Koningin en Prinses bij de feestende redders Hatta, Anak Agung of Sultan van Djocja formateur? Rouw past de Stedemaagd Stamhoofd vraagt vergiffenis voor huwen met blanke vrouw Koninklijke huldiging in de met bloemen getooide Ridderzaal Internationale terroristenbende in Milaan gearresteerd VRACHTAUTO IN RAVIJN GESTORT Tot hoofd en hart Het weer. Eerbied voor de persoonlijkheid „Wakkere jongens, Hollands trots" Bij souvereiniteitsoverdracht zou Hatta leider der Indonesische delegatie zijn Ook spionnage in Nederland Niet langer economische hoofdstad van het Rijk overzee Chaos verwacht 71 doden bij treinramp in Zuirf-Afrika Van de vijftig zwaar gewonden reeds acht overleden Boek overgeschreven Van rassendiscriminatie gesproken WOENSDAG 16 NOVEMBER 1949 73ste JAARGANG No. 24616 arbe?HVer?ntwoordeliJkheid) van de makr,„*in de onderneming mogelijk he \Men denke in dit verband aan KABINETSVORMl NG IN INDONESIË INTERNATIONALISATIE VAN JERUZALEM Israël sterk tegen het plan gekant Het grootste gevaar Unci-rapport in Veilig heidsraad AMSTERDAM NA DE R.T.C. Zeven rijtuigen storten in Krokod illenrivier NEDERLANDSE TANKER OP DE THEEMS GEZONKEN STOFFELIJK OVERSCHOT VAN GINETTE NEVEU Heeft men zich in Amerika vergist? 2millioen pelgrims naar Lourdes Frankrijk wijst Tsjechische diplomaten uit MOORDAANSLAG OP KOLONEL Haarlemmer, die f 500 won, in arrest KOFFIE TOT JUNI OP DE BON? Prijzen op wereldmarkt sterk gestegen BUREAUX SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544 Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqlro 143480 Bijkantoor Beverwijk Stumphiussti 45. tel. 5998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 1. W Boerrigter Hoofdredacteur- Drs. H W M van Run. Wnd. hoofdredacteurs W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m -hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 55 cents per week. I 1.52 per maand, f 4.55 oer kwartaal. Sociale zekerheid betekent een ze gen voor iedere samenleving. Maar het is met deze zegen pre cies zo als met vele andere goede za ken: een nu eens verhulde, dan weer spoedig te onderkennen keerzij blijkt onvermijdbaar. Zo draagt een progres sieve sociale zekerheid het gevaar in zich, dat de persoonlijke verantwoor delijkheid in het gedrang komt; dat men op het geestelijke front verliest wat men op het materiële aan winst boekt. Dan zou het zover kunnen ko men, dat een klakkeloos bewerkstel ligde zegen op den duur als een vloek blijkt te werken. Zeker, zover is het nog niet hier in Nederland, voor zover het de uitwerking betreft der sociale zekerheidsmaatregelen, maar men dient bedacht te zijn op het gelijktij dig verzorgen en invoeren der nodige correctieven, wanneer een eenzijdige verzorging van de halve mens schade dreigt toe te brengen aan de hele mens. En daarom was het een goede gedachte van het onlangs gehouden Partijcongres der K.V.P., om, bin nen het kader van het algemene on derwerp, mens en maatschappij ge heten, een afzonderlijke behandeling in te lassen van het bij uitstek actuele probleem „sociale zekerheid en per soonlijke verantwoordelijkheid". Laten wij voorop stellen, dat het ontbreken van iedere sociale zeker heid, dat wil zeggen het ontbreken van iedere garantie voor economische bestaansmogelijkheid, includerend de vrijwaring tegen gebrek, slechts past in een stelsel van onmenswaardig in dividualisme. In zulk een samenleving zou ieder slechts hoeven te denken aan zijn eigen belang en niemand zou zich iets behoeven aan te trekken van een verkommerende medemens verkommerend, omdat hij te weinig zou hebben wat een ander te veel zou bezitten. De gevaren, aan het andere uiterste Verbonden, lijken op het eerste ge zicht minder groot, maar er is niet bijster veel fantasie voor nodig om zich voor te stellen wat er zou over blijven van 's mensen persoonlijke zelfstandigheid en verantwoordelijk heid en daarmee van 's mensen (gees telijke) rijkdom, wanneer een autori taire collectiviteit haar leden, mate rieel gezien, zou verzorgen van de Wieg tot aan het graf, zonder aan die leden zelf enige verantwoordelijkheid Voor het eigen welzijn te laten. Geen der beide uitersten is wenselijk; er is echter een middenweg, welke beide Verbindt, in zoverre de voordelen de zer uitersten zo veel mogelijk en de hadelen zo weinig mogelijk daarin tot uitdrukking komen. Wanneer men enig begrip heeft van Wat een mens is en waartoe hij is ge roepen, dan zal men onmiddéllijk in zien, dat iedereen vooreerst zelf ver antwoordelijk is voor zijn eigen wel zijn. Er is een zekere mede-verant woordelijkheid van alle anderen, gelijk ook die ene mens mede-verantwoor delijk is jegens hen; allen leven im mers tezamen in één levensgemeen schap, omdat geen in staat is op eigen krachten in zijn behoeften, te voor zien. Maar ieders persoonlijke verant woordelijkheid blijft het grootst en Seen bemoeiing van de gemeenschap of de jegens haar optredende staat Zal deze teniet kunnen doen. Dit lijkt allemaal erg leerstellig en in zoverre ver van de werke lijkheid verwijderd. Toch kun- hen al deze overwegingen gelden als evenzo vele beginselen, waaraan ieder systeem van sociale voorzieningen °ok het Nederlandse! vrijwel on middellijk kan worden getoetst. Want Uit het gestelde volgt bijvoorbeeld rechtstreeks, dat een staatspensioen voor ieder burger beslist dient te wor den afgewezen, want daarmee zou mders verantwoordelijkheid voor de Verzorging van de eigen oude dag lo rna! worden opgeheven; anderzijds Volgt uit de medeverantwoordelijk heid van de staat en de gemeen schapsleden jegens de enkeling, dat ®cn ouderdomsverzekering voor die kleine zelfstandigen, die zich ondanks hun inspanningen geen bestaanszeker heid voor hun ouderdom kunnen ver schaffen, onverwijld dient te worden hïgevoerd. Er is echter nog meer. Wij zijn in ■Nederland tamelijk ver op het stuk her sociale voorzieningen. Maar wan- Jeer het zover zou Komen, dat de ar beider zich in alle lijdelijkheid kon ?aan instellen op de in ieder geval ctalende staat, ongeacht zijn eigen mspanningen, dan zou daardoor een Uerte massa worden gekweekt, die les zo gemakkelijk mogelijk ging c men' geen ware liefde meer zou Unen voor vak en ambacht en de Vff®n verantwoordelijkheid geheel zou j. heggen naar de al-zorgende staat. Vo °verheld kan dit echter mede «tn£*men' door haar zorgen van Bpni-i subsidiaire en slechts terzij hei- Va j aard te doen zijn: laat zij voor- oDfl n scheppen, mogelijkheden hiui en de zelfwerkzaamheid sti- de„ er®n'Laat zij met andere woor- Vonr. bezitsvorming mogelijk makén SoeH Isfiere klassen, het geven van en umbachtsonderwijs bevorderen meril00r wettelljke maatregelen de trtgrï zeggenschap (en daarmee de ede mogelijkheden der P.B.O. dip .y, zijn de zaken niet zo eenvou- soci=i Z1J kunnen worden gezegd. Zijn mc verzekeringen zullen nodig hen' P zelfs ten dele moeten wor- d>enen t id' Anderzijds zal men ihkon-L waken tegen een te grote here ®n"mvellering om de particu- P.pdernemmgolust niet te doden. 6iUden t3 ,polltiek' die beide doel- Ui«ODen ®^k nastreeft' zal moeten h°mpr0mi? i° Sunstig mogelijk het betón' dunkt ons Soed, dat *>gen k 'l \n dezen mede door een bering wlPPI staatkundige groe- *anhar, bepaald en niet aan de kch0pftS?rS der socialistische doctrine te worden overgelaten. (Van onze Haagse redacteur) De linker revers zwaar van rinkelende rijen medailles aan lintjes in felle kleuren, trok een hele stoet zeelieden Dinsdagmiddag van de Trèveszaal naar de Bidderzaal, waar niet minder dan zeven ministers en vele andere autori teiten tezamen waren gekomen voor de viering van het 125-jarig bestaan der „Noord- en Zuid-Hollandse Bedding Maatschappij" en der „Zuid-Hollandse Maatschappij tot Bedding van Schipbreukelingen". De grafelijke zaal, die bij dit soort gelegenheden meer stemmig dan uitbundig versierd pleegt te worden, was voor dit 25ste lustrum getooid volgens vrij huiselijke begrippen: bloemen op de tafeltjes, rond welke zich de redders en hun familieleden schaarden, en een groot schilderij van een redding tegen de achterzijde van de troon. „De zaak zelve moet goed en prij zenswaardig zijn, maar zich niet door veel gedruis en ophef doen aanprij- pen....", zo was in de rede van dr. Drees uit de periodiek van het red dingwezen opgediept. „Gedruis en op hef" was er echter voor deze feestdag wej misschien niet voor hen, die met Haagse ogen de telkens weer andere lustra afwerken, doch zeker voor de bemanningen van de reddingboten, die dan toch maar hun feest mochten vie ren in 's lands meest excellente zaal en daar de bewindsman, die overigens wars is van alle plechtstatigheid, Z. Exc. mr. Spitzen, gereed vonden staan om hen welkom te heten. Dat he.t een bijzondere dag was be wees bovenal de aanwezigheid van H. K. H. Prinses Wilhelmina gekleed in een Bordeaux-rode japon die zich een traditie van het Oranjehuis, de be langstelling voor het Nederlandse red dingwezen, getrouw toonde door bij deze jubileumviering te verschijnen. Toen de marinierskapel, die tijdens het binnentrekken van de genodigden luchtige melodieën ten gehore had ge bracht, zweeg, nam de minister-presi dent het woord. Hij verwelkomde de aanwezige leden van het corps diplo matique en vertolkte, veler leedwezen dat Z. K. H. Prins Bernhard wegens ziekte niet naar Den Haag had kunnen komen. De minister releveerde de toe wijding van Z. K. H. wijlen Prins Hen drik, beschermheer en vriend van het reddingwezen; hij sprak over het eco nomisch belang van dit werk, over de internationale good-will die er door gekweekt wordt en over de opperste hulpvaardigheid, die er uit spreekt. Het was een eenvoudig woord, bij alle beknoptheid veelzeggend. Hierop volgde de verheugende tijding, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd aan de beide jubilerende maatschappijen het praedicaat „Koninklijke" te ver lenen. Bij deze mededeling gingen twee vlaggen, gesierd met de koninklijke kroon, omhoog ter weerszijden van de troon en de muziek speelde het „Wak kere jongens, Hollands trots". Aan het eind van zijn rede kondigde de minis- ter-president een aantal benoemingen en onderscheidingen aan. Het was het officierschap in de orde van Oranje- Nassau voor de directeur der N.Z.H.R.M., de spil waar alles nautisch, technisch en financieel om draait. Direct hierop volgde, wederom met applaus begroet, dé benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau van Mees Toxopeus, schipper van de „Insulinde", deelnemer aan 157 reddingstochten, waarbij 241 mensen werden gered. Lang nog was de rij van hen, die hierop met verschil lende onderscheidingen volgden: Douwe Tot, schipper van de „Brandaris", de schippers van de „Arthur", en van de „Neeltje Jacoba", stuurlieden motor drijvers, matrozen, opstappers en roeiers van andere reddingsboten. Vóór de troon in de Ridderzaal, onder de lichtkronen en tussen fleurige bloe men, traden ze aan om hun decoraties in ontvangst te nemen uit handen van prinses Wilhelmina, die voor ieder hun ner een persoonlijk woord over had. Dit was toch wel het grootste moment voor deze mannen: de erkenning van hun prestaties, die het „lintje" ruimschoots waard zijn. Daaroverheen hebben de beide direc teuren der jubilerende maatschappijen nog een flinke feestspeech afgestoken en het einde van de middag bracht een tweede hoogtepunt: de komst van H. M. Koningin Juliana. Zij was gekleed in het zwart en maakte haar entree in de Rid derzaal tussen een brede haag autori teiten en redders. Er zat weinig offi ciééls in dit bezoek, er klonk genn Wil helmus, maar het was met recht een ongedwongen samenzijn van de vorstin met de mannen van de zee, tussen wie de koninklijke hoogheden en ministers vele malen werden gefotografeerd. Een bezoek ook, dat geruime tijd ge duurd heeft. Aan de buffetten deden zich inmiddels anderen, die niet tot de dichte kring rond de koningin en prinses Wilhelmina konden doordringen, tegoed. Eten stevige borrel, de medailles weer in hun colbertzak en de redders gingen huiswaarts, klaar voor hun ruige werk waarover op deze 25ste lustrumdag met reden de loftrompet is gestoken. In een Dinsdagochtend te Amsterdam gehouden bijeenkomst is de di' ecteur van de N. Z. Holl. Reddingmij., de heer H. Th. de Booy, als geschenk van het personeel een glas-in-lood-raam aange boden. Volgens betrouwbare kringen in Djocja zijn de drie personen, die het meest in aan merking komen om als formateur van het eerste kabinet der Verenigde Staten van Indonesië op te treden, Moh. Hatta, Anak Agung en de sultan van Djocja, aldus meldt Aneta uit Djocja. Volgens deze kringen zal het kernkabinet er naar alle waarschijnlijkheid als volgt uit zien: Hatta, minister-president, Sultan Ha- mengku Buwono minister van Defensie, Anak Agung minister van Binnenlandse Za ken en Djuanda minister voor Welvaart. Er worden drie personen genoemd, die in aanmerking zouden komen om minister van Buitenlandse Zaken van de R.I.S. te wor den, namelijk Sjahrir, Palar of Hatta zelf. De verdere samenstelling van de regering hangt nog in de lucht. Supomo wordt genoemd als minister van Justitie, Husein Djajadiningrat als minister van Onderwijs. Sjamsuddin zou een goede De politie van Milaan heeft een uit 48 leden bestaande terroristenbende gear resteerd, die onder leiding stond van de 48-jarige Armeniër Megherian, bekend staande als „de professor". De bende streefde, volgens de politie, naar gewelddadige umverwerping van regeringen, handelde met Israël in wa pens en springstoffen en bedreef spion nage in Nederland, Italië, België, Lu xemburg, Zwitserland en Spanje. In de flat van „de professor" vond de politie een grote hoeveelheid wapens en springstoffen, die volgens de arrestant over was van een verscheping naar Is raël, doch volgens de politie voor ge bruik in Italië bedoeld was. In deze opslagplaats waren tevens een groot aantal Franse nummerborden en politie-uniformen opgeborgen. De bende zou vier leden in het Ita liaanse leger hebben gehad, die daar spionneerden en met andere bendeleden muiterij in het leger voorbereidden. Volgens de politie had de bende poli tiek contact met de neo-fascistische Ita liaanse sociale beweging en een niet- genoemde uiterst-linkse partij. De Italiaanse communistische partij verklaarde, dat zij „de professor" als spion bij de politie heeft aangegeven na hem uit de partij te hebben gestoten. Megherian heeft aan zijn bendeleden echter verteld, dat hjj uit de communis tische partij was gezet om de tegenstan ders een rad voor de ogen te draaien. Alle andere hendeleden waren commu nist of lid van andere linkse politieke partijen. In een 35 pagina's tellend memoran dum, dat gisteren aan de ITNO-gedele- geerden ter hand is gesteld, verzocht Is raël de gedelegeerden het plan van de Palestijnse verzoeningscommissie om Jeruzalem te internationaliseren, als on rechtvaardig en „onrealistisch" van de hand te wijzen. Tegelijkertijd herhaalde Israël zijn aanbod met de UNO overeenkomsten af te sluiten, waardoor de veiligheid van de Heilige Plaatsen in Jeruzalem wordt verzekerd en de religieuze rechten ge waarborgd. kans maken om minister te worden, belast met voorlichtingsaangelegenheden. Voorts verluidt te Djocja, dat Hatta de leiding zal hebben van de Indonesische de legatie, waaraan, indien de parlementen in Nederland en in Indonesië hun goedkeuring hebben gehecht aan de ter Ronde-Tafelcon ferentie genomen besluiten, de souvereiniteit over Indonesië door Nederland zal worden overgedragen. In welingelichte kringen te Washington wordt volgens A.P. gezegd, dat het groot ste gevaar dat Indonesië bedreigt is, dat het leger door communistische elementen ge- infecteerd zal worden. Gedurende de laatste maanden zijn vol gens deze zegslieden een groot aantal com munisten, die directe volgelingen zijn van Moskou, er in geslaagd posities te verove ren in het leger op de verschillende eilan den. Hubert Goupillon schrijft in een artikel in de Javabode onder de titel „Australië's mentaliteit onthuld" o.a.: „In dien de notulen van de op het Amerikaan se State Department gehouden besprekin gen goed zijn bijgehouden en aan de openbaarheid worden prijsgegeven, zal daaruit kunnen blijken, dat in April en Mei van 1944 dr. Evatt daar op bezoek is geweest met in zijn actentas 'n geheim me morandum, waarin hij voor Australië het bezit van Nederlands-Timor, Nederlands- Nieuw-Guinea en de daartussen gelegen Kei-, Aroe- en Tanimbareilanden opeiste Sukarno heeft een afgevaardigde ontvan gen van de beweging van godgeleerden op Madura, Mohamad Iskandar. Deze bood een schriftelijke betuiging van trouw aan, waarin de onderworpenheid van de bevol king van Madura aan de Bepublik Indo nesia tot uitdrukking wordt gebracht. Hierin wordt o.m. verklaard, dat het volk van Madura de Negaar Madura niet kan erkennen, omdat deze eigenlijk uit een door de Nederlanders in eht verleden bescherm de separatistische beweging was ontstaan. Dr. van Royen, Nederlands vertegen woordiger in de Veiligheidsraad, zou vandaag met Merle Cochran aan boord van de „Isle de France" te New York aankomen. Men verwacht, dat hij Neder land weer zal vertegenwoordigen. Vol gens welingelichte kringen zal dit ech ter waarschijnlijk niet voor het eind van de- volgende week geschieden. Verwachting tot Donderdagavond: Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk mist en hier en daar wat motregen. Zwakke tot matige Oostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 8.02—16.47 Maan: 3.54—15.21 (Van onze verslaggever) Langs de grachten van Amsterdam valt het laatste dorrend blad, het herfsttij der stad, dat in deze voor haar kritieke dagen de herfst dreigt te worden van haar economisch bestaan. Want als ergens de schaduw valt van het resultaat der Ronde-Tafelconferentie, wanneer ooit de vlaggen halfstok moeten hangen, ergens in Nederland, dan is het in dit uur langs de grachten van Amsterdam. In naam de hoofdstad van Nederland was zij in feite, de eeuwen door, de economische hoofdstad van de Insulinde, van Neder lands Indië, van Indonesië. Zij was het hart, dat het bloed stuwde tot in de fijnste vertakkingen van 't leven van de Archipel, zij was het, die haar initia tieven, ondernemingslust, koopmanschap en beleid en uiteindelijk haar groei ende rijkdom investeerde in het land overzee, zij was het, die de schatten van een tropische wereld stapelde aan haar water. Voor de tweede maal in z(jn historie dreigt Amsterdam een dode stad te worden: grachtenhuizen, pakhuizen en vemen, bankgebouwen en ondememerspaleizen nog slechts monumenten, die van het verleden alles, maar voor de toekomst weinig meer te zeggen hebben. Tenzij de ontwikkeling der gebeurtenissen in een souve- rein Indonesië gunstiger is dan zich voor het ogenblik laat aanzien, het pes simisme, dat thans heerst omtrent de chaos, die voor de eerste tijd ginds ver wacht wordt, wijken zal voor tekenen van voorspoed eit nieuwe bloei. Wie in deze dagen zijn oor te luiste ren legt bij cultuurmaatschappijen, bankinstellingen, transportondernemin gen, veilingen, vemen, handelshuizen, ontmoet haast overal neerslachtigheid en zorg. Men verheelt zich niet, dat de eerste tijd Indonesië weinig perspec tief biedt en dat men afwachten moet in hoeverre de toekomst er voor Am sterdam nog mogelijkheden opent. Het afknijpen van het betalingsverkeer tus sen Indonesië en Nederland, in het ka der van schuldenregeling en crediet, doet vrezen, dat alleen nog voor aller eerste levensbehoeften, die men van Ne derland betrekken wil, uiterst zuinig en sober dus, gelden uit Indonesië naar hier worden overgemaakt. Wat wij, als contra-prestatie, aan Indonesische pro ducten kunnen verwachten, speelt nauwelijks een rol. Terwille van kost bare deviezen, nodig voor rehabilitatie en verdere industrialisatie van het land, zal de export in hoofdzaak direct op Amerika worden gericht. Rubber, tabak, tin, thee, als stapel plaats van al deze producten dreigt Amsterdam te hebben afgedaan. Wat hier nog aan de markt zal komen aan thee, tabak, kapok zijn geringe hoe veelheden, een kleine fractie van wat vroeger werd geveild. En het is aan grote twüfel onderhevig of de R.I.S. de overeenkomst zal erkennen, waar bij de tin-opbrengst als zekerheids stelling werd gegarandeerd voor het aan Indonesië verleende crediet. Het gehele vraagstuk van de economische ontwikkeling in Indonesië wordt ver der bepaald door exportmogelijkhe den en deze op hun beurt door de mate, waarin de ondernemingen bij voldoende veiligheid zullen kunnen produceren. In dit opzicht is men door het beeld, dat de situatie van het ogenblik biedt, over het algemeen niet optimistisch gestemd. Nederland betrok vóór de oorlog vijf tien pet. van zijn volksinkomen uit In donesië: de winsten, uitgekeerd in di vidend, van de cultuurmaatschappijen. Voor Amsterdam alleen ligt dat percen tage veel en veel hoger en het wordt pas recht indrukwekkend als men de zgn. afgeleide inkomsten mede in aan merking neemt. De inkomsten dus van veem- en veilingbedrijven, makelaars firma's, stoomvaartmaatschappijen enz. Deze winsten en inkomsten bepaalden in hoofdzaak de voorspoed der stad; de echte tuinen der grachtenhuizen lagen op de hellingen van de Preanger, in cte Lampongs of op Sumatra's Oostkust. Die tuinen, de ondernemingen, zijn in naam nog Nederlands bezit, dat de Indonesiërs met de gebruikelijke re serves hebben beloofd te zullen res pecteren. In hoever zij nog voor Am sterdam directe economische beteke nis behouden dient men af te wachten. De terugslag van die onzekerheid, de geringe kans op eventueel be trekken van winst, zal de animo om verder kapitaal te investeren niet be vorderen. En ook de handel in Indi sche fondsen op de Beurs zal de te rugslag ondervinden. Als een grote fout bij de gevoerde onderhandelingen beschouwt men het dan ook, dat met de Indonesische schuldenkwestie ons sterkste wapen te vroeg uit handen werd gegeven en er op het juiste mo ment geen grotere economische con cessies meer mee waren af te dwin gen. Buitenlands kapitaal zal nu de on vermijdelijke economische teruggang in Indonesië moeten stuiten; de banden tussen Amsterdam en de Archipel zullen er slechts losser door worden. Enkele Lijnbanen van de Oost-Indische Com- pagfiie aan de Oostenburgergracht te Amsterdam worden gerestaureerd. Ze ventiende eeuwse museumstukken grote bankinstellingen, die voor een be langrijk deel op het bezit van cultures en fabrieken steunen, komen in dit op zicht voor moeilijkheden en problemen te staan. Hetzelfde moet worden ver wacht voor de cultuurmaatschappijen. Zo is dit, in eeuwen, de somberste herfst voor Amsterdam. Bijkans ontbladerd in regen en wind staan de nomen langs de grachten, waarvan de luister schijnt verbleekt. Pakhuizen, lijnbanen, maga zijnen van de Compagnie, zij ruiken sinds lang niet meer naar peper, foelie en harpuis. De vemen houden de luiken gesloten, de zolders buigen niet langer onder wat van week tot week geborgen werd uit de schepen. En het ziet er naar uit, dat de koffieveilingen van de Han delmaatschappij thans pas recht histo rie zijn geworden. Maar niet de eerste maal in het bestaan der stad keerde voor haar de ongunst van het tij: stel lig zullen Amsterdams initiatief en Am sterdamse ondernemingslust nieuwe we gen naar welvaart vinden. En niet on mogelijk, dat die toch weer naar hei Oosten leiden, naar de eilanden der Ar chipel, waar de Nederlandse, de Am sterdamse ondernemingsgeest nog al tijd leeft. In tegenwoordigheid van Koningin Juliana en Prinses Wilhelmina is Dins dag het 125-jarig bestaan herdacht van de N.Z.H.R.M. en de Zuid-Hollandse Mij. tot redding van schipbreukelingen. Uit handen van Prinses Wilhelmina ontving de bekende redder Mees Toxo peus de onderscheiding van ridder in de orde van Oranje-Nassau. Ook Ko ningin Juliana onderhield zich met de redders. Men ziet Haar in gesprek met Koen Tot. Minister-president dr. Drees hoort aandachtig toe. Minstens zeventig inheemsen en een blanke zijn om het leven gekomen toen in de nacht van Maandag op Dinsdag bij Waterval Boven in Oost-Transvaal, een trein vanaf een hoge spoordijk in de Krokodillenrivier is gestort. Het on geluk geschiedde kort na middernacht. De trein was op weg van Witwaters- rand naar Portugees Oost-Afrika. met 500 inheemsen, die juist hun contract met de Witwatersrand goudmijnen hadden beëindigd en naar huis terugkeerden. De rivier was sterk gezwollen en toen de door twee locomotieven getrokken trein de 16 meter hoge brug was ge passeerd, zakte het bruggehoofd weg, waardoor de trein 25 meter in de diepte storttte. Zeven rijtuigen kwamen in de rivier terecht. Een zeventigtal gewonden zijn per vliegtuig naar het nabijgelegen Belfast vervoerd. In de Thames heeft Dinsdagavond de Nederlandse tanker „Mercurius" een aanvaring gehad met het Britse schip „Sedulity". De tanker is met lichte slagzij voor anker gegaan. Enkele leden der bemanning geraakten te water, maar konden door middel van een sloep, die van de „Sedulity" uitgezet was, gered worden. Niemand wordt vermist. Roger Neveu, een broer van de Fran se violiste Ginette Neveu, die onlangs bij de vliegramp op de Azoren om het leven kwam. heeft gisteren verklaard, dat het stoffelijk overschot, dat door de Air France ter beschikking van de fa milie Neveu is gesteld, niet dat van zijn zuster is. Volgens Roger Neveu had de jonge vrouw die hem was getoond zeer lange en puntige nagels, terwijl een violiste zeer korte nagels moet hebben. Ander zijds droeg de gestorvene om de hals een ketting, waaraan een Egyptische medaille hing, die niet aan Ginette be hoorde. Tenslotte was zijn zuster op de dag van het ongeval in een rode pull over gekleed, terwijl deze vrouw een paarse trui droeg. Daar het stoffelijk overschot niet door de vlammen was aangetast, was vergissing uitgesloten, aldus Ginette's broer. De begrafenis, i" ie morgen1 zou plaats vinden, is uitgesteld. Dit jaar kwamen al 2.400.000 pelgrims naar Lourdes, een millioen meer dan verleden jaar, zo maakt het stadhuis van Lourdes bekend. Per trein en vlieg tuig arriveerden 21.000 zieke pelgrims op brancards. De Franse regering heeft de terugroe ping verzocht van een secretaris der Tsjechoslowaakse ambassade en een vi sum voor een nieuwe Tsjechische mili taire attaché geweigerd. Aan deze stap is ongeveer veertien dagen geleden voor afgegaan de uitwijzing van de Franse militaire attaché en zijn secretaris uit Praag. Zondagmiddag is een vrachtauto met voetballers en supporters in de omge ving van Semarang in een ravijn ge stort, doordat de rem weigerde. Alle acht en zeventig inzittenden werden ge wond, van wie circa vijftig ernstig. In Kendal zijn inmiddels zes patiënten overleden en in het ziekenhuis in Se marang twee. De chauffeur en de naast hem zittende knecht konden tij dig uit de auto springen, toen zij be merkten dat de remmen weigerden. Zq liepen slechts schaafwonden op. Zq bevinden zich thans in arrest op de politiepost te Kendal. Naar AFP uit Batavia meldt, hebben dertien personen een moordaanslag ge pleegd op de Nederlandse brigade-com mandant Johannes Breemouwer, toen hq zich met zijn gezin in zijn huis be vond te Djangli, bij Semarang. Zijn 16- jarige zoon werd door een kogel in het hoofd gedood, zijn vrouw en dochter werden gewond. In 1948 schreef de Haarlemse Uitge verij Boom Ruygrok een literaire prijs vraag uit. Van de 19-jarige Haarlemmer W. de G„ die voorgaf een letterkundige te zijn, ontving men een manuscript, dal getiteld was „Wij bouwen aan een toe komst". Als schrijversnaam gaf de jon geman „W. van der Laan" op. Het boek bleek zó goed te zijn, dat de jury hem de tweede prijs, zijnde 500, verleende. Later bleek, dat de „schrijver" zich aan oplichting had schuldig gemaakt. Om aan de prijsvraag mee te kunnen doen, had hij namelijk het in 1939 door de Amsterdamse Uitgeverij H. Meulen- hof uitgegeven meisjesboek „Start" van Tiny Pulles van het begin tot het eind letterlijk overgeschreven. Alleen had hij de titel van het boek en de naam van de hoofdpersoon veranderd. De 19-jarige Haarlemmer is ter zake van oplichting aangehouden. Van zijn ,boek" waren reeds 700 exemplaren bq de boekhandel ondergebracht. (Eigen bericht) Naar wq vernemen, ligt het in de bedoeling van de regering de dis tributie van koffie, het laatste ar tikel dat met de brandstof op de bon bleef, nog ongeveer acht maan den te continueren. De jongste toe wijzingen aan de Horeca-bedrqven lopen tot Juni a.s. Kort vóór de devaluatie heeft de re gering grote koffie-aankopen verricht met de bedoeling dit artikel te kunnen vrijgeven. De devaluatie heeft deze transacties gekruist en ten dele zijn zij als gevolg daarvan geannuleerd. Nadat de mislukte oogst in Brazilië en over stromingen in Columbia en Guatemala de koffieprijzen reeds ongunstig hadden beïnvloed, zijn deze na de devaluatie tot ongekende hoogte gestegen en be dragen zij bijna het drievoudige van de noteringen in Januari. De voorraden, waar de regering over beschikt, zouden het mogelijk maken ook bij vrije ver koop de prijzen van het ogenblik te handhaven: men vreest echter, dat min stens 30 pCt. in dat geval over de grens zou verdwjjnen daar in Duitsland en in België het prijsniveau veel hoger ligt. De koffie tegen de geldende wereld- prijs vrij te geven, zou ook hier een ex orbitante prijsverhoging ten gevolge hebben. Voorlopig wil men dus de distributie handhaven; in Juni a.s. hoopt men. dat met de nieuwe koffieoogst het wereld- tekort van het ogenblik opgeheven of althans gereduceerd wordt, zodat men gunstiger dan thans zal kunnen inkopen en alsdan het vrijgeven van dit distri butie-artikel, tegen redelijke prijs, kan overwegen. Het geschil tussen Seretse Kbarna, het nieuw gekozen maar nog niet geïnstal leerde stamhoofd van de Bamangwatos in Bechuanaland (Afrika) en zijn blanke vrouw, de vroegere Londense typiste Ruth Williams, enerzijds en de stam der Bamangwatos, die Ruth niet als koningin wil erkennen, anderzijds, zal dezer dagen worden beslecht door een Britse regeringscommissie, die ter plaat- Se een onderzoek instelt. De commissie heeft gisteren in 'n gro te tent een getuigenverhoor afgenomen. Ruth Williams volgde dit, buiten de tent in een auto gezeten. Het meest dra- Er worden veel bloemen gedragen naar de graven van hen, aan wie ze tijdens hun leven onthouden zijn.J matische moment tijdens het verhoor was het ogenblik, waarop een oud stam hoofd zei, dat Seretse volgens hem de tradities van de stam had geschonden. Persoonlijk was hij gekant tegen het huwelijk van Seretse met een blanke vrouw. „Seretse is echter in ons aller bijzijn op zijn knieën gevallen en heeft ons vergiffenis gevraagd voor zijn verkeerde daad," verklaarde hij.Wij hebben hem vergeven en als wij de macht er toe hadden bezeten, zouden wij hem op dat zelfde moment tot stamhoofd hebben verheven. De uiteindelijke beslissing berust echter bij de regering." Sir Walter Harrigan. de voorzitter van de commissie, vroeg welke status de uit het huwelijk van Ruth en Seretse voort spruitende kinderen zouden hebben. Het oude stamhoofd zei: „De kinderen zijn van hem en zijn onverbrekelijk met hem verbonden." Sir Walter: „Gq zoudt dus bereid zt)n een halfbloed als uw volgend stamhoofd te erkennen?" „Als hij van ons opperhoofd af stamt, is hq ons kind en zullen wq hem aanvaarden," antwoordde de oude ge tuige.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1