Landbouw zal levensstandaard op peil moeten houden MAATSCHAPPELIJK WERK EIST EEN DEGELIJKE SCHOLING EPIC DE noorman: HIT DOM DIR. VROUW SINTERKLAAS M De maaltijden/* November Zó is mijn zoon VermapFïngsmMiSelen gevaarlijk Regering over Interimregeling met Suriname Hoe doet Piet het Hoe doet het? is op komst iets nieuws rWij luisteren naar m Minister Mansholt antwoordt Tweede Kamer Vergroting varkensstapel noodzakelijk Vrijwillige krachten blijven onontbeerlijk Eerste ontwerp wordt betreurd Provinciale opbouw politie-apparaat Productieve dag voor dames-kegelaars RECEPTEN: „Ik heb gekocht" Kievit zwemt 100 m. rug in 1 min. 7,8 sec. Fenomenale uitwerking van nieuwe vinding -J DONDERDAG 17 NOVEMBER 1949 PAGINA 3 Doodvonnissen voltrokken Commissie heeft haar taak voltooid Tien zwemverenigingen nemen deel te Amersfoort Paprikasoep Stokvis koken Appelmoes met havermout Huil Volants winnen met 65 op de H.O.K.IJ. door CLARENCE BUDINCTON KELLAND Vertaling van H. DE CRAAFF Stille triomftocht (Van onze parlementaire redacteur a.x.) In de Tweede Kanier is gistermiddag- de algemene beraadslaging over de begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening voortgezet met het antwoord van minister Mansholt op de vragen der Kamerleden. De minister stelde daarbij allereerst vast, dat het afgelopen oogstjaar voor de volkshuis houding van grote betekenis is geweest. De positie van ons land is er n.l. door verbeterd. Dit weet de minister vooral aan de grote inspanning van onze boeren en tuinders. Toch is er nog veel te verbeteren, wanneer men alleen 'iog maar eens bedenkt, dat elk jaar de landbouwproductie met l'/i zal moeten stijgen vanwege de bevolkingsaanwas. Voor de oorlog heeft men er reeds aan getwijfeld, of onze landbouw wel in staat zou zijn in de behoefte te blij ven voorzien. Behalve de toename der bevolking is in de na-oorlogse jaren de Wens naar betere voeding sterk naar voren gekomen. De minister gaf hier voor enkele sprekende cijfers. Het ver bruik van brood nam in vergelijking met 1938 met 10% toe; dat van suiker met 27%; groente eveneens 27% en de consumptie van fruit zelfs met 60%. Behalve dit moet de landbouw ook nog een belangrijk aandeel nemen in de ex- Port, 60% n.l. De minister achtte dit laatste een noodzaak, wil de levens standaard van het Nederlandse volk niet achteruitgaan. Deskundigen verze keren echter, zo zeide de minister, dat de landbouw deze grote opgave zal kun nen vervullen, ondanks het feit, dat er geen uitbreiding van cultuurgronden zal kunnen plaats vinden en ondanks de omstandigheid, dat er belangrijk minder invoer van grondstoffen is. Met nadruk weet, de minister er op, dat, wanneer de landbouw zijn opga ve niet zou kunnen vervullen, Neder land naar een lager levensniveau moet. Het is daarom een absolute vereiste, dat alle krachten worden in gespannen om de productie, rfzet en verwerking van agrarische producten te bevorderen. De minister zegde daarbij toe, te willen nagaan, hoe dit op goedkope en rationele wijze zou kunnen geschieden. „Wij zijn echter," aldus minister Mansholt, „op de gftede weg. Er bestaat thans een vermindering van de import, terwijl de export toeneemt. Het uitvoer- saldo draagt belangrijk Dij tot de op lossing van het vraagstuk der betalings balans. Het thans gevolgde beleid zal derhalve voortgezet worden." Verder vond de minister het inder daad noodzakelijk, dat het onderzoek, de voorlichting- en het onderwijs verbe terd moeten worden. Ook moet er een goede verkaveling en grondverbetering komen, terwijl daarnaast de boer zal moeten weten, waar hij voor de toe komst aan toe is; er moet een redelijke bestaansmogelijkheid voor hem zijn Na deze algemene beschouwing ging de minister nader in 05 detail kwesties met betrekking tot zijn be leid. De huidige melkprijzen noem de hij redelijk. De varkensprijzen zijn thans zodanig, dat zij aanmoedi ging geven met een verhoogde var kensproductie voort te gaan. Het vergroten van de varkensstapel is overigens noodzakelijk, wil men de export verhogen, terwijl voor de boer hiervooi betere voorwaarden geschapen worden. De moeilijkheden bij de visserij heb ben de aandacht van de minister en hij gaf toe, dat een reconstructie van de visserij-vloot moet geschieden. De be trokkenen zelf zullen echter het initia tief moeten nemen. Ben concept-finan cieringsregeling is reeds gereed, maar tot heden kon hierover geen overeen stemming bereikt worden. Het probleem met betrekking tot dé z.g. boerenwerken, de cultuur-technische werken en de D.U.W. vormt een punt van ernstige overweging bij de betrok ken ministers. Nadere mededelingen kon de minister hierover niet doen. De replieken, het wederwoord van de minister en verdere beraadslagingen over de artikelen van de begroting le verden verder weinig nieuws op. Om even over zessen kon de voorzitter de vergadering sluiten. De stemm-ng over de begroting van landbouw werd aan gehouden tot na de vaststelling van de begroting voor Binnenlandse Zaken, waarover de beraadslagingen hedenmid dag om één uur begonnen. (Advertentie) In tegenstelling met de mening, dat een werkelijk goed vermage ringsmiddel gevaarlijke stoffen zou moeten bevatten om tot de gewenste resultaten te leiden, is Marsil een volkomen onschadelijk en toch werkzaam middel, door dat het o.a. berust op de bijzondere eigenschappen van een blaaswier (Fucua vesiculosus)Sinds jaren wordt het extract van'deze plant voorgeschreven om zijn ontvetten de eigenschappen, die zonder enig schadelijk bijeffect, een zeer guns tige invloed hebben bij chronische zwaarlijvigheid en zijn gevolgen, zoals maag- en darmvervetting, benauwdheden en ademnood. Dé Marsil vermageringsbonbons garanderen U een gelijkmatige, niet te snelle vermagering. Dat is van groot belang, want zoals nie mand in één week tijds dik wordt, dient U bij het vermageren óók de natuurlijke weg te volgen. U moet dus een Marsil-kuur doen. Dat is volkomen veilig en - zoals talloze brieven van enthousiaste gebruiksters (en gebruikers!) be wijzen - voert Marsil beslist tot het gewenste resultaat. Gebruik afwisselend Marsil rose en blauw. U krijgt dan zeker Uw jeugdig slank figuur terug! (Van onze correspondent) Onder voorzitterschap van Mr. S. J. R. de Monchy heeft de Ned. Ver. voor Maatschappelijk Werk Woensdag te XJtrecht een algemene vergadering ge houden, waarvoor uit de kringen der betrokken organisaties grote belang stelling bleek te bestaan. Het belang rijkste punt vormde de verhouding tussen de vrijwillige en de beroeps- maatschappelijke werkers. Mej. W. Hillen, directrice van de R.K. School voor Maatschappelijk Werk te Sittard, wees in haar inleiding - op de voordelen, die beide categorieën maat schappelijke werkers ieder voor zich blijken te bezitten. De vrijwillige krach ten staan doorgaans dichter bij hen, die hulp nodig hebben en in hun nood het liefst in eigen omgeving te rade gaan. De mogelijkheid van vrijwillige activi teit komt bovendien tegemoet aan het verlangen van velen om hun in nood verkerende medemensen te helpen. Het maatschappelijk werk is echter in de tegenwoordige tijd zo veelomvattend geworden, dat een degelijke scholing is vereist en vrijwilligers, wegens ge brek aan een dergelijke scholing, soms te kort dreigen te schieten. Bovendien ontbreekt hun vaak de nodige tijd en zijn zij veelal te zeer gebonden aan an dere bezigheden. Vrijwillige krachten blijven echter on ontbeerlijk, doch zij zullen onder leiding van deskundige sociale werkers moeten staan. Deze deskundigen (meest beroeps- maatschappelijke werkers) dienen de on geschoolde krachten te selecteren en te vormen. De vorming zal voornamelijk bestaan uit het sterken der persoonlijk heid en het bijbrengen van de noodzake lijke vakbekwaamheid en begrip voor de betekenis, het doel en de werkwijze van modern maatschappelijk werk. Een dergelijke coördinatie van krachten zal de meeste vruchten voor de noodlij denden afwerpen. De directeur van „Kerk en Wereld", de heer E. M. van Diffelen, benadrukte vooral het aankweken van de geestelijke aandacht voor het maatschappelijk werk. De „intentie" dreigt vooral bij de be roeps-maatschappelijke werkers wel eens Aan de nota naar aanleiding van het t"erglag der Tweede Kamer betreffende het ontwerp van wet „Interimregeling Suriname" is het volgende ontleend: Ook de regering betreurt de loop van taken met betrekking tot het eerste ontwerp van de interimrcgeling voor Suriname. Met name heeft zij node ge- 'ien, dat de Staten vrijheid hebben kunnen vinden te besluiten afschrift van hun motie van 23 Juli j.l. te zen den aan de Verenigde Naties en> aan de Pan-Amerikaanse conferentie. De regering heeft zich er van ver gewist, dat nog steeds het voorne men bestaat de plannen tot het ge ven van dagonderwijs aan toekom stige onderwijzers te verwezenlijken. Deze verzekering is nog onlangs door de delegatie van de Staten van Suriname gegeven. Hoeveel vreemdelingen door het schrappen van overgangsbepaling 13 'hans hun kiesbevoegdheden zullen ver hezen, kan niet met cijfers worden aan- Segeven. Voorshands mag worden aan- Senomen, dat van de 23.000 reeds vóór '902 geimmigreerde Hindustani slechts Reinigen het kiesrecht uitoefenen, aan gezien ruim 11.000 Hindustani naar hun land terugkeerden. De in Suriname ge boren Hindustani zijn Nederlandse on derdanen en hebben als zodanig kies recht. Dat de schrapping van de overgangs bepaling geen noemenswaard nadelige invloed zal hebben op de positie van deze groep, mag mede worden afgeleid uit het feit, dat de vertegenwoordiger der Hindustani in de Staten, welke deel uitmaakte van de laatste delegatie, zich ten gunste van de schrapping heeft uit gesproken. Voor de Indonesiërs ligt de zaak an ders; na 1902 immigreerden ruim 27.000 Javanen, waarvan ruim 7.000 naar hun land terugkeerden. Ai deze Indonesiërs zijn Nederlands onderdaan en hebben als zodanig «kiesbevoegdheid. Het ligt voor de hand, dat zij, die geen blijk zouden geven er prijs op te stellen de Nederlandse nationaliteit te behouden of te verkrijgen, ook niet te leurgesteld kunnen zijn, dat zij hun kiesbevoegdheid niet behouden. Bij K, B. is afwijzend beschikt op de gratieverzoeken, ingediend door J. Lamberts en S. van Droffelaar. Zij wa ren beiden bij sententie van het Bijz. Hof te Leeuwarden tot de doodstraf veroordeeld. De vonnissen zijn inmiddels reeds ten uitvoer gelegd. pp de achtergrond te raken. De vrijwil ligers kunnen hierop correctief werken, daar in de omgang en de uitwisseling tussen hen en de beroeps-maatschappe lijke werkers het ideële element 'n be langrijke plaats zal innemen. Beide cate gorieën kunnen wellicht door deze om gang en door kennis te nemen van el kanders ervaringen en motieven de nood van de medemens beter leren kennen. Het maatschappelijk werk zal op deze wijze meer dan tot dusver door 'ri gees» telijk gemeenschapsideaal geschraagd kunnen worden, daar deskundigheid en intentie elkaar aanvullen. Men heeft vroeger de toestand ge kend, dat er vier soorten politie naast, door en soms tegen elkaar werkten. In bezettingstijd is hier aan een eind gemaakt, doch daarna zijn twee andere politiekwesties in discussie gekomen. De eerste is of het ministerie van Justitie, dan wel dat van Binnenlandse Zaken de zeg genschap over de- politie dient te hebben. De tweede betreft de be zwaren, levend vooral bij de bur gemeesters van de kleinere gemeen ten, die baas willen blijven in eigen huis. Over een en ander wordt reeds se dert geruime tijd gestreden en dat net niet bij een zuiver academisch dispuut blijft, bewijzen de onderlinge wrijvin gen tussen verschillende poiitie-instan- ties, waardoor niet zelden de zaak zelf slecht gediend wordt. Om dit gehele probleem tot een op lossing te brengen is indertijd door de ministers van Justitie en Binnenlandse Zaken ingesteld de z.g. politie-commis- sie Langemeijer, waar, vertegenwoordi gers van uiteenlopende richtingen in werden opgenomen. Onlangs is bekend geworden, dat deze commissie haar taak voltooid heeft. De voorstellen, welke aan de regering zjjn voorgelegd en spoedig openbaar zul len worden, vinden steun bij de meer derheid der leden. Naar ons ter ore komt, zou hef >n de bedoeling liggen, in de toekomst voor de organisatie der politie meer de Commissarissen der Ko ningin in te schakelen. Men zou dus komen tot een soort provinciale opbouw Gisteravond werden in het Sportfond- senbad te Amersfoort nationale zwem wedstrijden gehouden, waaraan tien ver enigingen deelnamen. De voornaamste uitslagen luiden: 100 m. rugslag dames: 1. D. van Ekris (Robben) 1.19.6; 2. I. de Gans (Nept.) 1.21.6; 3. L. Diks (Meeuwen). 100 m. rugslag heren: 1. Hessing (DJK) 1.15.4; 2. Arons (Robben) 1.15.5; 3. Schef- fer (DJK). 200 m. schoolslag dames: 1. J. Welling (HZC) 3.6; 2. A. Hendriksen (AZC) 3.9.5; 3. R. Brouwer (HDZ). 100 m. borstcrawl dames: 1. H. Ter- meulen (HDZ) 1.11; 2. A. Scheerder (Neptunus) 1.15.3; 3. W. Willemsen (HDZ). 100 m. borstcrawl heren: 1. De Gans (Neptunus) 1.3.3; 2. Smits (Meeuwen) 1.5; 3. Dikstaal (Het IJ). 200 m. schoolslag heren: 1. Kelder (Robben) 2.45.9; 2. Sievers (HZC) 2.52; 3. Van Feggelen (Meeuwen). 4 x 100 m. vrjje slag estafette dames: 1. Robben 4.56; 2. HDZ 5.21.1; 3. Nep tunus 5.22.6. 4 x 100 m. vrije slag estafette heren: 1. 't IJ 4.28.9; 2. DJK 4.29.1; 3. Neptunus 4.30.4. Stemt ovetGunü 11. Zelden was Eric sneller geweest dan op dat fatale momenttoen het zwaard van de gele krijger zijn keel bedreigde. Een vechtwoede, zoals hij die slechts enkele malen gekend had, maakte zich van hem meester. Met een forse sprong dook hij onder het dreigende wapen door, richtte zich weer op en sloeg toe. Hij voelde de kaak van de soldaat wijken onder zijn vuist. Met een gesmoorde kreet wankelde de man achteruit. Dan zakte hij langzaam in elkaar. Hijgend keek Eric op hem neer. Tot hij een zachte hand op zijn arm voelde en opkijkend Lotus van Jade naast hem vond staan. „Ik wist wel dat je ze zou verslaan," zei het meisje zacht. „Sinds ik je heb zien vechten in de grotten van Ts'au Ts'au kan ik niet anders geloven dan dat je onover winnelijk bent." Ze wierp een blik op het versplinterde zwaard, dat de Noorman nog steeds in zijn vuist geklemd hield. „Hoewel ik een ogenblik meende dat je verloren was toen ik dat zwaard zag breken!" „Ik bén blu, dat je eindelijk weer eens die plechtstatige aanspreektoon hebt laten varen," zei Eric lachend. „Dit klinkt een heel stuk beter. Overigens vind ik het jammer, dat dit wapen stukgesprongen is. Nu de toestand zo is, voel ik me zekerder wanneer ik een betrouwbaar zwaard bij me heb!" Een ogenblik stond Lotus van Jade in beraad. „Wacht hier!" zei ze dan snel en haastte zich weg om even later terug te keren met een prachtig bewerkte kling, die zij uit het patcis had gehaald. „Is dit soms wat je zoekt!" vroeg zij met een lachje. Eric bekeek het zwaard opmerkzaam. Langzaam verscheen er een nadenkende trek op zijn gelaat, als probeerde hij zich iets te herinneren dat hem ontschoten was. Tot zijn ogen plotseling groot werden. „Waar heb je dit wapen vandaan?" vroeg hij hees. ,JDit ken ik. Het is het zwaard dat de gemaskerde vreemdeling voerde toen ik hem in de grotten van Ts'au Ts'au bevocht AMSTERDAM, 16 November. Van daag, de elfde kegel-concoursdag in de R.A.I., hebben vooral de dames zich duchtig geweerd. „Rust Roest" uit Delft wierp vandaag 311 hout en plaatste zich daarmede direct aan de kop en verdrong D.I.O., eveneens uit Delft, die dagen lang op de eerste plaats heeft gestaan. „E.V.A." uit Haarlem deed het eveneens best met 306 hout en drong zich daar mee op de tweede plaats. De heer Zeef uit Zuidbroek (Groningen) wierp uit stekend op de vrije baan, Hamburger telling. Het resultaat was de tweede plaats mef 120, 4 maal, 114, 2 maal. De uitslagen na de elfde dag luiden: Vijftallen heren: 1 B.K.C. (Bilthoven) 360; 2 Victoria (Meerssen) 349; 3 Colle- fit (Maastricht) 346. Drietallen heren: 1 Zazoz (Valken burg) 210; 2 Victoria (Meerssen) 205; 3 Klein Hamburg (Delft) 203. Vijftallen dames: 1 Rust Roest (Delft) 311; 2 Eva (Haarlam) 306 3 D.I.O. (Delft) 306. Drietallen dames: 1 D.I.O. (Delft) 177; 2 W.I.K. (Alkmaar) 166; 3 W.I.K. 2 (Alk maar) 166. Jubileumbaan: 1 Leufkens (Meerssen) 132; 2 Van Dongen (Den Haag) 126; 3 Wynands (Maastricht) 124. Vrije baan: 1 Kenter (A'dam) 45, 5 maal; 2 Smit (A'dam) 45, 4 maal; 3 Joos- ten (Geleen) 45, 3 maal. Vrije baan, Hamburger telling: 1 Ken ter (A'dam) 120, 5 maal; 2 Zeef (Zuid broek) 120, 4 maal; 3 Van der Hulst (Maastricht) 120, 2 maal. Vrije baan dames: 1 Mevr. Reumer (Delft) 45.44; 2 Mevr. Peereboom (Am sterdam) 45; 3 mevr. Brinkmeyer (Am sterdam) 44, 43. Vaste baan: 1 Piek (Doetinchem) 45, 3 maal, 44, 2 maal; 2 Wolthuis (Bilth.) 45 en 44, 2 maal; 3 Van der Brink (Bilt hoven) 45. 44, 43. Hoogste corpswerper Amsterdam: Vroom 81; hoogste werper uit vijftallen heren; Markens (Bilthoven) 85. De Provinciale Groninger Ijsbond heeft in een buitengewone algemene ledenvergadering te Groningen met grote meerderheid van stemmen beslo ten zich aan te sluiten bij de K.N.S.B. Het Engelse voetbalelftal heeft ge makkelijk spel gehad mef Ierland in de» wedstrijd, die voor het wereldkampi oenschap gold. Met 92 werden de Ieren ingemaakt. Er is in deze tijd maar één ding dat al net doen en denken van de jeugd, althans van de kleinsten onder hen, in be slag neemt en dat is Sinter klaas. Als we voor of na schooltijd, een winkelstraat passéren, zien we ze staan, de peuters, met hun neuzen tegen de ruiten gedrukt van snoep- of speelgoedzaak. Ze babbelen druk 'met el kaar en wijzen elkaar de meest begeerlijke en vurigst verlangde voorwerpen aan. De een weet al, wat hij aan Sinterklaas zal vragen. Zijn keus is bepaald en daar komt geen verandering meer in. De ander aarzelt nog. Hij voelt veel voor een spoor-" trein, maar van de andere kant is een voetbal ook erg aantrekkelijk. Vandaag slaat de weegschaal van zijn waardering over -naar de ene en morgen weer naar de andere kant. Er staan echter ook tal van kinderen voor de helder verlichte etalages, wier be gerige blikken eveneens uitgaan naar al de fraaie en in* kinderogen uitermate kostbare artikelen, kinde ren, die ook in hun hart hun keus hebben bepaald. Voor hen echter staat het al meteen vast, dat de enorme goedheid en mildheid van de heilige bisschop grenzen heeft. Ze weten, dat de prachtige pop met slaapogen en echt haar om een on verklaarbare, maar zeer be slist vaststaande reden nooit in het armoedige huisje zal belanden, waar de drie zus jes en de twee broertjes de te nauwe slaapkamer samen delen en waar het tekort aan dekens moet worden ondervangen door zo dicht mogelijk tegen elkaar te kruipen. Zou hei daarom nu niet de tijd zijn om samen plan nen te beramen om ook bij die allerarmsten de Sinter klaasavond tot een feest avond te maken? Kunnen we niet met de grotere kin deren iets verzinnen, waar door ook daar wat vreugde zal heersen op 5 December? Als ieder zijn bezittingen eens nakijkt, zijn er toch dikwijls nog dingen te vin den, die in ons eigen huis niet langer gebruikt worden, maar die bij anderen nog erg welkom zouden zijn. Liggen er geen kleren meer. waar de kinderen zijn uitge groeid, maar die we in een sentimentele bui hebben op geborgen, alleen om wille van de herinnering? Zouden we 'daar nu geen afstand van kunnen doen? Is er geen speelgoed meer dat kan wor den opgeknapt en met een likje verf- hier 01 daar weer als nieuw lijkt? En zouden onze kinderen niet bereid zijn eens in hun spaarpot te duiken voor dit goede doel? Laat dan het cadeautje voor vader en moeder dit jaar eens wat krapper uitvallen. De vreugde, die men zo heeft gebracht in het gezin van een der allerarmsten, is het dubbel en dwars waard en zal de stemming op onze eigen Sinterklaasavond ze ker niet schaden. nut mui 111 ui ii min ui minim 111 ti ui min ni 1111 tin 1 int iiiitiiiiiiiiiitiufiM nut 111 uit Minium Bij koude dagen passen voedzame maaltijden, die maken, dat Wij er beter te gen kunnen. Voedzaam niet alleen in die zin, dat ze ons meer brandstoffen (en dus warmte) leveren; ons voed sel moet ook voldoende be schermende stoffen bevatten, die ons veerkrachtig houden en weerstand geven. Die be schermende stoffen komen vooral voor in: melk, verse -groenten en vruchten, kaas. eieren, vlees, vis en peul vruchten. We komen nu langzamer hand in het seizoen van de echte wintergroenten, waar van er vele een grote be schermende waarde hebben, Bedenk hierbij wel, dat goed bereide, verse groente altijd boven inmaak (behalve zuur kool) gaat en dat stamppot, hoe smakelijk ze ook kan zijn, liefst niet dagelijks op tafel moet komen, omdat bij het stampen nogal wat voe dingsstoffen verloren gaan. Beter zijn stoofschotels, die ook in één pan bereid wor den. Appelen en peren kunnen nog steeds in de maaltijden gebruikt worden, als nage recht, als broodlegging of als groente (stoofappels en -peren, appelmoes) Vergeet u ook de ramenas niet, die, fijngeschaafd en met wat zout een pittige en gezonde! broodbelegging vormt, even als de radijs. Verder vestigen wij uw aandacht op een zeer voed zaam en smakelijk winterge- recht: de stokvis. Als voorbeeld volgt hier een weekmenu voor Novem ber: Zondag: paprikasoep aardappelen, witlof, vlees chocoladepudding met vanil lesaus. Maandag: Jachtschotel (met rest vlees) stoofpeertjes. Dinsdag: vermicellisoep aardappelen, andijviesla, ge bakken schol, botersaus. Woensdag: stoofschotel van koolraap, bruine bonen en aardappelen karnemelkse- pap of yoghurt Donderdag: aardappelen, bieten, ei drie in de pan Vrijdag: stokvis, rijst, aard appelen, mosterdsaus, gebak ken uien fruit. Zaterdag: aardappelen, wit te kool, gehakt appelmoes met havermout !/-> liter water, met 2 bouillonblokjes, 2 paprika's (groene pepers), 1 ui, wat peterselie, 25 g. (2% eetlepel) bloem. 1% a 2 dl. (ruim een kopje) melk, wat boter of margarine, zout naar smaak. De ui fijnsnipperen en frui ten in de boter of margarine. De paprika's wassen, door snijden en van de steel, de zaden en zaadlijsten ontdoen. De pepers dan in kleine reep jes snijden eh deze even met de ui mee smoren. Het water met de bouillonblokjes hier aan toevoegen en alles even laten doorkoken. De bloem aanmengen met de melk en met dit papje de soep binden De soep afmaken met wat fijngehakte peterselie. k.g. ongeweekte of 1 k.g. geweekte stokvis, water, zout. Wanneer de stokvis nog niet is geweekt, dan kan men de stukken zo koken De stokvis in ruim kokend wa ter met 10 g. zout per liter leggen en ze zachtjes gaar laten worden. Het water moet tegen de kook aanblijven, doch mag niet koken. De kooktijd is 1% uur. Als de vis gaar is, ze opdienen met een mengsel van aardappelen, mosterdsaus, gebakken uien en rijst (of gort). k.g. appelen, liter wa ter, 30 g. (4 eetlepels) haver mout, pLm. 75 g. suiker, ka- neeL De appelen schillen, in vie ren snijden, van klokhuis ont doen en wassen. Ze opzetten met het water en tot moes koken. De havermout er in strooien en gaar laten wor den. De massa met een garde of houten lepel tot een glad geheel roeren. Het gerecht afmaken met de suiker en wat kaneel en het warm of koud opdienen. enige vrouw komt de zer dagen thuis met deze uitroep en met een groot pak, waaruit triom fantelijk de nieuwe aanwinst te voorschijn wordt gehaald. En dan natuurlijk aangepast onder de keurende blikken van de huisgenoten, die hun krant, de soep die ze staan te koken of de kop thee, die ze net inschenken, er voor laten staan. Als al de huisgenoten hun op- en aanmerkingen ten bes te hebben gegeven, ga dan uzelf in uw nieuwe kleding stuk confronteren met de spiegel en wees daarbij eri- tisch. Want haast nooit ge beurt het, dat een nieuwe mantel of japon, in de maten 38 tot 46, zo perfect in alle onderdelen past. dat men er niets aan zou hoeven te ver anderen. Zijn van de mantel de schouders niet wat te breed? Zijn de mouwen niet te lang, o, die afschuwelijke, ver op de hand vallende mancnet- ten, waar men heel veel door- de-confectie-gekleden mee ziet lopen! Velen staan critiekloos te genover een stuk, dat ze ge kocht hebben, en accepteien het, met z'n onvolmaakthe den, zonder meer. Het is de weg van de minste weer stand, maar het verhoogt de charme van het uiterlijke verschijnen dan ook dikwijls niet. Staat die nieuwe jurk u wel aan de hals? Kunt u met een kraagje, als dat uw stijl is, het effect niet wat pittiger maken? En als de garnering niet deugt, dan tornt u die er toch zeker af! Wees ook niet bang om hier en daar een teveel aan ruim te weg te spelden, desnoods te rijgen, experimenteer voor de spiegel net zo lang tot ge volop tevreden bent. Heus het is niet waar, dat de confectie beter zou weien dan gij zelf wat u staat Durf op uw eigen smaak ver trouwen en laat u niet iets aanpraten, wat ge vindt dat niet bij uw type past, omdat het „mode" zou zijn. Ook al kleedt vijf en zestig procent van de vrouwen zich „uit de rekken" van onze con fectiemagazijnen, toch is het nodig, dat honderd proeent der vrouwen handig is met naald en draad. Al was het maar om die confectie te ver persoonlijken en te maken tot iets eigens. Want de mens is géén serie-artikel, al zou men het aan de wijze, waarop de vrouwen gekleed gaan, soms wel eens denken! ASTR1D Op de H.O.K.IJ. te Den Haag werd gisteravond een ijshockeywedstrijd ge speeld tussen het Canadese team „The Huil Volants" en een ploeg, welke „Huil City" werd genoemd en bestond uit de Canadese reserves, versterkt met An- dreola, Taconis, Schwencke en doelman Van der Heyden. Het werd een aantrekkelijk, spannen de 'partij, welke tenslotte in een 6-5- zege voor de Huil Volants eindigde. De tussenscores luidden; 30, 23, 12. 35 -Bovendien heb ik wel eens meer wat jn°egemaakt," zei ze. „In mijn beroep Cer je de dingen te nemen zoals zij a'len. Iedere fout, die je maakt, wreekt «eh." En wat ziet Butterick er voor heil om u dat enkele reisje te laten ma- etl?" vroeg ik. -Dat heb ik mezelf ook afgevraagd." ei ze. ..En bent u er achter gekomen?" ..Ik wil er iets onder verwedden," zei 3 ..dat ik iets weet, dat ik niet weten „;a2- Vandaar die vriendelijke uitnodi- om op Rancho Paloma te komen, "jar ik geen kwaad kon uitrichten." straight stootte mij aan. Het gepraat son hem te vervelen. - Heb je geen andere schoenen?" vroeg aan Mollie. H at moet ik dan aantrekken?" „Een paar met dikke zolen", zei hij. „En trek een lange broek aan." „Kan gebeuren," zei ze. „Doe het dan," zei Straight. „Kan het? Kun je in en weer uit huis komen?" „Ik zal het proberen," zei ze. „Blijf wachten, jongens. Ik ben dadelijk terug." Het wachten viel mij niet licht. Ieder, ogenblik kon er iets gebeuren. Er was altijd nog de mogelijkheid, dat Mollie Tacker als lokaas gebruikt werd. En kon iemand van het gezelschap voorbij komen. En het was ook niet denkbeel dig dat zij, zodra ze eenmaal in haar kamer was, er niet meer uit gelaten zou worden. Als ik Butterick was en ik wilde iemand ergens heenbrengen, waar ze onschadelijk was, dan zou ik wel zorgen dat ze me niet kon ontsnappen. Het wachten leek wel een uur te duren, maar na een poosje glipte er toch een donkere schaduw door de half open staande deur, om zich met snelle passen over het grasvcVi naar ons toe te rep pen. Mollie was zo verstandig geweest donkere kleren aan te trekken. Ik pakte haar beet en sleepte haar bijna achter een struik. „Ziezo," zei ze luchtig, „dat is dat." „Inderdaad," sprak een lage, donkere stem, „dat is dat." De gestalte van een man verhief zich voor ons en de sterren wierpen hun licht op zijn witte haar. In zijn hand, ter hoogte van zijn middel, bevond zich een dof-glanzend voorwerp. Het was een automatisch pistool. „Ik houd er niet van dat meisjes zo laat buiten zijn," zei' de albino. „Hoe leuk verzonnen!" zei Mollie op haar vrijpostige toon. De man deed een stap naar voren en gaf Straight een klap tegen zijn mond. „Daar, dat is vast op voorschot," zei hij, „de afrekening komt nog wel." Ik was bang en beschaamd tegelijk. Tot nog toe had ik mezelf een kranige kerel gevonden. Toen ik Mollie veilig en wel uit het huis zag komen, had het ge leken alsof we ons karwei zo goed als opgeknapt hadden, hetgeen me op dat moment met naar ik meende ge rechtvaardigde trots vervulde. Nu ech ter schaamde ik mij; ja, ik was nog meer beschaamd dan bevreesd. Straight veegde het bloed van zijn lippen. Zijn gezicht zag wit. Ik dacht, dat hij op het punt stond de albino aan te vliegen. In elk geval moest hij er danig lust toe gevoelen. „Toe dan," zei de albino. „Kom maar op." Straight haalde diep adem en ik voelde me wat meer op mijn gemak. „Keer je om," zei de albino, „en steek je armen omhoog." Ik draaide me langzaam om, maar ter wijl ik draaide, zag ik achter Bolitho iets bewegen. Een man scheen als uit de grond op te rijzen. Een arm ging omhoog en daalde weer en er klonk een gedempt geluid, dat mij een wee gevoel in mijn maag gaf. De albino zakte in elkaar en bleef als een blok liggen. „Amateurs^" sprak een ironische stem. „Maar voor amateurs niet onver dienstelijk, ofschoon ik beroepslui pre fereer." „We schijnen uw gezichtsvermogen onderschat te hebben, mijnheer Jen- ner," zei ik. Hij meesmuilde. „Julli waren op een kilometer afstand te zien. Ik was doods benauwd dat jullie de hele zaak in de war zoudt sturen." Hij boog zich over Bolitho en stopte hem iets in zijn mond. Toen rolde hij hem om en bond zijn handen op zijn rug vast. „Mijn paard staat een honderd meter van die van jullie vandaan." zei hij. „Kom mee." XV We aanvaardden zonder dralen de terugtocht en repten ons zwijgend voort. Het duurde nog verscheidene minuten eer ik mijn schrik te boven begon te komen, maar het weëe gevoel in mijn maag wilde nog niet verdwijnen. Jen- ner ging voorop; Straight vormde de achterhoede, terwijl Mollie Tacker en ik de middelmoot uitmaakten. Aanvan kelijk hadden we geen moeite om voor uit te komen, maar spoedig kwamen we weer op oneffen terrein, waar we moesten klauteren en glijden. Mollie hield het tempo manhaftig bij. leder ogenblik wierp Straight een blik naar achteren om te zien of er soms onraad van de zijde van de ranch dreigde. „Nog niets te bespeuren," zei hij. We spaarden onze adem voor wat we nog Voor de boeg hadden. Een korte poos misschien tien minuten later klonk Straight's stem weert „Alarm!" Van het hoger gelegen punt waar we ons bevonden, keken we achterom. Rancho Paloma straalde aan alle kan ten van lichten. Straight tuurde door zijn verrekijker en meldde grote opge wondenheid. Eerst stoven er twee auto's uit de garage, om het volgende ogenblik in razende vaart de weg op te rijden; vervolgens galoppeerden vier of vijf man er vandoor. „Da's doelloos," zei Straight. „Als ik hun was, zou ik eerst naar sporen zoe ken." „We moeten straks ergens de weg oversteken," merkte ik op. „Ze zetten natuurlijk op regelmatige afstanden wachtposten neer, zodat we door een cordon heen moeten breken." „Als die albino intussen weer bijge komen is," zei Straight tegen Jenner, „dan vertelt hij ze natuurlijk wie we zijn. Dan weten ze in welke richting ze zoeken moeten." „Maar ik zal mijn huid duur verko pen". zei Mollie Tacker, „dat verzeker ik ze." „Hoeveel ruiters zijn het?" vroeg Jenner. „Vier," zei Straight. Mollie begon een beetj'e te hinken, maar inmiddels hadden we de paarden bereikt. „Hadden we maar een extra paard meegebracht," bromde Straight. „Ik had niet gedacht dat we er een nodig zou den hebben." (Wordt vervolgd) Te Maastricht werden gisteravond internationale zwemwedstrijden gehou den met deelneming van een Spaanse zwemploeg, MA VA (Luik), een Arn hemse combinatie en de plaatselijke verenigingen MZPC en Poseidon. Op de 100 m. rugslag boekte Kees Kievit (Aegir) een fraaie prestatie door het nummer te winnen in de tijd van 1 min. 07.8 sec:, hetgeen 0.4 sec. sneller is dan zijn op 13 Februari van dit jaar in hetzelfde bad gevestigde Nederlandse record (1.08.2). Helaas was het vereiste aantal tijdopnemers niet aanwezig, zodat van een officiële er kenning als Nederlands record niets kan komen. De prestatie is er echter niet minder om. Wij kennen allen de zegetochten, waarbij de politie de straat afzet en het publiek juicht en met vlaggen wappert Maar er zijn ook stille zegetochten en die zijn soms minstens zo belangrijk Wij denken aan het electrisch licht, de wasmachine, de stof zuiger, de naaimachine.en aan de laat ste vinding op wasmiddelengebied: het Actief Wit. dat verwerkt is in Castella Zelfwerkend Wasmiddel. In één slag is de methode gevonden (gebaseerd op het z.g .optisch bleken"), waarbij iedere was vele malen helderder wordt, waarbii kleuren als nieuw worden en textielweefsels soepeler De triomftocht van het nieuwe wasmiddel neemt steeds groter vormen aan. hetgeen niemand yerbaast, die de fenomenale uit werking van Castella Zelfwerkend Was middel heeft gadegeslagen (Adv.) DONDERDAG HILVERSUM II - 415 M. Na 8 uur ook 245 en 1875 M. 18.00 Leger des Heils, 18.15 Christelijke middenstand, 18.30 jeugd, 18.55 Een goed woord voor" een goede zaak, causerie, 19.00 nieuws, 19.15 Jeugd, 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.05 Steravond, 21.00 fainiliecompetitie, 21.35 Steravond, 22.05 gram., 22.15 De vaart der volken, causerie, 22.35 Marion Anderson, 22.45 Avondoverdenking, 23.00 nieuws, 23.15 Beethoven, 23.45 Kentucky Min strels. HILVERSUM I - 301 M. 18.00 nieuws, 18.15 sport, 18.30 Strijdkr., 19.00 kleuters, 19.05 volksmuziekschool, 19.35 Strauss. 19.45 R.V.D., 20.00 nieuws, 20.05 piano en orkest, 20.55 avondschool, 21.20 piano en orkest, 21.55 kamerkoor, 22.15 voordracht, 22.30 Skymasters, 23.00 nieuws, 23.15 re portage ijshockeywedstrijd, 23.30 oude gram. VRIJDAG HILVERSUM II - 415 M. Vóór 10 uur ook 245 en na 17 uur ook 245 en 1875 M. N.C.R.V. 7.00 nieuws, 7.15 woord voor de dag, 7.308.30 zendersluiting, 8.30 nieuws. 8.35 Te Deum, 8.50 muziek bij het werk, 9.15 zieken, 9.30 waterstanden, 9.35 Han del, 10.30 Morgendienst, 11.00 orgel en or kest, 11.55 sextet Kroon, 12.10 Gabriël Fauré, 12.30 mededelingen, 12.35 Vrij en blij, 13.00 nieuws, 13.15 Promenade-orkest. 14.00 Sweelinck-kwartet, 14.40 voor dracht, 15.00 Mayfair orchestra, 15.10 trio Fantasia, 15.40 voordracht, 16.00 Beetho ven, 16.3017.30 zendersluiting, 17.30 Fries progr., 17.45 schoolzangwedstrijd. HILVERSUM I - 301 M. V.A.R.A 7.00 nieuws, 7.10 piano-duo, 7.308.3C zendersluiting, 8.30 nieuws, 8.35 strijd lied, SU8 piano, 8.50 huisvrouw, S.00 sym phonic orkest. V.P.R.O. 10.00 Thuis, cau serie, 10.05 Morgenwijding. V.A.R.A. 10.20 B.B.C.-orkest, 10.30 vrouw, 10.45 zieken, 11.15 accordeon-orkest, 11.40 voordracht. A.V.R.O. 12.00 Spaans progr., 12.30 me dedelingen, 12.33 sport, 12.45 Hammond orgel, 13.00 nieuws, 13.15 Romancers, 13.45 cowboyliedjes, 14.00 kookpraatje 14.20 omroepkamerorkest, 15.00 boekbe sprekingen, 15.20 omroepkamerorkest. V.A.R.A. 16.00 Filmland, 16.30—17.30 zen dersluiting, 17.30 muzikale causerie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3