STAD EN OMGEVING r 1 Mgr. Huibers opende zilveren feest van Missiehuis Driehuis 1 Uit onze kant PHILIPS H00GTEZ0N mmm Sprankelende woorden na Pontificaal lof HATTA: OPPOSITIE ZAL NIET VAN ERNSTIGE AARD ZIJN Hoe spelen de R.K. clubs? mn 50 jaar geleden AGENDA Nagenoeg vrije handel in vee en vlees Wasserij Duyn WEER VALSEMUNTERS INGEREKEND Indonesische premier vertrokken DINSDAG 8 NOVEMBER 1949 PAGINA 2 RJC OPENBARE LEESZAAL VEERTIG JAAR VAN ELLINCKHUIJZEN Burgerlijke Stand NOVEMBER 1899 Chr. Oratorium vereniging Aanrijding tussen twee vrachtauto's Feestmiddag jeugd Haarl. Voetbalbond Haarlemse Klaverjasbond voor bedrijfsverenigingen Biljarten BAZAR Amsterdams toneel gezelschap Paardensport BLOEMENDAAL GROOT ALARM VOOR KLEINE BRAND Geslaagd ZANDVOORT De alarmoefening Tiroler-avond ZONDER GELD OP HET FEEST VAN ST. WILLIBRORD mmm Monseigneur spreekt Velsen, een christelijke gemeente PROV. STATEN HEEMSTEDE RAAD VAN OVERLEG PÜB Op het matje Nieuw complot ontdekt VLIEGENDE SCHILDERS Eerste grote districtsdag in het diocees Haarlem Nog meer opium gevonden Scheepvaartberichten Tweede slachtoffer van ontploffing overleden ONGEANIMEERDE MARKT Beurs van Amsterdam Beurs van New York 11 November is het feest van Sint Maarten. Onze voorouders noemden dit Sint Maarten Schuddekorf. De R.K. Openbare Leeszaal, Nieuwe Gracht 70, heeft deze week in haar aanwinsten korfje allerlei over taal en schone let teren. van dichtbij en van verre, voor jong en oud. Avond, Buizend en één; een bundel vertellingen uit de wereldliteratuur. F. Bordewijk. Het eiberschild. (Verha len). Inez van Dullemen. Ontmoeting met de andere (Roman). Piet Heer- kens. Het lied van Saka Ladja. Em. Janssen. Stijn Streuvels en zijn Vlasch aard. Homerus. Ilias en Odyssee. Een keuze van fragmenten, metrisch vert en van verbindende tekst voorz. door Prof. W E. J. Kuiper. J. A. Meyers. Taal en leven. Een populaire uiteenzet ting van enkele taalverschijnselen. Mi chel van der Plas. Going my way. Ge dichten. Poëzie, West-Europese. Een ver zameling van moderne Nederl., Engelse, Franse en Duitse gedichten. Bijeenge bracht door L. en J. Touwen. Gerlach Royen. Romantiek uit het spellings- toumoci. Jacques Schreurs. Kleine ver tellingen. Garmt Stuiveling. Een eeuw Nederlandse letteren. Vine, van Wijk. Boerderijnamen. Over hun oorsprong, geschiedenis en betekenis. Stefan Zweig Een schaak novelle. Zondag 13 November is het veertig jaar geleden dat de heer D. J. van El linckhuijzen, juwelier in de Anegang, de sinds 1881 jaar bestaande firma voor eigen rekening ging voortzetten. Toen de heer v. Ellinckhuijzen de zaak van zijn vader voortzette was er heel wat minder aan te bieden dan nu. Men hield zich in hoofdzaak bij gouden en zil veren voorwerpen en juwelen. Alle ne venartikelen, die nu de etalages aan trekkelijk maken, zijn pas veel later aan de orde gekomen. Het polshorloge was er 40 jaar geleden nog niet en de Pa rures, broches met knoppen voor de oren, voelden zich helemaal niet in goed gezelschap bij de „moderne" kristallen flacons met zilveren dop. Het feest zal Maandag 14 November gevierd worden en, zoals dat heet, niet ongemerkt voorbijgaan, omdat de heer Van Ellinckhuijzen in 't Haarlemse ver enigingsleven, speciaal in het centrum comité „Koninginnedag" een vooraan staande plaats inneemt Op de 5 November te Overschie ge houden rationale zangwedstrijden be haalde het solo-mannenkwartet „Kunst min" te Haarlem in d« tweed< afdelin; solomannenkwartetten een le prijs met 343 punten. GEBOREN: J. C. Koster—De Wilde, z; W. HelmerhorstVan Heijs, z; D. B. Stulp—De Vries, z; J. Bos—Bilker, z; L. M. VerdamSieraad, G. Nijen- huisHouweling, d; G. C. Wempe Badewes, d; C. M. DeesKion, d; C. H. DatemaSastra, d; A. StaatsPruis, d; A. van Norde—Janse, d; W. L. So- mersHeuschkiel, z; C. R. de Vries Weimer. z; T. L. S. LuxwoldaPels, z; J. Belle—Olfers, z; H. H. Broek manBuchmeier, z; A. Kroonsberg Pelkman, z; R. EsserVaradi, z; Q. L. JonesKoll, z; E. F. DrosReinders, z. E. van DomselaarDoornbos, d; M. van HeijningenDoorn, d; W. G. van Zo merenEerhart, d; W. A. van der Grient—Mol, d; J. M. PortegiesBroek man, d: G. C. Wit-Penning, d; E. F. Dros Reinders, d. S. C. van der Pligt Gijs, d; T. WiersmaLaagland, z. ONDERTROUWD: W. F. Hooning en A Bdkksr. OVERLEDEN: C van den Berg Groeneveld, 58 j.. Vredenrijkstraat A. J. Warmerdam, 17 j., Kamperlaan; L. I. Olthof, 4 j., Goetzeestraat; J. Mas tenbroek, 3 j., Gasthuisvest; J. D. Stij ver, 69 j., Oranjestraat; A. M. Temmink De Haas, 70 j., Kameprlaan; W. H. Morren, 80 j., Jelgersmastraat. Bij de sluizen te Umuiden is gedemonstreerd, toen de Neder landse ambulance met het stoom schip König op doorreis was naar Zuid-Afrika. Twee Engelse schepen in de nabijheid floten uitdagend, toen een pleizierboot in de omge ving daartoe het sein had gegeven. Een banketbakker plaatste twee taai-taaipoppen in zijn etalage. Onder de ene pop, in gebogen hou ding (Engeland), stond: „'k Was op uw goud belust, ach, wil het mij vergeven" onder de andere, fier recht op staand en met een strijdbijl gewa pend (Transvaal): „Neen, vriendje, geen pardon; die roof lust kost u het leven!" Van de toren der Sint Bavo klonk iedere dag het Transvaalse volkslied. Gedurende de maand October zijn 52 personen opgebracht wegens openbare dronkenschap. in de gemeenteraadsvergadering werd te kennen gegeven, dat men aan het Sint Elisabetthsgasthuis niet meer dan f 50.000.subsidie per jaar zou verstrekken. Het tekort diende door particuliere weldadig heid te worden aangezuiverd. Hier ter stede bestaat het voorne men wegens de voortdurende uit breiding der gemeente twee hulp postkantoren op te richten. Het lid van de raad, de heer Theo Schuurmann, heeft aan de gemeente een modern ingerichte muziektent, voorzien van verlichting, aangebo den. De tent zal op de Grote Markt een plaats vinden. Medegedeeld werd, dat in Haar lem 268 gelegenheden zijn om een borrel of een glas bier te drinken. Een verzoek van de bewoners van de Leidsevaart om bestrating langs hun huizen te krijgen werd afgewe zen. De raad nam een voorstel aan om de verbinding tussen Haarlem en Bloemendaal door middel van een mooi stadskwartier achter St. Joannes de Deo en langs de Kle verlaan tot stand te brengen. xa« (A/Ass^etrt/ mTA*m De Christelijke Oratoriumvereniging zal Donderdag 17 November 's avonds 8 uur in het Concertgebouw uitvoeren de Grote Mis no. 3 in F-mol van Anton Bruckner en Cantate no. 57 (Selig ist der Mann) van Joh. S. Bach. Solisten zijn Jo Vincent, sopraan, Roos Boelsma, alt, Jan Schipper tenor en Peter de Vos, bas. Orkest is de H.O.V. Maandagavond om kwart voor zeven ontstond een aanrijding in de Grote Houtstraat bij de Grote Houtbrug. Een vrachtauto met aanhangwagen reed van de Gasthuisvest naar de Raam vest en verleende geen voorrang aan een andere vrachtauto met aanhangwagen, die van rechts uit de Grote Houtstraat kwam. Er ontstond natuurlijk een aan rijding. De aanhangwagen van de eer ste vrachtauto sloeg om en de tweede vrachtauto maakte door de schok een zwenking naar de Raamvest en kwam daar tot stilstand. Er geschiedden geen persoonlijke ongelukken en de schade was niet noemenswaardig. Het is een uitstekende gedachte ge weest van het bestuur van de jubile rende H.V.B. om de jongste leden van de bond, de adspiranten, in de feest vreugde te laten delen door het organi seren van enige feestmiddagen, waar van de eerste plaats vond voor de Noor delijke clubs in Beverwijk. Het Kennemer-Theater was tot in de nok gevuld toen de heer H. W. van Turnhout, voorzitter der jeugdcommissie de feestmiddag opende en op populaire wijze de jongens uiteenzette wat de gou- de H.V.B. voor de jeugd doet. Drie uur lang werd de jeugd op gezellige wijze vermaakt. Op 17 December in Hillegom en 7 Januari in Haarlem komen resp. de Zui delijke en Haarlemse jongens aan de beurt. Daarna zullen ruim 2300 adspi ranten hun deel van de feestelijkheden genoten hebben. Afa. A: Johez 1: 8 169696; Droste 8 165970; Boru 1: 6 171944; Nederland 1: 4 166124; Beijnes 1: 4 163580; Spoorboys 1: 4 162788; DSH 1: 2 157852; DSH 2: 2 157486; GEB 1: 2 156830; Stork 1: 0 162494. Afd. B: GEB 2: 3 207358; DSH 3: 6 206298; Beijnes 3: 6 203164; Beijnes 2. 6 160094; Spoorboys 2: 6 130153; Droste 2: 4 204314; HSM 4 169802; Nederland 2: 4 160792; Boru 2: 2 205466; Boru 3: 2 120274; Johez 0 200332. Secretarissen worden verzocht er zorg voor te dragen, dat de wedstrijdformu lieren uiterlijk Zondagmorgen in het oezit zijn van de comp.-leider, de heer P. J. Veen, Olmenstraat 60, Haarlem-N. De in de afgelopen week gespeelde wedstrijden voor de competitie hadden de volgende uitslag: Klasse C: MeeresteynExcelsior 62; ScheijwijkHof. v. Holl. 80. Klasse D: Hof v. Holl.Insulinde 44; Frans Hals Excelsior 62. Klasse E: Frans Hals Suisse 26. BIOSCOPEN: Rembrandt: Fietsendieven (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Berlin Express (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Kennis making gezocht (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Pauline in gevaar (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Rode Schoentjes (18 j.), 2 15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: De noodlottige reis (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Dinsdag 8 November: Concertgebouw: Concert H.O.V., 8 uur. Woensdag 9 November: Concertgebouw: Uitvoering zangkoor ,,De Nachtegalen", 7.30 uur. Verkoop en verhuur THEO v. AMERONGEN De Radio Specialist van Heemstede RAADHUISSTRAAT 35 - TEL. 29449 (Adv.) De stichting „Kinderbewaarplaatsen" te Haarlem slaat voor twee dagen haar tenten op in de bovenzaal van Ger- zon's modemagazijn aan de Grote Hout straat. Daar is zo n beetje van alles le beleven. Hengelen kan men er naar hartelust, de grabbelton biedt weer kansen te kust en te keur en natuur lijk ontbreekt evenmin het traditionele rad van avontuur. De verschillende stands papierwaren, levensmidde len e.d. geven de bezoekers ruim schoots gelegenheid hun keuze te doen en het zullen ongetwijfeld de verschil lende handwerkjes zijn, die bijzonder veel aftrek hebben. Om wat op adem te komen, kan men tenslotte nog terv^ht in de tearoom. Vanavond gaat het feest, waarvan de baten het kind ten goede komen, beginnen, wanneer mevr. C. G. E. M. CremersDe Bruyn de officiële opening verricht. Woensdag 9 en Don derdag 10 November kan iedereen er terecht van 10.3017.30 uur en van 19.30 22 uur. Het Amsterdams Toneelgezelschap heeft gisteravond in een abonnements voorstelling in de Stadsschouwburg een opvoering gegeven van het Engelse to neelspel „Zwarte crêpe de chine". Weer zo'n verhaal waarin de psycho-analyse een grote rol speelt. Een moeder steelt in een warenhuis een zwarte crêpe de chine-nachtjapon en een psychiater stelt vast, dat de huislijke verhoudin gen tussen vader en zoon, moeder en verloofde van die zoon culminerend in jalouzie en liefdede oorzaak van deze toestand zijn. Loudi Nijhoff speelde de rol van de innerlijk gekwel de moeder met veel dramatische kracht Lo van Hensbergen bleek een ideale vertolker van de psychiater te zijn. De regie was van Louis Saalborn. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het eandidaatsexamen Ne derlands Recht n.ej. E. Dyserinck te Overveen. Zondag 13 November herdenkt de heer A. J. Benink, Oost-Indiëstraat 67, de dag dat hij vijf en veertig jaar in dienst is bij de N.V. Hogenbirk aan de Zijlstraat. Vrijdag 11 November hoopt de heer A. Polderman, v. Raaphorststraat 37 le Haarlem, opzichter bij de Rijkstelefoon dienst, zijn 40-jarig ambtsjubileum te vieren. Onder auspiciën van de jeugdrijvereni ging „En Avant" zal Donderdagavond de eerste ontmoeting plaats vinden van een stedëncompetitie te paard, gehouden door deelnemers en deelneemsters uit Haarlem, Amsterdam en Rotterdam. Teneinde de kosten zo laag mogelijk te houden en de paardensport inderdaad te democratiseren, zullen de rijders en rijdsters niet op hun eigen paarden uitkomen, doch op de paar den van de ontvangende manege, in dit ge val dus de Haarlemse manege. Geheel nieuw in de sportwereld is ook dat in deze competitie ook de mindere goden een kans krijgen, te laten zien waartoe zij in staat zijn. Elke deelnemende stad vaardigt n.l. twee beginnelingen, drie gevorderden en drie vergevorderden in de edele rijkunst af. die dan tegen elkaar uitkomen. Gezien de toenemende belangstelling voor deze sport zal het Donderdagavond in de Haarlemse manege niet aan belangstelling ontbreken. Zaterdagmiddag organiseert deze vereni ging op het clubterrein aan de Vrijheids- dreef, waar in de afgelopen zomer de grote Jeugdrijdag werd gehouden, een Tally Ho. De afstanden zijn 100 stap, 280 draf, 580 galóp. Ook hiervoor is veel belangstelling. Vanmorgen om kwart voor élf werd de Bloemendaalse brandweer gealar meerd voor een grote uitslaande brand in een perceel aan de Westerlaan te Aerdenhout. De brandweer rukte on middellijk met drie wagens uit, doch ter plaatse behoefden de mannen van één wagen maar een slang uit te leggen, om dat de brand veel geringer in omvang was dan was medegedeeld bij het alarm. Tijdens de werkzaamheden van een schilder in een zolderkamertje was na melijk een klein binnenbrandje ontstaan en dit gaf de brandweerlieden maar weinig werk. Na de blussing reden de auto's weer snel naar stal. Mej. N. Rote, uit Bloemendaal, slaag de aan de Rijksuniversiteit te Leiden voor het doctoraal examen Nederlands Recht. Hieronder volgen nog de tijden, ge maakt bij de alarmoefening van de Zandvoorter brandweer op Vrijdag j.l.: 17.02, inwerkingstelling van de alarm installatie in het gebouw van de Am sterdamse vacantiekolonie; 17,02 tele- phonische brandmelding; 17.03 alarm per sirene 17.07 aankomst volledig be mande motorspuit en ladderwagen en 17.09 water uit drie stralen, waarvan een van de uitgeschoven ladder. De Nederlandse Reisvereniging geeft a.s. Zondag in „Zomerlust" een zeer attractieve avond onder de titel „Ti- roler avond met het Wiener lied". Een voordracht zal gehouden worden over het Oostenrijkse land en volk, waarna el-n kleurenfilm „Tiroler Symphonie" zal vertoond worden. Een tweetal Ti roler dansgroepen uit Innsbruck en Barwies zullen dansen uitvoeren en tenslotte zal het beroemde „Macku- Wiener-Schrammeln Quartet" met zang van Franzl Bauer, muziek van Strauss, Stolz e. a. ten gehore brengen. kan Uw kolenleverincier niet werken. Maak het hem dan ook niet moeilijk, maar betaal direct als de kolen komen. Vakgroep Detailhandel Brandstoffen Haarlem en omstreken (Adv.) W «Mf» l&ïWÉ Op het feest van Sint Willibrord, die Kennemerland kerstende, heeft Monseig. neur J. P. Huibers, bisschop van Haar lem, de feestviering rond het zilveren Missiehuis Driehuis geopend met een pontificaal Lof in de kapel van de Apos tolische School, zodoende veel luister bijzettend aan deze herdenking, van be tekenis vooral voor degenen, die thans vanuit ditzelfde Kennemerland uittrek ken om de wereld van het heidendom te kerstenen, maar ook voor de gehele gemeente Velsen, getuige de aanwezig heid van burgemeester mr. M. M. Kwint en vele notabelen. De hartelijke woorden tijdens de of ficiële receptie in de auja gesproken, hebben dit bevestigd. Zelden klonk het Ecce Sacerdos mach tiger en indrukwekkender dan toen de studenten van het Missiehuis onder lei ding van pater P. de Bruijn M.S.C. gis termiddag de monumentale compositie van A. de Klerk inzetten, toen Monseig neur met een select gezelschap van gees telijken, zusters en leken de gevulde kapel binnentrad. De pastoors uit de gehele omgeving waren aanwezig, afge vaardigden van verschillende klooster orden en congregaties, van de Witte Pa ters, die in Santpoort zullen komen, de Overste van „Maris Stella" te Wijk aan Zee, pater dr. Modestus van. Straaten O.E.S.A. uit Haarlem en vele anderen. Burgemeester mr. M. M. Kwint was ver gezeld door de wethouders Strijbosch en Visser en de chef van zijn kabinet, de heer S. Suwerink. Voorts merkten wij op dr. Brommer, rector van gymnasium „Velserbeek", leden van het erecomité, van het actie-comité. Monseigneur werd tijdens het pontificale Lof geassisteerd door pater dr. W. Muysers en pater W. Woudenberg als diaken en subdiaken, als troondiakens fungeerden deken B. G. Hosman van Beverwijk en em.-pas- toor v. d. Meer, oud-pastoor van Drie huis. Ad-baculum pater F. Freriks, ad- mitram pater S. Dusie. Ceremoniarius was secretaris H. Solleveld. De studenten voerden merendeels mo derne gezangen uit van H. Strategier en H. Andriesen, beheerst en met gevoel, zang, die zeldzaam in onze kerken ge hoord wordt. In de fraai versierde aula kwamen de genodigden later bijeen voor de offi ciële receptie. Pater dr. A. Vugts, over ste van het Missiehuis, opende met een rede, waarin hij Monseigneur dank zeg de voor diens komst. Het bisdom Haar lem is erg gastvrij, getuige de verschei denheid van kloosterkleding tijdens deze bijeenkomst. Zich tot burgemeester Kwint richtend, sprak hij over de in dustrie van Velsen. Zoals in de Hoog ovens het ruwe erts wordt bewerkt en gewalst tot bruikbaar materiaal, zo Wordt in het Missiehuis verstand, wil en godsvrucht gestaald. Het Missiehuis wil een bovennatuur lijk krachtcentrum zijn voor de om geving. Het ligt ook bij de zee: Velsen is een havenplaats. De zee trekt de missionarissen, die uitzwerven over de gehele wereld. De vruchten van het Missiehuis zijn goed. Een derde van de aspirant-missionarissen bereikte het ideaal. Monseigneur nam vervolgens zelf het woord, noemde het een blijde plicht hier persoonlijk tegenwoordig te zijn. De Congregatie is een grote steun en kracht, heeft vele verdiensten. Dan ging Mon seigneur de geschiedenis van de Con gregatie na, om te bemerken, dat het niet genoeg te waarderen is, dat hier jongelui gevormd worden voor een zo grote en verheven taak. De vruchten van Driehuis zijn schoon. Het is voor een bisschop van een dio cees een grote voldoening te constate ren, dat zovele jongens zich geroepen voelen tot het hoge ideaal. Dit bewijst, dat er goede Katholieke gezinnen zijn, waar de echte christelijkheid heerst. Tenslotte heeft Monseigneur het vele werk in de streek cn in het gehele bis dom van deze Congregatie sinds de ves tiging in Driehuis geroemd en van de grootste betekenis genoemd. Burgemeester Kwint verklaarde gaar ne, dat Velsen, een gemeente met een grote dynamiek, ondanks andersgerichte en zelfs vernietigende krachten, een Christelijke gemeente is. Het gemeente bestuur zal dit nooit vergeten. Tijdens het pontificale Lof had hij op een der gewaden de Agnus Dei bemerkt. Het Lam Gods staat ook in het gemeen tewapen. Hier is ons contact, aldus spre ker. Hij wenste het Missiehuis in deze gemeente van Willibrord dan ook toe, dat nog lang de geest van de Agnus Dei zou mogen worden uitgedragen naar vele landen. Notaris J. H. A. M. Anten, lid van het ere-comité, kon namens de katholieke leden van dit comité aan pater overste een feestgave van f 520 aanbieden. Terwijl Monseigneur met de verdere genodigden aanzaten aan het souper, werd door velen buiten de prachtige versiering en verlichting van de voor gevel van het Missiehuis in ogenschouw genomen. Het feest was met alle luister begon- De Provinciale Staten van Noord- Holland kwamen hedenmorgen in kor te zitting bijeen. Als lid werd geïnstal leerd mevr. Libs-Odinot voor de C.P.N. Een adres van de vereniging voor aan leg en onderhoud van rijwielpaden in het Gooi en Eemland, houdende ver zoek om subsidie voor 1950 ten bedrage van 2000.werd om prae-advies aan gehouden. Ingekomen was een adres van de Ned. Federatie van Beroepskunste naars, het voorstel van Gedeputeerde Staten, geen subsidie te verlenen aan de Nederlandse Opera te Amsterdam, niet te aanvaarden. Besloten werd dit adres te behandelen tijdens de begro tingszitting. Een voorstel van Ged. Sta ten tot reorganisatie en vergroting van het proefbedrijf in Geestmerambacht en tot oprichting van twee voorbeeldbe drijven, werd aangehouden tot de vol gende vergadering. Het mag een verheugend verschijnsel worden genoemd dat in onze dagen ook in Heemstede éen nauwere samenwer king tussen de verschillende katholieke groeperingen tot stand gaat komen. En zo is ook Heemstede begonnen met de eerste stap op deze weg te zetten. Men bepaalde zich hier tot vijf groepen, n.l. de Katholieke Acties in beide parochies, de Kath. Arbeidersbeweging, de Kath. Middenstandsbond en de Katholieke Vrouwenbeweging. De inschakeling van deze laatste organisatie kon wel eens be slissend zijn voor het definitief welsla gen van deze samenwerking. Deze vijf organisaties hebben met el kaar een Raad van Overleg gevormd en wanneer dit bericht verschijnt, hebben vele katholieke ingezetenen van deze Raad van Overleg een uitnodiging ont vangen om de eerste uitgeschreven ver gadering op 15 November a.s. bij te wo nen. Het woord zal worden gevoerd door rector J. Kraakman, die de Vas tenbrief van het Nederlands Episcopaat van dit jaar zal behandelen. Alhoewel de Raad van Overleg zich voorlopig ten doel heeft gesteld, het be vorderen van de godsdienstig-zedelijke en culturele belangen der Katholieken in het land van Groenendaal, stemt het tot verheugenis dat reeds op de eerste bijeenkomst die wordt belegd, een soci aal-economisch document van de groot ste waarde in het openbaar zal worden behandeld. Daaruit mag stellig de con clusie worden getrokken, dat de Raad van Overleg niet voornemens is, de so ciaal-economische belangen van het ka tholieke volksdeel buiten zijn werksfeer te houden. Officieus bestaat deze Raad al gerui me tijd, maar een reeks van moeilijk heden heeft het gezamenlijk naar bui ten optreden wat vertraagd. De ver wachting is thans gewettigd, dat de ver schillende stromingen elkaar hebben ge vonden. Het Missiehuis te Driehuis bestaat 25 jaar. Mgr. J. P. Huibers feliciteert Overste Ant. Vugts met het jubïteum. Het einde van de rantsoenering van vlees heeft tot belangrijke wijzigingen in het be staande systeem van de afzet van slachtvee en de handel in vlees geleid. Het slachtver bod is ingetrokken. Dit betekent o.m., dat voortaan voor 't verrichten van huisslacii- tingen geen slachtmahtigingen zijn vereist. Overnemingsmarkten voor slachtvee en slachtschapen worden niet meer gehouden. Slagers, vlöfeswarenbedrijven en slachtoe- drijven kunnen het benodigde slachtvee vrij inkopen. Het bestaande systeem van centrale var kensslachtingen blijft gehandhaafd teneinde het mogelijk te maken het varkensvlees te subsidiëren. De subsidie wordt uitsluitend betaald op goedgekeurd varkensvlees, dat onder contröle van het Bedrijfschap voor Vee en Vlees op deze centrale slachtplaatsen wordt geslacht. Enkele weken geleden reeds maakten wij melding van he feit. dat verschil lende bollenhandelaren geknoeid hadden met dollars en ponden. Zij kwamen daardoor in strijd met de deviezenbe- palingen en toen hun handelwijze ont dekt was, moesten zij zich voor deze overtredingen verantwoorden. Alle za ken konden toen echter nog niet worden afgedaan, omdat twee van hen op het appèl ontbraken. Deze twee moesten thans voor hun practijkene terechtstaan Het waren de handelaren N. uit Lisse en W. uit Sassenheim. De officier van Justitie laakte de ma nier van handelen van deze twee ver dachten. die beiden weliswaar met hun verweer waren gekomen, maar de offi cier wilde dat toch niet au serieux ne men. Ten aanzien van IT. wilde hij nog volstaan met een betrekkelijk lichte boete en hij eiste tegen deze een geld boete van vijf en zeventig gulden of twee maanden hechtenis. De rechter was het volkomen eens met de officier en veroordeelde N. conform de eis. De eis tegen W. was wel wat zwaar der. In deze zaak requireerde de officier een geldboete van niet minder dan zes tienhonderd gulden of drie maanden hechtenis. De politierechter was kenne lijk wat milder gestemd en liet dat dan ook wel in zijn vonnis tot uiting komen, W werd veroordeeld tot het betalen van een geldboete van twaalfhonderd gul den (of twee maanden hechtenis). AMSTERDAMSEVAART 20 TEL. 11053 (Adv.) De zaak van de valse guldens breidt zich als een olievlek uit. Op het ogen blik bevinden zich niet minder dan drie en twintig personen achter slot en gren del. Na de ontdekking van de drukkerij te Luik, waar de valse coupures van hon derd gulden werden vervaardigd, kre gen de Nederlandse en Belgische re cherche, die in deze zaak ten nauwste samenwerkten, de indruk, dat nog een andere bende zich bezig hield met het op grote schaal drukken van vals Ne derlands bankpapier. Dit vermoeden werd bewaarheid toen de Nederlandse politie valse briefjes van honderd ontdekte van een geheel andere serie. Hoewel men nog niet weet, of de ze tweede zaak een even grote omvang zal aannemen als de eerste, blijkt reeds vast te staan, dat de leidende figuren niet dezelfde zijn. Verscheidene perso nen uit de eerste groep schijnen even wel in contact te hebben gestaan met de tweede bende valsemunters. In het bijzonder zou het hier betreffen de café houder J. G., de rechtskundig adviseur R„ de chemicus A. F. en M. A„ graveur. De Nederlandse politie zou in de tweede zaak de 38-jarige caféhouder P. S. uit Maastricht en de 34-jarige trans porteur J. G., eveneens uit Maastricht, gearresteerd hebben. Nieuwe arrestaties worden verwacht. De Belgische politie is in dezelfde zaak eveneens zeer ac tief. Zö heeft vier personen ingerekend. Van 18 November a.s. af zal in het Stedelijk Museum in Amsterdam een ex. positie worden gehouden, waarop de 60 werken te zien zijn, die landschappen vertonen door schilders van vliegtuigen uit gemaakt. Hier zal het Nederlands publiek in de gelegenheid worden ge steld kennis te nemen van de resul taten van dit experiment. Door deze proefneming is een eerste poging gedaan om contact te leggen tus sen het bedrijfsleven enerzijds en de kunst anderzijds, waarbij men o.a. heeft beoogd de kunst nader tot het volk te brengen. Op Zondag 27 November zal/ in Hotel de Burcht te Leiden een Districtsdag gehouden worden van alle aangesloten verenigingen van het diocees. De dag zal begonnen worden met een H. Mis terwijl om 11 uur de algemene vergadering een aanvang zal nemen, 's Middags opvoering van een toneelwerk. Tijdens de vergadering zal een demon stratie plaats hebben van het z.g. zwarte licht „fluorescentie", door een ballet groep, terwijl ook het woord gevoerd zal worden door de geestelijk adviseur van het W.K.A., prof. G. v. d. Poel van het Seminarie Heemstede. Ook niet aangesloten verenigingen kunnen deze dag bijwonen. Opgave van deelname aan de kring Amsterdam Wim Lonis, Bloemgracht 39, tel. 46925. Aan boord van dezelfde tanker, waar- pp verleden week 9 kg. opium werd ge vonden, heeft de politie te Rotterdam in een zak met kolen opnieuw drie kilo van dit verdovingsmiddel aangetroffen- Een zevental Chinezen is weer aan een verhoor onderworpen. Een 48-jarige sto ker is in arrest gesteld. AALSDIJK 7 v. Mobile te N. Orleans. AARDIJK 8 te Tampieo. ABBEDIJK 8 te B.-Aires. AGATHA p. 7 Str. Banka. AK- KRUMDIJK p. 8 K. West. ALCHIBA 7 bij L. Palmas. ALCINOUS p. 7 Guardcfui. ALETTA 8 n. Bankok. ALUDRA 7 n. Rott, AMSTELDIJK 7 V. Houston. AMSTEL- KERK 10 n. Lagos. AMSTELLAND 8 te Montevideo. AMSTELVEEN, 8 te Co lombo. ARMILLA 8 te Pladjoe. AVER- DJJK 7 n. Baltimore. AXELDIJK 7 te Gal veston. BANTAM p. 7 Perim. BERKEL 7 te Hawina. BLOMMERSDIJK 8 te Amst. BL1J- DENDIJK 7 n. Kaapstad. BORNEO 6 te Bandar Shapour. BOSCHFONTEIN 7 V. Tanya. BOSKOOP 7 te Trinidad. CERAM 7 te Calcutta. DELFTDIJK 6 te S. Fran cisco. EDAM 9 te N. York. EEMDIJK 8 te R'dam. EMPIRE BRENT p. 7 Finisterre. ESSO ROTTERDAM p. 8 Dover. FARMSUM p. 7 Gibraltar. GAASTERKERK 9 te Rott. GADILA 7 v. Fanatul. GAROET 7 v. F. Said. GOOILAND 7 te Bahia. HERCULES 7 n. Piraeus. HUGO DE GROOT 7 te Kaap stad. ILOS 8 te Bremen. INDRAPOERA 7 v. P. Said. IRIS p. 8 Finisterre. JAPARA 6 n. N. York. KOTA AGOENG 9 te Batavia. KOTA BAROE 6 te Ampenau. KOTA IN- TEN 8 te P. Said. LAURENSKERK 8 v. Muscat. LEERDAM 8 te N. York. LEER- SUM 8 te Amst. MARIEKERK 8 te Suez. MARKEN p. 8 Dungeness. MEERKERK 8 n. Manilla. MERWEDE 8 te Kaapstad. MIRZA 7 n. Balik Papan. MODJOKERTC) 8 té Suez. MURENA p. 7 Wight. NIGER- STROOM 8 te Hamburg. ORANJE 9 v.m. 7 uur te A'dam (9 u. v.m. ontsch.). OVULA 8 v. Miri. PAPENDRECHT p. 7 Aden. Singapore. POLYPHEMUS 8 v. Singapore. PHRONTIS 5 te Bat. POELAU LAUT 8 te PR. J. W. FRISO 7 bij B. Isle. PRINS MAURITS 6 te Chicago. PR. W. v. ORANJE 6 n. Chicago. RIDDERKERK p. 8 Gibraltar. ROEBIAH 7 te Abadan. ROEPAT 8 te P. Said. RONDO 7 te Coosbay. RIJNHAVEN 6 te Antw. SALATIGA 7 n. Bombay. SA- RANGAN 7 n. Bat. SOESTDIJK p. 7 Key West. STAD HAARLEM p. 8 Finisterre. STAD MAASSLUIS 7 te Lulea. STREEF KERK p. 7 C- de Gata. STUYVESANT p. 6 Ouessant. SUMATRA 7 v. Colombo. TA- L1SSE 7 v. Djeddah. TARAKAN 6 voor de Moesi. TARIA p. 8 Gibraltar. TAWALI 8 te Macassar. TIBA 8 n. B.-Aires. TABIA 7 n. Abadan. TITUS 7 te Thessaloniki. TOSARI 17 te R'dam, VAN DER WAALS 6 P. Said. VAN OSTADE 8 n. "Colon. VOLEN- DAM p. 7 Minicoi. WAAL 8 n. Amsterdam. WELTEVREDEN p. 7 Perim. WESTERDAM 7 v. Rotterd. WILLEM RUYS p. 8 Gibraltar. ZEELAND p. 7 Algiers. ZUIDERKRUIS p. 7 Suez. ZWIJNDRECHT p. 8 Finisterre. (Van onze verslaggever) Met een speciaal vliegtuig van de K.L.M. is Hatta met zijn gevolg Maandag naar Cairo vertrokken. In de Egypti sche hoofdstad zal de Indonesische pre mier besprekingen voeren met leden van de Arabische Liga en via Singa pore reist hij dan verder naar Djocja. Het was een kennelijk goed geluimde Hatta, die vóór zijn vertrek op Schip hol enkele journalisten te woord stond. Hij had het prettig gehad in Nederland, zo zei hij, ook omdat hij er oud» vrien den had ontmoet. Al met al was de pre mier erkentelijk voor de gastvrijheid die hij en zijn delegatiegenoten hadden ont vangen. Over de resultaten van de R.T.C. was Hatta tevreden, „maar", zo voegde hij eraan toe. „bij iedere onderhandeling is het een kwestie van geven en nemen. Honderd procent krijg je nooit en die hebben, ook wij^dus. niet gekregen." Ten aanzien van de ontevredenheid over de regeling inzake Nieuw-Guinea, ook in Indonesische kring, merkte de premier op: „Nieuw-Guinea werd gelijk met ons gekolonialiseerd. Nu krijgen wij de on afhankelijkheid, zij niet. Dat vipden sommigen uiteraard onaangenaam." Trouwens Hatta verwachtte ook op positie in Indonesië ten aanzien van het gehele resultaat van de R.T.C. „Maar," zo voegde hij eraan toe, „deze oppositie is geen andere dan men ontmoet in ieder democratisch land." En hij ver wachtte daarom niet dat de oppositie in zijn land van ernstige aard zou zijn. Toen kwam een vraagstuk van geheel andere aard aan de orde. Of de pre mier zich Zondag bij HollandBelgië had geamuseerd. Dat had hij. Het was alles erg spannend geweest. Hoewel hij nog meer gemiste kansen had geconsta teerd dan bij de ganse R.T.C Minister Van Maarseveen deed Hatta op Schiphol uitgeleide. A AfBNlB De dagen van verkoop van onder de toonbank zijn voorbij. De winke lier doet nu al zijn best om zijn étalages zo aantrekkelijk mogelijk te maken; hij slaat weer op de grote trom eri past de naar zijn inzicht beste mid delen toe om zijn verkoop op te voeren. Opmerkelijk is, dat het cadeaustelsel daarbij weer langs een zijweg op de proppen komt. Als de wekker afloopt, krijgen de mensen, die in de winkel zijn, gratis wat zij juist gekocht hadden. Iedere klant, die voor een gulden be steedt, krijgt een enveloppe, waarin een kaart zit met sen daarop gedrukte klok. Zeven en negentig van de honderd klok ken hebben geen wijzers, de drie over blijvende geven een uur aan, dat zo veel guldens uitkering betekent als die v/ijzers aangeven. Zo is de vindingrijk heid soms vriendelijk verrassend. Misschien kan ik de heren winkeliers met enkele tips dienen. ■le. Ieder, die de winkel binnenkomt, krijgt een gulden, ongeacht of hij wat koopt of niet. Dat is democratisch. 2e. Bij slecht weer Wordt een klant, die voor minstens een rijksdaalder wil be steden, per auto van huis gehaald en teruggebracht. 3e. Wie een gulden in de zaak uitgeeft, doet mee met het rad van avontuur en krijgt een plankje met drie nummers. Eerste prijs een fiets. Iedere tien minu ten trekking. 4e. Alle klanten, die in een register staan ingeschreven, gaan in Januari mee wintersporten in Zwitserland. Wat ZÜ gekocht hebben, komt er niet op aan. rijk en arm heeft Lieftinck ook gelijk geschakeld. PUBLICO JAVA-KAPOK MATRASSEN nog niet verhoogde prijzen WASSENAAR Jansweg t/o Station (Adv.) VitesseHRC SuccesADO Helder—DEM WMSVelsen TYBBHillinen HBCTonegido DSSOr. Zwart Onze Gez.Madjoe TeylingenVVSB BSMRouwkoop Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 u. op open briefkaart aan de sportredactie van de Nieuwe Haarl. Courant, N. Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecorrespon deerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onder zocht en zo nodig gerectificeerd zonder dat de deelnèmer, die de klacht heeft ingediend, nog speciaal bericht krijgt. Meent men, dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Om nog steeds heersende misverstan den te voorkomen: voor iedere goede oplossing wordt één punt toegekend. Er komen veel inzendingen per post lang na sluitingstijd binnen. Deze zullen in het vervolg onherroepelijk terzijde worden gelegd. De ontploffing van een handgranaat op 't landgoed „Beeckestein" te Sant- woort heeft ook het tweede slachtoffer bet leven gekost. Gisteren berichtten wij reeds, dat de man zeer ernstig aan de buik werd gewond en dat zijn hand en een gedeelte van de pols werden af gerukt. Het slachtoffer werd dadelijk naar het St. Anthoniusziekenhuis te IJmuiden-Oost vervoerd, waar hij aan de bekomen verwondingen is overleden. Het is de 61-jarige B. Silvies uit Haar lem. Amsterdam, 7 November 1949 Op de eerste beursdag van de nieuwe week was de stemming ter beurze niet geanimeerd. De Indische fondsen gleden verder in koers af en ook o de meeste overige afdelingen overheerste het aan bod. Op de obligatiemarkt gaf de dollar lening Nederland een opmerkelijk her stel te zien. Vrijdag j.l. was oplopend ge handeld tussen 90 en 91'/,, waarna vandaag op goede vraag bij opening 92 J4 werd betaald, waarop een verder herstel volgde van circa pCt. Het slot voor deze lening kwam op 95 5/8, hetgeen een avance van ruim 2 pCt. betekende. Amst. Rubber verloor ex-dividend circa 2 pCt. op 139%. De minder couran te rubberfondsen lagen eveneens zwaar der in de markt. In de suikerhoek liep HVA tot 152 terug, om op 153 X de markt te verlaten. Ook de nutsbedrijven Aniem en Nigas lagen met koersverliezen van circa 3 pCt. gedrukt in de markt. Aand. Dell Spoor verloren 2 pCt. De locale markt gaf betrekkelijk wei nig verandering te zien. Claims De Kon- dor brachten f 350 op. Claims Nat. Le- vensverz.bank golden f 91. Dollarobligaties Philips waren goed in herstel en verbeterden 1pCt. (Niet-officlële Koersen) Vorig slot 3% Nederl. 1948 100% 3-3% Nederland 1947 )7Bgb 3 Ned. 62-64 bel. fac 99% Inschr. Grtbk. '46 3 pCt 97 g Ned. Handel Mi), eert 163 gl A.K.U. 185 gl Van Berkels Patem 120 Calvè-Delft eert 150 Van Gelder 157%, Kon. Hoogovens eert 208% Unilever cert Ned. Kabel 239% Philips 237% Kon. Petroleum 311% „Amsterdam" Rubbei 139% Holl. Amerika Ujn 164% Kon. N. Stoomb Mn 130% Ned. Scheepv. Unie 157% H.V.A. 153% Deli Mi), eert. 139gb slot 8/11 98 97 H 183 240 311$ 138 127 1S6 152% Anaconda Coppei Bethlehem Stee) Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Coppei Montgomery Ware North American Cc Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railwa) Tidewater U.S. Stee) ex cüv. 7/11 29 30% 53% 38% 69% 13% 50 52% 19% 12% 22% 39% 47% 33% 23% 25

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2