- LIQUIDATIE VAN DE GRIEKSE OPSTAND INDIA WIL BOLWERK ZIJN TEGEN COMMUNISME DE WERELD ROND Mager antwoord Oudheidkundige Kamer van Waalwijks edelste ambacht Belgische socialisten voeren obstructie mm RONDGANG van KLAAGVROUWEN in HINDEL00PEN Plannen om oude handschoenmakerij te reconstrueren Schoenen worden iets duurder Spanje vraagt opnieuw Amerikaanse lening Om volksraadpleging te vertragen Overgrote meerderheid der opstandelingen gaat zonder meer naar opvoedingskampen 300 woningen voor gedemobiliseerden Practisch miskent het echter zijn beste bondgenoot smadelijk Provinciale besturen beiemmeren Missie Internationale commissie van Christen- D emocraten VRIJDAG 25 NOVEMBER f949 PAGINA 5 V? Slechts oorlogsmisdadigers moeten terecht staan Oud-Stoottroepers banden kat da bel aan 'M Bij de rede, die minister Stikker onlangs gehouden heeft in de Tweede Kamer, ten antwoord op de opmerkingen der Kamerleden over de begroting van Buitenlandse Za ken, ging hij uiteraard het meest om standig in op de het duidelijkst naar voren gekomen klachten. Deze had den zich enige dagen tevoren voor namelijk geconcentreerd enerzijds op het contact tussen Kamer en Depar tement, anderzijds op de teleurstel lende gang van zaken in de Raad van Europa. Misschien waren die eerste klach ten wel een weinig overdreven ge weest; maar het antwoord, ongeveer inhoudende dat alles wel in orde zou komen zodra er een reorganisatie ten Departemente zou hebben plaats ge had, lijkt van de andere kant nogal magertjes. Het besprokene omtrent de Raad van Europa verdient een nadere be schouwing, zowel om de hevigheid, waarmee enige woordvoerders uit di verse fracties de minister daarover het vuur aan de schenen legden, als om de zwakheid van diens repliek daarop. Men herinnert zich hoe de (teleurstellende) gang van zaken is geweest met betrekking tot de Raad gevende Assemblee, welke een Euro pees Parlement in aanleg mag wor den genoemd. Was haar bevoegdheid immers al danig aan banden gelegd door het Statuut van de Raad, de practijk van haar werkzaamheden zou nog nader bevestigen, dat de ge dachte van een federaal Europa met een rechtstreekse volksinvloed nau welijks in de kiem aanwezig was bij het Comité van Ministers van Bui tenlandse Zaken, dat met deze Raad gevende Vergadering zou moeten wer ken, doch van den beginne af aan een preponderante positie voor zich zelf reserveerde. Men heeft immers te zien gekregen, dat vrijwel alle re soluties en aanbevelingen, tijdens de eerste zittingsperiode te Straatsburg door de Raadgevende Vergadering op gesteld, door het Comité van Minis ters zonder meer werden verwezen naar reeds bestaande internationale organisaties, zoals de O.E.E.S en Unes co, welke verwijzing helaas een van-zich-afwijzing bedenkelijk nabij kwam. In federalistische kringen werd een begrijpelijke ontstemming daarover indertijd niet onder stoelen of banken gestoken. Men wees er te recht op, dat op die manier al te lichtvaardig een domper werd gezet op het enthousiasme, waarmee een voor het Europees welzijn hoog no dig initiatief was genomen door de volkeren zelf. Eigenlijk kan men het op het ogen blik zo stellen, dat de in de kiem aan wezige federalistische samenwerking in twee kampen uiteenvalt. Het ene wordt vertegenwoordigd door de mi nisters van Buitenlandse Zaken, die geen afstand willen doen van het dogma der onbeperkte souvereiniteit, en het andere door de Raadgevende Vergadering, die deze souvereiniteit drastisch wil beknot zien door een samengaan in federaal verband, in dier voege, dat er t.z.t. ook een wer kelijk Europees Parlement zal zijn met verstrekkende bevoegdheden. Het liet zich aanzien, dat over een en ander een hartig woordje zou wor den gericht tot minister Stikker, lid van het Comité van Ministers, door enige leden van de Tweede Kamer, die tevens zitting hebben in de Con sultatieve Raad. Dit hartig woordje is dan ook niet uitgebleven. Het kwam Voornamelijk van de zijde van de katholieke parlementariër Serrarens en de anti-revolutionnair mr. Bruins Slot. De laatste gaf een verdienste lijk exposé over de betekenis van het Straatsburgs experiment voor een toekomstige federale ontwikkeling Van Europa, waarbij hij evenmin als de heer Serrarens twijfel liet bestaan over zijn ontstemdheid over het ge drag van het Comité van Ministers, waarvan minister Stikker deel uit maakt. Het antwoord van de bewindsman hierop was kort en goed teleurstel lend. Zeker, iedereen zal onmiddel lijk aannemen, dat onze minister het niet voor het zeggen heeft in een college, dat is samengesteld uit de Europese ministers van Buitenlandse Zaken, maar men had toch op zijn minst van hem mogen verwachten, dat hij, na het bekennen van deze betrekkelijke machteloosheid, zich in minder terughoudende termen zou hebben uitgelaten over het Straats burgs initiatief. De waarschuwing, dat men vooral niet overhaast te werk mag gaan, getuigt nu niet bepaald van een positieve en constructieve ge zindheid in deze. Van nog minder begrip voor de fe derale gedachte getuigde zijn opvat ting, dat de gedelegeerden van Straats burg voornamelijk tot taak hebben, de hoofdpunten van het daar bespro kene ingang te doen vinden in het eigen nationaal parlement, opdat er zo, langs een nationale omweg, iets kan worden verwerkelijkt van het tevoren reeds rechtstreeks in inter nationaal verband besprokene. De bedoeling van Straatsburg is immers luist het aansnijden en tot oplossing brengen der vraagstukken op inter nationaal niveau zonder de door mi nister Stikker aanbevolen omwegen. Wij komen op dit alles hier terug, ®tndat ook wij, katholieken, onze aan dacht niet mogen afhouden van het streven naar een nauwere aaneen sluiting der Europese landen. Eens deels is er immers een duidelijke noodzaak daartoe, waarop ook de faus in het najaar van 1948 heeft ge lezen toen een comité van Europese federalisten door Hem op CastelGan- dolfo werd ontvangen, en anderdeels dienen wij ervoor te zorgen, onze in- loed bij dat alles te doen gelden, ndien er namelijk ooit iets zou ko oien van een effectieve rechtstreekse °lksin vloed bij de internationale ^htsvorming, dan zou het onver- faefli.ik zijn, zo wij, tot eigen schade d schande, zouden moeten beken- niet tijdig de tekenen des tijds e hebben verstaan. de*i*teTeM het eerste onderdeel van e ltse tweede brigade, welke over- bla -stig het bekendgemaakte Britse uit Griekenland teruggetrokken zal Em n' met ket troepentransportschip jf._Plr® Kent uit Griekenland vertrok- East 400 Britse militairen van het ggj' ^drrey-regiment werden uitgeleide n1 w°°T een Schotse doedelzakspe- ïob q® bestemming vi "fits Somaliland zijn. (Van onze Brabantse redactie) Waalwijk, dat sinds jaar en dag het centrum ie van de Nederlandse schoen en lederindustrie, heeft het plan opge vat een oudheidkundige Kamer te gaan inrichten. Waalwijk zou Waal wijk niet zijn als het daarbij niet in de eerste plaats gedacht had aan de prachtige gelegenheid, die vooral de schoenmakerij in dit opzicht biedt.. Wanneer men immers een kamer her schept in een oude handschoenma kerswerkplaats, dan kan men daar op ongedwongen wijze tal van beziens waardige oudheden bijeen brengen. Reeds is door middel van de plaatse lijke pers een verzoek om bijdragen ge daan, dat al tamelijk aaraig succes heeft opgeleverd. Vele oude werktuigen heeft men verzameld, al kan men natuurlijk nog best wat aanvulling gebruiken. Zo wordt op het ogenblik nog gezocht naar een originele, houten stikmachine, de oudste vorm van mechanisatie in de schoenmakerij. De vooruitstrevende vak man, die zich als eerste een dergelijk „duivelswerktuig" dorst aanschaffen, moest dit bekopen met een aantal ge broken ruiten: primitieve uiting van de vrees van de arbeider voor de concur rentie der machine. Vóór de oorlog waren in Waalwijk nog enige van deze „oermachines" aan wezig, maar in de afgelopen barre tijd heeft men ze, helaas, als brandstof be nut. Toch koesteren de organisatoren de hoop, dat men nog hier of daar een exemplaar zal kunnen bemachtigen. Om de inrichting zo natuurgetrouw mogelijk te maken wil men deze oude hand schoenmakerij het liefst onderbrengen in een huisje, dat vroeger als zodanig in gebruik is geweest of dat althans van hetzelfde type is. Dit soort huizen wordt in Waalwijk nog wel aangetrof fen. Men is er echter nog niet in ge slaagd om er beslag op te leggen. Het ligt in de bedoeling naast deze ouderwetse schoenmakerij vroeger in de looierij gebruikte werktuigen te verza melen. Aan de hand daarvan wil men een indruk geven van de wijze, waarop hier eertijds werd gewerkt. Omdat de looierij geen huisindustrie was, zoals de schoenmakerij, is de kans, dat men een natuurgetrouwe weergave van dit be drijf kan samenstellen, veel geringer. Een dergelijke oudheidkundige kamer op het gebied van schoenmakerij en leerlooierij zou echter, zeker ook voor de vreemdelingen, die Waalwijk bezoe ken, een nieuwe attractie betekenen. Men wil in dit kleine „schoen- en le dermuseum" ook gaarne een collectie schoenen opnemen, die een beeld geven van de ontwikkelihg van het schoeisel. Die zouden dan aan de hand van be staande afbeeldingen vervaardigd moe ten worden, want een volledige collectie is er niet. Hiervoor dient een beroep ge- De president van de Export-Import- bank te Washington, Herbert Gaston, heeft vandaag aan de pers medegedeeld, dat een vertegenwoordiger van de Spaanse regering de vorige maand stap pen beeft ondernomen om een Ameri kaanse lening te verkrijgen. In ruil voor een lening heeft de Spaanse regering aangeboden zeldzame mineralen, zoals chroom, kwikzilver en wolfram en ook ijzererts te leveren. De Spaanse verte genwoordiger heeft geen gedetailleerde aanvraag ingediend en de Export-Im- portbank heeft hem derhalve verzocht terug te komen, wanneer hij een plan zou kunnen voorleggen, dat een redelij ke kans op terugbetaling van de lening biedt. Generaal Franco heeft gisteren voor radio-Madrid in antwoord op vragen, die hem door een Australische radio-corres pondent waren gesteld, o.m. verklaard, dat het communisme „met gesloten vizier te gen de democratische landen strijdt". De meest effectieve manier om het communis me te bestrijden, aldus de generaal, is de sociale verlangens van de werkende klasse te verwezenlijken „in zoverre als verenig baar is met het in stand houden van het economisch systeem en zijn vooruitgang". daan op de handschoenmakers, die Waalwijk, ondanks de voorschrijdende industrialisatie nog steeds telt. In de na-oorlogse jaren is er in dé hand schoenmakerij een aanzienlijk opleving geweest. Ze vond haar oorzaak voornamelijk in het verlangen naar duur schoeisel. Maar nu het geld weer schaarser is ge worden, wordt vooral in de maatschoen makerij de drukte aanmerkelijk minder. Enige tijd geleden meende men ook een afnemende vraag te kunnen constateren bij de fabrieken. Inmiddels is daar ech ter weer enige verbetering ingetreden. Hiervoor zijn verschillende verklarin gen. Vooreerst kan er sprake zijn van de normale seizoensdrukte, die in de schoenindustrie altijd om deze tijd valt. Verder zal waarschijnlijk ook de deva luatie er niet geheel vreemd aan zijn. In diverse kranten en tijdschriften heeft men reeds kunnen lezen, dat de prijs van de schoenen zal stijgen. Sommigen wisten zelfs reeds in ronde cijfers uit te drukken hoeveel precies die stijging zou bedragen. Bij informatie te bevoegder plaatse is ons gebleken, dat geleidelijk aan de prijzen van schoenen inderdaad wat omhoog zullen gaan. Het voornaamste materiaal, n.l. het leder is duurder ge worden. Omdat echter de kostprijs van het leder slechts een der factoren is, die de schoenenprijs bepalen, kan men uit deze stijging niet de toekomstige prijs voor schoenen vaststellen. Er is nu eenmaal op de schoenenmarkt nog altijd meer aanbod dan vraag, wat de fabrikanten er toe brengt hun prijzen scherp te stellen. Hoe minder het ko pend publiek zelf de vraag vergroot, bijvoorbeeld door hamsteren, des te meer kans is er, dat de prijsstijging zo klein mogelijk blijft. Terwijl deze en dergelijke problemen de Waalwijkse schoen- en lederfabrikan ten bezig houden, worden de plannen voor de oudheidkundige kamer uitge werkt. Dat is verheugend omdat het bewijst, dat in Waalwijk nog de liefde voor het vak leeft. De oude handschoen makerij, zoals men haar in Waalwijk zal inrichten, vormde immers de grondslag voor de vele bloeiende fabrieken van thans. Zij zal een symbool zijn van de vakliefde en de energie, die Waalwijk tot bloei brachten. "r.: 'v In Brugge, Antwerpen, Oostende en Gent worden opsporingen verricht in verband met een handel in cocaïne. Het blijkt, dat de organisatie eveneens ver takkingen heeft in Frankrijk en Duits land. Te Brussel is een aantal personen aangehouden, die naar Gent zijn over gebracht, om aldaar te worden verhoord. De spelers van de heyton Orient-voet- balclub, die Zaterdag tegen Southend United moeten uitkomen voor de En gelse cup, worden door hun trainer hard aangepakt. Deze trainer heeft een microfoon met luidspreker naar het voetbalveld meegenomen „opdat geen zijner instructies zal verloren gaan". (Telefonisch van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, Donderdagavond. De Belgische socialisten doen alle moeite de volksraadpleging over de koningskwestie nog zoveel mogelijk te vertragen. Nu het zo goed als vast staat, dat het wetsvoorstel zowel in de com missie als in de Kamer zal worden goed gekeurd, gaan zij voort nieuwe twist punten in het debat te betrekken, zodat ■■"•rtni „De schoenmaker in zijn pothuis", eeu ets van A. van Ostade (17de eeuw). (Van onze correspondent) ATHENE, 6 November. De drie grote problemen, waarvoor de Griekse regering zich thans, nu zij de opstand in het binnenland vrijwel geheel onder controle heeft, ge plaatst ziet, zijn zeker: de terugkeer van de gevluchte plattelandsbevol king naar haar haardsteden, de bewaking van de grenzen om een terugkeer van de opstandelingen uit de Cominformlanden onmogelijk te maken en tenslotte de heropvoeding van de gevangen genomen opstandelingen. Vooral dit laatste probleem eist veel tact en de regering is er zich van bewust, dat zij voorzichtig tewerk moet gaan zowel om niet opnieuw ontevredenheid in het land te kweken als om een veroordeling door de wereldopinie te ontgaan. Griekenland zou bereid zijn, de opstandelingen, die thans nog in Albanië en Bulgarije verblijven en die de wapens willen strekken en naar Griekenland terugkeren, indemniteit te verlenen, behalve dan de politieke commissarissen, de militaire leiders, die als oorlogsmisdadigers terecht zullen moeten staan. Een andere oplossing zou het voorstel van Australië kunnen brengen, dat bereid is de opstandelingen uit Albanië mi Bulgarije als politieke vluchtelingen op te nemen en hun vestiging in dat verre continent te vergemakkelijken. de lieden, die de afgevaardigden van de Cominformlanden onder hun bescher ming hebben genomen en die zij in de Politieke Commissie van de UNO zo hardnekkig verdedigd hebben. De zittingen van de rechtbanken, waarin de oorlogsmisdadigers terecht staan, zijn volledig openbaar. De ge wone rechtbanken en de militaire ho ven functionneren op dezelfde wijze als die in alle andere beschaafde lan den. Het gehele proces is openbaar en de gedaagde is verzekerd van zijn de fensie. Het is in Griekenland nog nooit gebeurd, dat beklaagden „spontaan" bekentenissen afleggen en de schuld op zich nemen zelfs van imaginaire misdaden. Als men hen zou geloven dan zijn zij allen volledig onschuldig Het gebeurt vaak dat een krijgsraad, die in principe de doodstraf heeft uit gesproken tegelijkertijd gratie vraagt voor de veroordeelde ofwel omdat deze erg jong is of omdat hij niet meer dan een of twee moorden op zijn geweten heeft; want hier rekent men nog slechts met tientallen.... De pers heeft in Griekenland een zo grote mate van vrijheid, dat zij het zich zelfs kan permitteren om critiek uit te oefenen op de justitie. Herhaaldelijk komt het voor, dat de kranten open brieven publiceren aan het adres van de regering, waarin ouders van een ter Tijdens de laatste militaire operaties in Augustus j.l. in het Grammos- en Vitsigebergte zijn enkele duizenden op standelingen met de wapens in de hand gevangen genomen. Daarbij komt nog een groot aantal, dat zich vrijwillig üeeft overgegeven. Diegenen van hen, die misdaden of wreedheden hebben bedreven zonder militaire noodzaak, zijn voor het groot ste deel overgeleverd aan de militaire justitie. Een zeer klein gedeelte van hen is ter dood veroordeeld, de overigen tot gevangenisstraf. De doodvonnissen die door de militaire hoven zijn uitge sproken, zijn sinds 30 September niet meer voltrokken, voordat eerst de Hoge Baad, die beslist over de gratie-verzoe ken, zich over elk geval afzonderlijk ireeft uitgesproken. Voor die datum werden de vonnissen meestal drie dagen na de uitspraak voltrokken. Bij de ter dood veroordeelden zijn misdadigers, die tien, twintig of vijftig moorden hebben gepleegd. Een is er zelfs veroordeeld, die zonder militairs noodzaak 286 van zijn medeburgers in koelen bloede had vermoord. En dan zijn er verder de beroepssaboteurs, die alles wat de Duitsers nog overeind had den gelaten hebben verwoest. Da* zijn dood veroordeelde gratie vragen, wij zend op door zijn voorouders aan het vaderland bewezen diensten of op het feit, dat verschillende broers in dienst zijn bij het regeringsleger. Meestal heeft een dergelijk verzoek om gratie „sui ge neris" resultaat. Doch slechts weinig opstandelingen hebben zich voor een militaire recht bank te verantwoorden voor oorlogsmis daden. De overgrote meerderheid wordt zonder meer naar opvoedingskampen ge zonden. Zij hoeven daar geen reken schap af te leggen van hun doen en la ten in het verleden en het gaat alleen om de toekomst. Men probeert hen er hier van te overtuigen, dat zij zich heb ben laten bedriegen en dat zjj zich kun nen rehabiliteren door terug te keren van de dwalingen huns weegs en weer ais nuttige elementen toe te treden tot de Helleense familie. Deze kampen voor morele en burgerlijke heropvoeding hebben reeds uitstekende resultaten op geleverd. Zjj hebben niets gemeen met Dachau of met Oost-Siberië, zoals Vishinsky ia de UNO heeft willen doen geloven. De ongeletterden krijgen les in lezen en schrijven. Zij die vroeger reeds een school hebben bezocht krijgen, indien zij dit wensen, gelegenheid Frans of Engels te leren. De voormalige opstan delingen, die blijk geven van morele en sociale verbetering, kunnen na een „kuur" van zes maanden tot twee jaar naar huis terugkeren. Zij, die zich re calcitrant tonen, zullen echter langer moeten blijven. Men vergete daarbij niet, dat de „opstandelingen tegen wil en dank" d.w.z. rij, die gedwongen zijn aan de rijde der opstandelingen mee te vechten, zonder verdere formaliteiten naar huis kunnen terugkeren. Ditzelfde geldt voor de opstandelingen die zich vrijwillig hebben overgegeven. Een spe ciale gunstige behandeling krijgen zij, die zich met hun wapens hebben aan gemeld, en rij. die hun chefs gedood hebben, krijgen een premie, variërend naar de belangrijkheid van de gedode chef. De vogelvrijverklaring van de chefs en de uitloving van de premies rijn door middel van uit vliegtuigen uitge strooide pamfletten ter kennis van de opstandelingen gebracht. Maar wee de opstandeling die betrapt wordt bij het lezen van een pamflet. Hij wordt op staande voet door zijn chefs neergescho ten. Maar een groot aantal opstande lingen is reeds met een klein fortuin tje naar huis teruggekeerd, dank rij de „mildheid" van de staat. De premies variëren van 360 tot 2500 gulden. het wel tegen Kerstmis zal lopen eer de wet definitief zal zijn aangenomen. De minister van- Buitenlandse Zaken, die kort geleden nog 18 December als moge lijke datum voor de volksraadpleging noemde, verklaarde thans dat zjj in Ja nuari zal worden gehouden. De propagandacampagne krijgt lang zamerhand meer vorm. In het eerste van zijn reeks wekelijkse artikelen, die oud- eerste minister Spaak in het socialistisch blad „Le Peuple" laat verschijnen, wijst hij een katholiek voorstel af tot het slui ten van een overeenkomst tussen de par tijen, om voor de volksraadpleging af te zien van alle propaganda. Hij verweet daarbij de katholieke geestelijkheid als propaganda-instrument op te treden en stelling te nemen in een zuiver politieke kwestie. Wat de kansen van Koning Leopold betreft, deze zouden er, volgens een koningsgezinde berekening, ongeveer als volgt uitzien. Van de negen provincies zouden er zes zeker voor de Koning zijn, twee tegen en één twijfelachtig. Van de 32 kiesarrondissementen acht men er van dezelfde zijde 23 voor Ko ning Leopold, 8 tegen en 1 twijfelachtig. In verband met de mededeling, dut de minister van Oorlog een contin gent van 300 woningen ter beschikking heeft gekregen ten behoeve van gede mobiliseerden. vernemen wij nader, dat deze beslissing is voortgevloeid uit een enige tijd geleden door de Bond van Oud-Stoottroepers ontworpen plan voor het bouwen van noodwoningen. Dit plan is afgeketst, daar, zoals be kend, het Ministerie van Wederopbouw vele bezwaren heeft tegen noodwoning- bouw. De Nationale Demobilisatie-Raad heeft het idee van woonruimtever schaffing echter overgenomen met het gisteren gemelde resultaat. Wanneer daarbij van een woning verdeling voor de militairen door het Ministerie van oorlog gesproken is, dan wil dat niet zeggen, zo wordt ons me degedeeld. dat dit departement op eigen gelegenheid woningbureautje gaat spe len. De gedemobiliseerden zullen zich voor het verkrijgen van woonruimte tot de gevestigde instanties moeten wenden. Het Ministerie van Oorlog, in casu de Demobilisatieraad, peilt bij de verschillende plaatselijke huisvestings- bureaux de behoefte en tracht aan de hand daarvan tot een verdeling van het bescheiden contingent te komen. Het lijkt ook niet per sé noodzake lijk, dat de gedemobiliseerde in een bepaalde nieuw te bouwen woning ge huisvest wordt. Men kan zich voorstel len, dat aan nog meer penibele geval len prioriteit dient te worden verleend en om het verdelingsbeleid van de ge meentelijke instanties niet te door kruisen zal het dus ook kunnen voor komen, dat de militair op een andere manier wordt ondergebracht. Voorop staat echter, dat de gedemobiliseerden van dit extra contingentie op enigerlei wijze profiteren. Richtlijnen voor de toewijzing zijn nog niet opgesteld. (Van onze missie-medewerker) •jr get bezoek van Pandit Nehru aan Amerika is uitgegroeid tot een grote f~~f reclamecampagne. Wij hopen, dat India inderdaad wordt een bolwerk tegen ■*- het communisme, al zijn wij daar niet zeker van. Doch zonder communisme heeft de missie in India toch. nog zijn eigen moeilijkheden, die zijn voortgekomen uit de onafhankelijkheidsverklaring. Daar de Britse regering, die het standpunt van de godsdienstige verdraagzaamheid houdt, bij de onafhankelijkheidsverkla ring geen beschermende maatregelen bedong voor de godsdienstige genootschap pen, is deze kwestie zonder meer overgelaten aan de eigen regering van India. Wat het Centrale Bestuur betreft heeft de missie niet te klagen, de christelijke godsdienst is bij grondwet in alles erkend en volkomen vrij; met artikel 22 werd godsdienstonderricht op de scholen, uitgezonderd de gouvernementsscholen, toegestaan; met artikel 23 werden volkomen vrijheid van onderwijs en gelijk subsi- dierecht ook voor de bijzondere scholen vastgelegd. Dit alles zijn prachtige zaken voor de missie, doch dit ziet er anders uit, wanneer men rekening houdt met wat Ruthnaswany opmerkte: „De moeilijkheid voor India ligt hierin, dot er een nog onoverbrugbare scheiding ligt tussen de bepalingen van het Centraal Bestuur en de uitvoering daarvan door de Provinciale besturen; het Centrale Bestuur erkent de vrijheid van godsdienst, doch de Provinciale besturen gaan rustig door de missies zoveel mogelijk te hinderen." Dit is met feiten te bewijzen. In de Constituerende Vergadering werd de wet behandeld, dat kinderen bene den de 18 jaar geen recht hadden, tot een ander geloof over te gaan, ook niet met toestemming van de ouders, ten tweede, dat iedere bekeerling zich bij de ambtenaren had te melden om zijn vrijheid te bewijzen. De wet werd niet aangenomen, doch in Jashpur gaat men rustig door met ze uit te voeren. Er is vrijheid van godsdienst, doch een priester, die naar Udaipur kwam om de enkele duizenden katholieken daar te verzorgen, werd gevangen genomen en uitgewezen: ook in Bihar werden op dezelfde wijze missionarissen weg gestuurd. Door het kastenwezen be stond in India het systeem van onder linge uitbanning; deze is nu door de wet verboden op straffe van 1000 roepies, doch het heeft de bisschoppen veel moeite gekost om de kerkelijke ex communicatie daar niet onder te doen vallen. Vooral m de provincie Madras werkt men de missie tegen door een aanslag te plegen op de katholieke scholen; door ver schillende bepalingen maakt men het voort bestaan. van de bijzondere scholen, die officieel vrij zijn, onmogelijk; men voert een heel nieuwe leerstof in met geheel nieuwe boeken; men eist voor iedere school een zeer hoog garantiefonds zonder het welk zij niet mag voortbestaan of beginnen; dit is voor de missie met haar 110 scholen een onoverkomelijke handicap de scho len van voor 1940 zijn nu van het garan tiefonds vrijgesteld; verder is het aan het oordeel van de ambtenaar overgelaten, of de school goed wordt geadministeerd, zo niet, dan gaat zij over aan de staat voldoende ruimte dus voor willekeur; godsdienst tijdens de lesuren is verboden. Het laatste snufje van Madras is, dat ieder zonder onderscheid van kaste, die zijn christelijk geloof verzaakt en Hindou wordt, recht heeft op kosteloos onderwijs. Een andere kwestie is die van de Adi- basis, dit zijn de nog primitieve volksstam men, die op hun stamgrond wonen en het animisme belijden; men schat hun aantal op ongeveer 20 tot 30 millioen; onder hen werkt de missie met succes en er zijn veel christenen, in het bisdom Ranchi alleen al 300 000. Om de nationale eenheid te bevor deren hebben deze christenen geen eigen afgevaardigden gezonden naar de Consti tuerende Vergadering; var deze daad heeft de algemene afgevaardigde A. V. Xhakker misbruik gemaakt om een amendement m te dienen, dat van de Adibasis aUeen die genen constitutionele bescherming zouden genieten, die de stamgodsdienst beleden dus met. de christenen; het amendement werd niet aangenomen, doch het tekent een mentaliteit. Te Parijs vergaderde dezer dagen het uitvoerend comité der Nouvelles Equi pes Internationales, de Internationale Unie van Christen-Democraten. De Ka tholieke Volkspartij was op deze ver gadering vertegenwoordigd door mr. E. Sassen en mr. Ch Rutten. Tot nieuwe voorzitter der N. I. werd gekozen de heer August de Schrijver, Belgisch mi nister van staat en voorzitter van de christelijke volkspartij, terwijl mr. E. Sassen gekozen werd als een van de vie.r vice-voorzitters der organisatie. Het uitvoerend comité constateerde, dat de christen-democratische partijen op dit ogenblik in de meeste West- Europese landen de sterkste positie in nemen en dat derhalve een gecoördi neerd optreden ten aanzien van de Europese problemen van de grootste betekenis moet worden geacht. Besloten werd o.m. een internationale commissie in te stellen, bestaande uit christen democratische parlementsleden, die te vens lid zijn van de Raad van Europa te Straatsburg. Deze commissie heeft tot taak de Europese problemen, welke in Straatsburg aan de orde worden ge steld, te bestuderen en aanbevelingen te doen voor een gemeenschappelijke houding der christen-democratische vertegenwoordigers te Straatsburg. Te.- vens werd besloten het volgende con gres der organisatie in 1950 in Italië te houden. Met die mentaliteit heeft men het er door gekregen, dat de christelijke Adi basis geen recht hebben op studiebeur zen of op vrijstelling van schoolbelas- ting; in Patna worden alleen de christe nen niet vrijgesteld van inschrijfgeld op de Universiteit. In Bahir hebben de ka tholieke missies zeer goed georganiseerde volksbanken, waardoor zij de sympathie van het volk hebben; het provinciaal bestuur wil die invloed teniet doen door zelf dergelijke banken te gaan oprichten. Dit streven wordt zeer juist getypeerd door een inspecteur van onderwijs, die in opdracht van de hoofdinspecteur van Chota Nagpur in een circulaire schreef: „Waar wij vooral op staan, is, dat, waar de missies sterke schoolorganisaties heb ben, concurrerende soortgelijke instel lingen worden opgericht, goed. georgani seerd en met meer voordelen. De uit voering daarvan ziet men o.a. in Patna, waar men ijverig gouvernementsscholen opricht, doch, hoofdzakelijk juist daar, waar al christelijke scholen zijn". Tegen dit alles hebben de bisschop pen in October 1948 reeds protest aan getekend; doch de missie doet meer: zij gaat door met haar werk en met succes; de scholen hebben een grote aanwas van leerlingen en geen enkel katholiek kind ging naar de staats school over; waar er in Madras een grote drang is naar Hoger Onderwijs, spant de missie al haar krachten in om eigen Hoger Onderwijs te stichten. De missie betreedt paden, die de regering nog niet gaat; zo begon de kajotters- beweging in Calcutta een avondschool voor de velen, die uit armoede van het land naar de stad worden gedreven; na 4 maanden telt de avondschool reeds 200 leerlingen. Als India inderdaad een* bolwerk be doelt te zijn tegen het communisme, dan is het zo jammer, dat het zijn besta bondgenoot hierin zo smadelijk mis kent, zij het niet theoretisch dan toch practisch. Het Roemeense nieuwsbureau heeft bekend gemaakt, dat verleden week vier personen ter dood en vijftien andere tot gevangenisstraffen werden veroordeeld door een militaire rechtbank te Boeka rest wegens spionnage voor de Ameri kaanse geheime dienst: De terdoodver- oordeelden zouden inlichtingen over de verdediging van Roemenië verstrekt heb ben. Van de andere veroordeelden kre gen enkelen levenslang. De kanonniers van bet Britse lucht afweergeschut zijn gisteren na zes maan. den op het vasteland de Nederlandse en Belgische artilleristen getraind te heb ben, in Engeland teruggekeerd. De offi cieren verklaarden zeer tevreden te zijn over de Nederlandse en Belgische artil leristen en over de ontvangst, die hen in Nederland en België ten deel viel. Een hof van appèl heeft girteren het vonnis tegen Heinrich Hoffman, de vroegere fotograaf van Adolf Hitler, in getrokken en opdracht gegeven tot het houden van een nieuw proces. Hoffman, die oorspronkelijk in de categorie „zware gevallen" viel. was veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf. Het beeld van de H. Maagd van Fati- ma zal nogmaals een ronóeris over de wereld maken. Het beeld, dat wordt be geleid door een groep pelgrims, zal op 24 November a.s. in Rome aankomen. Het zal slechts enkele dagen in de Eeuwige Stad blijven en daarna naar andere landen van West-Europa worden gevoerd, alsmede naar Indië, Australië en Nieuw-Zeeland. Japan zal binnenkort in de Ver. Staten consulaten en handelskantoren vestigen, n.l. in New York, San Francisco en Lo« Angeles. Het Hoofdbureau van politie te Ma nilla maakt bekend, dat bij de botsing tussen gendarmes en rebellen in de pro vincie Batanga twaalf Philippijnse gen darmes werden gedood en zes gewond. De rebellen, die 300 man sterk waren, verloren twee man en een onbekend aantal gewonden. Brigade-generaal Al berto Ramos, de politiechef van Manilla, verklaarde, dat de rebellen omsingeld zijn en dat hun overgave slechts een kwestie van tijd is. (Van onze correspondent) Dezer dagen luidde de rouwklok over het Friese stadje Hindeloopen Een van de nog zeer weinige leden van de Werkmansbond was overleden. Toen her leefde een merkwaardige traditie, uniek in ons land, omdat de Werkmansbond vereniging die voortkwam uit het Middeleeuwse Gildewezen zijn leden met een zeer oud ceremonieel naar hun laatste rustplaats brengt. Een van de onder delen van dit ceremonieel is de rondgang der klaagvrouwen, die het verscheiden van het gestorven bondslid „aanzeggen" bij de bewoners van het historierijke juweeltje onder de Friese elf. Op de eerste dag na het overlijden gaan drie klaagvrouwen geheel in zwarte sluiers gehuld het dorp door. De.ur aan deur maken zij haar droeve waarin het schijnt te dromen van voor bije glorie en welvaart uit de Gouden Eeuw. Hindeloopen kreeg ki die jaren vrijhandelsrechten van Czaar Peter, toen boodschap bekend. De volgende dag de eerste reder die de Petersburgse haven volgt opnieuw een rondgang, thans bij familie en kennissen, die worden uit genodigd om de dode de laatste eer te bewijzen. De begrafenis zelf wonen de klaagvrouwen nie.t bij Op dé dag na de begrafenis volgt dan nog een rondgang om degenen, die de begrafenis bijwoon den, een laatste geschenk uit naam van de overledene aan te bieden. Dit ge schenk (het „affiche") bestaat uit een geldelijke gift, waarvan de grootte af hankelijk is van de welstand van de overledene. Even merkwaardig als dit gebruik, is de verplichte rouwkleding voor de naaste verwanten van de overledene. Aanvankelijk was de rouwkleding der Hindelopers donkerblauw en naarmate de tijd naderbij kwam, waarop de rouw kon worden afgelegd, kwamen meer en meer de kleuren wit, blauw en rood naar voren. Ook heerste de gewoonte dat m zware rouw zijnde vrouwen nooit anders naar buiten kwamen, dan met de zware bovenrok geheel om het hoofd geslagen, terwijl soms zelfs de kleurige Hindelooper siervoorwerpen (overwegend rood, goudbrons en groen gekleurd) werden vervangen door de- zélfde voorwerpen, doch nu in de Hindelooper rouwkleuren: blauw en wit. Hindeloopen ie een stadie van stièke binnenvoer. een Hindelooper bleek te riia. Van deze glorie dromen misschien Ook nog de oude mannen bij de Leugen bank, waar men zich trouw verzamelt, om uit te zien over haven en zee. Neen, niet IJsselmeer, in Hindeloopen blijft het zee! Hier worden al vanaf de tijd dat Hindeloopen 84 schepen op zee had (dat was in 1619, zoals een jaartal op de Leu genbank laat weten) de sterkste ver halen verteld,* waar niemand iets van gelooft, maar waar ieder toch naar luis tert. Hindeloopen is ook een stadje waar de kunst wordt beoefend. Het enige echte Hindelooper werk, dat concurreert tegen wat machines aan namaak op de markt brengen. Stadje dat rustig slaapt tegen de zeedijk, waar de beurtschipper op Sneek Piet Amsterdam heet, die woont in de Hindelooper Kalverstraat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 5