Duizendste K.L.M.-vliegtuig naar Indonesië PRAAG VAARDIGT NIEUWE DECRETEN UIT HUURVERHOGING UITGESTELD „Sovjet-Unie legt geen voorraad atoombommen aan" Gemeentelijke indeling in N.-Holland E WEST-DUITSLAND KRIJGT OP GROOT TERREIN ZELFBESCHIKKINGSRECHT Tot hoofd en hart Inlassen van vrachtvliegtuigen wegens stijging aanbod van vracht in studie genomen 34 doden bij verkiezings onlusten Rijwielen met hulpmotor Opnieuw een priesterseminarie gesloten Studenten naar mijnen en fabrieken GOEDERENTREIN REED TE WATER Atoomenergie aangewend voor slechten van bergen en irrigeren van woestijnen Heiligverklarings processen .Het weer Stopzetting van ontmanteling gerechtvaardigd? Geallieerde controle op Ruhrgebied STEUNT C.H.U. DE REGERING NIET? Bekrachtiging besluiten der R.T.C. H. van Turnhout voorz. NKS distr. Haarlem „Wachtmeester handelde uit zelfverdediging" VRIJDAG 11 NOVEMBER 1949 73ste JAARGANG No. 246T Geen speciale gezins- vluchten meer Aalm. Verhoeven terug naar Indonesië 80.000 passagiers President op de Philippijnen herkozen Vliegtuigbenzine voor Joegoslavië Zullen met gewone rijwielen worden gelijkgesteld Bevestiging van vonnis tegen machinist gevraagd ROG 1900 AMBTENAREN BIJ VOEDSELCOMMISSARISSEN H. PLAATSEN IN PALESTINA In de vergadering der Tweede Kamer heefi de minisier-presideni Donder dagmiddag medegedeeld, da± 'i er niei naar uitziet, dat de voorgestelde wijzigingen in de loon- en inkomstenbe lastingen nog dit jaar door de Tweede Kamer zullen kunnen worden behandeld. In verband daarmede zal de huurverhoging moeten worden uitgesteld. Vishinsky legt verklaring af: SULTAN HAMID GEN- MAJOOR K.N.I.L. Geen andere explosies TWEEDAAGSE CONFERENTIE TE PARIJS TEN EINDE Benelux gaat accoord Duitsland erkent Ruhr- statuut R.T.C.-accoord 4000 man reserve- politie Veiligheidsdienst een noodzakelijk kwaad Drama te Ruurlo Spitfire vliegt tegen een hoogspanningskabel BUREAUX: SMEDESTRAAT'5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45. tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na &50 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. V/nd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mWlmeten hoogte, ingezonden mededelingen dubbe tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week. f 1-52 per maand, f 4-55 per kwartaal (Van onze verslaggever) Knipogend met zijn vier rode, groene en witte boordliehten in de grauwe avondlucht is Donderdagavond het duizendste K.L.M.-vliegtuig duizendste sinds de bevrijding! van Schiphol naar Indonesië vertrokken. Het voerde onder de 39 passagiers de hoofdaalmoezenier van de Nederlandse militairen in Indonesië, Lt. kol. R. H. M. Verhoeven, en enige afgevaardigden op de Ronde-Tafel conferentie mede. De Constellation „Batavia", die deze eer te beurt viel, kreeg als herinnering de woorden „Duizendste vlucht" in een lauwerkrans opgeschil derd, maar overigens had men aan deze mijlpaal niet veel aandacht besteed. Gezagvoerder B. Vis jubileerde mee: het is zijn 25ste vlucht naar Batavia. Voor het vliegtuig vertrok heeft de heer B. G. v. Os van Delden, hoofd van het Indiëbedrijf van de K.L.M. de naam is nog vóóroorlogs! ons enige belangwekkende bijzonderheden verteld Hij toonde zich optimistisch over de toekomst van deze stamlijn van de K. L.M., ook onder de gewijzigde politieke verhoudingen. Van een vlucht van Ne derlanders en Nederlandsgezinden uit Indonesië had hij niets bemerkt. De toevloed van reizigers in Batavia is thans niet groter dan normaal. Wel gro ter is de toevloed van reizigers uit Ne derland naar Batavia, maar dat komt door de Ronde-Tafelconferentie. De K. L.M. heeft hiervoor slechts één extra- vlucht ingelast, die vandaag met 50 ge delegeerden is vertrokken, maar ze heeft dan ook talrijke adspirantreizigers naar Indonesië moeten teleurstellen of hun reis moeten laten uitstellen. Men rekent er op. dat alle gedelegeerden op de R.T.C. half November naar In donesië zullen zijn teruggekeerd. Daar de gezinshereniging vrijwel is voltooid, zullen geen speciale gezins- vluchten („babykisten") meer naar In donesië vertrekken. Toch hoopt men het totaal aantal vluchten naar Indonesië in het begin van het volgend jaar uit te breiden tot zes per week (thans vijf). De topperiode in de Indiëlijn na de oorlog ligt in December 1948, toen elke Werkdag een Constellation van Schiphol naar Batavia vertrok en gemiddeld nog twee en een halve dienst per week met DC 4-vliegtuigen werden uitgevoerd. Reeds had men de dienst in het begin van dit jaar tot zeven per week willen uitbreiden, maar de moeilijkheden met India tijdens de tweede politionele actie maakten aan alle plannen een eind. Het Verlies tijdens die periode is nog niet geheel ingehaald. Weliswaar heeft de lijn over Mauritius wat opgevangen, maar de sterker geworden concurrentie heeft te veel passagiers afgesnoept. Het vrachtvervoer naar Indonesië meest medische artikelen en machine onderdelen is zeer gestegen en me» moet wegens ruimtegebrek noga) wat afwijzen, daar passagiers en post vóór gaan. Het inlassen van vrachtvliegtui gen naar Indonesië is thans in studie genomen. De devaluatie heeft in het aigemeen geen grote invloed gehad op de Indië lijn. Voor inwoners van Pakistan en Sy rië. welke landen niet gedevalueerd hebben, is de reis veel goedkoper ge worden en uit deze landen komt dan ook veel aanbod. Luit.-kol. R. H. M. Verhoeven keert na een verblijf van twee maanden teri#; naar Indonesië om er de gees- tclijKe verzorging van ons leger te liquideren, nu ons leger zal repatri ëren. Kard. de Jong is nog steeds Le gerbisschop en heeft derhalve ook ju risdictie over de Ned. troepen in In donesië. Maar nu dit land een eigen officieel leger krijgt, komt de geeste lijke verzorging daarvan ten laste van de inheemse Missie en houdt de juris dictie van Kard. de Jong in Indonesië op. Mgr. Verstraelen kwam op Schiphol •fscheid nemen van Luit.-kol. R. H. M. verhoeven. De duizendste vlucht naar Batavia Wordt gemaakt op de dag af precies vier Jaar na de heropening van de Amster damBatavia lijn op 10 November 1945. Deze lijn, welke reeds v.oor de oorlog van grote betekenis was, is na de be vrijding van Nederland en Indonesië van nog groter belang geworden. Nau welijks een half jaar nadat Nederland Was bevrijd, vertrok de eerste Skymas- 'tr van Amsterdam naar Batavia en Weldra vlogen de „Vliegende Hollan ders" vier maal per week heen en weer. De frequentie werd in de loop van 1947 een dagelijkse dienst opgevoerd en ®inde 1948 werd zelfs 9 maal per week retourdienst onderhouden. In deze vier jaren moest de route De verkiezingsstrijd in de Philippij- JJcn die volgeac de laatste uitslagen de kiezing van president Elpidio Jmirino heeft verzekerd heeft tot nog r 34 slachtoffers geëist. Quirino heeft de poutie opdracht ge- ®even voorbereid te zijn op aanvallen Sri? extremisten er. de stembussen cherp te bewaken. Naar verluidt heb- en politieke tegenstanders van Quirino shsmb p'annen 6esmeed voor roof van Door het Amerikaanse ministerie van andel is gisteren bekendgemaakt, dat het vergunning heeft gegeven voor de -o-AM.ins uvvz» v-5 v til vuur UC ®rscheping van veertig duizend vaten legtuigbenzine naar Joegoslavië. dP<?°e(? ingelichte Londense kringen zei- «ni„HG1Steren' nldos U.P., dat de Ver- delln Staten met Joegoslavië onderhan den n over een bilateraal verdrag voor ikaanse luchtverbinding naar naar Indonesië tweemaal worden omge legd vanwege een land'ingsverbod van India en Pakistan in de zomer van 1947 en in de winter 1948/49. De eerste maal werd de route via Colombo op Ceylon genomen, de tweede maal via Afrika en Mauritius, waardoor het grootste Oce aantraject in de burgerluchtvaart werd bevlogen, namelijk 5500 kilometer.. Gedurende de na-oorlogse jaren wer den op deze lijn niet minder dan 80.000 passagiers, 2450 ton post en 1030 ton vracht vervoerd, terwijl 28.000.000. kilo meter in 86.000 vlieguren op dit 13.200 kilometer lange traject werden afgelegd. In de 14 jaren voor de oorlog van 1928 tot begin 1942 werd een bijna even groot aantal vluchten naar Batavia uit gevoerd, n.l. 970. Hierbij werden door de Fokkers en de Douglas DC-2 en DC-3 ongeveer 31.000 passagiers, 937 ton post en 300 ton vracht vervoerd. Van 1928 tot nu toe legden de K.L.M.- vliegtuigen 3940 maal de afstand tussen Nederland en Indonesië af, een afstand van bijna 55.000.000 kilometer. Hiervan maakten ruim 111.000 passagiers gebruik, terwijl 1331 ton vracht en 3191 ton post tussen Amsterdam en Batavia werden vervoerd. Even voor het vertrek van de K.L.M.- constellation „Batavia", die de 1000ste retourvlucht naar Indonesië sinds de oorlog maakt, poseerde gezagvoerder H. Vis met de bemanning voor de foto graaf. Precies vier jaar geleden ver trok de eerste K.L.M.-vogel weer naar Batavia Op vragen van het Eerste Kamerlid, de heer Woudenberg, betreffende het gebruik van rijwielen met hulpmotor in het wegverkeer, heeft de minister van Verkeer en Waterstaat geantwoord, dat hij voornemens is te bevorderen, dat rijwielen met hulpmotor onder bepaalde voorwaarden in het wegverkeer hier te lande met gewone rijwielen zullen wór den gelijkgesteld. Onder leiding van de communistische minister van Justitie Alexei Cepicka bemoeilijkt het Tsjechische ministerie van Kerkelijke aangelegenheden het godsdienstige leven in het land steeds meer. Nieuwe decreten zijn uitgevaardigd, die het ministerie uiteindelijk zeggen schap geven over hetgeen op de semina ria en theologische scholen onderwezen moet worden en welke leerboeken daar dienen te worden gebruikt Deze decreten hebben ten doel licht te werpen op de bevoegdheden van het mi nisterie, dat 1 November ondanks bittere protesten van de katholieke geestelijk heid werd opgericht. De jongste decreten bepalen dat: 1. Het ministerie toezicht zarl uitoefenen op het liefdadigheidswerk van kerken en religieuze groepen en erop zal toe zien, dat het godsdienstige leven zich ontwikkelt in de geest van de grondwet. In de avond van 8 April j.l. kwam een goederentrein van Leeuwarden •naar Meppei gereden. Het voorsein gaf kalm rijden aan, maar toen even later kon worden opgetrokken, stond de trein stil. De machinist gaf zijn leerling order van de locomotief te stappen en tc gaan zien wat er aan de hand was. Toen de leerling te lang wegbleef, sprong ook de machinist van de locomotief en wie beschrijft zijn schrik, toen daarop de machine in beweging kwam. Een ge broken koppeling had een breuk in de luchtleiding veroorzaakt. Met zes wa gons achter zich stormde de machine het station Meppei binnen, kwam op het voor deze trein bestemde dode spoor, stortte zich op het stootbiok en kwam tenslotte in het water van de Reest terecht. De schade aan de wa gons en goederen was groot. De Asser rechtbank had de machinist van deze trein; de 49-jarige N. M. K. te Zwolle veroordeeld tot een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met drie proefjaren, terwijl de directie van de N.S. verdachte had terugge zet in de rang van ondermachinist met de verdere bepaling, dat hij een jaar rangeerdiensten moet verrichten. Verdachte kwam van dit vonnis in appel bij het Leeuwarder Gerechtshof omdat hij zich niet schuldig voelde aan overtreding van artikel 165: het in gc vaar brengen van het verkeer De procureur-generaal, mr. H. R. de Zaaijer, vroeg bevestiging van het ge wezen vonnis. Het aantal ambtenaren van de bureaux van de Provinciale Voedselcommissaris- scn, dat 1 Januari 1948 is overgegaan naar de bedrijfschappen, bedraagt 3944 man. Van dit aantal zullen I Januari 1950 vermoedelijk nog in dienst zqn circa 1900 man, aldus deelt de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer mede. De H. Vader heeft gistermorgen een Pauselijke Vermaning gericht aan alle bisschoppen en gelovigen ter wereld over de toekomstige status van de H. Plaatsen. Na Zijn bezorgdheid te ^hebben uitge sproken over de toestand fn Palestina en herinnerd te hebben aan Bethlehem, de geboorteplaats van Christus, en aan de andere plaatsen, waar Christus tijdens zijn leven op aarde heeft vertoefd, heeft geleden en is gestorven, spreekt de H. Vader de wens uit, dat het H. Land ein delijk een periode tegemoet moge gaan van vrede en geluk. 2. Het ministerie toezicht zal houden op de publicatie van het officiële staats blad voor de geestelijkheid, alsmede op de publicatie van alle op het godsdien stig leven betrekking hebbende inlich tingen en bekendmakingen. Deze be voegdheid berustte aanvankelijk bij het ministerie van Voorlichting. 3. Het ministerie toezicht zal houden op het godsdienstonderwijs, doordat les roosters en leerboeken aan zijn goed keuring moeten onderworpen worden en controle zal worden uitgeoefend op alle godsdienstonderricht op de kerkelijke scholen. Dit berustte vroeger bij het ministerie van Onderwijs. 4. Het ministerie toezicht zal houden op de restauratie en het onderhoud van kloosters en alle andere religieuze instel lingen. Voorts zal het nieuwe ministerie de bevoegdheden van het ministerie van voorlichting met betrekking tot de cle- ricale pers overnemen. De katholieke pers is reeds enige tijd verboden, de persen zijn in beslag ge nomen en de verspreiding van herder lijke brieven is verboden. De enige erkende kerkelijke publica tie is het officiële blad voor de geeste lijkheid. Woensdagavond is bekend gemaakt, dat opnieuw een katholiek seminarie in Tsjechoslowakije door de communistische autoriteiten gesloten is. De 130 studenten werden naar de fabrieken en de mijnen gezonden, aldus werd hieraan toege voegd. Het oetreft hier het seminarie te Bruntal in Moravië. De studenten bene den de 18 jaar zijn naar fabrieken ge zonden, de oudere zullen in het ver volg in de door de staat geëxploiteerde mijnen moeten werken. De Tsjechoslowaakse Nationale Ver gadering is gisteravond onverwacht te gen 17 November bijeengeroepen. Vishinsky, de Sovjet-Russische minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft gis teren in de bijzondere politieke commis sie van de Verenigde Naties te Lake Success verklaard, dat de Sovjet-Unie op het ogenblik geen voorraden atoombom men vormt, doch de atoomenergie slechts voor constructieve arbeid gebruikt. De minister oefende critiek op het meerderheidsrapport over instelling van controle op atoomenergie en zeide, dat men, ondanks alle resoluties van de Al gemene Vergadering, nog niets verder was gekomen dan drie jaar geleden. De „illusie" van het Amerikaanse atoombom-monopolie is vernietigd, aldus Vishinsky, die zijn overtuiging uitsprak, dat de Sovjet-Unie, als dit onverhoopt nodig zou zijn, voldoende atoombommen zal hebben. Op het ogenblik echter gebruiken wij (Van onze Romeinse correspondent) De H. Congregatie van de Riten is in een voorbereidende vergadering bijeen gekomen voor het onderzoek van de twee wonderen, die zouden zijn gedaan door de tussenkomst van de Gelukz. Ma ria Anna de Parede. In dezelfde vergadering is de inleiding behandeld van het proces van de geluk zalig- en heiligverklaring van de Die naresse Gods Maria Theresa Sherer, mede-stichteres, met P. Theodosius Fio- rentini, van de Congregatie van de Zus ters van Liefde van het H. Kruis. De eerbied»/. Maria Theresa Sherer is in Meggen bij Luzern geboren op 31 Oc tober 1825 uit een landbouwersgezin. In 1845 wijdde zij rich aan het onderwijs in Napels en in Coira. In 1856 werd zij ge kozen tot Generaal-Overste van de Con gregatie door haar gesticht. Zij stierf in Ingenbohl in 1883. De Congregatie ver spreidde zich vanuit Zwitserland over de landen van West-Europa en vervol gens in vele andere landen. Thans telt de Congregatie van de Zusters van Lief de van het H. Kruis 992 instituten, hos pitalen, weeshuizen, klinieken en onder wijsinrichtingen, waarin in totaal 9000 zusters werkzaam zijn. Sultan Hamid II is, naar wjj vernemen, bevorderd tot generaal-majoor van het K.N.I.L. de atoomenergie voor het slechten van bergen, irrigeren van woestijnen en kap pen van oerwouden. „Wq brengen leven, geluk en welvaart in streken, waar in duizenden jaren geen menselijke voet stap is gezet." President Truman werd gisteren op zijn wekelijkse persconferentie de vraag gesteld of er nog meer atoomexplosies in de Sovjet-Unie waren geweest. Hij antwoordde, dat er, zover hij wist, geen meer waren geweest. De president had bij vorige gelegen heden steeds geweigerd commentaar te leveren, wanneer hem dergelijke vragen werden gesteld sedert zijn mededeling, dat hq bewijzen had van een atoom explosie in de Sovjet-Unie. Op een vraag of men zich tot de Sovjet-Unie zou wenden na de bijeen komst van de drie ministers van Bui tenlandse Zaken te Parijs, ten einde be tere betrekkingen tussen de mogend heden tot stand te brengen, antwoordde de president: „Ik kan die vraag niet be antwoorden". (Van een bijzonder medewerker) Het rapport der provinciale com missie ter bestudering van de ge meentelijke indeling in Noord holland, dat er.ige weken geleden is verschenen, stelt een buitengewoon ge wichtige zaak aan de orde welke niet uit de publieke belangstelling mag ra ken. Immers, indien de voorstellen der commissie worden aanvaard, zal het aantal gemeenten in de provincie Noordholland (uitgezonderd Texel, Mar ken en Urk) van 118 worden terugge bracht op 55. Het tweede deel van dit rapport hetwelk de concrete voor stellen der commissie bevat is nog niet verschenen, zodat nog niet bekend is welke gemeenten naar de mening van de commissie zullen moeten ver dwijnen en welke .vergroting van haar gebied zullen krijgen. Dat heeft het voordeel, dat er thans nog gelegenheid is om, voordat de strijd on. de onder delen van het voorstel der commissie ontbrandt, (het staat wel vast, dat deze op ernstig verzet zullen stuiten) in het algemeen het voor en tegen van een dergelijk hardhandig ingrijpen in de gemeentelijke indeling van de provincie Noordholland te bespreken. Wij zullen hierbij buiten beschouwing laten de grenswijzigingen, welkehet gevolg zijn van ruimtegebrek van de stedelijke gemeenten en ons bepalen tot het vraagstuk van de zelfstandigheid van de plattelandsgemeenten. Want het komt ons voor, dat juist hier het rap port der commissie het sterkst de bestaande verhoudingen aantast. Men vergunne ons dan vooreerst enige critiek op de samenstelling der com missie. Met alle waardering voor de uitnemende kwaliteiten welke elk der leden ongetwijfeld heeft, moet het ons toch van hét hart. dat men bij de sa menstelling er blijkbaar niet naar heeft gestreefd alle grote godsdienstige en politieke groeperingen daarin te doen vertegenwoordigen. Dit is uiteraard geen critiek op de commissie, doch op het college van Gedeputeerde Staten van Noordholland, dat de commissie in 1941 samenstelde. Het wekt enige verbazing dat men toen een uit zeven leden be staande commissie ir het leven riep,_ welke een zaak in studie moest nemen welke van eminent belang is voor de gehele provincie, zonder dat men daar in voor zover wij kunnen nagaan één katholiek benoemde! En dat terwijl de bevolking van de provincie voo on geveer een derde deel katholiek is (op het platteland is het katholieke deel der bevolking nog groter) en het katho lieke subsidiariteitsbeginsel betrokken is bij de arbeid welke de commissie ging verrichten Men zie in dit verband het op verzoek van het Centrum voor Staat kundige vorming der Katholieke Volks partij uitgebrachte rapport» over het vraagstuk der samenwerking van ge meenten. In twee vervolgartikelen publice ren wij hierbij een beschouwing van een medewerker over het „Rapport der provinciale commissie tot bestu dering van de gemeentelijke indeling in Noord-Holland". Het eerste deel van dit rapport, waarin diepingrij pende veranderingen in de gemeen telijke indeling worden voorgesteld, onderwerpt hij aan een nauwgezette en ter zake kundige critiek. Ofschoon wij gaarne tot publicatie daarvan overgaan, waar het zulk een gewich tige zaak betreft, welke aller belang stelling zal hebben, willen wij ons standpunt in dezen vooralsnog nog niet geheel en al met dat van onze medewerker vereenzelvigen. en tweede punt van critiek aan gaande de samenstelling vande commissie is het feit. dat deze overwegend wetenschappelijk en tech nisch is samengesteld. Naast de voorzit ter, hoogleraar in de sociografie, namen plaats deskundigen op het gebied van het waterschapsrecht, economie. ge- meente-financiën, bestuursrecht, stede- bouwkunde en waterstaat. De gemeen ten werden dobr twee van deze deskun digen vertegenwordigd. In de commis sie ontbrak echter iemand die uit eigen ervaring inlichtingen kon verstrekken omtrent de gang van zaken in de plat telandsgemeenten. Het platteland was dus in de commissie feitelijk niet ver tegenwoordigd. Tenslotte nog een opmerking_ omtrent de werkwijze der commissie. Uit haar rapport blijkt, dat zij de burgemeesters van vele gemeenten heeft gehoord. Dit gebeurde evenwel ook in de bezettings tijd, toen de gemeenteraden naar huis waren gezonden en de wethouders tot adviseurs van de burgemeesters waren gedegradeerd. De commissie was op het punt van de Nederlandse zaak volko men betrouwbaar zij ondervond daar door moeilijkheden van de bezetter en zijn handlangers en hoorde als regel uitsluitend „goede" burgemeesters. Dit neemt evenwel niet weg, dat de belang rijke adviezen welke de commissie wer den gegeven, beter hadden kunnen wor den verstrekt in rustiger tijden en onder waarborg van de democratische invloed van de gemeenteraden, althans van de colleges van burgemeester en wethou ders. Uit het rapport blijkt niet. dat men na de bevrijding ook overleg heeft gepleegd met laatstgenoemde colleges. Uit dit alles blijkt, dat de commissie het vraagstuk der gemeentelijke inde ling vrijwel uitsluitend heeft bezien als een vraagstuk van wetenschappelijke, administratieve, technische aard. Dit heeft uiteraard een bepaald stempel ge drukt op de arbeid der commissie en het daardoor verkregen resultaat. Hier over in een volgend artikel. Verwachting tot Zaterdagavond: Meest zwaar bewolkt met tijdeiyk enige regen. Matige en later langs de kust af en toe weer krachtige Zuid- Westeiyke wind. Aanhoudend zacht. Zon: 7.54—16.54; Maan: 22.97—14.08. Jt Gisteravond hebben de ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk en de V. S. op het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken de slot zitting gehouden van hun tweedaagse conferentie. De zitting duurde tot 2.10 uur en werd bijgewoond door de ministers van Buitenlandse Zaken van Nederland, België en Luxemburg. Een half uur na de vergadering werd het volgende com muniqué uitgegeven: „De ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, Engeland en de Ver. Staten zijn vanochtend, vanmiddag en vanavond weer bijeen geweest om de be spreking van hun gemeenschappelijke problemen te voltooien. Aan de middag- ritting werd ogk deelgenomen doxr de ministers van Buitenlandse Zaken van België, Nederland en Luxemburg voor de bespreking van aangelegenheden, die in het bqzonder de belangen van deze drie landen raken. De drie ministers van Buitenlandse Zaken waren zich bewust van hun zware verantwoordelijkheid voor het behoud en de consolidatie van de vrede in Europa en in de wereld." Zij wensten uitdrukking te geven aan hun vastbeslotenheid deze verantwoor delijkheid te dragen met standvastig heid en menslievendheid, standvastig heid in hun besluit dat geen enkel land zal worden toegestaan de vrede en vei ligheid van zijn buurlanden te bedrei gen, menslievendheid in hun erkenning, dat een duurzame vrede slechts kan worden gevonden in een nauwere ver eniging van de volken der wereld. Daar beide grote wereldoorlogen zijn ontstaan uit een militaristische geest in Duitsland en daar de landen, vertegen woordigd door de ministers van Buiten-» landse Zaken, bezetters van Duits ge bied zijn, was het natuurlijk dat hun bespreking van het probleem van de vrede in Europa grotendeels de betrek kingen van Duitsland met Europa, de toestand in Duitsland en hun politiek ten aanzien van Duitsland betrof. De ministers van Buitenlandse Zaken bevestigden hun politiek zoals die is neergeliiïd in het bezettngsstatuut, n.l. dat de West-Duitse federale republiek op een groot terrein zelfbeschikkings recht moet worden gegeven waar het Duitse aangelegenheden betreft, een ter rein, dat krachtens het bezettingssta tuut groter zou worden naarmate de regering van de federale republiek blijk gaf vorderingen te maken in de richting van vestiging van een vrij, democratisch en vredelievend Duitsland. Tevens achtten de ministers het juist de progressieve integratie van het Duitse volk in de Europese ge meenschap te steunen en te bevorde ren. Deze besluiten waren gebaseerd op de verwachting van de ministers, dat de -regering van de Duitse federale -republiek verdere blijken zou geven van haar vreedzame bedoelingen en van haar oprechte wens zich bij die landen aan te sluiten, die de zaak van democratie en rechtvaardigheid in recht en vrede zijn toegedaan. Derhalve hebben de drie ministers /an Buitenlandse Zaken hun Hoge Commissarissen bepaalde instructies en bevoegdheden gegeven, die hen in staat zullen stellen de bovenaangege- ven doelen te bereiken. Alvorens de ministers tot een beslis sing kwamen had de Franse minister van Buitenlandse Zaken zich eerst ge dwongen gezien overleg te plegen met zqn regering. Men meent te weten, dat de Franse regering tijdens de kabinets- zitting aan Schuman nauwkeurige in structies heeft gegeven i.v.m. de te ne men maatregelen voor de stopzetting van de ontmanteling. Frankrijk zou zich hiermee slechts kunnen verenigen, indien er voldoende waarborgen zouden worden gegeven voor de voorkoming van een nieuwe militairisatie van Duitsland. Welke vorm hieraan in de geheime besluiten der ministers is ge geven, is echter nog niet bekend. Vol gens een gezaghebbende bron zouden de voornaamste besluiten, die de ministers t.a.v. Duitsland hebben genomen zqn: 1. Een plan om demontage van Duit se fabrieken voor herstelbetalingen drastisch te beperken. In ruil zal West- Duitsland toezeggen samen te werken met het geallieerde toezicht op voor de oorlog belangrüke industrieën, zoals die in het Roergebied. 2. West-Duitsland zal het recht krq- gen consulair in het buitenland ver-, tegenwoordigd te zijn. Deze consuls zuilen via de geallieerde hoge com missie voor Duitsland worden benoemd. 3. West-Duitsland en het Saargebied zullen als buitengewone leden worden toegelaten tot de Raad van Europa. Volgens een Franse woordvoerder be spraken de ministers ook de Europese problemen op het gebied van defensie en economie en de kwesties Joegoslavië en China. Deze onderwerpen werden „in algemene zin" behandeld. Hij ontkende, dat de Grote Drie over Duitslands herbewapening hadden ge sproken. Deze kwestie was noch door een der geallieerden, noch door Duits land zelf ter tafel gebracht, zo zeide hij. De Beneluxlanden hebben gister avond de nieuwe door de Grote Drie vastgestelde politiek voor Duitsland goedgekeurd. De minister van Economische Zaken der federale West-Duitse regering, pro fessor Ludwig Erhard, heeft op een gis teren te Parijs gehouden persconferentie verklaard, dat de West-Duitse regering bereid is 't Ruhrstatuut, dat voorziet in het instellen van internationale (geal lieerde) controle op het Ruhrgebied te erkennen en zitting te nemen in het contróle-orgaan. Ook gaat de regering te Bonn er mede accoord dat Duitsland, evenals Frankrijk en Engeland, drie vertegenwoordigers in het internationale Ruhr-contröle-orgaan zal hebben. De „Boot van Billy", de tot motorboot omgebouwde tjalk, die de missionarissen van het H. Hart op Nieuw Guinea haar diensten zal gaan bewijzen, is vandaag met de „Riouw" van de Mij. Nederland naar Indonesië vertrokken. In het weekblad „Chr.-Historische Nederlander" heeft het lid der Eerste Kamer der C.H.U., mr. dr. G. Kolff, een artikel gepubliceerd, waarin hq te kennen geeft, dat de Eerste Kamerfractie der Christeiijk-Histori- sche Unie de regering voor wat de resultaten der R.T.C. betreft niet zal steunen. De C.H.U. heeft tijdig de regering doen weten in hoeverre op haar steun wel of niet was te rekenen. Mocht de regering haar steun voor de resultaten der R.T.C. niet verkrijgen, dan heeft ze dit tijdig geweten, aldus schrijft hij. „De Eerste Kamerfractie wenste, dat de kroon geen symbool, maar een rechts instituut zou zijn. Deze gedragslijn blijft ons richtsnoer. En naar wij hopen ook van de Tweede Kamerfractie in haar geheel." In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer in zake de begroting van Binnenlandse Zaken wordt medegedeeld, dat de sterkte der reserve-gemeentepoli- tie momenteel omstreeks 4000 man be draagt, van wie ongeveer 1350 man van een uniform zqn voorzien. De minister betwufelt, of ooit een dienst als de Binnenlandse Veiligheids dienst populariteit zal genieten. Derge- Iqke diensten zün naar zijn oordeel een noodzakelijk kwaad, waarbij de nadruk dient te vallen op de noodzaak. Zolang machten in de wereld bezig zijn met niets ontziende middelen de grondslagen aan te tasten van onze democratische rechtsorde, zal de regering een apparaat dienen te hebben om subversieve acti viteit tqdig te onderkennen. Wij moeten ons niet aan deze we reld overgeven, doch haar alleen ge- V.bruiken. J adering i, dat De voorzitter der Tweede Kamer heeft gistermiddag in de vergade der Tweede Kamer medegedeeld, het in bet voornemen ligt het wets ontwerp tot bekrachtiging der besluiten van de R.T.C. nog in November af te doen. Gisteravond kreeg het bestuur van het district Haarlem'van de Ned. Kath. Sportbond, als opvolger van de naar Den Haag overgeplaatste rector Heems kerk, een nieuwe voorzitter in de per soon van de heer H. van Turnhout. Deze zeer bekende sportleider die o.m. vice-voorzitter is van de landelijke N. K.S. afd. voetbal, lid van het Diocesane N.K.S.-bestuur. vice-voorzitter van de Haarl. Voetbalbond, voorzitter van het N.K.S.-district Haarlem, afd. voetbal, en voorzitter van'de R.K. Sportver. TYBB ontwikkelde reeds direct een grote activiteit. Meerdere takken van sport, waarvan nog geen vertegenwoordigers zitting hebben in het districtsbestuur. Zullen op korte termijn uitgenodigd wor den er een aan te wijzen, zodat op een volgende vergadering alle katholieke sportverenigingen vertegenwoordigd zijn. Voorzitter Van Turnhout installeerde hierna met enkele welgekozen woorden de nieuwe geestelijke adviseur, de wel- eerw. heer J. Tesselaar, kapelaan der Spaarneparochie. Als secretaris-penning meester werd de heer F. Koehorst, Mui- derslotweg 188, herbenoemd: de heer L. Roozekrans werd als 3e lid van het Dagelijks Bestuur aangewezen. Betreffende he» stropersdrama te Ruurlo, vernemen wij van de districts commandant der Rijkspolitie te Doetin- chem het volgende: In de vroege morgenuren van Woens dag 9 November werden op hei jacht terrein tussen Ruurlo en Zelhem, door een patrouille, bestaande nit een wacht meester der Rqkspolitie en een jacht opziener, twee personen. n.l. de 57- jarige H. L. en zijn 21-jarige zoon, bjj het wildstropen door middel van een lichtbak op heterdaad betrapt. Onmid dellijk na de ontdekking besprong de zoon plotseling met voile kracht de wachtmeester, die deze sprong afweer de, waardoor een schot uit zijn pistool de aanvaller in het hart trof. L. jr. was onmiddeliyk dood. Te zelfder tijd kwam de vader uit het kreupelhout te voorschijn, bracht zqn jachtgeweer in de aanslag en richtte dit op de wacht meester. Deze vuurde hierop met zijn pistool en trof de man in het hoofd, waardoor ook deze onmiddellijk werd gedood. De Spitfire H 25 van de jachtvlieg- school van de Nederlandse Luchtmacht op Twenthe, bestuurd door dé sergeant- vlieger P. P. A. van Eijsden, heeft gis termiddag om kwart voor vijf ten Noorden van Lichtenvoorde een nood landing moeten maken, daar ze tegen een hoogspanningskabel was gevlogen. De vlieger is ongedeerd. Het vliegtuig werd licht beschadigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1