ROOD CHINA WIL NATIONALISTEN UIT DE U.N.0. DRINGEN McNeil tot VishinskyGa naar Rusland UITSTEL DOCH GEEN AFSTEL VAN DE HUURVERHOGING Tot hoofd en hart Eenmanspolitiek Prijzencommissies zullen er nog plezier aan kannen beleven KRIJGSGEVANGENE KEERT NA DERTIG JAAR TERUG UIT SIBERIË Het Zwarte Varken" in Berlijn weer open au ft Amerika neemt de arrestatie van leden van het consulaat van Moekden ernstig op V.S. overwegen geen erkenning communistisch China VISHINSKY'S ANTWOORD: a zenuwachtig bent ga dan naar de dokter OVER FRISSE LUCHT GESPROKEN Het weer EVACUATIE VAN NEDERLAND GOEDGEZINDE GROEPEN IN INDONESIË NODIG Vele moeilijkheden te wachten Nog 20.000 Duitsers sedert eerste wereldoorlog in Russische gevangenschap Zijn kinderen wisten niet wie hij was Unci-rapport morgen in Veiligheidsraad Had Rusland atoombom al in 1947? Amsterdamse Reiniging in staking Repatriëring voor eind 1950 voltooid Gemeentelijke politie corpsen Amerikaans Superfort in zee gestort DONDERDAG 17 NOVEMBER 1949 Organisaties doen beroep op de regering Referendum over Leopold's terugkeer 73ste JAARGANG No. 24617 Advertentietarief 28 cents oef mtitimeter- Chauffeurs wensen in hogere loonklasse te vallen Bezuiniging en inkrimping Ernstig ongeluk Twintig personen aan boord BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqlro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiussti. 45. tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 1. J. W Boerrlgter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur! W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Hst verwondert ons in het geheel niet, dat van de zijde der niet- katholieke pers reactie is gekomen Op de wel wat boude verklaring van Prof. Romme op het partijcongres van Zondag j.l. dat „de centrale verant woordelijkheid voor de Indonesische politiek op hem persoonlijk terugvalt." Het Vrije Volk, dat overigens geen goed woord over heeft voor de rede fan de partijvoorzitter de heer An- driessen, acht de politieke uiteenzetting Van prof. Romme belangrijker en rea listischer. ,,Wil men de heer Romme op scherp zetten." aldus het blad- van de P. v. d. A„ „dan valt te zeggen, dat hij, zonder er veel doekjes om te win den, op een aantal punten het falen Van het politieke inzicht van de door hem geleide Tweede Kamerfractie heeft toegegeven." Het blad vervolgt dan: „In hoeverre het juist is. dat de heer Romme de Indonesische poli tiek van zijn fractie in wezen tot een éénmans-politiek heeft gemaakt, door daarvoor alle verantwoorde lijkheid persoonlijk voor zich op te eisen, moeten we in het midden la ten.. In een democratisch-parlemen- tair bestel lijkt ons dit echter een ongewenste figuur, die 34 R.K. Kamerleden van hun verantwoor delijkheid tegenover de kiezers ontheft." In zoverre het Vrije Volk dit een Ongewenste figuur acht., kunnen wij het blad niet helemaal ongelijk geven. Prof. Romme trekt hier alle verant woordelijkheid op zich persoonlijk. Men kan dit misschien een nobel gebaar noemen, omdat hij bij voorbaat, indien het beleid der K.V.P.-fractie in de toe komst verkeerd zal blijken te zijn ge weest, reeds alle schuld en verantwoor delijkheid persoonlijk op zich neemt en Zijn fractiegenoten daardoor van ieder" schuld vrijpleit. Men kan er ook een autoritair optreden in zien dat de an dere katholieke Kamerleden min of meer dwingt partij-discipline een zelfde politiek beleid te volgen als hun leider. Wij zeggen niet, dat dit laatste inderdaad het geval is, maar het ge vaar bestaat, men ziet het uit de re actie van het Vrije Volk, dat velen, ook katholieke kiezers, de woorden, van prof. Romme aldus zullen inter preteren. Daarom betreuren wij dez" uitspraak. Wij geven toe, dat misschien geen andere van de Kath. Kamerleden Zó de problemen der Indonesische kwes tie kent en beheerst als prof. Romme. Dat zijn woord in de fractie daarom ook buitengewoon gezaghebbend is, kunnen wij billijken. Maar dit alles ontslaat geen enkele katholieke volks vertegenwoordiger van zijn persoon lijke verantwoordelijkheid. Het katho lieke volk heeft bij de verkiezingen niet alleen prof. Romme als zijn ver tegenwoordiger in de Kamer gekozen, maar nog een en dertig anderen. Wij heb ben ons steeds verwonderd) dat er al die jaren dat het Indonesisch probleem het brandpunt vormde van Nederlands po litiek biina nooit van de andere katho lieke volksvertegenwoordigers een ei gen geluid vernomen werd, noch in de Kamer noch daarbuiten. Wil dat zeg gen, dat alle volksvertegenwoordigers in de Kamer steeds achter het beleid Van Romme stonden en nog staan? Dan vraagt men zich toch af, of zij werke lijk het katholieke volk vertegen woordigden. Want het katholieke volk denkt heus niet eenstemmig zo over deze politiek. Naast Romme hebben wij toch genoeg knappe koppen in de Ka mer die zelfstandig kunnen den ken En hebben dezen nu nooit geaar zeld bij het volgen van de weg, die Romme aangaf? Nog zeer onlangs ver- hamen wij, dat een vooraanstaand ka- tholiek intellectueel, een der vooraan staande Kamerleden bezwoer op deze "iveg niet voort te gaan. Wat was het antwoord? Een schouderophalen. De hele Indonesische kwestie is een dra ma, zei hij. Alsof hij daarmee van zijn Verantwoordelijkheid gedisculpeerd was. Men begrijpe ons goed, wij erken nen gaarne de zware verantwoor delijkheid, die op prof. Romme's schouders rust en als fractieleider in de Kamer zelfs móet rusten. Wij waarderen de nobele geste van Romme, dat hij, hij alleen, deze zware verantwoordelijkheid tvil dragen. Maar wij menen, dat hij deze Verantwoordelijkheid nu eenmaal niet alleen mag dragen. Ten eerste omdat zij Ie zwaar is en ten tweede, omdat de an dere Kamerleden zich aan de eigen ver antwoordelijkheid, ook volgens de geest der grondwet, niet mogen onttrekken. Wanneer straks de eindbeslissing in de Tweede Kamer genomen wordt, mag deze niet berusten op de éénmanspoli- hek van de fractieleider, waarbij de der. hg -andere Katholieke volksvertegen woordigers slechts fungeren als getal °m een tweederde meerderheid mogelijk maken, maar stuk voor stuk heeft ieder volksvertegenwoordiger de Plicht tegenover zijn kiezers zich in Seweten af te vragen of hij accoord mag gaan met de wijze, waarop de souve- feiniteit nii aan Indonesië wordt overge dragen. Ieder Kamerlid is indivi dueel verantwoordelijk voor de conse quenties, dié z ij n stem vóór of tegen £al hebben. Verantwoordelijk tegenover het Nederlandse èn het Indonesische volk. Re democratisch-parlementaire zeden ®'sen dit. Nederland kent gelukkig nog geen totalitair regiem, waar de eenmans- P°ütiek hoogtij viert. Laten de volks vertegenwoordigers er zelf aan meewer ken, dat zij niet, misschien onbewust, de j eg vrij maken voor degenen, die op de '0er liggen ons democratisch stelsel de genadeslag toe te brengen. De Chinese communistische regering heeft gisteren in een voor de Verenigde Staten bestemde radio-uitzending de nationalistische regering het recht ont zegd China in de UNO te vertegenwoordigen. De regering van Peiping eist dit recht voor zichzelf op. In de uitzending richtte de Rode Chinese regering zich tot Carlos Romulo, de huidige voorzitter van de Algemene Vergadering der V.N. Volgens radio-Peiping zou Tsjoe En Lai, de minister van Buitenlandse Zaken in de communistische regering, dit eveneens hebben meegedeeld in een tele gram aan Trygve Lie. Van de zijde der V.N. wordt echter vernomen, dat daar nog geen telegram is ontvangen. Een woordvoerder van de Amerikaan se delegatie zeide: De Chinese vsrtegen- China. die door bijna allé lede-istaten der V. N. erkend wordt. Onder deze omstandigheden kan er geen sprake van zijn hun recht om China in db V. N. te vertegenwoordigen in twijfel te trek ken." Het is nog niet bekend welke de con sequenties zullen zijn, wanneer de bood schap inderdaad door het hoofdkwartier der V. N. ontvangen wordt. Waarnemers verwachten echter dat Rusland het doelwit van een bittere aanval der Chi nese nationalisten wegens haar hulp aar, de communisten de aanspraken van de communistische regering tot het uiterste zal steunen. Dr. Tingfoe F. Tsiang, leider van de nationalistische delegatie bij de V. N., heeft al te kennen gegeven, dat de na tionalistische regering alles zal do en om haar zetel in de V. N. te behouden. In theorie kan elke organisatie der Verenigde Naties voor zichzelf beslissen, wie de wettige vertegenwoordigers zijn van de lidzijnde landen. Theoretiscn kan de nationalistische delegatie haar veto uitspreken over een poging in de Vei ligheidsraad om haar uit het zadel te lichten. Verwacht wordt echter dat Rus land de kwestie aan de orde zal stellen in de commissie voor de geloofsh ieven, met het motief, dat de nationalistische woordigers in de V. N. zijn op normale wijze benoemd door de regering van regering niet langer het Chinese volk vertegenwoordigt. Vermoedelijk zul len de Westerse landen de nationalisti sche regering steunen, daar zij de rege ring in Peiping niet erkennen. geprotesteerd hebben tegen de aanval van een nationalistisch oorlogsschip op het Amerikaanse vrachtschip in de om geving van Sjanghai. De Britse minister van Buitenland se Zaken. Ernest Bevin, heeft gis'c-ren in het Lagerhuis bekend gemaakt, dat het communistische China nog niets heeft laten horen op zijn verzoek om de betrekkingen tussen beide landen van dag tot dag vast te stellen, teneinde de handel gaande te houden. Hij waarschuwde echter tegen ret ne men van een „overhaaste beslissing" over de erkenning van de communisti sche regering. Bevin was het echter eens met de be wering van het Labourlid, Ronald Cham berlain, dat alle reden om de betrekkin gen met de nationalisten te blijven on derhouden. na de aanvallen van de Chi nese nationalisten op Britse schepen, als vervallen kon worden beschouwd. In Ottawa zeide de Canadese minister van Buitenlandse Zaken in het parle ment. dat Canada „te zijner ijd" zal overgaa-i tot de formele erkenning van de communistische regering. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, heeft gis teren verklaard, dat de behandeling van de Amerikaanse consul-generaal te Moekden, Angus Ward, elke mogelijk heid had uitgeschakeld, dat de Ameri kaanse regering op dit ogenblik de kwes tie van erkenning der communistische regering overweegt. Ward is gearresteerd en zal voor een volksgerechtshof terecht staan. Acheson zei, dat de Verenigde Staten de arresta tie van Ward en vier andere leden van het Amerikaanse consulaat in Moekden zeer ernstig opnemen en dat alle mo gelijke stappen worden overwogen om hun vrijlating te bewerkstelligen. De minister wees .erop, dat de Verenigde Staten en Engeland elkanders positie ten opzichte van de erkenning van het communistische China begrijpen en el kaar van tijd tot tijd raadplegen." Hij deelde verder mede, dat de V. S In de politieke commissie hebben de Britse minister van Staat, Hector McNeil, en de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Vyshinsky, gisteren felle woorden gesproken naar aanleiding van het Russische voorstel om Engeland en Amerika te beschuldigen van oorlogsophitsing. Eerst voerde McNeil het woord. Ga naar Rusland terug om het Politbureau uit te leggen, waarom zelfs in de ergste dagen van het Hitlerisme de openbare mening in de wereld nimmer zo eensgezind tegen Duitsland was als nu tegen Rusland, zei hij tot Vyshinsky. De Russische regering en die alleen snijdt haar volk af van de sympathie van de wereld. de wendend, zei Vyshinsky: „Rusland verkeert in dezelfde positie als Amerika misschien nog wel in eer. betere. DeSov- jet-Unie is progressief en vergevorderd op wetenschappelijk terrein." McNeil, zo ging spreker voort, sprak over alles in de wereld, behalve over onze vredesvoorstellen. Laat hij zijn ogen openen en kijken naar wat er in de wereld gebeurt. In alle ianden ter we reld zijn millioenen mensen op mar« Het zijn onze vrienden, vrienden van de vrede en van de democratie in de mooiste zin van het woord. De Britse minister ontkende, dat En geland en Amerika rondom Rusland een uitgebreid net van bases hebben opge bouwd om dat land in te sluiten. De Britse en Amerikaanse troepen waren uit vele gebieden teruggetrokken in te genstelling tot de Russische. Engeland had zijn strijdkrachten van vijf millioen tot ongeveer 750.000 verminderd, maar van een vergelijkbare vermindering aan Russische zijde was hem niets gebleken. Waarom worden de buitenlandse ra dio-uitzendingen gestoord op een wijze die slechts te vergelijken is met die van Goebbels?, zo vroeg McNeil. Dat storen had echter geen nut, want de uitzen dingen uit het Westen waren op een aantal golflengten in Moskou te horen „Wij hebben geen trek in de Russische vrede, die vernietigend is en niet schep pend." Op de hem eigen heftige wijze diende Vyshinsky van repliek. Hij herhaalde de beschuldiging, dat de „oorlogspropagan da" van Engeland en Amerika was uit gegroeid tot voorbereidingen voor een nieuwe oorlog. Amerika zette de vesti ging van militaire bases in het buiten land voort. Als van atoombommen ge bruik werd gemaakt, kwamen de f>0 of meer Amerikaanse superforten in Enge land in vuurkracht overeen met 19.000 gewone bommenwerpers. West-Duits- land.werd tot een springplank gemaakt voor een aanval op Rusland. Tegen wie waren de „Noordpooloperaties" go richt? Vele sprekers in het debat hadden uiting gegeven aan hun vrees voor Rus land. Als u onder deze vrees ineen krimpt, aldus de Russische minister, als u werkelijk zo zenuwachtig bent, raad ik u aan medisch advies te vragen. Wel ke feiten zjjn er om die vrees te recht vaardigen? Een leger dat de Oceaan kan oversteken om Amerika aan te vallen bestaat er niet. Zich tot de Amerikaanse afgevaardig- Verwachting tot Vrijdagavond: Matige tot krachtige en aan de kust later wellicht tijdelijk harde Zuidelijke wind. Meest zwaar be wolkt met later enige regen. Minder koude nacht en ook overdag iets hogere temperaturen. Zon: 8.04—16.46. Maan: 5.25—15.36. Wanneer men in Amerika iets doetdan doet men dat groots. Erg moeilijk is dat niet, zolang er nog ballonnen zijn om op te blazen. Het is gemakkelijker voor de gigantische shows, waarop de Yankees verzot zijn. Zij wensen alles te zien in enorme afmetingen. Dat is ook het geval wanneer zij een reclame-campagne beginnen, waarin de show een hoofdrol speelt. Hoe kan dat beter dan door een optocht, waarbij men den volke een reeks opgeblazen figuren vertoont, die de verbeelding aan het werk zetten en vooral voor de jeugd een grote attractie zijn. Bekende persoonlijkheden uit het kinderverhaal, uit de strip, fantastische en excentrieke verschijningen bewegen zich dan door de straten. Zo hier in Grand Rapids: Gulliver wordt letterlijk op de handen gedragen. Iedereen in Grand Rapids is uitgelopen om het te zien. De optocht is bedoeld als reclame-campagne voor Kerstmis. Beter te vroeg dan te laat. organisaties Voor Onze Militairen "®P7.P(t IV O NT PI riomnnncokonnolnlro crzee (V.O.M.O.), Gemeenschappelijke etie van Nederlandse Vrouwen, Bond t"!_lta»ren uit Indonesië (B.M.U.I.), Na vj?naal jongeren Verbond (N.J.V.), 'euw-Guinea Vooruit (NIGUVO) en Ni» ^er-voor Ned. Volksplanting in Ij "w"Gninea hebben aan de Neder- e regering en de beide Kamers WjÏ11™' gezonden, waarin gezegd 8en berichten uit Indonesië dui- een s'eeds toenemende spanning dat °n£erustheid onder de Europese en het «Kir! van Indonesischc bevolking, *an j in dc afgelopen jaren trouw "eze zyde heeft gestaan. **hraÜ bevolkingsgroepen zo gaat het tyen J V® verder missen het vertrou- St=t' öat de regering van de Verenigde lten van Indonesië in staat zal blij- - na de souvereiniteits-overdracht Orq, e en rust, speciaal op Java, te hand haven. Vooral omdat bedoelde berichten er op duiden, dat een belangrijk ge deelte van de T.N.I. geïnfecteerd is door extreme elementen en daardoor gevaar oplevert voor bovengenoemde groe pen en onze militairen, in het bijzonder in Oost-Java. Daarnaast baart ook het verder doordringen van de Darul Islam in West-Java ernstige zorg in verband met de veiligheid van onze militairen. In verband hiermede wordt verzocht in de rayons in welke de Nederlandse troepen zullen worden geconcentreerd tegelijkertijd ook de nog in het binnen land wonende Nederlanders en „op ons vertrouwende bevolkingsgroepen, die hiertoe de wens te kennen geven", on der te brengen. Tevens wordt verzocht, voorbereidingen te willen treffen voor een eventueel noodzakelijk blijkende evacuatie dezer bevolkingsgroepen naar die gebieden, in welke rust en veilig heid gewaarborgd zijn. Over het verzoek van McNeil om in Rusland de gordijnen op te trekken en de deuren open te zetten zei Vyshinsky: „De deuren en ramen van de Sovjet- Unie staan altijd open voor frisse lucht maar wat voor lucht komt er uit het Westen in onze richting? Het Westen wil onder het mom van journalisten ge heime agenten in Rusland vestigen Daarvoor openen wij onze deuren en ramen niet." Het debat werd tot vandaag verdaagd. Frans van Cauwelaert, voorzitter van het Belgische Huis van Afgevaardigden, heeft Woensdag bekend gemaakt, dat de volksraadpleging betreffende de toe komst van Koning Leopold op zijn vroegst op 15 of 22 Januari gehouden zal worden. (Van onze Haagse redacteur) Op 31 December loopt de werkingsduur van het na de oorlog geprolon geerde Huurprijsbesluit af; tot voor kort werd verwacht, dat daar voor in de plaats zou komen een wet, welke de huiseigenaren de reeds zo lang begeerde huurverhoging zou geven. Minister Drees heeft nu echter aan de Kamer medegedeeld, dat met deze ver hoging gewacht zal worden tot de herziening van de belastingen haar beslag heeft gekregen; bij dit uitstel zal voorts ook een rol spelen, dat men zich nog wel eens eerst even scherper wil realiseren welke gevolgen de devaluatie zal hebben in dit verband en ook, dat de Kamer reeds bezet is met tal van andere belangrijke besognes. Vermoedelijk krijgt men dus nu een regeling, waardoor de bestaande prijs- handhaving gecontinueerd wordt en daarnaast is indiening van het wetsvoor stel te verwachten, waarin de huurver hoging met ingang van een nog te be palen datum wordt vastgelegd. Dit w.o. ligt zo goed als gereed en al zal het geen omvangrijk staatsstuk worden er zit toch wel zoveel aan vast en dan niet alleen in de samenhang met de ver dere loon- en prijspolitiek, maai ook wat de kwestie op zichzelf betreft dat men zich zeer goed kan voorstellen, dat het geval nog eens onder de loupe wordt genomen alvorens deze prijsver hoging een feit wordt. Een der eerste vragen, welke rijst, is: zal het ecu kwestie van „moeien" of „mogen" worden. We bedoelen dit: stelt de wet met eventueel een daarop vol gend Uitvoeringsbesluit de verhoging imperatief of wordt er slechts een pla fond aangegeven? Het laatste ligt na tuurlijk het meest voor de hand, maar dit heeft tevens allerlei consequenties voor de practijk. Men kan dan namelijk rekenen op vele meningsverschillen tus sen eigenaren en huurders, c.q. huur ders en onderhuurders in gevallen, waar in de tweede partij meent reeds enige tijd te veel huur betaald te hebben en vindt, dat daar nu niet meteen vijftien procent bovenop gegooid behoeft te wor den. Het laat zich aanzien, dat de prijs controle-instanties hier nog hun plezier aan zullen kunnen beleven. Andere vragen, die men zich in eer ste aanleg stelt, zijn of er enige diffe rentiatie in het verhogingspercentage komt worden woningen en öedrijfs ruimten over een kam geschoren? en of er voor onderhuur een aparts rege ling te verwachten is. Belangwekkend is ook welke aanspra ken op de huurverhoging gegrond zullen kunnen worden. Het motief voor deze prijsstijging is steeds geweest, dai de huiseigenaars hogere lasten te aragen I hebben gekregen. Maar welke hogere lasten bepalen nu precies de verhoging van 15 pet. de hogere belastingen of het duurdere onderhoud? Een volgend onderwerp is hoe straks de prijsverhoging zal uitvallen voor de categorie huurders, die inwonen bij de eigenaars zelf. De verhoogde Personel" Belasting zal. zo werd door minister Lieftinck toegezegd, niet ingaan voor medio 1950. Moet dan toch reeds voor de periode daarvóór 15 pet. huurverho ging worden betaald? Een tegenargu ment hierbij is, dat wanneer een huur der onderhuurders heeft opgenomen de eigenaar reeds een prijsverhogins voor het gehele pand heeft kunnen bedingen de eigenaar, die echter zelf 'inwoning heeft gekregen, moest een huurvaststel- ling accepteren, waarin de hogere slij tage van de woning eigenlijk niet ver disconteerd was. Hij verkeerde, wat dit betreft, dus in een ongunstiger positie op deze grond zoti men zelfs kunnen redeneren, dat bij de huurders, nier in het geding, de slinger naar de andere kant zou moeten doorslaan; dus nog een hoger percentage dan vijftien? Weer een andere moeilijkheid raakt de in een huurhuis wonende grote ge zinnen, welke zijn vrijgesteld van Personele Belasting. Zij zullen wél de huurverhoging moeten betalen, maar zal daartegenover een compensatie ge steld kunnen worden, zoals de kleinere gezinnen, die ontvangen door belas tingverlaging? Belangrijk wordt verder hoe de ver plichting tot betaling van de hogere huurprijs zal worden vastgelegd. Moet bi; verschil van mening de huurder be ginnen te betalen en achteraf revisie zien te krijgen via het Directoraat-Gene raal voor de Prijzen met onderhorighe den? Of kan hij volstaan met een aan kondiging het niet met de nieuwe gang van zaken eens te zijn, zich echter voor af bereid verklarend tot capitulatie voor een belasting van die kant? Het zal, wan neer de verhuurder op z n stuk blijft staan, wel uitdraaien op bewandeling van de eerste weg, maar men moet er dan vermoedelijk rekening mee houden, dat het enige tijd kan duren voor de huurder, zo nodig, zijn recht krijgt. Want dit is bij alle veronderstellingen Een Duitser, die gedurende meer dan dertig jaar in Russische krijgsgevangen kampen heeft vertoefd, deelde gisteren mede, dat de Russen nog ongeveer 20.000 Duitse krijgsgevangenen uit de eerste wereldoorlog gevangen houden. Heinz Detlev Clausen, die thans zeventig jaar oud is en geheel krom loopt van de lange jaren, die hij door heeft gebracht in de mijnen van Siberië, legde duizenden mijlen af, dwars door Siberië en Rusland heen, om zijn vrouw te horen zeggen, toen hij de deur van zijn huisje opendeed: „Zo, ben je daar weer?" Maar zijn drie kinderen wisten niet wie hij was. Clausen legde de reis door de Sovjet- Unie af met valse papieren en onder voorwendsel, dat hij een Rus was, die in Oost-Duitsland werk gi.ig zoeken. Zijn vrouw was op de hoogte, da' haar man de tocht naar het vaderland be gonnen was, dat hij in 1914 verliet. Clausen vertelde, dat hij in 1916 ge vangen genomen was, na alle grote veld slagen meegevochten te hebben. Met ve le andere gevangenen werd hij direct op transport gesteld naar Siberië. Verschillende malen poogde Clausen te ontsnappen. Eenmaal trachtte hij vanuit Wladiwostok Japan te bereiken, maar altijd werd bij door Russische patrouilles opgevangen, die hem te rugbrachten naar de mijnen. Hij leerde vloeiend Russisch spre ken en door zijn werkzaamheden op het bureau van de kampcommissaris kwam hij er achter, hoeveel Duitse krijgsgevangenen uit de eerste we reldoorlog in Siberië vastgehouden werden. Clausen, die van beroep eleclricien is, vertelde dat in 1928 alle Duitse tech nisch onderlegde krijgsgevangenen naar Moskou gezonden werden voor een spe ciale opleiding. Hij werd bruggebouwer en bouwde in de loop van de jaren ver schillende bruggen in alle delen van Si berië. „Toen Hitler en Stalin het vriend schapsverdrag sloten, werd dat dooi al le Duitsers en Russen gevierd door drie dagen vrijaf en twee pinten wod ka". herinnerde Clausen zich met een glimlach. „Maar toen Duitsland in 1941 de oorlog verklaarde aan de Sovjet- Unie, was het weer uit met het goeds leventje en werden we net zo behan deld ais _".e nieuwe krijgsgevangenen, die aankwamen. De Russische wachten wer den toen weer verdubbeld." Toen de oorlog afgelopen was, besloot Clausen met ongeveer zestig kameraden uit de eerste wereldoorlog weer een ontsnappingspoging te wagen. „We spraken allemaal vloeiend Rus sisch en met vervalste papieren waar op stond, dat we opdracht hadden ge kregen als werkgroep naar Leningrad te gaan, gingen we aan boord van een goederentrein en na een maand sporen, waarbij we zoveel mogelijk overstap ten, om de Russen het spoor bijster te doen worden, bereikten we Leningrad. Daar moesten we verschillende malen een poging opgeven om de Poolse grens over te steken, maar tenslotte lukte het en toen bereikten we weldra de grens van Oost-Duitsland. Daar we ook hier niemand vertrouw den deden we ons steeds voor als Rus sische arbeiders, die de opdracht ont vangen hadden in Oost-Duitsland te werken. In Berlijn besloten we uit el kaar te gaan en nog steeds onder mijn valse Russische naam Clausjow stak ik heimelijk de grens tussen de Sovjetzone cn de Britse zone over bij Liineburg. Na dertig jaar krijgsgevangenschap was ik es-idelijk wear in veiligheid." J Vele-mensen hebben mooie en goede plannen, doch slechts weinigen be dsteden er ook hun goede uren aamj hier in grove formulering geuit, wel zeker: er zal, wanneer eenmaal de ver hoging haar beslag krijgt, een stroom van meningsverschillen voor de dag komen. Niemand weet b.v. hoe groot het aantal gevallen van inwoning is, waarbij de verhuurder profiteert van de huizennood en een te hoge huurprijs be dingt, doch de inwoners niet durven klagen uit vrees voor onaangenaamhe den bij de samenwoning. Wanneer deze ceihuurders de moed zouden hebben de huur toch nog eens met 15 pCt. te ver hogen. dan zal dit wellicht ook de huur. ders de moed geven een ruzie te riske ren. Ook behoeft men niet alleen te den ken aan apert onrechtvaardige gevallen er zijn daarnaast ook vele vermeende onrechtvaardigheden, maar die zullen de betrokkenen dan uitgezocht willen zien. De Prijzencontróle kan er gelukkig mee zijn! Wat er nog over is van het Directo raat kan, zo werd ons verzekerd, deze affaire aan en misschien moet men ver wachten, dat doorgaans een minzame oplossing gekozen zal worden. Dat wordt dus straks werk voor de plaatselijke Prijzencommissies uit de burgerij ze mogen zich al wel vast schrap zetten, want al begint de deining dan niet met Nieuwjaar, het uitstel zal toch geen afstel betekenen. Naar A.N.P.-Aneta uit Lake Success verneemt, zal de Veiligheidsraad in zijn vergadering van a.s. Vrijdagmiddag de Indonesische kwestie bespreken. De agenda voor deze vergadering vermeldt n.l. als eerste punt: De Indonesische kwestie speciaal rapport van de UNCI aan de Veiligheidsraad over de Ronde-Tafelconferentie. Volgens het Amerikaanse blad „News week" hebben verschillende vooraanstaan de atoomgeleerden der V. S„ onder wie Albert Einstein, een geheime bespreking gehad in de universiteit van Princeton, om de conclusies van de atoomexplosie in de Sovjet-Unie te bespreken. Men zou het er over eens zijn geworden, dat de Sovjet- Unie reeds in 1947 een uraniumzuil moet hebben gehad en spoedig daarna met de vervaardiging van bommen was begonnen. hooqte. Inqezonden mecedelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m.-hoogte. De administratie behoud! zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opqave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents oer week. f 1.52 Der maand, t 4-55 oer kwartaal Vanmorgen zijn alle chauffeurs (134 in getal) van de Stadsreinigingsdienst to Amsterdam in staking gegaan. Zij wensen in een hogere loonklasse te vallen, en zijn als gevolg van een ver gadering, die de E.V.C. gisteravond met hen heeft belegd, niet op hun werk verschenen. Het eerste gevolg van deze staking voelen de Amsterdamse huisvrouwen, die vandaag hun vuilnisbakken weer vol moesten binnenhalen. Terwijl de chauffeurs vanmorgen we der vergaderden, zijn vertegenwoordi gers van de Katholieke en de Christe lijke Bond van Overheidspersoneel en de Algemene Bond van Ambtenaren op het Stadhuis bijeen gekomen, om met de gemeentelijke instanties overleg te plegen. De regering heeft in de Tweede Ka mer medegedeeld, dat zij thans over zoveel scheepsruimte beschikt, dat. on voorziene omstandigheden voorbehou den, de terugkeer van militairen uit Indonesië, vrij zeker geruime tjjd vóór het einde van 1950 zal zijn voltooid. In een nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot vaststelling van de begroting voor 1950 van Binnenlandse Zaken wordt medegedeeld, dat in ge lijke mate als dit bij de Rijkspolitie het geval zal zijn ook bij de gemeentelijke politiecorpsen bezuiniging en inkrim ping zullen plaats vinden. Woensdagavond is op het station te Krommenie een ernstig ongeluk ge schied, waarvan de vader van pastoor Schmidt het slachtoffer is geworden. De heer H. Schmidt uit Alphen aan de Rijn, die een bezoek had gebracht aan zijn zoon, vertrok 's avonds 8.07 uur v.eer uit Krommenie. Toen de trein zich in beweging zette wilde de heer Schmidt Sr. zich naar een andere coupé begeven. Hij zag de coupédeur voor een tussendeur aan met het noodlottige gevolg dat hij uit de trein, die reeds een vaart had van zestig kilometer had, werd geslingerd. Spoorwegbe ambten schoten ijlings toe en brachten het slachtoffer terstond naar de pasto rie, waar doktoren de zwaargewonde de eerste hulp verleenden. Zijn toe stand is zeer zorgwekkend door een ernstige hersenschudding. Een Amerikaans Superfort met 20 perso nen aan boord wordt boven de Atlantische Oceaan vermist. De laatste boodschap die van het vliegtuig is opgevangen was de radiomededeling dat de brandstof op was en dat het vliegtuig bij de Bermuda-eilan den in zee terecht was gekomen. Het Superfort, een B-29. behoorde tot een groep van zestien toestellen, die van de luchtbasis van Riverside in Califomië op weg was naar Engeland. Het vliegtuig was reeds dicht bij het eindpunt van zijn non stop-vlucht van Californië naar de Bermu da-eilanden, een afstand van 3500 mijl. Van verscheidene Amerikaanse bases zijn vlieg tuigen opgestegen om naar het vermiste vliegtuig te zoeken. De gehele staf van de Tsjechoslowaakse herstelbetalingscommissie in de Britse zone van Duitsland, bestaande uit zeven man, is, nadat hij hierom had verzocht, door de Britse autoriteiten politiek asyl verleend. „Het Zwarte Varken" in Berlijn is weer open. „Het Zwarte Varken" is een halve eeuw lang de verzamelplaats geweest van dichters en musici in de Duitse hoofdstad. In December 1943 fring deze kunstenaarstaveerne in vlammen op. De eigenaar, Leo Pauquet afkomstig uit een plaats aan de Duits-Belgische grens is de schok nooit te boven gekomen, maar Leo junior, zijn zoon. heeft althans ae naam van het eens befaamde etablissement aan het Berlijnse nachtleven teruggegeven. De jonge Pauquet heeft niet veel meer dan de naam van het goeie ouwe „Schwarze Ferkel" geërfd. De brandbommen hebben alles vernietigd, ook de muur met opschriften van onschatbare waarde in het handschrift van Brahms, Gerhard Hauptmann, de Zweedse toneelschrijver Strindberg, Paul Hindemhh en andere artisten uit een voorbij tijdperk. Het oude „Zwarte Varken" ligtnog steeds in puin in de schaduw van het uitgebrande Rijksdaggebouw en een steenworp ver van de Brandenburger poort. Maar in de Hardenbergstrasse, niet ver uit de buurt heeft de jonge Pauquet het bekende uithangbord weer opgehan gen en huize Pauquet is, als van ouds, het oord, waar literatoren en musici zich komen spijzen en laven. Nu zijn dat echter jonge en onbekende artisten, die achter hun bier en hun zuurkool de vragen van de dag be spreken. Niemand minder dan Strindberg heeft het bescheiden restaurant een halve eeuw geleden zijn naam gegeven. Hij ontdekte het, toen hij op een avond met vrienden na een wandeling over Unter den Linden in het keizerlijke Ber lijn naar een wijnhuis zocht. Zij zagen deze taveerne, die zo volge propt was met flessen en vaatjes, dat dé. lichtstralen van binnen eigenaardige en aanlokkelijke schaduwen naar buiten deden treden. Een oude Armeense wijnzak, opge hangen aan kettingen en ratelend in de wind, diende tot uithangbord. Het ding leek in donker erg veel op een var kenskop. Strindberg stapte naar binnen en doopte de herberg op staande voet „Da-s Schwarze Ferkel". De naam sloeg in, de kunstenaars voelden zich in het eet huisje thuis en maakten het tot hun stamkroeg. Dat was het begin van de tijd, waarin „Het Zwarte Varken" vel was van ge zang en getwist en niet zelden van het gekletter van de sabels van duelleren- den. Na de eerste wereldoorlog werd „Het Zwarte Varken" bovendien een van de geliefkoosde verzamelplaatsen van de nieuwe democratische Rijksdag. Volgens de Berlijners werden daar in die dagen meer politieke meningsver schillen beslecht achter een bokaal wijn dan in de Rijksdag zelf. Breitscheidt, Erzberger en Streseman waren er stamgasten. In de twintiger jaren werd het res taurant een hoofdkwartier van de pers en na de opkomst van Hitier heeft het in een noodlottige nacht als zodanig een bijzondere rol gespeeld. Het was de nacht, waarin de Nazi's het Rijksdaggebouw in brand staken, de communisten van deze brandstich ting beschuldigden en de Rijksdagbrand gebruikten als een voorwendsel om alle oppositiepartijen van de kaart te vegen. In die nacht in 1933 holde een verslaggever van een socialistisch blad „Het Zwarte Varken" binnen en greep de telefoon. De jonge Pauquet weet het nog heel goed. „Hij vertelde zijn redactie", aldus Pauquet, „dat de Nazis rond het bran dende gebouw het praatje verspreiden, dat een communist de brand had ge sticht, maar dat dit ongetwijfeld gelogen was, omdat wel op twaalf' plaatsen te gelijk brand was uitgebroken en dus onmogelijk één communist het kon heb ben gedaan." Er waren juist verschillende lieden van de Gestapo in het restaurant", ver telden Pauquet verder, „en ze probeer den herrie te schoppen. Mijn vader loodste ze naar buiten en we wisten de journalist langs de achterdeur weg te krijgen. Later hoorden we. dat de Nazi's moeite hadden gedaan om hem te pak ken te krijgen, maar zij hebben ons niet lastig gevallen."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1