MOSKOU MAAKT RANDGEBIEDEN VAN CHINA TOT VAZALLEN Rome krijgt grootste station ter wereld D: AFSLAG VARKENSVLEES Amsterdamse Vleeshouwerijen rRADta HONGERSNOOD DREIGT IN MADRAS Uurdienst Roosendaal— Amsterdam Accuzuur verkocht voor azijnzuur Erfenis van hef Fascisme VAN NELLE'S KOFFIE EN THEE WIE JAN Velieman Koopt! m AFDELINGSJUFFROUW MEISJES, DONDERDAG 17 NOVEMBER 1949 PAGINA 5 Mao zal Mandsjoerije als prijs moeten betalen Sinkiang en Tibet Opvolger van Dsjengis Kahn onttroond Mandsjoerije Mongolië Nehroe vraagt geheel India om hulp Duizenden in India verdronken Tengevolge van cycloon Dreigende kabinetscrisis in België? Voiorjaar 1950 Nijmegen krijgt uurdienst met het Westen Radiotvagen bracht uitkomst Getuigen van Jehova vrijgesproken „Onder geen voorwendsel Japanners bij 01. Spelen" Kynologenclub „Kennemer- land" Zandvoortse muziekkapel BEHALVE CATACOMBEN NU OOK EEN ONDERGRONDSE JUBILEUM DIACONESSENHUIS Viering in de kerk en aan de Hazepaterslaan AALSMEERDER HIELD WAPENS VERBORGEN Voor de kantonrechter Een jaar voor ontaarde moeder ZANDVOORT DE GEMEENTEBEDRIJ VEN IN 1950 N.I.W.I.N.-f eestavond PRIJSCOURANT RUNDVLEES Uw adres is dus A. MEIJER 's Het r. AAAAAAAAAAAAAAAAA, VOOR UW ST. NICOLAAS- INKOPEN zijn wij ruim gesorteerd in sigaren, tabak, sigaretten, pijpen, sigarettenétuis, aanstekers Oostvest 26, Tel. 20178 TTTTVTTTTrTTTTYTr HET OOG EEN BRIL VAN K El P reparatie's i.mliy.iiiii.'r. wasten dezelfde verschil blousies Neerlands meest gebruikte wasmiddel Op ons Japonnen-aielier (geen lopende band) hebben wij plaais voort ERVAREN EN AANKOMENDE MACHINENAAISTERS MEISJES VOOR KNOOPSGATEN EN ZOOMMACHINE LEERLINGEN STRIJKSTERS (hiervoor komen ook gehuwde vrouwen in aanmerking, die slechts enkele dagen per week kunnen werken). Aanmelden iedere werkdag van 8 tot 1712 uur, Zaterdag tot 14% uur. CONFECTIE INDUSTRIE „NOORDWUK", Foniijnlaan 3 (Gebouw Hotel den Houl) Haarlem. Textielbedrijf te Haarlem vraagt voor spoedige indiensttreding een voor een kleine afdeling. Zij moet in staat zijn goed met personeel om te gaan. Prettige werk zaamheden. Brieven onder no. 7529, bur. v/d blad. LUISTERT NAAR EEN GOEDE RAAD! weet je, dat er in ons textielbedrijf echt meisjeswerk voor je beschik baar is? En als je handig bent, kun je ook vooruitkomen. Neemt een besluit en bespreekt het eens met Mevrouw Lindeman, Sant poorterstraat 18, nabij Verspronck- weg, Haarlem, dagelijks van 4—6 uur of van 78 uur. Gehuwden, woonachtig te Haarlem, kunnen ook een gedeelte van de dag komen om zittend werk te verrichten. (Bijzondere correspondentie) Het is een steeds terugkerend verschijnsel in de Chinese geschiedenis, dat in tijden dat de centrale regering zwak is of door oorlog en opstanden elders wordt bezig gehouden, de band met de randgebieden verslapt, waardoor plaatselijke potentaten of buitenlandse rovers kans zien met een vette buit te gaan strijken. Zo wist Japan in 1910, toen de troonstrijd in Peking in volle gang was en er de eerste tekenen waren van de dreigende revolutie van Sun Yat Sen, Korea voorgoed in te palmen. Het Tsaristische Rusland zag kans in Mandsjoerije de haven Port Arthur te verwerven als mede uitgebreide privileges in de Noordelijke randgebieden. Sinds de aanleg van de Transsyberische spoorweg heeft Rusland steeds ge tracht de machteloze Chinese kolos in deze randgebieden te kortwieken en slechts vrees voor Japan kon het weerhouden doortastender in te grijpen, wat intussen niet kon verhinderen, dat de Russisch-Japanse oorlog in het begin van deze eeuw het resultaat was van deze wrijving in het Verre Oosten. leven te slijten, is thans Binnen-Mon- golië bezig dezelfde weg te gaan. Reeds op 17 Mei 1947 zijn de talrijke nomaden-vorstendommetjes in dit ge bied in een „autonoom gebied" aaneen gesloten en onder leiding geplaatst van een regering, aan wier hoofd de in Mos kou getrainde Mongool Yun Tse staat. De regering heeft haar zetel in het be roemde Lamaïstische pelgrimsoord Ulan Hoto. Over haar doen en laten is tot m toe weinig tot de buitenwereld doorge drongen, doch bekend is, dat de ruiter- horden van de vroegere vorsten, waartoe o. a. behoort Teh Wang, de directe af stammeling van Psjengis Kahn, ontbon den z(jn en dat talrijke Lama-kloosters verwoest of in beslag genomen zijn. Ook in Sinkiang, Chinees Turkestan, is Moskou bezig een trouwe satelliet regering te vormen. Door verdragen met de regering yan Tsjang Kai Sjek hadden de Russen reeds lang belangrijke faciliteiten in dit enorme steppengebied en nu de Chinese communisten de aan de nationalistische regering verknochte Mohamedaanse generaals Ma Pu-fang en Ma Hung-kwei hebben verslagen staan geen hinderpalen meer in de weg aan een verdere machtsontplooiing. Weinig valt nog te zeggen over de toekomst van de geheimzinnige theo cratisch geregeerde staat Tibet. Nooit is de macht van de Chinese centrale regering in dit gebied erg voelbaar ge weest. De dalaï-lama, die resideert in Lhassa, het Rome van Boeddhistisch Azië en de panchen-lama, thans een kind van 12 jaar, residerend in het Tashilumpo-kiooster bij Tsigatsé aan de Thans, nu de Sovjets het industriële potentieel van hun rijk voor een groot deel verlegd hebben naar Siberië en nu China opnieuw machteloos is. tegen buitenlandse rovers op te treden, maakt Moskou van de gelegenheid gebruik, de Zuidflank van zijn Siberisch rijk doel treffend te beschermen. En zoals China in vroeger eeuwen ten Noorden van de Grote Muur een aantal vazalstaten aan zich bond, zo tracht Stalin thans ten koste van het rode China "de gebieden tussen Siberië en het eigenlijke China te maken tot trouwe vazallen van het Kremlin. De raad. dje Willem II eens aan zijn neef de Tsaar gaf: „Ga naar het Oosten, Nicky," heeft ook Stalin in zijn oren geknoopt.' Het Noordelijk deel van het strate gisch uiterst belangrijke schiereiland Korea is de Sovjets als'buit in handen gevallen na de twee-daagse oorlog tegen Japan in 1945. Doch dit schiereiland heeft voor de Sovjet-Unie eerst zijn volle waarde als het ook in Mandsjoerije zijn macht volledig kan doen gelden. Reeds het Tsaristische Rusland heeft alles in het werk gesteld zijn macht in dit rijke gebied te vestigen en na het Mandsjoe-avontuur der Japanners zijn het thans de Sovjets, die Mandsjoerije tot hun grote/vazal trachten te maken. Eind Augqjjyus is in Moekden, de Mandsjoerijsè- hoofdstad, op initiatief van het Kremlin, een Mandsjoerjjse volksregering gevormd, waarin Li Li San en Gao Gao, in Moskou opgeleide communisten, de eerste viool spelen. In theorie is deze volksregering verant woording schuldig aan de Chinese volks regering in Peking, doch de veronderstel ling is gewettigd, dat thans reeds Stalin meer dan Mao Tse Tung in Mandsjoerije de lakens uitdeelt. Voor de opbouw van het communisti sche China zijn de hulpbronnen van het rijke landbouw- en ertsgebied Mands joerije onontbeerlijk. Met het bezit daarvan heeft Moskou derhalve een sleutel op de macht van Mao Tse Tung in China zelf en dit zal elke Titoïsti- sche neiging van de Chinese dictator de kop in moeten drukken. Want ondanks alle wederzijdse plichtplegingen ver trouwt Moskou Mao en consorten niet verder dan het ze ziet. Men is Üaaf het avontuur Borodin nog niet vergeten ert Stalin zelf zou zijn Chinese geestgeno ten eens „radijs-communisten" hebben genoemd: van buiten rood, van binnen Wit Mandsjoerije schijnt dus wel de zware prijs te zijn, die de Chinese Volksrepu bliek voor Moskou's morele en mate riële steun welke laatste overigens Voor het grootste deel uit Mandsjoerije zelf kwam zal hebben te betalen. Doch met Mandsjoerije alleen is de Russische landhonger nog niet gestild. Nadat in 1940, toen Tsjarfj Kai Sjek aan harjden en voeten gebonden was door de oorlog met Japan, B.uiten- Mongolië zich onttrokken heeft aan de Chinese vazaliteit om als een „onafhan kelijke" Sovjetrepubliek zijn verder Bijna acht millioen mensen gaan de hongerdood tegemoet in de provincie Madras, die in October door een zware orkaan werd geteisterd, zo heeft de re gering van India gisteren meegedeeld. Meer dan duizend mensen werden bij deze natuurramp gedood en de gehele rijstoogst van bijna een half millioen hectaren ging verloren. Een regerings woordvoerder zeide, dat de orkaan de ergste natuurramp was, die India sedert de hongersnood in Bengalen in 1943 had geteisterd. Minstens 85.000 woningen zijn in het getroffen gebied verwoest. Pandit Nehru, de premier van India, die zojuist van een reis naar de Ver. Staten was teruggekeerd, heeft een be roep gedaan op de bevolking van ge heel India, om de getroffen gebieden te helpen. De regering van India maakte Woens dag bekend, dat tijdens een cycloon, die in October Madras teisterde, dui zenden mensen verdronken zijn. Premier Nehroe richtte Woensdag een speciale oproep tot de bevolking, waar in hy zeide, dat de ramp van zo grote omvang was, dat geheel India moest helpen de smart te lenigen. De Belgische coalitie-regering van Katholieken en liberalen wordt in haar bestaan bedreigd door liet besluit van de Kamerleden der liberale partij om steun te verlenen aan het verzoek t-'an de socialisten, om de wet, waarin een referendum wordt voorgesteld over de terugkeer van de koning, naar de Raad van State te zenden ier toetsing °P haar grondwettigheid. Het is niet waarschijnlijk, dat de Christelijke Volkspartij een dergelijk uitstel zal aanvaarden, en tenzij de li beralen hun besluit herroepen, zou een scheuring in het kabinet hiervan het gevolg kunnen zijn. De wet op het referendum is reeds door de Senaat goedgekeurd. Zij zou het eind van de maand door de Kamer van Afgevaardigden besproken Worden. Dr. Posthumus Meyjes, chef van de Reizigersdienst der N. S., heeft op een bijeenkomst van de Nijmeegse Handels vereniging enkele belangwekkende me dedelingen gedaan betreffende de nieu we dienstregeling, die in Mei van het volgend jaar zal Ingaan. Dan zal Nijme gen een ononderbroken electrische uur dienst met het Westen, krjjgen Daar naast zal een twee uurdienst Nijmegen- Vlissingen worden ingesteld, eveneens met diesel-electrisch materieel. Voorts zal de nieuwe dienstregeling voorzien in een rechtstreekse electrische uurdienst van Roosendaal over Lage- Zwaluwe en Dordrecht naar Amsterdam en een electrische uurdienst naast de bestaande lijn over Den Bosch en IJtreCht van Eindhoven over Boxtel, Tilburg. Breda naar Amsterdam. De rechtstreekse verbinding Zwolle- Roosendaal zal komen te vervallen met dien verstande, dat deze lijn van Zwolle tot Nijmegen blijft gehandhaafd en dan wordt doorgevoerd naar Roermond. Het gunstig rendement van het elec- trigch materieel maakt het mogelnk, dar grotere projecten kunnen worden aan gepakt dan de Spoorwegen direct na de oorlog hadden gedacht. De resultaten met dit materieel hebben alle verwach tingen ten enenmale overtroffen Een Haagse drogist aan de Paul Kru- gerlaan heeft gisteren waarschijnlijk dé schrik van zijn leven gehad. Tussen 4 en 8 uur in de. middag vervoegde zich in zijn winkel een onbekende .dame, die hem verzocht 300 gram „azijnzuur" te leveren. Dit gebeurde, doch gister avond kwam de drogist tot zijn ontstel tenis tot de ontdekking, dat hij in plaats van „azijnzuur", „accuzuur" had verkocht, dat zeer gevaarlijk gif is. Een extra-politiebericht werd via Hilversum en de plaatselijke radio distributie omgeroepen, doch resultaat leverde dit niet op. Hedenmorgen trok in alle vroegte dë Haagse politie er met een radiowagen op uit, om in de ^omtrek van dë Paul Krugerlaan het bericht verschillende malen om te roepen. Dit had succe.s. In de Pretoriusstraat meldde zich een al daar wonende dame aan, die vertelde azijnzuur te hebben gekocht. Zij had een gedeelte voor de inmaak gebruikt, het resterende deel, dat inderdaad „ac cuzuur" bleek te zijn, werd door de recherche in beslag genomen. De betrokken darhe spreekt en ver staat de Nederlandse taal onvoldoende en had het radiobericht gisteravond niet begrc.pen. De kantonrechter te Eindhoven heeft vijf Getuigen van Jehova, die bij de door de politie' aldaar op 27 Augustus ge houden grootscheepse razzia waren ge arresteerd, vrijgesproken, omdat geen der vijf agenten, die ter terechtzitting werden gehoord, kon verklaren, dat de ze vijf verdachten een overtreding had den gepleegd. In zijn commentaar op het bericht, volgens hetwelk de Japanners van plan zijn driehonderd athleten naar de in 1956 te houden Olympische Spelen te zenden, heeft H. Calwell, minister van de Australische immigratie, gezegd: „Wij willen onder geen voorwendsel Japan ners in Australië zien, noch in de han dels- noch in de sportwereld". De minister zeide verder: „De ge voelens van de bloedverwanten van de genen, die op beestachtige wijze werden vermoord, leggen meer gewicht in de schaal dan overwegingen van handels voordelen of sportroem". grens van India, oefenen het geestelijke en wereldlijke gezag uit over dit meer dan 4000 meter boven de zeespiegel ge legen plateau, dat nog steeds de gehei men van Azië verborgen houdt voor het Westen. Hoewel beide lama's afstammelingen heten te zijn van Boeddha, botert het niet al te best tussen de broeders. Men beweert wel, dat de omgeving van de panchen meer onder Russisc-.e, di calai meer onder Brits-Indiase invloed staat. Beiden hebben echter verklaart, dat zij onafhankelijk willen blijven, doch'Mao Tse Tung heeft reeds te ken nen gegeven, dat Tibet weer hecht ver bonden zal worden met het Chinese moederland. Of heeft Moskou ook hier andere plannen? Een zeer geïnteres seerd toeschouwer is hier ongetwijfeld India, aat vreest het cotnmunisme aan z(jn grenzen te zien verschijnen en dat thans grote activiteit in Tibet schijnt te ontwikkelen. Uit 'de ontwikkeling in al deze Noor delijke en Oostelijke Chinese randge bieden blijkt dus wel, dat Moskou een poging doet de vroegere vazallen van China thans te onderwerpen aan het Kremlin. En als Mao Tse Tung uiting geeft aan zijn grote vriendschap voor Moskou lijkt hij toch wel erg op de boer, die kiespijn heeft. Op de 12 en 13 November te Utrecht gehouden U.Z.G.-tentoonstelling, die dit maal door dë deelname van prinses Marijke s Sennenhond en de meute Fox hounds van Prins Bernhard een bijzon der feestelijk karakter droeg, behaalden de leden der Kynologenclub „Kenne- merland" goede resultaten. J. A. A. Visscher's cairnterriers Lenox Ogge en Lenox Clón verkregen beide de kwali ficatie uittnuntend en de kampioensprijs. Adamson, het Schotse terrier reutje van de heer H. Slobbe, werd 1ste met de kwalificatie uitmuntend in de Nationale Fokkersklasse. De epagneul breton Xanthoppe du Vieux Sart van de heer J. Roggeveen behaalde de eerste prijs met de kwalificatie zeer goed in de open klasse;; de Chow-Chow reu Li Nu Tsja's Golden Wong van mevrouw M. Reijenga Borgerding de kwalifcatie zeer goed en de vierde plaats in de open klasse; de Bouvier reu Baskoman van de heer E. Post de 1ste met de kwalificatie uit muntend in de jeugdklasse en het' re serve-kampioenschap; de Welsh terrier reu Merthyr's Masterpice de 1ste met de kwalificatie uitmuntend in de jeugdkl.; het teefje Felstead Charmer de 1ste met de kwalificatie uitmuntend in de open klasse en de kampioenschapsprijs. Beide laatste honden behoren toe aan Kenne- merlands voorzitter F. M. Heerkens Thijssen. De Engelse bulldog teef kamp Chubby of Inverdan van de heer J. J. Fris behaalde de eerste prijs met de kwalificatie uitmuntend en de kampi oenschapsprijs; de dwergkeesjes Joggie van de Keesjeshoeve, Tiptree van Vol kenbond en Doortje van Volkenbond resp. de 3de prijs met de kwalificatie goed in de puppyklasse, de 2e prijs met goed, in dé Nat. Fokkersklasse en de 2e prijs met zeer goed in de open klasse. Hiermede is het tentoonstellingssei zoen 1949, afgelopen en kunnen de win naars van de puntenstrijd, die door „Kennemerland" dit jaar voor haar leden is uitgeschreven, worden aange wezen. De prijsuitreiking zal geschieden tijdens een bijeenkomst, die op 28 November is vastgesteld. De bescherm heer van „Kennemerland', Haarlems burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers. heeft zich bereid verklaard, de prijzen uit te reiken. Dit betekent een feestelijk eindè van het tentoonstellingsseizoen 1949 en een goed begin van „Kennemer land" 's winterbij eenkomsten. De Zandvoortse Muziekkapel geeft Za terdagavond een concert in „Monopole". Het programma vermeldt o.a. Strauss-herinne- ringen en ,;Rosamunde" van Schubert. „Mr. Tims" zal optreden als muzikale kunstenaar en parodist. Met het troepentransportschip „Tabinta" zal vermoedelijk op 3 December uit Indo nesië te Amsterdam arriveren de soldaat G. Bol, Hobbemastraat 25, Zandvoort. (Van onze Romeinse correspondent) ag en nacht werken 1500 arbeiders, die el kaar in drie ploegen afwisselen aan de voltooiing van het grootste station ter wereld, hét station Termini- Rome. Dit immense gebouw, dat 240 m. breed en 500 m. lang is, en dat reeds volop in gebruik is, moet vóór Pa sen 1950, wanneer men de grootste golf van pelgrims voor het Heilig Jaar ver wacht, gereed zijn. De eerste indruk die de reiziger, wiens trein op een der twee en twintig perrons is aangekomen van de Eeuwige Stad krijgt, zal overweldigend zijn. Wan neer hij door de enorme met marmer bekiede ruimten zal zijn gekomen tot op het ge weldige stationsplein, de piazza del cinquecento, zal hij reeds een eerste indruk krijgen van de rijkdom van kerken uit alle eeuwen die Rome bezit. Hij zal kunnen zien tot aan de piazza Ese- dra met de Michael Angeloi kerk de Santa Maria degli Angeli rechts van hem zal achter de palmbomen de Mura Serviana uit de Ro meinse tijd voor hem open liggen en overal rondom hem zullen de koepels en de talloze torens op Rome's heuvelen in het felle zon licht schitteren.Misschien zal de reiziger niet omzien naar de trotse schepping uit de jongste dagen van deze stad, die hiermee nieu- *we roem wil toevoegen aan haar embleem S. P. Q. R.. dat zij nog steeds als twin tig eeuwen geleden voert. In dat opzicht geeft ove rigens dit kolossale strak- lijnige met travertijn bekle de gebouw misschien wel iets te veel van het goede, en roept een duidelijke «her innering op aan het Fascis me dat de stoutmoedige plannen schetste van Rome's jongste monument. Het is wel wat veel ge zegd om het station Termini .het koekoeksei te noemen, dat het Fascisme in het nest van de jónge republiek heeft gelegd, zoals de Romeinse correspondent van de Neus Zürcher Zeitung onlangs deed, maar het schetst toch wel goed hoezeer dit enor me project met zijn marme ren hallen, zijn met mozaïek ingelegde plafonds, zijn „atrio biglietti" (waarvoor wij de minder weidse naam plaatskaartenkantoor zouden bezigen als dit atrium niet een oppervlakte van 2600 m2 had en zijn 150 m. brede uit gang het Rome van thans voor enorme moeilijkheden stelt, ook al heeft men dan Mussolini's plannen aanzien lijk versoberd. Men is pas in Juli 1948 met de bouw begonnen en is daarbij dan nog duchtig ge hinderd door de talrijke sta kingen, een tweetal algeme ne werkstakingen van 2 we- 40.000 personen per uur in beide richtingen. Met een snelheid van 100 km zal de metro in een frequentie van 2 minuten hst 10 km lange traject afleggen dat het sta tion Termini verbindt met het expositieterrein, dat voor de wereldtentoonstelling die in 1942 niet doorging, werd opgebouwd. De stations zijn gebouwd bij de kerk van St. ken en een langzaam-aan staking van 5 weken. Daar bij kwam dan het grote ge brek aan electriciteit waar van de stad sinds lang te lij den heeft en dat ook in de laatste dagen weer een cata strofale omvang aanneemt. Onmiddellijk bij het sta tion en op de treinen aan sluitend, begint de eerste lijn van de Metropolitana, Ro me's ondergrondse, die over een afstand van 6 km onder de stad doorgaat en pas bij de porta San Paolo boven de grond komt. Men heeft de bouw, die in 1940 werd be gonnen, oorspronkelijk her vat om de grote werkloos heid te lenigen, maar wan neer de metro gaat lopen zal dat een welkome ontlasting betekenen voor de trams en de trolleybussen, want de capaciteit is berekend op Petrus Banden, het Colos seum, het circus Massimus. de Porta San Paolo en de Basiliek van St. Paulus bui ten de muren. En het is de bedoeling de lijn zover naar beide zijden door te trekken dat hij de haven Ostia zal verbinden met de Monte Sa- era. In het geheel zal er op de dag dat de eerste metro onder Rome doorsnelt, acht milliard lire aan besteed zijn. Deze lijn zal dan „in se- condo tempo" (d.w.z. later, veel later) gevolgd worden door velé ander „tubes" zodat het onze achterklein kinderen misschien eens ge geven zal zijn om bij de Sint Jan van Lateranen de trap pen van de ondergrondse af te dalen om 4 minuten later op het Sint Pietersplein weer op te duiken. Het 75-jarig jubileum van het Diaco- nessenhuis te Haarlem is gisteravond gevierd met een herdenkingsbijeen komst in de Grote Kerk. Onder de vele belangstellender, zagen wij de Commis saris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. J. E. de Baron de Vos van Steenwijk en echtgenote, de heer Bakker, wethouder voor de volks gezondheid en de Broeder-overste van de Deo. Nadat drs. S. Voors, predikant van het ziekenhuis, zijn rede had uitge sproken, beklom de voorzitter der stich ting, mr. F. D. J. Theysse, de kansel om de sociaal-diaconale aard van het werk, de medische verzorging en de christe- lijkeinslag te belichten. Hij meende, dat mensenverering bij dit jubileum der naastenliefde niet paste, maar maakte een uitzondering voor de stichteres van het Diaconessenhuis, jonkvrouwe Teding van Berkhout. Omstreeks half negen begon de re ceptie aan de Hazepaterslaan. Talrijke bloemstukken waren daar bezorgd, o.a. van de Mariastichting. Dr. C. Riemers bood de gelukwensen aan van de Internationale en de Ned. Bond van Diaconessenhuizen, wethou der Bakker bracht de felicitaties van het gemeentebestuur over. Dr. Ruys bood namens de artsen een tapijt aan voor de zusterskamer, het mannen- personeel droeg eerJ aquarium met vis sen voor de gang naar binnen en Zr. Gertenbach vertolkte de dankbaarheid van de zusters onder aanbieding van een orgel voor de kerkzaal. Ter_recep-, tie verschenen o.a. Mgr. Filbry, de di rectrice van het St. Elisabeth's Gast huis, talrijke doktoren en oud-patiënten. Zeven dagen hechtenis met veroeurd- verklaring heeft de Haarlemse Kanton rechter. Mr. Gerritsen, de 21-jarige car rosseriebouwer P. de K. uit Aalsmeer opgelegd. Verdachte werd ten laste ge legd, dat hij artikel 3 van de vu'irwa- penwet had overtreden. Een wapenar senaal afkomstig uit de illegaliteit had hij in het huis van zijn ouders verbor gen gehouden. Hij had verborgen een geweer, een kist met 345 geweerpatro nen, een band met 64 mitrailleurpatro nen, twee mortier-granaten en een gra naat van 24 millimeter. Tegenover de politie had de jonge man verklaard, dat hij de „spullen" be waarde om ze in een toekomst'ge ille galiteit te kunnen gebruiken. In de zit ting van het Haarlems Kantongerecht zeide verdachte, die de verdrukte on schuld speelde, niet geweten te hebben, dat hij de granaten en patronen nog had! Hij had veel weggegooid! De ambtenaar van het O. M„ Mr. La gerwaard. vorderde honderd vijf en twintig gulden boete, subs, vijf en twin tig dagen hechtenis, plus verbeurdver klaring. Verdachte, die al een ongeluk met een wapen overkomen is, kon niet begrijpen, waarom zoveel drukte over dit feit werd gemaakt. Hij had toch niets met die wapens uitgehaald! Mr Gerritsen wees hem op de ernst van zijn vergrijp en op de eventuele gevol gen. die plaats hadden kunnen hebben „Ach kom," reageerde verdachte klei- De Haarlemse Rechtbank heeft he denmorgen de 23-jarige vrouw J. C. S., uit IJmuiden, die in de avond van de 24ste Februari van dit jaar haar kindje van tien dagen in het Noordzeekanaal wierp en zo van het leven beroofde, veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar met aftrek van preventief. De eis was acht jaar. De 45-jarige Aaismeerse verzekerings agent J. L„ die f 3200 aan verzekerings- premiesv erduisterde, werd hedenmor gen conform de eis door de Haarlemse Rechtbank veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Blijkens de ter visie gelegde gemeentebe groting van Zandvoort voor 1950. raamt het gasbedrijf een inkoop (van de gemeente Haarlem) van 1.900.000 M3. voor f 162.505. een gasverlies van 114000 M3. en een ver koop van 1.786.000 M3. voor rond f250.000. Op de activa wordt afgeschreven f 13900 de exploitatiekosten bedragen, inclusief om zetbelasting enz., rond f 64000 en de winst uitkering aan de gemeente Zandvoort f 7250.Voor uitbreiding van het buizen net is geraamd f 35000.en voor aanschaf fing meters f 21000. Het waterleidingbedrijf rekent op een waterverkoop van 425000 M3. voor rond f 82000.Het bedrijf pompt het water zelf op, kosten f 11.250.afschrijving op vaste goederen f 12500.overige exploitatiekos ten rond f 60.000., winstuitkering aan de gemeente f 9100.Voor uitbreiding van het buizennet wordt geraamd f 30.000. voor de bouw Van de watertoren me: de daarmede verband houdende werken f 560.000. Het douchebadbedrijf rekent op 38400 baden, opbrengst f 6285exploitatiekosten rond f 8000.verliessaldo rond f 1600. In verband met het 3-jarig bestaan hield het Zandvoortse Niwincomité een. contact-avond in „Zomerlust." De voor zitster. mevrouw HennisDorreboom, opende de avond met een woord van welkom in het bijzonder tot de burge meester, leden van 't Hoofdbestuur, de vertegenwoordigers van „Katholiek Thuisfront". De spreekster gaf een over zicht van hetgeen het comité heeft ge presteerd en schetste vervolgens het le ven van de militairen in Indonesië. De heer Van Meurs vertelde het een en ander over de rimboe-kisten-actie §n hoezeer de jongens deze op prijs stel len. In de plaas van Jhr. Six. die ver hinderd was. voerde hierna de heer Dorst het woord, die hulde bracht aan het actieve Zandvoortse comité. Tussen het optreden van de verschil lende sprekers werden enkele films ver toond: die welke het leven en de taak van de militairen in Indonesië in beeld bracht viel bijzonder in de smaak. Ten slotte dankte een gedemobiliseerde Zandvoortse militair voor het werk van de Niwin. Met het zingen van het zesde couplet van het „Wilhelmus" werd de avond besloten. nerend. „Wat, ach kom. Als half Aals meer de lucht was ingevlogen, dan is dat zeker ook een kleinigheidje'" repli ceerde Mr. Gerritsen. Verdachte's houding en het feit, dat talen kon, deden de Kantonrechter be talen kon, deed de Kantonrech'er be sluiten vermelde hechtenis te geven. KARBONADE VAN DE SCHOUDER 125 cent per pond KARBONADE HAAS OF RIB 130 cent per pond MAGERE HAMLAPPEN 140 cent per pond MAGERE FRICANDEAU 145 cent per pond VERS MAGER SPEK OF DOORREGEN LAPPEN 105 cent per pond VERS VET SPEK 95 cent per pond VETTE SPEKLAPPEN 95 cent per pond VARKENSGEHAKT llo cent per pond RAUWE R,EUZEL 90 cent per pond MAGER PEKELSPEK 120 cent per pond VERSE WORST OF SAUCIJSJES 125 cent per pond VET GEROOKT SPEK 110 cent per pond Prima rauwe Rookworst van zuiver varkensvlees 32 cent per ons ONZE SPECIALE RECLAME IS DEZE WEEK: EEN FIJN STUKJE LEVER VOOR ELKE KLANT a 25 cent per ons FIJNE GEKOOKTE WORST a 25 cent per ons RUIME SORTERING BETERE VLEESWAREN VERS GEMALEN GEHAKT HALF OM HALF a 110 cent per pond MOOIE DOORREGEN OSSENLAPPEN a 120 cent per pond MAGERE LAPPEN a 130 cent per pond HIBLAP en RIBSTUK a 140 cent per pond ROASTBEAF en LENDE h 150 cent per pond BIEFSTUK en HAAS 170 cent per pond VOOR DE SOEP: SOERVLEES a 120 cent per pond en VETTE SOEPBENEN Deze prijzen zijn uitsluitend a contant en aan de winkels afgehaald. BINNENWEG 117 (naast Dijkstra) - GEDEMPTE OUDE GRACHT 80 (hoek Botermarkt) - SPAARNWOUDERSTRAAT 69 (naast de Batavier) „Een fles azijn en twee ons kaakjes" Herhaalt de kruidenier beleefd, „Een rol beschuit" en (tussen haakjes) Of zij toch niets vergeten heeft 't Voornaamste moet ik nog bestellen", Zegt Vrouwtje Piggelmee heel vlot, „Een pakje KOFFIE van VAN NELLE, En dan.. VAN NELLE'S THEE tot slot!" is geen wonder, dal Vrouwtje Piggelmee zo nadruk kelijk om Van Nelle's Koffie en Thee vraagt: Ze weet al jaren, dat Van Nelle voor iedere prijs en voor ieders smaak het beste van het beste levert. VOOR GEUR EN SMAAK KOFFIE per 250 gram ROODMERK F. MO GROENMERK 1.04 GEELMERK 093 THEE per 100 gram AFTERNOON F 0.80 GOLDEN CUP 0.05 (Ceylon Melange) PRISMA 0 76 (China Melange) GIRAFFE 0.76 KUBUS 0.68 Alle soorten goede meubelen tapijten, kristal, goud en zil ver, etc., voor hoge prijzen. Telef. 14637. Zijlstraat 62. Overal te ontbieden. WIL OOK WAT GR. HOl'TSTR. 137 VLUG VAKKUNDIG TELEFOON 113 38 Groote Markt 8 HAARLEM. Slechts groot aak Radion overtreft alles, ook als 't om het wassen van kindergoed gaat. Al werd dit nog zo vuil, weer stralend wit haalt U 't uit het krachtdadige Radionsop. En Radion wast alleen. Niet langer boenen en bleken. Veel minder moeite en veel betere resultaten, ziedaar de belangrijke voordelen van 't ge bruik van Radion. RAD 65—0116

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 5