IN GECORRIGEERDE GEBIEDEN NOG GEEN WEDEROPBOUW EPIC DE noorman: Zó is mijn zoon r Wij luisteren naar FRANSE POLITIE ARRESTEERT 25 POLEN Niet zo rooskleurige stemming in Elten Wegen in abominabele toestand ACHTTIEN PROCENT DER BEVOLKING STERFT AAN KANKER Volksvertegenwoordigii^ der R.I.S. a WELVAARTSPEIL VAN VOOR DE OORLOG KAN NIET WORDEN GEHANDHAAFD Wetsontwerp om zittingen te bevorderen in Indonesië Revalidatie-centrum Maakt vastzittend slijm Volkspetitie wordt volksleger Volendam" in Gibraltar Vervoer emigranten naar Nieuw-Guinea VRIJDAG 25 NOVEMBER 1949 PAGINA 3 Optoep tot steun ^sychiatrische observatie kliniek BEKROONDE MISSIE- SPELEN Beëdiging van Marine officieren Pessimistische uitspraak van Dr. van Leeuwen Hoog Militair Gerechtshof De levering van Nederlandse uniformen Voor overval van Duitse leger op Nederland „Ze hangen aan zijn lippen...1** Wegens spionnage door CLARENCE BUDINGTON KaLAND Soldaat moest in ziekenhuis voorden opgenomen K.PM. wil extra schip inleggen (Van onze redacteur) De grenscorrecties, die na de vreemdsoortige verwikkelingen in de Hamer. «On beslag kregen, hebben ons land weinig materieel voordeel opgeleveid. En gezien de huidige stand van zaken kan men zich tevens afvragen of wij interna tionaal door deze grenscorrecties aan prestige hebben gewonnek Dit is zeker niet het geval in onze verhouding tot Duitsland, waar elke gelegenheid te baat Wordt genomen om scherpe critick op ons beleid in deze gebieden uit te oefenen. Zulks vindt ongetwijfeld zijn weerslag in het herstel van de culturele en mate- r>ele betrekkingen met dit land. De West-Duitse bladen zijn de voornaamste kdken van deze critiek, maar ook de verschillende Duitse politici laten zich "■erbij niet onbetuigd. En inderdaad, de zorg die de Nederlandse regering aan "e^e streken besteedt is in sommige opzichten niet zo groot als men wellicht zou Verwachten. De voortvarendheid, waarmede in April het grenscorrectieoesluit Ondanks hevige tegenstand van de Kamer werd „doorgedrukt" en niet Veel la ter met veel militair vertoon werd uitgevoerd, bleef niet veel laager het wezen lijk kenmerk van het regeringsbeleid dienaangaande; en thans bemerkt men in tjfi gecorrigeerde gebieden evenveel van een zekere Bureaucratius, als het oude ■Nederland. Zeven maanden na de grenscorrecties is nog steeds geen beslissing genomen of de aanzienlijke oorlogsschade in de voormalige Duitse gebieden vol gens de in Nederland geldende bepalingen hersteld kan worden en of aan de Wederopbouw in die streken dezelfde faciliteiten verleend kunnen worden als in Nederland. Deze schade is het omvangrijkst in "et gebied van Elten, dat in vele op dichten zwaarder van de oorlog te lij- ben heeft gehad dan menig Nederlands borp, dat in de frontlinie heeft gelegen, «oog Elten ligt voor' het grootste ge- beelte tegen de vlakte en hoewel uit- voerige schaderapporten over dit gebied dijn opgemaakt, kan de wederopbouw "°g geen aanvang nemen, omdat de pro blemen, de grenscorrectiegebieden be treffende, nog steeds „een punt van be spreking uitmaken in de Ministerraad" Na zeven-maanden heeft men nog geen t'olledig beeld van de kosten die aan "et herstel van deze gebieden zijn ver banden, reden waarom men geen post bjenaangaande in de begroting voor '50 yindt, zodat deze kwestie suppletoir ge regeld zal moeten worden. De toch niet zo rooskleurige stem ming onder de Eltenaren wordt er bij het horen van deze dingen niet beter op, vooral wanneer zij uit de West-Duitse bladen vernemen dat de bouwactiviteit in Kleef en omge ving groter is dan in Nederland, hetgeen ons door de Nederlandse consul in dat gebied onlangs werd bevestigd. De wegen in de Selfkant verkeren in abominabele toestand en horen tot be slechtste van geheel Nederland Hier daar zijn door het Drostambt par tiele verbeteringen aangebracht, maar "°g steeds kan het grote verkeer zich hechts met moeite een weg door dit Sebied banen. Een plan tot herstel van dit wegen- "«t is geruime tijd geleden opgemaakt ®P ter goedkeuring aan de instanties ■P Den Haag voorgelegd. Tot heden toq^ JPocht men hier echter geen berichten "Ver ontvangen. Het betreft hier een bfoject van drie ton, dat beoogt dit «cbied volledig te ontsluiten. In verband P>ct deze vertraging liet een ambtenaar jfaP het bureau van de Landdrost zich P een gemoedelijk gesprek ontvallen: >bat Den Haag het schijnbaar te druk jbeft met de Indonesische kwestie en •JSardoor de Selfkant maar in de mod- bcr laat zittèn"! Overigens vormen de inwoners van bc Selfkant de meest meegaande groep jan de door de grenscorrecties Neder- Ader geworden Duitsers. „Hier liggén de Problemen heel apaers dan in Elten", «pbrwiaarde ons de rustige pastoor van uddern, staande in de toegangspoort Van zijn pastorie, die erg veel op een Limburgse boerderij lijkt. Hoewel de bevolking van de Selfkant groter is in aantal en het gebied uitgestrekter, is de dorpsgemeenschap van Elten veel hechter, waardoor de ideeën en anti pathieën van enkele raddraaiers veel sneller een groter verbreidheid en aan hang kunnen vinden. De' Selfkanters hebben goede ver wachtingen van de Nederlanders. De grenscorrecties hebben hen economische voordelen gebrachtdie niet te onder schatten zijn. Wil men echter deze ver wachtingen niet beschamen dan zal een zeer gezonde landbouwpolitiek gevoerd dienen te worden, die de boeren van dit gebied in korte tijd opheft uit hun sociale en materiële achterstand op hun meer Westelijk wonende collega's, op dat zij kunnen concurreren tegen het Nederlandse product. Door de Lim burgse landbouwbonden wordt reeds met kracht in deze richting gewerkt. Voorlichting wordt gegeven en nieuwe landbouwmethodes worden verschaft, zodat verwacht mag worden dat de ge lijkstelling zich binnen niet al te lange tijd zal voltrekken. Toch zijn deze mensen met al hun sympathieën voor Nederland in hun ziel nog Duits en zullen dat ongetwij feld nog zeer lang blijven Zij spreken een Limburgs dialect en léren het Ne derlands, maar zij bidden nog Duits en zullen dat blijven doen. Heel sterk sprak dit tijdens de pontificale H. Mis, die na de consecratie van de Gertru- diskerk in het dorpje Havert door mgr. dr. v. d. Velden, Bisschop van Aken, werd opgedragen. De wijze, waarop het volk deze Mis bijwoonde, was zó Duits, zo op de massa inplaats van op het individu gericht, dat wij langzaam aan overmeesterd werden door het gevoel in een ander land te. zijn. Achter in de kerk stond een meis je, dat met een metaal-stem in eentonig Duits de Misgebeden op zegde, waarop alle gelovigen mas saal, in een gestage cadans en vol komen onpersoonlijk antwoordde. De weinige gezangen weerklonken in een soort marstempo door de ma cabere ruimte van deze kerk, die, ofschoon uiterlijk weer hersteld, van binnen nog zware verwondin gen vertoont en eigenlijk meer een ruimte zonder meer, dan een kerk is. Geschonden beelden staan aan de voet van de pilaren, die vele gaten vertonen en waarvan de bepleistering op vele plaatsen is weggeslagen. Het priesterkoor is koud en somber en biedt slechts plaats aan een ruw hou ten altaar zonder enige glans. Het volk volgde alle handelingen mat en in ze kere zin apatisch voor alles wat te ge beuren stond, één mét deze kerk; ogen schijnlijk en formeel Nederlands, maar innerlijk in vele. opzichten daarmee in tegenspraak. De geestelijke en materiële recon structie van deze gebieden en de daar wonende bevolkingsgroepen stelt ons volk voor een zeer zware opgave. Vooral in het gebied van Elten, waar de oude grieven tegen de grenscorrec ties de kop weer opsteken onder de overwegend arbeidende bevolking, zal deze taak zeer zwaar zijn. Die. bevol king vraagt vooral in sociale zin om een verzekerde toekomst. De Land drosten in deze gebieden verrichten werk van grote betekenis, maar zij die nen daarbij d'e ste.un te hebben van het gehele volk en vooral van de regering, die blijk nioet geven te beseffen dat de critische ogen van geheel Europa en vooral van Duitsland op ons doen en laten in deze gebieden zijn gericht. In het gebouw van het ^Ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag zijn Donderdag besprekingen gevoerd tussen de ministers van Buitenlandse Zaken der Benelux-landen over het al of niet aansluiten van de Benelux-landen bij de Fritalux. Tijdens de bespreking v. I, n. r. minister P. Lieftinck; de minister van Buitenlandse Zaken van Luxemburg, Joseph Bech; minister Stikker; Paul van Zeeland, minister van Buitenlandse Zaken van België en minister v. d. Brink. Per 10.000 inwoners stierven %an kan- ~er in ons land in 1890 zeven personen, 1900 negen personen, in 1910 tien, in ■920 elf, in 1930 twaalf en in 1940 dertien Personen, in vijftig jaar tijds derhalve eh verdubbeling. .Omstreeks de eeuwwisseling was de jhberculose onze grootste vijand. Daar tegen neemt de kanker nu een hoge P'aats op de ranglijst in. Niet minder ?an 18% van de totale sterfte in Neder- «and wordt veroorzaakt door de kanker, "■t cijfer wordt alleen overtroffen door hartziekten, welke als doodsoorzaak 20% in de statistiek voorkomen, al- De vergadering der voltallige B.F.O. ?eeft een resolutie aangenomen betref- de volksvertegenwoordiging van R.I.S. Hierin wordt gezegd, dat van honderd zetels, die in de eerste Jaiksvertegenwoordiging ter beschik te staan van de gebieden buiten de ?®8ara Republik Indonesia, drie zullen J'Pi'den afgestaan ten behoeve van de ertegenwoordigingen der volken van in art. 2 sub c der constitutie ge hemde gebieden (de overige gebieden, geen deelgebieden zijn). De voorzitter is inzake de bezetting drie zetels gemachtigd in overleg h treden met de Voorlopige Federale ^«gering. y De ovegige 97 zetels worden naar de erhoudingen der zielenaantallen als °lgt verdeeld: Oost-Indonesië 17, Pa- JJthdan 21, Oost-Java 15, Madura 5, „Pst-Sumatra 4, Zuid-Sumatra 4, Mid- prh-Java 12, Bangka 2, Billiton 2, to'ouw 2, West-Borneo 4, Groot-Dajak 2, -andjar 3, Zuid-Oost-Borneo 2 en Oost- Pueo 2' Op verkiezingen zullen worden gehou- door de leden van de vertegen- J?0rdigende lichamen en raden dier bieden. Er zal naar gestreefd worden e verkiezingen te houden vóór 15 De- ember. t bestuur van de gemeenschappe he ol actie van Nederlandse vrouwen 0eeft het initiatief genomen tot Co oprichting van een Nieuw-Guinea- j^gP'té, waarvan de heer G. L. Tichel- èin uit Amsterdam voorzitter zal zijn st ,ÏIenkort zullen gegevens over samen- bep boel en werkwijze bekend wor- dus mr. dr. A. A. van Rhijn, seer.-gene- raal van Sociale Zaken, gisteravond voor de radio. Deze gegevens spreken duidelijke taal, zo vervolgde spr. Zij leren ons, dat wij in onze moderne beschaving te maken hebben met een ziekte, welke een steeds belangrijker plaats in de rij van gevaren, welke ons lichaam bedreigen, gaat in nemen. Een ziekte, waarvan wij weten, dat zij in vele gevallen bij tijdige her kenning door doelmatige behandeling is te genezen. Tévens echter een ziekte, waar wetenschappelijk onderzoek nog veel tot klaarheid moet brengen. Niet alleen de geneeskundige, ook de bioloog, de chemicus, zowel als de physicus, de geneticus, zij allen zullen in kliniek en laboratorium samen moeten werken om in de komende vijftig jaren bij kanker te bereiken, hetgeen onj, in de afgelopen vijftig jaren voor tuberculose gelukte. Hiervoor is echter geld nodig. Klinie ken voor de opneming en behandeling van patiënten, poliklinieken voor onder zoek, uitgebreide laboratoria voor de zo nodige wetenschappelijke researcharbeid dit alles vraagt een groot kapitaal. Met instemming van H. K. H. Prinses Wilhelmina is opgericht de vereniging .Koningin Wilhelminafonds". Deze ver eniging rekent nu op de medewerking, naar draagkracht, van alle Nederlanders van hoog tot laag. De minister van Justitie, mr. Th. R. J. Sc,Jers, heeft te Utrecht de psychiatri- °bservatiekliniek van het Neder gevangeniswezen officieel ge- eerste rijksobservatiecentrum (jp r criminele geestesgestoorden zal in ga '^komst een belangrijk element vo" .betekenen bij de psychiatrische Vaat- welke bij de berechti DP u'r rdt vereist. ïen,„ bniek staat onder leiding van de Voorts dr. mr. P. A. H. Baan, die chiat 'iscstaan door eeh tweede psy ^son' een Psycholoog en verplegend De uitslag van de prijsvraag voor een missietoneelstuk, uitgeschreven door de Pauselijke Missiegenootschappen, is thans officieel bekend gemaakt. Een eerste prijs werd niet toegekend. Twee de, prijzen (groot f 500) vielen ten deel aan „Zout dér aarde" van Jan Naay- kens te Hilvarerlbeek en aan „Een kerk wordt gebouwd" van Anton ter Heyde te Breda. Derde prijzen gingen naar „Zonen van één Vader" van Jan Ger- ver te Haarlem en naar „Hoe woestij nen bloeien gaan" van Zeno Moors O.F.M. te Hollandia in Nieuw-Guinea. Er waren veertig inzendingen binnen gekomen, waarvan tien. uit Vlaande ren. De jury bestond uit mevr. Do van Ealsum, pastoor Jean Adams, pater Jac. Scbreurs M.S.C., de heer M. Ron gen en prof. Jac Jansen. De bekroonde stukken verschijnen binnenkort in druk. Donderdagmorgen zijn bij de afdeling Mariniers Doorn, in het kamp „Woest- duin", 54 nieuw benoemde reserve-offi cieren van het corps Mariniers beëdigd De eed werd afgelegd op het vaandel der Mariniers, ten overstaan van de corpscommandant, generaal-majoor der Mariniers M. R. de Bruyne, die tevoren in een toespraak de betekenis van de af te leggen eden had uiteengezet. Steun öVetGuna 18. Eric kwam langzaam weer bij bewustzijn. Hij had het gevoel of zijn hoofd gevuld was met gloeiend vuur. Langzaam echter trok de pijn enigszins weg en hij hief kreunend zijn hoofd op en keek om zich heen. Hij lag in een nis van ruwe steen, die uit scheen te komen op een veel grotere ruimte. De lucht om hem was muf en rook kelderachtig. „Bij Tao, mijn dappere vriendklonk een bekende stem naast hem. „De kwalijke dampen zijn weggetrokken uit uw brein, nietwaar?'* Nog enigszins versuft knikte Eric. Tai kwam langzaam overeind. Hij scharrelde even rond bij de muur en kwam dan naar zijn vriend toe met een gebarsten kom, voor de helft gevuld met waterige soep, die hij blijkbaar al die tijd voor Eric bewaard had. ,£)rink eens," mompelde hij bezorgd. „Ge zijt lang buiten bewustzijn geweest. Ik vreesde reeds een ogenblik dat ge wandelde in de Tuin der Goden." Hij wierp een minachtende blik op de soep. „O, had ik slechts enkele druppels van de wijn hier, die wij gisteren nog zo overvloedig uit de keizerlijke kelders mochten genieten. Dat zou u wel opknappen." „Waar zijn wij hier?" vroeg Eric, de kom met soep aannemend en naar zijn lippen brengend. „In de Toren der Tienduizend Uiterste Smarten," vertelde de kleine- filosoof somber. „De foltertoren van de keizerin. Ah, mijn uriend, de lijn van otis lot it duister getint." Langzaam begon Eric's herinneringsvermogen terug te keren. Hij wist alles weer wat er was voorgevallen. Het was als klonk Baldon's stem hem weer in de oren „Vandaag over zes dagen zullen u-ij de keizer ontvoeren." Zes dagen, waarvan er één reeds bijna verstreken moest zijn. En hij, de enige die wist wat er ging gebeuren, was hier opgesloten, machteloos, niet in staat iets uit te richten. Een onbeheerste woede maakte zich van hem meester en driftig smeet hij de kom soep tegen de grond. „Kostelijke uren vliegen voorbij en wij zitten hier!" riep hij uit. „Ik weet niet wat ge bedoeltmompelde Tai timide. ,f)och als ge aan vyilt geven dat deze toestand onplezierig is, ben ik het volkomen met u eens hoewel het jammer is van die soep." Mr. H. F. van Leeuwen, directielid van de Twentse Bank Amsterdam, heeft op een vergadering van de maatschappij voor Nijverheid en Han del te Maastricht een betoog gehouden over de economische perspectieven van ons land. Mr. Van Leeuwen ver klaarde o.m„ waarom Nederland z.i. zijn hoge welvaartspeil van voor de oorlog niet zal kunnen handhaven. Aan de ene kant de oorlogsschaden, ander zijds de gewijzigde economische ver houdingen op de wereld, welke dwin gen tot grotere intensivering van de productie. Mr. van Leeuwen is van oor deel, dat belangrijke kapitaalsinveste ringen in onze industrie onze finan ciële mogelijkheden te boven gaan, ter wijl het er z.i. bovendien alle schijn van heeft, dat er weinig animo bestaat om tot werkelijke nieuwe industrie-moge- lijkheden te komen. De Marshall-hulp ziet mr. Van Leeu wen meer als steun aan een massaal herstelschema voor belangrijke funda mentele projecten (electriciteitswerken, spoorbanen en landwinning enz.) dan voor aankoop van zeer uiteenlopende artikelen en grondstoffen. Het grote verschil der prijzenniveau's in dollar- gebieden en in landen met andere va luta heeft onvermijdelijk tot een de valuatie geleid, welke onze ogen ver rassend heeft geopend voor de nood zakelijke versobering in ons land. On ze enige mogelijkheid ligt nu in een weloverwogen productievermeerdering Bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp „bijzondere voorzieningen militaire straf- en tuchtrechtspraak in hoogste instantie bij de Zeemacht en de Koninklijke Landmacht". Aan de Me morie van Antwoord is het volgende ontleend: Het is voor het Nederlandse Hoog Mi litair Gerechtshof practisch onmogelijk de rechtsmacht in hoger beroep over in Indonesië door Nederlandse krijgsraden gewezen vonnissen naar behoren uit te oefenen en de eindbeslissing in tucht- zaken van op grond van de Nederlandse wet gestrafte militairen, die zich in of op weg naar Indonesië bevinden, te ge ven, indien het Hof niet ook in Indone sië zitting kan houden. Daarom heeft de regering zich beraden om het moge lijk te maken, dat het Nederlandse Hoog Militair Gerechtshof ook buiten het Rijk in Europa recht zal kunnen spreken. Het onderhavige wetsontwerp beoogt in de provisionele instructie voor het (Nederlandse) Hoog Militair Gerechts hof die wijzigingen aan te brengen, wel ke het zitting houden van dat Hof in Indonesië kunnen bevorderen. In het algemeen zal het college in In donesië kunnen zijn samengesteld uit door de Kroon te benoemen, in Indone sië gevestigde of verblijvende raden (plaatsvervangende leden), voor wie dit ambt een nevenfunctie zal zijn. Ook het presidium zal in Indonesië door een al daar gevestigde of verblijvende rechts geleerde raad kunnen worden waarge nomen. Aan de militairen der Zeemacht in Indonesië wordt hun natuurlijke appèl rechter, het Nederlandse Hoog Militair Gerechtshof, teruggegeven. ter bevordering van nationale welvaart. Het hoge levensniveau, zoals dat ook nu nog in Nederland wordt nagestreefd zal volgens mr. Van Leeuwen in de toe komst onbereikbaar zijn. Mr. dr. Louis Regout, voorz. van de Limburgse Kath. Werkgeversvereniging, betoogde hierna, dat z. i„ er in de middel-grote en kleine industrieën voor ons gehele land wel degelijk be langrijke kapitaalsinvesteringen zijn voorgekomen en dit naar zijn mening dus de ondernemingslust van ons volk en het vertrouwen op de toekomst toch wel in verheugende mate accen tueert. In ons volk en in de Neder landse industrie steken ongetwijfeld mogelijkheden, welke meer vertrouwen wekken voor de toekomst van ons land, dan waarvan mr. Van Leeuwen blijk geeft, aldus mr. dr. Regout. Voor de Utrechtse Kamer van het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof heb ben gisteren terecht gestaan J. H„ af komstig nit Diisseldorf, en de in Den Haag geboren H. K., die zich in 1938 als huisschilder te Diisseldorf vestigde. Vol gens de dagvaarding hebben zij in sa menwerking met de Duitse spionnage- dienst in Westfalen een organisatie ge vormd van aldaar wonende Nederlan ders met het doel, hulp te verlenen aan de Duitse legers bü de overval op Ne derland in de Meidagen van 1940. Op* de zitting van gisteren waren beide zaken samengevoegd en is het verhoor van de tientallen getuigen voortgezet Onder hen bevond zich de advocaat Mirow uit Diisseldorf, die in de laatste oorlog m Diisseldorf als verbindings officier van het Oberkommando te Ber lijn optrad. Io Januari 1Ö40 heeft hij, in op dracht van het Oberkommando be sprekingen gevoerd met verdachte. Getuige kwam met H. overeen, dat deze een aantal in Duitsland wonen de Nederlanders „zou leveren" om in Nederlandse uniformen deel te nemen aan een overval van het Duitse leger op Nederland. Aan het eind van het uitgebreide ge tuigenverhoor is de verdere behande ling aangehouden tot 1 December. Dan zal de procureur-fiscaal, mr. J. W. M. M. Drabbe, zijn requisitoir nemen. (Van onze correspondent) Op het landgoed „De Hoogstraat", nabij Leersum, zal binnenkort een aan vang worden gemaakt met de bouw van een revalidatie-centrum- Op voor stel van de flaad voor Herstel van Ar beidsgeschiktheid is hiervoor enige tijd geleden een Stichting in het leven ge roepen, waarin o.m. vertegenwoordi gers van de departementen van Sociale Zaken, Oorlog en Marine, de Stichting van de Arbeid en de Kruisverenigingen zitting hebben. Het aantal invaliden in Nederland blijkt vrij groot en nog te weinig is gedaan om deze categorie weer in het arbeidsproces in te schakelen. Het ie stichten revalidatie-centrum, dat over 'n uitgebreide medische staf en sociale verzorgers gaat beschikken, zal trach ten d'e invaliden weer in te voeren in het maatschappelijk leven. Tijdens de medische behandeling, waarvan het eerste stadium in dit centrum zal ge schieden, zullen de patiënten onmid dellijk worden getraind om ondanks hun gebrekkigheid na hun genezing ar beid te kunnen verrichten Deze trai ning zal vooral bestaan uit gymnasti sche oefeningen en sportbezigheden. De optillage is momenteel berekend op 160 patiënten, doch men hoopt ze in de toekomst uit te breiden, zodat er 250 verzorgd kunnen worden. Ondanks het feit, dat bij het centrum ook 'n ope ratiezaal zal behoren, wil men geen ziekenhuissfeer scheppen, daar deze het revalidatie-proces zou kénnen be lemmeren. De modernste methoden zul len worden aangewend en men be schikt reeds over 'n instrumentarium, dat door het Amerikaanse Rode Kruis werd geschonken. Advertentie. Je, wanna er (ie Grote Detective SIMON SNUGGER z'm avonturen vertelt zit iedereen in spanning. Dit enige verhaal - in - plaatjes (getekend door de Marten Toonder Studio's) is iets bijzonders! Net zo bijzonder ais HOOIMEIJERS BESCHUIT. Hoe je die twee vliegen m één klap kant slaan volgt binnenkort Kijk uH naar k. lyOiMEUER ZOHEH. BAREHORECHT Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren medegedeeld, dat er in Frankrijk een 25-tal Polen is gearres teerd. Zij zuHen waarschijnlijk wegens spionnage voor het gerecht moeten vér- schijnen. Onder hen bevindt zich de Poolse vice consul in Rijssel, A. M. Szverbinski, alsmede de secretaris van de Poolse militaire missie m Frankrijk, luitenant Myszkowski. De woordvoerder deekje mede, dat het hier de ernstigste crisis tussen Frankrijk en Polen betrof, die er in ja ren was geweest. De arrestaties hadden niets uitstaande met de arrestatie van André Robineau, secretaris van het Franse consulaat in Stettin, verklaarde hij. Hij voegde er echter aan toe, dat de gearresteerde Polen waarschijnlijk kort nadat het pro- Verlating van H. DE GRAAFF 42 „Zoiets had ik al gedacht," gaf ik ten antwoord. „Zijn er bepaalde aanwijzin- gen?" .Beslist. Gisteravond hebben ze om mijn huis heen geslopen. Ik had gasten en we amuseerden ons buitengewoon. Mijn vriend Bolitho ging een eindje kuieren en schijnt één van die lui tegen het lijf gelopen te zijn. Hij kreeg ten minste een klap op zijn hoofd. Hij schijnt wel een half uur buiten westen te zijn geweest." Zijn gezicht was volkomen uitdruk kingloos. Hij wist heel goed wie er om zijn huis hadden geslopen. Bolitho zou hem dat wel verteld hebben. Van Jenner wisten ze niets af, want die had zich onzichtbaar gehouden. „Heeft-ie de kerels nog te zien ge kregen?" informeerde ik. „Totaal niet. Hij voelde een tik op zijn hoofd en was tegelijk vertrokken." „Dat klinkt verontrustend," zei ik. Nog meer nieuws?" „Ja. Onze auto, waarmee de jongens inkopen waren gaan doen, is veel later dan anders teruggekomen. Ze zijn achter Bridle Wash overvallen. Drie kerels met doeken voor hun gezicht. Ze hebben de chauffeur al zijn geld afgenomen en wat mondvoorraad van de wagen gestolen.- Je zou er uit opmaken, dat ze ergens een hoofdkwartier hebben." „Maar wat wil je nu doen?" vroeg ik. „Bolitho is vanochtend de sheriff in Prescott op de hoogte gaan brengen." „Ik ben in elk geval blij, dat je ons gewaarschuwd hebt," zei ik beleefd. „Wil je nog steeds je ranch niet ver kopen?" „Nog steeds niet," antwoordde ik. „Ik heb gehoord, dat je een ongelukje hebt gehad met je nieuwe waterput." „Van wie heb je dat gehoord?" „Ach, je begrijpt eigenlijk niet, hoe de nieuwtjes hier hun weg vinden," zei hij onverstoorbaar," maar je hoort tenslotte alles.... Bedankt voor je glas water. Ik hoop, dat ik je niet te lang opge houden heb." „We zullen ons best doen eventuele overvallen te ontlopen," zei ik. Hij ging naar de deur, doch draaide zich, vóór hij naar buiten trad, nog eens om. „Dat was een verrassing, u hier te zien,' miss Jones. Kom eens met Strawn bij ons. Het zal ons een genoegen zijn u te ontvangen." „Dit wU ik geloven," antwoordde zij droogjes. „Ik pleeg altijd een welkome gast te zijn." Butterick verdween om de hoek van het huis. We hoorden de motor aanslaan en even later reed de auto weg. „Je blijkt een profetische blik gehad te hebben," zei ik tegen Maggie. „Ik ben een heel, heel erg bijdehand meisje," verklaarde zij. „Maggie," zei ik, „ik ben geduldig geweest tot het uiterste. Je hebt me zwaar op de proef gesteid en je hebt me schandalig misbruikt. Hier ben ik nu, met een paar vreemdsoortige' vrouwen om mij heen. zonder dat ik het gewild heb. Voornamelijk door jou en in mindere mate. door Mollie Tac- ker ben ik bij mijn haren in een ge vaarlijke situatie gesleept. Ja, ik heb me er zelfs van onthouden een paar bepaalde vragen te stellen." „Omdat je toch wel wist, mijn beste," zei ze prompt, „dat je er geen antwoord op zou krijgen. „Maar nu de affaire blijkbaar op zijn hoogtepunt begint te komen," ging ik voort, „is er een punt, waarover ik wel graag' ophe-ldering zou hebben." „En dat is?" „Dat valies waarmee je me in Chi cago opgescheept hebt. Wat heeft dat met deze zaak te maken?" „Heb je het in veiligheid gebracht? vroeg ze „Ik zou geen veiliger plek weten." „Dan rs alles in orde en hoef je je nergens bezorgd over te. maken. Waar heb je het verstopt?" VRIJDAG HILVERSUM n, 4J5 m. Na 18 uur ook 245 en 1875 m. K.R.O.: 18.00 Van Parijs naar Parijs. 18.30 Koor van St. Eus tace. 19.00 Nieuws. 19.15 Regeringsuitz. 19.30 Erasmus in Frankrijk. 2(800 Nieuws. 20.05 Toespraak door mgr. Maurice Fel- tin. 20.12 Concert door het Nationaal Orkest v. d. Franse radio-omroep. 21.06 Klankbeeld over gezinsapostolaat m Frankrijk. 21.10 Concert Nationaal Or kest Franse omroep. 21.45 Samson en Daliia, opera. 23 00 Nieuws. 23.15 „Het hart van Parijs", lichte klankenregen. HILVERSUM I. 30-1 m. V.A.R.A.: 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.30 Strijd krachten. 19.00 „Denk om de bocht". 19.15 Kwartet Jan Corduwener. V.P.R.O.: 19.30 cursus. 19.50 „Tien voor acht". 20.00 Nieuws. 20.05 Alt en piano. 20.30 Cursus. 20.55 Boekbespreking. V.A.R.A.: 21.00 Verzoekprógr. 21.40 Ducdalf. 22.00 Bui tenlands overzicht. 22.15 Swing and Sweet. V.P.R.O.: 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. V.A.R.A.: 23.00 Nieuws. 23.15 Viool en orkest. ZATERDAG HILVERSUM II, 4« m. Vóór 10 uur ook 245 en na 17.30 uur ook 246 1076 m. K.R.O.: 7.00 Nieuws. „Dat weet geen mens behalve He, zet ik. „Mike junior," zei ze, „er zwerven hier ruwe, onbeschaafde lieden rond. Stel eens dat er iets met jou gebeurt. Per slot van rekening is he.t mijn va lies." Ze keek mij zijdelings aan. „En dan, je hebt tijd in overvloed gehad om 'de' inhoud te onderzoeken. Je kunt het nog doen." „Het is niet mijn gewoonte om m de bagage van jonge meisjes te. snuffelen," zei ik stijfjes. Ik was uit mijn humeur en een beetje in mijn eer getast. „Goed dan," zei ik. „Het is begraven In een zandplaat bij de rivier." Ik duidde haar uit hoe ze de plek kon vinden. „Ik ben dolblij," merkte ik ironisch op, „dat je me zo je volle vertrouwen hebt ge geven" In een ogenblik veranderde zij vol komen. Ze was niét langer het vrijpos tige, zelfbewuste meisje, dat ze tot nog toe geweest was, maar veel jonger en toegeeflijker en lieftalliger. Ze raakte mijn arm met haar vingers aan en het was alsof er een electrische schok door mij heen ging. „Mike junior," zei ze, en haar ogen waren warm en smekend, „als. ik ooit een man ontmoet, die ik méér ver trouw dan jou, dan schreeuw ik het uit. Ik geloof niet dat ik dat zou kun nen verdragen. Ik gedraag me in de.ze kwestie zoals ik me gedragen moet, geloof mé." Ze verhief zie]» onver wachts op haar tenen en kuste mij. naar," sei ae, én eensklaps was ze 7.15 Morgengebed. 7.308.30 Zenderslui- ting. 8.30 Nieuws. 8.40 Maria ter ere. 8.50 Philh. orkest. 9.00 Weerrapporten. 9.03 Huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Zang en vleugel. 10.00 Kleuters. 10.15 Óchtendconcert. 11.00 Zonnebloem. 14.45 Koor Hamburgse staatsopera. 12.00 An gelus. 12.03 Lunchconcert. 12.30 Mede delingen. 12.33 Orgel. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Promenade orkest. 14.00 Musicerende dilettanten. 14.20 En gelse les. 14.40 Utrechts Stedelijk Orkest. 15.25 Kroniek van letteren en kunsten. 16^00 Musetteklanken. 16.15 Boekbespre king. 16.30 Gregoriaans. 17.00 Wigwam. HILVERSUM I. 301 m. V.A.R.A.: 7.00 Nieuws. 7.18 Ernesco sextet. 7.308.38 Zendersluiting. 8.30 Nieuws. '8.40 Orgel. 9.05 N.B.C. symph. orkest. V.P.R.O.: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. V.A.R.A.: 10.20 Feuilleton. 10.35 Arbeiders. 11.30 Cello en piano. 12.00 Orgel. 12.30 Mededelin gen. 12.33 Metropole-orkest. 12.55 Ka lender. 13.00 Nieuws. 13.15 Vineentino. 13.45 Gram. 14.00 Het Nederlandse lied. 14.20 Ramblers. 14.50 Twents programma. 15.15 Radio Philh. Orkest. 16 00 Van 6e wieg tot het graf, causerie. 16.15 Gram. 16.45 Sportpraatje. 17.00 SchOvenschouw 17.30 Disselwagen. weer het snaakse meisje van daarnet. ,Dat doe ik niét voor iedereen." Ik bracht de rug van mijn hand naar mijn lippen, trok haar terug en keek. Wat ik eigenlijk verwachtte, te zien, weet ik niet. Ik had sporen ver wacht, niet van lippenstift, maar van iets veel meer overweldigends dan lip penstift. „Doe dat niet meer, vroew," zei ik scherp. „Jongeman," antwoordde zij, „ik be loof het je. De. volgende keer zul je er me om moeten smeken." Ik liet haar alleen. Ik liep naar de achterkant van het huis en stond zon der hoed op in de hete zonneschijn, terwijl ik staarde naar de bergkam men, die de horizon afsloten. Ik haalde enkele malen die.p adem. Men zegt, dat je daarvan kalmeert. Nonsens. Ik kal meerde helemaal niet. Ik hoopte dat het van de hitte kwam, dat mijn hart zo wild en onregelmatig sloeg. Ik hoorde achter mij iets bewe gen en draaide mij om. Daar stond Maggie, minzaam en voldaan, als een poes. die juist zijn schoteltje, melk heeft leeggelikt „Als je van een doodgewoon, vrien delijk meisje zo van streek raakt." zei zé, „wat moet er dan van terecht ko men als ik je ooit een werkelijke zoen geef?" „Daar hoop ik nooit achter te ko men," antwoordde ik. (Waxét vervolgd) ces tegen .Robineau in Warschau zal hebben plaats gehad, voor het gerecht zullen worden gebracht. De Poolse vice consul in Rijssel was gearresteerd, nadat er in de streek rond Rijssel wekenlang een onderzoek was ingesteld naar Poolse spionnage activi teit De Fraree politie heeft grote hoeveel heden documenten in beslag genomen, waaronder archieven van Poolse orga nisaties in Frankrijk. De politie deelde mede, dat men thans bezig is. deze do cumenten in het Frans te vertalen. De Poolse regering heeft gisteren bij de Franse regering geprotesteerd tegen de ondervraging door de Parijse politie van ongeveer veertig Polen, en de ar restatie van „dozijnen Poolse burgers". Onder de gearresteerden bevinden zich volgens de nota twee redacteuren, dokters en patiënten van het Poolse Roode Kruis te Parijs, de voorzitter van de Poolse jeugdorganisatie en de voor zitter van de Nationale Raad van Polen in Frankrijk, zo zei hij. Het anti-communistische dagblad, „Der Abend" berichtte gisteren dat Tsjoeikof, het hoofd van de Sovjet-eontröie-com- missie in Oost-Duitsland op een con ferentie bekend gemaakt heeft, dat de volkspolitie der Sovjet-zone volgend jaar April zal worden omgeschakeld tot een „democratisch volksleger". Het blad, dat niet vertelde wanneer de conferen tie gehouden werd, zegt dat deze om schakeling zal samenvallen met de in voering van algemene militaire dienst plicht in Oost-Duitsland. Volgens een te Moskou genomen be- êüuit mag het Oost-Duitse leger niet meer dan 360:006 man bedragen, aldus „Der Abend". Het „volksleger" zon bestaan uit der tig divisies onder leiding van de Russi sche maarschalk Ivan Konev. Konev was bevelhebber van de Russische le gers, die Wenen veroverden in 1945. De „Volendam", die Maandagmiddag a.s. te Rotterdam wordt verwacht, heeft gistermorgen vroeg buiten het vaarplan om Gibraltar aangedaan, omdat een ziek geworden soldaat, die aan boord niet behandeld kon worden, in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Met de „Tabinta", die onvborziene omstandigheden voorbehouden, om streeks 29 November a.s. te Amsterdam verwacht wordt, repatrieerde o.a. de le hulp verbandplaatsafdeling, onderdeel van de 7 Decernber-divisie. In verband met de emigratieplannen heeft de K.P.M. zich bereid verklaard een extra schip in te leggen, dat reent- streeks van havens van Java naar Nieuw-Guinea zou gaan. Hiertoe za' eventueel het nieuwe motorschip „Wai- balong" worden ingezet, dat begin 1949 aan de K.P.M.-vloot werd toegevoegd. Dit schip zal circa 1400 kolonisten kun nen vervoeren. Verder zal de K.P.M. voor de kolonisten de helft van net normale passagierstarief vragen net- geen voor de reis van Batavia naar Mawekwari neerkomt op 143. W

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3