REPUBLIKEINS KABINET AANVAARDT ACCOORD Haardvuur, logboek en foto-album Majoor Flinterman vertelt van oorlogsvluchten en records ZUIVERING IN TSJECH OSLOWAKUE WORDT VOORTGEZET Tot hoofd en hart ZIJ, DIE VIELEN Massa en leiding STARTVERBOD VOOR VLIEGENDE FORTEN Korps Luchtwachtdienst Het weer Winkels langer open ZONDAGSRIJVERBOD Uitgebreid complot zou onschadelijk zijn gemaakt Nationalisatie van antiquairzaken J ZATERDAG 19 NOVEMBER 1949 73ste JAARGANG No. 24619 Ook Mohammedaanse partij stemt in met besluiten van R.T.C. Bij souvereiniteitsoverdracht moeilijkheden Unci-rapport Globemaster met 103 passagiers over de Oceaan PRIMAAT VAN POLEN NAAR ROME? GROTE DIAMANTSMOKKEL ONTDEKT VAN ENGELAND NAAR AMERIKA Engeland verloor er al 600.000 dollar door Motoren moeten worden geïnspecteerd Werving vrijwilligers door „Steun Wettig Gezag" AANTAL MOTORRIJTUIGEN 256.700 Raming van de K.N.A.C GRENSCOMMIES ZWAAR GEWOND Bij achtervolging van smokkelaar In verband met St. Nicolaas en Kerstmis K.N.A.C. verzoekt opheffing UITKERING KINDERBIJSLAG PER MAAND? 4tbergt „ORGANISEER DE MAANDVLIEGERS" TROUWRING NA 12 JAAR TERUG KATH. WERKGEVERS Nieuwe voorzitters van diocesane verenigingen Nederlands acrobaat in de V.S. verongelukt Rijkskolenbureau neemt taak van C.D.K. over Luchtpostbladen tegen speciaal tarief BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen Z0800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45. tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur) W. Severirt COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mifflmeter» hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per I 132 per maand, t 435 per kwartaal. Radio-Djokjakarta heeft volgens United Press bekend gemaakt, dat het republikeinse kabinet de R.T.C.-besluiten te Den Haag heeft aanvaard. Het algemene secretariaat van de Mohammedaanse partij, de Masjumi, de grootste politieke groep in de republiek heeft eveneens de instemming dezer partij met het Haagse accoord medegedeeld. De ratificatie schijnt daar door verzekerd. Volgens betrouwbare berichten is het kabinet in principe overeen gekomen, een plenaire parlementszitting te houden voor de ratificatie. Het verluidt, dat deze zitting 5 December zal worden gehouden. Dr. van Royen heeft Vrijdagavond op een. persconferentie te Flushing Mea dows verklaard, dat, ofschoon geen der partijen volkomen tevreden was over de resultaten van de R.T.C., er tqph een hechte grondslag was gelegd voor de toekomst van een levensvatbare unie. De overeenkomst zou, indien zij be krachtigd en eerlijk door beide partijen werd nageleefd, de beste voorwaarden scheppen voor vrede en rust in Indone sië en dienen als een „bolwerk tegen het communisme". Hij gaf desgevraagd toe, dat er zich moeilijkheden zouden kunnen voordoen bij de souvereiniteits-overdracht. Het zou ook mogelijk zijn, dat extremisten in Indonesië onrust zouden trachten te verwekken. Dr. van Royen was echter vol vertrouwen, dat de huidige repu blikeinse regering het zowel met het communistische gevaar als met het ge vaar van omverwerpende actie onder de nationalisten zou klaar spelen. Over de financiële regeling zei Dr. van Royen nog: „Wij hebben ons laten leiden door de gedachte, dat de R.I.S. niet overladen met financiële verplich tingen diende te beginnen". De Veiligheidsraad heeft Vrijdag middag na een kort debat over for maliteiten besloten het rapport van de U.N.C.I. op de agenda te plaat sen en de bespreking van het rap port op te schorten tot ten minste drie dagen nadat de bijlagen ter be schikking zijn gesteld van de leden van de Raad. De vertegenwoordiger van de Indo nesische republiek te Nieuw-Delhi, Su- dörsono, die op weg naar de V.S. een tussenlanding maakte op het vliegveld van Tokio, deelde aan A.F.P. mede, dat naar zijn verwachting vriendschappelijke betrekkingen zullen ontstaan tussen Ja pan en de R.I.S. wanneer eenmaal de twee landen op gelijke voet met elkan der in betrekking zullen staan. Het ministerie van Voorlichting van Oost-Indonesië heeft bekend gemaakt, dat thans ook de aanvoerders van de bende, die de overval op de politiepost te Masamba heeft gepleegd en die ver antwoordelijk zijn voor de moord op de heer Pluytcr, zijn gearresteerd. Het blij ken evacuée's van buiten de negara Oost-Indonesië te zijn, genaamd Ab dullah Riu en Hassan. De 81 ton wegende viermotorige „Glo bemaster" van de Amerikaanse lucht macht met 103 man aan boord is gister avond in Marham (Engeland) op de ge combineerde luchtbasis van de R.A.F. en de Amerikaanse luchtmacht geland. Er waren negentig passagiers aan boord, o.w. officieren en soldaten van de luchtmacht, die bij de derde divisie in Engeland gedetacheerd worden voor opleiding en een (^manning van dertien koppen. De machine heeft de vlucht van 2300 mijl over de Oceaan afgelegd in elf uur en 35 minuten. Mgr. Wyszynski, Primaat van Polen, heeft het voornemen te kennen gege ven om een bezoek te brengen aan het Vaticaan. Geen enkel lid van het Pool se Episcopaat bracht echter dit jaar een bezoek aan Rome. Het is daarom twijfelachtig, of mgr. Wyszynski van de Poolse regeringsautoriteiten toestem ming zal krijgen om deze reis te ma ken. Een Londcns gerechtshof is gisteren begonnen met de behandeling van 47 aanklachten tegen drie maatschappijen, een bank, een directeur en een procu ratie-houder, die er van worden be schuldigd betrekken te zijn in een plan, om ruwe diamanten tot een hoeveelheid Van 19.451 karaat uit Engeland te ver zenden, waarbjj de deviezenwet opzet telijk werd ontdoken. De openbare aanklager verklaarde, dat de Britse regering, als gevolg van het heimelijk verzenden van ruwe dia mant uit Londen naar Tanger, waar de edelsteen werd verder verkocht naar de Verenigde Staten, reeds een bedrag van zeshonderd duizend dollar heeft verlo ren. Het complot kwam uit, doordat op het hoofdpostkantoor te Londen drie Postpakketten werden geopend, die diamanten ter waarde van 75.254 Pond Sterling bleken te bevatten. De opzet van het plan was de dia manten niet rechtstreeks naar de Verenigde Stater, te verkopen in dat geval had Engeland er dollars voor ontvangen doch via de om weg van Tanger, waar een stroman zorgde voor de wederverkoop naar Amerikaanse diamanthandelaren. De koers van het Pond Sterling was des tijds nog 4.2 dollar voor een Pond, doch de notering bedroeg te Tanger De Amerikaanse luchtmacht heeft gis- 'eravond een startverbod uitgevaardigd v°or alle toestellen van type B-29, die n°g geen modernisering van de motor hebben ondergaan. Het verbod is uit gevaardigd naar aanleiding van een ïeeks ongelukken met B-29's. Het zal Van kracht zijn, totdat alle toestellen Z'jn geïnspecteerd. Bij de botsing tussen twee Ameri kaanse superforten van het type B-29 Stockton (Californië, V. S.) zijn achttien vliegers gedood. Slechts drie t*n de in totaal 21 inzittenden van de wee vliegtuigen wisten zich met para- chutes te redden. t, ^°als bekend is dezer dagen bij de «muda-eilanden een B-29 in zee ge- jy,„ Ondanks vele nasporingen heeft en het toestel nog niet gevonden. Men het6)'' dat de twintig inzittenden om e 1 mven zijn gekomen. Toen gisteren b-i„iande.re B"29 opsteeg van de modder- jrii n 'n he Tampabaai, om het ver- „1, toestel te zoeken, storrtte deze w-Sf g neer, waardoor vijf vliegers Vier 3 gedood- Vermoedelijk hebben overleefd" V3n de bemanninS deze ramp heeft1 Bahaanse nieuwsagentschap Astra - gisteren gemeld, dat een niet slechts om en bij 3.2 dollar. Op deze wijze wisten de Amerikaanse dia manthandelaren een onwettige extra-winst van 20 tot 25 procent te boeken, terwijl Engeland de zo zeer benodigde dollars ontgingen. Het had de aandacht van de douane getrokken, dat zich een grote uitvoer van diamanten uit Engeland naar Tan ger begon te ontwikkelen, daar geen der Londense diamantdeskundigen iets wist van een markt voor diamanten in deze Noord-Afrikaanse haven. Naar aanleiding van het bericht over de aanstaande oprichting van een korps Luchtwachtdienst heeft de directeur der Nationale Reserve kolonel J. Termaten, namens de Staatssecretaris van Oorlog, nog de volgende toelichting gegeven: „Zoals bekend, zal het korps Lucht wachtdienst voor een groot deel bestaan uit vrouwelijke vrijwilligers. De wer ving en de selectie van deze vrouwelijke vrijwilligers zal' geschieden door het in stituut „Steun Wettig Gezag" en wel op dezelfde basis als reeds gebeurt voor de Nationale Reserve. Evenals de wer ving voor de Nationale Reserve thans meer gericht is op de kernen van het bedrijfsleven en het verenigingsleven zal de werving en de selectie van de vrouwelijke vrijwilligers van de aan vang af in overleg met en door bemid deling van de bestaande vrouwenorga nisaties geschieden. Op grond hiervan heeft het dus voorlopig geen zin wan neer vrouwen en meisjes zich indivi dueel gaan aanmelden bij de wervings centra voor de bestaande vrijwilligers- diensten. Mede in verband met' het bovenstaan de is reeds contact opgenomen met ver scheidene vrouwenorganisaties en in overleg met het Nederlandse Vrouwen comité zijn in het hoofdbestuur van „Steun Wettig Gezag" drie vrouwen op genomen, die representatief geacht wer den voor de verschillende geestelijke stromingen onder 't Nederlandse volk." De K.N.A.C. raamt het aantal motor rijtuigen per 15 November 1949 op 256.700 en wel personenauto's 108.000, autobussen 5200, vracht- en bestelauto's 63.000, motorrijwielen (inclusief drie wielers) 80.500. Per 1 Mei 1940 was de schatting van het totaal aantal motorrijtuigen 212.200 waarvan 104.000 personenauto's, 4700 autobussen, 32.000 vracht- en bestelauto's en 71.500 motorrijwielen. Weliswaar is het totaal aantal mo torrijtuigen van nu, vergeleken met het aantal per 1 Mei 1940, met ongeveer 5 pet. toegenomen, maar de gemiddelde ouderdom is thans ruim anderhalf maal zo hoog. Aan de Duitse grens bij Emercompas- cum heeft zich een ernstig ongeval voor gedaan, waarbij de grenskommies J Hans zwaar werd gewond en in zorg wekkende toestand naar het ziekenhuis te Emmen moest worden overgebracht. De grenskommiezen Hans en J. Recht op achtervolgden een smokkelaar, die met enige pakken koffie de Duitse grens wilde passeren, en ondanks herhaalde sommaties op de vlucht sloeg. De kom mies Rechtop trok zijn revolver. Hij kwam ongelukkigerwijs te vallen, waar bij een schot afging en de kogel zijn collega Hans in dc buik trof. De buit van de smokkelaar kon in beslag worden genomen hij zelf wist echter te ontkomen. De voorzitter van de In. Nationale Partij heeft van de minister van Ooriog bericht ontvangen, dat in Indonesië geboren Neder landers niet onder de wapenen behoeven te komen, indien zij verklaren de Indone sische nationaliteit te willen verwerven. Verwachting tot Zondagavond: Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk enige lichte regen. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk tussen Oost en Zuid, later uit uiteenlopen de richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Zondag: Zon: 8.08—16.43. Maan: 8.37—16.19. Maandag: Zon: 8.09—16.42. Maan: 10.10—16.56. Teneinde het publiek in de gelegen heid te stellen gedurende de dagen, on middellijk voorafgaande aan Sint Nico laas en Kerstmis, ook in de avonduren zijn inkopen te doen, heeft de minister van Economische Zaken evenals vorige jaren de colleges van burgemeester en wethouders van alle gemeenten gemach tigd, ontheffing te verlenen van de .wet telijke voorschriften inzake de winkel sluiting. Een dergelijke ontheffing kan slechts worden verleend tot uiterlijk 9 uur des avonds op 1, 2, 3, 22 en 23 December a.s. De K.N.A.C. heeft er in een adres aan de minister van Verkeer en Waterstaat opnieuw op aangedrongen te willen be vorderen, dat het verbod van het rijden op Zondag niet zal worden verlengd. De wettelijke grondslag, waarop dit verbod berust, vervalt n.l. per 31 De cember a.s. Het Staatsgerechtshof in Praag heeft gisteren bekend gemaakt een uitgebreid complot onschadelijk te hebben gemaakt 25 Tsjechen, die ervan beschuldigd wer den hieraan te hebben deelgenomen werden veroordeeld tot gevangenisstraf fen varierende van levenslang tot één jaar. Onder de beschuldigden bevonden zich twee leden van de Tsjechoslowaak- se veiligheidspolitie.' Drie hunner waren- vrouwen. Volgens het Hof stelde de groep zich ten doel de huidige Tsjechische regering omver te werpen. Ook heeft de Tsjechoslowaakse rege- Aan het Voorlopige Verslag der com missie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijzi ging van de Kinderbijslagwet is het volgende ontleend: Sommige leden waren minder vol daan over de oplossing, die voorgesteld wordt met betrekking tot de» kinder bijslag voor het natuurlijke kind. Zij sloten zich ten aanzien van deze kwes tie volledig aan bij diegenen, die bij de behandeling van het amendement-Hooij i op 7 Augustus 1946 hadden gestreden J tegen introductie in de Kinderbijslag- wet van een rechtsgelijkheid voor de ouders van het wettige en het natuur- I lijke kind. De bijstand ten behoeve van het natuurlijke kind aldus deze le den behoort eigenlijk niet in deze wet te worden vastgelegd, doch behoeft een afzonderlijke voorziening. Door andore leden werd aangedron gen op een wijziging in dier voege, dat de uitkering van de bijslag niet meer per kwartaal, doch per maand zal ge schieden. dae=f, geïdentificeerd 'vliegtuig Dondêr- Branv in de A1Pen tussen Italië en AstracriLk .verloren zou zijn gegaan. Peliit, meldde. dat het toestel in Val Werd m de Noordoosthoek van Italië beerd Waai'genomen en dat het pro- de bor°P te trekken> voordat het tegen en u 1^en to Dlettor vlnn?. P.arihiniori te pletter vloog. Caribinieri roepen zoeken het gebied af. Vertrolfvrgen is een vliegtuig uit Turijn 11 om de reddingsbrigade de te wijzen. Boven de opstallen en kampementen van het vliegveld „Twente" hangt de ver killende mistkoepel als een reusachtige geluiddemper, maar in de behaaglijke zitkamer, een kilometer of zo achter de slagboom van de toegangspoort, gooit mijn gastheer een nieuw blok hout in de gretig gapende muil van de open haard. Majoor Jan Flinterman, houder van het Nederlands hoogte- en snelheidsrecord, „Niks an, kan iedereen" zuigt een gloeiende kop op zijn pijp en blaast een blauwe wolk kaarsrecht naar de balken zoldering. „Tja", zegt ie, „hoe gaat dat zo". Hij springt op en lokt me van het verkwikkend haardvuur weg, een zij kamertje in, waar ingelijste Spitfires en Hurricanes, glimlachende piloten en correcte groepen vliegerofficieren, neerzien op een ongelooflijke hoeveelheid haastig beschreven velletjes papier. „M'n boek", zegt ie met een soort veront schuldigende tederheid, „mémoires van een reserve-officier, die zijn ontslag heeft genomen, zonder-dat-er-wat-achter-zit. Daar hebben je collega's met zóveel gretige nadruk over opgebeld, alsof ze hoopten, dat er wél wat achter zat. Maar mis hoor!" die niet.... Er is eigenlijk maar een verdraaid klein percentage teruggeko men. Sigaret?" De volgende bladzijde heeft alweer nieuwe herinneringen: rapporten „ontmoetten met 6 man 20 Jerry's, heb ben er 6 neergeschoten (Flinterman 2) tafel isealSnbmaar~plaatsdevoorridê eif ntv£rliezen" - menu's kran- beschreven blocnootveUen en 'n asbak te c 1So" liggen de getuigenissen van een nknipsels, ilükwens tekeningen. Een hartelijke van luchtmaarschalk Sir glansrijke carrière"~ük~"i:achtvWer Boderic Hill, naar aanleiding van het Vooreerst 't logboek met zn pijnlijk DSC correcte- felicitaties namens het nauwkeurige opsomming van ongeveer vier jaar belangrijke oorlogsoperaties: het staartje van de Battle of Britain verkenningsvluchten boven Kanaal en Vasteland, operaties tegen Parijs Cherbourg, Brest en het hoofdkwar tier van de S.D. in Kopenhagen, bom- bardementsvluchten tot ver in Duits land, een verschrikkelijke aanval op Caen om ruimte te maken voor het bruggehoofd, de Septemberactie bij Arnhem, het' doorsteken van de dijken op Walcheren, onschadelijk maken van VI en V2's, neerschieten van de eerste Duitse straaljager ME262, enz. enz. Daar liggen, op het azurenblauw en paars fluweel van kleine doosjes uit Londense juwelierszaken, de versierse len van het DFC, het Kruis van Ver dienste en het onderscheidingsteken mét de zwaardjes van de Nederlandse Leeuw. Daar is ook het album, dat we tenslotte meetorsen naar het haardvuur: foto's van opleidingscursussen en squadrons van vliegtuigbemanningen en grondper soneel, van hoge gasten en genoeglijke uitstapjes; majoor Flinterman als cursist, als instucteur, als vluchtcomman- dant. Het restant van de pijp verdwijnt in de muil van de schouw en verklarend wijst een vinger langs een reeks jonge, energieke gezichten: „Dat was een Hol lander en dat.... Die is er aiet meer en Directoraat van de Nederlandse Lucht macht en het Nederlandse ministerie van Oorlog. En dan weer foto's en nog eens foto's. Eigenlijk hadden we op 16 Mei 1940 naar Frankrijk willen gaan, zegt majoor Flinterman met zijn sigaret in de ene en zijn lege pijp in de andere hand, maar in Hoek van Holland lag een destroyer klaar en dat verkortte de weg. Toen het 'gewone liedje: scholing, training, inlij ving bij de RAF en om maar ineens goed te beginnen een sprong voor je leven met de parachute, omdat een collega-Spitfire het beslist nodig vond. je vleugels aan diggelen te rammen. Tabé Spitfire Voor de rest? Een lesrooster afwer ken, eerst bij de Engelsen, toen in het eerste squadron van de nieuwe Neder landse Luchtmacht. Een beetje instruc teur spelen in Schotland „toevallig" ook het geboorteland van mevrouw Flin terman en dan niet te vergeten dat merkwaardig squadron 126, dat in theorie Engels heette te zijn, maar in werkelijk heid meer overeenkomst had met het V reemdelingenlegioen. En na de oorlog Nederland. Ja. We zijn hier op Twente be gonnen met een Spitiireschool. Toen kwam er een overgangsafdeling voor Meteoors en tenslotte mocht ik dan het eerste straaljagerssquadron vormen, een fijn team, waarmee we tenslotte naar Leeuwarden verhuisden. MAJOOR JtAN FLINTERMAN zonder dat er wat achter zit Flinterman is ook verwoed motorrijder. Hij komt daarmee wel eens vast te zitten in de modder. Zoiets hoeft hij met zijn Gloster Meteor niet te proberen. En records vestigden. Ja, maar niet op de éérste plaats om de records. We waren sterk geïn teresseerd voor proeven met vliegen, schieten en navigeren op grote hoogte en wilden die gelegenheid eigenlijk en passant benutten om het Nederlandse record op een reële hoogte te brengen. Eerst wilden we met drieën gaan, maar het bleef tenslotte bij één. Daarnaast begonnen we intussen belangstelling te krijgen voor snelheidsproeven en, zoals u weet, ook dat record ging eraan. Het sigarettenpeukje volgt het restant van de "pijp in het knappende vuur. De belangrijkste proef? Vliegtech nisch zonder twijfel het hoogterecord, maar wetenschappelijk de snelheids proef. In ieder geval moet nu op deze beide proeven verder worden gewerkt. En U? We hebben een zaak in Den Haag en ik wil óók wel weer eens wat aan sport doen. Skiën, motorrijdenRug by? Zeker omdat ik bij ongeluk 'n keer m het Nederlands vijftiental heb ge zeten! En dan blijf ik natuurlijk maand- vlieger. Als een veer vliegt majoor Jan Flin terman dan plotseling uit zijn stoel op: „Weet u", zegt hij, „ddt lijkt me nou wel iets. Ik zou dat maandvliegen van de reserve-officieren georganiseerd willen zien. We moesten al die maandvliegers samenvoegen in squadrons, dan kregen we eenheden. Ik denk hier bijvoorbeeld aan de Middelbaar technische scholen en de Universiteiten, die hun eigen groep zouden krijgen. Heus we hoeven geen nieuw materiaal te hebben, als we maar aan de gang kunnen. Ik geloof heus, dat je daarmee een heleboel zou kunnen doen voor de opbouw van de luchtmacht. Natuurlijk zouden die oefe ningen van de Squadrons hoofdzakelijk op de weekenden gehouden moeten wor den, maar ik voor mij geloof dat de zaak het waard is om de moeilijkheden daar aan verbonden te trotseren. Wat jij Peter?" Maar Peter, de 4-jarige Flinterman, geeft geen antwoord. Die zit een ver woed duel te leveren met zijn portie sliertige spaghetti, één oog gericht op het schaaltje kerser.-met-sap, waar ie straks in zal onderduiken. Als een Meteor, zegt Flinterman Sr. Cr. I Het zijn vaak zeer onbeduidende din- gen, die aanleiding geven tot gekijf en getwist, dat de grondslag der liefde zelfs ondermijnt. ring twee nieuwe spionnagecomplotten opgerold en tegen 55 Tsjechen zware ge vangenisstraffen geëist. Het Staatsge rechtshof hield, hiervoor zitting in de grote politieke gevangenis, Pankrac, te Praag. De leider van een groep van 35 man kreeg levenslang, in plaats van, zoals oorspronkelijk geëist was, de doodstraf De leider van een tweede groep kreeg 25 jaar. Drie leden van deze groep wer den vrijgesproken. Een aantal Tsjechische antiquairza ken is genationaliseerd, zo d»eU het communistische blad „Rudo Pravo" me de, en de regering heeft besloten dat de antiekveilingen voortaan alleen toegan kelijk zullen zijn voor experts en ar beiders. Het blad meldt, dat van rege ringszijde vier antiquiteitszaken en drie veilinglokalen in Praag geopend zijn, terwijl tegelijkertijd een begin gemaakt is met de exportdienst. Dr. Artur Maixner, de voormalige Tsjechoslowaakse gezant bU het Vati caan Is gearresteerd, na getracht te heb ben op illegale wijze naar Italië te vluchten. Maixner probeerde zich bij zijn vrouw en dochter, die in Italië wo nen, te voegen. Meer dan 12 jaar geleden verloor de heer P. te Geleen zijn gouden trouw ring. Alle nasporingen bleven vergeefs. Wie beschrijft edhter de verbazing van mevr. P., toen ze Vrijdag in de krant een berichtje las, dat een bewoner van de Danikerstraat een gouden ring met de initialen A. M. J. P. in zijn voor tuintje gevonden had. Dat waren de initialen van haar echtgenoot. En in de Danikerstraat had ze voor 12 jaar gewoond. Mevr. P. ijlde naar het politie bureau en daar bleek de gouden ring inderdaad dezelfde te zijn, die de heer P. ruim 12 jaar geleden verloren had. De heer G. H. de Nivelle, directeur van de N.V. Diepenbrock en Reigers te Ulft is de heer L. C. F. M. Smulders, directeur van de N.V. Machinefabriek Frans Smulders te Utrecht opgevolgd als voorzitter van de aartsdiocesane vereni ging der Katholieke Werkgevers. Wegens zijn bijzondere verdiensten voor de vereniging werd de heer Smul ders bij gelegenheid van zijn aftreden door Z. H. de Paus benoemd tot Ridder in de Orde van de H. Gregorius. De Amsterdamse acroDaat Jan Vogel, die reeds een jaar in de Verenigde Sta ten optrad, is te Kansas City van een hoogte van dertig meter naar benedbn gestort. Hij werd in zorgwekkende toe stand naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij is overleden. Jan Vogel, die 37 jaar oud was, was bekend om zijn schijnval van een hoog te van dertig meter. Halverwege greep hij dan een voor de toeschouwers on zichtbaar koord, dat aan zijn enkel be vestigd was. Vrijdagavond viel hij ech ter tot op de grond, zonder dat hij in zijn val werd gestuit. Het Centraal Distributiekantoor deelt me de, dat de normale uitreiking van toewij zingen voor brandstoffen ten behoeve van nieuw gevestigde gezinnen, vestigingen uit het buitenland, kamerbewoners (na-uitrei king), inkwartiering van militairen en ge vallen van tijdelijke voorziening voor uit het buitenland hier te lande verblijvenden met ingang van 28 November a.s. zal geschie den door de toewijzingskantoren van het Rijkskolenbureau, in plaats van door de plaatselijke distributiediensten. Geen uitreiking zal na 26 November plaats vinden ter vergoeding van vermiste brand- stoffenkaarten, evenmin zal na laatstgenoem de datum gelegenheid bestaan tot ruiling van bon 06 voor schippers en anderen, die deze bon niet tijdig hebben ingeleverd. Ook voor grote gezinnen, schippers en schip persknechten, die permanent aan boord ver blijven, en voor hen, die tijdelijk buiten hun woonplaats verblijven, zullen geen brandstoffenbonnen meer worden uitgereikt. Tenslotte zal ook de uitreiking voor aan staande moeders worden beëindigd. Met ingang van 1 December a.s. zul len door de P.T.T. tegen, een speciaal tarief luchtpostbladen, de zogenaamde „Air Mail Letter", worden uitgegeven. Deze luchtbrieven kunnen worden ge stuurd naar alle bestemmingen, uitge zonderd de volgende landen: Marokko (Spaanse zone), Egypte, Israël. Tanger en Cyprus. Het is echter verboden in deze luchtpostbrieven iets in te sluiten, tenzij de frankering voldoende wordt aangevuld voor de verzending per vliegtuig. Sluit men wel iets in deze luchtpostbrieven, zonder bijfrankering, dan zullen deze brieven de normale route per trein of boot moeten af leggen. De brieven kunnen ook aan getekend of per expresse verzonden worden. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 12 November 1949: Sold. D. Brouwer, legernr. 270211154, afkomstig uit Haskerland (Fr.); Korp. G. v. d. Eijnden, legernr. 261024192, afkomstig uit Valkens- waard (N.-Br.). Gesneuveld 1 Augustus 1949, na vermissing: Sold. A. Hootsen, leger nr. 260717118, afkomstig uit Veenen. daal. Kon. Ned.-hvd Leger: Geen ver liezen. Dat zij rusten :n vrede. (Van een bijzondere medewerker) Het grootste gevaar dat onze terse beschaving bedreigt is zon der twijfel "dat van de collectivise ring van de mens. In een hoofdartikel werd hierop Woensdag j.L in ons blad nog eens nadrukkelijk de aandacht ge vestigd. Reeds had schrijver dezes een beschouwing in gelijke trant voor deze Zaterdagavondrubriek gereed liggen, zij het dan, dat hij naast het wijzen op de gevaren een vernieuwde poging wilde wagen, aan te geven op welke wijze deze gevaren kunnen worden vermin derd Massa, in de ongunstige zin van dat woord, heeft steeds bestaan. Immer had den we rekening te houden en we zul len dit ook in de toekomst moeten blijven doen, met het feit, dat de mens heid naar verstandelijk inzicht, en per soonlijkheidskwalificatie in verschillen de groepen is in te delen.... Historisch bewijsbaar kan bijna steeds worden ge sproken van een grote middenmoot, die niet zelfstandig denkt, maar die onder leiding van een intellectuele bovenlaag welhaast instinctief handelt. Het is dan uiteraard van beslissende betekenis op welke wijze de leiding wordt gegeven. Spreekt in deze o.a. niet het klassieke voorbeeld wan Palm-Zondag en Goede Vrijdag. Op Palm-Zondag werd de Zoon des Mensen met gejuich Jeruzalem bin nengehaald, bloemen en palmtakken op Zijn pad gestrooid en „de massa" wilde Hem tot Koning kronen. Het was deze zelfde massa, die enige dagen later over dezelfde Mens het doodvonnis afdwong. De middeleeuwen tonen ons vele voor beelden van massale gebedsacties, die de hemel geweld moesten aandoen voor het verkrijgen van een of andere vaak zuiver materiële gunst. Danken o.a. de Kruisdagen die we thans nog in de Kerk vieren, niet aan zulk een massa- reactie hun ontstaan? Herinneren we ons ook politieke stemmingen. Bij de verkiezingen in 1982 brachten in Groot-Berlijn ongeveer 200.000 mensen hun stem uit op de Communistische partij Duitsland. Een jaar later waren dit plotsklaps natio- naal-socialisten geworden. Kort en goed, het probleem van de massa bestaat e* we hebben daar rekening mee te hou den. Ten onrechte wordt wel eens de indruk gevestigd alsof het hier een ho rizontaal probleem zou betreffen. Da- wil zeggen, dat het type massa-mens voornamelijk zou worden gevonden in de lagere regionen van de samenleving. Wie dit ïneent begaat een uitermate go vaarlijke vergissing. Het is onze stel lige overtuiging, ontleend aan veelvuU dige contacten, ook met kringen van z.g. intellectuelen, werkgevers, midden standers en ambtenaren, dat dit gevaar lijke mensentype in alle rang en stand wordt aangetroffen. Het vraagstuk i« gevaarlijker in onze dagen dan het ooit geweest is, omdat de geestelijke instel ling van de mens in het algemeen In zo ontstellende mate achteruit holt. Het percentage on-kerkelijken in Nederland steeg in 70 jaar van 0,3 pet. tot ruim 17 pet. Zolang de mens met God ver bonden leefde, zolang de priester krach tens zijn bovennatuurlijke roeping wer kelijk de geestelijke leider was van do massa, zolang was er iets waardoor de gerichtheid ook van de massa, althans in grote lijnen, ongeveer zuiver bleef. We weten, dat we ons hier zeer voor zichtig moeten uitdrukken omdat roem ons andere met alleslei incidentele en zelfs collectieve feiten kan komen aan dragen, die een bewijs zouden kunnen vormen voor het tegendeel. We menen toch en desondanks onze stelling te mo gen handhaven, uitgaande van de ge dachte dat men „massa" niet kan om vormen in een gemeenschap van louter persoonlijkheden, maar dat de leiding tegenover de massa de plicht heeft, te trachten deze mede in de Hemel te hel pen. Daar komt bij dat inderdaad op elk lid van die massa een grote per soonlijke verantwoordelijkheid rustte. Vooral de arme mens, gespeend van alle aards bezit, moest voortdurend op de vraag zijn bedacht, hoe hij in het onderhoud van zich en de zijnen kon voorzien. Hij moest dat zelf doen. Want behalve een liefdadige buurvrouw of een weldadigheid plegende parochiële instantie, keek niemand naar hem om als hij in nood verkeerde. Thans is het zo. dat in zeer veel nood gevallen een wettelijke regeling de ge dupeerden althans enigermate een in komen garandeert, hetgeen wel niet per se. maar toch met een zeer grote mogelijkheid verslapping van het per soonlijke verantwoordelijkheidsgevoel met zich kan brengen. In feite hebben we dit verschijnsel dan ook te consta teren. Wanneer we daar dan nog aan toevoegen de ontstellende godsdienstige inzinking, de toenemende genotzucht en het stijgend verlangen naar sensatie, dan hebben we een aantal factoren, die het massa-probleem van nu noodzakelijker wijze gevaarlijker doen zijn dan ooit. Stellen we thans de vraag wat hier tegenover dient te geschieden. Gin gen we boven uit van de gedachte, dat massa-reactie afhankelijk is van de hoedanigheid der leiding, dan spreekt het voor zich, dat we op de eerste plaats moeten stellen, dat de uiterste zorg moet worden besteed aan de vorming van ieder, die leiding moet geven. Ver antwoordelijk voor de leiding van de massa staan al degenen, die bij het onderwijs zijn betrokken, de journalis ten, bestuurders van organisaties, de ge zagsdragers. Wat gebeurt er om te zor gen dat de leiding, die zij geven, beant woordt aan da normen, die nu eenmaal moeten worden gesteld? Ieder van de bo- veiiaangegevenen verricht zijn leidingge vend werk op andere wijze en op en andere plaats, maar het moet mogelijk zijn een lijn te brengen, die gemeen schappelijk loopt door aller arbeid. Ligt hier niet een bijzondere taak voor de Katholieke Actie? We vernemen zo nu en dan van uit stekende pogingen, die door dit provi dentieel apostolaat worden onderno men. zoals interstands studiedagen en regelmatige bijeenkomsten voor leiders van verschillende organisaties en dien sten. Wij zouden daarnaast uiting wil len geven aan onze gedachte, dat con tact ook met onze protestantse geloofs broeders nuttig moet kunnen werken. Ons verenigt immers het geloof in de zelfde Zaligmaker. En ieder kan op eigen terrein en naar eigen inzicht, maar met een gelijklopende hoofdlijn, zorgen, dat elke „leider" bij al zijn werk poogt de massa opnieuw te richten op God. Op de derde plaats dient met de uiter ste zorg gewerkt te worden aan het massa-vormingswerk. Onze standsorga nisaties. onze dag-, week- en maand bladen, hebben altijd rekening te hou den met het bestaan van massa en zon der zich hiermede te vereenzelvigen, middelen te bezigen, die deze massa iets zeggerr Het is waar. de massa ma terieel vereorgende middelen, zoals so ciale wetten, kunnen we niet missen, maar we zijn het eens met het artikel van Woensdag jA.: Het goed van de materiële verzorging mag nimmer voe ren tot het kwaad van de massinërmg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1