Diaconessenhuis 75 jaar Plechtige dodenherdenking te Hoofddorp Duel in De Hout rond Hildebrand HAARVERVEN HAGEMAN Kerkberichten 't Friesche Schathuis Hoe persoonlijk initiatief tot zegenrijke grote instelling leidde /eestviering op 16 November VAN HET WITTE DOEK AGENDA c MOLENDIJK DAMESKAPPER Dodelijk ongeval op Rijksstraatweg Ter nagedachtenis van Engelse en Nederlandse gevallenen at*m DE SINT KOMT NOOIT OP CELEBES Haarlemmers weten er wel raad op Lesvliegtuig neergestort SLEUTEL WEG? Wij verhuren stofzuigers HERINGA WUTHRICH ZATERDAG 12 NOVEMBER 1949 STAD EN OMGEVING Burgerlijke Stand Vroeger en nu De feestviering 17-jarig meisje onder autobus K.A.B. KRING OOST In mijn stad staat mijn huis Advents- en Kerstavond MissieveVkeersmiddelen-actie Aanrijding in de Lepelstraat JEUGDCONCERT DOOR THEO ÖLOF—L. FONSE Brandweerauto veroorzaakte ongeval Door een dak gevallen ■H SANTPOORT Z on d a gs d i ens t Brand R.K. Schaakclub H.W.P. HEEMSTEDE OPBREKEN TRAMRAILS R.K. Verenigingsgebouw Zondagsdiensten BLOEMENDAAL Gemeen ter aa d Wie heeft het» gezien? Eén dode, één zwaar gewonde DE SLEUTELSPECIALIST DG STOFZUIGER CENTRALS CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS (IU11 KA b Een in Haarlem zegenrijke instelling, het Diaconessenhuis, ziekeninrichting op christelijke grondslag, bestaat de vol gende week vijf en zeventig jaar. In een persconferentie heeft de geneesheer directeur, dr. P. v. Paassen, in het bij zijn van enkele bestuursleden en de be sturend zuster J. C. Henzei, bijzonder heden verteld over de oprichting, de groei en de plannen voor de toekomst Twee namen kunnen in de geschiede nis van het Diaconessenhuis te Haarlem niet onvermeld blijven. In de eerste plaats die van Freule A. J. M. leding van Berkhout Zij was het, die 7b jaar geleden met de diaconessenarbeid aan ving. Zij was daartoe gedrongen door haar kennis van de minder gewenste toe standen, die er in die tijd in de z.g.n. gasthuizen heersten. Daar was immers van verpleging van zieken nauwe lijks sprake; de zieken werden in die huizen opgeborgen en hoogstens „opge past" door slecht betaalde, onverschilli ge oppassers en oppasseressen. vVie ge dwongen was zich in een gasthuis op te laten nemen, liet bij het binnenkomen alle hope varen. Freule Teding van Berk hout begon met één diacones zieken te verplegen in een daartoe aangekocht Huis aan de Nieuwe Gracht, nadat zij zich eerst grondig elders in de zieken verpleging had bekwaamd. Uit dit be scheiden begin is het tegenwoordige Dia conessenhuis gegroeid. In 1887 betrokken de zusters het nieuw gebouwde Huis aan de Hazepaterslaan. Al spoedig was ook dit Huis te klein en in 1894 was reeds een belangrijke uitbreiding tot stand gekomen, die tegenwoordig na de nodige restauraties, nog als klasse-afde ling in gebruik is. In 1928 kwam de z.g. Zuidvleugel erbij, die plaats gaf voor on geveer 100 patiënten. In 1938 wird het Zusterhuis, dat huisvesting biedt aan 92 zusters, voltooid. Het aantal zusters steeg geleidelijk tot het tegenwoordige getal van 170. De z.g. Zuidvleugel is voor een groot deel te danken aan de persoon, wiens naam als tweede genoemd moet weden, n.l. ir. L. L. Graaf van Randwijck. Deze is meer dan 30 jaren bestuurslid geweest en de meeste tijd hiervan penningmees ter en zelfs la.lge tijd secretaris-pen ningmeester. Hij gaf zich gehee' voor dit werk, zette o.a. de gehele boekhou ding op moderne wijze op en voerde zelf bijna geheel de hoofd-boekhouding. Het Diaconessenhuis mag niet zonder meer als een ziekenhuis met Protest. Christelijke grondslag beschouwd wor den; het vormt bovendien een kring In Siodmak's „Cry of the city" (Stad onder dreiging) in Rembrandt maken we kennis met een slechte jongen, een Italiaans-Amerikaans gangstertype, dat van kwaad tot erger komt. Is het Siodmak werkelijk te doen om de mo raal. die nu en dan om de hoek komt kijken, om de menselijkheid, die op de achtergrond in de familie van de boef waarneembaar is, of moeten deze ele menten slechts dienen om het accent te leggen op het hoofdmotief: de misdaad? Men is geneigd het laatste te geloven en dan komt het er niet meer op aan, of nu en dan knappe filmische staal tjes ten beste worden gegeven. Het gaat hier om ongezonde spanning rond diefstal en moord. (Achttien jaar). In „Straat der Verleiding", de film die in Luxor draait, heeft Fritz Lang eenvoudig het thema van de bekende film „De vrouw in het venster" her haald, niet alleen wat de inhoud be treft, doch zelfs ook wat betreft de drie hoofdrollen. Hij heeft het ditmaal alleen wat perverser, wat sadistischer aangezet Het zij toegegeven, dat Lang de spanning er in houdt en dit soms doet met geraffineerde middelen, doch waai» blijft zijn geestelijke spanning, die in andere filmen dan hier genoem de, tot zulke aangrijpende vormen kwam? (Achttien jaar). In een houthakkerskamp in Amerika gebeuren vreemde dingen sinds een houtfirma, waaraan het kamp behoort, een belangrijke regeringsopdracht heeft gekregen. Er ontstaat een mysterieuze bosbrand, die grote complexen van het terrein verwoest en de firmant komt hierbij om. Er gebeurt nog meer en tenslotte wordt een onschuldige voor een der daders aangezien. Deze neemt nu zelf de leiding van het onderzoek op zich en weet de echte dader uit zijn tent te lokken. In het voorprogramma draait in het Spaame-theater „Onschul dig veroordeeld". (Veertien jaar). In Palace kan men deze week een wild avonturen-verhaal zien. nog wel in bonte kleuren. Het drama van liefde, goud, moed en ontvoering speelt zich af in de Caraïbische Zee in de 17e eeuw. Een groot zeegevecht ontstaat omdat een breed-geschouderd piraat de schone dochter van een gouverneur heeft ge schaakt. Dit gevecht was eigenlijk niet nodig geweest, omdat de twe.e elkaar later toch langs legale weg in de armen vliegen. Tyrone Power en Maureen O'Hara spelen de hoofdrollen in dit epos van een waarachtig heldendom. Wie er van houdt en volwassen is kan zijn hart ophalen. „Down Argentine Way" is een film, waarin men even royaal met de roman tiek als met de verfkwast is te werk ge gaan. Het past overigens allemaal in die Zuid-Amerikaanse sfeer van tempera ment, liefde en dans. En zo kan men Betty Grable zien in een simpele amou rette en de beroemde Carmen Miranda in haar dansen. Daaromheen is een ver haal geweven, waarin het paard de voornaamste rol speelt. Alles komt ten slotte terecht: Betty krijgt haar zin, evenals het paard. Liefhebbers boven de veertien jaar kunnen er plezier aan be leven. Voor de komische thriller „Alarm in Hollywood" heeft men, zoals de titel reeds zegt. de bekende Amerikaanse fihnstad als achtergrond genomen. Een postauto brengt bij de particuliere wo ning van een filmster, natuurlijk een dame. onder rembours een kist, die japonstoffen zou bevatten. Wie ken schetst echter de verbazing van de ac trice, toen zij naast de stoffen een lijk aantrof. Zij stelt een journalist van de moord in kennis en dan rolt het verhaal, dat vermakelijk en dramatisch tegelijk is, pas goed verder. Pers en politie gaan aan het speuren en strijden om de pri meurs. En zoals altijd spat de gehele zaak plotseling, voordat men het ver moedt, als een granaat uit elkaar en lig gen de bewijzen voor het grijpen. (18 j.) GEBOREN: 11 Nov. C. C. Hilbers— Schuurman, z.; A. N. MaasBurgers, z.; 9 Nov. A. OranjeBrouwer, z.; 11 Nov. M. BoeserBruijn, z.; 10 Nov. C. J. AdmiraalBetjes, d.; R- G. Hellingman Hoekstra, d. GEHUWD: 11 Nov. J. Jorritsma en G. Dijt. OVERLEDEN: 10 Nov. N. C. M. Arl- man, 69 j., Stuijvesantstraat. van zusters-diaconessen, die gezamenlijk de zorgen van het Huis dragen, en het leidt ook zusters op voor andere sociale arbeid, wijkverpleging, gezinszorg, kin derverzorging enz. De opgeleide zusters, die posten elders betrekken, blijven als lid van de zusterskring aan het Huis verbonden en keren bij invaliditeit of ouderdom in het Huis terug. Het werk is als arbeid uit liefde be gonnen en voortgezet. Aanvankelijk dacht men hiermee inhaerent, dat de zusters voor een zeer kleine bezoldiging werkten en dat voor haar werk nauwe lijks een vergoeding mocht worden ge vraagd. Het werk moest dus door gif ten in stand worden gehouden Zo be kostigde Freule Teding van Berkhout in het begin bijna alles persoonlijk en liet voor haar rekening het Huis aan de Hazepaterslaan bouwen. Naarmate het werk groeide, werd dit veelal anders. De giften en contributiën werden rela tief kleiner en het werk werd in de vorm van hogere verpleegprijs e.d. be ter betaald. Zo is het mogelijk gewor den de exploitatiekosten uit de gewone inkomsten te bestrijden, maar voor de steeds noodzakelijke uitbreidingen en vernieuwingen der gebouwen brengen deze middelen niet voldoende op. Vaak is de wens uitgesproken, dat de over heid de particuliere ziekenverplegingen gelijk zou stellen met de overheidsinstel lingen, een gelijkstelling als bij het on derwijs dus. Zo ver is het nog niet, maar wel is de houding van de overheid vee) welwillender geworden. Omstreeks 19301935, toen de crisis heerste, was het Diaconessenhuis nog 't slachtoffer van bezuinigingsdrang vap de toenmalige wethouder van FinanciëD en werden de verpleegprijzen tot het uiterste gedrukt, na de oorlog is dit veel veranderd en is van het gemeentebe stuur en de directeur van de Gemeen telijke Geneeskundige Dienst zeer veel medewerking ondervonden. Waar ons Diaconessenhuis relatief veel 3e klasse patiënten heeft, is deze verande-de in stelling ook voor de toekomst van het Huis van zeer groot belang. Gehoopt wordt ook voor de zo nood zakelijke uitbreidingsplannen de steun van de overheid te krijgen. De wacht lijst van patiënten is wel het beste be wijs, hoe nodig deze uitbreiding is. Er zijn tekenen dat het tekort aan verpleegsters begint te verminderen. Dr. v. Paassen en de andere bestuurs leden gaven daarna desgevraagd nog verschillende interessante inlichtingen. Toen het ziekenhuis het eerste jaar aan de Hazepaterslaan geëxploiteerd werd, konden 3992 verpleegdagen genoteerd worden. In 1948 waren het er 89.539. Was 25 jaar geleden het sterftecijfer 10 in 1939 was het slechts 7 en in 1949 is het opnieuw gedaald tot 4,3 Vroe ger praatte men dan ook hoofdzakelijk over verpleging, nu over geneeskundige behandeling. Daarmede houdt ook weer verband de duur van opname in het zie kenhuis. Een poos geleden bedroeg deze gemiddeld 40 dagen, thans 19. Ook is een vergelijking met kostprijs per patiënt en subsidie het beschouwen waard. Aan het begin van deze eeuw bedroeg de kost prijs voor een 3e klas patënt f2.per dag, met een vergoeding van f 1.In 1939 was hij f 4.met f 3.50 en nu is hij f 7.60 met een tegemoetkoming van f 7. zodat het ziekenhuis bij de z.g. fonds patiënten weinig bijlegt. Dat is maar goed ook, want door de vrije zieken huiskeuze in Haarlem is 80 der bed den bezet door 3e-klas-patiënten. In de naaste toekomst hoopt men op een der vleugels een verdieping te bou wen voor 34 bedden. Ook is behoefte aan een nieuwe wasserij en oliestook- verwarming. Nu moeten op zeven plaat sen centrale verwarmingsketels gestookt worden. De totale kosten zijn op f 600.000 geschat voor al deze verlangens. - 1 Woensdag 16 November, des avonds om 7.15 uur, zal in de Grote Kerk op de Markt een dienst gehouden worden. Daar zullen spreken de predikant van het ziekenhuis, ds. Voors, en de voor zitter van het bestuur mr. F. Theyse. Het zusterkoor zal daarbij zingen. Na afloop van deze plechtigheid zal in het gebouw aan de Hazepaterslaan gelegen heid zijn tot complimenteren. Donderdag wordt het feest in eigen kring voortgezet Men zal zich aan een maaltijd verenigen en des avonds in Dreefzicht worden bezig gehouden door de Haarlemse Toneel Club. De patiën ten zullen het gesprokene in de oude St. Bavo kunnen beluisteren via de huis radio. BIOSCOPEN: Rembrandt: Stad onder dreiging (18 j.), 2 4.15 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: De zwarte zwaan (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor: Straat der verleiding (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Alarm in Holly wood (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: Down Argentine way (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne- theater: De wet van het woud (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 u. TENTOONSTELLINGEN Museum Van Looy (KI. Houtweg 103): Tekeningen van Willem Horsman van het interieur van de Grote Kerk, geopend op werkdagen 1017 u. en Zondag 13—17 u. APOTHEKEN: De Zondag-, avond- en nachtdiensten der Haarlemse apotheken worden van 13 tot 20 November waargenomen door: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel. 11596: Grijssels en v. Hees, Lange Veerstraat 19, tel. 11000; Frans Hals-apotheek, Frans Hals plein 1, tel. 11180. ZIEKENVERVOER: Fa. Mathot, Grote Houtstraat 39, tel. 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rd., tel. 21400; te Heemstede: Fa. Buiteman en Co., Raad huisplein 7, tel. 28523. Zaterdag 12 November: Concertgebouw: Conc. harmonieën .Cres cendo" en Apollo", 8 uur. StadsschouwburgToneelgroep Comedia met „Wat iedere vrouw wel weet", 3 uur. Zondag 13 November: StadsschouwburgToneelgroep Comedia met „Wat iedere vrouw wel weet", 8 uur. Maandag 14 November: Stadsschouwburg: Voor Mij. Toonkunst uitvoering van het Russische piano-duo Vronsky-Babin, 8 uur. Concertgebouw: Toneelavond MIVA, 8 uur. SANTPOORTERPLEIN 1 - TELEF. 19706 (Adv.) Vrijdagavond om 10 uur vond op de Rijksstraatweg, ter hoogte van de Jan Gijzenbrug, een ernstig verkeersongeval plaats, waarbij de 17-jarige fabrieks arbeidster C. E. Appeldoorn uit de Sperwerstraat het leven liet. Per fiets komende van de Jan Gijzen- kade probeerde het meisje voor een autobus de Rijksstraatweg over te steken. Dit lukte, doch zij bemerkte niet, dat de bus door een auto werd ingehaald en dit werd haar ongeluk. De auto gaf haar een flinke duw en het meisje werd te gen de bus geslingerd. De buschauffeur stopte toen hij de klap hoorde. Buiten gekomen zag hij, dat het slachtoffer on der een der achterwielen van de bus lag. Het meisje was vrijwel op slag dood. Haar rijwiel was totaal vernield. Wie het programma van kring Oost ter opening van het winterseizoen, Zon dag 13 November, in zijn bezit heeft en ook kaarten voor deze openingsavond wordt medegedeeld dat deze toneel avond gegeven wordt in het gebouw „St. Bavo", Smedestraat, 's avonds half acht en niet acht uur. Dit abuis wordt thans hersteld door deze mede deling. In samenwerking met de K.A.V. en de K.A.J. organiseert de K.A.B. Noord op 10 en 11 December een advents- en kersttentoonstelling in de gymnastiek zaal aan de Eemstraat. De verschillende gebruiken voor deze tijd zullen worden geïllustreerd. De leden kunnen ook eigen werkstukken op de tentoonstel ling exposeren, b.v. kerstgroepen, ad ventskransen etc. De K.A.V. heeft het initiatief genomen, aan elke baby, die in de periode van 20 December t/m 6 Januari geboren wordt, een babypak ket te verstrekken. De leden kunnen de kleertjes zelf vervaardigen. Zondag na de Hoogmis tot 1 uur kan men over dit alles inlichtingen krijgen in het clubhuis aan de Raadhuisstraat en in he K.A.J.-gebouw aan de LingestraaL De missieverkeersmiddelen-actie geeft Maandag 14 November in het Gemeen telijk Concertgebouw een propaganda- avond. Rector H. Brans zal spreken, de heer Pierre Balledux zal een toneelspel opvoeren en het R.K. orkest „Vincit vim virtus" zal voor de muzikale om lijsting zorgen. Kaarten bij de zelatrice. R.K. boekhallen en aan de zaal. Vrijdagmiddag om kwart over één ontstond er een aanrijding in de Lepel straat. De 47-jarige wielrijder W. J. A. M. H., die in de richting van de Groen markt reed, verleende geen voorrang aan een auto. Hij werd overreden en met inwendige kneuzingen, vleeswonden aan zijn gelaat en schaafwonden naar de Mariastichtinggebracht. Zijn rijwiel werd geheel vernield. Vanmorgen was zijn toestand redelijk wel. Plechtig klonk de „Marche Funè- bre", zoals deze Vrijdagmiddag door het Hoofddorps Fanfaregezelschap Excelsiorwerd gespeeld op de Nieuwe Algemene Begraafplaats te Hoofddorp. Deze mars vormde de in leiding van de waardige dodenher denking. die op Klaproosdag onder auspiciën van de afdeling Haarlem mermeer van het Nederlands Oor logsgraven Comité plaats vond op de- te begraafplaats, waar zes Engelse vliegers, die gedurende de oorlog bo ven Vijfhuizen, Hoofddorp en Nieuw Vennep werden neergeschoten, en zes Nederlandse militairen, die op 10 Mei 1940 op Schiphol sneuvelden, begra ven liggen. Tijdens het spelen van deze mars wer den verscheidene kransen op de graven gelegd. De heer P. J. van Driel, voor zitter van de afdeling Haarlemmer meer van het Nederlands Oorlogsgra ven Comité, legde een krans namens deze afdeling, terwijl de heer P. Klaas- sen. secretaris van de afdeling, een krans van het hoofdbestuur naar de graven droeg. Daarna werd namens Mrs. Stevens te Rochdale (Engeland) een krans gelegd op het graf van haar gesneuvelde zoon, waarbij op haar ver zoek de volgende zinrijke woorden ge sproken werden: „They have not gone, our best beloved Nor have they tra velled far Just gone to Gods own lovely home And left the door ajar". Van deze Mrs. Stevens ontving het co mité een aantal door oorlogsslachtoffers vervaardigde klaprozen, die bevestigd moesten worden op het graf van haar zoon. sgt. A. Stevens, op die van zijn kameraden, sgt. H. Gibson en sgt. D. L. Rowland en op dat van de onbeken de Nederlandse soldaat. Ook de burgemeester van Haarlem mermeer, mr. J. F. Jansonius, legde een krans en verder vertegenwoordigers van talrijke verenigingen en scholen. Bij de graven stond een erewacht opgesteld van manschappen 'der Nederlandse Luchtstrijdkrachten onder commando van de reserve 2e luitenant L. W. Vrie- singa. Majoor-Waarnemer W. C. L. Nu- ver was namens de commandant van C. M. 2 der Legerluchtmacht Nederland bij deze dodenherdenking aanwezig. Afgewisseld - door plechtige muziek van „Excelsior", dat „Ave Verum" van Mozart en „Wenn ich einmal soil schel den" uit de Matthaus-Passion van Joh- Seb. Bach uitvoerde, voerden vervolgens het woord: ds. J. C. Koningsberger en mej. T. C. Siccama. Gewezen werd op het grote offer, dat de gevallenen voor onze vrijheid gebracht hebben en op onze plicht om de nabestaanden bij te staan. Nadat de trompetters van „Excelsi or" „The Last Post" hadden geblazen, was er twee minuten eerbiedige stilte ter nagedachtenis van de gevallenen. Daarna werd het Onze Vader gebeden. Het spelen van de Engelse en Neder landse volksliederen besloot deze plech tige dodenherdenking. De nabestaanden van de Nederlandse gevallenen waren aanwezig. De buiten landse families zullen van het comité een uitvoerig verslag met foto's ontvan gen. Zoals men weet zijn de Engelse graven door burgers uit de Haarlem mermeer geadopteerd. Is het feit alleen al grotelijks toe te juichen dat er regelmatig concerten voor de jeugd georganiseerd worden, nog meer stemt het tot vreugde indien zulks geschiedt, door eerste-rangs kunstenaars deze concerten te laten verzorgen. Juist de jeugd hef beste voor te zetten wat er is, heeft een grote paedagogische waarde er moet o.i. stimulerend op haar werken. Bovendien is er nog iets.- De jongere mensen, die op muzikaal gebied reeds enige ontwikkeling bezitten, kunnen be merken, dat onze eigen Hollandse kun stenaars, in artistiek zowel als teehnisch opzicht, kunnen wedijveren met het leger van buitenlandse solisten, die zo langzamerhand ons land weer overstro-' men. Juist het feit, dat de jongeren dit kunnen constateren, kan misschien voor de toekomst hoopvollere verwachtingen wekken en daadwerkelijke resultaten afwerpen, inzake de erkenning van onze eigen Hollandse solisten. Theo Olof, dus niet de eerste de beste, uitmuntend begeleid door de bekende pianist Luctor Ponse, gaf bij ieder wérk een korte explicatie. Bij het openingsnummer, de Sonate in G gr. terts van W. A. Mozart, wèes hij hoofdzakelijk op de vormindeling, op merkende, dat deze Sonate de hoofdvorm bezit in het eerste deel, en het tweede deel een soort Menuet-Trio-Menuet is. De uitvoering ervan was, zogls te verwach ten van beide kunstenaars, subliem en in de juiste Mozart-sfeer.Vervolgens liet de violist op zijn viool delen horen uit Sonates van J. S. Bach, dit zonder begeleiding van de piano. Het Andante in C, bevatte zowel melodie als bege leiding in zich. In de „Gavotte en forme de Rondeau", hoorde men duidelijk het Rondo-thema telkens onveranderd te rugkomen. Ter illustratie van een geva rieerd rondo thema, speelde Olof daarna een rondo uit het laatste deel van Mo zart's vioolconcert in A-dur, waaruit hij telkens variërende rondo-thema's lichtte. De Habanera van Saint-Saëns, met haar specifieke rhythme viel vooral bij de jeugd in goede aarde. Vóór de uitvoering ervan liet Theo Olof even het rhythme horen, door de bekende Habanera uit de Carmen van Bizet tot voorbeeld te kie zen. In het eerste stuk viel al reeds de technische vaardigheid van Theo Olof op, zeer deskundig begeleid door Luctor Ponse. Het hoogtepunt in dit opzicht was ongetwijfeld de prestatie in de Tzigane van Maurice Ravel. Zo Theo Olof in zijn voorwoord ervan reeds opmerkte, wor den in dit stuk alle mogelijkheden op de viool, door Ravel uitgebuit als de speel wijzen flageolet, pizzicato, staccato, spic cato, over één, twee en drie snaren etc. De jeugdige toehoorders, die in groten getale waren opgekomen, waren vooral na dit laatste stuk enthousiast in bijvals uitingen, iets wat de uitvoerenden voor al het gebodene rijkelijk toekwam. JAN LAARVELD Door een vonk van een sigaret of uit een pijp ontstond Vrijdag een klei ne brand in een achterkamer op de eer ste verdieping van een woning in de Leliestraat. Het vuur werd met emmers water geblust en de schade beperkte zich tot gaten in het zeil en het pla fond. De brandweerauto, die ter plaat se was gearriveerd, maar die spoedig weer kon vertrekken, zorgde bij de af- toch voor een ongeval. De chauffeur nam de bocht van de Leliestraat naar de Burgwal te kort en kwam op het trottoir terecht, waar een dame bekneld raakte tussen de auto en de muur. Zij kreeg verwondingen aan haar benen en werd. nadat eerste hulp was verleend, naar haar woning gebracht. De 34-jarige dakbedekker E. G., die Vrijdag aan het werk was op het dak van een loods van de teer- en asphalt- fabriek aan de Naardétweg, viel plotse ling door het dak. Van zes meter hoogte viel hij op de grond. Hij kreeg een hersenschudding en een gebroken been. Een beetje geheimzinnig was de bijeenkomst gistermiddag in de Hout wel. Wij waren uitgenodigd om tussen 3 en 4 uur „iets" in ogenschouw te kómen nemen, we mochten er geen ruchtbaarheid aan geven en we kregen inplaats van de perskaart een speciaal toegangsbewijs. Ter plaatse was een flinke politiemacht op de been. De zo genaamde Kleine Hout was rondom afgezet en op de open grasvlakte tus sen de nog met rijk-gekleurde herfst bladen getooide bomen stonden hier en daar kleine groepjes mensen. Jammer, dat het niet mistte, want dan zou de romantiek, nodig voor een vorig eeuws duel, volkomen geweest zijn. Intussen wérd er geduelleerd. Niet met degens of revolvers, maar met woorden. Een beweeglijk man zwaaide met zijn armen, toen wij het terrein betraden, maar nam nauwelijks drie uur de benen, sprong in een gereed staande auto en stoof piet een vaart in de richting Houtplein. Dat was professor Bronner, die de gelegenheid om als voedstervader van een jarenlang uitgedacht product een en ander te zeggen met grote voortva rendheid omzeilde. Maar al mocht dan de voedstervader met bewonderens waardige snelheid naar het haastwerk dat hem ongetwijfeld wachtte vertrok ken zijn, de maquette van zijn Hilde- brandmonument bleef staan. Over de beeldengroep is al genoeg gedebat teerd, het ging dus nu om de plaats waar ze staan zal. Ge zult u herinne ren, dat de gemeenteraad een crediet van f 1500 verleende voor het maken van deze maquette, die een getrouw beeld zou moeten geven van de wer kelijkheid De gipsen modellen van al die gezellige figuren uit 'de Camera Obscura stonden roerloos op de gewitte triplex-rand rondom de nu nog droge fontein. De tierlantijntjes waren al aangebracht en graszoden tegen de bui tenwand maakten alles nog veel éch ter. Intussen sjouwden mannen met een piëdestal, waarop een levensgrote kartonnen figuur, met brede omman- lelde schouders zoals op een reclame voor een zeker soort whisky van de ene kant naar de andere. Op vijftig meter afstand van de fontein diende het geplaatst te worden. Naar West, Oost, Noord of Zuid? Prof. Bronner moet gezegd hebben, dat de doorkijk Paviljoen-fonteinHildebrandSpan jaardslaan de beste was. Anderen meen den echter, dat deze doorkijk door Hildebrand totaal bedorven zou wor den. Kort en goed, men zat met dit aparte beeld van de onsterfelijke fi guur min of meer in. Hildebrand was teveel en dat ondanks de nieuwe en zoveelste druk, die van zijn werk is verschenen. Wij praatten met wethou ders, de directeur van Openbare Wer ken, beeldhouwers, architecten en ge wone raadsleden en de meningen wa ren verdeeld. Wél was men het er vrij wel over eens, dat de plek voor het monument uitermate geschikt was en dat men de volgende week, wanneer de maquette in de Grote Hout daar waar het voetstuk van houtje staat te verweren zou worden opgesteld, wel zeer verrast zou moeten zijn om van mening te veranderen In alle ernst: als we óóit beleven, dat het Hilde brand-monument onthula wordt, dan zijn we werkelijk een mo nument rijk geworden, want de figu ren met de omranding doen het uitste kend. En zo wachten toe maar weer af. Vandaag hoeft u niet te gaan kijken, want om vier uur kwam de verhuis wagen en werden tante Susette, Pieter Stastok en de whisky-meneer voor zichtig ingeladen. Iemand maakte de opmerking, dat we dit hele geval ,een weekje tentoon moesten stellen op het rond-point op het Houtplein. Waarom niet? Men zou alle maar méér verlangen naar Het grote moment, waarop thans grijze mannen in hun korte-broeken-tijd ge hoopt hebben. Katholiek Thuisfront zit met een moeilijkheid. Je zou zo zeggen, wat krijgen die lui het gemakkelijk nu het hele leger straks thuis komt. Inder tijd hebben ze in onze krant het mooie voorstel ontwikkeld om één aalmoeze nier daar in de tropen een uitrusting te geven. Een miskoffer met toebehoren en andere voorwerpen, die nodig zijn voor de eredienst. Laat ze nou pas de helft van het geld bijeen hebben.O, denkt u, die drie honderd gulden kunnen er gens anders voor dienen, want daar in Indië is het gauw afgelopen. Helemaal mis. De aalmoezeniers hebben in de ko mende maanden misschien nóg intenser zielewerk te verrichten dan voorheen. Wie even nadenkt en brieven van de jongens leest, behoeft daar niet meer over te horen. Ledigheid is des duivels oorkussen. Die uitrusting moet er dus komen. En vlug! De vorige maal heeft het bestuur van Katholiek Thuisfront de stunt uit gehaald om storting van geld op een gironummer te vragen. Nou sla ik giro mensen niet hoog aan, al was ik het zelf. Drie honderd gulden is er. Laat die an dere drie honderd maar in papier met de handtekening van "Lieftinck binnenko men. Stop de enveloppe, waarop staat „Aalmoezenier Thuisfront" bij ons in de bus en de zaak is O.K. Hé, hé.... nu duurt het weer drie maanden vooraleer Spaarnebabbelaar zich voor bedelaar laat gebruiken. KINDER LEDIKANTEN speciale afdeling, le etage WASSENAAR Jansweg t/o Station (Adv.) Artsen: M. de Groot, W. Daniëislaan 14. tel. 8410. Apotheken (ook nachtdienst): Sant- poortse Apotheek, Bloemendaalsestraat- weg 145, tel. 8249. In een woning aan het Wijde Gelde- loze pad ontstond gistermiddag een brand. De avond daarvoor had de be woner op een slaapkamer een door zijn zoontje gestichte brand geblust, doch toen hij gisteren het verbrande behang wilde wegscheuren, bleek het nog te smeulen. Er kwam wind bij en het vuur laaide op. Met emmers water werd het bedwongen. Het eerste optreden van het 2de tien tal in een hogere afdeling werd een ontgoocheling, want tegen H. S. G. 4 werd een 82-nederlaag geleden Het 3e tiental was te gast bij Oosten 4 en hier werd de voorlopige uitslag 4y,3% voor de thuisclub met goede kansen op een gelijk spel. Voor de onderlinge competities wer den nog gespeeld: J. v. d. MeerJ. Reeuwijk li, P. v. DeyzenW. Happel 01, P. v. De.yzen—B Spoor 10 voor groep 2; J. MeyerG. v. d. Stoop 10, A. KomenA. Nibbering yTh. SchoorlJ. v d. Berg 1—0, B". O verdijkG. Burgman 01 voor groep 3 en C. PolléJ. Holdorp 01, B. v. DuynG. Ensink 10, P. Kloos—A. Rosenhart 01 voor groep 4. Van de week kwam ik Sint Ni- colaas tegen. Meteen dat ik Hem zag werd ik weer rood van kwaadheid. Ja, Onze Lieve Heer moet het mij maar vergeven, dat ik zo oneerbiedig was, maar allang twijfelde ik aan het bestaan van de heilige grijsaard. Ik zei mar zo: heiligen kunnen alleen maar eerlijke mensen zijn. Maar h|j is niet eerlijk, want hier in Nederland krjjgen de mensen en vooral de kinderen ieder jaar van alles en in Celebes is hjj nog nooit geweest, hjj heeft er nog geen knecht, laat staan cadeautjes naar toe gestuurd. Nu stond ik daar plots voor hem, rood van razernij, en hield ik hem pal tegen. Ik schrok er zelf van. De oude man was verontwaardigd tot en met. Hij richtte zich hoog op ik zag hem groeien strekte zijn baard bijna recht naar voren, sperde zijn ogen strak en groot en opende wijd zijn mond als wil de hij mij verslinden...... Meer hoefde hij niet te doen, want ik was al klein gemaakt, als een worm zo nietig. Heel even duurde deze stituatie. De Sint herstelde zich weer gauw in zijn goe dige plooien en nodigde mij heel pae- dagogisch uit met hem mee te gaan om eens rustig te praten. Wat kreeg ik spijt over mijn roddelgedachten. De goedige baas vertelde mij, dat hij van hogerhand bevel had gekregen alleen daar te komen, waar men hem kende. Toen begreep ik waarom de Sint nooit in Celebes kwantMaar ik liet het daar niet bij en betoogde, dat er toch Heel wat nodig was om die mensen in Celebes christen te maken. Dat gaf de Sint toe en na een ogenblik stilte ver volgde hij met een ondeugdende twin keling in zijn kraaloogjes, dat hij van een vleugje „politiek" niet bang was, dat hij eigenlijk mij gerust een hoop kon geven, al was het dan ook niet voor mijzelf bestemd, dat ik maar eens een flinke verlanglijst moest maken en dat hij dan wel zou zorgen, dat de spullen via andere mensen bij mij terecht zou den komen, want als hij het verdeelde zou het niet zo erg opvallen Met een warme handdruk nam ik af scheid van de oude Sint Nicolaas en nog dezelfde middag stelde ik mijn ver langlijstje op, niet zo zuinig, maar daar kan ik niets'aan doen: „Kerk met meubelen en gewaden. Daarvoor heb ik een prikkaart, die kunt u misschien best ineens vol prik ken. Dynamo's, accu's, draad en an dere benodigheden voor een eenvoudi ge electriciteitsaanleg. Een projectie-ap-' paraat voor het godsdienstonderricht, om het aanschouwelijk te maken (een heel stel filmpjes kreeg ik al van een edelmoedige weldoenster). Timmerge reedschap, metsel-, schilder- en smeed- gereedschap, tuingereedschap, schoen makersspullen enz. Schoolgerief, vooral leien en griffels. Het allernoodzakelijk ste van een keukenuitzet, van medische instrumenten (ik volgde een medische cursus in Rotterdam en behaalde ook het diploma), verband en geneesmidde len. Geld in allerlei waarden, bezorgd per enveloppe of per giro 417083 t.n.v. Th. C. v. Schie. Beste Sint, dit is mijn verlanglijstje. Ik hoop, dat u er aan kunt voldoen Dit lijstje stuurde ik weg in de mooi ste enveloppe die ik kon vinden. En nu dus maarafwachten. Alleen hoop ik, dat de goede Heilige een weinigje haast maakt, want begin December moeten mijn kisten weg. Als de Sint dus iets voor mij bij u mocht brengen, wacht u dan a.u.b. niet te lang met het door te sturen. Zeg, kinderen, als jul lie 's avonds een schoen neerzet, zet er dan een andere naast met een briefje erin, waar je op schrijft: Wie bouwt er mee, aan onze kerk van overzee?, of wel dat andere rijmpje van die vrolijke missionaris, die een klokje in de boom hing en aan het touw trok en zong op de maat van het kleppend klokje: Een toren eronder, daartegen een kerk Ach, God, zegen ons Missiewerk. Aan zo'n briefje ziet de Sint wel wat je bedoelt en dat zal hem aansporen om gauw ook heel extra de arme men sen van Celebes te gedenken. Sinds de vorige keer is er nog een beetje bijgebouwd. We zijn nu aan 1106.21. Allen hartelijk dank. Aan de wens van de dankbare en gelukkige va der werd voldaan, wat mij betreft, voor de rest moet O. L. Heer zorgen. Nog één ding, Haarlemmers, we zijn aan het bouwen in de Tropen. Dus nooit kan vorst de bouw stilleggen. Vol verwachting klopt ons hart. Uw h dankbare G. van Schie, missionaris van Scheut Gen. Bothastraat 4 Haarlem Dinsdag a.s. wordt in Heemstede be gonnen met het opbreken van de tram baan tussen de Julianalaan en het Raad huisplein. In verband met deze werk zaamheden zullen de N.Z.H.-bussen een andere route moeten rijden. Vanaf Dins dagmorgen zullen ze de gehele Heem- steedse dreef kiezen tot het Valkenbur gerplein toe. Zondag. 8 uur: Opvoering Revue „Is dat wat?" i Maandag 8 uur: Melodia; 8 uur: be stuur H. B.' C.; 8 uur: Missie Naaikrans; 8 uur: bestuur Pluimveevereniging „De. Eendracht". Dinsdag. 8 uur: Bijeenkomst voor alle Katholieken, uitgeschreven door de Raad van Overleg; 8 uur: Kath. Ge mengd Koor; 8 uur: Laudate Dominum. Woensdag. 2.30 uur: Kath. Kinder koor, Damclub „St Bavo". Donderdag. 8 uur: Het Blijde Leven; 8 uur: Sint Vincentius; 5 uur: Leden vergadering R.K. Fabrieksarbeiders- bond „St. Deus de,dit". Vrijdag. 8 uur: Toneelrepetitie „Door Eendracht Sterk". De Zondagsdiensten voor artsen wor den waargenomen door: dr. J. Reurink, Aerdenhoutsduinweg 8, tel. 26035; dr. J Laeijendecker, Raadhuisplein 9, tel, 2Ö103; dr. A. G. De.genaar, P. de Hocgh- straat 11, tel. 19920. Wijkverpleging. Zuster L. Dudok v. Heel, Jac. de Witstraat 9. tel 17662. Geopende Apotheek. Héemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, tel. 28197; Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tgl. 26772. De raad van de gemeente Bloemendaal komt Donderdag 17 November om kwart over twee in openbare vergadering bij een. Bij de ingekomen stukken is de mededeling, dat Ged. Stat. van Noord- Holland de begroting 1949 hebben goed gekeurd. E?n vrachtauto reed op 7 November 's middags omstreeks 12 uur op de Ken- nemerweg nabij de Laan van Boreel een ongeveer elfjarige schooljongen aan. Getuigen van het ongeval wordt verzocht zich bij de politie te melden. Vrijdagmorgen ongeveer half twaalf is te Veghel een lesvliegtuig van het vlieg veld Gilze-Rijen naar beneden gestort. Het toestel kwam terecht op een wei land. De bestuurder kwam hierbij om n, de andere inzittende militair bekwam ernstige verwondingen. Beiden zijn naar het ziekenhuis overgebracht. Het toestel was geheel vernield. De oor zaak van het ongeluk is onbekend; het toestel is niet in brand gevlogen. De bestuurder van het lesvliegtuig dat Vrijdag te Veghel is neergestort en die bij dit ongeluk om het leven kwam, is de 23-jarige Eugene Verspoor uit 's-Gravenhage. De verwondingen van de andere leer ling-vlieger, Cornelis Prins, blijken niet van ernstige aard te zijn. Niet alleen voor ST. NICOLAAS, doch altijd heeft EEN GROTE KEUZE KOPERWERK, o.a. ketels, emmers v. houtbl., doofpotten, comforen, kandelaars, bloembakjes en een GROTE KEUZE MODERN KOPERWERK JANSSTRAAT 8 (teg.over Nutsspaarbank) GROTE MARKT 20 (kantoortje Vishal) (Vanaf Maandag a.s. 2 uur weer geopend) Let vooral op de Friese vlag. (Adv.) ii LANGE VEERSTRAAT M TEL. 11493 (Adv.) voor 4.60 per maand. AHe reparaties vrij. Ged. Oude Gracht 52, t/o de kerk, Tel. 12763 (Adv.) HAARLEM (Adv.) U MAAKT EEN GOEDE BEURT metntt 4 St. Nicolaas JlTP1 /f of Kerst «EU met een foto A f Uw' "kinderSi! Telefoon 11178 tAkCI VtCaSTP IHS-HAAHUIj (Adv.) (Ontleend aan „Sursum Corda") KATHEDRAAL ST. BAVO (Leidse- vaart) ZONDAG H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur! Lof 4 en 7.30 uur. MAANDAG H. Fam. heren 8 uur. DINSDAG congr. meisjes 7 uur; jonge dames 8.15 uur. WOENSDAG congr. jongens 7 uur. VRIJDAG 7.30 uur Lof. ZATERDAG biechten van 4.30 tot 8.30 uur; Lof 7.30 uur. ST. JOZEF (Jansstraat) ZONDAG H.H. Missen 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 uur; Lof 7 uur. MAANDAG congr. heren 7.30 uur. DINSDAG congr. meis jes 7 uur en jongedames 8 uur. WOENSDAG congr. jongens 7 uur; Lof 7.30 uur; 8 uur congr. jongemannen. ZATERDAG Lof 7.30 uur; biechten van 5 tot 6.30 en van 7 tot 9 uur. H. ANTONIUS VAN PADUA (Nieu we Groenmarkt) ZONDAG H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 uur; Completen 7 uur. MAAN DAG congr. dames 8 uur. DINSDAG Lof 7.30 uur. VRIJDAG Kruisweg 7.30 uur. ZATERDAG biechten van 4 tot 9 uur. O. L. VR. ROZENKRANS (Spaarne). ZONDAG H.H. Missen 6.15, 7.30, 9 en 10.30 uur (Hoogmis); congr. jongens afd. II seh. 5.30 uur; Lof 7.30 uur. MAAN DAG congr. dames 8 uur. DINSDAG congr. meisjes jun. 4 en 6.45 uur; jonge vrouwen 7.30 uur. WOENSDAG congr. jongemannen 7.30 uur. ZATERDAG biechten van 5 tot 8.30 uur; Lof 7.30 uur. H. JOANNES DE DOPER (Amster damstraat) Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis). 10.30 en "11.45 uur. Lof 7 uur. DINSDAG congr. meisjes jun. 7 uur. WOENSDAG congr. jongens 6 45 uur; jongemannen 8 uur. DONDER DAG Lof 7.30 uur. VRIJDAG 7.30 uur Kruisweg. ZATERDAG biechten van 4.30 tot 8.30 uur; Lof 7 uur. ALLERH. HART VAN JEZUS (Kle verparkweg) ZONDAG H.H. Missen 6.30, 7.45, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur; Lof 7.30 uur. MAANDAG congr. meis jes 7 uur; id. jongedames 8.15 uur. DINSDAG Lof 7.30 uur. WOENSDAG congr. jongens 7 uur. VRIJDAG Lof 7.30 uur. ZATERDAG biechten van 5 tot 7 en van 7.30 tot 9.30 uur. H. LIDUINA (Rijksstraatweg) ZONDAG H.H. Missen 6.30, 7.30. 8.30, 9 45 (Hoogmis) en 11.30 uur; Lof 7 uur. DINSDAG Mariagarde 7 uur. WOENS DAG congr. jongemannen 8 uur. DON DERDAG Lof 7.30 uur. ZATERDAG biechten van 5 tot 8 uur. H.H. ELISABETH EN BARBARA (Paul Krugerstraat) ZONDAG H.H. Missen 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 u.J Congr. jongens tot 17 jaar 12.15 uur; Lof 7 uur. MAANDAG Fam. heren 7.30 uur. DINSDAG Lof 7.30 uur; Congr. meisjes 8.15 uur. DONDERDAG Lof 7.30 uur; Congr. dames 8.15 uur. ZA TERDAG biechten 5—7 en 7.30—8.30 vb O. L. VR. VAN ZEVEN SMARTEN EN ST. BAVO (Rijksstraatweg) ZONDAG H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur. Lof 7 uur. MAAN DAG Fam. dames 8 uur. DINSDAG Congr. dames 8 u. WOENSDAG Congr- jongemannen 8 uur. VRIJDAG Lof 7.30 uur. ZATERDAG biechten van 59 ALLERH. DRIE-EENHEID (Bloemen daal) ZONDAG H.H. Missen 7, 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur; Lof 7.30 uur. MAANDAG Congr. heren 8 uur id de Bispinck. WOENSDAG Congr. jonge mannen 8 uur. DONDERDAG Lof 7.Jj uur. ZATERDAG biechten van 56.3" en van 7.159 uur. Lof 7.30 uur. O L. VROUW ONBEVLEKT ONT VANGEN (Overveen) ZONDAG H.H- Missen 7, 8, 9 (Hoogmis), 10.30 en 11-30 uur; Lof 7.30 uur. WOENSDAG Lof voor de jongens en jongemannen 7.30 ZATERDAG biechten van 48 uur. H. SACRAMENT (Bloemendaal) ZONDAG H.H. Missen 7.30 en 10.15 uoX (Hoogmis); Lof 6.30 uur. ZATERDAG biechten van 5.306.30 en van 7.159 u- H. ANTONIUS VAN PADUA (Aer denhout) ZONDAG H.H. Missen ï-3"' 9 (Hoogmis) en 11 uur; Lof f u. DIN'" DAG Lof 7.30 en daarna congr. meisjes- ZATERDAG biechten van 49 uur; D° 7.30 uur. H. BAVO (Heemstede) ZONDAG H.H. Missen 7.15, 8.45, 10 uur (Hoogi«lsi en 11.30 uur; Lof 7.30 uur. MAANDA" H. Fam. dames 7.30 uur; Lid.-conë 8.30 u. DINSDAG Lof 7.30 u. WOEN» DAG Mariagarde jun. 7 uur, sen. 3 DONDERDAG en VRIJDAG hoi uur. ZATERDAG biechten van 4—° van 79 uur; Lof 7.30 uur. O. L. VR. HEMELVAART (^fo, stede) 'ZONDAG H.H. Missen 7, °-„0 10.15 (Hoogmis) en 11.30 uur; Dof u uur. MAANDAG Congr. meisjes DINSDAG Lof 7.30 uur. DONDERS Congr dames 8 uur. ZATERDAG ten van 58.30 uur; Lof 7 uur. H. AGATHA (Zandvoort) ,tfo0g- DAG H.H. Missen 7, 8.30 en 10 u. hÊ. mis); Lof 7 uur. MAANDAG C°",|pAG ren en jongemannen 7.30 u. D^ÏÏrdA^ Congr. meisjes 7.30 uur. DONDb var> Lof 7.30 uur. ZATERDAG biechten 58 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2