HOOGSPANNINGSDRADEN OVER DE RIVIER DE WAAL WINTER EPIC DE noorman: Critiek op Indonesisch beleid m 0 i HET DOMEIN DER VROUW Kleren met duurder Tegen Bronciutj^ S'ABDHSIROOPJ Brood is kostbaar VersPa het niet evaren fabrieksmeisje Zó is mijn zoon WINTERJASSEN katholieke schoenwinkeliers bepleiten I Fl. 80.- tot FI. 110.- DEENS AVONTURIER OP SCHIPHOL In het licht der schijnwerpers worden zij des nachts van jak tot jak gehangen Itieer stroomcapaciteit voor hoge Noorden Tiel weet met het fruit geen raad De kwestie-Meyerink POSITIE IN P.B.0. fl WOENSDAG 9 NOVEMBER 1949 PAGINA 3 Moeilijkheden met de export ONTRUIMING VAN SRAGEN Inzittenden verongelukte Pipercub terecht Nieuwe Collectie RIJWIEL MET HULP- MOTOR Noorden van ons land in uitzonderingspositie TWEEDE KAMER Voortdurende waakzaam heid eis Middenstandsexamen Igemene Handelskennis 1950 Mijnhardtjes: de cachet» Zes landen door zonder één cent op zak STUDENT SMOKKELDE NYLONS Twaalf maanden geëist voor het (Van onze redacteur) Dinsdag-avond om tien uur, terwijl vluchtige wolkenflarden telkenmale het vollemaansgezicht aan de hemel verduisterden en een lichte mist oprees uit de rivier, is bij de Centrale van de Prov. Gelderse Electriciteitsmij. te Nij megen een begin gemaakt met de overspanning van Nederlands breedste rivier, de Waal, als onderdeel van het nieuwe hoogspanningsverbindingsnet, dat kris kras door Nederland alle electrisclie centrales met elkaar zal ver binden. Vanwege de drukke scheepvaart op deze rivier tengevolge van de lage waterstand op de overige binnenwateren werd door de Rijkswaterstaat geen toestemming verleend de draden overdag te spannen en moest men Werken onder het schijnsel van een aantal schijnwerpers, die een fraai effect teweeg brachten op het netwerk van de stalen jukken, die aan weerszijden van de Waal staan opgesteld. Op een afstand van 570 meter van elkaar torenden twee 71 meter hoge driemasten de lucht in, waartussen zes stroom- en drie bliksemdraden zullen worden gespannen met een totaal ge wicht van ruim zes ton en een gezamen lijke lengte van meer dan 5 kilometer. Door de nood der tijdsomstandig heden heeft men deze overspanning door de lucht moeten aanleggen, daar het aanbrengen van kabels in de rivierbodem, zoals tot heden toe is geschied, veel te grote kosten met zich mee zou brengen. Men zou het electriciteits-jargon moe ten kunnen verstaan om iets te begrij pen van hetgeen er bij een dergelijke overspanning aan het gebeuren is. Maar men heeft het ons verteld en in het kort komt het hierop neer, dat de bronzen draad aan de ene zijde aan de mast wordt vastgemaakt en aan het andere eind een stuk staaldraad wordt beves tigd, dat door een bootje naar de over zijde wordt gevaren. Daar haalt men deze draad door een katrol, waarna de stroomdraad door het water heen naar de overkant wordt getrokken, waar hij wordt vastgelegd aan de isolatoren op de mast. Dit is heel eenvoudig verteld, maar men moet in het nachtelijk duister en kele uren in de kou hebben staan wach ten om te begrijpen wat de overspanning van een enkele draad met zich mee brengt. Nauwelijks had men zijn vreug de over het spannen van de eerste draad zonder ongelukken verlopen geuit of er kwam letterlijk een kink in de tweede kabel iets wat hoogst zelden gebeurt en moest men weer opnieuw beginnen. Op de terreinen van de Tielse vei lingen staan grote hoeveelheden fruit Voor export naar Duitsland gereed, die Wegens gebrek aan wagons niet verladen kunnen worden. Dinsdagmiddag om streeks uur wist men met ongeveer 350 j?n fruit, bestemd voor export van de Maandagveiling, geen raad. Wegens te grote aanvoer, heeft men momenteel voor het fruit geen berg ruimte en is men genoodzaakt het bui tien te zetten, waar het aap regen en wind bloot staat. Dit doet aan de kwa liteit zéér veel afbreuk. Verschillende exporteurs, die niet langer op wagons durfden te wachten, vervoerden fruit per autotractie naar de Nederlands-Duitse grens, waar het ver der per trein ging. Deze expeditie is echter te kostbaar om op grote schaal toe te passen. Het bericht, dat administratief veilen biet meer toegepast mag worden, heeft <le vele problemen rond de fruitteelt ■bet één vermeerderd, want een grotere boeveelheid emballage, waarvan de toe stand toch al precair is, zal hiervoor bodig moeten zijn. Het regentschap Sragen is Zondag door de Nederlandse troepen ontruimd. He ontruiming verliep vlot en ordelijk eb zonder incidenten, aldus meldt Aneta. De twee inzittenden van een Piper- eub van de militaire luchtvaart, die 22 Dctober een noodlanding maakten in de omgeving van Pajakumbuh, op Suma- tra, waarbij het vliegtuig werd ver hield doch de twee inzittenden onge deerd bleven, zijn 8 November door de J-N.I. in goede welstand aan de plaatse lijke Nederlandse autoriteiten te Fort de Koek uitgeleverd. Het zijn de luite nant Pikkert en de korporaal Van Looyen. Nog drie en misschien zelfs vier nach ten zal men nodig hebben voordat de negen draden over de Waal zijn gespan nen. De overspanning van de Rijn kwam enige tijd geleden klaar en binnenkort zal men geheel gereed zijn met de aan leg van deze 150.000 Volt hoogspannings leiding, die via Apeldoorn naar Deventer loopt en vandaar over Zwolle naar her. hoge Noorden. Spoedig daarop hoopt men met de uitbreiding van de Gelderse Centrale te kunnen beginnen om zo doende de veel te geringe stroomcapa citeit van ons land te vergroten en voor Gelderland althans de beperkingen van het stroomverbruik' uit de wereld te helpen. Aan weerszijden van de Waal bij Nijme gen rijzen uit het vlakke land enorme hoogspanningsmasten omhoog, die tot de hoogste van ons land gerekend dienen te worden. Deze „portaalspanten" zullen de hoogspanningskabels dragen voor de nieuwe 150.000 volts leiding van de Nijmeegse centrale naar Apeldoorn. Uitstekende kwaliteit en pasvorm. Alle maten Weteringschans 165 Amsterdam Stom ovetUma (Van onze correspondent) Ten einde misverstand te voorkomen, brengt de fungerend directeur van politie voor Groningen, Friesland en Drente onder de algemene aandacht, dat voors hands zo lang hiervoor geen wettelijke bepalingen zijn geschapen rijwielen met hulpmotoren moeten worden be schouwd als motorrijtuigen, zodat daarop geheel van toepassing zijn alle bepalin gen van de motor- en rijwielenwet be treffende tweewielige voertuigen. Bij overtreding van deze bepalingen zal door de politie verbaliserend moeten worden opgetreden. Hierdoor komt dus het Noorden van ons land in een uitzonderingspositie. 4. Deze vraag van de slanke vrouw scheen de dienaar in verwarring te brengen. „Duizendmaal vergeving, o hooggeboren meesteres, onder wier blik ik minder ben dan een worm," mompelde hij angstig. „Mijn heer heeft tegenover deze nederige slaaf geen vast tijdstip genoemd waarop hij onder uw machtige ogen durft ver schijnen. Wel zei hij dat hij spoedig dit onnoembare voorrecht deelachtig hoopte te worden Hij kon niet verder gaan. Door een onbeheerste drift bevangen had de vrouw hem reeds weggetraptterwijl ze met schele stem uitriep: „Hond! Jij waagt het mij een dergelijk vaag bericht op te geven.'" Spoedig.' Spoedig! Terwijl ik je heer onmid dellijk wens te spreken Zij wendde zich tot een grimmig uitziende deurwachter, die haastig was komen toerennen. „Breng die man weg!" beval ze woedend. „Mis schien zal een verblijf in de Toren der Tienduizend Uiterste Smarten hem leren nooit meer een uitvlucht te bezigen!" Van zijn schuilplaats uit zag Eric verbijsterd toe hoe de sidderende bediende voor dit uiterst lichte vergrijp, waarvan de schuld nog niet eens bij hemzelf lag, door de wachter werd vastgegrepen en weggevoerd. „Deze vrouw moet een draak ingeslikt hebbenmompelde Taonthutst. ..Haar woede is ais een giftige adem, die aiies verzengt. Zaagt ge de verschrikkelijke houding, waarin die dienaar werd weggevoerd, mijn vriend? Hoewel ik niet begrijp, dat hij zich niet woedend te weer heeft gesteld. In een dergelijke situatie zou mijn toom vre selijk om aan te zien zijn geweest Toen stond hij plotseling roerloos; alleen zijn ogen rolden wild in hun kassen, want vanachter een gordijn beroerde eensklaps een zachte hand zijn schouder In de zitting van de Tweede Kamer besloot Dinsdagmiddag de heer Van der Goes van Naters ((P. v. d. A.) zijn rede met de verklaring, dat het vertrouwen zijner fractie in dr. Drees onverzwakt is gebleven. De heer Schouten (A.R.) vindt het een stoute bewering in de Memorie van Antwoord, dat de nieuwe grondwetsar tikelen met betrekking tot de R.T.C. zijn nagekomen. In di verband bespreekt hij de be handeling van de heer Meyerink. Hem is geweigerd een afwijkende mening te verkondigen. Hierover uitte spr. zijn ernstige afkeuring. Hij noemt dit een schending van het in het openbaar ge geven getuigenis van de positie der „negen mannen." Met de algemene strekking van de industrialisatienota stemt spr. in. De toestand van ons land is naar het in zicht van de heer chouten zodanig, dat het uiterste gedaan moet worden om vermindering der investeringen te voor komen. Vermindering der consumptie, volgens de regering een der voorwaar den voor dekking van ons tekort, zal moeten geschieden zonder de rechtvaar digheid te schaden. De heer Tilanus (C.H.) zei, niet van oordeel te zijn, dat er sinds ver- leder. jaar iets is gewijzigd ten aan zien van het kabinet. Wat de kwes- tie-Meyerink betreft vindt spr. het toch wel een moeilijke figuur op de slotzitting der R.T.C. verklaringen te doen afleggen. In velband met de benoeming van burgemeesters en staatssecretarissen zei spr. dat hij de ministers niet in de eerste plaats ziet alspartijmannen, maar als dienaren der Kroon. De Ned. Kath. Bond van Schoen winkeliers heeft gisteren in Hotel Noord-Brabant, te 's-Hertogenbosch, ~Jb jaarvergadering gehouden. In openingsrede wees de algemeen oorzitter, de heer C. de Jong, op h ?teviSe grondslag, die voor de oond gelegd is en waarop verder gebouwd moet worden. De katho- k u ?ciloenwinkeliers moeten zich Krachtig aaneensluiten, teneinde in «menwerking met de andere orga- «aties in federatief verband, die tfeeffSOneu' aan dit examen wensen hede nemen, doen verstandig zich nog befcp™ ln verbinding te stellen met de vers schriftelijke cursus Resa-Hil- icaarh1-' tot flet volBen van een cursus, 9ea„r .,een efficiënte opleiding wordt «en nn'deerd. Door rustig thuis te blij- dit 'w- ,nt H via onze schriftelijke lessen cijfer! -°m? meestal met schitterende PersrZ lTl één faar behalen. Honderden st>aardn VÓÓT u deden dit reeds en euerni n daarmede: Tijd en gelden lieden Want thuis studeren is voor veel Wind tveel beter dan door weer en u>aarlJf moeten gaan voor 'n uur les, Person men niet zelden met 20 of 30 WachT* teaeW in één lokaal zit. en'1^1 lan3er- maar pak nog heden ooe het volgend jaar examen! (Adv.) In de avondvergadering heeft de heer Oud (V.V.D.) te kennen gegeven, dat hij het karakter der Troonrede in hoge mate bespiegelend achtte; veel nieuwe plannen ontwikkelde de regering er niet in. Hij merkt dan op, dat het ka binet altijd rekening zal hebber, te hou den met een der beide grote partijen. De oude figuur van een bepaalde rege ringsmeerderheid, die straks weer min derheid wordt, kennen we niet meer. Men is altijd aangewezen op samenwer- ^'ng. Naar zijn oordeel heeft niet alléén ae Partij van de Arbeid uit te maken wat progressiviteit is. Hij bestrijdt het betoog in het Voorlopig Verslag, dat 't beleid van de minister van Financiën meer sociaal gericht zou zijn dan dat van de minister van Economische Za ken. De heer Welter (N.K.P.) constateert, dat de invloed van het parlement af neemt en die van het kabinet toeneemt. Hij keurt de geheimzinnigheid ten aan zien van de Indonesische politiek en de R.T.C. af. Dat de Veiligheidsraad zich heeft vastgezogen aan de Indone sische kwestie is naar zijn oordeel alleen te verklaren door het optreden van een Angelsaksische macht. De schuld van het ondergaan van het Koninkrijk is z.i. te wijten aan het noodlottig samengaan van K.V.P. en Partij van de Arbeid. De organisatie der Verenigde Naties heeft naar zijn in zicht volkomen gefaald. De oardinale fout is, dat zij de weg van het recht heeft verlaten. De heer Lucas (K.V.P.) bespreekt n<?g de belastingpolitiek en de devaluatie. Besparingen vindt hij uitstekend, maar voor financiering van industriële uitrus ting zijn ze van secundaire betekenis. Om half elf wordt de vergadering verdaagd tot Woensdagmiddag één uur. die pijn verdrijft en kou afzet. 40 en 75ct. ln het restaurant van Schiphol zat gistermiddag een treurige 22-jarige Deense jongen, Kjela Langbolle uit Kopenhagen, die zonder één cent op zak 17 October j.l. op stap ging, nadat hij in zijn woonplaats met veertien vrienden een weddenschap had afgesloten met een lege portemonnaie zes Europese landen door te reizen en dan in Kopen hagen terug te zijn op Woensdagmiddag 9 November om 6 uur voor het stad huis. Het ziet er echter naar uit, dat hij hoewel hij de overwinning voor het grijpen heeft deze weddenschap toch nog zal verliezen. De vereiste zes landen heeft hij door gereisd. te voet, als „lifter" per auto, geholpen door sportieve belangstellen den, per trein en zelfs per vliegtuig. Bijna was hij er in geslaagd het laatste deel van zijn reis ook door de lucht af te leggen. Maar op Schiphol had hij geen geluk. Er werd door de combina tie K.L.M.-S.A.S. over gesproken de Deense avonturier te helpen, maar aan gezien dit een precedent zou kunnen scheppen heeft men een voor de jongen ongunstig besluit genomen De chartermaatschappij van Fred Ol- sen heeft hem daarom een lift aange boden, weliswaar niet naar Kopenha gen, maar een stukje verder, naar Os lo. Om negen uur gisteravond stond hij op de Noorse luchthaven Fornebu. Hij zou trachten van daar naar Kopenhagen te komen. Overigens heeft hij ondanks het feit, dat hij niet met een vliegtuig van de K.L.M.-S.A.S. meekon volgehouden, dat de Nederlanders met de Fransen tot de vriendelijkste mensen van het vasteland van Europa behoren. Mogelijk omdat hem in Schiphol's restaurant spontaan een paar miniatuur-klompen cn een- flesje jenever werden aangeboden en hij zijn handtekening mocht zetten in het boek voor niet-alledaagse gasten.... Voor de Arnhemse rechtbank heeft terecht gestaan een student uit Nijme gen, die aan de grens betrapt was op het smokkelen van nylons. Hij had daarop aan de douane-ambtenaren een brief geschreven, waarin bij veronder stelling uitte, dat „als Schiller in deze tijd had geleefd, hij door het ge drag dezer douane-beambten tot het schrijven van „Die Rauber" zou zun ge ïnspireerd". De douane had dit „compli ment" allerminst gewaardeerd en dien de een klacht in. Het bleef niet bij dit geval, want de student had later met een vals stempel en een valse paraaf op zijn paspoort bezijden de waarheid ingevuld, dat hij bij een bankinstelling een bedrag van 450 Zwitserse francs zou hebben gestort. De student, die 25 jaar oud is, op 17- jarige leeftijd zijn eigen studie verdien de en in de illegaliteit op de hoogte kwam van verschillende vervaisings- methoden, werd dit jaar failliet ver klaard met een schuld van f 10 000. Er loopt nog een zaak tegen hem vegens deviezensmokkel; hij is voorts betrokken in een twijfelachtige postzegel-affaire. De Officier van Justitie, mr. de Vries, eiste twaalf maanden gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk. (J plaats te veroveren in de P.B.O., die rechtens aan de federatie toe komt. Thans is de positie in de P.B.O. al dus, dat in de hoofdorganisatie drie vertegenwoordigers van de vakgroep zitting hebben, twee van de nationale organisatie van schoenwinkeliers een organisatie, die een satelliet van de vakgroep genoemd kan worden en slechts een vertegenwoordiger der fe deratie. Verwacht had evenwel mogen worden, dai drie vertegenwoordigers der federatie zitting hadden. Hierom moeten de vrije organisaties, vertegen woordigd in de federatie, strijden voor evenredige vertegenwoordiging ten aan zien van de vakgroep. Het is derhalve noodzakelijk dat de afdelingen actief zijn teneinde het ideaal van drie ver tegenwoordigers te kunnen verwezen lijken. De C.A.O. met de winkelbedien den, die nu door de vakgroep wordt geregeld, behoort in handen te zijn van de vrije organisatie. Voorts werd in de vergadering besloten om de heer Krol uit Den Haag af te vaardigen om aan de commissie der algemene schoe nenconventie de wensen der katholieke schoenwinkeliers voor te leggen. Deze desiderata waren o.a. het verbod aan fabrikanten om met uitsluiting van de détailhandel aan het grootbedrijf te leveren, de verplichting der fabrikanten om de bestellingen af te leveren tegen de geconditionneerde prijzen en de mogelijkheid om aan de fabrikanten een boete op te leggen, indien de afleve ringstermijn wordt overschreden. Het bondscongres werd besloten met de aanneming van het voorstel om de eerstvolgende bondsvergadering te hou den in Utrecht. Los het vastzittende slijm op. verzacht de snijdende, scheurende pijn van het veelvul dig hoesten, zuiver Uw luchtwegen met de snel en krachtig ingrijpende, onschadelijke Vijftigduizend mensen wer ken in de Nederlandse con fectie. Een deel van haar is bezig met het' maken van de kleren waar nu vraag naar is, maar een deel is ook alweer bezig met het samenstellen van de collectie voor het voorjaar, want gedurende de aanstaande Amsterdamse „Export-Week" van 12 tot 19 November moeten de buiten landse inkopers voorgezet krijgen wat de vrouw zal gaan dragen als de bladeren die nog niet eens gevallen zijn weer aan de bomen komen. De confectie vindt de mode zoals die uit het brein van de Parijse modescheppers is gekomen nogal moeilijk. Vooral de volumineuze man tels met hun verschrikkelijk grote kragen, hun overdreven zakken en enorme mouwen zijn totaal ongeschikt om en gros aan de (Nederlandse) vrouw voor te zetten. Voor het aanstaande voorjaar is dan ook onder meer een klassieke rustige jas ontwor pen in ulster-model, glad met splitje achter, kleine kraag en lange revers, sluitend met één knoop. De verkoper in de mode zaak constateert dat er altijd een aantal vrouwen is wier verlangen alle modedwang ten spijt uitgaat naar een rustige draagbare mantel in het min of meer klassieke genre. Ook de klassieke tailleur wint het dit voorjaar van alle fan tasie-mantelpakken. Gabar dine wordt de grote mode. De rok is glad en aangesloten, hoogstens met een kleine plooi achter. De lijnen waar naar de confectie zich richt voor het aanstaande seizoen zijn namelijk de laatst ge lanceerde in Parijs. „Worden de kleren duur der?" vroegen wij aan de man uit het vak, die ons over het voorgaande sprak, maar zweeg over de devaluatie. „Dat kan niet", was zijn antwoord, „en dat mag niet. We zitten aan het plafond met onze prijzen, we kunnen het publiek onmogelijk nög meer laten neertellen. De prijzen zullen niet stijgen, wie f 19.75 voor een jurkje betaalde, zal over enkele maanden nog voor f 19.75 een jurkje kunnen krijgen". De grondstoffen zullen stij gen, en dat moet natuurlijk wel op de een of andere wijze verhaald worden, mis schien zal dat zijn op de kwaliteit of op de metrage, misschien ook zal de zich verscherpende concurrentie de prijzen, bij dezelfde kwa liteit, voor stijgen behoeden. We moeten maar afwachten. Intussen geeft het al een ge voel van verruiming dat de punten zijn afgeschaft. ASTRID Een rustige klassieke voorjaarstailleur, waarvan alleen de zak een element van fantasie heeft, der fa. Gebr. Konersman. Hoed van K. Poelman. Halve broden, die onder de deksels van vuilnisem mers uitkijken,, grote stuk ken wittebrood op de schil- lenkarren, dat zijn stil levens, die men vooral in onze grote steden weer bij na dagelijks te zien krijgt. Als men dan weet, hoeveel geld ons land jaarlijks in het buitenland besteedt om vol doende graan in te voeren, zodat het brood hier vrij ver kocht kan worden, dan zou men alle huievrouwen wel op het hart wilen drukken; weest zuinig op ons brood! Brood is voedsel voor men sen en een goed voedsel, waarvoor we enkele jaren geleden nog ons kostbaarste bezit over hadden. Let op, wat er dagelijks van gegeten wordt, rekent uit, hoeveel U de volgende keer nodig zult hebben. Ook is het een dwa ze en ongezonde verwenne rij om voor kinderen ouder dan een jaar eri gezonde vol wassenen de korstjes van het brood te snijden. En zou het zo erg zijn, als iedereen aan tafel eerst een sneetje over gebleven oud brood at, vóór het verse werd aangesneden? Vers brood kan smakelijk zijn, maar voor de gezond heid is brood, dat reeds een dag heeft gelegen, zeker zo goed. U bewaart Uw brood 'behalve roggebrood) toch wel in een trommel met luchtgaatjes of op een bord op de kelderplank? Daar blijft het langer zacht, dan zo maar ergens in een kast. Bruin brood behoudt meestal langer zijn verse smaak, droogt minder vlug uit dan wittebrood. Mo'jht er ondanks de voor zorgen toch eens wat veel brood overblijven, dan kun nen we op allerlei manieren deze rest zó in de maaltijden verwerken, dat er weer an dere artikelen mee worden uitgespaard. Wij noemen maar: broodpap, wentel teefjes, broodschotel met appelmoes of andere vruch ten, geroosterd brood (bijv. aan een vork in een gasvlam gehouden), soep met gebakken of geroosterde brokjes brood, turfjes met bessensap, paneermeel (hard- geroosterd brood, fijngerold met een deegrol of fles). Ook kan men het brood zijn verse smaak teruggeven, door het 15 minuten in een hete oven op te bakken Broodpannekoek 200 g. oud brood, 4 dl. melk (of water), 2 eetlepels bloem (een paar lepels rozijnen), kaneel, wat zout. vet of margarine om in te bakken, wat suiker of jam. De melk (het water) aan de kook brengen, het brood erin laten weken en fijnwrij- ven. De rozijnen wassen en laten uitlekken. Bloem (ro zijnen), kaneel en zout door het brood roeren en van dit beslag in flink wat hete mar garine of vet een pannekoek aan weerszijden goudbruin bakken. De koek geven met suiker of wat jam. Warme tomaten-broodjes 4 sneden oud brood, 4 soeptomaatjes. 1 ui en wat zout, wat margarine of vet om in te bakken. De ui snipperen en de to maten schillen (dit gaat ge makkelijk, wanneer ze eerst even in heet water zijn ge dompeld) en in stukjes snij den. Ui en tomaat in mar garine of vet even smoren en deze massa wat laten in dampen. Peper en zout toe voegen. Inmiddels de snee tjes in de koekenpan in wat margarine of vet aan weers zijden bruin bakken. Ze be smeren met de tomaat-mas sa en warm opdienen. Men kan ook warme' kaas boterhammen maken, door sneetjes brood aan weerszij den met boter of margarine te besrrleren. Dan twee aan twee de sneetjes met een plakje kaas of wat geraspte kaas ertussen op elkaar druk ken. Deze boterhammen in de koekenpan aan weerszij den bruin en knappend bak ken. Dezer dagen oezochten wij een bijeenkomst van dames van toe zicht uit fabrieken, waarbij gesproken werd over de problemen en moeilijkheden van het fabrieksmeisje. Het is jammer, dat niet meer ouders de stemmen uit de praktijk, die hier opgingen, konden horen. Hoe gemak kelijk immers wordt nog het besluit genomen een kind naar de fabriek te laten gaan. Mar iet je of Annie wordt veertien jaar en de volgende dag stapt het kind fabriek of atelier binnen. Vaak zijn er niet meer dan drie, vier weken nodig om van het onschuldige meisje een ruwe, brutale meid te maken, die tegen vader ec moeder een grote mond op zet, er een „vriend" op na houdt en op het werk onder de vriendinnen ijverig mee doet aan het vertellen van de schunnigste moppen en praatjes. Ze is op de fabriek terecht gekomen tussen een grote groep van volwassenen of van schijnvolwassenen Ze wil er bij boren, dus doet ze mee met al wat ze om zich heen ziet doen. Als je in de fabriek wilt praten, moet je over de machines heen, dus gaat ze hard pra ten en zich ruw gedragen, omdat ze denkt, dat dat flink staat. Een grote mond kan ze gerust opzetten tegen haar ouders, want ze brengt immers geld in. Een „vriend" moet je hebben, anders ben je niet in tel bij de vriendinnen. Vriend en vriendinnen echter zijn al lemaal op dezelfde manier plotseling van schoolkind groot mens moeten worden. Ze hebben geen tijd gehad om de echte waarden van het leven te leren zien en ook hun leven bestaat uit werken in de fabriek en des avonds naar bioscoop of dancing gaan of langs de straat hangen. Doordat ze geen andere belangstelling hebben, gaan uiteraard alle gesprekken op de fabriek over jongens, vrienden en alles wat met het sexuele ver band houdt. Wij willen niet ontkennen, dat er fabrieken zijn, waar het anders is en evenmin, dat er meisjes zijn, die anders zijn. maar toch heeft de praktijk jammer genoeg bewezen, dat dat de uitzonderingen zijn. Wij hebben dit nog eens hier naar voren willen bren gen, omdat nog steeds veel ouders zich niet bewust zijn van de gevaren waaraan zij hun kinderen, terwille vaD de grotere verdienste, bloot stellen. Toch zijn deze te ernstig dan dat men daar als vader of moeder, die zich van de verantwoordelijk heid bewust is. zo maar zon der meer over heen kan stappen. Het moeten wel zeer dringende redenen zijn. die het geoorloofd maken, zijn kinderen op zo jeugdi ge leeftijd in een zo gevaar lijke omgeving te brengen Alvorens hiertoe over te gaan dient men er zich wel degelijk op te bezinnen of het geldelijke voordeel be langrijk genoeg is om de schade aan de ziel van het kind te riskeren. door CLARENCE BUDINCTON KELLAND Vertaling van H. DE GRAAFF 29 „Als het geneesmiddel zoveel erger is dan de kwaal," zei ik, „waarom blijf je er dan niet af?" „Omdat ik verslaafd ben," zei hij. „Maar ik wist niet, dat je aan een vrouw verslaafd kon raken," zei ik. „O, dacht je dat je dat in je eigen hand had? Dan ben je d'r naast. Nee, baas, dan weet je d'r nog weinig van. Ze vreten je op, met huid en haar. En jij, baas, jij bent aardig op weg om de zelfde kant op te gaan. Je bedelt er ge woon om. Maar ik moet zeggen, ze is een snoesje, baas. Als ik 'r zie, krijg ik eerlijk de tranen in m'n ogen." „Daar zal miss Jones zich wel gevleid door voelen, Bunny,' zei ik. „Is 'r gerajen. En nou als de weerlicht m'n keuken uit." Ik vond het verstandiger te gehoor zamen. Even later ontmoette ik Straight. „We hebben weer 37 kalveren op moeten pik ken," zei hij. „We konden amper nog over de grond kruipen." Je krijgt er de tranen van in je ogen Als we ze nog willen redden, moeten we ze met de wagen ergens heen bren gen waar gras is." „Ik schijn wel de beste tijd uitgezocht te hebben om in de veefokkerij te be ginnen," zei ik. „De beroerdste tijd in minstens twaalf jaar," zei hij somber. „Als we een jaar verder zijn," zei ik, „hoeven we ons over droogte geen kop zorg te maken." „Dan is er wel wat anders," antwoord de hij pessimistisch. „D'r is altijd iets. Straks krijgen we mond- en klauwzeer Op het ogenblik heerst het in Mexico Daar hadden ze een paar geïnfecteerde stieren uit Brazilië geïmporteerd en nou neemt het hand over hand toe. Straks slaat het de grens over." „En kunnen we daar geen soort qua rantaine op bedenken?" Straight snoof. „Zoiets moet je in de kiem smoren. iJat betekent, dat je vcc moet slachten en de lijken verbranden. Dat kost millioenen. De Mexicanen ver tikken het om dat verlies te nemen. Wie weet, vinden ze het niet eens goed dat wij het dragen, in het geval dat onze regering ingrijpt. Nu kost het nog twee of drie millioen, straks wordt het een schadepost van honderden millioenen voor onze veeteelt." Ik was op het ogenblik niet in de stemming om er dieper op in te gaan Bovendien werd Straight onderbroken doordat Bunny het diner aankondigde. Met Maggie Jones namen we plaats aan tafel. Bunny verscheen met een schotel met vlees, die hij met een bons midden op tafel plantte. Toen zette hij zijn han den in zijn zij en keek Maggie aan. „Juf," zei hij, voor zijn doen heel be leefd, „je lijkt krek op een meissie. waar ik eens mee gegaan ben. Ze was alleen een tikkie groter van stuk en ze had zwart haar Half Mexicaanse, half In diaanse." Hij wees op een litteken opzij van zijn gezicht. „Dat is een aandenken aan d'r," zei hij op een toon als haalde hij een heel plezierige herinnering op ,,'n Reuze knusse meid." „Ik zou best eens kennis met haar willen maken," zei Maggie. „Ik wed, dat jullie samen best op zou kunnen schieten," zei hij. „Zo'n beetje dezelfde aard! Opgewekt en zo. Ik mag dat wel, als je weet dat ze je elk ogenblik met een mes kan aanvlie gen, dat brengt spanning in de huise lijke sfeer." „Zou je denken, dat ik ook zo huise lijk ben als zij?" vroeg Maggie. „Juf," verklaarde Bunny hartstochte lijk, „ik durf zweren dat je niet voor 'r onderdoet." Maggie keerde haar vlees om, terwijl ze een zedig snuitje trok. „Mijnheer Strawn," zei ze, „ik begrijp niet hoe je na zo'n aanbeveling nog aarzelen kunt." „Ik kan me nauwelijks bedwingen," zei ik ironisch. We aten een poosje zwijgend. Toen begon Straight, die zelden over iets anders dacht dan vee, zijn verontwaar diging te uiten over de kleinhandels prijzen voor vlees in de grote steden, vergeleken bij wat de rancher per pond voor zijn beesten kreeg. „In de tijd van Hendrik de Achtste," zei ik, „waren de kleinhandelsprijzen heel wat redelijker, terwijl er toch om de haverklap oorlog gevoerd werd. Toen kostte een pond rund- of varkens vlees een halve stuiver. Een big of een gans kocht je voor twintig cent en een kuiken voor een stuiver." Maggie, haar mond nog half vol, mengde zich onverwacht, maar heel ge moedelijk in het gesprek. „Volgens het Baliol manuscript." zei ze. „was het brood in Stratford 25% goedkoper dan in Londen. Ik weet niet wat een cow boy verdient, maar Koning Hendrik stelde het loon van een boerenknecht vast op tien gulden per jaar, plus twin tig cent voor kleding. Dat was als zij bij hun heer in de kost waren. In het Guildhall Manuscript staat dat timmer lieden en metselaars een loon genoten van zeven en acht stuivers per dag." „Hela." viel ik haar in de rede, „waar heb jij gehoord van het Guildhall Ma nuscript?" Ze haalde haar schouders op. „Zeker eens van de een of ander gehoord." „Geen gebruikelijk onderwerp van ge sprek anders." „Ligt eraan met wat voor mensen je omgaat," zei ze. Het was vechten tegen de bierkaai, maar ik wilde haar in geen geval laten merken dat ze in hoge mate mijn nieuwsgierigheid gewekt had. „D'r heeft hier de een of ander rond gereden," merkte Straight op „Rondgereden?" „Oleo zegt dat hij hoefsporen gevon den heeft. Hij volgde ze en kwam bij de afrastering. Er waren een paar dra den doorgesneden. De sporen leiden verder naar de rotsbrug. Er schijnt ie mand ons'bespionneerd te hebben. Eén stel sporen was het maar." „Zou Jenner kunnen zijn," zei ik. „Ik geloof eerder dat het er een van Rancho Paloma geweest is." vond Straight. Hij snoof. „Rancho Paloma! Welke behoorlijke kerel zou zijn ranch zo'n naam willen geven! Walgelijk! Een zwembad, en kellners om je te be dienen. Voor een tenger persoontje als zij legde Maggie een behoorlijke eetlust aan de dag. Zelfs voor Bunny's gebra den rundvlees schrok zij niet terug. Ze kauwde tenminste geestdriftig. „Ik heb een hekel aan raadsels," merkte ze op, tussen twee happen door. „Wat voor raadsel zit je dan dwars?" vroeg Straight. „Initialen, zei ze. „Ik kan ze maar niet uit mijn hoofd zetten. Net zoals je wel eens hebt met een versje. Heel de middag hamert het al in mijn hoofd." „Wat voor initialen dan?" vroeg Straight. „Y.M.U.S.," zei ze. „Als ik probeer een krant of boek te lezen, dan zie ik die vier letters voor me over het papier heen dansen. Als ik wil nadenken of slapen, en ik doe mijn ogen dicht, dan zie ik ze als sterren voor mijn ogen wentelen." (Wordt vervolgd) I i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3