Dakota van Aero-Holland niet aangekomen Rusland en Joegoslavië wijzen wederkerig diplomaten uit PRINS RAINIER DE DERDE HEEFT MONACO'S TROON BESTEGEN w Tecr-J Ypenburg verkeert in angsten spanning CHINESE COMMUNISTEN OP HONDERD KILOMETER VAN TSJ0ENGKING TERREUR VAN DE DARUL ISLAM Tot hoofd en hart Onder de vijf en dertig inzittenden bevinden zich acht en twintig Joodse kinderen benevens drie verpleegsters Patrouilles zoeken de bergen af Tito tegen vrijlating van Mgr. Stepinac Arrestaties in Oost- Duitsland? Overlevenden van B-29 gevonden Spanning rond Portugese kolonie Macao Conflict tussen Tsjang en Li verscherpt Politie te Zuid-Garut versterkt .Het weer m FRANSE DIPLOMAAT IN POLEN GEARRESTEERD Te paard van Beieren naar Rome President van Panama afgetreden Radio-telefoon in Belgische treinen EEN VOLKSLEGER OP WEST JAVA? 4 en 25 December autorijden Gefingeerde roofoverval Bidault's kabinet bedreigd IN 1950 MEER EN GOEDKOPER VOEDSEL J MAANDAG 21 NOVEMBER 1949 73sfe JAARGANG No. 24620 RADIO-CONTACT MET VLIEGVELD BIJ OSLO PLOTSELING VERBROKEN a Er heerst allerwegen zeer grote ongerustheid over de ver missing van de Dakota PH-TFA van de Aero Holland, die acht en twintig Joodse kinderen naar Oslo bracht en waar van sinds Zondagmiddag 17.57 uur Nederlandse tijd niets meer werd gehoord. Het laatste radio-contact heeft de be manning gehad met het vliegveld Fornebu bij Oslo. Niet lang daarna zou men daar landen. Plotseling echter werd het radio-contact verbroken en sindsdien verkeert men in de grootste onzekerheid. Tal van hulpploegen hebben hedennacht in de heuvels ten Zuiden van Oslo naar het vermiste toestel gezocht, tol nu toe zonder resultaat. Het vliegtuig had een bemanning van vier koppen, en voorts Zouden er drie begeleidsters van de Joodse kinderen aan boord zijn. De Joodse kinderen waren naar Noor wegen gezonden onder auspiciën van de Noorse organisatie „Hulp aan Europa". Zeshonderd Israëlietische kinderen zouden in Noorwegen enige tijd verpleegd worden voor zij zich naar hun ouders zouden begeven die zich reeds in Is raël bevinden. Voor de tocht van deze groep kinderen was een Dakota van de Aero Holland gecharterd, die van Tunis via Marseille en Brussel naar Oslo vloog. Het weer was redelijk Duizenden zoeken iNieuwe hoop Communisten verbieden priesters te preken Beschuldigd van spionnage Te Deum in kathedraal van Monte Carlo PRINSES ELIZABETH NAAR MALTA Pelgrimstocht van Duitse gravin Na opstand van de politie Wies Moens opnieuw in arrest Tegen politiek van de republikeinen Machinist van zuivelfabriek in arrest Deel der radicalen tegen belastingverhoging Verwachting van de F.A.O. BUREAUX: SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusst». 45. tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mïttlmeter- hoogte. Ingezonden mededelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per «reek. 1 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal Een g-rootse hulpverleningdienst ïs zo- Wel in Noorwegen als Denemarken opgezet om te zoeken naar het vermiste vliegtuig. Toen op het vliegveld Kastrup by Ko penhagen bekend werd, dat het contact met het vliegtuig was verbroken, wer den alle havenplaatsen langs de Weste lijke kusten van Denemarken gewaar schuwd. Alle vuurtorenwachters, de red dingbootbemanningen en anderen die aan de kust wonen, werden verzocht te luisteren naar het geluid van vliegtuig motoren. Grote groepen politieagenten, vrijwil ligers en leden van het Rode Kruis, zijn de gehele nacht bezig geweest het heu velachtige gebied in de omgeving van Grefsen bij de buitenwijken van Oslo af te zoeken, omdat daar explosies wa ren gehoord. Het onderzoek geschiedde onder stromende regen en strekte zich ook uit tot de heuvels rondom, Oslo. Anderen zochten de omgeving van Zuid- Oost-Noorwegen af. De Noorse radio heeft in de afgelopen nacht regelmatig het verzoek gedaan onverflauwd naar het vliegtuig te zoe ken. Ook na sluitingstijd bleef Radio Oslo in de aether om de reddingsploe gen, die honderden mannen omvatten, die hun werk onverdroten voortzetten, zo nodig aanwijzingen te geven. Zulks geschiedde op verzoek van dp politie en andere reddingsploegen. Intussen heeft de bemanning van de op het vliegveld van Gothenburg staande Aero Holland-Dakota PH-TFH val. de directie opdracht ontvangen het gebied om Oslo van de lucht uit af te zoeken naar eventuele sporen van de PH-TFA. Het vermiste toestel was voorafgegaan door een ander van Aero Holland, dat eveneens Joodse kinderen naar Noor wegen bracht. Dit toestel was normaal geland en reeds op de terugtocht, toen de PH-TFA in moeilijkheden kwam. Het mistte, maar de weersomstandigheden Waren volgens het personeel van de verkeerstoren van Fornebu niet zó; dat het vliegtuig niet gewoon had kunnen landen. Ziehier wat een man van de Verkeerstoren mededeelde: „Wij hadden het laatst contact met het Nederlandse vliegtuig om 17.56 uur. De Dakota bevond zich toen op ongeveer 60 kilometer ten Zuiden van Oslo, ter hoogte van het plaatsje Geloeye. De piloot vroeg de weersomstandigheden op en wij gaven hem die door. Het weer was redelijk. In elk geval kon een lan ding uitstekend worden uitgevoerd. Wij hadden tevoren verscheidene vliegtui gen binnengeloodst. Geheel onverwacht viel de radioverbinding uit. Elke poging om het contact weer met het toestel op te nemen, faalde. Aanvankelijk verkeearde men in de mening, dat een K.L.M.-toestel vermist was. Doch van deze zijde kon men al spoedig mededelen, dat het uitgesloten was dat een K.L.M.-machine iets was overkomen. Het lijnvliegtuig naar Stock holm stond al rustig aan de grond. Toen kwam de mededeling, dat het niet een K.L.M.-vliegtuig doch een machine van de Aero Holland betrof. Belangrijk is de mededeling, dat een politieagent in Moss, een plaatsje ten Zuiden van Oslo, die vertelde omstreeks Zondagmiddag zes uur een vliegmachine te hebben horen vliegen. Hij had explo sies gehoord op ongeveer 20 K.M. van Oslo. Om vijf uur hedenochtend was men er nog steeds niet in geslaagd de aard van de explosies vast te stellen. Een parachute met lichtfakkel is vanmorgen gevonden in het dicht beboste gebied ten Noorden van Oslo. Men vermoedt, dat deze fak kel in de afgelopen nacht door de. bemanning van de vermiste Dakota is afgeschoten. De reddingspogingen worden onver minderd voortgezet. Nieuwe reddings ploegen, die uitgerust zyn met walkie- talkies, hebben de mannen, die de gehele nacht naarstig gezocht hebben, vervan gen. Drieduizend militairen werken mee aan de opsporingspogingen. Kotters van de kustwacht „kammen" de geheele Os lofjord en het Skagerrak uit. Om tien uur hedenmorgen zijn zes Noorse vlieg tuigen opgestegen voor luchtverkennin- gen. Behalve deze toestellen namen er ook enkele Deense en een Zweeds ja gers-eskader aan de opsporingspogingen deel. Zweden heeft de hulp van heli- coptères aangeboden. Men houdt rekening met de moge lijkheid dat het vliegtuig is verongelukt op de Westelijke oever van de Oslofjord. Hier liggen onbewoonde gebieden van aanzienlijke uitgestrektheid. In deze streek zullen de verkenningsvliegtuigen speciaal hun activiteit concentreren. Ook zijn twee Mitchells opgestegen van het vliegveld Valkenburg om in de buurt van de lijn SchipholGothenburg te zoe ken naar de vermiste Dakota. De sinds Zondagmiddag zes uur vermiste Dakota PHTFA van Aero-Holland, die met een transport Joodse kinderen onderweg was van Tunis naar Oslo. Men kreeg nieuwe hoop door het he denmorgen vroeg binnenkomend be richt van een der patrouilles, dat men achter een formatie van beboste heu vels b|j Oppegaard, ongeveer vijf en veertig km. ten Zuiden van Oslo, een lichtgloed had waargenomen. Het was echter niet zeker, of dit lichtschijnsel afkomstig was van eventuele overle venden uit het vermiste vliegtuig of van een ande*re patrouille. Men poogt tot de bewuste plek door te dringen. Alle opsporingspogingen, die met pry- zenwaardige yver door talloze instanties worden uitgevoerd, hebben nog geen enkel resultaat opgeleverd. De bemanning van de vermiste Dakota. V. I. n. r. de heren A. v. d. Touw, tweede piloot, M. Westenberg, radiotelegrafist, LFrouws, gezagvoerder, en K. Stukje, boordwerktuigkundige. (Van onze Haagse redacteur) Er is nog enige hoop, zei een radio telegram vanmorgen, maar op Ypen burg, waar de gehele staf met de heer Diepen aan het hoofd de gehele nacht is opgebleven, staan de gezichten ern stig Uit Noorwegen kwam gisteravond de waarschuwing dat de streek zeer dun bevolkt is en het zoeken er moeilijk is. zodat men niet direct het ergste moest duchten, maar na het verstreken van een hele nacht is men ernstig beginnen te vrezen voor het lot van het vliegtuig. De mogelijkheid was hedenmorgen nog altijd niet uitgesloten, dat de Da kota ergens een noodlanding heeft ge maakt wat is dan het lot geweest van de jonge passagiers en de beman- De Joegoslavische regering heeft Za terdag bekend gemaakt, dat zij de terug- toeping uit Belgrado geëist heeft van drie Russische diplomaten, die beschul digd worden van spionnage en vijande lijkheden ten opzichte van Joegoslavië. Het Joegoslavische ministerie van Voorlichting heeft meegedeeld, dat een nota, waarin het terugtrekken van de drie mannen geëist wordt, zes dagen geleden op de Russische ambassade overhandigd is. Rusland heeft Woensdag op de Joe goslavische ambassade te Moskon een Naar uit West-Duitse bron wordt ver bomen, zouden de communisten in Oost- Duitsland een grote jacht begonnen zijn op politieke tegenstanders. De volkspoli- tie is met behulp van de Russische «V.D. (geheime politie) van plan 45.000 op de zwarte lijst staande Duit sers te arresteren. Hun misdaden zijn van politieke aard en samen te vatten ?het de woorden „Trotzkisme" of „Tito- Er zijn ook zakendeden bij, die zich tegen nationalisatie 'van hun bè- IfUven verzetten. Deken Wiemer van de Thüringse stad jusleben, de bekende geboorteplaats van Waarten Luther, ontving van de com mandant der volkspolitie aldaar aan- j*eggmg, dat verschillende met namege- oemde priesters van zijn dekenaat in toekomst niet meer op de preekstoel zouden mogen verschijnen. Als reden bet°r verbod werd opgegeven, dat de bli v unde geestelijken herhaaldelijk Een groot vrachtvliegtuig vol Kerst kat dden gegeven door hun predi- I geschenken is Zaterdag te Chicago in bevn een »verkeerde geest" onder de vlammen gehuld op een huis neergeko- Wprrij® aan te wakkeren. Bovendien men. De eerste en tweede piloot van de stat deken aangezegd, de conduite- machine, een DC-3, kwamen om in de Qv en van deze priesters aan de politie vlammen. Een man, die op het ogen- dit h leSgen. Voor de uitvoering van blik van de ramp in het huis vertoefde, snraU rJiwerd de deken persoonlijk aan- overleed naderhand in het ziekenhuis Reiijk gesteld. aan zijn verwondingen. nota overhandigd, waarin de terugroe ping van de Joegoslavische zaakgelas tigde in Moskon geëist wordt. In antwoord op een vraag zei de woordvoerder van het Joegoslavisch ministerie van Voorlichting, dat deze acties geen verbreking van de diploma tieke betrekkingen tot gevolg zouden hebben. Door deze maatregelen worden de reeds zeer kleine wederzijdse diplo matieke staven echter nog weer verder ingekrompen. Maarschalk Tito heeft, in antwoord op een. vraag van de vroegere inspecteur -generaal van de UNRRA, Hirschmann, over een eventuele vrylating van Mgr. Stepinac, aartsbisschop van Zagreb, verklaard, dat de Joegoslavische rege ring hij haar politiek geen onderscheid maakt. Hij zeide dat „Mgr. Stepinac de staat in vrij aanzieniyke mate heeft be nadeeld en dat hy, maarschalk Tito, de plicht heeft de vrouwen en dé kinderen van degenen, die by de bevrijdings- strüd gedood werden, te beschermen" Achttien overlevenden van het B 29 Superfort, dat Woensdag 400 km. ten, Noord-Oosten van de Bermuda-eilanden in zee was gestort, zyn Zondag op de eilanden aangekomen. Nadat zy drie dagen op vlotten hadden rondgedob berd, werden zij gered door de Cana dese torpedojager Haida. Veertien waren er in staat zich te voet aan wal te begeven Vier moesten naar het ziekenhuis wor den vervoerd. Honderden toeschouwers stonden aan de kade van Hamilton en juichten de bemanning en haar redders toe. ning, zo vraagt men zich echter met toenemende bezorgdheid af. Het vlieg tuig had voor zes uur benzine aan boord; om elf uur gisteravond heeft het dus ergens aan de grond moeten staan. Maar nadat ook Hamburg ten leste liet weten, dat de P.H.T.F.A. niet daar was aangekomen, is de bezorgdheid steeds groter geworden. Juist op deze &ag behandeit de Raad voor de Luchtvaart het ongeval met het AeroHolland-toestel, waarmede Koos Vorrink in Denemarken naar beneden kwam een zitting, welke de tegen woordigheid van de heer Diepen ver eist, die nu liever dan ooit op Ypenburg wil zijn om eventueel binnenkomende berichten uit de eerste hand op te van gen. Maar deze zaak moet doorgang vinden. Verontruste familieleden belden de ganse morgen door om nr.der nieuws. Maar is er geen nieuws, geen enkel berichtf geen enkele aanwijzing. Een venijnige herfstregen jaagt over het ver laten vliegveld: in de speeltuin rinkelen de kettingen van een zweefmolen tegen een ijzeren paal. Dat ts alles. Mistroos tig begint deze aag, waarvan men vreest doch het nog niet durft uiten dat hij een zwarte dag zal worden voor de Nederlandse luchtvaart Volgens een bericht van het communistische omroepstation Radio-Peiping z|jn de Chinese communistische troepen de huidige hoofdstad der Chinese nationalistische regering, Tsjoengking, tot op een afstand van ongeveer hon derd kilometer genaderd. De communistische troepen zijn langs de grote weg, welke door de provincies Hoepeh en Hoenan loopt, opgerukt. Zij zijn doorgedrongen in het Oosten van de provincie Tsjechoean en veroverden Pengshui, dat op ongeveer honderd kilometer van Tsjoengking is gelegen. De waarnemende president van natio nalistisch China, Li Tsoeng Jen, is gis teren uit Kwangsi in de Britse kroon kolonie Hongkong aangekomen, om z;ch, naar hij zei, onder medische behandeling te stellen. Hij leed aan een maagkwaal, die verergerd was op zijn rondreis door West-China. Hij zou zo spoedig mogelijk op zijn post terugkeren. Alle militaire en politieke aangelegenheden worden in middels waargenomen dogr premier Yen Hsi Sjan. In Chinese kringen wordt ziekte dikwijls beschouwd als een ex cuus om zich uit een politieke functie terug te trekken. Dit tekent des te dui delijker hoezeer het conflict tussen Li en generalissimus Tsjiang Kai Tsjek is ver scherpt. In Hongkong neemt men aan, dat Li naar de Verenigde Staten zal gaan. Robert Strong, Amerikaans zaakgelas tigde in nationalistisch China, is giste ren uit Tsjoengking, waar hij de ambas sade gesloten had, te Hongkong aange komen, vergezeld van de assistent-mili taire attaché. Er zijn geen Amerikaanse zakenlieden meer in West-China, maar wel ongeveer 200 missionarissen. Strong verklaarde, dat het niet in de bedoeling ligt een Amerikaanse ambassade te ope nen te Tsjengtoe, dat naar verwachting de nieuwe zetel van de nationalistische regering zal zijn. Zes Britse oorlogsscnepen zullen bin nen de komende drie weken van Singa pore naar Hongkong vertrekken. De Britse woordvoerder te Singapore, die dit Zaterdag bekend maakte, verklaarde, dat de reis van de schepen „slechts rou tine" was, doch in scheepvaartkringen aldaar gelooft men, dat zij verband houdt met de recente verklaring, dat Britse koopvaardijschepen buiten Chinese ter ritoriale wateren tegen beschieting door de nationalisten zullen worden be schermd. De spanning in de Portugese kolonie Macao neemt toe. tengevolge van een door communistische organisaties te Kanton gestelde eis tot overdracht van de kolonie. De communisten hebben het Portugese bestuur van Macao er van beschuldigd, 5 November een ge havende nationalistische kanonneer boot geholpen te hebben om te ont snappen. De politie in Macao heeft de genen, die met de Chinese communis ten sympathiseren, 24 uur tijd gegeven om een overwinningsboog, ter herden king van de communistische overwin ningen, af te breken. Uit verschillende plaatsen op Java komen de laatste dagen berichten over terreur en incidenten. Uit Bandung meldt de correspondent vaö Aneta, dat ook in Zuid-Garut de terreur van de Darul-Islam tot groot ongerief van de bevolking en de daar gevestigde ondernemingen aanhoudt. Avond aan avond wordt de hemel ver licht door het schijnsel van brandende kamponghuizen. In één nacht werden op de onderneming Tjisompet. ten Zui den van Tjikadjang, 600 rubberbomen vernield. In dit gebied hebben thans alle ondernemingen een gedeelte van hun ondernemingswacht ter beschikking ge steld van de politie, waardoor deze thans is versterkt met een mobiele groep ondernemingswachters van veer tig man, die meehelpt bij de bestrijding van de Darul-Islam. Uit Surabaja wornt gemeld, dat ram- pokkers Donderdagavond een kantoor te Rangut, enkele kilometers buiten Su rabaja gelegen, zijn binnengedrongen. De kantoorbewaking, bestaande uit zes man, werd gebonden, waarna de ram- pokkers hun zes karabijnen, een tele foontoestel en vijf fietsen medenamen. Te Malang werden op één dag drie moorden gepleegd: op een oude Indone siër, een Indonesische politieagent en een Chinees. Eveneens in het Malangse ontwapende een gewapende bende vier ondernemingswachters van de rijstpel- lerij Kotalame, waarna zij met buit verdwenen. Verwachting tot Dinsdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien, voorname lijk in de Noord-Westeiyke helft van het land. Krachtige, langs de kust nog nu en dan harde of stormachtige Zuid-Westelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. 57 personen kwamen om het leven en 104 werden gewond toen een trein op de brug over Elandsrivier nabij Waterval Boven in Transvaal ontspoorde, tenge volge waarvan zes wagons in het water terecht kwamen. Een overzicht van de plaats des onheils te Waterval Boven.'70 voet beneden de brug liggen de wrakstukken der verongelukte wagons in de rivier. Een der wagons van het treingedeelte op de brug hangt gedeeltelijk over de rivieroever. De Franse hulpconsul te Stettin, An- dré Robineau, die Zaterdag per vlieg tuig uit Polen in Parijs zou arriveren, is aldaar niet aangekomen, doch, zoals later bleek, vlak vóór hy zou vertrek ken, door de Poolse veiligheidspolitie gearresteerd. -Hem wordt spionnage ten Jaste gelegd. Direct nadat te Parijs was gebleken, dat Robineau niet in het vliegtuig was, stelde de Franse politie een onderzoek Prins Rainier de Derde, dertigste heerser van het geslacht der Grimaldi's, heeft Zaterdag de troon van Monaco bestegen. Zaterdagmorgen vroeg verdrongen zijn onderdanen zich reeds voor de poorten van het paleis om iets van de plechtigheden op te vangen. Nadat de dignitarissen van het miniatuur-vorsten dom gearriveerd waren, werden de poorten geopend en stroomden ongeveer drieduizend belangstellenden het voor plein op. Om elf uur weerklonken de trompetten en verscheen de 26-jarige vorst op de grote marmeren trap, van waar men uitzicht heeft op het voor plein, om de instemming van zijn volk en de sleutels van de stad in ontvangst te nemen. Hij was gekleed in jacket. Het leger van het vorstendom tachtig carabinieri en 40 brandweerlieden paradeerde vervolgens in volledig uni form voor de prins. Daarop naderde de president van de Nationale Raad om de sleutels van de stad op een wit kussen aan Rainier te overhandigen. Met prinses Ghislaine, de weduwe van Louis de tweede Rainier's voorgan ger en grootvader en prinses Antoi nette, zijn zuster, aan zijn zijde, sprak Prinses Elizabeth van Engeland is gister morgen per vliegtuig naar Malta vertrok ken, waar haar echtgenoot, de hertog van Edinburgh, als eerste-luitenant bij de ma rine werkzaam is. Zij waren Zondag pre cies twee jaar getrouwd. De prinses zal vermoedelijk tot 5 December op Malta blij ven. Haar zoontje, prins Charles, is onder de hoede van zijn tante, prinses Margaret, in Engeland gebleven. de jonge vorst de volgende woorden tot de menigte: „Beste vrienden. De toekomst van ons land ligt in uw handen. Boven de par tijen liggen de belangen van ons land en alle persoonlijke belangen moeten buigen voor het algemene belang." Vergezeld door de prinsessen en andere leden van de koninkiyke familie begaf Rainier zich daarna naar de ka thedraal van Monte Carlo voor een plechtig „Te Deum", opgedragen door Mgr. Pierre Riviere, de bisschop van het Vorstendom. De troonsbestyging vond eveneens in de kathedraal plaats. De bekende paardrijdster Gravin El len van Hohenau is van plan in het be gin van het „Heilig Jaar" (1950) zonder gezelschap te paard van Garmisch in Beieren naar Rome te gaan om de eer betuigingen van de Duitse paardryders aan de Paus over te brengen. De 52-jarige gravin zal haar Arabische merrie, Bella Gisela genaamd, berijden. Zij hoopt deze pelgrimstocht van een vijfhonderd kilometer in ongeveer 35 dagen te volbrengen. Zy zal in kloos ters overnachten. De gravin is, na door kardinaal Faul- haber, de bisschop van München-Frei- sing, te zijn onderwezen, in 1937 tot het Katholieke geloof overgegaan. Zij zal van de kardinaal en van de bisschop van Fulda, dr. Johannes Dietz, intro ducties meekrijgen voor hoge functiona rissen van de Kerk. in. Bij informatie te Warschau ver klaarde de officier van de Poolse mili taire veiligheidsdienst op het vlieg veld, dat Robineau beslist met het vliegtuig was vertrokken. Later werd aan de Franse ambasadeur te Warschau een nota overhandigd, waarin werd gezegd, dat Robineau Vrijdag was ge arresteerd en bekend had, zich aan spionnage-activiteit te hebben schuldig gemaakt. De nota zegt verder, dat een em ployé van het Franse consulaat te Breslau reeds eerder werd gearres teerd en eveneens terecht zal staan. De Polen eisen tenslotte, dat Fernand Re- naud, tolk van de Franse ambassade te Warschau en een andere Fransman, die wérden „ontmaskerd als mede plichtigen in een spionnagecomplot" Polen zullen verlaten. De Franse autoriteiten te Parijs hebben de uit vier personen bestaande Poolse bemanning van het vliegtuig, dat zonder Robineau te Parijs arriveer de, aangehouden en ondervraagd. De mannen werden later echter vrijgelaten, juist op het moment, dat de Poolse ambassade een protest uitbracht. De bemanning- van het toestel zal in een hotel onder toezicht blijven, totdat de Franse ambassadeur te Warschau een onderhoud met Robineau zal zijn toe gestaan, waarom hij heeft gevraagd. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren, verklaard, dat de Franse ambassadeur te Warschau officieel heeft geprotesteerd tegen de arrestatie van Robineau. De woordvoerder zei verder, dat het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken „zeer sceptisch" staat tegenover de Poolse verklaring omtrent spionnage van Robinean. De president van PanamaDaniël CHa- nies jr, is gisteren afgetreden, nadat de nationale politie zich van de macht meester had gemaakt. Vice-president Robert Chiari is reeds door het opperste gerechtshof beëdigd. Een woordvoerder voor Chanies, die zich in zijn paleis had gebarricadeerd, nadat de. politie Zaterdagavond 't heft in handen had genomen en het aftreden van Chanies had geëist, verklaarde dat de president was afgetreden, om bloed vergieten te voorkomen. De politie had hem een ultimatum voorgelegd, waarin hij voor de keuze werd gesteld af te treden of een gewapende aanval op zijn paleis te riskeren. Als eerste land in Europa is België begonnen treinen te voorzien v.an een radio-telefooninstallatie, door mid del waarvan de reizigers elke wille keurige telefoonabcmné in het land kunnen opbellen. Iedere trein op het traject BrusselCharleroi ts van zo'n installatie voorzien. Het tele foontoestel in de trein staat radio- telefonisch. in verbinding met drie relay-stations langs de lijn, die een draadverbinding hebben met de Brusselse centrale. (Eigen bericht). Wies Moens, in Vlaanderen ter dood veroordeeld en naar Nederland uitge weken, onlangs in Heerlen aangehouden gn weer op vrije voeten gesteldr is thans opnieuw aangehouden en naar de cellen barakken in Scheveningen overgebracht, waar hij op last van de muiister van Justitie als ongewenste vreemdeling is geïnterneerd. Op de gebruikelijke wijze kan hij zich tot de arrondissements rechtbank wenden, terwijl hem evenmin vertrek uit het land zal worden belet A.F.P. meldt, dat ergens op West-Java drie vooraanstaande partygangers van Tan Malakka 14 October de oprichting afgekondigd hebben van een volksleger dat de militaire organisaties, die tegen de verzoeningspolitiek van de republi keinse regering gekant zyn, zou omvat ten. In hun proclamatie wordt verklaard dat het volksleger de wapens niet zal neerleggen, zolang de eisen van het In donesische volk niet volledig zullen zyn ingewilligd en gewaarborgd. De opstellers van de proclamatie eisen de vernietiging van het accoord van de Ronde-Tafelconferentie, evenals de er kenning de-jure en de-facto van de In donesische republiek over de gehele Ar chipel. Zij zijn bovendien gekant tegen de onderhandelingen met de Nederlan ders alvorens alle Nederlandse strijd krachten zijn teruggetrokken De minister van Verkeer en Water staat heeft bepaald, dat op de Zondagen 4 en 25 December 1949 gereden mag worden met auto's ei. motorrywielen. Een minutieus onderzoek van de Rijks politie, groep Grootebroek, heeft Zon dag klaarheid gebracht in een „roof overval". De 21-jarige ongehuwde A. H., machinist by de coöperatieve zuivel fabriek „De Volharding" te Hem, een dorpje nabij Venhuizen, vertelde die morgen, dat hij des morgens om 4 uur aan het werk was gegaan. Tien minuten later, zo deelde hij mede, was er plot seling een met een pistool gewapende man in de fabriek verschenen, wiens gezicht met een masker bedekt was. Deze indringer zou hem gedwongen hebben mee naar boven te gaan, waar het kantoor gevestigd is en wilde, dat hij hem het geld uit de brandkast over handigde. H. had daarop geantwoord, dat hy geen sleutel bezat, waarna de man een aantal loonzakjes met een totaalbedrag van ƒ498 uit het bureau had genomen en was verdwenen. Alle details van dit verhaal werden nauwkeurig nagegaan en al spoedig viel de verdenking op H. zelf. Deze bleef eerst ontkennen, doch volgens de Rijks politie stapelde het bewijsmateriaal zich tegen hem steeds meer op, zodat hy niet lang daarna door de mand viel en be kende, de gehele scène te hebben ver zonnen. Al het geld werd teruggevon den. De machinist zou vandaag voor de Officier van Justitie worden geleid. Edouard Ferriot, de 77-jarige voorzitter van de Franse nationale assemblee, is Za terdag met 759 tegen 381 stemmen herko zen tot leider van de Franse Radicaal-So cialistische partij. Tijdens het partijcongres pleitte Herriot voor voortzetting van de samenwerking van zijn partij met de coalitieregering van Geor ges Bidault. Daladier was voorstander van terugtrekking der radicaal-socialistische mi nisters, hetgeen vrijwel zeker nieuwe ver kiezingen tengevolge zou hebben gehad. Het bestaan van de 24 dagen oude coalitie regering van Bidault wordt nu echter be dreigd, daar de tegen de regering gerichte vleugel van de radicalen op de laatste dag van het congres een resolutie er door wist te krijgen, volgens welke de 48 radi cale afgevaardigden opdracht zullen krij gen, om tegen een verhoging der belastin gen te stemmen. De partij heeft drie mi nisters in het kabinet. Men instrueerde de radicale parlementsleden eveneens om na de behandeling van de begroting aan te dringen op de afschaffing van de evenre dige vertegenwoordiging bgj de parlemen taire verkiezingen. Dit te aanvaarden zou voor Bidault (M.R.P.) onmogelijk zijn. Ook van de zijde van de vakbonden wordt de regering bedreigd. Zowel communisten als niet-communisten gelastten proteststa kingen tegen de stijging van de kosten van het levensonderhoud. De 38 onafhankelijke conservatieven, die ook een minister in het kabinet hebben, verzetten zich nog meer dan de radicalen tegen de belastingverho ging. Zowel in parlementaire kringen als daar- buiten is men in brede lagen tegen verho ging van belasting. De werkgevers zijn van oordeel, dat de nieuwe belasting de onder gang van de ondernemersvrijheid zou be tekenen en dat het merendeel door hen zou moeten worden opgebracht. De oogst van verleden jaar in het Noordelijk halfrond heeft de nijpende voedselschaarste, die na de oorlog over de hele wereld heerste, blijkbaar op gelost, aldus luidt de conclusie van het verslag over de wereldvoedseltoestand, door de voedsel- en landbouworgani satie van de Ver. Naties opgemaakt. In 19481949, zo luidt het verslag, is de voedselproductie in alle landen ver beterd, behalve in Australië en Nieuw- Zeeland. Daar de wereldbevolking ech ter met 1 pet. per jaar blijft toenemen, blijkt de voedseltoestand minder gunstig te zijn, wanneer de gemiddelde hoeveel heid beschikbaar voedsel over de gehele Het goede, dat wij konden winnen, ontgaat ons vaak door vrees tot han- delen. wereld per persoon wordt berekend. Overal, behalve op het Westelijk half rond, is de per hoofd van de bevolking beschikbare hoeveelheid levensmiddelen dan ook geringer dan voor de oorlog. Op basis van het gemiddelde der dage lijks door de inwoners van elk land verbruikte calorieën, is de levensstan daard, vergeleken met die van 1947 1948, in de Europese landen, de landen van Noord- en Zuid-Afrika, zomede in die van het nabije Oosten, en van Latijns Amerika, op merkbare wijze ge stegen. Daarentegen is hij gedaald m de landen van het Verre Oosten, en eveneens in zekere mate in Nieuw- Zeeland, Canada en de V.S. Maar in deze landen, evenals in Australië, Argentinië, Denemarken, Ierland. Noorwegen, Zwe den en Gr.-Brittannië, is het calorieën- verbruik het hoogst. De F. A. O. verwacht, dat de levens middelenvoorziening in 1950/51 beter zal zijn dan thans het geval is, en dat de prijzen lager zullen zijn. Van bepaalde levensmiddelen zal er wellicht een over schot zijn. De V. S. en Canada hebben ten aanzien van de productie reeds beperkingen ingevoerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1