Critiek op de twaalf ministers van Buitenlandse Zaken Nog een trap na Grotere vrijheid voor Duitsland? Luitenant verkocht 14.000 liter benzine aan Republikeinen Het rampjaar 1949 Prof. Romme over de verstandhouding K.V.P. en P.v.d.A. ZIJ, DIE VIELEN Tot hoofd en hart Het weer Tanks en B-25's naar Formosa Overschrijden zij grenzen der bevoegdheid? Overtreding Praagse kerkwet Ernstige botsing op de weg Ede—Arnhem Westerse Grote Drie te Parijs bijeen Wordt demontage stopgezet „VLIEGENDE BOMMEN" DOODDEN 5578 INWONERS VAN ANTWERPEN Geraffineerde auto diefstallen Anderhalf jaar geëist voor het Hoog Militair Gerechtshof WOENSDAG 9 NOVEMBER 1949 73ste JAARGANG No. 24610 654 Europeanen uit Sjanghai gevlucht Twee en dertig Slowaken van spionnage verdacht MAARSCHALK R0K0S0FSKY „Bestuurder van een kolonie" DE SAMENWERKING IN WEST-EUROPA In België ruim 31.000 oorlogsslachtoffers Garagehouder, opkoper en „leveranciers" in arrest ZACHTE WINTER? Men geve zich niet over aan ongegrond optimisme Gedemobiliseerden naar Nieuw-Zeeland BEGROTING IN TWEEDE KAMER TIEN GEZINNEN IN WIERDEN DAKLOOS Zal er Donderdag een oplossing komen? Ontslag directeur Hooge Veluwe BUREAUX SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr 45. tel. 5998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 1. 1. W Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H. W M van Run. Wnd. hoofdredacteur! W. Severirv NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der mfftlmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 per IcwartaaL Een dag of tien geleden hebben wii een artikel gewijd aan een vrij heftige aanval van de P. v. d. A.- fractie op de K.V.P., voorkomend in be politieke beschouwingen, welke de Tweede Kamer jaarlijks koppelt aan be schriftelijke behandeling van het eerste hoofdstuk der Rijksbegroting. De p. v. d. A. richtte hierin tal van verwijten aan de K.V.P. vooral de economische politiek van minister Van ben Brink moest het ontgelden wei ke culmineerden in de vraag over de al of niet juistheid der geruchten, dat evenais in andere landen ook in Ne- berland de grootste politieke partij zou streven naar een groepering zonder so cialisten. De K.V.P. heeft in dezelfde politieke beschouwingen hierop geantwoord, dat zij een kabinet op brede basis, met als kernen de geestverwanten der twee grootste politieke partijen in ons land in een tijd als deze, meer dan ooit het aangewezene acht en de K.V.P-fractie voegde hieraan toe, dat zij hoopt „zich hiet vaak meer met aanvallen van de ze soort te behoeven bezig te houden". ..Zij heeft daarvan wel de schade voor 's lands belang begrepen, maar de nut tigheid niet kunnen inzien". Gisteren bij het begin van de alge mene debatten over de Rijksbegroting werd het eerst met de pennen gevoerde ruzietje nog eens mondeling overge daan. Maar o zo mat. Een der ochtend bladen schreef, dat wie verwacht had een flonkerend floretspel te zien tus sen prof. Romme en mr. Van der Goes van Naters bedrogen is uitgekomen. „Men werd getracteerd op een slap ge kletter met blikken sabeltjes". Toch bleek ook gisteren uit het de bat in de Tweede Kamer, dat de be trekkingen tussen de beide grote regeringspartners nu juist niet van bij zonder hartelijke aard zijn. De vroege re vrienden lijken soms bijna vijanden te zijn geworden. Wanneer men bij voorbeeld het hoofdartikel in Het Vrije Volk van Vrijdag j.l. leest, dan vraagt men zich af, hoelang een dergelijke ge prikkelde stemming kan voortduren zonder tot een openlijk conflict te lei den. Zoals men weet is de vorige week het Wetsontwerp op de materiële oorlogs schaden zonder hoofdelijke stemming boor de Tweede Kamer aangenomen. De K.V.P.-fractie, aanvankelijk weinig geneigd met Lieftinck's plannen mee te gaan, heeft tenslotte, nadat enkele ver beteringen in net wetsontwerp waren aangebracht, haar fiat gegeven. Men zou nu veronderstellen, dat de P. v. d. A. over deze meegaandheid van de ■K.V.P. zich zou verheugen. Dit doet zij ©ok wel, maar Het Vrije Volk wil blijk baar toch niet de kans voorbij laten gaan om de K.V.P. nog even een trap ba te geven. Het partijblad van de P. v. d. A. schrijft o.a.: ,J3e agitatie in den lande is uitzonder lijk groot geweest. Zij is niet in de laat ste plaats ontstaan door het optreden van Sommige partijen, die de „integrale" schadevergoeding als ondoordachte leuze ta hun verkiezingsvaandels meenden te moeten schrijven. Vooral de K.V.P. heeft op dit gebied Verbluffende prestaties geleverd. Zij heeft daarmee bij vele oorlogsge troffenen en hun organisaties illusies ge- Wekt, waarvan bij enig nadenken de on houdbaarheid van meer ar aan auldehjK nad moeten zijn. In K.V.P.-kringen verwachtte men, na de jaren van actie, bijzondere dingen van het Kamerdebat. Het aller-bijzonderste. wat wij hoorden, was een mening van de heer IJsselmuiden. Hij betoogde, dat de minister tegen de getroffenen maar had moeten zeggen: u krijgt uw oude spul letjes terug. Desnoc Is met enige beper king De K.V.P. had dus iet systeem van de wet graag willen omkeren, maar het re sultaat voor de getroffenen zou in de praktijk niet anders zijn uitgevallen. Dit geeft aan het geijver voor integrale ver goeding over de hele linie een bijsmaak Van onwaarachtigheid. De minister heeft deze kwalificatie te recht gebruikt. De motie, waarmee van K.V.P.-zijde de Vorige week in het debat zo dreigend en met veel tam-tam gezwaaid werd, was een soort vlagvertoon. Dat zullen lezers van K.V.P.-verkiezingsmanifesten kunnen hegrijpen. Maar de vlag dekte de lading 81 niet meer, want de eis tot integrale vergoeding werd er niet in gesteld. De motie leidde de terugtocht in en zij ver dween onder verontschuldigingen van het tapijt, zodra minister Lieftinck zich Schrap zette. De minister heeft in alle redelijkheid, maar zonder motie, nader overleg met de Kamer gewild. Het is een knap staaltje beleid geweest, dat hij daarbij zijn laatste troeven heeft kunnen gebruiken. Daar door is het mogelijk gebleken, de tegen stellingen te overbruggen, zonder dat het Uitgangspunt van de wet is geschaad. De K.V.P. heeft te elfder ure in moeten zien, dat haar leuzen tegen de werkelijk heid niet bestand waren. Zij heeft o ironie zelfs gestemd tegen amendemen ten, die haar oude officiële ideaal van integrale vergoeding voor een flink stuk hadden kunnen verwezenlijken! Het verheugt ons uiteraard, dat dit het resultaat van verstandig overleg is ge weest. Maar om de overspannen verwach tingen, die zij tevoren bij sommige groe- Pen van belanghebbenden gewekt heeft benijden wij de K.V.P. bepaald niet." Wij vinden het maar een vreemde geschiedenis dat de ene regeringspart ner de andere op een dergelijke wijze te hjf gaat. Het geeft intussen wel precies e huidige stemming weer. Merkwaardig 811een is, dat onze grootste politieke jPartij. de K.V.P. op zo'n trap niet eens "beer reageert. Is het ongevoeligheid angst? Een angst, die beiden bindt p op het laatste ogenblik niet alleen j komen staan voor de eindbeslissing de Indonesische kwestie. l 'JTichael McDermott, de perschef van State Department, heeft gisteren n ®?Sedeeld, dat Amerika de Chinese j «onalisten toestemming verleend heeft -overtollige B-25 bommenwerpers te nu. n vo°r de strijd tegen de commu- o'sten in China. 7 Uit Philadelphia is verder gemeld, dat tiin 6- Amerikaanse tanks geladen ver "et vrachtschip Aristocratis voor tjScheping naar de Chinese nationalis- ne regering op Formosa. Kan?*1 ,.s°b'P van de Internationale Or- HWt 6 Voor Vluchtelingen (IRO), de lokt Victory, is Zondag uit het ge- ia,, herö? Sjanghai vertrokken met 81<hiJooord 654 Europese vluchtelingen, •haakt de 1RO &isteren bekend ge- Sjanchfi6 T54 vluchtelingen, die Zondag belft verlieten, gaat meer dan de And sraël' A^en .gaan zich vestigen in Brazi- ?e DmSentlmë' Oostenrijk, Costa Rica italic |ulnicaanse Republiek Frankrijk. .8? De„ XIC0 en Turkije. Uitsla „?nen worden gerepatrieerd naar en Oostenrijk. De te Parijs vergaderende permanente commissie van de Europese Consul tatieve Assemblée heeft gisteravond de 12 Europese ministers van Buiten landse Zaken er van beschuldigd dat zij de grenzen van hun bevoegdheid overschrijden. In wat een vrijwel eenstemmig besluit werd genoemd weigerden de 28 door Paul Henri Spaak aangevoerde commissieleden de beslissing der ministers te aanvaarden om alle economische resoluties der Assemblée over de O.E.E.C. te laten lopen. Op een persconferentie maakte Spaak het standpunt der permanente com missie bekend en deelde verder mede dat er een protest-resolutie wordt opgesteld die bjj de ministeriële groep de Eerste Kamer van de Europese Raad zal worden ingediend. Spaak zei dat de Assemblée voortaan niet kan beraadslagen als de permanen te commissies niet in de gelegenheid zijn gesteld voorbereidend wetgevend werk te doen. Dat de recente Straats- burg-Assemblée iets bereikt heeft zon der voorbereiding was, zei Spaak, een waar wonder. „Er moeten commissies zijn en het statuut van de Raad van Europa staat de Assemblée toe te beslissen, of er commissies dienen te zijn", aldus Spaak. „De stukken voor de Assem blée moeten voorbereid worden en rondgaan en het is niet aan de minis ters om te bepalen, of de coommissies al dan niet zullen bijeenkomen." Volgens Spaak was de permanente commissie bijna eenstemmig in haar oordeel, dat de economische en sociale commissies haar activiteit moeten ver dubbelen in verband met de gebeur tenissen (zoals de devaluatie en de on langs genomen beslissingen van de •E.E.C.) welke zich sinds „Straatsburg" hebben voorgedaan. Spaak zei verder, dat de permanente commissie nog niet was toegekomen aan een stemming over het probleem van het buitengewone lidmaatschap voor West-Duitsland en de Saar. De vorige week hebben de ministers de kwestie naar de Assemblée verwezen voor advies. Spaak verwachtte, dat de permanente commissie in haar slot zitting van heden een besluit zou ne men, dat naar hij voorspelde door de In het Tsjechoslowaakse staatsblad voor de katholieke geestelijkheid werden de priesters gisteravond gewaarschuwd, dat de periode van regeringsamnestie voorbij is en dat voortaan elke geeste lijke die de staatswetten overtreedt, krachtig zal worden gestraft. „Hoewel dc volksdemocratie zich tot nu toe edelmoedig getoond heeft, zal Zij voortaan met beslistheid en kracht door geestelijken gepleegde misdaden bestraf fen", aldus het blad. In het artikel wordt nog beweerd, dat de geestelijken door het episcopaat „verleid" waren tot hun verzet tegen de wetten op de Kerken. In Slowakije zijn 32 personen onder verdenking van spionnage gearresteerd, aldus is gisteren officieel te Praag be kend gemaakt. De gearresteerden, van wie de meesten uit Oost-Slowakije af komstig zijn, zouden hebben gewerkt onder leiding van het vroegere demo cratische Slowaakse parlementslid Folta, die volgens de officiële bekendmaking als agent voor een vroeger lid van de Britse inlichtingendienst zou hebben ge werkt Samuel Meryn, de op 21 October j.l. gearresteerde employé van de Ameri kaanse ambassade te Praag, is gisteren op vrije voeten gesteld. Hij werd naar de Amerikaanse ambassade gebracht. Meryn moet Tsjechoslowakije binnen drie da gen hebben verlaten. Ook het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren een verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat de benoeming van de in Polen geboren Russische maarschalk Konstantin Rokosofsky als Pools mi nister van Defensie „Polen openlijk en nog vaster onder Sovjet-controle brengt." In de verklaring werd de maarschalk een „pro-consul" genoemd, een bestuur der van een kolonie of een veroverd gebied. De nieuwe Poolse minister van De fensie, de vroegere Sovjet-maarschalk Konstantin Rokosofsky, werd gistèren plechtig aan het parlement voorgesteld Samen met president Beirut en maar schalk Zymierski verscheen hij, ge kleed in de uniform van een Poolse maarschalk, in de loge van de presi dent. Rokosofsky kreeg een grote ovatie in ontvangst te nefnen van de bijna 400 afgevaardigden en van de volle pu blieke en diplomatieke tribune. Hij werd verwelkomd door premier Jozef Cyrankiewitsj, die in zijn rede zei: „Vandaag komt een Wiarschause arbeider bjj ons terug als een Poolse Durger." eerstvolgende plenaire zitting van de Assemblée geratificeerd zal worden. Door het secretariaat van de perma- :nente commissie van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties is bij de „kleine assemblée" van de Raad van Europa te Parijs een voorstel in gediend om elk jaar 5 Mei als „Euro pese Dag" te vieren. Op deze dag werd dit jaar het statuut van de Raad van Europa getekend. Voorgesteld wordt de viering door radio-uitzendingen, lezin gen voor scholen, nationale feestdagen en openbare bijeenkomsten te doen plaatsvinden, Op de rijksweg EdeArnhem ls Dinsdagavond omstreeks kwart over tien, ;er hoogte van Planken Wam buis, een luxe Skoda op een vrachtauto met aanhangwagen gebotst, die met een motordefect rechts van de weg gepar keerd stond. Een andere vrachtwagen stond er voor om de defecte wagen weg te slepen. Door nog onopgehelderde oorzaak de auto tegen de aanhangwagen op. De voorkant van de Skoda werd volkomen vernield. Van de vier inzittenden, allen vertegenwoordigers van Smit en Co's Transformatorenfabriek N.V. te Nijme gen, werden de heren H. Therink, uit Amsterdam en H. van Haarlem, uit Alkmaar, levensgevaarlijk gewond, ter wijl de bestuurder, de heer H. van Kampen, uit Haarlem, een beenbreuk en inwendige kneuzingen opliep. De naast de bestuurder gezeten heer Th. Smit, uit Haarlem, kreeg ernstige hoofd wonden. De twee zwaargewonden wer den naar het Juliana-Ziekenhuis te Ede overgebracht. Minister Stikker ondertekent te Parijs het pact tot coördinatie der sociale ver zekeringen. Achter hem van links naar rechts: de ministers van Buitenlandse Zaken van Luxemburg: Joseph Bech, van België: Paul van Zeeland, van Enge land: Ernst Bevin en van Frankrijk: Robert Schuman. USLAND EDEN'; BRITTAJgNIE_ IERLAN ESTZOOST DUIT/SLAND FRANKRIJK TOL UNIE PORTUGAL^ TOL UNIE I TALI RWKltt grienland V» WCSTCRM UN It T reÏTALUX S 9KANOINAVI SCMt UNie fóSffiSI OCC5 LWOCN «aadvan op» «AMJVPEa^PAl Het is te verwachten,.dat bij de besprekingen van de ministers Acheson, Bevin en Schuman te Parijs de kwestie van de Europese samenwerking een belangrijk punt van de agenda zal worden. President Truman richtte zich onlangs in een persoonlijk schrijven, waarin hij wees op het grote belang van een krachtige economische en politieke Europese Unie, tot de ministers Bevin en Schuman. In dit verband is het interessant na te gaan, hoever de vorming van een Europese eenheid thans is gevorderd. In de eerste plaats denken wij aan de Benelux als economische unie, waarnaast als politieke eenheid de Westerse Unie staat (Benelux, Groot-Brittannië en Frankrijk). Een nieuwe uitbreiding van de Benelux is te zien tra de Fritalux, de monetaire Unie tussen Benelux, Frankrijk en Italië, die thans in wording is. Naast deze verschillende combinaties zijn thans tussen andere Europese landen reeds tolunies gevormd of in voorbereiding, zoals de Scandinavische Unie, de Tolunie tussen Griekenland en Turkije en die tussen Spanje en Portugal. Als economische eenheid van alle West-Europese landen bestaat de Organisatie van Europese Economische Samenwerking. Op politiek gebied is de Europese samenwerking te zien in de Raad van Europa. Tegenover deze groeiende samenwerking in West-Europa staat nog steeds de overheersing van de Kominform in Oost-Europa. In Parjjs is hedenmorgen op de Quai d'Orsay de conferentie begonnen tus sen Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken en zijn Franse en Britse collega's Robert Schu man en Ernest Bevin. De ministers wer den bijgestaan door deskundigen. O.m. nemen aan de conferentie deel de Ame rikaanse Hoge Commissaris in Duits land, John McCloy, en de Britse Hoge Commissaris, sir Brian Robertson. Naar A.P. verneemt zullen de minis ters tot overeenstemming trachten te komen over het verlenen van grotere vrijheid aan Duitsland. Volgens een zegsman, die in nauw contact met de ministers staat, zou de demontage van Duitse fabrieken voor oorlogsherstelbetalingen worden stopge zet. Een andere hooggeplaatste diplomatie ke zegsman zei, dat de regering van Bonn toestemming zou krijgen, consu laire bureaux en commerciële missies in andere landen té hebben, zulks echter „zeker niet op diplomatieke basis." De buitenlandse politiek, zelfs de be noeming van x consulaire ambtenaren, blijft in geallieerde handen, zo zei deze zegsman. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Acheson, die gis teren per vliegtuig uit Washington in In de periode van 7 October 1944 tot 20 Maart 1945 vielen in het arrondisse ment Antwerpen 2448 V-l- en 1265 V-2- bommen, waardoor 5578 mensen gedood en 9161 zwaar werden gewond. Alleen reeds op 8 Maart 1945 vielen er 120 bom men op Antwerpen, dit steeds met een tussenruimte van 12 minuten. In de stad Antwerpen werden dooi oeze bombardementen 67.541 gebouwen oeschadigd en 1675 geheel vernield. Ir. net arrondissement Luik, waar 1592 vlie gende bommen neerkwamen, telde men 3446 doden en 5245 zwaar gewonden. Te Luik werden 92.588 gebouwen bescha digd en 2809 geheel verhield. Op 5 April vielen te Mortsel bij Ant werpen 250 bommen van 500 kg, waar bij 1000 burgers om het leven kwamen en 600 zwaar gewond werden. Het to taal aantal doden als gevolg van de oorlog bedroeg in België 15.729, het aantal zwaar gewonden 15.942. »n een probleem te begrijpen, moet men er aan alle kanten omheen kun- y^raera gaan of er midden in gaan stwamj Parijs is aangekomen, heeft een bespre king van verscheidene uren gehad met Duitse en Europese experts als voorbe reiding van de conferentie van heden. In antwoord op een gisteren te Parijs aan Acheson gestelde vraag van een ver slaggever, of de Sovjet-Russische mi nister van Buitenlandse Zaken, Andrei Vishinsky, hem een bijeenkomst te Ber lijn had voorgesteld, waaraan ook Sta lin en Truman zouden deelnemen, ant woordde Acheson: „Het bericht is on juist. Daarover werd niet gesproken." Een woordvoerder van het Foreign Office verklaarde gisteren, dat Enge land „bereid is zijn oppositie tegen be ëindiging van de demontage te herzien, indien Duitsland genoegzame garanties geeft dat de oorlogsproductie niet her vat zal worden." De Rijkspolitie te Amsterdam heeft, in samenwerking met de Rijksrecher che, een bijzonder geraffineerde auto diefstal van internationale allure tot klaarheid gebracht. Enkele Belgen hadden het tot gewoonte gemaakt, auto's zon der chauffeur in België te huren, met deze wagens dan naar Frankrijk of Ne derland te gaan, daar met inlevering van papieren en contactsleutel aangifte van diefstal te doen en intussen de auto bij een Nederlandse garagehouder, die mee in het complot zat, onder te bren gen. Dit lucratieve spelletje was al me nigmaal goed gegaan en had nog ver scheidene malen doorgespeeld zullen en kunnen worden, was er door de Rijkspolitie geen stokje voor gestoken Tijdens een actie tegen smokkelaars, was n.l. een van op deze wijze gesto len auto's, inmiddels voo.zien van een geheime bergplaats, in handen van de politie gevallen. Bij hef onderzoek kwam spoedig naar voren, waar de wagen vandaan kwam en de rest volg de niet lang daarna. De Nederlandse garagehouder-opko per en zijn „leveranciers" zijn allen ge pakt. De gedupeerde eigenaars kregen de anto's terug. Het troepenschip „Empire Brent" wordt in de nacht van Woensdag op Donderdag 10 November in de haven van Amsterdam verwacht. Behoudens onvoorziene omstandigheden begint de ontscheping Donderdag 10 November des morgens 9 uur. Voor het Hoog Militair Gerechtshof te Den Haag diende gisteren het be roep van de 30-jarige res. Ie luit M. J. K. uit Amsterdam, die 12 Augustus j.l. door de Krijgsraad-West tot drie jaar gevangenisstraf is veroordeeld. Luit. K. heeft in het tijdvak van Juli tot October 1946 te Tandjong Friok. waar hij was ingedeeld bij de eerste compagnie D.K.G. (dienst kwartier meester-generaal) 14.000 liter benzine verduisterd en aan republikeinen ver kocht. Verder heeft hg nog enige on regelmatigheden van minder ernstige aard gepleegd. Voor het Hoog Militair Gerechtshof bekende K. zich schuldig aan het ten laste gelegde. Op de vraag hoe hij tot zijn on waardig gedrag was gekomen, ant woordde hij met een schildering van de toestand en sfeer, waarin hij des tijds in Indonesië leefde. Alles, zo zei hij, was bij ons gebaseerd op chaos en corruptie. Corrupt gold als een eer volle bijnaam. Hoog en laag deed mee aan de onregelmatigheden. Men vond het prachtig, aldus K., dat de dumps van de Engelsen werden geplunderd Leiding was er niet. K. verklaarde voorts, dat hij zelf psychisch niet in orde was. Gedepri meerd door de heersende toestanden en onder invloed van een geestelijke de- Verwachting tot Donderdagavond: Gedurende de nacht zwaar bewolkt met tijdelijk regen, matige tot krach, tige, aan de kust tijdelijk harde Zuidelijke wind, later ruimend naar Zuid-West tot West en flinke stijging van temperatuur. Morgen overdag wisselende bewolking met enkele verspreid optredende buien. Matige tot krachtige, aan de kust later tij delijk wellicht stormachtige wind tussen West en Zuid-West. Zon: 7.50—16.57. Maan 19.32—13.00. Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: Het instituut voor weersverwachtin gen op lange termijn te Bad Homburg (Duisland) heeft op 2 October 1949 be kend gemaakt, dat het verwacht, dat de komende winter in Centraal Europa (waaronder men ook de Benelux-lan- den rekent) niet streng zal zijn. Behal ve deze verwachting zijn elders in de Nederlandse pers verwachtingen uitge sproken, waarin tot uitdrukking wordt gebracht, dat de komende winter zacht zal zijn. Naar aanleiding van het bovenstaande moge nog worden opgemerkt, dat cri- tische studies en verdere onderzoekin gen, die op het K.N.M.I. zijn verricht, hebben geleid tot de conclusie, dat de mogelijkheid om verwachtingen op langere termijn op te stellen, nog als zéér dubieus moet worden aangemerkt. Men late zich dus door bovengenoemde publicaties niet tot een ongegrond op timisme verleiden. Vandaag zijn per vliegtuig uit Batavia de eerste vijftig gedemobiliseerde Ne derlandse militairen naar Nieuw-Zee land vertrokken, waar zij zich op de landbouw zullen toeleggen. pressie was hij volgens zijn zeggen in een soort van roes tot de diefstal ge komen. Op verzoek van de verdediger, mr. Frangois Pauwels, werden daarop twee getuigen-deskundigen gehoord. luit.- kol. dr. J. A. J. Barnhoorn en prof. E. A. D. Carp. Beide psychiaters kwamen tot de conclusie dat luit. K. reeds bij zijn aankomst in Indonesië in een psy chisch labiele toestand verkeerde. Deze omstandigheid verklaarden zij uit de zware geestelijke druk waaronder luit. K., die belangrijk illegaal werk heeft verricht, tijdens de bezetting en daarna in zijn diensttijd bij de stoottroepen heeft gestaan. De psychische toestand van appellant, waarop tijdens de gehele behandeling van deze zaak de nadruk viel, werd ook door de advocaat-fiscaal, mr. Van Gilse, beschouwd als een belangrijke factor bij het bepalen van de straf maat. Mr. Van Gilse nam ook aan, dat luit. K. door zijn illegaal werk, door de scheiding van zijn gezin en door de toestand in Tandjong Priok was afge stompt in zijn verantwoordelijkheids gevoel. Dit afwegende tegen de ernst van de gepleegde misdrijven achtte de advo caat-fiscaal een gevangenisstraf van drie jaar te zwaar; hij requireerde anderhalf jaar. Mr. Pauwels vroeg vrijspraak, omdat luit. K. tijdens het plegen van de dief stal niet toerekeningsvatbaar is ge weest. Het verzoek tot onmiddellijke in vrijheidstelling werd door de advocaat fiscaal bestreden. Het Hof zou later in raadkamer over het verzoek tot invrijheidstelling be slissen. Tout est perdu, sauf l'honneur", al les is verloren, behalve de eer' Dit waren de woorden, die de Franse koning Frans I sprak na de ne derlaag bij Pavia in 1525. Wij, Neder landers, kunnen deze woorden slechts nazeggen in een verslechterde vorm: Tout est perdu, y compris l'honneur; alles is verloren, ook de eer. Het jaar 1672 staat in onze nationale historie aangetekend als het rampjaar. Maar de ramp der Franse bezetting is evenzeer tijdelijk geweest als die der Duitse in 1940 Er zijn andere, ernstiger rampja ren; ik denk aan 1648, toen de eerste Benelux, het veelbelovende rijk der 17 Nederlanden, stuk ging en aan 1839, toen de herboren en herstelde Neder landen wederom vaneengereten wer den. Een derde ramp, met mmder ernstig dan de twee genoemde, hangt dreigend boven ons. De tweede November 1949 waarop de onzalige Ronde Tafel-Con ferentie met de volledige capitulatie van Nederland eindigde, zal met rouw- kruisen in onze geschiedboeken worden opgetekend; we hebben op die dag niet alleen met onze handtekening de ver nietiging van ons Koninkrijk bekrach tigd, maar we hebben ook onze natio nale eer begraven. Tussen Augustus 1945 en heden zijn we sport voor sport afgedaald van de ladder der eer, om tenslotte aan de voet der ladder terecht te komen. Engelse, Amerikaanse en Australische dank baarheid voor hetgeen we als bondge noten in de oorlog deden, het ongeluk kige samengaan van K.V.P. en P. v. d. A., angst voor internationale reacties en voor eventueel uitblijvende dollars, hebben ons steeds verder van de hel ling doen afglijden. Koninklijke rede van 7 December 1942 Linggadjati van 25 Maart 1947 werden verzamelingen van waardeloze letters. De naam NederlandsIndone sische Unie is te mooi voor het staats- of volken rechtelijk wangedrocht, dat men op de Ronde Tafel-Conferen tie heeft uitgebroed. Dat men degenen, die uit het Neder landse staatsverband willen treden en alle banden willen verbreken, hun en ons ten nadele, dit toestaat, doet ons verstomd staan over deze al te zwakke toegevendheid, dat wij hun schulden grotendeels overnemen en hen nog in een solóatenpakje steken, vervult ons met weerzin, maar dat wij de duizen den en tienduizenden loyale Indonesi ërs, van de Minahassa, van Ambon en Timor, die in ons staatsverband willen b 1 ij v e n, er uit jagen en hen overle veren aan een regiem, waarmee ze niets te maken willen hebben, kan slechts walging en verbittering wekken. Het is de uitlevering van onze eigen rijksgenoten aan hun vijanden. Geef de ze loyale Indonesiërs de kans vóór de overdracht van de souvereiniteit zich in vrije zelfbeschikking uit te spreken; dat recht is hun toegezegd, en het is niet minder dan verraad, als we ons woord breken. Duizenden Nederlan ders en duizenden Indonesiërs wachten met spanning af. wat de Staten-Gene- raal beslissen zullen. Zal het risico van de verwerping van de souvereiniteits- overdracht in deze vorm groter zij» dan het risico van de aanneming? Ik geloof, dat zulks aan gerechte twijfel onderhevig ls. Mogen geen partijbelangen, geen vrees voor regeringscrisis of internatio nale reacties, maar alleen diep verant woordelijkheidsbesef onze volksverte genwoordigers leiden en hen in elk ge val verre doen blijven van woordbreuk en verkrachting onzer nationale eer. G. J. ROOYMANS De Tweede Kamer heeft Dinsdagmid dag een begin gemaakt met de alge mene beraadslagingen over de rijksbe groting voor 1950. Daarbj) was tevens aan de orde de nota inzake de budge- taire gevolgen van de devalutatie. Eerste spreker is de heer Romme (K.V.P.). Ter oplossing van het pro bleem vaD de begotingsbehandeling geeft hij in overweging voortaan het afdelingsonderzoek te bepalen tot de algemene beschouwingen over Troon rede en Millioenennota. Ten aanzien van het overleg tussen regering en Staten-Generaal constateert hij een ge voel van onbehagen. Hij vraagt o.m. hoe de regering zich ten aanzien van de Benelux het overleg denkt en geeft de suggestie een Staatscommissie van leden der regering en parlementariërs in te stellen voor de nodige inschake ling van het parlement voor deze en andere zaken Al is er geen parlemen tair kabinet, toch kan de regering een algemene overeenstemming constateren. De basis-verbreding is z.i. aan het ka binet ten goede gekomen, al is het dan helaas, zo zegt hij. geen parlementtair kabinet. Spr. verzekert, dat hem en zgn partij genoten vreemd is een streven om te komen tot een kabinet zonder de Partij van de Arbeid. En zeker zon zo iets niet betekenen een loslaten van de progres sieve basis op sociaal-economisch en In- (Van onze verslaggeefster) Tien gezinnen, woonachtig in de ge meente Wierden, staan op het punt dak loos te worden. Een jaar geleden woon den deze families, die tezamen vijftien kinderen hebben, in varkenshokken, kippenhokken of andere onmogelijk te bewonen ruimten. Toen hebben zij hun intrek genomen in het sinds de bevrij ding leegstaande barakkenkamp „De Vossekop". Zij hadden daartoe echter niet het recht en herhaaldelijk werd hun door het gemeentebestuur van Wierden aangezegd het kamp te verla ten. Voor deze mensen waren de barak ken, die vroeger door leden van de Arbeidsdienst bevolkt werden, een uit komst en zij dachten er niet aan terug te keren. Het Wierdense gemeentebestuur zag dit zelf ook in en liet hun overtreding oogluikend toe. Met ingang van 15 November a.s. échter zal het kamp ter beschikking ko men van het Rijk, dat er een strafkamp voor jeugdige recidivisten van wil ma ken. Die dag moeten de tien Wierdense families dus verdwenen zijn. Als er tegen die tijd voor hen geen woonruim te gevonden is. zullen zij letterlijk op straat staan. Ambtenaren van het bureau Volks huisvesting van Wierden hebben Za terdag, (de dag dat het ministerie van Financiën het voor deze families noodlottige decreet uitvaardigde)Zon dag en Maandag 't dorp „uitgekamd" om woonruimten te vinden. Een oude schuur en een bouwvallige stal is al les wat zjj tot nu toe vonden. Donder dagavond zullen zij een vergadering houden met de door hen opgeroepen Wierdenaren, die eventueel nog zou den kunnen helpen. Wellicht zal zich dan een oplossing voordoen. De mensen in kwestie wachten apa thisch de loop der gebeurtenissen af. Zij weten hoe de zaken staan, doch kun nen zich blijkbaar niet voorstellen, dat de regering hen van de regen in de drup zou helpen. In een conflict met de Raad van Be stuur der Stichting het Nationale Park de Hooge Veluwe heeft de heer H. J. Wormgoor aanleiding gevonden tot het verzoek, hem ontslag te verlenen als directeur van het Nationale Park. De Raad van Bestuur heeft, na rijp beraad, gemeend, aan dit verzoek te moeten voldoen en het gevraagde ont slag met ingang van 5 November ver leend. donesisch gebied der K.V.P. Spr. verklaart, dat de economische lijn van het beleid van minister Van den Brink zijn instemmig heeft en geeft te kennen, dat het hem zou verheugen als de Partij van de Arbeid de steven van haar tactiek enigermate zou wil len wenden in een koers meer naar wat verenigt, dan naar wat scheidt. In dit verband vestigt hij de aandacht op wat zijn fractie gedaan heeft in de richting van het zoeken wat bindt De heer Romme verzekert dat zgn party haar glorieus sociaal verleden niet zal verloochenen. Hij meent, dat het geen inbreuk zal zijn op de wgze beperking, waarvan de minister van Fi nanciën sprak, als desnoods door een voorlopige regeling gevraagd wordt om 40 a 50 miliioen, welke nodig zullen zijn om tegemoet te komen aan de nood van de kleine zelfstandigen met grote gezinnen. De heer Van der Goes van Naters (Arb.) vestigt de aandacht op de Rus sische dreiging. Waar, zo vraagt spr„ is het verlangen naar eenheid gebleven nu er dreiging is? In dit verband herinnert hij aan het opdringen van kweekschool- onderwijs aan Suriname; hij verklaart gevaar te zien voor nationale versplin tering en sociale evenwichtsverstoring. Met consumptiebeperking gaat hij ac- coord, maar dan over de hele linie. Laat men beginnen met versobering van het benzine- en het electriciteitsver- bruik. Spr. merkt op, dat aan de K.V.P. niet gevraagd wordt haar beginsel te ver loochenen, maar wel dat zg zich zal houden aan het sociaal-economisch pro gram, dat dr. Beel destijds heeft ont vouwd. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende ver liezen in Indonesië zijn gerappor teerd: Koninklijk Ned. Ind. Leger: Gesneuveld 10 October 1949: Amb. soldaat 2e kl. infie L. Adriaansz, legemr. 281819002 (oud stamb. no. k. 14710364). Men. sergt. cav. A. C. Borang, legernr 471918002, (oud stamb. no. 41594). Sang, soldt. Ie kL infie M. M>- muasa, legernr. 271927005, (oud stamb. nr. k. 14710357). Sang, soldt. 2e kl. infie Z. Man- gosa, legernr. 212106002, (oud stamb. no. .k. 14710408). Soend. soldt. 2e kl. infie: Soed- jono, legernr. 351302070, (oud stamb no. k. 34822246). Soend. korpl. artie Wardi, leger nr. 221302006. (oud stamb. no. k. 54824455). Allen afkomstig uit Indonesië. Dat zij rusten in vrede.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1