Trinitariërs huldigen drie zilveren jubilarissen BLIKSEMAFLEIDERS Lekke band? VELSEN VIERDE HET JUBILEUM VAN MISSIEHUIS DRIEHUIS mm Missiehuis Driehuis in het zilver Leraren doceren de kunst van het toneelspel Specialistenkliniek bij Planetenlaan AGENDA HERINGA WUTHRICH SLOT DEFECT? Twaalf jaar voor Albers teestsave van lessen geeft, en tot het studentenkoor, VROUW ONTVOERT HAAR EIGEN KINDEREN WOENSDAG 9 NOVEMBER 1949 PAGINA 2 GEZWOREN KAMERADEN „Leto" voor het voetlicht Gemeente juicht particulier plan toe R.K. MIDDENSTAND Eerste bijeenkomst der Zakenstud ieclub TENTOONSTELLING VAN JEUGDBOEKEN in R.K. Leeszaal OPENBARE WERKEN IN HAARLEM-OOST Verleggen en verbreden van de Zomervaart KASGELDLENING VAN 10 MILLIOEN TENNISSEN IN R.K. VERBAND Nieuwe afdeling van T.Y.B.B. Bazar voor „Kinderbewaar plaatsen" geopend Burgerlijke Stand H.O.V. Soliste: Lola Bobesco Lichamelijke opvoeding en sport Faillissementen „DE SLEUTELSPECIALIST" Jeugdconcent HEEMSTEDE Plechtige H. Mis van Requiem voor de gevallenen ZANDVOORT ACTIE VOOR HET VERZETS-MONUMENT Propaganda-avond Gezinszorg Politiesport W aarschuwingsapparaat voor auto's Scheepvaarberichten LOFLIED VAN CHRISTELIJKE LIEFDE „Victory" Bloemendalers" Van Oldenbarnevelt heeft lichte aanvaring Parlementaire enquête commissie LICHT VERDEELDE MARKT Beurs van Amsterdam >*5 is» Wij geloven niet, dat de Stadsschouw burg ooit zo'n enthousiast publiek bin nen zijn muren heeft gezien als gister middag. Vijf bedrijven lang hebben enkele honderden gekeken naar en ge lachen om wat tien spelers aan dwaas heid daar ten beste gaven en het was geen zeldzaamheid, wanneer het spel moest worden onderbroken om het ap plaus wat te laten verklinken. Maar laten wij niet op de dingen voor uit lopen, want alles draaide tenslotte toch om de huldiging van drie leraren, die een kwart eeuw hun beste krachten hadden gegeven aan het Triniteitsly- ceum. En daarom waren de vele Trini tariërs, leerlingen zowel als docenten, onder de oud-rector, drs. N. Th. Vlaar, in de Stadsschouwburg bijeengekomen, waar de drie zilveren jubilarissen, met name de heren F. A. Gieling, G. J. Pau- lides en R. Verbeme, min of meer pon tificaal op het forum in casu het toneel hadden plaats genomen en ge laten hun lot afwachtten Nu moet hun dat allemaal nogal zijn meegevallen, want de Provinciaal van de Augustijnen in Nederland, pater Sebas- tianus van Nuenen. die als eerste het woord verkreeg, deed het gemoedelijk aan c>n memoreerde, hoe de jubilarissen reeds uitvoerig en raak waren getekend in de krant. Weliswaar moest hij op merken dat zij zich ongetwijfeld hadden afgevraagd, of dat beeld wel waarheid was, maar hij kon hun de zekerheid geven, dat niets te mooi geschreven was. De Provinciaal was er van overtuigd, dat zij stuk voor stuk de rechte man op de rechte plaats waren en vond daarin alle aanleiding om hen van harte te feliciteren. Hij bood de drie docenten tenslotte onder de beste wensen ieder een prachtig bord aan met een symbool van het vak, waarin zij les geven. De rector van het lyceum, pater Mo- destus van Straaten, zeide, dat het moei lijk was in kort bestek de drie le raren afzonderlijk in hun kwaliteiten te schilderen, maar in de vijf jaar, dat hij met hen samenwerkte, had hij mogen constateren, dat zij alle drie zich ken merkten door de rustige vanzelfspre kendheid, waarmede zij hun taak en roeping ten uitvoer brachten. De heer Van der Weijden voerde het woord namens de collega's en hij liet zijn gelukwensen vergezeld gaan van enkele geschenken, een bureaulamp voor de heer Paulides, een vulpen en een rokertje voor de heer Verbeme, ter wijl de heer Gieling nog even geduld zal moeten betrachten, omdat men er onmogelijk in had kunnen slagen de reeds uitgebreide discotheek van deze jubilaris met nog meer platen uit te breiden. De leerlingen zelf bleven natuurlijk niet achter en het was Harry Happel. die zijn felicitatie namens allen kracht bijzette met enkele fraaie geschenken. Daarmede was het officiële gedeelte ten einde en wachtte vooral het jeugdige deel van het publiek met spanning op de dingen, die nog komen moesten. Het programma vermeldde eenvoudig het to neelstuk „Sworn Friends", dat de Rede rijkerskamer „Leto" uit Eindhoven voor het voetlicht zou brengen. Niet zo heel bijzonder dus. De knapste bol kon echter niet be vroeden, dat „Leto" hier misschien geen Griekse godin was, maar de simpele afkorting van „Leraren-To neel". En zeker zou hij een ongelovig gezicht getrokken hebben, wanneer men hem verteld had, dat Eindhoven gerust in het Zuiden kon blijven en dat Haarlem het best zelf zou kunnen rooien. Maar goed, het doek ging open. En och, is het eigenlijk niet heel normaal, dat er een daverend applaus losbarst, wanneer je in iedere figuur, die op het toneel verschijnt, de man herkent, die dagelijks probeert je in de klas een dosis wijsheid in te geven? Zo was het dan Er bestaan van particuliere zijde se rieuze plannen om op een strook grond aan de PlanetenlaanNoordersportpark- straat een specialistenkliniek te bouwen. Het thans geldende uitbreidingsplan laat een dergelijke bouw niet toe. Daar B. en W./ de plannen voor bewoners in het Noordelijk deel der gemeente van be lang achten, stellen zij voor het uitbrei dingsplan zodanig te wijzigen, dat deze kliniek er kan komen. Oorspronkelijk zouden er eengezinswoningen verrijzen. Het te stichten gebouw zal geheel vrij komen te staan. De grond ter zijde van de Korteweg en langs de Planetenlaan is bestemd voor de bouw van een school. Langs de Oostzijde van de Planetenlaan zal dus een representatieve losse be bouwing komen, wat uit stedebouwkun dig oogpunt bezien gewenst is, daar aan de Westzijde van de Planetenlaan sport velden liggen. Gisteravond werd de eerste bijeen komst gehouden van de leden der Za- kenstudieclub, opgericht door de R. K. Middenstandsvereniging afd. Haarlem. Hiermede brak men met de traditionele ledenvergaderingen, waarvoor in de plaats een serie lezingen zal worden ge houden, die de belangstelling hebben zo wel van de winkeliers als de ambachts patroons. Wil je iets goeds ondernemen, dan moet de reclame aan alle eisen voldoen. En zo was het gisteravond de reclame, die onder de loupe genomen werd en waarover de heer Van Mansum, voor zitter van de Stichting „Reclame voor de Middenstand", als inleider een en ander naar voren bracht De tijd is thans weer aangebroken zo betoogde hij onder meer dat ook de middenstand reclame zal moeten ma ken. Niet alleen reclame met de mond, doch ook actief met de daad. De mid denstanders moeten samen de handen ineen slaan, om voor hun eigen stand op te komen. Wanneer zulks gebeurt, dan zullen de resultaten geenszins uitblijven. De Stichting, waarvan de inleider voorzitter is, heeft nu voor dat doel een vignet ontworpen, dat aan de deelnemers in de Stichting wordt gegeven, zodat zij dit kunnen aanbrengen in hun etalage of op de deur van de winkel. Het pu bliek kan dan zien, waar zijn belangen het best behartigd worden. Tegelijker tijd wordt de pers ingeschakeld en ver schijnen er advertenties, waarin het vignet wordt afgedrukt. Vragen bleven na deze inleiding uiter aard niet uit, die alle naar tevredenheid werden beantwoord. De heer Warmer kon tenslotte deze eerste bijeenkomst met voldoening skutea. gistermiddag. In een paar toffe zwervers zagen de jongelui een conrector, een tekenaar en de man terug, die zich ge woonlijk meer met de klassieken op houdt. Oom Alex kon in zijn creatie van negerbediende zijn kennis van de na tuurlijke historie volkomen uitbuiten, rechter Logan speelde zijn rol op waar lijk wiskunstige manier en de jongeheer Freddy met zijn plus-four staat onge twijfeld even hoog genoteerd op het toneel als in de katechismusles. Fransen zijn prettige mensen, maar dr. Chilton kon het ook niet heipen, dat hij een onaangenaam mens moest zijn en dat detectives goed thuis zijn in scheikunde en Duits is gisteren bewezen. Maar laten wij tante Carolina niet vergeten, de ge zellige, omvangrijke en niet onknappe negervrouw, die naar de kronieken verhalen eens klassieken moet heb ben gestudeerd. Bij deze kostelijke comedie moest een criticus zijn papier en potlood opbergen en kon hij alleen maar kijken en lachen, onbedaarlijk, met alle anderen, die rond hem hun handen vuurrood sloegenZo ging het vijf bedrijven lang, tot op het moment, dat de tien spelende docenten aan het slot een ovatie van hun publiek in ontvangst mochten nemen en tante Carolina bovendien een feestelijke rui ker in haar zwarte handen gestopt kreeg. Was het wonder, dat de heer Gieling, die namens zijn twee collega's het dank woord sprak, moeilijk de ene volzin na de andere kon laten volgen en volstond met een hartelijk en welgemeend ,£>ank"l BIOSCOPEN: Rembrandt: Fietsendieven (14 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Berlin Express (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Kennis making gezocht (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Pauline in gevaar (14 j.). 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Rode schoentjes (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theaterDe noodlottige reis (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Woensdag 9 November: Concertgebouw: Uitvoering van „De Nachtegalen", 7.30 uur. Donderdag 10 November: Concertgebouw: Chr. Oratoriumvereniging met „Elias", 8 uur. Van Zaterdag 12 tot en met Zaterdag 19 November zal in het gebouw van de R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70, een tentoonstelling worden gehouden van boeken voor de jeugd, ook voor de rijpere jeugd van 1418 jaar. In verband met de naderende feesten van Sint Nicolaas en Kerstmis zullen vele ouders en andere opvoeders zich afvragen, wat voor boek zij dit jaar aan hun jongens en meisjes zullen schen ken. Een bezoek aan de tentoonstelling in de R. K. Openbare Leeszaal zal hun ongetwijfeld de keuze vergemakkelij ken. De tentoonstelling is ook Zondag 13 November in de namiddag van 2 tot 5 uur geopend. HAARLEM (Adv.) Pater Rector feliciteert de jubilerende leraren, vXn.r.: de heren Verbeme, Paulides en Gieling. B. en W. zouden de volgende werken tot uitvoering willen brengen: verl .te ring /erleggen en verbreden) van het weggedeelte van de Zomervaart tussen de Nagtzaambrug en de Bernard Zweersstraat, waarvoor een bedrag van f 160.500 nodig is. Het baggeren, ver leggen en verbreden van de Zomervaart tot een bedrag van f 11.800 en het ma ken van een duiker in de Gouwwetering voor f 15.000. De duiker is nu nog niet nodig, maar er moet aan Ce toekomst gedacht worden. B. en W. stellen voor hen te machti gen om in 1950 al naar gelang de be hoeften van de gemeentekas gelden cp te nemen tot een maximum-bedrag van 10 millioen gulden. Het nijpend gebrek aan een R. K. tennisclub in Haarlem heeft het bestuur van de R. K. Sportvereniging T.Y.B.B. doen besluiten ook een afdeling tennis op te richten. Dames en heren (ook niet-leden van T.Y.B.B.), die in R. K. verband de ten nissport wensen te gaan beoefenen, wor den verzocht hiervan schriftelijk mede deling te doen aan de heer H. W. van Turnhout, Neptunusstraat 31 of de heer F. J. Buschman, Brakenburghstraat 40. Tussen de vele dames en heren, die Dinsdagavond aanwezig waren bij de opening van de bazar van de stichting „Kinderbewaarplaatsen Haarlem" in de bovenzaal van Gerzon's Modemagazijn in de Grote Houtstraat, bevond zich o. m. burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers en mevrouw baronesse De Vos van Steenwijk, de echtgenote van de Com missaris van de Koningin. Na het wèl- komstwoord van de voorzitster van het comité hield mevrouw C. G. E. M. Cre mers—de Bruyn de openingstoespraak. Zij zette op duidelijke wijze het doel en het nut van de stichting „Kinderbewaar plaatsen Haarlem" uiteen en bracht de organisatrice van de attractieve bazar hulde voor haar werk, dat veel van haar tijd heeft gekost. Daarna maakte het gezelschap een rondgang langs de verschillende stands van de bazar ende verkoop ten bate van de stichting nam een aanvang. Geboren: 3 Nov. C. W. van Zeist Schreurs d., 5 Nov. M. C. RietveldVan Paridon z„ 6 Nov. J. JohannisseHo- genkamp z„ 7 Nov. E. M. van der Veen Harder d., 8 Nov. J. W. M. Bceser Koers d., M. C. SarisDe Lange d. Ondertrouwd: 8 Nov. IJ. Bijster en C. J. J. Cashoek. Gehuwd: 8 Nov. P. T. van Eek en M. D. H. Jacometti, W. Telkamp en J Brou wer. Overleden: 5 Nov. J. de Jong, 41 j., Theemsplein; 6 Nov. F. van Dijk- Olijve, 78 j., Bakenessergracht; I. A. van Beu- ningen van Helsdingen, 81 j„ richoter- singel; F. J. IJland, 60 j„ Parklaan: J. A. J. Keijer, 68 j., Gen. Cronjéstraat; J. Lampe. 5 m.. Tulpenstraat; 7 Nov. F. Caris, 71 j.. Leidsestraat; B. H. van Zui- lichem, 20 j., Hazepaterslaan. Op 21 November hoopt het echtpaar KlesserBerendrech't, wonende aan de Leliestraat 24, zijn 55-jarige huwelijks feest te vieren en55 jaar komt er de Nieuwe Haarlemsche Courant. Pro ficiat en nog vele gezonde jaren. Op Woensdag 9 November zal de heer A. Hoegen uit De Bilt voor de Ned. Kruideniersbond kring Haarlem spre ken over „Hoe verweer ik mij tegen concurrentie?" De bijeenkomst vindt plaats in het gebouw Kruisstraat 25. Op Zaterdag 12 November zal Jan Musch voor de sectie literaire club van de Haarlemse Kunst Gemeenschap in het gebouw aan de Lange Margaretha- straat een voordrachtavond houden. Op 24 November zal Henri A. Ett, conser vator van het Multatuli-museum spre ken over Menno ter Braak. Mej. G. H. Blankenberg te Aerdenhout slaagde aan de Rijksuniversiteit te Lei den voor het doctoraal examen Neder lands-Indisch Recht. Wethouder A. J. M. Angenent houdt Donderdag geen spreekuur. Elk H.O.V.-concert wordt opgeluisterd met het optreden van een solist en wel ge woonlijk op instrumentaal gebied. Zulk een optreden schijnt een gebiedende eis voor deze tijd te zijn. Een programma met louter orkestwerken of met een vocalist bezit zeker voor vele bezoekers te weinig aan trekkingskracht Wij geven toe, dat solospel een welkome afwisseling kan bieden, beschouwen het echter niet als een strikte noodzakelijkheid. Vooral niet, als de orkestwerken zo goed verzorgd uitgevoerd en stvlistisch juist ge plaatst worden als thans. Die werken gaan door het beter technische, klankrijker en sterker muzikale spel dan voorheen meer en meer de aandacht van de hoorders trekken, wellicht ook van degenen, die altijd maar op de solistische medewerking afgaan. Verkrijgt het programma door een solo- werk nogal eens een heterogene samenstel ling, dirigent Verhey streeft immer naar een goede combinatie. Zo werd heden een Vioolconcert van .Mozart ingeleid door de Zauberflöte-ouverljure en na de pauze bleef men met de 7de Symphonie van Beethoven ongeveer in dezelfde, onbekommerde stem ming. Met een symphonie zonder het ge bruikelijke langzame 2de deel en die men door haar altoos rhythmische stuwkracht n'et geheel ten onrechte een „opwekking tot de dans" noemt. Met de Roemeense violiste Lola Bobesco maakte Haarlem reeds tien jaar gele den kennis op een „Toonkunst"-kamer- muziekavond. Haar gehele optreden ken merkte zich door eenvoud en bescheiden heid, gepaard aan een zekere charme en bekoorlijkheid. Zij ontlokte aan haar fraai, oud instrument een uiterst fijne toon tot in het forte toe. Alleen misten we soms een voldoend groot klankvolume en een sterk-innerlijke verdieping. De gratievolle Mozart-muziek bleek haar zeer gunstig te liggen. Het vioolconcert ln D majeur klonk bevallig en voornaam, men werd in een oude, echt Weense sfeer verplaatst. Laten we hier direct aan toe voegen, dat dirigent Verhey zich zoveel mogelijk rjchtte naar het solospel, waardoor de begeleiding nimmer domineerde, met de solo een hechte eenheid vormde. Hier was nu in geen enkel opzicht van enige sleur sprake, allen gingen te samen op in het kunstwerk. Viel ook nu de gave linkerhand-techniek, alsmede de volkomen beheerste streektech- niek en bovenal de fraaie toonvorming van de violiste op, het orkest gaf mede fraai spel. Het geleek of de strijkersgroep geheel door haar werd beïnvloed, zo mooi sloot ze bij de solopartij aan. Iets wat enigszins uit de toon viel was de cadens in het eerste deel. Op zichzelf beschouwd een kunstig, nogal virtuoos stuk muziek, maar niet zo precies in stijl van Mozart. De juiste sfeer werd weder ver kregen in het zeldzaam schoon en ingetogen voorgedragen middendeel en in de afslui ting met de correct getroffen tempo- en karakterverschillen. Alle bezoekers verhieven zich van hun zetels en gaven op ondubbelzinnige wijze blijken van hun grote dankbaarheid. Doch ook na de „Zevende" weerklonk langdurig, spontaan applaus. Welk een spanning wist de dirigent dan ook het ge hele werk door te behouden. En wat kwa men de dynamische schakeringen prachtig tot hun recht! Dat de Zauberflöte-ouverture een still- voile inleiding vormde voor het concert behoeft geen betoog! OL. KOOP. De contactraad van de gemeentelijke bemoeiingen voor lichamelijke opvoe ding en sport heeft op Donderdag 24 November in café Brinkmann te Haar lem een bijeenkomst belegd voor de provincies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht, 's Morgens om 10 uur zal drs W. v. Zijll, directeur van het NOC spre ken over „Hedendaagse aspecten van de lichamelijke opvoeding en de sport" Na de gedachtenwisseling zal men ge meenschappelijk lunchen. 's Middags wordt per autobus een bezoek gebracht aan de nieuwe sportterreinen in Haar lem-Noord. Ir. J. J. Fuijkschot zal een causerie houden over de totstandkoming van het bezichtigde complex. De arrondissements-rechtbank te Haar lem heeft op Dinsdag 8 November in staat van faillissement verklaard: De firma de Nagtegaal en Zoon, ge vestigd te Heemstede, Vondelkade 2, als mede haar enige firmant W. J. de Nag tegaal, wonende te Heemstede, Vondel- kade 2. Rechter-commissaris mr. J. P. Petersen. Curator mr. E. M. J. Minderop. Bij beschikking van de arrondisse ments-rechtbank te Haarlem d.d. 7 No vember is voorlopig surséance van be taling verleend aan J. J. Kapiteyn, wo nende te Heemstede, Burgem. van Len- nepweg 18, alleengerechtigd bedrijf hou dende onder de firma Juffermans en Kapiteyn te Lisse, met benoeming van mr. O. H. van Wijk tot bewindvoerder, terwijl het verhoor der schuldeisers is bepaald op 6 Februari des namiddags te 2 uur. LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 (Adv.) Onder auspiciën van de Verenigitig voor muzikale ontwikkeling der school jeugd te Haarlem zal het duo Theo Olof, viool, en Luctor Ponse, piano, op 11 No vember in gebouw Jacobstraat 1 een jeugdconcert geven. Op initiatief van Katholiek Thuisfront in de parochie „Berkenrode" zal Zater dagmorgen te 7 uur een plechtige H. Mis van Requiem worden opgedragen in de kerk van de H. Bavo aan de Herenweg voor de zielerust van de gevallen mili tairen in Indonesië. Dit zal met militaire eer geschieden en hoewel deze parochie gelukkig nog geen gevallenen neeft te betreuren, spreekt het bestuur toch de verwachting uit, dat vele parochianen aanwezig zullen zijn. In een besloten vergadering van het nationaal instituut „Steun wettig gezag" trad de oud-burgemeester van Zandvoort, de heer H. van Alphen, als spreker op. In zijn betoog bracht hij hulde aan de verzetsstrijders, in het bijzonder aan de gefusilleerde Zandvoorter Wim Gerten- bach. Spr. betreurde het, dat een plaat selijk blad heeft gezegd, dat er wel geld is voor het Butlin-kamp, maar niet voor een Gertenbach-monument, hetgeen vol gens spr. niets met elkaar te maken heeft. Een standpunt dat burgemeester Van Fenema later zelf nog bevestigde. De burgemeester heeft zich nu de tolk gemaakt van de velen, die het betreuren, dat Zandvoort 4% jaar na de bevrijding nog geen monument heeft ter gedachte nis aan de gevallen verzetsstrijders. Het na de bevrijding opgerichte Gertenbach- comité heeft 1500 ingezameld, doch de meeste leden hebben zich teruggetrok ken. De Zandvoortse kunstenaar De Brouwer heeft een ontwerp gemaakt van een monument, dat met bijkomende werken pl.m. 6000 moet kosten. Op initiatief van de burgemeester zal aan het comité nieuw leven worden inge blazen en zal op elke feestavond, welke deze winter in Zandvoort wordt gehou den, voor het Gertenbach-monument ge collecteerd worden. Mevr. Van Fenema heeft dit met enkele dames al tijdens een tweetal toneeluitvoeringen gedaan en met veel succes. De door de vrouwen-contact-commis sie Zandvoort belegde propaganda-avond over „Gezinszorg" is goed geslaagd. De grote zaal van „Ons Huis" was geheel met belangstellenden gevuld toen mevr. Van FenemaBrantsma de vergadering opende en daarna het woord gaf aan mevr. AaVermeulen, die het een en ander vertelde over de opleiding van gezinsverzorgsters, uitgaande van Ned. Volksherstel te Amsterdam. De opleiding voor diploma A is opengesteld voor meisjes van 18 jaar en ouder, die van kinderen houden en liefde hebben voor huishoudelijk werk. Na een opleiding van een jaar, die alles omvat wat voor de huishouding van belang is, worden de meisjes telkens gedurende ten hoogste zes weken geplaatst in gezinnen, waar van de huisvrouw ziek is. Als zij twee jaren practijk hebben, kunnen zij de opleiding voor diploma B volgen, waar na zij worden geplaatst in a-sociale en debiele gezinnen. Zij werken ongeveer een half jaar in hetzelfde gezin. De plaats van de gezinsverzorgster is naast de huisvrouw, ze is dus geen dienstbode maar neemt ongeveer de zelfde plaats in als de verpleegster of de wijkzuster. Als het gezin geen dienst bode of werkster heeft, moeten de huis genoten ook de handen uit de mouw steken en wat helpen. Tenslotte vertoon de mevr. Aa een aantal interessante lan taarnplaatjes over de opleiding en het werk van de gezinsverzorgsters. Na de pauze declameerde mevr. Bon setHorst uit Haarlem zeer voortreffe lijk enkele gedichten en o. a. een sprookje van Bomans. De Zandvoortse politie speelde een competitiewedstrijd tegen het Heem- steedse elftal en won deze met 5—1. (Eigen bericht) Naar wjj vernemen, hebben de drie gebroeders Van Dijk te Haarlem een waarschuwingsapparaat uitgevonden bij bet veel voorkomend euvel der lekke banden voor auto's. Het is inzonderheid van nut voor chauffeurs van vrachtauto's met aanhangwagens en opleggers. Door middel van lichtsignalen of zoemers en claxons worden zij ge waarschuwd, wanneer een der banden leegloopt. Als men bedenkt, dat per jaar ongeveer voor drie millioen schade door lekke banden geleden wordt, is het be grijpelijk, dat een systeem tot waar schuwing grote materiële verliezen en ongelukken voorkomt. De uitvinding der gebroeders is geba seerd op het principe van contact. Het lichtsignaal treedt automatisch in wer king zodra een band begint leeg te lopen, het geeft zelfs aan welke band leeg loopt. Vele firma's hebben reeds hun interesse getoond, o.a. Van Gend en Loos. Het wachten is nu op een officiële demonstratie. Octrooi is reeds aange vraagd. De gebroeders Van Dijk hebben de fabricage van hun apparaat zelf ter hand genomen. Zij berekenen de schade voor elke lekke band op twee- tot drie honderd gulden. De schade is daarom zo hoog, omdat chauffeurs niet spoedig het leeglopen van een band bemerken. Door hun uitvinding zou die schade aanzienlijk worden gereduceerd. De 44-jarige ex-Kriminalkommissar Walther Albers, derde man na Lages en Blumenthal bij de Sicherheitspolizei te Amsterdam, tegen wie levenslange ge vangenisstraf was geëist, is door het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof tot een gevangenisstraf voor de tijd van twaalf jaar met aftrek der voorinterne ring veroordeeld. AARDIJK 8 te Tampico. AGAMEMNON R bij Pampator. AKKRUMDIJK 9 te N. Or leans. ALCHIBA p. 8 K. Verd. Eil. AL CYONE 8 n. Muscat. ALDABI 8 n. Monte video. ALGORAB 9 te Recife. ALMDIJK 8 n. Hamburg. ALNATI 8 v. Santos. ALPHE RAT 8 n. Santos. ALUDRA 8 n. Antwerpen ALWAKI 8 bij Texel, n. Antw. AMS'IEL- LAND 8 n. Santos. AMSTELVEEN 9 v. Colombo. ATLAS 8 n. S. Feliu. BAARN 9 te Valparaiso. BANTAM 8 v. Aden. BLÏ- TAR p. 8 P. de Galle. BLOEMFONTEIN 8 n Amst. BONAIRE 8 n. Demarara. BOSCH FONTEIN 7 te Tanga. CELEBES 8 n. Aal- borg. CISTULA 9 te Durb. CLAVELLA 8 bij Socrota. DANAE 9 te Napels. DELFLAND p. 8 Fern. Noronha. DELFTDIJK 7 n. Vic toria. DRENTE 9 v. Galveston. DUIVEN- DIJK 8 te S. Francisco. EEMDIJK 8 te Rot terdam. EMPIRE BRENT, 10 te A'dam. ESSO AMSTERDAM p. 8 K. St. Vincent. GAASTERKERK 9 te R'dam. GAD1LA 3 bij Mena al Ahmadi. GANYMEDES 7 te S. Antonio. GAROET p. 8 Suez. GOOILAND 8 v. Bahia. HEELSUM p. 9 St. Pauls Rock. HELICON 8 n. Barahona. JAVA 8 n. Bela- wan. JOHAN v. OLDENBARNEVELT 10 v. Batavia. JOOST v. d. VONDEL p. 8 Ledin gen. JUPITER p. 8 K. Bougaronie. KA- MERLINGH ONNES 8 te Rott. HELBER GEN p. 8 Ouessant. KOTA AGOENG 9 te Batavia. KOTA INTEN 9 v. Suez. LAAG- KERK 8 n. Hamburg. LEERDAM 8 n. Rott. LEMSTERKERK 8 v. K. Guardefui. LEUVE- KERK 8 n. Hamburg. LIEVE VROUWE- KERK 8 te Amst. LOMBOK 8 te Katang. LUNA 8 te Genua. MAAS 9 n. Houstom MAASLAND p. 8 Ouessant. MARIEKERK 9 v. P. Said. MARKEN p. 8 Dungeness. MENTOR 9 te Gibraltar. MIRZA 8 n. B Pappan. MODJOKERTO 8 v. Suez. MOL EN- KERK 8 te Hongkong. MUIDERKERK p. 8 L. Palmas. MURENA 8 te R'dam. MIJ DRECHT p. 8 Canarische Eil. NIOBE 8 te Kotka. NIJKERK 8 n. Dakar. ORANJE 9 te Amst. PAPENDRECHT p. 8 Ras Alhalb. POLYDORUS 6 te Amst. PR. WILLEM IU bii Kingston. PR. WILLEM VAN ORANJE bij Cornwall kan. RIDDERKERK 10 te Ge nua. ROEBIAH 7 te Abadan. ROEPAT 9 v. Suez. ROTTI 8 n. Pladjoe. RIJN 8 v. Lau- dana. RIJNHAVEN 8 te Duinkerken. SALA- WATI p. 8 Gibraltar. SALLAND p. 8 Fi- nisterre. SAMARINDA 8 n. Soerabaja. SCHIEDIJK 8 n. Banjuwangi. SIBAJAK 8 bij St. Helena. SOESTDIJK 9 te N. Port. News. STAD ARNHEM 9 te IJmuiden. STAD DORDRECHT 9 naar Stettin. STAD HAARLEM 14 te Savona. ST. LEIDEN 9 te Montreal. STAD MAASTRICHT 10 te Savona. STENTOR 8 n. Tunis. STUYVE- SANT 8 v. Madeira. TABIAN 8 v. Djeddah. TALISSE p. 9 Perim. TARIA p 8 R. de Gata. TIBA 9 te B. Aires. VULCANUS 7 n. Calamata. WILLEM BARENDSZ (wal visvaarder) p. 8 Lissabon. WAAL 9 te Amst. WELTEVREDEN 10 te Suez. WESTLAND 8 v. Santos. WILLEM RUYS p. 9 Algiers. ZEELAND p. 8 Gibraltar. ZWIJNDRECHT p. 8 Finisterre. r> d. Vrande die regelmatig zijn filosofie- dat zo dikwijls plechtigheden, vooral tijdens ziekentridua, opluisterde. Een Dioemenaaai £raai schilderij zal door de jaren heen herinneren aan de erkentelijkheid van Door hun eenvoud, gastvrijheid en de dankbare Bloemendalers", voorkomendheid hebben de bewoners De voorzitter Van de R.K.S.V. „Velsen" van Missiehuis Driehuis een onver- had een bijzondere aanleiding het woord brekeltfke band gelegd met katholiek te voeren De heer Westerhoven moest Velsen, en daarom is het verheugend, namelijk 'opmerken, dat „zijn jongens" dat wo kunnen mededelen, dat heel de gasten zi;n van het Missiehuis. Zij de gemeente heeft bijgedragen aan het de terreinen Van het Missie feestgeschenk, dat we thans aan het h^is sinds de ere.VOOrzitter, de heer J. zilveren Missiehuis mogen aanbieden, p jJiissen dit lanee laren geleden be- zei de heer J. A. Andriesma gister- werkte Bovendien heeft „Velsen" altijd middag op de zeer druk bezochte re- de mQrele en geestelijke steun van de ceptie m de aula van de Apostolische „aters School. lij Hij bood namens alle katholieken de BeWOgei! daükWOOrd gelukwensen aan. Spontaan is zeven Een bewogen dankwoord werd door maanden geleden een actiecomité ge- pater-overste, dr. A. Vugts, gesproken, vormd, dat veel werk verrichtte en in we prediken de liefde van het H. Hart de zo bekend geworden fancy-fair, de en zie, het is heerlijk te bemerken, dat Fa-Fa-Mi, haar hoogtepunt vond. Toen de gemeente Velsen, en ook de nabu- bleek eerst recht, hoe groot het mee- rige plaatsen, blijk geven van deze liefde leven was. Cadeaux stroomden toe, niet ju echt Christelijke geest doordrongen te het minst van de zijde van de Mid- zyn. Achter de vele gaven, de toespra- denstand, die gaf met gulle hand. De ken, klopt het hart vol warme toege- Pastoors van de gemeente gaven zonder negenheid. We zijn daar blij mee. uitzondering toestemming een collecte in de aula stonden de vele geschen- voor de paters te houden. Een nieuw be- ken, misgewaden, paramenten voor alle wijs van populariteit van het Missiehuis, plechtigheden, een groot radiotoestel ook de zusters van „Bethanié" hadden De gelden werden bijeengebracht zich niet onbetuigd gelaten opgesteld, om de slaapzaal van de oudere studen- terwijl de honderden pater-provinciaal ten te voorzien van 64 chambrettes en en de 0Verste gelukwensten, werden twee surveillanten-kamers. Tevens deze gaven bewonderd. bood katholiek Velsen een complete Bet koor van de studenten Mon- pick-up-installatie met een uitgelezen seigneur beeft het tijdens het souper op serie klassieke platen aan. de openingsavond bijzonder geroemd - luisterde deze receptie, die door geeste- De band, die gelegd is, moge steeds lbken eerw. zusters en talloze leken hechter worden tot heil van de Congre- j. Het geschenk van Katholiek Velsen aan Missiehuis Driehuis: wat Duitse bezetters moedwillig vernielden heeft Christelijke mildheid hersteld. De slaapzaal van de studenten'werd van 64 chambrettes voorzien. De heer J. A. Andriesma. voorzitter van het actie-comité heeft het geschenk gisteren officieel overgedragen door.... aanbieding van de betaalde rekeningen. De band, ?81LVi!!LnLCv»iSn~ van alle rang en stand was bezocht, met gatie, de Missie eft de gemeente Velsen. fp.„tplijke liederen od ■Tenslotte heeft de heer Andriesma de feestelijke liederen op. zilveren jubilarissen pater A. van Baar en broeder J. Krul gelukgewenst onder aanbieding van een kistje sigaren. De reeks van festiviteiten werd gister avond voortgezet met de opvoering van Van He dankbare he* toneelspel „Victory" van Jan Naay- van ae aanKnare kens (pSeudoniem: jan Becanus). in zijn openingswoord heette Overste Ant. Vugts de genodigden hartelijk welkom. Onder hen bevonden zich Mgr Henning, regent van het Klein-Seminarie te Ha- geveld, deken B. J. Hosman van Bever wijk en pater dr. Clementinus, Overste - Namens de parochie te Bloemendaal heeft de heer Wilms Floet woorden van grote erkentelijkheid gesproken voor hetgeen de paters in deze parochie doen. Bijzonder richtte hij zich tot pater F. v. van het Capucijner klooster te I Jmuiden- Oost. Het gemeentebestuur van Velsen werd vertegenwoordigd door burgemees ter mr. M. M. Kwint, de wethouders Strijbosch en De Boer en de chef van het kabinet, de heer Suwerinck. Dit spel, waarvan deze avond de pre mière gegeven werd, paste bijzonder goed in de sfeer van het jubilerend Mis siehuis. In een kleine berghut op de Philippijnen leeft de Nederlandse mis sionaris pater Jozef, in gezelschap van een catechist en een kok. Zij zijn ge noodzaakt zich schuil te houden voor de Japanners, die het land hebben bezet. Op een avond wordt het drietal over vallen door vier Amerikaanse guerilla- strijders. Zo achterdochtig als ze er uit zien blijken de Yankees echter niet te zijn, wanneer pater Jozef vertelt dat hij een „Dutchman" is en op de goede ken nismaking zijn laatste fles whiskey op tafel zet. Het viertal blijft bij pater Jo zef ingekwartierd. Door het enerveren de patrouillelopen, de voortdurende angst en de tergende eenzaamheid zijn de manschappen psychisch geknakt, wat tot vreemde excessen aanleiding geeft. Bij een bezoek aan een naburig dorp wordt de catechist door de Japanners gevangen genomen en geëxecuteerd. Getroffen door de heldhaftige dood van de catechist, komt de sergeant, die, vol gens zijn zeggen, maar een beetje ka tholiek was, tot een diepere beleving van zijn geloof. Als de Amerikaanse invasielegers op de Philippijnen geland zijn, vertrekken de militaire gasten. De ontberingen van de voorafgaande maan den zijn voor pater Jozef te veel ge weest. Terwijl het gedreun van de Ame rikaanse kanonnen steeds nader komt, sterft de missionaris, alleen bijgestaan door Carlos, zijn kok. Onder regie van pater H. van Weer denburg werd het stuk met veel enthou siasme en toewijding in de juiste geest gespeeld. Speciale vermelding verdient de heer L. van Nimwegen, die in de rol van pater Jozef het beste spel te zien gaf. De jeugdige F. Meulenbroek zorgde meerdere malen voor een komische si tuatie en bleef het hele spel uitstekend in zijn niet gemakkelijke rol. Van de Amerikaanse militairen waren J. Bredie en J. de Smit de beste spelers. Vooral de laatste, die een goede typering gaf van de Amerikaanse neger. Naast de acteurs en regisseur viel ook de auteur, de heer Jan Naaykens, die na afloop op het podium verscheen, een hartelijk applaus ten dee1 Als in Velsen honden worden opge vangen zoals dat heet dan worden ze gebracht naar een ge meenteterrein aan de Velserduinweg. De honden blijken daar niet graag te vertoeven en de omwonenden vinden hun geblaf een voortdurende bron van ergernis. Daarom stelt het gemeentebe stuur aan de raad voor een crediet van f 2250 te verlenen voor de bouw van een nieuw huisje met geluiddempend materiaal. Op onze redactie verscheen nu he denmorgen de algemeen president van de organisatie tot behartiging van de belangen van loslopende en opgevangen honden. Deze voorzitter meende in deze gemeentelijke dictatuur een aantasting van de vrijheid te zien. Waarom heeft het gemeentebestuur zich niet eerst tot de organisatie gewend? Zij zou dan een beroep op de discipline van haar leden gedaan hebben. Zoals een mens praat, blaft een hond en men gaat toch ook drukpratende mensen niet in een ge luiddempende ruimte op een gemeente terrein onderbrengen? Het enige wat nu bereikt kan worden, aldus de voor zitter, is een nog intenser geblaf, waar tegen geen enkele geluiddempende stof b.estand zal zijn. Ik heb de voorzitter aangeraden zich met een adres tot de raadsleden te wen den. LEDIKANTEN OPKLAPSEDDEN DIVANBEDDEN WASSENAAR Janstveg t/o Station PUOIICO (Adv.) Maandagmiddag heeft de 29-jarige A. E. P. haar twee kinderen, respectie velijk anderhalf en twee en een half jaar oud, meegenomen uit het kinder tehuis Bergsteijn aan de Straatweg te Rotterdam. Op last van de kinderrechter waren zij daar geplaatst in verband met de huiselijke omstandigheden. De vrouw heeft van een onbewaakt ogenblik ge bruik gemaakt. De kinderen werden naar buiten gebracht en in een wach tende taxi meegenomen. De vrouw, zowel als haar man, heb ben reeds enkele malen de kinderen weggehaald van de adressen, waar ze waren ondergebracht. De politie, die di rect na de verdwijning een onderzoek instelde, heeft de kinderen nog niet kunnen vinden. Dinsdagmorgen werd 't zilveren feest van het Missiehuis Driehuis voortgezet met een plechtige Hoogmis, die om tien uur werd opgedragen door de hoog- eerw. pater Jac. van Erp, provinciaal overste, met assistentie van pater dr. A. Vugts en pater J. de Jong. Het koor der studenten zong de Mis- sa Custos Domini van Herman Strate gies Pastoor J. P. Bik van Driehuis heeft tijdens deze plechtigheid de pre dikatie uitgesproken. Spreker ging na, waarom het missiewerk ter hand wordt genomen, terwijl in het eigen land nog zoveel heidendom en ongeloof is. Maar de geest van de missionarissen is de goede geest, die Petrus reeds bezielde op het eerste Pinksterfeest. Deze geest heeft aan Nederland zijn Willibrord, aan Velsen zijn Engelmun- dus geschonken. En omdat deze geest ook de missionarissen van' het H. Hart bezielt, kent Ned. Nieuw-Gui- nea een Mgr. Joannes Aerts, de Bis schop uit geloofshaat vermoord, ken de Kei een broeder Joannes Kop, on sterfelijke stichter van zoveel katho lieke scholen, en eert Nieuw-Pomme- ren in Pater Henricus Nollen zijn eer ste en grote missionaris. Het plechtige Te Deum van Perosi besloot de indrukwekkende plechtigheid, waarna in de aula van het Missiehuis het komen en gaan begon van de zeer velen, die kwamen gelukwensen met het zilveren feest. De „Johan van Oldenbarneveltheeft bij het vertrek uit Surabaja op No vember een lichte aanvaring met de ka de gehad waardoor een schroef weid be schadigd. Het herstel zal vermoedelijk drie dagen in beslag nemen. De „Johan van Oldenbarnevelt" wordt thans 6 De cember in Amsterdam verwacht. De Tweede Kamer heeft gistermiddag de termijn van werkzaamheden der par lementaire enquête-commissie inzake het regeringsbeleid 19401945, welke 12 November zou aflopen, verlengd tot 31 December 1950. VOLKSMATRASSEN f 45.— 1-pers. 3-delig met kapok kussen VAN DUIVENBODEN Ged. Oude Gracht 108li® Woninginrichting, Tel. 17165 (Adv.) Amsterdam, 8 Nov. '*9 Met merendeels kleine koersverschil* len was de stemming op de aandelen* markt heden enigszins verdeeld Aand. HVA openden op 152)4, liepe" tot 155 op en sloten prijshoudenc. ?P 154. Javase Cultuur moest 1 pci PrJJf* geven, Nisu en Vorstenlanden lagen een* ter beter in de markt. Dollarobligaties Philips lagen eY.f eens weer beter en sloten op 99 7/8. (Niet-offidële Koersen) Vorig OPf1 slot •ntn' 3 «4 Nederl 1948 3-3% Nederland 1947 3 Ned 82-64 Oei (ac Lnsctir GrtbK 46 3 pCt Nea. Handel Mi) eert A.K.U v an BerKels Patent Calvé-Delfl eert Van Gelder Kon Hoogovens eert Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon Petroleum .Amsterdam'' Rubber Holl Amerika Lijn Kon N Stoomb MIJ N ed Scheepv Unie H.V.A Dell Mi) eert. 100% 98r,gb 99(4 97 iVgb 162% 18:3 Va 120 gl loOgb 156% 208% 2391/4 294 237V4go 313 gl 140% gl 164 128)4 156 154% 139% 9« 184 240# 3tt^ 139 129#

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2