WaAmss#" De Gravesteenenbrug Het platteland in de greep van de oorlog PARAPLUIES PATER HUTJENS PRIESTER, ORGANISATOR, LERAAR, STANDWERKER EN JUBILAhlS Bijzijn koperen priester feest op morgen Bouw van 114 woningen aan Vondelweg HERINGA WUTHRICH ft Bevolking van Heemskerk in paniek gevlucht noordwijkerhout Hockey in Haarlem Geen Kersttoeslag voor ouden van dagen MAANDAG 21 NOVEMBER 1949 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING JONGE TOONKUNSTENAARS Voortreffelijk piano- en fluitspel Burgerlijke Stand Opening tentoonstelling werken van Doeve Spreekuur van wethouder Geluk WATERSTANDEN Laagste inschrijver f 736.980.- BRAND IN RAFFINADERIJ „Rijdend postkantoor" morgen in Haarlem ZANDVOORT Touring Zandvoort „Utile Dulci" „De Hanze" SCHOTH PRIESTERJUBILEUM OP HAGEVELD Electrische Installaties Luidsprekende Telefoon- installaties HEEMSTEDE KAP. J. VAN ADRICHEM Twaalf en een half jaar priester GEMEENTERAAD HOOFDDORP IJsclub Haarlemmermeer HAARLEMMERMEER Oogstdankdag HALFWEG Bloedtransfusie HEEMSKERK De Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie Zo ligi de Gravesteenenbrug er nu nog bij. Binnenkort zal er echter weer een mooie ophaalbrug komen, want de aanbesteding staat voor de deur. SPIEGEL VAN KENNEMERLAND Verkoop in „De Star" Beverwijk en Uitgeest bieden hulp Resident van Nieuw-Guinea Reina Prinsen Geeriigs- prijs 1949 PARAMENTEN VAN „ST. VICTOR" „HET WITTE PAARD" R.K.G.V. „HERCULES" W aterpolo-competitfe Rijnvaartconferentie Nederlandse afgevaardigde aangewezen Botsing te Rotterdam eist nog een dode James Ensor overleden Scheepvaartberichten Beurs van Amsterdam Beurs van New York 47 GROTE KEUZE KOPER WEB** Dus mooie cadeaux in iedere prijs vindt U in T FRXESCHE SCHATHU»» Als Nurks maar rustig, zonder zich er mee te bemoeien, op de dorre 'bla ren van de Hout wil blijven kuieren, zal geen Haarlemmer het de Katholieke Lyceumgemeenschap misgunnen, voor de tweede maal in één maand feest te vieren. Waren het veertien dagen ge leden drie docenten, die hun zilveren ambtsjubileum herdachten, morgen. Dinsdag 22 November, viert de conrec tor, Pater Valentinus Hutjens O.ES.A. zijn koperen priesterfeest. Een dergelijk feest'van eerste rijpe bloei mag in een jeugd-gemeenschap niet ongevierd blij ven; bovendien, de persoon van de ju bilaris maakt dit volkomen onmogelijk. De functie van een conrector op een lyceum is een zeer merkwaardige. Im mers, behoort de rector als hoogste ge zagdrager gehuld te zijn in een min of meer mysterieuze majesteit, de con rector kan zich gemakkelijker aan zijn mouw laten trekken, kan meer ver keren te midden van het gedaas en gedaver, kortom, kan zich meer „af geven met het publiek". Dat Pater Hutjens als adjudant van de vereerde rector der Trinitariërs vol komen geslaagd is komt waarlijk niet alleen door het feit, dat hij beschikt over yde in letterlijke zin „uitstekende" qualiteit, die het hem gemakkelijk maakt steeds „erboven" te staan. On middellijk na zijn priesterwijding werd hij student aan de Katholieke Univer siteit te Nijmegen en in 1944, in hartje oorlog, kwam hij bijna onopgemerkt (hoe is het mogelijk?) naar het idylli sche 'noodklooster onzer Paters aan de Ter Hoffsteedeweg te Overveen, om de studie voor zijn doctoraal examen af te maken. Hij was toen een zeer be rooid man, want bij de reis was hij mèt zijn koffers, zijn meest waardevolle boeken en geschriften kwijtgeraakt. Nauwelijks echter was lie vrede voor ons land gekomen, of de ware aard van de tijdelijke contemplatieve monnik kwam boven. Hij ontpopte zich als de meest onweerstaanbare demagoog en opruier tot alle goede dingen en het is geschied, dat Pater Hutjens, als een ware Savonarola, aan zijn voeten op gestapeld zag: de tafels, stoelen, lam pen, borden, soepterrienen, kasten, keukens, slaapkamers en paraplu-stan daards, die heel Haarlem op zijn woord kwam offeren en die straks in triomf tocht nara het geteisterde Venray en Nijmegen zouden worden gevoerd. Sindsdien is Pater Hutjens niet meer te houden. Geen preekstoel, podium, katheder of huisstoep, is veilig voor zijn jongensachtig-enthousiast en tegelijk mannelijk-krachtig woord, dat altijd tot geslaagde acties leidt. Bij de grote mutaties van 1946 tot conrector be noemd kon hij tot zegen voor de school zijn ..factotische" neigingen botvieren. Hij is overal en doet van alles. Spreek met Hutjens en het komt in orde! Schoolblad: Jaarboek'. Sociëteit! Toneel! Kerkzang! Bonte avonden! Missie-actie! Jeep-actie! Hij is de opjager der slome- lingenl de steekvlam der vurigen! de stuwer der bedeesden! De ontdekker van telkens nieuwe Amerika's! De uit- vinder van telkens nieuw buskruit! De dynamo van telkens nieuwe en sterkere straallichten! De radar-installatie voor publieke mening! Het rad van avon tuur zonder nieten! Het panacee voor alle kankerzucht! Geen rol is hem vreemd! Hij is de stoottroeper in alle goede strijd! Hij is vagebond met vage bonden! Hij zal, als het moet, de aposto lische koorddanser zijn als een andere Don Bosco! En nu ben ik waar ik eigenlijk wil Voor de eerste maal trad op een kamermuziekavond van de „Jonge Toon kunstenaars" een fluitiste, Saar Strum- phler uit Arnhem, op. Dit optreden ken merkte zich door goede technische scho ling. veelal zeer muzikale, stijlvolle op vatting en opvallend smaakvolle pro grammakeuze. Alleen hadden we de Sonate van Gaubert liever niet na Ravel, doch als afsluiting van het eerste deel. na René Baton, gehoord. Het programma zou dan bijna geheel chronologisch op gebouwd en genoemde Sonate meer tot haar recht gekomen zijn. De fluitiste werd gesecondeerd door de Amsterdamse pianiste Boukje Latin, die over de gehele linie voortreffelijk spel gaf aan de in de Renaissance maat tamelijk droog en stug klinkende vleugel wijden we momenteel geen aandacht gaf blijk hoogst artistiek te zijn aangelegd. Deze goede eigen- schappen vielen in nog hogere mate bij haar solospel op. Deden de Dupont-variaties van Mozart charmant aan. het meer moder ne werk ligt deze pianiste nog veel beter. De drie Rondo's over Hongaarse volksliederen van Bartok en „Jeux d'eau" van Ravel werden technisch be wonderenswaardig knap beheerst en de karakters scherp belicht. Hielden de Rondo's de aandacht sterk gespannen, Ravel's prachtvol klankenspel ging als het ware in een toomloze vaart, met een geweldig meeslepende stuwkracht. Wij vermelden dit or de eerste plaats, omdat deze nummers het hoogtepunt van de avond vormden, niet uit gering schatting voor het fluitspel. Sonates van Bach en Blavet schonken voldoening, ze verrukten menigmaal door fraaie toon- vorming en juist stijlbegrip. Leed de toonkwaliteit een weinig m het bewer kelijke spel van Blavet's Allegro s, m het Adagio van Bach gaf de fluitiste blijken een bekoorlijke, fijn genuanceerde en mooi dynamisch geschakeerde toon te kunnen vormen. Ook in Milhaud's Sonatine (met zo zuiver fluitistisch geschreven als die van Bach en Blavet) en niet in het minst in die van Gaubert met haar Cesar Franck-reminiscenties toonde Saar Strumphler een talentvolle musicienne te zijn. die zeker een nog hogere trap van ontwikkeling zal bereiken. Voor deze avond toonde men meer dan gewone belangstelling. Er werd zelfs een herhaling afgedwongen van een iet wat impressionistisch geschreven num mer van ..Breville „Une flüte dans les vergers" genaamd. OIj KOOP GEBOREN: J. W. P. Alders—Zwet sloot. z; T BuschmanKooij, z; J. C. van Bemmél—Weijers, d; A. M. Roos— Rohdens, d; A. Visee—van Dalen, d; D. RoodzandPostma, d; J. A. Zantvoort van der Bruggen, d; A. D. ten Berge— Paauw d- G. W. Beijersbergen—van Amerongen d; M M. Wonder—Comes, d; I Zwartepoorte-Karst, d; H. Goot jes—Nederlof, d. OVERLEDEN: A. Hetem—van Riet, 78 j. Jan Steenstraat: H. Fiege, 4 d., Zomérkade; H. M. Dikkeboom—Droog 88 j., Rozenprieelstraat; D. Kansen, 60 j.. Brouwersstraat; H. A. A B. Bartels, 63 j-, Raadhuisplein. zijn, want deze litanische lofrede is niet alleen maar een welwillende doopceel. Pater Hutjens is 12% jaar priester en heel de bonte stoet van hierboven is het afgewerkte program van die pries terjaren. Want met alles wat goed en mogelijk is wil hij de jongens trekken en winnen, niet voor zich zelf, niet voor de school, zelfs niet voor de weten schap en de maatschappij, maar eigen lijk alleen voor O. L. Heer. En om die diepste intentie in hem te ontdekken is het voldoende, dat wij ons realiseren, dat die vitale, sprankelende man elke morgen in stichtende rust en in een moeilijk verholen telkens opnieuw be leefde verrukking, als was hij dagelijks neomist, aan het altaar staat. Het is waarlijk God, Die zijn jeugd verblijdt en daardoor is in hem mogelijk wat in de wereld een onverenigbare dualiteit heet: levenslust gepaard aan diepe vroomheid. Maar laten wij daar niet langer over praten, want dit zou makkelijk indis creet worden en de jubilaris zeker niet aangenaam zijn. Helemaal ver zwijgen mochten wij dit echter niet, omdat het nastreven van die combinatie even nodig is als aantrekkelijk. Dinsdagmorgen om kwart vóór negen draagt de jubilaris een plechtige H. Mis op in de dekenale kerk in de Jans straat. De verdere feestviering blijft besloten tot de Lyceum-familiekring. Voor vrienden en bekenden is er ge legenheid tot gelukwensen in het Lyceum-gebouw aan de Zijlweg, des middags van 1 tot 2 uur. Wij wensen van hieruit de feesteling nog lang dezelfde ontstuimige kracht toe, geput uit de Heiligste Bronnen. Wij wensen Katholiek Haarlem toe, deze bijzondere mens nog lang te mogen be houden en voor het Triniteitscollege hopen wij, dat deze jubelende en thans jubilerende vlag nog heel lang hoog boven Üen uit moge wapperen. JOAN KAT. Zaterdag is onder zeer grote belang stelling van figuren uit de kunstwereld de tentoonstelling op journalistiek en il lustratief gebied van Doeve"in de zalen van Lcffelaar.geopend. Drs. H. L Pres sen hield een geestige inleiding, waarin hij Doeve schetste als 'n knap tekenaar, wiens prehtjes hij als jongen ai had uitgeknipt en bewaard. Pierre Palla speelde een gedeelte van Beethoven's Móndschein-Sonata op de piano. Het spreekuur van wethouder D. J. A. Geluk zal voortaan iedere Woensdag worden gehouden van 23 uur, behalve de Woensdagen dat de Haarlemse ge meenteraad bijeen komt. Dan wordt het spreekuur verplaatst naar Donderdag morgen van half elf tot half twaalf Wethouder mr. J. C. C. Hijszeler zal morgenavond geen spreekuur houden. IJMUIDEN: Maandag 21 November Hoog water: 3.51 uur en 16.06 uur Laag water: 11.57 uur. Dinsdag 22 November Hoog water: 4.37 uur en 16.53 uur. Laag water: 6.19 uur en 12.40 uur Hedenmogen is te Haarlem aanbe steed het bouwen van 75 percelen, waarin 114 woningen met schuurtjes enz. op terreinen aan de Vondelweg, Dullaertstraat en Roemer Visserstraat, onder architectuur van de heer H. W. v. Kempen, namens de. coöperatieve woningbouwvereniging „Volkshuisves ting". Hoogste inschrijfster was de fir ma Colet te Enschede f 968.000.laag ste de firma Ebbing te Haarlem voof f 736.980. Er waren 30 inschrijvingen, waarvan de meeste rondom de 7>j ton. Vanmorgen was men in 'n raffinaderij aan de Spaarndammerweg bezig met het bereiden van vaseline, toen de kokende massa over de rand van de ketel liep. De vaseline kwam in aanraking met het gas waardoor een felle steekvlam op schoot. De Haarlemse brandweer was spoedig ter plaatse en kon het vuur met schuimblusapparaten bedwingen. Twee arbeiders van de raffinaderij liepen brandwonden op. Dinsdag 22 November zal, evenals ver leden jaar te Haarlem het zg. „Rijdend Postkantoor" verschijnen, dat een pro- paganda-verkooptocht maakt door Neder land. De royale medewerking van enige grote bedrijven maakt deze actie moge lijk. In dit Postkantoor zullen de kinder zegels en prentbriefkaarten verkocht worden, en voor aangeboden corres pondentie zal, mits met kinderzegels gefrankeerd, een speciaal poststempel worden gebruikt. Deze postauto zal op 22 November op de Grote Markt staan van ca. 10 tot 17 uur. Men moge niet verzuimen dit bijzon dere stempel te bemachtigen, men krijgt er slechts één dag de kans toe! Op initiatief van Touring Zandvoort" zal jhr. dr. J. C. Mollerus uit Haarlem op Donderdag 24 November a.s. des avonds 8 uur in hotel Keur aan de Zee straat een lezing houden over de neger- republiek Liberia". De R.K. toneelvereniging „Utile Dulci" te Zandvoort kwam Zondagavond voor het voetlicht met „De Fuik", een blij spel van Terlingen en Bakker. De goede naam van dit eigenlijk te weinig op tredend gezelschap werd voor het tal rijke publiek weer bevestigd. Men amu seerde zich kostelijk met de vermake lijke verwikkelingen van dit stuk. Alle spelers kenden hun rol tot in de puntjes en zonder de anderen te kort te doen mogen hier de dames Van Kleeff, Stok man en Versteege en de heren Lefferts, Van Staveren en Van Kleeff worden ge noemd. Kapelaan Blom sprak een dank woord en hoopte dat deze enthousiaste groep nog dikwijls zal optreden voor het Zandvoorts publiek. Heden, Maandagavond, om 8 uur houdt de R.K.' Middenstandsvereniging „De Hanze" een ledenvergadering in ^Esplanade". De agenda vermeldt o.m. jaarverslag van de centrale en een ver slag van de gecombineerde vergadering met de Zandvoortse handelsvereniging GROTE HOUTSTRAAT 47 Reparaties - Tel. 18036 (Adv.) Dinsdag 22 November herdenkt de weleerw. zeergel. heer drs. J. Deroy, docent aan het Seminarie Hageveld, zijn 12%-jarig priesterjubileum. De ju bilaris, die. geboren is op 7 Febr. 1913 te Vlissingen, kreeg voor zijn priester wijding zijn opleiding voor het Belgi sche Rode Kruis, om daarna zijn stu dies aan het Theologlcum te Warmond te beëindigen. Na. zijn priesterwijding werd hij eerst benoemd tot kapelaan te Lisse en in 1938 tot leraar te Hageveld. Hij deed zijn doctoraal examen aan de universi teit van Amsterdam. Tussen 1 en 2 uur bestaat de gelegenheid de jubilaris ge luk te wensen HAARLEM (Adv.) Morgen is het twaalf en een half jaar geleden, dat kapelaan J. van Adri- chem in de kathedraal van Sint Bavo te Haarlem de H. Priesterwijding ontving. Van deze jaren heeft kapelaan van Adrichem verreweg het grootste deel in Heemstede doorgebracht, waar hij in 1941 benoemd werd tot kapelaan in de parochie van de H. Bavo. Gedurende acht jaren heeft hij daar zijn priesterlijk werk verricht, tot hij kort geleden be noemd werd tot kapelaan aan de paro chie van O. L. Vr. Hemelvaart en Sint Joseph te Leiden. De afscheidsavond in Heemstede heeft wel bewezen, hoe het werk van kape laan van Adrichem werd gewaardeerd. Het koperen priesterfeest wordt ker kelijk gevierd op Zondag 27 November. Om tien uur draagt de jubilaris dan een plechtige Hoogmis op. Belangstel lenden zijn die dag van half één tot naif twee in de gelegenheid te felicite ren aan de pastorie, Herensingel 3. Leiden. De Raad vergadert Donderdag 24 No vember, des middags 4 uur. Tegen het uitbreidingsplan voor de terreinen ge legen westelijk van de Crayenestersingel zijn enige bezwaren ingekomen, die B. en W. ongegrond achten, zodat zij vast stelling van het plan adviseren. Het college vraagt een kasgeldlening van ten hoogste een millioen gulden. Een crediet van f 2700.is nodig voor de aankoop van een motormaaimachine ten behoeve van de Sportparken. Er zullen zes bomen geveld worden. Een beuk en twee kastanjes achter huize „Meerzicht" aan de Glipperweg, drie iepen aan de Raadhuisstraat. Hedenavond vergadert „Haarlemmermeer" om 8 de Landbouw. de IJsclub uur in hotel Op Land- de oogstdankdag van de R. K. en Tuinbouwbond, afd. Haarlem mermeer, werd 's morgens in alle zeven parochies in de Meer een H. Mis uit dankbaarheid aan God opgedragen voor de weldaden door de goede oogst ontvangen. Tijdens de 's avonds gehou den feestavond heeft de Geest. Adviseur, pastoor W. J. v. d. Berg, een kort woord gesproken. De collecte ten bate van Kath. Thuisfront bracht f 120 op. Donderdag en Vrijdag heeft de Bloed transfusiedienst in de Julianaschool te Zwanenburg van ongeveer 230 donors bloed afgenomen. Een volgende keer rekent het bestuur op een nog grotere deelname. Vandaag 21 November zal het Twee de Kamerlid C. P. v. d. Ploeg in de K.S.A. komen spreken over de Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie. Deze be langrijke vergadering is zowel voor de leden van de L.T.B., de Kath. Midden stand als de K.A.B. toegankelijk. Zware Eiken BOEKENPLANKEN 'n prettige boekenberging in 'n beperkte ruimte ƒ24.75 tot ƒ31.50 w Kruisstrai ALLES VOOR DE VAN Kruisstraat 22 STOFFERING UW WONING (Adv.) rr In de zeventiger jaren van de zes tiende eeuw hadden de Spaanse leger aanvoerders het plan ofigevat enkele weerspannige steden van Noordholland weer onder de macht van Koning Phi lips II 'te brengen. Onder bevel van Gilles van Barlaimont, heer van mer ges hadden deze Spanjaarden zich sedert 1573 gelegerd te Beverwijk en te Assendêlft, waar zij tot 1576 ver bleven. Tonelen van roof, moord en brand waren schering en inslalg in Kennemer- land gedurende deze jaren. Enige au thentieke stukken uit het jaar 1586 mel den, dat het dorp Heemskerk ten tijde van deze troebelen „bij den viant ver woest, verbrandt, die kereke ende alle die huisen eensdeels afghebrocKen en de in 't voirsz. leegher te Beverwijk gebrochtende verbrant zijn, alsuicxs, dat in eenen soberen stoet alleen blijf- fende staen sijn die twee slooten van den heere van Assendelft (Assum- burg) ende die Vrouwe van Arem- burch (het slot Heemskerk of Mar quette), sonder eenich huis off schuer meer." De plundering en verwoestng waren zo erg, dat: „dije schamele huijsluijden huere huijssen verloeren hebbende en van hun beesten beroeft geweest sijn- de, hebben moeten verlopen (ontvluch ten) hun ghewoenliche residentie ende meestal so'et deur benautheijt van her ten als deur armoede verstorven zijn." Dezé toestand heeft vijf jaar ge duurd. Toen eindelijk begon men het dorp weer op te bouwen. De verwoesting van Heemskerk kan men veilig in het jaar 1573 da teren. De oude katholieke kerk kreeg niet het minst haar deel in deze verwoes ting. In een handschrift van 173U luidt het: „de kerek is inde Spaansche troe belen geruineerd, en is nu omtrent half zoo groot als eertijds is geweest, gelijk te zien is aan 't ruwien van de oude kerek, welcke daar nog staat ter hoogte van het dack, in welcke tegen woordig nog te zien is het overblijfsel van een altaar, gedeckt met een swaare steen." (Zie afbeelding bij dit artikel). Eerst nadat in 1576 de Spanjaarden hun legerplaatsen te Beverwijk, Assen delft en in Assumburg hadden verla ten en nadat de wrede Dirk Soonoij, stadhouder van Noordholland, die na hun vertrek Beverwijk enige jaren be zet hield, en er schandelijk huis had gehouden, was vertrokken, kon tot enig herstel van het dorp woraen overgegaan. Menige vervallen hofstede met de daarbij behorende verwaar- De gebeurtenissen tussen 11 Dec. 1572 en 13 Juli 1573, periode van het beleg van Haarlem door de Span jaarden, zijn overbekend. Ook wat van 21 Augustus8 October 1573 rond Alkmaar gebeurde, is meerma len beschreven. Maar hoe hielden zich in die dagen het platteland van Kennemerland? Wat speelde zich af?. De streekhistoricus H. van Benthem is daar dieper op in gegaan en geeft in nevenstaand artikel de ondergang van Heemskerk weer, geplunderd en verwoest door Spanjaarden en Geu zen beiden. loosde landerijen werden In 1578 als „desolaten boedel" in de herberg, ge naamd „De Star", behorende aan een zekere Jan Woutersz, in publieke vei ling verkocht. Deze herberg was wel eer gelegen tussen de Deutszstraat en Starstraat, naast het tegenwoordige ka tholieke verenigingsgebouw. Er gingen enige jaren overheen, eer het arme dorp geheel was opgebouwd en de landerijen weer in goede staat waren gebracht. Deze waren namelijk ongeveer vijf jaren lang ongecultiveerd „De kerek is inde Spaansche troebelen geruïneerd, en is nu omtrent half zo groot als eertijds is geweest, gelijk te zien is aan 't ruwien van de oude kerek' (getuigenis uit 1730). De oorspronkelijke grootte van de kerk voor de verwoes ting in 1573 is duidelijk te zien. gebleven. Behalve door de verwoesting tengevolge van oorlogsgeweld, waren ze geteisterd door het gedierte „van harten, hinden en sonderlincx van de conijnen." De vooruitzichten waren nog allesbe halve schitterend te ïoemen, want be hoorden brand- en plundering tot het verleden, naast de nog bestaande vijand, het wild, dreigde een andere, die van het water. In twee officiële verklaringen d.d. 17 en 18 April 1586 te CastricUm afge legd, luidt het, dat de inwoners van Heemskerk mede nog „seert beswaert" werden door de aanval van „binnen ende regenwaeteren, mitsgaders van de duynval", terwijl de vloeden van het buitenwater jaarlijks hoegher ende vehementer" werden, zodat het ,,hoech- noodig is dat daer eenen swaeren acht canten watermoollen wordt opgerecht", waarvan de kosten wel meer dan „twee duysent guldens" zouden bedragen. Hoe kon Heemskerk een dergelijK bedrag opbrengen! De belastingen al leen waren al ondraaglijk hoog. „Dye schamele huysluyden" van Heemskerk moesten een som van zeven en twintig honderd gulden opbrengen. Daarbij werd in 1585 de eenzame oude St. Lau- rentiustoren door het hemelvuur ge troffen. De spits werd verwoest en de zware klok stortte naar beneden „door het onweder veroorsaekt." In 1586 richtten „dye ghecommitteerde des dorps" zich tot de Staten van Holland met het verzoek verlichting van de be lastingen. Ze schreven, dat nog geen honderd woningen waren opgebouwd en dat de huizen, die er waren, meer op hutten en stallen voor het vee ge leken, dan op menselijke woningen. Trouw werd Heemskerk in dit ver zoek gesteund door Beverwijk, Uitgeest en Castricum. Het heeft echter weinig uitgehaald. Toegezegd werd een onder zoek ter plaatse, terwijl in 1587 en 1588 schout en scheoeneu meermalen te Haarlem „in de giiseline" werden gezet. Wie hebben Heemskerk verwoest? Het gaat niet aan alles op rekening van de Spanjaarden te schuiven. Het zal zijn. zoals die varf Beverwijk in 1577 schreven: „plonderinghe ende brandschattingen van capiteijnen en soldaten aen wederzijden". De waar heid dezer geschiedenis zal ook hier in het midden „acn wederzijden" liggen. Verlaten we thans deze tonelen van ellende en treden we in het volgende artikel de 17e eeuw „de Gouden Eeuw" binnen. H. VAN BENTHEM. H. M. de Koningin heeft Zaterdag ten paleize Soestdijk de heren Arik3. Kasiepo en Jouwe uit Nieuw Guinea, die vergezeld waren van de resident van Nieuw Guftiea, de heer Van Eec- houd, in audiëntie ontvangen. Donderdag 24 November a.s. 's namiddags half drie zal in de aula van de Gemeente- Universiteit te Amsterdam de winnaar(win- nares) van de Reina Prinsen <*erligs-prijs 1949 worden bekend gemaakt en hem(haar) deze prijs worden uitgereikt. De collecte voor de paramenten van de St. Victorkerk te Noordwijkerhout, welke door mej. Heuzen werd gehou den, heeft f 302.50 opgebracht. De op brengst van de uitvoering van „Oud en Jong" voor dit doel gehouden, bedroeg f 119 i_. in de Kerstnacht zal het nieu we kazuifel met dalmatieken te be wonderen zijn. Het kazuifel draagt een kruis een copie van het kruis te. Zie- rikzeê, dat de edelsmid Jorna reeds eerder inspireerde bij het maken van het altaarkruis in de St. Victorkerk. Men deelde ons nog mede, dat op oe kosten nog een bedrag van f 300.— te kort komt, maar de pastoor van St. Victor is zo dë mening toegedaan, dat er nog wel parochianen zijn, die hem aan dit bedrag kunnen helpen. Eindelijk kunnen we van Alliance eens een gunstig geluid laten horen. Het eerste herenteam slaagde er in BMHC 2 met 2—1 te kloppen na een weliswaar spannende maar matige partij hockey, waarin BMHC aanvan kelijk de. beste papieren had en de leiding wist te nemen. Voor de pauze wist Knötsche echter de gelijkmaker te scoren nadat drie Strafcorners daaraan waren voorafgegaan. In de tweede helft was het spel ie.ts beter en het was dezelfde Alliance-speler, die met een prachtig doelpunt zijn club een 21-voorsprong verschafte. Tot aan het einde bleef de uitslag onze ker. Een doelpunt van BMHC werd nog afgekeurd en met een 2—-1-zege voor Alliance kwam het einde De Alliance-elftallen deden het ditmaal zeer goed, want het tweede won met 10 van HDS 2, terwijl het derde met 42 zegevierde over HBS 3. Het junioren A-team klopte HBS a' met 31 en alleen het B-junioren-team verloor, n.l. met 32 van Amsterdam d. Bij de dames kon Alliance de zege tocht voortzetten, want nadat de rust bij Rood-Wit 3—Alliance met 50 was ingegaan, wonnen de Alliance- dames me.t 71 en zij stevenen recht op het kampioenschap af. Met Ever Swift was het ditmaal mis. De dames speelden tegen BDHC 4 een vrij lusteloos partijtje en moesten in de BDHC-dames hun meerderen erkennen. Reeds met rust was de stand 20 in he.t voordeel van Bloe- mendaal en in de tweede helft zagen de Bloemendaalse dames nog kans een doelpunt aan het totaal toe te voegen. De aanvallen van Ever Swift misten de nodige doortastendheid om 'tegen de. BDHC-verdediging succes te boe ken. Het tweede elftal deed het heel wat beter en won met niet minder dan 50 van Eechtrop 2. Dat was dus weer een prettig geluid, maar een domper op de vreugde, was de 15O-nederlaag van het derde tegen HIC 2. Deze score viel toch wel een weinig uit de toon, maar we vernamen dat deze meisjes beterschap hebben beloofd. Voor, de onderlinge competities van de R.K. schaakclub „Het Witte Paard" werden de volgende wedstrijden ge speeld: Groep I: L. Stevens—M. v d. Berg 01, P. StamJ. P. de Lange 01 J. HompesJ. v. Emmerik Groep II: B. Spoor—H. v. <3. Velde 01, J StolvoortP. Holtkamp 01. Groep III: E. Spook—G. Burgman 0—1, P. Filmer—Th. Schoorl 1—0 G. v. d. StoopA. Komen 10, J. v. d. Berg— J. Meyer 1—0, G. v EgmondA. Nib- bering 10. Groep IV: B. v. Duyn—A. Rosenhait 1—0, G. Lunenburg—B. v. Duyn 0—1, J. Gosen—J Holdorp 0—1, G. Ensink— G. Beelen 10, G ReeuwijkJ. Ban ken 1—0. Voor de competitie van de N. H. S. B. lie klasse wordt a.s. Donderdag ge speeld: Kennemerland II—Het Witte Paard I en voor de IIIe-kl. „Het Witte Paard II„Het Oosten" III. De onderlinge wedstrijden voor de jongens en heren zijn thans weer achter de rug. Zoals uit onderstaande uitsla gen blijkt is de strijd in verschillende afdelingen zeer spannend geweest. De uitslagen luiden als volgt: Jongens van 911 jaar: 1. en 2. Th. Kersten en P Pigmans beiden met 31% p.J 3. J. Ieke 31 p.; 4. C. Horn 30 p.; 5. en 6. B. de Bont en W. Laarman beiden met 29 p Afd. Overveen: 1. J. Gottmer 32 v n 2. H. Koster 31 p.; 3 H. Pijnacker 29 p Jongens van 12—16 jaar, eerste afd 1. Sonnemans 39 p.; 2. H. Huijgen 3714 p.; 3. G. Groenendijk 35 p. Tweede afd' ,g- Srobwer 33^ p.; 2. P. Hendriks 31A p.; 3. P. Heijer 31 p. Heren, eerste afd.: 1. en 2. S. v. d. Heij en L. Rijn beiden 43 p.; 3 H Her- man 42 p. Tweede afd.: 1. T. van Rijn 37 p.; 2. Fr. Zweers 36^ p. Derde afd.: 1. B. Komen. Voor de dames en meisjes zijn de wed strijden a.s. Woensdag. Komt allen stipt op de afgesproken tijd l^ingcompetitie afdeling I dames heeft DWT I Zaterdagavond een 6—0 overwinning op HPC behaald. DWT was sterk in de meerderheid en de rust ging in met' 02. Ook in de tweede speel- helft waren de DWT-dames steeds in de aanval en voerden de stand op tot 06. De wedstrijd DWTNereus heren, ge speeld voor afdeling I van de kring competitie bracht een 41 overwinning voor Nereus. Ook werd voor deze afde ling gespeeld de wedstrijd HPC 1VZV II De Heemstedenaren hadden met het ingaan van de rust' een voorsprong van 21. Na de hervatting maakte VZV spoedig gelijk, het was echter van korte duur; HPC verkreeg een voorsprong van 42 en de Velsenaren wisten nog een maal het HPC-doel te vinden, zodat het einde kwam met 43 in het voordeel van HPC. Voor de Van Duylbekercompetitie K.N.Z.B. werd gespeeld de wedstrijd DWRNereus. De strijd ging vrijwel gelijk op, waarbij de Nereus-aanvallen steeds werden gestopt en DWR driemaal succes had door in te schieten, zodat de wedstrijd eindigde met een 30 over winning voor DWR. In Zaandam had Nereus 1 VZV 1 ontvangen en hier wer den de punten gedeeld, 22. De wed strijd Haarlem 1—DWR 1 werd gespeeld voor de centrale wintercompetitie. De eindstand werd 34 in het voordeel van DWR. (Van onze Rotterdamse redactie) Eindelijk is er overeenstemming be reikt over de afvaardiging van een Ne derlands vertegenwoordiger uit het be drijfsleven naar de binnenkort te hou den Rijnvaartconferentie te Duisburg. De heer Af. Meieman, vice-voorzitter van het Centraal Bureau voor Rijn- en Binnenvaart, is als zodanig aangewe zen en zijn benoeming is een dezer da gen te verwachten. De Franse en Belgische afgevaardig den zijn tot op heden nog niet bekend. Zodra ook deze aangewezen zullen zijn zal de datum van de conferentie men hoopt dat die zal vallen op het einde van deze maand vastgesteld worden. In principe zal op deze conferentie, waartoe de geallieerden alle Rij noever staten hebben uitgenodigd, besproken worden het Duitse grensoverschrijdende verkeer en het Nederlandse verkeer in Duitsland. Van Duitse zijde heeft men laten doorschemeren dat men verwacht, dat de Nederlandse rederijen en de par ticuliere Rijnvaart intussen ook tot overeenstemming zullen komen, daar zij het voor de Rijnvaart niet bevorder lijk vinden, dat deze twee groepen el kaar beconcurreren. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Bond van Ouden van Dagen heeft van de minister van Soeiale Zaken antwoord op een brief ontvangen, waarin verzocht werd een bijslag van 25 pet. te verlenen aan hen, die een uitkering genietfen van wege de noodwet-ouderdomsvoorziening. Deze bijslag was bedoeld als een Kerst toeslag. De minister heeft afwijzend be schikt. Het laatste slachtoffer van het tragi sche ongeval aan de Xerxesweg te Rot terdam, waarbij een Citroën-auto met drie inzittenden 140 meter werd meege sleurd en gekraakt, de 35-jarige K. van Reeuwijk. is aan de bekomen verwon dingen overleden. De Vlaamse schilder James En-or is Zaterdagochtend in een ziekennuis te Ostende, waar hij veertien dager, gele den wegens een beroerte is opgenomen, overleden. AALSUM 21 te Savona. AARDIJK 20 bij Lands End. ABBEDIJK 20 v. Victoria. AL- CINOUS p. 19 Algiers. ALDEBARAN 20 bij Hernosand. ALDERAMIN 19 n. Antwerpen. ALKAID 20 n. Bahia. ALMDIJK 19 bij Ter- ceira. ALMKERK 19 n. Bremen. ALNATI 20 bij St. Vincent. ALPHACCA 19 te Norfolk. ALPHARD 19 n. B. Aires. AMSTELDIEP 19 v. Amsterdam. AMSTELDIJK p. 20 Dun- geness. AMSTELKERK 20 te P. Bonet. AMSTELLAND 20 bij Bermuda. AMSTEL VEEN 20 n. Adén. AND IJK 20 te V. Cruz. ARIADNE p. 20 Villano. A VERDIJK 20 bij Lands End. AXELDIJK 19 te N.-Orleans. BAARN 21 te Falcahuano. BACCHUS 19 bij Kaap Hatt. BENNEKOM 20 te Antw. BORNEO 20 n. Bangkok. CONGSI p. 20 Finisterre. CORYDA p. 20 K. St. Vincent. DALERD1JK 20 bij Bermuda. DELFLAND 20 bij Finisterre. DELFT 19 n. Buena Ven tura. EEMLAND 20 n. Amst. ETREMA p. 20 Algiers. FRIESLAND 20 te Batavia. GADILA 19 te Suez. GAROET 19 n. Ba tavia. GOOILAND p. 20 Lissabon. GROO- TEKERK 19 n. E. London. HEEMSKERK 19 te Rott. HERSILLA 29 te Barbados. HESTIA 20 bij Bermuda-eil. JAARSTROOM 19 n. Antw. JOBSHAVEN 19 te La Pat- lice. JOHAN v. OLDENBARNEVELT p. 20 Socrota. KA MERLIN GH ONNES 20 bij K. Bon. KEDOE p. 12 L. Palmas. KELBER- GEN p. 20 Finisterre. KLIPFONTEIN 20 n. E. London. LARENBERG 20 n. Rott. LAURENSKERK 19 n. Basrah. LEERDAM 20 te Antw. LEERSUM 20 bij Terceira. LINDEKERK 20 te Rott. LUTTERKERK 21 te Madras. MARKEN 21 te IJmuiden. MAS- PESSA 19 n. Maracaïbo. MATARAM 20 n. Menado. MERWEDE 20 bij C. Palmas. MIR- ZA 19 n. Singapore. MODJOKERTO 19 te Amst. MOLENKERK 20 n. Singapore. MUi- DERKERK 19 van Grand Bassam. MIJ DRECHT p. 20 Dover. NEDERLAND 20 v. Ras Tanura. NOORDWIJK 20 n. LissaDon. ONDINA 19 n. Miri. ORANJE p. 20 Oues- sant. ORANJEFONTEIN p. 20 Evenaar. OS- SENDRECHT p. 20 Wight. PAPENDRECHT p. 20 R. Alhadd. POELAU LAUT 19 naar Colombo. PRINS ALEXANDER p. 19 Care Race. PRINS WILLEM V 21 te Valencia. REMPANG 20 n. Kameroen. RIDDERKERK 19 n. Aden. RIOUW p. 20 Malta. ROEBIAH 19 te Khoramshar. ROTTI 20 te Balik Pap pan. RIJNKERK 20 te Antwerpen. RIJN LAND 20 Bij Finisterre. SAIDJA 19 n. Miri. SALAWATI 19 n. Alexandrië. SINGKEP 19 n. Singapore. SLAMAT 19 n. Surabaja. SLOTERDIJK 20 naar Surabaja. STAD ARNHEM 20 te Rott. STAD DORDRECHT 19 te Stettin. STAD HAARLEM 20 te La Goulette. STAD MAASTRICHT 20 van Gibraltar. STREEFKERK 20 n. P. Soedan. SUNETTA 20 n. Ras Tanura. TABINTA 20 v. P. Said. TALISSE 21 te Batavia. TARA- KAN 19 naar Batavia. TARIA 19 te Rott. VEËNDAM p. 21 Malta. VENUS 21 te Alexandrië. VOLENDAM p. 21 Malta. WES- TERDAM 21 te Rott. ZEELAND 20 te Lon den. ZUIDERKRUIS 19 n. Surabaje. ZWIJNDRECHT 20 n. Huelva. (Nlet-offldële koersen) Vorig Opening slot 20/11 itosenr, Qrtbk. '46 3 pCt Ned. Handel Mij- eert A.K.U. Van Berk els Patent Calvè-Delft eert Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum .Amsterdam" Rubber Roll. Amerika LtW Kon. N. Stoomb. MO. Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli MO. eert 100% 98 Vs 99 ft 97gb 160 185;, gb 117% 147gb 130% 208 gl 246% 293 242% 311% 134 161% 124 146% 147y4gl 134 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward Nofth American Co Radio Corp. Republic Sveel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 19/11 28% 30y4 59% 40% 66% 13% 51% 53 19% 12% 22% 39% 46% 32 24 25 97% 97 A 185% 247% 240% 311 13* 125 147% 148 131% 18/11 28% 30% 60 40% 66% 13% 51 53 19% 12% 22% 39% 31% 24% 25 JANSSTRAAT 8 (t/o Nutsspaarbank) GROTE MARKT 20 (Gem. Vishal) .Q LET OP DE FRIESE ^dv.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2