Wordt halve treilervloot van IJmuiden zeer binnenkort opgelegd? KONINGIN BIJ OVERDRACHT? INCIDENTEN TE SURABAJA EN MALANG NEMEN TOE VRIJE WERELDCONFERENTIE VAN DE ARBEID TE LONDEN GEOPEND Lasten op het bedrijf doen schepen met zwaar verlies varen INKOMSTEN UIT REIZIGERSVERVOER BIJ N.S. LOPEN TERlir, Inschakeling van T.N.I. verzocht Scheuring in de E.V.C. te Eindhoven Tot hoofd en hart VLIEGTUIG OP HOL VOOR ONDERWIJZERSEXAMEN ZAKTE RUIM 40 PROCENT DER CANDID ATEN Exploitatiekosten worden gestadig hoger K.L.M.-personeel bij Vermoedelijke datum: 27 December Militair vliegtuig neer gestort Communistische partij in Italië .Het weer „St. Raphael" RADIO PAS UITGESCHAKELD TOEN DAKOTA BIJ OSLO TEGEN DE HEUVEL VLOOG J ulNSDAC 29 NOVEMBER 1949 73ste JAARGANG No. 24627 Allaon klicfviccprii Iran dat M van schepen de laatste tyd met nliccil nuomaaci IJ IVÜII zwaar verlies voeren. Minder de kost Zien nearuipen welke hier 13 per ton hoger ligt dan Een dode en een gewonde Engelse taal is favoriet Amerikanen wensen ook katholieke bonden uitgenodigd te zien De rijkste van het land Val van Tsjoengking aanstaande Verdedigingswerken doorbroken Brand in uranïum- mijn Cijfers over aantal slacht offers lopen nogal uiteen VERMISTE DAKOTA GEVONDEN De „Waterman" Indonesië naar Vliegen op 1000 meier hoogte voorgeschreven AMERIKA GAAT ATOMISCHE MATERIALEN PRODUCEREN BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen 20300 Postqlro 145480 Bijkantoor Beverwijk- Stumphlusstr. 45. tel. 5998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severia NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m.-hooqte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 55 cents per week. I 1.52 per maand, f 4_55 per kwartaal (Van onze speciale verslaggever) De Vereniging van Reders van Vissersvaartuigen te IJmuiden, welke Maan dagmiddag in langdurige vergadering bijeen was, heeft besloten van heden af geen vis meer af te leveren tegen minder dan 8.per kist van 50 kg. Voor aangevoerde vis, welke deze minimumprijs niet kan opbrengen, zal een andere bestemming worden gevonden, o.m. kan zij verwerkt worden tot vismeel. In middels zien zowel reders als vishandel de perspectieven voor IJmuiden somber in; van de zijde der reders deelde men ons mede, dat binnen enkele weken de halve treilervloot zal zijn opgelegd, een verwachting, die overeenstemt met de zorg van de handel, welke verklaart geen kans meer te zien om zich op het duurte-eiland, dat volgens haar het IJmuider visbedrijf vormt, te handhaven. I* I* <1 PrÜs van het ijs dan wel die der kolen. Het minst pessimistisch was de direc teur van 't Staatsvissershavenbedrijf, die wij spraken, mr. J. R. van Eerden. Hij be riep zich daarbij op de statistiek, vol gens welke de aanvoer van vis in Ne derland slechts 7 tot 8 pCt. is achter gebleven bij die van vorig jaar, welke 55 millioen kg. bedroeg. En wat de op brengst betreft: deze was vorig jaar 21.9 millioen, welk cijfer tot op heden met ongeveer 1.5 millioen terugliep. Over November werd het cijfer van 1948, dat 2.2 millioen bedroeg, j.l. Zaterdag reeds gepasseerd. Dit zijn natuurlijk al gemene cijfers, doch zij kunnen in hoofd zaak ook voor IJmuiden gelden. De cijfers van aanvoer en opbrengst behoeven echter geen lonend bedrijf te garanderen. Integendeel, de lasten, die op het bedrijf drukken, zo reken de ons de secretaris van de Reders vereniging, de heer W. G. Meyboom, voor, maken de uitkomsten zo slecht, b.v. in Engeland, maken een sluitend budget onmogelijk. Daarbij worden de Nederlandse vis sers beter betaald dan in het buiten land. Deze en andere oorzaken, o. a. onze verouderde vloot, veroorzaken de crisis in het IJmuider visbedrijf. Alleen de kustvisserij, die de door de handel zo begeerde tong aanvoert, kan zich redelijk bedruipen. En verder maakt de haring op het ogenblik ver rassend goede prijzen, zodat zelfs van Breskens en Scheveningen naar IJmuiden wordt doorgevoerd om aan de vraag te voldoen. Zoals wij reeds hebben bericht, heeft de eerste der drie stoomtrawlers, welke begin November naar de Barensz- en Wittezee vertrok voor de uitoefening van de z.g. verre visserij, de 525 ton meten de „Tzonne", van de rederij „Petten", Maandagmorgen te IJmuiden de eerste last van haar vangst verkocht. Ofschoon de kwaliteit van de vis kabeljauw en gul behoorlijk was, bleek' de animo bij de handel niet groot, kabeljauw X Tzonneaan kade, een reis naar het barre Noorden, maar geen belang stelling voor de vangst. (Van onze Haagse redacteur) De regeling heeft wel reeds haar ge dachten laten gaan, maar is nog niet, Zo vernemen wij, tot een conclusie geko men over de wijze, waarop straks vermoedelijk 27 December de souve- reiniteit zal worden overgedragen. De feitelijke overdracht zal zich vanzelf- sprekend te Batavia afspelen; wat de plechtigheid in Amsterdam betreft zoals bekend waarschijnlijk in het Paleis op de Dam schijnt de regering voor alsnog de mening toegedaan, dat deze qua enscenering verg "ken kan worden met de Troonsafstand. Te verwachten is, dat H.M. de Koningin hierbij aanwezig zal zjjn. Het is nog niet recht duidelijk hoe de overdracht van een zo abstract ding als de souvereiniteit in concreto Zal plaats vinden; aannemelijk lijkt, dat deze in de vorm van een toespraak zal geschieden. Beslist is echter omtrent de 'egie van het historisch gebeuren nog niets. Bij de renbaan Semplak is tijdens een oefenvlucht een militair vliegtuig neer gestort, aldus verneemt Aneta. Hierbij Werd een persoon gedood en een gewond. Nog geen namen zijn beschikbaar, daar de familie eerst gewaarschuwd moet w-orden. IJmindens visser: meeuwen eten- niet meer voor vangen. moeite waard ze bracht slechts 1.40 tot 1.45 per 125 kg op, gul 12.50 per 50 kg. In totaal had de „Tzonne" 2800 kisten van 50 kg in; slechts de helft weru gelost. Men sloot de luiken om Woens dag of Donderdag de rest aan de markt te brengen, hopen de dat inmiddels de export naar Bclg'ë en West-Duitsland waarover onderhan deld wordt, geregeld zal zijn, zodat be tere prijzen kunnen worden gemaakt, welke de kostbar* reis moeten goed maken. Het zuster schip „Herman" van dezelfde rederij, dat met een lading van 2500 kisten even eens „rijp" is om te lossen, zal waar schijnlijk naar Grimsbv worden ge dirigeerd. Ofschoon deze eerste ervaring met de verre visse rij door slechte fi nanciële uitkomst, ondanks de zeer goede vangst, niei gelukkig is. wil men toch met dit bedrijf doorzetten en trach ten de capaciteit der schepen nog op te voeren. Op een akker in de omgeving van Mt Olive, in de Amerikaanse staat Illinois, stortte gisteren een vliegtuig neet. Boerenarbeiders uit de omtrek, die het ongeluk hadden zien gebeuren, snelden toe doch ontdekten, dat het toestel geen inzittenden had. Achteraf bleek, dat de piloot op een vliegveld een landing had gemaakt omdat hij dacht dat zijn benzine opraakte. Toen hij de propeller aanraakte, sloeg de motor aan en de verschrikte piloot kon nog maar juist opzij springen. 160 km verder vond hij het wrak van zijn toestel terug. Het aantal incidenten te Surabaja neemt steeds toe. Vrijdagnacht is al daar een rechercheur van politie door drie onbekenden van zijn revolver be roofd en in de rivier geworpen. Hij liep geen ernstig letsel op. Zaterdag avond begaven de commandant van het politie-posthuis en een agent zich met een arrestatiebevel naar de kampong Banju Urip te Surabaja. Zij zijn niet teruggekeerd; ieder spoor ontbreekt. In de wijk Srenggang te Surabaja roofden vijf lieden, met revolvers ge wapend, sieraden ter waarde van acht honderd gulden. De rovers waren ge kleed in politic-uniformen. Enkele uren later werd het gebouw van de verkeerspolitie overvallen door lieden, die gekleed waren in uniformen van de veldpolitie, waardoor de bewa king werd misleid. Uit een kast, die werd opengebroken, werden twee ge weren en elf revolvers meegenomen. De mannen maakten de telefoon on bruikbaar en verdwenen met de wa pens en een schrijfmachine in een crême-kleurige auto. Uit Malang komen talrijke berichten van roofovervallen en toenemende af persing, vooral in de Chinese wereld. Sokongan (steungeld) wordt massaal geïnd. Bij de voorzitter van het parlement is een motie ingediend, waarin de re gering van de negara verzocht wordt stappen te nemen tot onmiddellijke in schakeling van de T.N.I. en handhaving van orde en veiligheid in de negara. (Van onze Haagse redacteur) In een verslag, uitgebracht door de eommissie, die dit jaar het Staatsexamen Onderwijzer (es) heeft afgenomen, lezen jvy, dat van de 194 opgekomen candida- 'en er 111 geslaagd zijn; het percentage Krzakten is dus ruim veertig procent. De examencommissie heeft bij deze uitslag ®en aantal kanttekeningen geplaatst, Waarvan er sommige vrij scherp gefor muleerd zjjn. Zo wordt opgemerkt, dat 81echts door heel weinig candidaten een °nberispelijk dictee gemaakt werd; het aantal onvoldoendes hiervoor was zeer j>r°ot. Het aantal dergenen, die de Ne derlandse spraakkunst goed kenden, was lering. Onder het chapitre „lezen" wordt opge merkt, dat vrij veel examencandidaten het verstaan moeite hadden, hetgeen kwijis mede het gevolg was van een jteringe algemene ontwikkeling. Di-j °PSave voor Frans bleek te zwaar, .uidelijk kwam aan het licht, dat de g heersing van de moedertaal en de al ten ne ontwikkeling ontoereikend wa- oftt °m een betoog over de na-oorlogse *Ied'Reling in Frankrijk in behoorlijk erlands weer te geven. ^taai-resultaat voor het vak Duits \^er ,ePhter niet onbevredigend. Het best ae Engelse vertaling gemaakt; het gemiddeld cijfer voor dit vak lag hoger dan dat van bijna alle andere. Ten aanzien van rekenkunde vindt men de notitie, dat de candidaten vaak weinig inzicht toonden, dikwijls faalden in het zuiver formuleren van definities en eigenschappen of eenvoudige stellin gen niet konden bewijzen. Ook geschiedenis komt er volgens de examencommissie bij de nieuwe onderwijzers niet zo gunstig af: fei tenkennis en inzicht in de samen hang der gebeurtenissen lieten veel te wensen over en kennis van de wetgevende en besturende staats organen ontbrak niet zelden. Wat aardrijkskunde betreft wordt de kennis evenwel in verschillende op zichten voldoende genoemd. Het onderdeel „zingen" blijkt bepaald penibel te zijn. De opleiding wordt on bevredigend genoemd en men tekent aan, dat schier geen enkele candidaat in staat kon worden geacht zangles te ge ven volgens moderne principes. Ook over de tekenprestaties weten de examinato ren weinig goeds te zeggen. Tenslotte wordt t.a.v. het mondeling examen in opvoedkunde opgemerkt, dat het inzicht, het juiste begrip en het door schouwen van de samenhang dikwijls bij de aanstaande onderwijzers ontbraken. De examinatoren zagen hun mening be vestigd, dat ook in de paedagogiek bet verbalisme nog altijd welig tiert In kampong Watugong, drie km. ten Westen van Malang, is een massagraf gevonden. Reeds twaalf stoffelijke overschotten zijn opgegraven. Verschil- lendé personen bleken levend begra ven te zijn. De opgraving geschiedde in tegenwoordigheid van UNCI-waarne- mers en Nederlandse en republikeinse officieren. Uit een door de diensten van het Italiaanse ministerie van Binnenlandse Zaken ingesteld onderzoek zou o.m. bljjken, dat de Italiaanse communisti sche party van Palmiro Togliatti zich bijna het monopolie van de handel met de achter het yzeren gordijn gelegen landen heeft verzekerd en dat zij ge durende de eerste zes maanden van het jaar nettowinsten van meer dan 3 mil liard lire heeft gemakt, hetgeen deze party tot een der rijkste van de wereld en in ieder geval de rykste van Italië maakt. Door bemiddeling van tot de partij behorende uitvoerfirma's. zou deze er in geslaagd zijn de handel met de Oost- Europese landen te controleren, welke handel, vergeleken met de cijfers van het vorig jaar, met 40 pet. is toegeno men. De Italiaanse autoriteiten zouden de zaak op het spoor gekomen zijn door de sedert enige tijd steeds toenemende aanvragen om visa voor technici, die onderdanen van de volksdemocratieën zijn, welke aanvragen door de betrok ken uitvoerfirma's werden gesteund. Dit nieuws heeft in Rome groot opzien gebaard. De Chinese rode legers zijn gisteren door de verdedigingswerken van Tsjoengking gebroken en volgens rei zigers verwacht men, dat de stad van daag nog door de communistische legers zal worden bezet. Volgens sommige be richten bevonden de rode legers zich gisteravond reeds in de stad. Generalissimus Tsjang Kai Sjek is gisterochtend per vliegtuig uit Tsjoeng king naar Tsjengtoe gevlogen, 320 km. naar het Noord-Westen. Ook andere nationalistische leiders hebben zich naar Tsjengtoe begeven en men ver wacht, c!at de nationalistische regering hier haar zetel zal vestigen, na tevoren Nanking, Sjanghai, Kanton en Tsjoeng king als hoofdstad te hebben moeten opgeven. In het Lonaense gemeentehuis is gis teren de vrije wereldconferentie van de arbeid geopend, die een nieuwe vak- bondsinternationale wil stichten. Vak verenigingsleiders uit vijf continenten woonden de openingszitting bij. Herbert Bullock, voorzitter van het Engelse vak verenigingscongres (T.U.C.), sprak een welkomstwoord en bracht in herinne ring, dat deze bijeenkomst wordt gehou den in dezelfde raadkamer, waar bijna vijf jaar geleden het thans door de communisten beheerste Wereldverbond van vakverenigingen (W.F.T.U.) werd gesticht. Isaacs, de Engelse minister van Ar- oeid, las een boodschap van minister president Attlee voor. Attlee noemde de conferentie een nieuw bewijs van de vastbeslotenheid van vrije mensen om totalitaire methodes te verwerpen. De afgevaardigde van de Amerikaanse A.F.L. zeide in zijn rede: „Wij willen niet, dat dit een exclu sieve club is waarin alles mislukt ten gevolge der rivaliteit tussen de vakbe wegingen in verschillende landen. Wij willen slechts de communisten uitslui ten en alle groepen, die niet strijden voor hun bestaan als vrije vakbond. Delaney en anderen zeiden, dat de Amerikanen krachtig zullen strijden voor dit principe t. a. v. het lidmaat schap. De kwestie werd in het begin der con ferentie geopperd door Dubinsky, vice- president van de A.F.L.die de verzeke ring wilde hebben, dat er uitnodigingen zouden worden gestuurd aan sommige groepen of bonden die men niets heeft laten weten. De katholieke vakhonden in Neder land en België werden niet uitgenodigd, omdat andere bonden in deze lande.: zich tegen uitnodiging der katholieke bonden verzetten. „Maar de katholieke bonden zijn zeker vrij en zijn zeker tegen het communis me," zei Delaney. „Daarom willen wij hen hier hebben en ik mag zeggen, dat de Amerikaanse delegatie wat dit be treft een goed voorbeeld geeft. Wy ver tegenwoordigen hier de A.F.L., de C.L.O en de Verenigde Mijnwerkers van Ame- ika, zei Delaney. Thuis mogen wij onze geschillen hebben en in sommige op zichten zijn wij concurrenten. Maar in zake d:-grotere, internationale proble men, waarvoor de arbeiders staan, zyr. wij het eens en steunen wy eikaars mo ties, zoals u ziet." De conferentie, die bekwaam geleid werd door de Belgische voorzitter Paul Finet, keurde gisteren snel een verkla ring over het doel der organisatie goed, die door de commissie van voorberei ding was opgesteld. Verwacht werd, dat men Donderdag dooi de voorbereidingen heen zal zijn en een constitutie zal zijn goedgekeurd. Dan zal de bijeenkomst geen conferentie meer heten maar het eerste Congres van het Vrije Wereldvakverbond. D Amerikanen verklaarden zich tegen keuze Londen als permanent hoofdkwartier van het verbond en stond er op dat men voet bij stuk houdt tegen over het communisme en regeringsin vloed. „Wy vinden, dat Londen en Washing ton beide niet als hoofdkwartier in aanmerking kom n, omdat in Engeland en Amerika sterke vrüe vakbewegingen zyn," zei Delaney. „Ons strijdgebied ligt in de West-Eu- ropese landen en ons hoofdkwartier dient in een hiervan te zyn ten einde in het hart van de gevaarzone te kun nen werken." Het troepenschip „Tabinta" wordt morgen in de loop van de namiddag met repatriërende troepen uit Indone sië in de haven van Amsterdam ver wacht. De onscheping begint, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, Don derdag 1 December, des morgens 9 uur. Zoals wij in een deel van onze oplage van gisteren reeds meldden, berichtte het met Britse licentie verschijnende Berlijnse blad „Telegraf" in zijn och tend-editie van gisteren, dat Donderdag j.l. by een brand in de uraniummijnen van Johann-Georgstadt in de staat Sak sen in de Russische zone van Duitsland 400 mijnwerkers om het leven waren gekomen. In zijn avondeditie meldde de „Telegraf" zelfs dat volgens nadere be richten 2300 tot 2500 mensen de dood zouden hebben gevonden. Het blijkt echter uiterst moeilijk dit bericht te verifiëren. Andere Berlijnse biaden maken geen melding van de brand. Het Oost-Duitse persbureau A.D.N., dat onder Sovjet-controle staat meldt, dat er geen doden zijn te betreu ren. Het persbureau verklaart: „Een brand, welke uitbrak in een mijn te Johann-Georgstadt is door de plaatse lijke brandweer tezamen met technische eenheden van de mijn geblust. De mijn- arts behandelde negentien gevallen van lichte rookvergiftiging. In geen enkel geval was opneming in het ziekenhuis noodzakelijk". Een gemeente ambtenaar van Johann- Georgstadt had echter tevoren in een telefoongesprek met Reuter verklaard, dat drie of vier mijnwerkers om het leven waren gekomen, doch dat er in de mijn weer normaal werd gewerkt. De brand zou overgeslagen zijn naar een bunker met springstoffen. Doordat de lift in brand vloog, aldus het blad, konden slechts enkele mijnwerkers zich in veiligheid stellen, reddingsploegen konden niets uitrichten, omdat zij geen gasmaskers hadden. De Colombiaanse luchtvaartmaat schappij Lanza heeft medegedeeld, dat het wrak van de vermiste DC3 giste ren op een 3600 m. hoge berg is ont dekt. Gevreesd wordt, dat de 12 inzitten den om het leven zijn gekomen. Het vliegtuig vervoerde het beeld van O. L. Vrouw van Fatima van Bucara- manga nar Cucuta, waar 10.000 mensen op de anakomst wachtten. Het vliegtuig werd sinds Zaterdag middag vermist. De luchtvaartmaatschappij heeft mede. gedeeld, dat reddingsploegen naar de plaats van het ongeluk zijn vertrokken. Verwacht wordt, dat deze op zijn vroegst vandaag de plaats zullen be reiken. Volgens Reuter zou, in tegenstelling tot de eerste berichten, het beeld van O. L. Vrouw van Fatima zich niet aan boord van het toestel hebben bevonden. Verwachting tot Woensdagavond: Matige tot krachtige en later in het Noorden van het land wellicht storm achtige Zuid-Westelijke tot Weste lijke wind. Meest zwaar bewolkt met enige regen. Zachter. Zon: 8.23—16.33. Maan: 14.27—2.41. (Van onze correspondent) In de Handelsbeurs te Utrecht is Maandag de tweedaagse vergadering begonnen van de Ned. R.K. Bond voor Spoor- en Tramwegpersoneel St. Ra- phaël. Voorzitter J. M. Blommers schet ste daarbij uitvoerig de economische toestanden bij de N. S., die de positie van het personeel voor een belangrijk deel bepalen. Loonsverhogingen zijn moeilijk te verkrijgen, daar de N. S. reeds thans met een tekort werkt. Nog steeds heeft de maatschappij wegens de materiële stakingsschade een vordering van f 522 millioen op de Staat. De ex ploitatiekosten worden steeds hoger door de prijsstijgingen van het mate riaal en bovendien lopen de inkomsten uit het reizigersvervoer terug. Daar de algemene prijsstijging zonder twijfel is te verwachten, zullen er niettemin door de regering compenserende maatregelen genomen moeten worden. In de Stich ting van de Arbeid zyn, zoals bekend, reeds voorstellen dienaangaande gedaan. Voorzitter Blommers kon op deze bij eenkomst van de Raad van Afgevaar digden voor het eerst ook leden van het K.L.M.-personeel welkom heten, die sinds kort in St. Raphael zijn opgeno men. Voor zover er bij het personeel der burgerluchtvaart behoefte aan een organisatie bleek te bestaan, sloten de leden zich aan bij een federatie die nauw met het N.V.V. was gelieerd. Sinds Mei 1949 heeft St. Raphael, in overleg met de K.A.B., een modus ge vonden om de katholieke personeels leden der K.L.M. in haar rijen onder te brengen. Reeds onmiddellijk was er voor St. Raphael gelegenheid tot acti viteit, daar bij de K.L.M. een onderne mingsraad werd voorbereid zonder me dewerking der vakbeweging. Samen met het N.V.V. en het C.N.V. is door de ka tholieke vakbeweging echter de z.g.n. „K.L.M.-Unie" opgericht, die thans met de K.L.M. onderhandelt over een on dernemingsraad, waaraan de vakbewe ging wel deel zal hebben. De houding van de volksvertegenwoor diging t.a.v. het particulier initiatief in het wegvervoer achtte spr. zeer schade lijk voor de pogingen, voor alle wer kers bij het wegvervoer een behoorlijke rechtspositie te verkrijgen. De kleine, particuliere bedrijven storen zich veelal niet aan de wettelijke bepalingen be treffende dienst- en rusttijden. De algemene loonregeling voor het wegvervoer, die 13 Mei 1.1. tot stand kwam, is nog geenszins bevredigend. Deze te herzien en te pogen op basis van vrijwilligheid een arbeidsreglement in te voeren, acht St Raphael op dit terrein zijn voornaamste taak. De vele, dringende wensen, die t.a.v. de pen sioenregeling nog steeds bestaan, zullen onder de aandacht worden gebracht van de Staatscommissie, die de pensioen wetten van 1922 en 1925 gaat herzien. Omtrent de kerstgratificatie kon de heer Blommers mededelen, dat zeer binnenkort een beslissing van de betreffende minister is te ver wachten. Naar alle waarschijnlijk heid zal deze kwestie, die zo veel stof deed opwaaien, op bevredigen de wijze worden geregeld. De afd. Eindhoven van de Algemene Bond van Werkers in de Souwmjver- neid, aangesloten Dij de Eenheidsvak centrale. heeft met op vijf na algemene stemmen een motie aangenomen. Met diepe verontwaardiging zo zegt de motie is kennis genomen van de han- iel'ngen van het hoofdbes'tiur van de 4 B W B we'Vo *ot v-n de afdelingsvoorzitter tevens hoofdbestuur der G. de Valk hebben geleid. De mo tie stelt vast. dat alle bestuurders die weigeren zich te onderwerpen aan de C.P.N.-politiek, op de meest unfaire wijze uit de organisatie worden gedron gen en vervangen door leden der C.P.N., die bereid zijn onvoorwaardelijk alle opdrachten voor deze partij uit te voe ren. De motie eindigt met het besluit, on middellijk alle organisatorische verbin ding met de A.B.W.B. (E.V.C.) te ver breken. Het bestuur wordt gemachtigd contact op te nemen met die organisa tie, die in overeenstemming is met hnn doel en streven. Het troeponschip „Waterman" zal Woensdag 30 November uit de haven van Rotterdam naar Indonesië vertrek ken, teneinde aldaar repatriërende troepen aan boord te nemen. Het schip, dat normaal 1500 personen kan ver voeren, is op de uitgaande reis slechts ten dele bezet. Enkele kleine detache menten zullen de reis naar Indonesië meemaken, namelijk enig personeel van het K.N.I.L.. dat met verlof hier te. lande heeft vertoefd, een detache ment van de Koninklijke Marine, be stemd voor normale aflossingsdoelein- d'en. alsmede, een groep specialisten en individuele gevallen van de Koninklij ke Landmacht. Met de „Johan van Oldenbarnevelt" die., onvoorziene omstandigheden voor behouden. omstreeks 5 December te Amsterdam wordt verwacht, repa trieert o.a. het 3e bataljon van het garderegiment grenadiers. (Van onze Haagse redactie) Naar aanleiding van het commu niqué, dat de directie van de Aero- Holland over de vliegramp met de P.H.-T.F.A. verstrekte, kregen wij van' een insider het volgende com mentaar: Inderdaad mag een gezagvoerder on der bepaalde omstandigheden lager vlie gen, dan de voorgeschreven hoogte, wanneer hij dit althans opgeeft. Blij kens het communiqué zouden er ver schillende redenen aanwezig geweest kunnen zijn om lager te gaan vliegen. De piloot heeft een hoogte van 350 meter opgegeven en het lijkt waarschijn lijk, dat het toestel even nadat deze melding plaats vond tegen de 343 meter hoge heuvel Gleinaas is gevlogen. Eerst op dat moment zou de radiotelegrafische verbinding zyn uitgevallen. Te voren moet van een uitvallen van deze ver binding geen sprake geweest zyn; dit in tegenstelling tot eerder gemelde anders luidende berichten. Voor deze veronderstelling pleit bo vendien nog het feit, dat een Dakota meerdere zend- en ontvangtoestellen aan boord heeft, die moeilijk alle op hetzelfde moment onklaar kunnen raken. De voorzitter van de officiële Noorse commissie van onderzoek naar de Dakota-ramp heeft de mening van de directie van de Aero- Holland, dat de heuvel, waartegen het vliegtuig is opgevlogen, niet op de door de piloot gebruikte kaart zou zijn aangegeven, „zeer merk waardig" genoemd. Volgens de kaart, welke gebruikt wordt door de piloten van de D.N.L. (de Noorse Luchtvaart Maatschappij) voor het aandoen van het vliegveld For- nebu van het Zuiden uit, moeten vlieg tuigen, die op instrumenten vliegen, boven i.e streek, waar de ramp met de Dakota is geschied, op duizend meter hoogte blyven, aldus heeft een woordvoerder van de D.N.L. verklaard. Beoordeel een mens niet naar de buitenkant, de kant van het toneel- i spel. De bemanning van de verongelukte Dakota der Aero Holland aanvaardt haar laatste reis naar het vaderland. Een erewacht staat opgesteld wanneer de kisten, bedekt met de Nederlandse driekleur, naar het vliegtuig worden gedragen, dat aanstonds vertrekken zal naar Amsterdam. De Amerikaanse commissie voor atoom-energie heeft gisteren bekend gemaakt, dat een aanvang is gemaakt met de constructie van een experimen tele installatie, welke het mogelyk zou maken atomische materialen te produ ceren. Productie van deze materialen zou betekenen, dat men niet langer af hankelijk is van de natuurlijke bron nen. Zo zou bijvoorbeeld ten volle ge bruik gemaakt kunnen worden van het niet splytbare uranium 238, waaraan de natuur veel rijker is dan aan uranium 235 het splijtbare element. (Ver houding 140 1). Tevens zou het niet splijtbare tho rium gebruikt kunnen worden, dat zelfs in nog grotere hoeveelheden wordt gevonden dan het uranium 238. De commissie deelde mee, dat de instal latie waarschijnlijk tegen eind 1950 ge reed zou zijn. De naam, die zij aan de installatie heeft gegeven, is „productie- reactor". Deze reactor zal meer atoom brandstof moeten produceren dan de hoeveelheid, die zij consumeert om de reactie gaande te houden. Het vrijko men van atoom-energie wordt gecon troleerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1