DOEVE, tekenende magiër STEGEMAN'S l BLOEDARMOEDE VAN DE KERKELIJKE KUNST I I V-man Rother voor het B. G. Nederkoom weer voor de rechtbank Rede van dr. A. C. Ramselaar voor tachtigjarig Bernulphusgilde WERER mm H Expositie journalistiek en illustratief werk Tekeningen herman St. Nicolaas in de Gronjéstraat Tal van mensen verraden Doodstraf niet gerechtvaardigd, wel 15 jaar opsluiting Schadelijke invloed van twee kwalen DONDERDAG 24 NOVEMBER 1949 PAGINA 5 MOERKERK Expositie in museum t,Het huis van Laoy" P' tanorecital Cor de Groot De Sint was zeer verbaasd KING LEAR voor „Geloof en Weten schap" De Trofeo Italia Onaanvaardbaar verhaal Sie siad ein KerI! Doodstraf niet gerecht vaardigd Begroting voor 1950 van het staatsvissershavenbedrijf NIEUWS VAN DE R.K. OPENBARE LEESZAAL Het Residentie-Orkest te Haarlem Tafeltennis N.K.S. Finalisten Ned. zwem- kampioenschappen te Haarlem Haarlemse Klaverjasbond voor Bedrijfsverenigingen Biljarten f In de zomer van net vorige jaar heeft Haarlem zeer uitgebreid kun nen kennis nemen van het werk van de illustrator Doeve en het heeft hiér van, gefascineerd door de bijna magi sche signatuur onder zo 'vele en zo graag geziene illustraties, ook een zeer ruim gebruik gemaakt. Het bezoek aan deze tentoonstelling was overstelpend. Wij hebben aan de getoonde collectie nog zo verse herinneringen dat, hoewel tvij onze bewondering voor deze unieke figuur niet in de dop van de vulpen verstopt hielden, wij niet de verwach ting hadden, reeds nu weer kopij te vin den in de tentoonstelling welke Leffe- laar dezer dagen aankondigde. Maar de reprise bleek meer dan ge rechtvaardigd "te zijn. Men kan niet zeg gen een andere Doeve gezien te heb ben want zijn onverstoorbaarheid is symptomatisch: hij blijft zich zelf ge lijk en toch steeds boeiend in de lawine van tekeningen die hij ooit neerge schreven heeft. In iedere expositie, de laatste van dit jaar aan de Wagenweg, ligt het accent op een ander fragment Van het oeuvre dan in de voorgaande. De zeer minutieuze schilderijen die toen de hoofdschotel vormden men herin- tere zich zeker de vrouw met de me rel en de vrouw bij de zonnewijzer ontbreken thans geheel. We zien thans zijn journalistieke Vrerk wat breder uitgesponnen; nog maals de angstig-rake tekening van het Proces-Rauter, de inhuldiging van de jonge Koningin, welke tekening on noemelijk veel sterker is dan zijn uitge geven kleurprent, en een aantal ge tekende reportages van reizen buitens lands. Het geëxposeerde grafische werk om- Vat de originelen voor recente boek verluchtingen, de muziek-synthesen Voor de Avro-kalender, een viertal eveneens gekleurde nogal propagandis tische omschrijvingen voor de Rode- Kruis-kalender en een serie postzegel- °ftt'werpen. Daartussendoor hangen, en staan in Stapels, vrije en politieke tekeningen. Is de rondgang langs de wanden ge- daan, dan heeft het bewustzijn zich weer eens verlevendigd welk een mach tig talent hier aan, het woord is, een talent van een onuitputtelijkheid als ue voortdurende wijking van een hori zon. Strak en uit een volkomen beheer sing is de opbouw van zijn composities, strak de lijn die hij spant, gespannen, "P het droge af. is het kleurvlak «jat hij °Pzet, en toch, zijn tekeningen hebben *en speelsheid door de spontane drift tvaaruit dit alles is geboren. Blijven we even stil staan bij de te keningen waarbij van de retoucheer- sPuit gebruik gemaakt is, welk hulp middel zo gauw' aanleiding geeft tot goedkope effecten en waardoor een bij - fotografische nauwkeurigheid wordt Verkregen, dan vragen we ons af waar- ttn dit bedrieglijk-gewone werk toch hl staat is zo'n diepe indruk te maken. Het is juist die realiteit, voorgewend m dingen die niet reëel kunnen zijn Jt de gewone zin van het woord, het is jhist de suggestieve voordracht waaruit Ue beklemmende werking ontstaat. Doe- Ve weet die wondere wereld waaruit hij leeft zo heel dicht en overtuigend hij het oog van zijn beschouwers te hrengen. Hij weet de dingen zo angstig- jaak te noteren, zijn wereld zo beklem mend waar te maken, als n.'et de kracht der hypnose. In zijn techniek van werken hangi mt grotendeels samen met de virtuosi teit die hij echter niet beoefent öm he bravour zelve. Hij heeft iets te ver hellen van sport of satyre of erotiek, ?ij kan zijn bewogenheid meedelen tot 'h het liefelijkst sentimentele to;e. Maar ?ijn moraal is gezond: hij blijft gewoon purger met de gewone mensen, en laat hun de gewone dingen zien in hun ge- ™one aanschijn maar toch zó, als zij het nog nimn.er zagen uit zichzelf. Zijn erote kracht ligt in de vanzelfsprekend heid die hij elk van zijn dingen weet mee te geven (een elementair begrip ™aaraan we kort geleden eveneens aan- "meht schonken) en deze is de synthe- van elkaar weersprekende elementen. .Saterdag j.l. werd de tentoonstelling met veel luister geopend, diezelfde dag l^hals wij reeds eerder geméld hebben, lml de onlangs overleden Haarlemse egpfschilder vijftig van zijn tekeningen V'eit aan de Semeente Haarlem, dpi deze in dank aanvaard heeft. Van rj.?e tekeningen zal een expositie inge val worden in museum „Het huis D°°y", Kleine Houtweg 103. Zater- Gpj. November zal wethouder D. J. A. tot 10 tentoonstelling, die duren zal 0Penen des middags om 4 uur tiie Nederlandse pianist Cor de Groot, e'rdi„iuist een tournée door Spanje be- eep zal Maandag 28 November weer meent r- 'n de Srote zaal van het ge- Seven tr Concertgebouw in Haarlem WCr,Het programma vermeldt o.m. p9U2g van Schubert, Brahms, en na de (0^e Walsen van diverse componisten Stra'UgS)t-nopin, Debussy en Johann is ook de verschijningsdatum van een boek dat zijn persoon en werk tot onderwerp heeft, onderhoudend ge schreven vanuit een jarenlange per soonlijke omgang door A. Glavimans. Doeve's plaats wordt hier geschetst tussen de overige Nederlandse grafische tekenaars en zijn oeuvre vertellend be sproken. Voor zijn bewonderaars een welkome monografie, gecombineerd met een zes tigtal voorbeelden uit zijn werk; het ge heel in de voortreffelijke uitvoering van Joh. Enschedé. L. T. Doeve, zestig reproaucties van zijn werk, ingeleid door A. Glavimans. Uit gave Elsevier» 1949. Prijs f 6.90. Tijdens, een bezoek aan Haarlem heeft de Sint een tocht gemaakt door een van de moqiste en drukste winkel straten van de stad, de Generaal Cron- jéstraat. Hij keek zijn ogen uit op ai het moois wat in deze straat te koop is. Zichtbaar verbaasd was de Sint bij het zien van de vele uiterst verzorg de etalages van het Textielhuis Peters De grote collectie geschenken, zoals shawls, parapluies, handschoenen, tri cotages, japonnen, stoffen enz. trok zijn bijzondere aandacht. Wij zijn overtuigd, dat zijn knech ten de komende dagen nog menig be zoek zullen brengen aan het TEXTIELHUIS PETERS Generaal Cronjéstraat 6264 (Adv.) Morgenavond geeft het Amsterdams Toneelgezelschap voor „Geloof en We tenschap" een vertolking van het grootse drama van William Shakespeare ..King Lear". Het bestuur herinnert de leden er aan, dat de voorstelling in de Stads schouwburg om half acht begint en ongeveer kwart over elf ten einde is. De Trofeo Italia, welke na een span nende strijd in Italië door het Neder landss waterpolo-zevental werd gewon nen, is momenteel tentoongesteld in de etalage van Lissorie's reisbureau in de Balteljorisstraat, tevens is daarbij te zien het caricatuur van de waterpoloploeg met reserves, hetwelk door de ploeg werd aangeboden aan hun trainer Frans Kuiper. Ook zijn de „in memoriam A. Stoop"- wisselbeker en de „Haarlem"-wissel- beker hierbij tentoongesteld, deze wis- selprijzen worden Zaterdag 26 Novem ber a.s. verzwommen tijdens de wed strijden om de clubkampioenschappen van de K.N.Z.B. in he Sporftondsenbad te Haarlem. Twee dagen lang heeft het Amster dams Bijzonder Gerechtshof de zaak behandeld tegen de 41-jarige P. Rother uit Heemstede, die als beroep electricien opgaf en aan wie o. m.. ten laste wordt gelegd, dat hij in 1941 als V-man werk zaamheden heeft verricht voor de Duitse „Abwehrstelle". Woensdagmiddag schorste de presi dent, prof. mr. J. A. van Hamel, de zit ting tot 7 December, ter aanvulling van het onderzoek op twee punten. De pro cureur-fiscaal werd verzocht zo nodig extra getuigen op te roepen. Op verzoek van de verdediger, mr. H. Boelen, zal worden getracht vóór 7 De cember een psychiatrisch rapport over de verdachte te laten uitbrengen. In totaal zijn gedurende de twee zittings dagen 25 getuigen gehoord. Aan verdachte wordt o. m. ten laste gelegd, dat hij is doorgedrongen in ille gale organisaties, waarbij hij voorgaf zelf illegaal werker te zijn en voorts het opsporen van verborgen geallieerde piloten, het doorgeven van gegevens aan de' Abwehrstelle, tengevolge waarvan vele personen zijn gearresteerd, het op nemen van contact met de illegale groep Brandon Bravo uit Noordwijk aan Zee en een illegale groep in Haarlem, die plannen beraamd hadden om een aantal personen naar Engeland te helpen uit wijken en het doorgeven van berichten hierover aan de Abwehrstelle, het ver lenen van medewerking aan een aantal Engelandvaarders, die dientengevolge werden gearresteerd, het doordringen in de illegale groep H. J. Stiekel, waardoor hij bekend werd met de verblijfplaats van twee piloten. Voorts wordt hij er van beschuldigd in 1943 en 1944 tezamen met Van Bragt in Haarlem voor de S. D. te hebben ge werkt, tengevolge waarvan enkele tien tallen personen werden gearresteerd. Onder de 25 getuigen waren o. a. de beide Kriminal-Sekretare Ruehl en Viebahn. Zij vulden üe verklaringen van getuige E. Kaleveld aan. Deze vertelde het Hof, dat de verdachte in 1941 twee collega's had bij de Abwehrstelle: Stel- b'rink en De Jong. Volgens de getuige was op dit drietal in 1941 in Haarlem door de illegaliteit een aanslag ge pleegd. Alle drie waren zij daarbij ge wond geraakt. Ruehl en Viebahn voeg den aan deze verklaringen nog toe, dat verdachte en Stelbrink voor herstel van gezondheid op kosten van een Duitse instantie naar een badplaats in Duits land waren gezonden. Alle drie hadden als vergoeding voor de aanslag boven dien 1000 van de Duitsers ontvangen. De Jong was volgens Ruehl enige maan den later overleden, omdat men een schotwond in de long veronachtzaamd had. De verdachte, die vele verklaringen van de getuigen tegensprak, deelde het Hof o. a. mede, dat hij enkele jaren ge meenteraadslid in Noordwijk aan Zee is geweest. Dit werd door een later als getuige, gehoorde inwoner van deze ge meente ontkend. Het gijzelaarsdrama in de droevige nacht van 31 Januari op 1 Februari 1943, dat zoveel angst in meer dan hon derd Haarlemse gezinnen bracht, is gisteren voor de Bijzondere Strafkamer te Rotterdam nog eens breed-uit be sproken, toen daar de 51-jarige gewe zen opperbanleider van de W.A., de eens zo beruchte J. Nederkoom terecht stond. In Februari 1948 moest hij voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam verschijnen, waar de procureur-fiscaal je doodstraf eiste op twee ten laste ge legde feiten het binnendringen mei de W.A. in Monopoie te Zandvoort en het behulpzaam zijn bij het samenstel len van de gijzelaarslijsf te Haarlem waarna het Hof verdachte veroordeelde tot een gevangenisstraf van 15 jaar. Er werd cassatie aangetekend, die leidde tot een hernieuwde behandeling te Rotterdam. Zo stond de breed-geschouderde en gebruinde ex-N.S.B.'er van formaat thans voor een ander college terecht. Président was mr. J. van Vollenhoven, die ook de zaak v. d. Waals voorzat. Als Officier van Justitie fungeerde mr. van Doorn. De verdediging was opnieuw in handen van mr. P. van Ravenswaay. Twee agenten van politie te Zand voort verklaarden hoe in de avond van 11 Februari 1941, toen Monopole geheel gevuld was met publiek, dat van een cabaretvoorstelling genoot, plotseling een horde W.A.-lieden binnenstormde, herrie maakte, met ploertendoders en koDpels rondsloeg en het meubilair be schadigde. Deze manifestatie geschied de omdat er Joden optraden en in dg zaal waren. Verschillende personen werden ge\vond en toen een der aan wezigen riep: „Leve de Koningin" werd hij aangevallen. Dit feit erkende verdachte in grote trekken en hij gaf toe buiten het gezag der politie te zijn opgetreden en het commando gevoerd te hebben. Van groter belang was het tweede punt der dagvaarding. In de afschuwe lijke nacht, nadat een Feldwebel op het Statenbolwerk was neergeschoten, zou hij op het politiebureau te Haar lem lijsten voor het ophalen van gijze laars- opgesteld, verbeterd, aangevuld of gewijzigd hebben. Meer dan honderd i De rookworst met de fijne, zachte rooksmaak In winkels met ons raambiljetI Heeft onze tijd werkelijk allzin voor schoonheid verlorenDeze enigszins pessimistische visie dringt zich op, wanneer men ziet, dat de telkens weer beproefde vernieuwing in de kerkelijke kunst steeds uitloopt op vruchteloos epigonisme, steeds strandt in de middelen, in het recept, de mode, de manier. Dat heeft ons opgescheept met geestloze kerken, die alle atmosfeer missen, met ramen en beelden, die onrustig maken en een inbreuk betekenen op de eredienst. Men is vastgelopen in een veelheid van richtingen, waarin men de ziel mist, vSaarin men niet de nieuwe beleving vindt, die de geestelijke herbloei, naast de geruisloze afval onmiskenbaar waarneembaar, zou doen verwachten. liehtir, ^tt-chefvan de Haarlemse In- Agerpage" Dienst, de 44-jarige Abe ®bk v ls door de Groningse Recht saf croordeeld tot oen gevangenis- 8®ftia an 12 jaar, conform de eis. indertijd de rechterhand Pohtie-president Blank. In een rustig uitgesproken, maar scherp gestelde rede, die hij „de bloed armoede van de kerkelijke kunst" had genoemd, wees kanunnik dr. A. C. Ram- selïar, president van het Seminarie te Apeldoorn, op deze verschijnselen. Hij sprak deze rede uit op de feestelijke ver gadering, die Z.Em. Joh. Kard. de Jong gedeeltelijk bijwoonde en waarmede het St. Berhulphus-gilde gisteren in Utrecht zijn tachtigjarig bestaan sober maar stijl vol vierde. Dr. Ramselaar ging vooral in op twee kwalen, die hun schadelijke invloed doen gelden. De eerste noemde hij het supranaturalisme, dat een reactie is op het naturalisme. Het verliest de eenheid tussen natuur en bovennatuur uit het oog, vergeet, dat het genadeleven samen hangt met de gewone uitingen van het leven, wakkert een afschuw voor de aesthetiek aan, en betekent door de verwaarlozing van het schone een degra datie van het menselijk leven. Het is er de schuld van, dat de stijlloosheid is doorgedrongen in de eredienst. Daarnaast is er de misvatting over het wezen van de kunst en de aard van het kunstwerk verworden tot een intellec tualistische aangelegenheid. Het varstan- ROESTVRÏJE ZAKMESSEN fabrikaat Herder NAAISCHAREN GR. HOUTSTRAAT 166 b/d Houtbrug (Adv.) U ES E88S$& 8 De edelsmid Jan Eloy Brom begroet de kardinaal. Daar achter pastoor Waterkamp, teken van het gilde, en pater Gerlach O.F.1W, Cap. secretaris delijk en het psychologische element prevaleren en staan de eenvoudige kunstervaring in de weg, die de mens in zijn totaliteit bij de waardering be trekt. Er is een teveel aan philosophic en een te weinig aan eenvoudige zin voor het kunstwerk, dat een afstraling is van de oneindige Schoonheid. Niettemin somde dr. Ramselaar in het slot van zijn rede de tekenen op, die een gematigd optimisme voor de toekomst toelaten: er is weliswaar veel verwarring, er zijn veel discus sies, maar er is weer leven. Het inner lijke leven neemt in kracht toe, en er is een duidelijke kentering, waarin Nederland vooraan gaat. Er is een wijdvertakte belangstelling, die har monie tussen natuur en genade, tus sen kunst en .leven beoogt en die in ziet welke invloed er van waarachti ge schoonheid in de kerken kan uitgaan. Het St. Bernul phusgilde, d/at het contact bevordert tussen priesters en leek, tussen op drachtgever en kunstenaar, heeft daarin een belang rijke taak. Deken L Waterkamp had daar in zijn ope ningswoord ook op gewezen. Het gilde blijft nodig, voeg de hij er aan toe, want in de kerke lijke kunst vieren herhaling en ver veling hoogtij, en verveling is de duivel op de preek stoel. Het is een funeste, een dode lijke vergissing, dat naast het gods dienstige en het sociale werk kunst én cultuur slechts de facheux troi- sième zijn. Namens de minis ter van O.. K. en W. woonde dr. N. Vroom de vergade ring bij. Herman Strategier eh Joop Strings concerteer den aan de vleu gel. gijzelaars werden mede door zijn toe doen naar een concentratiekamp ge bracht en tien personen uit hun mid den. waaronder de leden van de Jood se Raad en verschillende communisten lieten het leven door een fusillade op 2 Februari. Een vijftal getuigen werd over deze zaak gehoord en enige verklaringen van anderen werden daarna voorgele zen. De slager Knoop uit Bennebroek ve'rtelde, dat zijn knecht, die later het levcfn liet, de nauwkeurige toedracht van de gebeurtenissen op die avond en in die nacht had opgeschreven. Dit boekje heeft de P.O.D. te Heemstede echter verdonkeremaand, verklaarde getuige, en daarom kan ik nog maar vaag zeggen, dat Nederkoom en Slot daarin genoemd werden als de opstel lers van de lijst. j De brigadier van politie IJzermans was getuide van de drukte op het bu reau in de Smedestraat. Nederkoom, Slot, Krist en nog enkele anderen wa ren in een kamer bij elkaar en hij. hoorde hen bekende namen noemen toen hij binnenkwam. Een Duitse offi cier, die ook aanwezig was, bemoeide zich niet met het opstellen van de na- men-iijst. Er lagen op de tafel waarach ter de mannen zaten een adres- en een telefoonboek en daaruit werdennamen voorgelezen. Op een gegeven ogenblik kwam burgemeester Plekker binnen en toén deze bovenaan de lijst de opper- rabijn Frank zag staan, schrapte hij die onmiddellijk door. Het drietal sprong oijna tegelijkertijd op en vroeg de heel Plekker: „Hoe kan een N.S.B.-burge- meester voor een Jood in de bres sprin gen?" Hierop antwoordde d°ze: ..Frank is een edel mens." Om gezondheidsredenen kon Plekker niet getuigen en daarom werd zijn ver klaring voorgelezen, die over het al gemeen ten nadele vanverdachte was. Daar de lijst vol moest komen, werd de naam van «ie heer Paardebek ge noemd, verklaarde- getuige' IJzerman. Daar zag men toch maar weer van af. Nederkoom zocht toen naar iemand, die in de Frankestraat n.oest wogen, er werd zelfs over inschakeling van de Burgerlijke Stand gesproken, doch de lijst bleef zoals ze was. De koopman Paardebek vertelde, dat IJzerman kort na het gebeurde bij hem was gekomen om te vertellen, dat hij Paardebek door het oog van een naald was gekropen. Nederkoom. Slot, Zierikzee en Krist noemd£ IJ. bij die gelegenheid de samenstellers der lijs ten. Verontwaardigd riep getuige uit, dat verdachte de familie Chapon zo goed als uitmoordde en daarna zelf in haar woning trok. Hij herinnerde verder aan de pseudo-aanslag op verdachte, die al leen ten doel zou hebben gehad nog meer moorden mogelijk te maken. De heer Th. Gerritsen, gemeente ambtenaar bij de Stadsbibliotheek, was ook in die nacht gearresteerd en stond genoteerd bij de tien ter dood veroor deelden. Hij kwam vrij, omdat zijn Droer kort tevoren vermoord was. Hij verklaarde, dat de rechercheur Siebers, die overleden is, hem later toevertrouw de hoe de Ijjst'was samengesteld. Zeer bezwarend was het getuigenis van de verkoper Gerritsma uit Haar lem. Hij had als illegaal werker een der leden van de Orts-Kon.mandamur omgekocht en kreeg de oorspronkelijke lijst met namen te zien. Daarop stond een iijnstempel, met daartussen de na men geschreven van de samenstellers. Een der namen was die van verdachte De getuigen a décharge brachten fei telijk weinig ter ontlasting van ver dachte ter tafel. De president gaf Nederkoom daarop gelegenheid zich te verdedigen. Deze gaf de volgende toelichting: In de avond van die 31e Januari was hij met zijn vrouw op een verjaardagsfeest van een kennis. Het dienstmeisje belde hem van thui§ bij die kennis op. met de me dedeling, dat hij onmiddellijk in de Smedestraat moest komen. Daar aange komen zag hij in een kamer drie of vier Duitsers, Slot en Krist. Hem werd voorgesteld namen van gijzelaars op te geven, maar hij weigerde. Nog nim mer had hij met de S.D. te maken ge had en hij liet zich ook nu niet mis bruiken. „Ik doe het niet", zei hij. De Duitsers werden eerst boos, maar even later gaf een officier hem een hand, terwijl deze uitriep: „Sie sind ein Kerl!" Verdachte werd echter verplicht in de kamer te blijven. Daar hij vreesde dat het laat zou worden, wilde hij zijn vrouw opbellen en zocht daartoe het te lefoonnummer van de kennis op. Dit moment heeft rechercheur IJzermans meegemaakt, aldus de verdediging. De president las dan een 'brief voor met een dreigende anti-Joodse inhoud, door verdachte ondertekend. „Die heeft een ander getikt en die heb ik zonder lezen getekend", ver klaarde Nederkoom. Dan was het woord aan mr. v. Doorn, die er allereerst op wees, dat verdachte reeds in 1933 N.SB.-er was en dè lei der van .de W.A., eerst in Rotterdam, later in Haarlem. In Januari 1JI44 had nij er genoeg van en ging werken bij de Holland Nautic, tot de bevrijding. Het eerste punt van de tenlasteleg ging achtte sprj'bewezen door de getui- gen-verklaringen eh de bekentenis van verdachte. Spr. ging de getuigenissen t.a.v. het tweede punt stuk voor stuk na en noemde de verdediging van N. onlogisch. Had hij verteld, dat hij de ge- De bezoekers van Rome in het Heilig Jaar zullen als aandenken een shawl kunnen meenemen, waarop vijf ker ken en vier bouwwerken staan afge beeld. De kleur is lichtblauw of rose, de tekeningen zijn uitgevoerd in lei grijs. Het centraal comité verschaft hun een insigne, epn identificatieboekje met reductiebiljetten op de treinreizen, een gidS van Rome en een gebeden- boekje. volgen van zijn hulp bij de samenstel ling toen niet overzien kon, dan was daarover te praten geweest Hij blijft echter ontkennen en ts met een prachtig verhaal op de proppen ge komen, dat onaanvaardbaar is. Hij heeft geen enkele getuige, die zijn relaas waar kan maken. De procureur-fiscaal heeft in Am sterdam de doodstraf geëist, ging ae officier voort. Na lezing van het dos sier en het vernemen van de verklariic- gen ter zitting acht ik deze straf be paald niet gerechtvaardigd. Men kan aannemen, ciat Krist de voornaamste rol in dit drama heeft gespeeld en dat verdachte niet de drijver geweest is. Vijftien jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrestis volgens de officier de juiite strafmaat die overeenkomt met de overwegingen van het Hof. Ten voordele van Nederkoom wilde spr. dan nog laten gelden, dat hij laat maar vroeger dan menigeen het stelsel de rug heeft toegekeerd en dat hij de ernstige gevolgen van zijn hulp in die voor Haarlem zo dramatische nacht niet gced heeft overdacht. De verdediger kwam in zijn pleidooi tot dezelfde conclusies als te Amsterdam, met waardering voor het oordeel van de officier dat de doodstraf niet gerecht vaardigd zou zijn. Uitspraak over 14 dagen. Modemagazijnen Anegrang 24 Frankestraat 3 vervormen Uw OUDE HOED in het NIEUWSTE MODEL, t>innen één week, vanaf 4.50. Verschenen is de nota- van de minis ter van Verkeer en Waterstaat naar aanleiding van het verslag van de commissie, van rapporteurs uit de Twee de Kamer over het wetsontwerp tot vaststelling van de begroting van het Staatsvissershavenbedrijf te IJmuiden voor het dienstjaar' 1950. Hieraan is het volgende ontleend: De personeelslasten zijn voor 1950 lager geraamd dan voor het vorige jaar, omdat bij het samenstellen van de begroting 1949 de gevolgen van de toen in voorbereiding zijnde herziening van het bezoldigingsbesluit 1934 nog niet konden worden overzien, zodat deze destijds nog slechts konden worden geschat. Thans was een nauwkeurige raming mogelijk. De salarissen en lonen van het perso neel van het Staatsvissershavenbedrijf zijn vastgesteld in het bezoldigings besluit 1948. De loonsverhogingen die tot stand zijn gekomen zijn gedeeltelijk een gevolg van periodieke verhogingen en voor het overige van de verbete ringen. die ingevolge genoemd besluit mogelijk waren. Als gevolg van het feit, dat ver schillende leden van het personeel in militaire dienst zijn, moet thans inder daad met een beperkte hoeveelheid er varen personeel worden gewerkt. Hoe wel hiervan uiteraard enige hinder wordt ondervonden, wordt de vlotte gang van zaken bij de afslag daardoor niet in belangrijke mate belemmerd. Verlaging van de door het staats vissershavenbedrijf in rekening ge brachte kosten zou financiële conse quenties medebrengen, die niet toe laatbaar zijn. Dat deze kosten in het algemeen hoog zijn en een belemmerende factor zouden vormen bij de concurrentie met het buitenland, kan bezwaarlijk worden toegegeven. Boeken over geschiedenis verschijnen er de laatste jaren minder dan vóór de oorlog. Toch heeft de R.K. Leeszaal, Nieuwe Gracht 70, ook betreffende dit gebied een lijst van nieuwe aanwinsten kunnen sa menstellen J. S. Bartstra: Geschiedenis van het mo derne imperialisme (Buitenlandse politiek der grote mogendheden 18801914). B. van Bilsen: Het schisma van Utrecht» C. de Clerq: Duizend jaar Byzantijnse geschiedenis, 4761461. Cultuurgeschiedenis van het Christendom, dl. 1 en 2. Anton van Duinkerken: Nicolaus van Milst, 1645—1706. E. Franquinet: Fokker, een leven voor de luchtvaart. K. Jansma: Lely, de bedwinger der Zui derzee. W. van de Pas: De strijd voor het Katho lieke boek. W. P. Theunissen: Monnikenrepubliek van den berg Athos. L. G. J. Verberne: In den spiegel van het verleden: historische opstellen. />CAt Dr. C. Spoeider, rector van het Ge meentelijk Gymnasium, wordt 7 Augus tus 1950 vijf en zestig jaar en zal na het eind van deze cursus met pen sioen gaan. Vóór 1 December a.s. kan men voor deze functie bij het gemeen tebestuur solliciteren. Vrijdag 25 November zal het 2e B-concert van het H.O.V.-winterseizoen 1949/50 ver zorgd worden door het Residentie-Orkest onder leiding van de nieuw benoemde diri gent Willem van Otterloo. Aan dit concert zal als soliste medewer ken de jonge Hongaarse violiste Johanna Martzy, die sinds het vorige seizoen in Ne derland een gevierde kunstenaresse is. Zij werd in 1924 geboren en studeerde aan de Franz Liszt Academie te Boedapest, waar zij reeds op 18-jarige lèeftijd haar solisten diploma behaalde. In 1940 werd zij begif tigd met de Remenyi-prijs en in 1942 met de Prix Hubay. Sinds 1945 treedt zij met groot succes op in Hongarije. Roemenië, Oos tenrijk, Zwitserland, Nederland, Frankrijk, enz. Vlak voor haar eerste optreden in Ne derland behaalde zij in 1947 de hoogste- on derscheiding op het concours te Genève. Op het concert van 25 November zal Jo hanna Martzy het vioolconcert van Tschai- kowsky spelen. Het orkest opent met de Ouverture ,JDe Vogels" van Alph. Diepen- brock en geeft tenslotte een uitvoering van „Ein Heldenlëben" van Richard Strauss. In een onlangs gehouden wedstrijd ontmoette Winfried I het Amsterdamse Ned. Lloyd 2. De Haarlemmers slaagden er in een 55 gelijk spel uit het vuur te slepen. 26 November gaat de strijd in Hoorn tegen Disney 1. In de eerste klasse behield Winfried 2 zijn kostbare voorsprong door een 82- zege op TOG 3. HBC 1 blijft echter goed volgen en klopte Hotac 1 met 64. In de tweede klasse A verstevigde HBC 2 zijn positie aan de kop van de ranglijst door een van de naaste con currenten, Winfried 4. met 82 te slaan. Ook GTTC 1 blijft hier echter een be langrijke rol spelen. Deze week werd Hotac 2 met 91 geklopt. In twee B ziet het er naar uit, dat Heemstede 2 ernstige plannen heeft. Na dat eerst vorige week Winfried het niet had kunnen bolwerken, moest deze week GTTC 2 in de Heemstedenaren zijn meerdere erkennen. Uitslag 46 Winfried 3 zorgde weer voor een stevige 73-overwinning op TOG 4. HBC 3 en Oranje-Zwart 2 deelden de puntjes (5—5). In de derde klasse A verpletterde HBC 4 Oranje-Zwart met 91. GTTC 5 speelde hier gelijk tegen TOG 6 (55) en GTTC 3 gaf Rapidity 3 met 73 weinig kans. Winfried 5 zorgde in drie B voor een verrassing, door ATT 2 met 64 te ver slaan. Ook GTTC 4 liet zich echter niet onbetuigd en zorgde voor een grote Overwinning op Te Zaanen 5 (9—1). In vier B zorgde GTTC 6 voor een nuttig 5—5 gelijk spel tegen ATT 3, ter wijl GTTC 7 ij? vier C zijn zeer gunstige positie nog meer verstevigde door ATT 4 met 64 te kloppen. In de vierde klasse bij de dames won Winfried 2 weer. Nu werd Togido 3 met 91 geklopt. Winfried 3 had op nieuw geen kans. Ditmaal moest dit team tegen UTAC 1 met 73 het onder spit delven. Programma tot 26 November Overgangsklasse: Zaterdag 26 Nov. Disney 1Winfried 1. Eerste klasse: 24 Nov. Te Zaanen 1 Rapidity 1. Tweede klas B: 23 Nov. ATT 1—GTTC 2; 24 Nov. Winfried 3OZ 2. Derde klasse A: 24 Nov. OZ 3— GTTC 3. Derde klasse B: 25 Nov. GTTC 4— ATT 2. Vierde klasse A: 25 Nov. GTTC 6 Rapidity 4. Vierde klasse C: 23 Nov. ATT 4 Winfried 6. Naast de kwantitatief grote inschrij ving voor deze kampioenschappen, welke Zaterdag a s. in het Sportfond- senbad te Haarlftn verzwommen wor den, valt op dat bijna alle finalisten van de persoonlijke kampioenschappen van deze zomer aan de start zullen ver schijnen. De titelhoudster bij de dames, de Hilversumse Robben, met o. a. Geertje Wielema, Tonny Hom, Mary Laven en Annie Veldhuizen zal in de R.D.Z. met o.a. Irma Schuhmacher, Nel Garritsen en Ans Massaar. de grootste concurrente, vinden, met de mogelijkheid, dat de A.D.Z. met de zusjes De Groot en Greet je Galliard voor een verrassing kan zorgen. Bij de heren valt een voorspelling moeilijker te maken, daar het onderling krachtsverschil uiterst miniem is. De titelhouder, het Haagse Z.I.A.N., komt aan de start met o.a. Hans Wintermans, Frits Smol, Cor Braasem en Hans Ra demakers en zal o.a. de strijd moeten opnemen met Het IJ met Rob Sindorff, J. Siliakus, G. Dikstaal. Eddy de Kos ter en J. de Groot en H.P.C. met Frits de Geest, Joris Tjebbes en Jan Over- eem. Eén voorspelling is moeilijk te maken daar ook de Robben met J. van Daatselaar. Hans Kelder en N. van Vliet, Zwemclub Haarlem met Gerrit Bijlsma, Frints Maus en Joop van Mer- kesteyn en D. J. K. met Stans Scheffer, J Hessing en J. van Rijk over goede ploegen beschikken. Hier volgen de uitslagen van de wed strijden van de afd. A: Johez 1 Droste 1 Boru 1 Spoorboys 1 Nederland 1 G.E.B. 1 Beijnes 1 D.S.H. 1 D.S.H 2 Stork 1 Afd B.: G.E.B. 2 Spoorboys 2 Droste 2 D.S.H. 3 H.S.M. 1 Beijnes 2 Beijnes 3 Nederland 2 Boru 3 Johez 2 Boru 2 Beijnes 4 sp.pnt. 213728 210476 212718 205276 206350 197884 196988 198266 186686 202474 294092 214847 324392 286874 251062 241672 274834 241746 204236 283966 243124 154998 De in de afgelopen week gespeelde wedstrijden voor de competitie hadden tot resultaat: Afd. C: Scheijwijk't Noorden 62 SuisseInsulinde 62 Hof v. BollandExcelsior 62 ExcelsiorO.V.S. 44 D.E.S.'t Noorden 62 Afd. D: SuisseScheijwijk 62 Aid. E: Insulinde IID.E.S. 26

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 5