WRAK VAN VERMISTE DAKOTA IN EEN BOS GEVONDEN Zeven kopstukken uit Tsjechische communistische partij gestoten -h* OOGGETUIGEVERSLAG VAN MOORD OP EEN HONGAARSE BISSCHOP Romme kleedt zijn rede aan Volgens niet bevestigde berichten zonden er nog tekenen van leven waargenomen zijn I f ppNii fRP fifll GEEN VORMING VAN DUITS LEGER IN WEST-DUITSLAND Onverantwoorde lijke voorlichting Tot hoofd en harl Hilversummer dreigt met hongerstaking Verdubbeling van knipperlichten WAS ANTENNE NIET IN ORDE? Amerikaans nieuwsbulletin in beslag genomen Parade van vrouwelijke parachutisten M0ENS ONGEWENSTE VREEMDELING Ministers Stikker en Van Schaik I *11 I Herbewapening onder dekmantel van politie organisatie ligt evenmin in de bedoeling Proteststaking tegen ontmanteling KARD. MINDSZENTY(in Nu moeten wij het communisme bestrijden SCHOTEN VIELEN OP GOEDE VRIJDAG Het weer Gratificatie voor onderwijzer» Libye in 1952, Somaliland in 1960 onafhankelijk UITBREIDING VAN DE GARANTIE-VERKLARING DINSDAG 22 NOVEMBER 1949 73ste JAARGANG No. 24621 Ais bestaanszekerheid voor gebrekkigen uitblijft TEGEN EEN BERGHELLING VAN DE OSLOFJORD Hedenmorgen hebben palrouilles bet vermiste wrak van de Dakota P.H.-T.F.A. van de Aero-Holland, waar dui zenden personen en tientallen vliegtuigen gisteren en vandaag naar hebben gezocht, op de Westelijke oever van de Oslofjord tussen Filtvet en Storsand gevonden en wel in een bos op enkele kilometers afstand van een boerderij met de naam Elgtorn-gaard. Het vliegtuig had'zich een pad gebaand van veertig meter tussen de bomen en was ernstig beschadigd, doch klaarblijkelijk niet in brand geraakt. Volgens de eerste mededelingen van degenen, die het wrak ontdekt hebben, zouden er tekenen van leven zijn. Uitge breide hulpcolonnes zijn op weg naar de aangeduide plek. Latere nog niet bevestigde berichten meldden, dat rondom het vliegtuig verscheidene stoffelijke overschotten lagen. De Joodse kinderen Hij zal moeten worden uitgeleid Binnenkort naar. Batavia VRACHTAUTO OMGESLAGEN Eén dode Sjah van Perzië in New York Sfifc* -**:• o«. vy V, I -5 I 4 -J Buitenlandse missies naar Bonn Benelux-j aarbeur s Ethiopië fel tegen Italiaans beheer In Ministerraad besproken Honderdduizend eruit BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk; Stumphlusstr. 45. tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run> Wnd. hoofdredacteur) W. Severia NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADYLKTtNITETARfEF 31 cents per mWWmeter- hoogte, ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.ni.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advert en tien evontuoei zonder opgave ven redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per I 1.52 per maand, f 456 per kwartaal Wanneer een groot deel van de pers in reactie komt tegen de uitspraak van prof. Romme als zou hij persoonlijk de centrale verant woordelijkheid dragen voor de K.V.P.- politiek inzake Indonesië, dan zou men zo zeggen, dat hij dan toch wel naar de mening van al deze bladen iets merk waardigs moet hebben verklaard. Neen, zegt prof. Romme met zoveel woorden in een artikel „Verantwoordelijkheden", al deze bladen hebben er niets van be grepen. Hij heeft zichzelf wel de cen traal verantwoordelijke figuur genoemd, maar wie iets begrijpt van werkver deling en van leiding, moet ten slotte toch begrijpen, dat hiermee niets anders is uitgesproken dan de eenvoudige, niets of niemand denigrerende waarheid, waaraan te herinneren op een bepaald ogenblik nuttig kan zijn. Na aldus zijn Woorden wat aangekleed te hebben, sug gereert de ïeer Romme, dat hij dus eigenlijk niets bijzonders heeft gezegd. Het Vrije Volk, Trouw, Brabants Nieuwsblad, een schrijver onder ingezonden stukken in de Maas bode, De Linie en wij zelf, hebben dus Weer spoken gezien. Ook het blad van prof. Romme zelf, dat Maandag 14 Nov. de kop bracht: Prof. Romme benadrukt: „Verantwoordelijkheid rust op mij," heeft de bedoeling van de katholieke franctievoorzitter verkeerd begrepen. Om dat zij juist deze woorden zo onbelang rijk vond zette de redactie ze boven zijn rede! Toen wij de vorige week enige critiek uitten op Romme's rede, in tegenstel ling tot sommige anderen, die o. i. wat erg kwistig zwaaiden met adjectieven als brillant, schitterend en onovertrof fen, wisten wij, dat onze beschouwing enigszins tegen die brillante achtergrond uit de toon zou vallen. Nu zij bij voor baat opgemerkt, dat wij politieke rede voeringen niet in de allereerste plaats waarderen naar de rhetorische voor dracht, maar naar hun inhoud. En als wij weten, dat zij gehouden wor den op een massabijeenkomst zijn wij dubbel waakzaam om ons niet in ver voering te laten brengen en nuchter met beide benen op de grond der wer kelijkheid te blijven staan. Uit de- nuchterheid is dan ook onze critiek ont sproten. En naar later bleek, was dit ook bij vele anderen het geval. Maar luisteren wij nu naar de argu menten van prof. Romme. Hij bete gt dan, behalve het hierboven reeds ;- zegde, dat de ook door ons getrokken conclusie omtrent het blijkbaar niet meetellen van zijn fractiegenoten der mate irreëel is, dat hij haar ondenkbaar had geacht: dat hij zijn uitlating om trent de eigen centrale verantwoorde lijkheid heeft doen volgen door de t. :- lichting, „dat uiteraard op alle gewich tige ogenblikken altijd nauw onderling overleg in de fractie is gevoerd": dat hij in de loop der jaren herhaaldelijk heeft gewezen op de door een intensief fractioneel overleg verzachte persoon lijke verantwoordelijkheid; dat hij na drukkelijk gesproken heeft van c e :i- t r a 1 e verantwoordelijkheid. Als meest wezenlijk bezwaar valt hier tegen in te brengen, dateen fractioneel overleg, wanneer het een van de be langrijkste punten betreft der te voer. _i politiek, van die aard behoort te zijn, dat ieder der overleg plegende fractie genoten uit hoofde zijner representa tieve functie verantwoordelijk zij en blijve voor het resultaat. Zulks mede op grond van de eigenlijke gelijkheid der fractiegenoten, welke niet wordt; opgeheven, doch wel tot samenwerk ing wordt gedirigeerd door de voorzitter die geen leider behoort te zijn in de. Germaanse zin van het woord. Wij kunnen ons voorstellen, dat de voorzitter of enig ander lid van de fractie een relatief grotere, zo niet be slissende invloed heeft, maar dit raakt alleen de interne verhouding. Naar buiten vertegenwoordigen de geza menlijke leden de fractie, welke col lectief verantwoordelijk blijft en welker leden een individuele medeverantwoor delijkheid dragen, waarvan niemand en niets hen kan ontheffen. Welnu, prof. Romme suggereert door zijn woorden op het congres op zijn minst, dat zij daarvan wèl ontheven worden. Wij dachten in onze argeloosheid, dat prof. Romme op het congres nu eens precies gezegd had, wat hij be doelde. Wij meenden dat*zijn woor den, zoals ook De Opmars van Vrijdag 18 Nov. ze letterlijk weergeeft, beteken den, „dat de verantwoordelijkheid van de partij op hem en hem alléén terugvalt". En die uitspraak vonden we, en velen met ons, merkwaardig. Prof. Romme zeide dit inderdaad wel, maar nu hij zijn woorden heeft aangekleed, be tekenen ze: dat de verantwoordelijkheid niet op hem, en hem alleen, terug valt. Dit laatste hebben wij juist willen betogen. Er is dus „veel leven om niets" geweest. Ja, Onze Lieve Heer heeft nu een maal rare kostgangers onder journalis ten. Maar misschien óók onder politici? Tegelijk met een adres van het hoofd bestuur van de landelijke vereniging ••Recht voor alle gebrekkigen". waarin Tvordt aangedrongen op een spoedige wettelyke bestaanszekerheid voor deze Kroep van landgenoten, heeft de secre taris van dat hoofdbestuur, de Hilver- sumse violist J. L. Grooters, aan de mi nisterraad een schrijven gericht, waarin "ij mededeelt met Kerstmis a.s. in hon gerstaking te zullen gaan, indien dan «een wet bestaat, welke de gebrekkigen leze bestaanszekerheid verschaft. In deze brief schrijft hij aan de minis ters o.m.: „Het offeren van mijn leven ?eb ik gaarne over voor het bereiken van wettelijke bestaanszekerheid ten Date van alle gebrekkigen: blinden, doof stommen, zwakzinnigen, andere gebrek- *tgen, t.b.c.- en kankerlijders." Op een verzoek van de K.N.A.C., om ongeveer 650 onafgesloten overwegen f.Ken in verharde wegen te doen be- en l?en' heeft de minister van Verkeer j® Waterstaat beslist, dat om verschil- ende redenen daartoe niet kon en zijns «ens ook niet behoefde te worden j; erKegaan, maar dat het in de bedoe- j "K ligt 't aantal aanwezige knipperlicht- 'n de eerstvolgende jaren te en> dus uit te breiden tot hon- "e'd stuks. In een telefonisch onderhoud door het A. N. P. om kwart voor twee hetürn- middag gevoerd met de politie in het plaatsje Storsand, deelde deze mede, dat het wrak van de Dakota om half acht hedenochtend is gevonden door een los arbeider, genaamd Hilding. Deze behoorde tot een patrouille van de Noorse heim- weer, die sinds Zondagavond onafgebroken naar het vliegtuig heeft gezocht. Het vliegtuig ligt, zo deelde de politie mede, op 5 K.M. van Storsand. Zelfs hier was om kwart voor twee nog geen melding binnen gekomen of er overlevenden zijn. DE OSLO-FJORD BCKKd-AGC* OPOSTOAMO vOtOC V.CMMCVAP DRAMMEN HOLMEST HOBTCN Gisteren en ook vandaag had men de grootse reddingspogingen met onver minderde inspanning voortgezet. Dui zenden mannen en tientallen vliegtuigen van verschillende nationaliteit hebben hieraan deelgenomen. Hedenmorgen wa ren weer twintig vliegtuigen gestart, en ook waren 1500 man aangetreden om te zoeken, nu vooral in het bergachtig ge bied ten Noorden van Oslo, omdat men het mogelijk achtte dat het vliegtuig nadat het contact met Forncbu verbro ken was koers had gezet naar het vlieg veld van Gordermoen, veertig km. ten Noorden van Oslo. Drie Mitchells en vier Fireflies waren hedenmorgen van het vliegveld Valkenburg opgestegen om de gehele Noordzeekust af te zoe ken naar het vermiste vliegtuig. Aan vankelijk meende men dat het toestel in zee was gestort, omdat men in de Oslofjord nabij Vestby olievlekken ontdekt had. Een duiker had op deze plaats een onderzoek ingesteld, doch zonder resultaat. Een belangrijke mededeling is afkom stig van de directeur van de vliegdienst van Meisbroek, het vliegveld bij Brussel, die verklaarde, dat toen het toestel hier Zondagmiddag arriveerde, de antenne niet in orde bleek. Deze is door het personeel van de Sabena gerepareerd. Het defect aan de antenne was de re den van de koerswijziging van het toe stel dat oorspronkelijk Welschap zou aandoen. Men houdt rekening met de mogelijkheid, dat de antenne nabij Os lo weer defect is geraakt, hoewel hier omtrent geen enkele zekerheid bestaat. In Brussel zijn vier van de Joodse kinderen een uur lang uit het vliegtuig geweest omdat zij luchtziek waren. Jammer genoeg zijn zij, toen het toe stel na benzine te hebben getankt, ver trok, weer ingestapt. De Joodse kinderen zijn afkomstig uit de achterbuurten van Tunis en Marokko, overlevenden van de Arabi sche progroms die ui'barstten tijdens het conflict met Palestina. De meeste van hen hebben hun ouders verloren, maar er waren er ook bij wier familie nog leefde. Zij leden aan ondervoeding en tuberculose dreigde. Gevreesd wordt dat, zo enkelen hunner een eventuele val van het vliegtuig zouden hebben overleefd, zij toch de ontberingen niet zouden verdragen indien het vliegtuig niet spoedig ontdekt wordt. De kinderen, die in het eerste vlieg tuig veilig te Oslo aankwamen, wer den door de bestuurder gekenschetst als ietwat onhandelbaar en de ver- Volgens het Tsjechische communisti sche blad „Nova Svoboda" zijn zeven vooraanstaande communisten uit de communistische partij gestoten. De uit gestotenen waren directeuren en hoofd ingenieurs in genationaliseerde indus trieën, zo meldde het blad verder. Zij zouden hun ideologie verraden hebben en betrokken zijn geweest bjj zwarte handel en bij fraude. Waarnemers zijn van mening, dat de royeringen deel uit maken van de algemene schoonmaak in de partij, die reeds drie maanden gaan de is. Tsjechische rechters, die gisteren in Praag bijeen waren om "de opbouw van het socialisme" te bespreken, hebben een boodschap gezonden aan president Klement Gottwald, die als volgt luidde: „Wij zullen de wet aanwenden ter ver dediging van de republiek, het volks- democratische regiem en het wereld front van progressieve machten, dat onder leiding staat van de Sovjet-Unie en kameraad Stalin. Wij willen ons zelf heropvoeden en de beginselen van het Marxistisch-leninisme de grondslag ma ken van onze dagelijkse werkzaam heden." Vrouwelijke parachutesoldaten mar- Op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Stokvis (C.P.N.) in verband met het zich op vrije voeten bevinden in Ne derland van de in België by verstek ter dood veroordeelde Vlaamse letterkundi ge Wies Moens, heeft de minister van Justitie o.a. geantwoord, dat hy van oordeel is, dat Moens als een ongewenste vreemdeling moet wor den beschouwd en dat zyn uitlei ding zal moeten plaats vinden, indien zich daartoe een behoorlijke mogelyk- heid voordoet. De minister is voorts, gezien het von nis, dat de Belgische rechter op grond van de gedragingen van Moens, tijdens de tweede wereldoorlog tegen hem heeft gewezen, van mening, dat Moens tevens moet worden beschouwd te zijn gevaar lijk voor de openbare orde en veiligheid. Op grond daarvan heeft hij Moens doen interneren, zoals wij reeds gisteren hebben bericht De Algemene Vergadering der Ver enigde Naties heeft gisteravond met een meerderheid van 45 tegen 5 stemmen (van het Slavische blok) en 4 onthou dingen besloten opnieuw een perma nente Kleine Algemene Vergadering in te stellen. cheerden gisteren samen met manne lijke collega's in een parade van de Tsjechische luchtmacht door de stra ten van Praag. Haar verschijning was het eerste openbare bewijs, dat in de Tsjechische luchtmacht ook vrouwe lijke parachutisten dienen. De meisjes zijn, naar verluidt, vrijwilligsters. De Tsjechische regering heeft giste ren het in het Tsjechisch gestelde nieuwsbulletin van de Amerikaanse voorlichtingsdienst in beslag genomen, omdat daarin de tekst stond afgedrukt van een Amerikaans-Britse resolutie in de Uno, waarin „volledige vrijheid van uitdrukking van politieke oppositie" als noodzakelijk voor het behoud van de wereldvrede wordt bepleit. Tsjechoslo- waakse autoriteiten hebben de Ameri kaanse ambassade in Praag meegedeeld, dat zij dergelijke gevoelens beschouw den als „alarmerend voor de veiligheid van de staat en de openbare orde zouden kunnen bedreigen". pleegsters hadden het gedurende de reis bijzonder moeilijk. Gevreesd wordt, dat een wilde paniek de kinde ren in het vermiste vliegtuig gegrepen heeft. Zij spreken en verstaan Frans en Arabisch. Verondersteld wordt, dat het vliegtuig alleen was toegerust met banken, niet met de gebruikelijke zit plaatsen. Niet bekend is of veiligheids riemen aanwezig waren. De gemiddelde leeftijd van de kin deren lag tussen tien en twaalf jaar. Het jongste kind moet een meisje van zes jaar zijn. Het aantal inzittenden van het toestel staat niet geheel vast. Verschillende persbureaux spreken van 28, andere van 29 kinderen. Ook omtrent het aan tal begeleidsters bestaat geen zeker heid. Nu eens wordt gesproken van twee, dan van drie verpleegsters. Ook bestaat de mogelijkheid, dat er boven dien twee volwassen Joodse personen meereisden. De ministers Stikker en Van Schaik zullen zich binnenkort naar Batavia be geven, teneinde een aantal vraagstukken te bespreken, welke zich by de voorge nomen souvereiniteitsoverdracht voor doen. De minister van Overzeese Gebieds delen kan deze reis niet medemaken, omdat de voorbereiding van de behan deling in de Staten-Generaal, alsmede deze behandeling zelf van de ter Ronde- Tafelconferentie bereikte overeenkom sten zijn aanwezigheid te Den Haag noodzakeiyk maken. Dr. P. Idenburg en mr. K. Verboe ket, die twee weken geleden te Batavia zijn aangekomen1 voor het bespreken van eerf groot aantal met de overdracht der souvereiniteit samenhangende vraagstukken, zijn hedenmorgen naar Den Haag vertrokken'. Aan te nemen valt, dat het door hen uit te brengen voorlopige verslag hunner werkzaamhe den in Indonesië mede ten dienste zal staan van de ministers Van Schak en Stikker voor hun vertrek naar Indo nesië. Maandagmiddag is op de Arnhemse weg te Apeldoorn ter hoogte 'van hei- Klein Seminarie een vrachtauto door een personenauto aangereden en om geslagen. Een inzittende van de vrachtauto, de 29-jarige A. Kerssen uit Apeldoorn, ge raakte dusdanig met het hoofd be klemd, dat hij in zorgwekkende toe stand naar het Julianaziekenhuis te Apeldoorn moest worden overgebr-acht vaar hij later op de dag is over'eoen. De Sjah van Perzië is gisteren op het stadhuis van New York ontvangen. Tijdens een rit door de straten van de stad werd hy door een menigte van 200.000 mensen toegejuicht. Uit de ra men regende het confetti. Gisteravond heeft de Sjah de assem- blée van de Ver Naties toegesproken en een pleidooi gehouden voor de kleine landen. W A Wm Gedurende anderhalve dag zijn duizenden tn Noorwegen op zoek geweest naar de Dakota van Aero-Holland. Per vrachtwagen trokken Noorse soldaten naar de meest afgelegen punten. Noorse soldaten zoals zij in de afgelopen nacht in de Nord Hark naar de vermiste Dakota zochtenDuisternis en slechte weersomstandigheden bemoeilijkten het onderzoek, waaraan vele reddingsploegen en vrijwilligers deelnamen. De groep Amerikaanse Congress-le- den, die ten behoeve van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden een rondreis door Europa heeft gemaakt, zal aanbevelen, dat geen stappen wor den gedaan, om de bezetting van Duits land te beëindigen of een Duits leger te doen vormen, zo heeft een der leden verklaard. De Amerikaanse hoge commissa ris in Duitsland, John J. McCloy, heeft dr. Kurt Schumacher, Duitse socialistisch leider, gisteravond voor een diner uitgenodigd. In welingelichte kringen werd ge zegd, dat het hier een particuliere aangelegenheid betrof, maar dat waarschijnlijk wet kwesties van wederzyds politiek belang ter sprake zouden komen. Men durfde echter niet gissen of McCloy Schumacher zou verzoeken zijn critiek op de be- zettingspolitie te temperen, althans tijdens de onderhandelingen tussen de hoge geallieerde commissie en de Duitse kanselier, dr. Konrad Adenauer. Schumacher heeft, zoals bekend, de regering te Bonn er van beschuldigd, dat - zij teveel in ruil geeft voor de geallieerde concessies. Uit diplomatieke bron wordt verno men, dat de Westelijke hoge commissa rissen dr Adenauer mondeling de toe- TT^en Hongaarse vluchteling, graaf Hugo Kalnocky, heeft een bijzondere K.N.P.- /l correspondent te New York een ooggetuigeverslag gedaan van de moord- aanslag op Mgr. Villos Apor, bisschop van Gyor, vier jaar geleden in de eerste dagen van de bevrijding door de Rode Legers. Graaf Hugo Kalnocky, die met zijn vrouw en vier kinderen jaren lang in een vluchtelingenkamp in Duitsland heeft doorgebracht, daar hij genoodzaakt was zijn vaderland te ontvluchten, is een dezer dagen te New York aangekomen. Hij zal in Virginia een boerderij beginnen. Op de avond van Goede Vrijdag, zo begon graaf Kalnocky zijn verhaal, kwamen twee officieren van het Rode Leger naar de residentie van de bis schop van Gyor en eisten van hem, dat hij de twee vrouwen, aan wie de bis schop onderdak had verleend, met hen zou meegeven. De bisschop weigerde. Op dat ogenblik, zo vertelde graaf Kalnocky, hoorde ik drie schoten en de Russen verdwenen naar buiten in de duisternis. De bisschop lag op de grond. Hij was driemaal getroffen. Een kogel had zijn elleboog verpletterd. Een andere kogel had hem aan het voor hoofd getroffen en de derde was door zijn maag geschoten. Geen ogenblik verloor hij zijn bewustzijn. Ik stond naast hem toen hij begon te spreken. Zijn eerste woorden waren: „Jullie zijn gelukkig allemaal gezond en wel. Er is niets gebeurd. Let maar niet op mij. Ik had nooit durven hopen, dat mij nog eens zoiets op Goede Vrijdag zou over komen. Zij zullen vast en zeker strenge orders geven voor liet gedrag van hun troepen en er zal God zij dank niets met mijn volk gebeuren." Ik had een uur nodig om een dokter te bereiken. De telefoon werkte niet. Dronken Russische soldaten waren op roof uit, schoten in de lucht en liepen schreeuwend door de straten. Iedereen bleef het liefst in huis. Eindelijk kwam de dokter. De bisschop moest naar het ziekenhuis toe aan het andere einde van de stad. Omdat er geen ziekenwagen te krijgen was droegen wij met ons achten Mgr. Apor op een draagbaar door de donkere straten van Gyor, die vol wa ren met luidruchtige Russische solda ten. Telkens wanneer de bisschop een Russische soldaat passeerde, hief hij zijn kruis op en zegende hem. Toen hij in het ziekenhuis was werd hij geopereerd en werd de kogel uit zijn maag gehaald. Het enige licht, waarover wij konden beschikken, was een stallantaarn. Drie dagen later stierf hij, na eerst nog een brief te hebben gedicteerd aan zijn clerus, waarin hij de priesters opwekte om getrouw te blijven aan God en aan hun vaderland. Wat de Russen, betreft moet ik jam mer genoeg zeggen, dat Mgr. Apor on gelijk heeft gekregen. Na zijn dood stelden zij zich niet meer tevreden met het stelen van kleine dingen. Zij sta len alles wat maar los en vast zat en transporteerden dit met vrachtauto's naar het Oosten. Zij gingen door met plunderen, met het ontvoeren van man nen en met het schenden van de eer der vrouwen. Dit duurde nog maanden. Een paar dagen later besloten een vriend van mij en ik om te proberen te voet naar Boedapest te komen, dat on geveer 120 k.m. van Gyor ligt. Toen wa ren er nog geen treinen, geen telefoon en geen postverkeer. Ik zal al de bij zonderheden van de reis voorbijgaan, avontuurlijk als zij was met Russische soldaten, die op ons schoten, Russische vrouwelijke soldaten, die ons wilden dwingen voor haar te werken enz. Eindelijk bereikten wij Buda, het oud ste gedeelte van de Hongaarse hoofd stad. Toen wij al die ruïnes zagen, kwa men ons de tranen in de ogen. Zo spoe dig mogelijk zocht ik Mgr. Mindszenty op, die ik vroeger reeds verschillende malen had ontmoet. Toen was hij nog bisschop van Veszprem. Als aangewezen aartsbisschop van Estergom en primaat van Hongarije moest ik hem evenwel op de hoogte stellen van de mbord op Mgr. Apor. Hij was juist uit de gevangenis vrijgelaten, waar de Nazi's hem hadden opgesloten. Hij was erg uitgeput, maar als steeds nog vol energie. Hij zeide: „Thans zullen wij ons moe ten voorbereiden op de strijd". En dit nu de strijd juist was opgehouden en ieder een zich daarover verheugde. Daarom vroeg ik: „Vechten, waartegen?" „Tegen het communisme" was zijn antwoord. Pas maanden later begreep ik de volle betekenis van zijn profetische woorden. En heden ten dage kent de gehele wereld hem, als een van de roemvolste strijders voor vrijheid en christendom en als het meest tragische slachtoffer van de com munistische dictatuur. zegging hebben gegeven, dat het Roer statuut slechts in zijn oorspronkelijke vorm door de West-Duitse federale re gering zal moeten worden aanvaard. In artikel 31 van het statuut wordt ge zegd, dat indien de Duitsers met de overeenkomst tussen de V. S., Groot- Brittannië, Frankrijk en de Benelux- landen accoord gaan, zij ook de bepa lingen zullen moeten aanvaarden, waartoe de zes ondertekenende landen nog zouden besluiten. By na 20.000 arbeiders van de voor malige Herman-Göringwerke voor yzer- en staalfabricage te Watenstedt Salz- gitten, hebben opdracht gekregen heden uit protest tegen de ontmanteling van de fabriek in staking te gaan. Men ver wacht, dat ook andere arbeiders in de stad zullen staken. Men heeft de win keliers verzocht als teken van sympa thie met de stakers hun winkels in de namiddag te sluiten. Een aantal buitenlandse missies, bij de geallieerden in Berlijn geaccredi teerd, zal naar Bonn worden overge plaatst. Van Duitse zijde is bekend ge maakt, dat een huis in Bad Godesberg, bij Bonn, ter beschikking van de pause lijke nuntius is gesteld. De Zweedse missie heeft een bureau te Keulen be trokken. In Bonn zal zich uitsluitend een Zweeds commercieel attaché ves tigen. De missies uit de landen achter het ijzeren gordijn hebben nog geen plannen bekend gemaakt, om zich in Bonn te doen vertegenwoordigen. Het West-Duitse departement voor Vluchtelingenzaken heeft gisteren be kend gemaakt, dat de 31 Oost-Duitse vluchtelingen, die te Bonn hebben ge demonstreerd, naar hun voorlopig kamp zal terugzenden.. Na afloop van de Ronde-Tafelconfe rentie werd in duizenden Neder landse gezinnen de vraag gesteld: ..Wanneer komen onze jongens nu thuis?" En dikwijls werd deze vraag gevolgd door een tweede: ,.Wat zal hij gaan doen, als hij weer terug is?" Voor vele jonge mannen was deze vraag reeds beantwoord vóór hun terug keer. Anderen wisten de oplossing voor dit probleem te vinden onmiddellijk na hun demobilisatie. Nu echter binnen veel kortere tijd een veel groter aantal solda ten zal thuisvaren, is dit vraagstuk des te klemmender geworden. Eén van de oplossingen, die vaak gehoord wordt, is: emigratie. En het is in dit verband, dat wij willen wijzen op de voorlichting, om niet te zeggen propaganda, van de So ciale Dienst van ons leger in Indonesië. In deze voorlichting wordt de jongens overzee gewezen op de mogelijkheid om na de demobilisatie van Indonesië te emigreren naar Nieuw Zeeland of Australië. In Nieuw Zeeland zouden er goede kansen liggen voor hen, die werk zoeken in landbouw of veeteelt, terwijl Australië prima mogelijkheden biedt vcor alle categorieën, met uitzondering van administratieve krachten. De emi granten zouden vrije overtocht genieten en een bedrag van enkele honderden guldens ontvangen, ter dekking van de eerste onkosten. Vanzelfsprekend trek ken deze voorstellen de aandacht van onze soldaten. In de jaren, die zij in de Oost doorbrachten, hebben zij geleerd op eigen benen te staan en een zekere por tie avontuur té waarderen. In de brie ven van thuis hebben zij maar al te vaak gelezen, dat de room in Nederland van de melk is. Alles bij elkaar zullen velen onder hen het emigratie-idee niet gek vinden. En zo heeft men dan ook in de dagbladen kunnen lezen, dat de eerste ploeg reeds vertrokken is. Op de eerste plaats kan men zich af vragen, of het de taak van de Sociale Dienst van het leger is, om dergelijke voorlichting te geven. Wij willen dit nu even terzijde laten. Graag geloven wij, dat er goede mogelijkheden voor jonge mannen liggen in Australië en Nieuw Zeeland. Ofschoon ook landen als Cana da, Brazilië en Frankrijk in dit verband in één adem genoemd kunnen worden. Maaris het juist, om jonge mannen, die twee of drie jaar uit het ouderlijk huis geweest zijn en onder moeilijke omstandigheden in de tropen geleefd hebben, aan te raden, zich nu maar weer over te laten planten naar een ander land? Moet dat gebeuren, zonder dat deze jonge mensen terug geweest zijn in hun gezinsmilieu? Is dit geen onderwerp, da» waard is om metdeouders besproken te worden? Is het vooral niet noodzake lijk, dat hier niet alleen de mogelijkheid van een goede baan onder ogen gezien wordt, maar dat tevens op de allereerste plaats gedacht wordt aan de mogelijk heid, dat in het tweede vaderland het geloof gevaar loopt. Daar zijn geen ka meraden. die elkaar overeind houBen. Daar vindt men niet zijn eigen priester, zoals de honderd tachtig aalmoezeniers die Nederland naar de tropen zond. Daar zal zich niet spoedig de mogelijkheid voordoen, om een gelukkig, katholiek huwelijk te sluiten. Daar is geen voor uitzicht, om na drie jaar weer gaaf en gezond bij de ouders terug te keren. Laat men dit niet verkeerd begrijpen. Er is wel degelijk mogelijkheid tot ver antwoorde emigratie. Maar dergelijke belangrijke besluiten neme men niet lichtvaardig, zonder de zaak van alle kanten zorgvuldig beken te hebben, met alle belanghebbende partijen. Het is onverantwoordelijk om emigra tie enkel en alleen te zien als een soort internationale arbeidsbemiddeling. Verwachting tot Woensdagavond: Meest zwaar bewolkt met nu en dan regen. Aanvankelyk matige, la ter krachtige tot harde en langs de kust wellicht tijdelijk tot storm toe nemende Zuidelijke wind. Aanhou dend zacht voor de tijd van het jaar. Zon: 8.13—16.40; Maan: 12.25—19.02. Het gratificatiebesluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1949 is, blijkens een publicatie in de Staatscourant, van over eenkomstige toepassing verklaard op het onderwyzend personeel. Dat wil zeg gen, dat aan leerkrachten van openbare en byzondere scholen een gratificatie wordt toegekend van twee procent van hun salaris per 1 Juli 1949. met een maximum van f 50. Het college van burgemeester en wet houders van Antwerpen heeft beslist, dat de Benelux-jaarbeurs te Antwerpen, welke in September van dit jaar voor het eerst werd gehouden, een bestendige ,vorm zal krijgen. Er zal een aanvang gemaakt worden met de bouw van een tentoonstellingsgebouw, dat waarschijn lijk voor 1951 gereed zal zijn. De algemene vergadering der V.N. heeft gisteren met overgrote meerder heid van stemmen besloten Libye in 1952 en Somaliland in 1960 onafhankeiyk te maken. Dit besluit van de Assemblée is defi nitief, daar de V. S., Groot-Brittannië, Rusland en Frankrijk in het Italiaanse vredesverdrag overeengekomen zijn zich te houden aan de adviezen der Assemblée over de toekomst der vroegere Italiaanse koloniën. Tot 1 Jan. 1952 zal Libye bestuurd wor den door een commissaris der V.N., die nog benoemd moet worden en een raad van advies. Somaliland zal tot 1960 door Italië be stuurd worden. Italië zal een adviesraad naast zich krijgen, waarin Columbia, de Philippijnen en Egypte zitting zullen hebben. Wat de derde voormalige Italiaanse kolonie, Eritrea, betreft, besloot de As semblée een beslissing uit te stellen, tot- De ziel van de sociale rechtvaardig- heid is de liefde. dat een commissie der V.N. ter plaats* een onderzoek heeft ingesteld. Ethiopië heeft zich tot het einde ver zet tegen het Italiaanse beheer over So maliland. De Ethiopische afgevaardigd* betoogde, dat de onafhankelijkheid van zyn land opnieuw door de aanwezigheid van Italië in Oost-Afrika in gevaar ge bracht zou worden. Rusland heeft zich krachtig tegen de besluiten verzet, omdat het van mening was, dat te lang gewacht werd met de onafhankelykheid voor Libye en Somali land. Naar het ANP verneemt, is de uitbrei ding van de garantieverklaring voor Nederlandse ambtenaren in Indonesië n de Ministerraad ter sprake geweest. In het opgestelde voorontwerp moeten nog enige redactionele wyzigingen worden aangebracht. Het ontwerp zal morgen in de REA (Raad voor Economisch* Aangelegenheden) worden besproken en waarschijnlijk daarna worden gepu bliceerd. In de 508ste Staatsloterij, 5e klasse, 2e Mist is de 14)0.000 gevallen op 2396. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1