Twintig Duitse fabrieken worden niet ontmanteld Isaac sprak met zijn moeder te Tunis door de telefoon STAKING DOMPELT PARIJS IN DIEPE RUST Provincie gaat slechts traag mee i Bouwvolume inderdaad gering TABAKSWINKELIERS PROTESTEREN Tot hoofd en hart Duitslandvolgens Adenauer, weer erkend als gelijkwaardige mogendheid Over scheepsbouw wordt nog gesproken Schumacher twintig dagen geschorst BRAND IN KERK VAN H. GRAF ZAL LORD PAKENHAM AFTREDEN „WAT BEN IK NU GELUKKIG, JONGEN".... TITO EN DE KERK Tegen eenzijdige verlaging winstmarge „IK HAD HET GEVOEL, DAT DE GROTE MENSEN ERG ZENUWACHTIG WAREN" Het weer Luchtrace in 1953 naar Nieuw-Zeeland V J Positie Republiek is niet verzwakt „Twapro" sterkste partij in Minahassa VRIJDAG 25 NOVEMBER 1949 73ste JAARGANG No. 24624 Rede Adenauer Vier werklieden in arrest Indonesië vraagt lening Britse piloten spreken „diepe bezorgdheid" uit Hij zou geschillen willen oplossen Vermogensopsporingsdienst Vestigingswet en Tabakswet SCHEPEN AAN DE GROND GELOPEN K.L.M. beraadt zich nog over deelname Verklaring van Hatta Enig doel: onafhankelijkheid van Indonesië BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45. tel. 5998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Rufl» V/nd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mWhneter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week. I 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaeL Volgens het protocol van de overeenkomsten met West-Duitsland, dat wy gisteren reeds hebben gepubliceerd en dat, gisteren officieel bekend is ge maakt, hebben de geallieerden twintig Duitse fabrieken van ontmanteling vrijgesteld, waaronder zeven grote staalfabrieken, o.m. de August Thyssen staalfabrieken te Ham born. De Duitse bondsregering heeft toegezegd het lidmaatschap van het Ruhr- orgaan te zullen aanvragen en volledig mede te werken aan het demilitarïsatie- werk van de geallieerde veiligheidsraad. Voorts zal er naar worden gestreefd Duitsland spoedig lid te doen worden van „in aanmerking' komende inter nationale lichamen". Ook wil men komen tot een uitwisseling van handels- en consulaire missies met Duitsland. Duitsland mag onmiddellijk beginnen met de bouw van een koopvaardijvloot van schepen met een snelheid van ten hoogste twaalf knopen en een inhoud van ten hoogste 7200 ton. Boven deze limiet is de bouw van zes schepen toegestaan. De bondsregering neemt op zich te werk te gaan volgens de principes van vrijheid, verdraagzaamheid en menslievendheid, die de landen van West- Europa verenigen, alle sporen van het Nazidom uit te wissen en de herleving van een totalitarisme in deze of andere vorm te verhinderen. Over de kwestie van het bouwen en herstellen van schepen voor buitenland se rekening konden "de hoge commissa rissen Adenauer nog geen uitsluitsel ge ven. Hangende de definitieve beslissing mogen de Duitse scheepswerven voor buitenlandse rekening schepen bouwen in een mate, die de Duitse economie toelaat. Voor het herstellen van buiten landse schepen worden geen beperkin gen opgelegd. Van Duitse zijde is men reeds van plan de volgende maand handelsbespre kingen te beginnen met Pakistan, Frank rijk, Finland, Joegoslavië en Zwitser land. Alle demontage in Berlijn zal worden gestaakt en het werk in de betrokken ondernemingen zal weer mogelijk wor den gemaakt. Het reeds gedemonteerde materiaal zal 'ter beschikking van het inter-geallieerde bureau voor herstel betalingen komen. Dit geldt echter niet voor de fabrieken in Berlijn. In een rede, die door alle leden van het Duitse parlement, behalve socialisten en communisten, luide werd toegejuicht, heeft de Duitse bondskanselier, dr. Adenauer, giste ren verklaard, dat Duitsland door de ondertekening van het Ruhr-proto col voor het eerst sinds de capitu latie als een gelijkwaardige mogend heid is erkend en zijn eerste schrede weer op het i>ad der internationale politiek heeft gezet. Door zijn toetreding tot het gezags orgaan voor het Ruhrgebied heeft Duits land zich het recht tot herziening van het Ruhrstatuu't voorbehouden. Duits land was door zijn ondertekening ech ter geen verdragspartner van de Lon- dense overeenkomst over het Ruhrge- Died geworden. Adenauer deed een hartstochtelijk be roep op de Duitsers, te beseffen, dat een land zonder macht, dat wegens zijn nationaal-socialistisch verleden door wantrouwen omgeven wordt, slechts stap voor stap het internationaal ver trouwen kon herwinnen. Niettemin verklaarde hij, dat hoewel ..niet al onze wensen zijn vervuld, de rechtvaardigheid ons noopt te verkla ren, dat wij een zeer groot deel in ver vulling hebben zien gaan." Adenauer sprak zelfs van negentig percent. De federale regering zou bijzondere maatregelen nemen om te voorkomen, dat de ontmanteling van de voormalige Hermann-Göring-Werke „vernietigende gevolgen voor de economie van het ge hele gebied" zou hebben. Over de scheepsbouw was het laatste woord nog niet gesproken, zo zeide Adenauer. Be sprekingen over toestemming tot scheeps bouw voor export zouden worden voort gezet. In het debat, dat volgde op de ver klaring van Adenauer, verklaarde dr. Adolf Arndt, juridisch deskundige van de sociaal-democratische oppositie-partij, dat dr. Adenauer de grondwet behan delde als een „vod papier". Hij had geen bezwaren tegen de inhoud van de met de Westelijke mogendheden gesloten overeenkomst. Hij steunde een sociaal democratische motie, waarin dr. Ade nauer wordt gelaakt, omdat hij trachtte overeenkomsten te sluiten zonder goed keuring van het parlement en waarin dr. Adenauer wordt gevraagd de over eenkomst ter ratificatie aan het parle ment voor te leggen. Tijdens de discussie had een incident Plaats. Onverwachts mengde dr. Ade nauer zich in het debat en las, naar mj ïei, een telegram' voor, waarin de steun van het West-Duitse vakbondbestuur aan het regeringsbesluit, om leden in het gezagsorgaan van de Ruhr toe te laten. ^erd aangekondigd. Luid schreeuwend Vroegen de leden van de oppositie, wie bet telegram had ondertekend. Ten slotte verklaarde Adenauer, dat hij niet een aan hem gericht telegram van de Vakvereniging had voorgelezen, maar ®en bericht van een nieuwsbureau uit Diisseldorf, waar de bond zetelt. Ondei groeiende opgewondenheid zei dr. Schu macher, leider der socialisten, dat het bericht „objectief onwaar" was. De so ciaal-democratische leiders hebben kort baarop een telegram verzonden, waarin br. B. Boeckler. voorzitter van het Duit- vakbondbestuur te Düsseldorf, ver acht wordt, onmiddellijk naar Bonn te kornen en de leden van de Bondsdag te vertellen, welke de vakbondspolitiek t. a. v. de Ruhr is. Boeckler heelt inmiddels bevestigd, dat hij aan de pers heeft verklaard, dat het bestuur van de West-Duitse vak bonden het feit, dat Duitsland aange nomen wordt als lid in het internatio nale gezagsorgaan voor de Ruhr, „een stap voorwaarts" acht. Adenauer Honderden Düitse arbeiders en arbeid sters, die in Twentse fabrieken werken, willen behalve hun loon ook nog wel eens iets anders mee naar de „Heimat" nemen. Douane-beambten gunnen ze dat plezier niet en zo ziet men ze zo nu en dan bij Glanerbrug eens extra in de zakken van deze Oosterburen kijken. Om 3 uur 20 in de afgelopen nacht ging de vergadering in wanorde uiteen, terwijl Adenauer bezig was het de pat af te sluiten. Toen Adenauer de socialisti sche oppositie verweet, dat zij „liever de ontmanteling tot het bittere einde toe wilde laten doorgaan dan zich eens te verklaren met het Ruhr statuut"klonk plotseling de stem van Schumacherdie uitriep: „Federale kanselier der gealli eerden". Onmiddellijk brak een storm los in het kamp van de rechtse en mid denpartij. De leden sloegen met hun les senaars en spoorden Adenauer aan „hem er uit te gooien". Zelfs toen de voorzit ter. dr. Koehler, Schumacher tot de or de had geroepen, werd het nog niet rustig. Al die tijd, totdat de vergadering werd onderbroken, stond de Kanselier nog bij de katheder, zeer bleek en blijkbaar niet in staat een woord te zeggen. Na het in cident werd de zitting verdaagd. In verband met het incident in de Bondsdag is dr. Kurt Schumacher, lei der van de socialistische oppositie, voor 20 dagen als Kamerlid geschorst. Dit werd dcfor de voorzitterdr. Koehler, meègedeeld, toen de zitting om 6 uur hedenochtend werd heropend. Vier mannen zijn in voorlopige hech tenis genomen in verband met de brand, welke in de kerk van het Heilig Graf te Jeruzalem heeft gewoed. Volgens Arabische zegslieden waren de vier mannen werkzaam bij het' her stel van de kerk. Naar van gezaghebbende zijde verno men wordt, is de brand per ongeluk ontstaan door het gebruik van een ace tyleenbrander bij reparatiewerkzaamhe den aan de koepel. Volgens niet-officiële berichten uit Jeruzalem is het eeuwen oude houtwerk van de koepel voor twee-derde gedeelte vernield. De Weste lijke koepel, waarin de brand heeft ge woed, bevindt zich boven het Heilig Graf zelf. De brand werd om half negen Woens dagavond ontdekt. Officieren van het Arabische legioen alarmeerden de brand weer. Pe gouverneur-generaal van Pa lestina bevond zich weldra ter plaatse. Koning Abdoellah van Transjordanië is gisteren in Jeruzalem aangekomen, om zich op de hoogte te stellen. Verscheidene geestelijken hebben brandwonden opgelopen bij het helpen van de brandweerlieden, die ook wer den bijgestaan door manschappen van het Arabische Legioen. Geestelijken van verschillende gezindten helpen mede om waardevolle voorwerpen in veilig heid te brengen. In het maandblad „United Nations World" schrijft de leider van de Indone sische delegatie bü de U.N.O., L. R. Pa- lar, dat de nieuwe republiek der Ver enigde Staten van Indonesië voornemens is met de V. S. te onderhandelen over een onmiddellijke lening van 400 a 500 millioen dollar. Palar gelooft, dat Indo nesië het geld spoedig zou kunnen te rugbetalen in de vorm van „strategi sche materialen", waarvan Amerika op het ogenblik voorraden aanlegt. Lord Pakenham, dê Britse minister van burgerluchtvaart, die. in verband met zijn uitlatingen omtrent de ramp met de „Nijmegen" heftig gecritiseerd is, heeft gisteravond een onderhoud ge had met premier Attlee. Volgens de „Daily Mirror" heeft Lord Pakenham tijdens zijn bezoek aan Attlee zijn ontslag ingediend. Het ent woord van Attlee zou heden bekend' ge maakt worden, aldus het blad. Het Britse „Gilde van piloten en navigators" heeft zijn „diepe bezorgd heid" uitgesproken over de actie van Lord Pakenham, die enkele, van de be vindingen van het onderzoek near de vliegtuigramp te Prestwick heeft te gengesproken. Het gilde, dat zich noemt „vertegenwoordigend beroeps orgaan waar het dè kundigheden en maatstaven betreft voor piloten en na vigators", verklaart te hopen, dat de „publiciteit", die aan het onderzoek naar de ramp van Prestwick is gege ven, de noodzaak zal aantonen van een procedure van onderzoek naar vlieg tuigongelukken, onafhankelijk van het ministerie van Burgerluchtvaart. De twaalfjarige Isaac Allal, de enige overlevende van de ramp met de Dakota van Aero Holland, maakte Donderdag het „mirakel" van een telefoongesprek over lange afstand mee, toen hij voor de eerste maal sedert de ramp met zijn moeder in Tunis sprak. De United Press- correspondent Torstein Sandoe zat naast het bed van Isaac in het ziekenhuis van Drammen en de United Press-correspon dent Martin Gallini bevond zich bij het echtpaar Allal in Tunis, toen'het gesprek gevoerd werd. De correspondenten ver telden, dat het gesprek als volgt verliep: Isaac: Hallo7 Gallini: Ben jij dat Isaac? Isaac: Ja mijnheer. Gallini: Je zult je moeder en je vader horen Isaac (bijna huilend van vreugde) Mammie? Pappie? Moeder (bleek en zenuwachtig): Mijn zoon, mijn dierbare zoon. Mijn aangebe den zoon. Hoor ik je dan werkelijk? Isaac: Ja. Moeder: Mijn zoon. Ja, ik hoor je. Moe der is erg blij, dat ze je stem hoort. Ik geloof, dat ik je adem op mijn gezicht kan voelen Wat ben ik nu gelukkig, jongen. Wat ben ik gelukkig. Hoe gaat het met je mijn zoon? Isaac: Ik ben goed en voel me prima Ik heb heel veel cadeaux ontvangen er iedereen is erg vriendelijk voor me. Moeder: Ze verwennen je. Ben je er zeker van, dat je niet langer in gevaar bent? Isaac: Nee, het gaat me heel goed Gaby Banon (de Joodse fctudent, die Isaac in het ziekenhuis „bewaakt"! is erg vriendelijk voor me. Je kunt absoluut kalm zijn als hij er is. Alle Noorse kinderen zijn ook erg vrien delijk voor me en hebben me allerlei cadeautjes gestuurd. Ik heb zo veel chocola gekregen, dat ik er wel een winkeltje mee kan beginnen. Moeder: Dat is prachtig, jongen. Maar ik lees, dat je niet wilt eten en daarover maak ik me bezorgd. Be loof je me, dat je zult eten? Isaac: Ja, mam. Moeder: Dat heb je dus beloofd. Nu wil je vader graag met je praten. (Ze overhandigde de telefoon aan de vader en viel in een stoel neer, wenend van vreugde). Vader (met trillende handen en krijt wit gezicht): „M'n zoon. God wilde dat je zou leven. Dank God met ons dat het waar is. M'n jongen, voel je je werkelijk goed?" Isaac: Ik ben heel goed, pap. Heel goed. Vader: Wil je in Noorwegen blijven of naar hier komen? Isaac: Ik wil hier blijven. Op dit punt zag de vader, dat de moe der naar de telefoon staarde en hjj gaf die aan haar terug. Moeder (de ogen nat van tranen): Mijn zoon. Mijn dierbare zoon. Luister goed. Ik ga de telefoon omhelzen, opdat die de zoenen van je moeder aan jou kan overbrengen. (Ze kust de telefoon). Kon je het horen, jongen? Isaac: Ja, lieve moeder. Moeder: Nu dan, zoon, zoen.de telefoon heel hard en zeg me goede dag. Isaac (de telefoon zoenend): Dag moeder. In Frankrijk is in de afgelopen nacht de door de vakbonden aangekondigde 24 uurs-staking begonnen. Hedenoch tend lag het spoorwegverkeer voor het grootste deel stil, terwijl in Parijs de metro en het grootste deel der buslij nen buiten bedrijf waren. De Parijse ochtendbladen zijn hedenmorgen niet verschenen. In de loop van de nacht begon de gasdruk te verminderen en men verwacht, dat in de loop van de dag de electriciteitsbedrjjven de stroom- Ievering zullen stopzetten. Ook de be grafenisondernemingen in Parijs wer ken vandaag niet en de doden zullen niet kunnen worden hegraven. Toen de vochtige, blauw-grijze mist, die in de ochtend over Parijs hing, enigszins was opgetrokken, kon men het ongewone beeld zien van verlaten me tro-ingangen en ongeleegde vuilnisem mers. De bekende groene bussen ont braken, maar ieder die een wagen had en elke firma, die een bus had weten te huren, maakte er een intensief gebruik van. De Parijse politie, met haar blau we capes, patrouilleerde te voet en op de fiets, maar op het eerste gezicht wa ren er niet meer agenten dan gewoon lijk. Op de vliegvelden Orly en Le Bour- get werd normaal geland en gestart. De Parijse vuilnisauto's bleven in de garages. Later op de ochtend werd de gasdruk zo laag, dat de gaskachels nau welijks wilden branden, de waterleiding werkte echter normaal. Naar de eerste berichteft te oordelen is de staking buiten Parijs minder al gemeen. De telefoonverbinding met Bordeaux, die aanvankelijk verbroken was, werd later hersteld. Met het spoorwegstation van Clermont-Ferrand, een knooppunt in Midden-Frankrijk, kon geen telefonische verbinding ver kregen worden, maar in Dij on. het hart van het Bourgondische wijnland, was nog weinig van staking te merken. De kranten zijn daar bijv. normaal ver schenen. Tot de staking, welke o.a. opheffing van de loonstop tot doel heeft, werd allereerst besloten door de niet-com- munistische Force Ouvrière. De com munistische C.G.T. was er gauw bij om zich aan te sluiten en ook enige vak verenigingen van de katholieke fede ratie besloten aan de actie deel te ne men. Allen eisen ze een duurtetoeslag van 3000 francs per maand voor alle werk nemers. De regering heeft dit alleen voor de maand November toegestaan en slechts aan die arbeiders, die niet meer dan 15.000 francs verdienen. De vak bonden eisen ook, dat weer wordt overgegaan tot het vóór-oorlogse stel sel van collectief onderhandelen over arbeidsvoorwaarden en dat de loonstop wordt opgeheven. Bij monde van premier Bidault heeft de regering verklaard hiertoe bereid te zijn. Een desbetreffende wet, welke 1 Januari van kracht zou worden, is reeds ingediend,, maar zij bevat een be paling omtrent verplichte arbitrage in arbeidsgeschillen, en daar willen de vakbonden niet van weten. Maarschalk Tito heeft gisteren vol gens U.P. verklaard te hopen, dat alle geschillen tussen de Rooms-Katholieke Kerk en de Joegoslavische staat geza menlijk zullen worden opgelost Deze verklaring wordt beschouwd als een poging om zijn uitlating van verleden week te verzachten, waarin hij zeide, dat aartsbisschop Stepinac, die in 1946 tot zestien jaar dwangarbeid is veroor deeld, niet zou worden vrijgelaten. Het officiële Joegoslavische nieuws bureau Tanjoeg meldt, volgens Reuter, dat een delegatie van katholieke pries ters maarschalk Tito heeft medege deeld, dat de katholieke geestelijkheid in Slovenië bereid was samen te wer ken met de „volksautoriteiten" aan de opbouw van het nieuwe Joegoslavië (Een bevestiging van dit bericht is ech ter tot heden nog niet in ons bezit ge komen. Red.) Het ligt in het voornemen door con centratie van de werkzaamheden te Am sterdam, de bureaux van de Centrale Vermogens Opsporingsdienst te Nijme gen, Rotterdam en 's Gravenhage op te heffen. In enkele bladen wordt in twijfel ge trokken de juistheid van ons enige weken geleden gepubliceerd bericht, dat het er met het voor Noordholland in 1950 bestemde bouwvolume ongunstig voorstaat. Wij handhaven ons bericht dat we nog als volgt kunnen preciseren: Aan de provincie Noordholland (exclu sief Amsterdam) zijn voor 1950 toege wezen 2600 woningen van 260 M3., waarvan 1200 geprefabriceerde wonin gen. Voor de traditionele bouw is dus nog beschikbaar een volume van 1400 woningen van 260 M3. Momenteel zijn aanhangig plannen voor de bouw door particulieren van 750 woningen krach tens financieringfltegeling 1948. Deze woningen zijn groter dan 260 M3: indien wij de gemiddelde inhoud stellen op pl.m. 400 M3. zullen deze 750 woningen het bouwvolume verbruiken van ruim 1100 woningen van 260 M3. Voor her- bouwgevAllen en de bouw door woning bouwverenigingen blijft dus dan nog over het volume van 300 woningen van 260 M3. Deze noodtoestand wordt ver oorzaakt: le. doordat het aan Noord holland (exclusief Amsterdam) toegewe zen bouwvolume van 4000 woningen in 1949 is teruggebracht tot 2600 voor 1950; 2e. doordat de minister van Volkshuis vesting de maximum-inhoud van parti culiere woningen, gebouwd krachtens de financieringsregeling 1948 heeft verlaagd van 500 tot 375 M3. onder bepaling dat de aanhangige, grotere, bouwplannen vóór 1 Juli 1950 moeten zijn voltooid. Vandaar het aandeel van 750 aanvragen dat ten laste van het' bouwvolume 1950 komt. Men kan nu wel zeggen: „de finan cieringsregeling 1948 is onverminderd van kracht en herbouw van vernielde afgesloopte panden blijft mogelijk", maar dit heeft alleen practische betekenis voor zover het voor 1950 toegestane bouwvolume toereikend is. Hierboven hebben wij aangetoond dat dit niét het geval is. Er is slechts één uitzondering: in 1950 zal men woningen van ten hoog ste 500 M3 inhoud mogen bouwen, zon der dat een toewijzing van bouwvolume nodig is, maar dan komt men voor geen enkele financiële tegemoetkoming van het Rijk in aanmerking. Dit is dus van belang voor zeer kapitaalkrachtige ge gadigden voor wie de huidige hoge bouwkosten geen bezwaar zijn. (Van,onze verslaggever) De samenwerkende organisaties van tabakswinkeliers hebben 54 vergaderin gen in geheel Nederland belegd om te protesteren tegen de winstmargeverlaging, door de kerftabakindustrie aan de winkeliers opgelegd. De fabnkanten kopen n.I. de banderoles van de Belasting en bepalen daardoor de detailprijzen, waar aan ook de winkeliers zich moeten houden. De eerste van deze Pro^lv7?aï,t~ ringen werd in Amsterdam gehouden, waarop een derde van de ca. 900 lanaiss- winkeliers van de hoofdstad aanwezig was. In een motie met éen stem tegen aangenomen werd het protest nader omschreven. menie, die de aanwezigen opwekte geen De verlaging van de winstmarge geldt voor alle kerftabaksproducten. Door de prijzen van de duurdere soorten te ver hogen beweert de industrie, dat de win keliers, in centen omgerekend, meer winst maken ondanks de verlaging van de marge. De winkeliers daarentegen constateren, dat door de verminderde koopkracht van het publiek de goed koopste soorten die niet in prijs ver hoogd zijn het meest worden gekocht, zodat hun totale winst daalt. De voor zitter van de vergadering, de heer J. A. Rummenie, heeft dit nader uiteengezet Hij klaagde over de misère, die de win keliers na de oorlog voortdurend hebben ondervonden. De grootste fout was wel de aankoop van de Zuid-Amerikaanse tabak geweest. Deze fouten werden ge- maajet, omdat er nimmer overleg is ge weest tussen de industrie en de winke liers. "Na het vrijgeven van de tabakspro ducten is de industrie gaan leveren aan ieder, die een tabaksvergunning bezit hoewel afgesproken was, dat geleidelijk alléén de bonafide z.g. slapende ver gunningen d. z. tabfeksvergunningen van degenen, die door ziekte, wegvoe ring tijdens de oorlog en derg. hun be drijf niet konden uitoefenen (alleen al in Amsterdam ca. 400)) zouden wor den ingeschakeld. Er worden thans onderhandelingen gevoerd om de vestigingswet beter te doen aansluiten bij de tabakswetdie veel hogere eisen stelt. Helaas werken de Kamers van Koophandel in sommige plaatsen niet mede om te veel vestigin gen tepen te gaan, aldus de heer Rum- In de kerk van het Heilig Graf te Jeruzalem heeft dezer dagen een felle brand gewoed. Hierboven een gedeelte van de voorgevel van het gebouw. De 12-jarige Isaac Allal was de enige in het Vliegtuig, die zyn veilig heidsgordel aan had en dat heeft hem ongetwijfeld het leven gered, aldus een officiële verklaring van de politie te Oslo, nadat deze de jongen had verhoord. Isaac, die rustig in zijn bedje zat, vertelde de politie, dat een lid van de bemanning kort vóór het ongeluk geschiedde, door het vliegtuig liep en de kinderen zei hun veiligheids gordel vast te maken. „Ik had het gevoel, dat de grote mensen erg ze nuwachtig waren." Een paar minu ten later moesten allien hun veilig heidsgordels weer losmaken, doch Isaac hield de zijne vast. „Ik kon de grond niet zien en ook geen lichten," zo vertelde Isaac. „Plot seling begon het vliegtuig over de boom toppen te strijken en toen kwam er een harde plof." De jongen dacht eerst, dat sommigen uit het toestel gesprongen waren om zich in veiligheid te brengen, doch na nadere ondervraging, gaf hij toe, dat zij door de schok uit het vlieg tuig waren geslingerd. Hij zelf vloog naar voren en sloeg met zijn hoofd tegen de stoelleuning voor hem; toen voelde hij een slag iri zijn rug. Hij herinnerde zich ook een helder licht te hebben gezien vermoedelijk de brand dat, naar hij dacht, door de regen werd gebluscht. „Ik lag toen on der de staart van het vliegtuig geklemd," zei Isaac. „Toen herinnerde ik mij, dat ik een appel iri mijn zak had en die heb ik opgegeten." Van dat moment óf tot aan zijn redding weet hij niets meel'. Isaac deelde tenslotte mede, dat hij geen der andere kinderen had gezien of gehoord, toen hij onder het vliegtuig lag. Hij herinnerde zich slechts, dat sommige kinderen schreeuwden, toen het vliegtuig de boomtoppen raakte. Isaac is Donderdag reeds uit het zie kenhuis ontslagen. „Het merendeel van de slachtoffers vara het vliegtuigongeluk is bezweken aan een schedelbreuk of aan de gevol gen van indrnkking van de borstkas en niets wettigt het vermoeden, dat zij niet op slag dood zijn geweest," zo heeft prof. Waaier verklaard na ondèrzoek van de stoffelijke overschotten. Verwachting tot Zaterdagavond: Meest zwaar bewolkt met hier en daar nog enige regen of motregen en plaatselijk nevel of mist. Meest zwak ke wind. Ongeveer dezelfde tempe ratuur als vandaag. Zon: 8.16—16.38; Maan: 13.28—21.45. Donderdagavond omstreeks kwart voor tien is het stoomschip „Alblasser- dijk" van de HollandAmerika-lijn, dat even te voren van Rotterdam was ver trokken om zee te kiezen, in de Nieuwe Waterweg ter hoogte van Maassluis bij vallend water aan de grond gelopen. Het schip levert echter geen gevaar op voor in- en uitgaande schepen. Nog een tweede uitvarend schip, n.I. het Deense „Marit Maersk" is eveneens in de Nieuwe Waterweg aan de grond gelopen. Dit schip, dat toebehoort aan de rederij Moller uit Kopenhagen, be vindt zich aan de Zuidwal tussen Vlaar- dingen en Maassluis. Naar uit „The Times" blijkt, ver blijven op het ogenblik in Londen de voorzitter en de secretaris van de Raad voor de Internationale Luchtrace uit Canterbury (Nieuw-Zeeland). Zij zullen besprekingen voeren met de „Royal Aero-Club" over de voorbereidingen voor de in 1953 te houden wedstrijd voor vliegtuigen van Engeland naar Christchurch op Nieuw-Zeeland, waar dan van October 1953 tot April 1954 een internationale tentoonstelling zal worden gehouden. De wedstrijd zal gesplitst zijn in een handicap-race en een snelheids-race. De route gaat van Engeland via Basra, Calcutta en Singapore, naar een punt aan de Oostkust van Australië en van daar naar Nieuw-Zeeland. De eerste prijs bedraagt tienduizend pond ster ling. Zoals bekend is, heeft de „De Havil- land Vliegtuigen Fabriek" al geruime tijd geleden aangekondigd, dat zij met een toestel zou inschrijven. Thans heb ben de „British European Airways' medegedeeld, dat zij dit voorbeeld on der zekere voorwaarden zullen volgen. Naar wij van de zijde der» K.L.M. bij informatie vernamen, beraadt men zich daar nog. Een verbitterd mens is al geen waarlijk levend mens meer, omdat het leven in hem geen weerklank kan vinden. onberaden stappen te doen want er is altijd nog een tekort aan tabak maar zich voornamelijk te gaan wenden tot die fabrieken., die de winkeliers een behoorlijke winst gunnen. De vijf grote bedrijven zijn er in ge slaagd een 18-tal kleinere te betrekken in deze winstmarge-verlaging waar van ten onrechte wordt gesuggereerd dat de regering ze voorschrijft. Spr. waarschuwde de kleinere fabrieken, want ook in de tabaksindustrie is kartel vorming aan de orde van de dag. Een der aanwezigen (de tegenstem mer) vond de motie nog niet scherp genoeg en wenste daaraan de eis tot winstverhoging ook voor d^ sigaren en sigaretten toegevoegd te zien. Een andere protesteerde tegen het misbruik van winkelweken, dat de winkelier op een „vrijwillige" verlaging van 2 pCt van zijn winst komt te staan. De voor zitter merkte op. dat de tabakswirike- liers volgens de wet niet aan deze win kelweken mogen deelnemen. Er is dan ook al proces-verbaal opgemaakt Hedenmorgen heeft Hatta voor het Werkcomité van het K.N.I.P. een uit eenzetting gegeven over de resultaten der Ronde Tafelconferentie. De politiek, waaraan de regering heeft vastgehou den en waarvan zij niet is afgeweken, was, het Indonesische volk te leiden naar zjin doel: volledige en onvoor waardelijke onafhankelijkheid van In donesië. Hij zei, niet de mening te kunnen de len van hen, die zeggen, dat de positie der republiek gedurende de laatste vier jaren van de strijd voor de onafhanke lijkheid is verzwakt. Deze bewering zou, zeide hij, juist zijn, indien zij betrek king heeft op de omvang van het onder de controle der republiek staand ge bied, doch in internationaal opzicht is de positie der republiek nooit zó sterk geweest als zij thans is. De kwestie van Nieuw-Guinea ver mindert de mate van souvereiniteit der R.I.S. niet. De Unie is geen superstaat, doch de belichaming van een samen gaan, dat is gebaseerd op vrijwilligheid en gelijkheid. Geen enkel land is ten volle onafhankelijk, zei Hatta, die zijn rede besloot met te zeggen, dat de nieu we staat zich ziet geplaatst voor talrijke moeilijkheden, waaronder een tekort op zijn begroting, doch dat men deze moei lijkheden onder de ojgen moet durven zien. De herverkiezingen voor het parle ment van Oost-Indonesië in de kiesdis tricten Noord- en Zuid-Minahassa heb ben tot resultaat gehad, dftt de heren Maweikere van de „Twapro" en Ticoalu van de „Hoofdenbond" de meerderheid der stemmen verkregen. (Twapro 33.115 en Hoofdenbond 32.386 stemmen.) De voorzitter van het K.K.M., dat er voor ijvert, voor de souvereiniteitsoverdracht in de Minahassa een volksstemming te houden, opdat afscheiding van de repu bliek en nauwere aansluiting met Ne derland verkregen worde, heeft ver klaard deze herstemming te beschouwen als een plebisciet. „Onzerzijds," aldus de voorzitter, „zal nu spoedig van de rege ring van Oost-Indonesië geëist worden, de Minahassa los te laten op grond van ,deze verkiezingsuitslag."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1