die gelegenheid versterkt worden met Canadezen die niet in de ploeg zijn opgesteld. (Van een onzer speciale ver slaggevers) ROTTERDAM, 6 Novem ber Er was angst in het Belgische hart, nu meer dan ooit! Eén seconde voordat het beginsignaal gegeven werd keek aanvoerder Fred dy Chaves eerst éven naar het witte lapje om zijn ge blesseerde rechterpols, dan schouwden zijn ogen het sterkste voetbalelftal dat zijn land momenteel op de been kon brengen. Vandaag moest België winnen of anders.... De Nederlandse papieren wa- •ren niet hoog genoteerd. Op de Keyserlei en in de ontel bare staminées door gans het Belgenland wist men er van: Oranje was niet op z'n sterkst. Maar tochnee, redenen tot optimisme durf de niemand te noemen. Hij zou eens voor overmoedig uitgemaakt kunnen worden. Dus geen stemming van: laat ze maar komen dien Ol- landers, we zullen ze was sen! Geenszins. De mannen van het vak als de trainer van Berchem-sport had gis teren nog tegen zijn pupil Aernoudts gezegd: „Nou moe ten gullie tiendubbel oppas sen. Niks zo gevaarlijk als 'n Olland, zwak op'papier." En daarom was er die angst in dat elfdelige hart van de Belgische voetbalploeg, diè daar op he"t fluitje van de Engelse scheidsrechter Ellis stond te wachten. „Producti viteit!!!" In vlammende ne onletters stond het de rood- getruide mannekens voor de geest. Hun klassieke fout was, zo had men in de bla den geschreven, hun gebrek aan productiviteit. Het- veldspel was goed maar Dus productief zijn mannen! Freddy Chaves voelde de last, die hem op de forse schouders drukte. Hij moest zijn maats voorgaan, het voorbeeld geven. Goed, voor uit dan maar. Hier weer een schone bal van zijn links buitenplaats naar het cen trum. Hij kreeg het leer wel vrij. menigmaal. Die Holland se achterspeler Everse kon hij wel aan, maar daar vlalf voor dat Nederlandse doel, daar liep een zwarte bos haar op én neer te ren nen, die veel weg had van de- zwarte vlag op een zware tank en die zwartkop had practisch iedere bal die hij Chaves met zulke goe de bedoelingen afgaf. Mid denvoor Mermans bleef op veilige afstand van die grimmige waakhond. Zijn club, Anderlecht, had hem al eens een Zondag na een vorige interland moeten mis sen. Dat was wel niet zo heel erg, maar je voelde ook je ribben als je eens een keer tegen die zwarte opliep. Ah, virtuoos bent. „Dus dan niet langs de gewone weg", dacht Lemberechts. Steeds wisse lend met zijn naaste buur Govard uit Luik begon hij paniek te zaaien vlak voor Kraak. Dat scheen te helpen. Rechtshalf v. d. Auwera kreeg het ook door en hij liet zijn verdedigende houding een tikkeltje varen. Vlak achter zijn aanvallende mak kers trok hij mee op Hol lands' veste af. Schieten, schieten moest hij eens 'n keer kunnen en hij bleef er op bedacht. Plotseling was de kans er. De Oranje-ver dediging had niet stevig ge noeg opgeruimd en het leer kletste vlak voor zijn voefen. Coppens was die zwarte Oranje-spil even kwijt, nee, ook dien Ollander mee zijn lange stelten Van Schijn del kon er niet meer bij, vooruit, doorsjouwen, niet af geven dat ding! Coppens is de man van 't eerste schot op Kraak geworden. De IJmuidenaar had er geen last mee. Zijn collega aan de overzij. Meert, moest veel meer doen om de eerste se rieuze poging van Oranje, een dartele bal van Clavan, uit zijn hok te houden. Hij deed dat echter met over tuiging, die Belgische doel man en hij gaf een zeker be wijs, dat het deze keer niet aan hem zou liggen. Aan wie dan wel? Vol vechtlust trokken ze er steeds op af. Lemberechts de kleine, rappe rechtervleugel-virtuoos, be zorgde Schijvenaar bergen werk, die het echter alle maal rustig en beheerst op knapte en die, zolang zijn te genstander maar de normale wegeh bewandelde, hem wel in toom hield. Maar ja, zo iets voel je aan als je een „Productiviteit" daar was het nuzijn schot plofte tussen een ontstelde menigte, die in vaktermen gedesorga niseerde Hollandse verdedi ging heette. Chaves, de mooie Freddy, stond juichend te trappelen. Hij wist het: nu ging het komen; zijn ploeg- makker v. d. Auwera had het sein gegeven. België hield op met schoon spelen, het ging doelpunten maken! Wie en wat is Govard! Een jongen uit Luik, die vandaag eens mee mocht spelen tegen die taaie Noorderlingen. Hij heeft de Belgische zege ge maakt; van zijn voet ketste uit een warreling van benen de bal achter Kraak in de touwen, om zijn schouders vielen de armen van al zijn makkers toen hij overgeluk kig naar zijn plaats tussen Mermans en Lemberechts te rugliep. „Govard, Govard!" schalden duizenden Belgi sche stemmen. Het legioen brulde zijn vreugde uit in de oren van een jongen, die een moment de gelukkigste man ter wereld scheen... Lut tele minuten lator trapte hjj .spijtig over een simpel balle tje heen. Toen hebtfen de .elf rode mannekens gerust. Als ach terdochtige kinderen hebben ze bij elkaar gezeten want ze wisten het.45 minuten, minuten van elk 60 seconden, scheidden hen nog van de volkomen vreugde. Minuten, waarin alle duivels uit de Hollandse hel tegen hen sa menspanden. De bezorgde Chaves heeft zijn ploeg wel viermaal in de tweede helft gewijzigd. Telkens vloog hij zelf naar het meest bedreig de punt. Lemberechts zat vijf minuten op de rech tervleugel, dan weer tien minuten op de linkerbuiten kant van de grasmat. Gillard, pfficieel linksback, dook plotseling naar de rechter- buitenlijn en bleef daar ope reren. Carré, van huis uit stopperspil. bewaker van de Oranje middenvoor, zag zijn taak ineens enorm gecompli ceerd worden, want Holland gooide twee middenvoors voor zijn voeten, van wie de ene Lenstra heette! Het geluk kwam traag °P de rode duiveltjes toegekro- pen. Nauwelijks zichtbaar soms worstelde het zich door die laatste eindeloos lijken de minuten heen. Zelfs het legioen uit Vlaanderen- en Walenland werd er stil van- Dan kletterde er 'n keihard schot tegen de Belgische doellat, andermaal ging het geluk door die kleine vend" nige Lenstra bijna te gr0^ de. De tijd schreed langzaam voortNog drie secon den! Een schril fluitje door de kille Novemberlucht e® toen was het er ten voeten uit! In een woeste jubel, bra* het zich baan. De trionp' kreet der Belgen spatte ul£ ver over de omheiningen va de Rotterdamse arena heen; de vlakke Hollandse Pol „3 door tot over de Zuidergr®'*^ waar hij nu voort tierelier bij export en patates-fn1 met biefstuk: Freddy ChaV en zijn jongens ter eed

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 4