PASTOOR DE GROOT NAM AFSCHEID Hoe staat het in Haarlem met het bakkersbedrijf? ELECTRISCHE K10KKEN VAN NIEL Haarlems Bloei organiseert tentoonstelling in 1950 Hl COLD WAVE?? Gustav Adolf over wezen en doel van het bolsjewisme OLIESTOOK-INRICHTING c VAN HET WITTE DOEK HERINGA WUTHRICH Kamer aanvaardt de interim-regeling Kris, Kras en Kruimeltje gaven commentaar Nog steeds koude hroodoorlog" zeggen de werknemers Knutselenverzamelenbloemen kweken en liefde voor het dier MOLENDIJK'S KAPSALONS Radio Moors AGENDA SLEUTEL WEG? ZATERDAG 19 NOVEMBER 1949 PAGINA 2 LISSE HILLEGOM Raadsvergadering Jaarvergadering Damclub „Hillegom" R.K. Sportvereniging „Concordia" Gidsen Burgerlijke Stand BENNEBROEK Zondagsdienst NIEUW-VENNEP Ongeval Steun Wettig Gezag NOORDWIJK „St. Antonius" viert feest UURWERKEN Grote Houtstraat 86 HOE BESTEED IK MIJN VRIJE TIJD? Een betrouwbaar advies De Stofzuigercentrale HAGEMAR DIAMANTEN BRUILOFT HOOFDDORP Beursnoteringen „GELOOF EN WETENSCHAP" K.A.B. KRING OOST Oprichting spaarkassen H. J. Kuiper Eerste- Kamerlid ZANDVOORT Tentoonstelling Oud- Zand voort Straatnamen Drooggelegd gebied Hebt u een Vestigings vergunning? HEEMSTEDE Jaarvergadering Kath, Landarbèidersbond R.K. Verenigingsgebouw R.K. Harmonie „St. Michaël" Zondagsdiensten SANTPOORT Zondagsdienst „Aa Be" en „v. Wijlt" dekens WASSENAAR H.O.V. Operaprogramma op ledenconcert CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS „DE SLEUTELSPECIALIST" Geen strijdkrachtenprogram meer op Zaterdag GRATIE VERLEEND Films in Leiden De parochie van de H.H. Engelbe waarders te Lisse heeft officieel af scheid genomen van haar pastoor, de zeereerw. heer J. C. de Groot, die door de bisschop benoemd is tot rector van het gesticht ,£>e Goede Herder" te Lei derdorp. De pastoor genoot reeds enige dagen gastvrijheid ten huize van de heer P. Romein en vandaar uit trok hij tussen een haag van jonge mensen uit de jeugdbeweging naar de grote zaal, waar het afscheid zou plaats vinden. Dat al leen al was een indrukwekkend ge zicht: die jongeren met hun lampions e.d. langs de weg en daar tussendoor de scheidende pastoor, die als het ware zijn laatste gang maakte door zijn oude pa rochie. Op deze avond waren tevens aanwe zig de oud-kapelaans J. Huibers en A. Hammerstein en de burgemeester van Lisse, mr. Lambooy. Daar zijn de hele avond door schone woorden gesproken aan het adres van de pastoor en het was allereerst ka pelaan Dekker, die een beeld gaf van het pastorieleven met pastoor De Groot als middelpunt en er tevens op wees, hoe hartelijk en gemoedelijk de ver houding was van de pastoor tegenover zijn parochianen en omgekeerd. Op fijne en zuivere wijze bracht daarna het parochiekoor onder leiding van broeder Rodulphus het bekende ,',Hodie" van Hubert Cuypers* ten geho re, waarna de burgemeester van Lisse een hartelijk afscheidswoord sprak. Spreker memoreerde, hoe hij bij zijn intrede in Lisse het eerst werd toege sproken door pastoor Oe Groot en met een al was hij prettig getroffen door de sympathieke toon, die er in zijn woorden klonk. Een enthousiast applaus van de aanwezigen onderstreepte nog eens de woorden van de burgemeester en daarna was het woord aan twee kleine meisjes, die een mooie wens op zegden en daarin lieten uitkomen, hoe allen het heengaan van de pastoor toch betreurden. Bloembollen mochten op een dergelijke avond natuurlijk niet ontbreken en de meisjes deden hun wens dan ook vergezeld gaan van bloembollen en fleurige appelen. Uit naam «van het kerkbestuur, waarmede de pastoor zovele vergaderingen had belegd, sprak vervolgens de heer P. van Reisen en deze borduurde ook door op het thema van de prettige samenwer king, waarbij h(j de beste wensen voor de toekomst voegde. Een goed idee was het om ook de jongens, die momenteel in Indonesië vertoeven, niet te vergeten en zo brach ten enkele jongens van de lagere school namens deze hun beste groeten en wensen. De Katholieke Actie ont brak uiteraard ook niet en zo liet de heer H. Zwetsloot hartelijke dankwoor den horen voor het werk, dat de pas toor in de parochie had verricht. Dat allemaal ging natuurlijk wat plechtig van toon, maar plots sloeg eigenlijk zo'n beetje de hele sfeer om, De gemeenteraad vergadert op Woens dag 23 November des namiddags half drie. De agenda vermeld o. m. rekening courant-overeenkomst met de Bank voor Nederlandse Gemeenten voor 1950; machtiging tot het aangaan van kasgeld leningen voor 1950; aansluiting bij de Gemeentelijke nazorgdienst te Haarlem; financiële regeling van de bouw van een bloembollenschuur door J. Th. H. Dorresteijn; aanbieding van de begro ting 1950 en benoeming begrotingscom missie; nader raadsbesluit vooraankoop gronden Vreeburg en Meskers; voor lopige vaststelling rekening dienst 1946. De damclub „Hillegom'' hield in café Rutten haar jaarvergadering. De heer J. v. d. Loo fungeerde als voorzitter en heette allen welkom. De notulen wer den goedgekeurd en een aantal ingeko men stukken vlug afgewerkt. Het foe s'uur werd, na verkiezing van een nieuwe voorzitter, samengesteld als volgt; Th. Seysener voorzitter; J. v. d. Loo. secretaris en L. v. d. Reep. pen ningmeester. In het jaarverslag gaf de secretaris een overzicht van de wedstrij den die dit jaar door de club in zijn ge heel en door leden werden gespeeld. Hij wees op de resultaten, die de club had bereikt bij de competitiewedstrijden, waar het le tiental de 4e plaats be haalde en het 2e tiental kampioen werd. Bij de wedstrijden met de vier dorpen kwam het eerste als nummer twee, evenals het 2e tiental, aan de eindstreep. Bij de persoonlijke prestaties werd in het bijzonder geprezen hoe het lid. Th. Seysener. het kampioenschap behaaide in het district Kennemerland en hoe A v Steyn promoveerde van de 3e naar de 2e klas. In de streekwedstrijd werd J. v. d. Loo 2e en Fr. Lubbe nummer 3. In de 2e klas werd A. v. Steijn kam pioen en het lid N. v. Assendelft werd fc. Het ledental bleef ongeveer hetzelf de, wat niet meeviel en er werden dan ook middelen overwogen om daarin verbetering te brengen. Uit het financieel overzicht bleek dat er nog een bedrag in kas was en dat viel al mee. Daarna kwam de Bonds- competitie in bespreking en hoe het tweede tiental daarin zijn rol, het vo rige seizoen van belang, ook dit jaar zal moeten spelen. Na nog uitgebreide be sprekingen over de onderlinge wedstrij den, ging men over tot het spelen van koppelwedstrijden om prijzen en het was w el een bijzonderheid hoe. de anders zo stille strijd tot vrolijkheid, aanleiding gaf. De koppels Gebr. v. Horick—Sey sener—Van Berkel en Heemskerk—v. d. Loo wonnen de prijzen. Het tweede tiental speelt hedenavond tegen de club aan de Cruquiusdijk en de volgende week Woensdag komt Het Oosterkwartier" uit Haarlem in Hillo- gom. Programma voor Zondag a.s. 2 uur: Concordia IHeemstede I; 11 •uur Concordia IIR.C.H. VII; 2 uur D.S.O.V. IConcordia III. Bij gelegenheid van het patroonsfeest van de H. Elisabeth van Thüringen is er Zondag om 7 uur een H. Mis waarna algemene H. Communie voor de Gidsen en daarna feestelijk ontbijt in het hoofd kwartier. HILLEGOM. GEBOREN: J. W. A,. Staats en J. M. Hulkenberg z; J. van der Aar en C. M. van der Zande d; H. A. J. Jansen en A. J. Smeding d; J. H. Möhlmann en C. M. van Zonfleveld d. ONDERTROUWD: A. Stigter en J, J. de Jong. OVERLEDEN: J. M. Stijnman m. 76 M. Foks v. 4 j. toen daar plots Kris, Kras en Krui meltje verschenen en het door de zaal klonk: „Wij 2ijn gewone mannetjes, wij kletsen met elkaar." Nou het commentaar volgde natuurlijk ook en hier was het een en al humor wat de klok sloeg, want danig werd het pas toraat van de scheidende pastoor on der de loupe genomen en het aan deel, dat de huishoudster had gehad. Dat deze humoristische entre-acte buitengewoon in de smaak viel be hoeft wellicht geen nader betoog. Verschillend» sprekers en spreeksters volgden nog, onder andere namens de K.A.B. en het district van de K A. Hiervan mocht pastoor De Groot een prachtig boek ten geschenke ontvan gen. Ook mocht de pastoor nog een mooie leesstandaard in ontvangst ne men. De humor kreeg nog ruimschoots zijn deel, toen het „Leiderdorp"-to- neelgezelschap op de planken verscheen. Kostelijk was het pleizier, dat allen hieraan beleefden. Aan het slot van de avond was het pastoor De Groot zelf, die het woord nam en hartelijke woorden van dank sprak aan het adres van alle sprekers De burgemeester in het bijzonder bracht hij dank voor alles, wat door zijn medewerking ook in de parochie tot stand was gekomen. Daarmede .was de avond officieel ten einde, maar er was niemand, die geen gebruik wilde maken van de gelegen heid om de pastoor een laatste band te drukken. De Zondagsdienst voor artsen wordt waargenomen door Dr. G. Hanschot, Rijksstraatweg, tel. K 2502430. Bij de firma J. geraakte de 32-jarige arbeider A. met zijn hand in een cirkel zaag met het gevolg, dat vier vingers werden afgesneden. Het slachtoffer is in een ziekenhuis opgenomen. Maandagavond houdt „Steun Wettig Gezag" in „De Rustende Jager" een con tact-avond. WAAROM ZOUDT U TOT DE LAATSTE WEEK WACH- JtXKMtt. TEN.... NrU' met een ge- slaagde opname voor St. Nico- laas van Telefoon 11178 2-t- - J LAW GE VEEBST» TM3-HAARLEM (Adv.) De manner, van „St. Antonius" te Noordwijk dat wil zeggen de leden van de bond van hotelbedienden vierden hun feest in hotel „Royal". Voorzitter Bol kon onder de aanwezi gen pastoor W. Bende begroeten er. de bondsvoorzitter, de heer J. van Bijster- veld. Deze sprak de aanwezigen toe en wees er op, dat de afdeling Noordwijk weliswaar een kleine afdeling is, maar toch Igng nog niet de kleinste. Hij wees er vervolgens op. hoe, dank zij de bond, vele dingen konder. worden bereikt, die vroeger voor onmogelijk werden ge houden. En dat alleen al gaf aanleiding om deze avond eens gezellig onder el kaar door te brengen. Dan pas zal het mogelijk zijn, dat er meer dan een or ganisatorische band onder de leder, ont staat en de hechtere eenheid gebruikt kan worden om op 't ingeslagen pad met succes voort te gaan. Het verheugde de ze spreker dan ook ten zeerste, dat de afdeling Noordwijk zoveel doet voor de bond en daardoor voor alle leden. Bij na triomfantelijk klonk daarna het be kende bondslied en het was vervolgens pastoor Bende, die de aanwezigen met een pittig woordje toesprak. Hij herin nerde daarbij aan de retraite en wees op het grote belang daarvan. Een aan sporing daar een volgende keer aan deel te nemen, liet pastoor Bende hier uiteraard op volgen. De feestcommissie onder leiding van de heer Bol had haar best gedaan de avond zo goed mogelijk te doen slagen en er werd wel bewezen, dat men er goed slag van had. De Wilea's Band liet zich van haar beste zijde horen en conferencier Cou- zijn hield allen aangenaam bezig. Dat daardoor het einde eigenlijk nog veel te vroeg kwam, laat zich begrijpen, maar allen keerden in ieder geval te vreden huiswaarts. De leden van de af deling Leiden, die met een dertigtal op het feest aanwezig waren, kregen ieder nog enkele hyacinter.bollen, zodat zij in de Sleutelstad nog lange tijd een her innering hebber.' aan de kostelijke avond in Noordwijk. Dezer dagen hield de Bedrijfsunie voor Vocdings- en Genotmiddelenbedrij- ven in Hotel „Hof van Holland" ee.i vergadering, welke onder leiding stond van de heer J. Geerlings, voorzitter van de Algemene Bond van Voedings- en Genotmiddelenbedrijven afdeling Haar lem. Bij zijn inleiding begon de voorzitter de vergadering mede te delen dat hij de Unie van samenwerkende organisa ties van werknemers in het bakkers bedrijf had bijeengeroepen om met hen de zeer slechte toestand in het bakkers bedrijf te bespreken. Hij had als onder werp voor zijn causerie gekozen „Hoé staat het in Haarlem met het bakkers bedrijf?" Spreker begon met de herinnering aan de grote protestvergadering welke in Februari 1949 met de werkers uit de bakkersbedrijven te Haarlem werd ge houden, in verband met de broodoorlog die toen was ontstaan. De Bedrijfsunie zag ih de verlaging van de broodprijs 'n direct gevaar voor de sociale positie der werknemers: o.a. ontslag en een langere arbeidstijd. Toen dan medio Maart de partijen der Haarlemse werkgevers, de Ned. Bak kerijstichting en de Bedrijfsunie, elkaar hadden gevonden kwam men overeen de prijs voor het wittebrood met èèn cent en de prijs voor het volksbrood met twee cent te verhogen. Een zeer scherpe prijsberekening wel iswaar, maar er kwam weer een sociale rust in de bedrijven, welke voor ons land zo onontbeerlijk is. Hetgeen de werknemers de laatste tijd ter ore is gekomen, wijst er nog niet erg op dat in het kamp van de werk- Een ruime sortering, keurig afge werkt, ten volle gegarandeerd, en reeds vanaf 30.vindt U bij (Adv.) succes, dat deze zomer met de aquarium-tentoonstelling in de Vishal bereikt werd 36.000 be zoekers heeft de stichting „Haarlems Bloei" de overtuiging gegeven, dat er grote belangstelling bestaat voor de lief hebberij van de man en de vrouw, die in hun vrije tijd het dagelijks werk wil len vergeten en zich door inspanning op geheel ander terrein ontspannen. Daarom is in principe besloten tij dens de Haarlemse feestweek 1950, die vervroegd zal worden naar de derde week van Juli, in het Concertgebouw of in het Krelagehuis een grootse tentoon stelling te organiseren, die met alle mo gelijke liefhebberijen verhand houdt. De sport, die zo'n enorme plaats in neemt in de vrije tijdsbesteding, valt hier natuurlijk buiten, zoals het b.v. ook moeilijk zal zijn muziek en toneel dilettantisch beoefend tot uitdruk king te brengen. Het is goed, dat de jonge mens reeds spoedig begrijpt, dat een hobby in de goede zin van het woord zijn leven meer inhoud geeft en verrrijkt en van de andere kant zullen volwassenen door hun voorbeeld de be oefening van het edele ambacht in ere herstellen. De groep knutselen zal dan ook de bijzondere aandacht van de or ganisatoren hebben. Met knutselen is geen huisvlijt bedoeld. Het vervaardig de moet zonder enige economische be tekenis zijn, maar wel esprit, fantasie en inzicht in het onderwerp bewijzen. Gedacht wordt aan houtwerk, boet seer- en tekenwerk, technische construc ties. radioamateurisme etc. Het maken van modellen kan soms leiden tot zeer bijzonder werk: schepen, vliegtuigen, treinen etc. Er zal echter een commissie in het leven geroepen worden, die moet uitmaken of bepaalde inzendingen bij een gtoep passen, want het ligt in de bedoeling de tentoonstelling ook archi tectonisch aantrekkelijk te maken. De tweede groep omvat de liefhebbe rij voor planten en tuinaanleg. Vetpian- ten, kamerplanten, arrangeren enz. De deelnemers zullen zoveel mogelijk moe ten laten zien hoe ze tot een bepaald resultaat gekomen zijn, opdat de be zoeker iets kan leren en niet alleen kijkt zonder meer. Dan is er een derde groep voor pluim vee, duiven, vogels, pelsdieren, bijen. Wilt U een solide stofzuiger kopen (eventueel ook in huurkoop) of huurt U liever een goede machine voor 4.60 per maand, reparaties gratis? Ga dan naar: Ged. Oude Gracht 52, t/o de kerk, Tel. 12762 (Adv.) Op 4 December a.s. hoopt het echt paar Gladpootjes-Sieraal, wonende Klein Heiligland 21 alhier, de dag te herden ken, waarop het vóór 60 jaar in het huwelijk trad. Opa Gladpootjes heeft thans de leef tijd van 82 jaar bereikt en Opoe die van 84 jaar. De beide oudjes zijn nog kerngezond. Opoe Gladpootjes bered dert nog geheel alleep haar huishouden, met inbegrip van de was. Opa gaat er elke morgen nog op uit om hout te sprokkelen, om zich zodoende voor de komende koude wintermaanden veilig te stellen. De familie telt thans 7 kin deren, 36 kleinkinderen en 43 achter kleinkinderen. Op de beurs te Hoofddorp waren de noteringen als volgt: Tarwe (consumptie) f 21.80 f 22.25; Gerst f 26.50 f 27.50; Haver f 22.— f 23.—; Rogge f 21.50 f 22.Groene erwten f 45.f 47.Capucijners f 65.f 70. Bruine bonen f 60.f 70.—; Karwijzaad f 81.f 83.Hooi naar kwaliteit f 75. f 85.Stro naar kwaliteit f 17.f 19. Dit moet geen show worden van te be kronen exemplaren, omdat we daar in de loop van het jaar al voldoende mee te maken hebben. Neen, het publiek zal moeten ervaren hoe een volière er uit moet zien en hoe men haar zelf kan maken; hoe een duiventil practised is en hoe een kloek met haar kuikens op trekt. Deze categorie wordt waarschijn lijk in een aangrenzende tuin onderdak geboden. Er wordt nog gedacht aan een groep verzamelaars, omdat daar verrassende inzendingen bij kunnen zijn. Ook de vrouw zal haar kunnen op deze expo sitie laten gelden. Het fröbelwerk staat wel zeer dicht bij het knutselen, het borduren naar eigen ontwerp kan tot artistieke prestaties leiden, het maken van poppen in groepen heeft al ver schillende malen de aandacht getrok ken. Het is wel zeker, dat voor dit initia tief van Haarlems Bloei grote belang stelling zal bestaan, zowel bij toekom stige deelnemers als bij het publiek in het algemeen. Voorlopig is de organisa tie in handen van de Stichting (Stad huis), maar met de verenigingen, die op verschillend terrein bestaan, zal spoe dig contact worden opgenomen. Uiter aard zal de groep knutselen een eigen commissie noodzakelijk maken. Ja, maar van SANTPOORTERPLEIN 1, TEL. 19706 (Adv.) PHILIPS gAOÏd ■mi Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 Haarlem (Adv.) BIOSCOPEN. Rembrandt: Het spel gaat beginnen (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Palace: Ergens in Europa (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Luxor: De slaap des doods (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Frans Hals: De prins der bandieten <14 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur en Zondag 2, 4,30, 7 en 9.15 uur; City: Johnny Belinda (18 j.), 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur; Spaame: Revolverjacht (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur en Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN. Leffelaar: (Wagenweg 102): Journalistieke en illu stratieve tekeningen van Doeve, geopend in de week 1017 uur en 's Zondags 1416 uur. Gebouw St. Bavo: Nationale tentoonstelling van pluimvee, konijnen en duiven, geopend Zaterdag 923 uur en Zondag 919 uur. APOTHEKEN: De Zondag-, avond- en nachtdiensten der Haarlemse apotheken worden van 20 tot 27 November waar genomen door: C. G. Loomeijer en Zn., Barteljorisstraat 11, tel. 10175; Park- Apotheek, Kleverparkweg 13, tel. 11793; Teyler-Apotheek, Teylerplein 79, tele foon 17946. ZIEKENVERVÓER: Fr. Mathot, Grote Houtstraat 39, tel. 11990; Margriet, Turf markt 10 rd, tel. 21400; te Heemstede: Fa. Buiteman en Co., Raadhuisplein 7, tel. 28523. Zaterdag 19 November. Stadsschouw burg: Amsterdams Jeugdtoneel met „As sepoes en de betoverde katuil", 2 uur; Het Vrije Toneel met „De Zilveren fluit" 8 uur. Frans Halsmuseum: Uitvoering Saar Strumphler, fluit, en Boukje Land, vleugel, 8 uur. Zondag 20 November. Stadsschouw burg: Het .Vrije Toneel met „De zilve ren fluit", 8 uur. Maandag 21 November: Toneelgroep Comedia met „Harvey", 8 uur. Concert gebouw: Bonte avond, 8 uur. De leden van „Geloof en Weten schap" en dat waren er velendie gisteravond de kroonzaal van Brink- mann vulden, waren na afloop van de voordracht van Gustav Adolf er wel van overtuigd, dat zij zich geen illusies hoefden te maken over het Bolsjewis me. Want steunend op eigen ervaring en met woorden recht uit het hart schilderde deze spectaculaire spreker de toestand in het huidige Rusland en te kende hij de historie van het Bolsje wisme, waartoe de huidige situatie heeft geleid. Deze spreker zag het probleem van uit Europees standpunt en hield niet op met alle klem en in overigens scho ne volzinnen aan te tonen, hoe het Bolsjewisme voor de gehele wereld staatsvijand nummer 1 is. Maar en dat noemde hij de tragiek van dat al les keer op keer moest hij betogen, dat het buitenland het eigenlijk moge lijk heeft gemaakt, dat het Bolsjewis me groot kon worden. De heer Adolf schetste allereerst de historische ontwikkeling vanaf het ogenblik, dat de heilige duivel Raspoe- tin gevallen was en de revolutie zich met hartstocht en enthousiasme in Rus land kon doorbreken. Intense propa ganda met schone beloften aan de boe ren, zoals geldmachines, waar ze zon der meer geld konden krijgen, maakten de mensen, die onder de tsaren steeds dom waren gehouden, aanvankelijk enthousiast voor het nieuwe regiem. En daarbij kwam de onenigheid in het buitenland met als gevolg geen ge sloten front die het Lenin betrekke lijk gemakkelijk maakte zijn heer- Schappij te vestigen. Maar ook hier wees de spreker er nog eens nadruk kelijk op, dat het niet de innerlijke kracht was van de revolutionnairen, maar de zwakte van de tegenstanders, die het nieuwe regiem kans tot slagen gaf. Het eerste werk der Bolsjewisten was de persoonlijkheid van de mens volko- kregen met een grauwe massa, die ge duldig de orders van hogerhand af wachtte. Dan was daar de vorming van een krachtig leger en hier bracht Gustav Adolf naar voren, hoe Lenin eigenlijk alleen maar de theoreticus was, maar Trotzky de man met het organisatie talent. Aan deze laatste alleen is het te danken, dat het rode leger zo in kracht werd opgevoerd en in latere ja ren heeft Stalin daar rijkelijk gebruik van kunnen maken In dit verband gaf spreker een per soonlijke visie op Lenin, waar hij zei- de overtuigd te zijn, dat deze handelde met een eerlijk hart, verbitterd door de moord op zijn broer onder het Tsa- renregiem. Lenin kon hij dan ook, in tegenstelling tot Stalin, geen bolsjewiek in de ware zin van het woord noemen, maar een man, die er werkelijk op uit was zijn volk uit de armoe te halen. Dat hij Stalin dan ook een gevaarlijk man achtte, mocht blijken uit zijn tes tament, waarin hij zijn mensen waar schuwde voor Stalin. Spreker tekende de treurige toe stand, waarin het Russische volk dat voor het grootste gedeelte niets van de bolsjewieken moet hebben thans verkeert onder de Rode Tsaar. En hij voegde er aan toe, dat de toestanden onder de witte tsaren ook wel niet roos kleurig waren, maar in die jaren ken de men niet de honger van nu en was er ook geen sprake van een verbanning naar Siberië onder omstandigheden zo als die nu normaal zijn. Ook de eco nomische zijde 'besprak de heer Adolf uitvoerig en hij toonde daarna aan, hoe sedert de laatste wereldoorlog het Bolsjewisme zich steeds verder ook bui ten de grenzen van Rusland heeft vast gezet en zo een dreigend gevaar blijft voor heel de wereld. En de toekomst be schouwend, kwam hij eigenlijk weer te rug op zijn aanvangspunt: dat er voor Rusland nog zoveel mogelijkheden zijn, komt alleen, omdat de tegenpartij geen eenheid vormt en door futiliteiten ver gevers de vredespijp wordt gerookt, in tegendeel, de strijd is weer even hevig als in Februari '49, zij het dan dat het een „Koude Broodoorlog" is. Nu zijn het niet de grote werkgevers, maar een ander deel der ?palroons, die menen de strijd te moeten gaan aanbin den met de grote werkgevers in het bakkersbedrijf. Spreker ging hierop dieper in en zei ten slotte dat door deze gang van zaken de bakkersgezellen weer in de hoek worden gezet waar de klappen zullen vallen, getuige de ontslagaanvragen en het maken van langere arbeidstijden. Wij hopen, zo riep spreker uit, dat het "verstand der onwillige werkgevers bet zal winnen, hetgeen 'n oplossing zal zijn voor de Haarlemse bakkersbedrij ven in het algemeen, maas in het bijzon der voor de gezellen. Een week, een maand, soms jaren komt de wijkzuster van het WÏT-GELE KRUIS kosteloos helpen. Als U er gelukkig niet bij bent, bedenk dan dat door Uw lidmaat schap anderen getroost worden. Geeft U op als lid: Kenaupark 15, Haarlem. (Adv.) Met medewerking van de Centrale Volksbank zal iedere Zaterdagmiddag van half vijf tot half zes, voor de St. Jan-parochie in het jeugdgebouw Tey lerplein en voor de Spaarne-parochie in het jeugdgebouw Koningsteynstraat. zit ting worden gehouden voor het innen van spaargelden. Het kringbestüur heeft gemeend voor zover het mogelijk is het sparen te moeten bevorderen en wel op een spaarbank van de eigen Kath. Ar beiders Beweging, de Centrale Volks bank. De bedoeling is dat ook kinderen van de leden kunnen sparen met kleine bedragen op een spaarkaart; wanneer de spaarkaart vol is, wordt dit bedrag weer overgemaakt op een spaarbankboekje. Hiermede wordt dus de deugd van spaarzaamheid bij de kinderen bevor derd. Verwacht wordt dat vele leden van deze gemakkelijke gelegenheid van sparen gebruik zullen maken en een spaarbankboekje zullen aanschaffen. De bedoeling is, dat ook de K.A.J., nu het sparen in eigen gebouw voor haar is opengesteld, daarvan een gretig ge bruik zal maken. Iedere Zaterdagmiddag van half vijf tot half zes is daartoe ge legenheid. De voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft in de vacature-Van Voorst tot Voorst (K.V.P.) de heer H. J. Kuiper te Maartensdijk benoemd verklaard tot lid der Eerste Kamer. De film „De slaap des doods", be antwoordt in zoverre niet aan de ver wachtingen dat geen van de medespe lenden slapende de dood in gaat. Er sneven wel twee heren, maar hun af scheid van het aardse leven gaat met veel rumoer van knallende schoten en brekend glaswerk gepaard. Een van hen is een zeer verdorver echtgenoot (Don Ameche), die zijn vrouw (Claudette Colbert) op ietwat omslachtige wijze langs hynoische weg naar het leven staat. Alles ten behoeve uiteraard van een andere, weinig scrupuleuze dame. Gelukkig echter is er een nobel jong méns, dat op ongekend doortastende wijze het snode plan verijdelt. (18 jaar). Enkele maanden geleden draaide in Haarlem de bekende film „Johny Be linda." Het suces was zó groot, dat City thans een reprise geeft van deze frpaie en ingeogen film, waarin Jane Wymans als het doofstomme meisje zo'n prach tige creatie geeft. Aanbevolen voor achttien jarigen en ouder. In het voorprogramma van het Spaar- ne-theater kan men zien hos een „Ge heime opdracht" wordt uitgevoerd. Zij, die van revolvergevechten houden, kgmnen hun hart ophalen bij de film „Revolverjacht" met Buster Crabbe in de hoofdrol. Compleet met postkoets, overval, een misdadigerstroep, geheim zinnige sporen en natuurlijkeen held, die het recht tracht te handhaven, verschijnt het Wilde Westen op het doek. (14 jaar). In de prozaïsche tijd van tegenwoordig wordt men meer gekweld door vrees zonder ridders, dan door ridders zonder vrees. Het is daarom interessant in de film „De Prins der Bandieten" te zien hoe men in de Middeleeuwen de degens kruiste. Robin Hood, de man met de vilten hoed en de brede kaken, is de grote figuur. Hij gooit een hellebaardier uit 't raam, klimt in de ketting van een kasteelpoort, verslaat tientallen krijgers en trouwt met een zwarte vrouw, die hem bewondert om zijn spierkracht en durf. De cinecoloristische effecten ma ken het bloed rood en geven, hoewel technisch niet volmaakt, de film een ro mantisch karakter. Voelt men zich ge roepen tot heldendaden, dan is deze film, die in Frans Hals draait, behalve avontuurlijk en boeiend, ook zeer in structief. 14 jaar. Over de ontroerende Hongaarse film „Ergens in Europa", in Palace, hebben wij in onze courant van Donderdag reeds uitvoerig geschreven. (18 jaar.) Tussen de steigers k#i men deze week in het Kembran-lt-theater, dat geheel ge restaureerd wordt, genieten van de prachtige en vaak ontroerende zang van vijf sterren van de Italiaanse Opera: Beniamino Gigli, Maria Caniglia, Tito Gobbi, Tito Schipa en Gino Bechi. Be geleid door een machtig orkest zingen zij voor U uit vele opera's. De entourage en de décors, die dikwijls voortreffelijk zijn, maken dat naast het oor ook het oog zijn deel krijgt. De komische scènes, die af en toe de prachtige muziek on derbreken, konden wij niet bijster waar. deren. Een gooi- en smijtpartij past niet zo bijzonder in een „omlijsting" van be roemde opera's, waarin beroemde zan gers zingen. Overigens een film, die de moeite zeker waard is „Het spel gaat beginnen" kan door iedereen gezien worden. TÈCHN. BUR. LINDEMAN KLEVERLAAN 77 BLOEMENDAAL TELEFOON 22155 men te vernietigen, zodat zij vrij spel zuimt een stevige wal op te werpen. Enige tijd geleden werd een schilde rijtje, voorstellende de voormalige R.K. kerk, thans patronaatsgebouw, aan de gemeente Zandvoort geschonken. Nadat dit schilderij was gerestaureerd, werd het in de etalage van de firma Hoying geëxposeerd. Zodra de verbouwing van het gemeentehuis gereed is, zal het schilderij daarin een plaatsje krijgen. Uitlatinggn, die de burgemeester naar aanleiding van deze expositie bereik ten, hebben hem op de gedachte ge bracht te trachten een kleine tentoon stelling te organiseren van zaken die aan Zandvoorts verleden herinneren. Vele plaatsgenoten zuilen nog wel voorwerpen, schilderijen, afbeeldingen, curiositeiten en dergelijke bezitten die historisch zijn. Aan hen, die dergelijke voorwerpen onder zich hebben, wordt verzocht, om, wat voor dit doel ge schikt is, tijdelijk te willen afstaan. Bij genoegzame deelname is het plan in het raadhuis een kleine historische ten toonstelling te organiseren, welke kos teloos voor een ieder toegankelijk zal zijn en waarbij dan door een kenner van Zandvoorts historie een causerie zal worden gehouden. Reeds werden enkele stukken ontvangen. Het begin is er dus. Ter secretarie afdeling bevolking zal men gaarne een en ander in ontvangst nemen. B. en W. stellen de Raad voor, aan de nieuw aan te leggen straten tussen de Boulevard Paulus Loot en de Wês- terparkstraat de volgende namen te ge ven: Thorbeckestraat, Vuurboetstraat en Seinpostweg. Ten westen van de Vondellaan zal een straat worden aan gelegd langs een te bouwen complex woningen van de Woningbouwvereni ging „Eendracht maakt macht". Deze zal genoemd worden „A. J. van der Moolenstraat" om daardoor de oud- wethouder te eren voornamelijk voor zijn verdiensten als voorzitter van ge noemde vereniging. In 1950 zal de gemeente Zandvoort kasgeldleningen opnemen tot een be drag van 2.500.000.en een crediet bij de Bank van Nederlandse Gemeêti- ten van ten hoogste 250.000. De Raad van Zandvoort besloot in 1940, het Zuidelijk deel van de gemeen te „droog te leggen" hetgeen betekende dal voor percelen ten Zuiden van de Hogeweg geen drankwet-vergunningen of verloven mogen worden verleend. Tengevolge van de afbraak in Zand voort zijn inmiddels aan de Zuidzijde van de Hogeweg vijf hotel- en pension- bedrijven gevestigd en is deze weg een drukke verkeersweg geworden. Ten einde deze bedrijven in staat te stellen zich ook als restaurantbedrijf te ont wikkelen, stellen B. en W. de Raad voor, de grens van het drooggelegde gebied te verleggen, zodat de Hogeweg daaronder niet meer begrepen is. In verband met het wederopboUw-plan wordt voorgesteld ook een deel van de boulevard Paulus Loot niet langer „droog" te leggen. Het gemeentebestuur van Zandvoort waarschuwt de ingézetenen nadrukke lijk, geen woongelegenheid in gebruik of medegebruik te nemen of te geven, zonder dat een geldige vestigingsver gunning is verstrekt. Tegen clandestiene bewoning zal ten strengste worden opgetreden, zowel te gen hen, die hier clandestien hun in trek hebben genomen, als tegen hen, die daartoe gelegenheid gaven. Overtredingen kunnen worden ge straft met hechtenis van ten hoogste drie maanden of met geldboete van ten hoogste f 5.000. Voorts zal geen aansluiting aan de gas- en waterleiding plaats hebben, in dien geen vestigingsvergunning kan worden overgelegd Onder voorzitterschap van de heer G. J. Kuiper hield de afd. Heemstede van de Kath. Landarbeidersbond Donderdagavond een jaarvergadering die vrij goed was be zocht. Uit de jaarverslagen bleek dat de afdeling thans 96 leden telt en dat er een batig saldo in kas was van f243.38. De af tredende bestuursleden, de heren G. J. Kui per en M. Mooren, werden bij acclamatie als zodanig herkozen. De vergadering kreeg een zeer belangrijk karakter door de technische uiteenzetting van het hoofdbestuurslid de heer J. Sal man over de kortgeleden aangenomen wet inzake de wachtgeldregeling en werkloos heidsverzekering. Hij deelde daaromtrènt tal van bijzonderheden mede, o.m. de be paling dat iemand die 126 dagen in het zelfde bedrijf hééft gewerkt en werkloos wordt, eerst voor wachtgéld in aanmer king komt, doch gedurende de duur van acht weken voor werkzaamheden uitslui tend in dat bedrijf gereserveerd blijft, zo dat hij niet aan dndere werkzaamheden kan worden geplaatst. Eerst daarna gaat hij over naar de werkloosheidsuitkering en dan komt deze laatste bepaling te ver vallen. Van belang is ook dat er plaatselijke commissies moeten worden gevormd, be staande uit vertegenwoordigers van werk gevers en werknemers en dat er een scheidsgerecht komt, om bestaande ge schillen op te lossen. Met een gratis loterijt.je en een opwek kende toespraak van de geestelijke adviseur kapèlaan De Ruiter inzake getrouwe plichtsvervulling, werd deze zeer geslaagde vergadering gesloten. Maandag: 8 uur Melodia, 8 uur be stuur H.B.C..- 8 uur Missie Naaikrans. Dinsdag: 8 uur Laudate Dominum. 3 uur Kath. Gemengd Koor, 8 uur R.K. Harmonie „St. Michaël". Woensdag: 2.30 uur Kath. Kinderkoor, 7.30 uur Damclub St. Bavo. - Donderdag: 8 uur Volksdansgroep „Het Blijde Leven", 8 uur St. Vincen- tius. Vrijdag: 8 uur toneelrepetitie „Door Eendracht Sterk". De R.K. Harmonie „St. Michaël" heeft besloten, zich aan te sluiten bij de Kath. N.H. Bond van Harmonie- en Fanfare korpsen De Zondagsdiensten voor artsen wor den waargenomen door Dr. K. L. Kout, Herenweg 197, tel. 26224; Dr. J. J. van Luin, Bronsteeweg 76, tel. 15538 en Dr. J. L. Tonbroek, Burg. v. Lennepweg 1, telefoon 29032. Wijkverpleging: Zuster G. E. v. d. Hoek, Heemst Dreef 31, tel. 29464. Geopende Apotheek: Apotheek Schots man, Binnenweg 206, tel. 28320. Artsen: Ph. J. Haselager, Hoofdstraat 153, tel. 8570. Apotheken (ook nachtdienst): Bloe- mendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal. Tel, K 2500 - 22181. In Haarlem bestaan vele katholieke verenigingen, bloeiend, balancerend, kwijnend of bijna dood. Al die or ganisaties hebben een bestuur, dat ijve rig, apathisch of teleurgesteld is. Er zijn er die duizenden leden hebben, maar ook die het met enkele tientallen of min der moeten doen. Dat ligt aan de aard van het beestje. Zo werd in 1916 een Katholieke Jonge Werkgevers Vereni ging opgericht en de zonen der leden van toen zijn, althans wat de kring Haar lem betreft, door een heilig vuur gegre pen. Dat vuur kan echter slechts over slaan op een handjevol mensen. Daarom riep dit handjevol de besturen der standsorganisaties e. a. bijeen om samen to gaan luisteren naar en te debatteren over „De voornaamste plichten van de sociale rechtvaardigheid". Vier promi nente sprekers zouden een inleiding houden en het debat daarna leiden. Maar, eilaas, het vuur werd spoedig gedoofd, want die grote mannen en vrouwen van die al of niet grote ver enigingen hadden te veel zorgen voor hun eigen standje en konden er op één na niets meer bijnemen. Teleurstelling bij die jonge werkgevers, begrijpelijk standpunt van die genodigden, want er worden al veel te veel vaders en moe ders zonder ophouden uit huis gehaald. Toen sprak de Deken van Haarlem een wijs woord. Roep de jongeren op, zo sprak hij. En de ouderen knikten tevre den en voldaan. Roep de jonge arbeiders, middenstanders, jonge vrouwen, Voor trekkers en Pioniersters, want daarop rust de toekomst. Zij worden nu geroepen naar een ver gadering, deze week in gebouw St. Bavo. De ouderen willen wel botje bij botje leggen om de onkosten aan het initiatief verbonden te betalen. In Haarlem is geen samenwerking mo gelijk, steunen de initiatiefnemers. In Haarlem wordt te veel vergaderd, zou men ook kunnen zeggen. Maar de jon geren in Haarlem moeten nog een eind- vorming ontvangen en daarom heeft de Deken de spijker op z'n kop geslagen. En hiermede verklaart Spaarnebabbe- laar, de afschuwelijke bemoeial, dat alle partijen gelijk hebben. Maar de Deken het meest. JANSWEG t/o Station Telef. 14329 (Adv.) Ter afwisseling voerde de H.O.V. Vrij dagavond o.l.v. Marinus Adam een pro gramma uit dat geheel bestond uit ope ra-nummers. Medewerking verleende de sopraan Greet Koeman, een der voor aanstaande solisten van de Nederlandse Opera te Amsterdam. En met recht kan zij deze betiteling dragen. Een stem met een fraai bel canto erï het ware opera-temperament in zich, dat zich op ongekunstelde wijze in het zingen uit leeft. De aria uit „Faust" opende reeds schone perspectieven, die zij inderdaad later op de avond dubbel er. dwars be vestigde in Agathe's aria uit de Frei- schütz van Carl Maria von Weber. Ook in Elsa's Traum uit „Lohengrin" van Richard Wagner was er menig moment, dat haar grote gaven als opera-zangeres naar voren bracht. De omvangrijke stem stelt haar in staat met groot gemak zowel hooge als laagte te bereiken, zon der dat dit aan beide kanten afbreuk doet aan de glans. Het publiek stelde het geboder.e van Greet Koeman op grote prijs, getuige de luide bijvalsbe tuigingen. De H.O.V. speelde o.m. de twee ouver tures „De Barbier van Sevilla" van Ros sini en de „Euryanthe" van C. M. von Weber. Helaas misten we er de grote tinteling in die deze muziek zo eigen is. Na de pauze gingen de Polovetzer- dansen uit „Prins Igor" van Borodine wat meer aan spanning winnen. Ook in de drie fragmenten uit de quasi ernsti ge opera „de Doge van Venetië" van onze Hollandse componist Johan Wage naar, misten we beslist het exacte or- kerstspel, die de zaak zo puntig maakt en het komische er van juist doet uit komen. We kregen enigszins het idee van moeizaam musiceren, hetgeen een slordige inslag met zich medebracht. Is het programma der H.O.V. weer te overladen? Het zou jammer Ziijn van de goede prestaties der laatste tijden. JAN LAARVELD HAARLEM (Adv.) LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 1149S (Adv.) (Van onze parlementaire redadteur a.i.) De Tweede Kamer heeft Vrijdagmiddag het wetsontwerp Interim-regeling voor Suriname zonder debat en z.h.s. aan vaard. Met ingang van heden 19 Novem ber zal geen strijdkrachtenprogramma via Hilversum I meer op Zaterdag wor den uitgezonden. De tot nu toe in dit half uur uitgezonden, groeten en verzoek platen van militairen in Indonesië voor hun familieleden in Nederland zulleb zoveel mogelijk in het avondprogramma van 18.30 tot 19 uur worden verwerkt- Bij K. B. is gratie verleend aan: H. E- de Gruyter, E. G. Moesbergen, W. A- Polak, J. Rigter en B. Slop, allen tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzondere Hof te Amsterdam, m alle gevallen is de doodstraf verander in levenslange gevangenisstraf. die De K.F.C.-keuring van de films, de komende week in Leiden ztU draaien, luidt als volgt: ty, Trianon: Argentijnse nachten uB J'1g Lido: De strijd in de Birma-jungie g jaar); Luxor: Alarm in Holly wooa jg jaar); Casino: Hoe is het mogelijk jaar) en Rex: Slavenschip (18 jaa

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2