UmEü% USI Zó is mijn zoon Groots initiatief van Haarlemse aquariumhouders R.K. Werkgevers in Bloembollenbedrijf BLIKSEMAFLEIDERS Wethouders bespreken toneelsituatie Een expeditie aitrasten en zelf tropische vissen vangen Zwakke Luchtpijpen.. Zij voelen zich in de L.T.B. niet thuis en stichten andere organisatie Twee standpunten CONTACTAVOND KATHOLIEK THUISFRONT De aalmoezenier, de laatste man, die uit Indonesië vertrekt AGENDA INTIMA" lampen HERINGA WUTHRICH RIJWIEL DEFECT? Souvereiniteitsoverdracht aan Indonesië SLOT DEFECT? WOENSDAG 23 NOVEMBER 1949 PAGtN-A J Over een jaar naar Indonesië Wij vertrekken over een jaar PROZA EN POËZIE Missa in e kl. terts van N. van der Linden Eerste expeditie naar Indonesië Van een goede vangst is men verzekerd Vatbaar voor kou of tocht? Sukkel niet de hele winter door, neem dagelijks 'n lepel: AKKER'S. De andere partij K.J.M.V. Burgerlijke Stand KATH. ARBEIDERS BEWEGING St. Nicolaasfeest voor de kideren van 69 jaar K.A.B. EN K.A.J. KRING OOST Gezinsavond VERTEGENWOORDIGERS DER MINDERHEDEN Voor de KonVer. ,.Oost en West" JAN HENSEN HERSTELD Receptie pater Hutjens Politie legde hand op drie inbrekers Demobilisatieraad Haarlem n GEESTIGE SCHEMERLAMPEN Zeer uitgebreide collectie Kruisstraat 42 - Haarlem - Tel. 10311 FAILLISSEMENTEN Inschrijving voor Ned. club kampioenschap zwemmen KROCHT 6 TEL. 10353 BLOEMENDAAL TIEN DUPLEXWONÏNGEN AANBESTEED Laagste inschrijving f 116.000 Dievegge voor de tweede maal in arrest Weesp nog favoriet in damkampioenschap door CLARENCE BUDINCTON KELLAND Vertaling van H. DE CRAAFF K1NDERLEDXKANTDEKENS bleu en zalm 8.95 en 9.95 WASSENAAR JANSWEG t/o Station Telef. 14329 Beslissing eind December Wetsontwerp ingediend DE SLEUTELSPECIALIST' XEL- 114 (Adv' Van Geen en v. Steembergel1 bij centrale training Politie-sport de Steeds meer Nederlanders voelen zich de laatste jaren aangetrokken tot de aquariumliefhebberij. Ondanks de hoge aanschaffingskosten van de tro pische vissen men legt zich vooral toe op het honden van uitheemse vis sen voorzien hoe langer hoe meer mensen zich van een aquarium om in de intieme beslotenheid van hun huis kamer te kunnen genieten van de schoonheid van de natuur, die in ri vieren en meren in verre landen on bereikbaar voor hen is. De uitbrei ding van het ledental van de Haar lemse Vereniging tot Bevordering van de Aquarium- en Terrariumkunde, na de laatste grote tentoonstelling van de zomer in de Vishal, is wel hét bewijs hiervan. Het is dan ook niet te verwonderen, dat in de Haarlemse aquariumvereniging, de grootste van het land, het plan is geboren om zelf de uitheemse vissen te gaan vangen in het land, waar zij thuishoren. Met andere woorden: de Nederlandse aquariumliefhebbers zullen een eigen expeditie naar verschillende tropen- landen zenden, die de begeerde vissen op deskundige wijze zal vangen en na derhand overbrengen naar Nederland. Men is daardoor niet gebonden aan de vissoorten, die de normale handel verkoopt. Neen, de keus is dan niet meer beperkt, en wat nog voornamer is: de prijzen gaan omlaag. Bij de viering van de twintigste ver jaardag van de Haarlemse aquarium- vereniging werd dit waarlijk grootse plan de leden ter kennis gebracht. In de vorm van een stichting, die niet be oogt winsten te maken, is de Eigen Ex peditie „E. E. De Natuur"' (dit is de of ficiële naam) notarieel vastgelegd. Zo is dus na een bespreking van ongeveer vier maanden in de Haarlemse aqua riumwereld een stichting ontstaan. De voorzitter van deze stichting ie drs W. Lodewijks, die in het bestuur zit van de Nederlandse Bond „Aqua-Terra", het overkoepelend orgaan van de aquarium verenigingen in het land. Hoewel in Haarlem geboren, is de stichting „E. E. De Natuur" namelijk niet Haarlems, maar landelijk: alle Nederlandse aqua riumliefhebbers kunnen er, mits zij bij een vereniging zijn aangesloten, van pro fiteren. Door middel van een ingenieus uitgedacht spaarsysteem komt de stich ting aan de geldelijke middelen om een expeditie uit te rusten. Alle 9000 leden van de Bond „Aqua-Terra", waarbij alle Nederlandse aquariumverenigingen zijn aangesloten, kunnen lid van de stichting worden. Op gezette tijden geven zij een geldelijke bijdrage en daarvoor krijgen ze een spaarzegel. Thans zijn er al 2000 spaarders over het gehele land ver spreid. Wanneer er genoeg geld bij el kaar is, vertrekt de expeditie, die niet eerder terugkomt, voordat 60.000 vissen zijn gevangen. De vangst wordt thuis in tweeën gedeeld. De ene belft gaat naar de spaarders, die hun geld voor deze vissen reeds betaald hebben, toen zij de expeditie bekostigden. De andere helft wordt tegen schappelijke prijzen aan de leden verkocht of voor zover het overtollige vis is aan de handel. Met bet hierdoor verkregen geld wordt de volgende expeditie betaald. Bij dit alles worden geen winsten gemaakt. De Belgische aquariumhouders be schikken reeds anderhalf jaar over een eigen instantie, die zelf expedities uit zendt voor het vangen van tropische vis sen. In tegenstelling met de Nederlan ders zijn zij er echter wel op uit winst te maken. Het Nederlandse idee is. alles uitsluitend ten goede te laten komen aan de liefhebberij. De heer E Prager, die wij als een der stuwers van het Haarlemse plan interviewden, was er van overtuigd, dat het niet zo erg lang zal duren voor het geld voor de eerste expeditie ver zameld is Over een jaar vertrekken wij. zei hij, en hij wees daarna op de voorbereidingen, die veel tijd kosten. Neem bij voorbeeld het visvoer, een van de belangrijkste factoren voor het succes. Alleen zgn. pekelkreeftjes zijn doelmatig bij het voeren van de vissen Het Haarlemse mannenkoor „Proza en Poëzie" viert zijn zestigjarig bestaan, een gelegenheid die benut werd om een groot gecombineerd concert te geven door de uitvoering van de Mis in e kl. terts van Nico van der Linden. Het werk is geschreven voor vierstemmig mannenkoor, twee solisten en orkest. We schrijven een gecombineerd concert, daar het mannenkoor „Proza en Poëzie" was versterkt met het Amsterdams Postaal Mannenkoor. De begeleiding berustte bij het Amsterdams Philhar- monisch orkest, het geheel stond o.l.v. Jan Booda. Kunnen gij doorgaans voor het muzikale werk en de gezonde smaak van Jan Booda, getuige andere gegeven uitvoeringen, niets anders dan grote lof hebben, deze keer staan wij verbaasd hoe hij er toe gekomen is, dit werk in te studeren en uit te voeren. Hoezeer het ons ook spijt een jubileren de vereniging niet te kunnen compli menteren met de uitvoering van een feestconcert, deze keer moeten wij be slist althans de keuze van het werk laken. De Mis in e kl. terts van Nico van der Linden is, afgezien van het feit dat ze erg onpersoonlijk blijkt te zijn (wat overigens niet het ergste is) een lintworm van de ergste soort, die geen moment weet te boeien en een grote muzikale armzaligheid ten toon spreidt. Op de momenten dat er ge probeerd wordt een enigszins behoor lijke structuur in het leven te roepen, komt deze armoede nog erger om de hoek kijken en blijkt er een totale im potentie ook maar iets in fugatische vorm te gieten! We meenden ook bij Jan Booda iets te bemerken van niet meer te kunnen geven met zijn koor dan de latente voosheid. Het enigste goede dat men kan zeggen is, dat Nico van der Linden goed voor stemmen weet te schrijven, maar niet voor or kest. De solisten, Han Le Lèvre, tenor en Herman Hülsmann, bas, deden wat ze konden en hebben qua zang vele voortreffelijke ogenblikken laten horen. Ook de koren zongen over het alge meen goed en wanneer de onzuiver heid eens een ogenblik om de hoek kwam kijken, dan is Jan Booda de actieve dirigent om dit direct te ver helpen. Het orkest was slap, speciaal het koperwerk. Of de trompettist in het Agnus Dei de jazz-achtige speelwijze was voorgeschreven, weten we niet. In ieder geval was het weinig fraai. Van harte hopen we dat we bij een volgen de gelegenheid „Proza en Poëzie" met een ander werk in gelukkiger omstan digheden mogen beluisteren. JAN LAARVELD. op de terugweg. Zij moeten levend voer hebben en daar heeft men natuurlijk midden op zee niet alle dagen de be schikking over! Deze pekelkreefteitjes bezitten echter de wonderlijke eigen schap, dat zij 12 jaar ei kunnen blijven, dus gedurende die tijd ontkiembaar blij ven. Wanneer de expeditie een flinke voorraad van deze eitjes meeneemt, heeft men dagelijks de beschikking over le vend voer. Als men zo'n eitje namelijk 24 uur in wat zout water legt. ontwik kelt zich daaruit een kreeftje, dat ge- shikt voer voor de vissen is. U ziet. er komt heel wat om de hoek kijken hjij zo'n expeditie. Het doel van de expedities is, zoals gezegd, het vangen van vis. Daarnaast is er ook nog een wetenschappelijke kant aan de zaak. Momenteel weet men prac- tisch niets over de levenswijze van de verschillende tropische vissen in hun land van herkomst, over het milieu, waarin zij behoren te leven, over hun gedragingen in de natuur, enz. Het bestu deren van dit alles zal het nevendoel van de expedities zijn. Verder zal men naast uitheemse vis natuurlijk ook uitheemse waterplanten verzamelen. Wij vroegen naar welke gebieden men wenste te gaan. Naar die gebieden, waar het grootste aantal exemplaren van het grootste aantal soorten vis in het klein ste areaal bij elkaar is, was het ant woord. Daarom gaan we eerst naar In donesië en met de volgende expedities naar de Noordkust van Zuid-Amerika en naar het Congo-bekken. In het Congo- gebied zijn de Belgen reeds aan het werk. Van zeer groot belang bij de import van levende vissen is het vervoer. Transport per vliegtuig is uitgesloten, want bij het stijgen en dalen begeven de zwemblazen van de vissen het. Per schip kan het, als de verzorging in orde is. Verzending in donkere melkbussen, c d., zoals bij gewone importen vaak gebeurt, is in één woord verschrikkelijk. Het grootste gedeelte van de vissen komt niet levend aan en de rest is vaak ziek. De stichting „E. E. De Na- vrouwen'en meisjeshand is een tube tuur" stelt zich voor voor het vervoer gla zen bakken te gebruiken, die, wanneer men door de tropen vaart, afgekoeld zullen wor den. Te hoge temperatuur is namelijk ook funest voor de vissen. De bakken zullen niet zo hoog zijn als de gebruikelijke aquaria (die zijn ongeveer 40 cm. hoog), maar lager, zodat de vissen niet te veel behoeven te zwemmen. Wanneer zij te veel moeten zwemmen, vermoeien zij hun zwem blaas, hetgeen de kwaliteit niet ten goede komt. Waar men in Indonesië gaat vangen? Thans heeft men reeds contact opgenomen met het station voor visonderzoek Pasar Ikan te Batavia. Dit station zal alle mede werking aan de expeditie verlenen. Van wege de politieke toestand zal Java niet be werkt worden. Wel gaat de expeditie met speciale nylonnetten op vangst uit in de kuststroken van Sumatra, Malakka, het eiland Penang, Celebes en een klein ge deelte van Nieuw-Guinea. Met al deze ge bieden staat men thans reeds in verbin ding. Van een goede vangst is men verzekerd, want honderden exemplaren van de vissen, die hier zo zeldzaam en duur zijn, zwem men in die streken rustig door de ordi nairste watertjes. Zij worden soms voor de honden of de kippen geworpen! Men zal er vooral op uitgaan om juist die vis sen, die in de handel niet te krijgen zijn, te vangen. Het succes is echter toch ver zekerd, want wanneer men niet binnen de vastgestelde termijn met uit- en thuis reis rekent men ongeveer zes maanden voor de expeditie een 60.000 vissen bij elkaar heeft, zal van de kwekerijen ter plaatse gekocht worden. Zo hebben wij dus de grootse plannen van de aquariumhouders ontvouwd. Zij heb ben oog vpor alle kanten van hun onder neming en zijn thans nog druk bezig met de voorbereidingen. Deze zijn zeer impor tant, want na het succes van de eerste ex peditie verwachten zij, dat de animo voor hun liefhebberij door de prijsdaling en de grotere verscheidenheid van vissen nog groter wordt dan zij nu reeds is. Het ledental van „Aqua-Terra" moet dan omhoog van 9000 tot 20.000! Dat is hun wens. En de liefhebberij is het waard! Reeds geruime tijd zijn er plannen, tc komen tot de oprichting van een ver eniging van R.K. werkgevers in het bloembollenbedrijf. De plannen vonden tot op heden nog geen uitvoering, om dat er nog te veel haken en ogen zaten aan de stichting van een dergelijke or ganisatie. Bij het regelen van de arbeids voorwaarden en de vaststelling van de lonen en het collectief contract waren de katholieke arbeiders vertegenwoor digd door hun bond „St. Deus Dedit" en de werkgevers door de L.T.B. Kenmerkend was het, dat de laatste tijd verschillende werkgevers de L.T.B. dc rug toekeerden, om welke reden dan ook. Daarom heeft men bovengenoemde plannen beraamd, die thans in een eind stadium zijn. Morgen zal er 's middags in de Nachtegaal te Lisse een verga dering worden belegd, waarin de op richting van deze nieuwe katholieke organisatie zal worden besproken. Aan alle werkgevers, die meer dan f 5000. verionen, is een uitnodiging verzonden om deze vergadering bij te wonen- Wanneer de oprichting een feit is, wil men de contributie vaststellen op f 1. per f 1000.betaald loon, met een mi nimum van f 10.en een maximum van f 100.—. De initiatiefnemers van deze nieuwe organisatie zijn de heren A. J. Braam (Heemstede), Nelis (Heemstede), C Freriks, P. Hulsebos en J. Goemans— Prins (allen te Hillegom), D. Lefeber (Lisse) en C. Valkering (Limmen). In aansluiting hierop maken wij mel ding van de L.T.B.-vergadering, die in Hillegom werd gehouden en waar deze kwestie uiteraard ter sprake kwam. Hierbij waren ook de leden aanwezig uit De Zilk en Vogelenzang. De geestelijk adviseur, kapelaan Hammann, zeide in overleg te zijn getreden met de alge mene bondsadviseur van de L.T.B., rec tor J. A. G. van der Hoogte. Deze noem de de circulaire, die de initiatiefnemers hadden verzonden, onjuist, omdat daarin gesproken wordt van overeen stemming tussen hen en de L.T.B. De bondsadviseur heeft de kwestie voor gelegd aan Haarlems bisschop, Mgr. J. P Huibers, die hem de opdracht gaf, een rapport samen te stellen. Na ont vangst daarvan zal de bisschop zijn be slissing nemen. Kapelaan Hammann vond het dan ook minder juist reeds op deze beslissing vooruit te lopen en morgen reeds tot oprichting van deze nieuwe organisatie over te gaan, te meer, omdat hierdoor tegenstellingen in het leven worden ge roepen tussen kleine kwekers en grote kwekers en exporteurs. Dat zal de so ciale rust niet ten goede komen. Hij deed dan ook een dringend beroep op allen, deze zaak binnen de L.T.B. op te lossen. Inmiddels hebben ook de initiatief nemers zich tot de bisschop gewend, doch men kon ons hierover geen nadere mededelingen doen. De heer Freriks verklaarde ons, dat de bloembollen- kwekers zich nooit hadden thuis ge voeld in de L.T.B., omdat hun belangen overstemd werden door die van de land- en tuinbouw. Zodoende hadden velen naar hij zei zich van de L.T.B. afgewend. Door een nieuwe or ganisatie hoopte men deze kwekers toch in katholiek verband samen te brengen. De initiatiefnemers zijn daarom in con tact getreden met de katholieke werk gevers-organisatie in Den Haag, met wie de vergadering van morgen in Lisse is belegd. (Bij deze vergadering zal de pers niet worden toegelaten.) Wij heb ben ons nog persoonlijk in verbinding gesteld met rector v. d. Hoogte, wiens verklaring van het geval hierop neer kwam, dat hij alles laat afhangen van de bisschoppelijke beslissing. Talrijke ouders, echtgenoten en verloof den van militairen in Indonesië waren Dinsdagavond bijeen op de contactavond van de afdeling Haarlem van Katholiek Thuisfront in gebouw St. Bavo. Onder de aanwezigen bevonden zich verder pater J. Groen O.F.M., de geestelijk adviseur van de afdeling, en majoor-aalmoezenier J. Nijssen, de aalmoezenier van het Haar lemse garnizoen. De voorzitter van Katholiek Thuisfront zei in zijn openingswoord o.m. het vol gende: „Het staat voor ons vast, dat deze con tact-avonden hun nut hebben en met deze gedachte voor ogen, hebben wij reeds di rect na de zo goed geslaagde avond van 1 Juni besloten, het contact tussen u en ons werk van tijd tot tijd te hernieuwen Op 1 Juni, na de causerie van aalmoeze nier Van Croonenburg, hebben wij u om een offertje gevraagd voor onze adoptie actie. Wij stelden ons n.l. voor om als Haar lems Katholiek Thuisfront zelf een aalmoe zenier naar onze jongens te zenden, d.w z. zijn uitrusting voor onze rekening te ne men. Hiervoor was een bedrag nodig van f675. Weliswaar hebt u ons op 1 Juni een stevige start gegeven en een goed begin is het halve werk, maar het is ook zo, dat de laatste loodjes het zwaarst swegen en thans kan ik u tot onze vreugde mededelen, dat wij er, binnen het halve jaar, in zijn ge slaagd het benodigde bedrag bijeen te brengen en dat wij thans hebben geadop teerd de op 28 October j.l. naar Indonesië vertrokken aalmoezenier L. A. M. Haver. Ik hoop niet, dat er onder u zullen zijn. die durven te zeggen, dat wij daar nu te Voor de K.J.M.V. „St. Augustinus" zal prof Eyckelhof van het seminarie Hage- veld Woensdag 23 November in het kader van de „Levensopbouw"-rubriek in het Middenstandsbureau spreken over de voorbereiding op het huwelijk en over de katholieke verkering Aanvang 's avonds om 8 uur. GEBOREN: E. B. Rampvan Uden, z; E. J. A. Lensende Rooij, z; J. C. BosmanBijster, z; N. J. Jimmink Dedecker; C. E. Wensingvan der Reep; C. A. de GeusSmit, d; M. van Soelenvan Reijendam, d; C. de Ko- ninck—Bouckaert, d; F. W. M. T. Rein- tjesReuten, d; W. A. van der Graaf Habben Jansen, d; C. P. VisserKoo- men. ONDERTROUWD: W. Jansen en C. C. Kroon, L. G. Postuma en C. A. Du- moulin. GEHUWD: IJ. Bijster en C. J. J. Cas- hoek. OVERLEDENA. M. de Jong, 4 m„ Kamperlaan; L. F. Hoek, 16 m'„ Plein; L. Aufderheijde, 59 j., Zocherstraat; A. ScholtenLange, 83 j„ Doelstraat; J. R. Walgien, 67 j„ Vergierdeweg; W. van Lennep, 57 j„ M. van Heemskerkstraat; H. SpijkstraJorritsma, 71 j„ Kouden- horn; J. J. van Leuven, 81 j„ Tette rodestraat; P. Oomens, 56 j„ Fuhrop- straat; J. J. van RoodselaarBijleveld; 55 j., 2e Hogerwoerddw.str.; H. Pot, 65 j., Tugelastraat; R. H. Wagenborg, 58 j„ Hazepaterslaan. Het St. Nicolaascomité van de Kath. Arbeiders Beweging gaat weer een St. Nicolaasfeest organiseren en wel op Zondag 4 December a s. Daar de grote zaal van het gebouw St. Bavo te klein is om al de kinderen van de leden aan het St. Nicolaasfeest te kunnen laten deelnemen, zullen er twee bijeenkom sten zijn. De eerste begint des namid dags half twee en de tweede om kwart voor vier. Nu alles in eigen gebouw kan geschieden, zal alles royaler wor den opgezet. De kinderen worden ont haald op bioscoop, versnaperingen en tot slot het bezoek van St. Nicolaas aan de kinderen der leden. Dit St. Nicolaas feest is alleen maar toegankelijk voor kinderen der leden van zes tot negen jaar. Kaarten voor het St. Nicolaasfeest zijn verkrijgbaar in het gebouw St. Bavo en verder bij alle bestuursleden van alle vier kringen. De leden worden aangeraden in hun eigen kring de toe gangskaarten te halen. De KAB gaat in samenwerking met de KAV, beide van kring Oost, een gezins- of vormingsavond houden in het Jeugdgebouw aan het Teylerplein, morgen (24 November) des avonds acht uur. De spreekster van deze avond, mej. C. Stringa, is wegens een haar overko men ongeval verhinderd, doch haar secretaresse, mej. Vollaarts uit Den Haag, zal haar taak overnemen en het zelfde onderwerp behandelen, dat mej. Stringa op haar program had staan, n.l. „Gezinsbeschaving kost geen geld." Een buitengewoon belangrijk onder werp, zowel voor onze KAB- als KAV- lden. Het is bedoeld om gezinsgebrui ker. in te voeren en gezinsopvoeding. Om het nuttige met het aangename te verenigen zal voor aardige en gezellige omlijsting worden zorggedragen. De heer en mevrouw Loerakker zuller. een paar korte blijspelen en schetsjes opvoeren. De besturen van de KAB en KAV ver wachten eer.' grote belangstelling, mede naar aanleiding van het zo zeer geslaag de Willibrordusfeest en feestavond. De toegang tot deze gezinsavond is geheel gratis. Komt dus morgen in groten ge tale naar deze gezinsavond op het Tey lerplein. Na reeds in meerdere andere steden te hebben gesproken voor openbare ver gaderingen, zullen ook Zaterdag a.s. te 2.30 uur in het Gem. Concertgebouw, alhier, enige vertegenwoordigers van de Minderheden in de Grote Oost hun visie geven op de door hen verlangde status in de nieuwe structuur van Ne derland en zijn Overzeese Gebiedsdelen. Zulks zal geschieden onder auspiciën van de afdeling Haarlem der Koninklij ke Vereniging „Oost en West." Als onderwerp dezer vergadering wordt aangekondigd: „De Minderheden vragen om het recht, hun gewaarborgd door de Koninklijke Boodschap, het At lantic Charter, het Handvest der Ver enigde Naties en de Grondwet van het Koninkrijk der Nederlanden. Het Jubileumconcert dat in Septem ber 1948 gegeven zou worden ter gele genheid' van het 25-jarig muziekjubi- leum van onze stadgenoot Jan Hensen, doch toen1 wegens ziekte van de heer Hensen moest worden uitgesteld, zal n Februari a.s. doorgang vinden. Na lang durige ziekte is de heer Hensen einde lijk weer in staat zich volledig aan zijn werk te wijden, getuige de voorberei ding van bedoeld concerl en1 sqlistisch optreden voor Hilversum I op Zaterdag laat mee zijn, of dat het nu niet meer nodig is .omdat ons werk als Kath. Thuisfront nu wel spoedig zal zijn afgelopen. Niets is minder waar dan dat, want op de eerste plaats zijn wij met deze adoptie nog niet te laat, want aalmoezenier Haver is eerst 28 October j.l. vertrokken en voor zijn uitrusting die hij meekreeg, was nog geen cent binnen!! Dat het nu niet meer nodig zou zijn, een aalmoezenier te zenden, mist elke grond. Het tegenovergestelde is juist, want wan neer het ooit nodig is op te komen voor de zielzorg in het leger, dan is dit het geval bij een terugtrekkend leger, want juist dan moet er gewaakt worden tegen moreel en zedelijk verval van de troep. Juist nu, nu de geestelijke gevaren zich opeenstapelen, hebben onze jongens steun nodig van een aalmoezenier, juist nu moe ten zij een veilig onderkomen kunnen vin den in onze katholieke Militaire Tehuizen. Het werk van Kath. Thuisfront zal voor lopig nog niet stil worden gelegd, want zo lang er nog één katholieke soldaat in Indo nesië is, zolang zal er ook nog een aalmoe zenier zijn, die hem terzijde zal staan! De laatste man die uit Indonesië zal ver trekken, zal de aalmoezenier zijn! Moge dit voor velen uwer een geruststelling zijn. En dan, wanneer onze troepen uit Indo nesië zijn weggetrokken, zal Nederland zeer zeker zijn plaats moeten innemen in het continentale leger en ook dan zal er volop werk zijn voor Kath. Thuisfront." De heer B. M. Brans Jr. wees er daarna op, dat de gelegenheid bestaat om tegen geringe kosten in het Haarlemse soldaten- blad ,,'t Trefpunt", dat in Indonesië gele zen wordt, Kerst- of Nieuwjaarsgroeten te plaatsen voor de jongens overzee. Zij wor den opgenomen in het Kerstnummer, dat vlak voor Kerstmis bij de militairen in de tropen bezorgd wordt. Daarna was het woord aan de conferen cier Willy Alfredo, die met een paar kwink slagen een aardig cabaretprogramma aan kondigde, waarin optraden hijzelf met leuke liedjes en een nummer sneldichten- voor-de-vuist-weg, Herman Theunissen met muziek op de accordeon, de heer Schrama als het wijsgerige oude Geertje, Pipo, de muzikale clown, en de geraffineerde groo- chelaar Bercelini. Willy Alfredo oogstte veel succes met zijn liedje „Ze komen terug onze jongens!" Direct na de pauze, waarin een verloting werd gehouden, hield rector H. M. J. Brans een toespraak. Hij zette doel en nut van Katholiek Thuisfront uiteen en wees er op, dat het werk door moet gaan. Het geschil N.I.W.I.N.—Katholiek Thuisfront zag hij als volgt. De N.I.W.I.N wil meer eenheid in het thuisfrontwerk zien, maar beoogt in deze eenheid de kleurloosheid, die voor katholieken onaanvaardbaar is. Wij willen ook eenheid, maar een eenheid, waarin een veelheid van levensbeschouwingen zich kan uiten en waarin de volgelingen van deze levensbeschouwingen hecht samenwerken. Ter gelegenheid van zijn koperen priesterfeest recipieerde gistermiddag pater V. Hutjens O.E.S.A., de con-rector van het Triniteits-Lyceum. Verschillen de geschenken werden de jubilaris aan geboden. Dat de zetter in ons verslag van gis teren het brevier, jlat pater Hutjens van leraren en leerlingen als geschenk mocht ontvangen, transformeerde in een bro chure moge slechts gezien worden als een bijna komische misslag van de ma chine. De Haarlemse politie is er in geslaagd de hand te leggen op de daders van de inbraak, die in de nacht van Vrijdag op Zaterdag is gepleegd in de Montessori school aan de Middenlaan en waarbij drie klokken werden ontvreemd. De daders zijn de 19-jarige kantoorbediende P. J. v. d. H., de 20-jarige soldaat R. A. K. en de 18-jarige varensgezel W. v. D. Zij hebben bekend. Met ingang van 28 November wordt het secretariaat van de Demobilisatie- raad Haarlem verplaatst van Hoofman- straat 17 naar Kruisstraat 45. Naar wij vernemen, heeft het raadslid ir. P. G. van Kuijk (P.v.d.A.) bedankt als vertegenwoordiger der gemeente in het algemeen bestuur van de stichting Touring Zandvoort. Voor het examen Staatsinrichting N.O. slaagde de heer P. Brune, com mies ter gemeentesecretarie van Zand voort. Als verdacht van verduistering van een bakfiets is aangehouden de 52-jari- ge los werkman W. A. v. d. P., die zon der vaste woon- of verblijfplaats is. De heer A. L. C. Beekman zal Vrijdag 25 November, 's avonds om 8 uur, in restaurant Boekenrode voor „Buurtbe- lang Aerdenhout-Bentveld" een lezing houden over astronomie. Zijn praatje is getiteld: „Onze zusters de planeten". Vorig jaar heeft deze heer voor de ver eniging een interessante causerie gehou den over „De bouw van 't heelal". SPECIAALZAAK (Adv.) HAARLEM (AdV.) BIOSCOPEN: Rembrandt: Het spel gaat beginnen (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Palace: Ergens in Europa (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Luxor: De slaap des doods (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Frans Hals: De prins der ban dieten (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur; City: Johnny Belinda (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; Spaarne: Revolverjacht (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Donderdag 24 November Frans Halsmuseum: Volksdansen in de wereld, 8 uur. (Volksuniversiteit). De arrondissements-rechtbank te Haar lem heeft op Dinsdag 22 November 1949 in staat van faillissement verklaard: Engelina Schoone, buiten gemeenschap van goederen gehuwde echtgenote van Albertus Petrus Hentenaar, wonende te Zaandam, Oostkade 3 en aldaar zaak- drijvende onder de naam „Handelsonder, neming R.E.O.Z.", grossierderij in rij wielen en onderdelen. Rechter-commissaris: mr. J. P. Peter sen. Curator: mr. D. Aten, te Zaandam. B. van Weelden, te Bloemendaal, Pot- gieterweg 5, handelende onder de firma Bouwonderneming „De Opbouw". Rechter-commissaris: mr. J. P. Peter sen. Curator: mr. J. H. A. M. van Son, te Haarlem. Bij beschikking d.d. 22 November 1949 is voor de tijd van 1 jaar definitief sur séance van betaling verleend aan: Her- manus Heidoorn, handelende onder de firma Fabriek voor Metaalbewerking „Metabo", te Zaandam, Heijermansstraat 57, met benoeming van mr. A. Aten, te Zaandam, tot bewindvoerder. In het Sportfondsenbad te Haarlem worden op Zaterdag 26 November a.s. wedstrijden gehouden om de Neder landse winterclubkampioenschappen van de Koninklijke Nederlandse Zwem- bond. De organisatie van deze wedstrij den is door de K.N.Z.B. in handen ge steld van de zwemclub „Haarlem". De inschrijving voor deelname aan deze wedstrijden overtreft reeds thans alle verwachtingen; de verenigingen van de dames die hebben ingeschreven zijn; ADZ, HZC, De Robben (kampi oen 1948), HPC, HVGB, DWT, DWR, RDZ, ZIAN en Haarlem. Van de heren: AZ 1870, Het IJ, DJK, De Robben. ZIAN (kampioen 1948), HZC, UZSC. RZC, HVGB, DWT, DWR, HPC en Haarlem. Naast de onderscheidingen van de KNZB ontvangen de kampioenen een wisselbeker en wel: de dames de „Haarlem"-wisselbeker en de heren de „in memoriam ir. A. Stoop-wisselbeker". WIJ REPAREREN VAKKUNDIG EN DIRECT Rijwielhuis „WILHELMINA" (Adv.) Het bestuur van de woningbouwvere niging „Bloemendaal Noord" heeft van morgen in café „Vreeburg" aanbesteed het bouwen van tien duplexwoningen met schuurtjes op een terrein, gelegen aan de Brederodelaan te Bloemendaal. De laagste inschrijfster was de firma J. M. de Wolff en J. G. Slot te Amstelveen met f 116.000.de hoogste inschrijfster de firma Slieker te Heemstede met f 142.626.—. Vorige week heeft de Bloemer.daalse politie een 28-jarige juffrouw in arrest gehad, die gestolen had uit de inrich ting, waarin zij werkzaam was. Na af handeling van haar zaak is zij kort ge leden weer vrijgelaten. Thans is echter aan het licht gekomen, dat zij nog een twaalftal diefstallen', gepleegd in de zelfde inrichting, op haar geweten heeft. De politie heeft haar wederom gearres teerd. Met spanning worden de uitslagen van de afgebroken partijen in de ontmoeting tussen Weesp en Zaandam afgewacht, omdat naar alle waarschijnlijkheid een gelijk spel in de lucht hangt. En in dat geval zouden de Weesper dammers wel eens net naast het clubkampioenschap kunnen grijpen, omdat dan zowel „Ge zellig Samenzijn" als zijn stadgenoot „Jozeph Blankenaar" zich op gelijk niveau met hen hebben weten te plaat sen. Voorlopig houden wij het echter op de kleinst mogelijke zege, n.l. 11—9 voor Weesp. Weesp 8 7 1 0 15 93—67 Gez. Samenzijn 8 7 0 1 14 108—52 Joz. Blankenaar 7 6 0 1 12 95—45 Haarlem 8 4 1 3 9 83—77 Z. ndam 8 3 1 4 7 76—84 DSTO 8 3 1 4 7 76—84 Wormerveer 8 1 4 3 6 77—88 Oostzaan 7 1 3 3 5 67—73 Oosterkwartier 8 2 1 5 5 75—85 CDA 6 2 0 4 4 52—68 IJmuiden 17 1 2 4 4 56—84 Beverwijk 7 1 0 6 2 47—93 40 „Hoe ging dat dan in zijn werk?' vroeg ik. „Een afgezant van de bende," ver volgde Maggie, „ging naar de een oi andere vooraanstaande dame toe. wist zich aangenaam voor te doen en haalde haar over om een loterij op touw té zetten, waarvan de opbrengst aange wend zou worden voor een blindenin stituut, een school, een kliniek, of iets dergelijks. De bende liet dan boekjes met loten drukken en de rijke dame gaf ze door aan haar vriendinnen en ken nissen, die ze op hun beurt weer aan hun bekenden Dropageerden en ver kochten. Natuurlijk winnen de slacht offers nooit een prijs, om de eenvoudige reden dat er geen prijzen uitgedeeld worden. Als de buit binnen is. zoekt de bende een ander terrein voor zyn werk zaamheden uit. Ze waren practisch niet te achterhalen. Totdat men tenslotte verdenking ging koesteren jegens een zekere Bergamo." „De vermoorde," zei ik. „Ja, hij werd vermoord voordat hij de politie kon vertellen wat hij wist." „En wat heeft Butterick hiermee uit staande?" vroeg ik. „Jouw vader en het Burgerwacht Co mité en zelfs de Federale Recherche denken dat hij de organisator is. Maar er bestond geen enkel bewijs. Dat haa Bergamo misschien kunnen verschaffen. Maar er was nog iets." „Wat dan?" „In de meeste gevallen," zei Maggie, „ventten de lui, die de loten aan de man brachten, met nog iets anders." „Wat?" „Met verdovende middelen," zei Mag gie, en voornamelijk met marijuana." „Marijuana," verklaarde Mollie, „wordt meestal vermengd met tabak in de vorm van sigaretten genoten. Sommige men sen denken dat ze ervan opkikkeren Maar geloof mij: het maakt van men sen beesten." „De meeste vechtjassen gebruiken het," zei Maggie. „In Klein-Azië kenden ze het reeds in de tijd van de Kruis tochten. Denk maar aan het Franse woord „assassin", moordenaar Dat stamt af van „haschisch" Het Dant alle vrees, het maakt dat je je een soort halfgod een onkwetsbaar wezen voelt. Hasch isch. Cannabis indica. ofwel marijuana." „Heb je ze op Rancho Paloma wel eens horen smoezen over een lading ,hooi?" vroeg Straight aan Mollie. „Bedoel je die wagen die gisteravond is binnengekomen? Butterick en Bolitho gingen kijken toen hij arriveerde. Ze waren erg in hun nopjes. Bolitho zei iets van een proefrit, ,,'t Blijkt te gaan," zet hij. Ik hoorde Butterick iets brommer, over oponthoud bij de viersprong." Straight knikte. „Dat is natuurlijk daar bij die tent. waar Bunny en Cher ry en de andere jongens het over had den. Waar ze die oude kennis aantrof fen. Er begint tekening in te komen." „Er rijden daar dag en nacht voort durend vrachtwagens voorbij," zei ik, richting Californië en omgekeerd, en naar het Noorden. Er zou daar wel een distributie-station kunnen zijn." „Guaymas," zei Straight. „Voor iets dat van Guaymas komt. Waar die Mexi caan vandaan kwam.Miss Tacker, hebt u misschien toevallig gehoord waqr dat hooi vandaan kwam?" „Nee, maar ik heb wel de namen Yuma en Nogales horen noemen." „Naar Yuma kun je met een boot komen over de Golf en de Colorado rivier," zei Straight. „En Nogales bereik je met een auto via de grens. Onher bergzaam land. Hooi.... hm...." „In een baal hooi kun je van alles verstoppen." zei ik. „Dat verklaart Jenners aanwezig heid", zei Straight. „Kun je nog meer vertellen. Mollie?" vroeg ik. „Ik zal nadenken en wat ik me her inner, vertel ik jullie" „Hoeveel man waren er op Rancho Paloma?", vroeg ik. „Een stuk of twee, drie cowboys en nog vier andere lummels", zei ze. „Af gezien van Butterick, Bolitho en het huispersoneel". „Ik wou dat ik wist waar ik Jenner kan vinden", zei ik. „Hij is er zo eentje, dat-ie ons wel zal weten te vinden", meende Straight. „Ik weet nog niet hoe we het in 't vat moeten gieten". „Ik heb een idee", zei ik. „Ik weet niet of het wat helpt, maar ik west vrijwel zeker, dat er dan gevochten zal worden". Voor mijn doen was her nogal een vreemd idee. Vader zou zo iets wel aangetrokken hebben. Mis schien steekt er toch meer van mijn vaders aard in mij, dan ik me bewust ben. „Het zou natuurlijk formele oor log betekenen", zei ik. „maar ik wi) het toch wel eens nauwkeurig overwe gen". „Was het niet Wellington, die altijd het slagveld uitkoos en dan de vijand liet aanvallen?", vroeg Maggie. „Toen heette hij nog Sir Arthur", zei ik. „Dat was in de Spaanse veldtocht. Zijn krijgsplan". „Laten we de geschiedenis maar la ten rusten", viel Maggie mij in de re de. „Het heden interesseert me op het ogenblik meer". „En de toekomst mij nóg meer", vond Mollie. „Ik", zei Maggie, en ze keek schuins naar mij, „ik heb al mijn plannen, voor de toekomst al klaar liggen". XVII De vrachtwagen van de boorploeg reed de weg op, om in de stad voor raden te gaan inslaan. Een stel man nen, dat dag aan dag hard werkt, kan heel wat voedsel verstouwen. Shag kwam aanlopen, kwispelstaar tend, terwijl hij ons allen een voor een beleefd begroette. We wandelden terug naar de overdekte veranda, die welis waar beschutting bood tegen de steken de zonnestralen, doch niet tegen de brandende hitte. „In zekere zin is Butterick gebon den", zei Maggie. „Hoe dan?", vroeg ik. „Hij kan zijn eigen plannen niet in de war sturen", zei ze. „Je bedoelt zeker, dat hij niet hier binnen kan komen stuiven en ons al lemaal om zeep helpen", meende ik. „Inderdaad. Dat zou een beetje te veel de aandacht trekken", antwoordde zij „Noemt men zoiets .geen onderschat ting?", vroeg Mollie Tacker. „Hij moet anders toch wel ontzettend slim en voorzichtig te werk gaan. Ge zien het geld, dat hij aan de ranch ai- leen al besteed heeft, doet hij niet in 't klein. Als ik Butterick was, dan ge loof ik niet, dat ik over me zou iaten lopen". „Dat kan hij zich ook niet veroor loven", was mijn opinie. „Hij heeft re kening te houden met Mollie". (Wordt vervolgd) A AIR Ergens in de buurt fietste gister avond een jongen, zonder het volgens de wet noodzakelijk uit stralend licht. Het liep tegen half zes en het was dus reeds een half uur na zonsondergang. Een diender, speurend naar ongerechtigheden, sommeerde de jongen te stoppen en hij behoefde het geen tweede maal te doen. „Weet je wel, dat je zonder licht rijdt?" vroeg de diender, met de stem eens dienders. „Ja" antwoordde de jongen opgewekt en daar hij een behoorlijke opvoeding genoot voegde hij er na enige seconden het tweede woord bij, zodat het „ja agent" werd. „Maar dan weet .ie toch ook, dat je in overtreding bent?" „Nee, agent" antwoordde de jongen, nog opgewekter en weer correct. „Hoor 'ns hier" bromde de diender toen en hij bromde ten respecte van zichzelf, omdat een dienaar der wet on middellijk moet optreden als hij in het ootje genomen dreigt te worden, „hoor 'ns hier, je moet mij niet nemen, je weet heel goed, dat als het donker is ieder voertuig op de openbare weg...." „Maar meneer de agent" viel de jon gen in de rede, „hoe heb ik 't nou? De overheid verzoekt ons per radio en in de kranten om tussen half vijf en half zes zo weinig mogelijk licht te ge bruiken, omdat we dan piekuren heb ben. Ik doe nog meer dan weinig, ik gebruik hélemaal geen licht...." „Hmkuchte de diender en hij draaide zich om. (Adv.) (Eigen bericht) De nieuwe toestand in de Nederlandse (gecoördineerde) toneelwereld is Maan dag op het Coördinatiebureau in Den Haag het onderwerp van besprekingen geweest tussen de wethouders van On derwijs en Kunst van de subsidiërende gemeenten De bijeenkomst had ten doel de huidige situatie, zoals die geworden is na de formatie van het nieuwe gezel schap, onder leiding van Guus Oster, Johan de Meester en Han Bentz van den Berg, te overzien. De wethouders hebben zich, naar wij vernemen, op het stand punt gesteld, dat het zeer wenselijk is de samenhang tussen de grote gezel schappen te handhaven, met dien ver stande, dat de grote steden, zoals tot dus ver. over een vast gezelschap kunnen be schikken, die in een gesloten systeem zijn georganiseerd. Hoe deze samenhang in de praktijk er nit zal zien, dat is aan de samenwerken de gezelschappen overgelaten; er is nu overeengekomen, dat zij tegen eind De cember een uitgewerkt plan aan de ge" meentebesturen zullen voorleggen, waar na in onderling overleg een beslissing zou kunnen worden genomen. Een graag gehoorde mening is op bet ogenblik, dat het nieuwe gezelschap kans zou maken op de vaste bespeling van de Koninklijke Schouwburg in Den Haag- Een candidatuur voor de Stadsschouw burg in Amsterdam heeft aanmerkelijk minder kansen. „In de Ronde-Tafelconferentie met In donesië zijn partijen het eens geworden over de wijze, waarop de souvereiniteit over Indonesië door het Koninkrijk der Nederlanden zal worden overgedragen- Een misschien nog belangrijker resultaat der conferentie is geweest, dat een nieu we sfeer van vertrouwen en onderlinge waardering werd geschapen, die onmis baar is voor de gewenste verdere ont wikkeling van zaken. Indien dit vertrou wen bewaard blijft, zal dit een sterkere band tussen Nederland en Indonesië vor men dan welke staatkundige of volken rechtelijke constructie ook uit zichzelf zou vermogen te scheppen." Aldus ver klaart de Nederlandse regering in de Memorie van Toelichting op het wets ontwerp „Overdracht van de souverei niteit over Indonesië", dat vandaag aan de Tweede Kamer is aangeboden. De inleiding van de Memorie van Toe lichting begint met een historisch over zicht over de ontwikkeling van het In donesische probleem sedert het einde van de oorlog. De resultaten van de R.T.C. zijn beli chaamd in een aantal ontwerp-overeen- lcomsten en briefwisseling en samenge vat in de zg. Mantelresolutie, die op 2 November werd ondertekend. Bij het wetsontwerp wordt voorgesteld de Mantelresolutie met ontwerp-over- eenkomsten en briefwisseling te aan vaarden. De regering herinnert er hier bij aan, dat volgens art. 211 van grondwet de resultaten der R.T.C. vrij willig moeten worden aanvaard lang® democratische weg in elk der in art. 1 der grondwet genoemde grondgebieden. De tot stand te brengen wet zal ver bindend zijn in het gehele Koninkrijk waartoe ingevolge de voorgenomen souvereiniteitsoverdracht uiteraard nie* meer zal behoren het aan de republiek der Verenigde Staten van Indonesië overgaande grondgebied. Hoofdstuk II van de Memorie van Toelichting begint dan met een uitvoe rige weergave van de debatten tijden® de R. T. C betreffende het charter van de souvereiniteitsoverdracht en de sta tus van Nieuw-Guinea. Voorts wordt gesproken over het Unie-statuut. Tenslotte wordt van alle verdere ontwerp-overeenkomsten een gedetail leerd overzicht en toelichting gegeven- LANGE VEERSTRAAT 10 Naar wij vernemen zijn Van (Scheveningen) en Van Steenu (Feijenoord) alsnog uitgenodigd0 etfer»- trale training van de spelers, die vQOr tueel in aanmerking zullen komen eJ1- het Nederlandse elftal, mede te m Het Zandvoortse politie-elftal 'A'^erde competitie-wedstrijd tegen he jne* elftal van de Haarlemse politie 4t2.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2