Aantal Nederlanders binnen vi van vijf op tien millioen jftig jaar SOVJETS IJVEREN PLOTSELING VOOR DE VREDE EVA PAWLIK: schaatst en studeert philosophie o Twaalf vertegenwoordigers van de vakbonden naar Amerika Hoog geboortecijfer en gunstig sterftecijfer de oorzaken POLITIEK DUEL: De Gaalle-Schuman Austin noemt Russische resolutie een namaak-olijftak Staking van de ontmanteling Gemeentelijke indeling in N.-Holland W] P.N.I. WENST SJAHRIR NIET AAN BUITENLANDSE ZAKEN Tot hoofd en hart Werkgelegenheid moet worden opgevoerd Handel tussen V.S. en Marshall-landen Als Duitsers veiligheids garanties geven Weer vier doden op Java .Het weer Ter bestudering van arbeidsmethoden en arbeidsverho udingen DINSDAG 15 NOVEMBER 1949 73ste JAARGANG No. 24615 NEDERLANDSE VOLK HEEFT GROTE NATUURLIJKE GROEIKRACHT JAARWEDDE VAN MINISTERS Verhoogd tot f 24.000 DE DAMESHOED ANNO 1946 Dreigt „De Bijenkorf" 30.000 gulden te gaan kosten PRINS BERNHARD HEEFT GRIEP Doornen ontbreken er niet aan VERDEDIGING VAN Z.W.-CHINA Laatste bolwerk tegen de communisten Cijfers voor September tonen een stijging Terroristen in actie REGERINGSVORMING IN INDONESIË Mohammedanen eisen portefeuille voor godsdienstaangelegenheden op POTLOODF ABRIEK UITGEBRAND Postzegels, die 1 Januari ongeldig worden BUREAUX SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr 45. tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 550 uur 's avonds 21544 Directeur: W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Ruffc Wnd. hoofdredacteur) W. Se verin. NIEUWE HAARIEMSGHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter» hoogte. Ingezonden mededelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal Zoals bekend is, mag: worden aangenomen, dat in de loop van de maand October j.l. de Nederlandse bevolking de 10.000.000 zielen heeft overschreden. Daarmede is een verdubbeling bereikt binnen een tijdvak van vijftig jaar. Van de zijde van het ministerie van Economische Zaken deelt men ons thans o.m. nog het volgende mede: Bij de eeuw-wisseling was de bevolking van Nederland juist de vijf millioen gepasseerd en sindsdien werd telkens na ongeveer tien jaren 'n vermeerdering van één millioen zielen geboekt. In 1911 kwam het inwonertal boven de zes millioen, in 1921 boven de zeven millioen, in 1931 boven de acht millioen en in 1941 boven de negen millioen. enz., is het sterftecijfer steeds gunstiger ge worden. Sinds het begin dezer eeuw daalde het van 16 pro mille tot 7 pro mille en daarmee werd een peil bereikt, lager dan elders ter wereld. De oorzaken van de relatief grotere be volkingsvermeerdering in ons land, dienen Zowel gezocht in hogere geboortecijfers als in gunstiger sterftecijfers. Wel valt, wat de geboorten betreft, sinds het einde van de vorige eeuw ook in Nederland een niet onbelangrijke teruggang daarvan waar te hemen, maar toch is deze teruggang steeds achtre gebleven bij die in de andere ge- hoemde landen. Omgekeerd is, nadat in het midden der dertiger jaren in alle landen een dieptepunt werd bereikt, de toeneming der geboorten in Nederland hoger geweest dan overal elders. Èen en ander blijkt uit onderstaand overzicht, waarin voor genoem de landen de laagste waargenomen geboor tecijfers in het midden der dertiger jaren en de hoogste bereikte geboorte-cijfers na het einde van de laatste wereldoorlog, naast elkander zijn gesteld. laagste hoogste geb. cijfer geb. cijfer Nederland 19.8 0/00 30.2 0/00 België 15.2 0/00 18.3 0/00 Luxemburg 14.9 0/00 15.2 0/00 Frankrijk 15.0 0/00 20.7 0/00 Zwitserland 15.0 0/00 20.0 0/00 Groot-Brittannië 15.0 0/00 21.3 0/00 Noorwegen 14.6 0/00 22.5 0/00 Zweden 13.7 0/00 20.3 0/00 Denemarken 17.3 0/00 23.4 0/00 Doch niet alleen is In Nederland de ge boorte steeds hoger geweest, de sterfte bleef belangrijk beneden die in andere landen. Dank zij de vooruitgang van de medische zorg en voorzorg, de invoering van tal van maatregelen op hygiënisch gebied, de be vordering van een goede drinkwatervoor ziening, de verbetering der volkshuisvesting, Nederland België Luxemburg Frankrijk Zwitserland Groot-Brittannië Noorwegen Zweden Denemarken sterftecijfer 1948 7.4 0/00 12.4 0/00 11.7 0/00 12.2 0/00 10.8 0/00 10.9 0/00 ».8 0/00 9.9 0/00 8.6 0/00 Het sterftecijfer bracht een be langrijke toeneming van de gemid delde levensduur der Nederlandse bevolking, hetgeen wel hieruit blijkt, dat een pasgeboren kind vijftig jaar geleden een gemiddelde kans had om 47 jaar te leven, thans een ge middelde levensduur van 67 jaar wordt bereikt. De hogere geboorte- en de lagere sterftecijfers hebben tezamen aan de Nederlandse bevol king een veel grotere natuurlijke groeikracht gegeven dan elders Neemt men nu de Belgische geboor te- en sterftecijfers als uitgangspunt dan zouden in ons land in 1948 niet 245.000 kinderen zijn geboren doch slechts 170.000. Dan zou het aantsi over ledenen niet 72.000, doch 122 000 heb ben bedrag-en en dan zou het geboorte overschot niet 173.000, doch maar 48.000 of 125.000 minder zijn geweest Ook op grond van de Engelse en Franse cijfers zou dit geboorte-overschot belangrijk bij het werkelijk aantal in Nederland zijn achtergebleven. Doch niet alleen het totaal aantal is Generaal De Gaulle, leider van de Fran se Republikeinse Volkspartij, is gisteren in een politiek duel gewikkeld geweest met Frankrijks minister van Buiten landse Zaken Schuman. „De „Duitse po litiek" van de Grote Drie, Amerika, Engeland en Frankrijk, is gevaarlijk", aldus de generaal, „De organisatie van Europa wordt bedreigd. De Britten en Amerikanen bederven nu wellicht de laatste kans op het behoud van de vre de en op het bereiken van een Euro pese Eenheid." Minister Schuman diende gisteravond De Gaulle meteen van repliek. Op een persconferentie wees hij er op dat de Westelijke geallieerden zullen blijven vasthouden aan hun programma voor de ontwapening van Duitsland in weer wil van de ophanden zijnde wijzigingen in hun demontagegebied. sneller dan elders toegenomen, ook de samenstelling der Nederlandse bevol king, wat de leeftijd aangaat, vertoont een ander beeld. Een belangrijk onder scheid is b.v. de voor Nederland te ver wachten veel sterkere relatieve groei van het aantal personen in de produc tieve leeftijdsgroepen. Beperkt mer zich tot de thans aanwezige bevolking, dan valt te berekenen, dat in 1963 de poten tiële beroepsbevolking in Nederland (d.w.z. het aantal personen van 15 tot en met 64 jaar) met ongeveer 20 pet. zal zijn toegenomen. Daartegenover zal omstreeks 1963 de totale productieve be volking in landen als België, Frankrijk en Engeland nog vrijwel gelijk zijn aan het huidige aantal. Het behoeft geen betoog, zo deelt men ons tenslotte van de zijde van het mi nisterie van Economische Zaken mede, welke bijzondere eisen door deze ont wikkeling worden gesteld aan de Ne derlandse bevolkingshuishouding, wil deze in staat zijn om binnen een be- trckkelijk kort tijdsverloop de werkge legenheid zodanig op te voeren, dat de ze grote toeneming in de productieve leeftijdsgroepen kan worden opgevan- £en- - Emigratie zal nimmer in voldoende omvang kunnen geschieden en aange zien bimen de landsgrenzen noen land- b.ouw, noch handel, noch verkeer een belangrijk deel van de grote aanwas zullen kunnen opnemen, zal de oplos sing van de moeilijkheden inzonderheid moeten worden gezocht door een ver dere Industrialisatie. De regering heeft de bezwaren tegen de voorgestelde verhoging der vergoe dingen van de ambts- en representatie kosten voor de ministers en een derge lijke vergoeding voor de secretarissen- generaal erkend. Thans wordt voorge steld de jaarwedde van de ministers te verhogen met f 6000 tot f 24.000. Voor de secretarissen-generaal en overi ge hoge functionarissen zal de moge lijkheid bestaan een ambtstoelage toe te kennen, waarvan de hoogte individueel zal worden bepaald. De dameshoed a la 1946 dreigt „De Bijenkorf" f 30.000 te gaan kosten. „Iede re vrouw wilde graag in die tijd een hoedje op haar hoofd hebben," betoogde een der directieleden van het waren huis, de heer Goppel, Maandag voor de economische politierechter te Amster dam. Er werd daarom een grote aan drang uitgeoefend om hoeden te leve ren, maar er was onvoldoende mate riaal. Daarom was een inkoper naar het Zuiden van het land getrokken om zich het benodigde materiaal in de vorm van wolviltklosjes (het grondmodel van de hoed) te verschaffen. Zo verhuisde er, via gefingeerde facturen, voor ongeveer f 69.000 aan klosjes naar de ateliers van „De Bijenkorf". Volgens de deskundi gen van de Prijsbeheersing was dat f 49.000 boven het toegelaten inkoopbe drag. De Officier eiste bevestiging van het vonnis van de tuchtrechter: f 30.000. De politierechter, mr. Hassoldt, achtte het te hoog inkopen der wolviltklosjes wettig en overtuigend bewezen, omdat de inkoper de klosjes willens en wetens tegen ontoelaatbare prijzen heeft aange kocht. Hij vonniste conform de eis. Prins Bernhard zal zich, tengevolge van een lichte aanval van griep, enige dagen moeten ontzien. Derhalve zal hij ook niet kunnen deel nemen aan de jacht in de Ardennen, waartoe Prins-Regent Karei van België hem had uitgenodigd. In snel tempo vorderen de werkzaamheden bij de bouw van het nieuwe gebouw voor Schexxeningen Radio Waar enkele maanden geleden nog een verlaten stukje duin lag, hebben tFu graafmachines hun taak verricht en de basis voor de funda menten gegraven. In de loop van 1950 zal Scheveningen Radio gereed zijn; een dubbelwandig gebouw, dat, zes meter boven en drie onder de grond zal reiken. Vishinsky, de Russische minister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren in de politieke commissie van de Verenigde Naties een resolutie ingediend tot: 1. Veroordeling „van de voorberei dingen voor een nieuwe oorlog, die thans in een aantal landen, in het bij zonder Engeland en de Verenigde Sta ten, worden getroffen". 2. Onmiddellijke aanvaarding van „practische maatregelen" voor het on voorwaardelijke verbod van de atoom bom en instelling van een passende strenge internationale controle. 3. Sluiting van een pact „ter verster king van de vrede" tussen Amerika, Engeland, China, Frankrijk en Rusland. Vishinsky verklaarde, dat de „Engels- Amerikaanse meerderheid" in de Ver enigde Naties tot dusver alle pogingen van de Sovjet-Unie om de vrede te ver sterken had verijdeld. „Nog woedt er een oorlogspsychose in de Verenigde Staten en andere lan den, van welke wij steeds weer critiek horen op de Russische vredelievende voorstellen", zo zeide Vishinsky, die eveneens „de Tito-kliek" een veeg uit de pan gaf. De Britse en Amerikaanse afgevaar digden in de politieke commissie repli ceerden onmiddellijk op het voorstel van Vishinsky tot het aangaan van een vre- despact tussen de „Grote Vijf" door met een beroep op de V.N. te verklaren, dat het Handvest de noodzakelijke grond slagen voor een duurzame vrede inhield. Een door Warren Austin (V.S.) inge diende Brits-Amerikaanse tegen-reso lutie verklaart, dat de verloochening van de grondbeginselen van het Handvest „in de eerste plaats oorzaak is van het voortduren van de internationale span ning". Austin verklaarde, dat de Russische resolutie was gebleken een namaak- olijftak te zijn, omgeven met doornen. Volgens Austin was het vertrouwen in Russische beloften ondermijnd door de ervaring van de afgelopen jaren. Als bewijzen hiervoor voerde hij aan „de Generaal Tsjang Kai Tsjek is volgens U.P. gisteren per vliegtuig uit Formosa in Tsjoengking aangekomen om te trach ten de nationalisten te bewegen tot ver- *ct tot het einde tegen de communisti sche legers, die naar dit gebied opruk ken. Hij heeft na aankomst president Uie Tsoeng Yen verzocht uit Kweilin °Ver te komen voor een bespreking. He secretaris van de Kwomintang, Ren. Tsjang Yin Fan, die Tsjang Kai *sjek vergezelde, verklaarde dat de generalissimus voornemens is het Zuid westen tot een laatste bolwerk tegen ^e rode legers te maken en dat hij zal •"(jven tot de toestand daar gestabili seerd is. .Uit door het departement van handel Washington gepubliceerde cijfers °üJkt, dat' de invoer der Ver. Staten uit i0 aan het plan-Marshall deelnemende ancien in September 69 millioen dollar gedroeg en de uitvoer naar deze landen ,®n waarde had van 289.3 millioen dollar 6Sen 278.2 mill, in Augustus. De waarde van de invoer was welis- J;aar ruim 13 millioen dollar hoger dan J1 Augustus, doch bleef nog steeds be- Le<~en het maandelijks gemiddelde van et eerste halfjaar van 1949. the? koeverre de stijging in vergelijking de ^■uSust'UK het gevolg was van de Öenaluatie' viel niet te zeêëen' aldus het Partement, aangezien de devaluatie yjj na 18 September plaats vond. Ge- V^Ohüjk zijn de orders voor in- en uit- reeds maanden te voren geplaatst inaaiiuun tich Ullen gevolgen van de devaluatie dco kus eerst over enige tijd volledig a gevoelen. p de glinsterwitte ijs vlakte van de Apollo- hal zwieren Eva Paw- liK en haar 25 gezellen van de Weense IJsrevue de stijf heid van de eindeloos lijken de treinreis Antwerpen Amsterdam uit de benen. Het is er nog wat kil en zonder sfeer, nu de meeste schijnwerpers ongebruikt in de duistere hoogten van het Amsterdamse sportpaleis hangen en de tribunes als lege, stakerige geraamten om de arena staan. Maar het is toch allemaal beter dan koffers pakken, van het ho tel naar de trein zeulen, zo veel uur op elkaar gepaKt zitten, tocht langs de grond, douane, drukte van aan komst en eindelijk, eindelijk, uitpakken en weer een nieu we hotelkamer, de zoveel ste. Maar Eva Pawlik, de 21- jarige prima-donna van dit troepje licht- en donkerblon de gratiën, een pittig ge zichtje met glinsterende ogen en een kleur van het warmrijden, lacht die ver moeidheid met een luchtig gebaar van haar smalle handje weg. Tk doe het al zo lang zegt ze, al sinds mijn zevende jaar, toen ik mijn hebt gezeten, blijkt dat het reizen en trekken een stuk van jezelf is geworden. Dan verlang je weer naar het la waai van de perrons, de vreemde talen die je niet verstaat, het sjouwen met koffers en passen en de al tijd opnieuw stille vraag, hoe je volgende hotelkamer eruit zal zien en of er koua èn warm water zal zijn. Titels? Sedert mijn veer tiende jaar ben ik kampioene van Oostenrijk. Bij de Olym pische spelen te St. Moritz ben ik derde geworden, twee de bij de Europese kam pioenschappen in Davos veer tien dagen later. Eeuwige tweede achter Barbara Ann Scott, totdat ik in Januari van dit jaar te Milaan ein delijk de Europese titel won. En toen de allang voorgeno men stap naar een verdui delijkend gebaar om zich heen naar dit. Of na de luchtige sfeer van net sportief amateurisme, de gebondenheid en de verplich tingen van het beroepswerk wel bevallen? Geen schijn van aarzeling: Beter, veel be ter! Geen verplichte figuren meer, die saaie, eindeloze mathemathiek op een paar vierkante meter zielloos ijs. Daar tegenover de ongebon denheid van de dans, de vrij- .en EVA PAWLIK halen zal ik het.... eerste buitenlandse reis maakte naai België. En Daar tegenover de ongebon- lend, omdat er weinig vrije de lach: als je iets wilt, zegt sindsdien heb ik niet zo heei denheid van de dans, de vrij- tijd moet overschieten bij een ze, werkelijk van ganser har- veel anders gedaan dan heid in de fantasie van je fi- leven, dat zó precies is afge- te wilt, dan gaat het, ook al maar op en neer trekken, guren; heel dikwijls met een past met reizen, trekken, trai- zouden ze ochtend-, middag land-in land-uit, hotelkamer- inder accent of weer een an- nen en optreden: Wat Eva en avondvoorstellingen uit- op hotelkamer-af.. trein- §iere schakering, die je mis- Pawlik met haar vrije tijd vinden om er een stokje voor kaartjes voor Milaan, Boeda- jjgchien alleen zélf maar als doet. Wat ze ermee doet? te steken. In deze maanden pest en Parijs, schaatsen in Jien variatie ondergaat, maar Studeren; philosophie, vier van het seizoen is het wel die je dan ook beleeft als een semesters achter de rug en eens moeilijk, maar als de ontdekking of een uitvinding, nog vier voor de boeg! rustige tijden komen, met En de verplichte figuren al- Maar of die studie wij niet veel meer dan vier uur leen bij wijze van training hebben zo iets wel eens meer oefenen per dag, gaat alles omdat ie even goed op peil gehoord! niet bij dit alles op zij voor mijn hartewens: moet blijven als een pianist m het gedrang komt. De ster het doctoraat in de philoso- of een koorddanser. De laat- van de Weense IJsrevue phie. En halen zal ik het.... ste vraag een beetje aarze- schiet uit in een verkwikken- Cr. Wenen, Praag, Brussel, Da- vos, Londen en waar al niet. Je went eraan. Natuur lijk ben je blij als de vacan- tie in zicht is, maar wan neer je een paar weken Weense lucht hebt gehad en in de Prater op een bankje plundering van Mandsjoerije, de ge dwongen deling van Korea, de guerilla tegen Griekenland, de bedreiging van Turkije, het vernietigen van de vrijheid in Tsjechoslowakije, de meedogenloze vernietiging van alle democratische op positie in Bulgarije, Hongarije en Roe menië en thans de onderwerping van Polen, waar een maarschalk van het Rode Leger was geïnstalleerd als minis ter van Defensie". De hoge commissarissen voor Duits land van de Verenigde Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk hebben, volgens U.P., vandaag aan de kanselier van de West-Duitse republiek, Conrad Aden auer, medegedeeld, dat de Westerse ge allieerden bereid zijn de ontmanteling van de Duitse industrie te staken, wan neer de Duitsers als tegenprestatie ga ranties willen geven voor de veiligheid van West-Europa. Tijdens een bijeenkomst achter geslo ten deuren stippelden de drie commis sarissen uit, welke weg gevolgd moet worden volgens de resultaten van de laatste door de ministers van Buiten landse Zaken gehouden besprekingen te Parijs Uit welingelichte kring verneemt U.P., dat later aan de Duitse regering werd meegedeeld, dat het toetreden van Duits land tot de Raad van Europa als gewoon lid zal afhangen van de veiligheids garantie, die de nieuwe federale repu bliek aan haar buurlanden wenst te ge ven. Maandagmorgen is 'n bus met school kinderen van de suikerfabriek „Krem- bung" beschoten. Het vuur was slecht gericht, zodat geen der kinderen werd getroffen; wel werd de bus geraakt. In de loop der vorige week werd een jeep van dezelfde onderneming tussen Porong en Krembung beschoten. Hierbij kreeg een korporaal van de bezetting verwon dingen; hij is thans overleden. Zaterdag is te Matang een wachtmees ter van het regiment Huzaren van Bo reel neergeschoten. Twee militairen van het K.N.I.L., die sedert enige weken in het Tumpangse (Oostelijk van Malang) werden vermist zijn, naar thans is bekend geworden, in de omgeving van Wadjak vermoord. De lichamen waren deerlijk verminkt. (Van een bijzondere medewerker) Het gemeentelijk leven is in die dorpen een integrerend deel van het dorpsleven. De commissie meent, dat tengevolge van - J—'t- Vviiuumoiv nn.v»i»j Na in een vorig artikel de samen- samenvoeging een veelzijdig gemeen stelling en werkwijze te hebben schap^jeven zal worden bevorderd. Wij besproken van de provinciale betwijfelen dit. Heeft de commissie wel commissie ter bestudering van de ge- gecjaCht aan de strijd, die er zal ont- meentelijke indeling van Noordholland, willen wij thans enkele opmerkingen staan bij de keuze van het dorp, waarin het raadhuis zal worden gevestigd en de maken over het door haar uitgebrachte rivaliteit, welke thans reeds tussen na- rapport. burige dorpen zelfstandige gemeen- De commissie is van oordeel, dat het tenheerst? vraagstuk der gemeentelijke indeling Heeft de commissie wel voldoende oog een probleem is, voortgesproten uit de gejla(j voor de grote waarde, welke er in behoefte aan het scheppen van sterke gejegen is, dat de burgers van nabij in- locale eenheden, gedragen door haar be- vioed uitoefenen op de gang van zaken volking en met zo groot mogelijke zelf- in de gemeente en welke invloed er in standigheid als het staatsbelang toelaat, jjet particuliere leven der burgers van Wij hebben waardering voor haar stel- ^an uitgaan, dat de burgemeester zijn ling, dat het aanbeveling verdient, het inWoners persoonlijk kent en op de platteland, waar het nog gaaf aanwezig boogte is van hun noden en zorgen? is, tegen verstedelijking te beschermen. indien in de commissie een bekwaam Onze bezwaren betreffen meer dat deel burgemeester van een „kleine" genieen van het rapport, waarin de commissie zich bezighoudt met de plattelandsge meenten en de eis meent te moeten stel len van een minimum aantal inwoners. Terwille van een doelmatig bestuur en dl"_ 7n"het~raDDort~ teneinde een krachtig en veelzijdig ge- aen Q net PP meenschapsleven te bevorderen, wii zij dat minimum bepalen op 5000 inwoners. Doch om niet te zeer in historisch ge- te (en die zijn in Noordholland niet dun gezaaid!) deze kant van de zaak met overtuiging had kunnen belichten, zou dit zeker zijn weerslag hebben gevon- herinneren ons nog het optre den in 1934 op het congres der Vereniging van Nederlandse ge groeide toestanden in te grijpen, wil zij meenten gewijd aan dit vraagstuk in daartoe leidende gevallen met een ge- van een secretaris van een zeer kleine ringer aantal inwoners volstaan, echter Noordhollandse gemeente, die een in- mag dat niet lager zijn 2000. dan ongeveer drukwekkend overzicht gaf van hetgeen zijn gemeente presteerde. In dit verband Men hebbe nu niet de illusie, dat de had de commissie dan wellicht aanlei- gemeenten met meer dan 2000 inwoners ding kunnen vinden zich te bezinnen door de commissie ongemoeid worden gelaten. Er zijn 16 gemeenten in Noord- over de waarde van het subsidiariteits beginsel, volgens hetwelk het in de na- holland met minder dan 1000 inwoners tuurlijke orde der dingen ligt, dat een en 20 met 1001 tot 2000 inwoners, te- kleine gemeenschap zelf doet wat zij zamen dus 36 gemeenten. Volgens de zejf tot stand kan brengen. „Quadrage- voorstellen der commissie zullen er in simo Anno" noemt inbreuk op dit sub- Noordholland 63 gemeenten verdwijnen; sidiariteitsbeginsel een onrechtvaardig er zullen dus ook slachtoffers vallen on- heid en tevens een ernstige benadeling, der de 21 gemeenten met -001 tot 3000 ja een verstoring van de openbare orde. inwoners en wellicht zelfs onder de 24 Naar onze mening heeft de commissie gemeenten met 3001 tot 5000 inwoners. njet overtuigend aangetoond, dat het al- Naar onze mening wreekt zich hier de gemeen belang vordert, dat de kleine wetenschappelijk-technische samenstel- gemeenten op zo grote schaal worden Jing der commissie. Het kan niet anders opgeheven. Het wil ons voorkomen, dat Xf- ^orPen* welke thans een zelf- de administratief-tecnnische voordelen standige gemeente vormen, zullen te- niet opwegen tegen de nadelen, welke zamen worden gevoegd, zodat twee of daaruit voortvloeien uit een oogpunt van meer dorpen een gemeente zullen gaan goed burgerschap (hetwelk men in ver vormen. Dit moge administratief aan- schillende gemeenten thans gaat propa- trekkelijk zijn: de arbeid van Gedepu- geren) en een nauw contact tussen be teerde Staten en de provinciale griffie stuurders en bestuurden zal bijvoorbeeld aanmerkelijk worden Wij verwachten dan ook een corri- vereenvoudigd als het aantal gemeenten gerende werking van het huidige beraad w°rdt gehalveerddoch uit het rapport van Gedeputeerde Staten van Noord- blijkt niet voldoende duidelijk, dat de holland over het rapport en later in- commissie zich heeft gerealiseerd wat dien dat nog nodig mocht zijn als de dit voor de inwoners van die dorpen be tekent. Zij zullen de eigen burgemees ter, de eigen gemeenteraad en de eigen gemeenteraden der betrokken gemeen ten worden gehoord en ingezetenen en rechtspersonen gelegenheid krijgen be- gemeente-secretarie moeten missen en zwaren tegen de voorgenomen grens- aangewezen zijn op de behartiging van wijzigingen en samenvoegingen in te die hun belangen vanuit een naburig dorp. nen. De Masjumi eist in de regering der R.I.S. de portefeuille voor godsdienst aangelegenheden op, waarvoor zy can- didaat stelt Hadji Rasjidi, thans verte genwoordiger van de republiek te Cairo Voorts werd in kringen der Masjumi aan Aneta te Djocja verklaard, dat, ingeval Sjahrir zou worden benoemd tot minis ter van Buitenlandse Zaken, de Mas jumi een harer leden wenst te zien be noemd tot vice-minister van Buiten landse Zaken, waarvoor dan candidaten zouden zijn Rum en Sjamsuddin. Inge val Hatta minister-president wordt van de R.I.S., wenst de Masjumi Sjafrudding Prawiranegara, thans vice-premier te Kotaradja, als minister-president van de republiek. „Ofschoon niet bevredigd, aan vaardt de Partai Nasional Indonesia de ter R.T.C. bereikte resultaten", aldus deelde de secretaris-generaal der P.N.I., Gatot Mangkuprodjo, aan Aneta mede. Hij gaf uiting aan de Verwachting tot Woensdagavond: Droog weer met wisselende bewol king. Vannacht en morgenochtend weinig wind, plaatselijk mist en hier en daar lichte vorst. Morgen overdag zwakke wind uit Oostelijke richtin gen en ongeveer dezelfde temperatu ren als vandaag. Zon: 8.01—16.48. Maan: 2.26—15.01 (Van onze verslaggever). Twaalf vertegenwoordigers van de Nederlandse arbeidersbeweging zijn Maandagavond per K.L.M.-toesteI naar Amerika vertrokken. Zij maken, zulks op uitnodiging van de E.C.A., een reis door de nieuwe wereld om er de ar beidsmethoden en de arbeidsverhoudin gen te bestuderen. Voor hun vertrek waren de heren met hun familieleden in een der wacntka- mers van Schiphol in een gezellig onder onsje bijeen, waar zij o.m. werden toe gesproken door mr. G. J. Lammers, die hen namens de minister van Sociale Za ken een goede reis toewenste en die met dankbaarheid constateerde, dat de Ver enigde Staten ons land niet alleen met dollars ter zijde stonden maar boven dien hun ervaring ter onzer beschik king stelden. Ook gaf mr. Lammers te kennen, dat de regering het op prijs stelde dat de samenstelling van de mis sie de eenheid-in-verscheidenheid de monstreerde van de vakbeweging in Nederland. De heer H. Oosterhuis, voorzitter van de raad van vakcentrales, richtte enkele vriendelijke en opwekkende woorden aan het adres van de delegaties en be pleitte en passant „een economische sa menwerking op de breedst mogelijke basis". Er was tenslotte .de heer Clarence Hunter, hoofd van de E.C.A.-missie in Nederland, die achter de microfoon plaats nam om de heren een „succesfull trip" toe te wensen en om toppunt van hoffelijkheid zich in zeer prij zende bewoordingen uit te laten over het land „dat de delegatie op het punt stond te verlaten". Een en ander speelde zich af onder de overvloed licht van de vele schijn werpers, die de „Fox-Movietone" had opgesteld, het is namelijk de bedoeling dat deze afscheidsplechtigheid op Schip holper televisie in de States wordt uitgezonden. De delegatie, die deze ongetwijfeld in structieve reis zal ondernemen, bestaat uit de heren Johan Palmen, J. J. de Wit, F. Brussel en A. H. W. Lijf van de K.A.B.; W. J. Fijlstra, J. J. A. Berger. R. Laan Sr. en H. C. Kaper van het N.V.V.; D. W. Ormel, J. v. Eijbergen, P. B. Bedeker en R. Hagoort van het C.N.V. j Een mensenleven zonder offeren u j ondenkbaar. j teleurstelling voor Nieuw-Guinea en legde er de nadruk op, dat dit vraag stuk een der punten vormt van het urgentie-programma van de P.N.L Naar zijn mening zal de P.N.I. er niets tegen hebben, indien de Nederlanders zich op Nieuw-Guinea vestigen, wan neer deze vestigingen niet het karakter ener overheersing verkrijgen. Ook op pert de P.N.I. geen bezwaar, wanneer aan de Nederlanders een autonoom be stuur te Nieuw-Guinea wordt verleend, op voorwaarde, dat in staatkundig op zicht Nieuw-Guinea in de R.I.S. zal wor den opgenomen. De candidaten der P.N.I. voor de re gering der R.I.S. zijn: Maramis voor Buitenlandse Zaken. Susanto voor Bin nenlandse Zaken, Wirjono voor Justitie en Sarmidi Mangunsarkoro voor Onder wijs. „Onder geen enkele voorwaarde" wenst de P.N.I. Sjahrir te aanvaarden voor de post van Buitenlandse Zaken, waarbij als reden wordt opgegeven, „dat Sjahrir als minister-president en als di plomaat gefaald heeft, zoals wordt be wezen door het mislukken van het ac- coord van Linggadjati". Mansur en Kaliamsjah zijn te Medan bij hun terugkeer uit Den Haag, door vele duizenden Indonesiërs uit alle delen der negara Oost-Sumatra verwelkomd. Vertegenwoordigers van Labuhan Batu en Zuid-Asahan droegen spandoeken, waarop de wens stond, dat deze gebie den bij Oost-Sumatra zullen blijven. De overdracht der souvereiniteit zal in Oost-Indonesië een openbaar, plechtig en feestelijk karakter hebben, aldus luidt een mededeling van het Oost-Indonesi sche ministerie van Voorlichting. Overal in Oost-Indonesië zullen comité's in het leven worden geroepen, die deze feeste lijke plechtigheden zullen organiseren. De ministerraad heeft besloten hiervoor een bedrag van 300.000 beschikbaar te stellen. Bruynzeel's potloodindustrie, onderge bracht in de schaverij van de firma te Zaandam, is vanochtend uitgebrand. Omstreeks 8 uur brak brand uit in deze nieuwe industrie. In de grote voorraad cederhout, waaruit de potloden gefabri ceerd worden, was het vuur ontstaan. Zeven ïnotorspuiten en de fabrieks- brandweer namen aan de blussingswerk- zamheden deel. De brandweer hakte verscheidene gaten in de muren en het dak, waardoor zij het water op het sterk rokende materiaal kon spuiten. De rook ontwikkeling was zeer sterk, zodat wel dra het gehele terrein van Bruynzeel in een rookgordijn schuil ging. Omstreeks het middaguur was de brand nog niet geblust, want alhoewel er geen vlammen te zien waren, was de rookontwikkeling nog steeds zeer groot. Het staat in ieder geval wel vast, dat het potlodenbedrijf van Bruynzeel voor geruime tijd buiten werking is gesteld. Met ingang van 1 Januari 1950 wor den de volgende postzegels buiten ge bruik gesteld. Zij worden voor de frankering derhalve ongeldig: herden kingspostzegels 50-jarig regeringsjubi leum H. M. Koningin Wilhelmina, zo- merpostzegels van de uitgifte. 1948, wel dadigheidspostzegels (kinderzegels) van de uitgifte 1948.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1