ERIC DE noorman: WINTER Zó is mijn zoon Volstrekte homogeniteit in kabinet niet mogelijk Het incident-Meyerink i Italiaanse zakenlieden hopen op gouden vruchten van H. Jaar WILTON LOPERS Kinderbijslag voor zelfstandigen zou 120 a 120 millioen vorderen Z.H. DE PAUS OVER GEWETENSCONFLICTEN VAN DE KATHOLIEKE JURIST Bij toepassing van een onrechtvaardige wet Nederlanders zonder deviezen gem geziene gasten „Rota" klaagt aan Toestand in tuinbouw was in 1948 gunstig VRIJDAG 11 NOVEMBER 1949 PAGINA 3 Dr. Dreesf antwoordt de Kamer De replieken Rekenmachine voor blinden „Geen ondermijning van zeden Minister over peil der bioscoopvoorstellingen DE ONTRUIMING VAN KAMP WIERDEN Consideratie toegezegd DRS. BANNENBERG Nieuwe regent seminarie Beekvliet Kruis van verdienste voor N.Z.H.R.M. Nederland gaat Zwitserland 's nachts stroom leveren Last van zenuwen? Communistische dagbladen lasteren Diplomatenconferentie te Istanboel Prima Kwaliteit Perzische dessins 50 breed Fl 11 70 breed Fl. 15.50 Wat is er met de dollar Geen wijziging gaud prijs volgens Trunum Onderscheiding Amerik. generaal door CLARENCE BUDINCTON KELLAND Vertaling van H. DE GRAAFF Verklaring van minister Mansholt CONCERTGEBOUW- ORKEST Speelt voor niet-Amster dammers S i 1 ber ta nne - m oorden a a rs krijgen levenslang Pleidooi tariefsverlaging bij P.T.T. Fr. Alph. Jellema f P. Böncke overleden De Tweede Kamer heeft Donderdag in een middag- en een avondvergadering de algemene beraadslagingen over de Rijksbegroting voor 1950 voortgezet. De minister-president, dr. Drees, die des middags zoals reeds in een deel van onze oplage werd gemeld aan het woord kwam, verklaarde o.m., dat volstrek te homogeniteit in het kabinet hem niet mogelijk leek, zelfs al zouden alle mi nisters tot één partij behoren, maar er bestaan uitnemende persoonlijke verhou dingen en een uitstekende samenwerking. In practisch beleid is een redelijke Eenheid bereikt, welke vruchtbaar werkt. Ten aanzien van de kwestie-Meyerink merkte spr. op, dat in het reglement van orde voor de R. T. C. verschil is ge maakt tussen het spreken in commissies en in die algemene vergadering. Als er sen fout is gemaakt, is dat geschied bij de samenstelling van dit reglement. een bedrag liggende tussen 4 a f 5 mil liard. Na de voorstellen inzake de represen tatietoelagen te hebben verdedigd, gaf spr. te kennen, dat het zeker niet waar is, dat achter de houding ten aanzien van de Fokkerfabrieken en het Nationaal Luchtvaartlaboratorium een Amerikaans bevel zou staan. Ten aanzien van de vergadering van 't Nationaal Jongerenverbond is naar spre kers inzicht het recht van vergadering niet door de regering aangetast. Wat. de burgemeestersbenoemingen aangaat, kan men z.i. kwalijk spreken van discrimi natie .van een bepaalde partij. Ten aan zien van de benoeming van de Haagse burgemeester zei spr. het te betreuren, dat er maandenlang over is geschreven en dat men het heeft doen voorkomen, alsof er een felle strijd in het kabinet is gevoerd. Er is slechts éénmaal over gesproken en toen is tegelijk de beslis sing gevallen. Kinderbijslag voor kleine zelf standigen zou niet 40 a 50 millioen vorderen, doch 120 a 130 millioen. Verhoging der uitgaven, zelfs al zou het 40 a 50 millioen zijn, acht de regering bezwaarlijk. Men zou zich een regeling per bedrijf kunnen voorstellen, doch het leek de minis ter-president beter dit bij het hoofd stuk Sociale Zaken te bespreken. In verband met de industrialisatieno ta merkte de heer Drees op, dat de re gering ervan overtuigd is, dat er naast een industrieel klimaat ook een sociaal klimaat nodig is. Spr. vroeg niet aan te dringen op ver hoging der uitgaven. Wil de Kamer uit gaven doen, dan moet zij ook bereid zijn de dekking daarvan mogelijk te maken. Alle wensen uit de Kamer ho nende, zou spr. ook gaarne de suggestie vernemen, waar dan eigenlijk de ge wenste beperking vandaan moet komen. Het volk zal van de moeilijke positie van ons land moeten worden overtuigd. Men staat voor een ontzaglijk moeilij ke taak. Terugzien op de achter ons liggende vier jaren moge bemoediging schenken. Dr. Drees besloot aldus: Wij zijn een klein en dichtbevolkt land, maar toch een sterk volk en ik heb het volle ver trouwen, dat wij de moeilijkheden het hoofd zullen kunnen bieden. De minister van Financiën, prof. Lief- tinck, sprak zijn voldoening erover uit, dat vrijwel geen afkeuring is uitgespro ken over het besluit tot devaluatie. Teleurstellend is het volgens de rege ring, dat de stroom van devaluaties niet is aangegrepen voor een internationale bevrijding van het handelsverkeer, maar verheugend is het, dat de laatste weken actief- wordt gewerkt om op de nieuw verkregen basis stappen te doen om te komen tot een bevrijding van het inter nationale handels- en betalingsverkeer. Tengevolge van de devaluatie zal de Staatsschuld stijgen met f 900 millioen; daartegenover staat een winst op de aanwezige goudvoorraad en harde valuta. Door de besluiten der R.T.C. zal de Staatsschuld nog toenemen met een be drag van f 2 milliard. Het bedrag der vlottende schuld is veel geringer dan men meent, ze kan geschat worden op Bij de replieken, waarmede in de avondvergadering een aanvang werd gemaakt, gaf de heer Romme (KVP) in verband met de rede van de heer Van der Goes van Naters te kennen, dat hij niet anders heeft willen zeggen dan dat bij een kabinet op brede basis rekening moet worden gehouden met de getals verhoudingen in ons volk. Met genoegen had hij vernomen, dat een kinderbijslagregeling voor zelfstan digen ook de heer Hofstra en zijn poli tieke vrienden wenselijk lijkt. Wanneer een verzekeringsregeling met het oog op dj tijd van voorbereiding te bezwaarlijk is, dan zal men zijn toevlucht moeten nemen tot een noodregeling. De heer Schouten (AR) ging nader in op het incident-Meyerink. Het reg. van orde, waarop men zich nu beroept, kan z.i. be zwaarlijk publiek worden besproken. lie zaak was tijdig onder de aandacht van de minister van Overzeese Gebiedsdelen gebracht, merkte hij aan het adres van de heer Tilanus op. Hij handhaafde zijn standpunt. Ten aanzien van het incident-Meyerink erkende de heer Tilanus (CH), dat be paald was, dat gelegenheid zou worden gegeven van een afwijkende mening te doen blijken, doch niet is uitgesproken waar dat zou geschieden. De afwezigheid van de heer Meyerink ter slotzitting was voor de medeleden der delegatie een verrassing. Nadat de heer Lucas (KVP) o.m. had erkend, dat aan devaluatie niet was te ontkomen, diende de heer Gortzak (CPN) een motie in, vragende in verband met de prijsstijgingen de loonbijslag van f 1 te verhogen tot f 2.50, in afwachting vgn nadere maatregelen, Op de najaarvergadering van het Academisch Genootschap Petronella Moens, te Amsterdam in het Trippen huis gehouden, is gedemonstreerd met een rekenmachine, die door ir. Her- weijer te Haren geschikt is gemaakt voor gebruik door blinden. Het is voor het eerst in Nederland dat dit experi ment is ondernomen. Met hulp van de ze rekenmachines zullen blinden snel en gemakkelijk wiskundige berekenin gen kunnen uitvoeren. Ook zullen zij nu over een der onmisbare hulpmid delen gaan beschikken, waardoor zij als prijscalculator of loonadministrateur kunnen optreden. (Van onze Romeinse correspondent) Omtrent de toespraak, die Z. H. de Paus Zondag j.l. heeft uitgesproken voor het Congres van de Italiaanse Unie Van Katholieke Juristen, kan nog ge meld worden, dat Z. H. uitvoerig is in gegaan op de ernstige gewetensconflic ten waarvoor een katholiek jurist komt te staan, wanneer hij een onrechtvaar dige wet moet toepassen. Tegen het einde van zijn toespraak gaf Z. H. enige richtlijnen. 1. Dé. rechter kan nimmer zijn ver antwoordelijkheid afschuiven op de tvetten en haar makers. Wel is de wet gever in de eerste plaats verantwoor delijk, maar de rechter die de wet op een bepaald geval toepast draagt daar voor zelf de verantwoordelijkheid. 2. De rechter kan met zijn beslissing nimmer iemand verplichten tot een daad, die in zich immoreel is, d.w.z. die per se strijdig is met de wet van God en die van de Kerk. 3. In geen geval mag een rechter een onrechtvaardige wet erkennen en goed keuren en hij mag geen vonnis uitspre ken waaruit zulk een goedkeuring zou Zijn af te leiden, en dit nog te minder als zijn veroordeling ergernis zou ge- Ven. 4. Maar niet elke toepassing van een Wet hoeft te impliceren dat men haar goedkeurt of zelfs maar erkent. Als dit het geval is, mag de rechter de on rechtvaardige wet toepassen, wanneer dit de enige mogelijkheid is om erger kwaad te voorkomen. Hij kan een! straf opleggen wegens overtreding van een onrechtvaardige wet, indien hij weet of kan vermoeden, dat deze straf door de overtreder uit hogere motieven zal wor den aanvaard. II if 'uit' r tef Verschenen is de Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer inzake 00 begroting van Binnenlandse Zaken. Uierin zegt de minister o.m., dat, hoe- Wel geredelijk kan worden toegegeven, dat het peil der vertoningen in bio topen en schouwburgen, uit opvoed kundig oogpunt bezien, niet steeds aan Zedelijke eisen voldoet, bezwaarlijk gesproken kan worden van een voort gaande ondermijning der zeden, welke het noodzakelijk zou maken, naast het 'eh deze op grond van de betreffende Wettelijke voorschriften, door de daar door aangewezen instanties uitgeoefend tezieht, van overheidswege verder-in- gzijpende maatregelen te treffen. Uit een ter zake door tussenkomst :ah de provinciale besturen ingesteld dhderzoek, dat nog niet volledig is ge- ^hidigd, blijkt, dat in het algemeen 1 ?h excessen op het gebied van de p',®ding de vraag of van onwelvoege- 'Jke kleding sprake is, wordt naar ge- öanS van de plaats en de streek waar Wordt gedragen, verschillend be- ^hrbeeld, niet kan worden gesproken. In tijden van vervolging hebben priesters en leken zich vaak laten ver oordelen tot geldboeten of gevangenis straffen zonder weerstand te bieden ook door katholieke rechters wanneer het zodoende mogelijk was, voor het volk een betrouwbare rech terlijke macht te behouden en om de Kerk en de gelovigen voor erger ram pen te bewaren. Natuurlijk, hoe er ger de gevolgen van het vonnis zijn, van des te groter en algemener be lang moeten de belangen zijn die er door worden gediend. En er zijn ge vallen dat deze afweging van belan gen in het geheel niet meer opgaat, b.v. bij doodvonnis. In het bijzonder, de rechter mag alleen om redenen van het allerhoogste belang een echt scheiding uitspreken inzake een hu welijk dat voor God en de Kerk gel dig gesloten is. Want practisch ge sproken tast zulk een ecbtscheidings- vonnis niet alleen de burgerlijke ge volgen van het huwelijk aan, maar het wekt bovendien de indruk als zou de huwelijksband verbroken zijn en als zou een later huwelijk geldig en verbindend zijn. Z. H. de Paus beëin digde zijn belangwekkende toespraak met de wens uit te spreken, dat de katholieke juristen hun ambt steeds zouden mogen uitoefenen onder een rechtvaardige wetgeving en volgens de eisen van sociale gerechtigheid. Bij het begin der vergadering van de Tweede Kamer gistermiddag heeft de heer Van Vliet (K.V.P.) aan de minis ter van Financiën vragen gestéld over de aanzegging aan de bewoners van het kamp Vossenbos te Wierden om dit kamp vóór 15 November a.s. te ontrui men. Minister Lieftinck verklaarde dat dé bewoners van Vossenbos die aanzegging hebben gekregen. De mensen hadden door het verbreken van deuren en ra men zich toegang tot de barakken ver schaft. Ze bevonden zich wederrechte lijk ter plaatse. Beschikbaar stéllen van woonruimte behoort niet tot sprekers ti&cik De heer Van Vliet (K.V.P.) vroeg alsnog consideratie te gebruiken en on derdak te verlenen in het kamp totdat woonruimte kan worden aangeboden. De minister zegde de nodige conside ratie toe. De bewoners van het kamp „De Vos senbos" te Wierden hebben ten einde raad, daar voor hen geen oplossing te vinden is, op aanraden van de Commis sie Woonruimtewet 1947 een telegram gestuurd naar de minister-president. Zij verzoeken daarin de oorspronkelijke da tum van ontruiming (15 November) op te schorten totdat voor hen een andere woonruimte gevonden is. (Van onze correspondent) Z. H. Exc. Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch, heeft benoemd tot Regent van het Klein Seminarie te Beek vliet pastoor G. P. J. Bannenberg, tot dus ver pastoor te Tilburg (parochie H. There- sia). Pastoor Bannenberg werd geboren op 20 Juni 1898 te Westerhoven en werd tot pries ter gewijd op 26 Mei 1923. In Mei 1931 werd hij benoemd tot hulpaalmoezenier in tijd van oqrlog. Bij Koninklijk Besluit werd hij in Januari 1934 benoemd tot lid van de Centrale Jeugdraad. In Januari 1936 werd hij benoemd tot diocesaan directeur en voorzitter van de diocesane raad van be stuur van de Kath. Actie der mannelijke jeugd in het bisdom 's-Hertogenbosch, als mede tot diocesaan aalmoezenier van net diocesaan jeugdwerk en diocesaan verken- nersgeestelijke. Op 24 Juni 1942 werd hij, tot dan kapelaan van de parochie St. Pie- ter te 's-Hertogenbosch, benoemd tot pas toor te Tilburg als opvolger van mgr. W. Mutsaerts in de H. Theresiaparochie. Te vens voltooide hij in dat jaar zijn studie in de rechten te Nijmegen. Het hoofdbestuur van het Neder - landsche Roode Kruis heeft de Noord en Zuid-Hollandse Reddingmaatschap pijdie 11 November 125 jaar geleden werd opgericht onderscheiden met het Kruis van Verdienste wegens be langrijke diensten door de N. Z. H. R. M. aan het Roode Kruis bewezen. Steun om Giina 6. Even snel als de kreet was opgekomen verstierf hij weer. Toen Eric zijn blik op de prinses richtte zag hij dat Lotus van Jade huiverde. Hethet is verschrikkelijk," zei ze zacht. De Noorman zag dat het meisje meer aangegrepen was door de geheimen, die de Toren der Tienduizend Uiterste Smarten achter zijn grauwe muren verborg, dan zij in het begin had willen doen blijken. Daarom vroeg hij er niet verder naar doch leidde haar naar een bank, die een eind verder in dc tuin stond, en begon een luchtig gesprek, teneinde haar op andere gedachten te brengen. Een voorbeeld .dat door de kleine filosoof ogenblikkelijk gevolgd werd. „Ik hoorde dat uw heer gemaal nog steeds afwezig is," zei Eric vriendelijk. „Zou het nog lang duren eer hij terugkeert? Gaarne wil ik hem ontmoeten." Lotus haalde even haar schouders op. „Ik weet het niet," sprak ze langzaam. „Li Po's wegen zijn onberekenbaar." Er was een vage klank van afweer in haar stem; een klank die Eric vaker gehoord had wanneer zij over haar echtgenoot sprak. „Ge schijnt niet zeer verlangend te zijn hem terug te zien?" De donkere ogen van het meisje bleven op het gezicht van de Noorman rusten, „Neen," zei Lotus van Jade zacht. „Ik ben niet verlangend om hem terug te zien. Li Po is is geen goed mens. Voordat ik u leerde kennen dacht ik daarom dat alle blanken geen goede mensen waren. Dat is natuurlijk dwaas, maar hij maakte het er naar." ,JIoe!" Eric was zeer verbaasd. „Is Li Po een blahke?" „Ja," knikte het meisje. „Hij heeft uw huidskleur. Enige tijd geleden verscheen hij aan het hof 'van mijn vader. Hij scheen zeer rijk te zijn en deed zich heel beminnelijk voor. Zodoende wist hij mijn vader te bewegen mij aan hem uit te huwelijken." Eric floot verbaasd tussen z'n tanden. Dit is inderdaad vreemd. Een blanke, die eeti Chinese naam aanneemt. Waarom hebt ge me dit niet eerder gezegd?" „Ik wilde liever niet dat ge het wist," zei ze zacht. „Ik schaamde me ervoor. Aan het hof spreekt men opzettelijk niet over hem." Een intense verwondering maakte zich van Eric meester. En waarschijnlijk zou deze verwondering in onrust zijn overgegaan indien hij de man had opgemerkt dieverscholen in de schaduw van een grote boom, dit gesprek ongezien beluisterde. Dezer dagen zal het provisorische 70.000 volt transformatiestation te Lutterade, dat begin 1946 ten behoeve van de uit' wisseling van electrische energie met het buitenland in gebruik werd geno men, worden vervangen door een defi nitief 220.000 volt-station aldaar, waarin een transformatorgroep met een vermo gen van 100.000 k va is opgesteld. Dit betekent echter niet, dat ons land thans zoveel electriciteit uit het buiten land zal kunnen betrekken, dat beper kende maatregelen tijdens de spitsuren kunnen vervallen. Binnenkort zal levering van electrici teit gedurende de nacht, wanneer de vraag naar electrische energie in ons land slechts gering is, door ons land over het Duitse hoogspanningsnet aan Zwitserland plaats vinden. Dit land, waar de electriciteitsvoorziening hoofd zakelijk is gebaseerd op de exploitatie van waterkrachtcentralen, ondervindt thans door de droge zomer aanzienlijke moeilijkheden. Dat deze export van belang is in ver band met ons tekort aan buitenlandse betaalmiddelen, behoeft geen betoog. Mijnhs rdt't Zen u wtabletten helpen U er overheen. 24 December begint het Heilig Jaar. Al sinds 'n paar jaar heerst er van de Noordgrens van Italië tot aan Rome en Napels een stemming van hoop en ver wachting. Er wordt in Rome koortsachtig aan het nieuwe station en aan de onder grondse gewerkt, het reusachtige hotel van Vaticaanstad komt iedere dag 'n stukje nader tot zijn voltooiing, kloos ters en pensions bouwen een nieuwe ver dieping op hun dak, restaurants en bars worden vergroot en geverfd. De eigenaars van zaken in luxe-arti kelen en souvenirs staan nu nog met ge kruiste armen voor hun deur. Zij wach ten tevergeefs op kopers en boeten iedere dag enige duizenden lires van hun kapi taal in om hun zaak lopende te houden, totdat de gouden tijd, het Heilig Jaar, aanbreekt. De pessimisten onder hen zijn er ech ter niet zo zeker van, dat zij in 1950 de- zeltde gouden vruchten zullen plukken als in de jaren '25 en '33. De vreemde lingen, die vroeger met vreugde en voor komendheid werden begroet, worden nu wat wantrouwig aangekeken. „Als zij 'n paar prentbriefkaarten en een portret van de Paus hebben gekocht is hun portemonnaie leeg," zeggen de winkeliersAls de regeringen van sommige landen niet wat royaler zullen worden met het uitreiken van deviezen komt er van het Heilig Jaar (uit com mercieel oogpunt bekeken) niets te recht." En dan zien we de vreemdelin gen liever niet dan weL Dit lijkt al heel weinig gastvrij, doch er liggen enige feiten aan ten grondslag, die in de Italiaanse dagbladen gepubli ceerd zijn en dus de nodige stemming hebben gewekt. Het Nederlandse volk heeft 'n paar waardevolle eigenschappen: zijn recht vaardigheidszin en zijn gevoel van eigenwaarde. Het bedelen zit de Hol lander niet in het bloed; er worden in Nederland dan ook zo goed als geen bedelaars gevonden. De oorlog met zijn Duitse bezetting en, meer nog, de honger en de bevrij ding hebben aan deze eigenschappen geknaagd. De beperkingen op 't gebied van deviezen zijn hard bezig, ons volk een slechte naam in 't buitenland te bezorgen. De Nederlandse jeugd heeft vijf jaar tussen Befehle, Verbote en Abferti- gungen geleefd. Zij meende, dat de be vrijding ook mee zou brengen het vrij over de grens gaan en genieten van al het schoons, dat er op de wereld te zien is. Helaas hebben de regeringen van sommige landen het anders bepaald. Zij laten hun onderdanen vrij over de grens trekken, maar géven hun geen zakgeld mee. De studenten hebben er iets op ge vonden in een systeem van uitwisseling, doch niet allen l.ukt deze manier van logeren. De overmoedige jonge mensen kiezen het avontuur. Al liftend trekken zij over de Alpen. In de maatod Augustus verbleef in Rome een op z'n Volendams gekleed trio, dat probeerde een wedden schap te winnen. Op de redactie van een dagblad kwamen zij vertellen, dat deze bestond in 't volgende: twee weken in Italjë verblijven zonder een cent uit te geven. Zij hadden al iemand in Rome gevonden, die hun wat geld had gegeven, en zij vroegen nu aan de redactie hun ook dezelfde dienst te bewijzen. Later kwamen er twee jonge rechts geleerden met een Studebaker naar Ita lië. De luxe wagen kwam over de grens, maar de lires niet, zodat hotels en pen sions hun deuren niet openden, doch de twee reizigers lieten zich niet ontmoe digen. Zij probeerden de adressen van in Rome wonende Nederlanders te berei ken en toen ook dit niet lukte, brachten zij de rest van hun vacantie bij een boer op het land door. Zij aten niets dan polenta (maïspap) en macaroni en slie pen in de geur van veel zwetende men sen en knorrende varkens, maar, terug in hun vaderland, spraken zij met veel enthousiasme over hun reis. Iedere Nederlander, die in een touris- tencentrum woont, wordt bovendien, ver rast met het bezoek van onbekende landgenoten, die logies of lires zoeken. Laten wij hopen, dat de heren van Den Haag en van Rome elkaar de hand reiken, zodat de Hollanders, die in het Heilig Jaar de schoonheid van de Eeuwi ge Stad komen bewonderen, niet hun toevlucht behoeven te nemen tot prak tijken, die in hun ogen misschien spor tief lijken, maar die hun toch een slechte naam in het buitenland bezorgen. C. P.—D. ROME, 7 November (Van onze Romeinse correspondent) Het zal nog niet vaak zijn voorgeko men, dat een rechtbank als partij optrad in een proces dat voor een andere rechtbank gevoerd werd. Maar vandaag is er hier zulk een proces begonnen. „L'Unitd", het officiële orgaan van de Communistische Partij Italië en ,Jl Paese", het dagblad dat de middenstand met een zoet lijntje in de communistische haven moet loodsen, hebben in een pole miek met de Osservatore Romano be toogd, dat het niet moeilijk is, een huwelijk door de kerkelijke rechtbank ontbonden te krijgen, wanneer men maar goed betaalt. Nu is het beslist niet de eerste maal dat de Rota dit verwijt gedaan wordt en men kan eigenlijk wel zeggen, dat het verwijt zich sinds het einde der Middeleeuwen in een nimmer tanende populariteit verheugt. Maar ditmaal heeft men het al te bont gemaakt. Nadat de Osservatore Romano de beschuldiging van simonie voor de zoveelste maal had weerlegd, heeft „L'Unita" een artikel gepubliceerd, waarboven als kop stond: „Met een paar millioen lire kan men een mooi echtscheidingsproces krijgen, opgesteld in fraai curie-Latijn", terwijl de inhoud van het artikel aan deze veel belovende kop beantwoordde! De Heili ge Roomse Rota, zoals het hoogste Ker kelijk rechtscollege heet, heeft nu be sloten aan een harer auditeurs, Mgr. Staffa, opdracht te geven, de beide dag bladen wegens smaad aan te klagen. Het is niet te verwachten dat de polemiek tussen de advocaten van beide partijen nieuwe gezichtspunten op de volstrekt uitgekauwde kwestie zal openen. Maar het is zeker de eerste maal dat de Rota voor een burgerlijke rechter het bewijs van haar integriteit zal hebben te leve ren. De Amerikaanse diplomaten nit tien landen van 't Midden-Oosten zullen op 26 November te Istanboel bijeenkomen, heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bekend gemaakt. Het is allemaal koek en ei tussen de Sovjet-regering en de Russische Ortho doxe Kerk. Die goede verstandhouding blijkt wel uit het prettige onderhoud, dat Vishinsky heeft met de vice-exarch van de Russische Kerk in de V.S. tij dens de receptie, welke gegeven werd op de Sovjet-ambassade te Washing ton, ter herdenking van de 32e verjaar dag van de Russische revolutieBijna 1500 mensen vergaten de koude oorlog en proefden aan de buffetten, waar zij in de rij moesten staan om aan de beurt te komen voor de kaviaar met wodka. Weteringschans 165 Amsterdam Opnieuw duiken geruchten op ten aanzien van de mogelijke herwaardering van het goud en een overeenkomstige devaluatie van de dollar. Ditmaal heeft te Chicago Jo seph Stagg Lawrence, vice-president van de Empire Trust Co., verklaard, dat alle tegenspraken ten spijt de hoge ambte naren van de Amerikaanse schatkist een devaluatie van de dollar voorbereiden. Om politieke redenen zou de Amerikaan se regering volgens Lawrence willen deva lueren. omdat de exceptionele winst, welke zou kunnen worden geboekt op de goud voorraden. de belangrijke begrotingstekor ten, die in de komende jaren te voorzien zijn, zou kunnen dekken. Bovendien zou de concurrentie, ontstaan door de devaluatie van het pond sterling, tot dit besluit bij dragen. Een bewijs dat de devaluatie waar schijnlijk is. is volgens hem dat de rege ring weigert een vrije goudmarkt of 'de circulatie van gouden muntstukken te herstellen. Het publiek zou er op moeten aandringen dat een vrije markt werd her steld om zich tegen een muntdepreciatie 4. te kunnen vrijwaren. Het is een te grote verleiding voor de regering, die het mo nopolie van de goudaankopen in handen heeft, te gaan devalueren wanneer daar toe genoopt wordt door moeilijkheden zoals toeneming van de werkloosheid, economische crisis en aanvallen van de oppositie. Een verhoging van de goudprijs zou even wel geen stijging op de aandelenmarkt ver oorzaken omdat het totale bedrag van de credieten en de circulatie, dat de prijsvor ming bepaalt, geen enkele wijziging zou ondergaan. Zelfs ingeval van inflatie zou de markt niet worden beïnvloed omdat prijsstijgingen zouden worden tegengegaan door zeer ingrijpende controlemaatregelen, aldus Lawrence. President Truman heeft Donderdag ver klaard, dat er, zo lang hij president is, geen wijziging in de goudprijs zal komen. De president antwoordde met wat hij noemt een „categorisch neen", toen hem gevraagd werd, of een van de regeringsleden over woog de goudprijs te verhogen als middel tot vermindering van de nationale schuld. De Nederlandse regering heeft eèn van haar hoogste onderscheidingen toe gekend aan een Amerikaans generaai voor zijn hulp tijdens de tweede wereld oorlog. Met speciaal ceremonieel be noemde ambassadeur E. N. van Klef- fens, op de Nederlandse ambassade in Washington, namens Koningin Juliana de Amerikaanse brigadier-generaal der Mariniers Fred S. Robillard tot com mandeur in de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden. Julius Krug, de Amerikaanse minis ter van Binnenlandse Zaken, heeft gis teravond bekend gemaakt, dat hij 1 Dec. zal aftreden. Hij zeide, dat hij reeds lange tijd van zijn post entheven had willen worden. 31 „Wij hebben, óók nog een paar dy- namietpatronen", zei hij. „Vannacht ga ik die dam van Butterick in de rivier opblazen". - „Zou ik niet doen," zei ik. „Laten we liever eerst eens goed nadenken. But terick wil ons hier vandaan jagen en de ranch in zijn bezit krijgen. Hij wil deze hele streek onder zijn controle brengen. Door geweld tegenover ge weld te stellen bereiken we niets. Tot het gerecht kunnen we ons niet wen den, want we beschikken niet over be wijzen. Daarom moeten we helemaal op onze eigen middelen vertrouwen". „Laat mij dat zaakje maar opknap pen", zei Straight. „Zeker om je een ontijdig einde op je hals te halen", zei ik. „Niks d'rvan. Straight. Jii blijft hier, ik heb je veel te hard nodig". „Wou je d'r mee uitscheiden soms?", vroeg hij. „En zeker met hangende pootjes naar mijn vader terugkeren? Geen denken aan". „Wou je Butterick dit dan met be taald zetten?" „Ik hoop op het tegendeel", zei ik. „Hij wil ons niet voor niets wegdruk ken. Hij voeft iets in zijn schild en. geen kleinigheid, zou ik zeggen. Er moet geld voor hem aanzitten, anders zou hij niet een vermogen aan die ranch van hem besteed hebben. Daar moet meer achter steken. Hij heeft 'n hekel aan buren. Daarom zullen we zo vrij zijn ons des te steviger hier te nes telen en zijn buurman te blijven. Wé moeten ons tegen geweld verdedigen, maar ons zal vernuft beter te pas ko men dan spieren,' of revolvers of dy namiet. Zoals de zaken nu staan, Straight, mag je ons niet in de steek laten. Blijf hier en help me een spaak in zijn wiel te steken". „Je haalt je niks anders dan last op de hals", zei hij. „Kun jij een stuk of drie, vier ste vige jongens opscharrelen?", vroeg ik „Dat lukt wel". Bunny kwam binnen met een reus achtige schotel met ham en eieren, die hij midden op tafel neerzette. „Hierzo" zei hij,, „ben ik soms geen stevige jon gen?" Hij trok zijn hemd open en tpon- de ons een harige borst, waarover een paar witte littekens liepen. „Die zijn niet van het bramenplukken", zei hij. „Dat was toen ik nog kok was bij „Is Paardekop in de buurt?", viel Straight hem in de red- „Een week vóór dat jij me aannam, hebben we samen zijn zadel nog in drank omgezet", zei Bunny. „Pak dan de wagen en ga hem in Phoenix opduikelen", zei Straight, „hem en nog een stuk of twee, drie. En zorg dat je nuchter thuiskomt of ik stroop je je vel over je oren". „Nuchter dat spreekt", zei Bunny. „Ik drink alleen maar bij wijze van tijdverdrijf. Ik ben geen zuiplap. Ik ga dadelijk na het ontbijt weg". „Ik zal je een telegram meegeven", zei ik, met een knikje van verstand houding naar Maggie Jones. We ontbeten en begaven ons toen naar de plaats des onheils. Een stelletje man nen slenterden daar doelloos en met sombere gezichten rond. Aan onze voe ten gaapte de krater en de boortoren lag op de grond, herschapen in een ver wrongen ijzermassa. Ook de mannen van de grondbewerkingsploeg waren nader bij gekomen. „Voor zoiets heb ik geen contract ge tekend", zei de boorder. De baas van de bulldozer-ploeg wierp mij een donkere blik toe, alsof ik van alles de schuld was. „Heb je gezien wat ze met mijn machine gedaan hebben?" gromde hij. „Alles wat vast zat losge draaid en weet ik wat nog meer". „Hoe groot is de schade aan de boor installatie?!' vroeg ik. „Dat ligt eraan, wat 'er nog te her stellen valt", zei dé boorder, „maar ik begin d'r niet meer aan. Ik rol mijn matten op en ik smeer 'm"„ „Ik idem", zei de baas van de bull dozer. „Straks kost het nog mensenle vens". Ik was boos. „Ik dacht dat jongens als jullie meer lef hadden", zei ik. „Dus jullie laten je wegjagen". „Alles wat ik rijk ben heb ik in m'n machine belegd", zei de bulldozer-baas. „En ik heb vijftienduizend dollar in die boorinstallatie zitten", zei de boor der. „Dus jullie knijpen 'm hoofdzakelijk voor de duiten?" vroeg ik. „Hoofdzakelijk wel". „Dan weet ik het goed gemaakt. Als ik jullie nu eens al je schade aan je uitrusting vergoed?" „De meeste mensen krijgen later spijt van zulke beloftes". Ik haalde mijn schouders op. „Dan zal ik het zo doen", zei ik. „Ik geef jullie ieder een cheque ter waarde van jullie spullen. Is het karwei afgelopen, dan kunnen jullie het zaakje terug kopen. Ik neem jullie ploeg ook over jullie werken dus voor mij. En jullie treden voor mij op als opzichters". Zij keken elkaar aan. „Maar wie zegt ons, dat die cheque waard is wat erop staat?" vroeg een van de twee. „Stuur een van je mannen naar de bank in Phoenix", zei ik. „Daar zullen ze het je wel vertellen. De kok rijdt er dadelijk heen. Je kunt met hem mee gaan.... Kun jij een koopcontract schrijven, Straight?" „Dat zal wel gaan", zei hij. „Kom mee dan", zei ik. „Mam: blijven jullie mannen bij mij? Als er iemand gewond raakt, betaal ik de dokters- en ziekenhuiskosten en bovendien vijftig dollar voor iedere dag verlet. Als er iemand gedood wordt betaal ik vijf duizend dollar aan zijn weduwe. En bo vendien zal ik maatregelen treffen om jullie tijdens het werk te beschermen. Nu?" „Klinkt redelijk", zei een stoere boor- dersmaat. „Wat mij aangaat ik blijf". De mannen staken de koppen bij el kaar. Er werd gesmoesd en gefluisterd en tenslotte vertolkte de stoere maat hun conclusie in de woorden: „Als een kleine snotaap als jij durft te blijven, dan doen we mee. We vóelen er trou wens ook niks voor ons van ons werk te laten jagen". „De heren worden bedankt", zei ik en samen met de twee ploegbazen keer den we terug naaf huis om de trans actie op papier te zetten. Daarna stak de boorder de twee cheques in zijn zak en klom op de wagen om met Bunny naar Phoenix te rijden. De rest van de dag werd besteed aan het treffen van voorbereidingen. De meeste cowboys verstaan het smidsvak. De boortoren was gekanteld en op ver scheidene plekken was het ijzerwerk verwrongen, maar bij nader inzien bleek de schade mee te vallen. Wat de bull dozer en overige terreinmachines be trof, daar behoefden alleen maar wat onderdelen vastgezet te worden. (Wordt vervolgd) Op gezag van het A.N.P. hebben wij dezer dagen alleen vermeld de criti- sche opmerkingen van sommige Twee de Kamerleden t.a.v. de Landbouw begroting. Zij waren van oordeel dat de tuinbouw voor grote moeilijkheden staat, terwijl daarentegen, blijkens de gedrukte stukken, zeer vele leden kon den instemmen met de mening van de minister dat de toestand in de tuin bouw, in het afgelopen jaar, gunstig is geweest. 'Thans deelt de minister van Land bouw in zijn Memorie van Antwoord jnede, dat hij het met het oordeel, van deze sommige leden niet eens is. De minimum-fondsprijzen raken in het al gemeen zeker niet uitgeput De minister deelt voorts mede, niet voldoende aanleiding te vinden gevolg te geven aan het verzoek van de Stich ting van de Nederlandse Visserij om over te gaan tot benoeming van een staatssecretaris voor de Visserijen. Zondagmiddag a.s. om 14.30 uur zal door het Concertgebouworkest onder leiding van Eduard van Beinum in het Amsterdams Concertgebouw een concert worden gegeven speciaal voor bezoekers van buiten Amsterdam. In samenwer king met de directie der Nederlandse Spoorwegen worden op verscheidene stations, o.a. te Leeuwarden, Hoorn, Alkmaar, Zaandam, Deventer enz. ge combineerde spoor-entréebiljetten uitge geven1. Uitgevoerd zullen worden vs® Cherubini de ouverture Anacreon, van Berlioz de Symphónie Pliantastique, waarna Willem Andriessen zal optreden als solist in Schumann's Pianoconcert. Het Amsterdamse Bijz. Gerechtshof heeft hedenmorgen, conform de eis, tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, met ontzetting uit alle openbare rech ten voor de tijd van het leven, twee Silbertannemoordenaars: de 32-jarige veehandelaar S. B., uit Enschede, en de 38-jarige straatmaker E. K„ uit Leeuwarden. Aan het voorlopig verslag der Twee de Kamer over de ontwerp-begi«oting van het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie over 1950 is het volgende ontleend: Vele leden wezen er op, dat het Rijk behalve de bedragen voor rente en af schrijving circa 15millioen gulden als uitkering ontvangt, vermeerderd met rond 22% millioen gulden als batig ex ploitatiesaldo, te zamen derhalve ruim f 38.000.000. Beschouwing van dit totaal bedrag deed bij deze leden de vraag rijzen, of niet moet worden overgegaan tot verlaging van enige tarieven. Ta riefswijzigingen, die in wezen tariefs verhogingen zouden betekenen, zouden deze en vele andere leden bezwaarlijk kunnen billijken. Verscheidene landen betreurden het ten zeerste, dat voor het voeren van te lefoongesprekken een wijziging gebracht is in de tarieven die practisch neer komt op een verhoging. Vele leden had den voorts ernstige bezwaren tegen de aangekondigde tariefsverhoging van ruim 33 pet. op de aansluitingen van de ra diodistributie. fa de St. Josephkweekschool te Zeist is vanmorgen overleden de eerw. frater Alphonsus Jellema. Hij werd in 1876 te Franeker geboren en trad in 18Ö3 in bij de Congregatie van de fraters van Utrecht. De overledene was leraar aan de Ludgeruskweekschool te Hilversum. Voordien was hij hoofd, van de St. Gre- gonusschool te Utrecht en eerder van de St. Aloysiusschool te Hilversum. De H. Requiemmis wordt Dins dag a.s. te half elf opgedragen in de kapel vah de St. Josephkweekschool te Zeist, waarna begrafenis op het kloos terkerkhof. In de ouderdom van zes. en zeventig jaar is te Blaricum overleden de kunstschilder-beeldhouwer P. T. H. Böncke. Na zijn schooljaren en korte leertijd bij de beeldhouwer van Essen kwam hij spoedig tot de conclusie, dat het voor een jonge kunstenaar niet meeviel in de kunst een volledig be staan te vinden. Vandaar dat hij de functie van oppasser in het reptielen huis in Artis aanvaardde. In deze functie had hij ruimschoots gelegenheid allerlei dieren in steen te vereeuwigen. Later woonde hij in Blaricum, waar hij vee) steun ondervond van de kunst schilders Dake en Derkinderen, die hem een jaar lang in de gelegenheid stelden zijn studie te voltooien. De overledene was lid van „Arti", „St Lucas", „De Onafhankelijken" en de „Vereniging van Beeldende Kunstenaars Laren-Blaricum". Hij was gehuwd met de schilderes Marie Kelting. De begra fenis vindt a.s. Zaterdagmorgen te eif uur plaats op de Algemene Begraaf plaats te Blaricum.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3