AMERIKA ZAL SPOEDIG R.I.S. ERKENNEN Cominform beraamt stichting van Oosterse Katholieke Kerk BINNEN EEN HALF JAAR ER BURGEROORLOG IS CYCLOTRON in de hoofdstad officieel in gebruik genomen Met als centrum Praag WEST-DUITSLAND EN SAARGEBIED IN RAAD VAN EUROPA Bevolkingsgroepen voelen zich verraden en verkocht Westerse Drie bespreken Duitsland, Tito en erkenning Rood China Van zeer groot belang voor landbouw en veeteelt O Politie in het gedrang De demobilisatie der duizenden Het weer Schrijven aan comité van ministers trekken russen zich uit Gewelddadige dood van N.S.B.-ers in Suriname Brandweerlieden waden in vloeibare rubber Indonesiërs kunnen Unie desgewenst opzeggen Republikeins kabinet beraadslaagt IJzeren voorwerpen in wilde beweging ARBEIDER GEDOOD BIJ INSTORTING STROPERSDRAMA IN DE ACHTERHOEK Tot hoofd en hart DONDERDAG 10 NOVEMBER 1949 73sfe JAARGANG No. 24611 Grootse plannen voor nuipverlening Fox-contract wordt herzien Nationaliteit Indonesiërs in Suriname SEMINARIES TOT OPLEIDING VAN ONECHTE PRIESTERS „KLEINE ASSEMBLEE" ADVISEERT: Als toegevoegd lid en dus niet in de raad van ministers DUITSLAND TERUG? Zware brand in Liverpool f25.000 op no. 18094 Hatta verklaart: TREINAANSLAG Of» OOST-JAVA Beslissing uitgesteld tot na aankomst van Hatta KOL. SOMER UIT INDONESIË TERUG Chaos te wachten Beslissend keerpunt Onaangename verrassing Ongeluk bij Brunssum HANDGRANAAT ALS SURPRISE Dader krijgt levenslang Twee mannen gedood Prins Bernhard doet beroep op bedrijfsleven BUREAUX SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544 Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postqlro 145480 Bijkantoor Beverwijk Stumghlussti 45. tel 5998 Voor klachten over de Dezorging na 5.50 uur 's avonds 21544 Directeur: W Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H W M van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Inaezonden mededelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents Der m.m.-hoogte. De administratie behoudi zich het recht voor advertentiën eventueel zonder oogave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents oer week. f 1 -52 oer maand, f 4.55 oer kwartaal. De waarnemend minister van Buiten landse Zaken der Ver. Staten, James Webb, heeft, naar U.P. uit Washington meldt, op een persconferentie medege deeld, dat de kwestie der erkenning en eventuele hulpverlening aan Indonesië ter hand zal worden genomen zodra een Indonesische regering gevormd is. Hfj liet er geen twijfel over bestaan da. Indonesië prompt erkend zal worden en dat de kans groot is dat het land voor hulpverlening in aanmerking komt. Officiële bronnen wijzen er op, dat aan de erkenning de ratificatie van de Haagse overeenkomst door het Ne derlandse parlement vooraf moet gaan, alsmede de formele aanvaarding door de Indonesiërs Amerikaanse officiële personen zijn Van oordeel, dat de eerste taak van de nieuwe regering moet zijn het kalme ren van de extremisten, gevolgd door economisch herstel, zodat de nieuwe re gering een stabiele ondergrond zal krij gen. De functionarissen, die zich met de Indonesische kwestie bezig houden, ver klaren dat naast de veertig millioen dollar aan ECA-gelden voor Indonesië de Amerikaanse Export- en Importbank plannen overweegt volgens welke tus sen de vijftig en honderd millioen dol lar beschikbaar zou worden gesteld, ter- Wijl ook de kans van een lening der Wereldbank aan Indonesië groot is. Nederland zou voornemens zijn de Verenigde Staten van Indonesië voor het lidmaatschap der Verenigde Naties voor te dragen, zodra de nieuwe regering tot stand is geko men. In welingelichte kringen te Washington houdt men echter reke ning met de mogelijkheid dat de Sovjet-Unie in de Veiligheidsraad van haar vetorecht gebruik zal ma ken om de toelating van de nieuwe Staat te beletten Men mag verwachten dat in de eer ste plaats ECA-gelder» ter beschikking gullen worden gesteld voor de suiker en olieproductie, aangezien deze door de Amerikaanse autoriteiten als essen tieel voor het Europese herstelprogram Worden beschouwd Matthew Fox, president van de Ame rican-Indonesian Corporation, heeft naar A. P. meldt, verklaard, dat hij bereid is zich te schikken naar eventuele Indo nesische wensen om zijn contract met de Indonesische republiek te wijzigen. Fox zei, dat de bepalingen, welke in het oorspronkelijke contract een mono polistisch karakter droegen, reeds lange tijd in principe geregeld zijn tussen premier Hatta, het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken en de Indonesiërs. Naar de heer B. van der Schroeff, lid der Staten-delegatie naar de Ronde-Ta felconferentie, te Paramaribo mededeel de, is ter Ronde-Tafelconferentie het standpunt van Suriname aanvaard met betrekking tot de nationaliteit van de in Suriname gevestigde Indonesiërs. Zij zullen een optie van twee jaar krijgen om te beslissen, welke nationaliteit zij v.-ensen. Gedurende die tijd behouden de Indonesiërs, die in Suriname zijn gebo ren, de Nederlandse nationaliteit en ver krijgen de Indonesiërs, die in Indonesië zijn geboren, de Indonesische nationa liteit. De Nederlandse regering heeft toege zegd, dat het Unieverband aan Suriname voorlopig geen verplichting oplegt. De uit de Unie voortvloeiende verplichtin gen zal Nederland vrijwillig op zich nemen, totdat Suriname vrijwillig het besluit neemt, de bepalingen van het Unie-statuut te aanvaarden. Dn is net Kamp Vossenbos te Wier den, waarvan wij berichtten in ons blad van gisteren. Door een besluit van de minister van Financiën dat bepaalt, dat in dit kamp een strafinrich ting voor jeugdige recidivisten moet worden ondergebracht, dreigen tien gezinnen die hier een onderkomen vonden dakloos te worden. Van avond ondernemen de gemeente-auto riteiten in Wierden nog een laatste poging om de getroffenen op enigs zins behoorlijke wijze te helpen. „Civilta Cattolica", een periodiek der paters Jezuiëten, heeft in haar laatste nummer verklaard, dat de Cominform de vestiging van een Oosterse Katho lieke Kerk met als centrum Praag heeft beraamd, aldus meldt A.P. uit Vaticaan stad. De aanval op de R.K. Kerk in Tsje- choslowakije, aldus het blad, is slechts één hoofdstuk uit het grote religieuze De 28 leden tellende „Kleine Assemblée" van de Raad van Europa heeft gisteren eensgezind gestemd voor toelating van West-Duitsland en het Saar- gebied als toegevoegde leden van de Raad van Europa. Dit werd gisteravond in een communiqué meegedeeld, nadat de driedaagse zitting van de „Kleine Assemblee" was geëindigd. Een toegevoegd lid kan zitting nemen in de Assemblée, maar niet in de raad van ministers. De „Kleine Assemblée" een permanente commissie, waarin alle 12 leden- staten van de Raad van Europa zijn vertegenwoordigd heeft tevens meer Vrijheid van handelen geëist dan het Comité van Ministers bereid is haar toe te staan. Het Comité van Ministers had het advies van de Kleine Assemblée gevraagd alvorens het tot toelating van het Saargebied en West-Duitsland zou besluiten. 4. Hef Comité van Ministers zal wor den gevraagd niet slechts zijn besluiten aan de Assemblée te doen toekomen, doch dit lichaam vollediger en meer doorlopend er van op de hoogte te hou den, wat de ministers van plan zijn te doen en wat hun redenen hiervoor zijn. De permanente commissie heeft gisteren eveneens haar bezwaren opgesteld tegen de aanbeveling van de ministers om de economische commissie en andere per manente commissies van de Assemblée op te heffen. Paul Reynaud, de voorzitter van de Economische Commissie, verklaarde: „Wat het Comité van Ministers ook moge besluiten, ik ben voornemens tegen het midden van December te Parijs een nieuwe bijeenkomst van mijn commissie bijeen te roepen." Spaak, de voorzitter van de permanen te commissie, verklaarde aan het einde van de zitting zeer tevreden te zijn over de resultaten. Bij de stemming over toelating van het Saargebied onthielden de Franse Socialist Guy Mollet en de Deense socia list Jakobson zich. De onthouding van Mollet gaf de oppositie weer van de franse socialistische partij tegen de re- ëeringspolitiek ten opzichte van het Saargebied. .De brief, die de Permanente Commis sie aan het Comité van Ministers wil hoen toekomen, omvat de volgende pun ten: 1. De commissie is het met de minis ters eens, dat toelating van Oostenrijk Prematuur is. 2. Een overeenkomst met de ministers, bereikt door officieuze besprekingen met he Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, dat de Assemblée in de Praktijk het recht heeft haar eigen Sgenda op te stellen. 3. Via het Comité van Ministers zal aan de regeringen moeten worden ge vraagd binnen een bepaalde termijn een beslissing te nemen over een Europees laspoort. Het Duitse dagblad „Abendpost" be richtte gisteren, dat Russische troepen 11 de Sovjet-zone van Duitsland terug trokken worden. In het bericht wordt «ezcgd, dat de laatste tijd Russische mi- airen 'snachts per trein geëvacueerd .orden uit het gebied van Eisenach in u "ringen. Van het bericht was geen evestiging te verkrijgen. h,?? advocaat-generaal mr. E. Grünberg "it aan cIg hat het tie NTciies^^sSuriname geïnterneer- QPpP, CJiJ. \JlUUUClg heem afn de Sunnaamse pers medege- dat het onderzoek naar de dood 1 he destijds in Suriname gi t>ö tï-S B.-ers Oldenbarnevelt en Van title dle biJ een Poging tot ontvluch- is Sp don neergeschoten, thans zo ver van dat kan worden gesproken 8eïr,tfen misdrijf. Dat de twee andere bffers n®erden' die samen met de slacht- °htsn Ult het interneringskamp waren \vee"apt en ook samen met hen weer *erd^Werden gevangen genomen, niet *aalr> j neergeschoten, zou zijn veroor- <en w oor.bloot toeval, n.l. doorda4 er *t»tom?l?e^ing was opgetreden in een matisch wapen. In een zeventien meter hoog pakhuis m de haven van Liverpool heeft van nacht een brand gewoed, die zo hevig was, dat de brandweerlieden tot over hun enkels in de gesmolten rubber moesten waden. Tegen middernacht hadden veertien brandweerlieden ver wondingen opgelopen en was driekwart van het gebouw door de vlammen aan getast. In het pakhuis waren duizenden tonnen rubber en andere belangrijke goederen voor de export bestemd, op geslagen. De weg langs het pakhuis was een zee van gesmolten rubber, bijna een halve kilometer lang. Acht uur lang hebben meer dan 250 brandweerlieden aan het blussen van de brand gewerkt. Op een gegeven moment kwamen er vijf kranen van twee ton naar beneden roet een klap, die gebouwen in de om trek deed schudden. Te middernacht vielen er nog twee kranen van het dak van het pakhuis en namen een gedeelte van de muur mee. Zes schepen, die in de haven gemeerd lagen, werden uit de gevaarlijke zone gesleept. Zelfs niet ten gevolge van bombardementen tijdens de oorlog hebben in de haven ooit zulke zware branden gewoed. De in het pakhuis opgeslagen goede ren vertegenwoordigen, voigens een of ficiële schatting, een waarde van 1.500.000 pend sterling. In de 508ste Staatsloterij vierde klasse tweede lijst, is de f 25.000 gevallen op 18094. programma van de Cominform, dat in het begin van dit jaar in Karlsbad uit gewerkt werd. Tsjechoslowakije werd gekozen, omdat dan niet alleen het centrum in Praag ge vestigd kon worden, maar ook omdat „pater" Josef Plojhar, minister van volksgezondheid is bij de communis tische regering. Van de zijde van het Vaticaan wordt verklaard, dat een geheel netwerk van seminaries opgericht is om onechte priesters op te leiden, ten enidc verwar ring onder de katholieke geestelijkheid en het volk te stichten. Dit maakt deel uit van een programma op lange ter mijn van de Cominform om de R.K. Kerk in de Sovjetlanden te elimineren. De Vaticaanse Radio heeft in recente uitzendingen de katholieken in de lan den achter het IJzeren Gordijn gewaar schuwd voor de seminaries, waarvan er een in Lwow (Polen) is. Er is nog- weinig bekend over hetgeen de Cominform doet, maar verklaard werd, dat jonge „priesters" (naar men denkt een 500) een lange en intensieve opleiding ontvangen in Latijn, wijsbe geerte, theologie en de Marxistische leerstellingen. Hatta heeft, naar A. P. meldt, op een persconferentie te Cairo verklaard, dat de Unie desgewenst door de Indonesiërs zou kunnen worden opgezegd. Naar A. P. meldt, is bij Modjokerto, ten Zuidwesten van Surabaja, een trein op een mijn gelopen. Bij de ontploffing, die hierop volgde, werden drie Indo nesiërs gedood en zeven gewond. Rum heeft in een vergadering van het republikeinse kabinet verslag uitge bracht over de resultaten van de Ronde- Tafelconferentie. Naar de correspondent van Aneta uit officiële republikeinse kringen vernam, zal het kabinet de ter conferentie getroffen regelingen aanvaarden. Men verwacht echter, dat het nemen van een beslissing zal wor den uitgesteld tot na aankomst van Hatta. De correspondent van Aneta vernam verder uit leidende kringen van de Masjumi, dat ook de Masjumi de rege lingen uiteindelijk zal aanvaarden. Met betrekking tot Nieuw-Guinea verklaar de men in deze kringen, dat het op nemen van Nieuw-Guinea in de R.I.S. een belangrijk punt vormt in het pro gramma der Masjumi. Twee Chinese luchtvaartmaatschap pijen. die in totaal ongeveer tachtig vliegtuigen in dienst hebben, zijn giste ren naar de communisten overgelopen. Het wordt in Indonesië een chaos. De stemming is verbitterd. Binnen een half jaar is er burgeroorlog. Men heeft het gevoel, dat het Nederlandse volk zowel door zyn kranten als door zijn regering zeer slecht is voorgelicht en daarom nimmer tot een reactie tegen het beleid van de regering is gekomen. Aldus sprak een zeer sobere en pessimistische kolo nel dr. J. H. Somer, gewezen hoofd van de militaire inlichtingendienst in Indo nesië, die Woensdag met de „Oranje" in Amsterdam arriveerde. Hij deelde mede, dat de naar zijn mening funeste gang van zaken van de laatste tijd hem noopte ontslag te nemen als chef van de inlichtingendienst, daar hij zich niet langer met het regeringsbeleid kan ver enigen. „De TNI kan de situatie onmogelijk beheersen", aldus kolonel Somer. Een accoord van de sultan van Djocjakarta met de communisten heeft de activiteit van deze laatste opgeschort. Zodra echter de souvereiniteitsoverdracht zal hebben plaatsgevonden zal met name de Murba, de partij van Tan Malakka, niet aarzelen tot revolutionnaire daden over te gaan, waarbij, zoals gewoonlijk, de kleine man de dupe zal worden. Kolonel Somer stelt zich op het stand punt, dat de Van Royen-Rum-overeen- komst het beslissende keerpunt is ge weest. Deze overeenkomst, zo zei hij, dreef de federalisten in de armen van Sukarno en verspeelde de stevige positie, die dr. Beel ten opzichte van de federa listen had opgebouwd. Een tweede oorzaak behalve het communistische gevaar die kolonel Somer zag voor de z. i. te verwachten chaotische toestand, is de houding van de Ambonnezen, de Timorezen en de Menadonezen, de minderheden van de Grote Oost. De ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, Groot-Brittannië en de V.S. hebben gisteren gedurende zeven uur geconfereerd over „hun gemeen schappelijke politiek in Duitsland" en andere buitenlandse aangelegenheden. Er werd evenwel geen definitief besluit genomen. De ministers zijn hedenmorgen om 11.30 uur weer bijeengekomen. In het korte communiqué, dat na de twee zittingen van gisteren werd uit gegeven, stond, dat „bevredigende vooruitgang gemaakt was" bij de be sprekingen. Een Amerikaanse zegsman zei, dat de gehele toestand in Duits land punt voor punt wordt besproken. Men verklaarde voorts dat de minis ters overeen kwamen vandaag hun bij eenkomst te eindigen, mogelijk na nog een enkele ochtendzitting. Naar een Britse woordvoerder zei, zal Bevin morgen naar Engeland terug vliegen. Volgens welingelichte zijde wilden alle drie ministers de demontage van Duitse fabrieken stopzetten. Diplomatieke bronnen berichtten, dat de ministers „voorlopig overeen stemming inzake Duitsland hebben be reikt. Vandaag zou Duitsland nog eens ter sprake komen, echter alleen om een verklaring erover op te stellen. In het communiqué staat, dat Bevin, Acheson en Schuman met de Hoge Commissarissen voor Duitsland „een aantal problemen van gemeenschappe lijk belang, met name de algemene lijn van hun gezamenlijke politiek in Duitsland", behandeld hebben. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Acheson zal Zondag een bezoek aan Bohn brengen. Acheson zal het ontbijt met dr. Kon rad Adenauer, de West-Duitse kanse lier, gebruiken. Verder staat op zijn programma een bezoek aan prof. Theo- dor Heuss, de president van de West- Duitse Federale Republiek. Tijdens zijn kort bezoek zal Acheson de gast van de Amerikaanse Hoge Commissaris John McCloy zijn. Van welingelichte zijde werd ver klaard dat de drie ministers uitvoerig over economische zaken gesproken hebben. Tevens werd besproken de mate waarin de drie Westelijke mogendheden maarschalk Tito zullen steunen in zijn strijd tegen het Kremlin, alsook de mogelijke erkenning van communistisch China. Een beslissing over de al of niet er kenning van een communistisch China werd voor de zitting van vandaag ge reserveerd. In verband met de eventueel aangaan de Duitsland te nemen beslissingen zijn de Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. D. Stikker en dr Hirschfeld heden per vliegtuig naar Pa rijs vertrokken. Men verwacht daar ook de ministers van Buitenlandse Zaken van België en Luxemburg. Deze mensen, zo zei hij, voelen zich letterlijk verkocht en verraden en zullen zich nimmer neerleggen by een bestuur van Java uit. In de toekomst ziet kolonel Somer namelijk de republiek Djocja, d. w. z. de Javanen, als de heersers en hij acht het uitgesloten, dat de 39 andere volken van de archipel zich bij deze overheer sing zullen neerleggen. De Chinese invloed in Indonesië acht kolonel Somer uiterst gevaarlijk. Het communisme onder de Chinezen breidt zich uit als een rode vlam en daar de Chinezen in de Indonesische wereld een volkomen onmisbare economische fac tor vormen zij zijn de middenstand legt hun politieke overtuiging een zeer belangrijk gewicht in de schaal. De republiek Djocja zo vervolgde kolonel Somer ziet het communis tische gevaar wel, doch leeft in de over tuiging het te kunnen beheersen. Maar dit zal 'n idee fixe blijken. De economische verhouding Neder landIndonesië zal in de toekomst een zeer onaangename verrassing opleveren, zo zeidc de kolonel tot slot. De Republik Indonesia Serikat heeft straks grote hoeveelheden materiaal nodig, locomo tieven, bruggen, textiel, voedsel en wat dies meer zij; goederen, welke Neder land niet zal kunnen leveren en die dus voornamelijk met dollars en ponden ge kocht zullen moeten worden. Om dit te kunnen doen moet Indonesië zich dus tot Amerika en het Engelse gemenebest wenden. Daartegenover staat, dat Nederland een stroom van mensen zal krijgen, die zich niet langer in Indonesië zullen kun nen handhaven of thuis voelen. Met zeer grote waardering sprak de kolonel over wijlen generaal Spoor, wiens dood hij doorslaggevend noemde. De generaal had n.L. naar zijn mening, veel van de volgens hem gemaakte fou ten kunnen voorkomen. Alle geruchten over een gewelddadige dood zijn onzin, zo zeide de kolonel. De generaal was oververmoeid en is gestorven aan een embolie als gevolg van een operatie, die hij enkele jaren te voren had onder gaan. Wat betreft de stemming onder de Nederlandse troepen, deze noemde de kolonel zeer gedrukt. Er is geen sprake van, zo zeide hij, dat de Nederlandse troepen nog geschikt zijn om het fede rale leger eventueel te züner tijd te helpen in de strijd tegen communisti sche benden. Verwachting tot Vrijdagavond: Wisselend bewolkt met voorname lijk in de Noordelijke helft van het land nog enkele buien. Matige en langs de kust aanvankelijk nog krach tige wind tussen Zuid-West en West. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zon: 7.52—16.56; Maan: 20.45—13.40. (Van onze verslaggever) Gistermiddag is het cyclotron, dat de Philipsfabrieken in de Watergraafsmeer naby Amsterdam hebben gebouwd, officieel overgedragen aan het Instituut voor Keruphysisch Onderzoek. Talryke autoriteiten en vertegenwoordigers van de wetenschap, ook uit het buitenland, waren daarbij aanwezig. Het Amsterdamse cyclotron is het machtigste instrument dat op dit ogenbiik in Europa bestaat. Een derde gedeelte van de dag fabriceert het radio-actieve stoffen voor de industrie en ziekenhuizen, terwijl er verder wetenschappeiyke proeven mee genomen worden. Het zij ten overvloede nogmaals ver meld dat men er geen atoombommen mee kan maken zoals in de Amster damse gemeenteraad werd gevreesd! wel stoffen, die als basis van een atoom bom kunnen dienen. Ook is hier de oude droom der alchemisten verwezenlijkt: men kan er ook kunstmatig goud mee fabriceren. Dat goud is volkomen iden tiek met „echt" goud, alleen vele malen duurder, zodat de fabricage de moeite niet loont. Toch bespaart het cyclotron ons vele deviezen, want tot nu toe moesten de radio-actieve stoffen uit het buitenland worden ingevoerd, waar ze via een „uraniumzuil" werden voortge- oracht. Het cyclotron nu kan niet alleen het merendeel van deze radio-actieve stoffen in voldoende mate produceren, maar ook andere, die met via een ura niumzuil kunnen worden voortgebracht en voorts nog z.g. kortlevende, die bij een lang transport (b.v. overzee) hun werking verliezen. Men heeft er nieuwe elementen in doen ontstaan, die in de natuur niet voorkomen en de voorma lige gasfabriek, waar nog korte tijd ge leden het onkruid groeide en alleen kale muren zonder dak overeind ston den, is nu een centrum geworden van vele wetenschappelijke en practische onderzoekingen. Bezichtigt men het cyclotron en men kent er geen geheimen voor de buitenwereld! (wel bordjes met „le vensgevaarlijk") dan valt het op hoe weinig spectaculair het is. Het bestaat grotendeels uit een donkerblauw ge schilderd juk, opgebouwd uit zware stalen blokken, die al in de oorlog wer den gegoten, door de Duitsers op hun „onderduikadres" in Gorinchem ontdekt, naar Duitsland versleept en van daar oehouden weergekeerd. Tussen dit juk hangen boven elkaar twee grote stalen lichtblauw geschilderde polen. Tussen de polen is een geelgeschilder- de doos, waarin dan de radio-activiteit wordt opgewekt. De resultaten van deze radio-activiteit zijn weinig spec taculair. We hebben slechts een gras sprietje gezien, dat radio-actieve phos phor opzoog. Een z.g. Geigenteller, die radio-acti viteit constateert, bewees het. En daar mee is die Geigenteller doorlopend be zig, want ook alle cosmische stralen in de wereldruimte worden er mee opge vangen, zodat alsmaar een rood lampje aanflikkert als zo'n straal passeert. Bij het cyclotron raken horloges onklaar. Men moet ze derhalve in bewaring geven. Men mag nimmer lange tijd in de nabijheid van het cyclotron blijven, want dat is gevaarlijk voor de gezond heid. Bovendien raken horloges onklaar IJzeren voorwerpen in de kleding dei bezoekers worden wild bewogen. Onze sigarenaansteker danste tenminste in onze zak! Voor landbouw en veeteelt is het cy clotron zeer belangrijk. Het fabriceert b.v. radio-actieve kobalt, dat van grote betekenis is voor de bestrijding van veeziekten, voorts radio-actieve phos phor, waarmede het opnemen van kunst mest door planten kan worden nage gaan. Prof. dr. C. J. Bakker en dr. ir. F. A Heyn zijn de ontwerpers van dit cyclotron, dat al in 1942 op stapel stond Woensdagmiddag had bij het graven van een sleuf voor het leggen van een riool op de provinciale weg van Bruns sum naar Amstenrade een instorting plaats, waarbij de arbeider Hamachei uit Kaalheide het leven verloor en een andere arbeider naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Eerst werd de arbeider Tempelman uit Kerkrade door de instortende grond bedolven. Toen zijn collega Hamachet hem te hulp wou komen kwam er een tweede instorting, tengevolge waarvan H., die gehuwd is en vader van vijf kinderen, vrijwel op slag werd gedood T. bleek slechts licht gewond te zijn. Van de zijde van de staatsmijnen werd medegedeeld, dat een dergelijke plotselinge grondinstorting niet het ge volg kan zijn van de aanwezigheid van mijngangen Het Gerechtshof te 's-Hertogenboscb heeft uitspraak gedaan in de appèlzaak contra G. M. te Raamsdonkveer, wie dc bomaanslag in Juli 1947 te Breda ten laste wordt gelegd alsmede poging tot doodslag, daar hij met een als surprise verpakte handgranaat zijn vroegere ver loofde poogde te doden. In deze zaak werd ook in hoger beroep door de ad vocaat-generaal levenslang geëist. Het gerechtshof veroordeelde hem conform de eis. Er heerst een zekere onrust en ont stemming in de gemeentelijke po- litie-corpsen. Volgens de thans gel dende regelen wordt de sterkte van de gemeentelijke politie-corpsen niet meer zoals vroeger door de burgemeester be paald (die daarvoor dan de nodige cre- dieten van de gemeenteraad moest vra gen) doch door de ministers van Bin nenlandse Zaken en van Justitie. Dit is mede een gevolg van het feit dat bet rijk heeft toegezegd de politiekosten aan de gemeenten te vergoeden. In het vorige en het lopende jaar hebben die Ministers voor de gemeenten met eigen politie de sterkte van het corps vastgesteld: voor de meeste ge meenten betekende dit een aanmerke- ijke vergroting van de sterkte dier corpsen. Eensdeels gold hierbij hei mo tief van een versteviging van het ge- zagsapparaat. anderdeels de wens om de gedemobiliseerde oorlogsvrijwilligers een emplooi te geven en betrouwbare elementen aan de corpsen toe te voegen. Deze uitbreiding van de corpsen heeft in vele gemeenten nauwelijks haar be slag gekregen en nu komt van hoger hand de mededeling dat het poli'ie-per- soneel op korte termijn men spreekt van 1 Januari 1950 aanmerkelijk moet worden verminderd. Het schijn* hier te gaan om ontslag van 900 oolitie- mannen. Als motief wordt aangevoerd: bezuiniging op de overheidsuitgaven. Hieromtrent wordt nog enige geheim zinnigheid betracht (blijkbaar om het terzake nog in gang zijnde overleg niet te verstoren) doch naar onze mening zijn bij deze maatregel grote algemene en bijzondere belangen betrokken welke het gewenst maken, dat daarop ie aan dacht wordt gevestigd. Het wil ons voorkomen, dal het landsbelang niet wordt gediena met een zó sterke en zó overhaaste vermin dering van de sterkte van het gezags- apparaat. Men kan een toenemende on veiligheid in ons land constateren Bo vendien is deze maatregel moet tijk te rijmen met de van overheidswege be gunstigde en noodzakelijke arbeid van het Nationaal Instituut voor steun aan het wettig gezag, welke er toe heeft ge leid dat in talrijke gemeenten reeds 'n behoorlijk corps vrijwillige hulppolitie aanwezig is. ok het belang van het personeel wordt bij de voorgestelde maat regel niet voldoende in acht ge nomen. Om tot de noodzakelijKe in krimping van personeel te komen zul len ouderen moeten worden gep'-nsion- neerd of op wachtgeld gesteld, doch dit kan slechts in beperkte mate geschie den omdat men het personeel met de langste ervaring niet op grote schaal kan ontslaan zonder ernstige scnade voor de dienst. Daarom zullen veJe jon geren ontslagen moeten worden Dat zijn hoofdzakelijk oorlogsvrijwilligers die na gedurende enkele jaren met inzet van hun leven het vaderland te hebben gediend meenden thans een bestaan te hebben gevonden en in vele gevallen op die basis een gezin nebben gesticht. Zij worden nu bedreigd met werkloosheid en zullen na een norte wachtgeldperiode zonder inkomsten zijn Nog afgezien van het onrecht nat die mensen wordt aangedaan, nu de door de overheid gewekte verwachtingen niet vervuld worden, stellen wij de vraag of men wel inziet welke gevaren er in schuilen om deze actieve mensen te duperen en te verbitteren. Gelet op het feit, dat de beoogoe be zuiniging tengevolge van de uit te ke ren wachtgelden slechts geleidelijk zal kunnen worden bereikt, menen wii dat het van wijs beleid zal getuigen, de in krimping van het politie-apparaat gesteld dat men daar per se toe wil over gaan door afvloeiing te doen geschie den. Wellicht dat men dan snelier de eoogde bezuiniging kan verkrijgen. Tenslotte dit. Het is niet onmogelijk, dat de ten opzichte van de politie geno men maatregel de voorloper is van een algemene campagne tot bezuiniging op het overheids-apparaat. Het overheids personeel dat hiervan zeker de ge volgen zal ondervinden heeft ?i recht op dat met zijn belangen rejeenine wordt gehouden en dat geen onrechtvaar digheden worden begaan. He4 doet enigszins kapitalistisch aan als men op korte termijn een groot aantal werk nemers gaat ontslaan. Van een zich progressief noemende regering meet ten deze een zekere zorgvuldigheid ten op zichte van de belangen van de over heidsdienaren worden verwacht In de nacht van Dinsdag op Woensdag hebben in de Veldhoek tussen Ruurlo en Zelhem de vader en zoor L. bij een stropersdrama het leven verloren. De 59-jarige D. L. en diens oudste zoon beiden uit Varseveld, waren in het veld, toen zij werden aangehouden door een wachtmeester van de Rijks politie uit Ruurlo. die met een jachtop ziener het tweetal had aangetroffen. Een van de stropers zou daarbij zijn ge weer in de aanslag hebben gebracht en gericht op de wachtmeester, die daarop een schot loste uit zijn revolver. De kogel trof de oudste stroper, <üe daarop vrij spoedig overleed. De andere is waarschijnlijk op zijn vlucht zodanig gevallen, dat hij eveneens het leven verloor. Uitgemaakt moett nog worden, op welke wijze de zoon zijn einde heeft gevonden. In samenwerking met de Nationale Demobilisatieraad, waarvan Prins Bern hard voorzitter is, heeft de N. C- R. V. Woensdagavond een uitzending gegeven om de aandacht te vestigen op het vraag stuk, dat zich hier te lande voordoet, r in snel tempo vele duizenden mili tairen uit Indonesië zullen terugkeren. Deze uitzending is ingeleid door Prins Bernhard die o.m. het volgende zei: Zoals u zult weten, houdt de Nationale Demobilisatieraad zich nu al meer dan twee jaar bezig met de vraag, hoe een vlot verloop van de herplaatsing in de burgermaatschappij van de militairen, I Velen vergeten vaak. dat alles in de schepping er is om hen een beetje gelukkig te maken.l die uit Indonesië terugkeren, kan wor den bevorderd. Tot nu toe behoeven wij over de gang van zaken niet ontevreden te zijn. Circa 90 pet. van hen, die tot 1 Juli van dit jaar gedemobiliseerd wer den, vond weer zijn bestemming. In de eerstvolgende maanden komen ech ter verscheidene tienduizenden in een betrekkelijk snel tempo terug, juist in de tijd van het jaar. dat de seizoen invloeden zich bij de werkzaamheden doen gelden. Ook valt er buitendien een lichte kentering op de arbeidsmarkt waar te nemen. De herplaatsing van hen, Jie nu gaan komen, zal daarom niet vanzelf gaan. Wij allen, heel het Nederlandse volk, doch in het bijzonder zij, die werk te vergeven hebben, zullen daarbij een handje moeten helpen. Zij, die dit doen, zullen er zeker geen spijt van hebben. De ervaringen met degenen, die terug kwamen, zijn goed, zelfs heel goed. Daar om durf ik met klem er bij u op aan te dringen, ook uw deel te verrichten van de taak, welke ons aller taak is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1