TRAGISCHE HERFST VAN HET DUITSE OOSTEN MANTELS JAPONNEN WINTER Het verhaal van het leed van de ontheemden Chinese communisten willen de taal gaan hervormen GRIEKSE REGERING NEEMT GEEN RISICO MEER wordt eentonig Ch. L. van de Bilt overleden CENTRALE RAAD VAN DE MIDDENSTANDSBOND De tijd nu weer iets te snel Ondanks 40.000 lettertekens moeten vele woorden toch in andere taal geschreven worden GEEN EENVOUDIG KARWEI Bulgarije en Albanië haarden van verzet FIREFLY VERONGELUKT Protest tegen belastingpolitiek van de regering Algemene vergadering Verkeer Veilig Geen verlenging van dienstplicht Arts wegens doodslag tot 12 jaar veroordeeld Nog altijd houdt de droeve stroom aan DONDERDAG 17 NOVEMBER 1949 PAGINA 4 Hulp aan weinig ontwikkelde gebieden Bij nieuwe poging zullen opstandelingen tot in buurlanden achtervolgd worden Inzittende It.-ter zee verdronken Oud-lid der Tweede Kamer en sociaal werker bij uitnemendheid Grotere Duitse oceaaitschepen Sjah van Perzië in Washington Rijwiel met hulpmotor nog een probleem N.S.B.-BURGEMEESTER VOOR RAAD VAN CASSATIE Een burg&r-verrcuder PAX ROMANACONGRES Volgend jaar Augustus in Amsterdam Geschenk van Grieks- Katholieken voor Z.H. de Paus 'Lieuwe colleciie en Ook m grote maten Weteringschans 165 Amsterdam Een van de eerzuchtige projecten voor lange termijn, die de nieu we communistische regering van China in zin heeft, betreft een hervor ming van de Chinese taal, een pro ject, dat ai meer dan één overwinnaar in de Chinese geschiedenis te mach tig is'gebleken. Met een alphabet van ruim 40.000 tekens, verscheidene hon derden regionale dialecten en een analphabetisme van tachtig procent onder de bevolking van naar schatting 470 millioen, is de onmetelijkheid van deze taak duidelijk. Het is niet on gebruikelijk voor Chinezen uit ver schillende delen van het land, om te converseren door middel van het schrijven van tekens, omdat zij elkan ders dialecten niet kunnen verstaan. Ruim honderd taalvorsers zijn onlangs te Peking samengekomen en hebben daar de Chinese bond voor hervorming van de Chinese taal gesticht. De bond wii het probleem op vier fronten aan vallen: de Chinese taal romaniseren en de tekens vereenvoudigen, een geünifi ceerd dialect voor geheel China ontwer pen op basis van het Noordelijke dia lect, nationale minderheden helpen hun taal te hervormen en propaganda maken voor de noodzaak van taalhervorming. Hoewel sommige geleerden en intel lectuelen 40.000 Chinese tekens kennen, zijn „maar'' ongeveer 10.000 nodig voor dagelijks gebruik. De meeste Chinese kranten blijven dicht bij dit laagste cijfer In tegenspraak met hetgeen over hét algemeen geloofd wordt, berust de ingewikkeldheid van het Chinees niet op het aantal tekens, doch veeleer op de vreemde grammaticale constructie en hun gebruik in combinatie. De Japanners hebben reeds lang ge leden een methode ontworpen, om hun tekens in geromaniseerde zinnen over te zetten voor gemakkelijker verkeer met buitenlanders, doch China heeft het nog niet tot zulk een systeem ge bracht. Bij gevolg moeten butienlan- ders, die meer willen weten dan het allernoodzakelijkste, tekens gaan be studeren. De Chinezen zelf zijn daar, als zij tien jaar op school zijn geweest, nog steeds niet mee klaar. Het Chinees is nog steeds zeer ondoel. De Algemene Vergadering der Ver. Naties heeft gisteren haar goedkeuring gehecht aan een uitgebreid programma voor het verlenen van technische hulp aan weinig ontwikkelde gebieden. Het enige punt, waarover verschil van mening ontstond, was een gedeelte van de resolutie, inhoudende het advies om de Economische en Sociale Raad een studie te doen maken van de behoefte arn beschermende tarieven bij de be vestiging van een nationale industrie in dé weinig ontwikkelde gebieden. Dit onderdeel werd met 21 tegen 2 stemmen en 14 onthoudingen verworpen. Ingevolge, het programma wordt aan de secretaris-generaal van de Verenig de Naties volmacht verleend een spe ciale rekening te openen voor technische hulp aan weinig ontwikkelde gebieden, wordt aan alle regeringen verzocht bij te dragen aan een fonds voor dit doel, en wordt aan de Economische en Sociale Raad der V.N. opdracht gegeven „voort durend aandacht- te blijven besteden aan de kwestie der m hun ontwikkeling achtergebleven gebieden en in het oij- zonder de internationale financiering te bestuderen". matig op technologisch gebied. Namen van nieuwe geneesmiddelen zoals strep- tomycine en peniciline hebben geen equivalent in het Chinees en moeten in het Engels geschreven worden. De kran. ten in China moeten dan ook over En gelse drukletters beschikken. Vele Chinese tekens krijgen hun ge bruik eenvoudig door dagelijkse nood zaak en verschijnen niet in dictionnaires. Het woord voor „koffie" bijvoorbeeld is samengesteld uit drie tekens, waarvan het ene „mond" betekent, het tweede „lijst" en het derde „neen". „Mond" geeft aan dat het onderwerp eetbaar is, doch de twee andere worden alleen maar gebruikt, omdat zij worden uitge sproken als „ko" en „fie". of samen: „koffie". De hervorming van het Chinees zal Mao Tse Tung dan ook wel meer dan een paar dagen kosten. Overigens is een taalhervorming vlugger aangekon digd dan uitgevoerd. Hier in Nederland hebben we al tientallen jaren nodig, om alleen maar een n-netje kwijt te raken. Het getal der Duitse vluchtelingen uit Oost en Zuid-Oost nadert de vijf tien millioen. Hiervan zijn er dertien en een half millioen in het Westen. Een groep van honderdvijftig zagen wij deze week te Siegen op de zoveelste pleisterplaats van hun barre vlucht, waar zij niet van weten waar en wan neer die eindigen zal. Deze mensen kwamen uit Polen. De schamele resten van hun bezit droegen zij met zich mee. Slechts enkele mannen waren er bij, meest waren het moeders met kinderen en ouden van dagen. Hun aankomst baarde geen opzien meer: zoveel lot genoten wachtten daar al in die grote, grauwe kazerne tussen ruïnes en puin, die voorlopig hun onderdak zou zijn. Maar wij, uit het lang weer veilige, vreedzame, redelijk welvarende Ne derland. keken met ontzetting naar al die ellende, toch maar een frag mentje van het grote leed, dat altijd nog door Europa waart. Wij luisterden met verbijstering naar de gruwzame details, die ons met weinige, rustige woorden, als vanzelfsprekend, werden verhaald uit ervaringen van vier, vijf jaren soms. Het verhaal, dat in al zijn afschuwelijkheid, nochtans eentonig dreigt te worden. „Die Mutter ist tod". „Mein Vater wurde verschleppt".. „Mein Mann ist getallen". „Die Frau wurde Wij weten zeer goed, dat aan deze tragedie andere tragedieën vooraf zijn gegaan Wij weten ook, dat velen in dit leed een vergelding zien. Wij weten, dat er zelfs zijn, (Van onze correspondent) /n de voorposten van de Westerse wereld heeft het Griekse volk een dappere strijd gestreden om de opmars van het communisme in Europa tot staan te brengen. Weliswaar hebben Engeland en de Verenigde Staten de middelen verschaft, maar het Griekse volk heeft al zijn krachtsinspanning gegeven in een verbitterde strijd, die sinds 28 October 1940 duurt tegen de belagers van zijn vrijheid, die optreden cmder de etiketten van fascisme, nazisme en communisme. Deze moderne barbaren hebben de weerstand van dit kleine volk, dat 2500 jaar lang voor zijn onafhankelijkheid heeft gevochten, niet kunnen breken. Van Marathon naar Grammos zijn 25 eeuwen van succes en tegenslag. Het zou overmoedig zijn gen, dat de communistische te zeg- opstand thans volledig neergeslagen is. In het binnenland is de opstand echter vol ledig onder controle. Er zwerven nog slechts enkele kleine benden rond, die in totaal ongeveer 1800 leden tellen. Deze „andartes", die volkomen ge ïsoleerd zijn en geen verbindingen meer hebben met het hoofdkwartier van de opstand, worden thans als wilde dieren in de jungle over bergen en door dalen nagejaagd door de gendar merie en de leden van de MEA (door de regering bewapende burgerwach ters vooral gerequireerd uit de platte landsbevolking). De van alle kanten Haagde opstandelingen, die aan alles gebrek lijden, geven zich dagelijks in groepjes van 20 of 30 man over. Zij vormen geen serieus gevaar meer voor de veiligheid van het land. Zij, die te genstand blijven bieden, zullen ten slotte vernietigd worden. Maar er is nog steeds een tienduizend tal andartes, dat buiten de greep van de Griekse strijdmacht blijft, omdat het zich in Albanië en Bulgarije bevindt, waar het leeft op kosten en onder be scherming van de Cominform die alles probeert om de vreedzame arbeid van werkzame en vredelievende volkeren te verstoren. In alle beschaafde landen bestrijdt men de misdadige reorganisa ties; alleen de Cominform zou in deze categorie onaantastbaar zijn. Maar Grie kenland, dat zich tot nu toe gehouden heeft aan de regels van de internationale bestrijding van de misdaad, is thans vast besloten en zal niet meer aarzelen de opstandelingen te vernietigen en te achtervolgen, zelfs tot in de buurlan den als zij zouden proberen opnieuw in Griekenland hun opstandige activiteit te hervatten. Men acht het hier noodzake lijk voor eens en voor goed een einde te maken aan de opstand, welke risico's men daarbij ook zou lopen. Uit goede bron wordt vernomen, dat een gedeelte der opstandelingen met Russische schepen van Albanië via de Dardanellen is overgebracht. De reden hiervoor zou zijn, dat de herbewape ning en de ravitaillering in Bulgarije veel gemakkelijker zijn dan in Albanië, dat te arm is en te zeer geïsoleerd van de andere Cominformlanden en waarde binnenlandse situatie allesbehalve rustig schijnt te zijn. Zoals gezegd, zal de Griekse regering niet aarzelen de opstandelingen zo no dig zelfs op Bulgaars gebied te achter volgen, met of zonder goedkeuring van de U.N.O. Om de vrede in Europa nieu we schokken te besparen, wordt thans in de commissies en in de wandelgan gen te Lake-Success druk gezocht naar een middel om een compromis tussen de Grieken en de andere Balkanvolke ren tot stand te brengen. Maar met hen, die geen vergelijk willen, is geen ver gelijk mogelijk. En door het verblijf van de opstandelingen in Albanië en Bul- die het zeer juist vinden, dat dit gericht zich aan mensen voltrok; zijn zij wei schuldbewust, dit willen zij vóór alles weten. Daartegenover staat de grondge dachte der Nederlandse Caritas Missie, die de hoogste vorm van naastenliefde wil betrachten door juist hen te ge denken, aan wie men zijn tijdelijke ellende direct of indirect te danken zou hebben gehad. Mijn God, wie kan er nog aan wraakgevoelens denken, die in de ogen aer kinderen kijkt: schuw, verschrikt en moe, heel moe soms, afwezig de blik, of grooten sta rend als zagen zij altijd weer het beeld, dat niet uit de herinnering wil: de vreemde soldaten, die hun moeder aangrepenhoe zij ver jaagd werden van huis en hof, de schuren met stinkend stroo, waar zij sliepen, de eindeloze wegen voor hen uit, de overvolle barakken met ziekte, ongedierte, ontbering, met al de ellende, die maar tussen mensen tieren kan. die steeds dieper en die per afglijden uit het normale be staan. De vluchtelingen, naar hier opge jaagd, komen voort uit alle lagen der bevolking: arbeiders, boeren, intellec tuelen. In het doorgangskamp te Sie gen lopen er nog dagelijks 800 tot 1500 binnen, volkomen ontredderd en berooid. Zij moeten onderdak hebben, kleren en voedsel en zo nodig ver pleging en vooral een bestemming. Een speciale organisatie draagt er zorg voor, dat de vluchtelingenmassa zo goed en kwaad als het gaat wordt „uitgesmeerd" over het toch al over volle, geteisterde, in zijn bestaansmo gelijkheden beperkte Westelijke Duitse land. Voor de jeugd van 14 tot 21, die leiding en onderwijs behoeft, heeft men speciale Heime ingericht, evenals voor de talrijke oorlogswezen en kin deren, wier ouders zijn weggevoerd. Wat wij van het doorgangskamp te Siegen hebben gezien was triest, maar toch niet geheel hopeloos. In het grote, kale gebouw, dat niets aantrekkelijks heeft, wonen tussen de wit gekalkte muren en op de kale vloer der verschil lende vertrekken meerdere gezinnen bijeen. Zij slapen op britsen, boven elkaar langs de muur getimmerd. Zij eten aan één grote tafel, die in het midden van de kamer staat. Het is een onzegbare armoe, die er heerst, doch nergens vervuiling. De mensen zijn zwijgzaam en berustend. De vrouwen naaien en verstellen en onderhouden de boel zo goed mogelijk. Een pot met herfstbloemen geeft hier en daar wat sfeer. En zelfs is er nog een „gehoor zaal" op de bovenste verdieping, waar kerkdiensten worden gehouden en van tijd tot tijd voorstellingen gegeven. Bij on- bezoek stonden twee blijspelen op het program: Der Stumme Hofjunker en Das Modell. De toegangsprijs bedraagt 20 Pfennig, te betalen van de éne Mark (80 cent) die per hoofd en per week aan vluchtelingen wordt uitgekeerd. Het voedsel is gratis. Aan kleding wordt het allernoodzakelijkste verstrekt. Gaande van kamer tot kamer heb ben wij in zoveel grauwe, verloren gezichten gekeken en vragen gesteld en de haast eensluidende antwoorden gehoord. Nog hebben velen niet alle hoop verloren. Waar zij op hopen is niet altijd duidelijk; ergens schemert nochtans een mysterieus geluk voor hen uit. Zo zal het immers niet altijd kunnen blijven. Maar de jonge inge nieursvrouw, die wij spreken, zegt ronduit, dat zij niet weet wat zij be ginnen zal. Haar man is gesneuveld. Alles wat zij bezit zijn de kleren, die zij draagt: het witte bloesje, de Schot se rok. En de kinderen, waar zij voor leeft. De 12-jarige Lothar, die 's mid dags naar school gaat en 's morgens stenen bikt. Voor elke steen uit het puin, die hij brandschoon aflevert, krijgt hij 2 Pfennig; zo spaart hij voor schoenen, die hij dringend no dig heeft. En dan Ursula, haar doch tertje, dat 6 is. De jonge oorlogsweduwe is gevlucht uit Wernigerode. Haast nog een meisje zo ziet zij er uit, het fijne, beschaafde gezichtje in een krans van bruin, krul lend haar. Wernigerode, de bonte stad aan de Harz, zoals Hermann Löns, de dichter en dromer haar noemde, die in '14 vóór Reims viel: hoe groot en hoe kort heeft haar geluk gebloeid in die tuin van bontkleurige huizen in de om heining der bergen. Ja, Wernigerode, zegt zij zacht en er komt gloed in haar stille, vermoeide ogen als smeulend licht in gebrand glas. Wij stamelen on beholpen woorden van troost. Zij glim lacht: hij meent het goed deze Hollan der, die haar zijn handdruk geeft, maar hij niet en niemand, die haar helpen kanFRED THOMAS Na een zwerftocht van dagen en maanden: eindelijk een bed om in te sterven, eindelijk rust na jaren van leed. In de afgelopen nacht om half drie is in de ouderdom van ruim tachtig juar in zijn woning aan de Verspronckweg te Haarlem na een langdurige ziekte overleden de heer Ch. L. van de Bilt, die zijn leven voor het sociale werk gaf en niet minder dan negentien jaar in de Tweede Kamer zitting had. De heer Van de' Bilt werd geboren te Koewacht op 22 Februari 1869 en werd na zijn schooljaren al spoedig opgeno men in de redactie van de Volksbanier en later van de Volkskrant. Als drankbestrijder en Volksbonder trad hij op de voorgrond en kwam hij al spoedig in het hoofdbestuur van de R. K. Volksbond, waarbij hem de re dactie van het Verbondsblad werd toe vertrouwd. Zo geraakte hij in de poli tiek en werd candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Toen hij in 1918 in het parlement zijn intrede deed voor de R. K. Staatspartij werd hij aangewezen voor de behartiging van de belangen van de marine, de binnenscheepvaart, terwijl hij tevens de Zuiderzee-aangele- genheden behandelde. Hij nam zitting in de vlootcommissie en in de Indische commissie en heeft vooral van zich doen spreken bij de behandeling van ds Vlootwet, waarvan hij een warm voor stander was en welke wet hij tot in de kleinste details kende. Tot 1937 bleef hij zijn zetel in de Tweede Kamer be zetten. Voor de marine-mannen heeft hij zeer veel gedaan en het was voor hem een grote vreugdedag, toen hij de eerste aalmoezenier in Den' Helder mocht ver welkomen. Men kan gerust zeggen, dat de matrozen hem op de handen droe gen. De drooglegging van de Zuiderzee was een ander deel van zijn bemoeiingen. In Volendam was hij zeer gezien, om dat hij inzag, dat dit katholieke cen trum niet verloren zou mogen gaan door de inpoldering van de Zuiderzee. Toen hij de Kamer in 1937 verliet en bijna zeventig jaar was. kon "hij ver klaren, dat hij nog volkomen gezond was. Hij bleef zitting houden in het Cen- Duitsland zal voortaan schepen mogen bouwen die aanzienlijk groter en snel ler zijn dan die welke tot nog toe moch ten worden gebouwd krachtens de in Washington gesloten overeenkomst, al dus bericht de „Daily Telegraph". In Washington is destijds bepaald dat Duitsland schepen mag bouwen die niet groter zijn dan 7200 ton en niet sneller dan 12 knopen. Volgens de „Daily Telegraph" zal Duitsland in de naaste toekomst met de bouw van grotere en snellere schepen mogen beginnen en zich alleen de be perking hebben zien opgelegd dat ge waakt zal worden voor de bouw van schepen die gemakkelijk voor oorlogs doeleinden kunnen worden omgebouwd. <n de Griekse bergstadjes patrouilleren nog de tanks, maar het leven gaat weer zijn gewone gang. Op de marktdagen drommen de mensen samen op het plein, er wordt weer gekocht en verkocht. De Sjah van Perzië, die een bezoek van een maand aan Amerika biengt is gisteren in Washington aangekomen. Hij werd op het vliegveld door Truman en leden van het Amerikaanse kabinet be groet. Hij heeft gereisd in Truman's vliegtuig d„ „Independence", dat hem in Bagdad had afgehaald. Afdelingen van het leger, de vioot en de luchtmacht stonden opgesteld en ter wijl 21 saluutschoten gelost werden, drukte Truman de Sjah, toen deze uit het toestel stapte, hartelijk de hand. Bert Trautmann, een gewezen Duitse valschermjager, zal Zaterdag 19 Novem ber in de Engelse League het doel van Manchester City verdedigen in de wed strijd tegen Bolton Wanderers. De actie tegen zijn opstelling heeft geen resul taat gehad. Ook Bristol City heeft een Duitser in de gelederen en wel de binnenspeler Eisentrager. traal Bestuur van de R. K. Volksbond en voorzitter van de Federatie van het Apostolaat ter Zee. De regering erkende zijn verdiensten en benoemde hem tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De Kerk onderscheidde hem met het erekruis „Pro Ecclesia et Ponti- fice". Tevens was hij Officier van het Hongaarse Rode Kruis. De laatste ja-- ren ging de gezondheid van de heer Van de Bilt steeds meer achteruit, zo dat de Haarlemmers deze karakteris tieke en vertrouwde figuur maar zel den meer op straat ontmoetten. Maar ook al heeft hij dan aan het eind van zijn leven de volle druk van de oude dag gevoeld, iemand, die zulk prachtig sociaal werk kon verrichten en dit kon volhouden in volkomen gezondheid tot aan de leeftijd der sterken, is wel ten volle gezegend geweest en heeft zijn talenten ten volle kunnen uitbuiten. De Requiemmis wordt gezongen Za terdag 19 November 's morgens om half tien in de kerk van het Allerheiligst Hart aan het Kleverpark, waarna de begrafenis omstreeks kwart voor elf op het Sint Adalbertus-kerkhof te Bloe- mendaal zal plaats vinden. Aan de ingang van de Moray Firth, ongeveer 45 mijl ten Noord-Westen van Inverness (Schotland), is Dinsdagoch tend de Firefly „K 35" na een mislukte deklanding op H. M.'s vliegkampschip „Karei Doorman", in zee gestort. De enige inzittende, de 24-jarige luitenant ter zee-vlieger der 3e klasse M. J. van Wijck, slaagde er niet in. uit het toestel, dat onmiddellijk in de diepte verdween, te ontkomen. Wij vernemen nog, dat dit ongeval hoogstwaarschijnlijk te wijten is aan een vliegfout van de bestuurder. Deze heeft terstond na de verkeerde landing op eigen initiatief gas bijgegeven om over het vangnet heen te komen. De ^snelheid van het toestel was echter te gering, zodat dit naar stuurboord af gleed en ïn zee stortte. De Firefly „K 35" behoorde tot het Squadron no. 2, waarmee H. M.'s „Karei Doorman" thans vliegoefenmgen hoedt bij de Schotse kust. In appèl heeft de Leeuwarder recht bank een principiële zaak behandeld te gen een inwoner van Leeuwarden, die zonder rijbewijs een rijwiel met hulp- motor had bereden. De kantonrechter had de man veroordeeld tot 6.boe te, om hoger beroep mogelijk te ma ken. De Officier zei, dat de wet geen andere keuze laat dan een veroordeling uti te spreken. Hij eiste 1.boete. In de grote zaal van Krasnapolsky te Amsterdam kwamen Woensdag verte genwoordigers van alle_ afdelingen van de Diocesane Katholieke Middenstands bond in het bisdom Haarlem bijeen. De vergadering werd geopend door de voorzitter, de heer H. G. van den Brule, die de jongeren onder zijn gehoor op riep in de organisatie vernieuwing en leven te brengen. Degenen, zo zeide spr., die tot nu toe het werk gedaan hebben, zijn zo langzamerhand van middelbare leeftijd en zij zullen hun werk graag willen overdragen. Tijdens deze Centrale Raadsverga dering werd medegedeeld, dat het hoofdbestuur een schrijven heeft ge richt aan de bisschop van Haarlem om Zijne Hoogwaardige Excellentie te verzoeken zich tot de betreffende in stanties te richten teneinde te be werkstelligen. dat de middenstand bij leveranties zal worden ingeschakeld. Mgr. Huibers heeft doen weten, dat hij bereid is de nodige stappen daar toe te ondernemen Bij de behandeling van de voorstel ler., door de verschillende afdelingen ingediend, kwam het probleem dei (Eigen bericht) Woensdag liepen de electrische klokken m ons land wéér iets te snel. Twéé minuten naar opgave. Naar men ons meedeelde is dit ietwat schommelige verschijnsel reeds sinds enige weken waarneembaar. Om precies te zijn, sinds het ogenblik dat sommige provincies van Nederland wat de lichtvoorziening betreft, vastgekoppeld zijn aan andere landen. Ook op dit gebied zijn de internationale verhoudingen dus niet al te evenwichtig. De bond (Van onze correspondent) grote betekenis, welke het Ver voor Veilig Verkeer in het Ne derlandse verkeerswezen heeft gekre gen, kwam tijdens de jaarvergadering, die gisteren in het Jaarbeursgebouw te Utrecht werd gehouden, duidelijk tot uiting in het jaarverslag. Vele plaatselijke verenigingen wor den opgericht, het aantal instructeurs op de scholen nam sterk toe en de her scholingscursussen voor beroepschauf feurs werden in diverse plaatsen door velen gevolgd. Van belangrijke beteke nis was ook de oprichting van het Voorlichtingscentrum van het Verbond, waarvoor speciaal de gemeente Utrecht grote steun heeft verleend. Onder de toekomstige activiteiten nemen het verkeersonderricht aan leerlingen van kweekscholen en het propageren van „veilig verkeer" aan andere onderwijsinstellingen door middel van instructeurs of schoolfilms een belangrijke plaats in. Binnen afzienbare tijd zal het be stuur tevens overgaan tot het uitge ven van een verbondsorgaan, dat voorlopig waarschijnlijk om de twee maanden zal verschijnen en de doel stellingen van het verbond in brede kring zal uitdragen. „Belachelijk, als het niet zo triest was", met deze woorden schetste mr. Kaga, de president van de Bijz. Raad van Cassatie, het optreden van de 61- jarige P. H. O., die gisteren voor de Raad verscheen. O., koopman van pro fessie, is, na een cursus van drie maan den, in Augustus 1943 burgemeester ge worden van Alblasserdam. Met een re volver in de vuist ging hij zijn gemeente door op zoek naar onderduikers. De procureur-fiscaal, mr. baron Van Voorst tot Voorst, noemde verd. een burger-verrader. De straf van twaalf jaar vond hij in vferhouding tot de ge pleegde misdrijven te licht. Hy conclu deerde tot een gevangenisstraf van veer tien jaar. Stichting C.C.I. (Centrale Contributie Innin) ter sprake, die, niet zo lang ge leden opgericht, nog aan kinderziekten lijdt en in het middelpunt aller critiek staat. Overeengekomen is met het bestuur van de stichting, dat voorlopig zal gehandhaafd blijven het betalingssysteem, dat de con tributies èn van de stands- èn van de vak organisaties, die aan de vakorganisaties wor den afgedragen, voorlopig zullen worden ge- ind door de penningmeesters van die afde lingen. De bestuursverkiezing, die even- eens een punt van de agenda vormde, liep uit op een herverkiezing bij acclamatie van de heren T. Dresmé, T. Hooy en J. Rijnen. Met algemene stemmen en onder 'grote bijval werd een resolutie van het hoofdbe stuur aanvaard, waarin met klem werd ge protesteerd tegen de belastingpolitiek van de regering, waardoor de ondernemers in midden- en kleinbedrijf bedreigd worden. Er is bij de regering, het partijbestuur der K.V.P. en het fractiebestuur van de Tweede Kamer, op aangedrongen te willen bevor deren, dat de omzetbelasting, die al schrik barend hoog is gestegen, aan de bron zal worden geheven. Dit geldt dan tevens voor dc in het vooruitzicht gestelde verhoging. In de laatste dagen doen allerlei ge ruchten de ronde met betrekking tot de organisatie van het Nederlandse leger. Zo zou het in het voornemen lig gen een verlening van diensttijd te be vorderen tot 18 maanden, zou de tweede lichting 1949 spoedig weer naar huis gaan en wordt geconcludeerd uit de be groting voor 1950, dat de tot de eerste lichting 1950 behorende Indonesië-batal- jons niet zullen worden opgeroepen. Het A.N.P. verneemt naar aanleiding hiervan in goed ingelichte kringen, dat een verlenging van diensttijd niet is het voornemen Rgt. De regering zott alléén bereid zijn een zodanige verlen ging te bezien, indien de wenselijkheid daarvan zou kunnen blijken m West- Europees verband. Wat de tweede lichting 1949 betreft, deze is nauwelijks onder de wapenen en zal nu natuurlijk niet voor Indonesië worden opgeleid. Andere conclusies kon men echter hieraan niet verbinden. In de begroting voor 1950 is inder daad voorzien in drie Indonesië-balal- jons, welke uit de eerste lichting I960 zouden moeten komen. Uit het feit, dat uitzending naar Indonesië niet zal plaats hebben, mag men echter vniet d« gevolgtrekking maken, dat ze ook niet zullen worden opgeroepen. Omtrent d® nadere bestemming van deze bataljons is nog geen beslissing genomen. De rechtbank te Leeuwarden heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de 48-jarige arts T. de J. te Kollum, die in de nacht van 1 op 2 Juli 1948 de 31" jarige kraamverpleegster Riemke Veen- stra van het leven beroofde door haar van de leuning van de brug, waarop Z,J zat, te duwen, zodat zij in het diep® water terechtkwam en verdronk. D® rechtbank achtte niet bewezen. dat verdachte met voorbedachte rade hertt gehandeld en veroordeelde hem w'e« gens doodslag tot een gevangenisstraf van twaalf jaar mgt aftrek. Zij achtte geen termen aanwezig, hem het ree n tot het uitoefenen van de artspractij te ontnemen. Het reeds eerder aangekondigde reldcongres van Pax Romana t,,? sterdam, wordt van 20 tot 26 Aü8" 1950 gehouden.Het is het eerste menlijke congres van de beide a ,ei- gen: mouvement international der lectuels catholiques en mouvement g. ternational des étudiants catno* u g8. Studiethema van het congres is het menwerking vap de intellectuelen in werk van de verlossing", in narv ^c,. tact met de grondgedachte van lig Jaar. De plechtige openings e. wordt Zondagmiddag 20 August" d(Jaz houden, de slotzitting Zaterdag^ week 26 Augustus. De ochtenden van zijn gewijd aan plenaire ritting®11* middagen aan sectievergadering Zo leven honderdduizenden vluchtelin gen uit Oost-Duitsland: meerdere ge zinnen tezamen in de meest primitieve behuizing. De Grieks-Katholieken van de Byzan tijnse ritus zulien Z H. de Paus een oude Corinthische vaas met miswijn aanbieden bij gelegenheid van het 12de eeuwfeest van de dood van de H. Jo hannes Damaskinos. De Paus zaï tijdens het Heilige Jaar een pontificale mis celebreren in de Grieks-Byzantijnse ritus. De datum is voorlopigv astgesteld op 27 Maart 1950. De vaas zal gevuld zijn met speciale wijn, geperst uit druiven, die groeien op de Areopaag, war eensS t. Paulus predikte. De vaas zal aan de Paus door Mgr. Georges Cacaiassy, het hoofd van de Grieks-Katholieken, aangeboden wor den. Hij zal ook de leiding hebben van de bedevaart van de Grieks-Katholie ken gedurende het Heilig Jaar. garije, die het gunstige ogenblik af wachten, in Griekenland binnen te dringen, blijft het gevaar voor Grieken land latent. Albanië en Bulgarije nebben zeer of ficieel verzekerd, dat zij de opstande lingen, die in deze landen hun toevlucht hebben gezocht, hebben ontwapend. Niets is echter minder waar. Bijna da gelijks komen enkele ontevreden op standelingen uit Bulgarije terug naar Griekenland om zich aan de Griekse autoriteiten over te geven. 'Zij bevesti gen de berichten, dat alle andartes in Bulgarije en Albanië hun wapens heb ben behouden en dat zij zich voorberei den op een nieuwe ronde". „Capita- nios" en politieke commissarissen be zoeken voortdurend de verschillende groepen om hun strijdlust weer op peil te brengen. Volgens de naar Grieken land teruggekeerde opstandelingen is er Hooit sprake van geweest, de Griekse guerillastrijders samen met Bulgaarse „Comitadjis" en leden van de O.R.M. (de organisatie van Macedonische revo- lutionnairen) in te zetten tegen Tito. Zij beweren verder, dat de naar Albanië gevluchte opstandelingen een zware last betekenen voor dit land. Vaak gaan zij zich te buiten aan plunderingen, waar tegen de plaatselijke autoriteiten mach teloos staan. (Van onze verslaggever) Wij hebben een transport Volksduitse vluchtelingen zien aankomen in het Hauptdurchgangslager te Siegen, een der beide voornaamste centra, waar in de Engelse zone van Duitsland de stroom van ont heemden uit het Oosten, die altijd nog voortduurt, heen wordt geleid, in afwachting van verdere bestemming. Het was op een rondreis, welke ons als gasten van de Nederlandse Caritas Missie heeft gevoerd door het West- Duitse land, langs heuvels en bergen van Sauerland, Westerwoud en Taunus. Overal op de hellingen en in de dalen stond het Duitse woud in herfstbrand, vlammen speelden door de wingerd der landelijke Gartenlauben en lekten de wijnstok hoog langs de Itijn. De wind blies uit het Oosten; over de wegen, die wij gingen, in steden en dorpen, joeg hij het dorrend blad voor zich uit. Zoveel bladeren, zoveel mensen, wisten wjj, door de storm van het noodlot, die uit het Oosten raast, losgerukt van hun bodem, verstrooid en vertrapt. De tragische herfst van het Duitse Oosten heeft er de eeuwenoude stammen wellicht voor altoos ontbladerd: by duizenden, honderd duizenden, millioenen zwierven de mensen, jong en oud, kleuters en grijsaards, ver van huis en haard, in een grote verdoling. De Franse politie heeft sabotagedaden geconstateerd op het grootste interna tionale vliegveld van Frankrijk, de lucht haven Orly bij Parijs. Enige draden van de radio-installaties bij de noordelijke startbaan bleken te zijn doorgesneden Het Parijse parket steit een uitgebreid onderzoek in. Kind zonder ouders, zonder huis en zonder land: als een dood blad meegevoerd door de storm.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 4