Hillegomse Bloembollenbeurs? De Sint bereed een vurige schimmel Jan van der Pigge De Boekhorstruiters treden aan PAPAP&ÜIES J. G. KAASENBROOD... Prins Regent Karei van België verloofd? Hoe spelen de R.K. clubs? Hij bracht een bezoek aan het St. Jozef kinderhuis Geslaagde demonstratie en feestavond AGENDA' KLEINE ATOOMBOM Brand in kerk van het Heilig Graf DONDERDAG 24 NOVEMBER 1949 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING TEXTIEL MAAR GEEN FACTUREN Winterfeesten met onze kinderen Gezinsavond Uitspraak rechtbank Burgerlijke Stand CARL UPMANN SIGAREN Gr. Houtstraat 81 KATH. ARBEIDERS BEWEGING Begroting goedgekeurd GEEFT Technisch groot! ZANDVOORT ZANDVOORT WACHT OP 10.000STE INWONER „TOURING ZANDVOORT" Volksconcert van H.O.V. in Monopole Uitvoering muziekkapel Sint arriveert op duck aan de kust Duplex-woningen worden betrokken 38 woningen gegund SCHOTH Verlichting HEEMSTEDE VERNIEUWING VAN STRATEN Wegens opbreken tramrails WACHTHUISJE VALKENBURGERLAAN St. Nicolaasfeesten K.A.B. St. Nicolaas jachten „Gevleugelde Vrienden" Een ideaal geschenk OUD HOLLANDSE DOEK VAN DUIVENBODEN Wapen tegen tanks en infanterie Damcompetitie district Kennemerland HAARLEMMERMEER Gevonden en verloren LE1DSE WOLLEN DEKENS WASSENAAR Scheepvaartberichten Beurs'van Amsterdam Beurs van New York fo'f 66V* Het was een vurige Spaanse schim mel die Sint Nicolaas, die Woensdag middag een speciaal bezoek aan Haar lem-Noord bracht, op zijn rondtocht door de overvolle straten moest dra oen. Té vurig, en dit bleek al direct by het opstijgen aan het Spaarne, waar de Sint per boot was gearriveerd. Alle vijf de zwarte Pieten moesten er aan te pas komen om de "heilige man op zijn paard te zetten. En toen moest de Sint zijn rijkunst tonen. Het paard begon te steigeren en moest met krachf in bedwang gehouden worden. Honderden kinderen waren van dit toneeltje getuigen. Zij keken met ontzag naar Sinterklaas, die er toch maar 'in slaagde om zo'n weerspannige schimmel de baas te worden. Tenslotte zat Sint waardig op zijn ros en hadden de Pieten en het ontvangstcomité hun plaatsen naast de Spaanse bisschop en 'in het rijtuig ingenomen. Even was er nog een angstig moment, toen de Postharmonie begon te blazen. Er ging een siddering door het paard...., doch zijn eerbied waardige berijder had zo iets wel eens meer in zijn loopbaan aan de hand ge had en wist zijn maatregelen te treffen. En zo zette de stoet zich in beweging, voorafgegaan door de musicerende Post harmonie en omstuwd door een opge wonden en zingende kindermenigte. Straat in straat uit ging het door Haar lem-Noord. Toen de stoet voor de tweede maal door de Gen. Cronjéstraat trok, kreeg het paard weer kuren. Met Sint Nicolaas op zijn rug draaide hij een halve slag om en wilde hij de weg terug gaan. Sint vroeg een van zijn Pieten om een suikerklontje voor het dier, doch het wilde niet meer verder en ging zelfs op zijn knieën liggen. Toen maakte Sint Nicolaas de rest van zijn tocht, die ook nog door het Kleverpark voerde, ge bruik van het rijtuig. Het einddoel was het St. Jozefkinder huis aan de Zijlsingel, waar de zusters een zaal gereed hadden gemaakt voor een waardige ontvangst van Sint Nico laas. Uitgezonderd de ouderen waren alle inwonertjes van het kinderhuis bij Yen Ching' Cheng, een koopman in textiel uit Haarlem, moest voor de Eco nomische Rechter verschijnen. Toen hij in het verdachtenbankje had plaats ge nomen, nodigde de rechter hem met vriendelijk gebaar uit maar vlak voor het hekje te gaan staan. Het bleek 'dat deze Chinees, klein van postuur, hand doeken en washandjes in voorraad had gehad zonder dat hij in het bezit was geweest van een factuur van de inkopen. „Ik had vergunning om in textiel te handelen", zegt het Chineesje. „Maar je moet inkopen doen met een factuur", aldus de rechter en die heb je niet ge had". Of het Chineesje dat snapte? Ken nelijk niet. „Ik kocht het °P de Nieuwe markt te Amsterdam", zei hij bedeesd. Toen de officier opmerkte, dat der gelijk goed allemaal van smokkel af komstig is, verklaart de verdachte „Ik weet dat niet". „Hoeveel verdien je", vroeg de rechter. Daar zat verdachte wat in het nauw, maar de slimme Chinees zeide tenslotte: „Ik weet dat niet. Per week kan ik het niet zeggen, alleen zoveel om er van te kunnen eten". 'Het bleek dan dat verdachte een vrouw in China heeft en dat hij voor nemens is daarheen terug te gaan. De officier vroeg vijf en twintig gul den boete en verbeurdverklaring van het in beslag genomene. „Nou, dat is te veel, en krijg ik de washandje niet terug? Ik kan het niet betalen. Het is veel te veel ja". De rechter legt hem op f 20. „Kan ik niet tien gulden betalen", vraagt ver dachte, in de hoop met veel slimmigheid het op een accoordje te kunnen gooien. „Neen, wij gaan niet handelen!" Daar mee was de zaak afgedaan. Onder de titel „Winterfeesten met onze kinderen" is in de R. K. Huishoud school aan de Ged. Voldersgracht een interessante tentoonstelling ingericht, die tot morgenavond tien uur is geopend. De aandachtige lezer zal wel begre pen hebben, dat de bijeenkomst van hedenavond in fiet Jeugdgebouw aan het Teylerplein niet uitgaat van de K. A B. en K. A. J„ maar van de K. A. B.'en K. A. V. van kring Oost, welke bijeenkomst gratis voor alle leden van deze beide organisaties toegankelijkis en om acht uur begint. Spreekster en omlijsting zijn waarborg voor een nut tige en aangename avond. De Bloemendaaise slager v. d. H.. die 14 dagen geleden voor de Haarlemse rechtbank moest terecht staan wegens het onjuist invullen van een belasting biljet, werd vanmorgen tot drie maan den onvoorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld. De eis was acht maanden. ONDERTROUWD: C. J. Groen eri W. F. Sandijck; P. Bravenboer en A. A. S. Weijers; W J. Willemse en M. J. Ver hallen; C. Duijn en A. van der Wijk; T. H. J. Jansen er. J. A. Berendregt; J. C. Draijer en J. B. Kuiper; G. J. van Strien en M. Guitenau; A. P. Jansen en A. Melchers; H. L. J. Briel en J. A. Win ter; J. H. Koelemeijer en D. Klinken berg; B. W. Kwant en J. M. Terpoorten; E. S. Wellinga en G. H. Arends; F. van Keijzerswaard en H. Terburg. GETROUWD: P. van Gils en J. J. Prins; M. Bloem en B. B. Seij; K. T. Dulos en W. Spoor; R. J. Houthuijzen en G. H. Dijkstra; A. Middeijans en J. Corba; J. Robijn en D. J. van Rooden; F. A. Geerlings er. T. Koning;; C. Tromp en W. M. Balm; J. ld. Jansen en Nga- dyan; J. van Wooning en T. J. Paulus- ma; P. de Jong en G. A. C. Jochemsz; V. J. Hoorns en C. Koenekoop; H. van Schoor en J. T. C. van der Linden; A. A. Hoeben en A. G. Ritterbeck; T. J. van der Riet en A. B. Heerens; J. M. van Leeuwen en C. M. J. Logger; G. van Lubeek en G. J. G. van Dam; A. L. de Doelder er. G. Westman: A. van der Groef en E. van Dijk; J. Eelman en S. M. Edel: J. M. Gutteling en G. van Sprang; D. Coppoolse en H. Holtrop. GEBOREN: G. J. C. van de Kasteele Raadersma, z; J. C. Planting—Kees, z; G. M. HeijeLukas, z; A. van Zwieten Plaisier, z; M. H. WillemseSmit, z; H. van der WekkenVeenstra, d; C. E. JacobsSteemers, d; R. Beendersvan den Oosterkamp, d; A. Zonneveld Kemper, d; H. D. Geukersvan Lies hout. d; G. KlootwijkLankhaar, d; M. van der WalleVeldman, d. OVERLEDEN: G. C. S. Roosen— Quint, 44 j„ L. Raamstraat; N. C. E. Grimberg—Philipse, 78 j„ Santpoorter- straat; C. Kion—de Graaf, 50 j., Voor- uitgangstraat; J. Ootes, 33 j.. Klever parkweg; M. van Maasvan der Boon, 90 j., Zocherstraat; J. N. de Lange, 80 j., Zomerkade. diens bezoek in de versierde zaal aan wezig. Er werden voor de heilige man liedjes gezongen en spelletjes gespeeld Een klein meisje mocht op Sinterklaas zijn knie zitten en de Pieten strooiden maar. Toen was het woord aan de eerbiedwaardige bezoeker. Veel goeds had hij te vertellen, maar er waren ook klachten. Verschillende kinderen moes ten bij hem komen en kregen dan heel wat over hun gedrag te horen. De een kreeg een pluim op zijn hoed, de ander moest beloven in het vervolg beter op te passen. De vraag: „Ga jij eens alleen een mooi liedje voor me zingen?", werd vaak gesteld, tot ontsteltenis van een min of meer verlegen slachtoffertje en tot vermaak van de rest. Maar allen geno ten en daar gaat het toch om! Toen de Sint en zijn Pieten weer vertrokken, lieten zij voor de kinderen een aantal leuke presentjes achter. De aloude Tabak- en Sigarenhandel bericht de ontvangst van de Dit gerenommeerde merk exposeren wij vanaf heden in ome etalage en toonkamer, Ao. 1800 Voor een behoorlijke opkomst van een wetgevende vergadering opende de voorzitter van de plaatselijke Kath. Arbeidersbeweging, de heer A. Ange- nent, deze bijeenkomst en vroeg deze vergadering in een zakelijke sfeer te houden en toch alles te willen zeggen wat men op zijn hart had. Bij de mededelingen was de eerste de opbrengst van de collecte- bij de jubileumuitvoeringen; deze heeft op gebracht f 465. De K. A. R. of de Kath. Arbeidersreisvereniging mag zich in haar korte bestaan in toenemende bloei verheugen. De bedoeling is reizen jn binnen- en buitenland of excursies in K.A.B.-verband te maken. Het plan om paedagogische concerten te laten ge ven door de H. O. V.. zal door de Raad van Overleg nader geregeld worden. De K. A, B. moet voor 450 plaatsen garant zijn en zal dan voor 1 paedago- gisch concert de proef nemen. Slaagt dit concert, dan zullen er meerdere volgen. Voorzitter deelde met genoe gen mede, dat de openingsavonden van dë kringen zeer geslaagd zijn en meende, dat de kringen op de goede weg zijn. Kring Haarlem-Noord heeft het gedaan met eigen krachten en men noemde deze avond ook zeer geslaagd. Door andere kringen werd deze me thode ook aanbevolen. Het St. Nicolaasfeest zal gehouden worden op Zondag 4 December voor kinderen van 6 tot 9 jaar in het eigen gebouw en wel het eerste om half twee er. het tweede om 3.45 uur. Punt vijf van RADIO'S - STOFZUIGERS - VERLICHTING e. a. ELECTR. APPARATEN HET ST. NICOLAASCADEAU GR. HOUTSTRAAT 131 - SMEDESTRAAT 1 (Adv.) de agenda wordt aan de orde gesteld: de. begroting 1950. De begroting wordt aan inkomsten en uitgaven f 15.000. goedgekeurd. Installatie geestelijke adviseur ka pelaan J. H. M. van Ingen. De voor zitter schetste op een bijzondere wijze de taak van een geestelijk ad viseur en beloofde de medewerking van de gehele wetgevende vergadering. Kapelaan Van Ingen beantwoordde deze rede van de voorzitter en zegde van zijn kant als adviseur zijn me dewerking toe. De heer Puts gaf verslag over de jubileumfeesten en bracht een woord van hulde en dank voor het slager van de feesten bij het 60-jarig bestaan van de Haarlemse K.A.B. De voorzit ter onderstreepte dit woord en bracht hulde en dank aan het jubileumcomité en een bijzonder woord van dank aan de heer Milatz voor de buitengewone verzorging van de bloemen. In de loop van de bijeenkomst bracht de voorzitter ter sprake de bijeenkomst, uitgeschreven door de kath. Jonge werkgevers met alle plaatselijke standsorganisaties om het initiatief te steunen van de kath. jonge werkge vers grote bijeenkomsten te beleggen voor bespreking van het laatste vasten- mandement van het episcopaat door zeer bekwame sprekers. Het bleek dat verschillende standsorganisaties er wel niet tegen waren, maar him me dewerking niet voldoende wensten te geven De. K.A.B. betreurde dit en het initiatief van de jonge werkgevers zal nu doorgegeven worden aan de jongere organisatie voor uitvoering De rondvraag bracht heel'wat beroe ring door het ter sprake brengen van het niet-medewerken van de zang vereniging „St. Caecilia" en de rede rijkerskamer „Alberdingk Thijm" bij de feestviering van het 60-jarig bestaan der plaatselijke K.A.B. De voorzitter lichtte deze bespreking zeer goed toe en hieruit bleek, dat het bestuur en jubileumcomité in dezen zeer juist hadden gehandeld, hoe.wel enkele per sonen zich daarmede niet konden verenigen en hun scherpe critiek daar om ook uitten. De andere vragen en opmerkingen veerden afdoende en naar genoegen afgewerkt en het was al laat toen voorzitter deze vruchtdragende bijeen komst sloot. Het paard heeft als trekdier in de sleden reeds lang vrijwel geheel plaats gemaakt voor de auto. Op het platte land is het niet zo snel gegaan en voor al op de boerderijen heeft' het paard zich nog geruime tijd kunnen hand haven als bedrijfselement. Maar ook hier verdringen de auto en de tractor het edelste aller dieren. Dat vonden de insiders jammer. Zij waren er zich van bewust, dat de veroveringstocht van de motorkracht niet te stuiten was, maar zij konden en wilden zich er toch niet bii neerleggen, dat het paard geheel uit de belangstelling van de boeren zou verdwijnen. Daarvoor was het paard hun te lief. daarvoor beseften zij te goed, welke veredelende invloed er nit kan gaan op de mens van de zorg en de belangstelling voor het paard. Dus werd het paard als rijdier onder de aandacht van de landelijke bevolking gebracht. Hieruit ontstond in de Haarlemmer meer, dat eertijds zo grote centrum van paaraengebruik en paardenfokkerij, de eerste landelijke rijvereniging. Dit was in 1923. In vele plaatsen elders in den lande vond dit initiatief navolging. En toen er een flink aantal landelijke rijverenigingen was, sloot men zich aaneen in de federatie van landelijke rijverenigingen, welke federatie kort voor de oorlog het predicaat „Konink lijke" verkreeg. Tijdens de bezetting verdween ook deze organisatie, maar na de bevrijding is zij herrezen, en hoe. De landelijke rijverenigingen rezen als paddenstoelen uit de grond. Er zijn er veel meer dan voor de bezetting. De organisatie werd meer gedecentrali seerd,. de landelijke ruitersport bloeide als nooit te voren en de prestaties gin gen snel omhoog ondanks het grote aantal jonge verenigingen. De jongste telg in djt verband is de landelijke rijvereniging van Noordwij- kerhout Een luttel aantal maanden geleden wersi zij opgericht, een prach tige naam werd gevonden, n.l. „De Boekhorstruiters" en jhr. Gevers stelde een buitenmanège beschikbaar. Dinsdagavond traden de ruiters voor het eerst naar buiten op. Neen, niet in de Boekhorst, maar in de zaal van Van der Geest. De belangstelling was enorm. De burgemeester, die reeds pré- voorzitter bleek te zijn, was er alsmede de gemeentesecretaris met echtgenote, dokter Van Praag en mevrouw, de vice-voorzitter en de secretaris van de federatie, de voorzitter van het streek- verband, deputaties van zustervereni gingen, enz. Het programma begon laat en was laat afgelopen, maar wat heeft de stampvolle zaal genoten. Na het fede ratielied sprak voorzitter Buschman een kort openingswoord en toen kwa men de ruiters op het toneel onder leiding van instructeur Haak. Wij kre gen een volledige demonstratie van een oefenavond, ja zeker, te paard en op het toneel. Prachtige smalle beestjes, die met een beetje hulp de kop fier om hoog hieven. Het was een kostelijk ege- zicht. Het hindemisspringen tot slot ontlokte een orkaan van bijval in de zaal. Hierna was het woord aan de artis- ten van Amarco's Sucess Variété, die het talrijke publiek hebben onthaald op een heel goed cabaret-programma on der de titel „Elck wat wils". Vanco Polani was een ras-artist in het komische genre, Cor Wijgers ver overde de zaal stormenderhand met zijn machtig geluid. Arie Westgeest was ais vanouds geestig en gevat met zijn rijmelarij en een knappe virtuoos op accordeon en flessen-xylophoon, en Amarco verbaasde allen met zijn goo cheltoeren en telepathische experi menten. Wij zouden te veel plaatsruimte ver gen, als wij uitvoerig op dit programma ingingen. Wij willen volstaan met de Boekhorstruiters te feliciteren met de ontdekking van dit gezelschap met het programma, dat wij Dinsdagavond van hen hoorden en zagen. Het hoogtepunt van de avond was toch wel de monster-verloting, met als hoofdprijs een stamboekveulen. De ge lukkige winnaar was de vader van twee leden der vereniging. Rest ons nog te yermelden, dat de vice-voorzitter van de federatie, de heer Rippink, een propagandaspeech hield, aan welke speech wij de inlei ding van dit verslag ontleenden Spr wees er bovendien nog op, dat de lei ding van de landelijke ruitersport ook oog heeft voor hêt opvoedende element, vooral voor de jeugdige beoefenaars van de ruitersport. Deze sport, in ver enigingsverband beoefend, kweekt saamhorigheidsgevoel, begrip voor el- kaars moeilijkheden en respect voor elkanders prestaties. De ere-voorzitter, burgemeester Van Iersel, sprak een slotwoord, waarin hij zijn waardering uitsprak voor het ini tiatief van de oprichters en ook de hoop, dat onze Noordwijkerhoutse rui ters in de toekomst vele feestelijke ge legenheden zouden kunnen opluisteren. Tot slot sprak voorzitter Buschman nog woorden van dank tot instructeur Haak, die met zoveel enthousiasme voor de jonge vereniging werkt en aan mevr. Haak werden bloemen aan geboden. Al met al een buitengewoon geslaag de avond met de bijzondere frisse sfeer van een jonge vereniging vbn een ge heel nieuw soort. Wij hopen van harte, dat onze Landelijke Rijvereniging mo ge groeien en bloeien in het belang van onze hele gemeenschap. BIOSCOPEN: Rembrandt: Het spel gaat beginnen (a l.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Palace: Ergens in Europa (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: De slaap des doods (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Frans Hals: De prins der bandie ten (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur; City: Johnny Belinda (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; Spaarne: Revolverjacht (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Donderdag 24 November: Frans Halsmuseum: Volksdansen in de wereld (Volksuniversiteit), 8 uur. Vrijdag 25 November: Stadsschouwburg: Amsterdams Toneel gezelschap voor .Geloof en Wetenschap" met ,,De moord in de kathedraal", 7.30 uur. Concertgebouw: Concert van het Residentie orkest, 8 uur. Katholieke keuring nieuwe films: De K.F.C.-keuring van de films, die vanaf Vrijdag in de Haarlemse bioscopen gaan draaien, luiden als volgt: Zo is vader (Rem brandt), 18 jaar; De fluwelen handschoen (Palace), 18 jaar; De Vrijbuiter (Luxor), 14 jaar*, Twee Yankees in Trinidad" (Frans Hals), 14 jaar; De cobra-afgod (City), 14 jaar; De wet van de zweep (Spaarne), 14 j. KAPSTOKKEN moderne uitvoering 33,50 28,50 26,75 19,75 51,25 42,25 39,75 Kruisstraat 22 ALLES VOOE DE STOFFERING VAN UW WONING (Adv.) Er heerst een zekere spanning op de Zandvoortse gemeente-secretarie. Niet over de aanstaande in gebruik neming van de nieuwe bureauruimten nu de verbouwing van het raadhuis voltooid is, maar over de zeer binnenkort te verwachten tiendui zendste inwoner. Immers, het aantal inwo ners dat op 1 Januari 1949 nog 9554 be droeg, is in snel tempo gestegen en beliep op 1 Nov. j.l. 9941. Nu is het zover, dat men het Zandvoortse inwonertal met vijf cijfers moet gaan schrijven. De stichting „Touring Zandvoort" or ganiseert in het kader van haar win- terprogramn.'a op Woensdag 30 Nov. a.s. in „Monopole" een bijzondere avond. De Haarlemse Orkest-Vereniging zal dan onder leiding van Toon Verheij een volksconcert geven. Het programma ver meldt o.m. de Onvoltooide Symphonie van Schubert en de Zevende Symphonie van Beethoven. De entrée-prijs is laag gesteld en voor scholieren wordt in overleg met de hoofden van scholen een aantal plaatsen a 25 ct. gereserveerd. De rhuziekkapel „Zandvoort" gaf Za terdagavond een uitvoering in „Mono pole". De voorzitter, de heer Beekhuis stelde de nieuwe dirigent, de heer J. Wildschut uit Haarlem, voor en deelae mede dat de deze zomer gehouden mu zikale collecten de kasmiddelen hadden versterkt. Uit het hierna volgende op treden van de kapel bleek, dat zij onder bekwame leiding staat; er werd goed en pittig gemusiceerd en het publiek toon de zich zeer voldaan. Veel succes oogstte ook „Mr. Tims" met zijn parodieën en muzikale clownerie. Naar wij vernemen bestaan er plan nen om Sint Nicolaas dit jaar te Zand voort op originele wijze in te halen. De Sint zal dan Zaterdagmiddag op een vaartuig voor de Zandvoortse kust arri veren en wel op een „duck". Deze rijdt het strand op, waarna de Sint zijn paard zal bestij ge# en het dorp binnen rijden. Op het Tramplein gekomeh zal de hoge bezoeker door de burgemeester worden ontvangen en toegesproken. Daarna vertrekt het gezelschap naar „Monopole". Dezer dagen zullen de laatste woningen uit het complex van 20 duplex- en 9 een gezinswoningen aan de VondellaanNic. Beetslaan te Zandvoort van de woning bouwvereniging „Eendracht maakt macht" worden betrokken. De duplex-woningen zijn door de architecten De Vries en De Rijk te Amsterdam ook zeer practisch in gedeeld. De benedenwoning (voor kleine gezinnen) bevat een woon- en een slaap kamer (suite), een keuken, een kelder, w.c. en een ruime schuur. De bovenwoning (voor normale gezinnen) bevat op de eer ste verdieping een woon- en een slaapxa- mer, een keuken, een douche-kamer en w.c. en op de tweede verdieping twee slaap kamers en een ruime zolder. Een geyser voorziet de keuken en de douche-kamer van warm water. De bovenbewoners be schikken ook over een fietsenschuur in de tuin. Beide woningen hebben een gemeen schappelijke voordeur, doch zijn binnens huis volledig afgesloten door een glazen deur in de vestibule en een schuifdeur in het portaal van de bovenverdieping. Vooral de bovenwoningen bieden een fraai uitzicht op de duinen en de dennenbossen. Naar wij vernemen, is de bouw van 38 woningen aan de Vondellaan te Zandvoort, architect B. J. J. M. Stevens te Haarlem, door de woningbouwvereniging „Eendracht maakt macht" gegund aan Nic. Worp s Bouwbedrijf te Amsterdam voor f 358.000. De afdeling Zandvoort van „De Hanze" heeft met de Zandvoortse Handelsvereni ging een adres aan de gemeenteraad ge richt, waarin bezwaren worden aangevoerd tegen verpachting van de consumptiever koop op het circuit. GROTE HOUTSTRAAT 47 Reparaties - Tel. 18036 (Advj Tengevolge van verschillende omstandig heden is het nog niet mogelijk op korte termijn uitvoering te geven aan het plan van het gemeentebestuur van Zandvoort tot het verbeteren van de verlichting in de volgende straten: Hogeweg, Burgemeester Engelbertsstraat, Zeestraat, Haltestraat, Grote Krocht, Haarlemmerstraat, Dr. C. A. Gerkestraat en Zandvoortselaan. Aangezien de verlichting van de Burge meester Engelbertsstraat vanaf de Kerk straat tot het Jan Snijerplein niet langer uitgesteld kan worden, hebben B. en W. be sloten hierin te voorzien door het plaatsen van 6 tijdelijke lichtmasten, die zullen wor den vervangen wanneer het bovenbedoelde verlichtingsplan wordt uitgevoerd. Op de gemeentebegroting 1949 is een bedrag van 100.000 uitgetrokken voor kosten van werkzaamheden, voortvloei ende uit de opheffing van de tram. Nu is men onlangs met de verwijde ring van de tramrails begonnen, zodat het crediet moet worden aangesproken. De noodzakelijke vernieuwing van ge deelten van de Bronsteeweg, de Bin nenweg, de Raadhuisstraat en het Raad huisplein dient te geschieden tegelijk met de werkzaamheden, welke voor re kening van de N.Z.H.V.M. worden ver richt. De kosten daarvan zijn begroot op 40.000. De N.Z.H.V.M. is bereid het aan haar toebehorende wachtlokaal, gebouwd op gemeentegrond aan de Valkénburger- laan, om niet over te dragen. -Dit wacht lokaal zal dan, zolang daaraan behoefte blijkt te bestaan, in stand worden ge houden. Dit jaar zullen ter gelegenheid van het zilveren jubileum der K.A.B. de feestmiddagen worden gehouden op Zaterdag 3 en Zondag 4 December. Mochten de kaarten op 30 Nov. niet in uw bezit' zijn, dan kunt u ze aan vragen tot 2 Dec. bij P. Juffermans, Lindenlaan 15. Het belooft een prachtig feest te zullen worden Wat er al zo te doen is, zullen we niet verklappen, maar 'we nodigen beide ouders uit hun kin deren te vergezellen, zij zullen er ze ker geen spijt van hebben. De kaar ten zijn op naam gesteld en zijn strikt persoonlijk. Wij hopen, dat u zich hieraan wilt houden. Dan wensen wij u met de kinderen een prettige mid dag toe en hopen, dat dit feest nog lang in uw herinnering zal voortleven. De jeugdrij vereniging „En Avant" zal 4 December een St. Nicolaas jacht organiseren in de duinen nabij Kraan tjelek. Of de goede Sint op een schim mel zal rijden is niet bekend; wel treedt hij op aïs jagermeester en wordt gesecondeerd door twee Zwarte Pieten. Na afloop van de jacht wordt een thee gehouden in restaurant „Boekenrode", waar de leden elkaar kleine geschen ken zullen overhandigen. Ook de jeugdrij vereniging „Fit" or ganiseert een St. Nicolaasjacht op Zondag 27 November, welke besloten wordt met een thefe in restaurant „Groenendaal". Hier wisselen niet al leen de leden geschenken uit doch ook een aantal andere kinderen wordt be dacht. Woensdagavond hield de postduiven vereniging „Gevleugelde Vrienden" in het café van de heer S. Mulders haar jaarvergadering, die zich in een buiten gewoon druk bezoek mocht verheugen. Uit de jaarverslagen bleek, dat het aan tal leden zich in stijgende lijn beweegt, terwijl de- kas een batig saldo aanwees van f 100. De aftredende bestuursleden, de he/ej\ E. des Bouvrie, voorzitter, en J. Groen land werden bij acclamatie herkozen. Met een toepasselijk speechje werden aan de heren A. v. Zadel en C. A. v. d. Wal diploma's uitgereikt voor behaalde resultaten, de eerste met oude en de tweede met jonge duiven. De heer J. de Gast verwierf een medaille als eerste prijs voor de vlucht Libramond. Daarna werd de secretaris, de neer J. G. v. d. Meer, gehuldigd, in verband met zijn 25-jarig huwelijksfeest en de voor zitter overhandigde hem met een wel gekozen toespraak een fraaie huiskamer lamp. Een uitgebreide rondvraag was oor zaak, dat eerst te twaalf uur voor de laatste maal de voorzittershamer viel. 140 x 170 46.25 Beperkte voorraad W on ingin richting GED. OUDE GRACHT 108—110 (Adv.) Naar Associated Press vandaag te Brussel uit niet-officiëlt bron ver neemt, zou Prins-regent Karei van België verloofd zijn met prinses Marie Thérèse d'Orleans-Bragance, een zustef van de gravin van Parijs, echtgenote van de Franse kroonpretèndent. In kringen, die in nauw contact staan met het paleis van de regent, wilde men dit bericht bevestigen noch ont kennen. Gezegd werd, dat „het nieuws voorbarig" was. De perschef van de minister-presi dent verklaarde: „Dit is het eerste be richt, dat wij 'omtrent een dergelijke verloving vernemen." - Uit niet-officiële bron vernam Asso ciated Pres verder, dat de verloving later officieel bekend gemaakt zou wor den. Prins Karei van België is 46 jaar oud. Hij werd geboren op 10 October 1903 en is een broer van koning Leo pold. Op 20 September 1944 werd hij door het Belgische parlement tot regent ge kozen. De „Daily Mail" meldt, dat in de Ver enigde Staten een atoombom van klein kaliber vervaardigd is, bestemd voor gebruik tegen tanks en infanterie. Deze bom zou slechts ongeveer 15 kilo wegen. Het blad zegt verder, dat deze bommen reeds in aanzienlijke hoeveel heid worden vervaardigd, zodat dadelijk bij het eventueel uitbreken van een nieuwe oorlog de gehele verdedigings linie van West-Europa beschermd zou zijn. De uitslagen in de damcompetities district Kennemerland luiden: Hoofdklasse: Gez. Sam. HDC 104 voorl., wordt verm. 146. lste klasse: BDC II—VKD 9—11. 2e klasse: Oosterkw. II't Noorden 12—8; St. Bavo II—VKD II 9—11; BDC III—Kijk Uit 5—15; DOS—HDC III 14 6; CruquiusHillegom II 137. 3e klasse: Kijk Uit II—VKD III 155. In de eerste klasse is niet veel ver anderd. VKD heeft zich door de over winning onmiddellijk achter de leiders geplaatst. Aam de kop ziet het er nu aldus uit: St. Bavo 7 5 1 1 11 VKD 7 5 0 2 10 HDC II 7 4 12 9 Het programma voor de komende week geeft de volgende wedstrijden: HDC II—BDC II; VKD—St. Bavo; Hil legomHaarlem; HalfwegStabiel; DCY II—EMS. Daar er te verwachten is dat de beide laatstgenoemden uit hun nog resterende wedstrijden geen punten zullen beha len is dit treffen tussen de taagstge- plaatsten vermoedelijk wel beslissend voor de onderste plaats. Evenzo is de ontmoeting tussen de beide R.K. clubs VKD en ,St. Bavo wellicht van beslis send belang voor de bezetting van de bovenste plaats. Daar ook de andere wedstrijden gaan tussen buren op de ranglijst zal het deze week geducht spannen. Voor de tweede klasse gaat slechts één wedstrijd door n.l. 't NoordenHoofd dorp. Na de uitslagen van de vorige week is de stand in de beide klassen nu: St. Thomas 4 4 0 0 8 Diagonaal 4 4 0 0 8 HDC IV 3 2 0 1 4 Kijk Uit II 4 2 0 2 4 Halfweg II 2 1 0 1 2 DOS II 4 1 0 3 2 BDC IV 3 0 0 3 0 VKD III 3 0 0 3 0 Het zal zeer de vraag zijn of deze stand na de wedstrijden van deze week gehandhaafd zal kunnen worden, want ook hier staan spannende ontmoetingen op de rooster, n.l.: HDC IVSt. Thomas, Halfweg IIDiagonaal; BDC IVKijk Uit II en DOS II—HDC IV. Bezien we het gehele program voor deze week dan hebben over het alge meen de thuisclubs de beste kansen; het is echter net iets voor dammers om zo iets te logenstraffen en waar in deze ontmoetingen de zenuwen ongetwijfeld een niet geringe rol zullen spelen, kan men verrassende uitslagen verwachten. Gevonden: zilveren ringetje, shawl, alpinomuts, portemonnaie, ballpointpen, zilveren ketting, want, paraplu. Verloren: nummerbord, wantje., vul pen, herensportfiets, voetbalschoenen, mantelceintuur, glacé dameshandschoe nen. Komen aanlopen: een schaap. Ontwerp van de Bloembollenbeurs te Hillegom, zoals deze waarschijnlijk zal worden naar een voorontwerp van A. Vogel, B. N. A.-architect. Het gebouw voor de Hillegomse bloem bollenbeurs staat thans op papier. Men weet, dat de Algemene Vereniging heeft uitgemaakt, dat niet Hillegom, maar Haarlem de zetel van bloembollencul tuur zal zijn en blijven. De benarde toe stand, waarin de Hillegomse beurs ver keert, kon de leden van een comité van achting niet weerhouden om het opge zette werk voort te zetten. De burge meester van Hillegom met de andere leden van het gemeentebestuur, de plaatselijke afdeling van Bloembollen cultuur en de Algemene Vereniging waren bereid het plan tot bouwen van een waardige beurs midden in de bloembollenstreek te steunen. Een voor lopige berekening van de kosten is ge maakt en wanneer men bovenstaand ontwerp ziet, zal men begrijpen, dat er enige tonnen mee gemoeid zijn. De nieuwe beurs zal er voor de Hillegom- mers zijn. Het dorp is weer een zaal armer geworden door de verkoop van het Hobaho-gebouw en er is behoefte aan een ruimte, waarin een massa men sen bijeen kan komen. E Mi 3 Een Haarlemse slager had een koe, die na slachting schoon 948 pond vlees en 100 pond vet opbracht. Voor liefhebbers zij daarbij nog mede gedeeld, dat het beest vijf jaar oud was. Deze koe is dus als kalf geboren en gevoed in de hongerwinter. Wacht, dacht de slimmerik, er is straks heel wat vlees nodig en dus vreet ik waar en wat te vreten is. Dit alles is inte ressant, maar merkwaardig is, dat deze reus onder de koeien gelukkig dat mensen niet zo zwaar kunnen worden van meneer PAPPOT was en nu in stukjes is. Is het niet altijd goed bij moeders pappot? JANSWEG t/o Station Telef. 14329 (Adv.) OP ZONDAG 27 NOVEMBER A.P.G.S.Vitesse HalfwegA.D.O. D.E.M.—D.C.G. VelsenHelder BloemendaalV.V .E. V.V.B.—D.S.S. Vliegende VogelsI.E.V. T.Y.B.B.—Alphen H.B.C.—R.K.A.V.V. S.J.C.Teylingen Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de sportredactie van de N, Haarl. Cour., N.Z. Voorburg, wal 6573, A'dam. Over de prijsvraag wordt niet gecorrespondeerd. Binnen komende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd, zonaer dat de deel nemer, die de klacht heeft ingediend, nog speciaal bericht krijgt. Meent men, dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende elub is 2, gelijk spel is 3. Om nog steeds heersende misverstan den te voorkomen: voor iedere goede oplossing wordt één punt toegekend. Woensdagavond iaat is, volgens mede deling uit gewoonlijk betrouwbare bron te Amman (Transjordanië). brand uit gebroken in het Westelijk gedeelte van de kerk van het Heilig Graf te Jeruza lem. Men zou uitbreiding van de brand hebben weten te voorkomen. De brand werd later bedwongen. Het Heilig Graf zelf is er onbeschadigd gebleven. Naar van 'gezaghebbende zijde ver nomen wordt, is de brand per ongeluk ontstaan door het gebruik van een ace- tylaanbrander bij reparatiewerkzaam heden -aan de koepel. Volgens niet-offi ciële berichten uit Jeruzalem is het eeuwenoude houtwerk van de koepel voor twee-derde gedeelte vernield. De westelijke koepel, waarin de brand heeft gewoed, bevindt zich bo ven het Heilig Graf zelf. Hatta wordt Vrijdag te Batavia ver wacht voor een bezoek van enige dagen, aldus verqeen.-t Aneta. In dit verband veronderstelt het 'republikeinse blad „Pedoman" dat hij de heer Lovink zal ontmoeten voor een bespreking in ver- band met de overdracht der souvereini- teit. AALSDIJK 23 te Londen. ABBEDIJK 23 v. Ilheos. ALCINOUS p. 23 Finisterre. AL- DEGONDA 23 n. Bat. ALGORAB 23 te S. Francisco. ALMDIJK 23 bij Bermuda. AL- NATI 23 bij K. Blanca. ALPHERAT 23 n.„ B. Aires. AMSTELVEEN 25 te Aden. AN- DIJK 23 te Tampico. ANNENKERK 23 bij Diego Carcla. ARENDSDIJK 23 te N Port. News. AVERDIJK 24 te Rott. BERKEL 23 n Amst. BOSCHFONTEIN 24 te L. Marques. BOSKOOP 23 v. Plymouth. CLAVELLA p. 23 Ras Madraha. CÓRYDA 23 bij Ouessant. DELFSHAVEN 27 te Montevideo. EDAM 23 n Rott. EUTERPE 23 n. Gdynia. FARMSUM p. 24 Gibraltar. FRIESLAND 24 te Singapore. GADILA p. 24 Malta. GOUWE 23 n. Stock holm. HEEMSKERK 23 v. Rott. HERSILLIA 24 v. Barbados. HUGO DE GROOT 23 n. Beira. IRIS 23 n. Sevilla. JAARSTROOM p 23 Ouessant. JAPARA 23 bij Perim. JO- HAN V. OLDENBARNEVELT 23 bij Perim. JUPITER 23 n. Amst. KEILEHAVEN 23 v. P. Gentil. KLIPFONTEIN 24 te Kaapstad. KOTA AGOENG 24 v. B. Papan. KOTA GEDE 22 te Macassar. KOTA INTEN 24 v. Rott. LARENBERG p. 24 Ouessant. LAU- RENSKERK 23 te Basrah. LEERSUM 23 bij Azoren. LIEVE VROUWEKERK 23 n. P. Said. LOMBOK 23 n. Halifax. LUNA p. 24 K. St. Vincent. LUTTERKERK 24 te Co lombo. MAAS 24 te Cur. MACUBA 23 n. B. Aires. MAPI A 23 te Suez. MARIEKERK 24 te Rott. MEERKERK 22 n. Kobe. MELIS- KERK 23 bij Brigthon. MERWEDE. p. 24 Dakar. MIRZA 23 te P. Sambu. MUIDER- KERK 23 v. Takoradi. MIJDRECHT p. 23 Finisterre. NIGERSTROOM 23 te Antw. N'IJ- KERK 23 n. L. Havre. ONDINA 23 v. Ba tavia. ORANJE 23 te Malta. ORION 22 te Maracaibo. ORPHEUS p. 24 Ouessant- OVERIJSSEL p. 23 Ras Fartah. PAPEN- DRECHT p. 24 Aden. PYGMALION 23 te La Guira. RAKI 24 te Balboa. REMPANG p. 23 Aden. RIDDERKERK 23 n. Singapore. KIOUW 24 v. Suez. ROEBIAH 22 te Basrah. ROEPAT 23 te Bombay. ROSSUM 23 n- Gornaes. SALAWATI 24 v. Bona. SAI.A- TIGA 23 n. Calcutta. SAMARINDA 24 ie Belawan. SCHIE 24 te New Orleans. SLA MAT 23 n. Batavia. STAD HAARLEM 23 n. IJmuiden. SUNETTA 23 n. Golf v. Oman. TABINTA p. 23 Malta. TALISSE 23 te Se- marang. TERNATE 23 n. Marseille. THE SEUS 24 te Catania. VAN 'T HQFF p. 23 Fern. Noronha. VENUS 24 te Beyrouth- WILLEM RUYS 24 te Batavia. ZUIDER KRUIS 23 n. Batavia. ZIJPENBERG p. 23 Gibraltar. (Niet-offlcIële koersen) Vorig Openin# slot 24/11 3% Nederl. 1948 100% 3-31/, Nederland 1947 98%gl 3 Ned. 62-64 bel. fac. 98% Inschr. Grtbk. '46 3 pCt 97 Ned. Handel Mij eert 161V? A.K.U. 183% Van Berkels Patent 116% Calvé-Delft cert. 143% Van Gelder 150% Kon. Hoogovens eert 201 Unilever cert. 243 Ned. Kabel 293 Philips 239% Kon Petroleum 308% „Amsterdam" Rubber 129 gl Holl. Amerika Lijn 160 Kon. N. Stoomb. Mt) 124 Ned. Scheepv. Unie 146% H.V.A. 143% Dell Mij. eert. 129V2gl 23/11 Anaconda Copper 28 Bethlehem Steel 30 Chrysler Corp. 61-"j General Electric 40% General Motors 67 Hudson Motors 13% Kennecott Copper 51 Montgomery Ward 52% North American Co 19% Radio Corp. 12r;s Republic Steel 24% Shell Union Oil 39 V, Southern Pacific 46' Southern Railway 32 Tidewater 24 U.S. Steel 25 98% 97 181% 239 237 .307 127 123% 142 141% 127 22/t1 30*4 5) 23% 39% 32% 25

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2