Geen water, gas en licht hij clandestien wonen BUREN HORLOGES *eitt geheimzinnig het &ee\ „ERGENS IN EUROPA Honderden verwelkomden Sint Nicolaas VAN N1EL SNEEUWWIT ZEEPPOEDER G Jan van der Pigge i Gver woningbouw en volkshuisvesting De Gravestenenbrug Hoe spelende R.K. clubs? Gemeente koopt „Oosterhout" voor f 80.000,- ACENDA Meesterlijke Hongaarse film in Palace Traditionele rijtoer door de stad *Jéef?t€0ns?>e>i TROUW-AUTO's DONDERDAG 17 NOVEMBER 1949 PAGINA 2 HAARLEMSE GEMEENTERAAD Schoolpsychologische kwestie le klas Zwiisers fabrieksmerk momenteel voorradig UURWERKEN Grote Houtstraat 86 Gevestigd 1883 Burgerlijke Stand Sluiting schoenwinkels Détournement de pouvoir T&FELKLEDUN KELIM TAFELLOPERS Aankoop Oosterhout Hamerstukken GEORGETTE HAGE000RN ER PIERRE VERDÖNGK R.K. LEESZAAL Doet U zelf de was? Hebt U er iets voor over daarmee vlugger klaar te zijn? Neem dan de moeite Uw winkelier om Sneeuwwit Zeeppoeder te vragen. Daarin zit het nieuwe Sporex. En dat maakt de was wérkelijk ver blindend wit! Alle geelzucht der was ver dwijnt, En Sneeuwwit geeft U een vet rijk schuim. 28 cent per groot pak! bevat Sparex tegén geelzucht der tvas 99 DE TROUBADOURS DE H Ei LI GE MAN IS WEER IN HAARLEM Een onverantwoordelijk spelletje FEESTAVOND K.J.M.V. Gr. Houtstraat 81 Neem geen risico! Bestel Uw uitsluitend eerste klas 6-persoons. bij BOUCKAERT ZN., Rozenstraat 7-9 Gevestigd sinds 1910 Beurs van Amsterdam Beurs van New York De Haarlemse gemeenteraad heeft zich gistermiddag weer bezig gehouden met enkele kwesties, waarover een vorige vergadering al een en ander te doen was (benoeming van een schoolpsycholoog, vacature in het Strandschap Zandvoort en sluiting van schoenwinkels), maar ook is er uitvoerig gedebatteerd over het voorstel van B. en W. om geen water, gas en electriciteit te verstrekken bij clandestien wonen. Wethouder Angenent deed bovendien bij het begin der ver gadering enkele mededelingen betreffen de de woningbouw en wethouder Happé vertelde het zijne over de huisvesting in Haarlem. Om met deze twee laatste punten te beginnen, de heren De Landmeter (C.H.) en Goedee brachten de woningDouw ter 6prake naar aanleiding van een circu laire van Ged. Staten, waarin opgave gevraagd werd van het verbruik van het toegestane woningbouwvolume voor 1 December 1949. Wethouder Angenent deelde daarop mede, dat de gemeente Haarlem buiten 150 montage-woningen de beschikking had gekregen over 316 woningen, in totaal een bouwvolume van 90.024 m3. Daarbij was bepaald, dat er 261 gewone woningen konden worden gebouwd met een inhoud van ongeveer 260 m3. en 55 grotere woningen. Het resultaat is. nu geweest, dat er 284 gewone woningen zijn gebouwd en 24 andere, hetgeen een totaal oplevert van 308. Dat zijn dus 8 woningen min der dan was toegestaan, maar daar staat tegenover, dat er 5000 m3. bouw volume gereserveerd bleef voor de bouw van het Tehuis voor Bejaarden, dat onderdak kan verlenen aan 12) personen. Hij deed tenslotte toezegging zo spoe dig mogelijk de raad op de hoogte te stellen van het bouwvolume, dat de ge meente voor 1950 was toegestaan. Het beeld, dat de heer Proper (Comm.) daarna over de huisvesting in Haarlem schilderde, kon wethouder Happe voor het grootste deel onderschrijven. En hij kon er aan toevoegen, dat da» beeld in de nabije toekomst eerder zou versom beren uan verhelderen. Een gewijzigde statistiek, die met ingang van 1 Decem ber van de volkshuisvesting zal gehou den worden, zal precies aangeven, hoe veel mensen uit de verschillende cate gorieën op het bureau staan ingeschre ven. Betreffende eventueel te hoge huren merkte hij op, dat niet is geconstateerd, da, deze oorzaak zijn van vrije woon ruimte. De ervaring heeft overigens ge leerd, dat net met gewenst is, dat men sen uit hun milieu worden gehaald. Tenslotte bracht de wethouder nog naar voren, dat ook in de betere wijken de huizen uitpuilen en*dat de wijken, waar mogelijk nog woonruimte is, alsnog zui len worden „uitgekamd". Nadat de geloofsbrieven van de heren Fibbe (V.V.D.) en Mol (Comm.) waren onderzocht en in orde bevonden, kwam de kwestie van de schoolpsycholoog weer aan de orde. In de vorige vergade ring had de raad het voorstel verworpen, omdat het geen meervoudige voordracht inhield. Thans waren er twee candidaten gesteld, maar daarmede was de zaak nog niet bekeken. De heer Bettink (V.V.D.) namelijk had eigenlijk graag gezien, dat in het besluit met de zinsnede was op genomen, dat de schoolpsycholoog na drie jaar ook een particuliere practijk zou mogen uitoefenen. Hij wilde liever eerst de resultaten afwachten en dan na drie jaar een en ander alsnog bekijken. Hij stelde dan ook in die zin een redac tiewijziging van het besluit voor. Mej. Bolsius (K.V.P.) viel de neer Bet- tink daarin bij en haar fractiegenoot, de heer Schippers, vroeg zich af, of niet alleen de heer Bos, maar ook de andere candidaat deze eis had gesteld. Wethouder Geluk betoogde evenals de vorige keer, dat deskundigen de verze kering hadden gegeven, dat het voor de schoolpsycholoog noodzakelijk zou zijn ook een eigen practijk uit te oefenen, om zo ook van andere gevallen kennis te nemen. Het slot was een stemming over een (Adv.) ONDERTROUWD. 16 Nov.: F M Spee en M. B. C. Mentink; A. J. Krui en G. M. Koopman; A. J. van Ouden- nie! en P. L. L. C. Mooren; A. P. M. Zuidmeer en M. J. Kooman: A. A. Ver- duijn en A. J. Bijl; K. de Pagter en J. C. Groenendaal; J. F. Bekker en J. Ra- vcstein; V/. Glastra en C. H. Mulder; J. Spaargaren en A. M. Termets; J. S. Stottelaar en L. H. Hensen; E. Winkei en B. M. Kobes; J. L. Zieren en G. van Hamburg: W G. Wiedeman Kenbeek en P. Boelee: H. M. Beere en G. van Dijk; P. F. Amelung en A. F. Nordmeijer. GETROUWD. 16 Nov.: P. W. van der Veiden en H. J. M. Pijnenborg; A. J. Vink en C. P. M. van Schie: J. M. T. Arends en J. F. Nieuwenhuisen; H. B. W. Beune en P. Hendriks; P. V/. Butter en C. de Rooij; H. van den Eijnde en P. J. Monné; J. Lourens en A. van den Dooi; N. Doets en B. P. M. van Brero; J. Dolron en P. Heijne; M. J. M. Bie- mans en M. W. Moonen; D. J. Halder- man en A. Mouthaan; J. J. van Noppen en C. Romeijn; H. T. van Velzen en P. A. Paap; C. J. Nan en J. W. M. de Heij; P.. Pan en A. M. van Hoorn; J. van der Kolk en M. M. Kalf; C. J. Willemse en C. C. Slebe: J. W. P. Carton en J. C. B. Ikelaar: W. Oerlemans en J. A. M. Keij. GEBOREN, 13 Nov.: A. Huisman-van c.er Linden, z; 15 Nov.: C. M. Kloos- Slobbe. z: M. T. Nijmeijer-Koppies, z; G W. Wijkhuizen-Smit. z: A. M. Kops- Klitsie, d; 16 Nov.: R. van Straaten- Hocglugt. d; M. R. van de Pol-Henzen, d; M. J. Antonisse-Stiegelis, d. OVERLEDEN, 14 Nov.: H. van Op- zceland 87 j., Schotersingel; M. T. C. Nobels-Visker, 85 j., Westerhoutpark; J. E. Vis-Hamerslag, 83 j., Amsterdam sevaart; 15 Nov.." M. Nolet-Smit. 79 j.. Soutmanstraat; A. van der Hosp-Hout- tuin, 70 j.. Teslastraat; W. R. Herwig- Arends, 55 j.( Orionweg. amendement van de heer Bettink c.s.. dat echter met 17 tegen 15 stemmen werd verworpen. De heer Bos werd daarna door de raad benoemd verklaard. Bij de benoeming van de heren Th. Wesstra en H. Meeuwsen als lid en plaats vervangend lid in het bestuur van het strandschap Zandvoort maakte de heer Hooy tijdens de vorige zitting de op merking, dat hij het meer gewenst achtte twee leden uit de raad te benoemen. Prompt daarop bedankten beide heren voor hun benoeming en zo had de raad gisteren twee andere leden aan te wijzen Maar zover kwam het niet, want namens de heer Hooy werd de verklaring afge legd, dat hij het werk van de heren Wes. stra en Meeuwsen waardeerde en dat-hij het op prijs stelde, wanneer zij alsnog hun benoeming accepteerden. De andere fracties, behalve die der communisten, haastten zich om zich bij deze verklaring aan te sluiten en net resultaat was, dat het besluit van 19 October ongewijzigd bleef. Niet bepaald nieuw was de kwestie over de opheffing van de verplichte Dinsdagmiddagsiuiting voor schoen winkels. Daar was al eens een voorstel over ingediend, tegelijk met dat betref fende de kantoorboekhandel, maar eigenlijk was alleen de laatste het onder werp van bespreking geweest. Bij deze nieuwe behandeling merkte de heer Jansen (Arb.) op, dat de ver koop van schoenen sterk gebonden is aan die van textiel en confectie-goed. Tex tielzaken zijn op Maandagmorgen geslo ten, maar geopend op Dinsdagmiddag. Er was dan ook heel veel voor het voor stel te zeggen, temeer daar gebleken is, dat de verkoop op Maandagmorgen nihil is en ook de Middenstandscentrale zich met deze plannen kan verenigen. Het voorstel spreekt echter alleen van opheffing van de Dinsdagmiddagsiuiting, maar het zou ten gerieve van het perso neel in die winkels zijn. wanneer tevens bepaald werd, dat de schoenwinkels op Maandagmorgen zouden zijn gesloten. Spreker achtte het dan ook wenselijk, dat eerst nog eens overleg gepleegd zou worden met de betrokkenen, alvorens een besluit werd genomen. De heer Proper kon zich niet met deze gang van zaken verenigen, maar enkele andere raadsleden verklaarden, dat zij zich bij het betoog van de eerste spreker aansloten. Wethouder Happé zeide tenslotte, dat hij accoord kon gaan met het voorstel tot het aanhouden van deze kwestie, 't Is nu eenmaal beter uit te kijken, hoe de schoen het beste past. Wethouder Bakker gaf kennis van een kleine wijziging in het voorstel tot het tijdelijk opnemen van gelden gedurende het jaar 1950, maar overigens werd dit voorstel zonder enig commentaar aange nomen. Behoudens een enkele opmer king van de heer Hennevelt (Comm.) ging de raad eveneens accoord met het voorstel tot het aangaan van een dading met Leon Broder omtrent het gebruik van de privéweg van de Waarderweg naar de woonscheephaven. Onnodig, schadelijk en onsympathiek noemde de heer Schreurs (K,V.P.) het voorstel tot wijziging van de verordenin gen voor de levering van electriciteit, gas en water. Deze wijziging zou beteke nen, dat degenen, die clandestien woon ruimte hebben betrokken, verstoken zul len blijven van water, gas en electrici teit. De heer Schreurs kwalificeerde dat met bovengenoemde termen en vond deze maatregel een uiting van perfec tionisme, die helaas maar al te vaak ook de Overheid heeft aangetast. Hij beschouwde een en ander dan ook als een détournement de pouvoir. waar bij een verordening wordt gehanteerd met een bedoeling, waarvoor ze niet is van 6,90 tot 65, 19,75, 22,50 Kruisstraat 22 gemaakt. Verordeningen op gas e.d zo betoogde hij hebben niets uit te staan met eventuele woohkwesties. Men mag een dief ook niet straffen met af sluiting van gas, want daar zijn speciale wetten voor. Zo ook met de woonruimte. Daar bestaan speciale verordeningen, die gehanteerd kunnen worden, wanneer iemand clandestien een woning betrekt. Voorts zag spreker in deze bepaling een aantasting van de persoonlijke vrij heid, waar toch al niet zoveel van is overgebleven. Mej. Van Beek (Arb.) philosopheerde nog even door op die persoonlijke vrij heid en verklaarde tenslotte, dat zij deze maatregel als een aanvulling zag op de woonruimtewet. Wat dit laatste betreft, werd zij in haar woorden bijgestaan door de heer Spek (A.R.). Wethouder Happé wees er in zijn ant woord op, dat clandestien wonen on maatschappelijk is, waartegen flink dient te worden opgetreden. Het was altijd mogelijk nog door de mazen heen te glippen, maar dat is in de toekomst niet meer het geval. Hij verklaarde echter, dat er bij bijzondere omstandigheden uit zonderingen kunnen worden gemaakt. De heer Schreurs bleef echter op zijn standpuht staan, maar de heer v. d. Veld (K.V.P.) was toch van mening, dat door deze maatregel de mensen tegen zich zelf werden beschermd. Met grote meerderheid nam de raad daarna het voorstel aan. Het voorstel tot aankoop van „Ooster hout" had aanvankelijk ook nogal wat voeten in de aarde. De heer Schippers (K.V.P.) was van mening, dat de ge meente niet tot aamtoop mocht over gaan, wanneer er geen verder emplooi te vinden is. Hij vroeg zich af, of het gebouw, waarin het Coornhertlyceum is gevestigd, de aankoop wel rechtvaardigt. In de toekomst toch zal de school elders worden gebouwd. In diezelfde geest sprak de heer Stof fels. Wethouder Geluk achtte de aankoop wel degelijk verantwoord. Naar nij me- dedeelae, zouden de gebouwen in de toe. komst benut worden voor de school voor moeilijk opvoedbare kinderen, die thans aan de Hoofmanstraat is gevestigd. Zou deze verhuizing eventueel niet doorgaan, dan kunnen de gebouwen toch wei ge bruikt worden voor andere scholen. De heer Schippers was hierdoor nog niet overtuigd, in tegenstelling tot de heer Stoffels, maar de raad verklaarde zich accoord met de aankoop van „Oos terhout". De voorzitter deelde mede, dat de vragen van de heer Giessen betreffende het duinwater, die wel wat laat waren ingediend, schriftelijk zouden worden beantwoord, waarna ze in een openbare vergadering zouden kunnen worden be handeld. Vermelden wij tenslotte de medede ling van wethouder Geluk, dat de on langs overleden Haarlemse schilder Her man Moerkerk aan de gemeente vijftig van zijn tekeningen heeft nagelaten. Hij verzocht de raad deze tekeningen in dank te aanvaarden, zodat ze nog in December in het Museum-Van Looy kunnen worden geëxposeerd. Aldus ge schiedde. De gemeenteraad benoemde tot hoofd van de school voor moeilijk opvoedbare kinderen de heer H. G. van der Sleen uit Amsterdam. Tot hoofd van de Sbaar- neschool de heer S. T. van Dijk uit Bree- zand. Verder besloot de raad tot het ver beteren (verleggen en verbreden) van het weggedeelte van de Zomervaart tus sen Nagtzaambrug en de Bernard Zweersstraat en het maken van een dui ker in de Gouwwetering. Eveneens kreeg bet voorstel goedkeuring om een ge- dfeelte van het uitbreidingsplan „Noord" te wijzigen, waardoor de plannen van particuliere zijde om in Noord een spe cialistenkliniek te doen verrijzen tot werkelijkheid gebracht kunnen worden. De regenten en regentessen in het Frans Halsmuseum hieiden gisteravond een oogje in het zeil bij het openings programma van de Volksuniversiteit ter gelegenheid van het dertig-jarig be staan. Bijeen gezeten in hun zwarte lijsten, flankeerden zij het podium, waarop Georgette Hagedoorn zong en acteerde, begeleid door de pianist Pierre Ver- donck. Boven de toehoorders brandden de kaarsen in koperen luchters. Langt de muur stonden zware eiken kasten, die, omgeven door schilderwerken van oude meesters, aan deze zaal een voor name stemming gaven. Drie balladen uit de middeleeuwer, openden di't geheel nieuwe programma. De zangeres zong dikwijls te weinig me lodieus. In de delen, die zij sotto voce zong, kwam haar stem goed tot haar recht. Plierin bracht zij 'n mooi timbre, dat in andere delen door een vlakke en soms wat schelle stem niet naar voren kwam. Deze tekortkoming werd echter volledig gecompenseerd door haar voor treffelijke voordracht. De harmonisaties en bewerkingen waren van Pierre Ver- donck, die tevens begeleidde. Zijn begaafd en dikwijls sprankelend spel verdient een solo-compliment. In de Nederlandse liederen kwam Georgette Hagedoorn als actrice eerst geheel tot haar recht. Op; fijn geestige wijze bracht zij het liea van de oude wijze molen, die aan een voorbarige jongeling vertelde, dat zijn „vrijers- tijd" nog niet gekomen was. Haar Ne derlands repertoire was rijk aan liede ren met een amoureus tintje. Een doch ter, die „Alleluja" zong, als haar ge liefde aan de deur verscheen, werd ge volgd door brave stovenzetsters, die al kwebbelend haar visie gaven over 'n pas gesloten huwelijk. „Carillon", ge schreven door Ida Gerhardt, was van veel ernstiger aard en behoorde tot de meest geslaagde voordrachten. Met haar Franse en Engelse reper toirestukken had Georgette Hagedoorn veel succes. Zij zong van 't feest in 't paradijs, waarop alleen Sint Jozef niet wil dansen. Hij voelt zich te oud en zijn benen zijn te stram. Verschillende heiligen proberen Sint Jozef over te ha len, want zelfs de oude Sint Nicolaas danst mee. Doch het antwoord blijft steeds: Je ne danse pas'. Totdat Sint Caecilia haar muziek laat horen. Dan komen ook de stramme benen van Sint Jozef los van de paradijsvloer en danst hij volgens de legende mee in de rijen der heiligen. Een drietal Franse chansons brachten de aanwezigen tot besluit weer terug in de "Wereld van vandaag. De bloemen en het hartelijk applaus bewezen dat deze muzikale wandeling door de eeuwen het publiek uitstekend bevallen was. v. B. BIOSCOPEN: Rembrandt: Stad onder dreiging (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: De zwarte zwaan (voiw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Straat der verleiding (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Alarm in Holly wood (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Down Argentine way (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: De wet van het woud (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Donderdag 17 November Concertgebouw: Chr. Oratoriumvereni ging, 8 uur. Stadsschouwburg: Haarlemse Opera- Stichting met „De kuise Suzanna", 8 uur. Vrijdag 18 November Concertgebouw: Concert H.O.V., 8 uur. Brinkmann (Grote Markt): De heer Gustav Adolf spreekt voor „Geloof en We tenschap" over het bolsjewisme, 8 uur. Katholieke keuring nieuwe films De Katholieke Film-Centrale heeft de films, die vanaf Vrijdag in de Haarlemse bioscopen worden vertoond, als volgt ge keurd: Het spel gaat beginnen (Rembrandt) alle leeftijden; Ergens in Europa (Palace) 13 jaar; De slaap des doods (Luxor) 18 jaar; De prins der bandieten (Frans Hals) 14 jaar; Johnny Belinda (City) 18 jaar; Revolver- jacht (Spaarne) 14 jaar. Het kiezen van een goed boek voor de jongens en meisjes in de tijd, dat St. Nicolaas nadert, bezorgt vele ouders heel wat hoofdbrekens. Aan die zorg kan een eind worden gemaakt door een bezoek aan de tentoonstelling voor jeugdboeken, die deze week in de R. K. Openbare Leeszaal, Nieuwe Gracht 70, gehouden, wordt. Voor alle leeftijdsgroe pen tot 18 jaar is daar een rijke boeken- keus voorhanden. Verschillende schoolklassen zijn hier heen getogen, begeleid door de onder wijzers. Andere jongelui komen op eigen gelegenheid; soms hebben zij er een uur fietsen door regen en kou voor over. Dat jonge goed steekt zijn voor keur niet' onder stoelen of banken, wanneer het voor de uitgestalde lees- schatten staat. De dames van de Lees zaal luisteren geamuseerd en raken ver trouwd met heel wat Sinterklaaswensen van de Haarlemse jeugd. S*B*mr Sneeuwwit komt uit de fabriek van de bekende Klohzeepf t Mil mm «m m gg 0 mm rnw WW //urn uw» eza Radvanyi, (n het Westen een onbekend regisseur, is de maker van de film „Ergens in Europa," die men een tegenhanger van „Achter de wolken" zou kunnen noemen, een tegenhanger evenwel, die de sympathie- Onder de invloed van de oude musicus ontwaakt bij de 10-jarige Koukchi het besef, dat er in de wereld nog iets anders bestaat dan'egoïsme, recht van de sterkste en hardheid In de tuinzaal van het Concertgebouw gaf de R.K. Gem. Mandolinevereniging „De Troubadours", o.l.v. haar dirigent G. Blok, gisteravond een concert. Mede werking werd verleend door het Am sterdamse Opera-koor „Echo's dTtalie" Beschouwen we de prestaties van dit gezelschap, bestaande uit 6 mensen, dan kan men er met de beste wil van de wereld weinig goeds van zeggen. Dit had met zingen net zoveel te maken als roestige sloten, die knerpen in hun hengsels. We zaten midden in de bi. en pluritonaliteit, door een echt gezellig stijgen van enkele stemmen, waartegen de piano vanzelfsprekend niet opgewas sen bleek. Was het nu nog maar een moderne hard klinkende brij geweest, dan zou men er misschien nog iets in gevonden hebben om te waarderen; dit raakte kant nog wal. De aanbieding van bloemen was het mooiste hetgeen er gedurende het optreden'van dit gezelschap op het podium gebeurde. De Troubadoit's zelf deden het beter. Er werd zuiver gespeeld en tevens met goed muzikaal begrip. Te loven viel het veel en juist aanbrengen der dynamiek, spe ciaal in de eerste 5 werken van de dirigent Joh. B. Kok. Ook de Suite van Volksdansen van de dirigent deed het goed. Het „Ange éploré" van Mario Maciocchi liet herhaaldelijk het vermoe den in ons opkomen, dat de componist misschien veel heeft geluisterd naar het „Ave Verum" van Mozart. Met Ver- schm^hte Liebe van Paul Lincke sloten de Troubadours hun concert, dat door de jammerlijke keuze, inzake de mede werking van het opera plegende gezel schap, niet de vereiste hoogte bereikte die mogelijk geweest was. Dit is jammer, want de sfeer in het spel van de Trou badours is beschaafd en mag gehodrd worden. Er was naar verhouding veel publiek. JAN LAARVELD. Gisteren was dan weer de dag ge komen, waarop de goede Sint in Haar lem zou arriveren. De aankondiging vermeldde, dat het feestelijk versier de schip van de heilige man om twee uur bij de Turfmarkt zou aankomen en vele moeders waren dan ook om streeks die tijd met de lieve jeugd ter plaatse, aan beide kanten van het Spaarne, om de Sint af te wachten en bij zjjn aankomst toe te juichen. Al die honderden behoefden hun ge duld niet al te lang op de proef te stel len want het was nog geen tien minu ten over twee toen het Spaanse schip van de heilige man in de verte' zicht baar werd. De Melkbrug draaide voor het m.s. „Spanje", dat met talrijke kleu rige vlaggetjes gepavoiseerd was en een lading surpdises, die in kisten verpakt waren, droeg, open en daar kwam het schip te voorschijn. De Haarlemse Postfanfare zette het Spaanse volkslied „Zie ginds komt de stoomboot" in, dat door allen werd mee gezongen. Sint Nicolaas stond op het promenadedek van zijn schip, wuivend naar de honderden aan beide kanten van het Spaarne. Drie glanzend-zwarte Pie termannen trokken hun vuurrode lip- Honderden verwelkomden Sint Nicolaas toen hij per schip in Haarlem aankwam. pen in een vervaarlijke grijns, zorgend dat hun helwitte tanden duidelijk uit kwamen. Naast de vriendelijk wuiven de Sint zwaaiden zij dreigend met hun garden naar mogelijke stoute kinderen. Daar meerde het schip en Sint Nico laas betrad de Haarlemse grond, waal- oen commissie van ontvangst hem op wachtte om hem officieel in onze stad welkom te heten. Daarna nam de hei lige man plaats in een met twee be- pluimde zwarte paarden bespannen rij tuig, dat hem door de stad zou voeren. De' Pietermannen en de heren van de ontvangstcommissie stapten in andere rijtuigen en daar begon de triomftocht door ovex-volle straten. De vrolijk mu sicerende Postfanfare opende de stoet, waarin het rijtuig van Sint Nicolaas na tuurlijk de meeste ogen trok. En de hei lige werd maar niet moe en zwaaide, zwaaide tot het einddoel, het huis, waar hij tot en met zijn verjaardag zijn in trek zou nemen, bereikt was. Op 30 Augustus reed de negentien jarige C. J. R. uit Heemstede op zijn motor naar Zandvoort. Hij wilde zich die middag eens heerlijk vermaken. Hij trof het wel! In gesloten formatie trok die middag juist een muziekkorps door de badplaats. Veel volwassenen en tal rijke kinderen, die zich er achter aan gesloten hadden, vormden een lange, vrolijke stoet. C. J. R. haalde de stoet in en. daar was de gelegenheid om zich „buitengewoon" te vermaken. Luid signalen gevend reed hij zig-ragrijdend dwars door het publiek heen. Daarbij maakte hij gebruik van de gehele zij weg! Nadat enige ouderen en kinderen verschrikt terzijde waren gesprongen, zette de vrolijke jongeling zijn „ver makelijk spelletje" voort. Natuurlijk ging hij op de bon! De ambtenaar van het O. M„ mr. Lager waard, achtte het optreden van ver dachte, die Woensdag voor de Kanton rechter terecht stond, buitengewoon onverantwoordelijk. Het was zuiver vandalisme! Twee honderd en vijftig guiden boete, subs, vijftig dagen hech tenis, plus het intrekken van het rij bewijs voor een jaar werd geëist. De kantonrechter, mr. Gerritsen, ver oordeelde tot honderd gulden. subs, twintig dagen, plus de ontzegging om een motorrijwiel te besturen voor één jaar. Naar wij vernemen is waarschijnlijk nog deze maand de aanbesteding te verwachten van de Gravestenenbrug, die sinds 1Ö45 buiten gebruik is. Op de gemeentebegroting van 1946 werd een bedrag uitgetrokken voor -het herstel, maar ten eerste 'was het goede mate riaal nog niet te krijgen en ten tweede maakten Ged. Staten bezwaar, omdat de gemeente toen nog armlastig i^as en dit object minder urgent geacht werd. Op de begroting van 1949 werd op nieuw onder de met spoed uit te voe ren werken het herstel van de brug op genomen. Zoals bekend wordt het een ophaalbrug in oude trant, passend bij de huizen in de omgeving. Gisteravond organiseerde de K.J.M.V. een feestavond in de Gem. Concertzaal, bij welke gelegenheid de fraaie KJMV- wisselbeker voor de eerste maal werd uitgereikt aan de winnaar van het voet- baltournooi K.A.J. 5 (Kathedraal). Het programma dat de L.T.J. en de K.A.J. werd aangeboden zag er uitste kend verzorgd uit. Er werd een cabaret geboden, waarin de zingende „K.J.M.V.- girls" het leeuwenaandeel voor zich op eisten, onder aanvoering van een nieu we zang-ster Bruno Kok. Ook de zin gende „Cowboys" brachten met veel succes hun nummer, terwijl de heer Henk Duin zich ontpopte als een goede accordeon-virtuoos. ke Zwitserse film na vijf minuten van de aardbodem vaagt. Vrijwel hetzelfde probleem ligt aan beide films ten grondslag: de zwerven de kinderen, die door de oorlog van hun families werden losgescheurd en, aan zichzelf overgelaten, een goed heenko men zoeken. Het verschil is slechts, dat de Hongaarse kinderen dit doen tijdens de oorlog, want zij zijn slachtoffers ge worden van de eerste bombardementen. We zien er een paar ontsnappen uit de puinhopen van een gebombardeerd op voedingsgesticht en met deze twee be gint de bende te ontsaan, die onder weg aangroeit tot een troep van onge veer .vijf en twintig, onder wie een meisje van twaalf en een in jongens lompen gekleed' meisje van omstreeks achttien. De troep leeft van roof, steeit de schoenen van opgehangen landge noten, en raast verwildert over het land. Politiemannen, die niets beters te doen hebben, zitten de kinderen achter na en folteren naar nazigebruik iedere jeugdige gevangene. Tenslotte komen de boefjes in een ruïne van een kasteel terecht, waar zij de provisiekast leeg roven en de enige bewoner, een een zaam levend musicus om hals zouden gebracht hebben, als de bendeleider niet tijdig een tegenbevel had gegeven. De musicus, begaan met de ellende der kinderen, laat de troep in zijn kasteel wonen. Ze gaan de zaken een beetje opknappen en hij fourageert in het dorp. Maar de politie komt toch achter het geheim en waagt een aanval, die afgeslagen wordt. Er is echter één ge wonde, die ze allen naar de dokter zul len brengen, al zal het gevolg ook zijn, dat ze gevangen genomen zullen wor den. Aldus geschiedt, maar de compo nist weet hen te redden, door zijn kas teel in eigendom aan hen af te staan, zodat zij niet langer als wervers kun nen behandeld worden. Dit is het verhaal in enkele zinnen. De manier, waarop Radvanyi het ver telt in beelden en geluiden, is wel iets klemmender, vooral in de eerste helft, waar het schrikbeeld van zo'n zwer vende troep en de ellende van het oor logsbedrijf raak en soms obsederend worden getekend in een wisselende gang van beelden, muziek en zeer so bere dialogen, waarbij geen détail over bodig is. Op voortreffelijke manier heeft de regisseur zijn jonge volkje gediri geerd. Er is nauwelijks één moment in de flim aan te wijzen, waar het drama afhankelijk gesteld wordt van spek dictie en gebaar. Overal is het filmlied aan de orde, verwekt door het rhythme, dat dé beelden dwingt te zijn wat ze zijn. Nogmaals wordt in deze film be wezen, hoe de scheppende kunstenaar al wat zichtbaar en hoorbaar is in de film tot één synthese samenvoegt erï koninklijk beheerst. Niet ieder fragment is superieur, maar de zwakke stukken zijn uitzondering. In de tweede helft gaat de film over tot een pathtiek, die een enkele keer on aanvaardbaar wordt. Zij maakt misbruik van de Marseillaise door te veel herha lingen, zij laat enkele gespeelde tafere len toe, die een teleurstellende tegen stelling Vormen tot de krachige vorm geving van de vrije filmkunst van het eerste deel, maar ook dan nog gaat deze film ver uit boven wat We weke lijks aan tamme compromissen te zien en te horen krijgen. De tendenz van de film is een pleidooi tot positieve oplos sing van het probleem, welke nooit ge vonden kan worden in een negatieve bestraffing. Of het slot met enkele mo tieven van de internationale die posi tieve tendenz geheel dekt, blijkt niet. Het feit, dat de film naar men zegt niet in de Sovjet-Unie vertoond mag worden, zou doen vermoeden, dat men de tendenz van de film aldaar niet aan vaardt, hetgeen alweer in tegenspraak zou zijn met de laatste muzikale maten. Afgezien van dit alles echter mag men vaststellen, dat „Ergens in Europa" een voor het grootste deel meesterlijke film is, die niet alleen als werkstuk, maar ook als sociaal tiidsbeeld een sterke in druk maakt. De film draait van Vrijdag af in Cinema Palace. De aloude Tabak- en Sigarenhandel is gespecialiseerd in het artikel SIGAREN. Voor St. Nicolaas offreren wij een fraaie collectie van superieure kwaliteit. De voorraden zijn, zoals bekend, op vóóroorlogs peil. Als van ouds.... bezorging franco huis. Ao. 2800 ls de adverteerder in onze cou rant niet voor voldoende humor zorgt om een smakelijk geheel te krijgen, doet de zetter het wel. Het belwijs daarvoor is dezer dagen weer geleverd. Wat denkt u n.l. van het volgende: VOLOP WINTERJASSEN demi-saisons, tweedjassen en doordraagjassen. Ook voor corpulente beren. Klumper's Kleedhuis, Rijks straatweg. De man van de doordraagjassen (de taal is gans een volk meent colle ga Domburg) heeft verschillende reac ties ontvangen en ons er een afge staan. Het doet mij genoegen, schrijft die olijkerd, dat u zich thans heeft be geven op het terrein van de kleding voor dieren. Ik wist reeds dat u jas sen verkocht voor „apen" van jongens, doch dat u thans de zaak hebt open gesteld voor corpulente beren was mij nog niet bekend. Het is ook niet te verwonderen gezien het feit, dat de dames 's winters met pelsen van die ren lopen. Wat een omwenteling in de kleding-industrie. Ik ben er van over tuigd, dat ook de heer Portielje van Artis met genoegen uw initiatief heeft gadegeslagen. Gelukkig het volk, dat de humor hooghoudt en exploiteert! op Zondag 20 November VitesseKinheim QSC—GVO ADOKennemers HillinenHBC VVE—DEM KW—Velsen DSS—SDC Onze Gez.SDO NAS—SCA Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 u. op open briefkaart aan de sportredactie van de Nieuwe Haarl. Courant, N. Z. Voorburgwal 65—73, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecorrespon deerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onder zocht en zo nodig gerectificeerd, zonder dat de deelnemer, die de klacht heeft ingediend, nog speciaal bericht krijgt. Meent men. dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3 Om nog steeds heersende misverstan den te voorkomen: voor iedere goede oplossing wordt één punt toegekend. (Adv) Niet -off lclële Koersen Vorig OpeninS slot 3(4 Nederl. 1948 100/, 3-3(4 Nederland 1947 93 gl 3 Ned. 62-84 Del. fac 99% inscnr Grtbk 46 3 pCt. 97j,gb Ned. Handel Mij. eert '161% A.K.U. 186 ,gb Van Berkels Patent UB gl Calve-Delft eert 116 gl Van Gelder 150(4gb Kon. Hoogovens eert. 207(4 Unilever cert 243V:, Ned. Kabel 292% Philips 240 Kon Petroleum 310 73 ..Amsterdam" Rubber 136% HoU. Amerika Lfln 163 Kon. N. Stoomb Mil 127 Ned. Scheepv. Unie 149'A H.V.A. 150 Dell Mil. cert 133% 17/11 98 a 187 214 24iff 310(4 137(4 126(4 148 150 134 Anaconda Copper aethlehem Steel Jhrysler Corp General Electric General Motors Hudson Motors Kennec<»tt Copper Montgomery Ward North American Co. Radio Corp. Republic Sveel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S Steel ex aiv. 16/11 19% 12(4 21% 38% 45(4 30% 24 24% 27% 28% 55% 38% 65 12% 50 51% 15/1) 27(4 28 V» 54% 37% 64*% 12(4 49(4 23% 24%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2