FOUT IN DE VLIEGKAART Bijwagen van iijn 3 bij een botsing gekanteld DOODVONNISSEN IN PRAAG Ministers Stikker en van Schaik naar Indonesië vertrokken SPANNING TUSSEN FRANKRIJK EN POLEN NEEMT ZEER STERK TOE Vliegtuig was niet uit koers geraakt Franse Dakota neergestort Twee en dertig passagiers gewond Comité ter voorbereiding van de overdracht geïnstalleerd TSJOENGKING wordt bedreigd P Tot hoofd en hart H.V.K. VRAAGT ONTSLAG Verwarde toestand in Panama Het weer Tien inzittenden gedood Remmen van motorwagen lijn 5 weigerden CONGRES VAN TELEVISIE-AMATEURS Ontruiming van Kediri 15 December voltooid Laatste leden van diplomatieke missies vliegen naar Hongkong In Amsterdam gaat het niet vlot Aantal veroordelingen in Pankrac-gevangenis tot 87 gestegen Franse diplomaten te Warschau als represaille gearresteerd Uitwijzing van Polen uit Frankrijk Kl, J VELE VACATURES OP LAGERE SCHOLEN Acht trawlers te IJmuiden opgelegd Belg liet moedwillig zijn schip zinken MAANDAG 28 NOVEMBER 1949 73ste JAARGANG No. 24626 NA HET ONGEVAL MET DE P.H.-T.F.A. Verongelukte vliegers in het vaderland Oud-presidenten vluchten ERNSTIG TRAMONGEVAL IN DE HOOFDSTAD Sjahrir over huidige periode Ontruiming Kediri Burgemeester d'Ailly naar Cleveland Clavan geblesseerd Bijna 600 gehuwde onderwijzeressen Slechte financiële resultaten Verzekeringspenningen lokten hem te zeer Niet-communistisch intern, vakverbond in oprichting Felle brand te Groningen Bankpersoneel verzoekt gratificatie BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544 Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postalro 143480 Bijkantoor Beverwijk Stumohlusstr 45. tel J998 Voor klachten over de oezorqing na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W Boerrigier Hoofdredacteur: Drs. H W M van Run. \K/nd. hoofdredacteur! W. Severir». NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per miflimeter- hooqte tnaezonden mecedelinaen dubbel tarief Omroepers 16 cents per m.m-hooate De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opaave van redenen te weiaeren ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week. f 1 -52 per maand, f 4.55 oer kwartaaL Naar aanleiding van de vliegramp met de P. H.— T. F. A. deelt de directie van Aero-Holland het volgende mede: „Uit de haar nu ter beschikking staan de gegevens meent de directie van Aero- Holland met stelligheid te mogen aflei dden. dat de berichten als zou de ma chine uit zijn koers zijn geweest en heb ben rondgecirkeld niet waar zijn. De directie meent als vaststaand te kunnen aannemen: 1. Dat de machine verongelukte op een punt juist liggende op de lijn, die de machine te volgen had en vliegende volgens deze lijn; 2 Dat de machine vloog op een hoogte van 350 meter (ruim 1000 voet) welke hoogte nog radio-tele- phomsch aan de verkeerstoren van Oslo werd gemeld: 3 Dat ae gezagvoerder meende veilig op deze hoogte, die afweek van de voorgeschreven hoogte, te kunnen vliegen. Er zijn verschillende redenen die de gezagvoerder hebben kunnen dwingen om lager te vliegen dan de officiële hoogte, waarover het on derzoek van de tamelijk compleet teruggevonden boorddocumenten vermoedelijk nader licht zal ver schaffen. In zijn decisie zulks te doen, kan een fout in de topografi sche kaart een belangrijke rol ge speeld hebben. De vliegkaart geeft als hoogste en enig obstakel vóór het open wa ter van de Oslofjord moest worden bereikt een heuvel aan van 164 me ter. De heuvel Gleinaas, waarop de machine verongelukte en die, de bomen niet medegerekend, 343 me ter hoog is, komt op deze kaart niet voor. De gebruikte kaart was een „Stan- ford"-kaart van de laatste uitgave, die bij practisch alle luchtvaartmaatschap pijen in gebruik is, en ook, zoals later Dleek, door de Noorse autoriteiten ge bezigd wordt." De Dakota PH—TFB van de Aero- Holland is Zondagmiddag op Schiphol aangekomen met de stoffelijke over- De heer A. H. J. Lovink, de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in In donesië, heeft aan de regering verzocht hem met ingang van de datum van de nouvcroinitcitsovertlracht ontslag üiT zijn functie te verlenen. Dit verzoek is een uitvloeisel van het feit, dat bjj de souvereiniteitsoverdracht het ambt van Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon vervalt. Het is bekend, aldus het A.N.P., dat de regering de grootste waardering heeft voor de wijze, waarop de heer Lovink onder de moeilijkste omstandig heden dit ambt heeft vervuld en dat zij daarom de heer Lovink gaarne in de functie van Hoge Commissaris in Indo nesië gehandhaafd zou hebben. 't Verschil echter tussen de oude en dc nieuwe rechtsorde en het daarmee samenhangend verschil tussen de posi tie van de H.V.K. en de Hoge Commis saris heeft de regering doen besluiten niet dezelfde persoon, die thans het ambt van H.V.K. bekleedt, voor de functie van Hoge Commissaris aan te zoeken. Ongeveer 50 personen zijn uit Panama gevlucht naar de Amerikaanse zone Van het Panamakanaal, onder wie drie Voormalige presidenten van Panama, namelijk dr. Daniël Chanis, die verle den week Zondag door het hoofd der Politie, Remon, werd afgezet, Enrique ■liminez, president van 1945 tot Juli 1948, en Ricardo de la Guardia, de voorgan ger van Jiminez, door wiens toedoen Arnulfe Arias in 1941 als president tverd afgezet. Arias is thans aan het bewind, nada. hij verleden week na de putsch van de politie aan het hoofd van de regering Has geplaatst. Ook de president van het Hoge Ge rechtshof, Rosendo Gurado, die Don derdag j.l. besliste, dat de afzetting van dr. Chanis onwettig was, is naar de Amerikaanse zone gevlucht. Verwachting tot Dinsdagavond: Zwaar bewolkt met opklaringen en hier en daar nog een enkel buitje. Matige wind tussen Noord en West. Vannacht in het binnenland tempera tuur plaatselijk even onder het vries punt. Morgen overdag iets kouder dan vandaag. Zon: 8.20—16.35 Maan: 14.08—0.19 schotten van de leden der bemanning van de bij Oslo verongelukte Dakota. De begrafenis volgt a.s. Woensdag op nog nader te beoalen tijdstippen. De gezag voerder Frouws zal begraven worden op de begraafplaats te Rijswijk, de radio telegrafist Westenberg op de begraat- plaats „Zorgvlied" te Amsterdam. De stoffelijke overschotten van de tweede bestuurder Van der Touw en van de boordwerktuigkundige Stukje zullen te Westerveld worden bijgeze' Vandaag zou de PHTFB opnieuw naar Oslo vliegen om Dinsdag dc stof felijke overschotten der verongelukte kinderen naar Lydda en Tunis over te brengen. Voorts heeft de Aero-Holland aangeboden de ouders van Isaac Allal passage te verlenen van Tunis naar Noorwegen en terug. Op een persconfereptie heeft de direc teur van Aero-Holland, mr. J. A. G. Jonckheer, medegedeeld, dat het niet vaststaat of er een openbare behandeling zal geschieden voor de Noorse raad voor de luchtvaart of dat men zich zal be palen tot het uitbrengen van een rap port. Hij verklaarde voorts, dat het vervoer met het verongelukte toestel is geschied overeenkomstig de regelingen, welke ter zake van officiële zijde zijn gegeven. De kwestie der veiligheid bij de z.g. wilde vaart en de lijndiensten aanroerende, zei mr. Jonckheer, dat dc rijksluchtvaart dienst zeer strenge eisen stelt. Materieel en personeel worden voortdurend ge controleerd om te voldoen aan deze hoge eisen, welke voor de wilde vaart gelijk I van Denemarken zijn voor een particu- staan aan die voor de lijndiensten. lier bezoek in Engeland aangekomen. Bij de grens tussen China en Tong- king is een Franse Dakota brandend neergestort. Tien inzittenden kwamen om het leven. Het toestel was opgeste gen van Hanoi, ten Noorden van Indo- China, om voorraden uit te werpen bo ven de steden Langson en Caobang, die aan de strategische weg langs de grens liggen. Nadere berichten ontbreken nog. De Columbiaanse Luchtvaartmaatschappij ..Aera Colombia" maakt bekend, dat men sinds Zaterdagmiddag niets meer vernomen heeft van een vliegtuig, dat uit BucaramaYi- ga naar Cucuta vertrokken was. Aan boord bevinden zich 9 passagiers en het beeld van Onze Lieve Vrouw van Fatima, dat in de afgelopen twee maanden reeds verschillen de centra in Columbia heeft bezocht. Vlieg tuigen van de militaire- en burgerlucht vaart zijn met de opsporing begonnen. Naar verluidt zou het vermiste vliegtuig Zon dagavond ontdekt zijn. Men gelooft, dat het in brand is gevlogen. Koning Frederick en koningin Ingrid In de hoojdstad reed tengevolge van het weigeren der remmen een motorwagen van lijn 5 een bijwagen van lijn 3 in de flank aan. De bijwagen kantelde; de twee en dertig passagiers liepen min of meer ernstige verwondingen op. Zaterdag is te Batavia liet Indone sische comité ter voorbereiding van de overdracht der souvereiniteit ge ïnstalleerd. Tot voorzitter werd ge kozen Rum; tot plaatsvervangend voor zitter Ana"k Agung. Het comité bestaat uit veertien In donesische republikeinen en zestien af gevaardigden. De republikeinse leden zijn: Rum, Su- pomo, Sukiman, Leimena. Djuanda. Sujono Hadinoto, Yamin. SimatuDang, Isa. Hakim. Budiard.io. Susanto. Wong- so Negoro en Abu Hanifah. De verga dering benoemde als leden van de cen trale commissie: Rum. Anak Agung, Leimena. Suparmo. Supono. Kosasih. Kaliamsjah en Djuanda. De twee leden voor Borneo en het lid voor Sumatra (Riouw. Bangka en BRiitbn). die nog moesten "Worden voor gedragen voor het lidmaatschap van het comté van voorbereiding, zijn Afflus en Sinaga van Borneo en Yusuf van Riouw De voornaamste taak van dit co mité is de voorbereiding van de spoedige vorming van de regerings organen der R.I.S., die nodig zijn voor de overdracht der souvereiniteit, de voorbereiding van de verkiezing van een president en de aanwijzing van een kabinetsformateur. De periode van de overdracht der be voegdheid in Indonesië is zéér gevaar lijk, indien de regering in haar beleid niet heel voorzichtig is, aldus heeft Sjahrir tegenover het Chinese blad Keng Po verklaard. Op de vraag of zijn partij, de Partai Socialis, nog in de op positie zal blijven, antwoordde Sjahrir, dat hef thans niet' de tijd is voor oppo sitie, daar nu alle krachten verenigd moeten worden in het belang van de veiligheid van het volk. Oppos'tie in de ze tijd kan zeer gevaarlijk zijn., aldus Sjahrir. De ontruiming van de stad en het gebied van Kediri door de Nederland se troepen zal 15 December voltooid zijn* aldus bericht radio-Djocja. Te Bodjonegoro worden voorbereidingen getroffen voor de terugkeer van het re publikeinse bestuur. Het Chinese blad „Keng Po" beriecht, dat de premier van Pasundan, Djum- nana, Woensdag naar Djocja zal reizen voor het voeren van besprekingen, o.a. •mtront de T.N.I. en het civiel bestuur. Een Europese voetgangster werd, naar Aneta meldt, te Surabaja door opgeschoten jongens aangeroepen met „Mcrdeka". Toen een antwoord uit- Nu de Chinese communistische troe pen nog slechts 20 km. van de nationa listische oorlogshoofdstad Tsjomgking verwijderd zijn en de militaire situatie "tet het uur benarder wordt, heeft de Nationalistische regering voor geheel Lhina de staat van beleg afgekondigd. In Zuid-China is het blikscmoffensïef ?er rode legers doorgedrongen tot het "art van de provincie Kwangsi. Daarbij y,cl dc industriestad Lioetsjou, een "looppunt van verbindingen, in hun handen. pe laatste leden van de diplomatieke hpssies van Frankrijk, Italië en Korea 5JJH van plan heden naar Hongkong te "egen. Wanneer zij vertrokken zijn, zullen f^en van de 36 landen, die betrekkingen ?et het nationalistische China onder- •jOuden, een vertegenwoordiger meer in J°cngking hebben. v(jSaar uit gezaghebbende bron werd Mn01T>.rn' 70,1 de nationalistische rege- Dinsdag beginnen met het verhui- Tsi Van miin>steriële departementen van Joengking naar Sjengtoe. Wiir ^iwrikaanse republikeinse senator Yatflam Knowland, die reeds lang her- Ch;,I,ng van de Amerikaanse hulp aan de "Gse nationalisten heeft bepleit, is te bleef, gooiden zij een emmer met vuil water naar de dame. Donderdagavond werd te Surabaja een wielrijdster door jongens gedwon gen af te stappen. Zij toonden haar een foto van Sukarno en vroegen, wie dit was. Nadat de dame had geantwoord: Sukarno, mocht zij doorrijden. De interprovinciale raad in de ge meenschap oud-illegale werkers Ne derland heeft als zijn oordeel uitgespro ken dat het zelfbeschikkingsrecht voor de Indonesische volkeren moet worden gehandhaafd. Hij roept regering en volk op gezamenlijk de waarborgen te schep pen. dat de Indonesische volkeren zich in vrijheid kunnen ontwikkelen en dat aan hun zelfbeschikkingsrecht niet wordt te kort gedaan. (Van onze correspondent) Uit het gehele land zijn Zondag twee honderd televisie-amateurs in Eindhoven tezamen gekomen voor het bijwonen van het eerste landelijk televisiecongres, dat in de aula van de Philips-kleuterschool aan de Mathildeiaan gehouden werd. Bijna het voltallig hoofdbestuur van de Vcron, onder wier auspiciën dit congres plaats vond, was aanwezig. De televisie-manager, de heer C.-G. J. Sanders uit Eindhoven, hield een inte ressante inleiding, die ruim een uur duurde en die o.a ten doel had te komen tot een gemeenschappelijke uitspraak met betrekking tot de aan de officiële instanties te vragen golflengte voor de amateur-televisie-uitzendingen. Na uit wisseling van verschillende meningen hieromtrent werd besloten, gezamenlijk te gaan werken op de golflengte van twee meter met een beeldlijnenaanlal van circa 250 lijnen. Tevens zal men de radio-contröledienst, de RCD. die hier over moet beslissen, verzoeken om gro tere bandbreedte Het is momenteel na melijk zo, dat er slechts maximum twee televisiezenders gebruik kunnen maken van deze golflengte, voor de radio-ama teurs is er dan zelfs geen plaats meer. Krijgt men de grotere bandbreedte en de kansen staan gunstig, zo verzekerde men ons dan is het mogelijk, dat er meerdere zenders in deze band kunnen gaan werken. Eveneens werd besloten met grof raster te gaan experimenteren op de 80 meter band, zulks indien de RCD hierin toe zal stemmen. Voorts werd nog eens nadrukkelijk bepaald, dat de programma's voor de amateurtelevisie- uitzendingen niet geacht worden het peil te bereiken van de semi-officiële uitzen dingen, die in 1950 te Hilversum een aanvang zullen nemen. „Het is en blijft spelen met onze hobby," aldus de heer Het Praagse siaatsgerechtshof heeft Zaterdag twee Tsjechen ter dood ver oordeeld en twee tot levenslange gevangenisstraf. Zij werden er van beschul digd dc leiders te zijn geweest van een spionnenbende, die fabrieksgeheimen zou hebben uitgeleverd aan de contra-spionnage van het Amerikaanse leger. Zestien andere personen, die tot de benden zouden hebben behoord kregen gevangenisstraffen van 10 tot 25 jaar. Het proces, dat gevoerd is in de Pancracgevangenis te Praag, heeft vier dagen geduurd. Door deze vonnissen is het aantal personen, van wie men weet dat zij de afgelopen week wegens spionnage of ondermijnende activiteit in de Pancrac gevangenis zijn gevonnist, tot 87 gestegen. De Tsjechische communistische par tij heeft bekend gemaakt, dat geduren de de maand December een zuivering zal plaats vinden. Men zal „vijandige en niet diligente elementen uitstoten". Dit zal voorafgaan aan het afgeven van nieuwe lidmaatschapskaarten voor 1950. De toelating van nieuwe leden zaJ sterk beperkt worden. De Tsjechoslowaakse C.P. is nog steeds een van de grootste buiten Rusland niet tegenstaande de zuivering die verleden jaar plaats vond, waardoor 100.000 leden uit de partij gezet werden en vele an dere duizenden teruggebracht werden tot de status van „candidaat" Het aan'a: leden bedraagt op het ogenblik 2.3 mil- iioen inclusief 500.000 „candidaten" Het blad der communistische partij „Rude Pravo" signaleerde gisteren sabo tage en te geringe aflevering van graan door de Tsjecho-Slowaakse boeren. Sanders. De congressisten verenigden zich hier gaarne mede. De afd. Amsterdam zorgde voor een vrolijke noot. Een afgevaardigde ver telde, dat men in de hoofdstad eerst verleden jaar een televisiegroep had opgericht. De animo was groot, zelfs verkreeg men de financiële steun van verschillende grote firma's. Het kapi taal bedroeg dan ook vier- tot vijfdui zend gulden. Toen men echter begin nen wilde met uitzenden, deugde er iets niet. Tot heden is er nog steeds niets van een ontvangst gekomen. Intussen vernamen wij nog, dat Am sterdam geen klagen zal hebben met het verzorgen van programma's. Vele artis- ten, zelfs het Concertgebouworkest, zou den te kennen hebben gegeven gaarne in de programma's van de Amsterdamse amateur-televisie-uitzendingen op te tre den. Het congres werd besloten met een uitzending. In dé zaal stonden twee ont vangapparaten opgesteld, die het pro gramma, verzorgd door de familie San ders, uitstekend weèrgaven. Mgr. dr. Michael Keller, bisschop van Munster, zal een tiendaags bezoek aan ons land brengen. Hij zal verschillende perso nen, organisaties en instellingen bezoeken. O.m. zal een bezoek wolden afgelegd bij de bisschop van Breda. iVan onze verslaggever). Op de kruising WibautstraatRuysch- straat te Amsterdam is Zaterdag de bij wagen van lijn 3 omgeslagen, waardoor alle inzittenden, 32 in getal, min of meer ernstig gewond werden. Een passagier moest met een gecompliceerde been breuk in een ziekenhuis worden opgeno. men en wel (toevallig) een wagenvoer der van de gemeentetram, die buiten diensttijd meereed. Dit ernstigste tramongeluk, dat Am sterdam in de laatste jaren heeft ge kend, werd veroorzaakt door een motor wagen van lijn 5. die reed in de ricntïng van het Amstelstation, en op de krui sing met de Ruyschstraat had moeten stoppen. De remmen waren echter defect en de wagen reed door. In de Ruyscn- straat passeerde juist lijn 3 haaks vóór lijn 5. Een passagier zag dat lijn 5 niet kon stoppen en waarschuwde de bestuur der, die harder begon te rijden. De motorwagen kon nog juist voor lijn 5 langs, maar de bijwagen werd in de flank gegrepen en viel om. In de wagen ontstond een paniek van gewonde en gillende trampassagiers, die door de brandweer met behulp van ladders uit hun benarde positie moesten worden be vrijd. Vier ambulancewagens van de Gem. Geneesk. Dienst hebben drie en twintig gewonden naar het O.L. Vrouwegasthuis 6 naar het Wilhelminagasthuis en 3 naar het hoofdgebouw van de G.G.D ge bracht Een vrouw en twee mannen moesten met resp. een hersenschudding, een ver moedelijke wervelfractuur en een ge compliceerde beenbreuk in de zieken huizen worden opgenomen, maar een gewonde kon later naar huis gebracht worden. De overige passagiers hadden merendeels snijwonden, een zenuwsto ring of een lichte hersenschudding or> gelopen. Tsjoengking aangekomen. Hij had een langdurig onderhoud met Tsjang Kai Sjek. Het onderhoud werd bijgewoond door generaal-majoor Claire ChennauU direc teur van een luchtvaartmaatschappij, die met de senator van Hongkong naar Tsjoengking was meegevlogen. Tegelijk met senator Knowland en Chennault. arriveerde te Tsjoengking een uit vier personen bestaande natio nalistische commissie, die er niet in ge slaagd was, de waarnemend president Li Tsoeng Jen over ie halen van Hongkong naar Tsjoengking terug te keren. De Chinese communistische autoritei ten hebben Zaterdag de Amerikaanse consul in Moekden, William Stokes, op beschuldiging van spionnage gearres teerd, doch hem Zondag weer op vrije voeten gesteld, echter met het bevel, dat hij onmiddellijk het land moet verlaten. Stokes was de eerste medewerker van de consul-generaal in Moekden. Angus Ward, die reeds eerder werd gearresteerd en uitgewezen. Nader wordt gemeld, dat ook alle andere leden van het consulaat zijn uitgewezen. Dit geschiedt volgens een bekendmaking op bevel van een communistische volksrechtbank in ver band met een spionnageproces, waarin 10 Chinezen, Japanners en Koreanen wer den veroordeeld De spanning: tussen Frankrijk en Polen, die begon niet de arrestatie van de Franse consulaire ambtenaar Robineau, in Stettin, toen deze op het punt stond per vliegtuig naar Parijs te vertrekken, en met de uitwijzing van twee leden van de Franse ambassade uit Polen, is tijdens het weekend nog intenser geworden. Het Poolse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Zaterdag bekend gemaakt dat Vrijdagavond laat de Franse vice-consul in Warschau, Antoine Boitte, was gearresteerd. De Franse ambassade in Warschau heeft bekend gemaakt, dat twee secretaressen van de Franse ambassade Zaterdagochtend zijn gearres teerd. In Warschau en andere delen van Polen zijn Vrijdag en Zaterdag verder nog een nog niet definitief vaststaand aantal Fransen gearresteerd. Een poging van de Poolse veiligheids politie om een derde secretaresse van de Franse ambassade, msj. Loisel, te ar testeren mislukte echter Zij zag kans toen de politie z:ch aan de deur van haar flat meldde, naar de flat van een collega op een lager gelegen étage te vluchten. Zij belde daarop de ambas sadeur op, die zich onmiddellijk naar bet flatgebouw begaf en de secretaresse in veiligheid bracht op de ambassade, v/aat de politie geen toegang heeft. Ambte naren van de ambassade geloven, dat mej. Loisel voor arrestatie was uitge kozen, daar zij ais secretaresse gewerkt had voor de uit Polen uitgewezen atta ché De Brossin de Mere. In diplomatieke kringen meent men, dat de nieuwe arrestaties van Fransen in Polen bedoeld zijn als represaille tegen de arrestatie en uitzetting van Po ien uit Frankrijk. Dc Franse vreemde lingenpolitie heeft thans in totaal 26 Polen over de grens gezet, terwijl de Poolse consul in Rijsel, die wordt be schuldigd van spionnage, naar een mili taire gevangenis in Parijs is overge bracht. De Franse regering heeft Zaterdag geantwoord op het door de Poolse am bassadeur te Parijs overhandigde pro- lest van zijn regering tegen het aan nouden van de (inmiddels weer op vrije voeten gestelde) bemanning van het Poolse vliegtuig, waarmede André Robi neau, de gearresteerde Franse consulaire ambtenaar in Polen, in de afgelopen week uit Warschau naar Parijs zou ver trekken. In de Franse nota wordt de Poolse regering ervan beschuldigd in strijd met letter en geest van de van 1§25 daterende Frans-Poolse overeen komst te hebben gehandeld. In de nota wordt onder meer verklaard: „Robineau was houder van een door de Poolse au toriteiten afgegeven bewijs, waarin hij werd erkend als attaché van het Franse consulaat te Stettin. Zijn arrestatie, toen hij op het punt stond zich aan boord van een vliegtuig te begeven, doet duidelijk uitkomen dat het de bedoeling van d Poolse autoriteiten was het te doen voorkomen, alsof hij naar Frankrijk was vertrokken. Er bestaat geen verband tussen de arrestatie van Robineau en het sinds i van de Franse ambassade, die thans min Donderdag j.l. uit Frankrijk zetten of meer „in staat van beleg" leven, van 26 Polen. De uitwijzing der Polen I versterkt. vond onder geheel norma ie omstandig heden plaats. Reeds lang had de be drijvigheid van bepaalde Poolse organi saties in Frankrijk aanleiding gegeven tot „ernstige ongerustheid" bij de Fran se autoriteiten. De in Frankrijk gearres teerde Polen zullen op volkomen demo cratische wijze worden behandeld, Zulks in tegenstelling tot de behandeling van Robineau en andere in Polen in de laat ste tijd gearresteerde Franse onderda nen". De Poolse ambassadeur te Parijs. Jerzy Putrament heeft Zondag het Franse protest van de hand gewezen. Putrament verklaarde, dat de alarmkreetvan de Franse ambas sadeur in Polen niet gerechtvaardigd was. Polen had de veiligheid van de Franse ambassade niet bedreigd en respecteerde als altijd de internationale overeenkomsten. Het was echter „tot zijn spijt verplicht het beginsel van wederkerigheid toe te passen in ge vallen waarin de F'ranse autoriteiten de rechten van functionarissen en andere Poolse burgers hadden geschon den." In een bericht uif Londen wordt mel ding gemaakt van een mededeling van radio-Warschau, volgens welke Zaterdag te Warschau een massa-bijeenkomst is belegd, waarop werd geprotesteerd tegen „het vervolgen der Poolse emigranten in Frankrijk". Een delegatie trachtte een protest aan de Franse ambassadeur te Warschau te overhandigen. De ambassa deur weigerde echter de delegatie te ontvangen. In een onderhoud dat de ambassadeur, Jean Baelsens, later met de Poolse plaatsvervangende minister van Buiten landse Zaken, Stanisla Leszcycki, had, protesteerde hij tegen de poging van de uit arbeiders samengestelde Poolse dele gatie om het terrein van de ambassade te betreden. De Poolse politie-autoritei- ten hebben daarop de sterkte van de politie-wacht buiten het gebouw van de ambassade verdubbeld. Ook zijn de Poolse wachten buiten de particuliere woningen van enkele functionarissen Zaterdagavond zijn de ministers mr. D. U. Stikker en mr. J. R. H. van Schaik met het gewone lijntoestel van de KXJVI. naar Indonesië vertrok ken, om daar, naar minister Stikker verklaarde, bespre kingen te voeren, die voortvloeien uit de resultaten van de Ronde-Tafelcon ferentie. De minister van Buitenlandse Zaken deelde nog mede, dat hij verwacht Donderdag in Djok jakarta te zijn. Hij zal echter spoedig weer terugkeren in tegenstelling tot mi nister v. Schaik, die voor de eerste maal in 'Indonesië is en wel langer zal blij ven. De minister legde er de nadruk op, dat er niets „verontrustends" in deze reis te zien is. „De problemen stormen echter op ons af nu de over eenkomsten van de Ronde-Tafelconfe rentie in de prac- tijk moeten worden uitgevoerd," aldus de minister. Speciaal gaat het over militaire kwes ties, over de positie van de Nederland se ambtenaren en die van de Javasche bank. Het contact op de R.T.C. stond op ministerieel niveau en daarom gaan ministers naar Indonesië en niet uit sluitend hoofdambtenaren. De besprekingen in Indonesië zullen niet vooruitlopen op het overleg ih de Tweede Kamer. De Nederlandse ambte naren in Indonesië dienen ingelicht te worden over de gang van zaken en enige punten van overeenkomst met de Indonesiërs nader gepreciseerd. Dit laatste staat echter in geen geval in verband met de kwestie van de min derheden. De minister, blijft op zijn standpunt staan van vrije samenwerking van Europa, Azië en Australië. Nu de basis op de Ronde-Tafelconferentie is gelegd, kan men vrijer en gemakkelijker aan de opbouw beginnen. De ministers mr. W. F. Schokking en Gölzen deden de vertrekkenden uitge leide. Een dag later vertrok burgemeester mr. d'Ailly per K.L.M.-vliegtuig van Schiphol naar Amerika, waar hij op het jaarlijkse congres van de Ameri kaanse bond van gemeenten te Cleve land een rede zal houden over de stads ontwikkeling en de stadsuitbreiding van Amsterdam. Loco-burgemeester B. C. Franke en enige hoofdambtenaren deden hem uitgeleide. Nog juist vóór Sinterklaas hoopt de burgemeester te rug te zijn. De ADO-spcler Clavan heeft Zondag in de wedstrijd tegen VSV een blessure opge lopen, die nogal ernstig leek. Daardoor is het heel goed mogelijk, dat hij a.s. Woens dag in de oefenwedstrijd tegen Djurgaar- den niet van de partij is. Datgene waarmee ook geld, ge zondheid, rust en vrede wordt ver reven, is geen tijdverdrijf. De bestuurder van lijn 5, die de aan rijding veroorzaakt had, bleef ongedeerd, hoewel het %-oorbalcon van zijn motor wagen geheel ingedeukt werd. Kraan wagens hebben de gekantelde tram wagen Weer in de rails gezet. Het tram verkeer had meer dan een uur vertra ging en moest gedurende die tijd worden omgelegd. Het is in de laatste fijd al ettelijke malen voorgekomen dat de remmen van tramwagens weigerden. De trams waren door de Zaterdagmiddagdrukte extra vol. (Van onze Haagse redacteur) Naar uit de Mededelingen van het depar tement van O., K. en W. blijkt, waren er medio September bij het Lager Onderwijs in ons land ruim 850 vacatures onder het verplichte personeel, meer dan 250 bij het boventallig personeel en rond 1300 open plaatsen wegens ziekte, zuivering, militaire dienst e.d. Deze vacatures worden volgens de jongsie cijfers tijdelijk vervuld door bijna zeshon derd gehuwde vrouwen, een honderdveer tigtal voorlopig en definitief gepensionneer den en ruim 1300 andere tijdelijk aangestel de leerkrachten. Onvervuld bleven op de genoemde datum echter nog rond 150 vacatures bij het ver plichte en 40 bij het boventallig onderwijs personeel; in 160 gevallen was voorts geen plaatsvervanger aanwezig voor leerkrach ten. ontbrekend wegens ziekte, militaire dienst enz. uiteindelijk derhalve ruim 350 open plaatsen, waarvan er bijna 140 op de katholieke L.O.-scholen voorkomen. Dit weekeinde is voor de IJmuidense trawlervisserij beslist het minst pret tige na de oorlog: het besluit dat acht grote trawlers zullen moeten worden opgelegd is tenslotte op de diverse rederijkantoren gevallen, na maanden vol dreiging, die de uitkomsten van deze bedrijfstak steeds slechter deden werden en thans verschillende reders hebben gedwongen hun boten uit de vaart te nemen. De hoge kolenprijs is, ondanks een dringend verzoek aan de regering, niet verlaagd, en voor ƒ53.per ton brandstof is een rendabele exploitatie vrijwel onmogelijk geworden. De traw lerreders verwijsen de autoriteiten leeds lang een negatief visserijbeleid in het algemeen. Zij kunnen zich voorts niet langer aan de hoge lasten ont worstelen. Practisch elke trawler, die de pieren van IJmuiden binnenvoer, had met ver lies gevaren. Van een der grootste IJmuidense rederijen werd reeds vernomen, dat enige harer grootste trawlers voorlopig de laatste reis hebben gemaakt, zodat het aantal van acht opgelegde schepen de komende weken vermoedelijk nog zal toenemen. Voor de arrondissementsrechtbank te Middelburg werd een gevangenisstraf van één jaar en drie maanden geëist tegen een Belgische verdachte, de 37- jarige C. P. J. uit Calloo. De OfficJer van Justitie achtte bewezen, dat deze man Donderdag 21 Juli j.l. op de Westerschel- de nabij Hoedekenskerke de sleepboot Olse. waarvan hij schipper-eigenaar was, moedwillig tot zinken heeft gebracht met het doel de maatschappij, waarbij het schip voor%500.000 francs verzekerd was. op te lichten. Uitspraak 9 December Gedelegeerden uit 55 landen en koloniën zijn vandaag te Londen bijeengekomen om een nieuw niet-communistische internatio naal vakverbond op te richten. De nieuwe organisatie, die ongeveer 45 millioen arbei ders zou moeten brengen, zal een tegenwicht vormen voor het onder commu nistische leiding staande Wereldvakverbond (W.F.T.U.), dat zegt een nog grotere aan hang te hebben, waaronder 27 millioen ar beiders uit de Sovjet-Unie. Bijna twee uur lang heeft Zondag avond een felle brand gewoed in de Groningse dekkleden- en zeilenfabriek van de firma Waterborg te Groningen. Toen de brandweer arriveerde sloegen uit de zes etages van de fabriek de vlam men hoog op. De enorme rookontwikkeling belem merde de blussingswerkzaamheden en de brandweerlieden moestén met zuur stofapparaten het brandende perceel binnengaan. Twee brandweerlieden, die met hun zuurstofapparaat te dicht bij de vuurhaard kwhmen, kregen hete lucht binnen, waardoor zij het bewustzijn verloren en naar buiten moesten worden gedragen. Alle etages werden door het vuur ver woest. Talrijke dekkleden en dekdroog- rekken gingen verloren De oorzaak is nog niet bekend, terwijl men ook de schade nog niet kon vaststellen. De Alg. Bond van werknemers in handel, bank- en verzekeringswezen heeft een brief gericht tot de werkge versvereniging voor het bankbedrijf waarin er aan wordt herinnerd, dat beslo ten is de vacantietoeslag van twee pet. van het jaarsalaris dit jaar niet te doen verstrekken. Thans wordt er met klem op aangedrongen de twee pet. door het college van Rijksbemiddelaars toegestane gratificatie met de a.s. feestdagen te doen verstrekken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1