BOUW van DUPLEXWONINGEN Zó is mijn zoon EPIC DE noorman: Metaalinvoer uit Luxemburg en België komt vrij 600 gezinnen worden geholpen Landelijke katholieke stichting van behuizing voor bejaarden Bisschop van Aken brengt een bezoek aan de „Selfkant r Wij luisteren naar Doeltreffend maar gevaarlijk middel ter leniging van de woningnood Overmatige concentratie en spreiding „Laatste appèl" van minderheden Nieuwe gebedsactie Oproep van Z. Em. Kardinaal De Jong tot daadwerkelijke steun DE VERHOUDING TUSSEN PRIESTER EN LEEK Weekeinde op Draken- burgh Kerkconsecratie te Havert VERLAGING VAN PRIJS .J MAANDAG 21 NOVEMBER 1949 PAGINA 3 Oordeel Limburgse R.K. Bond van Woningbouwverenigingen Demonstratie te Den Haag UITVAART EN BEGRA FENIS CH. v. d. BILT door CLARENCE BUDINCTON KELLAND Vertaling van H. DE GRAAFF Waningen voor ged emobiliseerden Missionarissen repatriëren Missievliegtuig Donderdag op Welschap 99 DE PEEL blijft nog een eeuw PEEL Grootscheepse ontginning niet verantwoord Hersenvliesontsteking door koepokbesmetting? Ons motorrijtuigenpark I V. (Van onze redacteur) Tijdens de Zaterdag in Sittard gehouden buitengewone vergadering van de ■Limburgse Katholieke Bond van Woningbouwverenigingen heeft de voorzitter van deze bond, ïr. F. Moubis, gepleit voor een Rijksbijdrageregeling welke bet mogelijk maakt dat de duplex-woningen na vier jaren, of zoveel langer a,s de woning door een i tweede gezin redelijkerwijs bewoond kan worden, «onder extra financiële bezwaren voor de gemeente of de woningbouwver eniging kunnen worden samengevoegd tot een één-gezinswoning. „Mocht een. dergelijke bijdrage onverhoopt niet verkregen worden," aldus ir. Moubis, „dan zullen althans de Maastrichtse woningbouwverenigingen zich in geweten bezwaard voelen om nog aan verdere bouw van duplex-woningen haar mede- Werking te verlenen!" Spreker noemde de bouw van du- 1 blex-woningen een even doeltreffend als gevaarlijk middel ter leniging van de woningnood. De doeltreffendheid vond hij daarin gelegen, dat het dub bele aantal woningen ter beschikking komt ten gerieve van jonggehuwden. Het gevaar bestaat echter, dat een evenredig deel kleine woningen wordt gebouwd, waarvan het hoogst twijfel achtig is of de meeste wel "ooit zullen Verdwijnen. Tevens zullen deze wonin gen zeer spoedig te klein zijn voor de hieuw gevormde en groeiende gezin nen, waardoor net gevaar bestaat dat meerdere gezinnen door kinderbeper king hun leefwijze zullen aanpassen aan de beperkte woonruimte die hun ter beschikking staat. Door de overheid wordt geen extra bijdrage verstrekt in de exploitatie van duplex-woningen. De dubbele bewo ning is voor een tijdvak van tien jaar gedacht, in welke tijd door hogere huuropbrengst een sluitende exploita tierekening kan worden verkregen. Men heeft echter uitgerekend, dat het Uitgroeien der gezinnen uit de duplex- Woningen reeds in het vierde jaar be gint. Na vijf jaar zijn ongeveer 12)4 pro cent der gezinnen uit deze woningen gegroeid. Na 7 jaar is dit percentage reeds 25 procent en na 10 jaar meer dan 40 procent. Volgens ir. Moubis kan men een dergelijke gang van za ken niet lijdelijk aanzien en moet men speuren naar mogelijkheden om vanwege de doeltreffendheid en de noodzakelijkheid van de bouw van duplex-woningen de daaraan ver bonden gevaren tot de kleinste ver houdingen terug te brengen. Vandaar dat hij een rijksbijdrage bepleitte om zonodig eerder dan aanvankelijk was vastgesteld, tot samenvoeging van de duplex-huizen over te kunnen gaan. Tijdens déze vergadering is voorts Voorafgegaan door een drumband en hoornblazers, marcheerden Zaterdagmiddag ruim 2000 personen door de Haagse binnen stad naar het Plein. Zij hadden gevolg ge geven Aan de oproep van de delegatie van de Persatoean Timor Besar/Twapro, de ver tegenwoordiging van de volken van Ambon, Timor en de Minahassa, om door „een laat ste appèl aan het geweten van het Neder landse volk" te bewerken, dat deze minder heden zouden blijven behoren tot het Ko ninkrijk der Nederlanden. Op het Plein werd door de delegatie een krans gelegd bij het standbeeld van Wil lem de Zwijger, waarna de heer Polhau- pessy een korte toespraak hield. Spr. ver klaarde o.m.: Het ontroert ons, dat wij op dit ogenblik van dit historisch jaar, onze wensen op symbolische wijze kunnen voor leggen aan de „Vader des Vaderlands", de nobelste gestalte van de Nederlandse ge schiedenis en symbool van vrijheid, recht en rechtvaardigheid. Nu de band met Nederland, een band be zegeld met ons goed en bloed, thans door de ongunstige loop der geschiedenis wreed verbroken dreigt te worden, vragen wij biets meer dan met de Nederlanders en naast de Nederlanders te mogen voortleven, in het Koninkrijk onder onze Koningin, bij Wie wij on^e vrijheid het best beschermd en verzekerd weten. In de parochiekerk van het H. Hart aan het Kleverpark te Haarlem neeft pastoor J. A. Zonderland OFM de plech tige Requiemmis opgedragen voor de zielerust van de heer Ch. L. v. d. Bilt, oud-lid der Tweede Kamer, drager van Verschillende onderscheidingen. Bij deze plechtigheid waren o.a. aan wezig de fractievoorziter der KVP in de Tweede Kamer, prof. jnr. C. P. M Romme en de Kamerleden J Groen, Th. S. J. Hooy en M. v. d. Weycen. De KAB werd vertegenwoordigd door de heren A. Angenent en A. v. d. \7eldt. Verschillende leden van het Apostolaat ter Zee bewezen de heer v. d. Bilt ook de laatste eer. Op het Adelbertuskerkhof te Bicemen- daal verrichtte pastoor Zonderland even eens de absoute in het bijzijn van boven genoemde vertegenwoordigers. De corvetten1 „Ceram" en „Batjan" Zijn Zaterdag onder commando van 'esp. luit. ter zee le klasse J. Tousset en luit. ter zee le klasse R. M. Eibers de haven van Nieuwediep binnengeva ren, verwelkomd door de Marinierska- Pel uit Rotterdam eiï een groot aantal familieleden der opvarenden. 38 „Hier in de buurt zijn ze niet ge weest, anders had Shag het mij wel Verteld," zei Cherry. We reden naar de omheining en ste- Sen af. „Ik zorg wel voor de paarden" Zei Cherry. We begaven ons naar het huis. •straight deed de deur open, doch op hetzelfde ogenblik verscheen er een bchtschijnsel en zagen we Maggie Jones haar kamerdeur staan met"een olie- larnp in haar hand. Ze droeg een licht blauwe japon en zag eruit als een plaat- Je. „Goede avond, miss Tacker", zei ze. Mollie ging niet zitten. Ze leunde ap tegen een stoel. Een ogenblik acht ik dat ze flauw zou vallen. Maar r vermande zich en richtte zich kaars >ii °P- Ze scheen geschrokken te hh. maar gesproken door drs. J. van de Venne over het vraagstuk van de spreiding der woningen. Allereerst ging hij de quantitatieve omvang van dé Limburg se woningbehoefte na. Gemeten naar het aantal normale samenwoningen be draagt de woningnood rond 20.000. De woningbehoefte kan op grond van de bevolkingsprognose, volgens welke in 1970 Limburg 920.000 inwoners zal tel len, vastgesteld worden op 60.000 wo ningen, zodat Limburg voor 1970 rond 80.000 woningen gebouwd zal moeten hebben, wil men alle Limburgers vol gens de regelen der kunst afdoende huisvesten. Planning en planmatige spreiding van deze woningen om de vorming van te grote steden tegen te gaan zijn daarom noodzakelijk. Dit vraagstuk is evenzeer een probleem van industriespreiding, omdat de toe komstige woningen rond de toekomstige industrieën gebouwd moeten worden. Overmatige woningconcentratie brengt grote nadelen met zich mede, terwijl evenzeér een willekeurige spreiding niet aanvaardbaar is. Daarom zal men de gulden middenweg moeten bewan delen. De juiste oplossing, aldus drs. v. d. Venne, is gelegen in een zekere concentratie rond en in de regionale industriecentra en een zodanige bouw activiteit in de overige plaatsen, dat een harmonische afronding kan wor den verkregen, die uit religieus, sociaal, economisch en ruimtelijk standpunt bezien, verantwoord is. Over deze pro blemen ontwikkelde zich een levendige gedachtenwisseling. Het feit, dat vele gezinnen van gede- mobiliseerden te kampen hebben met grote huisvestingsmoeilijkheden, was re den voor de Nationale Demobilisatie Raad zich tot de minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting te wenden met het verzoek om voor deze gezinnen een extra woningcontingent vast te stellen. De minister heeft aan dit ver zoek gevolg gegeven door aan de mi nister van Oorlog een contingent van 300 woningen ter beschikking te stellen. Laatstgenoemde minister is verzocht deze woningen in overleg met de Natio nale Demobilisatieraaó aan daarvoor in aanmerking komende militairen toe te wijzen. De gemeentebesturen ontvangen hiervan via de provinciale directies van de Wederopbouw en de Volkshuisves ting bericht. Zij kunnen deze woningen uitsluitend voor het bestemde doel bou wen boven het reeds toegewezen of toe te wijzen contingent. De woningen kunnen worden ge bouwd als woningwetwoningen of wor den gefinancierd volgens de Financie ringsregeling Woningbouw 1948. Zij zul len worden gebouwd in de gemeente, waar de gedemobiliseerde werkt. Daar het hier in de regel kleine ge zinnen betreft, ligt het ir. de bedoeling deze woningen als duplexwoningen te doen bouwen zodat hiermede de moge lijkheid is geschapen 600 gezinnen van gedemobiiiseerden onder dak te bren gen. Naar aanleiding van de oproep van de H. Vader tot een nieuwe nog drin gender Kruistocht van Gebed om door het Onbevlekt Hart van Maria de vrede in Palestina en het behoud van de Heilige Plaatsen voor het Christendom te verkrijgen, heeft het Hoogwaardig Episcopaat het Nationaal Apostolaat van het Onbevlekt Hart van Maria, geves tigd in de Carmel, Clarastraat 22 te 's-Hertogenbosch, verzocht zich met de organisatie van deze Gebeds-actie te belasten. In vele kerken van ons land is Zon dag een Herderlijk Schrijven voorge lezen van Z. Em. Johannes Kardinaal de Jong over steunverlening aan de Lan delijke Katholieke stichting van Behui zing voor Bejaarden. In zijn opwekking om de stichting bij te staan, zegt de Kardinaal onder meer, dat ons land op het ogenblik circa 260.000 katholieken telt van 65 jaar en ouder. Het vraagstuk hoe wjj velen hunner aan goede behui zing kunnen helpen, wordt steeds moei lijker. De Landelijke Stichting van Behui zing van Bejaarden nu wil aan die be hoefte tegemoet komen en een oplossing voor het bejaardenprobleem bevorde ren. En zij stelt daarbij voorop de ge dachte, dat de bejaarden zo veel en zo lang mogelijk hun vrijheid en zelfstan digheid moeten kunnen behouden. Van daar streeft zij naar een complex kleine vrije woningen, die gegroepeerd worden rond een" verzorgingscentrum, van welke centrale diensten, zoals verwarming, be- wassing, dienstbodenhulp, verzorging bij ziekte, enz. de afzonderlijk wonen den gebruik kunnen maken. Gaat de validiteit der bejaarden achteruit of gaat het gezinsverband te loor door sterfte, dan kan men binnen hetzelfde complex overgaan naar het pension tehuis, waar men volledige verzorging vindt. „Voorts treedt de Stichting op als ad viesinstantie, tot welke Wij Ons steeds De stichting „Raptim" deelt mede, dat onvoorziene omstandigheden voorbehou den, Donderdag 24 November het door de stichting gecharterde missievliegtuig tegen 3 uur op het vliegveld „Welschap" hij Eindhoven zal arriveren. Onder de repatriërende missionarissen bevinden zich de volgende Nederlanders: Pater A. Juffermans W.P., uit het Apostolisch Vicariaat Nyasa (protecto raat Nyasaland); pater J. Litjens W.P. uit het Vicariaat Ruanda (Belgisch Con go) en pater Hendriksen van de Congre gatie van Mill Hill, uit het Vicariaat Tororo (protectoraat Uganda), benevens de eerw. broeders N. Toonen en J. de Groot, beiden van de Orde der Witte Paters, resp. uit het Vicariaat Kigoma (Tanganyika) en Nyasa (protectoraat Nyasaland). Met hetzelfde toestel keren eveneens terug kapelaan A. Meeus, uit Bergen op Zoom, en kapelaan E. Smits, uit Ooster hout, die gedurende enkele maanden een studie-reis door de Belgische Congo en Brits Oost-Afrika hebben gemaakt. Zij hebben bij deze gelegenheid een aantal films opgekomen, die bij de pro- pagandering van het missie-werk in Ne derland zullen worden gebruikt. gaarne wenden in alle aangelegenheden, die de huisvesting en verzorging van bejaarden betreffen, terwijl zij ook inrichtingen voor bejaarden bijstaat in moeilijkheden van allerlei aard, waar voor deze zich geplaatst zien, moeilijk heden, die steeds groter en veelvuldiger worden in onze huidige gecompliceerde samenleving." Kardinaal de Jong besluit: Opdat het nu de Stichting mogelijk zij haar activi teiten te ontplooien ter verwezenlijking van de doeleinden, die zij zich heeft gesteld, moet zij kannen beschikken over een aanvangskapitaal. En omdat naar onze vaste overtuiging de Stich ting een katholiek en maatschappelijk belang dient van de eerste rang, vragen Wij u dringeld om uw daadwerkelijke steun en bevelen daarom van harte in uw milddadigheid aan de collecte, die voor deze instelling zal worden gehouden op Zondag a.s. de 27e November onder alle vastgestelde H.H. Missen. Stom övetGuna 14. Aan een kleine, lage tafel zat Yen Hsung, de keizerin, tegenover een donkere mannenfiguur. Dit moest zijn geheimzinnige tegenstander zijn, dacht Ericdie zich achter de naam Li Po verschool. Wie was die man werkelijk? „Wij dienen uiterst behoedzaam te werk te gaan," hoorde hij de keizerin zeggen. „De kleinste misstap kan ons noodlottig zijn." „Bah!" zei de donkere figuur minachtend. „Het zal doodeenvoudig zijn de keizer te overvallen en weg te voeren! Laat dat rustig aan mij over!" „Ik twijfel er niet aan," knikte de keizerin. „Ge zxjt zeer sluw, Li Po. Welk moment acht ge het meest geschikt voor de ontvoering „Vandaag over zes dagen!" De ander had met stemverheffing gesproken. En aan de andere zijde van het gordijn hief Eric, die deze samenzwering ademloos had beluisterd, met een ruk het hoofd. Vanaf het begin had hij het gevoel gehad dat hij de stem van deze man eerder had gehoord. Nu, plotseling, herkende hij haar duidelijk. Een stille woede maakte zich van hem meester. Wit werden zijn knokkels rond het heft van zijn zwaard. Alle voorzichtigheid vergetend sloeg hij heftig het gordijn terzijde en stapte naar binnen. Hij lette niet op de keizerin, die een schelle kreet slaakte. Zijn ogen waren gericht op het gezicht van de man, die hem aanstaarde als was hij een spookverschijning; en hij wist dat hij gelijk had toen hij de stem herkende. Hier, voor hem, stond zijn oude vijand, die reeds zo vaak zijn ongeluk was geweest. Li Po was Baldon (Van een verslaggever) Tijdens het afgelopen weekeind vond op Drakenburgh onder leiding van prof. mr. W. Pompe een bespreking plaats over de verhouding tussen priester en leek. In een eerste inleiding belichtte prof. Rogier de historische aspecten van het vraagstuk en stelde deze tegen de ach tergrond van de geestelijke ontwikke ling sedert het Concilie van Trente, die de typische protestgeest van de Contra- Reformatie als begeleidend verschijnsel had. Hij wees op de beide polen der ka tholieke geesteshouding van de laatste eeuwen: enerzijds die van een intellec tualistisch, meer rationeel, humanistisch en open christendom: de mentaliteit van een Franciscus van Sales, Newman, Kar. dinaal Suhard; anderzijds een fideïs- tisch, anti-intellectualistisch, gesloten katholicisme, dat in de zenuwoverspan ning van het Franse ultramontanisme en de kramp van het integralisme zijn uit lopers vond. Tegen deze achtergrond plaatste hij de verschijnselen van een overspannen clericalisme en een niet geheel ongemotiveerd binnenkerkelijk anticlericalisme. Hij wees erop, dat deze laatste verschijnselen speciaal in de ka tholieke landen sterk naar voren kwa men, omdat hier door de uitroeiing van het protestantisme van een onuitgevoch- ten conflict moet worden gesproken. In dit verband pleitte hij voor de noodzaak van een tolerantie op principiële grond slag. In een tweede inleiding besprak mgr. dr. Ramselaar de verhouding van de priester tot de intellectuele leek. Na een zeer openhartige uiteenzetting van de bezwaren en critiek der leken, met name wat betreft de verburgerlijking des geestelijkheid en de secularisatie van hun taak, gaf hij aan de hand van de laatste Vastenbrief van Kard. Su hard: „Les prêtres dans la cité" een uitvoerige uiteenzetting van de theolo gie over priester en leek. Hij kwam tot de conclusie, dat beiden deel heb- (Van onze redacteur) Het is vandaag een belangrijke dag voor de bevolking van het door de grenscorrecties Nederlands geworden gebied bij Sittard, de „Selfkant" Hier en daar waaien vlaggen van de hui zen en de bevolking verkeert in een nerveuze opgewonden stemming, die zit.h uitte in de enthousiaste begroe ting bij de met spanning verbeide komst van hun bisschop. Mgr. dr. van de Velden, Bisschop van Aken, die vanmorgen de herstelde kerk van Ha vert, toegewijd aan St. Gertrudis, op nieuw heeft geconsacreerd en de ko mende dagen een bezoek zal brengen aan alle parochies van de overwegend katholieke „Selfkant". In Havert en Tud- dem zal hq het H. Vormsel toedienen aan enkele tientallen kinderen. Zoals zovele kerken in West Duits land is ook die van het kleine plaatsje Havert tijdens de oorlog zwaar bescha digd en lange tijd moesten de katholie ken van Schalbrugh, Isenbrugh. Stem en Havert, die tot de parochianen van St. Gertrudis gerekend worden, de Hei lige officiën volgen in een noodkerk. die was ingericht in een van de Darak- ken van een voormalig Arbeidsdienst kamp. De Duitsers gebruikten deze kerk als bergplaats voor hun dynarmet en men is het er niet helemaal over eens of zij zelf deze dynamiet tot ontploffing hebben gebracht dan wel dat de lading door geallieerde granaten werd getrof fen en tot ontploffing kwam. In deze overgangstijd voor de grens- correctiegebieden valt de Selfkaut nog steeds onder het Diocees Aken, waar door de plechtige consecratie door Mgr v. d. Velden geschiedde. Een gure wind joeg over de akkers rond Havert en Schalbruch toen om kwart voor negen Mgr. Dr. v. d. Velden aan de grens arriveerde, waar hij werd ontvangen door de landdrost voor dit gebied, de heer Hub. Dassen. Aan de rand van de Gertrudisparochie was het pastoor Büchel, die, gevolgd door al zijn parochianen, zijn bisschop verwelkomde. Mgr. v. d. Velden sprak er zijn vreugde over uit dat hij thans voor het eerst in het gecorrigeerde gebied, dat nog onder zijn bisdom valt, aanwezig kon zijn. Voorafgegaan door de ruiterij van Havert en een harmonie uit Nieuw- stad trok de monseigneur vervolgens in een grote processie naar de kerk, waar van vele vlaggen in de rood-witte kleu ren (de kleuren van Gertrudis) wapper den. Alle congregaties, kerkelijke orga nisaties en jeugdbeweggingen, alsmede de schoolkinderen én de gehele volwas sen bevolking volgden biddend achter de witte baldakijn onder welke de bisschop zegenend voortschreed. ben aan het priesterschap van Chris tus, voortgezet in Zijn Kerk, zij het, dat de priester meer bijzonder belast is met inlijving in het Mystieke Li chaam en de leek met de kerstening van het tijdelijke. Hij betoogde, dat secularisatie en verburgerlijking in even sterke mate priesters en leken bedreigen en weet hieraan de spanning en de klove, die beide groepen van el kaar vervreemdt. Ook de intellectuele leken gaan juist mank in datgene, wat zij aan de priesters verwijten. Tijdens de discussies, welke tussen priesters en leken in zeer openhartige en irenische toon werden gevoerd, kwa men o.m. de voor- en nadelen van de seminarie-opieiding en het priestercoeli- baat ter sprake. Het academisch gesprek droeg bij tot een wederzijdse verhelde ring der begrippen. In de middagvergadering hield pater drs. Fidentius een inleiding over de ver houding van de priester tot de arbeiders en schilderde het ideaal van de sociale priester in de maatschappij van het heden. De algemene conclusie was, dat pries ter en leek elkander moeten vinden in de gemeenschap van een modem apos tolaat, waarbij beiden voor elkaar ver antwoordelijk zijn en waardoor de na tuurlijke spanning tussen beide groepen tot normale proporties wordt terugge bracht. (Van onze Haagse redactie t Het staat thans wel vast, dat tot een grootscheepse vervening en ontginning van de Peel voorlopig niet zal worden overgegaan. Een dergelijke ontginning zou economisch en financieel niet ver antwoord zijn. De Peel omvat thans nog ongeveer 1000 H.A. onverveende grond en ongeveer 600 H.A. verveende grond, die voor ontginning geschikt is. Nu deze vervening niet door gaat, zal het, zo menen de deskundigen, nog wel meer dan een eeuw duren voordat het gehele veen vergraven is. De Nederland se Heidemaatschappij heeft thans op verzoek van het gemeentebestuur van Deurne onder het oog gezien welke mo gelijkheden het reeds geheel of gedeel telijk verveende Peelgebied nog biedt om althans enigszins in de behoefte aan cultuurgrond te voorzien. Het resultaat van dit onderzoek is ge weest, dat is komen vast te staan, dat in de naaste toekomst toch nog 600 H.A woeste grond ontgonnen kunnen wor den. De behoefte aan cultuurgrond dreef het Deurnese gemeentebestuur ertoe een diepgaand onderzoek te laten instellen naar de mogelijkheden van een spoedige ontginning van de nog woeste Peel. Al leen reeds in deze gemeente zijn het 200 jonge boeren, die dringend om grond vragen. De afgraving door particulieren en ook de machinale afgraving, waar mede de gemeente in 1947 begon, leve ren maar enkele hectaren ontginnings- grond per jaar op. Van betekenis zou de ontginning en de vervening alleen kunnen worden, wanneer dit zou kun nen geschieden met zeer grote moderne machines, zoals die voor dit doel m het buitenland in bedrijf zijn. De Nederland se Turfcentrale heeft hierover een zeer uitgebreid rapport samengesteld, waar bij grote aandacht is besteed aan de gemechaniseerde productiemethoden in Duitsland. Bij gebruikmaking van een viertal machines zou een productie van ruim 63 millioen turven per jaar bereikt kunnen worden. Een gebied van 550 H.A. zou daardoor in 25 jaar ontveend kun nen worden. De kostprijs van oe tur ven zou bovendien 40 pet. lager worden dan die van de huidige persturf. Voor dergelijke grote hoeveelheden, turf schijnt echter geen afzetgebied gevonden te kunnen worden. Om andere economi- s^ie en financiële gronden is hei, zoals gezegd, niet mogelijk, plannen voor een grootséheepse ontginning uit te voeren. verzette geschrokken zich met al haar energie. Spottend keek ze van de een naar de ander. „Wel, wel," zei ze op ironische toon. „Dat noem ik van de wal in de sloot. Wat een aardig huisdiertje houden jullie erop na!" XVI. Nu we twee vrouwen in huis had den, waren we genoopt, ons met de slaapruimte te behelpen. Toen Maggie Jones kwam, had Straight een onder komen gezocht in het slaaphuis. Nu Mollie Tacker erbij kwam, was ook ik genoodzaakt mijn kamer af te staan en mijn toevlucht tot het slaaphuis te nemen. Al te plezierig vond ik dat niet, want ik ben erg gesteld op een comfortabel bed en op een kamer, die ik niet met een stel snurkende man nen behoef te delen. Maar ik was zo doodmoe, dat ik zelfs op de kale grond had kunnen slapen. Noch Straight, noch ik hadden ons de vorige avond afgevraagd wat we eigenlijk moesten denken van de wijze waarop Mollie Tacker reageerde -op Maggie Jones' aanwezigheid. Vrouwen hebben gauw een hekel aan elkaar. Het lag voor de hand dat die twee el kaar al eerder ontmoet hadden en nu niet bepaald boezemvriendinnen wa ren geworden. Het was niet te hopen dat zij in deze nieuwe ontmoeting aanleiding zouden vinden elkaar flink in het haar te zitten. Als de omstandigheden dat vereisen, weten mannen elkaar gewoonlijk te verdragen, maar een paar onverzoen lijke vrouv/en zetten nog liever een hele stad op stelten dan dat zij, in het belan®> van him omgeving, de strijd bijl begraven, uk had een vaag ver moeden dat ons een niet al te pleizie- rige tijd te wachten stond. Een beetje schoorvoetend begaven Straight en ik ons aan het ontbijt. Maggie kwam het eerst uit haar ka mer, maar Mollie volgde bijna onmid dellijk. We wensten de dames aarze lend goedenmorgen. Mollie bracht, in een veelbetekenend gebaar, haar hand naar haar keel. „M'n hoofd zit er nog," zei ze uit dagend. „Beginnen we al zo vroeg m de och tend?" informeerde Maggie. „Als de dames zin hebben om een partijtje te plukharen," merkte Straight op, „laten we dan eerst eten. Daarna zullen we de andere jongens binnen roepen, een scheidsrechter benoemen, en jullie op elkaar los laten." Bunny stevende binnen met een enorm bord met ham en eieren, pij veegde zijn handen af aan zijn zitvlak. „Neem nou die halve Indiaanse van m(j. Die heeft een reuze hekel aan blondines. Als ze er in de verte een zag aankomen, verfde ze haar gezicht in oorlogskleuren, deed een krijgsdans en gilde als een bezetene. Gewoon geen land mee te bezeilen. Geel haar en blauwe ogen werkten op haar als een rooie lap op een stier. Zoiets brengt leven in de brouwerij, vind ik. Als het een beetje saai was, hoefde je maar te zeggen dat er een blondine aankwam, en daar had je de poppen aan het dan sen." „Geweldig," zei Mollie, „een kolfje naar mijn hand." Maggie antwoordde niet en in stilte prees ik haar daarom Ze weerde zich duchtig met de ham en de eieren. Voor een tenger persoontje wist ze zich goed te weren. Maar voordat Mollie aan haar ontbijt begon, moest ze eerst nog een uitdagende opmer king plaatsen. „Als er soms arsenicum in mijn kof fie zit," zei ze, „dan wil ik op de prai rie bij de jakhalzen begraven wor den." Daarna heerste er een poosje stilte. Toen ik eenmaal een paar eieren en enkele koppen koffie naar binnen ge werkt had, begon ik mij beter te voe len en kreeg ik zelfsr hoop, dat ik de situatie het hoofd nog wel zou kunnen bieden. Ik schoof mijn stoel naar ach teren. „Vechten jullie het hier uit," vroeg ik, „of moeten jullie de ruimte heb ben?" „Laten we liever aan tafel blijven zitten," zei Maggie, „dan kunnen we onze kaarten handiger open leggen." „Goed zo," zei ik.... „Miss Tackèr, u hebt gisteravond de aanval geopend. Voordat u echter de voorstelling voort zet, wil ik uw aandacht erop vestigen, dat miss Jones er gisteren op aange drongen heeft dat we u zouden gaan halen." „Natuurlijk," antwoordde Mollie. Ze weSs met een duim naar Maggie. „Wat doet zij hier?" „Zij is onze gast, net als u," zei lk. „De laatste keer, dat ik haar zag," zei Mollie, „was ze de gast van iemand anders. Dat was in het cabaret waar ik optreed." „Van wie dan?" vroeg ik. „Van Bolitho," antwoordde Mollie. „En ik heb haar met Butterick gezien en met Bergamo. Ik heb ze met prac- tisch iedere schoelje gezien. Ze is ge vaarlijk." „Asjemenou," zei Straight. „Begrijp je nu," zei Mollie, „dat ik gisteren haast van mijn stokje ging toen ik haar tegen het lijf liep?" „Miss Tacker heeft geen woord on waarheid gesproken," zei Maggie. „Maar mag ik misschien een paar vra gen stellen?" „Aan mij?" zei Mollie. „Steek maar van wal." „Ten eerste: Ooit opgelet of ik altijd alleen kwam en alleen weer wegging?" „Dat bracht de tongen juist in be weging," zei Mollie. Maggie grinnikte. ,.ïs het miss Tacker, ooit ter ore gekomen, dat ik iemand kwaad heb gedaan?" Mollie kneep haar ogen half toe en dacht na. „Nee, dat niet," zei ze „De meesten waren niet zozeer bang voor wat je deed, maar voor wat je kon doen." (Wordt vervolgd) Uitsluitend verkrijgbaar bij apothekers, drogisten en de speciaalbranche. 383 (Van onze politieke redacteur) Het is te verwachten, dat een dezer dagen in het kader van de voor-unie de invoer van metaalproducten uit België en Luxemburg in Nederland vrij geven zal worden. Het feit is van betekenis, omdat hiermede de realisering van de economische unie een grote stap verder wordt gebracht. En dit had zij wel nodig, aangezien de voor-unie, die geacht wordt met ingang van October van kracht te zijn geworden, nog slechts dertig percent van het handelsverkeer omvat. Voor het moment blijft de import uit België ruim schoots binnen de Marshall-trekkingsrechten en additionele credieten, die voor de dekking van deficieten aanwezig zijn, n.l. ongeveer honderd en veer tig millioen, nog vermeerderd met het agio, dat tengevolge van de devaluatie ontstaan is. Zo druk loopt het vrije handelsverkeer op het ogenblik nog niet, doch men dient te bedenken, dat er nog amper twee maanden verstreken zijn en de zaak nog niet geheel op gang is gekomen. Over de invoer van de metaalproduc ten was in enkele voorname opzichten tijdens de conferentie van Luxemburg van half October reeds overeenstem ming bereikt. België had afgezien van zijn discriminerende exportprijs ten op zichte van Nederland. De geünificeerde prijs stond toen op ongeveer 3500 tot 3600 francs per ton. „De Maasbode" kon reeds melden, dat deze intussen door België verlaagd is tot 3150 a 3250 francs, die dus voor Nederland zal gelden. De moeilijkheid ten tijde van Lu xemburg lag echter in de financiering van het Nederlandse deficit op de be talingsbalans. Daarop is toen de zaak vooralsnog blijven hangen. In een maand tijds heeft men echter over eenstemming bereikt. België zal, ui teraard niet zonder instemming van Frankrijk, voor bet deficiet, dat ten gevolge van deze metaalimport in Ne derland wordt begroot op ongeveer tien millioen gulden, Franse francs accepteren, waarvan Nederland een overschot heeft. België is evenwel ook een crediteurland ten opzichte van Frankrijk en heeft dus geen nijpende behoefte aan Franse francs. Nochtans zal België voorlopig Franse francs aanvaarden, misschien ook wel doch zekerheid konden wij daarom trent nog niet krijgen gedeeltelijk sterling, ofschoon het daarom ook al niet bepaald zit te springen. Dit vormt een zeer opmerkelijk feit, vooral wanneer men het ziet in de door ons Zaterdag j.l. nog gesignaleerde ten dentie om de coördinatie van de bui- Dat chagrijnig gedrein van Rheumatische Pijn door al Uw lijf en leden, maakt U niet alleen humeurig en ziek, maar het ondermijnt allengs Uw hele gestel ende goede verstandhou ding in Uw gezin Laat het zo ver niet ko men. Begin bij de geringste aanwijzing van Rheumatische Pijnen een bloedzuiverende kuur. Met Kruschen Salts Niets minder dan een wonder, die weldadige invloed van Kruschen. Dat doen de zes minerale zouten, waaruit Kruschen is samengesteld. De aan sporende werking op de bloedzuiverende organen doen Uw bloed weer krachtig cir culeren en onzuiverheden, die Uw pijnen veroorzaken, worden regelmatig en op na tuurlijke wijze afgevoerd. Stel het niet uit. Begin liever vandaag dan morgen Uw Kruschen-kuur, tot heil van Uw gehele ge stel. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apo thekers en Drogisten. (Adv.) tenlandse Handelspolitiek der Benelux- landen zo ver te drijven, dat België er toe zou komen een deficitaire handels balans met enig land te kweken., waar van Nederland een overschot heeft. Op het ogenblik is België dus zover, dat het valuta accepteert, die het niet strikt nodig heeft. België zou dit natuurlijk niet gedaan hebben, indien het niet dringende behoefte had aan uitbreiding van zijn metaalexport ter compensatie van zijn naar Amerika inkrimpende me- taaluitvoer, die reeds bedenkelijke vor men heeft aangenomen. Doch het is duidelijk, dat bet doen accepteren door België van in zekere zin overvloedige vreemde valuta niet veel anders dan een incidentele en insta biele maatregel kan zqn, die sterk af hankelijk is van het verloop der con junctuur. Er is dus reden te over de ver dere ontwikkeling van de grootscheep se planmatige economische politiek, die hier bedreven wordt, met de grootste belangstelling te volgen. In het Instituut voor Praeventieve Geneeskunde te Leiden zijn onderzoe kingen verricht naar aanleiding van het geval van koepokbesmetting, dat zich ruim een week geleden in Wonderwe- rei. in Friesland heeft voorgedaan en dat leidde tot hersenontsteking en de dood van het slachtoffer, een 16-jarig- meisje. Nadat onomstotelijk was vastgesteld dat men inderdaad met koepokbesmet- ting te doen had, heeft prof. dr. J. D. Verlinde, hoofd van de bacteriologische en experimenteel-pathologische afdeling van genoemd instituut, de hersenen van het slachtoffer onderzocht. In de her senen, aldus prof. Ver linde, werd even wel geen koepokvirus aangetroffen, zo als dit ook vroeger na inenting van koepokken nimmer is aangetroffen. Een histologisch onderzoek zal nu van de hersenweefsels verricht worden. De opgave van de KNAC over het motorrijtuigenpark, Zaterdag door ons gepubliceerd, was niet geheel volledig. De KNAC had vergeten in de opgave per 1 Mei 1940 3000 tractoren te vermel den en ook was het aantal vracht- en bestelauto's niet geheel duidelijk. Dit bedroeg niet 32.000, doch 52.000, zod^C het totaalcijfer van het aantal motor rijtuigen per 1 Mei 1&40 235.200 bedroeg. MAANDAG HILVERSUM n. 415 m. - Na 18 uur ook 245 en 1875 m. - NCRV: 18.20 sport 18.30 pianoduo, 18.45 leeslamp, 19 00 nieuws, 19.15 Engelse les. 19.30 cello en piano, 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.05 omroeporkest, 21.05 luisterspel, 21.45 verzoekprogr., 22.10 Kerkvenster, 22.20 Sweelinck-kwartet. 22.45 Avond overdenking, 23.00 nieuws, 23.15 theater- muziek, 23.40 Residentie-orkest. HILVERSUM I, 301 m. - ARVO: 18.00 nieuws, 18.15 Hawaiian Serenaders, 18.30 strijdkr., 19.00 kleuters. 19.05 filmkrant. 19.30 inleiding tot muziekbegrip, cau serie, 19.45 regeringsuitz.. 20.00 nieuws, 20.05 zang en piano, 20.40 Radioscoop, 23.00 nieuws, 23.15 sport reportage, 23.30 swing-corner. DINSDAG HILVERSUM II, 415 m. - Vóór 10 uur ook 245 en na 17.30 uur ook 245 en 1375 m. - KRO: 7.00 nieuws, 7.15 Morgenge bed, 7.308.30 zendersluiting. 8.30 nieuws, 8.35 pluk de dag. 9.00 weerrap- porten, 9.03 huisvrouw, 9.30 waterstan den, 9.35 Lichtbaken, 10.00 kleuters, 10.15 Amerikaanse componisten. 10.40 schoolradio, 11.00 muziek houdt fit. 11 30 Als de ziele luistert, 11.40 Philadelphia- orkest, 12.00 Angelus, 12.03 lunchconcert. 12.30 mededelingen, 12.33 lunchconcert. 12.55 Zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 Symphonette orkest, 14.00 Les petite chanteurs de la Cöte d'Azur, 14.30 onder ons, 15.00 schoolradio. 15.30 Ziekenlof, 16.00 Zonnebloem. 16.3017.30 zender sluiting. 17.30 jeugd, 17.45 Klaas van Beeck. HILVERSUM I, 301 m. - AVRO: 7.00 nieuws, 7.15 lichte gram., 7.25 gram.. 7.308.30 zendersluiting. 8.30 nieuws. 8.40 ochtendblad, 9.00 weerrapporten. 9.03 instrumentale solisten, 9.30 vrouw, 9.35 Aubade. 10.00 Morgenwijding, 10.15 arbeidsvitaminen, 10.50 kleuters. 11.00 Lyra trio, 11.30 Wekken, 12.00 Rhythm, club. 12.30 mededelingen, 12.33 platte land. 12.40 orgel, 14.00 nieuws, 13.15 Me- tropole-ork., 13.45 lichte gram. 14 00 met naald en schaar, 14.30 zang en vleu gel, 15.00 Radio matinée, 16.15 Manuel de Falla, componist, 16.3017.30 zender sluiting, 17.30 koor, 17.45 regeringsuitz.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3