Stille Armen Afgelopen jaar gaf de boeren geen reden tot klagen Tafeltennis NKS MINIMUMPRIJZEN MOITEN OMHOOG PHILIPS H00GTEZ0N WEBER Ziekenapostolaat DE ROOIJ St. Nicolaas reed uit zee J. G. KAASENBROOD... „INTIMA" lampen Algemene vergadering veehouders L.T.B. HERINGA WUTHRICH MAANDAG 28 NOVEMBER 1949 PAGINA 2 ALGEMENE VERGADERING TUINDERS L.T.B. TWEE PRIESTER JUBILARISSEN In parochie H.H. Elisabeth en Barbara Morgen viering 24-jarig bestaan KATH. ARBEIDERS BEWEGING Groots St. Nicolaasfeest „KOOR KATHOLIEK HAARLEM" Belangrijke uitvoeringen in 1950 Burgerlijke Stand De oprichting van de Tuinbouwbond VULPENHOUDERS ZAKPOTLODEN De minimumprijzen Een Parapluis van St. Nicolaas SCHOTH KOPEREN PRIESTER. FEEST KAPELAAN J. VAN ADRICHEM TEKENINGEN HERMAN MOERKERK Expositie in Huis van Looy geopend Les Amities catholiques francaises TENTOONSTELLING VRIJE TIJDSBESTEDING Vergadering organisaties ten Stad huize Ontvangst in de badplaats Gezinsbeschaving is geen kwestie van geld JEUGDCONCERT DOOR DE H.O.V. aan de zeep van ieders voorkeur! GEEF Technisch groot! HAAGSCHE COMEDIE MET „LAURA" Herencongregatie Terug uit Indonesië MODERNE ZITKAMER-VERLICHTING DAMMEN Weekoverzicht District Kennemerland Verkoop en verhuur THEO v. AMERONGEN De Radio-Specialist van Heemstede RAADHUISSTRAAT 35 - TEL. 29449 Electrische Installaties Luidsprekende Telefoon- installaties MANICURE.ETUIS inh. goede staalwaren (Vervolg van pag. 4) V.V.BD.S.S. 4—2 N.F.C.Onze Gezellen 41 S.J.C.Teylingen 21 LisseB.S.M. 21 De vakgroep tuinders van de L. X. B. hield Zaterdag een algemene vergade ring in hotel De Leeuwerik te Haarlem. Na de openingsrede van de voorzitter, de heer Jac. Groen Azn., werkte de vergadering zich vlot door de volgende vier punten van de agenda heen. De behandeling der ingediende voorstellen leverde echter nogal veel discussies op. De voorstellen ten aanzien van de ver hoging van de minimumprijzen van ver schillende producten en de fondsvor ming stonden vooral in het middelpunt der belangstelling. In zijn inleiding gaf de voorzitter een terugblik op de vraagstukken van or ganisatorische en culturele aart, die dit jaar aan de orde zijn gekomen. Het is met de tuinbouw niet ongun='>g ge gaan. Men dient echter de oporenget van groente en fruit niet samen te ne men om de resultaten te bepalen. In ae koudegrondstuinbouw en ten ceie ook in de grote tuinbouw is de gang van zaken volstrekt niet goed geweest. Spr hoopte echter, dat de tuinbouw zelf de zwakke gevallen zal kunnen opvangen. De veilingomzeten van het fruit zijn be slist veel lager dan vorige jaren. Wan neer men omzetten met voor de oorlog gaat vergelijken, moet men de oedrijfs- kosten en -lasten van thans wel degelijk in acht nemen. Ónze gehele export be staat voor de helft in waarde uit agra rische producten, waarvan een derde groente fruit, bollen, bomen en Dioemen. De bijna 40 millioen kilogram eerste- ling-pootaardappelen zijn daar niet bti. want die worden bij de landbouw gere kend. Volgens de minister zal de agra rische export zestig pet. van het meer dere van de totale export voor zijn re kening moeten nemen. Indien ons op internationaal gebied niet al te veel moeilijkheden in de weg worden gelegd is er voor de landbouw in Nederland nog we.' een toekomst. Vervolgens be- De parochianen van de kerk H.H. Elisabeth en Barbara aan de Paul Kru- gerstraat hebben een feestweek achter de rug, omdat twee van de kapelaans hun koperen priesterjubileum vieren. Verleden week Zondag heeft kapelaan L. Beugelsdijk, de eerste jubilaris, de plechtige Hoogmis opgedragen met as sistentie van de kapelaans Th. J. Steen- land en J. van Ingen. Presbyter-assis- tens was pastoor A. Lühn. De feestpre- dicatie werd gehouden door pastoor B. Kosters, die sprak over de bovennatuur lijke vreugden van de priester. Gistermorgen heeft kapelaan Th. J. Steenland, die pas drie maanden in de parochie is. eveneens zijn koperen pries terfeest gevierd. Hij werd bij het op dragen van het H. Misoffer geassisteerd door de kapelaans L. Beugelsdijk en M. van Stijn, zijn neef uit Rotterdam. Pas toor Lühn fungeerde ook deze keer ais presbyter-assistens. De deken van Amsterdam mgr. G. v. ri. Burg (de kapelaan heeft op het Be gijnhof te Amsterdam gestaanj hield de feestpredikatie, waarin hij het orester- schap van Christus besprak en het voor recht van de mens om daarin te mogen delen. Beide jubilarissen recipieerden in de pastorie. Daar sprak eerst pastoor Lühn zijn gelukwensen uit, waarna de heer Ravensberg namens de parochie een ca deau onder couvert aanbood. Verken r.ers, gidsen en zangkoor verluchtten de ze receptie. Verleden week heeft de jeugdbeweging kapelaan Beugelsdijk met zangspel en declamatie gehuldigd en Zondagmiddag hebben de verkenners la ten zien dat kapelaan Steenland het in Haarlem nog niet zo slecht getroffen heeft. Morgen zal het Ziekenapostolaat zijn 24-jarig bestaan vieren. Des morgens om 9 uur zal deken J. P. J. Kok uit Delft in de Prima Primariakerk te Bloe- mendaal een H. Mis vat, dankbaarheid opdragen, die wordt uitgezonden in het K.R.O.-programma Rector L. W. H. de Wolf zal de feestp'redicatie houden. Het zangkoor van het seminarie Hageveld zal onder leiding van de zeer eerwaarde heer Th. Straathof de gezangen ver zorgen. Degennen, die deze H. Mis willen bij wonen moeten voor 9 uur in de kerk zijn. 's Middags om half vier wordt net ziekenlof eveneens uit Bloemendaal per radio uitgezonden Nu de kaartverkoop voor het#St. Nico- laasfeest voor de kinderen van de leden van de K.A.B. al zo goed loopt, wil het St. Nicolaascomité de ouders nog even herinneren, om teleurstelling voor hun kinderen te voorkomen, dat men niet moet wachten tot de laatste uag om kaarten voor de kinderen te halen. Het St. Nicolaasfeest wordt alleen ge geven voor kinderen van zes tot negen jaar. Tot uiterlijk 30 November zijn kaarten verkrijgbaar in het gebouw St. Bavo. Smedestraat. en verder bij alle bestuursleden van de vier kringen. Het ..Koor Katholiek Haarlem" heeft voor het komende seizoen op het pro gramma staan het oratorium ..Koning Swentibold", tekst pater Jac. Schreurs en muziek van Herman Strategier, welK oratorium ter gelegenheid van het 50- jarig regeringsjubileum van HM. Ko ningin Wilhelmina werd gecreëerd en met groot succes werd aitgevoerd te Maastricht. Het zal in Haarlem zijn tweede uitvoering in Nederland beleven op 19 Januari 1950. Op 30 Maart 1950 zal ten gehore gebracht worden de St. Marcus Passie van Perosi en het Stabat Mater van Verdi. Het bestuur is een actie begonnen om een fiinke vaste kern van begunstigende ieden te verkrijgen, teneinde meer zekerheid te hebben voor een financieel welslagen. GEBOREN:-23 Nov.: M.' E. Verkerk— Stolte, z; F, M. R. Bosvan Slogteren, d; J. Trollvan Beeck Vollenhoven, d. 24 Nov.: W. A, QuintusJanssen, z;'w. C. van Kerkvoordevan den Berg, z; A. A. A. CaptijnJanssen, d; A. M. Zie renRoskam, d. OVERLEDEN: 23 Nov.: E. van der WormDelfos, 63 j.. Amsterdamsevaart; M. M. van Brerovan Vessum, 63 j., v. Oosten de Bruijnstraat; J. H. A. Don- kei, 67 j., Graafschapstraat; J. Zwarter, 66 j., Kamperlaan. 24 Nov.: M. Ring- nalda, 79 j.. Schoterweg; J. Vos, 64 j Pegasusstraat; C. M. Koppende Jong, 77 j., K. v. Manderstraat. sprak spreker de verhouding standsor ganisatie en technische organisatie en tenslotte de P. B. O. Nadat de vergadering zich accoord had verklaard met de verslagen van de vo rige algemene vergadering en van de werkzaamheden in het vorige jaar, wer den de aftredende bestuursleden H. A. van Tol, D. Bijvoet en G. J. Ottenhot herkozen. De heer Van Tol werd tevens herkozen als lid van het hoofdbestuur. Het eerste voorstel was er een van het bestuur, waarin dit de algemene vergadering goedkeuring vroeg ten aan zien van het gevoerde beleid inzake de totstandkoming van de Tuinbouwvak- bond van de K. N. B. T. B Ter verga dering werd -n de omstandigheden, waar bij de katholieke Tuinbouwvakbond werd opgericht, nader toegelicht Een tegenstrevende factor was vooral de Tuinbouwbond van de N. C. B. Daar het totstandkomen van een katholieke Tuin bouwbond geen langer uitstel duldde en de boeren- en tuindersorganisaties bereid waren om tot elkaar te komen in de stellige verwachting, dat na enige tijd van werken over alle bezwaren heenge stapt zou wordien, werd Woensdag 2 No vember j.l. besloten tot oprichting over te gaan. Ten aanzien van de voorstellen van de afdelingen Delfland en Hoorn om te komen tot oprichting van een Kath. Ned. Tuinbouwbond en een R. K. FruiUelers- organisatie was het vakgroepbestuur van mening, dat nu er een katholieke lan delijke Tuinbouwbond is ontstaan aan beide voorstellen is tegemoetgekomen. De vergadering was het hiermee eens Vertegenwoordigers van verschillende afdelingen wezen nog op het belang var de fruitkwekerij. Het bestuur werd machtiging verleend in het volgend jaar dat beleid te voeren, wat nodig wordt geacht de Tuinbouwbond van de K. N. B. T. B„ wat samenstelling, deel en instelling betreft, zo goed mogelijk te laten beantwoorden aan de verlangens van de katholieke groente-, fruit- en zaadtelers. Vervolgens kwam aan de orde een voorstel van de kring Amsterdam om voor de tuinbouw een systeem te ont werpen, waardoor de tuinders, zo lang een redelijke kostprijs niet kan worden gegarandeerd, althans de premie voor het landbouw-pensioenfonds vergoed krijgen. Het Amsterdamse voorstel hield verder in, dat bij algemene bepaling het recht wordt gegeven om op alle veilingnota s een klein percentage bij te rekenen, waardoor de kopers aan de tuinders de pensioen-premie betalen. De heer Ottenhof uit Amsterdam ver dedigde dit voorstel en bracht naar voren, dat de intensieve koudegrond- kwekers uit zijn omgeving slechts lage prijzen krijgen en daardoor het pen sioenfonds niet kunnen betalen. De voorzitter meende, dat een algemene toestand niet wordt gewijzigd door een bepaalde afwijking in een bepaalde streek. Het bestuur was niet voor het voorstel, ook niet omdat volgens zijn mening het middel, om door extra-be lasting op de veilingnota's de premies voor het bedrijfspensioenfonds van de landbouw vergoed te krijgen, geen enkel ANEGANG 14, naast C A met volle garantie (Adv.) effect zal hebben. In dit verband werd gewezen op de vrije prijsvorming, die in de tuinbouw wordt gebezigd. Het enige, dat bereikt zou worden, is een aidus het bestuur. Verschillende verga derenden vroegen nog het woord, om te spreken over de administratieve last, onnodige administratieve rompslomp, die het landbouwpensioenfonds met zich meebrengt en 't niet erg populair bij de tuinders maakt. Er komt zo veel papier enz. aan te pas, dat de tuinders hun premie bijna niet kwijt kunnen raken! Aldus een opmerking van een der spre kers. Een ander was van mening, dat een procentische berekening mogelijk moet zijn. Applaus volgde op het voor stel om het pensioenfonds onder te brengen bij de grote bedrijfsverzekering. De voorzitter zei, dat het bestuur graag zou willen meewerken aan het ver dwijnen van deze administratieve romp slomp. Toen het pensioenfonds er door kwam, heeft men het hufdige systeem gekozen, omdat men op dat moment geen beter wist. Wanneer het het eerste jaar niet goed gaat, zal men een ander systeem zien te vinden. Het vakgroeps bestuur wil in ieder geval de aandacht op deze zaak vestigen. Het voorstel van Amsterdam werd afgewezen. Een aantal kringen had voorstellen ingediend ten aanzien van de minimum prijzen en de fondsvorming. De kring West-Friesland stelde verhoging voor van de minimumprijzen voor de tuin bouwproducten, de kring Gouda vroeg afschaffing heffing per product en daar voor in de plaats een heffing per pro cent voor alle geveilde producten, waar door het mogelijk wordt gemaakt, dat de minimumprijzen gesteld worden op 80 pCt. van de kostprijs en de vergoe dingsprijzen voor producten van goede kwaliteit op 70 pCt. en voor de afwij kende kwaliteit op 50 pCt. van de kost prijs. De kring Hoorn zag gaarne een groe pering van de fondsvorming zoals bij het witlof en vroeg verhoging der mi nimum- en vergoedingsprijzen, en wel zodanig, dat de kostprijs van het pro duct in ieder geval wordt betaald. Voor witlof zag deze kring* gaarne een mini mumprijs ingesteld. Kennemerland wil de de minimumprijzen van groenten verhogen, speciaal wat betreft sommige koudegrondproducten. De Veenstreek vroeg verhoging van de minimum- en vergoedingsprijzen en geen betaling van heffing van doorgedraaide producten. Het bestuur was van mening, dat het peil der minimumprijzen voor ver schillende producten verhoogd moet worden. Een geringe verhoging van de meeste ophoudprijzen is heel goed mogelijk zonder dat dc afzet verkleind wordt. Een geringe verhoging zal in de meeste gevallen het telen voor de vergoedingsprijzen niet bevorderen maar vo- de tuinder een gunstiger prijspeil tengevolge hebben. Een welkom geschenk zowel voor dame als heer GROTE HOUTSTRAAT 47 - TEL. 18036 Repareren (Adv.) Met veel plechtigheid heeft de paro chie van O. L. Vr. Hemelvaart en Sint Joseph te Leiden het koperen priester feest gevierd van kapelaan J. A. M. van Adrichem. Ofschoon de jubilaris nog maar kort in de parochie werk zaam is. waren het medeleven en de be langstelling algemeen, maar ook vele oud-parochianen van de Sint Bavo-pa- rochie te Heemstede lieten geen ver stek gaan. Om tien uur werd kapelaan Van Adrichem ingehaald en ging hij door een haag van welpen en verkenners en vergezeld van zijn naaste verwanten naar het priesterkoor. Bij de plechtige Hoogmis, die hij daarna opdroeg, werd de jubilaris geassisteerd door kapelaan J. P. M. van Adrichem. als diaken en kapelaan Danckaarts als sub-diaken. Óp het priesterkoor hadden plaats ge. nomen deken A. Homulle, de kape laans van de parochie, pastoor C. W. v Mierlo en kapelaan P. Riep uit Heem stede. pastoor Th. Boonekamp uit Hem en Venhuizen en kapelaan D. Plaat. Verschillende oud-parochianen, onder wie een groep gidsenleidsters, woonden de H. Mis bij. De schola van het parochiezangkoor zong de wisselende gezangen en de ze ventiende Gregoriaanse Mis. Velen maakten van de gelegenheid gebruik om kapelaan Van Adrichem in de middag te feliciteren en van de vele geschenken noemen wij dat van de gidsen uit Heemstede, die een foto aan boden van het. ex- en interieur der St. Bavokerk in Heemstede. De dag werd 's avonds besloten met een plechtig danklof. In het Museum Huis van Looy aan de Kleine Houtweg te Haarlem is een tentoonstelling geopend van vijftig aan de gemeente Haarlem nagelaten teke ningen door Herman Moerkerk. Bij deze opening waren familieleden en vrien den van de overleden kunstenaar aan wezig. De directeur van het museum, de heer H. P. Baard, hield een korte inleiding, waarin hij zeide, dat Moer kerk aanwezig is in zijn tekeningen. Wie er langs gaat, zal de mens Moerkerk herkennen. De directeur somde de eigenschappen van de kunstenaar op, diens humor en innerlijke bewogenheid. De tekeningen zullen in portefeuille be waard en nu en dan geëxposeerd wor den, zodat Moerkerk blijvend aanwezig zal zijn. Namens het gemeentebestuur verklaarde wethouder D. Geluk, dat de tekeningen met dankbaarheid aanvaard zijn. Moerkerk was Haarlemmer ge worden, al yas hij met zijn Zuidelijk temperament ook Brabander gebleven. De aangekondigde lezing van mej. Dr. Irène Posnoff over „1' ame russe", welke oo Dinsdag 29 November om 8 uur plaats zou hebben in het R.K. Lyceum voor meis jes. Dreef 22 alhier, gaat tot grote teleur stelling van het bestuur, niet door. Dinsdag 20 December zal des avonds te 8 uur onder leiding van wethouder D. J. A. Geluk, voorzitter der Stichting „Haarlems Bloei", ten stadhuize een be spreking worden gevoerd met de verte genwoordigers van organisaties, welke zich bezig houden met liefhebberijen die als vrije-tijdsbesteding mogen worden beschouwd, zoals knutselen, fraaie hand werken, verzamelen, bloemen en plan ten. dierenliefhebberij en tuinieren. Deze bespreking heeft ten doel een overzicht te krijgen van hetgeen er op dit gebied in Haarlem bestaat, teneinde te kunnen nagaan hoe de medewerking dier organisaties kan worden verkregen en een beeld te vormen van de wijze waarop dc tentoonstelling voor vrije tijdsbesteding kan worden opgezet. Duizenden Zandvoorters, volwassenen en kinderen waren Zaterdagmiddag op de been om Sint Nicolaas te begroeten die recht streeks uit Spanje gekomen, mét een lan dingsvaartuig. een ..duck", op het Zand- voort.se strand arriveerde. De Zandvoortse politie hield bij ..Esplanade" de schimmel van de Sint gereed, nadat dit dier door de brigadier Van Ackooij op zijn draag vermogen was beproefd. Voorafgegaan door de Zandvoortse muziekkapel en begeleid door een zestal zwarte Pieten, begaf de Sint zich naar het Tramplein waar hij op het bordes van het raadhuis door burge meester Van Fenema werd begroet. De burgemeester vertelde de Sint dat In Zandvoort geen stoute kinderen waren (ge juich van de jeugd) en dat ook de volwas senen geen. reden tot klagen geven. Er is een streven naar eensgezindheid waarvan de door de vereniging ,,O.S.S." eri de N.V. „Corodex" georganiseerde, intocht van de Sint een bewijs is. De gemeente Zandvoort beleeft moeilijke tijden en spr. hoopte dat de Sint de Zand voortse bevolking zou schenken vertrouwen in het gemeentebestuur dat al het mogelij ke doet om de gemeente tot nieuwe bloei te brengen. Sint Nicolaas beantwoordde de toespraak van de burgemeester en over handigde deze een zestal enveloppen met giften voor de R.K. en N.H. Wijkverple ging. het Witte Kruis. „Onderling Hulpbe toon" en het comité Verzetsmonument. Onder toejuichingen van het publiek zet te Sint Nicolaas tóen zijn tocht naar „Mo- nopole" voort. De eerste giften voor de kerstgave aan de Stille Armen zijn binnen. .N.V. Drukkerij „De Spaarnestad" 1000.—, C R. 2.50. R K. 5.—, N. N. ƒ5.—. W. te H. ƒ2.50, H. te R. ƒ2.50, J. de G. ƒ1.—, H. W. B ƒ1.—, Kris, kras, kruimeltje ƒ1.P. ƒ1.N. N. ƒ0.50, J. T. ƒ2.—, P. P. ƒ0.50. Dagtotaal ƒ1024.50. U kunt Uw gave grote of kleine op de volgende manieren aan ons doen toekomen: storting op gironummer 143480 (t.n.v. Nieuwe Haarl. Courant en vermelding .Stille Armen"), bezorging op ons bureau Smedestraat 5 of bij J. v. d. Wiel (postagentschap), Rijksstraat weg 403, Ch. Spaas (postagentschap), Rijksstraatweg 21 en J. H. v. Ryn (post agentschap) Kruistochtlaan 54. In het jeugdgebouw aan het •l'eijler- plein kwamen Donderdag de K.A.B. en K.A.V. van Kring Oost bijeen. Nadat de voorzitter enkele mededelingen had ge daan over het St. Nicolaasfeest voor de kinderen der leden en gewezen had op de 20 December a.s. te houden Kerst viering in het gebouw St. Bavo, traden de heer en mevrouw F Loerakker voor het voetlicht. Na dit optreden was het woord aan mej. Vollaerts uit Den Haag, die het on derwerp behandelde, hetgeeen mej. C. Stringa op de studiedagen in Voorhout besprak: „Gezinsbeschaving is geen kwestie van geld." Ze zei o.a.: Wat is cultuur? Cultuur bestaat in het harmo nisch verband van de geestelijke waar de in en van het menselijk leven. De K.A.B. heeft ten aanzien van de cultuur aan het vaderland een zware taak en een dure plicht. In het gezin moet de culturele verheffing door vader en moeder bijgebracht worden. Vader en moeder moeten zelf het voorbeeld ge ven in zorg en liefde voor elkaar. Dan komt het met de kinderen ook goed. Na deze rede werden enkele vragen gesteld, welke door spreekster werden beantwoord. De vereniging voor muzikale ontwik keling der schooljeugd hier ter stede verricht ontegenzeglijk wel een zeer belangrijk werk, door het organiseren van uitstekende concerten, die de jeugd, het toekomstige concertpubliek, inleiden om op behoorlijke wijze en met eon re delijke kennis van zaken concerten te gaan beluisteren en de muziek te bena deren. Deze paedagogisch-cultureie daad kan men niet hogelijk genoeg waarde ren. Naast kamermuziek wordt ook aan dacht geschonken aan de meest voorko mende musicerende uiting, n.l. die van het orkestspel. Zo speelde dan Vrijdag middag onze H. O. V. voor een behoor lijk bezette zaal werken van Handel Beethoven en Moussorgsky. Marinus Adam. die dit concert diri geerde, gaf een uiterst leerzame monde linge toelichting op de te spelen wer ken. De uit de aard der zaak moeilijk te bespreken absolute muziek van Han del, kreeg een grondige explicatie aan gaande haar tijdperk van ontstaan, de vorm, met name die van de concerto- grosso, het medewerkende clavecimbel, en tenslotte de afzonderlijke delen met hun diverse fugatische elementen, die Adam grotendeels vooraf had laten ho ren. De solo-partijen werden vervuld door Jack Stoffer (viool). Lena de Graaf (2e viool) en B. Hart-Nibrig (cello) Een langdurige bijvalsbetuiging bewees de aandacht en erkentelijkheid der jeugd. De 3e Leonore-ouverture werd ingeleid door Adam met de inhoud in het kort weer te geven van de opera Fidelio van Beethoven, die hiermede immers in zeer nauw verband staat, o.a. door haar bekende trompet-geschal uit de opera-scène, die de komst van de gou verneur aankondigt. Dit was het beste aanknopingspunt dat Marinus Adam in verband met deze te spelen ouverture (één van de 4 die Beethoven voor Fi delio schreef) had kunnen uitkiezen. Toen de trompet inderdaad in het spel van achter de coulissen uit cte verte kwam, betekende dit voor de jeugdige luisteraars inderdaad het afdoende be wijs. Tot slot dan het werk van Mous sorgsky: Een nacht op de kale berg. De grote Russische instrumentator Rimsk.v Korsakoff heeft hierin zijn lust tot in strumenteren kunnen uitvieren, iets waar hij dan ook ruimschoots gebruik van heeft gemaakt. De oorspronkelijke bezetting van dit onvervalste stuk orig-i nele Moussorgsky-muziek bestond n.'. alleen voor piano. De H. O. V speelde met animo het programmatische gege ven. dat kennelijk veel indruk maakte op allen. Het was een leerzaam concer', mede door het feit. dat Adam nog even de voornaamste blaasinstrumenten liet horen. JAN LAARVELD. reden tot vreugde Er is bewezen, dat Nederland beschaafd geurende zeep verkiest boven alle andere. Sinds Juli bevat Paltnolive weer de volle 100% van het befaamde Paltnolive parfum. En zienóg meer vrouwen vragen thans Palmolive! Daarom wordt Palmolive Zeep thans feestelijk verpakt. Om de beschaafde smaak van Neerlands vrouw te complimenteren met de fijnste zeep, die geurend en schuimend haar charme zo verhoogt. Vraag nu Palmolive in de feestverpakking (3 stukken: 90 cent). RADIO'S - STOFZUIGERS - VERLICHTING e. a. ELECTR. APPARATEN HET ST. NICOLAASCADEAU GR. HOUTSTRAAT 131 - SMEDESTRAAT 7 (Ady.) Vera Caspery was een Amerikaanse, die na het lezen van ontelbare detec tive-verhalen de kap van haar schrijf machine tilde om het eens met iets nieuws te proberen- een politie-speur- der, die in liefde ontbrandt voor het beeld van het schone slachtoffer, dat uit schilderijen en de verhoren van getuigen op verdachten voor hem opdook. Het resultaat was een „bestseller" Laura. Hollywood en Broadway hebben nu eenmaal altijd veel belangstelling voor zulke „bestsellers" en terwijl Vera Cas- pary met George Sklar haar Laura voor het toneel bewerkte, gaf men deze knappe dode in Hollywood een ander, film-gewaad. Wie in de gelegenheid is deze Laura's met elkaar te vergelijken, zal tot de aangename verrassing komen, dat het een zuster-drieling is, die in karakter echter zeer verschillen. Waren het bij de première van het toneelstuk op 26 Juni 1947 in het Cort- Theatre te New York: K. T. Stevens, Hugh Marlowe en de gevierde Otto Kruger, die de hoofdrollen bezetten, in de film, die bijna gelijktijdig haar eer ste vertoning beleefde, waren dit resp. Gene Tierney, Dana Andrews en Clifton Webb (Mijnheer de Gouvernante). Cees Laseur, directeur van De Haagse Comedie, zal deze Laura op Dinsdag 29 November in de Stadsschouwburg te Haarlem introduceren en wel met Eli sabeth Andersen, Jan, Retèl en Theo Frenkel, terwijl verder medewerken"! Coba Keiling, Pim Dikkers, Annie Leen- ders, Luc van Gent en Peter Holland. In het parocheblad stond, dat re hedenavond om 8 uur congregatie in de parochiekerk is voor de dames. Dit moe) echter zijn voor de heren. Met het troepentransportschip „Joh. v. Oldenbarnevelt" zullen vermoedelijk 8 December te Amsterdam uit Indone sië terugkeren de grenadiers D. Luikel, Dr. C. A. Gerkestraat 93 rd; A. van Zijst, Oranjestraat 5rd. te Zandvoort. SPECIAALZAAK Originele ontwerpen. Kruisstraat 42 Haarlem Telef. 10311 (Adv.) Dc vakgroep veehouders van de L. T. B. vergaderde vandaag in Haar lem. Hier kon de voorzitter, de heer M. P. v. d. Wejjden, constateren, dat h(j zijn openingsrede nu eens niet in mineur behoefde te beginnen, daar het afgelopen jaar voor de veehou derij redelijk is geweest De voor zomer was uiterst vruchtbaar, van grote plagen en veeziekten zijn we bevrijd gebleven, alleen de droogte heeft de weilanden in de nazomer een Californisch aspect gegeven. Te voor zien is dat de winter door niet voor ziene prijsstijging van veevoeder nog al moeilijkheden zal opleveren. Ten aanzien van de belastingpolitiek vertelde spreker het volgende. De mi- SINT NICOLAAS ARRIVEERDE PER DUKW IN ZANDVOORT Een grote menigte zag de heilige man met zijn gevolg het strand oprijden. nister van financiën vroeg aan een een voudig mannetje, wat er zoal leefde onder het volk. Het mannetje antwoord de: „Nou, excellentie, nog een paar jaar zo, dan leeft er niet veel meer, hoor1" Commentaar is hier overbodig, aldus spreker: de belastingen zijn te hoog om de nodige investeringen tot stand te kunnen brengen en voor de toekomst te zorgen. Het pachtbesluit zal hoogstwaarschijn lijk tot 1952 worden verlengd, wat er niet op wijst, dat de nieuwe pachtwet spoedig in behandeling zal komen. De vraag is of de overheid bereid zal zijn zelf de bepalingen na te leven bij de verpachtingen in de Wieringermeer en Noord-Oost Polder. De tbc-bestrijding levert vooral in Zuid-Holland steeds stol tot gerecht vaardigde critiek. Zowel de gezond heidsdienst zelf als de bestrijdingsme- thode is hier in het gedrang. Wil men tot een efficiënte bestrijding komen dan zal voor het gehele land een en dezelf de methode moeten worden toegepast met. krachtige financiële steun van de overheid. De afschaffing van de vlees- distributiè is uiteraard met enthousias me ontvangen. Er zullen echter maat- tegelen nodig zijn om de stabiliteit in de prijzen te handhaven. De Nederlandse productie van de land- en tuinbouw is 25 pet. hoger dan in andere West-Europese landen. De ar beidsintensiteit is boven het vooroor logse* peil. De voedselvoorziening van tien millioen Nederlanders is gegaran deerd en er wordt voor meer dan 1 000.000.000 gulden aan het nationaal in komen bijgedragen. De export zal in de komende jaren tot 60 pet. verhoogd wor den. Omtrent de kostprijsverlagende facto ren van een aantal nieuwe methoden van boeren bestaat nog te weinig erva ring om er een handleiding uit op te bouwen. Spr. besloot zijn rede met te zeggen, dat de rechten die de boer vraagt voort vloeien uit zijn plicht. De boer zal zijn lot in eigen hand moeten nemen, zich moeten blijven organiseren om tegen strevende krachten de baas te blijven. De eerste helft van de competitie spoedt ten einde. Nog slechts enkele wedstrijden zullen worden verspeeld en dan hebben onze tafeltennissers tot Ja nuari rust. In de eerste klasse staat Winfried 2 nog steeds onbedreigd bovenaan zonder een enkel verliespunt. Deze week werd weer Hotac 1 met 64 aan de zegekar gebonden. HBC 1 blijft goed volgen. Nu werd TOG 3 met 73 geklopt. In de tweede klasse A staat HBC 2 aan het hoofd van de ranglijst. GTTC 1, dat deze week met de sprekende cijfers 100 van Te Zaanen 3 won, volgt echter met slechts twee punten achterstand. Winfried 4 kon het tegen Oranje Zwart 1 niet bolwerken en verloor met 73. In twee B verloor GTTC 2 met 73 van AAT 1 en Winfried 3 won met 64 van Oranje Zwart 2, HBC 3 was te zwak voor TOG 4 en verloor met 73. In de derde klasse A heeft HBC 4 met geen verliespunten de leiding. Deze week werd gewonnen van Rapidity 3 met "82. GTTC 5 moest tegen Togido het onderspit delven: 64. Het derde team van deze vereniging deed het beter en won van Oranje Zwart (100). In drie B verlooor Winfried eervol van Te Zaanen met 64, terwijl GTTC 4 de puntjes deelde met ATT 2 (55). In de vierde klasse A leed HBC 6 tegen de koploper VGZ 2 een gevoelige nederlaag (82). In B deed HBC 7 het niet beter en verloor van Rapidity 4 (64). GTTC 6 had weinig moeite met Rapidity 4 en won met 10—0. In vier C liet Winfried 6 zich opnieuw van zijn slechte zijde zien door van AAT 4 te verliezen. De dames van Winfried 1 herstelden zich op fraaie wijze na de nederlagen van de laatste weken. Zij wonnen met 20—0 van Té Zaarién 1. Wlnlrfed 2 bleef winnen en klopte VGZ I met 82. Ook het derde dames-team van Win fried zorgde voor een goede prestatie door gelijk te spelen tegen UTAC 1. Het programma tot 4-12 luidt: Tweede klasse A: 29 Nov. GTTC 1— TOG 5; 1 Dec. Winfried 4Prowano 2; OZ 1—HBC 2. Tweede klasse B: 29 Nov. TOG 4OZ 2; Rapidity 2—GTTC 2; 30 Nov. Win fried 3ATT 1; 1 Dec. Winfried 3— HBC 3. Derde klasse A: 28 Nov. HBC 4 GTTC 3; 29 Nov Te Zaanen 4GTTC 5. Derde klasse B: 1 Dec. Winfried 5— GTTC 4. Derde klasse C: 28 Nov. HBC 5 GTTC 7. Dames Derde klasse: 29 Nov. Rapidity —Winfried. 1 Dec. Winfried 3Heemstede 4. Een zeer belangrijke mededeling van het Winfried-bestuur. In verband met de geringe belang stelling voor de meisjes-junioren-afde ling ziet het bestuur zich gedwongen deze afdeling op te heffen. De afdeling voor de jongens blijft be staan maar zal in het vervolg spelen op Dinsdag 19.30 uur. Voor de Hoofdklasse ontving BDC te Beverwijk Oostzaan en het was zo be leefd de bezoektars de beide punten mede te laten nemen door met 812 te verliezen. - In de 1ste klasse vielen enkele zeer belangrijke uitslagen. VDK kon het te gen St. Bavo niet tot een overwinning crengen, de voorlopige uitslag is 4—10, dat zal vermoedelijk 713 in het voor deel van de Heemstedenaren worden, die nu met 2 punten voorsprong op nummer twee zo goed als zeker van net kampioenschap zijn. Met het oog op een mogelijk struikelen van de leiders naijl HDC II het zekere voor het twij felachtige en bereikte tegen BDC II een voorlopige 108 stand hetgeen ver moedelijk 128 zal worden. Hillegom liet Haarlem de punten medenemen evenals Halfweg aan Stabiel de volle puit liet en tenslotte won DCY II met net kleinste verschil van EMS dat hier door vrijwel zeker van degradatie wordt. Voor de 2de klasse ging slechts één wedstrijd tussen 't Noorden en Hoofd dorp welke door eerstgenoemde mei 228 gewonnen werd, hetgeen op de ranglijst niet veel verschil maakt. De nek-aan-nek race tussen St. Tho mas en Diagonaal in de 3de klasse is voorlopig door eerstgenoemde gewon nen. Halfweg II wist n.l Diagonaal de Deide punten te ontfutselen en St. Tho mas zal vermoedelijk de wedstrijd tegen HDC IV, waarin een voorlopige stand van 88 werd bereikt, winnen. St. Tho mas loopt hiermede 2 punten uit en staat met 5 gespeelde en gewonnen wedstrijden fier aan de kop. De overige uitslagen luiden: DOS 11 -HDC IV 11—9; BDC IV—Kijk Uit L 14_6. Op de ranglijst is weinig veran dering gekomen. Het programma voor de komende week geeft rust aan de 1ste klasse, doch de 2de heeft een volledige ronde en ziet er aldus uit: Hoofddorp—Cruquius VKD IIBDC III 't NoordenSt. Bavo II Hillegom II—Oosterkwartier II Kijk Uit—DOS In de 3de klasse gaan 2 wedstrijden n.l. Halfweg IIHDC IV en VKD III BDC IV. De meeste belangstelling gaat deze week wel uit naar het treffen tussen de oude rivalen Kijk Uit en DOS. Op pa pier is de eerste sterker, maar,,..: (Adv.) HAARLEM (Adv.) GR. HOUTSTRAAT 166 b/d Hout brug (Adv.) DSS heeft de verwachte nederlaag te gen VVB te slikken gekregen, maar de cijfers 42 zijn eervol, terwijl men over het vertoonde spel ook niet ontevreden was. Maar met dit al blijft de onderste plaats dreigen. Het begin was voor VVB, dat vrij spoedig de leiding wist te ne men. maar Vreeswijk scoorde uit een penalty de gelijkmaker. Toen kort hier na de DSS-doelman ongelukkig tegen de VVB-middenvoor aanschoot, was het 21 voor de thuisclub. Maar DSS gaf geen krimp cn door Vreeswijk werd het nog vóór rust 22. In de tweede helft was VVB de. beter spelende ploeg, maar DSS gaf uitstekend partij. Nadat de thuisclub opnieuw de leiding had genomen en de voorsprong even later zelfs tot 42 vergrootte, kwam DSS heftig in het offensief, maar dit mocht met meer baten, zodat DSS eervol verloor. Onze Gezellen heeft de moeilijke uit wedstrijd tegen NFC niet naar wens be ëindigd, want de Haarlemmers zagen zich met 4—1 verdiend geklopt, al be gon de zaak erg hoopvol voor de bezoe kers. Want door middel van Kok namen de Gezellen al spoedig de leiding, maar de thuisclub slaagde er in nog vóór de rust de stand in balans te brengen. Ook in de tweede helft was er een licht OG-overwicht en de Haarlemmers scoorden een doelpunt, dat echter niet werd toegekend. Toen bovendien kort daarna NFC de leiding nam, deprimeer de zulks de OG-ploeg dermate, dat de thuisclub nu het heft in handen kon nemen en de Gezellen moesten met lede ogen toezien, dat hun doel nog tweemaal werd doorboord. Het werd dus een 41-nederlaag. NFC 8 5 2 1 12 23—9 DCO 8 4 3 1 11 19—10 EHS 7 5 0 2 10 29—14 RODI 6 3 2 1 8 10—8 SDZ 6 3 2 X 8 13—14 DVAV 7 2 3 2 7 17—15 NEA 7 3 I 3 7 17—16 Onze Gezellen 7 2 1 4 S 9—14 NAS 7 2 1 4 5 8—13 Heemskerk 6 1 0 5 2 8—23 Madjoe 7 0 1 6 1 8—17 Door een overwinning op Teylingen heeft SJC zijn kampioenskans behouden maar aanvankelijk zag het er niet naar uit, dat deze wedstrijd gespeeld kon worden, want de aangewezen scheids rechter verscheen niet op het appèl. Tenslotte vond men een plaatsvervanger voor de afwezige referee en deze had de handen vol aan de heftige kamp, die bei de ploegen hier uitvochten. Er werd vrij hard gespeeld en niet altijd bleef het spel binnen de sportieve perken. In de eerste helft kwamen er geen doelpun ten, maar na de rust nam SJC een 20' voorsprong, toen H. Groenewoud kort achter elkaar de Teylingen-doelman tweemaal wist te passeren. Teylingeh ontketende hierop een heftig offensiel en de ploeg kreeg weer kans toen tien minuten voor tijd een tegenpunt op <*e lei werd gebracht. De SJC-defensje weerde zich echter krachtig eri het ein^ bracht 'n zwaar bevochten zege voor do thuisclub. De belangrijke wedstrijd voor de o»* derste plaats in de vierde klas tus&e de oude rivalen Lisse en BSM hc een kleine maar verdiende overwinn-i voor de Lissenaren opgeleverd Het w de voorhoede van de thuisclub, die deze wedstrijd beter spel leverde a de Bennebroekers-aanval, die er i*1" niet in kon slagen een behoorlijke co binatie op te zetten. In de eerste helft had Lisse door burg de leiding genomen en wat t ook probeerde, de gelijkmaker blee In de tweede helft hadden de bezo enige tijd het beste van het spel en1 f, was in deze periode, dat de groenz te ten de balans in evenwicht wi« de brengen. Fel was hierna de strijd leiding, waarbij Lisse Tenslotte, _nt lukkige ploeg was, want een aoew van Vrijburg bracht de beslissing-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2