PATER orde in M. PUNT „verstoorde openbare Tsjechoslowakije' STAKING IN FRANKRIJK RUSTIG VERLOPEN IS BESTRIJDERS VAN PLANTENZIEKTEN KOMEN NOOIT KLAAR HARDE Herziening lonen en kinderbijslag Tot hoofd en hart werkelijkheid DE GERUCHTEN ROND FOKKER AUSTRALISCHE BOYCOTT OP NEDERLANDSE SCHEPEN SPOEDIG TEN EINDE Het weer 7 stakers gearresteerddie trachtten werkwilligen te hinderen Het grootste probleem van vandaag vormt de aardappelmoeheid Boeren zijn niet bijster dankbaar Hatta voorzitter van Voorbereidingscomité? Treinstoring op baanvak Amsterdam—Haarlem 130.000 COMMUNISTEN GEREED VOOR DE AANVAL OP TSJOENGKING Lord Pakenham krijgt geen ontslag ^ZATERDAG 26 NOVEMBER 1949 73ste JAARGANG No. 24625 MGR. BERAN „SYMBOOL VAN DAPPERHEID EN MOED" Actie tegen de Kerk wordt gevoerd met grote omzichtigheid Sleepbootpersoneel te Tandjong Priok staakt MILITAIRE OPLEIDING IN CANADA? Voor troepen van de West- Europese Unie GEEN PASPOORT MEER? In Benelux-verkeer Regering stelt onderzoek in Vertrouwen in Frans Kabinet uitgesproken PLANTENZIEKTEKUNDIGE DIENST BESTAAT 50 JAAR f li d0?rgar' zolan'J er nog 3300 verschillende keversoorten over ons Aardappelmoeheid Coloradokever RUS SCHIET AMERIKAAN TE BERLIJN NEER Rechercheur gedood Voorstel Vakcentrales Verbetering noodvoorziening voor ouden van dagen EXTRA-WONINGEN Voor arbeiders met 99 weekpendel" Zondags-ryverbod Keuze tussen nakoming en opheffing Troepen aan boord „ZuideTkruis" Tibet wil bevrijd worden BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: StumDhlussti. 45. tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. W. Boerriqter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Ruft. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter- hoogte. Ingezonden mededelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week. I 132 per maand, f 4.55 per kwartaal. (Van onze verslaggever) Zaterdag 19 November werd pater M. Punt, de overste van de paters Calansantijnen in Tsjechoslowakije gestationneerd in Kladno door de volksdemocratische regering uitgewezen. Hij kreeg het bevel het land binnen drie dagen te verlaten. Als reden voor deze onheuse bejegening werd opgegeven dat de pater „door zijn aanwezigheid de openbare orde verstoorde". Zjjn overhaast vertrek betekende een abrupt einde van zijn tienjarig verblijf in Tsjechoslowakije; een verblijf dat hij geheel overeenkomstig de doel stellingen van de „Congregatie voor de Christelijke Arbeiders" geheel ten nutte maakte voor de behartiging van de geestelijke belangen der Boheemse werklieden. Een verblijf ook, tijdens hetwelk hij de wellicht meest drama tische perioden uit de geschiedenis van het Tsjechische volk meebeleefde. overheid in Tsjechoslowakije bij haar tegenweer de grootst mogelijke tact wordt vereist. Pater Punt legde- er in dit verband de nadruk op, dat men in het buiten land niet te voorbarig moet zijn met het verwijt, dat de houding van de Tsjechoslo waakse bisschoppen „niet krachtig" genoeg zou zijn en nog min der met het constateren van „een soort capitulatie". Met name wees hij op de kwestie rondom de eed van trouw, die door de Tsjechische regering van de clerus wordt geëist. De formule van deze eed werd opge steld door de bisschoppen zelf. Zij be paalden daarbij, dat de eed afgelegd moest worden „voor God"; en zij maak ten tevens de restrictie, dat de plech tige gelofte van trouw niet kon inhou den, dat de clerus verplicht zou zijn iets te ondernemen, dat zou indruisen tegen Goddelijk of Kerkelijk recht of tegen de persoonlijke vrijheid. De minister van Justitie, Cepicka, nam de formule aanvankelijk letterlijk over. Later schrapte hij echter de woor den „voor God", veranderde de termi nologie „Tsjechische Staat of Republiek" in „Volksdemocratische regering" en verklaarde ook de genoemde restrictie niet te willen aanvaarden. Tot op het moment, dat hij Tsjecho- Sinds Dinsdag j.l. verblijft pater Punt bij familie in Heiloo. Wij troffen hem daar aan, niet in het minst uit zijn even- Wicht gebracht door de voortdurende spanning van de laatste maanden, noch door de plotselinge overgang. Rustig en met grote bedachtzaamheid vertelde hij het een en ander over de actuele situatie in Tsjechoslowakije. De „verstoring van de openbare orde", Waarvan hij werd beticht, kon alleen hierin bestaan hebben, zo zei de pater, dat hij van de kansel de gelovigen had voorgehouden vast te houden aan de katholieke beginselen en dat hij som mige boodschappen van de bisschoppen Van commentaar had voorzien. Dc actie tegen de Kerk in Tsje choslowakije schetste pater Punt als een, die nadat de overrom pelingstactiek van de volksdemocra tische overheid had gefaald met grote omzichtigheid wordt gevoerd. Zjj is er op gericht de katholieken in een valstrik te lokken en hen al dus tot openlijk verzet te provo ceren. Hetgeen uiteraard tot gevolg heeft, dat ook van de kerkelijke De „Australian Waterside Workers Federation" heeft, aldus U.P., aan de andere vakbonden van zeelieden en ha venarbeiders voorgesteld de boycott op Nederlandse schepen op te heffen. Ver- Wacht wordt, dat de volgende weck een beslissing zal vallen. Begin dezer week is een staking uitgebroken onder het sleepbootper- spneël,.in dcj)4l£".Vaji Tandjong Vriok. Zij omvat 138 personen. Men eist loonsverhogingen ter grootte van ongeveer 50 pet., waardoor de kapiteins meer dan f 1000 's maands en de machinisten meer dan f800 's maands zouden gaan verdienen. De looneisen zijn afgewezen. Tengevol ge van de staking moest de „Willem Ruys" van de Kon. Rotterdamsche Lloyd op eigen kracht in de haven van Tandjong Priok meren, hetgeen zonder ongevallen geschiedde, en verliet het troettenschip „Zuider kruis" Vrijdagmorgen op eigen kracht de haven. De republikeinse minister van Voor lichting, Samsjudin, zei op een perscon ferentie te Semarang, dat hij in Indonesië geen communistisch gevaar ziet en dat er in Indonesië vrijwel geen ware com munisten zijn. Bij een verbetering van de economische toestand zal het huidige schijncommunisme vanzelf oplossen. Overigens verwacht men op het ogen blik van communistische zijde wel op positie, doch alleen in de legale en par lementaire sfeer. Samsjudin wees er verder op, dat de samenwerking tussen Nederland 'en In donesië alle reden tot tevredenheid geeft. Hij heeft wat dit betreft ook goede hoop voor de toekomst en hij verwacht, dat na de overdracht der souvereiniteit •lies er veel bevredigender zal uitzien. In een verklaring van republikeinse •ijde wordt gezegd, dat zich in de Neder- Veldmaarschalk Sir William Slim, chef *an de Britse generale staf, heeft te Ottawa verklaard, dat een Canadees aanbod tot opleiding van West-Europese Manschappen in Canada „zeer dankbaar" °htvangen zou worden in de betrokken 'anden. Men oppert de veronderstelling, "at men te Ottawa deze mogeiykheid °hder ogen ziet als deel van Canada's 'aak in het kader van het Atlantisch ''act. Slim verklaarde, dat Engeland ®"eeds een aantal officieren In Canada heeft. sproeiing van aardappelen tegen de coloradokever. landsegevangenissen in Indonesië nog duizenden gevangenen bevinden, die in gevolge de Van Roy en-Rum-overeen komst en de overeenkomst tot het staken der vijandelijkheden onmiddellijk in vrijheid hadden moeten worden gesteld. De correspondent van Aneta te Djocja, die deze week naar Surakarta is gereisd, seint, dat er in dit gebied volkomen vei ligheid heerst. Ook in Klatan is alles rustig. De commandant van de T.N.I. hier heeft verklaard, dat „vreemdelin gen" op de ondernemingen rustig hun arbeid kunnen voortzetten. Het Belgische Benelux-comité ver neemt, in tegenstelling tot in de Belgi sche pers verschenen berichten, dat de betrokken Nederlandse instanties op het ogenblik overwegen het paspoort in het mter-Bcneluxverkeer af te schaffen. Deze maatregel zou in het eerste kwar taal van 1950 zyn beslag krijgen. slowakyc verliet, was het pater Punt niet bekend, dat reeds priesters tot het afleggen van genoemde eed waren opgeroepen. Maar hg achtte het waar schijnlijk, dat ieder van hen binnen kort voor deze grote moeilükheid zou worden geplaatst en dat daarbij con flicten niet te vermijden zouden zijn. „Dit wordt overigens een kwestie", zo meende de pater, „waarbü het op treden van iedere Tsjechische geeste lijke individueel van grote betekenis zal zijn." Met diepe bewondering sprak pater Punt tenslotte over de Aartsbisschop Mgr. Berhn, die hij nog ontmoet had drie dagen nadat het paleis van Zijne Hoogwaardige Excellentie onder poli tioneel toezicht werd gesteld. Mon seigneur bleek door deze maatregel in het geheel niet geïntimideerd en was vastberadener dan ooit. „De populari teit van de Aartsbisschop is ongewoon groot", verklaarde de pater, „voor ne gentig procent van het Tsjechische volk is hij de enige man in het land, die nog openlijk voor de waarheid getuigt, het symbool van dapperheid en moed". Nederlandse officieren onderzoeken wat er van de trein over is, die onlangs ten Zuiden van Surabaja op een mijn liep. Terroristen hadden die mijn op de rails gelegd. Bij de explosie verloren drie Indonesiërs het leven. Zeven werden gewond. Verwachting tot Zondagavond: In de ochtend hier en daar mist, overigens half tot zwaar bewolkt, met later in de Zuidelijke helft van het land kans op enige regen. Zwakke tot matige wind, overwegend uit Ooste lijke richtingen. Vannacht plaatselijk lichte nachtvorst. Morgen overdag on geveer dezelfde temperatuur als van daag. Zondag: Zon: 8.1716.37; Maan: 13.45—23.04. Maandag: Zon: 8.1916.36; Maan: op 13.58. In antwoord op vragen van het lid der Tweede Kamer de heer Nederhorst (Arb.) hebben de ministers van Verkeer en Waterstaat, van Economische Zaken en van Financiën medegedeeld, dat het liun niet bekend is, dat aan personeel, werkzaam bjj de constructie-afdeling van de Fokkerfabrieken, ontslagen zijn gegeven als gevolg van de inkrimping van deze afdeling. Aan de interne reorganisatie der Fokkerfabrieken nemen bovenge noemde ministers deel. Het rege ringsstandpunt ten aanzien van een zelfscheppende Nederlandse vlieg tuigindustrie zal mede worden be paald door de aanvankelijke resul taten van deze reprganisatie. De ministers zijn bereid, indien zij na afweging van alle factoren tot de conclusie moeten komen, dat voor de zelfontwikkelende vliegtuigindustrie niet voldoende levenskansen bestaan, de Kamer volledig van de gronden, waarop hun standpunt berust, in ken nis te stellen, alvorens zodanige maat regelen te nemen, waardoor de geno men beslissing onherroepelijk zou wor pen. zy geven de verzekering, dat by de bepaling van hun beleid ten deze de betekenis van de zelfontwikkelende vliegtuigindustrie voor het Nederlandse economische leven niet uit het oog ver loren zal worden. De 24-uursstaking, die gisteren in Frankrijk is gehouden, is kalm verlo pen. De staking was, zoals hekend, uit geroepen door de twee grote federaties van vakbonden: de niet-communistische Force Ouvrière (900.000 leden) en de communistische federatie van vakhon den C. G. T., (2.200.000 leden). De mees te fabrieken en kantoren waren geslo ten. Ook in de havens lag het werk stil. Het verkeer was gedeeltelijk ont wricht, waardoor honderdduizenden per sonen zich te voet, per fiets of liftend naar hun werk moesten begeven. De winkels, kantoren en banken wa ren echter gewoon geopend. Ook de voedselaanvoer ondervond geen vertra ging. De telefoon, het licht" en het gas, functionneerden vrijwel overal normaal. De meningen over de doeltreffendheid van de staking waren verdeeld. „Het was een fiasco", zei het socialistische De Franse Nationale Vergadering heeft hedenmorgen vroeg, na een debat van drie dagen over de buitenlandse poli tiek, met 334 tegen 248 stemmen een door de leiders van dc regeringspartijen opgestelde motie van vertrouwen in de regering aanvaard. De socialisten, de M.R.P., de radica len en de meeste gematigden stemden vóór de motie. De communisten, Gaul listen en rechtsen stemden tegen. Er was een vijftiental onthoudingen. De politieke commissie der V.N. heeft gisteren met 52 tegen 5 stemmen het Sovjet-voorstel voor een vredesverdrag tussen de vijf grote mogendheden ver worpen. In dit voorstel wordt tevens de veroordeling geëist van „oorlogsvoor bereidingen" in de V. S. en Engeland. (Van onze redacteur) Vijftig jaar bestaat binnenkort de Plantenziektekundige Dienst te Wagenin- gen. In 1899 opgericht op initiatief van prof. dr. J. Ritsema Bos, heeft zij zich een belangrijke en waardevolle staat van dienst verworven. Het begon toen m de laatste jaren van ae negentiende eeuw verschillende staten der V S van Npora-Amerika ter bescherming van de eigen cultures certificaten gingen eisen bij de invoer van plantenzendingenDie certificaten moesten garanderen dat de planten vrij waren van ziekten. De oprichting van de Nederlandse Plantenziek tekundige Dienst werd daarmee urgent. Die oprichting wordt 30 November oevierd met een plechtige bijeenkomst in de aula van de Landbouwhogeschool in Wagemngen. Het is vanwege dit bijzondere en heuglijke feit dat wij waren uitge nodigd een bezoek te brengen aan de laboratoria van deze dienst aan de Oude Bennekomseweg m Wagemngen, waar men ons vele leerzame, bijzondere en ook wonderlijke dingen heeft verteld over het werk dat hier ten diïnste tan de export en de landbouw wordt verricht. e van ae Allereerst een stukje historie. Reeds voor 1899 leidde prof. Ritsema Bos een phytopathalogisch laboratorium in Am sterdam, dat zich bezig hield met het onderzoek van. plantenziekten. In de jaren rond 1900 had Nederland een belangrijke handel op Amerika in boomkwekerijproducten en bloembol len, zodat wij de eisen, die van over de Oceaan aan ons werden gesteld onmo gelijk konden negeren. Prof. Ritsema nam de gelegenheid, die hem daarvoor werd geboden, te baat om een oud ideaal te verwezenlijken. Niet alleen richtte hij een dienst op, die certificaten van ge zondheid kon verstrekken, maar tevens kon hij de kwekers een steun zijn bij he.t bestrijden van ziekten en plagen die hun gewassen bedreigden. Steeds heeft de jubilerende dienst deze twee ledige taak, controleren en voorlichten me+ succes vervuld. Aan haar ontwik keling zijn behalve de naam van prof. dr Ritsema Bos onafscheidelijk verbon den de namen van ir. N. van Poeteren de directeur tot 1946. en van dr. C. J. Briejer, op wiens schouders de leiding thans rust. t/it alle mogelijke en buitensporige dingen, die men ons heeft verteld, heb ben we de conclusie getrokken, dat zo'n plantenziektekundige dienst nooit klaar komt. Heeft men vandaag alle luizen, kevers en ratten, die de oogst bedreigen, uitgeroeid, dan duikt er morgen weer nieuw ongedierte op. Het zal zo wel CarJneTmem °ver de gehele wereld bedreigen millioenen soorten ongedierte het werk van mensenhanden. Het grootste probleem van vandaag vormt de aardappclmoeheid. De men sen, die met de bestrijding hiervan bezig zijn krijgen er grijze haren van. Deze moeheid wordt veroorzaakt door het aardappelaaltje, dat de wortels van het aardappelgewas aantast en daardoor een misgewas veroorzaakt. De groeiende wijfjes zwellen op tot speldeknopgrote bolletjes, gevuld met honderden eieren en larven. Deze wijfjes sterven af, wor den bruin en komen in de grond te recht. Het zijn deze bruine spelde- knopjes, die met millioenen op een hectare kunnen voorkomen, die de grond voor enkele jaren ongeschikt maken voor de aardappelteelt. Dit is allemaal erg ingewikkeld, maar de Plan tenziektekundige Dienst weet er wel raad mee. In haar laboratoria zitten tiental len meisjes, die per jaar zo onge veer honderdduizend grondmonsters op het aardappelaaltje onderzoeken. En wordt er een gevonden, dan mag de boer, van wiens grond dit mon ster is getrokken, vooreerst geen aardappelen meer telen. Zo'n boer vindt dat natuurlijk niet erg prettig en velen worden er kwaad over, maar in dat geval staat de „sterke arm" met de stok van een behoor- ïyke boete achter de deur. De alom bekende, gevreesde en ge- gehate Coloradokever is men thans vrij wel de baas, maar het kost de Dienst dan ook zes millioen gulden per jaar om dit geelgestreepte miniatuurmonster in toom te houden. Dan is er nog de befaamde San José-schildluis, die een ernstig gevaar voor de fruitteelt bete kent. Nog ontdekt men deze parasiet in ons land slechts op enkele plaatsen, maar de Plantenziektekundige Dienst heeft de handen vol om deze ziekte buiten onze grenzen te houden. Het zelfde is het geval met de Japanse Mei kever, „een mooi en vriendelijk beestje" zoals dr. Briejèr het noemde, maar ook deze vriendelijke gast wordt door de Dienst onmiddellijk onschadelijk ge maakt. Een speciaal ingerichte kamer van de Dienst herbergt een uitzonderiyke col lectie ratten en muizen van de kleine dwergmuis tot de bisamrat, die erg veel schade aan dyken en oevers kan aan richten en waarvan men er dit jaar reeds 750 heeft gevangen. Want ook de muizen- en rattenbestryding vormt voor de Plantenziektekundige Dienst een ern stig probleem, dat met zorg wordt aan gepakt Och, er is zoveel dat door deze Dienst wordt verricht. De boeren, die er door geholpen en voorgelicht worden, zijn niet bijster dankbaar, maar dat ver wacht de Dienst ook niet. Men doet alles wat momen eel mogelijk is om de export en de land- en tuinbouw te be schermen tegen alle plagen en ziektes, die hagr bedreigen. Wij willen de directeur van de Dienst dan ook graag volgen in een dringend beroep aan landbouwer- en exporteurs om het vertrouwen, dat de jubilerende Plantenziektekundige Dienst geniet, zo groot mogelijk te maken. kabinetslid Eugène Thomas, hoofd van het Franse postwezen. „De resultaten zijn zeer bevredigend", deelde de secretaris-generaal van de Force Ouvrière, Robert Bothereau, mede. De president van de Force Ouvrière zei echter, dat hij nog geen cijférs kon verschaffen over het totale aantal arbeiders, dat had gestaakt. In geheel Parijs werden in totaal ze ven stakers gearresteerd, die werkwilli gen trachtten te molesteren'. De gearres teerden waren bouwvakarbeiders. Zij werden in verschillende delen van de stad gegrepen. Een sergeant van de Amerikaanse luchtmacht werd gisteravond doodge schoten door een Russische wacht, toen hij geen gehoor gaf aan een bevel om halt te houden. De sergeant maakte een pleizicrritje door de buitenwyken van Beriyn. In een bekendmaking zeide de Amt- rikanse autoriteiten, dat de sergeant op zijn tocht vergezeld werd door twee soldaten en twee meisjes. De auto waarin het vijftal reed, stopte niet bij de Russische controlepost, maar reed rustig verder. De Russische wacht loste toen een schot op de voortschietende wagen en raakte de sergeant. Korte tijd nadat hij in het Britse militaire ziekenhuis was opgenomen overleed het slachtoffer aan de verwonding. De auto riteiten hebben terstond een onderzoek ingesteld. Hatta, die hedenmiddag uit Djocja in Batavia wordt verwacht, zal o.a. ver gezeld zijn van de Sultan van Djocja. Beiden zullen eerst een bezoek bren gen aan de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon. Hedenavond negen uur zal de eerste zitting van het nationale voorbereidingscomité worden gehouden in de Gedung Indonesia Serikat. In Indonesische kringen, die in ver band met het bezoek van Hatta aan Sumatra meenden, dat hij geen lid van het comité zou worden, verwachtte men hedenmorgen, dat hij tot voorzitter zal worden gekozen. Donderdagavond zijn drie recher cheurs na een urenlange achtervolging slaags geraakt met twee verdachte per sonen, die in een kampong nabij Sema rang een huis waren binnengedrongen. Er volgde een hevig vuurgevecht, waar bij een rampokker werd gedood en de andere zwaar gewond raakte, terwijl anderzijds een van de rechercheurs om het leven kwam. (Van onze verslaggever) Om ongeveer half tien vanmorgen ontstond op het baanvak Amsterdam Haarlem een storing in het treinverkeer, doordat een van de dragen van het electrische net brak. Het reizigersver keer, dat ongeveer een half uur vertra ging ondervond, werd ongelegd via Uitgeest. Inmiddels werd met man en macht gewerkt om de draadbreuk on gedaan te maken. Een bezigheid, die enkele uren in beslag nam. De Stichting van de Arbeid deelt o.a. mede: Door het uitstellen van de voorgeno men regeringsmaatregelen betreffende de huurverhoging, de verhoging van de personele- en de omzetbelasting en de verlaging van de loon- en inkomsten belasting richt het overleg zich thans in hoofdzaak op de gevolgen van de stij ging van de kosten van levensonder houd, welke hoofdzakelijk door de de valuatie veroorzaakt wordt. Zoals reeds is medegedeeld, hebben het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. bij de Stichting van de Arbeid concrete com pensatievoorstellen ingediend. Deze voor stellen bevatten: de bereidverklaring van de Nederlandse arbeidersbeweging op constructieve wijze mede te werken aan het in evenwicht brengen van de betalingsbalans, het nastreven van vol ledige werkgelegenheid en het opvoeren van de productie; herziening van de lonen, de kinderbijslag en de noodvoor ziening ouden van dagen per 1 Januari a.s. Hierop wordt van de zijde der werk geversorganisaties geantwoord, dat zij alvorens te komen tot een definitieve conclusie, eerst het oordeel van de re gering wensen te vernemen. De voorstellen van de Vakcentrale zijn onmiddellijk ter kennis van de regering gebracht. Verzocht is hierover begin vol gende week een spoedbespreking te hou den. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft besloten voor 1950 een beperkt aantal woningen ter beschikking te stellen ten behoeve van gehuwde mannelijke werknemers, die werkzaam zijn in bedrijven met 10 of meer arbeiders en in de plaats van te werkstelling in de kost zijn, omdat zij wegens de grote afstanden tot hun woon plaats niet dagelijks heen en wee^kun- nen reizen (zgn. „weekpendel"). Deze extra-woningen zullen slechts worden toegewezen ten behoeve van werkne mers, wier plaats van tewerkstelling in een andere provincie is gelegen dan hun woonplaats. De minister heeft voorts aan de pro vinciale besturen verzocht, ter be strijding van de „weekpendel" binnen de provincie uit het provinciale woning contingent een tijdelijk aantal woningen te reserveren. Door ondernemingen en bedrijven (met uitzondering van de metselsteen- en dakpannenindustrie), die 1 November 1949 tien of meer werknemers (mannen of vrouwen) in dienst hadden en het komende jaar vermoedelük zullen hou den, kan een aanvraag worden inge diend. In het Voorlopig Verslag van de Commissie van Rapporteurs uit de Tweede Kamer voor de begroting van Verkeer en Waterstaat, wordt aandacht gewijd aan de Rijnvaart, waar nog steeds geen eenheid en overeenstem ming bestaat. Dit zou alleen niet be reikt zyn. omdat één enkele onderne ming te Rotterdam zou weigeren mede te werken. Is, aldus vroegen verschil lende leden, een ingrijpen van over heidswege tegen deze onderneming niet mogelijk? Er is voorts critiek op de minister, die zich er, aldus een aantal leden, angstvallig van onthoudt de principiële vervoers- en verkeerspolitiek aan te snijden Waarom, aldus wordt gevraagd, onthoudt de bewindsman zich er stelsel matig van grote, principiële lijnen aan te geven. Vele leden vragen voorts: Is de mi nister niet van mening, dat ten aanzien van het Zondagsryverbod een keuze moet worden gedaan tussen een straffe nakoming en controle op de naleving van dit voorschrift en een algehele op heffing er van." Tenslotte nog twee opmerkingen, over de K.L.M. en de wegenbouw. Wat de K.L.M. betreft, vele leden komt het voor, dat bij deze maatschappij royaal met geld wordt omgesprongen. Is het waar,, dat aan adviseurs duizenden gul dens worden uitbetaald? Betreurt wordt dat dit jaar, evenals vorig jaar, slechts 12% millioen voor de bouw van wegen is uitgetrokken. Dit betekent, dat de wegenaanleg vrijwel stilstaat. Hedenmorgen is het troepentransport schip „Zuiderkruis" uit Batavia naar Nederland vertrokken met aan boord het derde garde-regiment „Prinses Ire ne", het tweede regiment veldartillerie en contingenten van de militaire poliite, de marine en de mariniers. De afgezanten van Tsang Kai Sjek zpn gisteren per vliegtuig uit Hongkong naar Tsjoengking vertrokken, na tever geefs gepoogd te hebben de waarnemen de president van China, Li Tsjoeng Jen, er toe te bewegen zijn werkzaamheden te hervatten. Volgens de afgezanten heeft Li beloofd, voorlopig niet naar de V. S. te zullen gaan. De Chinese nationalisten hebben gis teren versterkingen naar het front ge zonden ten einde de aanval van drie kanten door de communisten op Tsjoeng king te stuiten. De aanvallers worden geschat op 130.000 man. Ongeveer 95.000 comm. soldaten zijn geconcentreerd in Fowling ongeveer 90 kilometer ten Noord-Oosten van de Jangtse en in Nanchoean 80 kilometer ten Zuid-Oos ten daarvan. Zij staan onder leiding van generaal Lin Piao, die beschouwd wordt als de beste communistische generaal Een ander leger van 35.000 man rukt op uit de provincie Kweitgjau onder bevel van generaal Lioe Po Tsjeng. Zij heb ben Toengtzoe, 150 kilometer ten Zuiden van Tsjoengking, veroverd. Volgens radio Peiping heeft de ..leven de Boeddha" van Tibet, de twaalfjarige Pantsjen Lama, een beroep gedaan op de Chinese communisten „Tibet te be vrijden". De communistische leiders Mao Tse Toeng en generaal Tsjoe Teh heb ben verklaard overtuigd te zijn, dat hun leger en regering „zeker deverlangens van de Tibetaanse bevolking kunnen bevredigen", aldus de radio. De Pantsjen Lama. diedezezomer als geestelijk leider van Tibet in de tempel met gouden koe pel te Koemboem (Chinese provincie Tsjinghai) werd aangesteld, is in balling schap wegens oppositie van de Dalai Lama, tijdelijk hoofd van de natie. Als men zijn tijd goed weet te ge- i^bruiken, heeft men altijd tijd genoeg^ (Van een bijzondere medewerker) Wie dag na dag de plicht en het voorrecht heeft kennis te nemen van de vele vraagstukken, waar mee de gewone man te worstelen heeft, verbaast het niet als hij onverschillig heid ziet groeien. De kunst van het luis teren gaat in belangrijkheid ver uit bo xen die van het spreken. Zo waren we dezer dagen toehoorder in een vergade ring, waar een vakbondsbestuurder had gesproken over plichten en rechten van de arbeider in verband met de sociale rechtvaardigheid. De inleider had be paald een knap betoog geleverd en o.a. een voortreffelijke uiteenzetting gegeven van wat nu feitelijk sociale rechtvaardig heid is. Een geïnteresseerd publiek had naarstig aantekeningen zitten maken en na afloop van de causerie was men in groepsbespreking gegaan, waarna van elke groep een woordx'oerder de gerezen moeilijkheden aan de inleider zou voor leggen. Deze studiemethode op arbeiders ontwikkelingsavonden vindt steeds meer toepassing en getuigt van de wil om de problemen te gaan beheersen. Het \-alt op dit soort avonden steeds op, dat de xragen zo uitstekend worden geformu leerd. al mag het (natuurlijk) niet voer wonderen, dat men vooral bij strak theo retische discussies bijna steeds de nei ging heeft om het verhandelde in de sfeer van het concrete te trekken. Op deze bewuste avond nu weigerde een van de woordvoerders de gerezen vragen te stellen met de opmerking: ..Ik kom wel luisteren, maar vragen stel ik niet meet;, want het helpt je toch niks." Maar dat nam de inleider niet. „M n goeie vriend, de vragen, die je niet wilt stellen, zijn waarschijnlijk de meest be langrijke. Maar houdt ze maar voor je en vertel ons alleen, waarom je geen vragen meer wenst te stellen Welnu, toen barstte de ellende van een gezin met niet verdienende kinde ren los, toen kwamen de klachten van een arbeider naar voren, dat men steeds meer praat over verantwoordelijkheids zin, noodzaak van toenemende produc tie, meer uitvoer, herstel betalingsbalans, lagere consumptie, gemeenteklasindeling, nationale versobering, enz., enz. „Ik ben geen communist mijnheer de voorzitter, en ze hoeven bij mij niet aan te komen met het smoesje dat de vakbond niks meer waard is. Ik weet als landarbeider heel goed, dat m'n loon op het ogenblik meer dan twee maal zo hoog is als vóór de oorlog. Ik weet wat kinderbijslag be tekent, ik heb eindelijk ook eens vacan- 1 ie, ik ben in een pensioenfonds; ik weet, dat we dat allemaal mede aan de vak beweging te danken hebben. Maar wilt u mij 'ns vertellen wat ik op het ogen blik met f 37.50 per week met 6 kinderen moet doen? Dat is het bedrag wat ik schoon per week in m'n vingers krijg. Zou ik timmerman zijn of metselaar, dan verdiende ik minstens vier gulden per week meer. Of als ik helemaal geen vak had geleerd en nu duvelstoejager xvas op een of andere grote fabriek, dan kwam ik met f 45.per week thuis. En vertel me nu niet dat ik geen vakman ben. Ik heb m'n diploma boomkweker, diploma van de landbouwschool en ik maak zo nodig tekeningen voor tuinaan leg. Met hart en ziel ben ik vakman, maar omdat het bedrijf van m'n baas nu toevallig m een 5e klas-gemeente is gevestigd, moet ik maar proberen het met een paar rijksdaalders minder te doen dan een x'akgenoot, die een uur lopen verder woont. En als we vragen: doek nu eindelijk die gemeenteklassen eens op, dan krijgen we niet anders te horen dan: de bond bestudeert het vraag stuk, of er is een regeringscommissie nodig. Ik gun de ministers best een hoog salaris, ze doen belangrijker werk dan wij. Maar niemand denkt er toch aan om eerst eens vijf jaar te studeren over de vraag of zo'n salarisverhoging van de ministers nodig is? Maar als het om een kleine en naar mijn mening rechtvaar dige verbetering voor arbeiders gaat, dan moet er jaren worden gestudeerd. Men spreekt over nationale versobering. Moet ik daar misschien ook nog aan meedoen? Het vlees is vrij en het bier is weer best. Maar ik blijf koud van allebei. Wat ik in strijd acht met de sociale rechtx'aardigheid, mijnheer de voorzitter, dat is het verhaal van die nationale versobering. En nou xx*il ik nog eens herhalen dat ik geen commu nist ben en niemand wil opruien. Maar als ik het gezicht van mijn vrouw en de armoe van m'n kinderen zie, dan zal ieder begrijpen dat een mens bitter gestemd wordt. Heus ik kan best zien, dat er mensen zijn die méér dan genoeg slappe was bezitten, maar ik acht het een eis van sociale rechtvaardigheid, dat op de eerste plaats ieder genoeg heeft. Hoe beroerd ik het ook vind, ik kan het niet langer verantwoorden om elke week 65 cent van mijn loontje af te breken voor de bond, je moest me maar als lid schrappen." In spanning wachtten we op het ant woord van de inleider. Vakman, die hij was. kostte het hem niet al te veel moeite zijn opponent ervan te overtui gen. dat het zeker niet aan de vakbe weging ligt, dat er nog verschillende aanwijsbare sociale onrechtvaardighe den in Nederland bestaan. Niet alleen in de arbeiderswereld, maar in gelnke zin en mate ex'eneens in die x'an de kleine middenstand en de ambte naar en bediende met het lagere inko men. Eveneens bracht hij zijn opponent tot het inzicht, dat bedanken voor de x'akbeweging NU, wel een zeer ernstige fout zou zijn, maar erkennen moest hij dat de nationale x'ersobering voor het belangrijkste deel tot nu toe werd op- gevangen door de man met een inkomen onder de f5000 ondanks de geweldi ge belastingdruk op de hogere en hoge inkomens. Op de man af gevraagd verklaarde hij gedecideerd, dat er naar zijn persoon lijke mening zeker niet aan een nieuwe loonronde zal zijn te ontkomen indien de verwachte" prijsstijgingen doorzet ten. Maar opmerkelijk was, dat ook in deze vergadering waar we herhalen het op een zeer nuchtere en verstan dige wijze over de ernstige moeilijkhe den van geheel ons vaderland werd gesproken, duidelijk werd erkend en eveneens bereidheid werd gevonden om aan de noodzakelijke stijging van de na tionale productie n."ee te werken Alleen, men eiste, en hiermede ziin we het met de hier sprekende arbeiders volkomen eens, dat de resultaten van 'verhoogde productie op enigerlei wijze ook ten goede zullen komen aan de werkers in het productieproces: de mensen met het kleine inkomen, waarx'an er velen thans in practisch onhoudbare toestanden ver keren. Volgens welingelichte kringen te Lon den heeft Attlee gisteren besloten de minister voor Burgerluchtvaart, Lord Fakenham, niet te ontslaan wegens zgn tegenspraak op de bevindingen van het hof, dat een onderzoek naar de oorza ken x7an de ramp met de „Ngmegen" had ingesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1