IZAAK ALLAL, elf jaar oud, is de enige die het ongeluk overleeft Gezagvoerder van Dakota had grote ervaring Vacantiehuizen voor de katholieke jeugd n 6000 vlieguren staan op zijn naam Kastelen, die nu eens geen luchtkastelen zullen zijn Si ZIJ, DIE VIELEN Tot hoofd en hart VERMINDERING STERKTE RIJKSPOLITIE Bijna twee etmalen vertoefde hij alleen in een onbeschrijflijk trieste en lugubere eenzaamheid Slachtoffers opgebaard in boerderij .Het weer Hachelijk moment voor de redders Min. Van Maarseveen ook naar Indonesië Critiek van Van Mook op de U.N.O. Raad voor de Luchtvaart stelt onderzoek in Volgende maand: rapport over ramp bij Bombay Gerrit de Kraai is niet meer TABAK PER PAKJE ÏO CENT DUURDER KINDERBIJSLAG BLIJFT ONVERANDERD Weer drukkerij ontdekt van vals bankpapier Van Geen midvoor in voorlopig Ned. elftal WOENSDAG 23 NOVEMBER 1949 73ste JAARGANG No. 24622 DE RAMP MET DE DAKOTA VAN DE AERO-HOLLAND Na de overdracht der sauvereiniteit De ramp te Prestwick Nieuw Tweede-Kamerlid Aanmeldingskaarten garantie voor voeding en logies Wat nu de plaats der jeugdherbergen Winkeliers contra de fabrikanten Vergoeding voor vermeende politieke delinquenten 2500 biljetten gevonden van 100 gulden Ook Van Steenbergen en Van der Sluis opgesteld Ook Van der Grijp in Ned. Elftalclub Vele Tweede Kamerleden er over verwonderd BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45. tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na &30 uur 's avonds 21544 Directeur: 1. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Rufti Wnd. hoofdredacteurs W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT AOVERTENTiETARIEF 28 cenas Der miilimeter- hooqte. ingezonden medredelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents, per m.m.-hooate De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel aonder opgave van sectenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal (Telefonisch van een speciale correspondent) DRAMMEN, 22 November. Hedenochtend omstreeks tien uur hebben de electricien Hilding Martensen en Tore Hagen het wrak van het vermiste Nederlandse vliegtuig gevonden. De Staart was van het toestel afgebroken, daaronder lag met zijn gezicht in de modder een jongetje van elf jaar, dat zoals later bleek Izaak Allal heette. Rond het toestel lagen de verkoolde lijken der slachtoffers. Izaak was de enige overlevende in deze onbeschrijflijk trieste en lugubere eenzaamheid. Het motregende toen de twee redders op de plaats van de ramp aankwamen. Zij waren reeds vanaf Maandagmorgen aan een stuk aan het zoeken en zagen plotseling in een kloof het toestel liggen. Uit de ruïne klonk geroep. De mannen hadden vrij veel moeite om Izaak te bevrijden. Terwijl Hagen weg rende om hulp te gaan halen, trachtte Martensen de grond onder de jongen weg te graven. Het leverde niets op. Daarna lukte het hem een stuk alu minium los te trekken. Het dappere joch werkte zelf mee. De redder gaf Izaak wat chocolade en een sinaasappel, die hjj gretig opat. Hij was alleen aan zijn arm gewond en had een stevige schram boven zijn linkeroog. Daarna heeft Martensen het jongetje in zijn armen genomen en zo vlug hij lopen kon naar de dichtstbijzijnde boerderij Elgton-gaard gedragen. De afstand door het prac- tisch onbegaanbare gebied van bergen met kloven, moerassen, zware dennenbossen en een dichte begroeiing van stekelige jeneverbessen en dwerg berken legde hij in een half uur af, terwijl men normaal wel driemaal zoveel tijd nodig heeft. Gelukkig heeft de boerderij telefoon, zodat direct andere hulpploegen en Rode Kruis-diensten gewaarschuwd konden worden. Later op de dag arriveerde het jongetje hier in Drammen, waar hij in het gemeen telijk ziekenhuis werd opgenomen. Drammen, hoewel geen grote plaats, heeft ook nog een katholiek ziekenhuis, dat door de Zusters van Shamberry wordt verzorgd. Nu is de duisternis over dit volstrekt onherbergzame gebied van Noorwegen gevallen. In de boerderij, die eigenlijk niet meer is dan een van de weinige houtvesterswoningen in deze streek, liggen de grotendeels verkoolde stoffe lijke overschotten van zes volwassenen en vijf en twintig Joodse kinderen op gebaard, kinderen, die de laatste jaren reeds zoveel moesten ontberen en hier in het hoge Noorden herstel zouden komen zoeken. Toen wij Elgton-gaard voor de eerste maal aan de telefoon kregen, ontvingen wij slechts verwarde antwoorden van een oude Noor, die geheel van streek was. Later heeft een vrouw ons de juiste toedracht ver teld. Reeds vanaf Zondagnacht zijn de mannen hier in deze streek aan het zoeken geweest. Uit Oslo, uit Dram men, uit Dröbak, Svelyiken, Filtvet, Tönsberg, overal kwamen zij vandaan. Het werd een leger vrijwilligers, dat aangroeide tot duizenden, duizenden, die zochten in dit volstrekt onherberg zame gebied. De bergen z(jn er zo hoog niet: 500, 600 meter, maar het is er troosteloos. Het sneeuwt nog niet en ijs ligt er nog niet op het water, maar dat maakt de moerassen des te ver raderlijker. Er zjjn geen autowegen, alles moet te voet worden afgelegd. Ook Elgton-gaard is een volstrekt een zame boerderij. Hier en daar wonen wat vissers aan het water, houthak kers in de bergen. De kust is overal ingesneden met verraderlijke inham men. De mannen zijn gewend om op sporingen te doen naar vermisten. Er is hier dan ook geen sprake van pa niekstemming geweest. Ieder deed zijn plicht; ieder die maar gemist kon wor den trok op onderzoek uit. Maar tel kens als de mannen elkaar ontmoetten klonk het „vi fant ingentung niets gevonden. Filtvet, niet ver van de plaats waar het wrak werd gevonden, is een dorpje van 200 inwoners, hoofdzakelijk zeelie den en vissers. Op een van de klippen voor de kust staat een vuurtoren, waarvan het licht dag en nacht over de Ammersfjord, een zijarm van de Oslo fjord, flitst. Het is zeer aanmelijk, dat de piloot van de Dakota dit voor het licht van het vliegveld Fornebu, een vliegveld, dat pas in 1939 werd ge opend en geheel door dynamiet uit de rotsen moest worden gebroken, heeft aangezien. Mogelijk is het toestel toen gaan dalen (hetgeen aannemelijker wordt omdat volgens berichten de an tenne defect was, Red.), waarna het toestel met een vleugeltop de hoge bomen van het bos raakte. Een hele rij bomen is door het vliegende toestel afgeknapt. Daarna botste de Dakota tegen de bergwand en stortte in een ravijn. Een der motoren is toen ge ëxplodeerd, waarop het vliegtuig i» brand vloog. Het enige wat het jongetje over het ongeluk te, vertellen weet is; „Wij vlo gen steeds maar in kringen rond." Morgen of overmorgen zal de kleine Izaak Allal het hospitaal hier weer mo gen verlaten, Hij zal dan gewoon vol gens het schema naar Holmestrand ge bracht worden, het tehuis waar de an der Joodse kinderen, die eerder wer den overgebracht, reeds verblijven. Het is een donkere knaap met gitzwart haar. Of zijn ouders nog leven weet niemand hier. De dokter, die wij van daag spraken, zegt, dat hij normaal en duidelijk antwoord geeft op alle vragen. Het is wonderlijk zo fit hij is, hij zegt niet veel, maar deze zwijgzaamheid is niet te wijten aan de shock. Toen Mar tensen hem vroeg, of hij wist waar hij was, antwoordde de jongen: „Oui, je suis en Norvège. Hij was helemaal niet van streek en had alleen honger. Het tragische is, dat zijn twee broertjes Chaim en Daniel en zijn zusje Rachel ook in het toestel zijn geweest. Zij von den de dood in de vlammen. De arme [zaak, een dag en twee nachten zat hij beklemd tussen twee stoelen in de re gen en de mist op een eenzame helling in het onherbergzame Noorden. De we reld is zo groot niet, van Marokko naar Noorwegen is een paar uur vliegen, maar Israël is ver... Momenteel zijn de namen van zesen twintig omgekomen kinderen bekend. Eén ontbreekt nog. Veel kinderen waren uit hetzelfde gezin, althans familie. Naast de vier leden der bemanning, wier namen wij reeds vermeldden, zijn voorts nog om het leven gekomen de Franse verpleegster Suzette Cohen Cou- dar, de Zwitserse mej. Zaiontz en de Noorse mej. Jenssen. DE RAMP VAN DE PH-TFA ULLESTROM DRAMMEN Plaats van het wrak DROBAK X- FILTVE HOLMSgut HOLEN MOSS hopten^ iSTiAANSANO GOTENBURG ENEMARKE OPENHAGEN VLIEGROUTE Verwachting tot Donderdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen en vannacht hier en daar tijdelijk mist. Meest ma tige wind aanvankelijk tussen Zuid en Oost, later uit uiteenlopende rich tingen. Weinig verandering in tem peratuur. Zon: 8.14—16.39; Maan: 13.03—20.23. Onze speciale correspondent meldt nader: Toen de avond viel, waren de stof felijke overschotten van vijf en twintig kinderen en zes volwassenen naar de boerderij getransporteerd. Wachtposten zijn bij de plaats van de ramp gebleven om in de ruïne te zoeken naar de resten van de overige inzittenden. Het gelukte ons nog even de redders Martensen en Hagen te spreken. Zij waren erg onder de indruk en zeiden niet veel. Het zijn stoere kerels, die, zo zeiden zij, als het wrak niet gevonden was, doorgegaan zouden zijn met het on derzoek. De redders beleefden tijdens hun speurtocht nog een verschrik kelijk avontuur.Kort voor zij het wrak vonden, kwamen grote rots blokken met donderend geraas naar beneden. Zij konden nauwelijks ont snappen. Heel Noorwegen leeft erg mee met de ramp. Een der bioscopen in Oslo heeft dadelijk alle voorstellingen afgelast, toen bekend werd, dat het toestel gevonden was. De elfjarige Izaak Allal is de enige, die de vliegramp bij Oslo heeft over leefd. Hij werd dadelijk na zijn redding in bed gestopt en zo goed mogelijk verzorgd. Hij liep niet meer dan wat lichte verwondingen op. (Van onze Haagse redactie) De Reuter-telegrammen, die sinds gis termiddag op het vliegveld Ypenburg '^henkwamen, hebben de droevige re- Zoii en gebracht van het dagenlang j^ejten naar het vermiste vliegtuig. Ze erheid of commentaar hierop wilde ^en van de zijde van de directie der aanvankelijk nog niet ge- Dafc?tUssen stond voor de hangar een hie u SGreed, het vliegtuig, waarmede e„ n hoopte nog diezelfde middag met besloten gezelschap naar Oslo te ftia .hker.. Familieleden van de be- w "'YnS konden zich, indien zij dit Ook- n' hij dit gezelschap aansluiten, reed opD?.chiphol stond een Dakota ge- Yn,. Hij duisternis mag er van geval g niet §estart worden en in dit vu zou men van Schiphol naar Oslo dG ff"- Het was de PH-TFB, die door Götph Gdse gezagvoerder Anderson van Andp„°rg naar Schiphol gevlogen werd. hiaal ®°n had in Tunis voor de laatste Zien bemanning der PH-TFA ge ren 0r hij ook met Joodse kinde- Was naar Oslo vertrok. Het weer Öaare>-K uitermate slecht, vertelde hij. alle vl>reh was de gezagvoerder met Sveiden in Noorwegen bekend. Naar aanleiding van het bericht van de Kopenhaagse correspondent van „Het Parool", als zou dit tweede ongeluk met een vliegtuig van Aero-Holland in Scandinavië scherpe critiek hebben uit gelokt, daar de veiligheidsvoorschriften voor deze machines niet zo streng zijn als voor lijntoestellen en het als een groot bezwaar wordt gevoeld dat de piloten van chartervliegtuigen niet al tijd voldoende vertrouwd zijn met de routes en vliegvelden, wordt van de zij de van de Aero-Holland het volgende opgemerkt: de gezagvoerder had 6000 vlieguren op zijn naam staan en had door zijn ervaringen op de meest ver schillende routes en bij de meest uit eenlopende situaties op vliegvelden een bekwaamheid, die zeer zeker opweegt tegen de routine van d'e lijnvlieger. De eisen, die aan het vliegend per soneel worden gesteld, gaan boven het normale uit, aldus onze zegsman. Het materieel, waarmede gevlogen wordt, is zeker gelijkwaardig aan dat der lijn diensten. Van het bericht, als zou de piloot voor zijn vertrek uit Brussel be denkingen hebben geuit om na het in vallen van de duisternis in Oslo te arri veren, was bij de Aero-Hoiland niets bekend. Het wrak van de verongelukte Dakota der Aero-Holland op de Westelijke oever van de Oslofjord. Vaag op de achtergrond reddingsploegen op zoek naar overlevenden. De registratietekens op het staartstuk zijn nauwelijks zicht baar meer. Naar wij vernemen, ligt het in het voornemen van minister van Maarseveen in aansluiting op de souvereiniteitsover- dracht in Nederland een bezoek aan Indonesië te brengen. In verband met de reis van mr. Van Schaik en mr. Stikker naar Indié kan nog het volgende worden gemeld. Het is, in verband met de overdracht van de souvereiniteit, noodzakelijk dat te Ba tavia verscheidene besluiten op zeer korte termijn zullen worden genomen. Teneinde met betrekking tot deze be sluiten het contact tussen regering en H.V.K. te vergemakkelijken, heeft de regering besloten de ministers naar Ba tavia te doen reizen teneinde dit contact ter plaatse mogelijk te maken. In een interview te Seattle heeft de voormalige luitenant-gouvemeur-gene- raal, dr. H. J. van Mook, volgens A.P. critiek uitgeoefend op de U.N.O., omdat deze de onafhankelijkheid van Indonesië heeft doorgedreven eer de rust hersteld was. „Ik meende," aldus dr. Van Mook, „dat de rust in Indonesië hersteld moest wor den vóór de onafhankelijkheid werd ver leend. We waren heel aardig op weg, toen de Veiligheidsraad zich met de zaak ging bemoeien. De voornaamste vraag is nu, of de centrale regering voldoende overwicht zal hebben om zich een krach tige positie te verschaffen. Het zal een moeilijke taak zijn alle staten met elkaar in harmonie te brengen." Naar Reuter uit Den Haag meldt, zal de Raad voor de Luchtvaart spoedig een eigen onderzoek openen inzake het vliegtuigongeluk van de „Nijmegen" die 20 Octóber 1948 hij Prestwick ver ongelukte. (Voor het Britse rapport over deze ramp zie men pagina 3.) Het officiële rapport inzake het on geluk met het K.L.M.-toestel bij Bombay op 12 Juli, waarbij 45 personen (o. a. 13 Amerikaanse journalisten het leven verloren, zal, naar A. P. uit New Delhi meldt, de volgende maand worden vrij gegeven. In de vacature, ontstaan door het ont- slagnemen van prof. dr. J. J. Gielen, is tot lid der Tweede Kamer benoemd de heer C. W. van den Broek (K.V.P.) te Roosendaal. Gerrit de Kraai, de bekende met gezel van het gezelschap Hans Kaart, die tijdens de reis van deze artisten door Afrika grote populariteit heeft verworven, is niet meer. Hij werd op een nacht in zijn kooi aangevallen door een rat, die hem in de keel beet. Gerrit zou hersteld zijn, ware het niet, dat men hem later in een kip penhok zette, dat besmet bleek te zijn met een kippenziekte. Thans ge ven Hans Kaart en de zijnen hun cabaretprogramma zonder de vooral door de soldaten gewaardeerde me dewerking van deze kraai. (Van onze Brabantse redactie) Er is geen jongen en geen meisje, dat niet geïnteres seerd zal zijn in de plannen van de K.V.C. Deze Katho lieke Vacantiehuizen- en Jeugdherbergencentrale zal, als haar bemoeienissen slagen, de katholieke jeugd uit Neder land, België en Luxemburg eerdaags onderdak kunnen bieden in heuse kastelen, een zestiende eeuwse Drentse Havezathe, op een schip of in een gewezen sacristie. Men is druk doende de noodzakelijke maatregelen daarvoor te treffen Verleden jaar is de K. V. C. weer gestart, nu met een veer tigtal vacantiehuizen. De bedoeling zat er mee voor aan de katholieke jeugd voor een gering bedrag een veilig vacan- tieverblijf aan te bieden. De vacantiehuizen waren voor namelijk bestemd voor hen, die een aantal dagen op een vast punt verblijfplaats wensten, om vandaar hun vacan- tietochtjes te maken. Uiteraard had men hier spoedwerk moeten leveren met, jammer genoeg, de gevolgen van dien. De vacantiehuizen hadden elk hun eigen, niet van de K. V. C. afhankelijke leiding, en hoewel men in zeer vele gevallen vol lof was over de behandeling, zijn er toch ook tehuizen geweest, waar een en ander te wensen overliet. De ervaring, opgedaan in het afgelopen jaar, maakte het mogelijk dit jaar beter te werken. Voor het vacantieseizoen 1950 bereidt de K. V C. een heel net van katholieke jeugdherbergen voor. De jeugd tussen 14 en 17 jaar krijgt de beschikking over afzonder lijke tehuizen voor meisjes en jongens. De trekkers tussen 17 en 30 jaar vinden onderdak in gemengde jeugdherber gen met gezamenlijke eet- en recreatiezalen. Een leidster, een leider en een aalmoezenier zijn aan deze gemengde tehuizen verbonden. De K.V.C.-jeugdherbergen staan uiter aard alleen voor leden open. Alle inlich tingen kan men krijgen bij de K.V.C., Lange Putstraat 44, 's-Bosch. Om de on ervaren trekkers te helpen zal de K.V.C. routes uitstippelen. Voorts oefent zij ook nog een zekere preventieve zorg uit. Men kan aanmel dingskaarten bij haar aanvragen en die sturen naar de jeugdherberg, die men bezoeken wil. Daardoor wordt het risi co, dat men bij aankomst het etensbord leeg en het bed bezet vindt, practisch tot nul gereduceerd. Men krijgt namelijk be richt. of een bezoek gelegen komt. Deze regeling heeft ook dit voordeel, dat de ouders reeds te voren van de gehele route op de hoogte zijn en weten waar zij hun kinderen kunnen bereiken. De leeftijdsgrens is opzettelijk bepaald op dertig jaar om het concurrentie- gevaar voor hotels en pensions zo gering mogelijk te maken. In de jeugdherbergen zullen de prijzen natuurlijk zo laag mo gelijk gehouden worden. Deze lage prijzen leverden voor het contact met België enige moeilijkhe den op. De daar geldende prijzen ble ken n.l. ongeveer het dubbele te be dragen van die in Nederland, omgere kend in onze valuta. Om voor de Ne derlanders en voor de Fransen, die met dezelfde moeilijkheid zaten, toch het trekken in België mogelijk te ma ken, zal voor hen een speciaal ver laagd tarief worden berekend in de katholieke Belgische jeugdherbergen. Met Duitsland, waar thans eveneens katholieke jeugdherbergen worden op gericht, is ook contact opgenomen. Mo gelijk zal men in 1951 ook daarheen kun nen trekken. Het kasteel „Chaloen" te Valkenburg, waar deze zomer de katholieke trekkers kunnen overnachten. betreft, wij zeiden het reeds, het bestuur heeft grote plannen. De ingebruikneming van enige oude kastelen is reeds verze kerd. Dat een oude Havezathe in Assen katholieke jeugdherberg zal worden, is zeer waarschijnlijk. Bij een oude kapel in Dokkum behoren twee gewezen sa cristieën, die zich uitstekend zouden le nen voor tijdelijke verblijfplaats voor trekkers, en in Elten staat een gewezen Jezuïetenklooster, dat men voor dit doel hoopt te kunnen krijgen. De plannen zijn er dus. Er wordt met voortvarendheid aan gewerkt. De finan ciële kant van dit belangrijke werk zai nog wel enige discussie gaande maken. Dat er kapitalen nodig zijn voor inrich ting en exploitatie is voor ieder duide lijk. De K.V.C. hoopt en vertrouwt, dat deze er komen zullen. Hoe, dat is een andere kwestie! (Eigen bericht) Naar wij vernemen, zal de tabak, als de plannen van een twintigtal grote tabaksfabrikanten doorgaan, duurder worden en wel tien cent per pakje. De winstmarge van de winkelier zou tege lijk met anderhalf prooent worden ver laagd. Tegen deze plannen rijst veel verzet van de winkeliers, die er niet ;n zijn gekend. Daar de prijsverhoging zeker tot eind 1950 van kracht zou blijven en de fabrikanten ongeveer de heie pro ductie der shag, rook- en pruimtabak verzorgen, wensen zij een krachtige tegenactie te ondernemen. Morgenavond wordt in de hoofdstad reeds een eerste vergadering van winkeliers gencuden. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Kinder' bijslagwet. Aan de Memorie van Toelichting hier op is het volgende ontleend: Met ingang van 1 Januari a.s. komen de wijzigingswetten der kinderbijslagwet te vervallen. Ten gevolge daarvan zou van die datum af voor betrokkenen weer aanspraak op kinderbijslag bestaan voor elk kind be neden de leeftijd van 18 jaar (in geval van een studerend kind beneden 21 jaar), te rekenen van het derde kind af, en zou de kinderbijslag weer op het uniforme bedrag worden gebracht van f 0.40 per dag en per kind. Voorts zou het bedrag, bedoeld in artikel 25 der kinderbijslagwet, dat bii genoemde wetten op f4.is gebracht om te voorkomen, dat de kinderbijslag buiten verhouding tot het loon komt te staan, weer op f 2.worden teruggebracht. Nu hebben enerzijds de redenen, die de aanleiding zijn geweest voor bovengenoem de wijzigingswetten, nog niet haar waarde verloren. Anderzijds valt thans nog niet uit te maken of en zo ja. welke maatregelen ten aanzien van de wettelijke kinderbijslag- regeling moeten worden getroffen, gezien in het kader van de nieuwe wijzigingsvoor stellen op belastinggebied, eventuele huur verhoging en andere loon- en prijsbeïnvloe- dende factoren. Het komt de minister van Sociale Za ken daarom gewenst voor zulks in over eenstemming met de zienswijze van de Stichting van de Arbeid dat de bij meer genoemde wetten aangebrachte wijzigingen der kinderbijslagwet ook na 1 Januari 1950 nog enige tijd van kracht blijven. Het thans ingediende ontwerp beoogt daarin te voor- Verschenen is het eindverslag van de com missie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet houdende regelen betreffende toekenning ener tegemoetko ming aan personen, die ten onrechte als politieke delinquenten zijn behandeld. Bij overweging van dit wetsontwerp in de afdelingen der Kamer verklaarden enke le leden, volledig in te stemmen met de de siderata, neergelegd in de motie van orde, ingediend door het lid der Tweede Kamer de heer Burger c.s., in de vergadering dier Kamer van 30 September 1.1. Dit moest hen, naar zij meenden, leiden tot de conclusie, dat zij hun stem niet aan dit ontwerp van vet konden geven. Er is te Luik weer een drukkerij van valse Nederlandse bankbiljetten ontdekt door de Belgische opsporingsdienst, meldt U.P. De 44-jarige Belgische druk ker A. D. is gisteren gearresteerd en ongeveer 2500 biljetten van 100 gulden werden in diens drukkerij in beslag ge nomen. Het was de tweede grote vangst in het kader van de jacht op een bende valse munters, die zich heeft toegelegd op ver vaardiging van vals Nederlands papier geld. De valse munters behoren waar schijnlijk allen tot een grote bende, die zich ook heeft beziggehouden met ver vaardiging van persoonsbewijzen, pas poorten, valse Duitse marken, enz. Het A.N.P. verneemt verder uit Brus sel, dat de recherche te Luik nog twee aanhoudingen heeft verricht, waardoor het totale aantal arrestaties tot 42 is ge stegen. Het betreft de 36-jarige Neder lander Antonius P., zonder vaste woon plaats, en de 32-jarige Mathias M. uit Nieuwenhagen (Nederlands Limburg), landbouwer. Antonius P. werd gearres teerd aan boord van een schip te Luik. Volgens de politie te Luik wordt hij ge zocht door de Nederlandse justitie. Hij zou ontsnapt zijn uit Veenhuizen in Ne derland, waar hij geïnterneerd was we gens het vervalsen van distributiebon nen. M. is op aanwijzing van de re cherche te Luik door de Nederlandse politie ingerekend. Het voorlopig Nederlands voetbal elftal, dat Woensdag 30 November a.s. in het Olympisch Stadion te Amster dam met het oog op de komende inter landontmoeting tegen Denemarken een oefenwedstrijd speelt tégen de Zweedse ploeg Djurgaarden, is als volgt samen gesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Everse (Neptunus) en Van der Sluis (BW). Midden: Van Schijndel (SW), Ter louw (Sparta) en Devroet (Feijenoord) aanvoerder. Vóór: Lenstra (Heerenveen), Van Steenbergen (Feijenoord), Van Geen Scheveningen)Timmermans (ADO) en Clavan (ADO). Reserves: Saris (BW), Schijvenaar (EDO), Stoffelen (Ajax), Schaap (Gooi) en Roosenburg (Sneek). De wedstrijd begint om half drie. Naar wij van de zijde van de KNVB vernemen is, behalve Van Geen en Van Steenbergen, ook Janus van der Gijp (Emma) uitgenodigd aan de centrale training van de Nederlandse elftalclub deel te nemen. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgend» verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Koninklijk Ned.-Ind. Leger: Gesneuveld 23 October 1949: Men sergt. infie H. W. Damapoli, ieger- nr. 142404000 (oud-stamb.nr. 333611. Gesn. 24 October 1949: Mad. sergt. 2e kl. infie Abdoelrachman. legemr. 102008001 (oud-stamb.nr. 25596); Mai sold. 2e kl. infie Engkam, legemr 271302127 (oud-stamb.nr. 1.18027); Mal. sold. 2e kl. infie Nisan leger - nr. 26130207; Jav. sold. 2e ki infie Sastro, legernr. 181301404 (oud- stamb.nr. 42233). Gesneuveld 28 October 1949: Mad. sold. 2e kl. infie Haiil, legernr. 041301088 (oud-stamb.nr. 1602/. Gesneuveld 26 October 19-49: Mad. korp. infie Soeseno, legernummer 181619003 (oud-stamb.nr. 31682). Allen afkomstig uit Indonesië. Dat zij rusten in vrede. In het Voorlopig Verslag van de Twee de Kamer over de begroting van Justitie vragen vele leden aan de minister of hij beschikt over gegevens inzake de her organisatie van ex-N.S.B.-ers. Gevraagd wordt ook, hoe het staat met het onder zoek naar misstanden, welke in. kampen voor politieke delinquenten geheerst zouden hebben. Met verwondering hebben vele leden kennis genomen van het voornemen van de minister tot vermindering van de sterkte van de Rijkspolitie met 500 man. Deze laatste leden vragen in 't bijzonder 's ministers aandacht voor de gevaren, die voor de rechtsstaat te duchten zijn van de zijde van extremistische elemen ten. Met instemming hebben zij de toe zegging van de minister vernomen, dat de regering hiertegen, waar nodig, krach tig zal optreden. Is de commissie-Donner, zo vragen zij, reeds tot een resultaat ge komen inzake de herziening van de be palingen tot bescherming van de veilig- De ziel van de sociale rechtvaardig- heid is de liefde. heid van de Staat, opgenomen in het Wetboek van Strafrecht? Handhaving van de rechtsstaat, al dus vele leden, eist niet alleen bescher ming van de Staat tegen extremistische elementen, doch ook verhoogde be scherming van de burgers tegen de overheid. In dit verband is reeds tal loze malen in en buiten de Kamer aan. gedrongen op de instelling van een ad ministratieve rechtspraak. Thans is een commissie-De Monchy bezig met het ontwerpen van een nieuwe rege ling. Ook van andere zijde ziet men mededelingen omtrent de vorderingen van de commissie-De Monchy met gro te belangstelling tegemoet. In verband met de administratieve rechtspraak volgen vele leden met grote belangstelling ook de werkzaamheden van de commissie-Van der Grinten in zake de voorbereiding van een regeling van de rechtspraak op het gebied der Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie. Vele leden merken verder, op, dat de bescherming van het individu niet al leen nodig is tegenover de overheid, doch ook tegenover andere ourgers. Zij betwijfelen of de huidige wetgeving hier. voor in alle opzichten voldoende is Aangedrongen wordt op voortzetting van subsidie voor de missie tot opspo ring van vermisten uit de bezettingstijd. Andere leden willen gaarne nog verne men, of er van de zijde der regeringen van de Oost-Europese landen, in het bij zonder Rusland, de enige landen, waarin zich wellicht nog Nederlandse vermisten ophouden, enige medewerking wordt ondervonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1