Aan een krachtige gezinspolitiek moet worden vastgehouden Prinses Margaret steeds meer in middelpunt van belangstelling K.V.P. TELT MEER DAN 300.000 LEDEN m Vermaning voor Oost-Duitsers ZIJ, DIE VIELEN Het debat geopend? Inzake sterkere progressie in kinderbijslag en een regeling voor zelfstandigen staat Partijleiding achter Kamerfractie „Wanbegrip", waarover men zich mag verheugen MARKIES van BLANDF0RD ernstig huwelijkscandidaat? Dr. LAlbering brengt jaarverslag uit „Amerikanen zijn slim" aldus Vishinsky Het weer Streng toezicht van Sovjet-commissie Ontmanteling voorlopig geschorst? Veertien hulpverpiegers ontvoerd Demobilisatie-centrum naar Amersfoort Tot hoofd en hart ZATERDAG 12 NOVEMBER 1949 73ste JAARGANG No. 24613 CONGRES VAN KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ TE UTRECHT GEOPEND (Van onze speciale' verslaggever) Wéér zijn de voormannen van de Katholieke Volkspartij en vele harer leden ±e Uirechi bijeengekomen voor he± bij wonen van hel partijcongres, dal hedenmorgen aanving. De voorzitter der K.V.P., de heer J. W. Andriessen, heeft hei congres te circa elf uur geopend. Hij sprak daarbij een rede uit, waarin hij opnieuw de beginselen en het bestaans recht der partij heeft vastgesteld. Hij kwam op voor een krachtige gezinspolitiek, waaraan men koste wat kost moet vasthouden. Het beleid van minister Van den Brink, veel vuldig aangevallen, juichte hij toe. Hij pleitte voor een _iniensieve kadervorming en sloot zich aan bij hei protest in de UNO tegen de geloofsvervolgingen in Oost-Europa. Onze bijeenkomst hier is voor Nederland wederom een getuigenis van ons zijn,- een demonstratie van onze kracht; een klinkend bewijs van de juistheid der beslissing van December 1945, om wederom een eigen partij te stichten, aldus de heer Andriessen. Het gezin nik heb lekker kruis bessen zitten eten" (Vervolg op pag. b) *fp Jongeren-organisatie wekt grote verwachtingen voor de toekomst Grootste staalfabrieken ten dele behouden PRAAG BENOEMT NEGENTIEN „KERKELIJKE INSPECTEURS" Activiteit van Darul Islambenden Ook het medisch kamp wordt daar gevestigd Pater Lombardi bereidt Romeinen het Heilig Jaar voor Kruistocht voor het Goede" op BUREAUX SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544 Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqfro 143480 Bijkantoor Beverwijk Stumphiusstr 45. tel. 3998 Voor klachten over dé bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H W M van Rut». Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der millimeter- hoogte. Ingezonden mededelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m -hooate De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents oer week. f 1-52 oer maand, f 4-55 per kwartaal De partijvoorzitter begon met een Woord van welkom aan de aanwezigen, dat ditmaal een bijzondere kleur kreeg, toen hij een artikel in „Het Vrije Volk" aanhaalde. Daarin wordt geschreven, in een polemiek met prof. Romme over „Humanisme in de Politiek": „Het is ook hier het noodlottige wanbegrip Waaruit de confessionele politiek gebo ren is, dat de heer Romme parten speelt. Het wanbegrip, dat de gemeenschappe lijke levensbeschouwing de grondslag ttoet zijn van een politieke partij. De K.V.P., die in politieke zin niet voor- of achteruit kan, is van dit wanbegrip de levende demonstratie." Ik volsta thans met te constateren, al dus de heer Andriessen, dat dit ver meende wanbegrip in ons katholieke Volksdeel gelukkig zeer verbreid is. En Wanneer wij daarbij bedenken, dat bü de laatst gehouden Kamerverkiezingen, onder leiding van onze beminde Kardi naal, het Hoogwaardig Episcopaat de Katholieken aanspoorde op de can- didaten van de K.V.P. te stemmen, dan Voelen wij ons, ook voor wat dit wan begrip betreft, uitermate gerust. Wat het algemeen onderwerp van het congres betreft, zo vervolgde de partij voorzitter, dat onderwerp: „Mens en Maatschappij" kwam het partijbestuur bijzonder actueel voor. Er dreigt bij de huidige maatschappelijke ontwikkeling een gevaar, dat wij moeten onderkennen. Het gevaar nml. van de massafiëring: van de massa-mens. Wij verwerpen als Katholieken de socialisatie op econo misch terrein tenzij het algemeen wel zijn deze evident vordert doch wij moeten waken voor een socialisatie van andere aard. welke de persoonlijkheid met de. daaraan verbonden rechten en plichten geweld dreigt aan te doen. Een zeer belangrijk onderwerp, dat de heer Andriessen met nadruk enta meerde, was dat van de Partij en Gezins politiek. Hij citeerde allereerst de woor den die Z. H. de Paus heeft gesproken tegenover de deelnemers aan de Inter nationale Gezinsdagen. In het bijzonder waar de Heilige Vader zeide: Natuurlijk mag niet worden vergeten, dat de kin derrijke gezinnen bijzondere aanspraken kunnen - doen gelden, zoals belasting aftrek, kinderbijslag en andere toelagen, die niet louter als een geschenk mogen worden beschouwd, maar veeleer een, zeer bescheiden, vergoeding voor de uiterst waardevolle dienst,' die het gezin aan de maatschappij bewijst." Naar aanleiding hiervan merkte de heer Andriessen op: Overeenkomstig ons program heeft de Kath. Tweede-Kamer fractie met alle kracht en in alle ernst gepoogd dit program te verwezenlijken, voorzover dit in de achter ons liggende jaren reeds mogelijk was. Het zij echter onomwonden gezegd: het resultaat is allerminst bevredigend. Mocht het ge lukken onder het Kabinet-Beel een ver- Er zijn velen te Londen, die geloven dat de vrolijke prinses Margareth n« toch vel gauw m het huwelijksbootje zal stappen. Natuurlijk werpt Buckingham Palace zij het niet officieel alle desbetref- lende geruchten verre van zich, maar dit belet de lichtgevoete gissingen niet, ergenoegd verder te huppelen. En er worden heel wat doorluchtige namen 1 ill Tïwaar°nder dle van enkele buitenlandse prinsen, maar tenslotte komen ai Nnffteraars terug op de naam van de 23-jarige markies van Blandford. Ch^ntn zoon van de hertog van Marlborough, neef van Winston hurchill en kleinzoon van de bekende Amerikaanse magnaat Consuelo Vanderbilt hit lrl- i 1S ,df aandacht op iemand te vestigen als er sprake is van et toekomstige huwelijk van Engeland's tweede prinses. die te vermijden,, antwoordde: „Och, ik vond het gisteren' helemaal niet erg. Ik heb lekker kruisbessen zitten eten in bed." betering in de kinderbijslag te verkrij gen, gepaard gaande met «een lichte pro gressie, afdoende was deze verbetering niet. In de troonrede van 1948 werd o.a. gezegd, dat de zorg voor de behoeften van de kinderrijke gezinnen de bijzon dere aandacht van de Regeering had. Overwogen werd op welke voet aan daartoe door de- werkgevers in het leven geroepen fondsen gelegenheid was te geven uitkeringen te doen. Voorts was een wijziging van de wettelijke kinder bijslagregeling in overweging teneinde in die regeling de nodige correcties aan te brengen. Helaas is het. voor wat dit laatste betreft, nog bij overwegingen gebleven. En uit mededelingen in de pers moet worden afgeleid, dat de mi nister van Sociale Zaken slechts voor nemens is de tijdelijke maatregelen, zo even bedoeld, na 1 Januari a.s. wat te verlengen. Van een sterkere progres sie in dé kinderbijslagregeling vernemen wij niets; van een regeling voor zelf standigen evenmin. Dit is in hoge mate onbevredigend en de partijleiding is het met de Katholieke Tweede-Kamerfractie volkomèn eens, dat deze zal hebben te overwegen of ze, indien de situa tie zich niet wijzigt, de verantwoor delijkheid voor deze gang van zaken nog langer zal kunnen dragen. X4Z"-. X - ;s. 4 De algemeen secretaris der K.V.P., dr. L. A. H. Albering, heeft hedenmorgen op het Partijcongres te Utrecht verslag uitgebracht over de verrichtingen ge durende het afgelopen jaar. Hü deed dit niet zonder deze verrichtingen in verband te brengen met de toekomst van de K.V.P. waarvoor zij veelal en met name voor wat de jongeren organisatie betreftvgrote verwachtin gen wekken. Het ledental van de partij blijft op een behoorlijk niveau. Het overschrijdt de 300.000 ver. In al haar organen vertoont de K.V.P. het beeld ener gezonde ontwikkeling en voortdu rende activiteit. Hoezeer de jongeren hun rol spelen in hef partijleven blijkt wel uit het feit, dat velen van de oudste leeftijdsklasse dit jaar bij de gemeenteraadsverkiezin gen als volksvertegenwoordigers op de lijsten der K.V.P. werden gekozen.'Hun kaderdagen in Bouvigne en de landdag In Amersfoort leveren bewijzen van ernst en propagandistische zin. De jon geren vormen een.nieuwe kracht in het partij-kader, waaraan dr. Albering veel waarde hecht. In een vijftigtal kader- dagen zal dit najaar in het gehele land het vraagstuk van het „inzicht en de verantwoordelijkheid" van het kader behandeld worden. Het kader vormt de stootkracht der partij en is in zijn zwak te tevens de zwakte der K.V.P. Wat de gemeenteraadsverkiezin gen betreft: zij maken een gunstige prognose voor die der Provinciale Staten verantwoord. Het partijbu reau heeft bij de verkiezingsactie 145.000 affiches en twee millioen folders over het gehele land ver spreid. Betreurenswaardig is alleen, dat de goede sfeer vertroebeld werd door persoons- en groepsbelangen bij candidaatstelling, groslijststem ming en verkiezingen. In haar buitenlandse betrekkingen onderhoudt de K.V.P. een nauw contact De levenslustige prinses Margaret is laatste tijd meer en meer het voor werp van de publieke belangstelling geworden. Binnenkort zal een boek over baar het licht zien. Zij is het onderwerp geweest van enige opvallende artikelen de pers en al wat zij zegt of doet 18 nieuws geworden. Zij is niet langer „het kleine zusje op 2e. achtergrond" van prinses Elizabeth. is nu zelf een der persoonlijkheden »an het Britse Koninkrijk. De Engelsen beginnen haar te zien als r^n opkomende ster in de hogere krin- jjten, als een tolk Van de moderne jeugd ®h een voorbeeld voor de jongedames d de grote wereld. Het schijnt, dat. Buckingham Palace weinig van doen heeft gehad met ^toeneming van de publieke belang- rf«ing voor prinses Margareth en dat romige leden van de koninklijke fa- nUie zelfs weinig te spreken zijn over vorm, welke die belangstelling heeft ingenomen. Ia1an officiële zijde is dan ook de da u e tJid getracht, wat meer de aan- fivOt te vestigen op de ernstiger ka- onK rekken van de jonge prinses, die memer-kt de leidster is geworden van Jonge geslacht. Men brengt b.v. van die zijde gaarne sta - snel groeiende plichten in het lotsbestel naar voren, j. Maar het volk heeft meer belangstel- karaat001^ de n-'ensebiker zijde van haar laat zich graag vertellen, dat zij rihi Paieis..zo'n beetje het enfant ter- jj is, altijd klaar voor een geestig er;. e? om de statige en veelal saaie te p enissen, die zich daar afspelen. Parodiëren. Vol et..ziet met welgevallen hoe smaak- MZ1J zich kleedt en opmaakt, haar houdt van make-up, etje meer dan haar vader nodig acht. sr,n aar bet allermeest houden de men- kirri,X.a"Jde verhaaltjes, die over de Üoèp van Margaret de ronde bomnli-f®1, dat misschien geen ander Vaak J kind in de moderne tijd zo bet n„I?eg naar bed is gestuurd omdat oeugend was geweest als Marga- haau1 da mensen smullen van het ver gen -f'.,t zij, toen zij op een mor- S f' —J f tP VV.44 44JLVA - haai- weer eens was gebeurd, 'ar,gza haar vroeg. °f ze nu zo Prinsessen in regencape. Ze kwamen dezer dagen in Liverpool de paardenren- die strafrhand niet ,Senoeg kl"eeg van nen bijwonen, prinses Margaret en prinses Elizabeth. Hier zijn zij op weg naar en er nooit eens over dacht. de tribune. Daar was het tenminste droog. met haar zusterpartijen, aldus dr. Albe ring. Zij draagt bij tot versteviging ener katholieke politiek in ons werelddeel. In eigen land breidt ze haar activiteit nog steeds uit. Zo verschenen dit jaar de Indonesische Documentatie en Het Wekelijks Persoverzicht. Het adviesbu reau voor gemeenterecht en gemeen tepolitiek bewees zijn nut. Het aantal verenigingen van R. K. raadsleden zal vóór het einde van dit jaar heel Neder land bestrijken. Voorts wijst dr. Albe ring op de instituten van de menings peiling en het college van beraad, wier bestaansrecht gedurende het afgelopen jaar wel duidelijk beweien werd. Dr. Albering besloot zijn rede aldus: De schommeling in ledental vóór de oorlog in de R. K. Staatspartij even eens belangrijk blijkt thans binnen beperkte grenzen te blijven. Het begrip van een politieke partij is reeds aan merkelijk versterkt, de „Kiesvereni ging" is bezig te verdwijnen om plaats te maken voor de party-afdeling, die haar taak heeft én in de verkiezings tijd èn in de zgn. stille tijd, die gelei delijk zal wordei\. de periode, waarin de politieke vorming en het wekken van politieke belangstelling de volle aandacht zullen vragen. Er blijft veel en noodzakelijk werk aan de winkel, een werk in het belang van onze ka tholieke politieke organisatie, van ons program en beleid, en dus in het belang van het Nederlandse volk. Jantje Kuyers en Jentje Pielemans, twee Staphorster meisjes van ne gen jaar, hebben Vrijdagmiddag op Paleis Soestdijk een kleine Stap horster boerenwagen, die tijdens het jongste bezoek van Prins Bernhard aan Overijsel door de Staphorster burgerij aan de Prins als geschenk voor de Prinsesje was aangeboden, afgeleverd. Prinses Margriet en Prinses Marijke waren zeer blij met deze boerenwagen waarmede ze geruime tijd speeiden. De kleine Jentje zei later tegen de burge meester van Staphorst: „Ik had Ma rijke best naar Staphorst willen meenemen." Op een te New York gehouden diner van de vereniging voor Amerikaans- Sovjetrussische vriendschap heeft Vis hinsky, de minister van Buitenlandse Zaken der Sovjet-Unie, de Westelijke mogendheden er van beschuldigd, dat zij de voorraadvorming van atoombom men trachten tot stilstand te brengen, opdat de V. S. de eerste plaats in de productie kunnen houden. „Dat is een slim voorstel, de productie van atoom bommen stop te zetten, terwijl men er tegelijk geen geheim van maakt, dat één land meer bommen bezit dan enig ander land", aldus Vishinsky, die we derom de eis stelde van onmiddellijk verbod der atoomwapens en instelling van een internationale controle. Verwachting tot Zondagavond: Wisselend bewolkt met nu en dan buien, vooral in de Noordelijke helft van het land. Vrij krachtige en langs de kust tijdelijk harde Westelijke wind. Iets koeler. Zondag: Zon 7.5516.53, Maan 23.33 —14.29. Maandag: Zon 7.57—16.51, Maan onder 14.44. Generaal Tjoeikov heeft gisteren de Oost Duitse regering in zijn hoofdkwar tier te Karlshorst medegedeeld,, dat re Sovjet Controle Commissie, waarvan hij chef is, tbans officieel de taak van het Sovjet militaire bestuur heeft overge nomen. Tsjoeikov vertelde premier Otto Gro- tewohl en zijn ministers, dat de voor naamste taak van zijn commissie zou zijn te letten op de naleving van de overeenkomst van Potsdam en de an dere besluiten van de Grote Vier ten aanzien van Duitsland. Hij legde er de nadruk op, dat de Oost-Duitse regering niets zal mogen doen, wat in strijd met deze geallieerde besluiten is. Volgens een verslag van het officiële Oost-Duitse nieuwsbureau A.D.N. her innerde Tsjoeikov zijn toehoorders er aan, dat „de Sovjet Controle Commissie zich het recht voorbehoudt alle in- Men verwacht, aldus A.F.P. uit Bon den, dat de ontmanteling van de West- Duitse fabrieken zal worden geschorst gedurende de tijd, dat de door de Grote Drie ingestelde Duits-geallieerde com- misie te Parijs over de conclusies van de ministers zal onderhandelen. In Londense diplomatieke kringen merkte men echter op, dat een schorsing van de ontmanteling als voorlopig moet worden beschouwd, zolang de conclu sies van de commissie niet aan de ge allieerde regeringen zijn voorgelegd. Ut gezaghebbende bron wordt ver nomen, dat, zo men besloot de ont manteling van vier grote staalfabrieken in West-Duitsland te staken, het toe gestane productievermogen van 1.34 fnillioen ton tot 16,5 millioen ton zou stijgen. Uit doorgaans betrouwbare bron wordt vernomen, dat de fabriek te Harborn (Britse zone) van de staalfa brieken van Thijssen (de grootste staal fabrieken in Europa, die jaarlijks twee millioen staal produceeren), waar schijnlijk slechts gedeeltelijk zal wor den ontmanteld op grond van een op de Parijse conferentie bereikt accoord. De reden van de moeilijkheden, die Donderdagmiddag tussen Schuman ener zijds en zijn Britse en Amerikaanse col lega's anderzijds zijn gerezen, zouden zijn gelegen in het aandringen van Acheson en McCloy op de schrapping van deze fabriek van. de ontmantelings- lyst lichtingen van de Oost-Duitse regering te verkrijgen welke zij gewenst acht." „Het behoeft geen nader betoog, dat de commissie ook het recht en de plicht heeft er op te letten, dat de demilitari sering, de democratisering en de scha devergoedingen op de juiste wijze wor den uitgevoerd." „De Controle Commissie zal toezicht houden op de buitenlandse handel en er voor zorgen, dat Duitsland zijn over eenkomsten nakomt," aldus Tsjoeikov. Over de betrekkingen met de Weste lijke geallieerden vermeldde Tsjoeikov: „In overeenstemming met de bekende internationale overeenkomsten zal een Sovjet vertegenwoordiger in Berlijn het nodige contact onderhouden n et de ver tegenwoordigers van de W stelijke be zettende mogendheden." Bij decreet van de Tsjechoslowaak.se regering zijn 19 regionale autoriteiten benoemd, die toezicht zullen houden op „de politieke en beroeps-opvoeding van de Tsjechoslowaak9e geestelijkheid." Deze autoriteiten zullen toezien op de activiteit en eigendom van alle kerken en controle uitoefenen op het godsdienst onderwijs op de scholen en de opleiding van priesters in de seminaria. Ook zullen zü toezicht houden op de godsdienstige pers en kerkelijke lief dadigheid en zij zullen „het godsdien stige leven observeren", aldus wordt in het decreet verklaard. Veertien mannelijke en vrouwelijke hulpverplegers van een mobiel Rode- Kruis-team zijn nabij Tasikmalaja door een bende ontvoerd. Voor het leven van de ontvoerden wordt gevreesd, hoewel militairen alles in het werk stellen om hun te bevrijden. Uit Tegal wordt gemeld, dat de acti viteit van de Darul Islam-benden in de omgeving van Brebes dagelijks toe neemt. Brandstichtingen, moorden en ontvoeringen verontrusten de dessa's. Grote delen van de rijstoogst gaan ver loren en nieuwe gewassen kunnen niet geplant worden, daar de bevreesde be volking niet regelmatig op de sawahs kan werken. De voedselsituatie wordt langzamerhand precair. Medio December zal het demobilisa tie-centrum van de Koninklijke Land macht, dat thans gevestigd is in „De Boskamp" te Hnis ter Heide, worden overgebracht naar Amersfoort. Het oude kamp wordt namelijk te klein. In Amersfoort zullen twee Kampen worden betrokken, die in de onmiddel lijke nabijheid van elkaar zijn gelegen, namelijk het kamp aan de Appelweg als administratief centrum en „Waterloo" als logieskamp. Het kamp aan de Appelweg is zodanig verbouwd, dat het demobilisatie-proces op de meest efficiente wijze kan verlo pen. Vergeleken bij Huis ter Heide is de capaciteit uitgebreid, zodat het veel gro tere aantal demobilisanten even snel kan worden verwerkt als tot nu toe het ge val is. Ook het medisch kamp, dat een on derdeel is van het demobilisatie-cen trum en dat thans te Woerden is geves tigd, wordt opgenomen in het nieuwe kamp te Amersfoort Het nieuwe demobilisatie-centrum zal de naam „De Boskamp" blijven dragen De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende ver liezen in Indonesië zijn gerappor teerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 30 October: Sold. H. J. Beverdam, legernr. 280430156, af komstig uit Almelo en Sold. G. Dijkstra, legernr. 260830130, afkom stig uit Wijmbriseradeel (Fr.). Koninklijk Ned.-Ind. Leger: Gesneuveld 17 October: Amb. sold. Ie kl. inf. K. Jachaoeboen, legernr. en oud-stamb.nr. 231302556 (K 34712441). 17 October tijdens actie verdron ken: Chin. sold. 2e kl. An Kwee, legernr. 212307000 en Men. sold. 2e kl. inf. D. Warow, legernr. 221907005 (K 84716632). Alle drie afkomstig uit Indonesië. Dat zij rusten in vrede. Pater Riccardo Lombardi S.J. is gis teren te Rome zijn „Kruistocht voor het goede" begonnen om de Romeinen voor te bereiden op het Heilig Jaar. De preek, welke in de basiliek van Santa Maria Maggiore gehouden werd, werd via de radio uitgezonden naar alle Romeinse parochies. Eerder had pater Lombardi, die in de V.S., Canada, Frankrijk, België en Oos tenrijk gesproken heeft, aan verslagge- yers het doel van zijn wereldbeweging uiteengezet Deze beoogt de herkerstening van de wereld door in de plaats van het anti- communisme een positieve levensbe schouwing te stellen. „De ideologie van het communisme is veroordeeld. Zij zal ten onder moeten gaan. Maar anti-communisme is geen oplossing. Een positieve oplossing is het evangelie, dat een nieuw aanzien aan de wereld kan geven, indien het toe gepast wordt, zoals het nog nooit te voren is toegepast," zei de predikant H(j leverde critiek op de wettelijk goedgekeurde abortie in Japan, waar, naar hjj zei, in de afgelopen maanden 80.000 kinderen het slachtoffer van deze methode zjjn geworden. De rijkere men sen op deze wereld, zo zei hij, hadden de middelen moeten verschaffen, waar door het mogelijk geweest zou zijn deze kinderen te laten leven. De Kruistocht zal in Rome voortduren tot 19 December. Op die dag zal de mis- siemaand besloten worden met een grote processie. Vijf dagen later zal op de vooravond van Kerstmis het Heilig Jaar plechtig beginnen. Waar het christendom met de liefde te kort schiet, herneemt het heide n- \dom met de slavernij zijn rechten.J (Van een bijzondere medewerker) Wat zegt aan de gewone man een vette letter in de krant, wanneer het gaat over zaken, die hij niet begrijpt. Wat „doet" een huisvrouw het wóórd devaluatie? De eerste dagen is het 't onderwerp van gesprek. Dan ebt de belangstelling er voor weg, verdrongen door het bericht van een ernstig ongeluk of de geboorte van een drieling. Er „gebeurt" immers niets met naar, haar gezin of haar por- temonnaie. De kruidenier komt even rustig het boodschappenlijstje opnemer», de bakker zijn brood bezorgen, de schoenmaker zijn (haar veel te hoge) re kening presenteren. Dat is zo de ge wone massareactie op gebeurtenissen, waarvan de gevolgen niet direct kun nen worden overzien. Men zou zich evenwel ernstig ver gissen, met te menen, dat over de ge- nele linie de mensen met kleine inko mens hiertegenover betrekkelijk onver schillig staan. Men moet maar eens luis teren 's morgens in de arbeiders- en an dere forensentreinen. Men moet maar eens, hetzij als verslaggever of als lid, of in welke andere hoedanigheid ook, vergaderingen bijwonen van die catego rie mensen ten aanzien van wie zowel door arbeidersleiders als door politici en door de Regering zelf bij meer dan één gelegenheid is te kennen gegeven, dat in hun bestaansmogelijkheid ver dere verslechtering niet kan worden aanvaard. Men moet de brieven lezen en kennis nemen van de vele moties en adressen gericht aan Kamerfracties en vakorganisaties, om te beseffen onder welke welhaast angstige spanning de vraag leeft: wat hangt ons boven het hoofd. De oren van de heer Holtrop. direc teur van de Nederlandsche Bank b.v. moeten de laatste weken wel op een oorverdovende wijze hebben getuit, in dien ze althans reageren op wat er de laatste tijd zoal wordt gezegd naar aan leiding van zijn bekende rede over ar beidsprestatie en consumptie. Vast staat: er is onrust en veel groter dan door velen van het type Holtrop blijkbaar wordt vermoed, anders zouden zij voor zichtiger zijn in het cfoen van uitla tingen, die er de kleine man blijkbaar op moeten voorbereiden, dat zijn reëel inkomen móet gaan dalen. Zulke uitlatingen, zonder dat daarte genover een beslist standpunt van de vakcentrales wordt kenbaar gemaakt, behoudens een herhaald: het overleg in de Stichting van de Arbeid en met de Regering is volop aan de gang, verho gen aanmerkelijk de onrust. Moeten misschien in het licht van de geleidelijke voorbereiding van a.s. ver slechteringen de publicaties van Het Vrije Volk. zoals in de nummers van dit blad van 14 en 18 October, worden gezien? We doelen hier op de toen uit gesproken verwachtingen vaa prijsstij gingen voor cacao, koffie, kaas, peul vruchten, zuidvruchten, specerijen, groenten in blik, katoen en wol. en aanmerkelijke stijging van accijnzen op gedistilleerd en benzine. De publicaties van het Planbureau dragen er ook al niet toe bij om de rust. zo noodzakelijk voor een normale gang van zaken, beter te verzekeren. In de uitgave „Centraal Economisch Plan 1949" immers wordt een beeld gegeven van productie- en consumptieverhoudin gen tussen '38 en '49 welke de min of meer oppervlakkige lezer een gunstig beeld van de toestand voor de econo misch zwakkere minstens suggereert. Na geconstateerd te hebben, dat het algemene indexcijfer van .de productie een algemeen totaal vertoont van 106, dat wil dus zeggen, dat in het algemeen er meer wordt geproduceerd dan vóór de oorlog, wordt vastgeste'd dat de ver deling van het nationale inkomen een beeld vertoont dat totaal afwijkt van dat van voor de oorlog. Tr 1938 was het 'hrbeidersaandeel in de nationaal te con sumeren „koek" 47 nCt in 19'9 ic. nit gestegen tot 56 pCt., dus, redeneren sommigen, en laten we vooral voorzich tig zijn met zulk een oordeel, hebben de arbeiders het zoveel beter dan 11 jaar geleden. Het is natuurlijk juist, dat men bij het arbeidersaandeel in het inkomen de 6 pC. k'nderbiislag en de 1 pCt sra- tificatie rekent, maar *t is ons een raad sel, dat om op'osisng senreeuwt, bee men kan vaststellen zonder te bio/en, dat het loonpeil in gelijke mate met de prijzen is gestegen, zodat feielijk' van een verslechtering het laatste jaar geen sprake is. Heeft niet met het invoiren van de „gulden van Joeke.;" de rr -ering vorig jaar te kennen gegeven, dat ook zij van mening was, dat er bij de klei ne inkomens niets meer af kon? Hebben niet vérschillende arbeidersleiders in 't welhaast eindigende jaar tie een na de ander te kennen gegeven, dat het Haagse huishoudboekje niet is gebleken te kloppen? Welnu, hoe moe het dan, wanneer op nieuw en thans in beduidende mate de prijzen zullen gaan stijgen? We herhalen: het verontrust de kleine man. dat er nog maar steeds geen mededelingen komen van de zijden, die bij het overleg nauw zijn betrokken. In Herstel, het orgaan van de Ned Kath. Arbeiders Beweging, schrijft drs. Boogaarts een artikel over de gevolgen van de devaluatie, waarin hij duidelijk zegt, dat op verslechtering moet worden gerekend. In een kadertje plaatst de redactie de kanttekening, dat dit interessante arikel voor rekening blijft van de schrijver, hetgeen zo onge veer zou kunnen betekenen: we weten nog niet of we het er al of niet mee eens kunnen en/of moeten zijn. Een ogenblik dachten we, dat de heer Andriessen in de Tweede Kamer de ban zou verbreken door 't stellen van zijn vier vragen aan de regering. Maar ook bij deze voortreffelijke volksvertegen woordiger en arbeidersleider beluisteren we dezelfde twijfelachtige toon: (We ontlenen aan het verslag in ons blad van Donderdagavond): Het volk moet van de noodzakelijkheid der maatrege len worden doordrongen en aan de nooddruft mag niet worden getornd. Voor zover we (voorlopig nog slechts via de radio) konden nagaan, was het antwoord van de minister-president Drees al even onduidelijk. Na te hebben vastgr-teld, dat Neder land met geen mogelijkheid op dezelfde voet van welvaart ais voor de oorlog kan blijven leven, moet hij ongeveer hebben gezegd: Nederland is een klein overbevolkt land, maar we zijn toch een sterk volk. Daarom heb ik het volle vertrouwen, dat wij de moeilijkheden zullen te boven komen. En daarmede moeten de arbeiders en de kleine zelfstandigen en de ambtena ren met het geringe salaris het dan voorlopig maar weer doen. We hadden innig gehoopt, dat het debat over deze zaak, die brandend leeft in hoofd en hart van honderdduizenden onzer landgeno ten, met de vragen van de heer An driessen zou zijn geopend. We geven de moed nog niet op. Een openlijk debat, "aarbij de vele kanten van deze zaak grondig worden bekeken, lijkt ons mo menteel van wezenlijk belang.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1