Bernard verhoeven tweede kamerlid R.K. Centrum voor Staatkundige Vorming over echtscheiding „Besef van wat Christus van ons vraagt ontwaakt" Zó is mijn zoon VERTEGENWOORDIGING NIET JUIST VERDEELD IN PARTIJBESTUUR? Bid- en boetetocht te Nijmegen EP IC DE noorman: „Vossenjagers" op het asphalt en de klinkers van Leidsendam Betoverende toneeleffecten met „zwart licht" r Wij luisteren naar Uitgebreide discussies in Rijkskieskring 's Hertogenbosch der K. V.P. Moties van afd. Breda aan Partijraad K.V.P. Beginsel van onontbindbaarheid van het huwelijk niet prijsgegeven i Jachtrit naar Delft Radiorede van Prinses Wilhelmina over het naderend Kerstfeest Demonstratie op districtsdag van W.K.A. J MAANDAG 28 NOVEMBER 1949 PAGINA 3 Hoofd der Unie dient onschendbaar te zijn Vier personen verongelukt Vermiste man te Hem dood gevonden BREUK WORDT GETOLEREERD BENOEMINGEN IN BISDOM HAARLEM VOORKOMING VAN GRIEP „Kijk, hier is Simon Snugger....!" Kijk uii naar beschuit A. HOOIMEIJER ZOHEM. BARENDRECHT Rede van prof. v. d. Poel V. door CLARENCE BUDINCTON KELLAND Verlating van H. DE CRAAFF „Zwart licht" (Van onze correspondent} In het Oranjehotel te 's-Hertogen- bosch vergaderde Zaterdagmiddag de afgevaardigden van de Rijks kieskring 's-Hertogenbosch van de K.V.P. onder voorzitterschap van mr. G van Kemenade. De kwestie, hoe de vertegenwoordiging ir. het partijbestuur geregeld moet worden, heeft tijdens die vergadering nogal stof doen opwaaien. Voordat eerst was overgegaan tot de aanvulling vacature in het bestuur, ont staan door het overlijden van de heer M. van Soestbergen, wijdde de voorzit ter enkele piëteitvolle woorden aan deze stuwende kracht in het kafholieks maatschappelijke leven! In de vacature werd op voorstel van de Statenkieskring 's-Hertogenöosch benoemd de voorzitter van deze kring, de heer Loeffe. De volgende agendapunten zouden bijna hamei-punten zijn geworden, ware het niet, dat bij het agendapunt ..op richting federatie van bonden van R.K. gemeenteraadsleden" een interessante discussie ontstond over de kwestie, dat de belangrijkheid van de Zuidelijke Rijkskieskringen in het Partiibestuur niet tot uiting komt in het stemmen- aantal. Ter vergadering bleek, dat men in 't Zuiden de oprichting van een federa tie van verenigingen van R.K. gemeen- teraadslieden, waarvoor het partijbe stuur een uitvoerige nota heeft opge steld, niet wenselijk achtte. Ondanks het feit, dat in het Zuiden waar de K.V.P. de meeste leden heeft, een bepaald voorstel niet opportuum Werd geacht, had het K.V.P.-partijbe- stuur toch tot uitvoering van dit voor stel besloten. De heer Orie van de Statenkieskring Den Bosch sneed derhalve de kwestie aan hierbij naar voren brengende, dat in het partijbestuur de verhoudingen onjuist liggen. In het partijbestuur zitten thans de voorzitters der 18 Rijkskieskringen, Waarbij iedere stem even zwaar weegt. Er is dan geen rekening gehouden met Het aantal leden, dat iedere Rijkskies kring telt, zodat de stem van b.v. de kleinste kring, n.l. Assen, een gelijk ge- Wicht heeft als één der grote kieskrin gen uit de Zuidelijke provincies. Over deze verhouding in het partij bestuur ontspon zich een gedachtenwis- seling tussen de heer Van Kemenade en Fr. van Vliet enerzijds en de heren Orie en drs. Königs anderzijds. De eerste wa ren van mening, dat het partijbestuur als een orgaan van voorbereiding en Uitvoering geen weerspiegeling was van getal, doch veel meer van dstgene, wat T»e afdeling Bréda van de Kaih. Volks, party heeft twee moties tot de partij- raad gericht. In de eerste motie wordt gezegd, dat in het ontwerp-statuut der Nederlands-Indonesië Unie geen bepa lingen zijn opgenomen, waardoor de on schendbaarheid .van het hoofd der Unie wordt gewaarborgd. Bij het ontbreken van een verantwoor. delijk Unie-functionaris bestaat de mo gelijkheid, dat het Hoofd der Unie voor Zijn daden door een der deelgenoten verantwoordelijk gesteld zal worden. In dat geval zou door de vereniging van de functie van Hoofd der Unie en drager der Nederlandse Kroon in één persoon de onschendbaarheid van de Koning in gevaar kunnen komen De afd. Breda van de K. V. P. geeft in de motie uiting aan haar bezorgdheid voor de onaantastbaarheid van de per soon van H. Af. de Koningin en spreekt de wens uit, dat alsnog door onderling overleg tussen de leden der Unie de on schendbaarheid van het Hoofd buiten elke twijfel gesteld zal worden. In de andere motie zegt de afdeling van de K.V.P., dat, ,zij het, na kennis genomen te hebben van de voorgeno men overdracht van de souvereiniteit aan de Verenigde Staten van Indone sië gepast acht, dat aan deze over dracht geen feestelijk karakter zal ge geven worden. De vestiging van een nieuwe rechtsorde voltrekt zich onder voor talloze Nederlanders en Indone siërs bijzonder droevige omstandighe den. (Van onze redacteur). Een 600-tal Nijmeegse jongeren heb ben gistermiddag aan de oproep van enkele promotors, die de Fax Christi- gedachte ook in de Keizerstad ingang W-ensen te doen vinden, gevolg gegeven, om op deze eerste Zondag van de Advent een bid- en boetetocht te houden. Ter- Wjjl een miezerige motregen gestadig heerdruilde, trokken deze honderden iongeren, voorafgegaan door de Schola Van de Nijmeegse studenten, onder het singen van de litanie van Alle Heiligen floor de straten van de stad langs bos en Weide op naar de Heilig Land-stichting. Te voren was door pater Arnold Duin- flam in de dekenale kerk, waar allen tezamen waren gekomen, een korte uit eenzetting gegeven over de Pax Christi- bcweging, die het reveil chrétien wil in* 'uiden en de vrede van Christus wil her stellen in deze verwarde en afgedwaalde Gereld. In de Cenakelkerk van de Heilig kand-stichting werden de Vespers ge- £ongen, welke door de K.R.O. werden Uitgezonden. .Deze Nijmeegse jongeren, afkomstig Jht alle rangen, standen en organisaties. H'jcengeroepen door de Universiteitsstu denten en de katholieke actiegroepen, billen in contact met elkaar komen en r~.in overleg met de geestelijke over heid samen van tijd tot tijd van ge dachten wisselen óver wat hen bezielt samen willen zij werken en bidden dhi de waarlijk christelijke vrede in de wereld te herstellen. De bid- en boete- °cht van gisteren was bedoeld als „pel- «Umage naar het Heilige Land, vanwaar vrede de wereld is toegekomen." £e heer C. W. van den Broek te Roo- ^ndaal, die benoemd verklaard was in de "feature-pro/. Gielen (KVP) tot lid bjn u'?edc Kamér, heeft voor deze bedankt. Thans is benoemd 'aa,'d de heer Bernard Verhoeven, in de diverse Rijkskieskringen leefde in tegenstelling met de Partijraad, een wetgevend lichaam, die in zijn samen- Stelling wel tot uiting brengt het aantal leden, dat iedere Rijkskieskring telt. De heren Orie en Königs wilden evenwel ook in het Partijbestuur de be langrijkheid der kieskringen tot uit drukking zien gebracht, hetzij door een vergroting van het aantal afgevaardig den per kring, hetzij door de invoering van meervoudig stemrecht. Het voorstel van de heer Orie, waar bij aan het partijbestuur zou worden verzocht een weg te vinden om bij even tuele beslissingen, waarover gestemd zou moeten worden, de belangrijkheid der kringen in zoverre het aantal le den betreft tot uiting te doen komen, werd in de vergadering met meerder heid van stemmen verworpen. Zaterdagnacht reed een luxe auto, ko mende uit de richting Moerdijk, nabij Zevenbergen op een stilstaande vracht auto, geladen met stenen. De luxe auto werd geheel vernield, de bestuurder zwaar gewond. De naast hem zittende vrouw werd evenals een passagier ach ter in de auto gedood. De pakhuisknecht M. A. Tax te Rot terdam is Zaterdagmorgen op de Goud- sesingcl door een tram gegrepen en op slag gedood. Zondagmiddag is de 42-jarige A. ten Hage, uit Udenhout, op de Bosscheweg te Tilburg, onder een Deense vracht auto geraakt, waarmede vis vervoerd werd. Een der wielen reed de man over het hoofd. Hij was op slag dood Het slachtoffer was gehuwd en vader van tien kinderen. Zaterdagmorgen heeft een arbeider op een stuk bouwland te Hem, gemeente Venhuizen, het stoffelijk overschot ge vonden van de -sinds i6 November ver miste zestigjarige P. R. Stecm over China Het bestuur van het R.K. Centrum voor Staatkundige Vorming heeft het resultaat bekend gemaakt van de arbeid van de commissie, onder voorzitterschap van prof. mr. ChPetit, die met de voor bereiding was belast van de menings vorming in het Centrum over wettelijke maatregelen tot beperking der veelvul dige echtscheidingen. De commissie verklaart, dat zij staat op het standpunt der R.K. Kerk, dat de huwelijksband op menselijk gezag niet kan worden ontbonden. Tevens is zij de opvatting toegedaan, dat een ander eyeneens in het natuurrecht verankerd beginsel (namelijk de behartiging van het algemeen welzijn en het daartoe noodzakelijke behoud van de samen werking tussen de verschillende groepen van de in ons land gemengde bevolking) van de katholieken kan vorderen en ook inderdaad vordert, dat het beginsel van de onontbindbaarheid van het huwelijk niet in al zijn gestrengheid wordt door gevoerd. Dit betekent, aldus merkt de commis sie verder op, niet een prijsgeven van het beginsel der onontbindbaarheid, doch een tolereren van een breuk op dit be ginsel, opdat niet door eenzijdig de nadruk te leggen op dit beginsel de hoge positieve waarde, verbonden aan de bovenbedoelde semenwerkingverlo ren ga. Om de niet minder principiële reden van de verzorging van het algemeen belang zal de katholieke politicus met opvattingen van an deren rekening dienen te houden in deze zin, dat hij niet alles verplich tend wil opleggen wat met zijn aan de natuurlijke rede of aan het ge loof ontleende beginselen overeen stemt. Daarom is ook het tolereren van de burgerlijke echtscheiding in de huidige omstandigheden voor de katholieken een kwestie van prin- De commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland, Mr L. A Kesper, heeft Zaterdag de tentoon stelling van Engelse jachtschilderijen „Merry old England'', te Delft ge opend. Ter gelegenheid hiervan trok een jachtstoet van Den Haag naar Delft. De menigte in de straten van Delft. cipe en niet van opportunisme in de verkeerde zin van het woord. De commissie acht vertraging van het echtscheidingsgeding gewenst. Zij be veelt aan de minimum-duur van het ge ding te bepalen op één jaar. Een ge wenste vertraging van de procedure is eveneens te verwachten van de inscha keling van een „huwelijksraad". Behalve met de poging tot verzoening ware de huwelijksraad te belasten met de taak, een onderzoek in te stellen naar de juistheid en de ernst van de aangevoerde gronden, ook naar de gegevens, welke de president behoeft tot het treffen van zijn voorlopige voorzieningen. De commissie is voorts van oordeel, dat een herziening der echtscheidings wetgeving mede moet strekken tot voorkoming van echtscheidingen, waar toe de grond, hoezeer gesteld en niet weersproken, in feite ontbreekt. Zij geeft in overweging een bepaling op te nemen, waarin de eiser niet-ontvanke- lijk wordt verklaard, die het overspel zelf heeft goedgevonden (of bevorderd, al heeft de schuldige partij daarvan niet geweten). Uitbreiding of verruiming van echt scheidingsgronden zou naar het oordeel der commissie het tegendeel zijn van hetgeen thans dient te worden nage streefd. Dit bezwaar geldt ook voor de toevoeging van de grond van krank zinnigheid. Met betrekking tot de scheiding van tafel en bed adviseert de commissie de bestaande regeling te handhaven. 20. De cynische opmerkingen van Ming droegen er niet toe bij dat Eric zich meer op z'n gemak begon te voelen in de Toren der Tienduizend Uiterste Smarten. De sfeer van kommer en ellende, die als een onzichtbaar waas tussen de grauwe muren scheen te hangen, benauwde hem meer en meer. En daarbij kwelde hem nog het idee dal Baldon bezig was een aanslag op de keizer voor te bereiden, terwijl hij hier tot machteloosheid was gedoemd. Hij trachtte er met Tai over te spreken, doch de zwervende filosoof was te zeer in zijn eigen problemen verdiept om veel oor te hebben voor de moeilijkheden van zijn vriend. „Mijn arme buik wordt doorknaagd van honger," mompelde hij droevig. „Zou het In het duivelachtige voornemen der onwaardige wachters liggen dat wij hier lang zaam aan onszelf te gronde gaan?" Plotseling verhelderde zijn gezicht echter. „Ah neen. De goden zijn ons gunstig." Inderdaad was er een wachter het gewelf binnen getreden met een grote pot waterige soep. Gretig verdrongen de uitgeteerde gevangenen zich om hem heen. Onder het waakzaam oog van enige soldaten begon de schaarse uitdeling. Ook Eric en Tai mengden zich tussen de wachtenden. De kleine wijsgeer zag met glinsterende oogjes toe hoe zijn kom half gevuld werd met het onsmakelijke voedsel. Reeds wilde hij, snuivend van genot, de kom gulzig aan zijn lippen brengen, toen een opmerking van de wachter tegen Eric hem plotseling deed verstarren. Duizendmaal vergeving," mompelde de wachter, met perfide vriendelijkheid, '„doch het ligt niet in onze bedoeling dat een blanke barbaar ook eet. In deze Toren zal hem geen voedsel worden uitgereikt, wel echter staan wij in uiterste goed gunstigheid toe dat hij anderen mag zien eten.'" Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Rotterdam (H. Lambertus) de weleerw. heer P. J. Maas; tot rector van het St. Antonius- gesticht te Rotterdam (Nw. Binnenweg! de weleerw. heer J. M. Dunselman, die Ka^laan was te Rotterdam (H. Paulus) Tor pastoor te Volendam de weleerw. heer J. Langedijk; te Wieringerwerf de weleerw. heer W. N. Zijlstra; te Midden meer de weleerw. heer P. J. de Wit; te Slootdorp de weleerw. heer G. C. M. van Dijk, die kapelaan was te Goud-, (O. L. Vr. Hemelvaart). Tot rector van het St. Piusgesticht te Alkmaar de wel eerw. heer J. H. van den Hoek. Tot Godsdienstleraar aan het R. K. Lyceum te Alkmaar de weleerw. heer S. Stroek' tot rector van de St. Jacobstichting te Dordrecht de weleerw. heer J. G. Ver leun, die kapelaan was te Kwintsheul. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft opdracht gegeven de oprichting van een nieuwe parochie voor te be reiden onder de bestaande parochie van de H. Nicolaas tc Rotterdam aan de wel eerw. heer C. Koning, die kapelaan was te 's Gravenhage (Allerh. Sacrament) en heeft opdracht gegeven de oprichting van een nieuwe parochie voor te berei den onder de bestaande parochie van de H. Pancratius te Castricum aan de wel eerw. heer J Th. J. de Wit. die kaoelaan was te Scheveningen (O.- L. Vr van Lourdes) Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft aan de hoogeerw. heer H. J. c. Haver eervol ontslag verleend als pas toor te Rotterdam (H. Lambertus) en aan de zeereerw. heer N. H. Aanstoots eervol ontslag als pastoor'te Volendam. (Van onze Haagse redactie). Onder het bruin-gele loof van de eeuwenoude bomen van het landgoed „De Pauw" te Wassenaar stonden Za terdagmiddag even voor twaalf uur in de mistige herfstlucht, waar de zon zo nu en dan maar met moeite door kon komen, negen en dertig ruiters en een moeilijk in toom te houden meute ge reed om de jachtrit te beginnen door de let+ ae heer Hernat erkundige te Arnhem. bossen en polders van de omgeving van Wassenaar en Delft. Men had gehoopt, dat Z.K.H. Prins Bernhard de stoet als jagermeester zou voorrijden. Door ziekte was de Prins echter verhinderd aan de tocht deel te nemen. In zijn plaats reed Baron Bichoff van Heemskerk, opper-stalmeester van II.M. Koningin Juliana, als jagermeester mee. Precies om 12 uur vertrok de jachtstoet. Voor ons betekende dit vertrek het begin van een tocht in een file auto's, die zich naar een bepaalde plaats ergens op de weg trachtte te begeven, waar de jachtstoet uit de polder zou komen. „Trachtte te begeven", want telkens wanneer men ergens de plaats gevon den meende te hebben, werd ons ver teld, dat op die plaats de stoet nu juist niet zou komen! Eindelijk in Leidsen dam hadden we geluk en zagen we de „vossenjagers" op het prozaïsche asphalt en de klinkers van het dorp. Vele leden van de Koninklijke Nederlandse Jacht- vereniging, die deze tocht georganiseerd had en talrijke andere belangstellenden, hadden zich daar opgesteld om een glimp van de stoet van jagers met rode jassen en hoge hoeden op te vangen. Vijf rui ters waren uitgevallen op deze tocht, een fantasierit. Van Leidsendam ging het opnieuw het land in, naar Delft. 's Middags om half vier werd in mu seum „Het Prinsenhof" de tentoonstel ling van Engelse jachtschilderijen ge opend door Sir Philip Nicholls, de En gelse ambassadeur. Major Paget hield hierbij een inleiding Over deze expositie. PAST ILLES TÉR „Als ik thans een ogenblik tot u wil spreken over „vrede", dan is het wel zeer duidelijk, dat ik hiermede uitslui tend op het oog heb de innerlijke vrede," aldus H. K. H. Prinses Wilhelmina Zon dag in een Adventsboodschap, gericht tot de gehele wereld, die, behalve over beide Nederlandse zenders, ook over de We reldomroep in verschillende talen werd uitgezonden. Hoe deze innerlijke vrede te berei ken? De Prinses wees er op, dat de mens, om op te' stijgen naar die hoog ten waar de vrede .heerst, niet voldoen de heeft aan het verstand. Alleen het hart kan dit spoor vinden. H.K.H. ver volgde: „Dat hart, waaraan God zo'n belangrijke plaats en zo'n verheven taak heeft toegewezen, en dat zo vaak door ons en door het leven wordt miskend en dat geen gelegenheid krijgt de diep ste roerselen van ons bestaan bloot te leggen. Waarom luisteren wij niet naar die stem en waarom vertrouwen wij niet op dit kompas? Alleen het hart kan de liefdestralen opvangen van het grote hart, het hart van onze Verlosser, waar naar het onze geschapen is. Liefde is voor Christus de grondslag van heel zijn bestel, en onze wereld is het brandpunt van zijn liefde, heden, morgen en altijd. Men versta mij wei; hier is geen spra ke van liefde zoals zij is van mens tot mens, maar van heilige, opofferende liefde, die alles aandurft om het bestwil van haar of hem, die zij helpen en red den wil, ja zelfs ook in het opleggen van een kruis en beproeving, omdat zij de kracht kent van te zijn wat zij is. Het volgende strekke tot verduide lijking: Jaren geleden werd een weustrijr; voor kinderen uitgeschreven, wie de mooiste bloeiende plant kweken kon. De eerste prijs werd gewonnen door een meisje uit een donkere steeg die op een zolderkamer woonde met maar een klein raam. Toen zij geroepen werd om de prijs te ontvangen, vroeg men haar wat zij wel met haar geranium gedaan had, dat hij zo prachtig bloeide. Zij ver telde dat zij steeds had uitgezien naai door alle kieren van de zolder en het dak, en steeds de geranium had rond gedragen, al naar gelang zij een- zonne straal kon opvangen. Als wij ons hart zouden willen ver zorgen, zoals het kind haar plan*, er. in het donker van deze tijd op zoek gaan naar de kieren, waardoor Hij, die het licht der wereld is, toegang zoude krijgen tot ons innerlijk leven, dan zou de ons hart bloemen voortbrengen als de geranium, uit dankbaarheid, en die vrede, die onuitroeibaar is. die geer stormen meer kunnen verjagen. Het is een verblijdend verscmjnsel dat er een hunkering is en toeneemt naar een grotere geestelijke eenheid en naar opheffing van wat ons verdeeld houdt, want dit betekent dat er een ontwakend besef komt van wat Chris tus van ons vraagt, en daaruit voort vloeiend oen waarachtige keer naar hem toe, niet in schijn of in woorden, doch van ons gehele innerlijke wezen, want door de kracht die ons gegeven" wordt, zijn wij hiertoe in staat door offervaar digheid in meest volstrekte zin. Moge het naderende Kerstfeest ons in die houding sterken, want dit roept ons toe: Eén herder, één kudde, één liefde en één vrede, die allen omvat." Advertentie In elk pak HOOIMEIJERS BESCHUIT zit een plaatje uit een getekend vervolgverhaal 1 En wat voor verhaal I Nu brengt HOOIMEIJER dubbel ple zier: de lekkerste beschuit en de daverende avonturen van die malle detective SIMON SNUGGER. Maar er komt nog meer! Let op de vol gende advertentie...» (Van een speciale verslaggever) „Den Burcht" in Leiden, het vroegere kasteel van Jacoba van Beieren, her bergde Zondag een uitgelezen schare toneelminnend publiek, dat daar, buiten het plichtmatig zakelijke, geestelijk ad viserende en populair wetenschappelijke van eens breed opgezet programma, kon genieten van de opvoering van Jan Fa- hricius' toneelspel „Onder één dak" en bovenal van de artistieke charme van telde dat ZIJ sieeas nad uitgezien naai uuvenai van ue ariisnene uaimc va, de zon, door het kleine raam, maar oot J een drietal bekoorlijke toneel- en bal MAANDAG HILVERSUM II, 415 M. Na 18 uur ook 245 en 1875 M. NCRV. 18.00 Zapakara's, 18.20 sport, 18.30 strip, 18.45 leeslamp. 19.00 nieuws, 19.15 Engelse les, 19.30 kamerkoor, 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.05 strijkorkest, 20A5 luisterspel, 21.45 Jo Vincent, 22.05 Evangelisch com mentaar, 22.15 gram., 22.45 Avond overdenking, 23.00 nieuws, 23.15 orkest-Whiteman. HILVERSUM 300 M. VARA. 18.00 nieuws 18.15 varia, 18.20 Cole. Porter suite, 18.30 strijdkr., 19.00 „P. S.", 19.25 piano, 19.45 regerings- uitz., 20.00 nieuws, 20.05 R.T.C., 20.20 Paul Godwin-sextet, 20.50 gram., 21.00 volksconcert, 22.00 ver gadering P. v. d. A. over de R. T. C., 23.00 nieuws, 23.15 orgel, 23.35 dansorkest DINSDAG HILVERSUM II, 415 M. Vóór 10 uur ook 245 en na 17.30 uur ook 245 en 1875 M, KRO. 7.00 nieuws, 7.15 morgengebed, 7.308.30 zenderslui ting, 8.30 nieuws, 8.40 lichte orkest- werken, 8.52 weerrapporten, 8.55 In leiding op 9.00 Hoogmis, 10.20 water standen, 10.25 kleuters, 10.40 school radio, 11.00 muziek houdt fit, 11.35 Lichtbaken, 12.00 Angelus, 12.03 lunchconcert, 12.30 mededelingen. 12.33 lunchconcert, 12.55 Zonne wijzer, 13.00 nieuws, 13.20 Metro- pole orkest, 14.00 zang en orgel, 14.30 onder ons, 15.00 schoolradio. 15.30 Ziekenlof, 16.00 Zonnebloem, 16.30 tot 17.30 zendersluiting, 17.30 jeugd, 17.45 Klaas van Beeck. HILVERSUM I, 301 M. A.V.R.O. 7.00 nieuws, 7.15 R.A.F.-band, 7.30 tot 8.30 zendersluiting, 8.30 nieuws. 8.40 ochtendblad, 9.00 weerrapporten, 9.03 hersengymn., 9.30 vrouw, 9.35 aubade, 10.00 morgenwijding, 10.15 arbeidsvitaminen, 10.50 kleuters. 11.00 zang en piano, 11.30 zieken, 12.30 mededelingen, 12.33 platteland, 12.40 Maria Zamora, 13.00 nieuws, 13.15 accordeon, 13.30 piano en or gel, 14.00 met naald en schaar, 14.30 muzikale causerie, 15.15 radio-mati- née, 16.15 Bela Bartók, 16.30 tot 17.30 zendersluiting, 17.45' regerings- uitz. 44 We besloten dit plan uit te voeren. Met ons vijven reden we de rivier langs, terwijl Shag voor ons uitdraaf- de, al snuffelend en zwervend. We waadden door het ondiepe water, klommen tegen de rotsrand aan de overzijde op en bogen toen noordwaarts af door een oneffen terrein. Ons doel bevond zich op een afstand van onge veer vijf mijl in rechte lijn, maar we reden een aanzienlijk langere weg, eer we een punt bereikten, waar we het raadzaam achten van onze paarden te stijgen en omzichtig het terrein te ver kennen. We bevonden ons midden in een dicht bos van verwarde, lage bo men. Tussen de zonderling gevormde, naar alle kanten uitkronkelende stam anen en takken, kreeg men het gevoel alsof hier een hele menigte voorhisto rische monsters tot steen was over gegaan. Dit leken geen bomen, doch een heirleger van nachtmerrie-achtige schepsels» „Cherry kan het beste sluipen," oor deelden zijn kameraden „Laat hem maar vooruitgaan." We bonden onze paarden vast en gin gen zitten op de grond met ons rug te gen een grote kei, terwijl Cherry tussen ae stammen verdween. We rolden siga retten en rookten, en het leek wel uren te duren, eer Cherry en Shag eensklaps weer voof ons stonden. „Met z'n drieën zijn ze," meldde hij. „Ze kamperen in een droge beek." Hij snoof. „Sufferds in een droge beek! Straks komt er misschien een wolkbreuk en dan worden ze weggespoeld voor ze er erg in hebben. Ik heb het wel mee gemaakt, dat het water onverwacht met een hoogte van twee, drie meter aan kwam suizen." „Ben je dichtbij ze geweest?" „Ik had ze kunnen kittelen", zei Cherry. „Heb je nog iets op kunnen vangen?" vroeg Straight. „Ze mopperen," vertelde Cherry ge amuseerd. „Ze willen een dak boven hun hoofd hebben en een bed om in te slapen. Ze zijn bang, dat ze van het sla pen in de open lucht longontsteking zul len krijgen. Hüh. Ze zijn helemaal van de kook, want ze kunnen niet wennen in de buitenlucht. Ze zijn natuurlijk meer getraind op stegen en pakhuizen. Eén van die kerels zei, dat ze 'm om streeks middernacht misschien wel kon den smeren, als de vrachtwagen voorbij kwam." „Wat voor een vrachtwagen?" vroeg Straight. „De vrachtwagen waarop ze wacjh- teri," zei Cherry. „Waarop ze moeten wachten om naar huis te rijden." Hij lachte. „Er probeerde er ééntje een vuur aan te leggen, om koffie te zetten. Zo iets komieks heb ik nog nooit gezien." Ik knikte tegen Straight. „Het geluk schiint vanavond met ons te zijn," zei ik. ;,Hoe ver is dat kamp van die kna pen hier vandaan?" „Een klein eindje maar," zei Cherry. „Kalm aan nou," vermaande hij. „Hebben we allemaal een zakdoek bij ons?" informeerde Straight. Jawel." „We moeten ervoor zorgen dat ze ons niet herkennen," zei Straight. Cherry lachte zachtjes. „Als rasechte struikrovers," zei hij monter. Ik deed mijn uiterste best om geruis loos voorwaarts te gaan. maar niette min keerde Cherry zich af en toe om, om mij met gefronst voorhoofd aan,te kijken. We kwamen bij Bridle Wash en gingen een eindweegs door het zand. Toen stak Cherry een hand omhoog om ons tot nog groter waakzaamheid aan te manen en wij kozen ons pad door struikgewas en tussen bomen, die ons voldoende dekking boden. We volgden het voorbeeld van Cherry en kropen op handen en voeten verder. Na een paar minuten konden we door de takken het droge bod van een beek onderscheiden, waarin drie mannen hurkten rondom een armzalig vuur. waarboven een kof fiepot hing. Van cowboys had het drie tal bitter weinig weg. Cherry keek om en zag ons een voor een vragend aan. Toen vormden zijn lippen het woord „Klaar", waarna hij zijn revolver uit de holster trok. We volgden zijn voorbeeld. We bedekten de onderste helft van ons gezicht met onze zakdoek, die we van achteren in de nek vastknoopten, en rezen overeind. „Allé", riep Cherry vrolijk uit. Het drietal duikelde van schrik ach terover en zette grote ogen op. Ze ver gaten zelfs naar hun wapens te grijpen. Cherry, die zulke karweitjes gewend was. hield de leiding. „Stilzitten, jongens. Wat een troep je Een kind van zes jaar zou jullie de baas wezen." Hij ging op ze toe, er voor zorgend buiten onze vuurlinie te blijven, of schoon dat feitelijk niet eens nodig was. „Ga maar 'staan," zei hij, en de drie helden gehoorzaamden gewillig. Hij zette ze op een rijtje, nam ze hun revolvers af, onderwijl steeds zachtjes bij zichzelf lachend. „Ik wil wedden," zei hij, „dat jullie ergens in een slop in de stad ver duiveld gevaarlijke heerschappen zijn. Maar hier moeten jullie het afleggen. Zo zie je, ieder mens op zijn eigen ter rein. Nee, mannen, met sheriffs kan je beter eten dan vechten." Die Cherry was een handige. Sheriffs! Daar zou Butterick misschien inlopen, als hij van het geval hoorde. Onze ge vangenen zeiden niets en keken ver bazend donker. „Ik heb wat poetslappen meegebracht." babbelde Cherry genoeglijk verder. „Hier, hier hebben jullie alle drie een handjevol om op te kauwen." Hij propie hun allemaal een stuk of wat lappen in de mond en bond er toen een langere lap overheen. Vervolgens bonden we hun handen en voeten en droegen ze naar de zandvlakte, waar we ze neerlegden. „Nou we ze te pakken hebben," vroeg Cherry, „wat zullen we nu met ze doen?" „Laat ze hun pekelzonden maar uit zweten," vond Straight. Hij keek op zijn horloge. „We konden hun koffie wel opdrinken." zei hij. Hij rakelde het vuur op, hing de kof fiepot op juiste hoogte, terwijl Cherry rondsnuffelde naar wat spullen naar onze gading. Hij vond een stuk spek. melk in blik en wat beschuiten en een poosje later waren we druk doende de inwendige mens te versterken. „We blijven zeker op de vrachtauto wachten," zei Cherry. „Vanzelf", meende ik. „Zouden we niet liever iemand op de uitkijk zetten?" „Laat dat maar aan Shag over," ant woordde Cherry. We strekten ons uit op het zand en wachtten. Cherry en zijn vrienden naal den allerlei verhalen op: over revolu ties, gevechten in Mexicaanse kroegen. Chinese smokkelaars en goudmijnen (Wordt vervolgd) letdemonstraties, waarbij het hoofdmo tief, het „zwarte licht" een betoverend spel van dansende vlinders en gekleurde bloemen aan de duisternis ontlokte. Het hoogtepunt van de eigenlijke dio cesane vergadering van het W.K.A. lag in de rede getiteld „Nieuwe tijden, nieu we vormen", door de zeereerwaarde heer prof. G. v. d. Poel. geestelijk adviseur van het W.K.A. in het diocees Haarlem. In een gloedvol betoog over de katholie ke toneelcultuur belichtte de eerwaarde spreker de glorietijd van de rederijkers kamers uit de 15e en 16e eeuw als een tijd van gemeenschappelijke samenwer king tussen de "vele gilden, als een pe riode van diepe,- katholieke invloed op het volk. Dan volgde het grote diepte punt van de Reformatie, die enkele eeuwen lang haar doorwerking vond om tenslotte in de vorige eeuw én de we deropbloei van het katholicisme én ae hergeboorte van het katholieke amateur toneel weer recht van spreken te moeten geven „Met veel grotere moeilijkheden dan eertijds', aldus prof. v. Poel, „heeft het herboren amateurtoneel te kampen gehad, maar met evenveel gro tere inspanning en samenwerking, heeft het zijn reeds eeuwenoude positie her steld.' Hij drong dan ook aan op een krachtige" centralisatie van alle vereni gingen, die slechts gemeenschappelijk het programma van een toekomstige tijd kunnen oplossen. En dit programma luidde: het positief bevorderen van een katholieke levensvisie door het brengen van levenswarme en levensechte stuk ken. die liefst met een voorsprong op de huidige technische eisen, zich kunnen handhaven in de ontwikkeling van de tijd. Na een enthousiast applaus sprak de voorzitter, de heer C. P. Weel, een har telijk dankwoord uit, mede voor net ve le werk dat prof. v. d. Poel had verricht voor het diocees en wenste hem veel succes toe voor de nieuwe taak, die hem was opgedragen, het landelijk adviseur schap voor het W. K. A„ waarna zijn opvolger voor het diocees Haarlem, de zeereerw. heer J. v. d. Boogerd, kape laan te Rotterdam, geïnstalleerd werd. In de middag voerde het artistieke element van deze districtsdag de bo ventoon, waarbij voor velen de demon stratie van ultra-violet licht (het z.g. zwarte licht) op fluorescerende rrateria- Jen een betoverende openbaring werd. De eigenlijke hoofdschotel, de toneel uitvoering door ..St. Matthias" te War mond smaakte, na de alleszins te waar deren voorgerechten, enigszins wrang. Zij had een prachtige exponent daarvan kunnen zijn, wanneer het gespeelde stuk „een katholieke levensvisie" uitademde, thans bleef het bij oen zwaar crama. dat het probleem der „oude liefde" be handelde en waarin de Bijbel goedmoe dig zijn uitspraken deed. De opvoering zelf was zeker niet onverdienstelijk, vooral de dames brachten het er keu rig af. De wens voor ..St. Matthias" luidt echter: een goede regisseur, die zijn mi- se en scène beheerst. Nochtans kan met voldoening op deze eerste districtsdag van het diocees Haar lem teruggezien worden, „want de roem van de Rederijkerstijd heeft er flauw gegloord." Z. H. de Paus is Zaterdagmiddag in Vaticaanstad teruggekeerd, na de zomer maanden doorgebracht té hebben op Castel Gandolfo. De Paus arriveerde in stromende regen in zijn zwarte Amerikaanse auto. Hij werd geëscorteerd door tien mo torrijders van de Italiaanse politie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3