Regeringsbeleid scherp onder de loupe Voor de economische politiek lof, critiek op de fiscale Ook West-Indische gebiedsdelen betrokken bij Unie-Statuut „Grensincident" bij Venlo BEGIJNHOFKERKJE wordt grondig gerestaureerd Amsterdamse Beurs een caricatuur van wat ze is geweest Rheumatische Pi/JVEJV Met Paul Julien als gids door Afrika's eeuwige wildernis AKKERTJES KATHOLIEK VOOGDIJTEHUIS ONDER LEIDING VAN LEKEN D HUISVESTING EN ONDERWIJS Nader overleg over de regeling Snoekbaars brengt te weinig op In uiterlijk en sfeer van zeventiende eeuw Tweede Kamer zet begrotingsdebat voort „Don Boscoff te Scheveningen een experiment wat vrijheid en zelfstandigheid betreft De 150 beschermelingen leven in gezinssfeer DETAILHANDEL IN TEXTIEL EN MEUBELEN PROFITEERDE VAN DEVALUATIE ZATERDAG 12 NOVEMBER 1949 PAGINA 5 CONGRES VAN DE KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ TE UTRECHT Economisch beleid Straatsburg Kadervorming Communisme PLECHTIGE REQUIEMMIS VOOR GESNEUVELDE MILITAIREN In Indonesië Vissers kunnen nauwelijks hun kosten dekken Protrnt tegen optreden van Duitser Diamanten bruiloft Kinderpostzegels Voor-verkoop een groot succes geworden STAAT DER NEDERLANDEN GEDAGVAARD Kath. Thuisfront werkt door Gouverneur Klaa&sesz naar Suriname Omzet in banketbakkersbedrijf liep terug (Vervolg van gag. 1) Dit is te meer het geval daar ook in *ndere sectoren de gezinspolitiek o.i. te geinig aandacht heeft. De maatregel hijvoorbeeld van de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting, waarbij geen Rijks-bijdrage meer wordt ver strekt voor woningen met een inhoud groter dan 325, resp. 375 m3. en voor Woningen met bedrijfsruimten. Uit een publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat ir de Hollanden driemaal zoveel recruten het Middelbaar Onderwijs hadden door lopen, als b.v. in Limburg, Brabant en Drenthe, in Utrecht zelfs vier maal zo veel. De vraag rijst of hier in het ontbreken van een juiste gezinspolitiek niet een der oorzaken moet worden gezocht voor deze achterstand. Kunnen onze grote ge zinnen de kosten aan dit onderwijs verbonden wel opbrengen? En moet niet naar betere voorzieningen worden gestreefd door de sterkere progressie in de kinderbijslag, een bijslag voor zelf standigen, wijziging in de schoolgeld- regelingen en de belastingheffing? Naast de gezinspolitiek heeft uiter aard ook de economische en fiscale po litiek van de regering onze intense be langstelling. De economische politiek, door prof. Van den Brink gevoerd, moet, zeide de heer Andriessen, naar mijn mening wor den toegejuicht. Door de bemoeiingen Van de Centrale Overheid niet groter te doen zyn dan het algemeen welzijn eist en door het volle accent te leggen op de grote waarde van het particuliere ini tiatief, volgt hij een koers, welke door de K. V. P. volkomen kan worden aan vaard. Het is bekend, dat de P. v. d. A. en haar organen weinig welwillend tegen over de politiek van de minister van Economische Zaken staan. Terecht? Ik ontken het. Ongetwijfeld: deze politiek is een andere dan die welke minister Vos destijds volgde: De P. v. d. A, zal haar niet socialistisch vinden, doch daarom is ze nog niet te veroordelen Naar onze wijze van zien, is deze poli tiek (de politiek van v. d. Brink der halve) realistisch en afgestemd op nor men en verhoudingen, welke het meest in overeenstemming zijn met de natuur der dingen De economische vrijheid wordt door minister v. d. Brink niet begeerd; hij is daarvan een verklaard tegenstander. De voorzitter van de P. v. d. A., de heer Vorrink, gaf blijk van meer in zicht, toen hij de vorige maand een commissie installeerde, welke namens het partijbestuur toezicht zal houden op de samenstelling van een sociaal-ec<« nomisch meerjaren-plan. Daarbij zeide hij onder andere, dat de menselijke Waardigheid niet verzekerd is door so cialisatie, geleide economie en korte ar beidsduur alleen. In de maatschappij moet de levende mens zich zoveel mo gelijk kunnen ontplooien en de zelf standige persoonlijkheid ruim baan R rijgen. Cri'tisch staat de K.V.P. ook tegenover de fiscale politiek, welke de P. v. d. A. voorstaat. Met name moet aandacht ge schonken worden aan de opvattingen van de heer Hofstra. De heer Andriessen haalde in verband daarmee de woorden aan van mr. Teu- lings toen hij in een rede te Rolduc zeide: „Het uiteindelijk doel van de so cialistische politiek ook op belasting terrein ligt nog steeds in het streven om zoveel mogelijk te bereiken de co) lectivering van het privaatbezit, met name «wat betreft het privaatbezit van grond en productiemiddelen." Zulks noopt tot grote waakzaamheid, aldus de heer Andriessen. Het versterkt de overtuiging, dat er in ons vaderland Voor een partij als de K. V. P. alles zins reden is. Ook aan de buitenlandse politiek wijd de de heer Andriessen enige woorden en vooral wat Straatsburg betreft. Deze redenen liggen niet alleen binnen eigen landsgrenzen. Ze liggen ook daarbuiten. •Reeds het vorig jaar mocht ik er op wijzen dat de staatkundige en econo mische ontwikkeling van Europa, waar in West en Oost zich groeperen een bundeling van eigen kracht noodzake lijk maakt. Met redelijke voldoening kan men op de bijeenkomst van de Raad van Europa terug zien, al stemt de gang van- zaken betreffende de vrijheid van onderwijs en de eigendom tot nadenken. Er werden amendementen ingediend van de Franse socialisten, die door op vattingen werden gedragen, welke voor ons onaanvaardbaar zijn. Dat gepoogd wordt deze opvattingen gestalte te ge ven in een Europees Handvest voor de mensenrechten, kan tot geen andere con clusie voeren dan dat wij, katholieken, pogen onze invloed ook in een orgaan als de Raad van Europa, zo groot mo gelijk te doen zijn. Doch daarvoor is voorwaarde, dat wij ons, nationaal, zo sterk mogelijk groeperen. Het is op grond van deze overwe gingen, dat het partijbestuur in zijn jongste vergadering besloot meer in- tefisief tot kadervorming en- scholing over te gaan. Deze vorming en scho ling zouden dan moeten plaats vin eten door middel van een daarvoor in het leven te roepen permanent Insti tuut, te vestigen in een daarvoor ge- eigende plaats in het centrum van het land. Het Partijbestuur besloot in be ginsel tot oprichting daarvan en ter nadere goedkeuring door de Partij raad, voorstellen dienaangaande aan de e.k. partijraadsvergadering voor te leggen. Inmiddels is een commissie bezig de idee nader op zijn financiële en organisatorische mogelijkheden uit te werken, waarbij als leiddraad dienst doet een rapport, uitgebracht door Pater Stokman en Dr. Albering, de partijsecretaris. Het is redelijk om te veronderstellen, dat daardoor de innerlijke kracht van de partij zal toenemen, meerderen tot haar zullen worden getrokken en haar invloed zal stijgen. Tenslotte besprak de heer Andriessen nog de verhouding tussen partij en com munisme. De strijd tegen het communis- irie moet onverzwakt worden voortge zet; zonder onderbreking en onvervaard. Daarvoor is nodig dit communisme leerstellig te kennen. Doch daarvoor is ook nodig de werkelijke verhoudingen, zoals die zich na de wereldoorlog heb ben ontwikkeld, in het licht te stellen. Ons land en Europa zijn de gevolgen van deze oorlog nog op geen stukken na te boven. Dit wordt door het communisme uit gebuit. Voor dit gevaar moet ons volk immuun worden gemaakt door een juis te voorlichting. Een voorlichting, welke van de Overheid mag worden verwacht en dan op een verstaanbare wijze, doch welke ook van binnenuit moet worden gevoeld. Dit is, naast het verwezenlijken van eigen program, binnen onze eigen landsgrenzen de beste bestrijding. Doch daarnaast willen wij, vanuit dit Congres, ons ook aansluiten bij het pro test van de millioenen, die bij de U.N.O. protesteren tegen de geloofs- en Kerk vervolging in Oost-ÊUropa. Namens de meer dan 300.000 leden der Katholieke Volkspartij komen wij op tegen wat daar plaats vindt en dan nog wei onder het mom van menselijkheid en demo cratie. Wij zullen van dit protest te juister plaatse doen blijken, opdat men wete, dat wij met geheel ons land, ge heel onze ziel, geheel onze persoonlijk heid tegen deze wandaden protesteren. Doch daarnaast zullen wij in een harts tochtelijke gebedsactie God vragen het lijden van onze medemensen en geloofs genoten te doen ophouden. Moge dit ge bed worden verhoord. (Van onze parlementaire rédacteur) Men heeft er tot dusver weinig aan dacht aan besteed, dat bij de aanvaar ding van het Unie-Statuut niet alleen Nederland, maar ook de West-Indische gebiedsdelen betrokken zijn. Niet Ne derland alleen vormt het Verenigd Ko ninkrijk, dat straks voor de keuze ge steld zal worden de Unie met Indonesië aan te gaan, doch Nederland met Suri name en de Antillen. De delegaties van de beide gebieds- (Van onze correspondent) In de Kathedrale kerk te Utrecht is Vanmorgen een plechtige Requiem mis gecelebreerd voor de gesneuvelde *n overleden militairen in Indonesië. De N. Mis, welke door hoof aalmoezenier, Mgr. Kolonel H. J. J. M. van Straelen met assistentie van de aalmoezeniers majoor J. B. Croonenburg en kapitein- 'hitenant ter zee H. J. Schimmel werd °Pgedragen, geschiedde met groot mili tair eerbetoon. Een erewacht, bestaande Utt vier tamboers, acht hoornblazers en gewapende manschappen, bracht tij dens de H. Dienst de plechtige eerbe wijzen. Onder de aanwezigen bevonden zich ytine Eminentie Johannes Kardinaal de Vde leden van de Raad van State uit.-gen. h. F. M. Baron van Voorst tot voorst en vice-admiraal A. L. 'G. M. '-'oorman, de ministers Teulings, Wijers, j* d- Brink en Van Maarseveen, terwijl de ?lnister van Oorlog en Marine zich oed vertegenwoordigen door resp. rit- lnf*es^er Jhr- c- van Lith de Jeude en U1t ter zee le klasse P. de Jong. voorts waren aanwezig vele burger der- en roRitaire autoriteiten, onder wie v;-Commissaris der Koniging in de pro- deue utrecht, de heer M. A. Reinalda, O J^gejneester van Utrecht, Jhr. mr. rrïJl - de Ranitz en de garnizoenscon.'- Vem- 5 kolonel A. H. Schouten, bene- gen deputaties van militaire verenigin- (Van onze speciale verslaggever) In hetzelfde Volendam, waar de kinderen in de regenachtige avond met hun lampions rondgingen, zin gend van „Sinter Martens veu- geltjen, met een rood, rood vleu- geltjen" kwamen de vissers, de groenkousen, zorgelijk huistoe: de prijs van de snoekbaars maakte een lonende visserij vrijwel onmogelijk. Terwijl van de' zomer, toen er nog rijkelijk aal te vanger was, de snoek baars 25 tot 30 cent per pond no teerde, is de prijs in deze dagen aan de afslagen rond het IJsselmeer gedaald tot 8 a 9 cent per pond. En het gerucht gaat, dat deze toch altijd kostelijke vis aan de Ooswal zelfs voor eendevoer van de hand werd gedaan. Te Volendam, dat we gens de nabijheid van Amsterdam altijd nog de beste prijzen noteert, werd Vrijdag bij een aanvoer van 5100 pond snoekbaars slechts 11 tot 1214 cent per pond gemaakt. Dit zijn prijzen, die nauwelijks de kosten der vissers dekken, Jaat staan dus een winstmarge laten. Voor de ongeveer 15 Volendamse staande net- vissers en 30 slepers zijn deze slechte prijzen bij een overigens behoorlijke vangst een geduchte tegenvaller en dit na een aalteelt, die ook al, in door snee genomen, nauwelijks de helft van vorig jaar heeft, opgebracht. De oorzaak van de slechte snoekbaarsprijzen zoekt men niet zozeer in de opheffing der vleesdistributie dan wel in het uitblij ven van de export. Deze is onlangs vrij gegeven en men verwachtte een be hoorlijke uitvoer naar Duitsland, Zwit serland, België, waardoor het surplus van de vangst, boven het normale bin nenlands verbruik, een behoorlijke af zet zou vinden. Dit is tegengevallen, mede door het feit der te grote voor- raadvorming, deze zomer tegen te hoge prijzen in de koelhuizen. Achteraf be treurt men het nu, dat de snoekbaars vangst, vóór October, toen er dus nog op aal te vissen! was, niet verboden werd. Fancy-fair in het Katholiek Tehuis voor Verwaarloosde Jeugd .JJon Bosco" te Scheveningen. Voor de opbrengst werden dekens gekocht. delen, die onlangs ter gelegenheid van de R. T. C. in Den Haag aanwezig waren, hebben zich dan ook op het standpunt gesteld, dat hun landen recht hebben over het aangaan van de Unie mede te beslissen. Aangezien zij echter in ver wijderd verband tot de Unie staan, ligt het geenszins in hun voornemen afwij kende standpunten daaromtrent in te nemen, mits zij de zekerheid hebben, dat zij gevrijwaard zullen blijven van de financiële gevolgen van het aangaan van de Unie. In deze zin heeft de Nederlandse re gering zich bereid verklaard aan Suri name en de Antillen een garantie te geven. Het Unie-Statuut zal nu met spoed worden voorgelegd aan de res pectievelijk Staten. Mep mag aanne men, dat zjj op advies van hun delegaties Nederland machtiging zullen verlenen namens het Verenigd Koninkrijk dc Unie te aanvaarden. De regeling van de wijze, waarop het Verenigd Koninkrijk in de behandeling der Unie-zaken betrokken zal worden en speciaaal de bemoeiingen van de West-Indische gebiedsdelen dienaan gaande, zullen voorwerp zijn van nader overleg. Een Duitser heeft dezer dagen een Venlose jager, die met speciale vergun ning in de zogenaamde „verboden strook", een zone van vijfhonderd me ter langs de grens, joeg, aangehouden, hem bedreigd met een revolver en diens geweer en geschoten prooi afge nomen. De Venlose politie heeft in het Duit se dorpje Leuth de Duitser aangetrof fen. Geweerhulzen op de plaats van het incident wijzen echter uit, dat het voorval zich op Nederlands gebied heeft afgespeeld. Het oudste katholieke kerkgebouw van Amsterdam, het Begijnhofkerkje, dat tekenen van verval begon te vertonen, wordt thans grondig gerestau reerd, waarbij zoveel mogelijk getracht wordt het uiterlijk en de sfeer, welke het in de zeventiende eeuw bezat, te herstellen. Dit werk, dat onder leiding van architect K. P. Tholens door de firma Hillen en Roosen wordt uitgevoerd, die hier haar bekwaamste vaklieden ter beschikking stelde, is thans zo ver gevorderd, dat men hoopt tegen Kerstmis de restauratie voltooid te hebben. Adviseur is bij de uitvoering der plannen de architect Jan de Meyer. Het Begijnhofkerkje, waar druk gewerkt wordt aan de restauratie. Met inspan ning van alle krachten wordt getracht het oorspronkelijke 17e eeuwse karakter te herstellen. De Tweede Kamer heeft Vrijdagmid dag de algemene beraadslagingen over de Rijksbegroting voor 1950 voortgezet. De heer Hofstra (Arb.) constateerde ten aanzien van kinderbijslag voor zelf standigen een zekere overeenstemming tussen de heer Romme en hem. De heer Zandt (S.G.) betoogde, dat de regering haar houding ten aanzien van de dag des Heren moet wijzigen. O.a. wil hij alle publiek vervoer op Zondag stilleggen. De heer Van de Wetering (C.H.) meende, dat de minister van Financiën te optimistisch is met zijn schatting van de vlottende schuld. Hij vroeg de mili taire uitgaven uit te kammen in die zin, dat meer efficiency wordt betracht. Hij wilde de Amsterdamse beurs in haar volle kracht en betekenis hersteld zien. Nu is zij tengevolge der regeringsmaat regelen een caricatuur van wat ze ge weest is. Naar aanleiding van een opmerking van de heer Romme, zei de minister president, de heer Drees, dat het overleg met de Kamer zich niet zal bepalen tot de Benelux. Het zal over internationale punten worden uitgestrekt. Het optreden der regering ten aanzien van de verga dering van het N.J.V. kan naar zijn oor deel bezwaarlijk met zaalafdrijving wor den vergeleken. Z.i. is formeel noch mo reel misbruik van bevoegdheid gemaakt. Wat Indonesië betreft zei spr. niet te hebben beweerd, dat er geen reden tot ongerustheid zou zijn. De ontwikkeling der toestanden moet echter worden af gewacht. De minister" van Financiën, de heer Lieftinck, deelde o.a. mede, dat het ka binet ten aanzien der representatietoe lagen bereid is zich nader te beraden. De bezwaren gingen z.i. ten dele tegen de vorm en ten dele tegen de inhoud der voorstellen. De minister zei een nota van wijziging te zullen bevorderen, waarin aan de bezwaren wordt tegemoet geko men. De verliezen op termijntransacties de»* Nederlandsche Rank, zo deelde hij mede in antwoord op een vraag van de heer Lucas, hadden hoofdzakelijk betrekking op de directe import- en exporttransafc- ties. Het deviezenregime zal zodra mo gelijk worden verlaten. Vervolgens zijn de begrotingshoofd stukken Huis der Koningin, Nationale Schuld, Buitengewone Aflossing Natio nale Schuld, Onvoorziene Uitgaven en de Wet op de Middelen zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. Bij het eer ste hoofdstuk en bij de Wet op de Mid delen kreeg de C.P. aantekening, dat zij geacht wilde worden te hebben tegenge stemd. Aanleiding tot dit herstel en tevens restaüratiewerk was o.m. het verzak ken van de oude balkenvloer van het kerkje, welke dan ook geheel verwij derd is en vervangen door een beton- vloer, bedekt met kurklinoleum. Te zijner tijd zullen de looppaden even tueel met tegels worden belegd. Van de wanden is de oude specielaag afge- bikt en het geheel opnieuw in ruige schuurspecie uitgeraapt, zoals dé vak term heet. Het effect is vrijwel het zelfde als het oorspronkelijk moet zijn geweest, alleen het gebruikte mate riaal is beter: vroeger bezigde men gemalen schelpkalk met zand ver mengd, uitgestreken met de pleister troffel, thans beschikt men over wit zilverzand, dat fijner schuurwerk le vert, terwijl de pleist&r-schuurspaan voor een fraaie afwerking zorgt. Het vlakke, bepleisterde en ge schilderde plafond, dat in later tij den werd aangebracht, verdwijnt eveneens, zodat de oorspronkelijke balkenzolder geheel vrij komt. Deze bestaat uit zware grenenhouten bal ken, die nog in goede staat verke ren. Tussen de balken wordt de thans voorgeschreven afdekking van steengaas aangebracht, bedekt met schuurwerk. De balken zelf krijgen de oude groene kleur tegen een fond, dat in matte ivoortint wordt gehouden. Ook de vier zuilen, die het plafond schragen, krijgen de zelfde ivoorkleur en worden hersteld op hun oorspronkelijke hardstenen basement. Het grote schilderij van Duldt toch niet langer die folterende pijnen, aie Uw leven vergallen en U tot een half mens maken. Doè toch iets tegen die pijn scheuten die IJ^zo kwellen, dat elke beweging U pijnkrampen geeft I Bestrijdt de kwaal met „AKKERTJES die de giftige stoffen verwijderen. „AKKERTJES" werken zweet-bevorderend en zijn ideale pijnverdrijvers, ook bij spit, spier- en zenuw pijnen. Let vooral op het AKKER-merkl helpen direct! Paul Julien heeft aangezeten bij tal van kampvuren langs de evenaar, zwervend door „De Eeuwige Wil dernis" van Centraal Afrika. Hij heeft onder deze titel over zijn ervaringen zo juist weer een voortreffelijk boek ge schreven, nadat zijn eerste werk reeds een zestal herdrukken beleefde en in het Deens, Noors en Fins werd vertaald. Hij vertelt over de Congo, Cameroun en Guinea, over de Ivoorkust en Sierra Leona, over Senegal en Tanganyika. Dr. Julien, die op zijn tochten verge zeld werd van zijn vrouw, heeft zich onder meer op deze expeditie zeer ver dienstelijk gemaakt door zijn strijd tegen de veepest, waardoor grote gebieden v^n het zwarte werelddeel geteisterd worden. Beklemmend is zijn beschrij ving van de massale verbranding van de door deze ziekte omgekomen dieren, nog meer onheilspellend zijn verhaal over het roosteren van de half verteerde stukken vlees, die de negers nog eetbaar achtten. Het eerste hoofdstuk, waarin deze dingen verteld worden, is tevens een der beste van het hele boek. Maar ook tegen de gevreesde slaap ziekte, overgebracht door de Tsetsevlieg, heeft Paul Julien niet zonder succes de strijd aangebonden. Gedegen, ons inziens voor leken wat al te gedegen, vertelt hij over d't werk. De meeste mensen zien in hun fan tasie Afrika als het land van de gro te dieren. In werkelijkheid heeft de grote fauna er niet zo veei te beteke nen en is zij er zeker niet zc erg ge vaarlijk. Het insect heerst in dit we relddeel. Dit is in het kort de con clusie van enige der beste stukken van dit werk waarin de we+enschap- pelijke avonturier onder meer vertelt van de Manyah, ook wel „drivers" genoemd, de vraatzuchtige mieren van grote afmetingen die in colonnes trek kend wel acht kilometer per etmaal kunnen afleggen. Eén bezwaar hebben we nog. Er komen in het boek tal van geografi sche en ethnologische benamingen e autobus met belangstellenden voor de Scheveningse R.K. Voogdij- stichting „Don Bosco" staat stil voor een grote grauwe villa en de binnenkomenden verwachten ontvangen te worden door de broeder overste met rinkelende rozenkransOnze katholieke voogdij ge stichten immers worden in de regel verzorgd door congregaties van broeders of zusters. Maar hier doet een meisje, met schoon schort voor, ons open en laat ons binnen in een vertrek vol met poppen, tekeningen en snuisterijen, waar de directeur het gezelschap zijn verontschuldigingen aanbiedt, dat hij geen betere „ontvang"-kamer heeft dan de huiskamer van de kleinste meisjes. Dit door leken geleide (met twee an dere een grote uitzondering) katholieke voogdijhuis is uit de praktijk ontstaan. Aanvankelijk was het namelijk voor kinderen van politieke delinquenten, maar toen die successievelijk afvloeiden, vulden voogdijkinderen (dit zijn kin- thnii»!1 vertegenwoordigers van het Ka- «loliek Thuisfront. brarh.pleciltigheic1, welke de vele ge- heri„_ ,offers op ontroerende wijze in öoekTring bracht- maakte op allen, dip vooral op de talloze familieleden, kwamanu!.' het hele land deze H. Mis omen bijwonen, een diepe indruk. *Wer£a?g herdenkt het echtpaar G. J. diaml„? Kamphuis te Losser zijn jaar j n huwelijksfeest. De man is 84 °ud, de vrouw 81. deren, die door ouders slecht verzorgd worden en aan de ouderlijke macht ont trokken zijn) de openvallende plaatsen. Twee jaar geleden begon de heer Claassens, de tegenwoordige directeur, met grote animo, maar ontzaglijke fi nanciële zorgen, het experiment, om met een staf van leiders en leidsters 150 kinderen een tehuis te bieden tot hun 21ste jaar. Experiment in die zin, dat hü de kinderen zoveel mogelijk de gezinssfeer wil geven en ze daartoe zeer veel vrijheid laat. De behuizing, vier naast elkaar staande villa's, leent zich daar wel bij uitstek toe. Er is geen school in huis, ook geen kapel. De 25 meisjes en 125 jongens vormen groepjes van circa 14 met een eigen leidster of leider aan het hoofd, die hen opvoedt. „De zuster is onze moe der," zeggen de kinderen, „en de direc teur is vader." Iedere groep heeft een eigen huis kamer, waar ze spelen, eten en huiswerk maken. De groteren spelen zonder toe zicht. „Wij voeden ze op voor de toe komst," zegt de heer Claassens, „het gaat er niet om deze kinderen op te bergen, maar ze de zelfstandigheid te leren, die ze later nodig hebben." In de huiskamer voor de jongens zit een groepje gebogen over boeken en schriften. Het zijn HBS- jongens, die hun huiswerk maken. Dit is alles wgt we deze middag zien van een groot gezin van 153, want de rest is naar school. Ieder kind mag namelijk de voor hem of haar geschikte school bezoeken of dat nu is B.L.O., Huishoudschool of Ambachtsschool. Dezeftcinderen zijn vrij, ze gaan vrij uit naar school, ze doen boodschappen in de stad, ze kunnen iets kopen van het eigen gespaarde zakgeld, da» ze wekelijks krijgen. Ze volgen jeugd clubs en nemen deel aan de verken nerij. In de vacantie gaan ze bivak keren of kamperen, in één woord het is een tehuis zonder muren en tot nu toe gaat het uitstekend, „maar," zegt de bezielde directeur, „wij zijn nog te jong om te weten of dit systeem in alle opzichten goed is." „Worden de kinderen gedwongen 's ochtends de Heilige Mis bij te wo nen?" willen wij weten. „Neen," is het antwoord: „Na 12 jaar niet. Toen dit werd ingevoerd, ging er drie maanden lang niemand, maar daar na begonnen ze successievelijk weer en nu is er practisch niet een die niet ten minste eenmaal door de week gaat." Personeel, zowel paedagogisch als huishoudelijk, iets waar bijna alle te huizen tekort aan hebben, is hier vol doende, maar de financiën zijn zeer zorgelijk. Als bezoekende ondergaat men onmiddellijk de hartelijke, pret tige, ongedwongen sfeer in dit huis, maar men ziet ook. dat de vloeren kaal zijn en dat er alleen het aller-aller- nodigste is. Twee maanden lang is het personeel avond aan avond van tien uur tot mid dernacht met de collectebussen op stap geweest langs de restaurants. En óm de zoveel tijd organiseren de leiding en de kinderen, voor wie dit een feest is, een fancy-fair. Van de baten werden een maal de zo nodige bedden gekocht, de laatste maal dekens. In de opbrengst van de kinderpost zegels, waarvan de verkoop a.s. Maan dag aan de postkantoren begint, deelt ook dit jonge katholieke jeugdtehuis, op sympathieke, moderne leest ge schoeid. A. Bgl. De voor-verkoop van de kinderpost zegels, huis aan huis, door de school jeugd is een groot succes geworden. Men had gerekend op plaatsing van twee a drie bestellingen per kind. Gemiddeld heeft ieder kind echter zeven bestellin gen geboekt! Het onderwijzend perso neel, dat, per school, de administratie heeft, waar zeer veel werk aan vastzit, heeft door zijn volledige inzet en toe wijding deze actie op zo grote schaal mogelijk gemaakt. voor die gemakkelijk te verwarren zijn. Het kaartje achter in helpt ons weinig; het zou groter en veel volle diger moeten zijn. De vierentwintig perfecte illustraties verhogen de waarde van het geheel in grote mate. De rijkdom en schoonheid van de Afrikaanse cultuur dringt zich in één oogopslag aan ons op bij het zien van de afbeelding der drie danseresjes uit Zoadiba in Zuid-Cameroun. En hoe ook naar onze begrippen een Afrikaanse mooi kan zijn toont een foto van een meisje uit de stam der Mende (Sierra Ledne). Uitgeverij De Pelgrim, te Eind hoven heeft dit boek. dat niet te duur is voor wat het geeft, keurig verzorgd. H. Br Een zonderling uitgedost danseresje uit Zoadiba in Zuid-Cameroun Derkinderen, de bekende voorstelling van de Mirakelprocessie, dat aan de rechterwand hangt, is afgenomen en door de restaurateur A. Hemelman, die ook de altaarschilderingen onder handell heeft, volledig hersteld. Nu het plafond verhoogd is en de lam- brizeringen verwijderd zijn, hangt het werk van Derkinderen vrijer en komt het met zijn vage kleuren ver rassend tot zijn recht in de geheel ge wijzigde atmosfeer van het kerkje. Lambrizering vindt men nu alleen nog waar de banken staan en zij reikt niet hoger meer dan deze. Het vroegere amphitheater, dat onder Derkinderen's Mirakelprocessie omhoog liep, is ver dwenen: alle zitplaatsen richten zich nu in één lijn naar het altaar. De boven lichten der vensters zijn vergroot en in plaats van het vroegere glas in lood is een roedenverdeling aangebracht Be kleding en beschildering van deuren en portalen is bij die van wanden en pla fond aangepast. Verrassend is ook het herstel van de drie altaren in hun oorspronkelijke staat Het snijwerk van lindenhout op de grenenhouten altaartomben en op de lijsten is zorgvuldig schoongemaakt. Het bleek in de loop der tijden niet minder dan veertien maal overgeschilderd in alle denkbare kleuren; toen al die lagen waren verwijderd, kwam dit snijwerk, dat nauwelijks nog zichtbaar was, in heel zijn rijkdom vrij. De altaren krijgen nu een grondtoon van ivoor, met goud aangezet. De oude houten beelden, ter zijde van het altaar, bleken aangetast door de houtworm; ook zij worden thans hersteld. De toogramen in de achter wand, naar de zijde van de N. Z. Voor burgwal, die destijds bij de verlaging van het plafond vierkant werden uit- getimmerd, zijn in hun oude boogvorm teruggebracht, waardoor zij beter tot hun recht komen. Gerestaureerd wordt ook het ton gewelf boven het middenschip; het stuc-plafond boven de galerijen ver dwijnt, zodat ook hier de balken vrij komen. Het paneel boven de deur van het buitenportaal, een z.g. grauwtje, is inderdaad herkend als van de hand van de bekende acht tiende eeuwse schilder Jacob de Wit. Het krijgt in het gerestaureerde kerkje weer zijn plaats. Tenslotte wordt de sacristie, die aan dezelfde ouderdomskwalen lijdt als bij het kerkje het geval was. verbouwd. De dagelijkse leiding bij het restauratie werk, dat tijdelijk de devote rust in het altoos geopende en op alle uren van de dag bezochte kerkgebouw verstoort, staat onder leiding van de uitvoerder, de heer P. J. M. Nass. De heer EU Frank, een Joods koop man uit Den Haag, heeft de Staat der Nederlanden gedagvaard, omdat hij, zo als in de dagvaarding wordt ges'eld, rta de bevrijding bijna elf maanden on rechtmatig van zjjn vrijheid beroofd zón sfin. In de dagvaarding wordt uiteengezet, dat de heer Frank 9 Mei 1945 door de B. S. is gearresteerd, omdat men hem aanzag voor de beruchte Judenkommis- sar Frank, een Duitse S.D.-man. Van politie-autoriteiten, die terzake goed zijn geïnformeerd, vernemen wij achter, dat de heer Frank na de bevrij ding niet is gearresteerd omdat hij werd verward met de Duitser Frank van de S. D„ doch omdat er ernstige twijfel bestond aangaande zijn politieke be trouwbaarheid. De geesteüjke adviseur van „Katholiek Thuisfront" heeft desgevraagd medege deeld, dat „Katholiek Thuisfront" niet zal ophouden te bestaan. Zolang er nog militairen in Indonesië zijn blijft het front er actief. Een gedeeltelijke ver legging naar Nederland zelf is zeer ge wenst. Bovendien komt daarbij de vor ming van een eerste divisie van het At. lantisch leger in de loop van 1950. Dit brengt waarschijnlijk -ook werk in het buitenland met zich mee. Voor het komend jaar is een begro ting gemaakt van f751.000. Of de rege ring het Thuisfront zal steunen zoals ze dat in het verleden de Niwin heeft gedaan, is' nog een onbeantwoorde vraag. Vrijdag is de nieuw benoemde gou verneur van Suriname, mr. J. Klaassesz, met het s.s. „Cottica" van de K.N.S.M. naar Paramaribo vertrokken. „Mijn streven," zo zeide hij voor zijn vertrek, „is een gezonde ontwikkeling van de autonomie in Suriname krach tig te steunen Suriname bezit genoeg kwaliteiten om deze autonomie uit te oefenen en het lijdt voor mij geen twij fel dat de samenwerking tussen Neder land en Suriname uitstekend zal zijn." De devaluatie van de gulden in Septem ber j.l. heeft het omzetverloop in de detail handel in deze maand slechts in geringe mate beïnvloed. Zulks kan worden afge lezen uit het door het Economisch Instituut voor de Middenstand gepubliceerde cijfer materiaal. Enige omzetstijging werd geboekt in de detailhandel in textiel en die in meubelen en aanverwante artikelen, in welke bran ches vooral in de eerste dagen na het be kend maken van vorengenoemde maatregel extra drukte kon worden waargenomen. Dat de hiermede gepaard gaande extra uitgaven een belangrijk deel van het Ne derlandse publiek onmiddellijk dwongen tot beperkingen in andere richtingen was merkbaar in de banketbakkersbedrijven. In deze zaken werd althans een vrij aan zienlijke omzetdaling geboekt, welke niet geheel aan normale seizoensinvloeden kan worden toegeschreven. Vergelijking van de omzetten in Septem ber j.l. met die in de overeenkomstige maand van 1948 wijst uit, dat in de detail handel in schoeisel, in aardappelen, groen ten en fruit, in glas, aardewerk, porcelein en huishoudelijke artikelen en in alcohol houdende en alcoholvrije dranken sprake was van omzetvermindering. In. de detailhandel in textiel waren de Septemberomzetten niet minder dan 38 pet. hoger dpn die in Augustus van dit jaar, waarbij evenwel dient te worden opge merkt. dat omzetten in de laatstgenoemde maand betrekkelijk laag waren. Zoals reeds hiervóór vermeld, liepen de omzetten in het banketbakkersbedrijf terug en kwamen daardoor op gelijke hoogte als in September 1948. Dit verschijnsel deed zich in deze branche nog niet eerder voor in 1949. De lage fruitprijzen waren oorzaak, dat de geldomzetten in de detailhandel xn aardappelen, groenten en fruit belangrijk beneden het peil van September 1947 en 1948 bleven. De teruggang t.o.v. dc over eenkomstige maand van 1947 en 1948 be droeg resp. 25 pet. en 15 pet. Een geringe omzetdaling werd geboekt in de detailhandel in tabaksfabrikaten. De sterke uitbreiding van het aantal verkoop plaatsen voor tabaksartikelen sedert de opheffing der tabaksdistributie heeft in verschillende medewerkende sigarenwin kels omzetdaling teweeggebracht. Verge lijking van de omzetten in enkele artikelen- groepen gedurende het derde kwartaal van 1948 en 1949 toont aan, dat de omzetten in tabak en sigaretten het sterkst zijn geste gen, al kon ook in de sigarenverkoop nog enige vermeerdering worden waargenomen. In de detailhandel in meubelen en aan verwante artikelen bedroeg de omzetver- meerdering (o.m. tengevolge van de deva luatie) t.o.v. Augustus jX ruim 16 pet. De omzetten waren in deze branche 13 pet. hoger dan in deovereenkomstige maand van 1948. Sedert Mei van het lopende jaar liggen de maandomzetten in de detailhandel in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken op „een aanzienlijk lager niveau dan die in de overeenkomstige maanden van 1948.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 5